imiMfxi— Verkeersongevallen. GROOT HAARLEM. •h Dinsdag 11 November 1924 47ste Jaargang No. 15888 op dit bkd lijn, in f qnnn I***»*. f 750 gAgra»? f 250.- t 125.- of wijsvinger Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad II. (Slot.) De Spaarne-Bank belast zich met de uitvoe ring van Uwe effecten orders. Een goed geleide bankinstelling mag zich niet met speculaties bezig houden. Daarom kan de Spaarne-Bank U onpartijdig en naar beste weten dienen met advies. De vliegtocht NederlandIndië De hooge waterstand. Agenda 12 November VOOR PATER STAAL. Liefdadigheidsuitvoering „St. Agnes- Patronaat". Haarlemsehe Rechercheursvereeni- ging „Plicht-Recht". •Buurtvereeniging Kloppersingel c.a. Personeel Werkplaatsen Nederl. Spoorwegen. De lezingen van Pater Staal. Nog steeds geen rijwielmerk. Aangifte van een gefin geerde inbraak. De vrouw van den aangever* gearresteerd. Ernstig ongeval in de Haarlemmer- meer. „Gruno". Een pluimpje. Telegraphisch Weerbericht. Kamer van Koophandel. Vereeniging van oud-leeriingen der Tuinbon wcursussen. Hef orgelconcert van hedenavond. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-23 Per kwartaal 3.25 Franco per post pet kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HflftRLEWSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per rejel Eiïj contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden medcdeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-ad», er- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. bij verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen: I JUUU.- geschiktheid tot werken; I QV.- a^ooenjicen anoop. s-ww. 1 X Cfl bij een breuk van X AH T OUé" been of arm; I 'tw." bij verlies van een andere vinger. Men kan moeilijk, wanneer men over de toekomst van Haarlem schrijft de grens regeling buiten beschouwing laten. In een vorig artikel meenen wij te hebben aan getoond dat de economische eenheid Haarlem ver over haar grenzen is ge groeid en dat bet noodzakelijk is, dat nu ook het staatsrechterlijke Haarlem dien economischen uitgroei volgt. Verbazend vlug is die -economische uitgroei van Haar lem een feit geworden. Een gebiedsuitbrei ding van dergelijken omvang als wij in de laatste tien, twintig jaren in de omgeving van Haarlem hebben aanschouwd, zou vroeger eenige eeuwen tijds hebben ge vraagd Het zijn natuurlijk de moderne vlugge middelen van vervoer en ander verkeer, die daarvan de oorzaak zijn. Deze maken het mogelijk dat personen, die in Amster dam of in de Zaanstreek hun dagelijksch werk hebben, in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal of Zandvoort wonen. Dat geldt niet alleen voor hen, die een auto mobiel te hunner beschikking hebben en voor hen. die gebruik maken van spoor en tram om van en naar hun arbeid te gaan, het geldt ook voor degenen, die zich per fiets naar hun werk begeven. Vroeger zal wel bijna niemand er aan gedacht hebben in Oud-Schoten te wonen en in Heemste de zijn dagelijkse!) werk te zoeken. Met een verkeersmiddel als de fiets is zulks veel meer het geval en minder moeilijk Dat vlugge en gemakkelijke verkeer, waardoor de afstanden aanzienlijk zijn in gekrompen, heeft vanzelf nieuwe vraag stukken opgeworpen' Spreekt men op dit oogenblik al niet van gewestelijke uitbreidingsplannen? De heer Dr. Th. van der Waerden heeft onlangs in een vergadering van de Am- sterdamsche Gezondheidscommissie de vraag gesteld of het niet op haar weg ligt te bevorderen dat ook voor de streek van Amsterdam met oostwaarts het Gooi, west waarts de Zaanstreek en Haarlem lot IJ- muiden een gewestelijk plan van uitbrei ding tot stand komt: een geraamteplan voor stadsontwikkeling in de streek, waar in de nader uit te werken plannen voor de verschillende gemeenten passen. Thans breiden de steden zich uit, ieder voor zich, waardoor het gevaar ontstaat, dat wat er nog aan natuurschoon bestaat, verloren gaat. Zooveel mogelijk moet dit behouden worden niet alleen, maar meer en meer wordt het noodzakelijk om stelselmatig de afsluiting van de groote stad van de natuur te doorbreken. Verschillende commissies houden zich bezig met d- uitbreiding van de stad op zichzelf, ir "t behoud van het natuur schoon da heen,, ook met onderdeden van het vevKeersvraagstuk, maar wan neer zij los van elkaar werken, kan geen organisch geheel ontstaan; integendeel is het gevaar niet denkbeeldig, dat onder linge naijver en vrees voor overweldiging een goede ontwikkeling van de streek be lemmeren. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de Amsterdamsche Gezondheidscommissie, zoo noodig in samenwerking met andere ge zondheidscommissies, van Haarlem Zaan dam, het Gooi enz., misschien door steun van de provincie, het initiatief nam tot het vormen van een orgaan, dat deze zaak in studie neemt en bevordert? Zou een dergelijk orgaan, voorgelicht door deskun digen, tot een dergelijk plan kunnen ko men, dan is te verwachten dat dit wel willend zou kunnen worden ontvangen door alle daarbij betrokken belangheb benden, en dat daardoor dus leiding zou worden gegeven aan de ontwikkeling van de streek. Ir. A. Keppler. directeur van den Gemeen telijken woningdienst, te Amsterdam, ver klapte bij die gelegenheid, dat reeds hard aan dergelijke plannen gewerkt wordt. Dien kant gaat het uit. Het is ook het logische gevolg van de snelle ontwikke ling van ons modern verkeerswezen. Straks komt er een groot wandelpark tusschen Halfweg en Amsterdam, en men zal eens zien welk een uitbreiding Am sterdam zal maken naar den kant van Halfweg toe, als de groote verkeersweg AmsterdamHaarlem in orde is. En waar om ook niet? Het moderne verkeer maakt het mogelijk dat men in Amsterdam werkt en in Haarlem of omgeving woont. Maar datzelfde moderne verkeerswezen, daar onder begrepen zoowel de middelen tot vervoer als de telefoon en telegraaf, ma ken dat het gezagsgebied van een ge meente niet meer zoo bekrompen behoeft te zijn als zulks in de middeleeuwen het geval was. Vóór honderd jaar geleden b.v. was de stelling te verdedigen dat Haarlem, Bloe mendaal, Heemstede, Oud-Schoten zelf standige economische eenheden vormden en d*t moeilijk b.v. de belangen van het oude Heemstede te behartigen waren vanuit een centrum zooals het toenmalige Haarlem. Daar lagen de eenheden Heemstede, Bloemendaal, Schoten en Haarlem veel te ver voof uit elkaar en waren de vervoer middelen veel te gebrekkig. Inplaats van per telefoon b.v. moesten eventueele boodschappen toen per bode te voet, op z'n best per bode te paard, worden over gebracht. In dezen tijd bestaat die moeilijkheid niet meer. Wie foutief wil redeneeren kan daarbij overdriiven en voorstellen om dan maar van heel Nederland drie groote ge meenten te maken, maar met zulke over drijving wordt toch ook niet goedgepraat dat het in den tegenwoordigen tijd ietwat dwaas is om on een kleine oppervlakte als Haarlem Schoten, Haarlemmerliede (stadsdeell, Bloemendaal en Heemstede omsluit, niet minder dan viif gemeentebe sturen 'n optima forma aan het werk te zien. Wat 'n massa arbeidskracht wordt zoodoende versoild, wat 'n geweld wordt er tf'daan aan het tegenwoordig zoo veel vuldig geb'uikte woord: „Efficiency". Indien onze retfeering een goed werk -vil doen in het belang der zoo hoog no dige bezuiniging, dan moest zij eens een ernstig onderzoek doen instellen naar de vrand welke gemeenten, in onzen tijd van electriciteit, stoom en andere vernuftige uilvindjnden, welke gemeenten er voor ln aanmerking komen om haar administraties te zien biieendevoegd. Zulk een concentra tie van administratie zou pas tot ware ar- bejdshez'dnjging leiden, dn onze omgeving b.v. zoud-n Haarlem Bloemendaal, Heem slede, Schoten. Haarlemmerliede en Spaarndam reeds kunnen worden bijeenge voegd en er zou niets op tegen zijn om b.v. gemeenten als Heemstede, Benne- broek en Vogelenzang eveneens