ORDE EN ARBEID. Een markenkwestie. Verdwijnende molens. Het motor-ongeluk te Hengelo. Ongeluk of misdaad? Dienstbode vermist. Uitgeput van honger. Een opiumbereider. Lage wraakneming. Een meisje van acht jaar doodgereden. Aan het gevaar ontsnapt. V ervolgingswaanzin. Ernstig auto-ongeval. Verduistering van een auto. Messeuhelden. Verduistering van 5000. Een motorscheepje gezonken. Tilburgsche ruitentikkers aangehouden. Tegen een autobus gereden. Verduistering in dienst betrekking. Inbrekers met „slaapgas." Kolendampvergiftiging. Een brievenbus-plunderaar. Overreden en gedood. Gelukkig gered. Familiedrama te Rotterdam. Moeilijke arrestatie van een dief Schip gestrand. 's-Nachts bij de koeien. Muntmeterdief gepakt. De overstroommg bij Wijk bij Duurstede. De overstrooming van den link^-IJseloever. Dief en diefjesmaat. Jaarvergadering St. Raphael. De staking te Rotterdam. RECHTSZAKEN. Groot in 't hoofd. De petroleumkachel der firma Jamin Openlijk geweldplegen. Men meldt uit Apeldoorn aan de Msb.: Bij de verdeeling van de Loenermark, volgens de Markenwet is een stuk grond van 900 H.A. blijven liggen voor de ge- bruiksgerechtigden. De gemeente zou gaarne tot afkoop van de gebruiksgerechtigden willen overgaan, maar de moeilijke rechtskwestie komt hier bij naar voren t.w. wie de gebruiksgerech tigden zijn. Het gemeentebestuur, stelt zich op het standpcnt, dat alleen tot de ge bruiksgerechtigden gerekend mogen wor den, zij, die dit waren op het oogenblik van de verdeeling der Loener Mark in 1898, maar de belanghebbende bewoners van Loenen zijn de meening toegedaan, dat ale inwoners van dit dorp het gebruiks recht bezitten, Hun rechtsgeleerde raads man Mr. de Kempenaar te Velp poneert de stelling, dat het gebruiksrecht inhaerent is aan het inwonersschap, zoodat alle be woners van Loenen tot de gebruiksgerech tigden gerekend behooren te worden. Het gemeentebestuur heeft den knoop willen doorhakken en oproepingen gedaan om zich als gebruiksgerechtigden aan te melden en het gebruiksrecht aan te toonen ten einde tot afkoop te kunnen overgaan volgens de regelen, daarvoor in de Mar kenwet aangegeven n.l. door scheidsman nen. Hiertegenover hebben de ingezetenen van Loenen zich onder leiding van Mr. de Kempenaar georganiseerd om hun rechten te verdedigen en gezamelijk tot ontginning van de woeste gronden over te gaan, dus zonder medewerking van en tegenover de eigenaresse van den grond, d.i, de gemeen te Apeldoorn. Gepoogd wordt nu, tot een oplossing langs den weg eener minnelijke schikking te geraken. De oplossing wordt gezocht op de vol gende basis: De inwoners van Loenen zul len onvoorwaardelijk afstand moeten doen van hun werkelijke of vermeende rechten. De gemeente gaat dan over tot ontginning van de gronden, het aanleggen van wegen daar door heen enz., waarna de in cultuur gebrachte gronden, verkaveld in perceelen van 2 a 3 H.A. onder de ingezetenen van Loenen worden verkocht. Van de opbrengst wordt na aftrek vat- de kosten, welke de gemeente heeft gemaakt, een fonds gevormd, dat aangewend zal worden ten bate van de bewoners van Loenen, Uitkeeringen uit dit fonds kunnen na tuurlijk niet worden gedaan, omdat men dan weer komt voor de kwestie, die men heeft willen omzeilen, n.l. wie tot de ge rechtigden gerekend moeten worden. Daarom zal dit fonds alleen kunnen wor den aangewend voor de behartiging van de algemeene belangen der Loenensche inge zetenen, bijv. voor de bestrijding der kos ten van straatverlichting, wijkverpleging, hulp-ziekenhuis e.d. De mogelijkheid bestaat, dat langs de zen weg een oplossing verkregen wordt. Onder de gemeente Winterswijk staat nog een ouderwetsche zoogenaamde Stau- dermolen in de buurtschap Meddo. De eigenaar ziet zich genoodzaakt dezen mo len te laten afbreken, om op meer moder ne wijze zijn bedrijf met machines voort te zetten. Van twee zijden wordt echter moeite gedaan, den molen aan te koopen o.a. ten behoeve van het open lucht mu seum te Arnhem. De heer Assink, die bij het motoronge luk, dat Zondag j.l. te Hengelo (O.) ge beurd is, ook ernstig gewond werd, is overleden. öe politie te Winschoten heeft zekeren Pieter A. met een schotwonde in het hoofd gevonden. A., die een zwervend leven leid de, is naar 't ziekenhuis te Groningen over gebracht. De politie doet onderzoek. Sedert eenige dagen wordt te Breda een 20-jarige dienstbode, afkomstig van Bossche- hoofd, vermist. Zij had haar mevrouw mede gedeeld, dat zij naar haar ouders terug ging, doch daar is zij niet gekomen. Wel ontvin gen deze van eén kennis van het meisje de tijding, dat zij hun dochter nooit meer zou den terug zien. Men kan zich voorstellen welk een ontsteltenis, bij het vernemen van dit bericht, zich van