Stadsnieuws. Bloemendaa! als iuxueuse badplaats. Ingezonden Mededeelfngen GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. Een kwestie over de notulen. Werkzaamheden van een ambtenaar in particulieren dienst. De vergoeding van leeraren van den Franschen cursus. Retributie M. O. en H. O. De hondenbelasting. De gasprijs verlaagd. Verordening op het brandblusschen; besprekingen over de nenoeming van een commandant. De gronden langs den Zeeweg Een grootsch plan. SCHOTEN. VAN ONZE RECHTBANK. A 60 cents per regel. SLECHTS DIE KLEEDING i IS VOORDEELIG Eerste klas Engelscha Gemaakte Heerenkleedtng ij brengan de nieuwsia modellen en dessinsin Colbert-Costuums Iedere kooper een nuttig cadeau imsmm Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. INGEZONDEN. ORDE EN ARBEID. HANDEL EN NIJVERHEID. 4% Tlieissloten L880. 99e Trekking 1 October 1924. 72 Seriën. 92 95 98 132 167 195 287 336 420 421 492 625 891 958 963 992 1006 1044 1068 1090 1222 1230 1305 1356 1377 1406 1423 1437 1512 1545 1702 1779 1899 1959 1974 1977 2038 2089 2148 .2174 2195 2285 2288 2352 2387 2448 2454 2495 2837 2862 2882 2909 3187 3223 3231 3252 3304 3365 3366 3456 3514 3529 3576 3875 3938 3978 4062 4093 4098 4172 4212 4327 Waarvan Ser. No. Kr. Ser. No. Kr. Ser. No. Kr. 1222 23 2000 1222 94 2000 1545 50 200C 2148 67 18000 3187 29 20003875 24 200C Alle overige in bovenstaande seriën ver vatte loten zijn aflosbaar met kr. 240. Betaalbaar 2 Januari 1925. Onder voorzitterschap van den burgemees ter vérgaderde Donderdagmiddag de gemeen teraad. Afwezig de heeren Kremer en Lunden. Notulen. De heer OTTO klaagt er over, dat in en- i kele notulen besluiten van den raad zijn op genomen, anders geformuleerd dan door den raad besloten was. Spr. vraagt, wat de oor zaak daarvan is. De VOORZITTER antwoordt, dat de be doelde notulen reeds gearresteerd zijn, waar om daar niet op terug te komen is. De heer PRINSENBERG constateert mede, dat in een bepaald geval een besluit aan Ged. Staten toegezonden is, dat niet genomen is door den raad. De heer VAN KESSEL meent, dat het de bedoeling was van den raad, dat B, en W. het betreffende besluit zouden formuleeren. De heer OTTO deelt het betreffende geval uitvoerig mede. Na verschijning van de con- cept-notulen heeft spr. op de fout opmerk zaam gemaakt, doch hij heeft den indruk ge kregen, dat B. en W. het door hen geformu leerde besluit wilden handhaven. Wethouder LAAN begrijpt dit verwijf niet. B. en W. meenden, dat de formuleering van het besluit hun was opgedragen. De heer SCHULZ gelooft, dat het slechts een formeele kwestie is, welke niet moet leiden tot een min of meer bedekt in twijfei brengen van de goede trouw van het college van B. en W. Het incident wordt gesloten verklaard. De heer Otto verklaart zich tegen het goedkeu ren der notulen. De heer Luden komt ter vergadering. Ambtenaar in particulieren dienst. Door den heer Otto waren vragen aan B. en W. gericht, behelzende of door den hoofdamb tenaar Krimp werkzaamheden in particulie ren dienst verricht waren, of hij leeraar ge weest is aan de Midd. Techn. School te Haar lem en of het B. en W. bekend is, dat die zelfde ambtenaar des middags niet op zijn kantoor is. Op deze vragen antwoordt thans de VOORZITTER, dat de technisch-ambtenaar Krimp geen werkzaamheden in particulieren dienst verricht heeft, eenigen tijd tijdelijk leeraar aan de Ambachtsschool te Haarlem is geweest en verder buitendienst heeft, waarom hij des middags niet op zijn kantoor behoeft te zijn. Dit alles is gebeurd voor het Ambtenarenreglement in werking getreden is. Verder protesteert de voorzitter, dat in een