Melk, melkprijzen en gemeentebemoeimg. Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap. STADSNIEUWS. - UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. Ingezcnden Mededeelïngen Gevonden dieren en voorwerpen. HAARLEMMERMEER. a 60 cents per regei. DR AlSm A-van VALKEnBUR VELSEN. VELSEROORD. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. H.S.V. IT.H.B. II 3—3. WIELRIJDEN. R. en T. „Haarlem". (Slot.) Nu de tweede vraag, welke als volgt luidt: Meent ook u niet, dat wanneer het ge meente-bestuur er in zou kunnen slagen de melk goedkooper en beter te leveren, dat er gesproken mag en moet worden van „aanvulling van het particulier initia tief"?" Hoewel deze vraag voorzichtiger is gesteld dan de vorige, kan ik toch niet aan den in druk ontkomen, dat het voor Demandus al zoo goed als vast staat, dat indien de ge meente de melkvoorziening in handen neemt, dan de te leveren gemeentemelk noodwen dig beter en goedkooper zal worden. Hier van ben ik geenszins overtuigd. De ervarin gen in den distributietijd opgedaan, toen Rijk en gemeente koopvrouw gingen spelen, heeft ons althans anders geleerd. Doch wanneer het zou gaan om een eer lijke proef, waarbij dus zoowel de particu liere handel naast het gemeentebedrijf de melkvoorziening mocht blijven behartigen, ik zou geen oogenblik aarzelen te advisee- ren deze proef te nemen. Ik ben overtuigd, dat dan spoedig zou blijken, dat de gemeen te het niet beter en althans niet goedkoo per zou kunnen doen, dan de particuliere handel, integendeel misschien net zoo goed, doch niet beter, doch beslist veel duurder. Ik twijfel er niet aan of een dergelijk ge meentebedrijf zou het in een eerlijken strijd met den particulieren melkhandel moeten afleggen. Dit is m. i. dan ook de reden, waarom B. en W. van Amsterdam ook voor stellen een melkbedrijf te stichten op den grondslag van het gemeentelijk monopolie, want zij durven m. i. de concurrentie met den vrijen handel niet aan. Doch in dat ge val, bij een gemeentelijk monopolie dus, is er geen sprake meer van een aanvulling, van het particulier initiatief, integendeel dit is het particulier initiatief vermoorden. Nu beweren B. en W. van Amsterdam wel, al thans de kleinst mogelijke meerderheid van dat college 4 tegen 3 doet zulks, dat zij het goedkooper kunnen doen dan de par ticuliere handel, doch zulks is nog lang niet bewezen. Er wordt in de Amsterdam- sche voordracht wel geducht geschermd met reuzencijfers omtrent een te verwachten besparing voor de burgerij, doch dat alles is nog slechts gebaseerd op „veronderstel lingen" en „verwachtingen". Zelfs het ge- heele rapport van het accountantskantoor°P. Klijneveld, waarop de berekeningen van wethouder de Miranda steunen, hangt van woorden als „naar wij veronderstellen" of „verwacht mag worden" aan elkaar. Alles, letterlijk alles, en althans de cijfers omtrent die gemeentelijke melkvoorziening is nog slechts „grauwe theorie" en niets daarvan is nog werkelijkheid of bewezen. Het is dus nog wel wat al te voorbarig om nu reeds te veronderstellen bij een gemeentelijke melkvoorziening zal de kwaliteit verbeteren en de prijzen dalen, ik wil liever nog maar de practijk afwachten en al die beweringen eerst eens bewezen zien. Want als het Amsterdamsch gemeentebestuur toch reeds de zekerheid heeft, dat zij betere melk kan leveren tegen enorm lageren prijs, waarom gaat het dan niet in concurrentie met den particulieren handel? Wanneer de gemeente toch betere melk kan leveren tegen aan merkelijk lageren prijs, kan zij den strijd ge rust aanvaarden, want dan zal zij in mini mum van tijd toch haar zin dus monopo lie hebben, omdat de particuliere handel dan heel spoedig weg geconcureerd zal zijn. Gaan wij nu over tot de beantwoording van de derde vraag van den navolgenden inhoud: „Indien dit laatste bevestigend beant woord wordt, ligt het dan niet op den weg naar ons Roomsch inzicht der overheid om in te grijpen?" Reeds in 't begin van dit artikel heb ik gezegd, dat deze vraag beter gesteld had kunnen worden aan meer tot oordeel be voegde personen dan ik ben. Toch wil ik Demandus mijn persoonlijk Roomsch inzicht daaromtrent niet onthouden. Naar mijn Roomsch inzicht heeft de over heid in het economisch leven de taak steu nend en aanvullend op te treden. Dus' inzake de melkvoorziening regelen vast te stellen ten aanzien van de eischen waaraan de melk heeft te voldoen en overtredingen van die regelen op te sporen en te straffen. Eerst dan wanneer het particulier initiatief inzake de melkvoorziening te kort schiet, en dus de melkvoorziening dreigt spaak te zullen loopen, eerst dan is naar mijn Roomsch in zicht, de overheid gerechtigd om in te grij pen en de melkvoorziening tot zich te trek ken. Zelfs al zou de overheid de melk iets goedkooper kunnen leveren dan de particu liere handel aangenomen dat het abso luut vaststaat dat zulks het geval is, hetgeen ik ten stelligste ontken dan is naar mijn overtuiging een volgens onze roomsche socio logie handelende overheid nog niet gerech tigd de melkvoorziening tot zich te trek ken, en het particuliere initiatief om hals te brengen. Immers het is ook