de ouders van het meisje heeft meester gemaakt. Maandagavond, omstreeks half twaalf, is Jn de Breestraat te 's Hage, een 26-jarige man bewusteloos gevonden. Bij onderzoek bleek het te zijn A. B'., filmartist en zonder vaste woonplaats. Het bleek dat hij door den honger bewusteloos was geraakt. Door een agent werd hij naar het bureau 'aan de Riviervischmarkt gebracht, waar hij brood kreeg. Vervolgens is bij per auto naar het Tehuis voor Onbehuisden aan de la Reykade gebracht. Üe politie te Rotterdam heeft weer eens in een logement aan de Delistraat een Chi nees aangehouden, die bezig was met het ■bereiden van opium. Er werd een hoeveel heid van dit vuile goedje in beslag geno- pien. Toen Maandag de arbeider Hehann Schulz, die op een der fabrieken van de Heesch Stahlfabrieken te Dortmund werk zaam was, de fabriek verliet om naar huis te gaan, overhandigde de portier hem een klein pakket, dat hem voor Schulz Was ter hand gesteld. Nadat Schulz thuis gekomen was, wilde hij het pakje openen, doch er volgde een hevige ontploffing, tengevolge waarvan de man zoo ernstig werd gewond, dat hij tijdens zijn ver voer naar het ziekenhuis overleed. Zijn huishoudster en 3 kinderen, die zich in de kamer bevonden, werden levensgevaar lijk gewond. Men denkt met een daad van wraak Van Schulz' eerste vrouw te doen te hebben. Na de ongevallen van Zaterdag en Maan dag tc 's Hage is Dinsdag weer een meisje van acht jaar, Marianne H., wonende op de Willem de Zwijgerlaan 57, het slachtoffer geworden van het verkeer. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur is het kind in de Anthonie Duyckstraat op het trottoir door een zware Nash overreden. Volgens getuigen, moet het ongeval als volgt gebeurd zijn: Uit de Anthonie Duyck straat kwam een groentewagen. Van de Frederik Hendriklaan draaide de Nash de Anthonie Duyckstraat in. De chuuffeur, M. v, d. Berg uit de v. Slingelandtstraat 34, manoeuvreerde om den wagen te mijden, reed daarbij het trottoir op. i De wagen greep het meisje, dat achteruit het trottoir schijnt afgeloopen te zijn. Het kind kwam onder den auto en bijna tegelij kertijd raakte de Nash een lantaarnpaal, die afknapte. Op dat moment moet de wagen weinig vaart gehad hebben, want alleen het voornummerbord en een voorstang van den spiksplinternieuwen Nash zijn verbogen. Het kind was bijna onmiddellijk dood. Het lijkje is in een winkel binnengedragen. De chauffeur v. d. Berg staat in de mo torsportwereld bekend als een bezadigd rij der, De man heeft zich het ongeval dan ook zóó aangetrokken, dat hij op straat flauw gevallen is. Met zijn wagen is hij naar het hoofdbureau van politie gebracht. Tragisch was de aanblik van de moeder, die op het gerucht van het ongeluk aange- loopen kwam. Zij barstte in snikken uit. Verleden jaar is haar man gestorven. De politie was heel den middag druk in de weer om na te gaan of de chauffeur schuld heeft of niet. Het onderzoek is nog niet ge sloten. Het gebeurde veroorzaakte in de drukke buurt groote consternatie. De passagiers van de Haagsche tram, die Dinsdagochtend half negen de brug over de Haagvaart te Rijswijk passeerden, zijn aan 'n groot gevaar ontsnapt. De bestuurder van den motorwagen stopte op den Haagweg voor een schichtig geworden paard, de aan hangwagen was op het brughoofd blijven staan. De brugwachter, die dit niet had be merkt, draaide kalm de brug omhoog met het gevolg, dat het eenige duizenden kilo's zware contragewicht op den tramwagen te recht kwam en deze aanzienlijk werd be schadigd,* De reizigers verlieten haastig het rijtuig. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ruim 5 jaar geleden werd de brugwach ter S. te Doesburg door de rechtbank te Arnhem voorwaardelijk tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens belecdi- ging van den kantonrechter mr. C. C. B. v. E, Hij had dezen n.l. beschuldigd van verduis tering van.... één vijf-cents postzegel. Sinds dien tijd moet S. het den kanton rechter, waar hij hem ook ontmoette, voort durend lastig hebben gemaakt. Hij schold hem meermalen in tegenwoordigheid van andere personen, voor gauwdief uit, welke beleedigingen de kantonrechter maar langs zich heen liet gaan. Den laatsten tijd evenwel schijnen de aan tijgingen van S. heviger te zijn geworden. Het bleef nu niet meer bij schelden, maar S. bedreigde mr. B. v. E. herhaaldelijk. Hoewel ook nu nog den kantonrechter aan een en ander geen bijzondere aandacht schonk, meende de burgemeester in het be lang der openbare veiligheid maatregelen te moeten nemen en verzocht een geneesheer S aan een medisch onderzoek te onderwer pen, die zich daartoe in verbinding stelde met den directeur van het krankzinnigenge sticht te Zutfen. Het resultaat