Verkeersongevallen. OMVAAR LIJ NI E N hoest: Anga Ingezonden 9iedsde@iisigen Voor aSlen die sukkelen UIT DEN OMTREK. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. VRAGENBUS. Ingezonden ^tdedeelinpa. GEMENGD NIEUWS. 6P cent per regei. HAARLEMMERMEER. HA ARLEMMERLïEDE SCHOTEN (dorp). SCHOTEN. SANTPOORT. IJMUIDEN. Een gedenkwaardige zitting. Zonder hoofdelijke stemming tot aankoop van „Velserbeek" besloten. Een geldleening van f 500.000. Een bloe menhulde. HAARLEMMERMEER. OVERVEEN. SPAARNDAM. a 60 cents per regei. „Laag"-spanning gevaarlijk. Het tramongeluk bij Doesburg. met moeilijken en onregelmatiger! stoelgang zija Mijrthardfs LaxoertabletSen onmis baar. Zij wetken vlug en radicaal en veroor zaken met de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apotti. en drogisten. Droevig ongeval. Het 3-jarig zoontje van den arbeider C. J. Kost, wonende aan de Badhoevelaan te Rijk, alhier, is Woens dagmiddag al spelende onder een driewieligc kar van v. d O. geraakt en overreden. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. AANRIJDING IN DE HAARLEMMERMEER Dinsdagavond kwamen op den Hoofdweg in de Haarlemmermeer twee wierijders die beiden zonder licht reden, zoodanig met el kaar in botsing dat ze van hun fietsen wer den geslingerd. Met deerlijk gehavende rij- wieien moesten ze te voet hun reis vervol gen. Burgerlijke Stand gemeente Haarlemmer- liede, Geboren; Theodorus Petrus, z. van P. Th. Meiman en A. C. Rijnierse; Gerardus Johannes, z. v. J. J. C. van Rijn en H. M. Elschot. Ondertrouwd'. H. Schelhaas, 23 j. en G. Akkerman 21 j. Overleden: E. W. Claassen geb, Komen 86 jG. Koeten, geb. Groet 65 j. 1STE LUSTRUM K.S.A. Dinsdagavond, werd in het Bondsgebouw aan- de Kerklaan, alhier, een feestavond ge- given, aan de besturen der aangesloten ver- eenigingen, aan donateurs en genoodigden van het Plaatselijk Comité van de K.S.A. in de St. Bavo-parochie alhier, ter gelegen heid van het 1 ste lustrum. Even na 8 uur wordt de feestavond met den Christelijken groet geopend, door den waarnemend voorzitter, den heer S. Q Wolff, die den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in 't bijzonder den gees telijk adviseur, den Zeerecrw. Heer Pastoor Pieterse en den WelEerw. Heer kapelaan Vreeswijk. Spr. geeft daarna een kort over zicht van het werk in die vijf jaren verricht door de K. S. A., en dit blijkt een aardige op somming te zijn. Spr. vertrouwt, dat er nog meer steun zal worden verkregen van orga nisaties en vooral van de donateurs. „Binnen eenigen tijd," zegt spr. „zal er hier een le zing worden gehouden door den Weleerw, Heer Kapelaan Vis uit Haarlem." Spr, bracht daarna dank vast aan diegenen, die dezen avond tot een goed einde hopente brengen. Hierna voerde de harmonie *„St. Cecilia", directeur de heer Chr. Huyboom Sr., zeer verdienstelijk „Wattrelos en Fête" uit. De heer P. Commandeur, bariton, bracht „Het Breistertjè" ten gehoore, waarna een duet, bestaande uit den heer P. Commandeur en mej. E. Borghouts,mezzo-sporaan„Twee- gang", van C. van Rennes zongen. „Fête Joyeuse (Fantasie) door Harmonie „Cecilia" en „In den Vreemde" Bas-solo door den heer P. Rings, bas, ten gehoore ge bracht verwierven veel bijval. Onderwijl was de Weleerw. Heer Kapelaan Vis uit Haarlem ten feestavond gekomen. Thans beklom Pastoor Pieterse den ka theder tot het uitspreken van zijn feestrede. Z.Eerw. begon allereerst op de hem eigen leuke wijze een aardigheid te vertellen doch ging weldra over tot het houden van zijn rede. „5 jaar geleden, hebben," zoo begon Pas toor Pieterse, „alle pastoors opdracht ge- kregen tot het oprichten van een Plaatselijk Comité van de K.S.A., in die parochies, waar dit comité nog niet bestond. Ook hier bestond hiervan nog niets, doch door een vol ijverig bestuur heeft men het comité op gericht en gekregen tot wat het nu is. De K.S.A.", aldus spr. „is drieërlei n.l. voor hen, die het land uitgaan, voor hen die het dorp uitgaan en voor hen die in het dorp blijven. De taak van de K.S.A. is voor namelijk het Katholieke leven vooral bij de jongeren te verlevendigen en dieper in te prenten, vooral dan, wanneer ze naar de stad gaan. De eerw. spr. haalt hierbij eenige voor beelden aan. Onze groote vijand, het socialisme poogt steeds veel voordeel te trekken van de on wetendheid van de jongeren, die het Room- sche Organisatie-leven niet kennen. Het patronaat is een dier middelen, de mili- taire-vereeniging en de Martha-vereeniging