De Zeeweg te Overveen. f3000.- Volksopvoeding. De reis van Deken Westerwoudt- Ingezonden Mededeelingen V Donderdag 13 November 1924 47ste Jaargang No. 15890 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De vliegtocht NederlandIndië Alle aartsengelen in de Kies- vereen'er ng. Een eereraad. De heropening van den post cheque- en girodienst. Bouwkapitaal voor woningbouw- vereenigingen en gemeenten. De Raad van R. K. Vakcentralen De Vlootwet in Indië. Agenda 14 November Voor Patel- Staal. DE GRONDEN LANGS DEN WEG VERKOCHT. Een paarlen collier ter waarde van 10.000 verloren. Het verlorene terecht. Het 35-jarig bestaan van den R.-K. Volksbond. Alleen laten van kleine kinderen. Etalageweek Spaarnwouderstraat. Feestavond KleerraakersverecnigiiiK ..Sint Gerardus Majella". De Najaarsultvoering van den R.-K. Kring. R.-K. Volksbond, Borneo-lezing. a 75 cents per regel. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Een historisch plekje. Besmettelijke ziekten. CursusBedrijfsorganisatie. Instelling gemeentelijke verificatiedienst. Trein 83. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. felegraphisch Weerbericht. „Weldadigheid naar Vermogen". Alweer het belastingplaatje. De arbeidsvoorwaarden van het Ziekenhuispersoneel. Ziekenhuisfonds voor alle gezindten. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tenst als ingezonden mededeeling, 60 ut. per regel op de le Pagina s 75 c-.. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij •ooruitbetaling. •Mie aDom ®'s op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsvoorwaaroen, •«aten ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele on 1 7C(1 ee" ?n8ev*' me* geschiktheid tot werken; T UU." doodelijken afloop. t OKn bij verlies van een hand, X IOC bij. verlies van een X CQ een breuk van X I ZOU - een voet of een oog; T IZO.- duim of wijsvinger: JU.- been of arm, I TW. „Het Volk" laat zich door zijn corres pondent te Helder het volgende berichten: „In den nacht van Zondag op Maandag is het artillerie-instruktieschip „Bellona" te Helder afgebrand.*) „Door onbekende oorzaak" heet het officieel. Maar in marinekringen heerscht de over tuiging, dat deze brand is gesticht en dat de poging van Minister Westerveld, om het personeel te knevelen, aan de oorzaak van dezen brand niet vreemd is. Die indruk schijnt oerft bij de marine autoriteiten te bestaan. Want thans worden alle marinegebouwen aan de Buitenhaven extra be?Waakt. De verbittering op de vloot heeft inder daad 'n onrustbarende scherpte bereikt. Als bij Zijne Excellentie nog een spoor van twijfel mocht bestaan, dan pleit dat niet voor zijn snuggerheid. De wijze, waarop het personeel zijn gevoelens demonstreert, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over." Ziedaar de wijze, waarop „Het Volk" een (verondersteld) geval van hoogst ernstige sabotage vermeldt. Geen woord van afkeuring voor het geval deze brand inderdaad mocht zijn gesticht, geen woord van bezadiging en waarschu wing! Integendeel, met aanvoelbaar leedver maak („nèt goed!" kan men hier en daar tusschen de regels lezen) wordt hier de ver onderstelling uitgesproken, dat marine-per soneel den brand zou hebben gesticht, en wel om zijn verbittering over de houding van den Minister te toonen men lette ook op de laatdunkende, irriteerende wijze, waarop in de slotzinnen over den minister geschreven wordt. Dat is nu de volksopvoeding der socialis ten! Tegenover een ernstig-misdadige mentali teit nemen de heeren zulk een houding aan, dat het waarlijk allerminst asto hèn te dan ken zal zijn, wanneer deze mentaliteit niet