ND ^CtfrtoEK Roomboter wordt steeds duurder- Ons topzwaar economisch leven. ingezonden Mededeelingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 11 November 1924 - De Oostenrijksche spoorwegstaking en de daarop gevolgde regeerings- crisis: beschouwingen in de Oostenrijksche pers. Onder de Radio-berichten: Baldwin over de komende Britsche politiek: stabilisatie van het werk der vorige regeering. Vertrouwen in Duitsch- land. In Oostenrijksche regeeringskringen is men optimistisch gestemd over den toestand, die inmiddels totnogtoe niet veranderd is. constateerd, dat ae minister van nnanciën BEU. BUITENL. BERICHTEN. DE ACTIE DER FRANSCHE OOR LOGSVERMINKTEN. DE ARRESTATIE VAN DEN DUIT- SCHEN GENERAAL VON NATHU- SIUS. 60 cent per regei. EEN KATHOLIEKE LORD-MAYOR VAN LONDEN. GOUD GEVONDEN IN HET MIDDEN VAN MELBOURNE. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG KUNST EN KENNIS. Het tijd-sein van de sterren. ORDE EN ARBEID. Landarbeiders naar Frankrijk. KERK EN SCHOOL. Ook een bezoldiging! FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG (Ingezonden). Sinds eenige weken beleven we wederom eene prijsstijging van zeer vele artikelen, waaronder óók eerste levensbehoeften. Nu is de oorzaak van deze prijsstijging voor sommige producten duidelijk: misoogst, of wel geringere oogst dan verleden jaar. Wat andere producten echter betreft, kan men voor de prijsstijging moeilijk een oorzaak vinden, welke een dergelijke snelle en be langrijke stijging kan rechtvaardigen. Het is mogelijk dat m den speculatieven tusschen- handel het systeem van inslaan, bewaren en ondertusschen duurder laten worden,- de schuld is van het feit. dat dc prijsstijging aanzienlijker is dan in verband met de oor zaken der stijging verwacht mocht worden. Maar zelfs vóórdat deze prijsstijging in trad, was het leven alles behalve goedkoop te noemen. En het staat te vreezen, dat de levensstandaard niet of weinig meer zal dalen. Niet te verwonderen is het dan ook, dat men in woord en geschrift te velde trekt tegen de duurte. En evenmin is te verwonderen dat deze strijd niet alleen ge streden wordt door allen die in loondienst arbeiden, maar óók door de groote massa der kleinere middenstanders, die zich even eens in hun bestaan zien bedreigd door zulk een hoogen levensstandaard. Deze massale kamp tegen de duurte zal echter niet baten en wel om de eenvoudige reden, dat ons economisch leven overbelast is met personen en instellingen, die zeer veel geld vergen, maar waarvan het maat schappelijk nut zeer problematisch is. Het zijn nu eenmaal de uitwassen van het libe ralistisch stelsel met zijn laissez-faire, lais- sez-passer-methode. Niemand zal kunnen ontkennen dat het bankstelsel een veel grooteren omvang heeft, dan als maatschappelijk nuttig kan worden beschouwd. Reeds het failleeren en verdwijnen van verschillende banken bewijst dit genoeg. Niemand zal kunnen ontkennen dat de weelde-industrie en de handel in weelde artikelen een veel te groote plaats heeft ingenomen in ons maatschappelijk leven. Het geeft bijvoorbeeld te denken dat in vele plaatsen het aantal bakkerijen even groot of niet grooter is dan het aantal vergun- ningslokalen; toch is brood een eerste le vensbehoefte er zijn spiritualiën een weel- de-drank, en moesten ze óók dienovereen komstig een plaats innemen in de volks huishouding, wat nu echter niet het geval is. Ook de film-industrie en het complex der millioenen-kostende bioscoop-theaters zijn omvangrijker dan het maatschappelijk leven torsen kan, zonder nog te spreken van het gemis aan alle bestaansrecht van die bios copen, welke in plaats van te werken tot veredeling van het menschdom, tot zijne verlaging en ontaarding werkzaam zijn. En zoo ware er nog meer op te noemen. Nu moge het waar zijn dat door een flin ke weelde- en amusementsbelasting, de twee laatstgenoemde bedrijfstakken aan de ge meenschap nog eene compensatie geven, het blijft echter met minder waar dat ze evenals het topzware, veel te uitgebreide banksttlsel een oorzaak van duurte blijven. Immers de honderd-duizenden, die in dpze drie genoemde en andere ongenoemde be drijfstakken werkzaam zijn, arbeiden niet j aan de vervaardiging van de eerst-noodige levensbehoeften, als: voeding, kleeding, be woning, vervoer van al de artikelen daartoe noodigenz., en toch nemen ze een j deel van deze eerste levensbehoeften tot zich. Zij, die hieraan wèl arbeiden, moeten dit dus oververvaardigen. Dit nu kan enkel