n n wmmr 1 De Tariefwét aangenomen H. J. LAMP, Barteïjoiisstraat IS. DE SPAATOH8ANK Ipgpzoiuhn Hfedsdeelingen Radio-Omroep Ingezoïgdsü Mededeatinspn jVoor Uw succes i Personalia. Bezuiniging in de Provin ciale Ziekenhuizen. MIJLPALEN. Het derde (laatste) rapport der be- zuinigingscommissie. Verschillen de voorstellen en adviezen. In krimping van personeel bij Genees kundigen en Pharmaoeutischen dienst Technische herziening salaris-re glement. Verhaal van pensioenbij dragen. De open aïdeeling behou den. Dragen van eigen kleeding door patiënten. Ophdffing van Me- dembilk? KANTONGERECHT. Een nieuwe R.-K. Kerk te Haarlem- merliede. Symphonie-orkest. Tentoonstelling. CV* aiVi \223U a 60 cents per regel. JSÉii m 60 cents per regel Schoolvoorstelling van Jan Musch in den Stadsschouwburg. iwrsm English Association in Holland. Viool Recital. Frits Kok. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Algemeene Militaire Pensioenbond. BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Men seint ons uit Den Haag: De Tweede Kamer heeft heden middag het nieuwe tarief-ontwerp met 57 tegen 39 stemmen, rechts te gen links aangekomen. Hat vcP^nde water. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69, - Tel. 3468. Weer aan 't werk gegaan. De schade op de steenfabrieken. Ernstige aardbeving Herriot en Baldwin. De afschaffing der Fransche strafkolonies. Immigratie-misères Kroonprins Rapprecht en generaal Ludendorff. Een Duitseh-Russisch handels verdrag. i Twee dagen Regent. De Stockholmsche vrijhaven. Congres Ver. Duitsche Werk geversbonden. De proeftocht van het Zeiltorenschip. Commereieele onderhandelingen FrankrijkDuitschiand. Aanslag op Primo de Rivera. De heer D, W. Broekmeijer, onderwijzer te Ncordwijk is als zoodanig benoemd aan dc onderwijsinrichting der rlaarlemsche SchcGlvereenigng, drecteur de heer L. van der Wilt, Florapark alhier. Waarom zoudt ge thans in 1924 uw nieuwe electrische ornament niet bij ous koopen? Het wordt deskundig geplaatst en is even degelijk als ds in 1864 door ons verkochte petroleumlamp en eleganter dan de in 1894 door onze firma bij Uwe familie geleverde gaskroon Een bezoek aan ons magazijn zal U overtuigen. Verschenen is het derde en laatste rap port van de bezuinigingscommissie voor de Prov. Ziekenhuizen in Noord-Holland. Dit rapport is uitgebracht aan de Staten van Nocd-Hclland. De commissie bestond uit: D. Kooiman, voorz.; L. J v. Kuykhof-Koe- dijk, C. Bijl, A. Colijn, De Coster, L. Modoo, H. Lap en Tom Kruijff, secr. Het schijnt de commissie toe dat de phar- maceutische dienst in de ziekenhuizen Sant poort en Bakkum op te groote leest is ge schoeid. Het zal mogelijk zijn daarop te be zuinigen in de toekomst waarbij men in aanmerking neemt dat in verschillende ge stichten de pharmaceutirchen dienst aan een apotheker-assistente is toevertrouwd, en an dere contracten zijn afgesloten met in of na bij de plaats gevestigde apothekers. Met uit zondering van een lid, acht de commissie de functie van adjunct-directrice te Santpoort en Bakkum eigenlijk overtollig. De salaris-regeling der geneesheeren in het ziekenhuis te Medemblik komt den com missie onjuist voor en bijv. verder gaande dan de vereeniging van gestichtsartsen des tijds wenschelijk achtte. In principe acht de commissie het onjuist dateen geneesheer directeur en een plaatsvervangend genees heer-directeur van een gesticht met ongeveer 300 patiënten even hoog gesalarieerd wor den als dezelfde titularissen in een gesticht van ruim 800 k 1200 patiënten. Of het aantal geneesheeren verminderd zou kunnen worden is een zaak die meer het geneeskundig staatstoezicht aangaat. De we tenschappelijke naam van het gesticht heeft wel meer kans te worden bevorderd door het a ntal geneesheeren niet te klein te houden, meent de commissie. Voor vermindering van het aantal geneesheeren zou in de eerste plaats het gesticht te Bakkum in aanmerking komen. Salarisreglement. In verband met de vroeger betoogde