niet in overeenstem ming met de katholieke maatschappijleer, wanneer een overheid de salarissen van zijn em-loe's verlaagt, alleen omdat hij tegen lager salaris andere employ's krijgen kan? Maar nogmaals, ik ontken het ten sterk ste, dat de particuliere handel inzake de melkvoorziening ernstig in gebreke is ge bleven, althans niet voor zoover het de ge meente Haarlem betreft., getuige het rap port van den directeur van den Keurings dienst. En hij, die het anders weet, stelle dan de melkhandel maar eens in gebreke, doch dat hij dan kome met ernstige en af doende argumenten en niet met z.g. grieven a la Demandus, omtrent een te kleine maat en beweerde minderwaardige kwaliteit, wat niet steekhoudend, doch wel belachelijk is. Ik maak mij voor de ingebreke stelling dan ook albsoluut niet ongerust. Eerder kan de melkhandel in dit geval de overheid inge breke stellen, want, ondanks dat reeds vijf jaren geleden de Warenwet is afgekondigd en ondanks dat minister Aalberse bij de in stallatie van de commissie, bedoeld bij ar tikel 17 dier wet deze gedenkwaardige woorden sprak: „In welk tempo en in welke volgorde gij aan de regeering uw adviezen zult doen toekomen, laat ik gaarne aan uw beleid over. In één opzicht wil ik hier van evenwel afwijken. Het artikel melk baart de overheid van stad en land reeds lang zorgen, schier bange zorgen. Een voorziening daarvoor is urgent. Sta mij daarom toe er bij u op aan te dringen, dat gij in de eerste plaats en zoodra mo gelijk de regeering van advies dient over hetgeen met gebruikmaking van ar tikel 15 der wet ten Opzichte van de melk kan en moet worden voorgeschreven" ondanks dit alles wacht de melkhandel nog steeds op de afkondiging van het melkbe- sluit. De steun van de overheid aan den bona fide melkhandel, te verleenen door het formuleeren van de eischen waaraan melk heeft te voldoen, blijft dus wel lang uit. Wij achten dit een steun, omdat, wan neer scherpe eischen aan de melk en hare beh_ndeling worden gesteld met te meer kracht kan worden opgetreden tegen hen, die het met de door hen verkochte melk niet zoo nauw nemen, en daardoor den goeden naam van den bona fide melkhande- laar in gevaar brengen. Ja waarlijk, de steun blijft voor den bona-fide melkhande- daar wel lang uit, daarentegen spaart men hem de critiek en veelal ongemotiveerde critiek niet en hiermede stap ik van de derde vraag van Demandus, over naar de vierde, luidende: „Meent ook u niet dat de loonen, ge stegen omdat de prijzen der waren om hoog liepen, pas kunnen dalen, wanneer de artikelen goedkooper worden." Hierop is mijn antwoord. Naar mijn mee ning moet het loon zijn rechtvaardig en zoodanig, dat de beloonde en zijn gezin daarvan, in overeenstemming met de be hoeften van zijn staat en stand, behoorlijk de kosten van het levensonderhoud kunnen bestrijden. Doch uit bovenstaande volgt te vens, dat niet de prijzen der levensmiddelen zich hebben te richten naar de loonen, doch luist tegenovergesteld, de loonen zich moe- ten aanpassen bij den levensstandaard dus bij de prijzen der levensbehoeften. In 't al gemeen zal dus naar mijn meening de loo nen dienen te stijgen bij een prijsstijging en zullen verlaagd moeten worden bij prijs daling der levensmiddelen. Doch zooals reeds bij den aanvang van dit artikel door mij verklaard is, kunnen de laatste twee vragen beter door iemand met meer gezag en autoriteit dan ik, beantwoord worden. Ik gaf daaromtrent slechts mijn persoon lijke meening, die naar ik meen in overeen stemming met de katholieke maatschappij leer is. Mocht dit laatste niet zoo zijn, dan zal het mij aangenaam zijn zoo een meer tot oordeelen bevoegde dan ik deze, mijne, mee ning aanvulde of wel de juistere meening daartegenover stelde. En hiermede neem ik afscheid van Demandus, hopende hem met dit antwoord bevredigd te hebben. Ik ben daarmede wat uitvoerig geworden, omdat ik van meening ben, dat na al hetgeen er in den laatsten tijd over de melk, de melk prijzen en overheidsbemoeiingen ter dier zake geschreven is, nuttig kan zijn het juiste licht daarover eens te doen schijnen. Deze uitvoerigheid heeft mede ten doel eventueel andere vragers reeds bij voorbaat van ant woord te dienen. Ik ben dan ook geenszins van plan nogmaals op deze zaak terug te komen en hoop met bovenstaande regelen duidelijk te hebben gemaakt wat dan wel de oorzaak der stijging van den melkprijs is, en tevens dat de melkhandelaar niet schul dig is. U, mijnheer de redacteur, oprecht dankend voor zooveel gastvrijheid, teeken ik met Hoogachtend G. J. KLIJN, De afdeeling Hillegom voor de stichting v. h. Beursgebouw te Hillegom. De afd. Hillegom, van het H. B. G. hield in café „Flora" Zaterdagavond een leden vergadering. De voorzitter, de heer W. M. Ruigrok, opent met een woord van welkom. De se cretaris leest de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Hierna komt aan de orde: Bespreking Beursgebouw. De voorzitter meent dit onderwerp als kardinaal punt der agenda te mogen be schouwen en wenscht de leden in gelegen heid te stellen, hierover van gedachten te wisselen. Hij geeft het woord aan de ver gadering. Als eerste spreker treedt