en andere. Indien", zegt spr. „alle maat regelen niet werden genomen, zouden veel meer onschuldige plattelands kinderen ver loren gaan in het woelige onbestemde stads leven. Dit zijn dingen, die de K.S.A. tot een noodzakelijk lichaam maken. Hoe t staat het met het Ziekenfonds," vraagt spr. „hoe met de zorg voor weduwen en weezen, hoe met de zieken en (of) wijk verpleging, hoe met het woningvraagstuk? Het groote doel is alles te vereenigen in een grooten Bond op Katholieken grondslag. De eerw. spr. wijdde nog lang over dit onderwerp uit en eindigde zijn schitterende rede met een enthouyast„Jan Gijzenvaart en Schoten is mijn dierbaarste plek op aarde." In afwijking van het programma werden thans twee leden gekozen voor het bestuur. De weleerw. Heer kapelaan Vreeswijk werd bij acclamatie gekozen en bij stemming werd de heer Hartog nog gekozen. Kapelaan Vreeswijk nam nog even het woord om te danken voor het in hem ge stelde vertrouwen. Z.Eerw. zegt er eerst wel iets tegen gehad te hebben, doch na de schit terende rede van Pastoor Pieterse en na diens aantiioediging is hij er toch maar toe beslo ten. De feestavond werd verder nog gevuld afwisselend met zang en muziek, terwijl ook de heer Chr. Huyboóm Jr., humorist efenige aardige nummertjes ten beste gaf. Na sluiting met den Christelijken groet, werd op verzoek door „Cecilia" de „Jubi- leum-marsch" van Chr. Huyboom gespeeld, waaruit nog meer bleek, dat de feeststemming er wèl in zat. Tevens dient nog vermeld te worden dat felicitaties waren binnengeko men van het Centraal bureau van de K.S.A. te Leiden en van het Plaatselijk Comité van de K.S.A. te Haarlem. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van C, G. LiefrinkVerhees. d. van M. Selder Berten. d. van G. LablansTool. z. van J, C. van AccooijSanders. Ondertrouwd: W. van der Poorte en T. Möhringer. W. Heck en L. M. de Jong. C. M. van der Werf en M. Faas. Getrouwd: K. van Midlum en J. Hendriks. Overleden: P. M. van Saase. 40 j„ echt- genoote van R. W. Nelis. M. Leuven, 88 j„ wed. van C. Kors. Handboogsport. Door de Handboogschut- ters-vereeniging V. Z. O. S. werd Zaterdag 1,1. een gezellige avond voor haar werken de leden gehouden, welke in alle opzichten een succes mag worden genoemd, wat voor een groot deel ook was te danken aan het uitreiken der prijzen van den onderlingen leden-competitie-wedstrijd. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: Afdeeling 1 (15 partijen). 1. H. J. Klauwers met 740 punten; 2. F, J, Verhappen met 707 punten; 3. J. F. v. Gasteren met 619 p.; N. Heemskerk met 553 p.; A. Buijs met 538 p.; A. Voogt met 518 p. Afdeeling 2 (eveneens 15 partijen). Ch. Smit met 476 punten; M, Verhappen met 385 p.; H. Melchers met 331 p.; t M. Casstien met 201 p.; N. Handgraaf met 18ö punten. Alle leden ontvingen als herinnering aan dezen wedstrijd een verguld zilveren me daille, terwijl kampioenen van elke afdee ling tevens ieder een iraaien zilveren be- gker met inscriptie kregen. O.m, werd de praestatie van den heer Klauwers zeer geroemd, Deze heeft zeer mooi en regelmatig geschoten! Zijn partijen loopen van 45 tot 54 punten. Bij het uitreiken der prijzen in de twee de afdeeling, werd aan den' kampioen, den heer Ch, Smit gezegd, dat het de algemee- ne wensch is der leden, dat Smit heel spoe dig in de eerste afdeeling mag uitkomen. Bij het uitreiken van den tweeden prijs aan den heer M. Verhappen, werd door den heer H. F. F. Voogt warme hulde ge bracht aan dezen 7t-jarigen winnaar. Spr. vond het een voorbeeld van taai volhou den, en zeide, dat het hem goed deed, te zien, dat de veteraan zich nog boven drie van de jongere schutters heeft weten te plaatsen. Verder werd de avond hoogst genoeglijk doorgebracht. De R.-K.Tooneelver. „St. Engeïmundus" uit de parochie Driehuis-Velsen geeft op Zondag 16 JNovember e. k, een groote too- neeluitvoering in de zaai van cate „Zomer- lust" met medewerking van het Mannen- kwartet „Kinheim." Gezien de laatste repetities van tooneel en de mededeeling dat na afloop een gezel lig samenzijn zal wezen, verwaenten wij een overvoue zaal en voor het publiek een ge notvollen avond. Fene brand. Woensdagmorgen circa 11 uur brak een zeer felle brand uit, in de villa van den lieer Dalmeijer. In een korten tijd stond de geheele villa in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, die met twee slangen op de waterleiding bet vuur aantastte en binnen een uur zoo goed als meester was. De brand