^f1IE.UWS f Radio-Omroep Een rede van Baldwin. De laatste Britsche minister- benoemingen. De Oostenrijksche spoorweg staking. De stemming onder het Duitsche spoorwegpersoneel. Woe-Pei-Foe verzamelt weer strijdkrachten. Fraude ten adeele van het Rij Door een hond verscheurd. Een familie-drama. Doodelijk ongeluk. Pont lek gestooten. Een schip verbrand. Werkioozen aïs leeuwenjagers. Inbraak te Tiel. Overtreding van de warenwet. V erkeersongeval. Zij wenschen er geen gebruik van te maken. Geheimzinnig auto-ongeluk. Een dronken jager. Koninklijke belangstelling. Diefstal van gas. Polder bedreigd. Pachtlust. Een patroonsmaatregel tegen overtreding van de Arbeidswet. Havenarbeidersstaking te Rotterdam. Geen personeelraad. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. Fokkervliegtuigen voor Amerika. Het wereldrecord over 1000 K.M. Visschery. MARKTNIEUWS. LUCHTVERKEER. Het Fransche snelheidsrecord verbeterd. Gebruik Nederlandsche Taal. Belastingpersoneel in uniform De Prins krijgt de De Ruyter- medaille. De Ned. en Rotterdamsche bank De Nationale Spaarbank. Verlangens der R.-K. Kiezers. Het weduwenpensioen LONDEN, 10 Ncfv. In zijn rede aan het jaarlijksche Lord Mayor's banket zeide Baldwin o.a. het volgende: Het hoofddoel van de buitenlandsche politiek der regeering zal zijn de stabilisa tie en de voortzetting van het werk der vorige regeering. Wij gaan akkoord met de vredesverdragen en zullen de goede be trekkingen met alle landen op den grond slag dezer verdragen aankweeken. Spr. herinnerde er aan, dat de vorige conservatieve regeering een actie -op touw had gezet, welke rechtstreeks leidde tot het rapport-Dawes en de conferentie te Londen, welke onder de kundige leiding van MacDonald zoo gunstige resultaten heeft opgeleverd. Niet alleen de conferentie op zich zelï was van hooge waarde, maar zij had ook speciale beteekenis door den terugkeer der Vereenigde Staten bij de behandeling der Europeesche aangelegenheden. Ameri- ka's bijzondere moeilijkheden bij de samen werking met Europa erkennende, gaf de regeering uiting aan haar dankbaarheid wegens het aandeel, dat de Ver. Staten hadden genomen in de onderhandelingen welke uitliepen op het Londensche proto col. De regeermg had het volle vertrouwen, dat de overeenkomst van Londen Duitsch- land zou in staat stellen een factor te worden bij de handhaving van den vrede en de stabiliteit, van Europa doch de ver- verwezeKÜjking van die hoop lag in han den van het Duitsche volk, dat hierdoor een nieuwe kans kreeg, mits het zijn ver plichtingen nauwgezet nakwam en alle po gingen weerstond om er aan te ontkomen. De regeering reke.nde er ten stelligste op, dat de ontwapening van Duitschland zonder buitengewoon uitstel en zonder moeilijkheden zou worden voltooid. Zij verwelkomde het denkbeeld, dat Duitschland tot den Volkenbond zou toe treden op een wijze, die met zijn waardig heid en verplichtingen in overeenstemming was, en zij hoopte, dat de toetreding niet lang meer op zich zou laten wachten. Baldwin verklaarde verder nog, dat de regeering een progressieve binnenlandsche politiek zou voeren ten einde de maat schappelijke omstandigheden der massa te verbeteren. Zij zou krachtige maatregelen nemen in verband met het tekort aan wo ningen en een diepgaand onderzoek in stellen naar de duurte van het levenson derhoud. Er bestond een te groot verschil tusschen de productiekosten der levens middelen en de kleinhandelsprijzen, dat moest worden verminderd. De regeering zou een nationale politiek voeren, zooals deze tijdens de verkiezin gen door alle partijen op den voorgrond was gesteld. LONDEN, 10 Nov. De twee laatste be noemingen van kabinetsministers zijn burg graaf Cecil als kanselier van het hertogdom Lancaster en burggraaf Peel als „Commis sioner of Works". Burggraaf Cecil zal waar schijnlijk optreden als vertegenwoordiger van Groot-Britannië in den Raad van den Volkenbond. WEENEN, 10 Nov. Er is heel weinig vooruitzicht, dat er in de spoorwegstaking vóór morgenavond nog een verandering zal intreden. Van geen van beide zijden heeft men aanstalten gemaakt om tot onderhan delingen te komen. Zooals men weet, komt morgenmiddag de Nationale Raad bijeen om de demissie van het kabinet-Seipel te bespreken. Met uitzondering van een paar kleine particuliere 'spoorwegen is de staking in j geheel Oostenrijk algemeen. Er is echter 'n „noodverkeer" ingesteld, waardoor