hiervan is geweest, dat den burgemeester een geneeskundige verklaring heeft bereikt, waaruit blijkt, dat de brug wachter S, ten aanzien van den kantonrech ter aan een voor de^en hoogst gevaarlijken vervolgingswaanzin lijdt. Daarop heeft de burgemeester machtiging verleend om S. aan te houden en ter observatie naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutfen over te bren gen. Zaterdagavond te ongeveer half elf reed op den Leidschen Straatweg ter hoogte van „Marlot", de personenauto van mevr. v. S. uit Wassenaar, bestuurd door haar chauffeur G. Rijdende in de richting Den Haag zag de chauffeur van de tegenovergestelde richting een auto aankomen en hij doofde daarom zijn lichten. Toen zag hij plotseling vijf a zes meter van zich af, naar zijn zeggen midden op den weg, een motorrijder, eveneens gaande in de richting Den Haag. De chauffeur gaf signalen, waarop de motorrijder naar links, inplaats van naar rechts uitweek. Dienten gevolge werd hij door den auto gegrepen en een eind meegesleurd. Onmiddellijk w.erd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, welke den motor rijder, den 28-jarigen E. de Wilde, wonende Amstelveenscheweg Amsterdam, naar het ziekenhuis aan den Zuidwal deed vervoeren. Daar bleek, dat hij een arm gebroken had en eenige wonden over het lichaam had bekomen benevens vermoedelijk een hersenschudding. Tegen den nacht is hij overleden. De chauffeur is voor onderzoek in bewaring gesteld. Gegevens wijzen er op, dat G. met groote vaart zou hebben gereden en niet voldoende naar links heeft uitgeweken. Omtrent het ongeval op den Leidschen. straatwég, kan worden medegedeeld, dat uit het voorloopig politioneel onderzoek is komen vast te staan, dat de motorrijder en de auto aan den goeden kant van den weg reden. D e oorzaak moet dan ook alleen ge vonden worden in het feit, dat de chauffeur door het dooven der lichten niets meer kon zien, en zoo den autorijder heeft aangereden- Er kwam nog bij, dat de auto zijn lichten gedoofd had, maar verzuimd had zijn vaart voldoende te verminderen. Nadat proces verba tegen den chauffeur was Opgemaakt, is hij uit voorloopige politiebewaring ont slagen. (Corr. Bur.). Eenigen tijd geleden kocht de wed. v. C. te Eindhoven woonachtig, een auto, dien zij in zoogenaamden huurkoop had. Dezer dagen verliet zij echter de gemeente, met medeneming van den auto. Te Tilburg verkocht zij den wagen, welke nog niet was afbetaald. De firma v. d, Meulen deed hiervan aangifte bij de recherche, die na een onderzoek den auto te Tilburg in be slag nam en de weduwe arresteerde wegens verduistering, Maandagavond kwam het tot een vecht partij in de Hoogstraat te Gestel (N.-B.). In verband hiermede werd door de politie aldaar een man aangehouden, die een wonde aan het voorhoofd had en een blessuur nabij het linkeroor. De man bloedde hevig, zoodat de getroffene zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. 'Zijn toestand is niet ernstig. De dader, zekere A,, werd door de politie aan gehouden. Beide personen, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, wer den in arrest gesteld. De recherche stelt een verder onderzoek in. Te Almelo is aangehouden, zckere Zui- dersma, woningbeheerder van de socialis tische bouwvereeniging aan den Meescn- br'oek te Heerlen. Zuidersma, die naar Heerlen zal worden overgebracht, werd door de politic aldaar gezocht, daar hij ver dacht wordt verduistering gepleegd te hebben van ruim 5000 ten nadeele van genoemde bouwvereeniging. Zuidersma was vóór een paar maanden bij de ontdekking, naar Duitschland uit geweken, zijn boeken en verdere bescheiden in groote wanorde achterlatende. Tel. De koffie der raadsleden. Als de raad van Kortenhoef (U.) een paar punten der agenda heeft verwerkt, komt de veldwachter binnen en vraagt of de heeren niet een kopje koffie wenschen. De voorzitter merkt op, dat in de vorige zitting besloten is om een kopje koffie te drinken als de vergaderingen zoo lang duren. De heer van Zanten weet van zulk een be sluit niets af en kan het niet goedkeuren dat koffie voor rekening van de gemeente wordt genoten. De veldwachter zegt dat de koffie gezet is en juffrouw de Ridder er op gerekend heeft. Wordt nu geen koffie gedronken, dan lijdt juffrouw de Ridder schade. De heer van Zanten Geef mij maar een kop koffie voor eigen rekening. De voorzitter Mij dan ook maar. De heer Voorn Wat anders kan je niet krijgen, hè? Nou geef mij dan ook maar koffie. Alle leden mitsgaders de secretaris bestel len koffie en als de veldwachter ze heeft ge serveerd wordt overgegaan tot behandeling der gemeente-begrooting. Het motorscheepje „Lijntje" van schipper N. Driebergen uit Oegstgeest voer met 26 ton aardappelen op de Maas