I ImNEIM— J AmuMTJEJi Verkeersongevallen. Het aanbod van Hillegom. II Woensdag 12 November 1924 47ste Jaargang No. 15889 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De vliegtocht NederlandIndië Rechtstreeks naar Ambala? De hooge waterstand. De afsluitdijk Wieringen- Ewijksluis. De werktijd aan de N.-Holl. Prov. Ziekenhuizen. EERSTE KAMER. Alleen bij GOEDE VOEDING behoudt Uw lichaam het weer standsvermogen. Eet daarom slechts Franken's Melkbrood Voor pater Staal. Agenda 13 November De zetel van Bloembollen cultuur. Prov. Staten van Noord-Holland DE UITBREIDING VAN HAARLEM «KUS»? Aanrijding te Bennebroek. TurfcoHecte. Mandoline-orkest „Amicitia". Dat kan een gezellige boel worden. Lezing Pater Staal. Hierboven een aardige overzichtsfoto van de uitgebreide woningbouwwerken aan de Zomervaart. De joto IS gonomen vanuit den toren der R. K. Kerk aan de Amsterdamstraat. Met deze bouw werken wordt tevens beslag gelegd op een der laatste plekjes bouwgrond, welke Haarlem nog bezit. Telegraphisch Weerbericht. Het tramverkeer en de gladde rails. Intrekking rijbewijs. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij «fooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. OURAMT Advertentiën 35 cents per rejjel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et per regel op de le Pagina's 75 qt per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. iMleabom s op dit blad zijn, in ;evolge de verzekermgsvoorwaaraen, OfSflfl Levenslange geheele on X "jen bij een ongeval met X OCfl bij verlies van een hand, X IOC bij verlies van een X Cfl bij een breuk van «egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerden: I öUUU.- geschiktheid tot werken; /ÖU.- doodelijken afloop. T ZOU.- een voet of een oog; IZO.- duim of wijsvinger; I JU." been of arm; X 4 A bij verlies van cea J Af-U.1" andere vinger. AlleS OÏ niets fvoor'ze^ten' doordat bij ruimer middelen de Met belangstelling als zijnde een levens kwestie voor deze gebeele streek zal men de beschouwingen welke onder het hoofd „Groot Haarlem" in onze nummers van 7 en 11 November voorkwamen, gevolgd hebben. Met het overgroote deel dezer beschouwin gen zijn wij het eens, voornamelijk Wat in het slotartikel van gisteren geschreven werd over gewestelijke uitbreidingsplannen. Wij willen in dat opzicht zelfs eer verder gaan dan iets afdingen. Wij gevoelen heel veel voor historie en voor het historisch gewor- dene. Wanneer oude monumenten kunnen be waard blijven tot leering voor het nage slacht achten wij het plicht der overheid en der gemeenschap alles daartoe in het werk te stellen.... mits het verleden geen sta-in- den-weg is voor de ontwikkeling van het levend geslacht. Wie een oude poOrt spaart uit aesthetische of oudheidkundige overwe gingen niettegenstaande het steenen gevaar te een dagelijksche belemmering voor het verkeer is, slachtoffers eischt, het levende en het toekomstige geslacht tot veel groo- tere uitgaven dwingt dan zonder „het mo nument" noodig zouden zijn, die heeft een ziekelijke vereering voor de historie, omdat hij het leven opoffert aan den dood. Zoo staan wij ook tegenover de tegenwoordige gemeentelijke grensuitbreidingen. Er is te dien opzichte een hemelsbreed verschil met den tijd, toen het moderne snelverkeer nog vrijwel onbekend was. Terecht werd dan annexatieplannen van een groote gemeen te ten opzichte van kleinere omliggende dor pen met het historisch gegroeide in deze laatste rekening gehouden. Minister Ruys heeft zich echter op een breeder standpunt gesteld; heeft begrepen, dat in onzen tijd van sterk verkleinde .afstanden voorname lijk