wen- schelijkheid eener technische herziening van het salarisreglement legt de commissie over een vergelijkend overzicht van de salarissen aan de Provinciale Ziekenhuizen, de Rijks gestichten en andere inrichtingen. Daaruit blijkt, volgens de commissie dat de salaris sen aan de Provinciale Ziekenhuizen in N. Holland in vele betrekkingen hooger zijn dan aan andere inrichtingen, waarmede de wenschelijkheid van een technische herzie ning nader wordt aangetoond. Verhaal van Pensioen bijdragen. In haar eerste rapport gaf de commissie sns'haar voornemen te kennen om nader terug te komen op de vraag of de provincie dient gebruik te maken van haar bevoegdheid tot verhaal van een deel der pensioenpremie op het personeel aan de provinciale zieken huizen. Zij wenscht daaraan thans gevolg te geven. Nu de commissie niet adviseert om over te gaan tot een algemeene salarisherziening en alleen technische herziening in overweging geeft, wenscht zij als haar meening uit te spreken, dat verhaal van pensioenbijdragen op al het personeel der provinciale zieken huizen alleszins billijk moet worden geacht, gezien de hooge kosten, welke pensioen bijdragen en inkoop van diensttijd voor de provinciale ziekenhuizen meebrengen. Bezuinigingen. Overschrijding van begrootingsposten be hoort niet plaats te hebben dan met voor afgaande toestemming van Provinciale of Gedeputeerde Staten. Inkrimping van het magazijn-personeel te Santpoort dient in overweging te worden genomen. Het ver dient, naar het oordeel der Commissie, aan beveling met de noodige voorzichtigheid voort te gaan op den weg van gezinsverple ging van daarvoor in aanmerking komende patiënten, zoowel in het belang der patiënten als omdat daardoor de verpleging goedkooper wordt. De commissie oordeelt dat de „open af- deeling" te Santpoort moet blijven behou den, maar meent dat van de patiënten, die in het sanatorium worden opgenomen, de ko tende prijs der verpleging moet worden betaald. De commissie meent, dat de vaste betrek king van onderwijzeres te Santpoort kan worden opgeheven. Voor belooningen van nevenarbeid, zoo- als onderhoud der uurwerken en voorgaan bij begrafenissen, zooals te Bakkum plaats heeft, acht de commissie geen reden aanwezig. Bij vacature moeten de werkzaamheden ambts halve worden opgedragen. Het verdient aanbeveling te trachten aan Duin en Bosch het keukenpersoneel belangrijk te vermin deren. Op de kosten van voeding is geen belang rijke besparing mogelijk. Wel acht de com missie voor de drie gestichten dezelfde voe- dingsrantsoenen gewenscht. De commissie beveelt aan, zooveel mo gelijk door te voeren dat de verpleegden eigen kleeding dragen. Wat betreft den om vang der wasch mag wel naar beperking worden gestreefd, inzonderheid met betrek king tot het waschgoed van het verplegend personeel. Electrische tram Duin en bosch. Het heeft de aandacht van de commissie getrokken, dat de exploitatie van de tram verbinding station-Castricum naar Duinen bosch over 1923 ruim f 7000,kosten heeft veroorzaakt, waartegenover geen enkele inkomst valt te boeken. Over 1923 waren aan dezen dienst twee wagenbestuurders verbonden, op tezamen f 4056, salaris, terwij] bovendien nog niet-onbelangrijke kosten van vervanging moesten worden ge maakt. Naar wij vernemen zullen voortaan de kos ten minder bedragen dan over 1923 als ge volg van de invoering der 48-urige werk week. Toch zullen de kosten naar ons oordeel ook voortaan wel zoo belangrijk blijven, dat het allerminst billijk moet worden ge acht het tramvervoer niet langer geheel kos teloos te doen plaats hebben. MEDEGEFDELD DOOR De beurs opende beden prijshoudend. Aan de commissie van bestuur zou in overweging kunnen worden gegeven een tarief samen te stellen ter gedeeltelijke be strijding van de kosten. De grootst mogelijke minderheid der commissie is echter van oordeel, dat de tram verbinding met in voldoende mate in een behoefte voorziet, om haar nog langer in stand te houden. Voor Santpoort en