gl< |MEt16D= gftlEUWS LUCHTVERKEER. KUNST EN KENNIS. LANDBOUW EN HSSCHERIJ. Invordering van 's-rijks directe belastingen. R.'K. Nederl. Boeren- en T uindershbnd. „St. Michaël De kosten van het levens- onderhoud. Van het Hof. Samengaan van actualisten en oud-liberalen. De Pers en de bestrijding der bandeloosheid onder de jeugd Afschaffing van den stemplicht? Geen samengaan van actualisten en oud-liberalen. Vergadering van „Ons Belang Burgemeester Zimmerman wenscht zóó geen borstbeeld. Het Rijksbureau voor reclame. De begrooting van onderwijs. VERKEER EN POSTERIJEN De postcheque- en girodienst. Wijziging van treinverbinding. Doorgaande treinen Bergen aan ZeeAmsterdam. De spoorlyn Rotterdam-Delft- Den Haag. Roeping voor het Priesterschap. Hoogleeraar geschorst. Het vergeten schoolkind. Zeldzaam voorkomend misdrijf. Een Statenlid beleedigd. Van een echtgenoot en een nicht. - Burgemeester en luitenant. LEGER EN VLOOT, Militaire politie. De nieuwe salarissen bij de luchtvaartafd eeling. Een vliegtuig-kompas. Een Vermeer ontdekt? Paarden uit Canada. B' ■BBS] DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS. Uit het voorl. verslag der Tweede Kamer De bespreking van het beleid van den minister van Onderwijs, K. en W., gaf, blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van zijn departe ment in de afdeelingen, aanleiding tot een gedachtenwisseling over de wijze, waarop door den minister in de achter ons liggende jaren uitvoering is gegeven aan het bepaalde in het zevende lid van art. 195 der gewijzigde Grondwet betreffende de financieele gelijk stelling van bijzonder en openbaar lager on derwijs en subsidieering uit de openbare kas van het bijzonder algemeen vormend middel baar en voorbereidend hooger onderwijs. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het bijzonder onderwijs daarbij niet datgene heeft verworven, waarop het volgens het grondwettelijk voorschrift en de beginse len, ten grondslag liggende aan de onderwijs- pacificatie, aanspraak mocht maken. Deze leden meenden, dat het den minister niet moeilijk had moeten vallen het genoemde Grondwetsartikel tot uitvoering te brengen, daar hij bij zijn optreden als minister de ontwerpen der Bevredigingscommissie tot uitgangspunt kon nemen. Thans, nu we zes jaren verder zijn, is allee de wet cp het algemeen vormend lager onderwijs tot s and gekomen. Gewezen werd vooreerst op de cursussen in vreemde talen, door tal van gemeenten naast het openbaar lager onderwijs gegeven. De minister nam ten deze het eigenaardig standpunt in, dat die cursussen buiten de La- geronderwijswet vielen, doch bleef bovendien in gebreke de totstandkoming van een wette lijke voorziening te bevorderen, welke aan de aldus geschapen ongelijkheid een einde zou maken, niettegenstaande daarop van uit de Kamer herhaaldelijk was aangedrongen. In de tweede plaats werd gewezen op den gang van zaken ten opzichte van het vervolg onderwijs. De voorstanders van bijzonder onderwijs komen voor de keuze te staan, óf hun leerplichtvrije kinderen naar de open bare cursussen te zenden, óf zelf bijzondere cursussen te stichten uit eigen beurs. Wel verre van aan dien toestand een einde te ma ken, werkte de minister hem eer in de hand door het initiatief te nemen tot zoodanige wijzigingen van de Nijverheidsonderwijswet, dat de gemeenten te gemakkelijker haar gang konden gaan. In de derde plaats vestigde men de aan dacht op de weinig gelukkige politiek, die de minister gevolgd heeft in zake de opleiding. Het gevolg van deze politiek is, dat de open bare opleiding thans alom in den lande ver krijgbaar is, doch de bijzondere opleiding in het nauw is gebracht. Met betrekking tot het nijverheidsonder wijs werd opgemerkt, dat door de stopzetting van de subsidieering van nieuwe nijverheids scholen de Nijverheidsonderwijswet haar be- teekenis grootendeels heeft verloren. Gaarne zouden de leden hier aan het woord bereid zijn tot ingrijpende bezuiniging op ons vakonderwijs mede te werken, wan neer deze voltrokken werd op de basis der financieele gelijkstelling van openbaar en bijzoi d:r vakonderwijs. Daar dit echter met de tegenwoordige Nijverheidsonderwijswet niet mogelij kis, achtten zij een grondige her ziening van deze wet op den voet van gelijk stelling urgent. Ten slotte werd ook met betrekking tot het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs betoogd, dat de minister er niet in geslaagd is te bezuinigen, zonder het bij zonder onderwijs in verhouding zwaarder te treffen dan het openbare. Aan een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de invordering van 's-Rijks