geschieden door langer werken ofwel har der werken. Door harder werken kan slechts ten deele zulk een over-vervaardiging ver kregen worden. Langer werken gaat nu een maal niet, aangezien de arbeidsdag, door aan de rechtmatige wenschen der arbeiders tegemoet te komen, verkort is. Overwerk beteekent duurdere vervaardiging. Het re sultaat van dit alles is noodzakelijk een stij ging der eerste levensbehoeften en een om- hoogschroeven van den levensstandaard. De arbeiders, kantoorbedienden, ambtenaren en allen die iets nutigs voor de gemeen schap presteeren, vinden hierin aanleiding om een hoogert belooning voor hunne pres tatie te eischen, wat men hun rechtens niet kan weigeren. De inwilliging dezer recht matige eischen is weer oorzaak van nieuwe prijsopdrijving, Het wil ons voorkomen dat een duurte, welke aan zulk een overbelasting van iiet maatschappelijk leven te wijten is, door geen regeeringsmaatregelen van de soort als tot nog toe gebru'kt zijn is af te wenden. En wij zijn ten zeerste bevreesd dat een hooge levensstandaard tot de blijvende ver schijnselen zal gaan behooren, waaraan zelfs geen valuta-verbetering in de andere lan den iets zal veranderen. Want de kleine op leving in het handelsverkeer, wat niet an ders te omschrijven is als een grootore vraag naar diverse, vooral landbouwproduc ten, in de laatste maanden, was direct oor zaak van prijsstijging Men kan zich de weelde veroorloven, om in een moestuin hier en daar bloemen en planten te zaaien, welke enke' ter verfraai ing dienen, maar men zal toch nooit in een groote oppervlakte van zulk een tuin de voor de voeding noodzakelijke groenten, door deze sierplanten laten verdringen, en aldus de grondsappen zoo noodig voor de voedingsproducten, door deze sierplanten la ten opteren. Een radicale uitroeiing van het meeren- deel dier planten en bloemen zou dan ook op zijn plaats zijn, terwijl datgene, wat men liet staan, nog een flinke besnoeiing zou hebben te ondergaan. Dat laatste zou o. i óók in het maatschap pelijk leven moeten gebeuren. K. SMIT. De Oostenrijksche spoor wegstaking. De in gansch Oostenrijk uitgebroken spoorwegstaking verloopt tqt nu toe volko men rustig. Mgr. Seipel heeft aan persvertegenwoor digers verklaard, dat hij gelooft, dat de sta king van korten duur zal zijn. Een herbenoe ming zal hij slechts aannemen, wanneer ze kerheid wordt gegeven, dat Rijkspersoneel de regeering door hun eischen niet opnieuw in zulk een benarde positie zal brengen. De stakingsbeweging werd begonnen en uitgevoerd met een nauwkeurigheid als gold het een militaire mobilisatie. De organisatie van de spoorwegbeambten is zeer straf. Over al staan op de stations commissarissen van orde, voorzien van een roode band om den arm, die het publiek inlichtingen verstrek ken en maatregelen treffen om de binnen komende voorraden aan bederf onderhevig zijnde levensmiddelen zoo spoedig mogelijk door te zenden aan de geadresseerden. Op het drukke westerstation te Weenen liep Vrij dagnacht als laatste nog de D-trein uit Ge- nève met een kleine vertraging binnen. On der de passagiers, die tijdens de-reis niet ge merkt hadden, dat de staking al was uitge broken, bevonden zich vele Amerikanen, Engelschen en Franschen, die zich erg be zorgd erover maakten, dat zij nu misschien langen tijd te Weenen zouden moeten blij ven. Met dien zelfden trein arriveerde ook de vroegere christ.-soc. vice-kanselier en lei der van de fractie Fink, die nog net bijtijds op een telegrafische waarschuwing uit Vo- rarlberg voor de a.s. parlementszitting, die voor hedenmiddag is bijeengeroepen, terug kon keeren. In het manifest van de vakvereenigingen, waarin de staking wordt afgekondigd, wordt met grooten nadruk aangedrongen op het handhaven van een uiterst gestrenge disci pline en het achterwege laten van elk eigen machtig optreden of ingrijpen. Het besluit van den bondskanselier Mgr. Seipel, die sinds den zomer van '22 de regee ring voert, om af te treden, welk besluit een politieke gebeurtenis is, die voor Oostenrijk ernstige gevolgen kan hebben, wordt natuur lijk druk in de pers besproken. Zooals men weet, heeft mgr. Seipel zijn besluit gegrond op de overweging, dat verder gaande con cessies aan het beambtenpersoneel het In Genève vastgestelde maximumbudget over schrijden zouden, zoodat hij blijkbaar nu heeft gemeend zijn aldaar gegeven woord gestand te moeten doen door dezen uitersten maatregel. De „N. Fr. Presse" is het met die methode volstrekt