m L i Maandag 17 November 1924 47ste Jaargang No. 15893 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De hardnekkige illusie. De vliegtocht NederlandIndië Haarlemsche Orkestvereeniging. .Aila Wellerson, de beroemde Ameri- kaansche Violoncelliste, soliste op het aanstaande Donderdag te geven Steunconcert der H. O. V. in de Gemeentelijke Concertzaal, De aardbeving te Wonosobo. Agenda 18 November VOOR PATER STAAL. Het snelle rijden. Een begin van brand. De kampeerbelasting te Zandvoort. Het Jaagpad naar Spaarndam. Door een wielrijder aangereden. Naar de stal. Opbrengst liefdadigheids-collecte. Alliance Franeaise. Conférence concert Henry Expert. Jubileumconcert Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adelt". Statuten. Hinderwet. Hollend paard tot stand gebracht. Enquê te over het onderling eindexamen der M. M. S. Bestrijding van hoofdzeer op de scholen. Tentoonstelling van werken van Leon Senf in het Waaggebouw. GOfiöi VO£DlNu behosdt U veelal voor ziekten. Franken's Me khrood IS VOEDSEL Bij UITNEMENDHEID De winterwerkzaamheden in het bloeinbollenbedrijf zijn weder aan gevangen. Hierboven het keeren der bollen. Personalia. „Kindervoeding". Een korte plechtigheid. Het werd tijd. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. GEMEENTEZAKEN. De vluchtheuvel op de Groote Markt. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetalingf 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Teleioonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT BEU Bi Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 et per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abon a's op dit blad zijn, in evolge de verzdceringsv <orwaarflen, X Qftflfl Leven-lange geheele on X "J1-n bij een ongeval met X, «•«en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerin >enI ÜUUU.- geschiktheid tot werken; /OU.-> doodehjken afloop. I ZOU, - bij verlies van een hand, een voet of een oog X lOC bij verlies van een 1 CH i ïfcö.™ duim of wijsvinger; I Jl/." bij een breuk van X A n been of arm; 1 HrU." bij verlies van eea andere vinger. Twee weken geleden hebben wij gewezen op de belangrijke verklaring van mr. Wer ker, den voorzitter van den Vrijzinnig-de- mocratischen Bond in diens openingsrede van zijn partijdag. Hij gewaagde van de onmogelijkheid voor de vrijzinnig-democra ten om met democraten van anderen huize samen te gaan. De vrijzinnig-democraten zouden bij zulk een samenwerking hun be ginselen en ten slotte hun zelfstandig be staan verliezen. Daarom geloofde bij niet aan de totstandkoming van de voorgestelde fusie van de Democratische Partij van prof. Heeres met den Vrijz.-Dem. Bond. En hij heeft gelijk gekregen Zaterdag heeft de Democratische Partij haar laatste vergade ring over de aanhangig gemaakte fusieplan nen gehouden. De voornaamste eisch van prof. Heeres was geweest het woord „vrij zinnig' in de partij-Marchant te schrap pen, waattoi deze laatste niet bereid was Want het ging natuurlijk niet enkel om een woord maar om een beginsel. Prof, Hee res en de zijnen streefden naar een sa mengaan van alle democraten, naar een bond, waarin katholieken, protestantsch- christeüjken, neutralen en vrijzinnigen sa men zouden gaan op één „democratisch program". Daarvoor w3s het noodig, dat bij de samensmelting met de vrijzinnig-demo craten de laatsten officieel afstand deden van hun vrijzinnigheid, wat zij terecht wei gerden. Daarop heeft de Democratische Partij besloten de onderhandelingen af te breken en bij de a.s, verkiezingen met ei gen candidaten uit te komen, Voor de zuiverheid van onze Nederland- ache politieke verhoudingen kan ons dit verloop niet anders dan verheugen. Het ware echter te wenschen, dat de partij leiders deze consequentie