directe belastingen wordt ontleend: De vraag of de termijn van 10 dagen, waar binnen aan de aanmaning moet worden vol daan niet te kort is, meent de minister ont kennend te mogen beantwoorden Het denkbeeld om met het oog op de ge- wenschte beperking van het aantal loonv or deringen, voor die vorderingen ko. ten aan den belastingschuldige in rekening te bren gen, is ook bij het onderzoek, dat aan de in diening van het wetsontwerp voorafgegaan is, ter sprake gekomen. Van toepassing van dit denkbeeld is voorshands afgezien. Naar aanleiding van een verzoek van den minister van A. H. en N. om te willen mede- deelen, door welke personen de R. K. Ne- derlandsche Boeren- en Tuindersbond in den Hoogen Raad van Arbeid vertegenwoordigd wenschte te zijn (in verband met plannen tot reorganisatie van den raad voorloopig tot 31 December 1925), heeft het bestuur van dezen bond den minister verzocht, de be noeming te willen bevorderen van dr. L. N. Deckers tot lid en van den heer P. J. van Haaren tot plaatsvervangend lid van den raad. De Kameroverzichtschrijver van „De Tijd" deelt aan dat blad mede: „In verband met de vergadering van het be stuur van den Algem. Bond van R. K. Rijks- kieskringorganisaties werd ik van goed inge lichte zijde er opmerkzaam op gemaakt, dat de groote grief van het bondsbestuur deze is, dat het lid van 't bondsbestuur, professor Veraart, geheel achter den rug van. zijn medebestuursleden om, in twee geheime zit tingen de actie van „St. Michaël" heeft op touw gezet, nadat hij kort te voren op een vergadering van het bondsbestuur bij gele- genheid van een aan hem gerichte vraag. of hu splitsing wilde brengen in de R. K. Staats partij, dit ten sterkste had ontkend. „Ik meen te weten, dat het bondsbestuur óp het standpunt staat, dat het bij de stich tingsvergaderingen v,m „St Michaël" haa uitgenoodigd moeten worden. „Mijn zegsman oordeelde, dat het bonds bestuur de zoogenaamde aangeboden hulpe ■yan „S. Michaël' van de hand zal wijzen en op den ouden weg met de eigen organisatie zal verder gaan. In Amsterdam gestegen en in Den Haag gedaald. In het „Weekblad van Gemeentebelangen" komt een vergelijking voor tusschen de kos ten van levensonderhoud in September 1924 te Amsterdam en 's-Gravenhage. Hieruit blijkt dat de kosten sedert Juni in Amster dam 1,7 pet. zijn gestegen, in 's-Gravenhage 1,0 pet zijn gedaald Ook thans weet, schrijft het Weekblad, hebben wij den in druk, dat dit verschil uitsluitend voorkomt jut verschil in methode ten opzichte van de bepaling der prijswisseling bij de groenten en de aardappelen, welke posten een groo- ten Invloed hebben op het totaal. De Haag- sche methode leidt tot grooter schomme lingen, terwijl de Amsterdamsche meer sta biliteit geeft en daardoor bruikbaarder is. Geen van de beide cijfers echter geven aanleiding tot de meening, die nogal sterk verkondigd is, als zou er een duurtegolf reeds bestaan of althans te verwachten zijn. Prins Hendrik is Zaterdagmorgen per D. trein uit Mecklenburg in Apeldoorn terug gekeerd. Naar wij vernemen, is in een dezer dagen gevoerde bespreking tusschen de leiders van het Verbond van Actualisten en van de Libe rale Partij (van Houten) toch nog besloten de candidatenlijsten van beide partijen voor de Kamerverkiezingen te combineeren. (Volk.) „De Gong" geeft het rapport van de sub commissie „Pers" van dx commissie tot be sttijding der bandeloosheid onder onze jeugd van cje Tuchtunie, De vraag waarvoor de Commissie gesteld ward, splitst zich in twee deelen I. Hoe bevordert men het beste de publici teit van ergerlijke feiten van bandeloosheid der jeugd en belangrijke momenten in den strijd tegen die bandeloosheid II. Hoe kan de pers rechtstreeks aan de ge noemde bestrijding deel nemen? Op de eerste vraag luidt het antwoord mer roepe de hulp in van de lgemeene persbureaux en van de eigen pers-Commissie van de Unie, die voor verspreiding van desbetreffende com muniqué's over de geheele Nederlandsche pers kunnen zorg dragen. De Tucht-Unie zelve zal uiteraard op de te signaleeren geval len indachtig zijn en dus het aangewezen orgaan vormen om gevallen op te sporen en communiqué's samen te stellen. Het secretariaat, de Redactie van „De Gong," het orgaan der T. YU. of wel een der permanente Commissies dier Unie b.v. ede aedagogische zou zich dan speciaal met het opsporen van de bedoelde gevallen moeten bezig houden en de communiqué's moeten toezenden aan de algemeene persbureaux en de perscommissie. Bij het redigeeren zal met eenige behoed zaamheid moeten worden voorkomen dat ge detailleerde beschrijving van gevallen van tucht en bandeloosheid