op de heer J. H. M. Balvers, die het bestuur vooraf dank brengt voor de betoonde activiteit in deze zaak. Het onderwerp regardeert onze eigen woning, ons eigen huis. Tot voor kort scheen het, alsof Hillegom in dezen niet be stond, en toch werd 2 jaar geleden aan de desbetreffende commissie reeds 50.000 toegezegd. Het behoeft geen tegenspraak, dat het huidige Beursgebouw niet voldoet hetgeen spr. illustreert. Het deed eenigszins onprettig aan, dat het tot voor enkele weken scheen alsof men zich dat aanbod niet herin nerde. Het hoofdbestuur der Alg. Ver. meende althans op dat aanbod van Heem stede te moeten ingaan. Spr. toont vervol gens aan, dat het in dezen niet bij loven en bieden moet gaan, doch dat de Beurs en wat daar bij behoort, gesticht dient te worden, waar de cultuur het meest de vleu gelen uitspreidt, en die streek ligt ten Zui den van Haarlem. Heemstede eigent zich ten deze veel meer tot villabouw dan Hil legom. Verders geeft de heer Balvers een historische wording van het bedrijf en is overtuigd, dat, al is de communicatie mo menteel niet zoo gunsig voor Hillegom als voor Heemstede, tram en trein zeker bij eventueele vestiging der Beurs voor snel verkeer zal willen zorg dragen. We moeten niet stil zitten, maar geregeld ons centrum Hillegom propageeren onder onze vrienden boven Haarlem, de Noord- en het West- land overtuigen van ons goed recht en van de voordeelen, die er ook voor hen uit kun nen voortspruiten. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer W. van der Laan, uit Voorhout, se cretaris van het hoofdbestuur van het H. B. G„ tevens lid van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur, redacteur van het kweekersblad. Deze wil niet optreden als geluidsdemper, doch wijst op het eigenbe lang der beide gemeenten. Spr. staat te genover de zaak geheel objectief. Was hij Hillegommer dan stond hij geheel aan den kant der Hill, kweekers. Vraagt hij zich echter af, waar is de handel, dan moet het antwoord zijn: Van Texel tot Hoek v. Hol land. De exporteurs gaan waar de kwee kers teelen. Ofschoon spr. vol lof is voor den bond van Bloembollenhandelaars inzake de finantieele offers, die ze zich ten voor- deele van het bedrijf getroosten, is ook bij hen eigenbelang in het spel, hetgeen spr. toelicht. Spr. zou het betreuren, indien een tweespalt uit deze kwestie werd geboren of men een mooi Beursgebouw te Hillegom of Heemstede kreeg, dat niet, of niet uit sluitend bezocht werd. Ten slotte durft spr. te adviseeren: laat Hillegom's afdeeling daadwerkelijk toonen, dat het haar ernst is met haar streven, en naast het aanbod der gemeente kunnen komen bij de Alg. Ver. i met een flink bedrag aan geplaatste obli gaties voor een te Hillegom te stichten ge bouw; dit zal zeker invloed hebben bij het bestuur der Alg. Ver. De heer Balvers wijst er nog op, dat meerdere Middenstanders bereid zijn finan- tieel mede te werken aan de tot stand ko ming van het gebouw in deze gemeente. De heer G. Hermans merkt op, dat er ter dege rekening moet worden gehouden met den Bond v. Handelaren, die over de mees te fondsen beschikken, en die absoluut niet voer Heemstede gevoelen. De heer P. Goemans, secretaris der afd. wijst er op, dat er bezuiden Heemstede ruim 400 leden meer wonen dan ten Noor den dier plaats. Na nog eenige besprekingen, wordt met algemeene stemmen besloten, dat men zich voor de stichting te Hillegom verklaart. Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van een commissie, die zal trachten, obliga ties tot dat doel te plaatsen en die zich le den van Bloembollencultuur uit andere afd. zal assumeeren voor dit doel. Tot leden wordt met groote meerderheid gekozen: uit het bestuur de heeren P. Goemans Azn., en D. E. Nieuwenhuizen; uit de leden de heeren: P. Lommerse Fz„ en G. Hermans. De rondvraag bepaalde zich tot uitsluitend huishoudelijke besprekingen, waarna de voorzitter met een toepasselijk dankwoord de vergadering sloot. Het secretariaat der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur deelt ons naar aanleiding van een in ons blad ver schenen bericht mede, dat het Hoofdbe stuur dier vereeniging het oordeel van den Bond van Bloembollenhandelaren over de plaats van vestiging niet heeft gevraagd. Wel hebben eenige bestuursleden, die tevens lid van dien bond zijn, geheel op eigen ver antwoordelijkheid de plaats van vestiging in een vergadering van den Bond besproken. Dat een aantal der daar aanwezigen zich voor Hillegom als zetel heeft verklaard, loopt niet voorurt op de Léslissisf,. dfe doorj de leden der Alg. Ver. zal worden genomen. INDISCHE FILMAVOND. Voor de geheel gevulde groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw werd, op initiatief der vereeniging „Oost en West" vertoond de veelbesproken en terecht ge prezen film der Bataafsche Petroleum-Maat- schappij. Een gezellige stemming, een goed strijkje en voorlichting van den heer C. van Bergen, chef van den Inwendigen dienst der Bataafsche zelf maakte dat de vertooning niets te wenschen overliet en terecht mocht de voorzitter opmerken, dat de film onze nationale Hollandsche harten van trots zou doen groeien. Tot