bijeen te voegen. Zoo ergens dan is het hier geheel mis plaatst als met historische rechten zou worden geschermd. De historie heeft niet voorzien hoe het in het jaar 1925 zou ge schapen staan Toestanden, zooals wij die in Haarlem en omgeving aanschouwen, maken tal van kwesties noodeloos ingewikkeld, B.v. het vraagstuk der forensenbelas ting. Onlangs is in dit blad een interessant dispuut gevoerd over het ontwerp-foren senbelasting De eene polemieker moti veerde een stelling met l^et voorbeeld van den rijken Aerdenhouter die toch wel wat belasting in Amsterdam mocht betalen als hij daar forens is en de andere wees op de onbillijkheid dat n werkman uit Scho ten, dié forens is in Haarlem daar belas ting moet betalen Beide heeren hadden gelijk. De Aerden houter en de Schotenaar zijn beide forens, maar iedereen begrijpt, dat hun positie niet dezelfde is. De kwestie der forensenbelas ting zou heel wat van haar moeilijkheid inboeten, indien de regeering, met ruimer blik, een nieuwe indeeling van Nederland maakte voor wat de gemeenten betreft. Welke moeilijkheden leveren ook niet op het aanleggen van verkeerswegen, het maken van verordeningen op verkeers middelen enz. Er is ook gevraagd of het dan niet mo gelijk was om voor aangelegenheden die daarvoor in aanmerking komen, overleg te plegen tusschen de besturen van Haarlem en de andere omliggende gemeenten en men wees voor dergelijke verhoudingen op Brussel, Londen. Berlijn en Parijs. Zeker zou zulk overleg mogelijk zijn, maar is het wel de meest gewenschte op lossing? Waarom, wanneer nien verbeteringen zoekt, niet de allerbeste weg gekozen van uit administratief oogpunt bezien? Niemand, die het belang, niet van een enkele gemeente, maar van dit heele ge west beziet, zal toch ontkennen dat één administratief bestuur verre de voorkeur verdient, boven overleg tusschen vijf, zes administraties. Wat 'n hopelooze krachts- en tijdsverspilling zou dat worden. Een vergelijking met Brussel, Londen, Parijs of Berlijn gaat niet op, Eerstens niet omdat Haarlem nóg bij lange na die uitgestrektheid en dat inwonertal niet heeft van een der genoemde plaatsen en ten tweede niet omdat wij niet moeten navolgen, maar zelf moeten zoeken wat het beste is Wie onbevooroordeeld voor Haarlem n keuze moet maken tusschen een éénhoof dig bestuur of het stelsel Berlijn, Londen, kiest natuurlijk het eerste. Indien Haarlem zonder grenswijziging blijft, dan zal het zeer zeker een stad worden, zooal niet armlastig, dan toch eene met hooge belastingen. Ze zal arm lastig worden wellicht, niet omdat ze de rijke belastingbetalers van Heemstede en Bloemer.daa' niet binnen hare grenzen heeft, maar ze zal armlastig worden om dat men haar de noodige ruimte onthoudt voor een gezonden groei en ontwikkeling. Zeer zeker zullen de hoogere inkomens Haarlem verlaten omdat zij elders en niet ver hier vandaan aangenamer en goedkoop kunnen wonen. In Haarlem zullen over blijven voor h,et meerendeel arbeiders en winkeliers, voor wie de belastingen dra tot het ondragelijke zullen stijgen. Het kan niet uitblijven of te eeniger tijd zal dan de Regeering financieel moeten bij springen. Wij voorzien van een afketsen der grenswijziging een ware exodus van meer kapitaalkrachtige belastingbetalers uit Haarlem, al was het alleen maar om de onzekerheid van Haarlem's toekomst en zoo zou Haarlem wel een spoediger bij het Rijk om steun kunnen aankloppen dan nu verwacht wordt. Indien er een ruim opgevatte grensuit- breiding tot stand komt,- dan gaat deze streek een goede toekomst tegemoet. Over het Noorder Spaarne kan en zal zich een mooi haven- en industrie-terrein ontwikkelen, vooral wanneer de sluizen van Spaarndam verbreed zullen zijn, zoo dat het Spaarne ook voor grootere zee schepen toegankelijk is. Het spoorwegem placement aan de Weslergracht zal dan eveneens naar bet Noorder Spaarne ver huizen en de spoorbaan HaarlemRot terdam gaat naar