suggereerend werken en navolging veroorzaken. Ook al hecht de vommissie niet al te groote waarde aan het„af- schrikwekkend voorbeeld" meent zij toch dat duidelijk zoo mogelijk gespatieerde of gecur siveerde mededeeling van strafvonnissen als gevolg van strafbare gevallen van tuchteloos heid soms preventief kan werken. Mogelijk zou een schrijven aan de hoofd redacties der voornaamste landelijke en plaat selijke bladen van alle politieke richtingen de •geneiigdheid van de pers om de bedoelde communiqué's op te nemen en een in het oog vallende plaats te verkenen, versterken. Ter beantwoording van de tweede vraag zegt het rapport Het beste middel om de Nederlandsche Journalisten collectief op de bestrijding der bandeloosheid onder de jeugd indachtig te maken, lijkt de Commissie het toezenden van een brief aan het bestuur van den Nederland sche Journalistenkring en van de Katholieke Journalisten Vereeniging, inhoudende ver zoek om deze zaak eens nader onder de oogen te zien, met name te willen overwegen I. of naast de rubrieken Rechtbank en Sport ook niet een over opvoedkundige vra gen in de bladen zou kunnen worden opgeno men en II. op behandeling in de rubrieken „Voor de Vrouw" en „Voor de Koir.deren" ook mo gelijk zou zijn O? en eventueel hunne inzichten aan het Alge meen Bdestuur der Tucht-Unie kenbaar te maken. Daarbij zou de T. U. op den voor grond kunnen stellen, dat zij de medewerking van bedoelde Vereenigingen erzoekt vooi een aangelegenheid van algemeen belang. Ook Indien de stemming in die ereenigingen nega tief mocht zijn. heeft de T. N. tóch het beste gedaan wat zij kan verrichten om deze zaak die haar lief is, zooveel mogelijk te brengen onder de aandacht der journalisten op w-'en medewerking zij een beroen wil doen. (Ongecorrigeerd.) Een regeringsvoorstel te wachten. Naar aanleiding van paragraaf 11 in de Memorie van Antwoord bij Hoofdstuk I (Algemeene Beschouwingen) der Staats begroting, waarin gezegd wordt: „De Re- geering vleii zich tei zake van den stemplicht binnen korten tijd een voorstel te doen," verneemt de Crt., dat het voornemen van de Regeering hierop neerkomt, dat zij van plan is de afschaffing van den stemplicht voor te stellen. De Centrale Raad van het Verbord van Ac tualisten stelt er prijs op mede te deelen, dat het bericht in „Het Volk" van 7 November j.l. dat het Verbond van Actualisten met de Libe rale Partij-van Houten zou samenwerken, ge heel en al uit de lucht gegrepen is. Zaterdagmiddag had te 's Hage de ver gadering plaats der onderofficieren van „Ons Belang," om een beroep te doen op het Nederlandsche volk en de leden der Staten-Generaal inzake hun fianciëele po sitie Ter vergadering waren vele dames. Alle ministers en alle commandeerende of ficieren waren uitgenoodigd. Ter vergade ring waren aanwezig overste Postma, plaat selijk commandant met zijn adjudant le luit. baron v. Heeckeren van Brandenburg en majoor van Dam, commandant van de po- litietroepen. De vergadering werd door den heer W. Wijk geopend. Als sprekers traden op de heer A. Noorderwier, die over de salarissen en de heer F. Brandwijk die over de pensioe nen sprak. Er werd aan het eind der vergadering een resolutie aangenomen, waarin een beroep gedaan werd op het Nederlandsche volk en er bij de leden der Staten-Generaal met kracht op werd aangedrongen al hun invloed aan te wenden opdat verbetering kome in het ondragelijk geworden lot der onder officieren. Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. Voor eenige dagen werd, naar de Tijd verneemt, door een comité te Rotterdam het bericht, verspreid, dat dit voornemens was een marmeren buste van oud-burgemeester Zimmerman in het nieuwe stadhuis te plaat sen en dat hiertoe bereids de medewerking was verkregen van mr. Zimmerman te Wee- nen. Te oordeelen naar de maatschappe lijke positie van de comité-leden, kwam 't alleszins vreemd, voor, dat voor den oud burgemeester van Rotterdam op die wijze een buste in het stadhuis zou worden op gericht, Het schijnt dat deze bevreemding in breederc kringen van de Rotterdamsche burgerij heeft postgevat en dat men hier van ook mr. Zimmerman in kennis heeft ge steld. Deze heeft althans verzocht de uit voering van het plan voorloopig op te schor ten, totdat deze zaak op breederen grond slag zoude kunnen worden gesteld, dan waarop zij tot nu toe rust. Toen eenigen tijd geleden de mededee ling verscheen, dat de Ministerraad besloten had een rijksbureau voor reclame op te rich ten, werd er aan toegevoegd, dat dit bu reau een tijdelijk karakter zou krijgen, om dat het in de eerste plaats een proef was. Een medewerker