sanatocen Hoe zenuwen genezen Neusverkoudheid DE SPAARNEBANK Iiig©z-3nd©si Medeelingen LAATSTE NIEUWS. De Romeinsche Neus UIT DEN OMTREK. htgezcR&ii üfdedssllfigen a 60 cents per regel. door doelmatig zenuwvoedsel. vanai 1 1.— per bus. Groote onverantwoordelijkheid bij het autobus-verkeer. De arbeidsvoorwaarden van het Ziekenhuispersoneel. A. P. van Wa veren t. Dr. K, E. de Jong f De nieuwe gemeente secretaris van Halfweg. Bisschoppelijke onder scheidingen. Faillissementen. TOONEEL. De vierde Volksvoorstelling. Bezuiniging in de Provin ciale Ziekenhuizen. Het derde (laatste) rapport der be zuinigingscommissie. Verschillen de voorstellen en adviezen. In krimping van personeel bij Genees kundigen en Pharmaceutischeii dienst Technische herziening salaris-r-e- glement. Verhaal van pensioenbij dragen. De open afrieeiiug behou den. Dragen van eigen kieeding door patiënten. Opheffing van Me- demblik? Wegens plaatsgebrek zullen wij het rapport morgen publiceeren. Jubileum. BURGERLIJKE STAND. MUZIEK. Trampersoneel „St. Raphael". Haari. Zwentbond. Serenade. „Sinte Maarten". Het snelle rijden. Geen verduistering. Nog steeds geen plaatje. Weg verbeteringen. Waf 'n poes veroorzaken kan. êt 60 eesus i>er regel. 85 V2 1Ü2V2 io3/4 72 V9 147 V-g Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De vliegtocht NederlandIndië. Ex-Khedive Abbas-Hilmi bank. directeur. Conferentie tusschen Baldwin en Herriot? Lord Cecil en het protocol von Genève. HEEMSTEDE. Gezonde zenuw Dezelfde zenuw twee deceit laterziek. De ziekte bederft de zenuw verder Beginnend herstel. Verschillende nieuwe vezels zijn reeds ontsproten. Sanatogen voert aan de cellen en vezels van de zenuwen juist die bestanadeelen toe zuiver eiwit en piantaardig-e phosphorus welke de gezondheid blijvend op bouwen. Het geneest dus niet slechts een enkel symptoom, maar zooals een bekend Londensch ge neesheer schrijft: „Sanatogen gaar naar cfk kern der gezondheid d w z. Ge cellen er. houw! die op tot een blijvend krachtig lichaamsgestel. Door gedurende enkele weken geregeld het Sanatogenpoeder te gebruiken (2 a 3 theelepels na iedere maaltijd) zuilen alle ver schijnselenvan zenuwzwakte zoo als hoofdpijn, beverigheid, luste loosheid etc. spoedig verdwijnen. En gij zult weer „kern'-' gezond zijn. Daarom hebben meer dan 24.000 doctoren de gunstige werking onderschreven. Sterk uw zenuwen met: mité voor Studie van Geneeskundige be- roepsbelangen. Tot lid dezer commissie trad o. m. toe dekter M. Mauritz. alhier. Op het tt Apeldoorn gehouden examen voor het dipioma ziekenverpleging, slaagde mejuffrouw A. Dinkiage, alhier Een passagier van een autobus Haarlem Beverwijk, verhaalt ons het volgende Donderdag, 6 November stond ik omstreeks 3 uur op het Soèndapiein te Schoten te vvachten op een autobus naar Beverwijk. De eerste bus van een ondernemer uit Be- verwijk stopte en ik kon instappen, doch eventjes verder bleek het, dat er met den auto iets niet in orde was. Een autobus uit de richting Beverwijk komende, stopte op verzoek van den chauffeur van den in onge reed* geraakten bus, die inmiddels tot stil stand gekomen was. De eerste chauffeur vertelde tegen den laatst aangekomene, dat zijn achteras gebroken was. Hier dient op gemerkt te worden, dat het een der groote bussen was, die den dienst Beverwijk Haarlem onderhouden. De chauffeur stelde voor, otn de passagiers van bus te doen ver anderen, zoodat de kapotte bus1 weer naar het Kennemerplein terug zou kunnen gaan. De ander wilde daarvan evenwel niets van weten en zeide, dat hij best door kon rijden. Dit gesprek werd buiten de auto gevoerd, zoodat waarschijnlijk alleen ik, die gtheel vooraan zat, het kpp verstaan. De chauffeur volgde den raad van zijn collega op en reed weer door. In snelle vaart ging men Sant poort tegemoet, doch even voorbij het dorp kon de bus (gelukkig niet meer verder. De passagiers motsten wachten tot er een andere auto kwam, die hen verder meenam. Uit het bovenstaande blijkt weer .eens duidelijk, dat