iACHHoEK 1 Van alles en van overal. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 12 November 1924 De dood van Siegfried. RECHTSZAKEN. De inbraken in het Gooi. KUNST EN KENNIS. De mazelenbacterie Baldwin's beloften: maatregelen tegen duurte en woningnood, verster king van de eenheid des rijks en een tegemoetkomende houding tegenover Duitschland. Het einde der Oostenrijksche spoorwegstaking reeds in 't zicht? Onder de Radio-berichten: De overige Britsche ministers niet-kabinets- leden. De staking bij de Oostenrijksche spoorwegen bijgelegd. Mgr. dr. Seipel weer kabinetsformateur. GEM. BUITEHL. BERICHTEN. IN NAVOLGING VAN LEOPOLD EN LOEB. DE TROEPEN VAN HEDJAS OP WEG NAAR MEKKA? HANDEL EN NIJVERHEID. De Spijkerauto-fabriek. KERK EN SCHOOL. Heiligverklaring Gelukz. Petru Canisius. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG 57. En weer moet ik tiet over een film hebben. Als dat zoo doorgaat, word ik nog zoo iets als een verkapte film-keurings-commissie- in-m'n-eentje, maar daar zal ik toch trach ten me zelf voor te bewaren. Want ik houd niet van commissies, dat zijn van die dingen waarin de een het nooit eens is met den ander en als ik nu op mezelf zoo'n commis sie vormde, zou ik dus altijd met mezelf overhoop moeten liggen. Dank je feestelijk. Tegen overdrijving zal ik dus waken en dat ik, zooals nu, tweemaal achtereen over een film schrijf, zal wel tot de heel erg groote uitzonderingen blijven behooren. Dat alles neemt echter niet weg, dat ik zoo nu en dan wel eens graag naar de bios coop ga, wanneer ik van te voren weet, althans met redelijken grond van waarschijn lijkheid kan verwachten, dat er een goede film wordt afgedraaid. Zoo ben ik dan ook wezen kijken naar de Nibelungen-film, die Vrijdag voor de eerste maal hier in Haarlem zal te zien zijn, n.l. in het Cinema Palace. lichten of een poot te verzetten, en met z'n geweldige staart te kwispelen. Overigens: Alle hulde aan den fabrikant van den draak voor de manier waarop hij zijn product vuur laat spuwen en voor de enorme hoeveelheid „bloed" die hij er in heeft weten te bergen. Toen dit ten slotte, nadat Siegfried het den doodelijken steek had toegebracht uit de zijde van het dier stroom 2, dacht ik aan den waterval van Schaffhausen. Ik heb hier misschien wel wat erg uit geweid over een onderdeel, al was het dan ook een voornaam onderdeel, maar in elk geval bent u er door te weten gekomen, dat de film eigenlijk het tweede deel uit de Wagner-trilogie geeft, de Siegfried-sage. En Hat ik nu maar meteen vertellen, dat ik verder geen aanmerkingen zal maken. Al wat de film verder te zien geeft en dat is nog heel wat is werkelijk mooi en goed. Vooral de mise-en-scène is overal zeer te prijzen en waar de handeling in de openlucht, in het gebergte of in de oerwou den plaats heeft, daar heeft men als fIBH Ik had van deze Ufa-Decla-film al zoo veel gehoord, er was voor den daarin op tredenden draak zooveel reclame gemaakt, dat ik een beetje nieuwsgierig geworden was. Iedereen kent natuurlijk het Nibelungen- verhaal; speciaal deze sage is, ook bij hen die anders in dergelijke „sprookjes" geen smaak hebben, zeer bekend, door den cyclus van vier opera's, die Richard Wagner er aan wijdde. En iedereen zal dan ook be seffen, hoeveel moois daarvan in de film te maken is, maar ook, hoeveel technische moeilijkheden de uitbeelding van al die geheimzinnige en wonderlijke gebeurtenissen moet opleveren. Mijn verwachting was dus hoog gespan nen en ze is niet teleurgesteld. Daarmee zeg ik dus al dadelijk, dat ik de film mooi vind, wat echter niet wil zeggen, dat ik alles er in mooi vind. Om maar een voorbeeld te noemen: de Draak viel me tegen. Zeker, het is een knap stuk werk, een draak in elkaar te zetten van latjes en lin nen en misschien nog een paar andere stof fen, die er werkelijk drakerig uitziet, maar de bewegingen van het monsterdier waren maar zoo-zoo. Dertig man, had de reclame verteld, zitten