moest gekeken worden naar de geza menlijke belangen van een aaneengegroeide agglomeratie en naar de ontwikkelingsmoge lijkheden welke voor zulk een nieuwe 'com munale eenheid in de toekomst zijn wegge legd. In dezen geest zijn de vele grepsuit- breidingen, welke het bewind van minister Ruys kenmerken, tot stand gekomen Om bij huis te blijven zie men maar eens naar de geweldige uitzetting der gemeente Amster dam. Wanneer wij ons nu op dit moderne standpunt plaatsen, dan lijkt het onbegrijpe lijk, waarom de annexatie van Haarlem over eenkomstig het groote plan nog maar altijd niet tot stand gekomen is. Wij zijn er zeker van, dat, wanneer wij den Minister en zijn adviseurs vragen, of dat zoogenaamde groote plan tegen de beginselen, welke bij al de latere annexaties hebben voorgezeten, in- druischt, zij ontkennend zouden moeten ant woorden. Integendeel, staande op het mo derne, boven omschreven standpunt, zijn de Haarlemsche eischen zelfs zeer beschei den. Principieel is er dus tusschen het Haar lemsche Gemeentebestuur en de Haarlem sche openbare meening eenerzijds en ius- schen de hoogere bestuurscolleges geen meenings v erschil. Ook onze medewerker Spectator staat blijkens het artikel van gis teren op dit breede standpunt, zoodat wij het slot van zijn eerste beschouwing waar in hij Bloemendaal voor een deel wil sparen, voor een opportunistische vondst moeten aanzien. Principieel immers gaat het niet op eener- zijds de nieuwe richting van zoo breed mo gelijke gemeentelijke uitbreiding te volgen en anderzijds ter wille van den historischen groei de kern van het dorp Bloemendaal te sparen. Gezien in de economische eenheid, welke Haarlem moet vormen om in de toe komst een welvarende gemeente te kunnen zijn, behoort Bloemendaal bij Haarlem. Toch is het streven van Spectator verklaarbaar en het gaat blijkbaar samen met de aarze ling, welke in regeeringskringen waarneem baar is tegen den rationeelen eisch Van Haarlem. Principiëele bezwaren kan men moeilijk tegen het groote plan aanvoeren; Haarlem vraagt niets anders, dan wat aan tientallen andere gemeenten den laatsten tijd is toege staan. Nergens spreekt de voorgestelde an nexatie zelfs zóó duidelijk als hier, maar En dan komen de bezwaren, die men niet openlijk wil uitspreken en waarvoor men dan zijn toevlucht neemt tot historische en andere argumenten, die nergens elders gegolden hebben. Laten wij die bezwaren dan wél noemen: 't is de gelegenheid, die men schep pen wil voor zeer kapitaalkrachtigen om bui ten de nieuwe Haarlemsche grens een vlucht heuvel te hebben ten einde alle voordeelen van de nabijheid eener groote stad te kun nen gemeten zonder in de lasten te deden. Deze onzakelijke overweging houdt de abso luut noodzakelijke en natuurlijke grensuit- breiding van Haarlem nu al jaren tegen. Mo gen wij daarvoor zwichten? Neen. Te Hin der, waar de vrees dier kapitaal-krachtigen absoluut ongegrond is. 't Is een miskenning van Haarlems jongste geschiedenis, wanneer men vreest, dat het bestuur van Groot-Haar lem den nieuwen ingezetenen het vel over de ooren zal halen. De belastingpolitiek van Haarlem is een zeer voorzichtige geweest. De burgerij heeft zich een heffing-in-eens van 6K pet. evenredige heffing getroost om van de crisisschulden af te komen; er is en blijft een meerderheid in den Raad vóór de evenredige heffing uitsluitend uit overwe- ëlnS, dat Haarlem de rijkere ingezetenen niet kan missen Diezelfde politiek zou Groot- Haarlem nog krachtiger en gemakkelijker zeer hooge opcenten op het personeel zou den kunnen worden verminderd en de in komsten-belasting verlaagd. Juist