wederom tot misdaden leidt. Integendeel wanneer er geen verdere sabotage meer gepleegd wordt, dan zal dit zijn ondanks de opvoeding, welke het personeel van zijn politieke voorlichters krijgt. Achteraf blijkt niet het schip, maar een instructishuisje in brand te zijn gestoken, wat voor de beoordeeling van het geval het zelfde blijft. B Iw&j Te Allahabad aangekomen. Van der Hoop seinde Woensdag uit Alla habad aan het Haagsche Aneta-kantoor, dat de vliegers na een goede reis aldaar zijn geland. Ailes is wel. De nu volgende étappe Allahabad-Cal cutta is 770, die van Calcutta naar Akyab 710 K.M. en de nog in totaal af te leggen afstand 5768 K.M. Wij laten hier volgen, hetgeen de N: R. Crt. ontleent aan hetgeen het Turksche blad te Konstantinopel „Djumuriet" van 3 November j.l. schrijft over de aankomst der vliegeniers aldaar en het vertrek van de F VII Om de vliegers welkom te heeten, was het vliegveld San Stefano overtroomd met menschen. Men merkte de heeren van het Nederlandsche gezantschap op Follandsche die zich in onze stad bevinden Hollandsche journalisten en heeren, die in naam van dé stad de vliegers begroetten De burgemees ter had den inspecteur-generaal van de pre fectuur, Tefik bey, ongedragen, hem te vertegenwoordigen Er waren zeer vele fotografen en toeschouwers aanwezig. Tien minuten vóór 3 werd aan den horizont een zwarte punt zichtbaar, en dadelijk werden aan de vliegers, voor hun landing vuursig- n.-den gegeven. Nadat het vliegtuig eenirfe cirkels om het veld demaakt had, vloog het verder in de richting van de stad, kwam dan weer terug en landde. Dadeliik verlieten de vliege.rs het vlieg tuig. De inspecteur van de luchtvaart, rit meester Mishin bey. ging als eerste hen tegemoet en controleerde de papieren, waarna de aanwezigen de vliegers begroet ten. In naam van de stad Konstantinopel, heette de inspecteur-generaal van de pre fectuur de vliegers welkom F.r werd ge filmd en de aanwezige Hollanders hieven een luid hoera aan. Het hooge water. Uit Grave. De Veerstraat is nog over stroomd en de pont ongebroken. De over tocht gesrhierlj pPr motorboot en veerpont naar de brouwerij. Stand D"'lschaal Pegelhrug 8.67 M. Elft- weg 17 c.M overstroomd. Voor het overige is alles onveranderd Men meldt uit Nijmegen: Sinds haar lioogsten stand in deze hoogwater-periode is de Waal ruim anderhalve Meter geval len De Waalkade is thans vriï van water. Van Woensdagavond af vertrekt de mo- torpon1 wvan de gewone aanletfnlaats. Naar ons werd medegedeeld, moet te Utrecht reeds eenigen tijd het plan oest-an om een club „St Gabriel" op te richten, welke het midden zou houden lusschen richting en doel van ,,St Michael en ,.St. Raphael" Er begint humor in de zaak te komen. (Centr.) De groep van R.K. leden van den Arn hemschen gemeenteraad heeft tot den heer J. J. W IJsselmuiden, wethouder van fi nanciën, de vraag gericht of hij bereid zou zijn, zijn aan critiek onderworpen gestes in kwaliteit var. accountant der gefailleer de N.V Hanzebank aan het oordeel van een uit onpartijdige mannen samengestelden eereraad te onderwerpen De heer IJssel muiden heeft zijn bereidverklaring daartoe gegeven, onder voorwaarden dat de eere raad zal worden samengesteld uit personen staande buiten de accountancy. Thans is tot mr. J. R. ö- Schaik, lid der Tweede Kamer, het verzoek gericht om de samenstelling van den eereraad op zich te nemen en zelf daarvan het voorzitterschap te aanvaarden. De directeur van den postcheque- en giro dienst brengt onder de aandacht: a. dat postwissels, postbewijzen, chèques enz., welke men op postrekeningen wenscht