I 1 m m m Dé juiste volgorde. STA! Vrijdag 14 November 1924 47ste Jaargang No. 15891 Dit nummer bestaat Uit 12 bladzijden - Eerste blad 3> Arbeid in vrijen tijd. De superieure grondstoffen van FRANKEN's MELKBROOD garandeeren U DE HOOGSTE VOEDINGSWAARDE. De vliegtocht NederlandIndzë Geen rente van Giro-saldi meer. Bindendverklaring collectieve arbeidsovereenkomsten. Sparen bij de Spaarnebank geeft vier procent rente. Spaargelden worden dagelijks gedu rende de kantooruren in ontvangst genomen. Terugbetaling van spaargelden zonder bureau cratischen omslag. Liefdadigheids-predikatie. Bericht voor gepensionneerden. Examens krankzinnigenverpleging. N. N5.— Kunstbericht. Het bestuur van de Hbemsteedsche Winkeliersvereeniging. Van links naar rechts de heeren: H. Hoppezak, van Gaart, Rotteveel, van Empelen, de Groot. Agenda 15 November De Reclame-Commissie. Van links naar rechts de heeren Coops, Habermehl, Schouten, de Groot, Luyien, Hoppezak. Geen „waarschuwing" meer. VAN ONZF RECHTBANK Het verzoek om ontheffing der Winkelsluitings verordening. Afwijzend prae-advies van B. en W. De Bloemententoonstelling te Heemstede. Verificatie. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Hzarïem. Telegraphisch Weerbericht. De tarieven voor de Groentenmarkt. Volgens onderzoek der Marktcom missie uit de K. van K. zijn de tarieven niet te hoog. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. »\lls abom ®'s op dit blad zijn, in .evoige de verzekeringsv >orwaaraen, «eaen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerin 'en A qnnn Levenslange geheele on A "TCr* bij een ongeval met A QC*fl bij verlies van een hand, A IOC bij verlies van een A EF| I vll vU.a geschiktheid tot werken; T /ÖU."1 doodeliiken afloop. T A.OV/, een voet of een oog; I duim of wijsvinger; I uU." bij een breuk van j Dij verlies vaneen been of arm; andere vinger. De invoering van den wettelijken acht- urigen arbeidsdag heeft onder veel andere problemen ook deze moeilijkheid opgewor pen: hoe voorkom nen, dat de werknemers hun vrije avonden en Zaterdagmiddagen ge bruiken om tegen betaling werkzaamheden te verrichten waardoor zij hun eigen of andere werkgevers concurrentie aan doen? Niemand heeft ooit dit uit vloeisel van den verkorten arbeidsdag verde digd; niemand heeft ook durven beweren, dat het euvel door wettelijke bepalingen of con trole van de vakorganisatie afdoende zou zijn te bestrijden. Alleen werd door leiders van vakgroepen herhaaldelijk betoogd, dat de ge uite vrees ongegrond was en het kwaad slechts op zeer beperkte schaal voorkomt. Dit laatste hebben wij altijd betwijfeld en naar we meenden op goede gronden. En de discussies op de jongste (zesde) arbeidscon- ferentie te Genève hebben wel getoond, dat het kwaad inderdaad bestaat en zelfs inter nationaal is. Een nieuwe bevestiging bracht ons gisteren een „manifest aan de georgani seerde arbeiders in Nederland," verspreid door den Ned, R. K. Bond van Verzekerings personeel „St. Donatus", waarin wij o.m. bet volgende lezen: Het is ons gebleken, dat sinds de invoering van den korteren arbeidstijd door vele ar beiders en ambtenaren de vrijkomende tijd niet zoo werd benut als waarvoor zij naai onze meening besteed had behooren te wor den. Nimmer is het euvel zoo sterk naar voren gekomen als de laatste jaren, dat een arbei der of ambtenaar zich na zijn arbeidstijd ging toeleggen op de uitoefening van het Agent schap eener Verzekerings-Maatschappij. Inplaats van zijn vrijgekomen tijd te beste den voor den uitbouw zijner Organisatie, ot het gezinsleven te bevorderen, trekt men ei 's avonds, ook wel des Zondags, op uit om zijn vrienden en kennissen en, zoo deze bewerkt zijn, ook anderen, over te halen zich te doen verzekeren bij die Maatschappij, waarvan hij Agent is geworden. Aangemoedigd door de afsluitprovisie en de mooie belofte, welke Heeren Inspecteurs hun doen, werpen zij zien als briezende leeuwen op hun prooi, zondei na te denken, dat zij daardoor op een gru welijke