ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS, UIT HEX AND- f Het nieuwe Britsche ministerie. MacDon'ald's positie. De tentoonstelling te Wembley. Dreigende staking in de Bel gische ijzerindustrie. Opening van het Belgische par lement. De Oostenrijksche spoorweg staking. De sociale strijd in Duitschland. Woe Pei Foe's plannen. Nog een aardverschuiving. Het St. Elisabethsziekenhuis te Alkmaar. Conferentie werkloozensteun Het „luchten" van gevangenen. Honderdjarig bestaan van de Reddingmaatschappijen. Mededeelingen van de R.-K. Staatspartij. Van Heutsz-monument te Amsterdam. Opening der Oost-Twentsche Politieschool te Oldenzaal. De Commissaris der Koningin in Overijsel. De opbrengst der weldadig heidszegels 1923. Een protest. Voor de Reddingsmaat schappijen. Huwen Marechaussees. DRANKBESTRIJDING. Bloemendag „Sobriëtas." VERKEER EN POSTERIJEN. Spoorwegverkeer Nederland bezette gebied. Goedkoope werkkrachten De proteststaking in de havens. MARKTNIEUWS. Het spoorwegpersoneel en zyn loonen. Visscherv. Een historisch schilderij LONDEN, 11 Nov. Hedenavond is de vol gende lijst gepubliceerd van leden der re geering, die geen deel uitmaken van het Kabinet: Minister voor pensioenen: majoor G. C. Tryon. Postmaster-general: sir William Mitchell Thomson. Minister voor transport: luit.-kolonel Wilfred Ashley. Financieel secretaris van het departement >an financiën: luit.-kolonel Walter Guiness. Lord-advocate: William Watson. Solicitor-general: sir Thomas Inskip. Solicitor-general voor Schotland: Fleming Onder-secretaris voor binnenlandsche za keu: Godfrey Locker-Lampson. Onder-secretaris voor buitenlandsche za ken: Ronald MacNeill. Onder-secretaris van oorlog: graaf Onslow Financieel-secretaris van het departement van oorlog: kapitein Douglas King. Onder-secretaris voor Indië: graaf Win- terton. Onder-secretaris voor luchtvaart: sir Philip Sassoon. Financieel en parlementair secretaris der admiraliteit: Davidson. Civil lord der admiraliteit: graaf Stan hope. Parlementair secretaris van het departe ment van handel: sir Burton Chad wick. Secretaris voor het mijnwezen: luit.-kol. Ltne Fox. Parlementair secretaris voor landbouw en order-secretaris voor visscherij: Bledisloe. Parlementair secretaris voor abeid: Bet- terton. Parlementair secretaris voor posterijen: burggraaf Wolmer. Parlementair secretaris voor hygiëne: Kingsley Wood. Parlementair secretaris voor pensioenen: luit.-kolonel Stanley. Parlementair secretaris voor onderwijs: lady Atholl. Parlementair secretaris voor Schotland: kapitein Walter Elliot. Parlementair secretaris voor transport: Mcore-Brabazon. Staatssecretaris voor koloniën: majoor Crmsby-Gore. Laatstgenoemde bevindt zich op 't oogen- blik in Oost-Afrika, zoodat het nog niet be kend is, of hij zijn benoeming aanneemt. LONDEN, 11 Nov. Men verleemt, dat er Vrijdag j.l. een vergadering heeft plaats gehad van het uitvoerend bestuur der En- gclsche arbeiderspartij en dat daarin harde noten zijn gekraakt over het beleid van MacDonald, wien men verwijt, dat hij de jongste verkiezing heeft doorgedreven zon der tactische redenen. Naar het heet is Mac Donalds gezondheid ernstig geschokt zoowel door zijn werk als premier, als door de jongste verkiezingscampagne. Gemeld wordt, dat hij een langdurige reis wenscht te on dernemen en dat het doel dier reis Zuid- Amerika zal zijn, waardoor hij geruimen tijd op zee zal vertoeven, waar de kalmte hem herstel za! brengen. In elk geval is hem in deze vergadering van den uitvoerenden raad een commissie terzijde gesteld, bestaande uit Clynes, Thomas, Snowden en Henderson. Tijdens zijn afwezigheid zai Snowden de lei ding van zaken op zich nemen. De uitvoe rende raad heeft voorts besloten een reeks onderwerpen op politiek gebied in studie te nemen, zooals een eventueele samenwerking met de liberalen, of met de communisten. Overwegingen van tactiek zullen hebben te beslissen of samenwerking met een dezer groepen, of met geen van beiden, zal worden gezocht of aanvaard. LONDEN, 11 Nov. Lord Stevenson, de organisator van de rijkstentoonsteliing, heeft aan een vertegenwoordiger van de „Times" verklaard, dat uit de rede, die Baldwin gis- t. ravond op het Lord Major's basket h reft gehouden, valt af te leiden, dat het thans zeker is dat de tentoonstelling het volgend jaar opnieuw zal worden gehouden. Iedereen wachtte er op dat de regeering de leiding zou nemen en dit is op 't allerlaatste oogen- blik inderdaad geschied, verklaarde lord Stevenson, die tevens de meening uitsprak, dat degenen die