Cit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Ingezonden Meded&elingen Nurks in den Haarlemmerhout. (II) a 75 cents per regel. Zooals we dezer dagen mededeelden, wordt Huize „Hildebrand' te koop aangeboden, welk huis in 1907 door dr. W. van Linden Tol werd gebouwd op de plaats, waar vroeger hotel „Het Wapen van Amsterdam" stond. In de „Camera Obscura" van Hildebrand lezen we dat vóór dit hotel, waar Hildebrand met Nurks gezeten was zich de bekende episode heeft afge beeld in „Ken onaangenaam mensch in den Haarlemmerhout. Hierbo ven de tegenwoordige villa „Hildebrand" aan de Dreef, hoek Meesterlottelaan. Zaterdag 15 November 1924 •lurks in den Haarlemmerhout (I) De vliegtocht NederlandIndië Ken kijkje op de Dreef in den tijd van Hildebrand, gezien vanuit den Hout naar de stad. Het eerste hotel is het tegenwoordige hotel „Roozen", eenige huizen verder ziet men het „Wapen van Amsterdam". De „ter rassen" voor de hotels zijn duidelijk te onderkennen. Agenda 17 November Uithaaltijd en St. Franciscus Liefdewerk De verhooging van den accijns op tabak. „Hoeveel octaven kan jij wel zingen?" vroeg hij (Nurks), werkelijk grijnslachende, maar vijfje op 't blaadje leggende; want zoo was hij. „Merci, monsieur," zei de harpspeelster, met neergeslagen oogen. tegelijk een Mededeelingen uit de R.-K. Staatspartij. Agenda 16 November De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Kaasexport naar Spanje en Japan. De zakelijke belasting op het bedrijf. Baden. Nurks in den Haarlemmerhout. (III) Pï ïSvruiicmeinspnjs oearaagr voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970. Advertentïên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 jt per regel op derie Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling lUUabon a's op dit blad zijn, in evolge de verzekenngsv 'Orwaaraen, X OHOf! Leven-lange geheele on X "71111 bij een onaeva. met X OCn oij verl.es van een nand, X |QJ2 bij verlies van een X Cfl bij een breuk van X ft •«ren ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinaen: uUUil.*1 geschiktheid tot werken; T /«jU.-1 doodelijken afloop.. T fcüll. een voet of een oog; SX.U."" duim of wiisvinger; I 0\J.m been of arm; I "VW 64. ONGESCHREVEN PLICHTEN. Het pagekopje heeft met verrassende snel heid de geheele vrouwenwereld veroverd en opnieuw de fabelachtige macht van de Mode gedemonstreerd. Welk meisje of welke vrouw zou het eenige jaren geleden in het hoofd hebben gehaala om de schaar te zetten in haar vlechten en het haar tot in. den hals af te knippen? Deed de gedachte alleen aan zulk ten euveldaad de meesten al niet rillen? Dat was goed voor nonnen, die den sluier aannamen, maar voor een vrouw in de wereld.... je moest er niet aan denken. En zie, nauwelijks heeft vrouwe Mode den toon van het korte haar aangegeven, cf de kortgewiekte vrouwenhoofden zijn ontelbaar. De Mode. machtige, almachtige, onweerstaan bare heerscheres.Ze was ook doorge drongen in de huizen, waar de dagelijksche aanblik van lijden en dood allerminst gedach ten aan wereldsche wuftheid doen verwach ten. Op een goeden dag verschenen ook in de Amsterdamsche Gasthuizen een aantal ver pleegsters met een pagekopje. Men heeft gelezen, op welke energieke ma nier de betrokken Wethouder van den Ge neeskundigen Dienst en de directeuren der Gasthuizen in deze modeziekte optraden. De verpleegsters met de zelf gemaakte kinder kopjes werden naar de kinderzaal gedirigeerd, totdat het haar weer een normalen vrouwe tijken vorm zou hebben gekregen, 't Confict, daarop tusschen bestuur en modieuze pleeg zusters ontstaan, verwekte de verklaarbare publieke belangstelling, zich uitend in dag bladinterviews, ingezonden stukken, protes ten, debatten in commissievergaderingen, ge lijk in onzen tijd van „vrijheid" te doen ge bruikelijk is. En voor ons brengt het geval de