plaatselijk blad over deze zaak dusdanig ge schreven is, dat B. en W. er vpn beschuldigd worden, dergelijke zaken in de hand te heb ben gewerkt. Wethouder LAAN vindt het schandelijk, dat genoemd blad dergelijke verdachtmakin gen en misleidende verslagen publiceert. B en W. v/orden van niets minder beschul digd, dan van dergelijke feiten oogluikend te hebben toegelaten. Dat is in het geheel niet waar. Spr. vindt het schandalig, dat zoo iets geschreven wordt door een blaadje, dat zijn lezers, de inwoners van het dorp zelf, toch goed moet inlichten. Spr. citeert nog andere berichten uit dat blad, welke B. en W. be schuldigen var. feiten, die niet bestaan, Wat de schuld van Krimp betreft, hierover wil spr. nog zeggen, dat deze ambtenaar on der handen genomen is, toen schuld aan zijn kant bleek. De heer OTTO deelt mede, deze zaak in het openbaar gebracht te hebben, omdat hij ineent, dat openbaarheid in dergelijke ge vallen het beste is. Spr. vraagt, of er in de instructie voldoende tegen gewaakt wordt, dat dergelijke gevallen niet meer kunnen voorkomen. Wethouder LA AN deelt mede, dat B, en W. er zeker tegen zullen waken. De heer DE WAAL MALEFIJT merkt op, dat in zake het eerste punt, door den heer Otto bedoeld, door Krimp geen fraude ge pleegd is. Hem verbiêden, les te geven in zijn vrijen tijd, is ook onmogelijk. Dat kunnen we niet. Spr. npemt de zaak niet anders dan ver dachtmaking van een ambtenaar. De heer VAN KESSEL merkt op, dat het Eaken van teekeningen door ambtenaren voor particulieren tot corn-ptie leiden kan. Dat ingegrepen is, vindt spr. goed, maar de wijze van ingrijpen acht spr, beneden peil De heer Otto maakt zich tot de klachtenbus van een kléine groep menscben in Bloemen- daal. Er bestond rééds voor in werking treding -yan het Ambtenarenreglement een verordening, dat ambtenaren nevenbetrek kingen verboden zijn. Als er weer zoo iets gebeurt, en dit komt een raadslid ter oore, dan moet het zich niet tegenover, maar naast B. en W.„ stellen. De naam, welken de heer Krimp thans gekregen heeft, behoudt hij voor 10 percent. Spr. verzet er zich tegen, dat men zich tot spreekbuis maakt van een groep men- schen, die maar steeds becritiseéren, wat niet in het belang der gemeente is. De heer SCHULZ keiiit hef ook af, dat ambtenaren buiten hun verordening gaan, maar spr. meent, dat de betreffende zaak beter niet in het openbaar besproken had kunnen worden. Spr. zou het betreuren, als ambtenaren geheel verboden werd, bijv. on derwijs te geven. De heer PRINSENBERG sluit zich aan bij 3e vorige sprekers. Echter zoü hij in tegen stelling met den heer Schulz voorzichtigheid willen betrachten bij het toestaan aan ambte naren, om een nevenbetreking te vervullen. wijs wordt herbenoemd de heer P. K, Th. Lens. Tot leden der plaatselijke, commissie van toezicht op het L. O. worden herbenoemd de heeren mr. D. E. Lioni, A. F, Bos, S. A. Wilson, mej. A. C. W. Rijnierse. In de vacature ontstaan tengevloge van het bedanken als lid, wegens vertrek van mr. J. H. Monnik, wordt benoemd ds, J. C. Brus- saard. Benoemd worden tot plaatsvervangende leden van de Commissies van Georganiseerd Overleg de heeren J. G. v. Kessel en A. J. de Waal Malefijt. Verkoop grond. B, en W. stellen voor aan J. H. A, Kruimel een aan de gemeente toebehoorend stuk grond, gelegen aan den Hoogen Duin en Daal- schen weg, ter grootte van ongeveer 23 Are, te verkoopen voor den prijs van 3.75 per vierk. Meter. Goedgekeurd. De nieuwe kiesdistricten. De toename van de bevolking der ge meente en daardoor ook van het aantal kie zers, maakt het noodig, nog vóór de a.s. verkiezingen voor