IPUROLi V erkcersongevaHen. Sngazsïidgfl fêedetteelingen Ingezouten iSedetfeelinge? prima" radio DE SPAARNEBANK Radio-Omroep MUZIEK. Vmolrecital Frits Kok. Weldadigheidsavond ten bate van het St. Agnes-Patronaat. Alliance Franpaise. Conférence-concert Henry Expert. De Etalageweek in de Spaarn wouderstraat. a 60 cents per regei. VOOR DEN POLITIERECHTER. Het belastingplaatje. Autobotsing te Hillegom. N. Z. H. T. M. Haarlemsche Toynbee- vereeniging. De automatische telefoon te Heemstede in gebruik. G. J. van Gasteren. Het werk aan de Amsterdamsche Poert gereed. De vacantie-ioeslag voor het gemeente-personeel. Algemeene Militaire Pensioenbond. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. De vliegtocht Nederland-Indië. a öfl cents per reeei. 95Vi6 95VS 1007!s 1007s 859/i 6 85x/2 1023/4 !023/4 97 97 6V2 805/s 63VS 153Va 150 1271/8 127 125 124 I35V4 135 78 77 267a 4261/a 428 357 370 765/g 7 63/4 176 176 133 133V4 I21V4 1203/ 4 215/ g 1203/4 92 1573/4 160 3338/4 332 113 113 12V4 160 Va 161 16OV2 161 18 124 12572 375 375 368V4 370 345 346 157Va 156 191 Va 103V4 104 125 125 317V2 7lV2 7274 145 145 7915/ie I813/ie 183/4 [}R.4i5lflA-vAN'V4LKEri3IJRC/S-* e A aLEVERTRAMI Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 0 59Va 0 597a PARIJS 13 177a 13 15 BRUSSEL 12 10 12 05 WEENEN 0-36 Va 0 35®/8 LONDEN 11 53®/4 11.527a STOCKHOLM 67 95 66 90 KOPENHAGEN, 43 95 44.- CHRISTIANIA 36 85 37.— BAZEL t t 48 10 48 NEW-YORK 2 497a 2 49V2 ROME 10 90 10 80 CONCERTTORSTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. W. P. de Leur f Slagschip in den grond geboord. Dawes gewond. Ontevredenheid onder Abd-el- Krim's troepen. Zinofjef's brief echt. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. VELSEN. HAARLEMMERMEER. de passagiers uitstapte.rDe menschen spron gen opzij, de auto zwenkte naar rechts, en :eed door zonder ongelukken te hebben ver- orzaakt. Een kwartier later herhaalde een ndere auto dezelfde manoeuvre, doch deze reed, daar de bestuurder vlak bij den vlucht heuvel gekomen zijn vergissing bemerkte ■1 echts met een wiel op den rand van het trottoir. Door spoedige zwenking naar rechts wist hij erger te voorkomen. Deze twee gesignaleerde gevallen vlak achter elkaar maken duidelijk dat het wel noodzakelijk is, dat er op dat punt een lan taarn geplaatst wordt. Wie de ku st vat Albert Spalding kent, hervindt in ue voordracht van eer jeugdigen ?rits Kok veel mooie dingen, die het spel tan den grooten Amerikaan zoo bij uitstek ;ieren in de eerste plaats een kernige, docr an door ge-onde toon. Door deze prachtige eigenschap k eeg de sonate in D. van H andel een zeer eigen bekoring in Kok's voordracht. Zoo deze grootheid van toon niet somwijlen was getrübt door met-absoluut-reine intona tie, zou het genot, dat 't luisteren naar dezen Handel bood, stellig grooter zijn geweest, daar de andere eigenschap, die men bij Spalding opmerkthet plaatsen van den climax op het absoluut juiste moment, ook zeer goed, althans in de door Kok voorgedra gen werken, op dezen jongen violist is over gegaan. Daarbij had de rythmische onder verdeeling bij meerdere figuren nog met meer nauwkeurigheid kunnen worden aan gebracht, en de klavierpartij iets minder gewichtig kunnen zijn en er zou een beeld van Handel zijn ontstaan, waaraan men zijn reine vreugde kon hebben. Dat wij toch met belangstelling naar de uitvoering dezer sonate konden luisteren, lag wel op de voornaamste plaats aan de gezonde toon geving, die door de prachtige kwaliteiten van het door Kok bespeelde instrument nog zuiverder werd belicht. In twee deelen uit Bach's solo-sonate in D (Adagio en fuga) kwamen de goede hoedanig heden van den violist nog klaarder uit, al kon de fuga wat minder bruusk behandeld worden adel en grootheid verdragen zich niet wel met muzikale krachttoeren, en aan de laatste moesten wij toch al te vaak denken bij het aanpakken der accoorden, al was het duidelijk dat deze bijkans ruw wordende voordracht niet werd beoogd. Kreisler's bewerking van het „praeludium en allegro" van Pugnani is voor violisten met de mooie hoedanigheden van 't spel van Frits kok een muzikale Leckerbissen in goeden zin. Het stuk kwam uitstekend tot rijn recht en wij hooren het honderd malen 'iever dan de vervelend-wordende Chaconne van Vitali, die eertijds de eer genoot, door eiken violist-met-goeden-toon te worden voorgedragen. Als sluitstuk diende Wieniawski's Polo naise op 4, die met veel bravour en een gezon de technische beheersching werd weergege ven. Dat waren veel mooie violistische capa- c.t riten in kort bestek, waarmee in de toe komst prachtige dingen zijn te doen. Wat is Kok's einddoel Stelt hij zich voor, zich een glanzende techniek eigen te maken en door de voordracht van vioolstukken, waarin techniek den boventoon voert, zich een pu bliek te veroveren Ik meen haast reden te hebben tot gegronde vrees, en word hierin versterkt door de keuze zijner kleinere mu ziekstukken. Franck, Granados, Respighi veelzeggende namen. Doch van Franck koos hij het onbeteekenende „Andantino quietoso" dat evengoed door een ander had geschreven kupnen worden en dat bepaald dateert van een twintig jaar vóór zijn beteekenisvolle werken. Het stuk van Granados gaat niet boven Wieniawski uit, al heeft het een zeer origineel middendeel. En Respighi was(de Serenata) een Respighi op zijn tamst. De voordracht dezer kleinere stukken kon mij niet absoluut bekoren, daar veel van 't genot v/erd ingeboet door een tekort aan reine into natie. Dit bevreemdt zeer bij een violist, die in zijn spel zulk een opmerkelijken zin voor fraaien toon verraadt. Wij mogen dit déficit in de kunst van dezen talentvollen violist dan ook veilig stellen op bijkomende invloeden, waaronder zeer zeker is te rekenen zijn minder rijke ervaring. Hoe het ook zij in Frits Kok hebben wij een jong violist ontmoet, die in vele opzichten zijn toehoorders heeft verrast. Wel was het programma niet van dien aard, dat wij op zijn muzikaal innerlijk een juisten kijk ver mochten te krijgen, want ook Handel laat niet toe, dat die blik op het muzikaal aan voelen van den solist een ruime kan zijn. In dit opzicht hebben wij alzoo ons oordeel nog tot een nadere kennismaking op te schor ten. Maar wat wij als zeker kunnen uitspre ken, is de meening, dat Frits Kok violistische capaciteiten bezit, die hem bij uitstek geschikt maken voor de vioollitteratuur „in grooten stijl". Al gaan onze persoonlijke sympa thieën meer uit naar den artist wiens levens doel is een ideale vertolking der overrijke kamermuziek, als referant hebben wij een voudig tot taak, het goede op te merken, op welk terrein ook dit geboden wprdt. Moge rijn goede genius hem hoeden voor den moloch „virtuositeit"de vraag, welken weg hij zal inslaan, zal dan voor hem minder moeilijk zijn. En daneen hartelijk „tot weerziens". G. J. K. Ten bate van het St. Agnes Patronaat is Zondagavond in de patronaatszaal aan den Kleine Houtweg, een weldadigheidsavond gegeven, welke uitstekend geslaagd mag wor den genoemd. Aan deze weldadigheidsavond werd wel willende medewerking verleend door het Jazz-Band ensemble „De Krekel", en de dames-gymnastiekvereeniging01ympia,welke bt i ie vereenigingen hun beste beentje voor hebben gezet, zoodat 't zeker wel geen betoog behoeft, dat het publiek zich uitstekend amuseerde. Het eerste nummer, dat voor het voet licht kwam, bestond nat Airlij k uit gymna stiek, daar de naam van de Vereeniging Olympia hoog moest worden gehouden. Hierna voigde eer! keurig uitgevoerden dans welke zoozeer in den smaak van het auditorium viel, dat deze gebisseerd moest worden. „Oom Frans met zijn nichtjes" om het zoo maar eens te noemen, gaven vervolgens weer eens een verdienstelijke opvoering van de welbekende „Landliche Concert- probe". Hoewel dit stukje zang in den laat- iten tijd reeds vele opvoeringen zag, blijft het niettemin een alleraardigste voordracht, welke, indien zij op een zelfde wijze als gisteravond ten gehoore werd gebracht, ook steeds weeraan een dankbaar publiek zal