is ontstaan aoor 't omvallen van een brandende kachel, ter wijl de bewoners in een ander vertrek wa ren en de h'eer Dalmeijer zelf afwezig was. Verzekering dekt de schade. De Rijkswegen. Nu de oude rails van de voormalige stoomtram in ons dorp worden opgebroken, blijkt het, hoe treurig het ge steld is met de rijkswegen, deze zijn zoo smal en benauwd, dat het verkeer in ons dorp de laatste dagen, dikwijls groote stagnatie ondervind. Er zijn oogenblikken dat het verkeer totaal in de war is en een groote file auto's en voertuigen van beide kanten staan en elkaar niet of moeilijk kunnen passeeren. Wel wordt met grooten spoed aan de bestrating gewerkt, doch 't neemt niet weg dat ten eenenmale de rijkswegen niet meer deugen voor het te genwoordige verkeer, en 't is te hopen dat er spoedig verbetering komt. Loonactie in het visscherijbedrijf Dinsdagmiddag had alhier een bespreking plaats tusschen de besturen der vakorgani saties in het visscherijbedrijf en de direc ties der drie groote reederijen n.l. de V. E. M., de Marezater en de Traxis-Holland over de op 19 September toegezonden voorstellen van de organisaties. Deze be helsden in hoofdzaak het volgende: schip pers, stoomtrawlers als minimum-gage 4 procent der netto-besomming, met een ga rantie van 2C0 per maand; stuurlieden machinisten, stokers, matrozen en trem- mers 20 per maand meer en het loon van den kok gelijk aan dat van stoker en ma troos. Voorts werd gevraagd het aantal vrije uren na elke reis te brengen van 24 op 36. De directies van genoemde reederijen deelden bij den aanvang der bespreking mede, dat deze voorstellen niet met hen, maar met de Reedersvereeniging moesten worden besproken. Wel wilden zij enkele andere zaken bespreken. De besturen stonden er op, dat de loons- voorstellen in de eerste plaats zouden wor den besproken en daar de directies dit weigerden, werd de conferentie afgebro ken. De besturen hebben zich nog denzelfden dag met dezelfde loonsvoorstellen tot de Reedersvereeniging gewend, met het ver zoek om hierover binnen veertien dagen een bespreking te houden De besturen hebben de opvarenden der schepen opgewekt het antwoord op dit schrijven af te wachten. Woensdagavond vergaderde de raad der gemeente Velsen onder voorzitterschap van den burgemeester den heer Rijkens. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een bericht van den heer P. F, C. Roelse, dat hij ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op de Handels avondschool. Dit wordt vopr kennisgeving aangenomen. W. Kremer vraagt met ingang van 15 No vember eervol ontslag als gemeentelijke ge neeskundige. Dit gevraagde ontslag wordt met ingang van genoemden dag eervoi ver leend. De heer TUSENIUS vraagt een hooger sa laris voor den nieuwen functionaris. De VOORZITTER zegt, dat de^zaak de aandacht van B en W. heeft. „Velserbeek". Reeds in 1918 werd de buitenplaats „Vel serbeek" en bijbehoorende gronden, yoor zoover gelegen ten westen van den Rijks straatweg HaarlemBeverwijk tezamen groot ongeveer 94 H.A. te koop aangeboden voor een bedrag van 525.000. Dit aanbod werd in de raadsvergadering van 12 Novem ber 1918 ter tafel gebracht met dit gevolg, dat een bod van 450.000 werd gedaan. Hier op ging de toenmalige eigenaar niet in en kort daarop verkocht hij het landgoed aan de heeren C. Alberts te Amsterdam en P. N. Kiuft te Haarlem. In de zes jaren, welke verliepen tusschen deze behandeling en den datum van heden hebben B. en W. belangstellend uitgezien naar een gelegenheid om het bezit in han den te krijgen. Het buiten wordt van de zijde van B, en W. van zóó groote beteekenis geschat voor de ontwikkeling van de ge meente Velsen in de toekomst, dat zij het nemen der risico van den aankoop alleszins gerechtvaardigd achten. Al is in het 6-jarig tijdvak, dat verioopen is, het natuurschoon door de tegenwoordige eigenaars niet onge rept gelaten, nu nog is „Velserbeek èn als park èn als gelegenheid voor bebouwing van hooge waarde. Van de Twentsche Bank, vertegenwoordi gende de heeren Alberts en Kluft, is thans bij B. en W. de mededeeling ingekomen, dat zij bereid is tot 1 December a.s. het land goed c.a„ beslaande een oppervlakte van ongeveer 84 H.A. 85 A. en 80 c.A. in den te geven voor de som van 450.000. De voorwaarde wordt gemaakt, dat ten behoeve van eenige perceelen, gelegen ten Zuidwes ten van den Tolsduiner-.veg een recht van uitweg wordt verleend. B. en W. hebben gemeend, bij den raad geen voordracht