boven om gelegenheid te geven tunnels te maken aan de Wester gracht, Pijlslaan, Munterslaan en misschien aan de Zandvoorterlaan, Die doorbraak eenmaal geforceerd gaan wij met den wo ningbouw den zandgrond op, de duinen in. Een andere gelegenheid om iets moois te maken, zij het dan van bescheidener om vang, is het terrein onder Schoten, bepre- pen tusschen Spaarne, Jan Gijzenvaart en Delft. Daar zal nabij de Jan GijzenvaarJ een groot park, 'n Noordelijk. Haarlemmer hout, komen De bedoeling is Haarlem als industriestad vooruit te brengen en als woonstad zoo aantrekkelijk, mogelijk te maken. Daarmede hangt samen de verandering van den Amsttrdamschen straatweg in een breeden wereldverkeersweg, met aftakkin gen nabij den spooroverweg, naar het Noorder Spaarne en naar het Zuider Spaarne. De brug over het Noorder Snaarne is gedacht tegenover de Zaanen- straat, de straat, die loopt langs de kerk van pastoor Brouwer, en verder gaat langs het huis te Zaanen naar het station Bloe mendaal; de brug/over het Zuider Buiten Spaarne is gedacht ter hoogte van de Spanjaardslaan en zal, zooals begrijpelijk is, vooral het doorgaand snelverkeer die nen, dat van Amsterdam, langs Haarlem naar den Haag gaat. Het is jammer dat onze Rijksingenieur van den Waterstaat met niet meer voort varendheid de verbetering van den Am- sterdamschen straatweg en de andere Fükswegen ter hand neemt. Ook het verkeer in Haarlem zal in orde komen, Een goed werk heeft het gemeen tebestuur gedaan met een commissie te benoemen, die het heele verkeersvraag- stuk onder de oogen heeft gezien, zoodat nu naar 'n te voren opgezet plan systema tisch kan worden gewerkt. Een uitvloeisel daarvan is nu al de ver betering van den toegang nabij de Am sterdamsche Poort en de verbreeding van de Zandersbrug nabü de Infanterie-kazer- ne. Komende van Amsterdam is op die wijze al vrij goed langs goede wegen naar Bloemendaal, Schoten en Velsen, te ko men langs Papentorenvest, Cathrijnebrug, Koudenhorn, Zandersbrug, Nieuwe Gracht, Jansweg of Kruisweg, Kenaupark, Klever- park of Schoterweg, Naar den Haag is de weg óver Heerenvest al heel wat verbe terd en aan de verbetering van Anthonle- straat wordt nog gewerkt. Vanuit het Zui den naar het Noorden leidt de groote weg langs Wilhelminastraat, Kenaupark, Rozen straat. Indien de Manegébrug over de Nieuwe Gracht nabij Kenaupark verbreed is en de kop van de Rozenstraat aan het Stationsplein minder gevaarlijk is gemaakt, dan is ook daar een goede verkeersweg geschapen. Er zit nog wel muziek in de toekomst van Haarlem. Onder Haarlem te verstaan het economisch Haarlem, dat grooter is dan het staatsrechterlijk Haarlem en meer wordt aangeduid met den naam: Groot- Haarlem. Alle vooruitgang en alle voortvarendheid staat echter stil, zoolang de kwestie der grensregeling nog hangende is. Moge die spoedig worden^WshsL^ den, ook van financieelen aard, onder de oogen worden gezien. De vliegers zijn de gasten geweest van de Royal Air Force. Zij verklaarden terstond Maandagochtend om 7 uur naar Multon te willen vertrekken. Gedurende het verblijf te Karachi is de motor nauwkeurig nagezien. Tot laat in uen avond waren de Nederlanders bezig om alles voor den verderen tocht in gereedheid te brengen. Geruimen tijd voor de zon opging waren zij weder bezig om de laatste voorbereidin gen te treffen. Precies om 7 uur startte de Fokker VII voor de étappe Karachi-Multan. Een keer cirkelde de groote machine nog boven het vliegterrein, waar de vliegers zoo hartelijk waren ontvangen, om daarna spoedig uit het gezicht te verdwijnen. Voor hun vertrek had Van der Hoop zijn hartelijken dank betuigd voor de uitstekende hulp, welke hij en zijn tochtgenooteh van de Royal Air Force hadden ontvangen. De Nederlandsche consul en de Engelsche officieren waren aanwezig bij het vertrek. Aan de Times wordt omtrent den tocht van onze vliegers nog geseind uit Bagdad; Van der.Hoop kwam