v.nden. Een hartelijk applaus bleef dan ook niet uit. Na de goed verzorgde Pauze werd een Blijspel in drie bedrijven van Henri 't Sas opgevoerd getiteld „Achter de coulissen". Ook hieraan werd door dezelfde leden f van de gymnastiek vereeniging medegewerkt. J De uitvoering hiervan liet niets te wen- schen over. De vaak ongedwongen wijze waarop werd gespeeld alsmede het samen spel der personen onderling waren van dien aard, dat de gedachte „spel" vaak vervaagde, en men zich in de „werkelijkheid" meende verplaatst te zien. De aandacht van de aan wezigen bleef dan ook tot het einde toe on verflauwd, terwijl zij die wegens het late uur voor den afloop moesten vertrekken, dit slechts noode deden. Een woord van hulde aan de leden van de Gymnastiekvereeniring Olym-ia, die dn geheelen avond vi;ten te v 1 ei re gymnastiek, dans, zang en taoneJ;pcl is hier dan ook zeker wel op zijn plaats. Niet minder verdienstelijk heeft zich het Jazz-band ensemble „De Krekel" gemaakt welke het muzikale gedeelte yan den avond voor haar rekening had genomen en onver- fcoeid scheen, in het ten gehoore brengen van goed gespeelde, montere muziekstukjes. Mej. Stavenuiter dankte namens het Patronaat allen die hadden medegewerkt, alsmede zij die door hun opkomst van hun belangstelling hadden doen blijken. Als de baten evenredig zijn aan de volle zaal, dan gelooven wij wel dat ook de avond financieel goed geslaagd is. Men sci r jft ons Het dubbele kunstgenot, dat onzen stad- genooten op Donderdag 20 November a.s. zal worden aangeboden door bovengenoemde vereeniging en waarvan een ieder zal kunnen profiteeren, is van dien aard, dat er wel een woord van opwekking mag voorafgaan om deze eenige gelegenheid tot het hooren van iets heel bijzonders niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Er zijn in Frankrijk twee mannen, die op het gebied der folkloristische wetenschap, meer speciaal op dat der muzikale traditie, hun sporen hebben verdiend. Dat zijn Julien Tiersot en Henry Expert, de musicoloog, die met zijn koor van twintig personen hier in den schouwburg aan den Jansweg zal optreden. Zijn leven heeft Henry Expert gewijd aan de reconstructie van een muzikale periode, die vóór zijn navorschingen geheel onbekend was. Zijn voornaamste doel was om twee eeuwen van muziek van het oude Frankrijk, de 15e en de 16e eeuw, te doen herleven. Gedurende twaalf jaren heeft hij zich opgesloten in de archiefzalen en bibliotheken om er een moeizaam en langdurig werk te volbrengen. Hij heeft ontelbare stoffige en vergeten handschriften nageplozen en is er in geslaagd om alle moeilijkheden te boven te komen. Men heeft slechts zijn meer dan twintig deelen der „Maitres musiciens de la Renais sance" in te zien, om te begrijpen welke reuzenarbeid door dezen enkelen man is ver richt. In 1906 zei Salomon Reinach in een rap port, uitgebracht voor de leden der Acadé mie des Inscriptions et Belles Lettres „het is een geheel nieuwe provincie van de Fran- sche kunst, die de neer Expert voor ons heeft opengesteld." Naast dezen arbeid heeft de heer Expert zich tot taak gesteld zijn teruggevonden mu ziek aan het publiek te doen kennen. Hij heeft z'n archieven in den steek gelaten om ons als conférencier van de vruchten zijner onderzoekingen te doen genieten en heeft zich tevens aan het hoofd gesteld van een koor van twintig dames en heeren, bekend en beroemd onder den naam van „La Chan- terie de la Renaissance." Het Comité der Aliance Francaise te Haar lem, dat tegelijk met de herdenking van zijn vijftienjarig bestaan ook het vierde eeuwfeest van den grootsten Franschcn Renaissance dichter. Pierre de Ronsard, heeft willen her denken, heeft zich dan ook tot den heer Ex pert gewend om dat feest meer luister bij te zetten. Volgens de meening van Ronsard zijn dichtkunst en muziek tweelingszusters en de heer Expert heeft begrepen, dat hij geen waardiger hulde aan het lyrisch genie van Ronsard kon brengen dan door aan zijn heer lijke gedichten de muziek te verbinden, waar