er in het beest, die het moe ten laten „leven". En ik geloof het graag. Waarschijnlijk was die reclame wel juist mee de oorzaak dat de draak me tegen viel, want bij elke beweging die het reusachtige beest maakte, moest ik denken aan het speciale dertigste deel van z'n geleende spieren, dat die beweging veroorzaakte. Verzette het beest een poot: „Kijk," dacht ik, „nou springt de man in z'n rechter voor poot op zij!" Of, als de bek van het monster open ging: „Nou geeft zeker de man die in de boven kaak verblijf heeft gekozen zijn kameraad uit de onderkaak een trap op z'n hoofd, waardoor hij terugwijkt", ofwel, als het bloed uit de zijde van het dier gutste: „Nou zet er een de kraan van het vat met rood gekleurd water open. Al die bijgedachten, die waarschijnlijk niet bii mij zouden zijn opgekomen als ik nooit van de dertig reclame-mannen gehoord had, die in het lichaam van het beest verborgen zaten, maakten, dat ik het niet zóó mooi vond als anders misschien het geval zou zijn geweest. Het gevecht van Siegfried tegen den draak kreeg er iets belachelijks door. Ik kan me tenminste niet goed voorstellen, dat zoon reusachtig dier, zich maar zoo kalm door een nietig mannetje zou laten afmaken, zonder zich van zijn plaats te be geven, er zich alleen maar mee vergenoe gende van tijd tot tijd even z'n kop op te achtergrond brokjes natuur weten te vinden, die wonderwel passen in de handeling niet alleen, maar ook uitmunten door grootsch- heid en schoonheid. Heel deze film is een aaneenschakeling van mooie beelden, die een lust zijn voor de oogen; daarvoor alleen reeds acht ik haar een gang naar de bioscoop waard.... óók voor hen, die anders van „die akelige bioscoop" niets moeten hebben. In elk geval is ook deze film weer een krachtige en over het geheel goed geslaagde poging, om de bioscoop op te voeren tot iets beters, tot iets hoogers, dan waartoe z,e tot nu toe helaas nog vrij algemeen gebruikt wordt. Er is kentering te bespeuren en dat houdt een belofte in. ARTHUR TERVOOREN. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde Dinsdag den 48-)ari- gen koopman B J. de R. tot 4 jaren ge vangenisstraf met aftrek van een maand en 7 dagen in preventieve hechtenis doorge bracht; den 37-jarigen stoker D. d. J. tot een jaar, eveneens met aftrek van een maand en 7 dagen. Beide mannen werden veroordeeld ter zake van diefstal Zij hadden in. den nacht van 21 op 22 Juni ingebroken in een villa aan de Torenlaan te Hilversum Door middel van braak waren zij binnengekomen en hadden veel zilver weggenomen. Het O. M. eischte tegen De R. 5 jaren, tegen d. J. l'A jaar gevangenisstraf. Een telegram uit Tokio meldt, dat dr. Koesama, van het laboratorium te Kita- soeto, de ontdekking bekend maakt van de mazelenbacterie. DE ARRESTATIE VAN GENERAAL VON NATHUSIUS. De „Matin" heeft zich tot het Duitsche gezantschap gewend om nadere inlichtingen omtrent de arrestatie van generaal Nathusius. Het gezantschap deelde mede, dat de zaak door de juristen van het ministerie van bui- tenlandsche zaken wordt onderzocht, wier advies nog niet is ontvangen. Het gezant schap hoopt dat op gronden van mensch- lievendheid de genraal, die 68 jaar oud is en bovendien ziekelijk is, uit de voorloopige hechtenis zal worden ontslagen. DE VERKEERSMOEILIJKHEDEN TE PARIJS. Het bezoek, dat de heer Morain, de Pa- rijsche prefect van politie dezer dagen aan Londen heeft gebracht om aldaar de ver- keerstoestanden te bestudeeren, heeft groote belangstelling gewekt, daar men nieuwsgie rig is te ervaren hoe de prefect de ver- keerspuzzle in de Fransche hoofdstad naar illuster Londensch voorbeeld denkt op te lossen. De heer Morain heeft aanstonds na zijn thuiskomst de verkeerscommissie bijeenge roepen, welke eenige nieuwe bepalingen heeft opgesteld, die reeds deze of de volgen de week van kracht zullen worden. Voortaan zal het voor voertuigen verboden zijn om tusschen drie uur 's middags en half acht 's avonds