vraag naar voren, in hoeverre zondigden die Amsterdamsche pleegzusters met dat afknip pen van het haar en m#t welk recht werden zij verbannen naar de kinderkamer? Wie gaat zoeken in voorschriften der mo raal, zal geen rechtstreeksch antwoord vinden' Noch met de strenge, noch met de algemeene zedenwet heeft het iets te maken of de vrouw het haar in losse krullen, in hangende of op gerolde vlechten, in een lengte van twintig pf van zestig centimeter draagt Ook in de instructies van-verplegend personeel, van welk gasthuis ook, zal vermoedelijk omtrent de lengte van het hoofdhaar wel geen voor schrift te vinden zijn. Maar wanneer die zustertjes dan geen enkel goddelijk of raen- schelijk gebod overtreden hebben, met welk recht worden zij dan in de kinderkamer ge zet, totdat haar lokken weer zijn aange groeid; met welk recht om in de taal vai, haar verdedigers zelf te spreken bemoeien Gasthuisdirecteuren en Wethoudefc zich met het hoofdhaar van verplegend personeel? En dat nog wel in onze eeuw van vrijheid, vrij heid ook en vooral voor de vrouw! Men beeft vermoedelijk reeds de antwoor den gelezen, welke de betrokken directeuren, superireuren van het verplegend personeel, aan nieuwsgierige vragers gegeven hebben. Laten wij nog één antwoord aanhalen, dat van den directeur van het Binnengasthuis: „In het particuliere leven, aldus dr. Stumph, zijn de zusters zoo vrij als een vogeltje, en kunnen ze tot zekere grenzen natuurlijk doen wat ze willen. Maar hier in huis, waar zoovele ernstige, dikwijls ongeneeslijke patiënten zijn, waar vaak aan de sterfbed den ook door familieleden van de zieken een verschrikkelijk lijden wordt doorge maakt, daar past een sfeer van den groo- ten ernst en eenvoud. Ik voor mij", vervolgde dr Stumph. „vind een pagekopie voor een jong meisje, wie het goed staat, heel aardig en ik zal daaraan niet gauw aanstoot nemen. Maar juist onder het volk heerstht heel dik wijls de meening, dat kort haar samengaat met lichtzinnigheid, en dat een meisje net een pag-kopje nu eenmaal „een meisje van pleizier" is. En die eenvoudige menschen uit het volk die er zoo over denken, dat zijn hiei onze patiënten. Gelooft u. dat een ionge man, die van kind af en misschien niet geheel ten onrechte weinig respect heeft gehad voor meisjes met kort haar het prettig zal vinden, als hij een zuster met zoo'n coquet pagekopje ziet staan bi] het sterfbed van zijn vader en moeder?" Ziedaar een antwoord, waarin een schav van levenswijsheid vervat ligt. Verpleegster is een beroep en wel eea, dat zeer speciale eischen stelt vooral aan den persoon. Ver plegen is vóór alles een liefdewerk, een zien opofferen van den eenen menscb voor Óen anderen Vandaar, dat nog altijd 't model van de verpleegster de Roomsche liefdezuster is; dat zeggen niet alleen wij, Katholieken; ilai zegt ook de onbevooroordeelde ongeloovige. En nu is een der eischen van dat liefdewerk het verzaken van veel persoonlijke verlan gens. Een pleegzuster geeft gedurende haai diensttijd haar geheele persoon: haar vrijheid, haar rust; zij verzaakt aan ongeduld en op vliegendheid; aan lust tot zingen of lachen aan zooveel, wat op zich zelf geoorloofd, maar in haar delicate functie ongepast zou zijn. Verpleegsters dragen ook uniforme klee ding. Wat iedereen natuurlijk en van zelf sprekend vindt. Verpleegsters moeten dus op de ziekenzalen geen sensatie verwekken mei een nieuwen haartooi, die in de wereld Ik* onderwerp van den dag is. Wie dat niet begrijpt, heeft er nooit ovei gedacht, dat wij allen tal van ongeschreven verplichtingen hebben, met welker verzaking de samenleving plotseling op zijn kop zou gaan staan Niemand kan mi] verbieden mijn handen zwart te maken door voor mijn ple zier in den tuin te werken Maar het spreekt toch van zelf, dat ik die handen wasch, al vorens aan tafel te komen