het financiëele risico vmr de tentoonstelling zullen dragen, thans in een veel betere positie zijn dan den vorigen keer. CHARLEROI, 11 Nov. Afgevaardigden ran de ijzerfabrieken en constructiewerk plaatsen onderzochten den toestand, ont staan ais gevolg van de weigering der werk gevers om, op grond van het duurder wor den van het levensonderhoud, de loonen te verhoogen en namen een motie aan, welke het bestuur opdraagt een staking in dc fa brieken te organiseeren, welke door een speciale commissie moet worden uitgevoerd na een bij de statuten bepaald referendum. BRUSSEL, 11 Nov. Het Belgische par lement is vandaag bijeengekomen. Nadat een oogenblik was gewijd aan de nagedach tenis van de oorlogsdooden, ging de Kamer over tot de herkiezing van het bureau, dat bij acclamatie herkozen werd. Brunet, de president, verklaarde dat met den dag de hoop op vrede grooter werd, die aan het land de onontbeerlijke veiligheid moest brengen. WEENEN, 11 November. De vanmorgen aangekondigde onderhandelingen tusschen het stakende spoorwegpersoneel en de di rectie zijn vanmiddag begonnen en hadden tot resultaat, dat het conflict om half zes vanmiddag als geëindigd kon worden be schouwd. De besprekingen hadden een on verhoopt gunstig verloop. De nieuwe concessies, door de spoor wegen aan de vertegenwoordigers der stakers gedaan, voldeden vrijwel aan dc cischen van de socialistische vakvereenigin- gen, die naar men weet gematigder waren, dan die van de veel radicaler nationaal- sccialistische vakvereenigingen. De nationale vergadering, die heden middag te 3 uur bijeen kwam, nam kennis van de demissie van het kabinet en ging daarna weer uiteen. De centrale commissie uit de Nationale Vergadering, die onmiddellijk daarna bij eenkwam, benoemde Mgr. dr. Seipel een stemmig tot kabinetsformateur. Dr. Seipel nam deze opdracht aan, onder voorwaarde, dat Donderdag de staking zou zijn bijgelegd. Men heeft algemeen den indruk, dat de regeering veel toeschietelijker is geweest, dan men na haar geharnaste verklaringen in de persconferentie van Zaterdag zou heb ben mogen verwachten. WEENEN, 11 November. Bij de aanvaar ding der opdracht tot vorming van een nieuw kabinet verklaarde Seipel er .de aan dacht op te moeten vestigen, dat de hui dige regeering besloten was, zich over de vraag, of zij haar functie zou hervatten, eerst dan uit te laten, wanneer toestanden in het leven waren geroepen, waarbij de saneeringspolitiek der regeering kon wor den voortgezet. In de zitting van Donderdag zou hij de commissie zijn besluit mededeelen. Deze werd daarop tot Donderdag verdaagd, WEENEN, 11 Nov. Hedenmorgen ver scheen bondskanselier Mgr. Seipel in ge zelschap van den voorzitter der chr.-soc. partij bij den president der Groot-Duitsche partij Dinghofer, met wien hij een breed voerige bespreking had omtrent den po li tieken toestand. Dinghofer bracht daarover verslag uit aan den bond van Groot-Duitsche afgevaar digden en ontving machtiging om met dc chr.-soc. partij in onderhandeling te tre den over een coalitie. BERLIJN, 11 Nov. We zitten .hier thans midden in een stakingsperiode. Sinds gis teren staken de metaaldraaiers der fa brieken van Stinnes en in de turbinefa- brieken van de A. E. G. Het personeel van de Berlijnsche gasfa brieken dreigt met staking, wil echter eerst nog een poging tot bemiddeling van den rijksminister van Arbeid afwachten. (Een Wolff-bericht meldt intusschen, dat de staking ten gevolge van het bindend verklaren der scheidsrechterlijke uitspraak kon worden vermeden.) De vakvereeniging vSn de arbeiders bij den Waterstaat heeft een ultimatum ge steld, dat morgenmiddag om 2 uur zal af- loopen. Met de spoorwegarbeiders was al sinds weken over een nieuwe loonsverhooging onderhandeld en ook de spoorwegambtena ren zijn thans weer met nieuwe eischen voor salarisverhooging gekomen. (Volgens een Wolff-bericht zal op 1 Dec. bij de rijksspoorwegen weder de toestand worden hersteld, welke in overeenstemming is met het loontarief. Al het personeel ontvangt een loonsverhooging van 9 pet.) En ten slotte staakt sinds hedenmorgen een gedeelte van het personeel van de ondergrondbaan. Daar dit gedeelte echter uitsluitend uit bestuurders en conducteurs van de ondergrondsche treinen bestaat, ligt het geheele bedrijf stil en op de trams en autobussen is het dientengevolge moorddadig vol. De staking bij dc ondergrondsche is niet geheel onverwacht gekomen. Weken lang was er met vertegenwoordigers van het personeel reeds onderhandeld en ten slotte was men het eens geworden