te doen bijschrijven, niet aan het centraal girokantoor moeten worden opgezonden, doch dat inzending of inlevering daarvan rechtstreeks aan de betrokken postkantoren behoort piaats te vinden (Zie art. 14 van den Gids voor rekeninghouders); b. dat alle correspondentie, de uitvoering van den postchèque- en girodienst betreffen de, portvrij is (zii ait. 27 van den Gids voor rekeninghouders) Dagelijks worden een aan tal poststukken ontvangen, welke van. fran keerzegels zijn voorzien. Naar het Volk meldt, heeft de minister van arbeid, handel en'nijverheid dezer dagen in zake het nemen van hypotheek op reeds in expioitatie zijnde woningen teneinde met dit geld nieuwe woningcomplexen te kun nenbouwen, een brief gericht tof het be stuur van den Bond van arbeiderswoning- bouwvereenigingen en tot den Nationalen Woningraad, waarin als het bezwaar van de regeering wordt genoemd, dat door het ver strekken van hypotheek op reeds in exploi tatie zijnde woningen geld aan de markt wordt onttrokken en waarin gezegd wordt, dat het de wensch is van de regeering, dat dit geld beschikbaar blijft ten behoeve van den particulieren woningbouw. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie be noemd tot leden-werknemersin den Raad van R. K. Vakcentralen de heeren A. C. de Bruijn, A. A. van Hamersveld, C. J. Kuiper, J. Th. Nijkamp, C. Roestenberg en J. van Rijzewijk. Volgens een draadloos telegram van Aneta uit Weltevreden heeft de Volksraad de Vloot wet aangenomen met 23 tegen 21 stemmen. Sociëteit „St. Bavo" Polyhymnia 8 uur Haarlemsch Gemengd Koor 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Al- berdingk Thijm 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw - Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" 8 uur. Stadsschouwburg R. K Kring-uitvoering Pension Buller kwart over 8 uur. Beverwijk Gemeenteraad kwart over 7 uur. Zandvoort Gemeenteraad haif 8 uur. Gebouw Protestantenbond Lezing ovet Beethoven, door Herman Rutters 8 uur. St. Vincentiusgebouw N Groenmarkt R. K Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. Bloemendaal Gemeenteraad 2 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 ^El- ken Donderdag van 89K uur R K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm vaD 912 uur. n.m van 25 uur Zater- lag? Mleer. van 9—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle wurkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's-avonds van 8—9 uur Tel 1671 R. K Leeszaal en uitleenbibliotbeek - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 IC uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen im versterkende middelen voor arme zieken der S. E, V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk Vorige opgaaf 83.50 N.N Tot lafenis der gel. zielen 2.50 Familie G. „De honderd vof" 17.50 N. N. 2.— 105.50 De laaste gift is nog eens een flinke! We zijn nu reeds de f 100 gepasseerd en begin nen nu met frisschen moed aan het tweede honderdtal De missie van Borneo heeft veel geld noodig; men bedeAkt dit wel Nog vele giften worden dus ingewacht! •PERSONALIA. In het comité tot voeding van R. K. Hon- gaarsche studenten „Mensa Adalbertina heeft o.m ook zitting Mevr. Heerkens Thijs- sen, alhier, I Onze correspondent seint ons uit Rome. dat dé Hoogeerwaarde neer Déken L A. A. M. Westerwoudt en zijn. reisgenooten, de Zeereerwaarde heeren pastoors Borsboom en Hafkenscheidt, Dinsdag in langdurige particuliere audiëntie zijn. .ontvangen door Z. H. den Paus. De Hoogeerwaarde heer De ken hoopt op Zondag 23 November a.s, weer in Haarlem terug te komen. Naar wij vernemen, zijn de