wijze hun medearbeiders, in deze «en beroepsagent, die zijn bestaan voor vrouw en kinderen in dit bedrijf moet zoeken, bena- deelen, en den arbeidstijd van dezen schrik barend doen verlengen. Immers heeft zoo'n Agent (beunhaas) een gezin ingeschreven, dat bij een beroepsagent was verzekerd, dan is de laatste verplicht om des avonds, als de man des huizes thuis is, tot behoud van de verzekering te gaan plet ten, waar dikwijls menig uurtje mede is ge moeid en dus de Agent aan zijn huiselijk leven wordt ontrukt. Door vele agenten (beunhazen) wordt hun werk als propagandawerk betiteld, maar ln werkelijkheid is het de zucht naar geld, om daarmede boven hun medearbeiders uit te kunnen blinken Laten de Maatschappijen, welke ook, de aanbrengprovisie afschaffen en alle propagandageest voor zulke Agenten is verdwenen, om de eenvoudige reden, daf e» dan niets mede verdiend wordt. Gaat eens na of de Agenten (beunhazen), die wij hierboven beschreven, goede werk krachten zijn voor hun eigen Vakorganisatie? Gij zult onmiddellijk moeten constateeren, dat de zucht naar den Judaspenning, welke zij ten koste van andere arbeiders ontvangen, haar geheel in hun macht heeft, en zij geen tijd meer kunnen vinden iets voor hun eigen organisatie te doen. Volgt dan een krachtig beroep op de soli dariteit der arbeidersklasse, om den bestaans- strijd van het personeel in de verzekerings branche niet onnoodig te bemoeilijken en van ieder, die zich als verzekeringsagent aan dient, een bewijs van bona fide vakman te vragen. Wel niemand, die met den zwaren strijd om het bestaan der beroepsagenten in het verzekeringsbedrijf op de hoogte is, zal de billijkheid van deze smeekbede ontkennen. Opnieuw wordt hiermee ook wederom de aandacht op het gevaar van den „vrijen tijd" gevestigd. Hoe daaraan te ontkomen? De middelen zijn uiterst moeilijk aan te geven. Dit bleek ook op de boven aangehaalde zesde arbeids- conferentie. De internationale deskundigen wisten niet veel meer te doen dan het tref fen van wettelijke maatregelen aan te beve len, daar, waar deze nog niet zijn ingevoerd, en voorts werkgevers en werknemers aan te raden om in collectieve contracten dusda nige loonovereenkomsten te treffen, dat de arbeiders aan hun normale inkomsten genoeg hebben en er van zelf niet aan denken om in hun vrijen tijd op bijverdiensten uit ie gaan. Beide middelen kunnen echter moeilijk als afdoende worden beschouwd. Wettelijke maatregelen helpen weinig en het andere voorgestelde remedie kan men moeilijk vooi ernstig nemen. Bij onderhandelingen over een minimumloon kan men toch moeilijk als norm stellen een zóó hoog bedrag, dat geen werk nemer meer lust gevoelt nog iets meer te ver dienen! Die meestal zeer gerechtvaardige drang naar hoogere inkomsten wordt im mers doorgaans verwekt dpor motieven, waarmee in een loonovereenkomst geen re kening is te houden. 't Zijn meerendeels de meest valide, de be kwaamste en ijverigste arbeiders, die op bij verdiensten uit zijn. Gezinsvermeerdering, tegenslagen van ziekte bij gezinsleden ol an dere huiselijke misères, kosten voor oplei ding voor opgroeiende kinderen; spaarzaam heid, die kans ziet eer eigen huis te verwer ven, om te komen tol een trouwdag, enz., hei zijn alle prikkels voor den gezonden ci> krachtigen werkman om zijn vrijen tijd pro ductief te maken. En het ergste is, dat men zoo iemand moeilijk aan het verstand kan brengen, dat hij met dat „overwerk" iets verkeerds doet. Integendeel, hij heeft het be sef met zijn meerdere productie zich zelf ol zijn gezin vooruit te helpen. Nu kan men zich wel heel gemakkelijk van de zaak afmaken zooals dezer dagen nog een groot liberaal blad deed door te rede neeren: zie je wel, welk een dwaasheid die verkorte arbeidsdag is; schaf hem af en alle moeilijkheden zijn verdwenen maar met zulk een liberale „oplossing" zijn we -r niet. In een tijd van opbouw, van sociale hervor. ming en reconstructie kan men zich zoo maar niet afmaken van alle kwesties door te rede