nog wat verder doortrokken en eindelijk eens voor goed van alle combinaties op democratischen grondslag afzagen. Verleden week heeft in de Tweede Kamer de heer Schaper als woordvoerder der sociaal-democraten bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting weer eens het vormen van een democratisch blok bepleit, om in 1925 te komen tot een regeering van vrij zinnig-, sociaal- en katholiek-democra ten. De heer Marchant is hem in zijn begrootingsspeecb op dat voet spoor gevolgd en ziet in zulk een coalitie de uiteindelijke oplossing voor een vrucht bare en stevige regeering. De heeren moes ten nu eindelijk eens begrijpen, dat dezelf de argumenten, welke tegen een algemee- nen politieken bond van democraten plei ten evenzeer gelden tegen een democrati sche regeeringscoalitie. Mr. Werker heeft er in zijn boven bedoelde rede op gewezen, dat menschen, die van een regeering de Ko ninklijke bewilliging op de statuten van „<ïe Dageraad" eischen, niet in één verbond kunnen samengaan met principieele tegen standers van een Godloochenaarsvereenl- ging. Maar menschen met zulke uiteenloo- pende levensbeschouwingen, behooren ook niet in één regeeringspartij samen te gaan. Daarvoor staat de politiek bij ons te lan de gelukkig nog te hoog. Wanneer men naar andere landen verwijst, waar zulke com binaties wél voorkomen, dan verlaagt men daarmee onze Nederlandsche politiek, die zich tot nog toe gelukkig meer dan het enkel verzorgen van materieele belangen ten doel stelde. Om diezelfde overwegingen lijkt ons alle verdeeldheid in onze eigen Roomsche par tij, vooral de splitsingen in meer en min der „democratische" elementen, zoo gevaar lijk. Niet zoo zeer het bestaan van mee- ningsverschillen over vragen van practi- sche politiek lijkt ons gévaarlijk; dat kan zelfs een teeken van gezond leven zijn. Neen, het verkeerde is, dat men aan die afwijkende inzichten, welke zich alle tot zuiver materieele dingen bepalen, zóóveel waarde hecht, dat men daardoor de veel voornamere en voor allen even dierbare en heilige beginselen vergeet. Zoolang deze laatste overheerschen en de eenheid bij alle verscheidenheid bewaren, is alle vrees voor een monsterverbond van vrijzinnige en geloovige democraten uitgesloten. Maar zoodra de te politieke combinaties voeren. Daarom laten wij ons wachten voor den eersten stap: principiis obstal Van der Hoop seinde Zaterdagmiddag uit Rangoon aan het Haagsche Aneta-kantoor: „Wij zijn alhier aangekomen. Van het aan vankelijk voornemen om door te vliegen naar Bangkok zijn we teruggekomen, wegens de moeilijkheden op het traject RangoonBang kok: lastig te passeeren bergen en geen lan dingsterreinen. Omstreeks 12 uur waren wij reeds boven de stad, maar Van Weerden Poelman en ik vonden het vliegveld veel te klein om te lan den, en de omgeving niet vrij genoeg. Wij zijn daarom na lang zoeken gedaald op een race- terrein vier kilometer noordelijker gelegen, dat wij groot genoeg oordee'den. De landing geschiedde best en Van Weerden Poelman v. d. Broeke en ik maken het uitstekend. Toestel en Leven-motor houden zich voor- reffelijk. Maandag vliegen wij naar Bangkok." Uit Weltevreden wordt gemeld: Volgens een ruwe schatting bedraagt de schade, toegebracht aan de eigendommen van Europeanen te Wonosobo 273.000, aan die van Chineezen 66.000 en aan die van inlanders 54.000. Nog wordt d.d. 14 November door Aneta gemeld: Hedenmiddag is een nieuwe aardschok ge voeld. De Europcesche bevolking van Wo nosobo is gevlucht; alleen de bestuursamb tenaren zijn gebleven. Het aantal vermisten bedraagt 600. Zes dessa's zijn geïsoleerd door bandjirs, ontsL-n tengevolge van ''en trillenden aard bodem. Het centrum van de aardbeving is, waar de Kali Toelis in de Serajoe