mede zijn tijdgenooten hem hebben willen eeren. Wij verwachten van dezen Kunstavond een groot succes en het feit, dat een comité van Haarlemsche muziekkenners en muziek liefhebbers de Soirée-Expert warm hebben aanbevolen, doet ons hopen, dat geen plaats Donderdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg onbezet zal blijven. Men schrijft ons: De inzet van de Etalageweek, de Etalage wedstrijd, is in alle opzichten schitterend geslaagd. De uitspraak van de Jury wekt algemeen instemming, hoewel zooals altijd, betweters een andere uitspraak verwacht hadden. De commissie van voorbereiding heeft met pijnlijke nauwgezetheid de Jury gekozen. De Jury was tot aan de beoordeeling aan de deelnemers onbekend. Geen persoonlijke ontmoeting van de Commissie met de Jury leden heeft er plaats gehad alle mededeelin- gen geschiedden schriftelijk. Eerlijker kon het moeilijk. Achteraf blijkt den Commissie, dat het niet zoo moeilijk is een Jury, bekwaam tot het beoordeelen van étalages, te vinden. De eerste de beste keukenmeid of loswerk- man geeft met veel gemak een oordeel over ve koopwaarde, étaleer kunst, smaak, klem e ï- combinatie, advertentiewaarde etc der étala ges, beter dan de bekwaamste zakenman, de reclame-adviseur, de tip-top-étaleur. De algemeene opinie is echter* juist als die der Jury, gelijk een ieder doet, die onbe vooroordeeld is. De Spaarnwouderstraat trekt dezer dagen veel, zeer veel publiek, niet enkel uit het Oostelijk Stadsgedeelte, neen, uit alle wind streken der stad komen belangstellenden de werkelijk mooie étalages bezichtigen. Zater dagavond was het er zeer druk, bijna zoo druk als Vrijdag. Ook Zondag waren er velen, die eens een kijkje kwamen nemen. Er werd echt wat men noemt gewinkeld. De zaken- me ischen zijn algemeen zeer tevreden oe de eerste dagen het zijn niet enkel kijkers, m ar zeer velen zijn ook koopers. Bijna alle winkeliers verheugen zich over de vele „nieuwe gezichten" welke zij in hun winkeis te zien krijgen en zetten hun beste beentje voor om deze blijvend voor hun zaken te winnen. De vele bezoekers van de Spaarnwouder straat in deze dagen, zijn allen best te spreken over hetgeen zij daar gezien hebben en uiten zich bijr.a algemeen in dezen zin „Ik wist ni;t dat in de Spaarnwouderstraat zóó van alles te krijgen W3S." Nu zij het, dank deze reclameweek, wèl weten, kan het niet anders of het zal hun aansporen hun inkoopen daar te doen, hetgeen de opzet van dezen étalage wedstrijd is» Zooals gezegd, de inzet is ge slaagd, doch het blijft niet bij dezen inzet alleen, ook het verdere van de week belooft ■wat. Wanneer de autoriteiten daarvoor toestem ming geven, zullen in den loop dezer week en op den sluitingsavond, Vrijdag a.s., straatconcerten gegeven worden door een orkest, waarmede onderhandelingen gaande zijn. Vroelijke drukte is er reeds en"goede muziek zal de feeststemming nog verhoogen. De gelukkige prijswinners hebben nu hun mooie prijzen geëtaleerd met de daarbij uit gereikte diploma's. Ook daar interesseert het Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. i Bij Apoth.' en Drogisten Pharm. Fabriek ,41Miinhardt - Zeist I publiek zich voor en velen verdringen zich voor de etalages om deze werkelij;- moo;- p ijzen te berichtigen.Wie nog niet de Spaa wouderstraat in feestdos zag, verzuime ni«. dit nog deze week te doen. 't Loont de moeite. De Jury werd gevormd door de heeren J. N. Hensen, oud-voorzitter van de R. K. Middenstandsvereeniging, Jan Pielage Sr., Reclame-adviseur te Haarlem, J. van Maanen, le Etaleur van de Firma Gebr. Gerzon te Haarlem, welke heeren resp. beoordeelden De Verkoopswaarde, de Advertentiekracht en de technische étaleurwaarde der étalages. De opdracht aan Jury en winkeliers was Schoon en goed geheel, kleurencombinatie, o~de en netheid, vakbekwaamheid en verlich- t n hetgeen n de drie boten tarnd: eischen was samengevat. (Zitting van heden). Om 'n rol kippengaas. De 27-jarige chauffeur Jan B. te Amster dam was in dienst bij het vliegveld Schiphol in de Haarlemmermeer. Op 15 September had hij een rol kippengaas, die in een loods lag, onder den door hem bestuurden luxen Ford-wagen gebonden om des avonds mee naar huis te nemen. 