over een re geling, die door het grootste gedeelte van het persorfeel werd aanvaard. Alleen de 1800 bestuurders en conducteurs verklaar den zich er tegen en besloten in een van nacht gehouden vergadering het werk neer j te leggen. De directie van de ondergrond sche heeft aan alle stakers doen mededee len, dat ze, ingeval ze morgenmiddag 4 uur het werk niet hebben hervat, op staanden voet worden ontslagen. BERLIJN, 11 Nov. Daar verschillende categorieën van rijksambtenaren den laat- sten tijd salarisverhooging hebben gevraagd heeft de regeering 'besloten, op Dinsdag IS November met de vertegenwoordigers vah de verschillende Duitsche landen een be spreking te houden, teneinde vast te stel len in hoeverre men aan de eischen der ambtenaren tegemoet kan komen. (Een Wolff-bericht meldt nog, dat ook verte genwoordigers der ambtenaren tot deelne ming aan de besprekingen zullen worden uitgenoodigd.) PEKING, 11 Nov. Woe Pei Foe is uit Tsje-foe naar het. Zuiden scheep gegaan. Ge meend wordt, dat hij voornemens is in de Haichowbaai aan land te gaan, mét het doel via den spoorweg van Sjanghai Layang te bereiken, doch Tsjang Tso-lin brengt ijlings uit Tientsin troepen naar het Zuiden, ten einde Hsoechow-foe te bezetten en den doortocht van Woe Pei Foe te verhinderen. BERLIJN, 12 Nov. In den nacht van Maan dag op Cinsdag heeft er nabij Mühlhorn aan den oever van de Walensee een aardver schuiving plaats gehad, waardoor de spoor weg Baze'-Chur over een lengte van 120 M. is vernield. Met donderend geweld stortten de rots blokken in het meer, welks waterspiegel aanzienlijk steeg. Door de geweldige deining werden vele schepen losgerukt. Er is op het oogenbiik nog een massa van ca. 200.000 M.3 aarde in beweging. Voor dat men het opruimingswerk begint wil men ook het neerploffen dezer massa afwachten. Het spoorwegverkeer BazelChur heeft men omgeleid. Het zal waarschijnlijk tot het eind van het jaar onderbroken blijven. Naar wij vernemen, is de bouw van het ziekenhuis te Alkmaar gegund aan de firma I A. Buur te Burgerbrug (N.H.) voor 819.900. Naar de „Tel." verneemt, hoeft de con ferentie, welke minister Aalberse Maandag middag met de wethouders van onze vier groote sleden had, enkel het karakter van een voorloopige bespreking gedragen. Be sluiten zijn niet genomen, hetgeen trouwens niet in de bedoeling lag. Het onderhoud droeg een gemoedelijk karakter. Door het Tweede Kamerlid Mevr. De VriesBruins zijn aan den minister van Justitie de volgende vragen gericht: Is de minister bereid mede te deelen, of het juist is, dat in de strafgevangenis in Den Haag aan de gevangenen op Zondag geen beweging in de open lucht wordt toege staan, ook niet aan diegenen, die op medisch voorschrift'meer dan den aangegeven mini mum tijd beweging in de open lucht moe ten nemen? Indien deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, dat is dan de reden, dat werd afgeweken van art. 65 van den algc- meenen maatregel van inwendig bestuur, bedoeld in art. 22 van het W. van S.? Wanneer in Den Haag inderdaad van bovengenoemd artikel 65 wordt afgeweken, zou de minister dan een onderzoek willen laten doen naar den toestand in dé andere strafgevangenissen ten opzichte van dit punt? Mochten óf in die in Den Haag, óf in een der andere strafgevangenissen dergelijke hoogst ongewenschte toestanden voorko men, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, om te zorgen, dat in het vervolg de weinige hygiënische voorschrif ten, die er in het belang van de gevangenen bestaan, worden opgevolgd? Ter herdenking van het honderdjarig bespan van de beide Nederlandsche Redding- ir at thappijen heeft de regeering Maandag middag aan de jubilaressen in'de Riddertaal een ontvangst aangeboden. De voorzitter van den ministerraad, Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heette de gasten namens de regeering bij deze feestelijke gele genheid hartelijk welkom. De offichele welkomstrede werd uitgespro ken door den voorzitter van den ministerraad, Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Daarna volgde een rede van den voorzitter van het comité voor het Nationaal Huldeblijk, Jhr. Roëll, commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, waarna minister van Swaay de rij der officieele sprekers sloot. D e minister deed vervolgens mededeeling van de, reeds vermelde, onderscheidingen en wenschte_ ten slotte, namens de regeering, de begiftigden daarmede van harte geluk. Nadat een strijkje het Wilhelmus ten ge- hoore had gebracht, betrad de heer P. E. Tegelberg uit