Donderdagavond te Bagdad aan. Hij vertrok Vrijdagmorgen met het voornemen rechtstreeks naar Bus- hire te vliegen. De afstand van Aleppo naar Bagdad, die 550 Engelsche mijl bedraagt, is in 7 uur afgelegd. Dit was het gevaarlijkste deel van den tocht, daar de weg iep over het rotsig Taurusgebergte in Anatolie. Som mige bergen zijn 10.000 Engelsche voet hoog, een hoogte die de machine niet kan bereiken, zoodat de vliegers een weg moes ten zoeken langs de nauwe spoorwegdéfi lés, die door het gebergte zijn aangelegd Omtrent den tocht, van Bender Abbas naar Karachi, welke' Zondag werd afgelegd seinde de heer van der Hoqp hedenochtend vroeg uit Karachi aan het Haagscbe Aneta- kantoor: Gisteren hebben wij wederom twee etap pes afgelegd en zijn te Karachi aangekomen zonder tusschenlanding te Chabar. De 1200 K.M. werden in 9 uren afgelegd. Het weder blijft zich uitstekend houden. Wij kregen alle gewenschte hulp van de Engelsche luchtstrijdkrachten. Bemanning, motor en vliegtuig blijven zich goed houden. Uit Grave wordt gemeld: De Maas voor deze gemeente blijft lang zaam vallen, terwijl de Beersche Maas zeer sterk valt, omdat de watertoevoer met het uur minder wordt. Dinsdagavond laat zal het verkeer voor voertuigen over den Elftweg, waarop thans nog 55 c.M. water staat, wel hersteld zijn. Wegens het gevaar op de Maas werken te Neder-Asselt ergens op te zullen stoolen, is er niet met de pont gevaren. Morgen hoopt men, dat er maatregelen zul len getroffen zijn van rijkswege, dat men te Neder-Asselt weer goed met de pont aan en wal kan komen. De peilschaal te Grave teekent thans 10.95 M. N. A. P. en die aan de Pegelbrug (Beersche Maas) 9.10 M, -f N. A. P. Uit Hattem; Door den hoogen waterstand der IJssel is de geheele gemeenschappelijke weide de Hoenwaard ondergeloopen en voor zoover het oog reikt een waterzee. De loswal voor schepen staat onder water en de scheep vaart over het Apeld. kanaal staat stil. De weg naar het Kleine Veer staat enkele me ters onder water en de brug over het ka naal staat er ook onder, deze is daarom op gehaald. Onze plaats zelf heeft wegens haar hooge ligging geen last van het water. De aankomst te Karachi. Een onderhoud met Van der Hoop. Uit Karachi wordt aan de Tel. geseind: De Nederlandsche vliegers werden hier Zondagavond om half, zes waargenomen. Zij vlogen laag en daalden tien minuten later op den drogen weg naar het vliegterrein, van waar zij zonder hulp hun toestel naar den ingang van het terrein lieten „taxiën''. Zij arriveerden veel vroeger dan men had ver wacht, Officieren van de Royal Air Force waren echter aanwezig en begroetten hen hartelijk. Alle drie zagen er uitstekend uit en waren vol vertrouwen. Dank zij het prachtige weer waren zij, gelijk gemeld, in slaat geweest van Bagdad naar Bushire te vliegen, zonder een tusschenlanding te maken in Basra. Om streeks zeven uur Zaterdagmorgen waren zij weer uit Bushire vertrokken en tegen drie uur in den middag bereikten zij Bender Ab bas. Dien avond brachten zij door als gasten van 4e Engelsche autoriteiten. Zondagmorgen vertrokker zij bij zonsop gang naar Karachi. De tocht naar Bagdad leverde groote moeilijkheden in verband met een zwaren zandstorm, die in de nabijheid van de Golf van Oman de vliegers noodzaakte op grooter hoogte te vliegen. De Rolls Royce-motor heeft voortdurend uitstekend geloopen. Sinds het vertrek be dragen de gemiddelde snelheid 38 mijlen per uur. Van der Hoop getuigde in een onderhoud met vertegenwoordigers van Engelsche bla den van de groote vorderingen, welke Ne derland op het gebied der aviatiek maakt. Als de vlucht naar Ned.