van „Het Vad." heeft thans den chef* van dit bureau, den heer Jhr J. de Graeff, om een onderhoud gevraagd. Vooraf deelde deze, ter geruststelling van aestheticl mede, dat er zelfs niet aan ge dacht wordt gebouwen met historische, ar chitectonische of andere waarde te ontsie ren. Het is juist de taak van het rijksbureau onderscheid te maken. „Want er zijn gebouwen en uitgaven van het rijk, waar niemand zich aan stooten zal, wanneer er reclame op gemaakt wordt. En de belastingbetalers zullen er alleen zich in kunnen verheugen, wanneer er meer geld in de schatkist komt. Ik ben dan ook begonnen het terrein te verkennen. De ministeries publiceeren ver scheidene verslagen. De bestekken, de weg- witzer voor de binnenscheepvaart, de ver slagen van Landbouw, de loten van de Staatsloterij zijn objecten, waar voor zekere groepen van producenten reclamewaarde in steekt. Van de 17.000 rijksgebouwen die de Staat bezit, zijn er toch wei een aantal ge schikt voor reclame. Al deze objecten moe ten stuk voor stuk bekeken wprden. Het Rijksbureau heeft dan ook twee col porteurs aangesteld, die in dè eerste plaats aanvragen behandelen, en ten tweede objec ten gaan bekijken. Het bureau heeft een gelegenheid om za ken te doen, niet laten voorbijgaan. De be kende muur op het Hofspui te s-Graven hage, was verhuurd aan een reclamebureau voor een lagen prijs. Het contract liep af en het Rijksbureau heeft de exploitatie onmid dellijk zelf ter hand genomen. Daardoor is zooveel geld meer ontvangen, dat de onkos ten van het Rijksbureau reeds geheel ge dekt zijn," In het voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van O. K- en W. wordt de aandacht van den Minister gevraagd voor de beweging, die in het buiten land, speciaal in Engeland, bezig is zich baan te breken en ten doel heeft, de vredes- eedachte onder de jeugd te verbreiden. Nu door de besluiten, in de jongste Volkenbonds- vergaderine genomen, de gedachten, die aan den Volkenbond ten grondslag ligge'n, vasteren vorm hebben aangenomen, zou men het van groot belang achten, indien de Minister een aanschrijven wilde richten, tot de hoofden van scholen voor lager, middel baar en voorbereidend hooger onderwijs en tot de directeuren van Rijkskweekscholen voor onderwijzers, ten einde hen te wijzen op het belang, bij het geschiedenisonderwijs of anderszins aan de studenten en leerlingen op bevattelijke wijze iets bij te brengen van hetgeen de Volkenbond beoogt. Voorts vroeg men, of de Minister zijn in vloed zou willen aanwenden om op de scholen geschiedenisboeken ingevoerd te krijgen, waarin niet slechts krijgsbedrijven worden verhaald, maar vooral beschavings geschiedenis wordt behandeld. VACANTIETIJD. Gevraagd werd, of het bericht, dat de Minister een andere regeling van den va- cantietijd bij het onderwijs overweegt, juist is. Sommige leden zouden het ten zeerste toejuichen, indien met de zomervacantie- ook de examens naar een vroegere p-rior'e in het jaar werden teruggeschoven. Een bevredigende oplossing zou wellicht ver kregen kunnen worden door het begin van den nieuwen cursus te bepalen op I Mei. Nog werd ter sprake gebracht de posjtie van leeraren aan bijzondere scholen in die gemeenten, welke voor haar gemeentélljke hoogere burgerscholen en gymnasia Van Rijkssubsidie hebben afgezien, ten ernde vrij te blijven bij het regelen van de bezoldi ging harer leeraren. In deze gemeenten staan de leeraren aan bijzondere scholen ver in bezoldiging achter bij die aan gemeentelijke instellingen. Dit is niet alleen onbillijk te achten, doch heeft ook voor het onderwijs nadeelige gevolgen, vooral in verband met de sterke belasting van leeraren met lesuren, waartoe de besturen der bijzondere instel lingen genoodzaakt zijn. Naar men meende te weten, heeft de Regeering aan de bijzon dere instellingen te Amsterdam, toen die "emeente de eenige was, welke een van de Rijksregeling afwijkende salarisregeling had, vrijheid gelaten om zich in haar salarisrege ling bij de gemeente aan te sluiten. Gevraagd werd, of in alle bovenbedoelde gemeenten aan de bijzondere instellingen gelijke vrij heid als te Amsterdam zal worden gegeven. SCHOOLGELDHEFF IN G. Door sommige leden werd opgemerkt,dat de nieuwe schoolgeldregeling, die de geringe vastheid van lijn bij de onaerwijswetgeving weder illustreert, zeer ten nadeele werkt van de groote gezinnen- Terugkeer tot de oude regeling werd wenschelijk geacht. Het school geld wordt thans naar het belastbaar in komen berekend en voor ieder kind, hoe groot ook het aantal schoolgaande kinderen van het gezin is, moet evenveel betaald worden. Men vroeg