terreinen, ge legen aan den Zeeweg van Overveen naar Zandvoort, die bekend staat als een der meest grootsch aangelegde wegen in Euro pa, heden in handen gekomen van een com binatie onder leiding van de firma H. van Dan. Zonen, te Amsterdam, krachtens ac te, geteekend ten kantore van de Notarissen Smits, Van der lm en Koopman. Naar wij vernemen is dit een grootsch opgezet plan, waar veel kapitaal mede ge moeid zal zijn. In ons nummer van morgen zullen wij over de vele bijzonderheden, e.» ons betreffende dit plan ter oore komen, na dere mededeeling doen. Mevr. V. uit Bloemendaal heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat zij giste ren, toen zij met den trein van Beverwijk kwam, een paarlen collier had verloren ter waarde van 10.000. De opsporing er van werd door haar ver zocht. Nader vernemen wij, dat het collier in middels terecht is en terug was te bekomen op Bloemendaalsche straatweg 98 a. Als laatste feestvergadering bij het 35-ja- rig bestaan van de afd. Haarlem van den R.-K. Volksbond, is tegen a.s.'Woensdag een bijeenkomst belegd, waarin als spr. zal op treden de heer De Brliin, Voorzitter van het Werkliedenverbond. De muziekvereeniging „Euphonia'' van Overveen en het vocaal kwartet „Euphonia" van Haarlem, zullen hun welwillende medewerking verleenen, zoodat het een zeer aangename avond be looft te worden, waaro a dan ook op groote belangstelling gerekend wordt. Een familie, bestaande uit man, vrouw en kinderen, woont in een perceel aan de Damstraat. Gisteren was de man naar zijn werk en de moeder op visite gegaan. De kinderen ble ven alleen achter en bij het spelen, dat zij gingen doen, rolde een van hen tegen de kachel aan, waardoor de pijp er uit viel en terecht kwam op een 3-jarig kind, dat brandwonde bekwam aan armen en be-.ien. Een der kinderen liep naar buiten en sprak den eersten den besten voorbijganger aan en deze bracht toen het bewuste kind naar de drogisterij van Van Eden aan het Spaarno, waar Dr. Maurits het kind verbond. Hierna is het weder naar huis kunnen ge bracht worden. Gelukkig, dat het spelen van de kinderen geen ernstiger gevolgen heeft gehad. In de Spaarnwouderstraat heerscht reeds een gezellige drukte. Aile winkeliers zijn druk in de weer om hun étalages op hun best te doen uitkomen. De belangstelling van de zijde van het publiek is zeer groot, vooral de deelname ahn den Pubiiekwcdstrijd trekt veel 'belangstelling blijkens de groote animo om de daarvoor bestemde enveloppen bij de deelnemers ai te halen. Het is een geloop en gejaag van den een naar den ander leder is nieuwsgierig wat zijn buurman maakt. Daar is men nog bezig met het schilderen, de electriciens hebben handen te kort, bloe men en groen worden bijeengegaard om toch vooral feestelijk uit den hoek te komen. Het is een en al drukte en beweging wat toch wel gezellig aandoet, omdat, ondanks de strijd om een bekroning, een zeer vriendschappelijke geest heerscht onder de deelnemende winkeliers. De Commissie van voorbereiding zit niet stil. Er wordt bijna nacht en dag gewerkt om deze week te doen slagen. Slagen doet de étalageweek zekei, dat staat al vast. Waar zóóveel animo is voor de deelname, waar het publiek uit 't geheele Amsterdamsche kwar tier zóó meeleeft, kan T op geen misluk king uitloopen. Het zal werkelijk dc moeite loonen de Spaarnwouderstraat op Vrijdagavond te gaan zien Om 6 uur moeten alle deelnemers klaar zijn. De vlaggen gaan uit; de Spaarnwouder straat viert feest. De prijzen van bovengenoemden wedstrijd zijn tentoongesteld in de kleermakerij van den heer Kameroen. Dinsdagavond had in een