te stationneeren in de straten, waar het verkeer op deze uren zeer intens is. In bepaalde nauwe straten zullen voortaan voertuigen gedurende eenige dagen der week slechts aan de linkerzijde, gedurende de overige dagen slechts ter rechterzijde mo gen stilstaan. Voorts zullen er eenige tram lijnen worden verlegd en een aantal halten worden opgeheven. De algemeene indruk van den heer Morain over zijn Londensche reis is, dat het ver keer in de Engelsche hoofdstad zeker even moeilijk is als dat te Parijs, maar dat het minder snel gaat en dat er minder ongeluk ken gebeuren EEN POLITIEK DINER. De „Quotidien" heeft een „onthulling" gedaan, welke tot veel gepraat aanleiding geeft. Senator de Monzie, voorzitter der Se naatscommissie voor buitenlandsche zaken, die één der meest overtuigde voorstanders eener hervatting der betrekkingen met Sov jet-Rusland is geweest zou de vorige week in een groot Parijsch hotel een particulier diner aan vooraanstaande journalisten heb ben aangeboden om hen in de gelegenheid te stellen Rakovsky te ontmoeten en aldus een „goede pers" voor de a.s. Fransch-Rus- sische onderhandelingen te verzekeren. De „Quotidien", die niet was uitgenoodigd, zond een verslaggever, dies er door een list in slaagde mede van de partij te zijn. Tot de gasten behoorden, behalve de ver tegenwoordigers der bladen, de leden van de commissie voor de FranschRussische aan gelegenheden en de heer Herbette, de nieuw benoemde Fransche gezant in Moskou. Ra- kowsky, die aan het einde van den maaltijd een dronk op de Fransche republiek instel de, sprak de hoop uit dat de onderhande laars diplomatiek genoeg zullen zijn om eenige hunner beginselen op te offeren in het belang van Rusland. Hij vreesde echter een herhaling der conferentie van Genua, waar de Sovjet-delegatie werd behandeld als had zij zich voor het gerecht te verantwoor den, terwijl de Westersche mogendheden over niets anders spraken dan over de on schendbaarheid der wet en den particulieren eigendom. Wanneer dit glibberig terrein thans niet wordt vermeden, zullen de on- onderhandelingen mislukken. De Monzie verzekerde dat dit gebeuren zou. Tot de journalisten zeide hij, dat het succes der onderhandelingen van hun hou ding zal afhangen. Hij drong op stilzwijgen omtrent de bijeenkomst aan. Toch schijnt hij lont te hebben geroken, want nog vóór dat de onthulling in de „Quo tidien" verscheen, publiceerde De Monzie een verklaring, waarin hij zeide, dat alles wat over het diner zou worden medegedeeld, niet „gezaghebbend" was LORD MAYOR EN CHAUFFEUR. Tot lord-mayor van Bradford is benoemd het Labour-parlementslid Palin, die tevens secretaris voor Yorkshire is van den bond van tramweg- en transportpersoneel. Hij heeft te kennen gegeven niet met de voor deu lord-mayor bestemde auto te willen rijden Het nieuwe Britsche Kabinet. Men heeft gisteren onder onze Radio berichten een uittreksel kunnen lezen uit de gebruikelijke rede, welke Stanley Baldwin, de nieuwe Britsche premier, aan het feest maal ter eere van den nieuwen lord-mayor van de Londensche City, heeft gehouden. Evenals de heer Coolidge in de Vereenigde Staten die immers beloofde zijn partij te zullen liberaliseeren heeft ook Baldwin het liberalisme gehuldigd. Immers hij ver klaarde, volgens nog latere berichten, niet aan het hoofd te staan van een conservatieve regeering, doch van een liberale, hetgeen dus beteekent, dat hij geen behoudende po litiek wil voeren, maar een staatkunde van vooruitgang. Zijn regeering, aldus verklaar de hij, zal een progressieve binnenlandsche politiek voeren en aandacht wijden aan de sociale vraagstukken. In de eerste plaats beloofde hij maatregelen tegen de duurte, maar vooral ook maatregelen ter oplossing van het woningvraagstuk. In dit verband mag er dan ook wel op worden gewezen, dat de samenstelling van het nieuwe ministerie zeer welwillende be oordeeling vond en de vrij algemeene erken ning van grootere kracht