om, evenals vroeger, voor elk schoolgaand kind boven het eerste een reductie toe te staan. Andere leden merkten op, dat kapitaal krachtige ouders, die gedurende een enl e jaar geen inkomstenbelasting hebben be taald, omdat er in hun bedrijf gedurende eenigen tijd geen winst was gemaakt, op djen grond ook geen schoolgeld betalen, lm ie a zij ondanks die winstderving toch hun levens standaard kunnen handhaven, kan dit aan stoot geven en wordt aan de overheidskas onnoodig een zeker bedrag onthouden. Deze leden verlangden daarom vrijheid .voor de gemeentebesturen om een anderen grond slag voor de schoolgeldheffing aan te wijzen. Met ingang van Maandag zal de post- chèque- en girodienst in zijn geheelen om vang worden heropend. De thans opgeheven dagtreinen Holland Bazel en terug over BrusselLuxemburg v.v. zullen n.l. in de richting van Bazel gedurende het tijdvak' van 13 December 1924 tot en met 15 Januari 1925, en in de richting van Bazel gedurende het tijdvak van 14 December 1924 tot en met 16 Januari 1925 driemaal 's weeks extra worden inge legd. De treinen zullen van Amsterdam C. S. vertrekken des Zaterdags, Maandags en Donderdags in verband met het Kerstfeest zal de trein van Amsterdam in plaats van op Donderdag 25 December op Woensdag 24 December loopen. Van Bazel vertrekken de treinen des Zondags, Dinsdags en Vrijdags. De dienstregeling dezer treinen zal zijn als in den afgeloopen zomer, dus Amsterdam C.S., vertrek v. 7.22 Den Haag H.S.M. v. v. 8,25 Rotterdam D.P. v. v. 8.53 Bazel SB. Bh. 10.58 en omgekeerd Bazel BB. Bf. v. v. 7.10 Rotterdam D.P. 9.57Den Haag H.S.M- 10.28Arasterdam C.S 11.37 De Ned. spoorwegen hebben naar de Tel. verneemt, besloten, om in Juli en Augus tus doorgaande treinen te laten loopen van Bergen aan Zee naar Amsterdam. De aan komst alhier is bepaald op des morgens ongeveer 8.45 uur en vertrekt uit Amsterdam 's middags circa 5.30 üur. Haar electrificatie. Uit Den Haag wordt gemeld De volgende week zal een begin worden gemaakt met de electrificatie van den spoorweg 's Graven- hageRotterdam via Delft. In verband hiermede wordt de draai- spoorwegbrug over de Delfshavensche Vliet tusschen Schiedam en Rotterdam vervangen door ee hefbrug. MGR. TH. L. HEYLÉN TE ROOSEN DAAL. Teneinde eenigszins uit te rusten van de vermoeienissen der feestdagen bij gelegen heid van het zilveren Bisschopsjubilé, bracht Z.D.H. Mgr. Th. Heylen, Bisschop van Namen, Donderdag en Vrijdag te Roosen daal (N.-B.) door. Vergezeld van zijn secretaris, den Holland- schen pater Tarcisius Bootsma, werd Z. D.H. aan het station te Roosendaal verwel komd door den Z.Eerw. Zeergel. heer dr. E. Deerikx, pastoor der parochie van den H. Johannes den Dooper. Na eerst aan de pastorie te tijn ontvangen, bracht Mgr. vervolgens bij de familie van Hasselt, aan de Molenstraat een bezoek, waar hij tot des avonds in intiemen familie kring verbleef. In de pastorie van St. Jan werd overnacht, waarna Vrijdagochtend te half 8 Z.D.H. in de St. Janskerk het H. Misoffer opdroeg. Onder de H. Mis had een algemeene H. Communie der parochie-kinderen plaats, waarna ook zeer vele geloovigen tot de H. Tafel naderden, en werden door het zang koor verschillende meerstemmige liturgi sche gezangen uitgevoerd. Te omstreeks 10 uur reed Mgr., vergezeld van pastoor Dr. Deerikx en zijn secretaris, per auto .uit voor een bezoek aan de nieuwe St. Josephs-parochiekerk. in De Knip, waar de hooge bezoekers werden opgewacht door den Z. Eerw. heer H, van Mierlo, pastoor dezer nieuwe parochie, onder wiens leiding en voorlichting de nieuwe kerk bezichtigd werd. In de pastorie van St. Jan kwam te 12 uur de heer Th. Tiebackx, consul van België te Roosendaal, ter vervuiling van een telegra fische opdracht van den Belgischen gezant in Den Haag, Z.Exc. Prince de Ligue, zijn opwachting maken en den Belgischen Bis schop groeten. Mgr. toonde zich over deze attentie hoogst voldaan en zegde den consul hartelijk dank voor deze verrassing. In den middag werd nog een bezoek ge bracht aan het klooster der Eerw. Zusters in de Molenstraat en het daarbij behoorend Pensionaat. Het overige van den dag bracht Z.D.H. door in intiemen kring in de pastorie, waar na Mgr. des avonds na hartelijk afscheid te hebben genomen, weer. naar Namen vertrok. (Msb.") ONTHULLING MONUMENT. AALMOEZENIER-MAJOOR PADBERG Vrijdag had om half drie voor de pastorie te Ede, bijgewoond door honderden belang stellenden de onthulling plaats van het mo nument voor wijlen den zoo beminden aal moezenier-majoor F. A. J. Padberg. Door den generaal-majoor J. van der Grin ten, werd onder ademlooze aandacht, een treffende