niet eens en noemt het ontslag van de regeering op dit oogenblik een soort de sertie. Het ministerie heeft dus geen anderen uitweg gezien, nu het meende te moeten kie zen tusschen volkomen capitulatie en den ondergang. Voor een derde oplossing heeft het zich te zwak gevoeld, schrijft het blad n.l. om niettegenstaande de staking op zijn post te blijven en stand te houden. In het „N. Wiener Tagblatt" wordt ge terecht het beteekenisvolle woord heeft ge sproken, dat van de saneering van de bonds- spoorwegen de redding van Oostenrijk af hangt, daar naar dit voorbeeld nog andere staatsbedrijven op gezonden zakengrondslag gesteld moesten worden. Het aftreden van de regeering nu beteekent het hijschen van de noodvlag, aangezien de saneeringsarbeid door het optreden van het spoorwegpersoneel in gevaar wordt gebracht. De christ.-soc. „Reichpost" klaagt er over, dat men in de laatste maanden een slappe opvatting waarnam inzake den plicht tot het herstelwerk en het blad geeft te ken nen, dat mgr. Seipel met zijn aftreden de partij en het volk wil oproepen om een oordeel uit te spreken aan welke zijde men zich wil scharen voltooiing van het saneeringswerk of „blijven spelen met een gevaar, dat nog altijd niet overwonnen is." De soc. „Arbeiterz." ziet in het ontslag slechts een laatste manoeuvre om het volk tegen de vakvereenigingen in het geweer te brengen Mgr. Seipel zal zich door zijn meerderheid in het parlement daarna- weer laten belasten met de zaken, meent het blad, en de comedie is op kosten van het volk ge speeld. Behalve de mogelijkheid, dat de verklaring voor het aftreden gezocht moet worden in den wensch van Mgr. Seipel om Genève te waarschuwen niet al te ver te gaan in het bezuinigingstreven, oppert de Weensche correspondent van de „Voss. Z." de moge lijkheid, dat. Mgr. Seipel van de gelegenheid gebruik wil maken om ook in de eigen partij schoon schip te maken (men herinnert zich, dat ook onlangs als verklaring van de op zienbarende rede inzake de schoolquaestie beweerd werd, dat het Vboral een interne aangelegenheid van de partij gold, waarin Mgr. Seipel de zoek geraakte eenheid wilde pogen te herstellen.) Het is geen geheim, schrijft een correspondent o.a., dat zich in de schrist. sociale partij en de groot-Duitsche partij elementen bevinden en optreden, die een aftreden van Mgr. Seipel met genoegen zouden zien, zoodat de moeilijkheden van de gestadig toenemende soc.-dem. oppositie niet en wellicht zelfs niet de grootste zijn, waarmede Mgr. Seipel te kampen heeft. Het is bekend, dat bijv. de vroegere christ.-soc. minister van financiën en afgevaardigde dr. Gürtler herhaaldelijk heeft gepoogd den weg te banen voor een concentratiekabinet, waar bij het weder zou kunnen komen tot sa menwerking van christ.rsoc. en soc.-dem. Dr. Seipel is tijdens den langen duur van zijn herstel na den aanslag op zijn leven niet altijd in de gelegenheid geweest handige zakenlieden-afgevaardigden, die wel com promissen hebben afgesloten ten bate van industrieele of bankgroepen, nauwkeurig genoeg op de vingers te zien. Deze personen weten, dat de prelaat Seipel een zeer strenge opvatting heeft van politieke moraliteit en het is best mogelijk, dat de bondskanselier het huidige critieke moment niet wil laten voorbijgaan om het te laten aankomen op een krachtproef, minder wellicht nog met de vakvereenigingen dan wel met deze in- trigeerende afgevaardigden in zijn eigen partij. De christ.-soc. partij heeft weliswaar, toen de regeering unaniem tot aftreden besloot, zich solidair verklaard met de verklaring van Mgr. Seipel, maar.thans bij de besprekingen tusschen de partijen der meerderheid en de soc. oppositie zal moeten blijken, of niet gepoogd zal worden een concentratieregee- ring te vormen. Mocht echter weereen ambtenarenkabïnet in het leven worden ge roepen, dan zou zulk een kabinet door de oppositie in de christ.-soc. partij toch slechts als een overgangsstadium worden beschouwd. De bondskanselier zal nu wellicht eens willen zien hoe zijn eigen partij zich houdt en zich daarnaar richten, want een al te groot ver langen om de regeering verder te voeren Zal hij wel niet hebben, indien hij niet de zeker heid heeft, dat zijn tegenstanders in de partij onschadelijk gemaakt worden. Dezelfde correspondent wijst er nog op, dat, terwijl de christ.