het verle den der Haarlemsche financiëele politiek wijst geheel en al in de richting van het tactvolle en verstandige beleid om de ka pitaalkrachtigen. welke door de mooie om geving worden aangelokt, ook te behouden. Een kind weet immers, dat men ook in Groot-Haarlem de inwoners niet vast kan houden, wanneer de fiscus ondragelijke eischen stelt. Bovendien is daar nog de sterke concurrentie van het naburitfe Heem stede, welke vanzelf van een eenzijdige be lastingpolitiek zou afhouden Wij kunnen dan ook die vrees gerust een hersenschim noemen. Met het gemeentebestuur van Haarlem zien wij geen enkele reden om het groote plan thans niet door te voeren. Sterker, iets min der mag Haarlem thans niet aanvaarden, wil het zijn eigen levenskans niet afsnijden Wij hebben daarom nog goede hoop, dat minis ter Ruys, die blijkbaar en terecht een roem in gemeentelijke uitbreidingen stelt en daarmee inderdaad ook een niet te onder schatten toekomstig belang dient, dat deze minister van binnenlandsche zaken ten slotte nog den durf zal hebben om overeenkomstig zijn eigen beginselen voor Haarlem en deze omgeving de natuurlijke economische een heid, welke in het groote plan is omschre ven, ook- staatsrechtelijk vast te leggen. Maar wat er ook gebeure, laat de leus voor Haarlem blijven: alles of niets! Dat eischt Haarlem's levensbelang I Men seint van particuliere zijde uit Ka rachi nader aan het Haagsche Aneta-kan- toor d.d. gisteren: Naar wij hoorden heeft de bemanning van de „F VII" zich op het ocgenblik van vertrek uitgelaten, dat zij zal trachten om geen tusschenlanding te 1 Muitan te maken, maar rechtstreeks door te vliegen naar Ambala. De afstand Kara chiAmbala bedraagt 1585 K.M.' Te Ambala aangekomen. Van der Hoop seinde aan Aneta: „Wij zijn te Ambala behouden aangekomen. Wij gaan Woensdag verder en hebben dan het slechtste deel van de route." Een nader telegram van Van der Hoop uit Ambala luidt: „Wij blijven een dag bier, om den motor na te zien voordat wij aan de slechtste étappe naar Allahabad be ginnen." Blijkbaar hebben de vliegers dus geen landing te Muitan gedaan. De eerstvogende étappe AmbalaAlla habad is 850, die van Allahabad naar Cal cutta 770 K.M. De IJsél valt. Uit Deventer: Het water in den IJsel bij Deventer is thans eindelijk vallende. Sedert Maandagmiddag, toen de peilschaal een stand van- 6.58 plus N.A.P. aangaf, is de stand 4 c.M. lager geworden. De waterkee- ringen hebben het tot nu toe vrij goed uit gehouden. Men meldt uit Wijk bij Duurstede: Het water in Rijn en Lek heeft hier nog een ongekende hoogte. Reeds werden de schot- balken voor de waterpoort aangebracht. Het water staat reeds eenige dagen van dijk tot dijk, zoodat de overtocht met de gierpont gestaakt is en deze thans per roei boot geschiedt. Het water sijpelt op eenige plaatsen onder den walmtiur door. De be woners van den ringoven trekken met have en goed stadwaarts. Men is reeds eenige dagen en nachten druk bezig aen dam op te werpen rond de steenfabriek „De Rood- voet", daar men voor doorbraak der kade vreest. Uit Kampen: Sinds Zaterdagavond is de rivier alhier weer gewassen. De stand was Dinsdagochtend 1.55 A.P. De uiterwaarden zijn ingeloopen en het pontveer met het Kamper-Eiland is stopgezet. De lage zee stand en de oostelijke windrichting vormen zeer gunstige omstandigheden. In den zomer van 1925 voor het verkeer open. Naar wij vernemen zal de afsluitdijk Wie- ringenEwijksluis einde Juli of begin Aug. 1925 voor het publiek verkeer worden opengesteld. („Tel.") Invoering der 55-urige werkweek. De „Tel." verneemt, dat de voorloopige commissie voor