tot aankoop te moeten in dienen, alvorens zekerheid zou zijn verute- gen, dat de "gemeente op aannemelijke voor waarden de beschikking zou kunnen erlangen over het benoodigde kapitaal van rond ƒ500.000, voor voldoening van de koopsom en de transportkosten, en voor dekking van die uitgaven, welke in den eersten tijd nood zakelijk zullen zijn Deze zekerheid is thans aanwezig. De directie der N.V. Bank zoor Nederiandsche gemeenten heeft n.l de som van 500.000 aangeboden tegen den koers van 100 pet, en eene rente van 6A pet. per jaar, met een looptijd van ter hoogste 50 jaar, op onderhandsche schuldbekentenis zon der andere kosten dan die van het zegel de zer akte, voorts der leening, geen versterkte of algeheele aflossing plaats heeft, terwijl de N. V. Bank voor Nederiandsche Gemeenten in het raadsbesluit als geidgeefster moet wor den genoemd Ofschoon ook een 6 pet, leening zou kun nen wordtn gesloten tegen een koers, die waarschijnlijk om 97 pCt. zal bewegen, mee- nen B. en W. aan een 6'A pCt,-leening a pari Bietencampagne. De landbouwers tref fen het wel schitterend met de werkzaamhe den op het land. Het weer is de laatste weken rnoo- en droog, ivmrl. r hel ro—ien d> - b eien vlug van sta »:l k ui 1"0- pen. De landerijen en de wegen zijn tot heden nog prachtig droog, hetgeen aan een geregelden gang van het werk bevorderlijk is en ook aan een vroegtijdige beëindiging van de bietencampagne ten goede komt. Lichting 1925. Het aandeel, dat deze gemeente zal hebben te dragen in de lichting 1925 voor den dienstplicht bedraagt 90, Het aantal lotelingen is totaal 254; de lotelingen tot en met nummer 147 zullen onder de wapenen worden geroepe^, uitge zonderd de vrijgestelden. Smaadschriften. Het is Me politie mogen gelukken den dader op te sporen, die voor Zonda|morgcn vroeg, op een schutting aan den Korte Zijlwcg een vierkant briefje heeft opgeplakt, hetgeen door eiken voorbijganger werd opgemerkt en waarmede een der in gezetenen in zijn goeden naam werd aange rand. Hef was een zekere Id W. v. d. B., die bekende het feit gepleegd te hebben, te gen wien proces verbaal is opgemaakt. Spaarndam's Gem. Koor. De heer J. Booda, directeur van Spaarndam's Qem. Koor, heeft als zoodanig bedankt. Onderhandsche verkoop. De heer A. M. F. Cornelissens aan den Veldweg alhier* heeft onderhands zijn woonhuis verkocht aan den heer Spigt te Haarlemmermeer. Bibliotheek. Wij maken onze lezers er op attent dat de bibliotheek van den R.-K. Kring geopend is en dat boeken eiken Zon dag na de Hoogmis te verkrijgen zijn in het Patronaatsgebouw voor 3 cent oer boek en per week. de voorkeur te moeten geven, vooral om dat, in dit geval, na 5 jaar, een eventueele conversie meer voordeel zal medebrengen. Het iigt niet in de bedoeling, op het mo ment reeds in détails aan te geven, hoe en door wie de exploitatie van „Velserbeek" zou zijn te regelen. B. en W. wenschen hier omtrent nader overleg te plegen met den raad. Behoorlijke, nauwgezette overweging van alle vraagstukken, die zich zullen voor doen, is van groot belang en daarvoor is de tijd, weike vóór de beslissing omtrent den aankoop nog rest, te kort Het vorenstaande samenvattende, stellen B. en W voor, te besluiten tot aankoop van het landgoed „Velserbeek" met bijbe hoorende gronden voor de som van 450.000 en tot het aangaan van een geldleening van 500.000. De Voorzitter zet de zaak nog eens nader uiteen en bespreekt eenige historische pun ten. De kwestie „Velserbeek" heeft zes jaar lang de aandacht van B. en W. gehad. De toelichting aan het voorstel is sober, dit erkent spr., maar dit geschiedde met het oogmerk, dat de materieele belangen de andere belangen niet uit het oog doen ver dwijnen. Spr. wil voor de toekomst gaarne per soonlijk de verantwoording op zich nemen. Spr. wijst op de betrekkelijke geringe koop som. i Wanneer eenmaal alles is besloten, zal met den raad een nadere exploitatie besproken worden. De heer BOSMAN acht de koop zeer be langrijk, ook met het oog op den financiee- ien toestand der gemeente. Spr. acht de prijs geenszins laag. De heer VERMEULEN herinnert er aan, dat de raad in 1918 het voorstel voor koop afwees. Dit speet spr. zeer erg. Spr. wil zijn stem geven aan het voorstel zonder uiting te geven aan alle gevoelens, die bij hem opkomen. Het is nu de vraag slechts, of men koo- pen moet of niet. De toekomst van de ge meente is nu eenigszins rooskleuriger om wat meer dan gewoon te doen. Het geschon