Duinenbosch verdient het aanbeveling na te gaan wat kan worden nagevolgd van den goed ingerichteh admini- stratieven dienst te Medemblik. Getracht moet worden zoo weinig mogelijk plaatsen in de gestichten open te houden, daar open plaatsen leiden tot nadeel in de exploitatie. Behoud of opheffing ge sticht Medemblik. De commissie heeft tenslotte van gedachten gewisseld over de vraag of het gewenscht is, dat het gesticht te Medemblik als provinciaal ziekenhuis blijft behouden, of dat aan op heffing van dit gesticht de voorkeur moet worden gegeven. Een meerderheid kwam daarbij tot de volgende conclusie De commissie wijst er op, dat de begroo ting 1925 voor het provinciaal ziekenhuis te Medemblik bij een verpleegprijs van f 1040, per patiënt nog een nadeelig slot van f 81.000,aahwijst dat dit bedrag tenge volge van in te voeren bezuiniging verlaging kan ondergaan, maar dat dan toch nog een belangrijk «bedrag zal overblijven, hetwelk het ziekenhuis te Medemblilk duurder blijkt te zijn dan de hoogste verpleegprijs in par ticuliere gestichten. De vraag is gerezen, of het niet mogelijk ware te komen tot ophef fing van dit ziekenhuis en inplaats daarvan ruimere mate contracten af te sluiten met pa- ticuliere gestichten, waar de verpleging even goed is te achten. De commissie'beveelt aan, dat door het provinciaal bestuur hiernaar een onderzoek worde ingesteld. Slotwoord. Ten slotte schrijft de commissie Voor het oogenblik meenen wij hiermede onze taak als geëindigd te moeten beschou wen. Intusschen verklaren wij ons gaarne be reid nu of later over bepaalde onderwerpen, ten aanzien waarvan dat gewenscht mocht worden, nader onze meening kenbaar te maken. Wij hebben in onze drie rapporten zoo veel mogelijk alle zaken, die ons voor oogen kwamen, naar voren gebracht. Intusschen mogen wij de opmerking niet achterwege laten, dat volledigheid op het stuk van be zuiniging slechts geleidelijk kan worden betracht door voortdurende studie en werk zsa-nheid en nauwkeurige waarneming ook van heijdie dagelijks in het bestuur der pro vinciale ziekenhuizen werkzaam zijn of dat bestuur ter zijde staan. Tot ons genoegen hebben wij kunnen constateeren, dat reeds sedert geruimen tijd de in deze verantwoordelijke besturen en ambtenaren ijverig en met goed resultaat in meerdere opzichten naar bezuiniging hebben gestreefd. Terecht stond de 36-jarige banketbak ker F, T. die op 12 October j.l, des namid dags 3 uur. een werkman in zijn werk plaats aan het werk had gehad, terwijl deze om 1 uur al had moeten uitscheiden. Bekl. bekende doch zeide hem gevraagd te hebben even te komen helpen om een fornuis, dat hij aan het Leger des Heils af stond, uit de bakkerij te helpen dragen. Den volgenden dag zou hij hem dan wel een vrijen middag gegeven hebben. De ambtenaar van het O. M. vroeg 4 boete subs 4 dagen. De w.n. Kantonrechter, Mr. T. A. M. A. von Löben Seis, legde hem 3 subs 3 dagen op. G. J. de J. had te Haarlem een jongen onder den 15-jarigen leeftijd in dienst ge had en deze een handkar laten voortduwen, waarop meer dan 200 K.G. aan goederen geladen was. Bekl. zeide, dat de jongen flink uit de kluiten gewassen was. Dit verhinderde niet, dat hij thans overeenkomstig den eisch tot 5 subs. 2 dagen werd veroordeeld. Na een korte pauze verscheen Jan Musch onder enthousiast applaus op het tooneel. Op meesterlijke, rake, geestige wijze wist hij de verschillende gedichten voor te dra gen. Niemand zal het dan ook betwijfelen, dat Jan Musch een van de beste declamato ren is van ons vaderland. Hij beheerscht zijn stem volkomen en kan zich op de meest ver wonderlijke wijjze zoo direct in zéér verschil lende gedichten „indenken." De mooiste en populairste gedichten van Adama van Scheltema bracht hij ten gehoo- re, waarbij ook hartelijk werd gelachen, zoowel over den inhoud der gedichtjes, als om de kostelijke mimiek van den declama tor. Op de vraag, welk gedicht het mooist voorgedragen werd, moet een antwoord uit blijven, gezien dén zeer verschillenden aard der gedichten. Ailes bij eikaar, was het een interessante voordracht, die geheel geslaagd mag hee- ten, en die weer eens in het licht heeft ge steld, èn de schoonheid van de gedichten van A.dema van Scheltema, èn de talenten van Jan Musch als voordracht-kunstenaar. Naar ons uit Haarlemmerliede wordt ge meld, bestaan aldaar plannen om een nieuwe R.