Baarn, voorzitter der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij., het podium om de regeering te danken voor haar ont vangst. Het was heden de mooiste dag in de annalen der Maatschappij, wier motto altijd s geweesteenvoud. Vandaar, dat deze hul diging de eerste is in haar honderdjarig be staan. Dat de mannen van de kust thans ge huldigd worden, stelde spr. echter op hoogen prijs. Naast het deel der natie, dat door groot herseuvermogen het land organiseert en regeert, bestaat niet minder behoefte aan het deel der natie, dat door karakterkracht den Nederlandschen naam hoog houdt. Een volk, dat offervaardigheid en vaderlands liefde mist, is tot ondergang gedoemd. Spr. wenschte hier detrdank te vertolken van alle mannen der Maatschappij, van de hoogsten tot de laagsten. De laagsten vormen in dit geval het bestuur te Amsterdam, de hoogsten de mannen in de boot. De bijdrage van 5000, die de regeering in uitzicht heeft ge steld, wordt door de Mij. ten zeerste gewaar deerd, evenals de mooie gav e van het comité van het Nationaal Huldeblijk. Spr. eindigde met een woord van dank tot allen die hiertoe hebben bijgedragen of op andere wijze van hun belangstelling deden blijken. Ten slotte getuigde de heer Jan Leis uit Kinderdijk, voorzitter van de Zuid-Holl. Mij. tot Redding van Schipbreukelingen, nog van de erkentelijkheid zijner Maatschappij voor de gebrachte hulde, waarna de gasten zich door de zalen verspreidden. Terwijl het strijk je opgewekte muziek uitvoerde, werden ver- versehingen rondgediend. De receptie werd bijgewoond door een groot aantal genoodigden, die de in de ruime zaal beschikbare talrijke plaatsen geheel vulden. Behalve de ministers Ruys de Beeren brouck, van Swaay, Aalberse en Westerveld bevonden zich onder de gasten o.m. dr. van Leeuwen, vice-president van den «Raad van State de burgemeester van Rotterdam, mr. Wytema; de burgemeester van 's-Graven- hage, mr. J. A. N. Patijn de oud-minister van marine Janssen en de wethouder van 's-Gravenhage, dr. W. W. van der Meulen. Het overleg van het Adviseerend College Het Adviseerend College, dat op Zaterdag 8 November j.l. zijne werkzaamheden heeft aangevangen, heeft besloten in de R. K. Pers bekend te maken, dat verzoeken om gehoord te worden, door het Adviseerend College volgens art. 7 van het Algemeen Kiesre glement, door personen of besturen van vereenigingen schriftelijk moeten worden ingediend vóór of op Dinsdag 18 November a.s. bij den secretaris van het Adviseerend College, mr. Frans Teulings, te 's-Hertogen- bosch. De desbetreffende passage'uit art. 7 van het Algemeen Kiesreglement luidt: „Aan die vergadering (waarin de te stellen can- didaten worden besproken) kan vooraf gaan overleg met personen met besturen van vereenigingen, op wier oordeel het advi seerend college prijs stelt, of'welke daartoe het verzoek tot het Adviseerend College hebben gericht." Vanwege het Adviseerend College zullen voorshands geen uitnoodigingen tot over leg, als in art. 7 bedoeld, worden verzonden, noch aan personen nöch aan besturen van vereenigingen, behoudens aan de besturen der beide R. K. Kamerclubs. De dag van net overleg is gesteld op Za terdag 29 November a.s. Van de zijde der Nederlandsche regeering wordt aangestuurd op de totstandkoming van een monument voor wijlen generaal Van Heutsz, dat even sober als welsprekend de nagedachtenis van den generaal in her innering zal houden. Dit monument zou, naar de meening der regeering, zijn juiste plaats vinden in Amsterdam, op Jiet plein vóór bet Koloniaal Instituut aan de Mauritskade. In de overtuiging dat pok in dezen alle over drijving zou schaden, moest de regeering dan oojk het ontwerp voor een grandioos stand beeld, haar onlangs ter inzage gegeven, on voorwaardelijk afkeuren, hoe goed ook door den ontwerper bedoeld. De teekening van dit ontwerp stelde generaal Van Heutsz, ten voeten uit, op een reusachtig marmeren on derstuk, met op de vier hoeken een symbo liek van de vier voornaamste Inlandsche be volkingsgroepen, met den Javaan en den Atjeher aan de voorzijde. Naar dc mtening der regeering wordt de eenvoud, die leven en werken van generaal Van Heutsz steeds kenmerkte, met dergelij ke grootsche en min of meer trotschc ont werpen niet gediend. Hier in Nederland niet en in Indië evenmin. Vandaar ook haar advies om in dezen sobere welsprekend heid te betrachten Te Groningen is op aanstichting van den majoor der marechaussee den heer Bauduin een commissie gevormd, die gelden zal ver zamelen voor de oprichting van een mo nument ter eere van de nagedachtenis van generaal Van Heutsz. Eere-vöorzitter der commissie is de commissaris der Koningin, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, voorzitter de burgemeester jhr. mr. Bosch, ridder van Rosenthal. Te Oldenzaal had de officiëele opening plaats van bovengenoemde school. Tegen woordig waren behalve het bestuur van den Oost-Twentschen R.