de leden van dc Tweede Kamer een nieuwe indeeling der gemeente in stemdistricten te maken, waartoe B. cn W. een nieuwe verordening voor de verdee ling der gemeente ten behoeve van raads verkiezingen ter bekrachtiging aanbieden, Vastgesteld. De cursus in de Fransche taal. B. en W. stellen voor, bij de Kroon in hooger beroep te gaan naar aanleiding van de door Gedep. Staten onthouden goedkeu ring aan het raadsbesluit inzake toekenning van een bedrag aan de leeraren van den cur sus in de Fransche taal. Goedgekeurd. Voorschot. B. en W. stellen voor aan de R.-K. school te Bloemendaal een voorschot te verleenen van 752.10, ingevolge artikel 101 der L. O wet 1920 over het dienstjaar 1924. Goedgekeurd. Retributie M. O. en H. O. Op voorstel van het raadslid, den heer Prinsenberg, bieden B. en W. ter vaststel ling aan een verordening tot wijziging der d.d, 17 Juli 1924 vastgestelde verordening op de heffing eener retributie voor M. O. en H. O. 1924 en van de bijslagverordening M. O. en H. O. 1924. Vastgesteld. Vellen boomen. B. en W. stellen voor eenige boomen in het Bloemendaalsche bosch, ten Westen en ten Oosten van de Koepellaan, ten Zuiden van de Mollaan en ten Westen van de Bre- derodelaan te vellen. De heer HOGENBIRa. bepleit, om enkele schilderachtige plekjes in de gemeente te be houden. De heer VAN KESSEL wil alleen de doode en zieke boomen dóen vellen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Hondenbelasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der „verordening op de heffing eener belasting" op het houden van honden in de gemeente Bloemendaal. De belasting bedraagt: voor eiken grooten hond 15 per jaar; voor eiken kleinen hond 7.50 per jaar. Onder groote honden worden verstaan honden met een schofthoogte van meer dan 40 c.M., onder kleine hondeh worden ver staan honden met een schofthoogte van 40 c.M. of minder. Besloten wordt, de schofthoogte op 50 c.M te houden, zooals tot op heden was, waarna de gewijzigde verordening vastgesteld wordt Verlaging gasprijs. B. en W. stellen voor op advies der gas commissie, de regeling van de gaslevering door Haarlem te wijzigen, zoodat o.m. voor gewoon gas zal betaald worden voor de eerste 30 M3 per maand 13 ct. per M3 en voor de meerdere verbruikte per maand 10 ct. per M3, voor muntgas: voor de eerste 20 M3 per maand 14 ct. per M3 én voor de meerdere verbruikte per maand 11 ct. per M3. Goedgekeurd. Persoonlijke dienst brandblussching, B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot regeling van den persoon lijken dienst tot blussching van brand in de gemeente Bloemendaal. Met een kleine wijziging wordt de ver ordening vastgesteld. De verordening zal in wering treden op een nader door B. en W. te bepalen tijdstip. De VOORZITTER deelt mede, (lat B. en W. tot commandant zullen benoemen den heer De Jong, gemeente-architect. De heer BLANKENVOORT wil deze be noeming, doen geschieden in overleg met de Vrijwillige Brandweer. De heer SCHULZ wenscht ook dit overleg, maar wenscht de benoeming toch aan B. en W. te laten. De heer OTTO kan namens het bestuur der Vrijwillige Brandweer mededeelen, dat, indien de heer De Jong benoemd wordt, de heele Vrijwillige Brandweer zich terug trekt. Er is daarenboven reeds een commandant, onder-commandant enz. De heer VAN KESSEL vraagt, of er over leg plaats heeft gehad omtrent de benoeming van een commandant tusschen de Vrijw. Brandweer en B. en W. Dat blijkt wel van De heer OTTO is volkomen tevreden niet r'iet- Als B' en W- noS leen commandant het betreffende verbodsartikel in het regie- I10Éen benoemen, mag ook de andere partij ment. oat nog