den natuurschoon van het landgoed zal her steld kunnen worden en het voorstel vér- dient aanneming. De heer Tusenius hoopt, dat het college van B. en W. voor den koop zich over eenige voorwaarden nog nader zal beraden. Zonder hoofdelijke stemming wordt dan het voorstel van B. en W. om „Velserbeek te koopen een geldleening aan te gaan van J 500.000 aangenomen. De VOORZITTER wenscht den raad met dit gewichtig en gedenkwaardig besluit ge luk en hij spreekt de hoop uit, dat alien den tijd zullen mogen beleven, waarop zij zullen inzien, dat de koop van ifclserbeek geen slechte was en dat deze tot voordeel der gemeente strekte. De heer VERMEULEN spreekt dan zijn dank uit aan het college van B. en W. voor den grootep ijver en doortastendheid waar mede het de zaak heeft tot stand weten te brengen en hij wenscht tevens den raad ge luk, dat deze de geldleening heeft kunnen sluiten. Het is voor spr. een bewijs temeer, dat Velsen financieel nog zoo slecht niet staat aangeschreven. Als de Voorzitter de openbare vergadering wil sluiten, wordt een fraaie bloemenmand binnengebracht. Het begeleidend schrijven blijkt te zijn van een ingezetene der ge meente, echter zonder vermelding van naam, die den raad met het genomen besluit geluk wenscht en de verzekering uitdrukt dat het besluit in den geest der gemeente was en voordeel zal brengen. De schrijver besluit met de beste wer.schen voor de toekomst. Vr. Is het waar, dat het jongste Kamer lid 26 jaar is, een vrijheidsbonder, gekozen ergens in de provincie Holland? 2. Is niet de vereischte leeftijd 30 jaar inplaats van 25, voor het Kamerlidmaat schap? Antw. 1. Het jongste Kamerlid, de heer Boon, is 32 jaar oud. 2. Men moet 30 jaar oud zijn om te kun nen zitting nemen in de Tweede Kamer. Vr. Wat is de prijs van de verschillende zegels, die op de rentekaarten geplakt moeten worden. Naar welk loon worden die berekend? Antw. De berekening is als volgt; voor hen die een vast week-, maand- of jaar loon hebben van minder dan 240 per jaar of een weekloon tot 4.80 moet een zegel van 25 ct. geplakt worden of een TA cent (dagzegel), Voor hen die een jaarloon van 240400 genicteo, of bij een week loon van 4.808, een zegel van 30 ct., of TA cent (dagzegel). Voor hen die een jaarlooh genieten van f 400—600 behoort een prepiiezegel van 40 cent betaald te worden, ook bij een weekloon van f 8—12 of een dagzegel van 10 cent. Voor hen die een jaarloon genieten van 600—900, behoort een premiezegel van 50 ct. betaald te worden, ook bij een week loon van 12—18, ofwel dagzegel van 12A vent. Ten slotte voor hen die een jaarloon loon genieten van 900 en hooger, behoort een 60 cents premiezegel te worden be taald, ook bij een weekloon van 18 of hooger of een dagzegel van 1314 cent. Voor hen die niet uitsluitend tegen een vast loon werkzaam zijn, doch bijv boven hun vast loon nog kost, inwoning, of an derzins genieten, betalen, indien het loon uitslcitend bestaat in verstrekkingen in na- tura een premiezegel van 25 cent of een dagzegel van TA ct. Indien het jaarloon 400600 bcaraagt voor mannelijke werknemers van 1418 jaar, dan moet 40 cent premiezegel of 10 cent dagzegel worden betaald. Hetzelfde wordt betaald voor vrouwelijke werkne mers van 1421 jaar. Is de mannelijke werknemer 18 tot 21 jaar oud en bedraagt het jaarloon 600 900, dan wordt 50 ct, premiezegel betaald of bij een weekloon van 1218 een pre miezegel van 12A cent. Bij een vrouwe lijke werknemer van 21 jaar of ouder geldt dit zelfde betalingsbedrag. Voor mannelijke werknemers van 21 jaar of meer en die een jaarloon genieten van 900 of hooger, moet betaald worden een premiezegel van 60 cent of bij een weekloon van 18 of hooger een dagze- gêl van 12A cent. Op dezen regel zijn uitzonderingen, In het algemeen geidt het vervatte in boven- staand antwoord. Vr. Ik ben aangeslagen voor 1440. Belasting in hoofdsom 15 over een vol jaar. Opcenten 25 voor het rijk; 5 voor de provincie; 100 voor de gemeente, Verdedi gingsbelasting II 2.80; Gem. ink.belasting 36, totaal 73.30. Ik woon te Schoten in het stadsgedeelte. Is deze aanslag juist? Antw. Ja, die aanslag is juist, indien u ongehuwd bent, Vr. Ik ben milicien lichting 1917 bij de Marine. Volgens reglement in mijn zak boekje had ik mijn paspoort al moeten hebben. Zijn deze al niet uitgereikt of wanneer geschiedt dat dan? Antw. Te beginnen met de lichting 1917 is bij de nieuwe wet bepaald dat het pas poort pas uitgereikt wordt bij den 