het mo gelijk is de steden in beperkten omvang van levensmiddelen en kolen te voorzien. De buitenlandsche post wordt met auto's van en naar de grenzen gebracht, bovendien bestaan er voor reizigers gelegenheden om Weenen en de andere steden per schip en met lokaaltreintjes alsmede met de vlieg tuigen der geregelde - luchtlijnen en met nieuw ingestelde autobusdiensten te berei ken of te verlaten. De stakers zijn klaar blijkelijk niet van plan iets tegen deze klei ne verlichting te ondernemen. TSi regeering schijnt tamelijk optimistisch gestemd te zijn en hoopt, dat het Jiaar gelukken zal haar standpunt te doen zegevieren. Intusschen heeft ook het personeel van post en tele grafie nieuwe eischen om loonsverhooging gesteld, zij het dan ook niet in ultimatieven BERLIJN, 10 Nov. Naar het „Berliner Ta- geblatt" uit Weenen verneemt, heeft de regeering de ontslagaanvrage van den presi dent van-de Oostenrijksche spoorwegen, dr. Günther, niet aangenomen. Nergens in Oostenrijk is het tot onlusten gekomen, de staking heeft een zeer kalm verloop. Men had' aanvankelijk gevreesd, dat de transportarbeiders zich solidair zou den verklaren met de stakende spoorweg mannen, Dit is echter niet geschied. Alle in Weenen aankomende kolen- en levens- middelentreinen worden gelost. WEENEN, 10 Nov. Ten gevolge van de spoorwegstaking moest te Weenen reeds de levering van melk worden beperkt, daar de aanvoer een aanzienlijke vertraging onder vindt. Vleesch en vet zijn op de markt reeds in prijs gestegen. Kolentreinen, die op de trajecten gereed staan, worden nog naar de plaats van be stemming gebracht en gelost. Indien morgen of Woensdag geen overeen stemming wordt bereikt, kan een verscherpte strijd worden verwacht. BERLIJN, 11 Nov. Uit Weenen wordt aan de Berlijnsche bladen gemeld: Gisterenavond is tusschen den president der Oostenrijksche spoorwegmaatschappij Günther en de ver tegenwoordigers der drie spoorwegorganisa ties een bespreking gehouden, waarin Günther mededeelde, dat hij morgen met een rieuw voorstel betreffende de verhooging der loonen voor den dag zal komen. Men neemt aan, dat dit nieuwe voorstel een geschikte basis voor verdere besprekin gen tusschen beide partijen zal vormen en dat deze besprekingen van niet al te langen duur zullen zijn, zoodat het misschien zelfs mogelijk is, dat als vanmiddag om 3 uur de Nat. Raad bijeenkomt, men zal kunnen mede- deelen, dat er tusschen beide partijen over eenstemming is bereikt. Dit zou natuurlijk de heele zaak ten zeerste vergemakkelijken. De Nat. Raad zal slechts zeer kort bijeen zijn. De president zal medcdeeling doen van de demissie der regeering, waarop het Huis zal worden verdaagd. In parlementaire kringen neemt men aan, dat de coalitie in ieder geval zal staan op herkiezing van- het kabinet in ongewijzigden vorm. WEENEN, 10 Nov. De parlementaire meerderheid heeft haar vertrouwen in Mgr. Seipel uitgesproken. In socialistische kringen wordt verklaard, dat, indien de kanselier een beslissing zou nemen in strijd met het stakingsrecht der ambtenaren, dit zal worden beantwoord met een algemeene staking. In regeeringskringen is men zeer optimis tisch en verwacht men, dat de spoorweg mannen het voorstel zullen aannemen, dat de regeering Dinsdag bij den Nat. Raad zal indienen. Men verwacht ook, dat de Raad Woensdag of Donderdag de huidige regee ring zal tcrugkiezen, zonder dat deze ver klaringen aflegt omtrent haar standpunt ten aanzien van de staking. BERLIJN, 10 Nov. Het „Acht Uhr Abend- blatt" wist Zaterdagavond te berichten, dat ook de Duitsche spoorwegambtenaren, aan gemoedigd door het voorbeeld van hun Oos tenrijksche collega's thans opnieuw met den eisch om loonsverhooging voor den dag willen komen en dat men io kringen der vakvereenigingeu vreesde voor partiëelc stakingen bij de Duitsche spoorwegen. Dit wordt van officiëele zijde ten stelligste te gengesproken Er is tot dusver nog nergens een partiëele staking uitgebroken en er zijn geen aanwijzingen voor. dat dit in de naaste toekomst zal gebeuren. Daarentegen wordt het bericht van de „Rote Fahne" xjan gistermorgen, dat er bin nenkort 24.000 spoorwegarbeiders zullen worden ontslagen, bevestigd. Deze spoor wegarbeiders zijn overbodig geworden, vooral ten gevolge van de vermindering der werkzaamheden in de reparatieloodsen. De „Rote Fahne" tracht uit het ontslag dezer arbeiders