in vergelijking met het vorige ministerie-Baldwin. Vooral de benoeming van Neville Chamberlain tot mi nister van gezondheid, tot wiens ressort het woningvraagstuk behoort, vond waardeering. Minder instemming vond de benoeming van $jen heer Steel Maitland tot minister van arbeid. Deze post was door Baldwin aan sir Robert Horne aangeboden, die haar echter weigerde. En verschillende bladen spraken nu van de tweede rangsfiguur, die thans als leider van dit toch zoo belangrijk depar tement optreedt. Echter, dit min waar- deerend oordeel is niet algemeen en de „New Statesman" bijv. noemt de benoeming van den heer Steel Maitland een zeer goede. In de conservatieve partij, zegt dit blad, is er geen betere man voor dit departement „for he is exceptionally able and knows the job-" Uitvoerig sprak de eerste minister in zijn rede ook over de imperiale en buitenland sche politiek. Een krachtige imperiale poli tiek gericht op de versterking van de ban den met de verschillende deelen des rijks is natuurlij k van 's heeren Baldwin's regee ring te verwachten en dat in het program hiervoor de rijksvoorkeurrechten niet zullen ontbreken, stond wel vast. In de buitenlandsche staatkunde gal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Dat spreekt vanzelf. Want de weg van Mac Donald was immers die van zijn conserva tieve voorgangers en in het bijzonder ten aanzien van Duitschland zal men blijven bij de politiek, waarvoor men na het optreden van Herriot in Frankrijk medewerking heeft gevonden. Dat de heer Austen Chamberlain nu aan het hoofd van het Foreign Office komt te staan, zal deze medewerking zeker niet moeilijker maken, dan onder Mac Do nald. Overigens ontbreekt het der nieuwe re geering niet aan moeilijke vraagstukken, die in de koloniale en buitenlandsche staatkun- den zich voordoen, en waarvan er althans één, door het optreden van den heer Mac Donald er niet gemakkelijker op geworden is. Over deze kwestie, de Russische, heeft Baldwin verklaard te zullen zwijgen, gelijk ook over de Egyptische. Wat de Russische betreft zal de heer Chamberlain nu moeten redderen, wat de heer MacDonald met zijn volgens hem zelf voorbarige nota aan nieuwe moeilijkheden heeft veroorzaakt. Aan lord Cecil, den bekenden lord Ro bert, is een. plaats in het kabinet ingeruimd. Dit zal vooral te Genève instemming vin den. De Britsche draadlooze dienst herinnert er aan, dat Lord Peel, die minister voor open bare werken is geworden, minister voor In- dië was in het vorige kabinet-Baldwin en dat hij in de coalitieregeering, welke er aan voor afging, eveneens belangrijke functies be kleedde. Lord Cecil, die benoemd werd tot kanselier van het hertogdom Lancaster is de bekende kampioen voor den Volkenbond en een jongere broeder van lord Salisbury, die eveneens in 't kabinet zit. Door deze beide benoemingen wordt de vertegenwoordiging van het ministerie in het hoogerhuis ver sterkt en is dit kabinet het grootste uit de laatste jaren. Gisteravond zouden vermoedelijk de ove rige benoemingen voor het ministerie, bui ten het kabinet, worden bekend gemaakt. De „Times" verneemt, dat kolonel Ashley benoemd is tot minister van verkeerswezen. Hij was vroeger parlementair secretaris van dit ministerie. De Oostenrijksche spoor wegstaking. Gisteren begonnen de voorbereidende onderhandelingen ter bijlegging der spoor wegstaking in Oostenrijk. Heden worden de officieele onderhandelingen geopena. Men verwacht te Weenen, dat Woensdag of Don derdag de staking eindigen zal. omdat de tegenwoordige chauffeur, een oud gediende uit den oorlog, die al vier lord- mayors gereden heeft, niet aangesloten is bij een vakvereeniging. Dit heeft in Bradford tot kritiek aanleiding gegeven en in de plaat selijke pers heeft men hem verweten, dat hij zondigt tegen het vakvereenigingsvoorschrift, dat één man maar één functie moet beklee- den, daar hij èn als lord-mayor èn als parle mentslid èn als vakvereenigingssecretaris salaris geniet en niet voornemens schijnt te zijn zich tot één dezer functies te bepalen. HET GASWAPEN IN DEN TOEKOM- STIGEN OORLOG. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" vestigt de aandacht op een zoo juist uit gekomen Duitsch boek over den chemischen oorlog, geschreven door dr. Hanslian en Bu- gendorff, waarin de gasoorlog in verleden en toekomst wordt behandeld (tijdens den oor log was dr. Hanslian als chemisch deskun dige ingedeeld bij het legerkorps, waarbij alle proefnemingen werden gedaan). De schrij vers voorzien in de toekomst een combinatie van gas, vliegtuigen en tanks (in het jongste nummer van het „Militar Wochenblatt" wordt de mogelijkheid besproken van den aanmaak van een ondoordringbare tank, die echter zelf gaswolken kan loslaten). De schrijvers verklaren (als men het soms nog niet wistdat sinds den vrede geen mi litair vraagstuk het onderwerp is van zoo vele proefnemingen en onderzoekingen en zij meenen te mogen concludeeren dat Duitsch land in deze niet achterblijft. „Het is be grijpelijk,"schrijven zij, „dat een dicht scherm van geheimzinnigheid deze toebereidselen verduistert maar wanneer dit scherm eens voor een oogenblik wordt opgeheven, zien wij volkomen duidelijk, wat wij te wachten hebben van den toekomstigen chemischen oorlog." De strategen moeten rekening hou den „met gas als een beslissend wapen in de handen van de natie, welke het meest vooraan staat op het gebied van wetenschap en tech niek. Gezag of wereldmacht zal derhalve al leen ten deel vallen aan het volk, dat het beste is op dit terrein." HET REGIEM VAN MUSSOLINI Mussolini heeft in een interview eenige mededeelingen gedaan over den toestand in Italië. Hij zeide de ontbinding van het Parlement te zullen aanbevelen en evenzoo, indien noodig, de afkondiging van het dictator schap, teneinde zijn oorspronkelijk eco o misch-politiek program, welks verwezen lijking Italië tot de eerste naties 'der wereld zal maken, ten uitvoer te leggen. In tegenstelling met de berichten in de bladen, volgens welke de toestand sinds 4 November nog ernstiger is geworden, zeide hij „Ik ben het, die de facisten in toom houd. Wanneer ik hen morgen toespreek, zal ik hun precies mededeelen, hoeveel van hun mede-fascisten in de gevangenis zuch ten. Dit aantal kan op meer dan 1000 geschat worden. De oppositie beeft van vrees en dit is louter voor mij," voegde hij er met een zekere zelfbewustheid aan toe. Voorts zeide Mussolini, dat hij reeds een aanvang gemaakt had met de onderhande lingen inzake de betaling der Italiaansche schuld aan de Vereenigde Staten. „Wij zijn bereid de bedragen terug te betalen, welke wij ontvangen hebben. Natuurlijk verwach ten wij dezelfde voorwaarden als het veel rijkere Engeland ontving." Ten slotte schetste Mussolini nog in alge meene lijnen de Italiaansche buitenlandsche politiek, die een politiek vol vredelievendheid en waardigheid zal zijn, doch steeds de be langen der burgerij zal beschermen. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN SPANJE. De „Times" meldt nader uit Madrid over het complot tegen het Directorium. Twee van de mannen, die te Barcelona gearresteerd zijn in verband met de klop partij, die Donderdag plaats had, zijn Maan dagmorgen in de gevangenis geëxecuteerd. De veertien mannen, die nabij Vera gear resteerd werden, zijn naar Pampluna over gebracht om aldaar terecht te staan. De arrestaties aan beide zijden van de grens duren voort. De Fransche politie is eveneens op haar qui vive. De Fransche ambassadeur houdt nauw contact met admi raal Magaz, vice-president van het Directo rium. Er bestaat weinig twijfel, dat de ge beurtenissen te Vera het onderdeel vormen van een wijdvertakt complot, dat mislukt is. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN BRAZILIË. Een nader B. T. A.