-soc. en de soc. vakver eenigingen nog wel ooren hadden naar de voorstellen van de regeering, het vooral de nationaal-soc. groep was, die absoluut onmo gelijk te vervullen eischen stelde en dadelijk en steeds weigerde zich tevreden te stellen mét de bereikte materieele voordeelen. (Zoo als men weet vragen de spoorwegbeambten sinds maanden verhooging van saiaris, eerst op rustige wijze, sinds einde Oct. wat storm achtiger, tot 30 Oct. een op een week gestel de ultimatum volgde). Ten slotte is het tot een afbreken der besprekingen gekomen, omdat de president van de directie der spoor wegen Günther weigerde de salaristoelagen voor de actieve beambten ook toe te kennen aan de gepensionneerden in den vorm van pensioenverhooging. De daartoe noodige be dragen waren weliswaar niet zoo bijzonder hoog maar te Genève moeten bij de onder handelingen aan den Raad van den Volken bond door bondskanselier Seipel en den mi nister van financiën Kienböck beloften zijn gedaan, volgens welke de het personeel ver leende salarisver hoogingen voortaan niet. meer automatisch ook den pensioentrekkers ten goede zouden komen. Afgezien van het bedrag, dat daartoe nu noodig zou zijn voor het spoorwegpersoneel (zes milliard papier- kronen) zou de regeering er rekening mee moeten houden, dat ook de overige catego rieën van staatspersoneel dergelijke verhoo gingen zouden gaan eischen, waardoor een geduchte druk op de begrooting zou komen te liggen. De regeering heeft de toezegging gekre gen, dat de parlementsleden treinen ter be- scniKking krijgen om hen naar Weenen te brengen. Afgewacht moet thans worden, wat de zit ting van het parlement hedenmiddag bren gen zal. In ieder geval ligt, zoo ergens, hier peri- culum in mora. Er is haast bij het werk. Oostenrijk toch kan zijn verkeer hoogstens slechts een korte spanne tijds stil laten lig gen, daar anders wel eens gevaar voor den Staat zelf zou kunnen ontstaan. Heel duidelijk zijn de berichten omtrent de ongeregeldheden aan de Fransch-Spaansche grens, die schijnen te zijn samengevallen met on lusten te Barcelona, nog niet. Naar de be richten uit Parijs te oordeelen schijnt men zich het gebeurde aldus te moeten voorstel len, dat van Frankrijk uit anarchisten een revolutionaire beweging hebben willen on dernemen, vermoedelijk in de hoop bij de tegen het directorium bestaande ontevreden heid daarvoor krachtigen steun te zullen ondervinden. De Spaansche regeering ech ter, die van deze plannen op de hoogte schijnt te zijn geweest, had hare maatregelen geno men en zou nu door vervalschte berichten de op Fransch gebied verblijvende revolutio nairen over de grens hebben gelokt, teneinde de beweging volkomen te kunnen vernieti gen. In hoeverre deze verhalèn omtrent het op treden van de Spaansche regeering juist zijn zal nog nader moeten blijken. Maar dat de samenzwering tegen het directorium mis lukt is, schijnt men in elk geval wel te mogen opmaken uit het feit, dat een aantal Spaan sche revolutionairen, nog in het bezit van wapenen, over de Fransche grens zijn geko men. •Vooralsnog mag men dus wel aannemen, dat de regeering ook in Catalonië den toe stand nog volkomen beheerscht en kan men aan de onrust in het noorden van Spanje nog geen voor het directorium gevaarlijk karak ter toeschrijven. Het feit trouwens dat de actie onder anarchistische leiding staat, kan de positie van het directorium slechts ver sterken. Van een terugkeer van het oude terrorisme der anarchisten in Catalonië moet men in Spanje natuurlijk niets hebben. Maar nadere berichten zullen moeten leeren, dat er nu eigenlijk in Barcelona en Catalonië heeft plaats gehad. De mogelijkheidimmers bestaat, dat de anarchisten niet zelfstandig hun actie zijn begonnen, maar door een separatistische beweging zouden aangelokt zijn, om een po ging te doen in het aldus troebel geworden water te visschen. Zooals men weet, blijven de Fransche oorlogsverminkten bij hun plan om heden middag, op den gedenkdag van den wapen stilstand, een ommegang te houden, al heb ben ze op verzoek der regeering hun route gewijzigd en zullen ze hun verzoekschrift niet aan president Doumergue, maar aan Herriot aanbieden. Hun voorzitter beklaagt zich in een interview over de communiqués d«r regeering, volgens welke de regeering uit eigen initiatief wijzigingen gebracht zou hebben in de oorspronkelijke plannen en de mutilés nu tevreden zouden zijn. Als de in deeling in categoriëen der verminkten, wier pensioen verhoogd zal worden, is opgegeven, dan is dat op aandrang van henzelf. Het tegenwoordige voorstel is nog zeer onvol doende, vandaar dat de Nationale Bond