nu toe was dit filmwerk nog selchts eenmaal in ons land vertoond en wel te 's- Gravenhage voor ongeveer 1600 genoodigden. Hieronder bevonden zich de minister en de hoogste autoriteiten, de leden van het corps diplomatique, onderwijs-autoriteiten, vertegenwoordigers van groote instellin gen en industrieën, de Bond van Eigenaren, van Suikerondernemingen in Indië, enz., enz. Drie maanden geleden vertrok Willy Mullens, directeur der Haagsche Filmfa briek, met den chef van den inwendigen dienst der Bataafsche Petroleum-Maat- schappij, den heer C. van Bergen, naar Indië, om aan de opdracht dezer maat schappij te voldoen, n.l. om haar geheele bedrijf in onze overzeesche bezittingen in film te brengen. Verscheidene duizenden mijlen legden zij af aan boord van vaartuigen, welke hen voerden van Sumatra naar Java, van daar naar Borneo, weer terug naar Batavia, en tot slot opnieuw naar het zuidelijke deel van het eiland Djambi. In de dichtste wildernissen plantten zij hun filmapparaat en namen er alles op, wat de belangstelling in ons land kon gaande maken bepaalden zich daarbij niet uit sluitend tot hetgeen der Bataafsche Petro- leum-Mij. is, maar filmden ter illustratie tevens het leven en de zeden der inboor lingen en maakten bovendien een dankbaar gebruik van de overschoone natuur, de heer lijke panorama's met rotspartijen, water vallen en wondermooie zeegezichten. De film heeft een lengte van 3800 meter. Zij is technisch volmaakt, doet commercieel watertanden, bevredigt sociaal en beant woordt geheel aan het doel waarvoor zij ge maakt is. De Haarlemmers hebben het op prijs we ten te stellen dat ook hier zoo spoedig deze film werd vertoond. Dat bleek voldoende uit de onverdeelde aandacht, waarmede de pro jecties werden gevolgd. De film was dan ook hoogst interessant en geeft niet alleen een beeld van het enorme werk der „Bataafsche," maar ook van ons mooi Indisch bezit. De voorzitter sprak vóór en n$ de ver tooning hartelijke woorden, waarvan wij echter niets kunnen navertellen omdat de spreker evenzoo de heer v. Bergen vanaf onze zitplaats op den eersten rang on verstaanbaar waren. Terug te bekomen bij: Fa. Vroom en Dreesman, Lange Veerstraat, bankbiljet; J. v. d. Veldt, Tulpenstraat 50zw., brief met advertentie; J. Teeuwen, Luitensteeg 11, kasboek; D. Elstra, Slachthuisstraat 109, ceintuur; W. Snoek, Olieslagerslaan 28zw„ halsband; Politie, Schoten, hondje, geel- grauw, K, Haerlem; Politiebureau, Smede- straat, dameshandschoen; J. v. d. Meulen, Jansstraat 29, hond, herder; H. Apeldoorn, Spaarne 102, hondenhalsband; J. Cornet, Spaarndammerweg 10D, hond, kees; Veene- man, Schoterboschplein, poesje, grijs, K. Haerlem; Politiebureau, Smedestraat, zak lantaarn; B. Schulpzand, L. Annastraat 12a, kinderportemonnaie m. inh.; Politie, Bloe- mendaal, dobberman pincher, K. Haerlem; P, Perquin, Heerenweg 94, Heemstede, porte- monnaie; G. Bijster, Alberd. Thymstraat 16, damesringetje; P. v. Kuyt, Binnenweg 88, Heemstede, rozenkrans in étui; J. Droog, Magdalenastraat 5, rozenkrans in étui; C. Klein, Nic. Beetsstraat 15rd„ reticule; Poli tiebureau, Smedestraat, hoepelrok; B. Lugt- meijer, Carolingerstraat 23, schoentje; C. Karremans, Leidschestraat 102, taschje; L. Modoo, Voorzorgstraat 74, taschje met in houd. J. Breem, Pijlslaan 15, Heemstede, an- thraciet C. Sluis, Burgwal 21rood, spoor- abonnement K. Claus, Brouwersvaart 134, autoped M. Roosloot, Zomervaart lb, ceintuur W. Dernison, Rijpstraat 17, ceintuur J. v, d. Pligt, Harmenjansweg 88, ceintuur N. v. Loevesijn, Rijpstraat 31, handschoen (wol.) W. Vallenduuk, Wa genmakerslaan 21, handschoen (kinder), H. Cramer, Westergracht 115, mondhar monica Lunchroom „Sierkan", Groote Markt, hondje (grijs) kennel Fauna Rijs wijk, Kloppersingej 127, hondje (gestroomd) idem. C. A. v. d. Linden, Busken Huet- straat 24, mondharmonica W. F, Traan- berg, Brouwersplein 25rood, horloge (dames) - Okel, Nassaulaan 78, poes (grijs) kennel Fauna Du Rieu, Raamvest, poes, zwart wit,) idem. J. Mulle, Gen. Joubertstraat 22, rijwiellamp H. Kuyt, A. L. Dyserinck- straató, pet L. Bouvy, Terhofstedeweg 23, Overveen, pet J. C. v. Loevesijn, Ba- rendsestraat 40, portemonnaie A. Óver- dam, Ursulastraat lOg, pantoffel, J. van Mierlo, Harmenjanstraat 41, riem B. Lugtmeijer, Karolingenstraat 23, speldje F. Koning, Harmenjansstraat 44, gymnas tiekschoen Heskes, Schalkburgerkade 39, wol. Terug te bekomen bij: G. Terhaar, Hof- dijkplein_ 10, rijkielbel.plaatje; G. M. Elzing, Rozenprieelstraat 37rood, idem; N. G. v. d. Aar, Damiatestraat 26, étui met passer en schrijfbehoeften; J. O. Blankenstein, L. Mar- garethastraat 2, bankbiljetten; Smal, Turf- steeg 2, zwart hondje, Kennel Fauna; Wes- seling, 't Krom 9, bruin hondje, idem; Reij- nen, Zomerlaan 41, grijze poes, idem; Ver meer, Bloemendaalscheweg 75, grijze poes, idem; Swaanswijk, Ripperdapark 3, grijs witte poes; H. Berndes, Kinderhuissingel 70, heerenhandschoen; Politiebureau, Smedestr., idem; N. G. v. d Aarc, Damiatestraat 26, horloge en vulpen; H. Blok, Rustenburger laan 63, R.