der zalen van het gebouw St. Bavo een feestvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging tot herdenking van haar 12K-jarig bestaan. Des morgens was in de St. Jozefskerk aan de Jansstraat een H. Mis voor de le den opgedragen, en hieronder hadden allen gecommuniceerd. De voorzitter, de heer B. M. Overdijk. Qnende de vergadering met den Christe- lijken groet, heette daarop allë aan wezigen hartelijk welkom engaf vervol gens het woord aan den Geestelijk advi seur der Vereeniging, den WelEerw. heer A. J Goes Deze spr. begon met op te merken, dat het hem goed gedaan had te hooren, dat de leden dien morgen naar de kerk waren gegaan en onder de H. Mis hadden gecommuniceerd Hieruit bleek, dat in deze vereeniging de goede geest heerschte, welke in alle katholieke vereenigingen be hoorde te zijn. Spr. wilde voorts dit 12Mi-jarig bestaan vergelijken met een kind, dat de kinder schoenen ontwassen was, en dan al gaat be seffen wat het leven van hem eischt. Naar spr.'s meeoing was een katholieke vereeniging noodzakelijk, daar in zoo n vereeniging het materieele en stoffelijke altijd onderschikt moet blijven aan het Geestelijke. En dat is bij anderen, z.g. neutralen altijd omgekeerd, ja wordt Het laatste zelfs heelemaal niet aangeroerd. Spr. hoopte dan ook dat de vereeniging steeds mocht groeien en bloeien. Nadat de voorzitter den Eerwaarden spr. dank had gebracht voor zijn woorden gaf hij het woord aan den Bonds-secreta- ris, den heer Diemui die speciaal uit Utrecht was overgekomen om dezen avond mede te maken. Deze herinnerde nog even aan den tijd toen hij met de Haarlemsche Vereeniging kennis maakte, en welke toen juist in een stakings-proces gewikkeld was. Spr. wees nog eens uitvoerig op het nut van het ge organiseerd zijn en spoorde vooral ook de dames aan mede te werken opdat de ver eeniging steeds zoo hecht mogelijk worde en blijve. Spr. sprak den wensch uit, dat de in den hedendaagschen tijd zooveel beoefende sport niet een reden moet zijn dat daardoor de vakbeweging schade wordt toegebracht. Want dit bracht met zich me de, dat dan de eigenbelangen schade leden. De voorzitter sloot zich bij dezen spr. aan, eP dankte hem voor zijn toespraak. Vervolgens werd overgegaan tot het af werken van het keurig door een speciale feestcommissie samengestelde program. Het programma was rijk voorzien van „elck wat wils", o.a. zang, voordrachten, muziek enz. Het jeugdige orkest vooral kweet zich bijzonder goed van haar taak, en bleek in alle opzichten te voldoen om den feest avond zoo aangenaam mogelijk te doen verloopen. De voordrachten gaven veel pleizier en voerden de toch reeds prettige stemming nog aanmerkelijk op Ook de zang verdient een bijzonder woord van ver melding. Het geheel was een prettige intieme feestavond. Verschenen is het programma voor de najaarsuitvoering van den R. K. Kring, welke morgenavond in den Stads schouwburg gegeven wordt. Het ziet er wer kelijk uit als een feestprogramma met de knappe, forsche teekening van Mathé v. d. Weiden op den omslag en gedrukt op kunstdrukpapier: Achter in het programma staan eenige mededeelingen omtrent datgene, wat de R. K. Kring voor den R. K. ongehuwden mid denstander is. Hij houdt lezingen, causerieën, debatvergaderingen, geeft muziekavonden, houdt wekelijksehe sociëteitavonden, welke binnenkort nog uitgebreid zullen wordeqj enz. De Kring heeft een missie-, tooneel-, muziek- en zangclub. Wat hij niet heeft, althans niet voldoende, is..,, steun. Men worde dus van nu af en blijve lid, donateur, of buitengewoon lid Nog zij er aan .herinnerd, dat in Januari en