georganiseerd overleg zich met 6 tegen 4 stemmen vereenigd heeft met het voorstel van Ged. Staten van Noord- Holland, om den arbeidstijd van het verple gend personeel aan de provinciale zieken huizen te brengen op 55 uur per week. Onlangs besloten de Staten tot verlenging van 45 op 48 uur. ST. RAPHAËL CONTRA ST. MICHAËL. Naar uit Heerlen aan de „Tel." gemeld wordt, hebben verschillende leden van de R. K. Staatspartij in Limburg, die voor standers waren van de N. K. P- besloten een club op te richten, die zij „St. Raphael" noemen, met het doel in de R. K. Staats partij stelling te nemen tegen 't streven van de R.K. democraten, vereeni gdin ..St. Mi chael". Te Heerlen is reeds een afdeeling van de nieuwe club gesticht en men is druk bezig om ook in andere plaatsen afdeelingen op te richten. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen op Dinsdag a.s., des avonds te 8Huur, halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 IC uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Mnseum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Vcrige opgaaf Wed. B. 78.50 5.- Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Moedercursus 8 uur Cursus Ma- ria-vereeniging 7 uur Cursus Prol. Mr.Veraart half 9 R. K. Kring 8 uur Meubelmakers 8 uur Be stuur Spoor- en Tram 8 uur Too- neelclub Spoor en Tram 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Zangvereeniging „Proza en Poë zie" 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond Godsdienstonderricht met lichtbeelden van half 89 uur vervolgens gods dienst, liturgie enz. 910 uur. Stadsschouwburg Het Vereenigd Tooneel De terugkeer van Peter Grimm 8 uur. Gebouw Protestantenbond Lezing ovat Beethoven, door Herman Rutten 8 uur. St. Vincentiusgebouw N. Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. Bloemendaal Gemeenteraad 2 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m- 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 nur, hé- Het Weekblad voor Bloembollencultuur bevat het adres, gezonden door den ge meenteraad van Hillegom aan het hoofdbe stuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Hierin memoreert adressant allereerst, dat reeds in 1922 door Hillegom een aanbod van 50.000 werd gedaan. Verder vervolgt adressant: Men meende toen onze gemeente voor dit doel op den voorgrond te mogen brengen, omdat de Bloembollencultuur en de Bloembollenhandel zich in den loop der jaren meer naar het zuiden had verplaatst, en Hillegom niet alleen het centrum, maar ook de plaats van den voornaamsten handel en de meest be langrijke cultuur was geworden, een meening, die door een aantal gezagheb bende mannen op dit gebied werd ge deeld. Door omstandigheden, onafhankelijk van onzen wil, kwam dit aanbod toen niet voldoende tot zijn recht, vooral ook, omdat de zaak voorloopig scheen te blij ven rusten. Uitvoering gevende aan het besluit van den raad, hebben wij derhalve de eer, aan de Algemeene Vereeniging voor öioembollencultuur in eigendom aan ti bieden voor den prijs van één gulden een perceel zeer gunstig gelegen bouw grond ter grootte van minstens een Hectare en een bedrag van vijftig duizend gulden in geld, als 'bij drage in de stichtingskosten van admi nistratie-, beurs- en tntoonstellingsge bouwen 'Krelage-stichting) onder voorbe houd, c'.'fi die stichting binnen een nader te bepalen tijd op den aangeboden grond zal plaats hebben en de zetel der Vereeniging daarin zal worden overgc bracht Het bedoelde bouwterrein ligt op een der mooiste punten der gemeente aan den Rijksweg, in de onmiddellijke nabij heid van de hoofdgebouwen van de stoomtram, op ongeveer 10 minuten af stand van het Spoorwegstation en mag dus alleszins gunstig gelegen worden genoemd. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor, aan A. C. Kanne, oud-chef de Bureau van den Provincialen Waterstaat, een jaar- lijksche toelage te verleenen van 1499. Zij stelle» voor, af te wijzen het ver zoek van B. en W. van Haarlem, om met ingang van 1925 een jaarlijksche bijdrage te verleenen in de kosten der scholen voor buitengewoon lager onderwijs in die ge meente. Voorgesteld wordt een wijziging van het bijzonder Reglement van het bestuur van den polder De Kolk van Dussen. In verband met het Kon, Besluit van 22 Oct. 1922, waarbij een nieuwe regeling is getroffen voor de scholen voor doofstom me, blinde, zwakzinnige en slechthoorende kinderen, welk onderwijs bij dit besluit is gerangschikt onder buitengewoon lager on- derwijs, vinden Ged. Staten geen aanleiding om nog voort te gaan met het geven van provinciaal subsidie voor dit onderwijs en stellen zij voor in te trekken de besluiten, waarbij bijdragen werden verleend voor de school voor slechtnoorenden te Amsterdam, aar. de Vereeniging voor Doofstommenon derwijs te Amsterdam, aan het Instituut v. Doofstommen te Groningen, de Inrichting v. Doofstommenonderwijs te Rotterdam en „Effatha", te Dordrecht Ernstig ongeval te Lisse. De heer W. Berings, uit Hillegom, had gisteren het ongeluk, dat, toen hij met zijn motorfiets wilde uitwijken, zijn wiel slipte tegen de tramrails, welke daar wat hoog ligt, zoodat hij kwam te vallen. Hevig aan zijn been bloedend, werd hij binnengedragen bij den heer van Aken. Direct werd dr Blok ontboden, welke constateerde, dat zijn been even onder de knie was gebroken. Na ver bonden te zijn werd hij per auto van den heer v. Werkhoven, naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Het motorrijwiel be kwam lichte averij. Maandagmorgen ongeveer 12 uur werd de broodwagen van Bakker Freriks uit Vogelenzang aan Berg en Dal aangereden door een auto, welke uit de richting Hil legom kwam. Hoewel er ruimte genoeg was om te passeeren, werd door het te spoedig weer op het midden van den weg te halen, het achterwiel van den Bakkerswagen geraakt en wel zoo, dat de as brak en de hakker zijn paard moest uitspannen. Hoewel de auto doorreed, werd het nummer opgeno men en is later proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen zal de schade vergoed worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De turfcollectie ten bate van het Israë litisch Armbestuur, gisteren gehouden heeft opgebracht 801.01. Men meldt ons: Het polyphonisch Mandoline-Orkest „Amicitia" van Ned. Spoorwegpersoneel gevestigd te Amsterdam geeft a.s. Zondag avond 16 Nov. een groot Concert in de ge meentelijke Concertzaal. Daar het orkest ook de nummers zal uitvoeren waarmee in Parijs in den afge- loopen zomer 3 eerste prijzen behaald zijn en wel 1ste prijs d'Honneur, 1ste prijs Su périeur en 1ste prijs Lecture a vue, bene vens een zilveren plaquette met goud in gelegd uitgeloofd door Italië voor het best uitkomend orkest, belooft het een schit terende avond te zullen worden. Belanglooze medewerking wordt ver leend door Mej. Joh. v. d. Brink, zang, den heer W. Pielshoorn, zang, den heer Jac. Zwaarf, Accompagnateur. Men schrijft ons: Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben bepaald, dat leerlingen, op welke de gewone tuchtmiddelen geen vat hebben, niet meer in de gang of in een leeg lokaal gezet mogen worden, maar naar het hoofd der school gestuurd moeten worden. De klasse van het hoofd der school alzoo gepromoveerd (of gedegradeerd) tot