niet doen zonder overleg. Maar ambtenaren moeten het niet achter den 1 ,.De heer SCHULZ vindt het overleg moei- rug van B, en W. doen en ook niet in geval- met een-partij, welke nu reeds dreigt: len, waarin men een verkeerden schijn op !»Als dat en dat geteurt, gooien we den boei zich laadt. En dat is hier gebeurd. Spr. is niet er Yl\ neer." Dat is niet de manier, om de de klachtenbus of spreekbuis van een groep menschen. Eén persoon heeft hem cr op merkzaam, op gemaakt en verder heeft spr. de zaak zelf onderzocht. Verder is-spr. niet verantwoordelijk voor wat een courant schrijft. Wat het 'eerste geval-Krimp betreft, bij het betreffende bouwwerk heeft de heer Krimp gemaakt teekeningen, bestek, begrooting en hij heeft bij de uitvoering van het werk zelfs leiding uitgeoefend. Alleen hield hij zich ach- ler de schermen. Geen enkele teekening, bij B. en W. ingezonden, bevat een handtee- ^cning, de heer Krimp durfde dat niet. Spr. schetst, hoe eigenlijk min of meer bij toeval Is uitgekomen, dat de heer Krimp architect «vas. Spr heeft zich zuiver bepaald tot wat in de vragêln staat en hij heeft niets anders bedoeld. Volgens spr.. past het den heer v. Kessel niét, den heer Krimp in bescherming te nemen, o.m. met het oog op de brandstot- fenkwestie en de aanbestedingskwestie. De heër VAN KESSEL: „Inzake de brand- ïtoffenkwestie heb ik nooit een woord ge sproken." De heer OTTO blijft van oordeel, dat het goed geweest is, deze zaak in het openbaar te bespreken. Wethouder VAN NEDERHASSELT geeft een uiteenzettig, welke de heer Krimp over deze zaak aan B. en W. gegeven heeft. De heer Krimp heeft dit werk belangeloos ge daan volgens zijn verklaring. De VOORZITTER sluit dc discussies. Benoemingen. Voor de vacature ontstaan tengevolge van periodieke aftreding in de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Middelbaar onder zaak juist te regelen. De heer OTTO merkt op, dat het overleg juist onmogelijk gemaakt wordt van de zijde van B. en W., omdat zij, na de incidenten tusschen de Vrijw. Brai dweer en den heer De Jong B. en W. toch dezen ambtenaar wil len benoemen. Wethouder LAAN deelt mede, dat bij B. en W. bedenking zijn tegen voorgestelde func tionarissen. B. en W. werken de zaak niet tegen. De heer BLANKEVOORT: „Nou, nou, ga je gang." Na nog eenige verdere bespreking wordt besloten omtrent de benoeming van een com mandant overleg te plegen tusschen B. en W. en de Vrijwillige Brandweer. Ontheffing Bouwverordening. B. en W. stellen voor, ontheffing te ver leenen van de bepalingen der bouwverorde ning aan M. J. Muller ei afwijzend te be schikken op het verzoek van mevr. H. J. Droste-Savrij en W. Maandag. Aldus besloten. Een dergelijk verzoek van den heer Dyserinck wordt in besloten zitting behandeld. Rondvraag. Bij de rondvraag klaagde de heer PRIN SENBERG over de slechte rails aan den Zijlweg. Hierover worden onderhandelingen gevoerd tusschen B, en W. en de tramdirectie. Dan gaat de raad in geheime zitting, Wouingböuw Thans is er een begin ge maakt met het bouwen van 19 arbeiders woningen voor de vereeniging „St, Bavo", aan den Vergierdeweg. VERDUISTERING (Vervolg. Bij de heropening der zitting werd den bedrijfsleider gevraagd of hij aansprakelijk was voor de gelden. Hierop werd bevesti gend .geantwoord. De getuige J. P. S., kantoorbediende, had na de ontdekking van de tekorten de kas gekregen en aan hem werd ook steeds dc kas des avonds overgedragen. Zij controleer de nooit of het saldo dat bekl. opgaf, klopte, Zij verklaarde dat als de procuratiehouder kwam altijd het personeel min of meer ze nuwachtig was. Ook verklaarde deze get. dat