-Indië slaagt, zullen de plannen om zoo spoedig mogelijk een ge- regelden dienst in te stellen voor handels doeleinden, nader worden overwogen. Er moeten echter nog verschillende moeilijkhe- Sociëteit „Si. Bavo". District Vrouwen bond 2 uur Cursus Vrouwenbond 8 uur Missie-avond Pater Staal 8 uur Ledenvergadering 8 uur. R, K. Middenstandsgebouw Haarlemsehe Inkoop-Combinatie 8 uur Klein A Capella Koor 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie le deren Dinsdagavond, Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen JacO- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen vjm v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 8—9 uur Tel. 1671. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging BJoemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 _van 810 uur op Maandag- Woensdag-* en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Vorige opgaaf J 68.50 Tot lafenis der geloovige zielen van de familie B. 10. Het duurt lang, alvorens de eerste 100 vol zijn. Wie helpt er nog eens een handje? A.s. Zondag, 16 November, wordt er een liefdadigheidsuitvoering gegeven ten bate van het St. Agnes-Patronaat De R. K. Da mesclub „Olympia" heeft op verzoek nare welwillende mede,werking toegezegd, alsmede het muziekenscmble de „Krekel' welk ge zelschap een goede reputatie geniet. Minder bekend echter is tot nog toe de club „Olympia", omdat deze nog haar éénjarig bestaan moet vieren Maar tóch, in dien korten tijd heeft „Olympia' reeds veel van zich doen spreken en wel in zeer gunstigen zin. De twee uitvoeringen, welke zij reeds heeft gegeven, eene voor de donateurs en een voor de Diocesane Vereeniging van R. K. Bijz. Onderw.. in het Bisdom Haarlem, zijn voor de jonge club een waar succes geweest. Aardige gymnasliek-oeleningeii, zang en voordrachten, ziehier wat op haar program staat vermeld. Het zal dus wel de moeite waard zijn, Zondagavond eens een kijkje te gaan nemen in het gezellige zaaltje, Kleine Houtweg 12, de voormalige „Familiebios coop" De kosten zijn zeer laag, entree 50 cent, plus rechten. Enkele kaarten zijn nog verkrijgbaar Groote Houtstraat 85rood en 's avonds aan de zqal. Aanvang 8 uur precies. Wij wen- schen de kas van 'het St, Agnes-Patronaat een reusachtig batig saldo toe en allé medewerkenden een groot succes!! Op Donderdag 6 Noveijvber des avonds 9 uur vergaderde de Vereeniging van Recher cheurs van Politie „Plicht-Recht'' in het lo kaal van den heer Van de Hoef in de Koi; ningstraat,alhier, ten einde op eenigszins feestelijke wijze afschijd te nemen van den rechercheur van politie C. Band die op 7 October j.l, den politiedienst verliet. Temid den zijner oud-collega's werd hem door den Voorzitter namens de Vereeniging een prach tig rookstel aangeboden, die releveerde dat Band steeds een trouw lid, goed kameraad en ook een goed politieman was. Hij heeft in de vele jaren, die hij bij de politie te Haarlem heeft gediend, het wyl en wee der politie wel leeren kennen. Eerlijk ging hij echter steeds zijn weg. Hij stond dan ook bij zijn superieuren en collega s bekend als jemand die steeds een goed woord op de goede plaats wist te spreken. De avond werd nadat het zakelijke gedeelte was afgewerkt, verder in gezellig samenzijn doorgebracht. Dat Band nog lang van zijn welverdiend p?nsioen mag genieten zij hem van narte toegewenscht. De actie tot huurverlaging. Gelijk wij eenige dagen geleden mede deelden, is door het bestuur der Buurtver- eeniging Kloppersingel c.a, een poging be proefd om huurverlaging te verkrijgen voor de bewoners der arbeiderswoningen van de Woningstichting „Patrimonium," Een delegatie uit het bestuur heeft dien tengevolge een onderhoud gehad met den wethouder en mocht het genoegen smaken een ampele bespreking te voeren. Van deze conferentie en de resultaten hiervan zal op een binnen enkele dagen bijeen te roepen ledenvergadering rapport worden uitgebracht. Verlof op Zaterdag 27 December. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen is beslist, dat op Zaterdag 27 December a.s„ den dag na de Kerstdagen, de groote werkplaatsen gesloten zullen zijn. De directie heeft evenwel daarbij de ge legenheid open gelaten, dat de werkuren van genoemden Zaterdag kunnen worden in gehaald, door eventueel meerdere uren voor dezen Zaterdag arbeid te verrichten. Evenwel bestaat er bij de directie ook geen bezwaar tegen dat het personeel massaal verlof neemt, zoodat overwerk niet behoeft plaats te hebben. Door het hoofdbestuur der Ned, Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, is aan de leden het advies gegeven, om niet over te werken, doch verlof te nemen. Het hoofdbestuur verzocht, wanneer derhalve bi .nkort het personeel bij stemming zal hebben uil te maken, hoe men denkt over bovenbedoelde kwestie, hun stem uit te brengen voor „verlof flemen." Wij herinneren nog eens aan de lezingen met lichtbeelden over Borneo, welke Pa ter Staal heden en morgenavond in gebouw „St. Bavo" geeft. Laat men eens veel bc- langsteling voor deze lezingen toonen; men steunt er de' Missie mee. Morgenmiddag geeft pater Staaf dezelfde lezing voor schoolkinderen. Gisteren is door de Politie wederom pro ces-verbaal opgemaakt tegen een vijftal wielrijders, die reden zonder dat het rijwiel voorzien was van een belastingplaatje. De rijwielen zijn in beslag genomen. Gistermorgen is door den heer P., wonen de aan den Jansweg, bij de politie aangifte gedaan, dat er in den nacht van Zondag op Maandag, in hel kantoor, dat onder zijn wo ning is gelegen en waarover hij bewaker is, was ingebroken, en dat een belangrijk be drag aan geld ontvreemd was. Uit het direct door de recherche ter plaatse ingestelde onderzoek, bleek alras, dat men hier met een gefingeerde inbraak te doen had. De verdenking viel op de vrouw van den heer P., die dan ook door de recherche mee naar het bureau werd ge nomen, terwijl inmiddels een nauwkeurige huiszoeking werd verricht. Hel geld werd toen teruggevonden in het rookkanaal van een fornuis. Toen de juffrouw hierop gewe zen werd, bekende zij de inbraak gefingeerd ie hebben en zich zelf het geld te hebben toegeëigend. Zij is daarop in blijvend arrest gesteld en zal hedenmorgen aan de Justitie worden overgeleverd. Gebleken is verder, dat haar man, de heer P., die de aangifte deed, met het heele ge val niets te maken had. Maandagmorgen ging een zoontje van den arbeider R„ wonende aan den IJwcg, te Hoofddorp, naar de school aan den Benne- broekerweg nabij den Spieringweg. Toen 'n vrachtauto van R„ alhier, uit de Molenaars laan kwam aanrijden, klom de jongen met een paar van zijn schoolkameraadjes op den wagen. Op den Bennebroekerweg ging de auto in de tegenovergestelde richting van de school, waarom de jongens aan den chauffeur vroegen even le stoppen, waaraan gevolg werd gegeven. Toen zij bij het lang zaam rijden reeds van den wagen sprongen, viel de 8-jarige K. voorover op den weg en werd in bewusteloozen toestand opgenomen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dokter constateerde hersenschudding. De bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld. Men zendt ons het volgende: De .vereeniging van oud-Groningers te Haarlem vierde Zaterdag 8 en Zondag 9 November j.l. haar 10-jarig bestaan. Zij deed dit op voorbeeldige wijze. In de schitterend versierde zaal van „Bloemhof" werd Zaterdagavond 8 uur door den voorzitter het feest geopend. Genoodigden, Zeeuwen, Friezen, en zus terverenigingen, brachten hulde aan „Gruno" door het aanbieden van prachtige bloemenmanden en bouquelten. Na vertooning van aardige lantaarnplaten van Groningen en omstreken, ging men over tot de opvoering van de Groninger revue „Dut ja niks óf". De schrijver, de heer G. van der Laan. lid der vereeniging „Gruno" heeft hiermede een knap stuk .werk geleverd. De auteur, die zelf de revue inluidde, door het zingen van een mooi aandoenlijk lied? pakte dirfect de volle zaal en heeft ze niet weer losgelaten, tot 't laatste woord was geuit. Toen ik het typisch Groningsche liedje van „Simon Maanje bist doe doar" dat iedere De kranten vloeien niet over van lof waar het de Haarlemsehe straten betreft. Daarom mag, nu