neeren; deze of gene sociale maatregel is wel heel mooi; maar de practische toepassing brengt zooveel moeilijkheden mee, dat we er maar weer van moeten afzien! Neen, moei lijkheden zijn er om te overwinnen, ook al gaat dat langzaam en niet gemakkelijk. En nu lijkt ons het eenige afdoende mid del om bovenbedoeld euvel op den duur mei succes te bestrijden het aankweeken van so ciaal gevoel, wat het best kan gebeuren d <o« en in de vakorganisatie. En juist deze laat ste ondervindt in de laatste jaren de slechte gevolgen van de ongunst der tijden. Als vooi zoovele schijnbaar onoplosbare moeilijkheden in onze maatschappij is dus ook hier de weg deze: uitbouw en versteviging der vakorgani satie door de betrokkenen zelf, zóó, dat alle misgrepen van vakgenooten binnen eigen kring kunnen worden bestreden, om eindelijk zij 't dan op den langen duur die orga nisatie zelf regelende en wettelijke bevoegd heid te geven ten einde de laatste uitwas sen af «te snijden. Een andere, dan deze ge leidelijke weg, lijkt ons niet aan te geven. Hij moge wat lang schijnen, hij heeft dit voor, dat hij veilig en zeker is. De tijd, dat men op het terrein der so ciale hervormingen hevig twistte over de vraag, of het lot der arbeiders en der noodlijdenden door rechtvaardigheid of door liefde te verbeteren was, is reeds lang voorbij, maar ligt nog stevig vastge- ankerd in ons geheugen. Hier geldt de uitspraak: Het eene moet men doen en het andere niet laten. Recht en rechtvaardigheid zijn zonder twijfel, de grondslagen van alle zedelijk, van alle openbaar leven. En een vreemd soort liefde zou het zijn, die zich over plicht niet bekommerde, om dan, wanneer het haar goeddacht of in haar kraam te pas kwam, te trachten door weldaden het verzuimde te vergoe den of in te halen. Wat zou men wel zeggen van een werk gever, die aan zijn arbeiders het hun recht matig toekomende loon onthield, om hun daarentegen op zijn verjaardag een schit terend feest aan te bieden? Eerst de fundeering, dan de kap van het gebouw; eerst de rechtvaardigheid, dan de liefdadigheid. Voor de laatste blijft nog genoeg te doen, want met strenge en afgepaste recht vaardigheid alleen, zal de wereld nooit in orde gebracht kunnen worden. Op sociaal gebied is de strijd reeds lang beslist Daar heeft de noodzakelijkheid licht en uitkomst gebracht. Nochtans, in engeren zin gesproken en opgèvat, kunnen velen het omtrent hun plichten, met zich zeiven nog niet eens worden. En dit slaat niet alleen op hen, die aan niets denken dan aan hun persoonlijke ge noegens en luimen. Neen, we hebben hier ook op het oog de welgezinden die zich beijveren voor alle weldadige doeleinden, die tot alle menschlievende vereenigingen toetreden. Wij doelen hier ook op die vrome zielen, die geen godsdienstoefening, geen veree- nigingsfeest, geen bedevaartsoord onbezocht kunnen laten; op die vurige wereldhervor mers die aan iedere politieke vergade ring, aan elke sociale onderneming deel nemen, maar die daardoor zóó vervreem den van de. voor hen allervoornaamste ver- eeniging: hun eigen gezin, hun eigen ambt of beroep, ja, van hun eigen gemoedsleven, dat zij daarvoor alle belangstelling ver liezen. Zie, daar steekt dwaling in. Niemand kan den vader of de moeder prijzen, die de opvoeding van eigen kroost veronachtzaamt en met vurigen ijver en speciaal, zich wijdt aan allerlei vereeni- gings-geliefhebber. Alles in ons leven geschiede met waar digheid en orde. De goede orde in alles is: Eerst de recht vaardigheid, dan de liefdadigheid; eerst het noodzakelijke, dan het nuttige en dan het aangename; eerst het verplichte, dan het vrijwillige; eerst het noodige, dan het aan te radene En de liefhebberijen het aller laatst. Zoo worde op de behoorlijkste wijze alle gerechtigheid vervuld, niet alleen de nood zakelijke, maar ook de overvloedige ge rechtigheid. Want het is een oude, beproefde erva ring, dat ook in onverplichte zaken, die genen het best en meest volhardend wer ken, die in 't vervullen van hun