voor de Wester kade. Door den hevigen golfslag van voorbij varende booten sloeg het motorbootje vol en begon onmiddellijk te zinken. De schipper en diens zoon konden zich redden door op een voorbijvarend Rijnschip te springen. Het is de Tilburgsche politie in den afge loopen nacht gelukt eindelijk de hand te leggen op de beruchte ruitentikkers, die reee's verscheiden malen in verschillende goud smidswinkels hun slag sloegen, zonder dat eenig spoor kon worden gevonden. Maandagnacht om ruim één uur zag een agent van politie in de Noordstraat twee personen voor zich uit loopen, die telkens oo verdachte wijze omkeken. De politiem n stelde zich verdekt op en hoorde even later, hoe een groote glasruit van den goudsmid Schallaert met een zwaren slag werd ver brijzeld. De agent snelde er heen en greep een der twee personen vast. De arrestant bleek in het bezit te zijn van een kussen met 49 gouden ringen. De andere, die eerst de vlucht nam, kwam even later terug en sloeg den agent met de vuist in het gelaat. De politiebeambte liet echter niet los, waarop nummer twee opnieuw vluchtte. De agent slaagde er in, zijn arrestant naar het hoofd bureau te brengen. Intusschen was de vluch teling door een andere agent nagezet en gear resteerd. Het bleken te zijn de te Tilburg woonachtige 26-jarige arbeider v. B. en de 23-jarige arbeider S. Het onderzoek duurt nog voort, doch men gelooft te kunnen aannemen, dat de beruchte ruitentikkers hiermede gearresteerd zijn. Een persoon gedood. Zaterdagavond is tusschen Hengelo en Borne de heer Assink met zijn motor tegen een autobus van den ondernemer Brok op gereden. Zoowel de berijder als de heer Eysink, die op den duozit het tochtje mee maakte, werden zwaar gewond. De heer Eysink overleed na enkele oogenblikken. De motorrijder is in het R.-K. ziekenhuis opge nomen en schijnt nu buiten levensgevaar te Zijn. De handelaar G. J., thans gedomiliceêrd te Oud-Beyerland, vroeger vertegenwoordiger te Tiel van den Rotterdamschen handelaar in vleeschwaren H.R., is, onder verdenking zich in die dienstbetrekking schuldig ge maakt te hebben aan oplichting ten bedrage van f 1850 in afwachting van de beslissing der Justitie, in het politiebureau te Tiel opge sloten. De politie te Constantinopel doet ijverig nasporingen naar een bende inbrekers, die in de Europeesche wijk der stad hun obscure practijken uitoefenen met behulp Van „slaap gas." Als zij in de door hen als „operatie-ter rein" uitgekozen huizen binnengedrongen zijn, ondernemen zij in stilte een gas„-aan- val" op de bewoners en eventueel ook op hun waakhonden, zoodat menschen en die ren in een diepen slaap gebracht worden, welke minstens 12 uur duurt, een voldoen den tijd voor de boeven om op hun gemak te opereeren en de plaat te kunnen poetsen. De Contrólewoningen te 's-Hage zijn Maandagmorgen opgeschrikt door een'geval van vergiftiging door kolendamp, ten huize van de familie Schyer, op den Zomerweg 69. Twee kinderen van het gezin Schuyer, slapen boven. Toen zij wakker werden, merkten ze dat vader en moeder nog niet op v aren. De kinderen gingen naar beneden, n aar kónden hun ouders ook niet wakker krijgen. En een vijfjarig zusje lag zoo koud en beek in moeders armen. De kinderen gingen de buren halen, die politie en geneeskundigen dienst waarschuw den. Vader en moeder en een twee-jarig kind waren bewusteloos. Het 5-jarig meisje was dood. Het voorloopig onderzoek doet vermoeden dat men hier met een kolendampvergiftiging te doen heeft. De kachel in de huiskamer had Zondagavond gebrand. De schuif bleek Maand g norgen geheel dichtgeschoven te staan. De deur van huiskamer naar slaap kamer stond open. Om 12 uur Maandag morgen was de vader reeds zoover bij dat hij spreken kon. De moeder en het jongste kind waren nog steeds bewusteloos. Nader wordt gemeld: In den loop van den dag zijn ook de vrouw van S. en haar zoontje, twee der slachtoffers van het geval van kolendampvergiftiging in een perceel aan den Zomerweg te 's-Hage, die in bewusteloozen tostand naar het zie kenhuis waren gebracht, bijgekomen. Hun toestand was gisteravond zeer bevredigend. Het „Bbld." meldt: Sinds eenigen tijd was te Amsterdam ge bleken, dat brieven welke aan de posterijen ter expeditie waren toevertrouwd, hun be stemming niet bereikten. Het merkwaardige was, dat, zooals bij het onderzoek aan het licht kwam, de verdwenen brieven steeds i en tot zendingen, welke in de na middaguren in de bussen aan én nabij het Damrak waren gepost, of althans ter 'spo nsering inde bue en aan de looper® waren medegegeven. De onderstelling dat kantoor» loopers brieven zouden hebben achterge houden moest als onwaarschijnlijk worden bschouwd, omdat er ook brieven werden vermist, welke