zijn betooging op den dag van den wapenstil stand niet heeft willen opgeven. Dr. von Rintelen, legatieraad bij het Duitsche gezantschap te Parijs, heeft Zater dag een eerste onderhoud gehad met gene raal Nathusius, den Duitschen generaal, die naar men weet onlangs toen hij zich in For- bach, in Elzas-Lotharingen, bevond om het graf van zijn schoonvader te bezoeken door de Fransche autoriteiten werd gearresteerd en naar Rijssel overgebracht. De generaal was n.l. destijds door den Franschen krijgs raad bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld onder beschuldiging zich tijdens den oorlog toen de Duitschers Jïijssel bezet hielden wederrechtelijk meubelen en kunst werken van Fransche burgers te hebben toe geëigend en naar Duitschland te hebben doen vervoeren. Daar dr. von Rintelen den wensch had te kennen gegeven zich met generaal von Na thusius in het Duitsch te onderhouden, werd hem namens de Fransche autoriteiten een tolk toegevoegd om het gesprek te contro leeren. Het onderhoud, dat meer dan een uur duurde, had in het bureau van den chef- gevangeniswachter plaats. Von Rintelen vroeg den genraal bijzonderheden omtrent de zaak, waarvoor hij destijds werd veroor deeld, en onderzocht de mogelijkheid alsnog getuigen te doen oproepen. De generaal koos mr. Nicollai, deken van de balie in Metz, tot verdediger. Hij protesteerde met nadruk tegen de beschuldiging, die op hem rust. Het is mogelijk, zoo zeide hij, dat sol daten uit mijn colonne diefstallen hebben ge pleegd, maar ik heb daar niets van geweten en ben dus geenszins verantwoordelijk. Von Rintelen is 's avonds wederom tfltt Rijssel naar Parijs vertrokken en heeft een cijfertelegram naar Berlijn gezonden. Van Roomboter niet te onaerschei den en de helft go dkooper is De Gruyter's hoogfiine Melange. Per pond slechts 85 cent. Plantenboter slechts 60 ct p. pond. AMéén in De Gruyter's winkels! Intusschen wordt verwacht dat de zaak haar normalen loop zal hebben en dat von Nathusius voor den krijgsraad van Rijssel zal terechtstaan. DE VOORGESTELDE MINNELIJKE SCHIKKING VAN EGYPTE MET ENGELAND. De modus vivendi, voorgesteld door „La Liberti," het Fransche orgaan der Egypti sche regeering, wordt door Zagloel zelf ver- Worpen in het Arabisch orgaan der regeering Deze proefballon van Zagloel blijkt n.l. niet op te zijn gegaan. De Zagloelisten willen van het voorstel niets weten, omdat zij zeggen, dat dit op hetzelfde neerkomt als de erken ning van Engeland's declaratie van 118 Fe bruari 1922 en de Europeanen in Egypte willen er niet van weten, omdat het voorstel te zeer eenzijdig in het voordeel is der Egyp- tenaren. De constitutioneele liberalen hebbe ben desgelijks bezwaren, zoodat deze zaak thans weder op het doode punt is gekomen. (Volgens de voorgestelde modus zou En geland aan Egypte toestaan tot den Volken bond toe te treden en deel te nemen aan het bestuur van Soedan, terwijl het Egyptische leger aandeel zou krijgen in de bewaking van het Suzeskanaal). EEN HEVIGE AARDSCHOK. Uit Lissabon wordt gemeld Een hevige aardschok heeft Zaterdag Salvaterra de Ma- gos geheel verwoest. Deze plaats ligf op een afstand van 120 kilometer van Lissabon. In de hoofdstad werd de schok duidelijk gevoeld (Volgens een draadloos bericht heeft een aardschok, die dezer dagen in Algiers heeft plaats gehad, 19 slachtoffers geëischt. Sir Alfred Bower, de nieuwe Lord-mayor /an Londen, is met de ouderwetsche ceremo nieën in de Guld Hall beëedigd. Voor de eer ste maal sedert koningin Elizabeth het pro testantisme herstelde, zijn de lord-mayor en de sheriffs allen roomsch-katholiek. Midden in het Melbourne heeft men ach ter een Chineeschen winkel goudklompen in den grond gevonden tot ,een gewicht van 25 ons. De goudkoorts heeft opeens de be volking bevangen, die zich overal claims af bakent en om mijnrechten vraagt. Dikwijls echter komen in Australië zulke goudvond sten geheel geïsoleerd voor, zoodat ook deze vondst wellicht verder geen gevolgen zal heb ben. ONEENIGHEID BIJ DE VRIJMETSE LAREN. De New Yorksche correspondent van de Londensche „Times" seint, dat het Groot Oosten, van New York zich heeft terugge trokken uit de Internationale Associatie van Vrijmetselaren, wier hoofdkwartier in Ge nève zetelt. In een verklaring van den Grootmeester van het Groot Oosten van New York wordt uiteengezet, dat de universeele gemeenschap ♦usschen de vrijmetselaren wordt goedge keurd „mits de jurisdicties, waarmede wij ons Vereenigen. God