40-ja- rigen leeftijd. Gedurende dien tijd is men op papier nog in dienst. Vr. Wat is er te doen tegen zwam m een vloerkleed? De zwammen komen uit den grond en vreten de wol van het vloer kleed kapot. Antw. Daar zal, vreezen wij, wemig an ders aan te doen zijn, dan onder den vloer een flinke laag koolasch te doen aanbren gen. Misschien moet ook de vloer ver nieuwd worden. Wendt u tot een deskun- di£e. Vr. Ik ben aangeslagen in de belasting voor 44.57. Dit is berekend naar een in komen van 1200 en voor levensonderhoud 550. Kunt' u mij ook zeggen of dit klopt Antw. Ja, dat klopt voor uw gemeente. Vr. Hoe verwijdert men vetvlekken uit een pantalon van lichte zomerstof? De vlekken zijn ontstaan door morsen mei een stukje vleesch. Ik heb het reeds geprobeerd met benzine, maar dat geeft kringen en maakt de vlekken niet weg. Antw. U hebt de zaak al een beetje be dorven. Jusvlekken worden dadelijk met kokend water afgewasschen, dan herhaal delijk gestreken en tenslotte nagewreven met benzine. Probeert u het nu eens met een spons gedrenkt met een mengsel van 2/3 benzineform en 1/3 zwavel-eiher op de vlekken te leggen. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 11 Nov, Strabo, Koningsbergen, stukgoed, Levent-, kade, Ver. Carg. kantoor Adonis, Sicilië; stukgoed, Levantkade, Ver. Carg.-kant. Reinhardt L. M. Russ, Frederikshamtn, hout. Oude Houthaven, Vinke Co. Delft; Chili, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail Neptunus, Levant, stukgoed, Surinamekade Ver. Carg.-kant.12 Nov. Theano, Dublin stukgoed, Handelskade, Ver. Carg.-kant. Ceres, Hamburg, stukgoed, Levantkade, Ver. Carg.-kant. IJMUIDEN. Aangekomen 11 Nov. Rein- hart L. M. Russ v. Frederikshamn, Delft v. Chili v. Duinkerken. Vertrokken 11 Nov. Circe n. Blyth, Ursula Fischer n. Middelburg. IJMUIDEN, aangekomen 12 Nov. Theano v. Belfast, Frey v. Londen, Ceres v. Hamburg Sehara v. Padang, Lestris v. Wyborg naar Zaandam. Vertrokken 12 Nov. Lingestrooni n. Lon den, Ittersum n. Rotterdam, Hebe n. Rotter dam Astarte n. Bremen. IJMUIDEN. Vertrokken 12 Nov. Sem- bilan n. Antwerpen, Svinta n. Hoek v. Hol land, Ronan n. Leith. Wind O.Z.O., dik van mist. VLIELAND. Vertrokken 12 Nov. Star ling n. Londen. DELFZIJL. Vertrokken 11 Nov. Taxiarc kis, st,, New Castle, Harmonie, Visser, Spij'keroog, Emmanuel, Bohlen, Heilkedine, Schipper, Marie Frieda, Johan, Emden. AangekomenVier Gebroeders, Buss, Robinson, Duis, Dankbaarheid, Renken, Emden Hans GudeSt., Casablanca, Ga- 2:11e, Vellinga Lulea, Gunther, st„ Gent Catharina de Wit, Oldenburg.. MAASSLUIS. Aangekomen 12 Nov. Alchymist v. Hull, Olschindler I, lichter, v. Hamburg n. Duisburg per sleepboot Oldschindler V, Evelijn Manor v. Harlingen, Harold v. Koningsbergen, Castor v. Stettin, Thalia v. Dantzig, Helena v. Lulea voor Vlaardingen. Lakewood v. Londen. Vertrokken 12 Nov. Barbara n. Riga, Archangel n. Harwich, Helene Blumenfeld n. Hamburg, Frithjof I n. New Castle, Eem- stroom n. Hamburg, Breedijk n. Baltimore, Nothingham n. Grimsby, Cololyth n. Ko ningsbergen, Tanganjika n. Hamburg, Mont- ferland n. Montevideo, Anneroy n. Kopen hagen, Frielinghaus n. Narvik, Frinton n. Harwich. MAASSLUIS. Aangekomen 12 Nov. Whitbey Abbey v. Hull, Nicea v. Alexandrië, St. George v. Harwich, Atland v Narvik n. Vlaardingen, Pheobe v. Hamburg, Ostfahrt v. Hamburg, Cherca v. Londen, Heworth v. Tunis n. Vlaardingen, Felixtowe v. Harwich Falkenstein v. Bjorko, Elene Llewelijn v. Bougie, Batavier IV v. Londen, Betsy Anna v. ïjew Castle, Ruth v. Philadelphia, Loch Monor, m.b., v. Antwerpen, Manu v. Huelva, Fortuna v. Hamburg, Guipuzcoa v. Sagunto, Berthley v. New Castle n. Schiedam, Luna v. Koningsbergen, Bermeo v. Povena, Hebe v. IJmuiden, Pasages v. Bremen n. Pernis, Pina v. Sfax. Vertrokken 12 Nov. Holger v. Dantzig, Clara Blumenfield n. Hamburg, Ostara n. Antwerpen, Algorab n. Hamburg, Baron Wernys n. Fowey, Dielrich Bohnekamp, m.b.n. Koningsbergen, Nulon n. Cardiff, Strinda n. Narvik, Fortuna, m.s., n. Kopen hagen, Wesserling n. Swansea, Aaanland n. Hamburg. MAASSLUIS. Aangekomen 12 Nov. Ittersum v. A'dam, Fijumana v. Concepsion, Vredenburg v. Narvik, Volendam v. New York 11.20 binnen. Vertrokken 12 Nov. Deutsche Wafke, lichter, Apenrode per sleepb. Gladiator. MAASSLUIS. Aangekomen 12 Nov. Trent v. Kiel, Postrena v. Huelva, Hunters- field v. Grangemouth. Vertrokken 12 Nov. Hamburg n. Hamburg Hector, sleepb. n. Londen, Rotterdam n. New York. MAASSLUIS. Aangkomen 12 Nov. Sac City Boston I v. Antwerpen, Aldebaran v. Stettin. Vertrokken 12 Nov. Wérra n. Hamburg, Scopas n. Lands End v. v., Condor n. Narvik, Usukuma n. W. Afrika. VLISSINGEN. Aangekomen 12 Nov. Ursula-Fisher v. Zaandam naar Niddelburg. Gepasseerd Gouwestroom v. Kotka, Ton- gier v. Bona, Argentiniër v. Huelva, allen naar Antwerpen. Van Antwerpen Ermland -n. Oost-Azië, Bontry n. West Afrika, Sac City n. Boston, Melona n. New Orleans, Liege n. Buenos Aires, Altengamma n. Hamburg. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ALCINOUS (Oceaan) BataviaA'dam p. 11/11 Prawle Point. ALUDRA (R. Z. A. lijn) 12/11 v. Hamb. n. R'dam. ARIADNE (K.N.S.M.) 11/11 v. Salonica n. Samos. ALGORAB (H.Z A. lijn) 12/11 v. R'dam n. Hamburg. BREEDIJK (HAL.) 12/11 v. R'dam n. Baltimore. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) Pacific 1. v. Liverpool-R'dam 10/11 op 150 mijl W. van Lands' End. CERES (KN.S.M.) 12/11 v. Hamburg te A'dam. CLIO (K.N.S.M.) 11/11 v. Algiers n. R'dam. DELFT (W.I.M.) 11/11 v. Chili 1. v. Duih- kerken te A'dam. EUTERPE (K.N.S.M.) 11/11 v. Dantzig n. Kopenhagen. ERATO (K.N.S.M.) 11/11 v. A'dam te PdSS3^CS< FLANDRIA (H. Lloyd) thuisreis p. 11/11 Fern Noronha. GROTIUS (Necferl.) thuisreis 10/11 v. Sa- bang. GOENTOER (R. Lloyd) uitreis 11/11 v. Marseille. HAARLEM (K.N.S.M.) 10/11 v. Palermo n. San Carlos. HEBE (K.N.S.M.) 11/11 v. Boston (Line) n. Barcelona. HERCULES (K.N.S. M.) A'dam—Lagos p. J1/11 Sagres. HERMES (H. W. Afr. lijn) 11/11 v. Free town n. Dakar. JOHAN DE WIT (Nederl.) uitreis 11/11 v. Southampton. LOCH MONAR (H. A. L.) 12/11 v. Antw. te R'dam. #- LUNA (K.N.S.M.) 11/11 v. Vigo n. Piraeus. MENTOR (Oceaan) 9/11 v. Tsingtao n. R'dam. MONTFERLAND (H. Lloyd) 12/11 v. R'dam n. Buenos Ayres. MELISKERK (H. Afr. lijn) uitreis p. 9/11 Gibraltar. ORION (K.N.S.M.) 11/11 v. Metilene n. Algiers. RHESUS (Oceaan) Japan-R'dam 10/11 te Londen. ROGGESTROOM (H. W. Afr. lijn) uit reis 10/11 op 180 mijl Z. W. van Lands' End. REMBRANDT (Nederland) uitreis 10/11 v. Suez. ROEPAT (Nederl.) thuisreis 11/11 v. Mar- S€iÜ€. ROTTERDAM (H. A. L.) 12/11 v. R'dam n. New York. SAPAROES (Nederl.) AlexandriëJava p. 9/11 Perim. STRABO (K.N.S.M.) 11/11 v. Konings bergen te A'dam. SEMBIL.AN (Nederl.) 12/11 v. A'dam n. Java via Antwerpen. TOSARI (R. Lloyd) thuisreis p. 12/11 Perim. THESEUS (Oceaan) Japan-R'dam 11/11 v. Singapore. TASMAN (Paket) 11/11 v. Singapore n. Melbourne. ULYSSES (K.N.S.M.) 10/11 v. Constan- tinopel n. Bourgast. VOLENDAM (H. A. L.) 12/11 v.m. 11 uur voortgaats den Waterweg. VENUS (K.N.S.M.) 11/11 v. Barcelona n. Tarragona. VOLENDAM (H.A.L.) 12/11 v. New York te R'dam was v.m. 11.20 binnen. IJSELSTROOM (H. W. Afr. lijn) uitreis 10/11 te Lagos. ZAANLAND (H. Lloyd) 12/11 v. R'dam n. Hamburg. BUITENLANDSCHE HAVENS. AMELAND 8/11 v. Padang n. Batavia. ANTJE, Koopman, 8/11 v, Aalbors te Hamburg. Doos 60-9Cc! Bij ApoOienDroCjislen. BEVERWIJK Montreal—R'dam p. 10/11 n.m. 5 uur Fastnet. BOEKELO 8/11 v. Havre n. Barry. GOUWESTROOM 12/11 v. Kotka te Ant werpen. GRIETJE, m.s., p. 9/11 Horse-Sand Fori om de Oost. NOORD 11/11 v. Koningsbergen te Kotka. ACTIVA 11/11 v. Hamburg n. R'dam. ALBLASSERDAM 11/11 v. Helsingfors n. Raumo. BATAVIER IV 10/1Ï v. R'dam te Ham burg, LIBERTY 12/11 v. Goole n. Hamburg. LEERSUM 9/11 v. Zaandam te Hartlepool. MAASHAVEN 11/11 v. Port Talbot n. Cardiff. S.N.A. II 11/11 v. Rouaan n. R'dam. WAALHAVEN ArchangelZaandam p. 12/ 11 Lodingen. WALCHEREN 10-/11 v. R'dam te Montreal. IJSELHAVEN 11/11 v. Nordenham n Savannah. IJSELMONDE 11/11 v. Immingham n. Rostock. RIJN 11/11 v. Koningsbergen n. Hernosand. GEMENGDE BERICHTEN. LERICI, Rotterdam, 12 Nov. Het Ita- liaansche s.s. Lerici is gisteren tijdens mist bij Vlaardingen aan den grond gevaren e* hedenmorgen zonder assistentie vlot gekomeg en opgestoomd naar Rotterdam. MARGARET MURRAY. Rotterdam ,12 Nov. De schoener Margaret Murrau is weder 16 voet verder naar zee gebracht, bovendien is er 15 ton lading gelost. Men schrijft aan de ..Rott.": Iedere leek op het gebied van electrotech. niek zal wel eens gezien hebben, op de ijze ren deur van de overal verrijzende omscha- kelhuisjes van de electr. geleiding, de op hem indruk makende woorden: „Hoogspan ning. Levensgevaarlijk." Meestal, om nog meer schrik aan te jagen (en terecht) is cr onder het opschrilt nog een gevaarlijke zigzagpijl bij geteekend, die flink in het oog loopt. Deze waarschuwing i6 ten hoogste noodig, wijl iemand, die