door de verzenders persoon lijk waren gepost. Dat post personeel zich aan het verdwijnen van deze stukken schul dig maakte, was ook al zeer onwaarschijn lijk. Het is wel een enkele maal gebeurd, dat ontrouwe bestellers zch brieven toe eigenden, maar dat deden Zij toch alleen als zij konden vermoeden, dat er kleine gelds waarden inzaten. (Het verbod geld in niet- aangeteekende brieven te versturen, wordt nog al te vaak overtreden). Uit de bedoelde bussen waren echter ook briefkaarten ver mist. Het vermoeden rees, dat onbevoegden de bussen leeghaalden en in verband daarmede stelde de politie een controle-dienst in. De schuldige liet zich echter niet dadelijk be trappen, maar Maandagnamiddag is hij toch tegen de lamp geloopen. Een paar rechercneurs van de St. Pieters- hal zagen dat es-n man bezig was brieven te halen tut de gleuf van de bus tegen de Goederenbeurs op het Beursplein, In den namiddag, als tal van kantoren hun post verzenden, wordt er vaak meer in de bussen geduwd, gepropt mag men wel zeggen dan de ruimte strikt toelaat. Het gevolg is, dat de bovenst brieven met de hand, of met een klein stokje of ijzerdraadje, gemak kelijk naar buiten te halen zijn. De thans betrapte schijnt dat te hebben ontdekt en hij was er rustig mee bezig. De rechercheurs namen hem mee naar het politiebureau. De aangehoudene bleek te zijn een 73-jarige schipper uit de Palmstraat. Hij werd gefouilleerd en bleek in het bezit van eenige ongebruikte, doch reeds opge plakte en afgescheurde postzegels en ook van enkele brieven welke niet voor hem be stemd waren. In zijn woning is een huizoeking gedaan. Daar zijn nog heel wat postzegels, blijkbaar van geroofde brieven afkomstig, en ook een aantal vermiste brieven gevonden. De schipper schijnt het misdrijf dus reeds lang te hebben gepleegd, want uit den aard der zaak was de buit per keer niet heel groot. De bedoeling die hij met deze busplunder.ng had, schijnt te zijn geweest, de ongebruikte postzegels te gelde te maken, En daarbij zal hij wel de stille hoop hebben gehad wel ke trouwens in vervulling is gegaan af en toe brieven met zilverbons of misschien met klein bankpapier te vinden. Te Culemburg geraakte het 6-jarig knaap je G. van den Heuvel onder een auto en werd overreden en gedood. Volgens ooggetuigen treft de autobestuur der geen schuld. Het meisje te Oisterwijk (N.Br.) dat een geopende sluitspeld inslikte, is weer uit het gasthuis te Tilburg, waar zij in behandeling was, ontslagen meldt de 's-Hert. Crt. De speld is langs den natuurlijken weg weer te voorschijn gekomen. De verpleger J. M,, werkzaam te Maas oord, te Rotterdam, ontmoette Maandag avond in de Weste Wagenstraat zijn echtge- noote. Daar hij vermoedde, dat zij hem be droog, trok hij een mes, waarmee hij haar verschillende steken aan het hoofd en in den buik toebracht. De vrouw is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd zij had veel bloedverlies, zoodat voor haar leven wordt gevreesd. De man werd door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij is op het bureau Pauwensteeg in bewaring gesteld. Dertien rijwielen gestolen. Eenigen tijd geladen wisten rechercheurs van het bureau Stadhouderskade, Amster dam een rijwieldief te arresteeren, die onge veer dertien fietsen had gestolen. Hij werd overgebracht naar het Huis van Be waring, doch daar dit ongeveer geheel bezet was, werd de dader voorloopig op vrije voe ten gesteld. Dezer dagen zou men hem weer ophalen doch de politie ontdekte, dat de man zich schuil hield. Zaterdagavond kreeg hij bericht, dat hij op bezoek was bij een rijwiel hersteller in de Jordaan. Hier werd hij inder daad aangetroffen, doch toen men hem ar resteerde, rukte hij zich los en zette het op een loopen. Een der rechercheurs trok zijn revolver en loste eenige schoten op den vluchteling. Plotseling viel deze en spoedig was men hem de baas. Aanvankelijk verkeer de men in de meening, dat een der schoten doel had getroffen, doch het bleek, dat de man in zijn groote haast gestruikeld was. Hij werd opnieuw overgebracht naar het bureau Stadhouderskade en vandaar naar het Huis van Bewaring. Het Duilsche stoomschip „Harald Becker", dat met een lading hout van Altona naar Antwerpen onderweg was, is Dinsdagmid dag omstreeks 12 uur te Dishoek nabij Vlissingen gestrand. Bij het plotseling ir.loopen van den Amerongschen polder werd de heer J. Koe dam, terwijl hij zijn vee in veiligheid trachtte te brengen, door het water inge sloten en moest hij bij zijn vee den nacht doorbrengen op de kade. Eerst 's morgens werd hij uit zijn positie ver lost. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben rechercheurs te 's-Hage den 25-jarigen lo»-werkman T. P. S., wonende in de Naaldwijkschestraat te 's-Hage, aangehou den, omdat hij verdacht werd, zich schuldig gemaakt te hebben aan ongeveer 30 munt unie ter diefstallen. De man had een aantal guldens, kwartjes en een sleuteltje, om de meters open te maken, op zak. Hoewel de politie reeds aanwijzingen te gen hem had, waarop veroordeeling waarschijnlijk was, heeft de man ook be kend. Zoodra hij gevat was, nam het aantal inuntmetcrdiefstallen af, Dat was dus een kleine bevestiging dat men den dader te pakken had. Uil Wijk bij Duurstede wordt'gemeld: Het water in Rijn en Lek heeft een on gekende hoogte aangenomen. Reeds werden de schot-balken voor de waterpoort aange bracht. Het water staat reeds eenige dagen van dijk tot dijk, zoodat de overtocht met de gierpont gestaakt en thans per roeiboot geschiedt. Het water sijpelt op enige plaat sen onder den walmuur door. De bewoners der ringoven trekken met have en goed stadwaarts. Men is reeds eenige dagen en nachten druk bezig een dam op te werpen om ,de steenfabriek,,De Roodvoet", daar men voor doorbraak der kade vreest. Hedenmorgen was de waterstand in Rijn en Lek 7.33 m. pi. N. A P. Dreigende toestand bij Deventer. De dreigende zeer hooge waterstand in den IJsel heeft in den afeeloon®*» «acht in den omtrek van Deventer nogal consternatie verwekt. Ondanks den val van de boven- rivieren bleek Zaterdag de IJsel bij Deventer nog gewassen te zijn. Maandagmorgen be reikte de rivier een stand van 6.56 M. Men kan zich een beeld vormen van den toestand, wanneer men bedenkt, dat bij de water- catastrophe van Januari 1920 de hoogste stand 7.14 was. Dank zij den maatregelen van het gemeentebestuur zijn de meest bedreigde punten der stad goed beschermd. De dam, die den Bergweidepolder en het Knutteldorp moesten beschermen, heeft het gehouden, evenals de kistingen om de havenarmen. Een legertje arbeiders' bewaakt de water- keeringen hier voortdurend. Erger is het gesteld met de Hoven, het stadsgedeelte van den Linker IJseloever, Waar de waterkeerin- gen na 1920 aangebracht, in den afgeloopen nacht met kistingen moesten opgehoogd en met zeilen, belast met bazalt, beschermd moesten worden. Het water staat hier nu gelijk met den kruin van den dijk. Alle hens was hier aan dek om herhaling van het ge beurde van 1920 te voorkomen. Men heeft hierop veel hoop, gezien den val van den Rijn en het stille winterweer. Toch staat alles in de huizen gereed om naar den zolder te wor den gebracht. De omgeving van de stad is er treurig aan toe, wel het meest de linker IJsel oever, met de beide polders bovenstrooms van de stad de Nijenneekerpolder, de Wilp- sche Klei- en Voorster Kleipolder. Het water van dezen polder, waarin tal van groote boerderijen staan, komt tot boven aan de dijken. Zondagmiddag stroomde het water op enkele plaatsen onder Voorst over de dijken, doch men wist door verhooging nog een doorbraak te voorkomen. Tal van grond werkers uit de streek helpen hieraan om het water te keeren. Inmiddels werd het gister middag in deze polders een algemeen „sauve qui peut" tot redding van vee en veldvruchten Den heelen Zondagnacht sleepte men met voertuigen nog weg, wat te vervoeren was. Men kon niet voorkomen, dat groote aard- appelvoorraden en opslagplaatsen van voeder bieten onder water kwamen te staan. De schade, die hieraan is toegebracht, is nog niet te overzien. Doordat de hooge waterstand zoo vroeg is ingetreden in dit jaargetijde, zijn de landbouwers verrast en is er vooral veel kool verloren. Ook wordt Me hooivoor- raad op het ondergeloopen land waardeloos. De Rijksstraatweg Deventer—Zutfen staat tusschen de Coerhuisbeek en Pessink blank. De trams der Geldersch-Overijselsche Stoom trammaatschappij onderhoudt den dienst op Lochem en Borculo nog, maar de wagens moeten dwars door het water rijden. Het rij- verkeer ter plaatse wordt overigens nog zoo goed en kwaad als het gaat onderhouden. Uit Zaltbommel wordt gemeld De rivier heeft ongeveer den hoogsten stand bereikt, op val wordt heden, Dinsdag, gerekend. Op de werf der N. V. J. Meyer's Scheepsbouw maatschappij kon heden niet gewerkt worden, daar alle werkplaatsen zijn ondergeloopen. Ongeveer 150 arbeiders hebben een vrijen dag gekregen, doch moesten tevens het loon van Zaterdag missen. Onze lezers weten, dat de vorige week te Rotterdam een loopjongen en een bakkers knecht zijn gearresteerd, in verband met den diefstal van een missionaris-uitrusting. Het is toen gebleken, dat het tweetal nog een aantal straatdiefstallen op zijn geweten had. Naar een nader onderzoek heeft uitgemaakt, hebben Ze meldt de Msb., in de laatste drie weken niet minder dan.25 diefstallen bedreven. De één stond op den uitkijk, ter wijl de ander zijn slag sloeg, alles