erkennen en in hem ge- 'ooven, den bijbel op haar altaren plaatsen en binnen de Landmerken verblijven." Bij onderzoek is gebleken, dat de naam Gods en het boek der heilige wetten in enkele Euro- neesche jurisdicties der Associatie ontbraken. DE VERKIEZINGEN IN CHILI. De voorloopige regeering van Chili heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij wordt be paald dat op 10 Mei een verkiezing zal plaats hebben voor het presidentschap de repu bliek volgens het stelsel van rechtstreeksche verkiezing in plaats van, zoóals thans, door het kiezen van electoren. Voorts zullen er ilgemeene verkiezingen worden gehouden voor het vormen van een nieuwe Kamer van Afgevaardigden en een Senaat. Er zijn maat regelen getroffen om misbruik en geweld bij de verkiezingen tegen te gaan. Een soe- ciaal hof, bestaande uit den president van het hoogste rechtscollege en oud-rechters, zal de geldigheid der verkiezingen toetsen. De nieuwge kozen Kamerleden en senatoren zul len op 25 Juli als constitueerend congres op treden ter ratificatie of verwerping van de grondwetswijzigingen, door de voorloopige regeering voorgesteld. Dezelfde vertegenwoordigers zullen op 25 Augustus in congres bijeenkomen om den nieuwen president uit te roepen, indien een candidaat de volstrekte meerderheid heeft verworven of anders zelf den nieuwen presi dent te kiezen. Tegen 18 September zal het grondwettige stelsel volledig in werking zijn en zal de voorloopige regeering de teugels van het bewind overdragen aan den gekozen president. Feng Yoe Hsiang, de Christengeneraal, is Zondag naar Tientsin vertrokken waar hij een samenkomst zal hebben met Tsjang Tso Lin en Toean Sji Yoei, welke laatste be schouwd wordt als candidaat voor het pre sidentschap. Verwacht wordt, dat deze con ferentie tusschen de leiders tot gevolg zal hebben het opstellen van een regeeringspro- gram dat in hoofdzaak door Tsjang Tso Lin zal worden gedicteerd. KINDERMOND. Marietje: „Kompliment van Ma, en of u haar het genoegen wilt doen, morgenmiddag een kopje thee te komen drinken." Mevr. Gerritsen: „Heel graag, Marietje; en heeft je Ma nog iers anders gezegd?" Marietje: „Ja, ze zei, dat ze nu maar do' den zuren appel moest heenbijten." AFDOENDE MAATREGEL. „Wat nou, Jochem, een schutting om je huis? En je hebt 't altijd zonder gedaan." „Ja, wat zal 'k oe zeggen, dokter die heet mijn is gesproken over die mikroben en dat soort beesten, daar je zoo voor oppassen mot. En ik zeg maar, ik zal oppassen, dat ze HET TOPPUNT VAN GIERIGHEID. Eene als buitengewoon gierig bekend staande vrouw, die op sterven lag, voegde de omstanders toe: „Blaast toch die kaar* uit. Ik kan best in 't donker sterven." DIRECT AAN 'T WERK. Man: „Ik ben gekozen tot voorzitter de verfraaiingscommissie." Vrouw: „Help dan maar dadelijk mijn garderobe verbeteren." Automatische ontvangst. De radio-liefhebber zal Voortaan als hij zijn klok gelijk wil zetten, den juisten tijd direct van de sterren kunnen krijgen. In zijn apparaat zal een zangerige toon hem het juis te oogenblik vertellen, waarop een ster den meridiaan van het Parijsche observatorium passeert. Tot dusver was er menschelijke tusschen- komst noodig om dit oogenblik „niet onge merkt te doen voorbijgaan." Een waarne mer zit voor den kijker en wacht het juiste moment af, waarop een ster den kruisdraad in zijn instrument zal passeeren. Hij drukt op een knop en de juiste tijd is geregistreerd. Maar de waarnemer is maar een mensch, hij heeft een zekere snelheid of liever traagheid van reactie. Hij drukt den knop iets te laat in, misschien maar een honderste seconde, doch voor heel nauwkeurige metingen is dat te laat. Geen wonder, dat men gezocht heeft naar methoden om de tijdsbepaling automatisch te doen geschieden. Twee Franschen, generaal Ferrié enjouaust, hebben volgens de „Tel." hier voor een buitengewoon betrouwbare me thode gevonden. In een buisje heeft men een stukje kalium de buis is verder gevuld met een inertgas helium of argon, want kalium is zoo brand baar, dat het niet alleen in de lucht vanzelf verbrandt, maar zelfs in water. Een edel gat als argon verbindt zich met geen enkele an dere stof, het komt alleen in vrijen staat voor, en het laat ook het kalium ongemoeid. Nu heeft kalium als meer metalen de eigenschap electrisch geladen deeltjes, llec*- tronen uit te stralen wanneer er licht op valt. Die electronen brengen teweeg, dat het gas in de buis een ander geleidingsvermogen krijgt en met een electrischen