stort. De Gouverneur \an de Straits en de oud- Gouvern-ur-Generaal Van Limburg Stirum, hebben telegrafisch hun deelneming betuigd. Men meldt nog uit Bandoeng: De ramp in Woncsobo vindt haar oor sprong niet in een vulkanische werking, aan gezien de seismograaf geen enkele van de bevingen heeft geregistreerd. Deskundigen wijten de hevige aardschui- vingen aan de wateropzamelïng ten gevolge van de jongste regens. In verband met deze aardbevingsramp deelde Dr. van Dijk, adj. directeur en leider der Seismografische afdeeling van het Kon. Met. instituut te De B"dt aan de Tel. mede, dat op Java slechts twee seismografen zijn opgesteld, n.l. te Batavia en Malabar. Dat eventueele bevingen niet zijn opgeteekend, is alleszins te verklaren, aangezien slechts zwaardere bevingen, die op kilometers diepte haar oorsprong vinden, op grooten afstand zijn waar te nemen. Zoo ondervindt men re gelmatig, dat lichte vulc. bevingen in Ita lië, van vulcanischen oorsprong, alleen op enkele tientallen .meters afstand worden splijtzwam in onze gelederen f geregistreerd. nog verder gaat dan nu al reeds het geval is, worden de illusies van Schaper en Mar chant zeer spoedig verwezenlijkt. Laat men daarom voorzichtig zijn met zeker goed bedoelde, maar hoogst gevaarlijke raadge vingen als bet Kath. Tweede Kamerlid Kuiper dez.er dagen in de „Volkskrant" gal om alle richtingen in onze partij maar haar eigen vaandel te laten kiezen, zoodat wij verschillende officieel erkende groepen van meer en minder conservatieven, meer en minder democratisch gezinden, allen on der een eigen vaandel, van „St. Michael", „St. Rafaël", „St Gabriël" enz. krijgen. En al die aartsengelen samen zouden dan een federatie vormen, welke R.K. Staatspartij heette. Wanneer deze scheiding naar zoo genaamde „denkrichtingen" aldus officieel werd gesanctioneerd en de splijtzwam vol op ge'egenheid zou krijgen om door te werken, zou een democratische coalitie naar he! model-Marchant al heel spoedig verwezenlijkt zijn. Want het is een gewoon verschijnsel, dat menschen, die van huis uit bij elkaar behooren, de heftigste tegen- itanders worden, wanneer er scheiding komt op een bepaald punt Zie maar naar communisten en socialisten. Een splitsing in zoogenaamd conservatieve en democra tische katholieken zou in minder dan geen tijd tot de grootste verwijdering onder ge- looisgenooten en tot de meest ongewensch- A1 hebben dus Batavia noch Malabar de bevingen in Wonosobo kunnen registreeren, dit sluit een eventueele vulcanische werking niet uit. Sociëteit „St. Bavo. Tooneelclub Vrou wenbond 8 uur Bestuur „Onderling Belang" 8 uur Rechtskundig bureau. half 9 Bestuur Grafischen Bond 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur Praatavond Vrouwenbond 8 uur Tooneelclub „Spoor en Tram" 8 uur Conversatie 8 uur. R.K. Middenstandsgebcuw. Ledenverga dering R.K. Middenstandsv^reeniging half 9 uur Reddingsbrigade kwart over 8 uur Natuuf-Historische Veree- niging 8 uur. Gem. Concertsaal. 28e Uitvoering Beet hoven-avond 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Klevcrparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 —El- ken Donderdag van 89% uur 1 K Arbeidsbeurs vooi mannen - Jaco- Qijnestraat 15 Alle werkdagen voorm «an 9—12 uur n.m van 25 uur Zater dags alleen van 9—12 uur. R.K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 8—9 uur Tel 1671 ft K Leeszaal en uitleenbibiioiiieett - jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7— 10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitlenen van bo-ken St. Marthavereenigfng Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzim voo: Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. ft. K, Beyolkingsburcau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uiji