-K. Politiebond de bur gemeesters van Oldenzaal, Losser, Weerselo en Ootmarsum. Na een welkomstwoord van den leider van den cursus, den heer G. J. A. Wessels, werd het officiëel openingswoord gesproken door den heer N. Vos de Wael, burgemeester van Oldenzaal. De Weleerw. adviseur, kapelaan Schweig- mann van Oldenzaal bracht hulde aan het onvermoeide werken van het bestuur, waar door thans deze Politieschool kan worden geopend. Hierna werd nog het woord ge voerd door de heeren van Heivoort, burge meester van Losser, Jansen, burgemeester van Weerselo en Jhr. Hora Siccama, burge meester van Ootmarsum. Nadat de heer Wessels de verschillende sprekers namens bet schoolbestuur en cur sisten dank had betuigd voor de beste wen- schen, begon de eerste les, n.l. een verhan deling over de grondwet. Na afloop betuig den de bezoekers hunne hooge ingenomen heid met het verhandelde. Naar het Corr. Bur. bericht, zou de Com missaris der Koningin in de provincie Overijssel, Mr. A. F. L. Graaf van Rechteren Limpurg Almelo, het voornemen hebben te gen het begin van het volgend jaar onthef fing uit zijn ambt te verzoeken. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft overeenkomstig het advies van de daartoe ingestelde commissie beslo ten, dat de netto-opbrengst van den ver koop van weldadigheidspostzegels in Decem ber 1923—Januari 1924 als volgt wordt ver deeld: Het Nederl. Kunstverbond 2256.82; dc Nederl. Bond tot kinderbescherming 4000; de Nederl, Centrale Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose 4000; 'het Centraal Comitb tot Steun aan Nederlanders in het buitenland 4000; het Genootschap tot Ze delijke verbetering van Gevangenen 2300; de R.-K. Reclasseeringsvereeniging 1700. Aan de toekenning van het voor het Ne- derlandsch Kunstverbond bestemde bedrag heeft de minister de voorwaarde verbonden, dat het verbond de kunstenaars van alle soorten of vakken op gelijke wijze voor steun in aanmerking doet komen en dat het zich daartoe in verbinding zal stellen met de desbetreffende kunstenaarsvereenigingen. In de R.K. Kiesvereeniging afd. E, te 's-Gravenhagc ontspon zich volgens de „Rcs. bode" een discussie over 't ont breken van officieele regeeringsvertegen- woordigers tijdens de receptie van Z, Em. Kard. van Rossum. Hoewel men niet wist, welke motieven de regeering daartoe ge leid hebben, achtte men niettemin een woord van protest op z'n plaats, „De Tijd" teekent hierbij aan: „Gelijk men weet hebben de heeren Ruys, Aalberse en van Swaay zich tijdens het Congres niet onbetuigd gelaten, en evenmin ter receptie van Z. Em. Kardinaal van Rossum. Dat het „protest" door ge noemde R.K. Kiesvereeniging echter wordt uitgebracht zonder kennis der motieven van de houding, waartegen wordt gepro testeerd, is al te dwaas, Zou het bestuur zich niet eerst rekenschap willen geven van die motieven, waarover toch wel een en ander in de R.K. pers is gepubliceerd." „Aneta" meldt uit Batavia, dat in Indië 25.000 is gecollecteerd ten behoeve van de beide jubileerende reddingmaatschap- pijëh in Nederland. De Minister van Oorlog heeft ten aan zien van het huwen van marechaussees het volgende bepaald: 1. Een gewezen marechaussee, die wegens huwelijk zonder toestemming van het wa pen verwijderd is en bij een korps zijn dienstverband indient, kan binnen zes maan den nadat deze beslissing te zijner kennis is gebracht, een verzoek om ontheffing in dienen van zijn dienstverband. Ook de marechaussee, die vóórdat deze legerorder hem bekend geitiiakt, een hu welijk zonder toestemming heeft gesloten en alsnog van het wapen wordt verwijderd, valt onder de oude regeling. 