een strafkolonie van lastige elementen. Dat kan voor het hoofd van een groote school met een lastige schoolbevolking, welk hoofd zelf al een klasse voor zijn rekening heeft, een gezellige boel worden, vooral als zoo'n hoofd niet behoort tot dat deel van het per soneel, waarvoor de kwajongens sidderen en beven, de deportage dus voor de bengels geen verschrikking heeft. Maar wat moet 't hoofd der school dan met die lastige elemen ten aanvangen? In een hoek zetten, als er geen plaats in zijn klasse is? En stel voor, dat er veel vraag is naar hoeken en hij heeft er maar vier, waarvan een afgaat voor de kachel! En als zoo'n banneling het t hoofd ook lastig maakt (want ook hoofden hebben wel eens last van deugnieten!) wat moet dat er dan mede uitvoeren? Zeker er is veel tegen te zeggen, om een leerling uit iSn klasse te verwijderen, en een onderwijzer doet het ook niet voor zijn plezier, doet het vaak bij wijze van zelf- beveiliging. Maar omdat het ongelukkig toeval nu gewild heeft, dat er een geval van een vergeten leerling zich voordeed m Delft, nu maar te zeggen: een leerling mag niet meer uil de klas verwijderd worden, lijkt toch wel wat al te voorzichtig. Stel voor, dat 't gymnastiekonderwijs op school werd afgeschaft, omdat een der leer lingen zich wel eens bezeerd heeft. Of dat het houden van schoolreisjes verboden werd omdat er wel eens een leerling afgedwaald is en toch ook thuis kwam. Er is hoogstens iets voor te zeggen, om het in de gang zetten" te verbieden. Maar als hoofd van een school zou ik er voor pas sen, geregeld op te draaien voor de verzor ging van 't uitschot van anderm klassen. Alweer een lezing van Pater Staal, zal hij zeggen, die er alleen maar over geiezen heeft, doch zichzelf nog niet de moeite heeft getroost er heen te gaan, want zij, die zich deze moeite wei hebben getroost, vinden Htet alleszins de moeite waard. Hoevelen zijn er echter niet, die alleen maar gehoord hebben van de verre missielan den, waar priesters en zusters arbeiden voor den dienst van God. Maar zelden heeft men de toestanden hooren beschrijven uit den mond van een missio naris die jaren en jaren lang daar gearbeid heeft en foto's heeft genomen van menschen zooals wij, die echter leven van alle geeste lijke en menschelijke gevoelens en gedachten ontbloot. Die een leefwijze volgen, van alle beschaving en godsdienstzin verstoken. Foto's van die plaatsen, waar een missio naris arbeidt, met natuurgezichten, van een sombere schoonheid, welke den mensch een rilling van vrees en bewondering doet on dergaan. Foto's van menschen die het o zoo goed meenen, maar nog beter met een mes weten om te gaan. In een woord, t was n lezing in woord en beeld van datgene, waarover zij, die nimmer in Borneo geweest zijn, zich geen denkbeeld kunnen vormen. We meenen zeker ons niet aan overdrij ving schuldig te maken wanneer wij bewe ren, dat alleen reeds een lezing van Pater Staal, zonder zijn fraaie collectie lichtbeel den, reeds een bezoek overwaard zou ma ken. Het vertellen door hem geschiedt on zulk een aangename onderhou- dendt manier, dat men zich niet zou verve len aj zat men uren naar hem te luisteren, Tot het einde van de lezing had men in de zaal 'n speid kunnen hooren vallen, uitge zonderd bij de lachbuien, die spr. telkens onder de aanwezigen wist te verwekken door zijn vaak geestige voorstelling van. de leefwijze op Borneo; hij plaatst je als nuchter beschaafd mensch# tusschen personen wien alle beschaving vreemd is. En al is er ook den geheelen avond door in zijn geheele rede geen somber klinkend woord, toch zal een aandachtig luisterend