Een schoorsteen veger trekt niemands aandacht. wanneej h'i in zijn morsige „overall" langs de daken klau tert; maar wanneer hij in zijn roetpakje in den schouwburg kwam, zou men hem den toegang verbieden, ofschoon er geen enkel voorscirift Ss, in welke kleeedij men in den schouwburg moet verschijnen. Die ongeschreven overeen komsten van den dagelijkschen omgang ken nen wij allen en houden ons er stipt aan. Waarom dan niet aan de veel voornamere en van zelf sprekende verplichtingen, welke uit het beroep volgen? Een hossende en dan sende menigte kan bij een volksfeest nie- mand's ergernis wekken. Maar een politie agent in uniform dient zich, evenals iemand, die een geestelijk kleed draagt, bUiten zulke hospartijen te houden. Zijn uniform is dat van ordebewaarder; zoolang hij het draagt past hem ernst en een uiterlijk van gezag Met het veel misbruikte woord „vrijheid" kan men die duizenderlei ongeschreven plichten niet wegredeneeren. Een ambtenaar, die deel is van een overheidsorgaan,dient zich in zijn openbare critiek op de overheid veci meer te beperken dan een ambteloos bur ger. Een straatdemonstratie tegen overheids maatregelen dient niet bijgewoond te wor den door actieve leden van zee- en land macht. 't Is een groote smakeloosheid van onzen tijdgeest, dat zulk een deelname ex- presselijk moet 'verboden worden en ergei nog, dat dit verbod door zich noemende volksvertegenwoordigers als belemmering dei persoonlijke vrijheid wordt gescholden. Dit is een teeken, dat wij de maat in de juiste verhoudingen kwijt zijn. Wij voelen niet eens meer het belachelijke in den toestand, dat iemand zich tot hand haver van de orde laat benoemen en den volgenden dag openlijk gaat demonstreeren tegen diezelfde overheid, in wier naam hij ge- zworen heeft de wet te zullen handhaven. Vrijheid is een mooi woord en een edel begrip, maar wie alle zelfbeperking weg neemt, den goeden smaak doodt, het natuur lijke gevoel voor wat in den omgang pist en niet past in naam dier vrijheid onderdrukt, hij is een apostel der bandeloosheid, zooals de oproerige krabbelaar van „het Volk", die de Amsterdamsche verpleegsters aldus toe zingt: Jonge vrouwen, Moed gehouën Ais men jou voor zóóiets straft; Onze fraktie Komt in actie, Slavernij is afgeschaft! Neen, niet afgeschaft; want volgen wij de zen dichter, dan zijn wij al heeel gauw onze vrijheid kwijt; worden slavinnen van de mode en slaven van de bandeloosheid. HOMO SAPIENS. Dien datum gaat dan de termijn van drie maanden in, gedurende welken winkeliers en grossiers de bij hen bij het in werking tiedeen der verhooging voorhanden voorra den zonder navordering kunnen uitverkoo- pen. Winkeliers enz. zijn dus eerst op 1 April 1925 verplicht op de bij de wet be paalde wijze aangifte te doen van de alsdan bij hen voorhanden zijnde voorraden, waar van de te weinig betaalde accijns zal wor den nagevorderd Ten einde cigarettenfabrikanten en fabri kanten van gekorven tabak in de gelegen heid te stellen reeds op 1 Januari 1925 hun fabrikaten, voorzien van zegels, waaruit van de betaling van den verboogdei. accijns blijkt, in het vrije verkeer te brengen, wordt hun gelegenheid geboden, die zegels reeds thans te betrekken. Met de aflevering daar van door de controle te Haarlem zal in het begin van December een aanvang worden gemaakt Het is niet uitgesloten, dat groote hoeveelheden der nieuwe zejjels slechts ge leidelijk kunnen worden verstrekt. De bestaande zegels, die fabrikanten meenen niet meer noodig te zullen hebben, kunnen op de gewone wijze ter inruiling tegen nieuwe zegels aan de controle te Sociëteit „St. Bavo" A Cappella Koor „Ons Genoegen 8 uur Rederijkerska mer 8 uur Bestellers Post- en Tele grafie half 9 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Zangvereeniging Zangkunst uur R. K. Jonge Vrouwenbond zang en