-K. Kerk te bouwen. Bi; eenige geheelonthouders in deze ge meente bestaat een plan tot oprichting van en symphonie-orkest, alleen bestaande uit geheelonthouders. De le fago'.tist van de H. O. V., de heer Jac. Bos, heeft zich bereid verklaard, de leiding geheel op zich te nemen. Naar we vernemen, zal in gebouw Rose- hage aan de Hoofroanstraat 12, alhier, een interessante tentoonstelling georganiseerd worden, door de Ned. Ver. voor Huisvrou wen Het belangrijke van deze tentoonstel ling is, dat nagenoeg .alle werk dat geëxpo seerd wordt, ook technisch zal gedemon streerd worden. Zoo zal daar het weven in verschillende vormen, op vlak en staand ge touw te zien zijn, evenzoo het Egyotisch vlechten, kantklossen, batikken, raffia-ar- beid en misschien nog meer. Bovendien zal Margarelha VerWey aan bc langstellenden mededeeling doen, omtrent bedoeling en werkwijze van het onlangs te Blaricum opgerichte genootschap „Smeda/ ter ontwikkeling en beoefening van textiei- en Nijverheidskunst. De tentoonstelling is toegankelijk voor leden van dc Ver, voor Huisvrouwen op Vrijdagmiddag. Voor verde re belangstellenden Vrijdagavond van 7.30 10 uur. Zaterdag van 1012 en van 25 uur. V.K j HEDEN 5% Nederland 1919 951/* 95*/4 6% Nederland 1923 100t/8 lOO'/s 4/4 Nederland 1917 855/i6 853/4 7% N-I. 1921 A 1025/16 lQZi/4 6% N. I. 1923 D 97 3/16 97*/4 dito Gem. Eigendom 66*/; Mij. „Nederland" 154 154 Scheepvaart-Unie 127 127 Rotterd. Lloyd 126 126 1 36x/2 136*/2 co O t-* Xi.' 80 Holl. Stoomboot x.83/4 28 H. V. A. 431V2 433 Ja-a Cultuur 3733/4 375 753/8 75*/2 1783/? 179 Indische Bank 1337/8 131 */g Cert. Hand-.l Mij 1223/8 122*/2 93 Geconsolideerde 1573/4 158*/2 Kon. Olie - 340*/2 3383/ 4 U. S. Steel ll4*/2 Marine comm. 1015/ifi ll3/s 1 E9 Actions id. 161 I DO 163 183/4 18 Poerworedjo 1253/4 126 379 380 365*/? 367 Deli Batavia 345 347 Amsterdam Rubber 1593/ g 1573/4 Serbadjadi 1933/4 104 103 \251U 125 3203/ 320 Southern Rails 725/g 148 8 08/4 l93/g t9*/4 Comm. Maxwell 49/l6 DONDERDAG 13 NOVEMBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Ra dio-Concert met medewerking van den heer Gerbel, van l'Olympia. Chelmsford. 1600 M. 7.50 u. Con cert en Londensch Mannenkoor. 10.20 u. viool recital door Kennedy. Brussel. -265 M. 8.35 u. Concert. De 24-jarige Duitscher J. L., wonende te Velsercord, moest terecht staan, terzake dat hij «p of omstreeks September 1924 in de bebouwde kom te Veiseroord ten wielrijder had aangereden, doordat, hij bij het maken van een bocht de linkerzijde van den weg had gehouden. In deze zaak trad de beëedigde trans- lateur G, Wesseldijk als tolk op. Bekl. beweerde, dat niet met links rij den van hem de oorzaak van de aanrijding was geweest, doch alleen het ontijdirt af- stanpen van den aanheredene wielrijder. Een tweetal getuigen verklaarde ecnt»r het tegendeel, terwijl de bekl. bovendien heel hard gereden had. De ambtenaar van het O.M. ^roeg 8 boete subs 8 dagen hechtenis. Hij werd veroordeeld tot 5 subs. 5 darfen. Bekl. zeide, dat hij zich wel recht zou weten te verschaffen, door naar den Duit- scben consul in Holland te gaan. Dc Kantonrechter maakte hem echter at tent op het feit, dat detonsul met deze zaak niets te maken had en dat hij 3 dagen oen tijd had om van het vonnis in hooger be- roep te komen. Woensdagmiddag j.l. bad wederom in den Stadsschouwburg een goedkoope school voorstelling p'aats voor leerlingen van de Haarlemsche Hoogere scholen. Ditmaal gaf Jan Musch een twintigtal der bekendste ge dichten vann den popu'airen Aaema van Scheltema ten gehoore. De zaal was geheel bezet, hetgeen wel