op Maandag- Wcensdag- en Vrijdag avond. irt. Elisabeth's Vereenigiog Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E, V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- tomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Vorige opgaaf 146.10 Wat een voldoening, te denken, dat na een korten tijd die kleine zwarte handjes gevouwen zullen worden voor de weldoeners van Pater Staal 10. Voor de Missie van Borneo, tot in tentie der zielen in het Vagevuur; C. V2. Familie van L5.50 Controleur 1. Familie B2.50 Ter eere van den H. Jozef 1- Voor de geloovige zielen 2.50 Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op den Kleverparkweg 48 K.M. per uur had ge- reden. Zaterdagmorgen is in het perceel Brou wersstraat 7 een begin van brand ontstaan, doordat een petroleum-lichtje in brand was geraakt en het vuur zich aan het tafelkleed en het behangsel meedeelde. Door een voorbijganger is het vuur met een emmer water en een tafelkleed ge- bluscht. Een gedeelte van het behang en het ta felkleed is verbrand. De staf van de brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Door een Haarlemsche ingezetene were in zake de voorgestelde gewijzigde kampeer belasting te Zandvoort het volgend adres: •'erzonden aan B. en W. van Zandvoort: dat hij volgens schrijven van den Com missaris van Politie te Zandvoort d.d. 13 Ju ni 1924 verlof heeft gekregen tot het plaat- san van een tent ten Noorden van Paal 64; dat volgens courantenberichten benoor den Paal 64 niet meer gekampeerd mag wor- len; dat hij en meerderen met hem alleen over dag hun tent plaatsen om te genieten van licht en lucht en daarvoor per fiets van Haarlem komen, den Zeeweg af, en hun ten ten opslaan bij het einde der Zeeweg, even wel op het strand der gemeente Zandvoort; of middag naar het strand te gaan, gezier dat het hen anders onmogelijk is, een da? den langen afstand en bezwaren om voo; een dag of middag alles per fiets mede te nemen naar Zuid-Zandvoort; Redenen waarom hij uw College belecfc' verzoekt voor hen die alleen nu en dar overdag kampeeren een seizoenkaart be schikbaar te stellen tegen een vast te be palen prijs en hen als plaats aan te wijzen ten Noorden van Zandvoort. Daar hebt ge het al. Gisteren is op het Jaagpad een juffrouw gevallen Haar fiets was stuk en zij had zich erg bezeerd. Is dit nu ook een manier om een weg op te knappen met zulke groote keien? Het is schandelijk! Gisteravond omstreeks half 8 uur is op de Groote Houtbrug een 66-jarige oude vrouw, toen zij de straat wide oversteken, door een wielrijder aangereden. Zij kwam te vallen en brak het rechter scheenbeen. Bij 't politicposthuis aldaar werd zij binnen gedragen en door een lid van de E.H.B.0 voorloopig verbonden, waarna zij naar het St. Elisabeth's Gasthui? is overgebracht. Men schrijft ons: Op een weiland aan den Heerenweg loopen thans nog een 7-tal koei en te grazen en dat in een kouden oosten wind. De dieren hebben alleen een dun dekje op, net alsof het zomer is. Het is te wenschen, dat de dieren maar gauw naar stal kunnen gaan. Er zijn nog meer koeien, die in het land loopen. Het wordt nu toch wel wal laat in den tijd! Gisteren weid in de kerk van den „H. Antonius van Padua", aan de Nieuwe Grcenmarkt, een liefdadigheidspredicatie gehouden door den Z.eerw. Pater van Heel O. F, M.. Pastoor te Amsterdam. Daarbij werd een collecte gehouden ten behoeve van de talrijke bezochte gezinnen der St Elisabeth's Vereeniging. De collecte heeft opgebracht een som van 1154. Aan na gekomen giften is nog e enbedrag van J 12.50 ontvangen. Donderdagavond zal ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Alliance Fran- yaise, in den Schouwburg aan den Jansweg, alhier, een kunstavond