er wat te prijzen valt, ook wel eens een woord van tevredenheid klinken. De asfalteering van onze hoofdverkeers ader van Station naar Houtpoort is gereed en ieder Haarlemmer zal instemmen met een woord van lof voor de vlugge en zake lijke wijze, waarop dit groote werk is uit gevoerd. Zeker, er zijn moeilijkheden voor bet verkeer geweest. Dat kon wel niet anders, maar er is buitengewoon vlug gewerkt en met name de samenwerking tusschen asfal- teerders en tramrails-vernieuwers liet niets te wenschen over. Vooral de asfalteering van van de Groote Houtstraat en de Kruisstraat was een staaltje van goed overlegde samen werking. Indien de deugdelijkheid der bestrating even voortreffelijk is als de aanleg waar aan wij niet twijfelen dan valt er niets op het werk aan te merken. Het moeilijkste van de asfalteering van Haarlem's straten, de hoofdverkeersweg, is nu achter den rug. De rest is, wat last voor de burgerij betreft, nog maar bijwerk. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruit. OPGAVE VAK» J. J. WEBER St ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van II November. Hoogste barometerstand 777.1 m.M. I* Stockholm. Laagste barometerstand 727.9 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 11 \ol den avond van 12 November: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid westelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter. Groninger zoo goed kent door silhouet ten op het doek voorgesteld zag. toen dacht ik; zoo iets origineels kan alleen opkomen in de gedachte van iemand, die zijn geboorte land en gewoonten tot in de fijnste nauw keurigheden kent. Ook de oud-Groningsche costuums deden aardig aan evenals de prachtig uitgevoerde dansen door 8 jonge dames en de quadrille door een groep da mes en heeren in Groningsch costuum. De rake belichting van verschillende toestanden in stad en provincie verwekte menigmaal een daverend applaus. Ieder, die deel had in de opvoering van deze revue, komt een woord van lof toe. Al de gezongen liederen waren door een der leden in een ouverture verwerkt en op de vleugel-piano ten gehoore gebracht, hetgeen een waar genot was voor de veie muziekliefhebbers. De avond werd met een gezellig samenzijn besloten Zondag 9 November hield „Gruno" des namiddags vap 35 uur receptie, waarva^ druk gebruik werd gemaakt. Hij deze gelegenheid werd de versie ringscommissie welverdienden lof toege zwaaid; inzonderheid werd gewezen op'den zoo schitterend in miniatuur nagebootst* Martinitoren, de trots van elk rechtge aard Groninger. De avond werd gevuld door de heeren Mr. de Vrieze en Dr. Legger uit Amsterdam, die de zaal onophoudelijk lieten daveren van 't lachen, door hun vroolijke voordrachten en handig uitgevoerde goocheltoeren. Als men bedenkt, dat deze heeren dit -He» dór» m' V-rte» "ePwbb-rii. dan be hoeft zeker niet gezegd, dal hun „toal en laand hun noa aan 't Haart liggen". Ook deze avond werd met een gezelbg samenzijn besloten. Invoerverbod in Portugal. Blijkens mededeeling in „Handelsberich ten" is bij Ministeriecle beschikking van 27 October 1924 de invoer in Portugaf verbo den o. m. van: kaas, chocolade, suikerbak- kerswerk, koekjes en kaakjes, allerhande conserven en verduurzaamde vleeschsoor- ten, zooals ham. saucijzen, e. d. Belanghebbenden verwijzen wij voor zcover noodig -- naar het Bureau der. Kamer. Op Donderdag 10 November a.s., dés- avonds half 8, wordt in de „Korenbeurs", aan hef Spaarde, alhier, een vergadering ge houden van de Vereeniging van Oud-leer lingen der ruinbouwcursussen, Haarlem en Omstreken Op de agenda komt o. m. voor: verslag algemeene vergadering; Benoeming van 2 bestuursleden (wegens uitbreiding van het bestuur); inleiding door Herm. Wernsen. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen óp het orgelconcert hedenavond in de Gem. Concertzaal met Mia Pcltenburg als soliste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1