ging op brutale wijze te werk. Bij iemand in het Hang hebben ze een marmeren klokje van den schoorsteenmantel in zijn kantoor, ge haald, terwijl de man, verdiept in z'n werk er zelf bij zat l Op klaarlichten dag drongen ze de huizen binnen. Op den Stationsweg stalen ze een grooten barometer, op de Delftschevaart een klok; twee petroleumkachels haalden ze van een zolder op de Gedempte Glashaven, 50 kindertruitjes uit een pand aan den Cool singel, 54 paar kousen van een sleeperswagen op de Gedempte Botersloot. Driemaal dron gen ze bij een grossier op de Gedempte Binnenrotte binnen en stalen daar ongeveer veertig paar schoenen. Uit portalen en gan gen ontvreemden ze jassen, bontstellen etc. In het kantoor aan de Gedempte Glashaven had één hunner zich laten insluiten. Hij heeft daar uren in een kast gezeten en toen het donker werd, den boel overhoop gehaald. Men herinnert zich wel, dat de insluiper zich langs een tochtdeken op de straat had laten zakken. Deze is daarbij gebroken en de dief viel op de steenen, zonder zich echter ernstig te bezeeren. Een groot gedeelte van het gestölene heeft de politie weder kunnen achterhalen. Een op- kooper uit de Tweede Weenastraat, een zekere H. v. L., die inmiddels ook gearres teerd werd, kocht het gestölene op cn bracht het hier in de stad en in de omgeving weder aan den man. Maar niet alleen v. d. L., hielp de dieven,. Op een hofje aan het Strooveer woont het echtpaar Z. Dit heeft niet alleen de pries- terkleeren gekocht, doch ook o.m. de vijftig gestolen kindertruitjes. Het echtpaar, dat reeds in de zestig is, verkocht de truitjes, welke zes gulden waard zijn, voor één gulden aan de bewoners van het hofje, die er bijna om gevochten hebben. Tegen het echtpaar is wegens heling proces-verbaal opgemaakt, eveneens tegep een zekere vrouw X., die eenige gestolen manchesterbroeken had ge kocht. De twee jongens'hielden in een logement aan het Roode Zand verblijf. Daar werden ze tot het plegen van de diefstallen aangespoord, omdat ze toch maar voorwaardelijk zouden worden veroordeeld als ze gesnapt werden. Een bekend inbreker, die ook in het logement woonde, heeft hun het adres van de twee oudjes gegeven. Voordat ze hier gevat werden, is de vader van één der jongens nog met een rechercheur naar Amsterdam geweest, om ze daar op te sporen. Met de aangehoudenen gaat weer een bru taal stelletje gauwdieven naar den Noord singel. Het is te hopen, dat ze voor een flink tijdje achter slot en grendel worden gezet. Zondag vingen in het gebouw der R.-K. Werkliedenvereeniging Unitas te Nijmegen de vergadering van den Raad van Afgevaar digden aan van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", onder presidium van den heer J. Hellemons uit Boxtel. Ter vergadering waren o.n. aanwezig de ZeerEerw. heer Pastoor Donders uit Schijn- del en Mgr. Mutsaers uit 's-Hertogenbosch, geestelijk adviseur en de heer J, Th. Nij- kamp, afgevaardigde van het R.-K. Vakbu reau. Vertegenwoordigd Waren 87 afdeelin- gen. De Voorzitter wijst er in zijn openingsrede op, dat het een gelukkig teeken in het we reldgebeuren is, dat men luistert naar het woord van den Paus, den Vredevorst. Boven dien wordt de werkloosheid minder en han del en industrie gaan langzamerhand aan het bloeien. We hebben de overtuiging, zegt spr., dat de spoorwegen thans met een sluitende begrooting kunnen komen; er wordt geen personeel meer ontslagen. Spr. memoreert hot het spoor- en tram wegpersoneel geleden heeft onder de ma laise; bij de spoorwegen werd 40 millioen per jaar op het personeel bezuinigd, in de toekomst zal op andere zaken 6070 mil lioen per jaar worden bespaard. Spr. wijst er op dat de arbeiders in nog slechtere conditie zouden zijn geraakt dan voor den oorlog, als de organisatie niet zoo intact was gebleven. Waar de organisatie uiteen viel. daalde het loon van den arbei der. Spr. wekt de aanwezigen op om te zorgen, dat de organisatie groeit. Wij kunnen niet zeggen, dat onze ver wachtingen van het instituut van vertrou wensmannen voor 100 pCt. vervuld zijn, al behoeft het H.B. zek^r nog geen spijt te gevoelen, het instituut in het leven geroepen te hebben. Het zal de taak der besturen zijn, voorzichtig en nauwgezet te werk te gaan bij de keuze der vertrouwensmannen. Men moet niet alleen op de mannen die men kiest kunnen vertrouwen, maar men moet ook voldoende zekerheid hebben, dat zij willen en kunnen werken. Want op het laatste vooral komt het aan! En daarin ontbreekt het juist in meerdere afdeelingen! Met onze ruim 1700 afdeelingsbestuurder; en vertrouwensmannen moesten meer en betere vruchten van fiet propagandawerk ge zien worden Op de bemerking van den afgevaardigde van Nijmegen dat de christelijke