-telegram uit Montevi deo meldt, dat het Braziliaansche pantser schip „Minas Geraes," dat de Sao Paulo vervolgde, insgelijks te Montevideo is aange komen. De opstandelingen van de „Sao PaulO" gingen aan land. Het deel ,der be manning, dat trouw is gebleven aan de regeering, bleef aan boord. De Braziliaan sche legatie nam het schip in bezit. Volgens een bericht aan de „Paris Times" zijn in New York twee twaalfjarige jongens in hechtenis genomen, die een kameraadje hadden doodgeschoten, zijn lijk in een moeras hadden verborgen en daarna een brief om losgeld aan de ouders hadden gezonden. De jeugdige moordenaars, Rotonda en Megar geheeten, zeiden dat zij Leopold en Loeb (de moordenaars uit Chicago) hadden willen na- apen. SNELLE OPLOSSING. Professor tot student in de scheikunde: Zegt u mij eens in welke verbinding lost het goud het snelste op. Student: In het huwelijk. DAT WAS WEL AAN TE NEMEN Wat! is je geld alweer op? Als ik ge weten had, dat het studeeren zooveel kostte.... Ja oom, en dan moet u weten, dat ik nog niet eens. veel studeer. OP HET ERGSTE VOORBEREIE Pietersen vond een stuk papier in zijn tuin, waarop een zeer nauwkeurige tot in bijzonderheden uitgewerkte kaart van zijn privé-kantoor. De juiste stand van de stoe len was aangegeven en eveneens de manier, waarop de deuren draaiden. Zelfs de ven sters waren er opgezet. Een inbreker moet op mijn kantoor loeren, zei de ongeruste man tot zijn huis gezin. O, dat is het niet riep zijn dochter uit, het papier bekijkend, dat is de hand van Jan. Hij wil naar uw kantoor komen om mijn hand te vragen! DE COMMUNISTISCHE PARTIJ EN HET ROODE LEGER. De politieke leiders (d.w.z. communis tische propagandisten) van het Roode Leger hebben kort geleden een congres te Odessa gehouden, waar deze heeren hun positie heb ben besproken. In de resolutie, die ter con ferentie werd aangenomen, wordt er op ge wezen, dat de belangstelling voor de com munistische partij onder de soldaten steeds minder wordt en dat zelfs de komsomollers, die als een communistisch cement de solda ten aan de partij moesten binden, de partij verlaten. Trouwens, zoodra iemand onder de wapenen wordt geroepen, ondergaat hij den invloed van de andere soldaten en die is niet gunstig voor den partijgeest. De confe rentie heeft bijzonder den nadruk op het feit gelegd, dat er bataljons bestaan, waarin geen communistische cel aanwezig is en waar geen propaganda wordt gevoerd. Een veeg teeken is ook het door de confe rentie vastgestelde feit, dat onder de „roode commandanten" veel misdadigers zijn 28 van deze heeren werd dan ook uit de par tij verdreven. Daar alleen communisten als toehoorders van de cursussen ter omleiding van officieren worden toegelaten, beteekent dit feit, dat in de partij vele minderwaardige elementen zich bevinden. Dit wordt beves tigd door de cijfers der uitsluitingen. Zoo bij voorbeeld zijn van de drie en een half dui zend communisten van het gebied van Odes- sa niet minder dan 900 uit de partij verdre ven omdat zij in conflict zijn geraakt met den strafrechter en wel wegens diefstal e.d. Het blad „Mokattam" meldt, dat de troe pen van Hedjas oprukken naar Mekka en dat de bezetting hiervan binnen drie weken wordt verwacht. (Naar men zich herinnert, werd Mekka door de Wahabieten onder Ibn Saoed bezet. De troepen, die thans naar Mekka opruk- kenj zijn blijkbaar die van koning Ali, den zoon van den afgetreden koning Hoessein. De bouw van auto's voorloopig stopgezet Ongeveer 90 personen ontslagen. Naar de Tel, verneemt, is besloten de fa bricatie van de bekende 6 cylinder Spijker automobielen voorloopig stop te zetten. Fmancieele bezwaren, mede in verband met de crisis, die het automobielvak nog. steeds doormaakt, zijn hiervan de oorzaak. In verband hiermede zijn in den loop van de vorige week zestig werklieden ontslagen, terwijl met ingang van a.s. Woensdag nog dertig man op straat komen. De voorraad, reeds voltooide wagens, ten getale van ongeveer vijftien, zal op de ge wone wijze worden verkocht. Volgens alle waarschijnlijkheid zal het proces der heiligverklaring van den Gelukz. Petrus Canisius goed eindigen tegen a.s. Mei, en zal dan de plechtige heiligverklaring kunnen geschieden. Te dier gelegenheid wordt dan te Rome een groote nationale Nederlandsche bede vaart verwacht (Tijd). 