-K. Kerkboekje; Doopsgez. Wees huis, KI. Houtweg 18, zwarte poes; J. A. Arons, Zuidpolderstraat 130, zakmesje; Mr Slingenberg, Zijlweg 80, damesparapluie; Po litiebureau, Smedestraat, rijwielbel.plaatje; L. P. Eerhart, L, Wijngaardstraat 5, rozen krans in doosje; J. C. v. Waard, Voorzorg straat 57, schoentje; Oldemarkt,Westergracht 93, vrouwenzak; M. Ooms, K. Lakenstr. 17, scheerapparaat; v. d. Sluis, L. Costerst. 15, broche; Politiebureau, Smedestrrat, bal; P. Eerhart, ltoksteeg 5, broche; N. Rijntjes, Schalkwijkerweg 43, borsteltje; A. Lewis, Klarenbeekstraat 38, bankbiljet; Politiebur., Smedestraat, rijwielbel.plaatje; F. van Nor den, Luitensteeg 19, ceintuur; L. Reynders, Casteleynstraat 7, duimstok; G. Presser, v. d. Vinnestraat 20rood, herdershond; K. W. v. Beaumont, van der Hulststraat 17, haar- slrik met houder; J Dijk, Oranjeboomstraat 107, dameshandschoen; J. Buys, Saenredam- straat 37rood, handschoentje; Mevr Rooze, Hyacinthenlaan 17, koffertje met inhoud; Kennel Haerlem, Ter Spytstraat 3, grijswitte poes; idem witte poes; idem blauwwitte poes; idem grijze poes; M. Kossen, Nagt- za,amstraat 38, raamkozijn; S. in den Bosch, Schermerstraat llrood, zakmes; Bakker, Reitzstraat 19, Schoten, Eversharppotlood; A Scheidelaar, Leidscheplein 55, portemon naie; J. Muskee, Hasselaersplein 4, idem; Politiebureau, Smedestraat, raampje en schoentje; P. Duineveld, Gaelstraat 18, sleu tels; C. H. Koehorst, N. Kerksplein 24, gym nastiekschoen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 13 November 1924 des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. De agenda vermeldt 1. Benoeming lid Plaatselijke Commissie van Toezicht op het M. O. 2. Benoeming leden Plaatselijke Com missie van Toezicht op het L. O. 3. Benoe ming plaatsvervangende leden van de Com missies van Georganiseerd Overleg. 4. Wijzi ging verordening tot verdeeling der Gemeen te in stemdistricten. 5. Voorstel tot het vragen van voorziening van de beschikking van Ge deputeerde Staten, betreffende hun weige ring tot goedkeuring eener af- en overschrij ving op de Begrooting voor 1924. 6. Verlee ning voorschot aan de R. K. school te Bloe mendaal ingevolge art. 103 L.O wet 1920. 7. Voorstel tot wijziging van de Retributie verordening Middelbaar Onderwijs en Hoo- ger Onderwijs 1924 en van de bijslagveror dening Middelbaar Onderwijs en Hooger Onderwijs 1924. 8. Voorstel tot het vellen en verkoopen van boomen. 9. Wij iging Veior- deningen op de heffing en invordering van de Hondenbelasting. 10. Voorstel tot verlaging van den gasprijs. 11. Vaststelling Verordening op het brandblusschen. 12. Ontheffing bepa lingen der Bouwverordening. 13. Ingekomen Stukken. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot verdee ling der gemeente Bloemendaal in stemdis tricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, daar de toename van het aantal kiezers het noodig maakt een nieuwe indeeling der gemeente in stemdistricten te maken. B. en W. stellen voor eenige boomen in het Bloemendaalsche bosch, ten Westen en ten Oosten van de Koepellaan, ten Zuiden van de Mollaan en ten Westen van de Bre- derodelaan te vellen. De te vellen boomen zijn met een witte streep geteekend. B. en W. stellen voor op advies der gas- commissie, de regeling van de gaslevering door Haarlem te wijzigen, zoodat o.m. voor gewoon gas zal betaald worden voor de eerste 30 M3 per maand 13 ct. per M3 en voor de meerdere verbruikte per maand 10 ct. per M3, voor muntgas: voor de eerste 20 M3 per maand 14 ct. per M3 en voor de meerdere verbruikte per maand 11 ct. per M3. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot regeling van den persoon lijken dienst tot blussching van brand in de gemeente Bloemendaal Op voorstel van het raadslid den heer Prinsenberg bieden B. en W. den raad tei vaststelling aan een verordening tot wijzi ging der d.d. 17 Juli 1924 vastgestelde ver ordening op de heffing eener retributie voor de toelating van leerlingen uit de gemeente Bloemendaal op het Gymnasium, de eerste en tweede Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus, de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus met gwijzigd leerplan en op de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met vijfjarigen cursus der gemeente Haarlem. Verordening tot wijziging der verordening op het toekennen van bijslagen in de voor leerlingen uit de gemeente Bloemendaal ver schuldigde schoolgelden voor het bezoeken van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, het R. K. Lyceum te Bloemendaal, het Chris telijk Lyceum te Haarlem en de Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Gemeentezaken. Voor de vacature ont staan tengevolge van periodieke aftreding in de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs is het vol gende dubbeltal opgemaakt: P. K. Th. Lens (aftredend); Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout. Voor de vacature ontstaan tengevol ge van periodieke aftreding in de plaatse lijke Commissie van Toezicht op het La ger onderwijs is het volgende dubbeltal opgemaakt: Groep A.: Mr. D. E Lioni (af tredend); Dr. W. H. C. van Es veld; Groep B.: A. F. Bos (aftredend); W. J. M. Wes- terwoudt; Groep C.: S. A. Wilson (aftre