stroommeter kan men weten of er licht op het stukje ka lium valt of niet. En wel onmiddellijk, want alles gaat heel vlug, in ongeveer een millio'en- ste seconde. Men behoeft nu maar het licht van de ster op het stukje kalium te laten schijnen. Als het licht bij het passeeren van den kruis draad een kort oogenblik gedoofd wordt, merkt men het oogenblikkelijk. Van hier tot de verspreiding van een draad loos tijd-signaal is maar een kleine stap. De wijziging van de stroomsterkte bij het pas seeren van de ster wordt met beproefde mid delen der radio-techniek vergroot en het luchtruim ingezonden. Wat de radio-liefhebber te hooren krijgt is een zangerigen toon, die plotseling om slaat. Dan is het „zóó laat sterretijd". De ster seint het zelf. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling 's-Gravenhage, vestigt er de aan dacht op,dat in den landbouw in Frankrijk nog vele boerenknechten voor allen land- bouwarbeid op de hoogte, met melken, kun nen worden geplaatst. Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen, de correspondenten der arbeidsbemiddeling en, voorzoover deze inlichtingen ter plaatse niet kunnen worden verstrekt, bij voormel den Rijksdienst, doch dan alleen schriftelijk. De gemeenteraad van Haskerland (Fries land) heeft besloten tot aanstelling van een onderwijzeres-assistente aan de O. L. school aldaar tegen een salaris van f 100 en f 90 voor het onderwijs in de nuttige handwerken en f 50 voor het bezit der acte voor dat vak. Alzoo samen een salaris van f 240 23. Het begon Calton zeer te verdrieten, dat Brian in zijn weigering, om een alibi te be wijzen, hardnekkig volhardde, en daar hij zich van deszelfs mogelijkheid in alle deelen overtuigd hield, was hij zeer verlangend, de reden dier weigering uit te vorschen. „Zoo het terwille van een vrouw is," zeide hij tegen Brian, „is het mij onverschil lig, te weten, wie zij is. Zelfbehoud is de eerste vereischte der natuurlijke wetten, 'en als mijn leven in gevaar was, zou ik man, vrouw noch kind sparen, om mij te red- den." „Dat zou ik ook zeggen," antwoordde Brian," maar als u met mijn redenen be kend waart, zoudt u er anders over denken." Volgens zijn zienswijzen had de advokaat een theorie, welke genoegzamen waarborg opleverde voor Brians weigering, om een verslag te geven van zijn doen en laten in dien nacht. Fitzgerald had bekend, dat hij in dien nacht een samenkomst bepaald had. Met die opeenstapeling van verwarde ge dachten vervuld, begaf Calton zich naar Sl. Kilda, om een onderhoud met Madge over de zaak te voeren en eveneens, om te zien, of zij hem behulpzaam kon wezen, de gewenschte inlichtingen te verkrijgen, welke voor hem onontbeerlijk waren. Hij koesterde grooten eerbied voor Madge; we tende, welk een moedige vrouw zij was, dacht hij, dat, bij de innige liefde, welk haar voor Brian bezielde, wanneer zij hem over die zaak kwam spreken, hij wellicht te over reden zou zijn, om alles te bekennen." De advokaat vond Madge op hem wach tende, zij bleek zeer verlangend, hem te zien, toen hij binnentrad, sprong zij met een kreet van vreugde vooruit „O, waar bent u al dien tijd geweest?" sprak zij zeer verlangend, nadat hij plaats had genomen. „Sedert ik u de laatste maal zag, waren mij de minuten maanden. Hoe gaat het hem mijn armen lieveling?" „Steeds hetzelfde," antwoordde Calton, zijn handschoenen afdoende, „nog altijd stijfhoofdig en weigerachtig, om zijn eigen leven te redden. Waar is uw vader," vroeg hij eensklaps. „De stad uit," antwoordde zij ongeduldig. „Hij zal deze week nog niet terugkomen maar wat bedoelt u daarmede, dat hij zijn eigen leven niet wil redden?" Calton leunde voorover en vatte haar hand. „Zou u gaarne zijn leven willen redden?" vroeg hen. „Zijn leven," herhaalde zij van haar stoel opspringend. „Ik geef zoo noodig mijn leven, om hem te redden." Calton mopperde iets in zich zelf, toen hij haar gloeiend gelaat en uitgestrekte han den aanschouwde. „De zaak is deze," liet hij er luidkeels op volgen, „Fitzgerald is bij machte, een alibi te bewijzen, en hij wei gert zulks te doen." „Maar waarom?" Calton haalde zijn schouders op. „Dat zal hij zelf het beste weten. Welnu, hij weigert mij te zeggen, waar hij dien nacht geweest is; wellicht deelt hij het u wel mede u moet hem dus, te zamen met mij, een bezoek brengen, wellicht zal hij alles be kennen." „Maar, mijn vader," stamelde zij. 1 I „Zei u niet, dat hij uit de stad was?" vroeg Calton. „Ja," antwoordde