munt te slaan voor verkiezings doeleinden en eindigt haar bericht, zooals dat in het communistische blad te doen ge bruikelijk is, met een oproeping tot alge meene staking. TSJAI-FOE 10 Nov. Maarschalk Woe- Pei-Foe heeft aan Reuter medegedeeld, dat hij naar het Zuiden vertrekt om daar zijn troepen weer te verzamelen, waarna hij aan het hoofd van een straf-expeditie terugkeert. Hij vertrouwt er op, dat hij ten slotte de overwinning behaalt. De uitgerukte brandweer kon niets tot red ding van het 150 ton groote vaartuig doen. De lading was het eigendom van den schip per. Schip en lading waren verzekerd. To n de echtelieden Mias te Drancy (F a krijk) Vrijdagavond thuis kwamen, voi,uen zij het vreeselijk verminkte lijk van hun zesjarig zoontje in de huiskamer liggen. Het kind bleek door den hond, die aan de familie toebehoorde, te zijn verscheurd en ge dood. Een diep-tragische gebeurtenis heeft zich te Hambu»'?' afgespeeld. Toen een daar woora:h- tig ar er, wiens vrouw sedert een maand in e gasthuis ligt, 's morgens huiswaarts keerde, vond hij de deur zijner woning open staan. Tevens nam hij een sterke gaslucht waar. Zijn jonge schoonzuster, die de huishou ding waarnam, was met zijn drie kinderen van 14 jaar uitgegaan. Op de tafel lag een briefje, waarin het meisje meedeelde, dat zij gepoogd had, zich door middel van gas van het leven te be-oo- ven. Verder was er in het briefje sprake van de Elbe-brug. Toen men daarheen ging, vond men een ledigen kinderwagen, waarvan de kussens nog warm waren. De jonge huishoudster was, naar later bleek, met de drie kinderen van de Elbe-brug in het water gesprongen. Drie lijken konden reeds geborgen worden. Een motief voor de vreeselijke daad is niet bekend. Oneenigheid bestond er, voor zoo ver de politie kon nagaan, in de familie niet. i Het meisje leed aan een ernstige hartziekte. Fietser door de tram gegrepen. Maandagmorgen omstreeks 9.20 uur is in de Weimarstraat bij de Valkenboschlaan te 's Hage, een wielrijder aangereden door een motorwagen van lijn 5, met doodelijk gevolg. Van deze aanrijding moet een 15-jarig meisje getuige geweest zijn. De commissaris van afd. C. Hoofdbureau van politie verzoekt dit meisje zich zoo spoedig mogelijk aan genoemde afdeeling te vervoegen. Uit een onderzoek door de politie inge steld, is gebleken dat het slachtoffer is de ongeveer 50-jarige kunstschilder, de heer K,, wonende Ampèrestraat te 's Hage. Het ongeval zou te wijten zijn aan het feit, dat de fietser op het laatste oogenblik nog de ramrails wilde oversteken en hij daarbij gegrepen' werd door een motorwagen van lijn 5. Zijn lijk is vervoerd naar het politie-bu- reau Archimedestraat. Zaterdagmorgen is de pont bij Grave op een ijzeren kipkar, welke in het ondergeloo- pen land lag, gestooten. Des avonds heeft men de pont weer kunnen herstellen door het gat te stoppen met een zijde sppk en daarover een plank te timmeren. Vermoedelijk zou Zondag de pont weer in de vaart komen,, zoodat het autoverkeer Den BoschNijmegen weer zou zijn hersteld Vrijdagavond tegen halfnegen werden de inwoners van Tiel opgeschrikt door ee,j knal als van een kanonschot. De eerste ge dachte was, dat er in de buurt van Grave, waar een seinpost is, een der Maasdijken was bezweken. Spoedig bleek, dat er een ontploffing had plaats gehad aan boord van het stalen motorschip van schipper A Verspuy, wonende te Tiel, die met een lading turf, waarboven stroo, stroomopwaarts de Vluchthaven was binnengevallen. Vermoe delijk is de knal veroorzaakt door het sprin gen van den compressor van den motor. In een oogenblik stond de lading in brand Zaterdag is te 's Hage uit de preventieve hechtenis ontslagen de dezer dagen aange houden expediteur F., die verdacht 'wordt gebruik te hebben gemaakt van een valsch geschrift ten nadeele van het Rijk. Hij wordt echter niet van rechtsvervolging ontslagen, daar het gepleegde feit vaststaat en ook door den verdachte is bekend. Deze vrijlating vindt haar oorzaak in het feit, dat gebleken is, dat de oplichting niet dien omvang had als men eerst vermoedde. De rechtbank vond dan ook geen termen aanwezig hem langer in arrest te houden. Zooals indertijd reeds gemeld is, ver meerdert het aantal leeuwen in Zuid-Afrika op onrustbarende wijze. Den laatsten tijd berokkenden zij den boeren veel schade, doordat zij 's nachts de veekralen aanvielen en runderen, paarden en ezels