op den mor gen, toen het tekort van 2154 werd ont dekt, het zeer moeilijk geweest zou zijn geld er uit nemen daar het kistje in de brand kast stond en hier bovenop nog een drietal andere kistjes stonden. Mej. A. B., de chef-modiste was in Hét bezit van de sleutels van de brandkast. Voorts verklaarde deze nog, dat bekl. veel te bij-de-hand waS om zoo maar iets neer te schrijven. (Dit in verband met de bekentenis welke bekl. op een briefkaart had geschreven). Mej. J. A M. B„ boekhoudster, moest twee maal in de week de kas controleeren. Het geld werd dan nageteld en de uitkomst vergeleken met het saldo dat bekl. opgaf. Deze saldo's worden echter nooit in het boek ingevuld, daar het netter was als dit getypt werd Vervolgens werden eenige getuigen a dé charge gehoord, o.a. de verloofde van de bekl, de 22-jarige P verdediger werd aan Op verzoek van den hem gevraagd of het gezin royaal leefde. Dit zou de getuige kun nen weten, daar hij bij beklaagde's moeder in de kost was. Getuige antwoordde dat het gezin niet royaal leefde, en dat er nooit bovenmatige uitgaven werden gedaan. De rechter, Mr. Pasteur, wees bekl. nog eens op haar verklaring aan den Procuratie houder afgelegd, waarbij zij bekend heeft het geid verduisterd te hebben, Ook nu ontkende bekl ten stelligste, zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hierna was het woord aan den Officier van Justitie. Mr. v. Everdingen zeide, dat bekl., ondanks haar ontkenning dat zij geen kashoudstei was, dit wel degelijk was, Spr. zeide dat zij niet een verklaring voor 'de tekorten weet te geven De tekorten zijn gedurende de jaren opgehoopt en dit zóu misschien zoo door zijn gegaan als het niet uitgekomen was. Spr. wees voorts op de verklaring die bekl. had afgelegd toen zij door den procuratiehou- de werd ondervraagd. Spr. wilde die combi neeren met haar vroegere gezegden, daar zij zou hebben opgemerkt, dat zij geen mooie kleeren kon koopen enz. enz. Verschillende meisjes hadden voorts de uitlatingen v, bekl. gehoord. Alsook op den bewesten morgen toen de verduisteringen ontdekt waren. Dit noemde spr. de hoofdfeiten. De volgende feiten waren hoewel van'minder belang toch wel voor spr van overwegenden aard o.a. ten eerste dat zij zoo zenuwachtig was, wan neer anderen zelfs maar opmerkten, dat de controleur uit Amsterdam zou komen. Voorts zeide spr., dat hij vier, vijf getuigen had kunnen noemen, die hadden kunnen ge tuigen, dat het gezin wel degeiijk meer uit gaf dan dat het kon, o.a. de portiers van Heck's Lunchroom, van Cafe „Modern" van verschillende bioscopen enz. Wat de strüf betreft meende spr. in aan merking te moeten nemen dat bekl. niet veel verdiende en er gelegenheid te over was. Het feit op zichzelf, verduistering in dienstbetrekking, vond spreker erger dan een andere verduistering. Ten slotte vorderde spreker een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden onder aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. P. Tideman, hield zich aan de verklaringen door den bedrijfschef voor de rechtb. afgelegd, toen hij gezegd had Onder vier oogen. heeft zij tegen mij gezegd, dat zij het niet gedaan had. Dit vond pl. typeerend Pl. vond niet goed te praten dat bekl. door verandering in de boeken haar te korten trachtte te dekken. Het gezegde, ,,ik ben blij, dat het nu ein delijk uitgekomen is, want ik loop er al zoo lang mee rond", duidde, aldus Pl., niet aan, dat bekl blij was dat de verduistering was uitgekomen, doch dat de tekorten, de man co's, en de hierdoor ontstane vervaïschin- gen in de boeken eindelijk aan het licht waren gekomen. Ook de belofte dat zij