dend), S. M. Renaud; Groep D.: Mej. A. C. W. Rijnierse (aftredend), Mr. W, M. J. van Lutterveld. Voor de vacature ontstaan tengevolge van het bedanken als lid, wegens vertrek van Mr. J. H. Monnik, is het volgende dubbeltal opgemaakt: Ds. J. C. Brussaard en W. F. G. Dankbaar. B. en W. stellen voor, ontheffing te verleenen van de bepalingen der bouwver ordening aan M. J, Muller en afwijzend te beschikken op het verzoek van Mevr. H. J. Droste-Savrij en W. Maandag. Ingekomen is een verzoek van Vin cent Dyserinck voor den bouw van een villa. Gedep. Staten hebben bericht ge zonden, dat de beslissing omtrent de aan vaarding van een legaat, vermaakt aan de algemeene armen, verdaagd is. B en W. bieden de gemeentebegroo- ting c.a. dienst 1925 aan. Ingekomen is een verzoek van de boschwerkers om hun woning alsnog te willen beschouwen als „dienst"-woning. B. en W. stellen voor aan de R.K. school te Bloemendaal een voorschot te verleenen van 752.10, ingevolge artikel 101 der L, O wet 1920 over het diens:- jaar 1924. B. en W. bieden ter vaststelling aan de „verordening op de heffing eener belas ting" op hef houden van honden in de gemeente Bloemendaal." De belasting be draagt: vorr elke groote hond 15 per jaar; voor elke kleine hond 7.50 per jaar. Onder groote honden worden verstaan hon den, met een schofthoogte van meer dan 40 c.M., onder kleine honden worden ver staan honden, met een schofthoogte var, 40 c.M. of minder. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, bij de Kroon in hooger beroep te gaan naar aanleiding van de door Gedep. Staten ont houden goedkeuring aan het raadsbesluit in zake toekenning van een bedrag aan de leeraren van de cursus in de Fransche taal. Raadsvergadering. Donderdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente, des na middags om 2 uur en ging terstond in gehei me zitting over. Deze geheime zitting duur de tot 6.15 uur, toen de vergadering open baar werd De voorzitter stelde aan de orde een voorstel van B. en W. tot continueering van de salarissen en loonen van gemeente ambtenaren en werklieden voor 1925, Blijkbaar was deze zaak in geheime zit ting reeds doodgepraat en kwam terstond het voorstel aan de orde van den heer Ro denburg, die met het voorstel van B. en W niet accoord gaat en wenscht dat voorloo- pig tijdelijk alle periodieke verhoogingen zullen worden stopgezet, terwijl het salaris van alle in dienst zijnde gemeenteambtena ren en werklieden met 5 pet. wordt ver laagd. Tevens stelt spr. voor om aan Ged. Staten te verzoeken de salarissen van bur gemeester, secretaris en ontvanger even eens met 5 pet. te verlagen. De heer Van den Heuvel stelt voor, om de salarissen met 5 pet. te verlagen als voorloopige maatregel, totdat de nieuwe salarisregeling is tot stand gekomen. De heer Griekspoor stelt voor de salaris verlaging op te schorten, de tegenwoordige regeling in 1925 te handhaven en B. en W te verzoeken een behoorlijke rechtspositie tot stand te brengen en voor 1926 opnieuw te regelen De heer Scheffer sluit zich bij het laatste voorstel aan. De voorzitter redigeert het voorstel- v, v Ü5 - LEEUWARDEN Griekspoor, dat het eerst in stemming wordt gebracht als zijnde van de verste strekking. Dit voorstel wordt verworpen met 3 st. voor, n.l. de heeren Scheffer, Griekspoor en Gerritsen en 15 tegen. De heer Kistemaker was wegens onge steldheid afwezig. Thans komt het voorstel van den heer Rodenburg aan de orde, dat eveneens ver worpen werd met 6 voer en 12 tegen- Voor stemden de heeren Arendonk Buurman, Bos, Biesheuvel en Rodenburg. Hierna is het voorstel van den Heuvel aan de orde om over 1925 een korting van 5 pCt. toe te passen. De heer Scheffer stelt een sub-amende ment om aan dit voorstel toe te voegen, voorzoover het salaris de 3000.te bo ven gaat Het voorstel-Scheffer wordt verworpen met 5 voor en 13 tegen. Vóór stemden de heeren Scheffer, Griekspoor, Gerritsen, v. ■Schoten en Knaap. Opnieuw stelt de voorzitter het voorstel van den Heuvel aan de orde. De heer Bras stelt evenwel voor om de korting 5 pCt. niet toe te passen op de sa larissen van 2400.en daar beneden. Dit voorstel wordt eveneens verworpen met 10 tegen 8 voor. Uit het gefluister van de raadsleden on derling kon het publiek opmaken, dat een voorstel om te gaan tot 2000.een meerderheid zou hebben gevonden. De heer v. d. Heuvel zegt zijn voorstel niet op deze wijze te willen aanvullen, om dat een salarisregeling niet aan de orde is, terwijl de Raad zich vroeger op het stand punt stelde dat er een goede verhouding moet bestaan in de salarisregeling van de salarissen tot elkaar Die verhouding achtte men toen bereikt, en deze wil spreker niet verbreken. Het voorstel wordt aange nomen, met 12 voor en 6 tegen. Tegen stemden de heeren Rodenburg, Knaap, Scheffer, Griekspoor, Gerritsen en v. Schoten. Vastgesteld wordt de jaarwedde van den inspecteur van politie op 3200. 