gedachtenisrede uitgesproken, die aan veler oogen tranen ontlokte. Toen na deze van groote waardeering getuigende rede het omhulsel werd wegge nomen, dat het monument bedekte, kon men de door Falise meesterlijk in steen vertolkte hulde bewonderen van den katholieken sol daat, die weet, wat wijlen aalmoezenier Pad berg voor hem was. In zijn grooten eenvoud spreekt dit monument een bijzondere taal. Op den vierkanten voet van blauwen ar duinsteen verheft zich een zware gedenk plaat van grauw-witten euphiel. In het ar duin staat de opdracht gekapt „In memori- am F. A. J. Padberg." In volle rusting, met het geweer aan den voet, vertoont de gedenkplaat in hoog relief, het beeld van een soldaat, die peinzend, het hoofd bukkend, staat voor' een graf kruis, waarop men een kelk ziet gebeiteld als sym bool van hef priesterschap. Terstond wordt hierdoor de gedachte gevoerd naar hetgeen de soldaat verloren heeft in den priester-aal- moezenicr-Padbérg. Nadat het monument was onthuld, nam kapitein Wouters het woord. Hij dankte generaal v. d. Grinten, die als oud-chef van aalmoezenier majoor Padberg, als diens parochiaan, doch vooral ook als een vriend de onthulling van dit monument had willen verrichten. Dank bracht spr. verder aan alle autori teiten en aan al degenen, die hadden mede gewerkt, om deze hulde te brengen aan de nagedachtenis van hun aalmoezenier en pastoor. Ontroerd gaf pastoor J. Padberg, van Oude- Pekela, hierop uiting aan zijn dankbaarheid voor de wijze, warop de nagedachtenis van zijn broeder werd geëerd en levendig gehou den. Hij sprak van de toewijding, die zijn broer steeds had ondervonden van de mili tairen eri zijn parochianen, van hun offervaar digheid en hun liefde. Een hulde als thans wordt gebracht, verzekerde spr., zou mijn broer zeker te veel hebben geacht. Groot is echter het volk, dat zijn mannen weet te eeren en daarom stemt deze hulde ook tot dankbaarheid. Dafunctus adhuc loquitur, gestorven blijft hij nog spreken, en in den hemel zal hij thans bidden, dat het werk, dat hij hier beginnen mocht, gezegend mag blijven. Opleiding van jongelieden van betrekkelijk gevorderden leeftijd. Gemeld wordtMet de oprichting en uit breiding van R, K. Hoogere Burger- en Han delsscholen, neemt ook het aantal toe van jongelieden, die na het doorloopen van een cursus van Middelbaar Onderwijs roeping beginnen te gevoelen Voor het H. Priester schap, maar er eenigszins tegenop zien, om op betrekkelijk gevorderden leeftijd aan Seminarie of Apostolische School de gewone klassen te volgen. Voor dezulken bestaat, naar wij vernemen, sinds een paar maanden te 's Gravenhage, Da Costastraat 44, de gelegenheid om zich onder de leiding van] een R. K. Priester, Doctor in de klassieke 'letteren, door de studie der Oude talen voor de beoefening der hoogere wetenschap Philosophie en Theologie te bekwamen. Moge menigeen aldus den weg naar het H. Priesterschap vinden 1 Naar wij vernemen, hebben Curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, op grond van art. 60 H. O.-wet, prof. dr. F. Schuh gedurende een maand als hoogleeraar ge schorst. (Msb.) B. en W' van Amsterdam hebben, naar aanleiding van het vergeten van een gestrafte leerling te Delft, een circulaire gezonden aan het onderwijzend personeel, waarin zij den wensch te kennen geven, dat een leerling niet gestraft wordt met opsluiting, en ook niet in een gang of leeg lokaal zonder toezicht wordt geplaatst. Leerlingen op wie de andere tuchtmiddelen niet meer de gewenschte uit werking hebben, moeten naar het hoofd der school worden gezonden. Voorts moet het hoofi der school en het personeel zich na eiken schooltijd overtuigen, dat er geen leer ling zonder toezicht in de school achterblijft. En hij keek rondom ïU.... Dat is toch geen manier van doen, ging hij voort en keek zoekend rond naar omlaag. Dat heeft de Krijgsraad te beoordeelen, aldus de president. Op de groene tafel lag een telegram van den burgemeester, dat hij den trein had ge mist. De auditeur-militair stelde de houding van den luitenant in het licht, toen hij zei Be klaagde is nog jong, 20 jaar nog maar, en meent misschien alleen te weten hoe de we reld er uitziet En, wegens overtreding der Politiever ordening te Marken, in de Zuiderzee, werd tegen beklaagde f 3 geëischt. In paradepas draaide beklaagde de recht zaal uit. De 22-jarige gewezen ambtenaar der poste rijen P. M. T., voorheen te Venray ten post kantore werkzaam, heeft zich voor de recht bank te Roermond te verantwoorden gehad wegens het zeldzaam voorkomende misdrijf van knevelarij. Hij had nl. aan den rentetrekkenden schil der P. Th. toen deze zich 20 Mei jl. ten post kantore aldaar vervoegde om zijn ouder domsrente a 15 in ontvangst te nemen, 9 afgehouden, voorgevende dat die tot dekking van achterstallige premiebetaling moesten dienen. Evenwel werd ontdekt, dat geen premies achterstallig waren, terwijl meerdere onregelmatigheden in de kas van T. waren geconstateerd. T. beriep zich op een onverklaarbaar kas tekort in zijn postzegelkas, om dit te dekken had hij de daad begaan. In dien tijd kwamen herhaaldelijk kastekorten voor. De 9.