muziek van hali 89 uur. Stadsschouwburg Italiaanscbe Opera „Traviata" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 —Ei ken Donderdag van 89H uur R K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraal 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur n.m van 25 uur Zater- iaé« alleen van 9 12 uur' R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671 R K Leeszaal en uitleenbibliotheeK - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7- 10 aur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Weer komt het St. Franciscus Liefdewerk een beroep doen op de milddadigheid van de Haarlemmers. Nu eens geen directe aanval op den geldbuidel, maar een zeer bescheiden verzoek in verband met uw kleerkast. De winter is in aantocht, en met dit kille weer duiken we weer behagelijk diep in onze winterjassen, en prijzen 't solide maak sel van ons schoeisel, ais we door de be faamde Haarlemsche modderstraten. die nog niet door de zegeningen van het asphalt be zocht zijn, moeten baggeren. Ook het mee rendeel van onze S F. L.-jongens heeft zich in wintertenue gestoken en loopt tot pal bij de kachel met een dikke wollen das en de handen mateloos diep in de broekzakken. Ze zijn echter niet allemaal zoo rijk. De laatste keeren misten we meerdere trouwe bezoekers en gingen we ^nforriiee- ren, dan bleek gemis aan allerno<X zakelijkst wintergoed de belemmerende oorzaak. Zoo veel mogelijk hebben we ze uit ons maga zijn geholpen, met het gevolg, dat dat nu zoowat leeg is, ende winter is amper begonnen. Gelukkig dat 't juist samenvalt met den De Holland-Indië-vliegers waren, naar Vrijdag uit Calcutta aan Aneta geseind wordt, toen zij dien ochtend om zeven uur opstegen, voornemens ook dien dag twee étappes te vliegen en dus niet te Rangoon te landen en dadelijk door te vliegen naar Bangkok - De F VII is Vrijdagochtend naar Akyab vertrokken. Het Comité Vliegtocht Holland-Indië mag tot zijn groote vreugde constateeren, dat er b;j de burgerij groote belangstelling bestaat voor onze vliegers naar Indië. Zelfs de scholen doen mede. De kaartjes van de route door het Comité verstrekt hangen in menig schoollokaal, en vele onderwijzers weten even tijd te vinden tusschen de lessen om het laatste nieuws te bespreken. Het is een mooie gelegenheid den kinderen iets over de geografie van de verschillende lan den te vertellen. Maar het allermooiste is dat jong-Holland leert, hoe er gevlogen wordt en beseffen gaat dat Nederland op vlieggebied een moderne gouden eeuw mee maakt. Uit het buitenland krijgt het Comité blij ken van waardeering speciaal ovér het feit dat de vliegtocht ondernomen wordt met een gewoon verkeerstoestel, en niet met een speciaal ingerichte aeroplane Een groote vraag is; wat zal er met het toestel Sebeuren wanneer de tocht vol bracht is? Het Comité heeft nog geen be slissing genomen, gedachtig aan het spreek woord van de huid en den beer. De tocht van de F VII naar Ned.-Indië verloopt sedert het oponthoudt te Plovdiv bij Philippopel buitengewoon voorspoedig De vliegers naderen het einduoel Eiken dag leggen Van der Hoop en zijn wakkere toebtgenooten de voorgenomen etappe af, soms*zelfs een dubbelen afstand om dan voor enkele uren neer te strijken oo een dei- vliegvelden, in dat geweldig uitgestrekte land,, welks afstanden wij, die de kleine kaartjes bestudeeren, nauwelijks vermogen te beseffen. En met wiskunstige zekerheid volbrengt de F VII dagelijks zijn geweldige vluchten. Dc afstand Karachi- -Multau Ambala zonder tusschenlanding volbracht, vo~mt tot nu toe met een totaal van 1510 K.M. het record. Volgens de thans ontvangen berichten zullen, gelijk men weet, de vliegers heden trachten van Akyab door te gaan naar Bang kok, de hoofdstad van Siam, een afstand van 1360 K.M. Dan wacht hun nog slechts een tusschen landing te