6. en W. stellen voor Ged. Staten te be richten, dat de Raad accoord gaat met het voorstel van dat College inzake de sala- rieering van den Gemeenteontvanger en te vens om den heer v. Rooyen een vaste aanstelling als Gemeenteontvanger te ver leenen. De Raad gaat met beide voorstellen zon der discussie accoord. Vaastgesteld wordt het bedrag van den Hoofdelijken Omslag op 320000.en de post onvoorziene uitgaven op 20000. De heer Koning had de Hoofdelijke Om slag willen verlagen met het bedrag van 5 pCt. der salarissen, hetgeen 4200. bedraagt De voorzitter bestrijdt dit als onnoodige en herinnert er aan dat B. en W. voor nemens zijn het percentage van 2 op 1/4 pCt. te brengen. De begrooting der Gemeente en die der Bedrijven en van het Burgerlijk Armbe stuur worden thans definitief vastgesteld door den Raad. De regeling met de Gemeente Alkemade betreffende de verkeersverbetering te Ab- benes wordt aangehouden. De voorzitter stelt voor om de bedra gen uiagetrokken als subsidie voor den land- bouwcursus tc handhaven, wijl nog niet alle inlichtingen zijn verkregen en ook nog niet vaststaat of de subsidiën van Rijk- en Pro vincie afhankelijk worden gesteld van de subsidie der Gemeente. De heer Borst kan zich met het voorstel vereenigen. Rondvraag. De heer Buurman verzoekt voortaan pre cies aan te geven, wanneer de openbare vergadering begint. Hij vindt de geheime vergadering langdradig en vervelend. De heer Scheffer vraagt hoeveel personen ziji aangesloten aan het gemeentelijk werk- loozenfonds. De voorzitter zegt, dat dit aantal onge veer 100 bedraagt en dat nog getracht wordt zooveel mogelijk leden aan te werven vóór 15 November. De voorzitter hoopt van het Ministerie van Arbeid de goedkeuring te verkrijgen, waardoor dit gemeentelijk werk- loozenfonds zal worden behandeld als ge lijkgerechtigde van de andere werkloozen- fendsen. De heer Scheffer stelt voor een commis sie van toezicht te benoemen. De voorzitter wijst er op, dat B. en W. 2 raadsleden kunnen aanwijzen als bestuurs leden, om steeds op de hoogte te blijven. De heer Scheffer is met dit antwoord vol daan en vraagt of het niet gewenscht is, dat de gemeente prijsregelend optreedt. De voorzitter wil dit wel overwegen. De heer Rodenburg vraagt inlichtingen betreffende de overeenkomst van stroom- regeling met het P.E.N. en tevens omtrent de uitvoering van de Vleeschkeuringswet, De heer Griekspoor vraagt meer politie toezicht aan den Hillegommerdijk. De heer Jansen bespreekt den toestand van een gezin aldaar De heer Gerritsen spreekt zijn leedwezen uit over de houding door enkele leden van den raad aangenomen bij het besluit tot loonsverlaging, hoewel zij geroepen zijn om op te komen voor een goed loon. De voorzitter beantwoordt de verschillen de sprekers en sluit daarna de vergadering. Pluimveelezing. Op uitnoodiging van het bestuur van de Haarlemmermeersche hoen derclub hield de heer Welleman, een bekend hoenderfokker uit Buurmalsen. Vrijdagavond in hotel „de Landbouw" te Hoofddorp een lezing over de pluimveefokkerij. De zaal was geheel bezet met belangstellenden. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer Gevers, hield de heer Welleman zijn leerzame rede, waarin o.m. werd gewezen op de huisvesting voor het pluimvee, de verzor ging en de voedering. De verschillende soor ten van het voeder, de wijze/ van toedienen, de droogvoedermethode, de bevordering van de nutseigenschappen van het pluimvee enz. werden door hem uitvoerig besproken. Bij het einde van zijn lezing werden door enkele aanwezigen vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Hierna werd door den rijkspluimveeconsulent uit den Haag de Nederlandsche pluimveefilm vertoond. De aanwezigen kregen o.a. te zien de eendenfokkerijen en inrichtingen in Noord Holland en speciaal in Waterland, de hoen derparken en de eiermarkt te Barneveld, de enorm groote broedmachines van Schim mels broederijen uit Barneveld, het groote hoenderpark van de gebroeders Welleman uit Buurmalsen enz. Ongetwijfeld is deze avond voor de talrijke bezoekers leerzaam geweest. De heer Gevers sloot de bijeenkomst. Personalia. De ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen L. S. Smit is overgeplaatst van Hoofddorp naar Rotterdam. Burgerl. Stand. Geboren: J. Zwemmer de Groot, d. Chr. C. den BakkerReyg- wart, d. J. v. d. SteenPost, z. W. SpaansVerschoor, z. G. Vermeulen van Asperen, d. J. M. M. Duivestein v. d. Bos, z Ondertrouwd: J. Meyer en J. H. v d. Dool D. R. Houtgraaf en E. Michiels B. C. Vendel en M. H. Kors A. C. H. van Lieshout en J. Pannekoek A. F. Bouchier en A. A. BankM. van Brugge en M. C. A. de Rooy. Getrouwd: J. van Es en F. Visser P. A. Rozemeyer en C. S. Vos. Overleden: G. Bosman, 33 j„ echtgen. van J. M. Jimmink. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente Velsen op Woens dag, 12 November 1924, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stuk ken. a. een bericht van P. F. C. Roelse, dat hij ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op de Handelsavondschool (k.g,); b. een verzoek van W. Kremer om eervol ont slag als gemeentelijke geneeskundige met in gang van 15 Novembr 1924 (voorgesteld wordt, het gevraagde ontslag met ingang van genoemden dag, eervol te verleenen). 