onvoorzichtig genoeg zoo n huisje binnenliep, en als leek t een of an der aanraakte, den dood zou kunnen vinden door de geweldige kracht van een 20.00C hoogè voltspanning. Maar waar meer om gedacht moest wor den is, dat ook de gewone huisleiding van 220 volt u dooden kan in zeer slechte om standigheden. Kort geleden bezocht ik met neg enkele eollega's het Veiligheidsmuseum te Amster dam aan de Hobbemastraat. De directeur van het museum leidde ons rond tusschen de zo'emende hout en ijzerbe- werkingsmachines en liet ons zien de ver schillende beveiligingen van deze machines, b.v. een kapje ovér een schaafbeitel ot slijpsteen, voor het beveiligen van de vin gers, en verder een kastje, waarin de scha kelaar en meter zich bevonden voor de elec- trische motoren, dat de eigenschap had, dat bij het openen van het deurtje de stroom in dat kastje automatisch werd verbroken, zoodat de werkman, die in dat kastje wat te doen had, steeds kon werken zonder kans te beloapen een schok op te doen. Na een massa dingen bezien te hebben, die werkelijk van belang zijn, vooral voor patroons, kwamen we op de afdeeling elec- trische looplampjes en kamerlampen. Wij keken elkaar eens aan. toen de direc teur vertelde, dat die verschillende lampen, die daar zoo vredig aan een touwtje op hingen, elk een mensch gedood hadden. Met 220 volt? vroegen wij. Ja, zeker, zei- de hij, en hij vervolgde: Wij zien zoo dik wijls de woorden: Hoogspanning. Levensge vaarlijk, maar er mochten wel eens borden aangebracht worden hier cn daar: Levens gevaarlijk, Laagspanning, want, zeide' hij, van de twintig doodelijke ongevallen, die in Nederland gemiddeld per jaar voorkomen door electrischen stroom, zijn de meeste door laagspanning veroorzaakt. Hij liet ons nu een lampje zien, waarin de vingerafdruk nog ingeëtst stond van den ongelukkige, die aan het ketelbikken was, niet genoeg licht had, even het lampje wat dichterbij haalde en op slag dood was. Toen 't lampje onderzocht werd, bleek, dat er een klein schroefje was los geraakt in de fitting, dit schroefje bracht de stroom naar den buitensten koperrand en veroor zaakte, wijl de man zeer goed met de aarde in contact was, „geaard" noemen de vak- menschen dat, den dood. De directeur vertelde van een werkman, die een goede met hout geïsoleerde boog lamp had, met bajonetfitting en dat deze de goede lamp ging veranderen in een schroef- fitting, daar hij voor een bajonetlampje naar het magazijn moest, wijl hij een schroeffit- tinglampje voor het grijpen had, bij 't bre ken van zoo'n lampje den dood vond. Op zekeren dag grijpt hij als anders, zijn loop lamp, raakt dc schroefdraad van 't lampje en sterk geaard zijnde slaat hij dood. Zoo, zegt de directeur, zou ik voort kunnen gaan. In 't buitenland gebeurde het eens, dat een dame, in een badkuip zittend, een lampje naar zich toehaalde, ze raakte het Jioperen gedeelte van de lamp en was onmiddellijk dood. Ze was sterk geaard, wijl ze zich in het water bevond, toen de stroom haar doodde. De. directeur waarschuwde dus dringend, om bij het inschroeven van een lampje in de woonkamer steeds eerst de stioom af te sluiten bij 't knopje. Immers het zichtbare koperen randje schroefdraad van het lampje, waar de let tertjes of cijfertjes 220 V 25 kaarsen enz. op staan, staat onder stroom als de lamp brandt. Ook goed toezien, dat het porselei nen ringetje, dat dasjr om heen zit, steeds in orde is en niet stuk. Verder verdient het aanbeveling nooit met een lampje gelijktijdig een waterleiding- kraan of muur of gasleiding aan te raken, wijl dit zeer „geaard" is. Gewoon op een drogen houten vloer staande, met schoenen aan zal men van een huisleiding niet zoo gauw een doodelijk ongeluk krijgen, maar je kunt nat zijn,' of op een steenen vloer staan, met doornatte schoenen. Men kan niet te voorzichtig zijn. Ten laatste wees de directeur er nog op, om bij een ongeluk onmiddellijk met kunst matige ademhaling te beginnen en desnoods 3 uur volhouden; en verder bij het gebruik van electrische artikelen steeds goede waar te koopen. Met een zucht van verlichting stapten we naar buiten, 't is daar binnen zoo „ijzig," maar we beloofden ons zelf: Pas op voor de laagspanning. Het lichten van"1 de in den IJsel gestorte locomotief der Geldersche stoomtram, zal geschieden zoodra het water eenigszins ge vallen is en de drijvende bok onder de brug bij Westervoort kan door varen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7