worden gegeven, waarbij de bekende musicoloog Henry Ex pert en den folklorist Julien Ticrsot uit Frankrijk verzocht is, hun medewerking te willen verkenen, kelke mèdewerktng in middels is toegezegd. Men schrijft ons: Op 't Jubileum-concert te geven door 't Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adelt" op Woensdag 19 November a.s in de Gemeente Concertzaal, zullen door solisten en koor werken worden uitgevoerd van Bach, Handel, Vivaldi, Alph. Dieperbrock, Gounod, Nardinl en César Franck. Met dit concert zal 't de eerste keer zijn, dat, na den sladsorganist den heer George Robert, een jong toonkunstenaar gelegenheid wordt gegeven 't beroemde paleisorgel te be- i 1 spelen. Den heer Jan Nieland te Amsterdam, die gelijk met onzen stadgenoot den hee: Jacob Bijster, de Prix d'exellence voor orgel j verwierf, is zeker deze taak met gerustheid toevertrouwd. Verder werken op dit concert mede de heer J. Keessen te Aalsmeer, viool, en het Geh. Onth. Zangkoor „de Onthouders- stem" uit Amsterdam. De uitstekende medewerking en de lage entreeprijzen zal voor velen aanleiding zijn dit mooie concert te bezoeken. De „Staatscourant" bevat de gewijzigde Statuten van de vereeniging van Schilders patroons „Haarlem en Omstreken", afdee ling van den Bond van Nederlandsche Schil derspatroons, gevestigd alhier. De Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken zal aan de Tweede Ka mer een adres zenden omtrent het wets ontwerp tot wijziging van de Hinderwet. Het adres begint met eenige algemeene op merkingen en besluit met een aantal gege vens uit de practijk, afkomstig van de Directie der Suikerfabriek „Holland" te Halfweg. Om verschillende reden stelt de Kamer voor het gewijzigd ontwerp niet goed te keuren. Door een agent van politie is gisteren middag omstreeks half vier een hollend paard, dat onderweg van den wagen los geraakt was, op den Kmisweg bij de Park laan tot staan gebracht. Het dier bleek van een bloemistwagen te zijn. Door het resoluut optreden van den agent is misschien erger voorkomen. In de vergadering van de commissie van bijstand voor de Middelbare Meisjesschool van 27 Sept. II werd besloten, naar wij in het Weekblad voor Gymnasiaal en Middel baar Onderwijs" lezen, een enquête in te stellen over het dezen zomer gehouden eindexamen voor de M. S. S. Lijsten met vragen werden verstuurd 2 Oct 1.1. o.m. aan de M. M. S. te Haarlem en aan de school ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Op de eerste vraag was het werk ge schikt te lang, te kort, of om andere redenen ongeschikt werd door de meeste scholen die aart het examen deelgenomen hebben, het schriftelijk werk goed bevonden, behalve voor Fransch. (Ook werd door een enkele school het wiskundewerk wat makkelijk genoemd en gaf een school voorkeur te ken nen voor een opstel voor Fransch en Engelsch. Op vraag II of de candidaten voldoenden tijd hadden voor het schriftelijk werk was het antwoord bevestigend. Vraag III naar den tijd die was toegemeten voor het mondeling gedeelte, werd door de meeste scholen goedkeurend beantwoord. Haarlem vond den tijd voor Geschiedenis wat kort. Bij vraag IV of ook andere vakken onder de examenvakken opgenomen moeten wor den werd door Haarlem ook voor Natuur en Scheikunde schriftelijk werk gewenscht. Op vraag V of sectievergaderingen ge wenscht waren kwamen de volgende ant woorden in Eén school wenscht sectiever gadering voor Fransch, twee wenschen haar voor Duitsch, twee voor Nederlandsch. Onderzocht zal worden, of dit njeer algemeen verlangd wordt om dan sectievergaderin gen voor Duitsch en Nederlandsch voor te bereiden. Als algemeene opmerking werd ten slotte door één school het verlangen te kennen ge geven om rapportcijfers te doen