het geld met 1 per maand wilde aanzuiveren, vond Pl. geens zins als een beschuldiging tegen het meisje te beschouwen. Integendeel dit pleitte ten zeerste voor haar, daar zij hierdoor te kennen gaf dat zij de door haar nonchalance veroorzaakte tekorten weer wilde aanzui veren. Pl. becritiseerde vervolgens scherp de wijze waarop het voor-onderzoek geleid was. Dit was voor het meisje een marteling ge weest Ook de controle bij de firma achtte Pl. geenszins zooals het behoort te zijn. Nog wees pl. op het feit, dat de eerste aanhef" was, dat er 2600 verduisterd zou zijn. Naderhand was er 450 terecht ge komen en op die manier kan ook het andere geld verdwenen zijn, dat echter niet terecht gekomen was. welke U naast lagen prijs, ook prima kwaliteit en eerste klas bewerking biedt. Zulke vindt SJ in onze Ratine's, Paletots, Ulsters vanaf f 29.75 Jongeheesen Ulsters (Left. 1216 j. vanaf f 20.- Motor- en Bombakkers vanaf f 29.75 Smoking-Costuums (zijde gevoerd) t 60 - FtLslr» Tel. 1265 t.o. de Tempeliersstraat i N,B. Morgen Zaterdag 15 Nov. laatste Reclame dag, wegens twee-jarig bestaan onzer zaak. Zijden das, wildlederen handschoenen, wol vest of overhemd. PL zeidt, dat ook dc bedrijfsleider, wan neer hij des avonds en vooral des Zater dagsavonds, wanneer de banken gesloten zijn, geen geld meer kan krijgen hij dat best zoolang uit de kas kan genomen hebben en later vergeten hebben wat hij genomen heeft en dat hij zich echter niet meer kan herin neren, of dat 10 of 100 geweest is, is best mogelijk. Pres.: U staat hier geloof ik te fantasee- ren? Pleiter: Om goed te kunnen redeneeren, moet men ook kunnen fantaseeren! Pres.: Dat is uw zaak, maar als U zoo doorgaat iemand te beschuldigen, die perti nent verklaard heeft nimmer cenig geld zon der te verantwoorden te hebben weggeno men, dan ontneem ik U het woord. Pleiter zegt niet de bedoeling gehad te hebben om iemand te beschuldigen. Het in cident is hiermede gesloten en Mr. Tideman vervolgt zijn pleidooi. Tot slot hiervan vroeg hij vrijspraak van de beklaagde en voegde er een speciaal verzoek bij n.l of de Recht bank onmiddellijk in de raadkamer zou wil len gaan en direct vonnis wijzen. Op last van den President werd de pu blieke tribune ontruimd, daar herhaaldelijk aldaar luide uitroepèn weerklonken. De veldwachter, die de tribune ontruimd had plaatste zich vervolgens op de leege tribune Mr. P Tideman: Wilt U ook dien man weg laten' gaan? President: Dat is mijn zaak. U kunt doorgaan. Ik heb hier voor de orde der zitting te zorgen. Mr. Tideman: Nou dan zal ik nog luider spreken. President: Dal behoeft niet. We hooren het allemaal wel. Pl, citeert vervolgens eenige zinnen uit de brieven van bekl., toen zij in hechtenis z.at en welke aan haar moeder en verloofde wa ren gericht. Tenslotte vroeg Pl. onmiddellijk uitspraak in deze zaak. Re- en dupliek volgde, waarbij de offi cier nog opmerkte, dat het indienen van steeds andere memories deze zaak zoolang had opgehouden Ten slotte wees de Offi cier nogj op het feit dat het woord marte lingen dat de verdediger in zijn pleidooi gebruikt had, geenszins op zijn plaats is, en hij hier' dan ook ten sterkste tegen moest protesteeren. De Rechtbank bepaalde dc uit spraak op Donderdag 20 November a.s, UITSPRAKEN. J. T. uit Haarlem en P. S. uit Schoten r„e in den nacht van 8 op 9 September in de schuur van den landbouwer F. Albers te Haarlemm rmeer hadden pogen in te breken werden ieder tot 2 jaar met aftrek van preventief veroordeeld. P. G. die te Lisse een partij narcissen had weggenomen, werd 1 jaar en 3 maan den met aftrek van preventief opgelegd en N. W, D. die