wegroofden. Vol- gèns het zeggen van de boeren en goudzoe kers, moeten zich op het gebied van de Sabie Game Reserve meer dan 3000 leeuwen be vinden. De regeering van de Kaapkolonie vindt, dat het thans tijd is, om een groote opruiming onder deze dieren te houden. Daarvoor wil zij een expeditie uitzenden, waarvoor thans reeds tweehonderd werkioozen zijn aange worven. Dezen zullen geen vaste bezoldiging ont vangen, doch voor'elken neergeschoten leeuw een bepaalde som krijgen. Zoo heeft de pro vinciale Raad van Transvaal 60 gulden uit geloofd voor iederen leeuwen- of leeuwinne- kop, welke binnen den tijd van twee maanden na het dooden van het dier wordt ingeleverd. Dit laatste, om te voorkomen, dat men oude jachttropheeën aanbiedt. In Tien nacht van Vrijdag op Zaterdag .is te Tiel ingebroken in het kantoor der coö peratieve broodbakkerij en verbruiksver- eeniging, afdeeling van de Werkliedenver- eeniging „Vooruitgang zij ons Doel". Het slot der brandkast is uitgescheurd. Een be drag van twaalfhonderd gulden werd ge stolen. Een bakker in 't huis van bewaring, opgesloten. Men meldt uit Delft Een broodbakker te Delft die de bepalin gen op de warenwet niet naleefde en de hem opgelegde boete niet kon of niet wilde be talen is door de rijksveldwacht gearresteerd en naar 't huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Zaterdagmiddag 4 uur raakte op den Muiderstraatweg te Diemen een voor wiel van een Steyer.-auto bij het passeeren een achterwiel van een Spijker-wagen, met het gevolg, dat de bestuurder van den eer sten auto zijn stuur verloor. De wagen kwam in den -onderkant van den weg terecht, doch bleef bij een dam in het zand steken, waar door hij niet geheel omsloeg. De bestuurder die met zijn borst tegen het stuurrad viel, dat totaal afknapte, kwam er met een ver wonding aan het gezicht vrij goed af. Een heer brak een knieschijf en is, na behandeling door Dr. der Kinderen, met een ziekenauto naar de Boerhave-kliniek te Amsterdam vet- voerd. Twee dames kwamen met den schrik vrij. De auto was zwaar beschadigd. De Spijker-auto bekwam slechts aan de vooras eenige averij. Met zekerheid is nog niet vast te stellen wien de schuld van deze aanrijding treft. De Msb. verneemt uit Ede Bij testamentaire beschikking werd door wijlen aalmoezenier pastoor Padberg aan den algemeenen armen van Ede een legaat ver maakt. .Uit dit legaat zouden de armen van alle gezindten gedurende drie jaren een uit- deeling ontvangen op den verjaardag van zijn dood. Door de familie werd hiervan me- dedeeling gedaan aan de verschillende Kerk genootschappen en het algemeen burgerlijk armbestuur. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk heeft gemeend de familie schriftelijk te moeten berichten, dat zij voor haar armen van deze bedeeling geen gebruik wenscht te maken. Een geheimzinnig auto-ongeluk heeft plaats gehad op den weg tusschen Wolkenstein en Wiesenbad in Saksen. De koopman Baumann uit Oederan werd door den chauffeur van een vrachtauto dood op den weg aangetroffen. De auto, welke aan Baumann behoorde, stond dwars over den weg. Binnen in den wagen zat, zwaar gewond, de houthandelaar Hubrecht, eveneens uit Oederan. Hij moest in bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd worden, waar hij spoedig na aan komst overleed. 1 De oorzaak van het ongeval is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. Te Reuver (Limburg) loste de van de jacht terugkeerende jager T. H., die te diep in 't glaasje had gekeken, in de nabijheid der huizen verschillende schoten in de lucht. Ook schoot hij op den auto van den heer Hs uit Venlo. Hij werd door de marechaussee, die het geweer in beslag nam, ingerekend. #Men meldt uit Doesburg, aan de „Msb." De Koninklijke familie maakte Zondag middag zonder voorafgaande kennisge ving een autotocht, om den hoogen wa terstand persoonlijk in oogenschouw te ne men. Aangezien de IJsselbrug juist geslo ten was voor het passeeren van een schip, moest een gedwongen halt gemaakt worden. De Prinses maakte van de gelegenheid ge bruik om eenige kiekjes te nemen. Misschien duurde het oponthoud te lang, er werd althans gedraaid en het Vorstelijk gezelschap vertrok weder in de richting Dieren. Ook aan_ Arnhem werd een bezoek ge bracht. Te Delft is zekere van G„ wonende Hip- polytusbuurt, betrapt op diefstal van gas. De man had een oude dienstleiding door middel van een