Nieuwe Engelsche ministers. „Veiligheid voor alles". Het spoorwegongeluk bij Liverpool. öewichtige wenken van d< verkeersjiolitit GEMENGD NIEUWS. Een lastige pension-gast. Ontevredenheid onder de klompenmakers. GEMENGD NIEUWS. Verpleegsters met page-kopjes. Het vallende water. Men schrijft aan „De Tijd": Dezer dagen ging mijn reis naar een plaatsje, dat 's zomers door toeristen (in boorlingen) wordt bzzocht en thans in wee moedige tinteling van het herfstzonnetje in desolate verlatenheid als een vergeten plek je op den aardbol lag In het vriendelijke hotelletje nam ik mijn kleintje koffie en raakte aan den praat met den tfemoedelij- ken waard. „Tevreden over den zomer?" vroeg ik. Hij trok een bedenkelijk gezicht', een weerspiegeling van het ongure weer in het verloopen toeristenseizoen. t Kon beter, mijnheer." En de man ont'astte zijn hart van een heelen zomer En ik kwam te weten, dat er naast 't „Weinig geven en te veel vra gen," dat onzen Hollandschen hotelhouders in de sloffen wordt geschoven en dikwijls waarheid is, er toch ook gasten zijn, die duivels veel kunnen eischen, en bang schij nen te zijn, dat de pensionhouders een dub beltje te veel aan hen verdienen. „Zoo kwam in het late seizoen een chi que heertje met grooten koffer de laan van het station af; ik tuurde begeerig naar hem, vertelde me de waard, en jawel, na even de buitenfacie van mijn hotel gemonsterd te hebben, stapte hij binnen; informeerde naar prijs, condities, vroeg wat hii er voor kreeg, en zei voorloopig een week te zullen pro- beeren; hij moest „buitenlucht en rust" heb ben. „Ik wou, dat ik den zenuwknobbel nooit gezien had," smaalde de waard. Wij gaven hem 't beste, wat er is, maar het was nooit goed en genoeg 't Eemge wat hij als bijspoeling bestelde, was een flesch spuit- watertje, die hij eiken middag reclameerde en waaruit hij zuinig tapte Eens zag ik, dat hij zich een aap schrok omdat het ding te hard en te veel spoot. Vrijdags zei hij op tegen Maandag, als het niet beter werd. Toen schoot mijn gemoed vol, want zulke klanten kan ik genoeg krijgen, mijnheer. En ik nam wraak, de kellner zette bij zijn ta fel een emmer water met grooten lepel. Toen hij belde en vroeg wat dit beteeken- de, legde de ober ironisch uit: ;,Uw spuit- flesch is op; hier hebt 11 water voor een heele maand; om één uur een lepel; is goed voor zenuwen. Nog dienzelfdcn dag vertrok hij met hooge beenen, door ons met een voldaan grijnslachje nagestaard. Het Eindhl Dgbl meldt: Te Best en omstreken, waar de klom penindustrie vrijwel de hoofdbron van be staan vormt, heerscht tevredenheid onder de klompenmakers; deze ontevredenheid wordt geweten aan de weigering van den minister van financiën, het Kamerlid Fles- kens te steunen bij diens krachtige pogin gen om het bestaande invoerrecht op bui- tenlandsche klompen, in plaats van het geheel op te heffen, matig te verhoogen en zoo de slechte bestaansvoorwaarden der klompenindustrie een weinig te verbe teren. Naar men ons mededeelt, hebben ver schillende klompenmakers uit protest hier tegen hun lidmaatschap van de Burger wacht opgezegd. De afschaffing van „page kopjes is in de Amsterdam- sche gemeenteziekenhuizen thans 'n ofiiciëele maatregel ge worden. In het vervolg zullen de zusters dus heur haar on verkort moeten dragen. Zij, die reeds slachtoffer geworden zijn van de kortwiek-mode zijn nu verbannen naar.... de kin-^ derafdeeling. Totdat de „aangroei"' weder is voltooid. Op gewenschte golflengte. Omtrent de motieven van deze ingrijpende maatregelen vertelt o.m. dr. J. Kuiper, di recteur van het Wilhelmina- ziekenhuis, aan de „Tel." Onze zusters moeten er als vrouwen blijven uitzien. Een zuster moet in de eerste plaats zich aan haar werk wij den. En om dit werk goed te kunnen doen, is het noodig, dat haar uiterlijk zoo weinig moge lijk opvalt. Niemand zal er op tegen zijn, dat iedere vrouw en dus ook de verpleegster, met haar tijd meegaat. En in den loop der jaren hebben wij dan ook bij de vaststelling van het zusteruniform wel degelijk met deze modewisseling rekening gehouden; zoo zijn b.v. de hoo ge boordjes, mede uit gezond heidsoverwegingen afgeschaft, de rokken korter geworden. Laten wij van uit de verte de mode volgen, maar ons ten alle tijde hoeden voor excessen, daar zit de kern van de kwestie. Ik voor mij ben er van over tuigd. dat het een verpleegster, die zoo in allen deele met de mode meegaat, dat haar ge dachten steeds hiervan ver vuld zijn, aan de rechte roeping ontbreekt. Het verpleegsters- beroep, mits ernstig opgevat, neemt het geheele wezen van de zusters in beslag, dat er voor modegrillen vanzelfspre kend geen tijd overblijft." Dr. J. Ed. Stumpf, directeur van het Binnengasthuis, was dezelfde meening als zijn colle ga toegedaan: In het particuliere leven, al dus dr. Stumph, „zijn de zus ters zoo vrij als een vogeltje, en