Februari a.s. Pater LI. Ermann S. J. een 6-tal apologetische voordrachten zal geven voor den R. K. Kring, waaraan ook niet- leden kunnen deelnemen. De afd. Haarlem van den R.K Volksbond hield gisteravond in het gebouw „St. Bavo' een ledenvergadering. Medegedeeld werd o.m. dat het St. Nicolaasfeesl plaats zal hebben Zaterdag 6 December. De opgaven tot deelname kunnen nog ingestuurd worden tot 15 November In het gebouw zullen nieu we toiletten aangebracht worden. Het na- deelig saldo waarmede dc afdeeling het jaar 1924 inging, is thans reeds in een mooi voor- deelig saldo omgezet, dat waarschijnlijk nog wel iets zal vermeerderen. De voorzitter, de heer J. P van Castri- cum. besprak nog in het kort den financi- eelen toestand van de gemeente Haarlem, waarbij hij er op wees, dat er allereerst naar gestreefd moet worden, het heffings percentage, dat thans 3 bedraagt, le ver minderen Om die reden ook is de rechtsche raadsfractie niet meegegaan met het voor ste) der S. D A. P.. om de bij de bedrijven gemaakte winsten in de reserve-fondsen dier bedrijven te storten. Om die reden ook, meent spr., dat de zakelijke belasting op het bedrijf nog niet afgeschaft moet worden, daar deze vermindering van inkomsten voor de gemeent.e op een andere manier weer ge compenseerd zóu moeten worden en dat zou wel gevonden moeten worden, door verhoo- ëing van het heffingspercentage. Verder moet er, volgens spr., worden gestreefd, naar verlaging der Personeele belasting, welke te drukkend is. De groote zaal van „St. Bavo". was giste renavond gevuld met een aandachtig luiste rend en tevreden publiek. Pater Staal is weer „bezig geweest" Precies 8.15 trad hij in witte toog en roode sjerp vóór het pro jectiedoek. Na met den Chr groet geopend te heb ben, nam hij in eens alle menschen voor zich in met het „zooveel hoofden, zooveel kwartjes". De serie lichtbeelden was weer schitte rend alle duidelijk en vele ervan zijn naar eigen photo's van den Missionaris. Tot kwart voor tienen aan één stuk klon ken de krachtige uitleggingen van den Mis sionaris door de zaal, en er was niemand, die hem niet verstaan kon. En dat na een moeilijken middag, want gisterenmiddag wa ren er verschillande honderden schoolkin deren in de zaal, die .natuurlijk niet zoo stil als muisjes waren De Pater probeerde ze te overschreeuwen en het gelukte hem in het eerste gedeelte, met hët tweede gaf liij den moed maar op. Allen die gisterenavond er bij waren, heb ben genoten geiacben is er dikwijls en hartelijk zóó, dat niemand spijt had van zijn kwartje 't Was zóó weinig, dat eenige heeren voor stelden om te colleclecren, waar de Missio naris niets op tegen had. De collecte bracht 79.15 op Nog eenige kecren spreekt Pater Staal voor gesloten gezelschappen, doch voor het groote publiek is het voorbij. Voor de afwezige Haarlemsche Katholieken en lezers v d. N. H. C want de Mis sionaris veronderstelde, dal alle, die te genwoordig waren, lezers waren van het Katholieke Haarlemsche Dagblad is het een gemis want de platen illustreerden veel van wat de Missionaris heeft geschreven in zijn „Brieven uit Borneo". (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags. Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 5914 uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56'A uur n.m. Sluiten we met nog een aanmoediging, dat allen, die de lichtbeelden gemist heb ben. een goed giftje geven en zij, die dezer dagen in de „Bavo" genoten hebben, nog eens iets opzenden voor Pater Staal. „N. N." Ter gelegenheid \an het 100-jiag be staan der Reddingsmaatschappijen werd de heer J. Beeckman, burgemeester van Zandvoort, voorzitter van het plaatselijk bestuur van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij, benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Blijkens een in dit blad opgenomen an nonce, wordt Huize „Hildebrand" te koop aangeboden, welk huis in 1907 door dr. W. van Linden Tol werd gebouwd op de plaats, waar vroeger hotel „Het Wapen van Amsterdam" stond. In de „Camera Obscura" van Hildebrand lezen we dat voor dit hotel, waar Hilde brand met Nurks gezeten was, zich de bekende episode heeft afgespeeld in „Een onaangenaam mensch in den Haarlemmer hout". „Is dat een rok van je vader?" vroeg Nurks grappig aan den jongen, die hem zijn Jimcnade bracht, en zich zeker niet zeer bekrompen in dat kleedingstuk bewoog. „Ik heb geen vader", zei de arme jon gen, en het ging fne door de ziel. De tegenwoordige eigenaar heeft deze episode vastgelegd, niet alleen door aan zijn huis den naam „Hildebrand" te geven, maar ook door in den zijgevel een ge denksteen te doen aanbrengen, waarop men de beeltenis ziet van Hilde brand en Nurks, zittende voor het hotel. Naar wij vernemen, gaat dr. van Lin den Tol zich metterwoon te Amsterdam ves tigen. Over de week van 2 tot en mït 8 No vember 1924. kwam te Castricum 1 geval van diphtheritis voor; te Haarlem 1 geval van diphtheritis; te Hoorn 1 geval van diphtheritis; le Nieuwer-Amslel 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Schoten 1 geval van roodvonk; te Vel- sen 1 geval van roodvonk; te Wijk aan Zee 1 geval van roodvonk; te Leiden 2 ge vallen van roodvonk; te Leimuiden 1 ge val van diphtheritis; te Noordwijk 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; en te Oegstgeest 2 gevallen van roodvonk. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de cursus in Bedrijfsorganisatie, welken prof Veraart geeft, tegen betaling van die kosten ook toegankelijk is voor nict-leden van den R.K Volksbond. Door den heer W. v. Liemt is een voor stel bij den raad ingediend, om B. en W. uit te noodigen, dc wenschelijkheid te over wegen van het instellen van een Gemeente lijke Verificatie-Dienst en eventueel hier voor den read voorstellen te doen toe kómen. In zijn toelichting zegt de heer v. Liemt o. m„ dal, naar aanleiding van het voor gevallene bij de administratie van de poli tie, zich bij hem de meening heeft geves tigd, dat, om dergelijke fraude en in 't al gemeen fouten te voorkomen of te achter halen, in onze gemeente-administratie ont breekt een Verificatie-Dienst. Deze dienst moet met uitgebreide bevoegdheid en groote vrijheid van beweging alle geldelijke verant woordingen in de Gemeente-Administratie verifieeren. Omdat dc voorsteller vermeent, dat deze Verificatie-Dienst geen belangrijke offers var. de gemeente-financiën behoeft te- ver ged doch integendeel de gemeente belang rijke voordeden kan aanbrengen, doet hij den raad bovenstaand voorstel. Dit, voorstel, van den beer Van Liemt geeft ons aanleiding mede te deelen, dat er plannen zijn de derde afdeeling met eën ambtenaar uit te breiden, die dan meer speciaal zouden worden belast mei de veri ficatie van rekeningen en verantwoordingen. Door een aantal Amsterdammers, voor namelijk handelsreizigers, die druk gebruik maken van trein no. 83, dat is de trein, welke des morgens te 7.49 uur van het Centraal Station le Amsterdam over Utrecht, 's-Hertogenbosch naar Maastricht vertrekt worden op 't oogenblik poginger in het werk gesteld, om het vertrekuu: ongeveer anderhalf uur vervrogd te krij gen, teneinde den tijd in ,Sittard en Maas tricht beter productief te kunnen