toeschouwer direct beseffen wat een missio naris met ongemakken en ellende te kam pen heeft, om zijn moeizaam werk, waaraan hij zich toch geheel vrijwillig geeft, met een simpel resultaat bekroond te zien. Hun ge heele leven offeren zij daarom op, indachtig het gebod Gods: Gaat en onderwijst alle volkeren maar zij doen dit gaarne, doch vragen alleen pen beetje medewerking van hen, die achter blijven. Deze medewerking vragen zij niet voor hen zeif, doch alleen om het werk, waar zoo veie voorgan gers hun bestaan en hun leven aan geschon ken hebben, te kunnen blijven voortzetten, en zoodoende steeds meer zielen van de „zwarte menschen" aan den duivel te kun nen onttrekken, Wie dat inziet, grijpe oogenblikkelijk naar pen en papier, en sture een gift aan Pater Staal (zie de speciale rubriek in de courant) opdat deze kan doen, datgene, wat gedaan moet worden. Wie het echter niet begrijpt en om weike reden dan ook twijfelt, hij moet dan maar eens heden nog een kaartje koopen voor het luttel bedrag van 1 kwartje en dezen avond zich gaan overtuigen, en dan zijn wij over tuigd van, dat hij meer geeft dan hij ooit gegeven heeft Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Vooruil. OPGAVE VAK. 3. J. WEBER ZOON Ootfciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. waarnemingen in den morgen van 12 November. Hoogste Barometerstand 781.1 m.M. te Neufahrwasser. Laagste Barometerstand 752.6 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 November: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. In den laatsten tijd worden herhaaldelijk klachten geuit door personen, die gebruik maken van de electrische tram, voorname lijk van de N. Z. H. T. M. op den dienel Heemstede Soendaplein. Het gebeurt soms, dat men aan een halte 10 minuten of zelfs een kwartier moet wachten, zonder dat er een tramwagen passeert en dan plotseling komen er drie of vier op zeer korten af stand na elkander. Wij hebben naar de oorzaak hiervan bij de directie der betrokken maatschappij geinformeerd en het bleek dat verschillende oerzaken hieraan schuld hebben. lep eerste zijn de rails, vooral in den Hout, door de talrijke bladeren, waarmee zc bedekt zijn, zeer glad gewordél, zoodat de wagenbestuurders hun wagens niet op voldoenden gang durven te brengen, uit vrees, dat wanneer zij moeten stoppen, de wielen door de snelle vaart over de gladde rails zullen doorglijden en zoo ongelukken niet voorkomen zullen kunnen worden. Dan houdt het in- en uitstappen der pas sagiers nog steeds veel tijd op, voornamelijk bij de eenmanswagens, daar het personen vervoer ook zeer druk is. Het zoeken naar gepast geld en het over stappen in den tweeden wagen, wanneer men ziet geen gepast geld bij zich te heb ben, doet bovendien veel tijd verloren gaan en zoo gebeurt het, dat de wagen van den volgenden dienst soms zeer dicht' achter den eersten wagen komt te rijden. De kwestie heeft echter de aandacht der directie, die zal trachten hierin zooveel mogelijk verbetering te brengen. Bij vonnis van het kantongerecht te Haar lem d.d. 22 October 1924, is aan G. H. L. America, geboren 4 Maart 1886, van beroep koopman, wonende te Amsterdam, Rem- brandtplein 810, wegens overtreding van art. 15 der Motor- en Rijwielwet, de be voegdheid motorrijtuigen te besturen ont zegd voor een termijn van 6 maanden, wel ke termijn is ingegaan op 7 November 1924. Bij het te Apeldoorn gehouden examen voor het diploma- ziekenverpleging slaagde mej. A. Dinklage, van hier'. Te Utrecht is ji Zondag de constitu- eerende vergadering gehouden van het Co-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1