2. Aan koop van het landgoed „Velserbeek," met bijbehoorend gronden en aangaan van eene 'geldleening. Gevonden voorwerpen. Een bruine hond, een collier, een boodschappenmandje Schaakwedstrijd. De derde ronde voor den Schaakwedstrijd alhier had den volgen den uitslag. Groep 1: C. E PostM. A. Post, 10; WoudenbergW. C. Post 10; A. KoeneC. v. d. Berg 10. Groep II: v. d BosRuys 10; Erdelie —van Doorn 10; de partijen v. d. Vlerk Verhoog en OderkerkBaljet werden uitgesteld. Groep III: C. C. PostKcfhus 10; Wey Bontenbal 01; RomBruggemans 10; de partij KuiperStuifzand werd uitgesteld Gevonden voorwerpen, Terug te beko men bij H. Bank, Balistraat 7, een jongenspet; Van der Weiden, Bosboom Toussaintstraat 62, een nieuwe stoffer; H. Bakker, Bosch en Vaartstraat 13rood, een ceintuur; Warmer dam, Lange Boogaardstraat 21, Haarlem, een achterlicht van een auto; E. Prins, Wester houtstraat 19, een kokertje met gereedschap; B Band, Heemstedeplein 20, een bruin lede ren dameshandschoen; Munk, Doodweg 13, een rozenkrans; L. Vreeken, Leidschevaart- weg 231, twee koperen gewichten; Constance, Bosch en Vaartstraat 14, een étui met pot- looden; W. Wessels, Schouwtjeslaan 78, een celluloid haarspeld; J. van der Kroft, Boog- straat 20, twee paar zwarte kousen; F. van Zutphen, Pylslaan 43, een grijze pet. Van der Eem, Drieheerenlaan 18, een kinderschortje; T. Warmerdam, Res Novaplein 25, een pet; J G. Klijn, Kerklaan 43, een zilveren knop van een wandelstok; H. J. Drayer, Kerklaan 117, een jongens-.egenjas; H. M. Fockens, Bronsteeweg 19, twee paar kinderhandschoc- nen; Van Dorp, Van Hogendorpstraat 2, een biauwe jas; Van der Pijl, Iepenlaan 42, een kinderhandschoen; C. P. Warmerdam, Lange Boogaardstraat 21, Haarlem, een koperen wagendop en een onderstuk van een lantaarn; F. Jansen, Pijlslaan 3rood, een horlogeketting; J Woudenberg, Binnenweg 16, een jongens overjas; G. Oskam, Leidsrhevaartweg 62, een vischtasch met inhoud; Samson, Raadhuis straat 38, een kinderhandschoen; C. H. Kem per, Heemsteedschedreef, een grijze jogens- jas en een paar wanten; Diependaal, Glipper- weg 113, een rijwielbelastingmerk; Van Ame- rongen, Raadhuisstraat 28, een zilveren hals ketting; Bureau van Poitie, Boekenrodestraat 9, een huissleutel. Uitvoering. Zaterdag 15 November geeft de Zandvoortsche Gymn, Vereen. „Oefening Staalt Spieren" een uitvoering in gebouw „Monopole", alhier. S. F. C.—HILLINE II. 4—1. De S. F. C.'ers schijnen dit seizoen met plannen rond te loopen om het kampioen schap hunner afdeeling te bemachtigen. En gezien hun spel, behoort zulks lang niet tot de onmogelijkheid. Gisteren was Hilline II uit Hillegom op bezoek en deze club moest de S. F. C.-ers als haar meerdere er kennen. Met niet minder dan 41 neder laag werden ze naar huis gestuurd. Over den wedstrijd het volgende. Da S. F. C.'ers trappen af en onmiddellijk neemt Hilline den bal over en het eerste schot vliegt reeds over Spaarndams doel. Na 5 minuten spelens neemt Hilline de leiding. Nadien komt S. F. C. meer opzetten en zijn dan ook van nu af aan het meest in den aanval. Voor rust weten ze dit dan ook ia 3 goals uit te drukken, zoodat de rust in ging met 31 voor Spaarndam. Na rust waren de partijen meer aan elkaar gewaagd en staat het spel op hooger peil als voor de rust. Na twintig minuten spelens maakt S. F. C. haar 3e doelpunt, in welken stand geen verandering meer komt. Wanneer onder leiding van Dietz om 10 uur begonnen wordt, is H. S. V. direct aan vallend. Toch weten de bezoekers uit een doorbraak het eerst te scoren. H. S. V. valt vinnig aan en van Outerterp heeft succes, wanneer hij eer goed aangegeven bal van Van Dartelen ineens inzendt. Spoedig is het rusten, Na de rust weet T. H. B. op gelukkige wijze er 3-1 van te maken. Dit i H. S. V. te bar en Schoustra gaat naar voren en maakt kort achter elkaar 2 sublieme goals. Wanneer er inrukken geblazen wordt, hebben beide partijen een punt veroverd. 2ondag hield bovengenoemde vereeni ging een wedstrijd over 25 K.M (drie won den Zeeweg) door rijders boven 35 jaar, en record rijden 1 ronde Zeeweg voor alle leden. Voor de 25 K.M. kwamen aan de start W, Sleutel, P- Wouterse, W. J. Scheffer, J. v. Tol, H. Stouten en G. H. Stouten. Reeds dadelijk werd er onder leiding van Sleutel een snel temP° ingezet, doch alle bleven de eerste ronde dij elkaar, bij de tweede rond? raakte H. Stouten en v. Tol los doch trapte dapper tegen den sterken wind verder, bij de laatste ronde moest ook Wouterse los laten doch kwam op de laatste 500 Meter weer bij de leiders, op de laatste 250 Meter zette Scheffer het eerst de spurt in met Sleutel en Stouten aan zbn wiel, hij hield dat goed vol, en gelukte het alleen Stouten hem te passeereiL zoodat de uitslag werd t le. G. H. St°uten, 2e W. J. Scheffer, 3e W. Sleutel, 4e P Wouterse, 5e. H Stouten, 6e T. v. Tol. Recnrdriiden 1 ronde. De snelste tijd werd gemaakt door N Kat in 13 min. 12 sec. Dinsdagavond half negen vergadering, o.a. bespreking gecombineerde sprintrit, en home-trainer rijden. Met het oog op het jaarfeest waarop plaats heeft een home-trainer wedstrijd over 2 X 500.Meter voor A en B- klasse en veteranen, worden de leden aan geraden hier voor goed te trainen, en Dins dag aanwezig te zijn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8