2. Een marechaussee, die thans in dienst is en die, nadat deze beslissing te zijner kennis is gebracht, zonder toestemming een huwelijk aangaat, wordt, op een datum, in ieder geval na 1 December 1924 van het wapen verwijderd en naar een korps over geplaatst. Tijdens zijn dienst-d jen bij een korpst ont vangt hij de gewone soldij, voeding, klee ding en huisvesting van een soldaatvrijwil- ligef- Een jaar na de overplaatsing kan hij een verzoek om ontslag indienen, hetgeen als dan in gunstige overweging zal warden ge nomen. De jaarlijksche Bloemendag van „Sobrië tas" in September 1.1. gehouden, heeft rond 10.000 opgebracht. De opbrengst in het Aartsbisdom Utrecht bedroeg 5933.5914; in het bisdom 's-Herlogenbosch 3186.6414; in Roermond 396.7114 en in Breda 482.85^. Zooals men weet, hield het bis dom Haarlem zich buiten de actie. Na de overdracht van de regie-sporen aan de Duitsche rijksspoorwegmpij. zal op 1 December een nieuwe dienstregeling voor het bezette gebied worden ingevoerd. Vier sneltreinen per dag in beide richtih- gen zullen in het verkeer tusschen Neder land en het bezette gebied voorzien, („N. R. Ct.") Spoorlijn heropend Na sedert 16 Juni 1923 gesloten te zijn ge weest, wordt de lijn VenloStraelenWesel, Zondag 16 dezer wederom voor het personen verkeer opengesteld. Er zullen voorloopig drie treinen per dag loopen en wel des mor gens om 4.30 en 11.01 en des n.m. 5.45 uur. Het goederenverkeer zal behoudens on voorziene omstandigheden op 1. Dcc. a.s. heropend worden. Naar de Msb. verneemt, worden thans aan de hoofdbureaux en op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen wederom loop jongens te -,yerk gesteld, Zij verrichten, behalve loopwerk, ook lichte administra- ieve werkzaamheden. combineerde hoofdbestuursvergadering van de vijf organisaties van spoorwegpersoneel werden verschillende aangelegenheden be. sproken, die thans de volle belangstelling van het personeel hebben. Besloten werd bij de directie en de regeerine aan te drin gen op toekenning van een duurtetoeslag van een extra-week loon per 15 Decem ber, per 1 Februari en per 15 Maart. Als minimum dezer extra-weken zal 35 ge- vragd worden. Het gemeenschappelijk besturen-congres ter ondersteuning van dezen eisch zal plaats hebben op 8 December a.s, in Den Haag. Ten aanzien van de door de directie voorgestelde nieuwe pensioenregeling kwam men in beginsel tot overeenstemming om trent de in te dienen bemerkingen. Voorts werd besloten zich omtrent de positie van de schrijvers en bureel-amb tenaren opnieuw tot de directie te wenden ten einde deze op beter peil gebracht te krijgen. Omtrent deze vergadering van de hoofd besturen der vijf Spoorwegpersoncel-orga- nisaties, verneemt de Tel. nader, dat ook nog einde Nov. door de Ned. Vereeniging den B. A. N. S, en den Neutralen Bond een aantal gewestelijke vergaderingen in de groote plaatsen des lands gehouden zul len worden. Aan deze vergaderingen zullen de Prot. Christelijke Bond en de R.-K..Bond St. Raphaël niet deelnemen, doch daartegen over zullen deze beide bonden vermoede lijk gezamenlijk vergaderingen beleggen. Volgens berichten uit Amsterdam en Rotterdam, zou heden, Woensdag, de ar beid in de havens weer worden hervat. Drie weken extra loon gevraagd. In oen Dinsdag te Utrecht gehouden ge- GRONINGEN, 11 Nov. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 475—500, 2e f 400— 450, 3e f 300350 voorjaars kalvende koeien le soort f 325—3.75, 2e soort f 250— 300, kalfvaarzen le soort f 400—425, 2e s. f 325450, varekoeien le s. f 400425, 2e s. f 325450, varekoeien le s. f 300350, 2e s. f 225275, stieren le s. f 0.940.96, 2e s. f 0.780.80, slachtvee le soort f 1.10 1.154, 2e s. f 0.98—1 per kg. slachtgewicht, melkschapen f 30—50, weideschapen le soort f 48—54, 2e s. f 38—42, vette schapen le soort f 5560, 2e s. f 4852, vette kal veren le soort f 1.40—1.50, 2e s. f 1.20—1.30, weidelammeren f 1722, vette lammeren f 3740, loopvarkens f 2018, vette var kens f 0.80—0.83, 2e s. f 0.75—0.78, Lon- densche varkens f 0.630.75, zouters le soort f 0.66—0.68, biggen f 7—10, f 1.25— 1.35 per week. Aanvoer 230 vette koeien, 143 vette kal veren 1154 kalf- en melkkoeien, 56 stieren, 1465 schapen, 1086 vette en Londensche var kens, 365 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee, slachtvee en de stie ren werden prijshoudend verhandeld. De vette kalveren vonden gretig koopers tegen hoogere prijzen. De nuchtere kalveren brach ten f 1014 op. De wolveehandel had in alle soorten een traag en nauwelijks prijshoudend verloop. De prijzen der vette varkens gingen iets hooger, die van Londensche varkens bleven onveranderd, terwijl de prijzen voor de zouters iets terug gingen. De handel in biggen was zeer slecht. Eieren f 1112. HULST, 10 November. Granen. De aan voer was gering. Genoteerd werd voor tarwe f 15, rogge f 13.50, gerst f 15, erwten f 20.50, bruine boonen f 25. PURMEREND, 11 Nov. Kaas. Aanvoer 10 stapels, fabrieks- f 59, met merk f 61 21 stapels boeren- f 61, met merk f 62.50 1 sta:- pel commissie- met merk f 59.50. Boter. Aanvoer 580 kg., f 2.602.70. Vee. Aanvoer 558 runderen, als 425 vette koeien f 0.801.20 per kg.melk- en gelde- koeien f 150400 16 vette kalveren f 1.40% 1.60 per kg. 200 nuchtere kalveren f 15 47 8 stieren 50 paarden, f 150—2.50 1285 schapen en lammeren f 4558 720 vette varkens, slachtvarkens f 0.84—0.90, zou ters f 0.660.72 per kg. 100 magere var kens f 24—48 200 biggen f 10—26 62 gei ten en bokken. Handel in runderen, kalveren en schapen matig, vette varkens vlug, alles prijshoudend. Fruit. 