koppelstuk met de binnen leiding verbonden, zonder tusschenschake- ling van een meter. Zondagavond omstreeks 8 uur, begon de sluis in den Maasdam, die ligt ter hoogte van de scheiding der dorpen Alphen en Maasbommel, teekenen te vertoonen, dat zij den druk van het water, dat er 6 meter hoog tegenaan staat, niet zou kunnen blij ven weerstaan. De eerstaanwezend ingenieur gaf direct bevel den binnendijks gelegen boezem te doen volmalen met polderwater, waardoor een tegendruk op de sluis werd verkregen, hetgeen tot dusver een voldoende resultaat heelt opgeleverd. Men overweegt echter een waterkeering buitendijks te doen aan leggen, teneinde afdoende beveiliging te verzekeren. Allerwegen is men bezig het vee uit den polder te halen en naar de hoogst gelegen plaatsen over te brengen. Op een publieke verhuring van bouwland te Ouddorp (Z.-H.) was zooveel animo, dat de biedingen en inschrijvingen wild ge noemd kunnen worden. Ondanks de daling van producten is nog gemiddeld van 100 tot 160 per gemei (Voornsche maat), besteed. Gerekend naar den economischen toestand is dit 50 pet. te hoog, vooral wan neer nog een sterkere daling van prijzen mocht plaats hebben. (Rott.) DINSDAG li NOVEMBER, RADIO PARIS 1780 M. 9.20 u. Ra dio-concert „La belle Visite" door Kiste- maerkers, Muziek van Gacquet. CHELMSFORD 1600 M. 7.50 u. Con certen ter herinnering aan de wapenstilstand 10 u. Oorlogsherinneringen 10.20 Jazz band Savoy Hotel. BRUSSEL 265 M. 8.35 u. Concert. De N. V. Stoom Brood- en Scheepsbe- schuitfabriek v. h. Wed. J. de Jonge te Am sterdam, stelde de organisatie van bakkers gezellen met het volgende door hare Directie genomen besluit in kennis. „Wij hebben tot onze groote spijt een ar beider op staanden voet moeten ontslaan, die reeds langer dan 25 jaar in onzen dienst was. Het feit heeft zich zoo toegedragen Her haaldelijk hebben wij reeds hooge boeten gehad voor overtredingen, die wij niet wil len. De Arbeidswet is gemaakt in het belang van de arbeiders voor rekening van de ge bruikers, die een hoogeren prijs voor brood betalen, dan anders mogelijk zou zijn. Wij wenschen deze wet te handhaven, zooals alle wetten, die in ons land met algemeen kies recht door de meerderheid gemaakt zijn. Telkens en telkens zijn er echter ar beiders, die deze wet overtreden, zonder dat wij dit weten en zonder dat zij daarvoor betaald krijgen en nog wel tegen onze uit drukkelijke schriftelijke opdrachten en waar schuwingen in. Het slachtoffer bovenge noemd moest om 3 uur 's nachts beginnen, kwam met den sleutel om half drie reeds in het huis, begon 4e gist klaar te zetten en werd door de politie overvallen. Deze man deed dit misschien uit domheid, maar de directie loopt kans, daarvoor hechte- nisstraf te krijgen. Aangezien een volwassen arbeider geen kind is, waarbij men een kinderjuffrouw zet om te zien, of het wel op tijd naar bed gaat en wel op tijd opstaat om aan het werk te gaan, meenden wij, dat in dit geval een voor beeld moest worden gesteld, hoe zeer het ons ook, spijt voor den man. Wij wenschen geen arbeiders in dienst te hebben, die de sociale wetten met de yoeten treden en de bepalingen saboteeren en ook geen hechtenisstraf te ondergaan voor de overtredingen van dergelijke onsociale ele menten. Wij hebben onze wettelijke verantwoor delijkheid persoonlijk besproken in Com missie III van den Hoogen Raad van Ar beid. Wij hebben er op gewezen, dat ondanks uitdrukkelijke bevelen, de wet stipt na te komen, en ondanks onze normale controle daarop, er herhaaldelijk overtredingen wer den gepleegd door ons personeel. Wij heb ben gevraagd om middelen daartegen en de voorzitter heeft ons in de volle zitting ge antwoord, dat het eenige middel in zoodanige gevallen is ontslag uit dienstbetrekking. Wij zeggen door dezen iedereen aan, die het betreft, dat ook verder ontslag zal wor den gegeven voor elke overtreding van de Arbeidswet. 