maken. Men zal om dit te verkrijgen een ver zoekschrift richten tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Het valt te begrijpen, dat handelsreizigers deze ver andering wenschen. Maar. Van dezen trein, welke een zeer goede verbinding met het Zuiden vormt, maken ook veel Haarlemmers gebruik. Wanneer evenwel het verzoek der Am sterdamsche handelsreizigers bij de direc tie der Ned. Spoorwegen een goed onthaal vindt, dan zal het te vreezen zijn, dat de Haarlemmers van deze ochtend-verbin ding geen gebruik meer zullen kunnen maken Wanneer immers het vertrekuur anderhalt uur wordt vervroegd, komt dit op 6.19 te staan. Nu vertrekt dc eerste trein uit Haarlem om 6.01, welke dus on geveer 6.20 in Amsterdam aankomt, met het gevolg, Jat de Haarlemmers den trein zullen missen. Zou het niet op den weg van de Haar- lmsche Kamer van Koophandel liggen, om te zorgen, dat hierin wordt voorzien. Twee oplossingen zijn in dezen mogelijk. Of het vertrekuur van den eersten trein vanuit Haarlem# naar Amsterdam zou kun nen vervroegd worden, of trein 83 zou onge veer 10 minuten na aankomst van den eersten trein uit Haarlem kunnen vertrek ken. Welke van de twee oplossingen bereikt zou kunnen worden, zal niets ter zake doen. Het zal in alle geval voor vele Haarlem mers ten voordeel en gerief zijn. Barometerstand v.m. 9 u„ 777 s.ilstand. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 November. Hoogste Barometerstand 780.1 m.M. te Neufahrwasser Laagste Barometerstand 749.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 November; Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuide lijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, later opklarend, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts, zelfde temperatuur overdag. Maandelijksch overzicht, van wat in Octo ber is uitgegeven. Weke'ijkscl.e ondersteu ning J 401.55; Losse giften 307. Totaal 708.55. Door de politie is wederom proces-ver baal opgemaakt legen een tiental wielrijders die reden zonder dat hun rijwiel voorzien was van een belastingmerk. De ri'wielen zijn in beslag genomen. Ons bericht van gisteren, inzake de ar beidsvoorwaarden van het ziekenhuisperso neel is ontleend aan „Het Volk". Door de afd. Overveen en Omstreken van den R.-K. Volksbond is een circulaire rond gezonden, waarin o m bet volgende gezegd werdt: „Met groote voldoening voor hetgeen wat overheid en armbestuur tot nu toe hebben gedaan en in de toekomst nog zullen doen. heeft het bestuur van den R.-K. Volksbond toch geipeend, dat ten opzichte van zieken- huisverpleging 'n andere gelegenheid moest worden geschapen en wel in den vorm van een fonds voor ziekenhuisverpleging, waar bij ieder in de gelegenheid is zich te ver zekeren, wanneer hem of haar dat onheil overkomt, om zonder moreele of financieele zorgen te kunnen worden verpleegd. Dit klemt te meer, omdat de huisarts meer dan voorheen, opneming in een zie kenhuis voorschrijft. Hel fonds zal zijn al gemeen, zoodat zoowel katholieke als niet- katholieke mannen, vrouwen en" kinderen hierin verzekerd kunnen worden. Het bestuur stelt zich voor, dat men na 3 maanden gecontribueerd te hebben, recht heeft op 4 weken verpleging per kalender jaar. De contributie zal bedragen 5 cent per lid en per week, terwijl de contributie voor gezinsleden beneden de 16 jaar de helft za1 bedragen, terwijl bovendien db contributie voor leden van den Volksbond en hun ge zinsleden 20 pel lager is gesteld. Reglement en voorwaarden zullen later in een ledenvergadering van het fonds .wor den vastgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1