Madge. „Hij verbood mij, Brian te bezoeken." „In dit geval," sprak Calton opstaande, zijn hoed en stok nemende, „zal ik u niets meer vragen." i Zij legde haar hand op zijn arm. „Blijf! Zou het nut kunnen stichten?" „Ja," antwoordde hij, „het kan zijn leven redden." „Dan zal ik gaan," antwoordde zij onbe kommerd. „Voor mij is hij meer dan mijn vader, en als ik hem kan redden, zal ik het doen." Dit zeggende verliet zij ijlings de kamer. „Een buitengewoon moedig meisje," pre velde de advokaat, toen hij uit het raam zag. „Als Fitzgerald geen dwaas is, zal hij haar zeker alles vertellen dat wil peg gen, wanneer hij er bij machte toe is." Madge keerde gekleed terug en had een dikken sluier voor het gelaat. i „Zal ik de koets voor laten komen?" vroeg zij, met bevende vingers haar hand schoenen aantrekkend. „Tk you het u afraden," antwoordde Cal ton droog, „tenzij u er verlangend naar zijt, een dezer dagen onder de nieuwsberichten te lezen, dat Miss Frettlby Mr. Fitzgerald in de gevangenis bezocht heeft Neen, neen, laat ons een huurrijtuig nemen." Zij bereikten het station en pakten de trein, juist toen het schril gefluit van de locomotief het sein tot vertrekken gaf; on danks dit alles was Madge koortsig van on geduld. „Hoe langzaam gaat de trein," sprdk zij wrevelig. „Kalmte, juffrouw," zei Calton, zijn hand op haar arm leggende. „U zult u zelf mis leiden, wij zullen tijdig genoeg komen, om hem te redden." „O, de Hemel geve, dat onze krachten daartoe niet te kort schieten," zeide zij, de handen krampachtig tegen haar boezem drukkend, terwijl het Calton niet ontging, dat heete tranen langs heur wangen biggel den. „Dat is geen wijze van handelen," zei hij bijna ruw, „u zal zoo waar een zenuwtoe val krijgen bedwing u zelf om zijnent- wil." „Om zijnentwil," mompelde zij en met hevirte krachtsinspanning kwam zij allengs tot bedaren. Weldra arriveerden zij te Mel bourne,. en reden spoedig, een rijtuig ne mende, naar de gevangenis. Na de gewone formaliteiten te hebben volbracht, kwamen i zij in de cel, waar Brian zich bevond en toen de hen vergezellende gevangenbewaar der de deur voor hen ontsloot, vonden zij op het bed een jongmensch, dat in zittende houding, zijn gelaat in de handen verborgen hield. Hij keek op en, Madge ontwarend, verliet hij zijn plaats en, stak beide handen, onder het uiten eener vreugdekreet, uit; zij liep voorwaarts, en wierp zich met een on derdrukte snik aan zijn borst. Voor een korten tijd sprak niemand Calton hield aan het andere eind der cel zich onledig met het nazien van eenige briefjes, welke hij uit zijn zak had genomen, en de gevan7 genbewaarder had zich verwijderd. „Miin arme lieveling," zei Madge, het zachtblonde haar van zijn gloeiend voor hoofd wegstrijkend, „wat zie je er slecht uit!" „Ja!" antwoordde Fitzgerald met een ge veinsden glimlach. „De gevangenislucht werkt niet zeer vnordeelig op het mensche- lijk gevoel." M „Spreek niet op zulk een toon, Brian." zeide zij; „het is niet zooals gij gewoon zijt te spreken laat ons plaats nemen en den toestand kalm overwegen." „Ik zie de noodzakelijkheid hiervan niet in," antwoordde hij, ecnigszins afgemat, ter wijl zij h"nd in hand gezeten waren. „Ik heb er met Calton over gesproken, tot het mij hoofdpijn berokkende, en het baat toch niets," „Natuurlijk niet," antwoordde de advokaat scherp, nadat ook hij had plaats genomen, „het zal ons niet eer iets baten, alvorens hij ons zeggen wil, waar hij dien nacht ge weest is." 1 „Ik zeg u, dat ik zulks niet kan." „Lieve Brian," ze Madge teeder zijn hand vattende, „je moet alles vertellen, om mij nentwil." Fitzgerald zuchtte dit was de zwaar ste beproeving, welke hij te doorstaan had bijna was hij geneigd zich over te geven en van besluit te veranderen doch een blik op Madge's zuiver gelaat, bracht in dit voornemen een ommekeer te weeg. Wat kon zijn bekentenis, haar, die hij meeé dan zijn leven liefhad, anders brengen, dan zorg en droefheid." „Madge," antwoordde hij ernstig, haar hand nogmaals vattende, „je weet niet wat je vraagt." „Ja, dat weet ik wel," hernam zij spoe dig, „ik wensch je leven te redden cjoor het bewijs te leveren dat je onschuldig bent aan die verschrikkelijke misdaad, en wil niet, dat je je leven ten offer brengt, ter- wille van van. Hier hield zij stil en keek hulpeloos naar Calton, want de reden, die Fitzgerald noop te, het stilzwijgen te bewaren, kon zij zich niet verklaren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5