4000 MAN STAKERS. Maandagmorgen is in de haven te Rotter dam een wilde staking uitgebroken. Een aan tal losse arbeiders op de linker-Maasoever weigèrde zich aan de kantoren van de Scheep- vaartvereenigfng „Zuid" te laten aannemen. Weldra nam het conflict in omvang toe, zoo dat spoedig bijna overal het werk op de lin ker-Maasoever stil lag. Alleen de vaste ar beiders van de Holland-Amerika Lijn, Rot- terdamsche Lloyd en enkele ander groote' maatschappijen zijn aan het werk gebleven. In den loop van den morgen breidde de staking zich ook tot de rechter-Maasoever uit. Ook aan dezer, kant legde een aantal losse arbeiders het werk neer. Het aantal stakers was* hier echter belangrijk minder dari aan de overzijde. Het totaal aantal stakers wordt op 3 a 4000 geschat. De organisaties hebben de leiding van het conflict, omdat 't een wilde staking is, niet op zich genomen. Naar bekend is, zouden Dins dag de onderhandelingen beginnen tusschen de Scheepvaartvereenigingen „Noord" en „Zuid" en de drie havenarbeiders-organisa ties over een nieuw collectief arbeidscontract. De scheepvaartvereenigingen hebben voor gesteld een collectieve overeenkomst aan te 'gaan op den bestaanden grondslag tot 1 Janu ari 1926. De organisaties meenen hier echter niet op te kunnen ingaan en wenschen de hoogere loonen van 1923 weer ingevoerd te zien. De Nederlandsche Federatie van Trans portarbeiders, die niet tot de onderhandelin gen wordt toegelaten, had nu tegen Dinsdag, den dag van de onderhandelingen, een pro teststaking geproclameerd, die echter reeds Maandag door de arbeiders is ingezet. Nader wordt nog vernomen, dat de Scheep- vaartvereeniging aan de organisaties heeft medegedeeld Dinsdag niet te zullen onder handelen indien de staking niet is opgeheven. Verschillende schepen aan de linker- en rechter-Maasoever werden Maandag nog gelost. De directie der Nederlandsche Spoor wegen deelt per dienstorder in haar kort verslag van de met de hoofdbesturen der erkende vakvereenigingen voor het perso neel gehouden bespreking aangaande den personeelraad het volgende mede: „Nu twee organisaties aan de door haar inge diende ontwerpen, betreffende de regeling van het overleg tusschen personeel en ons, blijven vasthouden en tot de instelling van een personeelraad niet wenschen mede te werken, kunnen wij althans zoolang het met de vereenigingen aangegane accoord nog loopt de totstandkoming van zulk een instituut niet bevorderen, en moet deze zaak dus bijven liggen." nog toe op naam van Sadi Lecointe stond, is gisteren verbeterd door adjudant Bon net, die met een machine van 600 P.K. te Iztrem een gemiddelde snelheid van 385 K.M. per uur bereikte bij een minimum hoogte van 50 M. De vlucht werd gemaakt over een cirkel van 3 K.M.; de eerste helft werd zelfs afgelegd met een snelheid van 429 K.M. per uur. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft honderd Fokker-vliegtuigen besteld, die in New-York vervaardgid zullen worden. Een Amerikaansch vlieger heeft ill een watervliegtuig het wereldrecord over 1000, K.M. gebroken, door dezen afstand in 6 uur, 6 min. af te leggen wat een gem. van 164.118 K.M. beteekent. Het oude wereldrecord stond op naam van den Amerikaanschen luitenant M. A. Schur, die op 12 Juni 1923 den afstand met een gem. van 113.054 K.M. vloog. 2e soort 6568; rijksmerk 7073, Han- j del stug. ENKHUIZEN, 10 Nov. De fuikenvis- scherij naar aal en paling langs de kust van West-Frieland is thans geheel getaakt wegens slechte vangst. Heden kwamen hier de eerste 14- vaartuigen binnen met 1057 pond hoek- bot, 400 pond garnalen en 42 pond schar. De bot gold f 26.5526.95, de schar f 17.95 18.25 per 50 kg. Garnalenprijs f 1.50 per mand. VLAARDINGEN, 10 Nov. Alhier zijn binnengekomen de haringschepen VI. 208, 37 lastVI. 132, 24 lastVI. 86, 30 last L.T. 447 met 460 manden versche haring. Aan den afslag werd besteed voor: volle haring f 25.5026.70, ijle haring f 26.30, steurharing f 21.6022 per kantje. IJMUIDEN, 10 Nov. De vrachïlogger IJ, M. 210 (Julie) kwam heden van Lowestoft hier binnen met een aanvoer van 750 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 10 Nov. Van de sharing- visscherij kwamen heden hier binnen der tien Britsche stoomdrifters, welke tezamen ongeveer 5250 manden versche haring aan- cvoerden. Voorts arriveerden nog de stoom logger IJ. M. 266 (Petrus Paulus) en de zeii- logger IJ.M. 282 (Lemmer) met resp. 28 en 20 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van de stoomdrifters IJ.M. 501 (Flora) met f 2,667; LT 330 met f 2684; LT 1122 met f 2685; LT 1147 met f 4145; YH 80 met f 1313 en YH 24 met f 2947 aan besomming. IJMUIDEN, 10 Nov. Aan de Rijksvisch- afslag waren 28 stoomtrawlers en 1 sloep. Prijzen waren PTarbot f 1.401.10, Ton gen f 2.602 per kg., Griet f 4930, Gr. Schol f 49—36. Md. Schol f 49—36, Zet- schol f 46—30, KL Schol f 29—20, 9.50— 