ter zake van heling van de bollen had terecht gestaan, 3 maanden met aftrek van preventief. A, J. H. die te Zaandam een damesfiets die voor het postkantoor stond had weg genomen werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De loopknecht bij de firma H. te Haar lem, die bij die firma het volste vertrou wen genoot maar dat had beschaamd door zich schuldig te maken aan diefstal van een paar gebruikte heerencostuums en valsch- heid in geschrifte, is veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Den man, die uit armoede fietsen die hij in huurkoop had zich wederrechtelijk had toegeëigend en beleend, werd 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van preven-, tief opgelegd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, houdt op Dins dag 18 November 1924, des namiddags te 7 uur in het gebouw der Kamer, Kruisweg 70, een vergadering, waarvan de agende luidt: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededcelingen. 3. Benoeming lid Commissie Makelaars. 4. Concept-adres Bureau aan Tweede Ka mer Staten-Generaal, inzake wetsontwerp richtige heffing directe belastingen. 5. Concept-adres Bureau aan Tweede Ka mer Staten-Generaal, inzake wetsontwerp wijziging Hinderwet. 6. Concept-adres Bureau aan Tweede Ka mer Staten-Generaal inzake wetsontwerp Gemeentewet betreffende plaatselijke belas tingen. 7. Concept-brief Commissie Verkeer en Vervoer, aan Directeur-Generaal der P.T.T., inzake premiestelsel telegrammen. 8. Rapport Commissie Marktwezen, inzake marktlarieven 9. Subsidies en lidmaatschappen: a. Comité vliegtocht NederlandIndië, b. Centraai Normalisatie Bureau, c. Vereeniginfi tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Haarlem, d. Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, e. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Amsterdam, f. Het Nederlandsche Wegencongres, g. Vereeniging „Schuttevaer" te Amster dam, h. Nederlandsche Kamer var Koophandel te Brussel 10. Rondvraag. 11. Besloten vergadering. voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. TUBERCULOSE BESTRIJDING. Geachte Redactie, Eenige weken geleden hebt u in uw blad een ingezonden schrijven van mijn hand op genomen onder bovenstaand opschrift. Aan het daarin gedaan verzoek om bewijzen van instemming te zenden, met het voorstel der redactie van 't geneeskundig tijdschrift „Vox Medicorum" om een enquête-commis sie van artsen te vormen, teneinde een onderzoek in te stellen naar dc genees krachtige werking van granuiine, het be kende middel van Dr. van der Grafhorst, arts te Gravenhage, is door velen voldaan. Ik ontving 190 adhaesie-betuigingen, waar onder een paar van medische studenten, één .van een hersteld patiënt, die granuiine op voorschrift van zijn dokter had gebruikt, er. één van een doktersweduwe, wier man dit middel ook met succes door eenige pa tiënten had doen gebruiken. Natuurlijk is nu gevolg gegeven aan mijn voornemen om namens alle adhaesie-betuigers een schrij ven te richten aan de redactie van „Vox Medicorum", met verzoek in dat genees kundig tijdschrift een ingezonden schrijven van mij op te nemen, waarin door mij na mens alle sympathie-betuigers er op aan gedrongen wordt, dat de artsen mogen in gaan op bedoeld voorstel. Welwillend heeft de red^tie aan mijn verzoek gevolg gege ven. In het nummer van „Vox Medicorum" van 5 November j.L is mijn „ingezonden" opgenomen, met een noot der redactis, die in zijn geheel aldus luidt: „Het zal den heer Den Breejen zeker niét bekend zijn, dat de debatten over de Gra- nuline-kwestie in ons blad definitief geslo ten zijn, doch wij hebben, om bijzondere