Sengora, alvorens zij het doel van de gedurfde reis, NederlandschIndië, zul len hebben bereikt. Van Bangkok naar Medan bedraagt de afstand 1428 LM. Blijft alles gaan, zouals thans het geval is, dan zal de F. VII Maandag kunnen neerstrij ken op Nederlandsch gebied. Vermoedelijk 1 Januari a.s. van kracht. De minister van Financiën is, naar het Corr. bureau verneemt, voornemens, om, in dien het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op rooktabak, pruimtabak, snuif en cigaretten, tijdig to* wet wordt verheven, deze reeds 1 Januari a.s. in werking te doen treden. Haarlem worden opgezonden. Een tijdige inlevering dier zegels verdient aanbeveling, aangezien anders de verrekering hunner waarde met de nieuwe bestelde vertraging zou kunnen ondervinden. De Bond en St. Michaël. Op weg naar overeenstemming. Bij de bespreking op Vrijdagmiddag ge houden tusschen het Bondsbestuur en het Hoofdbestuur van St. Michaël is gebleken, dat de mogelijkheid iet is uitgesloten om tot overeenstemming tusschen den Alge- meenen Bond en St. Michaël te komen. Besloten werd, dat het ontwcrp-reglement van St. Michaël aan het Bondsbestuur ter beoordeeling zal worden ingezonden en het overleg daarna zoo spoedig mogelijk zal worden hervat. Gem. Concertzaal „Amicitia" Polypho- nisoh mandoline-orkest groot concert 8 uur H. O. V. Concert half 3 uur. St. Agnes Patronaat KI. Houtweg Lief dadigheids uitvoering 8 uur. St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Wcensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aapvrager, ?m versterkende middelen vóór arme zieken der S- E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag Zon- en Feestdagen toe gankelijk De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, firma Begeman en Sneltjes, Jansstraat 27. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraaf 49, Woensdags half 8—9; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur Óp eer: request van de Kamer van Koop handel te Haarlem aan den Minister "an Buitenlandsche Zaken, betreffende kaas export naai Spanje en Japan, deelt het Mi nisterie mede, dat deze aangelegenheid in behandeling is. Door bemiddeling van de aldeeling Handel en Nijverheid van het De partement van Arbeid, Handel qn Nijver heid zal te zijner tijd op een en ander na der worden teruggekomen. beroemden Hollandschen „uithaal"-tijd, als alle kasten weer worden nagegaan en een verkapte „groote schoonmaak" geënsce neerd..'t Is dikwijls verbazend, zooveel oude kleeren er voor den dag komen, die eigen lijk nog/wel goed zijn, maar waaraan je toch niets meer hebt. Denk dan eens om 't St. Franciscus Liefdewerk. Alle mogelijke klee- dingstukken, natuurlijk jongenskleeren, voor al schoenen, worden graag dooi ons aange nomen, we kunnen er altijd wat mee doen. Heeft u dus zoo'n stelletje kleeren bijeen gauw even een berichtje aan mijnheer A. Lampe, Gierstraat 29-31 of aan Pater v d. Berk, pastorie Nieuwe Groenmarkt, die zul- Iqn het wel per ommegaand" laten halen. U bent uw ouden rommel kwij' en u weet nief welk pleizier u er ons mee doet En God zal ook die kleine gift zeker niet onbeloond laten. In een adres aan de Tweede Kamer be tuigt de Kamer van Koophandel voor Haar lem haar teleurstelling, dat bij de indiening van het wetsontwerp tot wijziging in de Gemeentewet met betrekking tot plaatse lijke belastingen de gelegenheid niet is aan gegrepen om tegemoet te komen aan de grieven tegen de zakeli'ke belasting op het bedrijf Deze belasting wordt wegens haar algemeen als onjuist erkenden grondslag als een hoogst onrechtvaardige heffing be schouwd In de afgeloopen week werden in 't douche badhuis aan den Koudenhorn 344 baden geno men, in dat van den Schotcrsingel 1089, in dat aan het Leidscheplein 881 en in dat aan het Hofdijkplein 565.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1