pleit' voor de belang stelling, die er getoond wordt van de zijde der Hoogere scholen. Dr. G. E. Opstelten opende deze interes sante middag met een korte, duidelijke in leiding over het leven en streven van den dichter Adema Van Scheltema. Spr. schetste in het kort de jeugd, de strijd om het leven, en het langzaam en moeilijk streven van den dichter naar een eigen dicht-,.kunst"; een kunst vrij en onafhankeliik van de ooë- zie der „Tachtigers", of, zooa's spr. het kën- schetsend noemde, de „predikantennoëzie. Vervolgens behandelde spr. achtereenvol gens de verschillende door Scheltema uit gegeven gedichtenbundelties, en liet met na te wijzen op de geestdrift, waarmee Schel tema de princiepen van het socialisme ver dedigde en verspreidde. 'i.iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiijuiiiiiiiiii'iniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiHiiiiiiiiilliilliiiaitW |ieen 'welluidende jr zm van groot be- 't ag. Gebruikt daar- c.n vóór het zingen spreken de ver- •risschende 'i roote doozen 65 Ct '"f|-'.'-'t'illi'|rM!'t|lfl,,ti|niiu'""""1ir'iiu»iiiiimmfHiHfiinfMil.! Op den tweeden avond, die de boven genoemde vereeniging in dit seizoen gaf, rrad de heer Ernest Rhys, leider van d" bekende Everyman's Library, gisteravond voor een vrijwel volle zaal op met het on derwerp Modern Fiction and Old Folk tales. Nadat de heer Proper., vice-voorzifter der afdeeling een inleidend woord had ge sproken, zette de spreker op zeer onder houdende wijze uiteen, hoe de moderne romanliteratuur, ook al worden vaak boe ken als zeer origineel aangekondigd, al tijd is terug te voeren tot oude volksver halen, die in tal van verschillende vormen, maar steeds met hetzelfde beperkt aantal onderwerpen als bassis, in alle beschaafde landen voortleven. Soms is voor het terug vinden van deze oude thema's een om vangrijke studie van het boek noodig, soms ook zijn de oude verhaal en maakten daar hunne te vinden. Maar iedere roman, al thans iedere goede roman, is een variatie op een der 10 of 12 basis-onderwerpen. De romanschrijver moet, wil hij succes hebben, zijn verhaal doen, verzuimt hij dit of schiet hij hierin te kort, dan is zijn werk spoedig vergeten. Genieën als Sha kespeare wisten dit, zij namen eenvoudig het oude verhaal en maakten daar hunne variaties op. Moderne Engelsche auteurs als Yates, Galsworthy, Conrad, zelfs Ar nold Bennett, die niets van „romance" we ten wil, hun werken zijn allen in den grond, hoewel dan in anderen vorm een herhaling van een der oude volksverhalen zooals zij eeuwen geleden in boerderijen en taveernen werden verteld. Het gehoor van den heer Rhys toonde zich aan hét slot van zijn lezing zeer vol daan. Zaterdagavond a.s. speelt in de boven zaal van -het Concertgebouw de Vereeniging de violist Frits Kok, dien sommige stadge- nooten zich welicht nog herinneren van de Openbare Vioolvoordracht-oefening van Joh. Steenman. Hij zette o.a. zijn, studie voort bii Schmul- ler, Spalding en Havot te Pariis. Hij wordt door zijn zuster Ellen Kok begeleid, die BONTJASSEN B0NTHOEDEN 13 NOVEMBER EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0 59.75 0 69.60 PARIJS 13 17*/g 13 20 BRUSSEL 12 12*/ 2 12 1.0 WEENEN 0 36*/2 0 35*/; LONDEN 11 52*/2 11-63*/2, STOCKHOLM 67 25 67 20 KOPENHAGEN 44 15 44 10 CHR1ST1-ANIA 36 20 36.90 .BAZEL 48 20 48 25 NEW-YORK 2 50*/2 2'497/g ROME 10 90 10 90 In Juli kwam de inspecteur van de firma den boel nazien en deze costateerde direct de manque De kas was inmiddels overgedragen, en onder beheer van een andere juffrouw. De inspecteur vroeg daarop aan de vo rige kashoudster een onderhoud onder vier dogen en toen bekende zij van tijd tot tijd verschillende geldsbedragen te hebben ver duisterd. Bekl.,droeg iederen avond de kas af aan een andere juffrouw en op zekeren avond klopte het bedrag niet. Het papiertje, waar op het saldo geschreven was, was echter verscheurd, doch naderhand weer terugge- von'-'en in de papiermand. Bekl. werd toen dcor