- die hij had achtergehouden, had hij dan ook in de postzegelkas gestort, Eisch een half jaar voorwaardelijke gevan genisstraf. Voor den politierechter te Middelburg stond terecht D. A. P., hoofd der openbare school te 's-Gravenpolder, die op 7 Augus tus, toen bij de komst van de Koningin een woordenwisseling ontstond over het plaat sen der kinderen der Geref. school voor die van de openbare, tegen D. Joziasse, lid der Staten van Zeeland voor de Staatkundige Geref. Pertii. zou hebben oezopd: ..hi lid van de Prov. Staten van Zeeland, je bent een volksopruier" of woorden van gelijke strek king. Beklaagde ontkende deze woorden te heb ben gezegd. Toen getuige Toziasse tegen hem Zeide dat is nu een hoofd der school, die de kinderen moet opvoeden, heeft bekl. gezegd: en dat is nu een lid van Prov. Staten, die den bori komt opruien. Getuige Joziasse hield zich bii de woorden neergelegd in de dagvaarding, doch getuige Verhulst zeide, dat gezegd is dat is 'n lid van Prov. Staten, die het volk opfuit. De officier van Justitie, meende, dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend is be wezen en vorderde f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De politierechter direct ui'spraak doende, wees op de verschillende lezingen van het gesprokene en sprak bekl, vrij, hem er echter op wijzend als hoofd eener school wat voor zichtiger te zijn met zijn woorden. Voor de Rechtbank te Winschoten stond terecht de 58-jarige Suzanna, R., huisvrouw van H. Th. te Bourtange, die de vrouw van haar neef Hermann R„ die bij bekl. in woonde in de eerste helft van 1924 met slaag heeft bedreigd, als die niet deed, wat bekl. haar oplegde, n.l. om in elke hand een steen boven het hoofd te houden en in die houding geruimen tijd te blijven staan. In Aug. j.l. heeft bekl. haar nicht tegen den mond, althans tegen het hoofd gestompt. Twee uren heeft de jonge vrouw er met een steen in elke hand gestaan en viel toen flauw. Het O. M. eischte voor deze feiten negen maanden gevangenisstraf. Na deze zaak stond terecht Herman R., 32 iaar, landbouwer te Bourtange, omdat hij zijn echfgenoote Maria M. W., de nicht uit de vorige zaak, heef# mishandeld. Hij heeft haar in de 2e helft van JuH gewelddadig geslagen en geschopt en op 7 Sept. met een bord op het hoofd geslagen. De mishandelde wil in deze zaak liever geen eed afleggen en wordt buiten eede gehoord. De verdediger, mr. Riedel, zou get. ge vraagd willen zien, of zij zelf niet eenige aan leiding gaf, doch de rechtbank weigert die vraag te stellen. Nog blijkt uit het verhoor, dat men de jonge vrouw wilde dwingen, een rotten aard appel oo te eten. Het O.M. eischt tegen dezen bekl. negen maanden gevangenisstraf. Mr. Riedel pleit ook in deze zaak voor een voorwaardelijke veroordéeling, wijl de toe komst van dit gezin afhankelijk is van al of niet voorwaardelijke veroordeeling. Vóór den krijgsraad in Den Bosch stond te recht de res. 2.e luit, G. V. De luitenant wilde mooi Marken eens zien. Dies ging hij eëns kijken en nam gezelschap mede, waaronder eenige dames familieleden.' 't Groepje stond op een brug te praten, toen daar dé burgemeester tot doorloopen aan maande, onder de opmerking „Je belem mert het verkeer." Des luits. zus beviel blijkbaar des burge meesters toon van spreken niet, althans ze zei ,,'t Kon wel wat beleefder." Dat vond broer óók, die er aan toevoegde „Hij wil ook 'ns toonen, dat hij burgemees ter is-, 't Is maar een burgemeestertje En de burgemeester merkte op Ik ben de burgemeester; weet u wel, dat u mij belee- digt?" De officier meende, dat de burgemeester zich had- behooren te legimiteeren en hield het er toen voor, zelf beleedigd te zijn en achtte daardoor zoowaar, het heele officiers corps beleedigd, op grond waarvan hij zich in een schrijven ging beklagen aan den Com missaris der Koningin in Noord-Holland 1 Die geen antwoord gaf. Zoo verhaalde beklaagde, terwijl hij in de houding stond en in een spiksplinter-nieuwe jas. Maar, op een toon van groote verbazing, waar is de nu burgemeester van Marken Hij zou hier toch verschijnen? Waar is hij nu Hij moet