lang niet alle chauffeurs zich aan hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Dit geval is gelukkig goed afgeloopen, doch het had ook ernstiger gevolgen kunnen hebben. Eén herhaald onderzoek naar de assen, wielen en veeren, is heusch niet overbodig, is noodzakelijk. Naar aanleiding van dit geval hebben wij den commissaris van politie hitr ter stede ge vraagd, welke maatregelen de poli ie heeft getrclfen ol kan treffen in gevallen, waarin duidelijk geconstateerd km worden, dat een chauffeur van een autobus met zijn wagen rijdt, ofschoon hij weet, dat deze voor de passagiers of voor het verkeer gevaar kan opleveren. Hierop werd geantwoord, dat, indien zulke roekeloosheid geconstateerd <s kunnen wor den, dm be reffenden cha'ffeur voor lan- geren ol karteren tijd de bevoegdheid tot het besturzn van autobussen kan worden ontnomen, zooals dit reeds is gebeurd met een chauffeur van een dienst in Zuidelijke richting der stad. Tegen dergelijke vergrij pen zal zeer ernstig worden opgetreden. Een dezer dagen hebben wij reeds mede gedeeld dat in de voorloopige commissie voor het Georganiseerd Overleg voor de provincie N.-Hoiland met 6 tegen 4 stemmen is beslo ten, voor het verplegend personeel accoord te gaan met een verlenging van de werkweek van 48 tot 55 uren per week. Nadat Gedep. Staten met de commissie voor het Georg, Overleg tot overeenstem ming waren gekomen omtrent eenige in te voeren verslechteringen, met name" de in voering van de 48-urige werkweek voor het provinciaal personeel, zijn thans bij de com missie voor het Georganiseerd Overleg de voorstellen van de bezuinigingscomtnissie, welke voor het verplegend personeel voor stelt invoering van de 55-urige werkweek, aanhangig gemaakt. Daar de Provinciale Staten reeds besloten hebben tot de invoering der 48-urige werkweek, waartegenover staat de invoering van een behoorlijke wachtgeld regeling, spreekt het vanzelf, dat de voor stellen van de bezuinigingscommissie in het Georganiseerd Overleg tot moeilijkheden aanleiding gaven. Behoudens de Provinciale Bond van Over heidspersoneel hebben de vier overige orga nisaties tegen de verlenging van den werktijd gestemd Men verwacht, dat de Staten, daar eenmaal overeenstemming tusschen de organisaties en Staten is verkregen, waardoor de 48-urige werkweek is ingevoerd, op een voorstel van een bijzondere commissie, niet in zullen gaan. Te Parijs is overleden de heer A. P. van Waveren, in leven president-commissaris van de N.V. Van Waveren's Graanhandel. Op 51-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden, de heer dr. K. E. de Jong, be kend arts en oud-!id van den Haarlemschen gemeenteraad. Dr. de Jong werd 3 Maart 1873 te Slie- drecht geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde aldaar in 1900 tot arts. Als geneesheer vestigde hij zich allereerst te Schoonhoven, doch in 1907 kwam hij hier ter stede wonen Hij werd lid van de Pro- testantsche Kiesvereeniging, welke zich la ter aansloot bij de Chr. Hist. Unie. Van de afd Haarlem dezer partij was hij penning meester en vervulde ook nog in ander christelijke vereenigingen bestuursfuncties. Ook was hij een groot drankbestrijder. In 1912- werd hij gekozen tot lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, doch bij de periodieke verkiezingen in 1913 zag hij zijn mandaat niet hernieuwd. B. en W. van F lfweg hebben ter benoe ming van een gemeente-secretaris de vol gende aanbeveling in alphabetische volgor de opgemaakt: 1. T. Hokwerda, te Heem slede. 2. A- C. van Lith, te Eindhoven. Z. D H. de Bisschop van Haarlem heeft Z. D. H. den Bisschop van Namen, Mgr. Th. L. Heylen, bij gelegenheid van diens zilve ren Bisschopsjubilé, benoemd lot eere kanunnik van het Kathedrale Kapittel van Haarlem, als blijk van groote dankbaarheid voor de zeer vele verdiensten van Mgr. Th. L. Heylen voor het 27ste Internationaal Eu charistisch Congres te Amsterdam. Mgr. Heylen berichtte dezer dagen, dat Z. D. H. deze onderscheiding met groote vreugde heeft aanvaard, en deelde tevens mede, dat Z. D. H. de Bisshop van Haar lem, Mgr. A. J. Callier. is benoemd tot eere kanunnik van het Kathedrale kapittel te Namen, uit waardeering voor ondervonden vriendschap. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard: Nic. Leeuwe, schilder te Heemstede, Lom bokstraat 8, Curator ror H. Ph. Visser 't Hooft, te Haarlem. A Brouwer, vroeger wijnhandelaar, thans zonder beroep, wenende te Schoten,Timor- straat 13 Curator mr. A.li Cohen, Haarlem. H. G. A van Leeuwen, aannemer te Sant poort, Rijksstraatweg 3. Curator Mr, R. C. Bakhuizen van den Brink, te Haarlem. Recliter-Commissaris in al deze faillisse- nffcnten jhr. mr. R. de Marees van Swin- dtren, te Haarlem. V—nietigd we-^on faillissementen van: Marinus van den Bos. aannemer te Haar lemmermeer, uitgesproken 21 October j.l. Jurriaan Sluis, te Aalsmeer, "uitgesproken 28 October 1924, Opgeheven werden de faillissementen van: J. Pielage, rijwielhandelaar/ te Schoten, uitgesproken 7 Óctnbe- 1°24. L. Groenland, veehouder, te Heemskerk, uitgesproken 21 October 1924. J. Groenland, tuinder, te Heemskerk, uit gesproken 21 October 1924. E van Denderen, te Haarlem, uitgespro ken 14 October 1924 O-ajndiad zi«n de faillissementen ^oor het verbindend worden der uitdeelingslijst van: D C. Èahkei, vroeger te Schoten Cura tor mr. H, Tuymelaar. S. van den Berg, winkelier, destijds te Haarlem. Curator mr Th. f. Th. Raadt. Hooger Beroep. Hooger beroep werd aangeteekend door F. B., te Heemstede, ter zake het bezitten van een branderij of distilleerderij veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Op de vierde volksvoorstelling op Don derdag 13 November, zal door het Veree- nigd ïooneel, directie Verkade en Ver beek, „De Terugkeer van Peter Grimm" van David Belasco worden gegeven, het tooneelspel, dat verleden jaar op een der volksvoorstellingen zoo'n groot succes heeft gehad. Van verschillende kanten^ is het verzoek gedaan om „De Terugkeer van Peter Grimm' nog eens op een volks voorstelling te brengen( waarom de keuze ditmaal op dat bijzondere stuk is gevallen. Verschenen is het derde en laatste rapoort vin de bezuiiipngscommissie voo-J de de Provinciale Ziekenhuizen in Noord-r.ol- land Dit rapport is uitgebracht aan de Sta ten van Noord-Holland. De commissie be stond uit i D. Kooiman, voorzitter L. J. van Kuykhof-Koedijk, C. Bijl, A. Colijn, De Coster, L. Modoo. H Lap en Tom Kruijff. secretaris De heer J, J. Vuselman herdacht heden den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de firma Carels alhier in dienst frad. De jubilaris ont ving van het personeel bloemen en een ca deau, terwij! de directie te 's-Gravenhoge een schriftelijken gelukwensch zond. Ondertrouwd: 12 Nov. W. Spoor en D. Kater. J. P. Slot en M. L. Evers. H. W. A, E. Verdam en N. v. Doorn. G. W. de Korte en J. M. J. Kwestroor. C. Gosewehr en A J. v, d. Boogert. L. v. Loenen en W. C. Pardon. Getrouwd; 12 Nov P. J. Hofman en C Bakker. H de Jong en E. Korn, P. Carton en I, Braunius. D Phillppo en J,. v. d. Vliet. Geboren: 8 Nov. z van A. M. Reinalda Deen. d van J T. DelbrückDelfs. 10 Nov. z. van A. LouwenSpaans. 11 Nov. z. van G. S M. v. d. Bergh-Klein Robbenhaar. 12 Nov. d. van J. M. Heek v. Tetterode. z, "van C. v. Driest-— Knies. Overleden: 11 Nov. J. W. v Musscher, 78 j„ M. v. Heemskerkstraat. K. E. de Jong, 51 jaar, Kleine Houtweg. Tweede Gemeentelijk Orgelconcert. De grootmachtige .fantasie en fuga" in g rnoll leidde het programma in voor dit tweede concert, dat geheel aan de moderne componisten was gewijd. Grootseher en schooner kan men welhaast het orgel, in de gem. concertzaal niet denken, dan in dit prachtvolle en terecht beroemde orgelwerk van den toen nog in Köthen arbeidenden grootmeester der orgelkunst Het heer lijke praeiudium verwekte in Bach's tijd een niet geringe verwondering om den stouten durf ui de expositie van het tweede motief, dat herinnering wekt aan de door- voerings-opzet van het Scherzo in Beet- hovens „negende." De fuga ook was, ten spijt aan Bach's bescheidenheid, van een beroemdheid, dat Mattheson voor een wed strijd op het orgel het thema kon opgeven elk organist kende het werk, zooals men thans Beethoven? symphonieën kent. En thans vervult het met blijheid, ais deze „g moll" op het programma staat Voor deze kunst is het orgel ais aange wezen de tug^, van een onvergelijkelijke klaarheid, het praeiudium van een, verhe ven schoonheid, die voor alle tijden is in zijn klare manuaal-partijen en in den groot- schen pedaalgang tegelijk den hemel en de aarde beroerend. Vanuit de solistenkamer onderging de zangeres, die straks de aria „Seufze'r, Thra- nen, Kummer, Nofh" zou zingen, de macht dezer overweldigende muziek. Zoo moest het eerste oogenblik der emotie voorbijgaan, voordat Mia Peltenburg de volledige beheer- sching harer stemmiddelen had herwonnen, en met veel expressie klonk dan in machtige toongeving Bach's aria uit de Kantate „Ich hatr| viel Bekümmerniss" van af het podium de zaal tn Lang niet alle plaatsen waren bezet voor den concertgever mag dat min der gewenscht zijn voor ons had het een lichtzijde de klank was grooter en wijder, daar was een betere resonans, die aan den indruk van bijna alle werken ten goede kwam. Voor het werk van Jos. Jongen, dat in zijn klare en teere harmoniekleuren aan Franck doet denken, was deze omstandigheid nog 't minst noodig. In de vier deelen, die op schriften dragen. aan den sequen der requiem-mis ontleend, is zóóveel heer lijkheid uitgezongen, dat men steeds ver langt naar meer. George Robert had zich in deze bekoorlijke klankschakeeringen en den klaren doorzichtigen gang der stemmen zóó ingeleefd, dat in devote aandacht de luisteren den waren verzonken. Tot zulke innigheid komt de hoorder niet te dikwijls in de concertzaal, of 't moest zijn in de intieme omgeving op een Schafer- matinée. In zulke momenten, mag hij zeggen: '„Weiss ich nichts von Leide, „Fühk nichts als Andacht, Lieb' und Freu- (de." Aan Mia Peltenburg zullen wij altijd dank weten, Novaiis zóó goed te hebben verstaan in deze verheerlijking der muziek van Ai- phons Diepenbrock. En voor haar verder aandeel aan dit concert volsta ik met de mededeeling dat zij van Hendrik Andriessen het schoone „Magna res est amor," „Fiat Domine" (men weet: van Thomas a Kempis) en „Cant! que spirituel" zong, waarvan men van vroegere concerten de blijde herinnering zag herleven. Het was zeker geen toeval, dat op deze liederen volgde César Francks heerlijk orgelstuk, „het vvarmkleurige eigen aardige Pastorale, dat op een oud, roman tisch kerkschilderij gelijkt." Andriessens „Preludio e fughetta" moet ik nog meerdere malen hooren om met mij zelf tot klaarheid te komen, maar zijn heer lijk „Toccata" heeft me ditmaal zeer vol daan, waarschijnlijk door de geheel andere resonans, wellicht ook door de betere plaats in de zaal het was thans voor mij één on afgebroken stroom van muziek, en men behoefde slechts de oogen te sluiten om zich te wanen tusschen de hoog oprijzende zuilen der gothiscfye kathedraal, waaraan dit orgel werk inhaerent is Wij hadden stil gewenscht, dat dit con cert, waarop de sterke muzikaliteit van Mia Peltenburg zich in haar vollen omvang ont plooide, en waar het spel van George Robert, ongeacht een enkele kleine misstelling, zulke opmerkelijk mooie dingen deed, door nog meer toehoorders zou wordeh bijgewoond De toegangsprijs met daasbij de belasting zal voor velen een beletsel zijn geweest, vooral nu in deze eerste maanden zooveel in onze concertzalen de aandacht vraagt. Er waren bloemen voor de zangeres, ter wijl door een bloemenmand een stille hulde werd gebracht aan de groote toewijding, waarmee de organist zijn omvattende taak voleindt. G. J. K. Bovenstaand personeel hield gisteravond een ledenvergadering. Te ruim 8 uur opende de heer v. Leeu wen, afgevaardigde P. C. B deze vergade ring. Spr deelde mede, dat de heeren Kos ter en Landzaat in Leiden een vergadering moesten bijwonen, waardoor beiden