den inspecteur ge wezen op het verschil en toon antwoordde zij: „Dacht u dan dat ik dat geld heb weg genomen?" Doch toen zij-dit zeide, deed zii nogal zenuwachtig en greep met de han den in het haar. Naderhand bekende zij echter het rteld te hebben verduisterd, en merkte daarbij op, dat zij zeer blij was. dat eindelijk iemand het wist, daar zij al zoo lang er mee had. rondrteloopen. Haar werd toer dcor d«n inspecteur verzocht. Alt oo te' schrijven. Dit deed zii, en haar bekentenis schreef 7iij op een briefkaart, welke op de rechtbank aanwezig was. De prrcu^Mehottder, als getuige gehoord, bevestigde bet hierborenvermelde. Hem werd gevraagd, hceveel het salaris van het meisje was. waarop deze antwoordde, dat db 60 bedroeg. On een yra.ag van den verdedirter. Wr. P. Tideman. of bekl. weer ten betrekk' 'rt in een der filialen kon krijgen, aifiwnordde de getuige, dat biervoor wel mogelijkheid be stond. Neg werd de procuratiehouder gevraagd, of de fir»n^ -vervolging bad gewenscht. eenige^ jaren geleden inet Steenman s orkest j waarop deze zeide „neen!", maar het was een piano-concert van Beethoven speelde, j bedoeling alleen maar aangifte te doen. Fr was teen bil verzocht, geen strafvervol. VAN ONZE RECJ1TRANK. gj-g in te sle'len. Verduistering von f Eet! rechercheur als getuige gehoord, ver- Hedenmorgen 'stond terecht de 21-jarige j klaarde hetzelfde. De bedrijfsleider en mede- C. W., kashoudster bii een modemagazijn al- 4iwteUr *1* gehoord, verklaarden hij en wenende te Scheten. no dit iets uit de kas te nemen, of anders er Haar wordt ten laste gelegd, dat zij om- eEO b°™et,e 1° fen^nkele ke?r streeks het tijdvak van Juni 1923 tot Juli 1924 te Haarlem op verschillende tijdstip pen opzePelbk telkens verschillende gelds waardige bedrarten tot een totaal bedrag van circa 2154. toebehocrende aan een modemagazijn alhier, althans aan een an der dan aan haar fbekl.), welke bedragen zij in de hoedanigheid van kashoudster had cntvanrten en uit dien hoofde zich door misdrijf wederrechtelijk had toegeeigend. Bekl. zeide niet de kashour,'ter te zijn ge-eest. maar all-en kantno-bediende. 7ij on'kende geld verduisterd te hebben. To'kens kwam zii geld te ke-t en zij ver zuimde dit aan den chef mede te dealen. Toen in Maart de kas werd overgedragen, verzweeg zij dat er een bedrag van 2154 te kort was. kwAm het wel eens voor, dat hij dit in de drukte vergat, maar het was dan altijd een luttel bedrag. Getuige gaf toe tegen beklaagde gezegd te hebben „al kom je nou geld te kort daar om behoef je nog niet direct ontslagen te worden, doch steeds was hij in de meening, dat bet een klein bedrag gold. Hem was toen het groote bedrag niet bekend. Mr. P. Tideman vroeg aan den President voorlezing van het getuigenverhoor bij den rechter-commissaris. De Pwesident: De vrager hieromtrent zal ik uit dit verhoor zelf stellen. Mr. Tideman: Mag ik dan acte verzoeken dat mij geweigerd wordt dat den verklaring wordt voorgelezen. pres.: Die acte Wordt u verleend. De modiste, mej. M. de V. werkte op het atelier, wat vlak naast het kantoor ligt. Het is alleen gescheiden door een schot, doch hierin bevinden zich verschillende openin gen, en als men wil kan men hooren wat in het kantoor gezegd wordt. Zij had het gesprek tusschen den procu ratiehouder en bekl. gevolgd, en had hooren zeggen, dat zij er vreeselijken spijt van had. Haar stem klonk erg zenuwachtig, en zij huilde verschrikkelijk. Ook had zij hooren zeggen, dat de anderen mooie kleeren kon den koopen en zij niet. Het gezegde van beklaagde: „Ik ben blij'dat nu iemand het weet" heeft getuige ook gehoord. Bekl. zeide dat zij dit wel gezegd had, maar niet met de bedoeling dat zij het geld gestolen zou hebben. Ze had dit gezegd, omdat zij blij was dat nu eindelijk het „te kort" dat zij in kas had, gemerkt was. Mej. G. van V, eveneens modiste had evenals de vorige bekl. tegen het schot aan gelegen met haar oor en het gesprokene af geluisterd. Mej. C. E. T, kantoorbediende had, daar zij wist dat bekl. zoo zenuwachtig was als de Procuratiehouder kwam wel eens voor den gek gehouden en gezegd, dat be doelde heer aankwam. Dit zeide zij alleen om het effect, dat dc woorden op W. uit werkte. Op den bewusten dag van de procuratie houder werkelijk gehoord entoen had bekl. gezegd, dat zij liever maar weg wou gaan. Ook toen was volgens bekl. erg zenuwachtig. Na het hooren van deze zaak wordt de zitting geschorst tot half 2 uur. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Militairen Pensioenbond houdt op Zaterdag 15 November 1924, des namiddags half 4 een greoie openbare vergadering in het gebouw „Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt al hier. Spreker is de heer D. F. Brandwijk, alge meen voorzitter van den A. M. P., met als onderwerp: „De nood van de oud-gepension- neerden van land-, zeemacht en koloniën". Geboren: 10 Nov.: d. van W. H, Hol-Hille, 12 Nov. d yar. G. M. v.r Keulen-Albers. 13 November:-z. van E. C, H. M. Vroon- van Ginkel, Ondertrouwd: 13 Nov.: P C. Kloes en A. M. v. d. Haak; B. W. Tuijn en A. E; Veringa; H .Sipkes en E. R. Koch. Getrouwd: 13 Nov.: A. v. Brussel en C. A, Kloos. i Overleden: 12 November: T. Koordes, 29 j'.Kamperlaan. Bloemendaalsche Burgerwacht. Eindwed- strijd Eerebaan 1924, Woensdagavond had op de bovenzaal van^Hotel Roozendaal te Overveen' de prijsuitreiking plaats van den in dezen zomer gehouden schietwed strijd. De commandant de le luitenant C. Eldermans opende deze feestelijke bijeen komst en heette allen welkom. Spr. me moreerde in het kort de verschillende pres taties die de leden der Bloemendaalsche burgerwacht in den afgeloopen zomer had den behaald. Allereerst werd een eere-saluut gebracht aan den heer. H. J. van Tongeren, die als schutterkoning het kruis met lint mocht ontvangen, eveneens de heer C. Eldermans, die het kruis als koningschutter le klasse heeft behaald Een daverend applaus volg de. Door moreelen en financieelen steun van veel ingezetenen, was het bestuur in staat gesteld prachtige cadeaux aan te koopen, die aan de volgende winnaars werden uitgereikt: Er werd geschoten oud model 95, af stand 1Ó0 Meter. Maximum 50 punten. le Prijs C. F. Visse 48 p.; 2. J. van Keulen, 48 p.; 3. N. van Keulen 48 p.; 4. F. P. Hekker, 47 p.; 5. P. Langendonk, 47 p.; 6. W. Faase, 46 p.; 7. A. J. P. Janssen, 46 p.; 8, J. Beeren 46 p.; 9. C, Lindeman, 46 p.; 10. A. J. Bos, 46 p. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen en werden naar keuze' met een aardi ge speech aan de winnaars uitgereikt. Verder werd medegedeeld dat dezen win ter oefeningen op buks en pistool zouden aanvangen op 20 Nov. in het schietgebouw aan het Schouwtje en op 22 Nov. op de schietbanen in Hotel Vreeburg te Bloemen- daal en VereenigingSgebouw te Vogelen zang. Hiermede was het eerste gedeelte van ,den avond ten einde en vermaakten de leden zich onde-ling met potsoel op biljart en met „gezellig samenzijn" werd deze feestelijke avond besloten Feestvergadering. A.s. Zaterdagavond om 7 uur wordt in het R.-K. Vereenigings- rtebouw aan den Heerenweg een feestverga- dering gehouden door de afdeeling Heem stede van den Ned. R.-K. Bouwvakarbeiders bond ,.St. Joseph". s VerPchting. Op het Raadhuisplein zijn een paar groote boortlampen oprtericht, die des avonds het geheele plein verlichten. Tot voor kort was het daar nog een onge zellige duisternis. LEXMOND, 12 Nov. De Lek valt thans snei; in de laatst* 24 Uur, 58 centimeter. De Zomerkade is weer zichtbaar. Binnen enkele dagen kan dus dc waterstand weer normaal zijn. AMSTERDAM, 13 Nov. Vanmorgen hebben weer alle arbeiders in de haven het werk hervat, ook bij BlauwhoedenVritsse- veen zijn de geschorste werklieden weer aan 't werk gegaan. Door het hoogt water zijn op de Gelder- sche steenovens langs Waal en Rijn, van Nij megen tot Lobith, bijna 15 miliioen steenen verloren gegaan Van de geheele Nederlandsche jaarproduc tie op de steenfabrieken langs de oevers van de