er toch zijn De Msb. verneemt, dat met ingang van 15 November a.s. worden opgeheven de groepen Losser, Vriezenveen, Zwartemeer en Bellingwolde. Begin Januari worden opgehe ven de groepen Nieuweschans en Groenlo. Einde Januari worden de groepen ter Apel, Coevorden en Fleringen opgeheven. De andere groepen blijven voorloopig bestaan. Naar de Tel. verneemt, zijn de salarissen v or het personeel van de luchtvaartafderiing. te Soesterberg, te rekenen van 1 Januari a.s af, vastgesteld als volgt Hoofdwerktuigkundigen van 2050 tot 2650, met vier tweejaarlijksche verhoogin gen van 150. Werktuigkundigen van 18002400 met vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 150. Werklieden groep I van f 12001800, groep II van f 1400—f 2000, groep III van 1600—2200 per jaar; allen met twee één- jaarlijksche verhoogingen van 75 en drie tweejaarlijksche verhoogingen van 150. Teekenaars één op arbeidsovereenkomst op een jaarloon van 2000, twee, op arbeids overeenkomst op een jaarwedde van 1800, Burgerwerklieden óp arbeidsovereen komst bij aanstelling 26.88 per week, na 1 dienstjaar f 27.84 id., na 2 dienstjaren 28.80 id., na 3 dienstjaren 29.76 id., na 4 dienst jaren 30.72 id., na 5 dienstjaren 31.68 id. Het gewone zee-kompas is voor de lucht vaart minder geschikt, al was het alleen reeds om de vele trillingen waaraan de roos is bloot gesteld. Voor het vliegen boven de wolken kan men er echter niet buiten en onbekende landen, zonder opvallende punten, zouden voor den aviateur zonder kompas gevaarlijk terrein worden. De Amerikaansche wereldvliegers hebben nu een nieuw model kompas ge bruikt, dat op een vernuftige vinding berust. Men laat in dit instrument een stroom opwekken door de magneet-kracht van de aarde. Een gewone dynamo berust op het beginsel, dat in een gesloten geleider, een stroom ontstaat wanneer zij zich loodrecht op een magnetisch veld beweegt. In de bekende electrische machir.es, Zoowel in de groote centrales als in de ont stekingstoestellen voor motoren, is daartoe een magneet aangebracht en het „anker" omwonden met geleidenden draad, loopt hier altijd loodrecht op de „krachtlijnen" van het magnetische veld, loodrecht op de richting waarin de aantrekkingskracht wordt uit geoefend. Neemt men nu deze magneet weg, dan blijft er toch nog een over, want de aarde zelf fungeert dan als een reusachtige magneet. Laat men het anker draaien, dan wordt er evengoed een wél heel zwakke stroom op gewekt, zoolang het anker maar in de juiste richting ten opzichte van deze magneet blijft draaien. In een anderen stand ontstaat in 't geheel geen stroom. Hier heeft men het kompas in beginsel aangeduid. Een anker wordt door een kleine luchtschroef bewogen, de stand, dien het moet aannemen, kan gewij zigd worden naar den koers dien men wil houden en alles wat de aviateur verder te doen heeft, is opletten, dat er géén stroom ontstaateen voltmeter onder zijn bereik moet nul blijven wijzen. Slaat de wijzer uit, dan is het anker en dus zijn heele machine van richting veranderd, en hij moet zoo spoe dig mogelijk den juisten stand terugvinden en den koers herstellen. De Engelsche bladen melden dat de heer E. W. Savory., uit Bristol, een Vermeer ont dekt zou hebben, een mansportret dat hij te Londen in slordigen toestand vond, restauree- ren liet en als „echt" ontdekte daar Vermeer's monogram er op voorkwam. Het stuk, een mansportret, zou zeer veel overeenkomst van stijl en belichting hebben met het vrouwsportret te Boedapest. Een groote Nederlandsche kenner, namen van experts worden niet genoemd achtte het echter werk van A» v.-d. Velde. Mr, Savory ontdekte echter een oude gra vure naar het portret die Vermeers naam als schilder geeft en die van Simon Becker als de geportretteerde. Volgens berichten doet Canada tegenwoor dig heel wat moeite om in Europa paarden, vooral van het zware type, te plaatsen. De prijzen van goede paarden zijn in Canada niet veel hooger dan f 100 per stuk, maar het ver voer naar Europa kost meer,terwijl tegenwoor dig ook weinig booten voorhanden zijn, pas send ingericht voor het vervoer van paarden. De scheepvaartmaatschappijen zo'uden gaarne in dat gebrek willen voorzien als er meer uit zicht bestond op een blijvende vraag naar zulk vervoer. -Dat uitzicht is echter zeer onzeker, omdat de paardenfokkerij bij derge lijke prijzen niet loonend is, ook al zijn de landprijzen in Canada veel lager dan in ons land. Ónafgerichte paarden zijn bovendien uiterst moeilijk te verkoopen. Aan voljarige, makke gebruikspaarden bestaat in ons land wel eenige behoefte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7