verhinderd waren deze vergadering bij te wonen, zoodat de heer Geers verslag uit zou brengen over de gehouden^ confe rentie met de directie der N. Z. H„ E. S. M. en M. E T Hierna verkreeg de beer Geers het woord. Spr gaf uitvoerig verslag over de behan- op: delde plinten Uit dit verslag bleek, dat de resultaten nogal bevredigend waren Spr. deelde o.a mede, dat de ambtenaren voortaan door de drie erkende vakvereni gingen zullen vertegenwoordigd worden met dien verstande, dat de afgevaardigden der niet erkende vakvereenigingen en ongeorga niseerden een week voor deze conferentie een bespreking zullen houden met de direc tie. De behandelde punten in de „voor-con ferentie" zullen dan ook' besproken worden in de conferentie tusschen de directie en de drie erkende, vakhonden, Spr meende, dat dit wederom een stap in de goeijg^rich'ting was en hoopte, dat deze regeling voor de ongeorganiseerden een aan leiding zou wezen, zich aan te sluiten bij éép der erkende organisaties. Hierna dankte de heer v Leeuwen den afgevaardigde voor zijn nauwkeurig verslag en gaf de leiding der vergadering over aan den heer Geers Aan de orde was nu het voorstel, over te gaan tot het stichten van een retraitefonds. De voorzitter deelde mede, dat de bedoe. ling was, in samenwerking 'met de afdeeling Leiden en zoo noodig met aanvulling van spoorpersoneel, eens per jaar een retraite te houden. Hij verzocht den leden, die een retraite mede willen maken, zich pp te geven aan den secretaris. Verschillende aanwezigen gaven zich op. Hierna sloot de voorzitter deze drukbe zochte vergadering met den Christelijken groet Woensdag 26 November zal de heer K. H. van Schagen een lezing met lichtbeelden houden in de bovenzaal van de Gemeente lijke Concertzaal, voor leden van aangeslo ten vereehigingen van bovengenoemden .Bond Gisterenavond bracht cie Muziekvereni ging „Excelsior", onder directie van den eer Cb*. W Okel. een serenade aan den heer P. Majoor en mej. J. v. d. Laan, wo nende Glasbiazerstraat 35, naar aanleiding van hun 50-jarig huwelijksfeest. Opgesteld om 8 uur in de Bleekerstraat, marcheerden de muzikanten onder een opwekkende marsch naar de woning van het echtpaar, waar vervolgens een zeer mooi programma ten gehoore werd gebracht. Onder de pauze werden de muzikanten onthaald. 0,n 9 uur marcheerden de muzikanten weer met een marsch naar de Houtmarkt, waar de troep ontbonden werd. De politie zorgde als altijd voor 'n goede orde, terwijl na afloop een woord van dank gesproken werd door een commissielid, den heer H. Zwaan. Plet gouden echtpaar kreeg zeer veel bloemstukken. Gisteren 11 November was het 't feest van „Sint Maarten," wat vooral bij Je kin deren jaar in, jaar uit feestelijk herdac.Pt wordt. Meestal ziet men de kinderen dan verkleed in allerhande kteeding langs de straten gaan en het bekend.. lied zingen van: „Sinte Maarten wat is het koud, enz." Vooral te Spaarndam woidt dat oud ge bruik nog in eere gehouden Hoewel het ge lukkig niet zoo koud was, zongen de klei nen toch Sinte Maarten vat is het koud, hoewel ze steeds bij eenvoudigen armen aanklopten, toch zongen zij: „hier woont een rijk man, die vee' geven kan! Doch dat hindert niet. Het was gisterenavond alhier weer een alleraardigst gezicht jongens en meisjes met uitgeholde bieten waarop aller lei figuren uitgesneden, en daarin een bran dende kaars en anderen weer met veelkleu rige lampions. Geen van de inwoners is te genover de troepjes zingende kinderen on vriendelijk, integendeel, allen worden ont haald op koek of appels Het was een zegen dat het droog was en niet woei. Zoo ging dezen avond weer prettig voorbij. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op de Amsterdamsche vaart 45 K.M. per uur reed. Nog is door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen een tweetal wielrijders, die reden zonder dat het rijwiel voorzien was van een beiastingplaatje. Ook deze rijwie len zijn in beslag genomen. In verband met het gisteren gepubliceer de bericht over een persoon die in den nacht van Zondag op Maandag bij de poli tie aangifte deed dat hij 103.50 had ver duisterd ten nadeele van een schrijfmachine- fabriek te Brussel, deelt men ons nog mede, dat deze persoon voortgeholpen wordt naar Brussel door een alhier wonend familielid van hem. Van verduistering is gebleken geen sprake te zijn. Gelukkig is de Kruisweg nu geasphalteerd en, daarmee alle gejammer over slechte be straling daar afgeloopen. Maar de Nassau- straat heeft door de werkzaamheden zeer veel geleden en stak daardoor van de mooie Kruisstraat af. Gisteren is O. W. begonnen ook de Nassaustraat geheel opnieuw te be straten, zoodat dat bezwaar dus spoedig op geheven zal worden. Ook heeft men gisteren onder het viaduct tegenover den Kruisweg, tusschen de rails een nieuw stukje bestrating gelegd. Ook mid denin heeft men een kuil gedempt. Maar dit alles is maar lapwerk. En steeds wachten we.... maar laten we niet weer opnieuw beginnen. Maar verbetering daar, komt er toch! Hedenn orgen even over 10 uur, vóór het „„reau van politie bij de Groote Houtpoort een groote menigte. De traditioneele fietsende loopjongens, veel grut, maar ook tal van rustig- Haarlem mers. Aller in opgewo iden stemming. Er was een man opgebracht. En dat, volgens de verzekering van de oruk gebarende mensc' m, onder bijzondere omstandigheden. Wat was het geval? Op den Gasthuissingel zat een poes in den boom, boven ir. het topje. Het beest zat er naar verteld werd reeds twee dagen en twee nachten in Ze wekte het medelijden niet alleen van de omwonen den maar ook van de voorbijgangers op. in dit gedeelte van het verhaal is een leemte, die wij niet kunnen aanvullen. Maar wat er tusschenfijds gebeurd is, is ons onbekend. er werd 'n ladder aange bracht, tegen den boom geplaatst en een jongt man toonde zijn dierenlievend hart en klom in den boom. Als er één Haarlemmer ergens naar kijkt, kijken er twee, als er twee kijken, kijken er vier, en als er vier kijken, kijken er tien en weldra honderd- Het dierenüévend werk wekte zoo'n belangstelling, dat, naar de n.ee- i-ing van een politieagent uit de post bij de Groote Houtbrug het verkeer gestremd werd. Hij gelastte den dierenredder naar bene den te komen. Protesten van de menigte, protesten ook van den man in den boom, maar hij kwam naar beneden, terwijl poes in den boom ach terbleef. Een woordenwisseling tusschen den agent en den man ontstond. De agent pakte den inan beet, bracht hem naar het bureau on danks het verzoek van den arrestant om op eigen gelegenheid naar het bureau te mogen gaan. Dit was de reden van de verontwaardi ging der talrijke toeschouwers Een 7-tal ooggetuigen stapten mee naar binnen om ten gunste voor den dierenredder te getui gen Nog eenigen tijd bleef het onrustig. Tot zoover het verhaal, dat wij plaatsen, omdat het in de vroege morgenuren aan de kop van de Groote Houtstraat nogal veel beroering wekte. Het tweede deel van dit .verhaal speelde af aan het hoofdbureau van politie aan de Smedestraat, waarheen de gearresteerde eicb begaf op advies van den agent der Houtbrugpost. De aanwezige inspecteur van dienst zette daar uiteen, dat de agent van politie zijn plicht had gedaan. Hij heeft er voor te zorgen dat het ver keer niet gestremd wordt en daar was op dit moment gevaar voor. Bovendien was er gevaar, dat de man, die in den boom zat, en daar halsbrekende toeren moest ver richten, oen ongeluk zou krijgen. Ware hij in het bijzijn van den agent uit den boom gevallen, dan zou de agent, naar de inspec teur mededeelde, niet verantwoord zijn ge weest. Hij gelastte dus den man uit den boom te komen en toen dat gebeurd was, vroeg hij hem zijn naam niet om een bekeuring te geven, zooals het publiek ten onrechte meende maar om rapport uit te brengen aan zijn chef. Tets, waartoe de agent bij alle gebeurtenissen verplicht is. Toen de man dit weigerde, verzocht de agent hem mede te gaan naar het bulpbureau. De man vroeg achter den agent te mogen aanloopen, maar daarmede