24. Een uitdrukking van angst zweefde over haar bleek gelaat, en, het hoofd in haar han den gesteund, weende zij bitter. Brian keek haar op vorschende wijze aan; en Calton nam beiden misnoegd in oogenschouw „Kijk "hier," sprak hij eindelijk op drif- tigen toon tot Brian, „zoo u mijn zienswijze omtrent uw gedragslijn wenscht te verne men, zeg ik, dat u een onverbeterlijke schurk zijt, houdt mij de uitdrukking ten goede, mijn waarde." „Hier staat het edele meisje, dat u met geheel haar hart bemint, en bereid is, om uwentwil alles ten offer te brengen, zij komt hier, uw smeekende uw leven te redden, en u wendt u koel van haar af." Trotsch hief Brian zijn hoofd op, zijn ge laat gloeide. „U hebt ongelijk, zeide hij, zich bits naar hem toewendend, „terwille van dit meisje bewaar ik het stilzwijgen," en het bed verlatende, wees hij naar Madge, die bitter weende. Verbaasd beurde z^haar doodsbleek ge laat op „Om mijnentwil!" schreeuwde zii od ont stelden toon. „O, hij is gek," zei Calton met een schou derophalen. „Ik zal trachten, hem in staat van waanzin te verklaren." „Neen, ik ben niet gek," schreeuwde Fitzgerald wild, Madge in zijn armen slui tende. „Mijn lieveling, voor jou bewaar ik het stilzwijgen. !k zou je kunnen zeggen, waar ik dien noodlottigen'nacht was en mij zelf redden; maar wanneer ik zulks deed, zou je een geheim leeren kennen, hetwelk geheel je leven zou vergiftigen en ik durf niet spreken fk durf niet!" Met een meewarigen glimlach beschouw de Madge hem, heete tranen vloeiden langs haar wangen. „Mijn liefste," zeide ze zacht, „denk niet aan mij, maar slechts aan u zelf. het is be ter dat ik ellende zou uitstaan, dan dat jij zoudt moeten sterven. Ik weet niet, wat dit geheim kan behelzen, maar zoo een open baring je leven kan redden, twijfel dan niet langer. Zie," kermde zij, op haar knieën vallende, „ik lig aan je voeten ik smeek je bij de liefde welke je ooit voor mij ge koesterd heb, red jë zelve hoe ook voor mij de gevolgen moeten zijn." „Madge," sprak Fitzgerald, haar opbeu rend en in zijn armeh nemende, „eertijds zou ik zoo iets gedaan kunnen hebben, maar nu is het te laat. Daar is een ander en gewichtiger reden voor mijn stilzwijgen, die eerst vanaf mijn gevangenneming dagtee- kent. Ik weet, dat ik den eenigen weg, aan deze beschuldiging van een moord, dien ik niet bedreven heb, te ontsnappen, voor goed heb afgesneden; maar, zoo waar er een God in den Hemel is, zweer ik, dat ik mijn stil zwijgen niet zal verbreken." Diepe stilte heerschte in de cel, slechts nu en dan afgebroken door het krampachtig snikken van Madge, en zelfs Calton, de cy nische man, zooals die was, voelde zijn oo gen vochtig worden. „Neem haar met u mede," sprak Brian tot Calton, en zich omkeerend, wierp hij zich op zijn bed, en bedekte het gelaat met zijn handen. Calton antwoordde hem niet, maar riep een der gevangenbewaarders en Pro beerde Madge mee te voeren. Maar juist, toen zij de deur bereikten, brak zij van hem los en ter'ugloopend, vloog zij aan de borst van haar verloofde. „Mijn lieveling! Mijn lieveling," sniicte zij, hem kussende, „je zult, gij -moogt niet sterven! Ik zal je redden, in weerwil van je zelf," en als was zij bevreesd, zich zelf niet langer meester te kunnen blijven, snelde zij de cel uit, gevolgd door den advocaat. DERTIENDE HOOFDSTUK. Madge stapte in het rijtuig en Calton toef de een oogenblik, om den koetsier last te geven, naar het spoorweg-station te rijden. „Zeg hem, naar Brian's woning in i ow- lett-strcet te rijden," zeide zij, haar hand op Caltons arm leggende. „Met welk doel," vroeg de advokaat ver baasd. „En ook den Melbourne-club langs te gaan, omdat ik daar even moet stilhouden.' „Wat drommels zou zij