kunnen ze tot zekere grenzen natuurlijk doen wat ze willen. Maar hier in huis, waar zoovele ernstige, dikwijls ongeneeslijke patiënten zijn, waar vaak aan de sterfbedden ook door familieleden van de zieken een verschrikkelijk lij den wordt doorgemaakt, daar past een sfeer van den grooten ernst en eenvoud. Ik voor mij" vervolgde dr. Stumph, „vind 'n pagekopje voor een jong meis je, die het goed staat, heel aar dig, en ik zal daaraan niet gauw aanstaot nemen. Maar juist onder het volk heerscht heel dikwijls de meening, dat kort haar samengaat met licht zinnigheid, en dat een meisje met een pagekopje nu eenmaal „een meisje van plezier" is. En die eenvoudige menschen uit het volk, die er zoo over denken, dat zijn hier onze pa- teinten. Gelooft u, dat een jonge man, die van kind af en mis schien niet geheel ten onrechte weinig respect heeft gehad voor meisjes met kort haar, het prettig zal vinden, 'als hij een zuster met zoo'n coquet pagekopje ziet staan bij het sterfbed van zijn vader en moeder? ZusterJan, Piet of Klaas. „En heeft u wel eens ge merkt, dat de pagekopjes van uw zusters aanleiding gaven tot onge.wenschte opmerkin gen „Ik heb het onlangs nog ge had op een kinderzaal, waar op het oogenblik de kortge- wiekte zusters werken. Een kleine jongen noemde daar in het bezoekuur tegen zijn vader de namen van de zusters, die hij goed onthouden had. „Zie je vader, dat is zuster Gerritsen, dat is zuster „Nee, kind," viel de vader hem in de rede, „je vergist je, dat is Jan, dat is Piet en dat is Klaas!'" Dit kleine voorval alleen ter illustratie om u te laten zien hoe noodig het is, dat wij in dit opzicht krachtige maatre gelen nemen." Wethouder Vos, tenslotte ook nog geïntervieuwd inzake deze hoogst belangrijke aange legenheid laat zich op gelijke wijze uit en op de vraag, hoe het nu met de gekortwiekte vogeltjes verder zal gaan, ant woordt hij: „Deze episode," zal met goeden wil van den kant der verpleegsters wel heel spoedig tot het verleden behooren. De zusters zijn nu tijdelijk op de kinderafdeeling werkzaam, maar volstrekt niet als straf maatregel. Zoodra het haar een beetje langer is, zóó, dat er iets op gevonden kan wor den, waardoor het eenigszins op 'n gewoon kapsel gaat lij ken, zal deze pagekop-'historie uw genoeg vergeten zijn!"' Het water in de Waal is se dert den hoogsten stand 43 c.M. gevallen. Te Maas-Bommel is de dreigende dijkbreuk met in spanning van alle krachten ge keerd. uaat gij ontijdig van t fietspad at Dan komt ge eronder en dat i» Uw strai. too komt nu de botsing en „Links maakt 'out, Omdat bij zich niet aan de wegregels houdt Gij moogt in een bocht nooit een ander passeeren Wat dan kan gebeuren, zal dit plaatje U leeren HET MONUMENT VAN AALMOEZENIER PASTOOR PADBERG te Ede onthuld, (x Beeldhouwer Aug Falise. ontwerper van het monumentl. PAUL SCHRAMM. Jroote Weeuscbe pianist oaakt onder auspiciër der Concert-Dir Ernst Krauss een tournee door ons land. Blijit op bet tietspad. dat wordt n geleerd Zoo gaat bet goed.... en de auto passeert De boudmg van den Luxembnrgscnen keeper bij de eerste twee goals ST. HUBERTUSJACHT van de Kon. Ned. Jachtvereeniging De Jagermeeste» geett aan het slot van de jaebt, den honden bun aandeel. Dit gratis vervoer kan vaak schade geven, Aan de auto zeker - en somt aan Uw leven. Om vele van de straatongevallen, »et oorzaakt door automobti len en fietsers, waardoo deze zelf of ook mden personen gewond of ge dood worden, te vermii den, volge men de wen ken door deze foto s gegeven Lht u een fout. die helaas veel geschiedt. Aan den anderen kant heeft de auto ook deuren, Zij weten bet wel.... maar zij laten het niet. Stap daaruit, dan kan er met U niets gebeuren. HET NIEUWE ENGELSCHE KABINET - Boven, van links naar rechts: Lord Birkenhead (Indiël Lord Curzon (leider Hoogerhuis), Sir Samuel Hoare (Luchtvaart). Wil liam Bridgeman (Marine) Onder. William Joynson Hicks (Binnenland), en Sir Laming Worthington Evans (Oorlog). HONDENTENTOONSTELLING TE R'DAM. Links: Mascotte, bekroonde witte koningspoedel Rechts: een die niet tentoongesteld wordt, maar nuttiger is dan al die snoesjes! TE EINDHOVEN Ons elftal, dat met 40 overwon. HET NIEUWE ENGELSCHE MINISTERIE. Boven, van links naar rechts: Sir Philip Lloyd Greame (Handel) Winston Churchill (Schatkist) Leopold Aroery (Koloniën) Viscount Cave (Lord Kanselier). Het portret van den premier Baldwin gaven wij reeds in een vorig nummer. Onder! Sir Douglas Hogg (Attorney-general) en Austen Chamberlain (Buitenland). VOETBALMATCH HET SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND, op de lijn Liverpool-Blackpool kostte 15 menschen t leven - Het opruiuiingswerk IUXEMBURG- ZUID-NEDERL. BRANDSPUIT-MOTORRIJWIEL, een der nieuwigheden, gezien op een <no» torrijwiel-tentoonstelling te Londen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8