is de agent niet verantwoord, wanneer de arrestant in zoo'n geval weg loopt. Hij zeide den man, dat hij wel naast hem, maar niet achter hem mocht loopen. Toen dat niet gebeurde, kon de agent moeilijk anders doen dan handelend optreden. De zaak is in der minne geschikt. Er wordt natuurlijk geen bekeuring gegeven en de personen, die voor den arrestant bij den inspecteur van dienst kwamen getuigen, waren tevreden met de uiteenzetting van den inspecteur van dienst Zoo eindigde alles in pais en vree. M endeelde ons nog mede, dat in derge lijke gevallen Hout en Plantsoenen gewaar schuwd wordt, dat dan met een lange lad der komt. zoodat er minder of geen gevaar is, en poes uit den boom haalt. Wii ziin op Hit geval wat uitvoeriger in gegaan, omdat het een typisch jjevaï hoe oogenschijnliik zeer terecht! het publiek soms een .alleszins verkeerden indruk krijgt van het optreden der politie. De betrokken agent staat bekend als een kalm en zakelijk beambte. Zoo had 'n poes bijna een straatgevecht tusschen Haarlemsche burgers en Haarlem- sche politie op haar geweten! MEDEGEEDELD DOOR De Beurs opende heden: iets beter. V. K. j HEDEN 5% Nederland 1919 95 V 8 6% Nederland 1923 1007/s 1007/s 4)4 Nederland 1917 85V4 7 N.-l. 1921 A. 1021/2 6% N. I. 1923 D 975/lfi 97V4 Holl. Lloyd 61/ 8 821/o 811/ 0 dito Gem. Eigendom 661/2 Mij. „Nederland" 1541/a 154 Scheepvaart-Unie 1271/ 4 127 Rotterd Lloyd 1233/ 4 124 1361/ 2 136 Oude Boot 8OV4 80 Holl. Stoomboot S.8V2 29 H. V. A 425 431 3661/2 372 75 75 176 1781/2 Indische Bank 338/ 4 1333/4 Cert. Hand 4 Mij. I22V2 1223,/ 4 1223/ 1223/4 Phoenix 933/4 Geconsolideerde I58V<i 157 J407/s 339^2 12 1141/2 160 I6IV2 1 60x/2 160 Con.p Merc. Arg. 183/s 18l/2 1253/,, 125 379 378 360 Del» Batavia 3431/2 oD4 344 Amsterdam Rubber 1603/R 160 195 105 104 l271/o 128 320 319 72V4 1463/s 8OV18 80 \8l!s 193/8 Comm. Maxwell 4U/ie 12 NOVEMBER EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0 59V2 0 593/4 PARIJS 13 221/2 13 30 BRUSSEL 12 17V2 12 20 WEENEN 0 351/8 0 351/ 2 LONDEN 11 54V2 M 533/4 STOCKHOLM 67 15 67 20 KOPENHAGEN 44 15 44 10 CHR1ST1AN1A 37 15 37.05 BAZEL 48 20 48 30 NEW-YORK 2 50x/2 2 503/4 ROME 10 80 10 90 ONRUST IN DE HAVEN AMSTERDAM. VAN AMSTERDAM, 12 Nov. Na de gisteren gehouden 24-uursstaking in de haven is de rust vandaag niet zooals wellicht werd gedacht weergekeerd. 1 oen de arbeiders hedenmorgen aan het werk wilden gaan, vernamen zij, dat de H. A. R. de grijze kaarten van de gisteren ge staakt hebbende, z.g. voorkeursarbeiders, die gewoonlijk steeds bij dezelfde maat schappij werken, heeft vervangen door groe ne kaarten. Daardoor zijn deze gewezen stakers in een andere klasse ondergebracht en wordt hun in het vervolg, volgens een rouleeringssysteem, het werk toegewezen, nadat alle houders van grijze kaarten reeds aan den arbeid zijn. Deze maatregel heeft groote ontstemming onder de arbeiders teweeggebracht. Uit protest zijn verschillendestakers van gisteren ook heden niet aan het werk ge gaan. Naar ons van werkgeverszijde wordt medegedeeld, waren dit slechts een 30-tal bootwerkers Van werknemerszijde wordt ons mede gedeeld, dat de ontevredenen getracht heb ben en er gedeeltelijk in geslaagd zijn meerdere bootwerkers te bewegen om het werk neer te leggen. Vooral in de Hout haven hebben verschillende arbeiders hier aan gehoor gevende, in den loop van den morgen het werk verlaten. Bij het Blauwhoeden-Vriezeveem hebben de werklieden, die gisteren gestaakt hebben, mededeeling gekregen, dat ze vandaag niet is een gelukkig bezit. Het Is de neus van een overwinnaar, van een Julius Caesar. Het is een neus die de lucht klieft als een zwaard, het is DE NEUS DIE GESCHIEDENIS MAAKT. Maar bederft haar totaal. De tot voor kort zoo trotsche eigenaar twij felt aan haar bestaansrecht. Hij minacht en beschimpt haar. En dat terwijl Nasan bij iederen Apo theker en Drogist verkrijgbaar is a f 0.90 per buisje. Een paar snuif jes Nasan doen het tranen ophou den. geven direct verlichting en