regeering niet achter de propaganda staat, antwoordt de secretaris dat dit niets met de propa ganda heeft uit te staan. Indien een Christe lijke regeering aan onze wenschen wel te gemoet komt, dan hebben we te zorgen dat onze organisatie groot genoeg is om voor de belangen der leden met resultaat te arbeiden. De afgevaardigde van Haarlem dringt er op aan dat het hoofdbestuur een sprekers lijst aanlegt om te geraken tot intensiever propaganda. De secretaris geeft toe dat deze zaak bï de vergadering van het Werkliedenverbond besproken zal worden. Door verschillende afdeelingen werd hulde gebracht aan den secretaris voor zijn jaar verslag en aan het Hoofdbestuur voor de ontplooiing van groote werkkracht en ar- beidsvaardigheid. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring wordt voorgesteld Amersfoort. Enkele afgevaardigden wenschen te vergaderen in Arnhem De afgevaardigde van Utrecht uitte den wensch dat op den Bondsdag eens be- haqdeld zou worden het verband tusschen het Vakbureau en de drankbestrijding. Het H.B. heeft deze zaak reeds ter hand geno men. Tenslotte werd liet voorstel van het H.B. aangenomen. De Raad van Afgevaardigden zal in Amsterdam vergadering houden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren; H. F. P. Donné, Venlo. A. C. Lamboo, Roermond, F. L. D. Nivard, Rotterdam, J. W. M. Rosier, Vorden, P. Verkuylen, Tilburg, Tot leden voor de commissie bedoeld bij art. 40 Huish. Reglement werden gekozen de heeren J. P. Bos, Amersfoort, F. Delle- voet, Utrecht, J. Krielen, Alkmaar, tot pl.v. leden de heeren P, Brans, Venlo, P. F. H. Dreessen, Rotterdtam, A. N. van Loon, Maastricht. Hierbij werd medegedeeld dat het H. B. in bespreking met St. Franciscus (geheelont houding der Spoormannen) is, op welke ma nier St. Rafaël St. Franciscus zal kunner steunen. De begrooting werd in haar geheel goed gekeurd. Daarna werd de vergadering gesloten. 's Avonds werd een gezellige bijeenkomst aangeboden. De staking in de Rottcrdamsche haven Dinsdag nog iets uitgebreid. Ook het machi nale bedrijf bij Thomson is vanmorgen stil gelegd. Aan de kantoren op den rechter- en linker-Maasoever zijn hedenmorgen geen losse havenarbeiders aangenomen. De vasten werken vrijwel overal nog. De moderne Bond heeft geadviseerd dea arbeid te hervatten. Voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam stond Dinsdag terecht, ter zake van oplichting meermalen gepleegd, een 21» jarige jongeman zonder beroep. U gaf wel op student? vroeg de pre sident, mr, Eekhorst. Ik studeerde voor onderwijzer. Ook gaf u op civiel-ingenieur te zijn? Dat zei ik om groot te zijn en te kun- nen bedriegen. De jonge man had van 23 tot 26 Juli te Amsterdam in een hotel vertoefd en van een kellner 10 geleend, doch was zonder de rekening te betalen en zijn schuld te veref fenen, vertrokken. Vertrouwen had hij weten te wekken, door zich voor te doen als han delaar in auto's. Hij belde verschillende auto handelaren op en deed, alsof hij Duitsche wagens" opkocht. Tegenover den hotelier en dan kellner deed hij verschillende verhalen omtrent zijn inkoopen. Beklaagde erkende, dat van dat alles niets waar was. Waarom deed je dat dan? Ik had 't wat groot in het hoofd. Prof, dr, L. Bouman ais getuige gehoord, achtte bekl. wel toerekenbaar. Hij oordeelde hem zeer fantastisch van aanleg, doch voeg de er aan toe, dat dit veel bij jongelui van bekl.'s leeftijd voorkomt. Het O. M., waargenomen door mr. Reilingh wees er op, dat bekl. ook te Scheveningen getracht heeft oplichtingen te plegen. Voor den krijgsraad zal hij ook nog terecht heb ben te staan en wel voor verduistering. We gens diefstal zal hij zich nog te Zutfen heb ben te verantwoorden. Waar ook de psychiater meent, dat een gevangenisstraf dezen bekl. misschien tot in keer zal brengen, vorderde spr. 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis door gebracht. De verdediger, mr. Huyer, pleitte clemen tie. Uitspraak 25 November. De Hooge Raad heeft Maandag verworpe' het cassatieberoep van den Officier van Jus titie te 's-Gravenhage tegen een vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij is bevestigd een vonnis van den kantonrechter tc Leiden, die de tegen de Gebr. Jamin v/egens overtreding der Arbeidswet (de petroleum-kacheltjes) uit gebrachte dagvaarding nietig had verklaard. De politierechter te Den Haag heeft twe» grondwerkers, die op Zondag 26 Oct. j.l. heb ben meegedaan aan de vernieling van dr deur van de woning van een werkwillig» van het bouwwerk „De Bijenkorf", aldaar schuldig verklaard aan het openlijk met ver eende kracht geweldplegen tegen goederen en deswege veroordeeld ieder tot drie maan den gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7