100 zak appelen f 15 en 300 zak peren f 13 per zak. SNEEK, 11 November. Vee. Ter markt waren 346 melk- en kalfkoeien f 250490 35 vette koeien f 250480 vette kalveren f 78ónuchtere kalveren f 1322 510 graskalveren f 70—140 500 schapen f 31— 49 554 lammeren f 2944 510 varkens f 60—150 118 biggen f 8—13. Men besteedde voor vette runderen 50 60 ets, dito varkens 3642 ct., zouters 34 47 ct., varkens voor Londen 3134 ct. De handel in melkvee was kalm, in vette koeien prijshoudend niet hooger, in nuch tere kalveren goed, in graskalveren tamelijk niet lager, in wolvee traag varkens iets hoo ger, biggen kalm. VENLO, 10 Nov. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 40.000 stuks, Prijzen kippen- f 14.3015, id. kleine f 8.80, eenden- f 12.50 13.10, ganzen- f 24. AMSTERDAM, 11 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). De aardappelprijzen bleven heden onveranderd. AMSTERDAM, 11 Nov. (Noteering van het Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene). Doyenne du Commice f 43—64, Eva Ballet extra f 6080, idem I f 3252, Br. Hardy f 2644, Br. Lebrun f 1422, Br. Clairgeau f 1836, William Duchesse f 4264, Leghipons f 2839, Soldat La- boureur f 1222, Calebas de Tirlemont f 1628, Souvenir de Congres f 1420, Hertogin Elza f 1428. Durandeau f 14 28, Meloenperen f 712, Giesen Wildeman f711, Winterjannen f46, Wintervijgen f 1018, Bergamotten f 57, Nouveau Pa- teau f 1424, Pondsperen f811, Joden- peren f 612, Goudreinetten extra f 24 42, idem I f 1022. Peacegood non such ex tra f 2848, Sterappelen extra f 2838, id- I f 1626, Transparant de Cronsel f 50— 56, idem I f 22—28, Present van Engeland f 1638, Cox Pomona extra f 4260, idem I f 1828, The Queen extra f 2848, idem I f 1424, Notarisappelen f 1224, Bram- ly Seedlung f 10—16, Gravesteiners f 18 26, GZn. Kroon f 12'18, Swedenappelen f 1218, Princesse Nobel f 16—28, Tulp- bel f 1628, dubb. bellefleur f 2030, Bel lefleur f 12-18, Tulpappelen f 812, Bou- uian Reinetten f 19—28, Jasappelen f 12 16, Gamerensch zuur f711, Gerrit Roe lof f 1014, zure Pippeling f 812, Para dijsappelen f 1015, Bismarck f 1418, Keizer Alexander f 1420, Huismanzoet f 812, Jaap Dirk f 812, Honingzoet f 8 14, Campagnezoet f 1016, dubb. Bem- ders f 12—18, alles per 100 Kg. Alicanten f 0.80—1.14, kassnijboonen f 0,860.95, to maten f 0.24—0.52, Belgisch witlof f 0.32 0.38 per Kg. Bloemkool f 2430, Sla f 2.40—3.20 per 100 stuks. Spruiten extra f 4.10—5.10 idem grof f 1.702.60 per baal. Uien f3.20—3.60 per 50 Kg. Bloemen, Chrysanthemums f 1836, Am anjers f 1016, Hadley f 168, Sunburst f 717, Ophelia f 818, Golden Ophelia f 820, Keizerin f 69 per 100 stuks. Snij- groen f 48 per 100 rank. Fransche anjers f 0.300.45, Margrieten f 0.050.09, Nar cissen f 0.08—0.12 per dozijn. Pepers f2 2.40 per mandje. N GRONINGEN, 11 Nov. Granen. Di laagste en hoogste prijzen waren als'volgt: 11 Nov. 4 Nov. Zomertwarwe f f Roode tarwe 10.00-12.75 10.00-12.50 Witte tarwe 10.00-13.00 10.00-12.50 Inl. rogge 11.00-13.50 10.50-13.00 Wintergerst 11.00-13.25 11.00-13.25 Zwanen'o. gerst Zomergerst 11.00-13.15 il.00-12.50 Witte haver 8.00-10.75 8.00-10.35 Gele haver 8.00-11.50 8.00-11.20 Zwarte haver 10,00-11.40 10.00-11.25 BI. Peulerwten 12.00-25.00 12.00-26.00 Gr. erwten 10.00-20.50 10.00-21.50 Schokkers 12.00-20.00 Paardeboonen 9.00-13.00 9.00-13.00 Wierboonen 9.00-12.75 9.00-12.75 Waaische idem 10.00-19.50 10.00-19.50 Koolzaad ff Karwijzaad 25.00-37.50 25.00-40.00 Geel mosterdz. 22.00-31.50 22.00-31.50 Kanariezaad 20.00-2,5.00 20.00-25.25 Lijnz. blauwbl. Idem (witbl.) Blauw maanz. 35.00-50.00 35.00-52.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 rogge, boek weit, kanariezaad, inlandschè' gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. ROTTERDAM, 11 Nov. Eieren. (Rott Cons, veiling). Aanvoer 140.000. Kippen- f 8—14.50, eenden- f 8.50—9.50, Russische f 7.50—8.75. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 222 paarden, 3 veulens, 1330 magere runderen, 524 vette runderen, 571 vette en graskalveren, 429 nuchtere kalveren, 112 schapen of lam meren, 30 varkens, 524 biggen. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. 115125 ct., 2e qual. 110—100 ct., 3e qual. 95—85 ct.; ossen le qual. 115—1221', ct., 2e qual. 10595 ct., 3e qual. 9080 ct.; stieren le qual. 105110 ct.; 2e qual. 10090 ct., 3e qual. 80—70 ct.; kalveren le qual. 175195 ct., 2e qual. 155130 ct., 3e qual. 11090 ct., alles per kg; melkkoeien f 230 425, kalfkoeien f 240450, stieren f 185 400, pinken f 150180, graskalveren f 65 vaarzen f 170210, werkpaarden f 100300, slachtpaarden f 95—160, hitten f 95185, 155 nuchtere kalveren f 1222, fokkal- veren f 1824, biggen f 614, overloopers f 17—32. Vet vee met redelijken handel in* prima qual., mindere soorten prijzen uiteenloopend. Melkkoeien en kalfkoeien bij redelijken aanvoer matig verhandeld wegens hooge vraagprijzen, speciaal voor goede qual. Nuchtere graskalveren met goede vraag voor prima soorten, mindere qual. slechts matig verhandeld. Biggen en overloopers met zeer matigen handel. Paarden eveneens matig verhandeld. Eieren. (Rott. Veiling.) Aanvoer 35.000 stuks. Kippen- f 1012515.50, cenden- f 7.85—9.70, kalkeieren f 8.158.35. BOVENKARSPEL (Station) 11 Nov. Uien groote gele f 2.803.15; drielingen f 3.203.60 per baal. Aanvoer 605 baal. Bloemkool le soort f 19.7534; 2e soort f 12 1925; 3e soort f 7.259.25 per 100 stuks. Aanvoer 212.500 stuks. Roode kool f 3.20 4.40 per 100 kg. Aanvoer 78.400 kg. FGele kool f2.303.70 per 100 kg. Aanvoer 23.100 kg. Witte kool f 0.80f 1.10 per 100 kg. Aanvoer 73.600 kg. Bieten groote f 8.50 12.25; kleine f 68.25 per 1000 stuks. Aan voer 131.600 stuks. CULEMBORG, 11 Nov. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstr.) Winterjannen 36 c., bellefleur 1016 c., goudreinetten 7 y2 30 c., campagnezoet 6%10 c., grauwzuur 6% c., jasappelen 610 c., beregamotten 47 c., zoete appelen 68 ct„ zoete belle fleur 78 ct., peren kroet 1% ct., zoet en zuur kroet 2 ct., alles per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 11 Nov. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabriek) Aangevoerd 16325 kg. Prijs f 2.262.36. ROOSENDAAL, 11 Nov. Boter. Aanvoer 20.150 kg. Prijzen hoogste f 2.45 midden- f 2.38 laagste f 2.30. VENEND AAL, 11 Nov. (Weekmarkt.) Eieren f 1415 per 100. Aanvoer 80.000 stuks. Handel vlug. Biggen f 1017 per stuk. Aanvoer 325 stuks. Handel vlugger. DEVENTER, 11 Nov. Eieren. Ter veiling van de Coöp. Veilingsvereeniging Deventer en Omstreken golden kipeieren f 14.85 15.35 per 100 stuks eendeneieren Aan voer 9000 stuks. DEVENTER, 11 Nov. Vee. Dragende koeien f 350450, guste koeien f 200260, dragende vaarzen f 300375, dragende pin ken f 200—340, guste pinken f 200270, gras kalveren f 4075, nuchtere kalveren f 1416, stieren per kilo f 0.850.95, vette koeien f 11.10. Handel vlug. Aanvoer 614 stuks. IJMUIDEN, 11 Nov. Van de haringvis- scherij kwamen heden hier binnen vijf Brit sche stoomdrifters, welke tezamen ca. 1760 manden versche haring aanvoerden. De tfzil- logger IJM. 284 (Roland) kwam van de ha- ringvisscherij hier binnen met een vangst van 22 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van de stoomlogger IJM. 266 (Pe- rtus Paulus) met f 11.207 en van de zeillogger IJM. 282 (Lemmer) met f 8310 aan besom ming. Voorts werden nog geveild de vangsten van 15 Bri'tsche stoomdrifters met een totaal opbrengst van f 47.417. IJMUIDEN, 11 Nov. Heden watren aan de markt de vangsten van 19 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.40 1.25, tongen f 2.30—1.80 per kg. griet f 59 35,- gr. schol f 4636, md. schol f 4941, zetschol f 4741, kl. schol f 2619.50, f 16.504.90, scharren f 205, per 50 kg. roggen f 2114 per hoop vleet f 31.60 per stuk makreel f 34, pieterman en poon f 305, gr. schelvisch f 5542, md. schel- visch f 4433, k.md. schelvisch f 3222, kl. schelvisch f 22—17, f 8.50—3.20 per 50 kg. kabeljouw f 8069 per 125 kg. gr. gullen f 3222, kl. gullen f 157, wijting f 10—2.40 per 50 kg. ®-1® t Medegedeeld wordt, dat door mej. M. J. Slager te St. Annaland een schilderij is ge restaureerd, dateerende van circa 1692 toen geheel St. Annaland, op één huis en een mo len na. in de aseh werd gelegd. Onder de schilderij, die in zeer desolaten toestand werd aangetroffen stond „Den brand tol anne ,1692 lant den ,23 Meij" het gespaarde huis en de molen komen er op voor. Thans is het, na geheel belangloos .te zijn geres taureerd door genoemde dame, in de ves tibule van het gemeentehuis te St, Anaa land opgehangen. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6