meetellen en dan de examencijfers tweemaal zoo sterk als die van het rapport. Zoowel de Schoolarts als de Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst hebben er de aandacht van B. en W. op ge vestigd, dat de bestrijding van besmettelijk hoofdzeer in deze gemeente meer intensief behoort te worden ter hand genomen en dat dus niet meer als tot dusver kan worden volstaan uitsluitend met het verstrekken van maandkaarten voor eene behandeling der patjenten in eene polikliniek. Met genoemde deskundigen zijn B. en W. van meening, dat de gevraagde voorziening nu zelfs bij de tegenwoordige maatregelen het aantal gevallen van besmettelijk hoofdzeer toeneemt, spoedig dient tot stand te komen. Aangezien de nu te nemen maatregelen al gemeen ten aanzien van de bestrijding zullen werken, ligt het in onze bedoeling de voor ziening bij den gemeentelijken geneeskundi gen dienst onder te brengen. Voorts merken wij op, dat de regeling een tijdelijk karakter kan dragen en dat de kos ten op dien voet door ons begroot worden op een bedrag van f 3.450.per jaar, te we ten honorarium geneesheerf 600. salaris verpleegster 1800. bestraling 50 patiënten750. onvoorziene uitgaven 300. Een lokaliteit der gemeente wenschen wij voor gemeld doel bescl ikbaar te stellen, wa r- mede is te volstaan, daar barak- of zieken huisopneming overbodig wordt geacht. De kunstenaar, die thans bij K. 2. O. D. te gast is, werd in 1860 te Delft geboren en kwam, na de lagere school te heben afge- loopen, als leerling op een tapijtfabriek, waar hij ook zijn eerste teekenlessen kreeg. Hij bleef daar tot 1878, toen bij verbonden werd aan de aardewerkfabriek „de Porceleijne Fles," waar hij tot heden werkzaam bleef. Hij volgde de teekenlessen der Polytech- pjoof, cje"'Vaan 1" nische School en later de avondcursus der i i overige werk niet willen te kort doen. Vóór deze tentoonstelling zagen we hier het werk van het echtpaar Dingemans en waar Senf meermalen 'n soortgelijk gegeven behandeld als de schilder-teser Dingemans, komt men onwillekeurig tot vergelijken. Deze vergelijking valt dan wel uit in het voordeel van Senf. Ook Dingemans teekeni paarden, maar hoeveel raker en krachtiger zijn die van Senf, wiens werk ook van meer deren ernst getuigt. Hetzelfde valt ons op, wanneer we van Senf de knappe teekening „Straatje Zalt-Bommel" bezien en dan terug denken aan „Spaarne met de Waag," die hier de vorige week op ongeveer dezelfde plaats hing. Senf's werk getuigt van liefde en voorkeur voor den landbouw De ploeget, de zaaier en maaier, zij zijn hem dankbare onderwer pen en de wijze, waarop hij ze heeft ver beeld is als een hulde aan de werkers van het land Het boerenhuis en erf, de wagen» en gereedschappen, in dat alles wist hij hei mooie te ontdekken en naar voren te bren gen. Talrijk zijn dan ook de knappe teeeke- ningen, die vaak „puntig" zijn als die van een zeventiende eeuwsche meester. Het lijkt ons niet noodig wat titels te noemen, doch we vestigen toch gaarne even vooral de aan dacht op de teeekening No. 22 „Schapen scheerder" (hoe mooi zijn bijv. de handen) op de geacheveerde teekeningen, naar boe- rentypen no. 14, 16 en vooral no. 24, het vrouwtje met het door ouderdom gekerfde gelaat, dat met zooveel liefde en toewijding is weergegeven. Inderdaad een mooie tentoonstelling, die naar we hopen, veel succes zal hebben. M, v. d. W. Voor het machinisten examen slaagde te 's-Gravenhage voor diploma A de heer A. Faassen, alhier. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 213 porties; Dinsdag 227 por ties; Woensdag 204 porties; Donderlag 215 porties; Vrijdag 215 porties; Zaterdag 207 porties. De heer Duvosel ontvangt het directeurs insigne van „Zang- en Vriendschap." Tijdens de pauze op de j.l. gehouden re- oetitie van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap," heeft een korte maar daar om niet minder belangrijke plechtigheid plaats gehad. Dr. Broese v. Groenou, voorzitter, trad naar voren en herinnerde er aan dat de Liedertafel steeds veel waarde heeft ge hecht aan het insigne van haren direc teur. Het is een symbool, dat alle zangers en leden der vereeniging altijd nauw aan het harte heeft gelegen. Niettegenstaan de de vele pogingen, die werden gedaan om het insigne dat de koene veldheer, wijle de heer Robert, op zijn borst had ged agen te kunnen aanbieden aan den heer Duvosel, mocht het 't bestuur niet gelukken dit oude en glorievolle insigne te ontvangen uit de handen van mevrouw Robert, voor wie aan dit eereteeken te veel gelukkige levens momenten zijn verbonden. Daarom heeft de Kon. Liedertafel een nieuw directeurs-insigne laten vervaar digen. Met den uitdrukkelijken wensch, dat de heer Duvosel nog vele jaren als directeur van „Zang en Vriendschap" hét insigne zal mogen dragen tot hoogeren bloei der Liedertafel, werd door dr. Broese v. Groe nou, onder daverend applaus van de talrijke Zangersschare, het insigne op de borst van den knappen dirigent gespeld. Bewogen dankte de heer Duvosel en her innerde aan het feit, dat „Zang en Vriend schap" de tweede Koninklijke zangver- eeniging is, waarvan hij het insigne heeft mogen dragen. De eerste, die der Société Royale „Les Mélomanes" van Gent, die hij steeds tot triomfen heeft geleid, thans het insigne van „Zang en Vriendschap" die hij in vroeger jaren op internationale wed- pt ijden als een eerste rangs-liedertafel heeft leeren kennen. Het is hem een eer cn een genoegen het directeurs-insigne eener zoo waardige vereeniging te kunnen dragen en in vriendschappelijke samenwerking met bestuur en leden hoopt hij de liedertafel tot voeren. de hoogste trap in de kunst te kunnen op- Deze hartelijke woorden werden ont haald op uitbundig handgeklap en een spon taan aangeheven „Zang en Vriendschap, Haagsche Academie, doch vormde voorna melijk zich zelf Dat hij iemand is met mcei dan gewonen aanleg en bijzondere werkkracht, zegt ons deze tentoonstelling. Men krijgt bij het be schouwen daarvan respect voor den man, die naast zijn arbeid vooi de aardewerkin dustrie, zooveel en zulk knap werk produ ceert. De vrij omvangrijke collectie laat ons Senf zien als schilder, als teekenaar en als grafieker. Als teekenaar wel het meest cn als zoodanig is hij ons ook wel het liefst, waarmede we echter aan de waarde vah het Het prachtige insigne is het werk van den heer W. F. Andrea, graveur. Tette rodestraat, alhier. Het is in verguld zilver, met de hand geciseleerd, draagt op eert diep-rood emailleplaatje het wapen van Haarlem, gedekt door de kroon van de Kon. Liedertafel. Onder het emsille plaatje staat gegraveerd het woord: directeur. Het insigne is een mooi stuk graveerkunst. Hedenmorgen is men van gemeentewege begonnen met het wegnemen en opbergen Barometerstand 9 uur v.m.: 783. Vooruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 17 November. Hoogste Barometerstand 778.9 m.M„ te Groningen en Hamburg. Laagste Barometerstand 744.1 m.M. te AkureyrL Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 November: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, toenemende bewol king, waarschijnlijk droog weer, stijging van temperatuur. van de drinkwaterfonteintjes, staande op de verschillende pleinen en straten van onze stad. B. en W. stellen voor aan H. v. d. Aar in koop af te staan een stuk grond groot on geveer 445 M2 aan de Oostzijde v%n de Hofdijkstraat tegen een prijs van ƒ12.50 per M2. B. en W. stellen voor ter hunner be schikking te stellen voor de aanschaffing van 