plichten het getrouwste zijn. 3 Uit Alahabad wordt geseind: De Neder- landsche vliegers zijn Donderdagmorgen te Calcutta aangekomen Verder seinde v. d. H. uit Calcutta, dat na de landing aan de bemanning van de F. VII De Tweede Kamer heeft gisteren z. h. st. een wetsontwerp tot wijziging van de Post- wet goedgekeurd, ten gevoige waarvan voor taan geen rente meer vergoed zal worden van de saldi bij den Postchèque- en Giro dienst. Een wetsontwerp in voorbereiding. Een wettelijke regeling betreflende de bin dendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomsten is thans bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid in voor bereiding. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk Op Zondag 16 November a.s. wordt in de kerk van den „H. Antonius van Padua" aan de Nieuwe Groenmarkt, een liefdadigheids predikatie gehcuden door den Zeereerw. pa ter van Heel, O.F.M., pastoor te Amster dam. Tevens is onder alle H.H. Missen coi- lecle ten behoeve der talrijke bezochte ge zinnen der St. Elisabeth's vereeniging. Hoewel de postcheque- en girodienst we der functionneert, zullen de gepensionneer den, om redenen van administratieven aard, hun pensioen over het 4e kwartaal 1924 nog op de gewone wijze ontvangen. Van het le kwartaal 1925 af, zal het pen sioen op hun postrel-«nin^ worden bijge schreven. Dientengevolge is een overlegging van een attestatie de vita over het 4e kwartaal 1924 nog noodig. De examens zijn voortgezet met de can- didaten uit het Provinciaal Ziekenhuis te j Santpoort. De uitslag is als volgt: Tweede gedeelte 10 candidaten; afgewezen 2, ge slaagd: M. de Bakker, Y. W. van Beem. L. van der Bent, M. A. den Otter, S. L. L. Rig- ter, N. T. van Schaik, G. Uittien en M. Wes- selius. Derde gedeelte: 14 candidaten; afgewezen 1; geslaagd: W. A. Holtes, A. Kamans, A. M. W .van de Klundert, J. Kunst, J. F, van Lunsen, H. Meiners, C. A. Morpurgo, G. Mul ler, K. van Slooten, J. A. M. Storm, T. Tog- tema, W. M. Verhage en L. Zeelenberg, Vorige opgaaf 105.50 H. Kf 2.50 C. Hf 2. Op 15 November a.s. zal de Haagsche vio list Frits Kok onder de auspiciën van de Hollandsche Concert-directie, Dr. G. de Koos een recital geven in de bovenzaal van het Concertgebouw, te Haarlem, Ellen Kok zal hem aan den vleugel bege leiden.. Op het programma van dien avond staan de volgende werken: Sonate D. gr. t, G. F. Handel. Adagio en Fuge uit de Sonate in G. kl. t. (viool-solo J. S. Bach. Praeludium en Allegro Pugnani-Kreisler. Intrada Dcsplanes-Nachèz. een allerhartelijkste ontvangst is ten deel gevallen vanwege de Hollandsche kolonie, aldaar. Het weder blijft zich uitstekend houden De bemanning verkeert in den besten wei- tand Vliegtuig en motor bevinden zich in itnemende conditie. Aan de Tel. wordt nog gemeld: De Nederlandsche vliegers zijn Donderdag middag 1 u. 40 op het Dumdum-vliegveld te Calcutta aangekomen waar zij werden ver welkomd docr den Nederlandschen consul- generaal, alsmede door verscheidene leden van de Hollandsche kolonie en eenige vlie ger-officieren. Hoewel het heerlijk zomer weer was, was er slechts weinig publiek aan wezig om de vliegers te begroeten, wat toe te schrijven is aan.het feit, dat Calcutta dit aar een --root aantal vliegtoeristen op bezoek Leeft gehad. De Hollanders waren om 7 uur 15 uit Alia- Hebrew Melody Rondalla Aragonesa Serenata Andantino Quietoso Polonaise D. gr. t. Op. 4. Joseph Achron. E. Granados. Ottarino Respighi. César Franck. H. Wieniawski. Sociëteit „St, Bavo". Gewone zittingen. 7 uur. R. K. Middenstandsgebouw Reünie le den R. K. M. V 8 uur. Gem. Concertzaal Viool Recital Frits Kok 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Klevcrparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur. hebad vertrokken en hadden, naar zij zeiden, h gemakkelijke vlucht zonder onvoorziene gebeurlijkheden. Zij zullen Vrijdag de vlucht voortzetten naar Akyab. De vliegers hadden eenige moeite het vlieg veld te vinder en hadden al eenigen tijd over Calcutta rondgevlogen voor zij de signalen bemerkten, welke op het militaire vliegter rein voor hen waren opgesteld. De Tweede Kamer heeft gisteren z. h. st. goedgekeurd een wetsontwerp, houdende wijziging van de wet op de. invordering van 's-Rijks directe belastingen, waardoor de tot dusver voorgeschreven „waarschuwing" ver valt. Men zal dus voortaan slechts een aanma ning krijgen waarna men 10 dagen heeft om zijn belasting te betalen, en daarna een dwangbevel. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur.'n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Te) 1671. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitleenen van boeken St. Martkavereeniging -- Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 R. K. Bevolkingsburcau Gebouw Sint Bavo Smedest.-aat 23 van 810 uur op Maandag- Wrensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Uitspraken van Donderdag 13 November 1924: B. D., timmerman, wonende te Amster dam, „Diefstal", 40.boete, subs 20 da gen hechtenis, o.v. A. M.. los werkman, wonende te Koog aan de Zaan. thans ge detineerd, „Art. 247, W. v. S." zes maanden gev. straf m, a. pref, hecht, o,v. G. H„ metaalbewerker, wonende te Haarlem, „Appèl overtreding Politieverord. Haarlem" 3.boete, subs. 3 dagen hecht. Th. H„ los werkman, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd, Vrijgesproken met last tot in vrijheidstelling. A. J. H„ stoffeerder, wo nende te Zaandam, thans gedetineerd, „Dief stal", 6 maanden gev. straf m aftr. prev. hecht. o. v. D. J. Z„ behanger en stof feerder wonende te Haarlem, gedetineerd, „Verduistering", zes maanden gev. straf, m aftr. prev. hecht. o. v. J. T., los werk man, wonende te Haarlem, gedetineerd; P. wonende te Haarlemmermeer, gedetineerd, „poging tot diefstal door twee vereenigde personen", twee jaar gev. straf, ieder, met aftr. prev. hecht. o. v. B. G. P„ los werk man, wonende te Haarlemmermeer, thans gedetineerd, „diefstal", een jaar en drie maanden gev. straf, met aftr. prev. hecht o. <r. N. W. D., bloembollenkweeker, wonende te Haarlemmermeer, geetineerd, „heling", acht maanden gev. straf, met aftr. pref. hecht. o. v. L. de J„ huisvr. v, H. W. wonende te Purmerend, vonnis Kantonrech ter bevestigd. P. F., chauffeur, wonende te Jisp, vonnis Kantonrechter bevestigd. J. H. D., colporteur, wonende te Haarlem, gedetineerd, „vijf misdrijven van verduiste ring", zes maanden gev. straf met aftr. van prev. hecht. A. M. Z„ loopknecht, wo nende te Haarlem, gedetineerd, „Diefstal en verduistering" negen maanden gev. straf m. aftr. van prev. hecht. E. H. de N. huisvr. v. Z., wonende te Haarlem; C. P. v. d. K., huisvr. v. A., wonende te Schoten; B. C. F. J., huisvrouw v. E. K., wonende te Haarlem; Vrijgesproken. J. K., garagehouder, wo nende te Zandvoort, „appèl vonnis Kanton- recher, Haarlem," appellant niet ontvanke lijk verklaard. K. M., timmerman, wonen de te Haarlem, „appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", 25.boete subs. 10 dagen hecht. o. v. B. en W. schrijven aan den Raad: Andermaal in dit jaar verzoekt de Haar- lemsche Winkeliersvereeniging bij het aan Uw college ingediend adres om wijziging van de Winkelsluitingsverordening. Wij achten ons standpunt te dezer zake genoegzaam bekend en meenen daarom te kunnen volstaan met U voor te stellen op het voetspoor van Uw besluit van 20 Fe bruari 1924, afwijzend op het gedaan ver zoek te beschikken. Met den bouw van het groote hoofdge bouw voor de Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling 1925, welke in het a.s. voorjaar te Heemstede zal worden ge houden, is dezer dagen een aanvang ge maakt. Hel gebouw zal op den beganen grond een ruimte bieden van 2200 vierk. meter, welke 6 maal, ter gelegenheid van de 6 te houden tijdelijke tentoonstellingen, door de verschillende tuinbouwcentra hier te lande en uit het buitenland, met bloemen en planten zal worden gevuld. Deze binnen- tentoonstellingen, elk met een speciaal ka- Wij hebben gister melding gemaakt van het voorstel