genezen de verkoudheid zeer spoedig bij iederen neus. Vervaardigd door de fabrikant* ten van Sanatogen en Formamint aan het werk konden gaan. Dezelfde mede deeling werd gegeven aan de graansilo's. AMBALLA, 12 Nov Hedenmorgen zijn de Hollandsche vliegers van hier naar Alla habad vertrokken LONDEN, 12 Nov De Egyptische ex- Khedive Abbas-Hiimi heeft een z.g com- mercieele bank gesticht met een grondkapi- taal van 1 millioen Turksche ponden Een Frankfurther en een Praagscbe bank nemen er aan deei Dé ex-Khedire en zijn moeder zouden 30 millioen Turksche ponden bezit ten. LONDEN, 12 Nov In ingelichte poli tieke kringen meent men dat in de naaste toekomst een conferentie zal plaats hebben tusschen Herrio1 en Baldwin LONDEN, 12 Nov De Manchester- Guardian meent te weten dat Lord Cecil het protocol van Genève niet geheel zai verwerpen, doch waarschijnlijk tegenvoor stellen zal maken om het pact te amen- deeren. BEGRAFENIS JHR. J. L. VAN CITTERS. Zooals we gisteren reeds met enkele regels in een deel onzer oplage gemeld hebben, heeft op de algemeene begraaf plaats te Heemstede de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Jhr J. L. van Citters, in leven een der directeuren van de Na tionale Bankvereeniging te Haarlem. Een zeer groot aantal belangstellenden had zich om 1 uur op de begraafplaats verzameld. Daaronder merkten wij op Jhr. J, P W van Doorn, bu stede; de heeren Huysman en Klijzing, van de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" te Haarlem. De bankinstelling te Haarlem was door den directeur verte genwoordigd, terwijl voorts het personeel van het kantoor Haarlem aanwezig was. Toen de kist in de groeve was neergela ten en bet grafkleed met een schat van bloemen was bedekt, trad de heer M Lugt, mededirecteur der Nationale Bankver eeniging, naar voren, om eenige woorden aan de gedachtenis van zijn overleden mededirecteur te wijden Spr zeide meer dan 20 jaren in ver schillende verhoudingen en in de beste harmonie met Jhr. van Citters te hebben mogen samenwerken Dat deze harmonie niet verstoord werd. lag aan den overle dene, die steeds den vrede wist te b' wa ren, waarvoor spr hem >p deze plaats voor het laatst wilde dankzeggen. De hartelijke belangstelling, welke de overledene, ook tijdens zijn ziekte, voor allen toonde, was oorzaak, dat men hem leerde kennen als een hartelijk vriend en een humaan chef. Hierna sprak de heer Gecrink, hoofd directeur der Nationale Bank te Utrecht. Deze spr schetste don overledene als een persoonlijkheid, die al zijn tfavcn en krach ten aan de belangen der Bankvereeniging wijdde Hij deed zich daarbij kennen als een man met een vreedzaam kalm en op recht oordeel, waarmeJ0 het aangenaam was samen te werken Dan voerde de heer Klijzing het woord namens „Weldadigheid naar Vermogen". Deze spr. bracht in herinnering den 2U- jarigen arbeid van den overledene in het bestuur; zijn persoon zal noode worden gemist. Vervolgens bracht 'le heer W. Moll, oud- directeur van de Nation i!e Bank te Haar lem. hulde aan de nagedachtenh" van den overledene Spr richtte eenige woorden van troost tof de weduwe en den zoon en herinnerde eraan hoe de over eden» in kalmte en ge duldig streven zijn geluk zocht. Ten slotte sprak nog de heer H. J Rozijn, namens de incasse ".Tiers, waarna de we duwe voor de deebwniing bedankte. F. Hokwerda. B en W. van Halfweg hebben, ter benoeming van een gemeente secretaris een alnhabetische aanbeveling van twee opgemaakt, waarop voorkomt de heer F Hokwerda, commies-redacteur Ier secretarie van deze gemeente. De heer Hokwerda werd in 1891 te Wij- britseradeel in Friesland geboren Van 1912 tot 1 October 1917 was hij werkzaam ter secretarie van zijn geboorteplaats Op laatst genoemden datum werd hij aangesteld a!s commies-redacteur op de secretarie onzer gemeente De heer Hokwerda heeft zich hier doen kennen als een ijverig en accuraat ambte naar, die de belangen van zijn gemeente ge heel toegewijd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2