6.50, Scharren f 2613 per 50 kg. Roggen f 2716 per hoop, Vleet f 3.251.25 per stuk, Makreel f 3631, Pieterman en Poon f 14—5.50, Gr. Scheivisch f 52—38, Md. Schelvisch f 4231, K.md. Scheivisch f 30 23, KL Schelvisch f 23—17, 14—2.90, Ka beljauw f 8065, Gr. Gullen f 2625, KL Gullen f 19—7.50, Wijting f 7—3.40 oer 50 kg. GELDERMALSEN, 10 Nov. Fruit. (Vei- lingsvereeniging „Geldermalsen en omstre ken"). Wintervijgen l%-~4% ct., Winter- bergamotten 44% ct., Goudreinetten 8% 19% ct., Champagnezoet 12 ct., Boschap pelen 11% «t., Kleiperen 5%7 ct., Wit- zoet 9 ct., Stoofperen 2% ct., Holgaten 3% ct., Bellefleur 714% ct., Ijsbonten 5%— 6 ct., Brederodes 11—11% ct., Winterjannen 6% ct., Suikerperen 5 ct., Groenperen 4% ct., Zoete appelen 7% ct., Avezaatschë Capelle 24% ct., Laagstelen 4 ct., Camper venen 3%4 ct., Wilhelmina-appelen 12% ct., Zoete Schijvers 8 ct., ERoodzoet 5 ctf, Langeperen 5% ct., Koningsrood 13" ct., Zoete Schijvers 4 ct., Jodenperen 5% ct., Lauwtjesperen 5% ct., Zoete Huismannen 4% ct., Hola's 12% ct., alles per kg eerste soort. Fabrieken zoet kroet f 2.80, zuur kroet f 2.60, perenkroet f 1.55, alles per 100 kg. GORINCHEM, 10 Nov. Vee. Ter markt waren aangevoerd 372 koeien, 6 nuchtere kalveren, 98 overloopers en 542 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 37545 450, melkkoeien f 290380, kalfvaarzen f 250325, guste vaarzen f 180250, hras- kalveren f 50125, nuchtere kalveren fok f 2030, idem export f 1429, overloopers f 2034, biggen f 713. Boter, f 1.351.40 per kg. Eieren, f 0.150.16 per stuk. Weinig handel. KAMPEN, 10 Nov. Weekmarkt. Eieren (8000) f 1416 per lt)0 stuks. Boter, f 2.75 per kg. Kippen f 1.75—2.50.'Konijnen f 1.25 —2. NIJMEGEN, 10 Nov. Varkens. Aange voerd waren 730 biggen, f 612 per stuk; 70 vette varkens 3640 ct. per kg. Vee. Aangevoerd: 34 vette koeien, 53 58 c., 8 vette kalveren 4860 c. per kg; 19 graskalveren, f 70120, 80 nuchteren kalveren f 1222, 3 schapen, f 20—34, 2 geiten, f 816 per stuk. pieren. Aanvoer 20.000, klappen- f 14 15 per 100 stuks. ROERMOND, 10 Nov. Eieren. Aanvoer 175.000 stuks. Hoogs)e prijs f 15, middelprijs f 13.55, laagste perijs f 12.10. ROTTERDAM, 10 November. Aardappe- .len. Zeeuwsche bonte f 5.256, id. blauwe f 5.256, poters f 94, Zeeuwsche eigen heimers f 4.605.00, blauwe eigenheimers f 4.505.00, Brielsche eigenh. f 55.50, bravo's f 5.50—6.25, Redstar f 4.25—4.75. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 12 14.50. ALKMAAR, 10 Nov. Vee. Aangevoerd waren 35 koeien, f 280470 7 vette kalve ren, f 70—120, per Kg. f 1.40—1.70 39 nuchtere kalveren f 1432 790 vette var kens, resp. per Kg„ zware f 0.840.90, Londensche f 0.660.72, zouters f 0.66 0.72. BOVENKARSPEL (Station), 10 Nov. Uien, groote gele f 2.75—3.05, Drielingen f 33.25, per baal aanvoer 375 baal. Bloem kool le soort f 19.75—34, 2e soort f 13.25— 20, 3e soort f 7.2511 per 100 stuks;aanvoer 32.100 Kg. Gele kool f 2.20—3.40 p. 100 Kg. aanvoer 12.000 Kg, Witte kool f 0.90 1.50 per 100 Kg. aanvoer 24.300 Kg. Bieten, groot f 10.75—13, kleine f 5.75—9.25 per 1000 st. aanvoer 120.100 stuks. EDE, 10 Nov. Eieren. Aanvoer 30.000 stuks f 1414 50 per 100 stuks Biggen! Aanvoer 110 stuks f 816 per st. Uit Parijs wordt gemeld. Het Fransche snelheidsrecord voor vliegtuigen, dat tot AMSTERDAM, 10 Nov. Binnenl. granen. (Boerennoteering). Tarwe, nieuwe f 1012, rogge f 12%13, haver f 1011%, groene erwten f 1820, vale erwten f 2030, alles per 100 Kg. Karwijzaad f 20per 50 Kg. AMSTERDAM, 10 Nov. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 66.20, id. Blauwe f 5.505.70, id. Eigenheimers f 5.405.50, id.' Blauwe Eigen heimers f 5 Geldersche Roode f 4.204.25 Friesche Borgers f 5.205.25 Zeeuwsche Eigenheimer poters f 44.25, id. blauwe poters f 2.803.20, id. bonte Poters f 2.80 3.20 Hillegommer Zandaardappelen f 67 Koh-i-Nor f 55.25 Drentsche Eigenhei mers f 3.70—4.25, id. Roode Star f 3—3.10. AMSTERDAM, 10 Nov. Vee. Ter markt waren aangevoerd 414 vette koeien,, prijzen le qual. f 1.20—1.30, 2e qual. f 1—1.30, 3e qual. f 0.8_21 p. Kg. 90 melk- en kalf koeien f 350525 p. st.45 vette kalveren, 2e qual. f 0.90—1, 3e qual. f 0.80—0.90 p. Kg. 38 nuchtere kalveren f 1523, 270 schapen f 4550 p. st. 523 vette varkens Holl. le qual. f 1.04—1.05, 2e qual. f 1.02— 1.04, overz. en Geld. le qual. f 1.041.05, 2e qual. f 1.021.04 p. Kg. 11 