redenen, gemeend, bovenstaand schrijven alsnog te moeten plaatsen. Wij deelen dep geachten inzender openhartig mede, dat ook wij het zeer betreuren, dat men op het voorstel van collega v. Grafhorst niet wenscht in te gaan en tot dusver niet meer dan twee medici zich- hebben aangemeld. Ver plicht „het aanbod aan te nemen", zooals de geachte schrijver rich uitdrukt, is men volstrekt niet, daar het in de medische we reld regel is, dat een arts eerst zijn voor schrift, dat tot heil der zieken strekken kan, bekend maakt, om daarna af te wach ten wat die wereld voor resultaten verkre gen heeft bij toediening van zijn resp. mid del. Wij willen hierop echter niet wedèr terugkomen, maar eindigen met den heer Den Breejen te zeggen, dat wij met de grootste belangstelling alle 190 ons toege zonden sympathie-betuigingen hebben ge lezen en erkennen moeten, dat deze zeer belangrijk zijn, waarom het dubbel te be jammeren is., dat er aan deze zoo gewich tige zaak niet een bevredigend einde komt. Nogmaals en ten slotte roepen wij onze practiseerende collega's op, om te willen in gaan op het voorstel van Dr. van Grafhorst en een Commissie samen te stellen, wier nauwgezet en uitgebreid rapport een weten schappelijk oordeel over Granuiine zal be kend maken." De redactie van „Vox Medicorum" heeft hiermee aan ons verzoek voldaan. In het belang van de vele t.b.c.-lijders is het te hopen, dat deze actie ten slotte succes moge hebben. Met vriendelijken dank aan allen, die mijn pogen hebben gesteund, en aan U, geachte redactie, voor de plaatsing van dit schrijven. Hoogachtend, Uw dienstw., H. DEN BREEJEN, Hoofd eener School te Arnhem. Prinsessestraat 22. P.S. Aan alle bladen, die mijn eerste schrijven over „Tuberculose-bestrijding" op namen, wordt dringend verzocht ook dil schrijven te plaatsen. DE PATROONSVRIJHEID IN HET BAK KERSBEDRIJF. Een x-eferendum. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat binnen enkele dagen onder de leden van den Nederl, Bakkersbond een schriftelijke stemming zal worden gehouden over het vraagstuk, of men vóór of tegen patroonsvrijheid in de bakkerij is, met andere woorden, of men de bepaling waarbij het ook den patroon (werkgever) verboden is des nachts in zijn bakkerij te werken, zou wenschen gehandhaafd te zien, of uit de wet weggenomen. Het ligt waarschijnlijk in de bedoeling van den minister om ten aanzien van de Ar beidswet 1919 een zoodanige wijziging voor te stellen, waardoor aan den patroon vrij heid gelaten wordt om in eigen huis het bakkersbedrijf uit te oefenen zooals hij dit zelf wenscht. Krachtens art. 38 van He Arbeidswet was de vrijheid om tusschen 8 uur nam. en 6 óf 5 uur voor de plattelands-gemeenten, arbeid te verrichten alleen toegestaan aan de alleen- werkende patroons, indien zij daartoe ver gunning hadden. Wordt het eventueele voorstel van den mi nister aangenomen, dan zou die vrijheid dus gelden voor alle patroons, met in achtneming van het verkoopverbod. In de vergaderingen, die in alle provincies van ons land zijn gehouden en waarin om- trènt een 4-tal punten overeenstemming werd verkregen, werd op verzoek van den Zeeuw- schen Bond ook een 5e punt besproken, na melijk patroonsvrijheid in eigen huis. De stemming over dit laatste punt, geeft evenwel geen zuivere afspiegeling van de mee ning van de bondsleden over deze belangrijke aangelegenheid, daar vooral niet bekend was dat over dit punt een stemming zou wordec gehouden. Het is daarom, dat het centraal bestuu; langs den weg van een referendum de mee ning van de bondsleden wenscht te weten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7