daarmee op het oog hebben?" mopperde Calton, de ge- wenschte instruction gevende. „En nu," vroeg hij, zijn begeleidster aan starend die haar sluier omlaag had gedaan, terwijl de koets ijlings over de straat rolde, „wat bent u voornemens te doen?" Zij lichtte haar sluier op, en de plotse linge verandering, van welke haar gelaat de onuitwischbare sporen droeg, verwekte zijn niet geringe verbazing. Tranen waren nu niet meer zichtbaar, haar oogen waren koud en glinsterend, terwijl haar lippen dicht op elkander geperst waren. Zij geleek een vrouw, die een standvastig en onwrik baar besluit had genomen en haar voorne men tot eiken prijs ten uitvoer zou brengen. „Ik zal Brian in weerwil van hemzelf redden," sprak zij zeer duidelijk. „Maar hoe?" „O u denkt, omdat ik een vrouw ben, kan ik zulks niet ten uitvoer brengen," zeide zij gramstorig. „Welnu, wij zullen zien." „Ik vraag pardon," antwoordde Calton, „mijn zienswijze omtrent het zwakke ge slacht was altijd een uitstekende en dit gevoelen deelt elk advokaat, daar iedere vrouw in negen van de tien gevallen de slimste partij kiest." „Praatjes!" „En toch de waarheid," antwoordde Cal ton. Het is bekend, dat de vrouwen meer invloed bezitten dan de mannen, zoowel in het goed als in het kwade. Maar hiervan is nu geen sprake," vervolgde hij. „Wat bent u voornemens te doen?" „Eenvoudig dit," antwoordde zij. „Ten eerste moet ik u zeggen, dat ik Brians me- dedeeling, als zou hij om mijnentwil het stilzwijgen bewaren, niet goed vat, aange zien er in mijn leven geen geheim bestaat, hetwelk zulk een gedragslijn zou kunnen rechtvaardigen; doch de feiten, waarop het geval berust, zijn ons huis in St. Kilda tegen elf uur. Hij zeide, naar den club te gaan om te zien, of er ook eenige brieven voor hem gekomen waren, om vervolgens zich naar zijn woning te begeven." „Maar dat kan slechts een voorwendsel zijn geweest." Madge schudde het hoofd. „Neen, dat zou ik niet denken. Ik vroeg hem niet, waar hij heenging, en hij zeide het mij geheel vrijwillig. Ik ken Brians ka rakter, en hij zou mij geen leugen op den mouw spelden, en zeker niet, indien daar toe niet de minste aanleiding bestond. Ik ben volkomen overtuigd, dat hij voornemens was dat te doen, wat hij zeide, om zich ver volgens regelrecht naar huis te begeven. Toen hij op den club gekomen was, vond hij daar een schrijven, dat hem noodzaakte, van gedachten te veranderen." „Maar door wiens bemiddeling ontving hij dezen brief?" „Kunt u dit niet gissen," sprak zij onge duldig. „Van de persoon het zij dan man of vrouw, die hem wenschte te zien om hem een geheim dat mij bejreft te openbaren. Hij ontving den brief in zijn club, en begaf zich naar Collins-street, om den schrijver te ontmoeten. Aan den hoek der Schotsche kerk trof hij Mr. Whyte en verliet, hem herkennende, dezen met afkeer. Vervolgens snelde hij naar Russell-street, om zijn af spraak gestand te doen.' „Gij denkt dus niet, dat hij terugkwam?" „Dat hij zulks niet deed, daar ben ik ze ker van, want, gelijk Brian u zeide, er zijn jonge lieden in overvloed, die jassen dragen van dezelfde soort als hij er een aan had. Wie de tweede man was, die in het rijtuig stapte, weet ik niet, maar dat Brian het niet was, durf ik onder eede te bevestigen." „En u wilt een onderzoek naar dien brief instellen?" „Ja, in Brians woning." „Hij kan hem verbrand hebben." „Hij kan wel duizend zaken gedaan heb ben, maar dat deed hij niet," gaf zij ten ant woord. „Brian is de meest achtelooze ster veling tgr wereld; hij zal den brief in zijn zak gestoken, of hem in de snippermand geworpen hebben en er nooit meer aan den ken." „In dit geval deed hij het echter wel." „Ja, hij dacht aan het gesprek, hetwelk hij met den schrijver voerde, maar niet aan den brief zelf. Ik vertrouw er op, dat wij hem in zijn lessenaar, of in een der zakken van de jas, die hij dezen avond aan had, zullen vinden." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5