groote rivieren, wordt het verlies aan steenen geschat op 50 miliioen; volgens des kundige raming ^ou de schade 1 miliioen gulden bedragen Aneta meldt uit Weltevreden, 12 Nov.: te half 2 uur hedenmiddag is Wono-Boso door een hevige aardbeving geteisterd. De huizen van den assistent-resident, den con troleur .en den regent zijn ingestort. Van het station, het postkantoor, de scholen en ove rige steenen gebouwen, scheurden de muren. De Kali bij d. Kampang Leksomo werd één groote modderstroom, waarin verschei dene lijken van menschen en dieren drijven. Vermoedelijk is de kleine berg Bisso de oor zaak van de bevingen De dessa Badsjingan is geheel in de rivier weggedreven. In het district Leksomo zijn 45 huizen verdwenen. Het aantal dooden is nog onbekend. De heer Habraken is zwaar gewond. Vele gezinnen liggen aan de kant van de wegen. LONDEN. 13 Nov De Fransche premier Herriot, beeft in 'n hartelijke boodschap aan Baldwin beloofd iedere actie te steunen, ge baseerd op de handhaving van de verdragen en overeenkomsten, die ten doel hebben de vriendschap tu schen beide naties te verster ken en den vrede te bestendigen. PARIJS, 13 Nov. De Fransche Kamer heeft gisteren de justitie-begrooting aange nomen, die o. m. de afschaffing van het strafkolonie-systeem inhoudt. NEW-YORK, 12 Nov. Een aantal salonpas sagiers aan de Olympic, hebben den nach van Dinsdag op Woensdag doorgebracht aai boord van het schip, omdat de immigratie doctoren weigerden de landingskaarten t(. stempelen, voorda een zeker bedrag wordt uitbetaald Zij baseerden deze weigering op het feit, dat zij in tegenstelling met de be lasting-inspecteurs niet betaald worden voot den tijd dien zij ónder de buitenlanders door- brengén. BERLIJN, 13 Nov. Gemeld wordt, dal dc ex-Kroonprins van Duitschiand, gewei, gerd heeft, in bet conflict tusschen ex- Kroonprins van Beieren, Rupprecht en ge-, neraal Ludendorff als arbiter op te treden' BERLIJN, 13 Nov. De Duitsche handels delegatie is Woensdag te Moskou aangeko men. In .verband met de Zaterdag begin nende onderhandelingen. Naar de bladen melden, hoopt men vóór Kerstmis tot een resultaat te komen. STOCKHOLM, t3 Nov. De zoon van der. Zweedschen kroonprins, prins Gustaaf Adolf, zal twee dagen regent worden. De kóning vertrekt heden naar Denemarken en keert Zaterdag terug. De kroonprins ver toeft in Engeland, STOCKHOLM, 13 Nov. De gemeenteraad van Stockholm heeft besloten de vrijhaven van Stockholm uit te breiden en hiervoor 468.700 kronen te voteeren; 500,000 kronen zullen dit jaar verwerkt worden en de rest in 1925 Een nieuwe gemeente-eommissia zal benoemd worden voor het besturen van de Vrijhaven, die dus niet onder 't beheer van het havenbestuur van Stookholm kijmt. BERLIJN, 13 Nov. Op het Congres vae de Hoofdcommissie van het Rijksverbond der Duitsche industrie én de groote Commis sie van de Vereeniging van Duitsche werk geversbonden, heeft Dr. Sorge betoogd, dat voor de Duitsche onderhandelingen in zake handelsverdragen noodzakelijks als Davi* moet aangenomen worden een matig toltarief, gepaard met het principe van meest begun stigde natie. BERLIJN, 13 Nov Volgens de -bladen heeft het Zeiltorenschip bij Klei, in tegen woordigheid var vele deskundigen een proef tocht gedaan, welke bewezen heeft,' dat dit systeem op groote zeeschepen met succe» toegepast kan worden. PARIJS, 13 Nov. De commerciëele on. derhandelingen tusschen FranR-ijk en Duitsch land worden eenigermate bemoeilijkt door kwesties, verband houdende met de slui- ting van een toekomstig handelsverdrag val lende onder de werkwijze van het Dawes- plan, wat betreft de leverantie in natura. De regeeringen wisselen thans van gedach ten dienaangaande. BORDEAUX 13 Nov. Documenten dfe t« Véra in beslag zijn genomen, toonen aan, dat de Spaansche revolutionnairen opdracht hadden een aanslag te wagen op het leven van Primo de Rivera en van de leden van de Spaansche kon, familie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2