paarden. BEVERWIJK. R,-K, Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland", Prijsnoteering v. 10 Nov Spruiten 1225 ct; uien 67 ct.; witlof 2030 ct, per Kg.; gele kool 68 ct.; rc.ode kool 67 ct.; groene kool 37 ct.; witte kool 45 ct. per stuk; wortelen 3 ct. per Kg.; idem 15—26 ct.; prei 1820 ct.; selderie 34 ct.; pieterselie 56 ct. p. bos; knelselderie 6—10 ct per stuk; aardappelen 57 ct per Kg.; spinazie 2—2.50; andij vie 0.851.40; sla 6080 ct.; boerenkool 0.651.05 per kist. OUDEWATER, 10 Nov Kaas. Aangevoerd 108 wagens, inhoudende 4860 stuks, wegen de 24300 Kg, Prijs le soort 68TO, idem B TO-j De commissaris der Koningin in Zeeland heeft zich tot de colleges van burgemees ters en wethouders in die provincie ge wend met een brief, waarin hij als, zijn meening te kennen geeft, dat het gebruik van vreemde woorden door de ambtelijke lichamen, zooveel mogelijk moet worden vermeden, en waarin hij de aandacht ves tigt op het door het Nederlandsch Ver bond aanbevolen boekje Nederlandsche woorden en uitdrukkingen ter vervanging van -ismen, dat wellicht een handleiding kan zijn, ten einde ook in de ambtelijke stukken het gebruik van zuiver Neder landsch, waar dit nog niet het geval was, ingang te doen vinden. Naar de „Residentiebode" verneemt, zal het in het voornemen der Regeering liggen om het belastingpersoneel in uniform te steken. Reeds heeft de interdepartemen tale commissie een onderzoek ingesteld of en in hoeverre in de bestaande regelen verandering kan worden gebracht. Ter gelegenheid van de herdenking van het honderdjarig bestaan der beide Redding maatschappijen is bij Kon. Besluit de de Ruytermedaille in goud toegekend aan Prins Hendrik, Geen nadere inlichtingen van Regeeringswege, Minister Colijn heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij niet aan het ver zoek der Commissie van Raporteurs dier Kamer in zake hoofdstuk I kan voldoen om nadere bijzonderheden te verstrekken nopens de wijze, waarop de Nederlandsche Bank de Rotterdamsche Bankvereeniging in hare liquiditeit heeft gesteund. Evenmin zou de Directie van de Neder landsche Bank in staat zijn thans reeds haar standpunt te bepalen omtrent hetgeen zij in de toekomst zou do«n, indien de toestand zou intreden, dat de Regeering, tegen elke verwachting in, de medewerking der Sta- ten-Generaal zou moeten, vragen tot het verleenen eener garantie en deze die mede werking niet zou wenschen te verleenen. Bovendien zijn zegt de minister bij het een zoowel als bij het ander vragen van bankbeleid en bankgeheim betrokken, waar omtrent geen mededeelingen kunnen worden gedaan. W N.V. Spaarbank voor Katholiek Neder land) gevestigd te Nijmegen bericht ons, dat de door haar geëmiteerde 514 pet. Dcpo- sitaire Obligatie-Leening der Missionarissen van Stijl, groote 250.000, in slechts 10 da gen werd volteekend. Naar het „Dagbl. v. Noord-Brabant" me dedeelt, heeft het bestuur van de R.-K. kiesvereeniging te Brede het volgende schrij ven gericht tot het bestuur van den Alg. Bond van R.-K. Kiesvereenxgingen in Ne derland; „Het bestuur van de R.-K Kiesvereeni ging te Breda, heeftb ij dezen de eer U te berichten, dat de ledenvergadering heeft besloten te uwei kennis te brengen eenige wenschen zooveel mogelijk door de R.-K. Staatspartij te bevredigen, welke na be spreking van den politieken toestand door de vergadering met algemeene stemmen zijn geformuleerd. lo. Er worde aangestuurd op onverwijl de opheffing van art. 123. van het Indisch Regeeringsreglement, daar dit 'n smaad is voor de missionarissen; 2o. Volle aandacht moge worden ge schonken aan het Defensie vraagstuk in het licht voora' van de pauselijke ontwapenings gedachte en van de tegenwroordige interna tionale pacifistische stroomingen; 3o. Er worde al het mogelijke gedaan om de met 1 October 1.1 op het rijksper- soneel toegepaste salarisvermindering van 5 pCt. ongedaan te maken zoowel voor on- gehuwden als gehuwden, doch ten minste voor de gehuwden en kostwii tiers; 4o. De instelling van het georganiseerd overleg met het rijkspersoneel henben mees de goede zorg der regeering dan het tot he den gevonden heeft Naar de „Resbd." bericht, is het ontwerp- wijzigings-Pensioenwet in druk. Met de wij- ziging-Weduwenwet is men bezig. Daarin zal o.m. worden bepaald, dat de gepension- neerde zal hebben bij te dragen voor hef weduwenpensioen tot een maximum Van 165»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6