van den heer v. Lie'mt om vooi Haarlem een verificatie-dienst aan de ge meente-secretarie te verbinden. Wij hebben aan dit bericht toegevoegd dat reeds over wogen wordt de derde afdeeling der ge meente-secretarie (Financiën) te versterken met een tweetal ambtenaren, die dan meer speciaal met het verifieeren van rekenin gen en verantwoordingen zouden worden beiast. Er moet wat gebeuren om verbetering le brengen in de financiëele controle der ge meente. Of dat gebeurt door uitbreiding van een bestaande afdeeling ofwel door in stelling van een (nieuwe) verificatie-afdee- ling is hetzelfde. Als er maar verbetering komt. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een klerk bij de politie er in kan slagen meer vacantie-toeslagen op te schrijven voor het politie-personeel dan den agenten toekomt en dit te veel opgeschreven bedrag zelf in zijn zak te steken. Men dient toch te zien dat het uitgege ven bedrag aan vacantie-gelden niet klopt met den feitelijken toestand. Toch i» dit ge beurd en slechts zeer veel later is deze ver duistering uitgekomen. De verduistering is erg, maar veel erger is het, dat het mogelijk was de gemeente Haar lem op die manier te benadeelen zonder dat het direct uitkwam. En wat het allerergste is: wat bij de poli- tie-administratie gebeurd is, kan ook ge beuren bij andere afdeelingen. Dat er zulk een leemte bestond in de ad ministratie van een gemeente als Haarlem, waar voor millioenen omgaat, zal menig boekhoudkundig aangelegd mensch verrast hebben. Dat hierin verbetering komt, is noodig. Barometerstand 9 uur v.m.: 776. Stilstand. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 14 November. Hoogste Barometerstand 777.3 m.M. te Neufahrwasser. Laagste Barometerstand 746.3 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 November. Zwakke tot matigen, oostelijke- tot zuide lijken wind, nevelig tol half- of zwaarbe wolkt of betrokken, weinig of geen neer slag; lichte vorst 's nachts, zelfde tempera tuur overdag. rakter, zullen tijdens de vollegrondstentoon- stelling op het terrein, welke 9 weken duurt, te zamen een voor Nederland aog ongekend bloemenfeest vormen. 20 Maart 1.1. was een schrijven van de be. deratie van Tuinders, Grossiers en Klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit en van de Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembollenveiling inzake de hooge markt- tarieven in handen gesteld van de commissie van het Marktwezen uit de Kamer van Koophandel. Deze commissie heeft nu een uitgebreid onderzoek ingesteld en concludeert nu, dat, hoewel verlaging der marktgelden natuurlijk wenschelijk zou zijn voor de betrokkenen, er geen termen aanwezig zijn, om bij de be trokken autoriteiten aan te dringen op ver- laging van marktgelden voor zoover betreft de groentenmarkt. Deze conclusie gaat vergezeld van een uit' oerige memorie van toelichting, waarin allereerst opgemerkt wordt, dat het uiterst móeiluk is, een vergelijking met andere plaatsen te maken, daar de Lechniek der verordeningen belangrijk verschilt. Door de adressanten is, op verzoek der Commissie, hun adres mondeling toegelicht. Geklaagd werd over het feit, dat de groen ten bij den aanvoer belast zijn en daarna door het staangeld. Ook is een nadeel, dat de vaste staanplaats voor een geheel jaar moet worden gehuurd. De Commissie heeft verder een onderhoud gehad met den heer F. de Jong, gemeente ontvanger te Haarlem, waaruit haar bleek, dat van een dubbele belasting voor denzelf den persoon geen sprake is, blijkens art. 4 der betreffende verordening, dat zegt, dat, indien voor goederen bij den aanvoer is be taald, voor het met die goederen in gebruik nemen van als marktplaats aangewezen openbaren grond geen marktgeld verschul digd is, mits niet meer verschuldigd zou zijn dan bij den aanvoer is betaald. Hel tweede bezwaar betreffende de huur van den grond is in zooverre juist, dat in derdaad het tarief op laagwaardige groen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1