3 ladders, een schijnwerper en een zelfstarter voor den automobielgereedschaps- wagen van de brandweer, een som van 525. De meerderheid van het college van B. en W. stelt voor hun te machtigen in het belang van de volkshuisvesting voor de gemeente aan te koopen eenige perceelen onder de gemeente Schoten ter grootte van ongeveer 6.32.19 H.A. De minderheid van het college acht om financieele redenen en gelet op de ligging der gronden, het niet wenschelijk tot aankoop over te gaan. B. en W. stellen voor aan regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis in de kosten van herstelling van de 12 zgn. Gasthuishuisjes, gelegen aan het Groot Heiligland, een bijdrage te verkenen van ƒ4.500, onder voorwaarde dat het Rijk en de Provincie tezamen voor dat doel een bedrag van 9000 beschikbaar stellen. B. en W. stellen voor aan Dr. R. C. Vene- ma in erfpacht uit te geven een gedeelte grond, gelegen aan de .Julianastraat ter grootte van ongeveer 456 M2 tegen een erfpachtscanon van 1.04 per M2 per jaar. B. en W. hebben omtrent het voorstel Peper, het gevoelen gevraagd van het Bur gerlijk Armbestuur. Met de conclusiën van dat College kunnen B. en W. zich geheel vereenigen, waarom zij den raad in over weging geven het voorstel-Peper niet aan te nemen. Het Burgerlijk Armbestuur achtte de voor gestelde motie van den heer Peper over bodig en onjuist. Onjuist omdat ze, gezien de toelichting, de strekking schijnt te heb ben, aan het Burgerlijk Armbestuur een bijzondere verplichting op te leggen, eene vcrpliohting, welke in strijd is met de Ar menwet. Overbodig is de motie, omdat het Burgerlijk Armbestuur van meening is, dat het stellig op zijn weg ligt bij de bepaling van de bedragen, welke als geldelijke on dersteuning aan de gezinnen moeten wor den toegekend, rekening te houden met de omstandigheid dat algemeen wordt erkend, dat de prijzen van eerste levensbehoeften in den laatsten tijd aanmerkelijk zijn ge stegen en dat de ondersteunden van het Burgerlijk Armbestuur daarvan ook de be zwaren ondervinden. Bij het nemen van be slissingen in deze zal intusschen door het Armbestuur als te voren individueel worden te werk gegaan, d.w. z. dat bijzondere om standigheden van ieder te bedeelen persoon door het bestuur in het oog worden ge houden. De heer J. Joosten stelt een andere redac tie voor in de wijziging van artikel 3 van de verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater door de ge meente Haarlem. B. en W. bieden ter vaststelling aan, de eerste suppletoire begrooting 1924 van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, in ont vangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van 15.512, 75. B. en W. bieden ter vaststelling aan een tweede suppletoire begrooting voor den dienst 1924 Aan vergoeding van brandschade weru ontvangen voor den brand in de gemeente concertzaal ƒ20.671, 66 en in perceel Ged- Oude Gracht 131 165 totaal 20.836,66 B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balans met verlies- en winstrekening over 1923 betreffende hét complex van 108 arbeiderswoningen van „Eigen Woning" en het complex van 70 middenstands- woningen van „Huis ter Cleeff", B. en W. vragen een crediet van ƒ3.200 aan voor een voorloopige inrichting tot gymnastiekzaal van twee niet gebruikte les lokalen in het schoolgebouw Nassaulaan 37a. B. en W. stellen voor, in te brengen in het gemeentelijk woningbedrijf perceel Bafee- nessergracht 10. Verlichting noodzakelijk. Gisteravond omstreeks half 6 uur reed een auto uit de Bartieljorisstraat de Groote Markt op. De bestuurder zag blijkbaar de aldaar gelegen vluchtheuvel niet en reed daarover heen juist toen uit een stilstaand tramiijtuig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1