's Middags moest na een korte vlucht een vliegtuig wegens het weigeren van den mo tor een noodlanding maken en B, moest het toestel het terrein afsleepen. De chef van het terrein had toen gezien, dat er. met gras gecamoufleerd, iets onder de auto hing. Bekl. beweert nu, dat het gaas, dat eigen dom was van den overleden voormaligen terreinchef, hem door dezen geschonken was, en dat hij het nu eerst medenemen wilde, maar daar hij bij het vooronderzoek, nóch bij de politie hierover heeft gerept, wordt deze verklaring niet aannemelijk ge acht. De Officier eischt daarom 1 maand gevan genisstraf tegen den reeds meer veroordeel den beklaagde en de rechter vonnist hem conform den eisch. Pas op je eenden. In den ZaandammerpoMer was er herhaal delijk over geklaagd, dat de losloopende eenden zooveel schade aanrichtten en na de gewone waarschuwing aan de kippenhouders waren op 10 September vier veldwachters volgens de politie-vcrordening bezig, de los loopende dieren bijeen te jagen en te van gen, toen ze door den 50-jarigen eendenhou der Hermanus B. daarin verhinderd werden, doordat deze door luid schreeuwen en arm zwaaien de dieren verschrikte en uiteen- joeg. De gewoonte is n.!., dat de eigenaars zulke opgepikte eenden voor 50 ets. per stuk weer kunnen terugkoopen, en B. vreesde zoo doende aardig wat te moeten betalen. Dat bleek ook wol, toen een paar dagen later een troep eenden gevangen was: er waren er 57 van hem bij, Wegens zijn verhinderen van de veldwach ters in het werk, dat zij wettelijk daar ver richtten eischt nu de Officier daarenboven nog 25 boete of 10 dagen tegen Hermanus en de Rechter bekrachtigt dat in z'n vonnis. Messentrekkers. Bij het bal, dat er op 14 September ge houden werd in de Nieuwe Sociëteit te Wor- merveer kreeg de 19-jarige meubelmaker' Gerrit Jacob J. uit Krommenie ruzie met L. V., die hem, omdat hij zich binnen reeds zoo vechtlustig gedroeg, uitdaagde, het bui ten liever uit te vechten. Zoo geschiedde en ze hebben onder duchtige vuistslagen elkan der eenigen tijd voor den grond gebald, waarna de woede eenigszins gekoeld scheen. Gerrit Jacob stond, naar hij verzekert (V. is niet verschenen) al z'n kleeren af te kloppen, toen V, opnieuw als een dolleman op hem af kwam en om hem af te schrikken, heeft onze Gerrit toen z'n mes wat „rondgezwaaid", waarbij hij V. echter in de wang geraakt heeft. De O-ficier vindt, dat hij dat maar 'ns met 25.boete of 10 dagen hechtenis bezuren moet en de Rechter is het daar volkomen mee eens. Ook zoo'n soort heer is de 20-jarige los arbeider, Simon N. te Velsen. Er was daar 11 September harddraverij geweest en Simon had z'n vriend Bertus B., gewaarschuwd, dat deze met Simon's nichtje, Gerarda Elka N, niet uit mocht gaan. Toch kwam hij 's avonds in de Hobbestraat die beidjes tegen. Hij was wat dronken en heeft ook maar dadelijk z'n mes getrokken en beiden een steek, gelukkig niet heel ge vaarlijk, toegebracht. Daar hij al meer veroordeeld is, vindt de Officier het noodig hem deze maal eens 14 dagen gevangenisstraf op te leggen, waartoe de Rechter hem dan ook veroordeelt. Door de politie is wederom procesverbaal opgemaakt tegen een drietal wielrijders, dat reed zonder belastingplaatje. De rijwielen zijn in bes'ag genomen. Wij kunnen welhaast onder deze berichtjes plaatsen: „Wordt vervolgd". Bij de remise te Hillegom, heeft dezer dagen een botsing plaats gehad tusschen twee auto's. Hoe de botsing aangekomen is, is niet goed bekend, feit is, dat 'n groote zwaar beladen auto tegen een telefoon paal van de tram vastliep. De naai was natuurlijk stuk. Gedurende de maand October 1924 waren de ontvangsten: op de lijn LeidenHeem stede 13673 41568); op de stadslijnen Haarlem, inclusief Heemstede, Bloemendaal en Ovcrveen f 67888 75551); op de lijn AmsterdamZandvoort, inclusief Sloterdijk, J 105109 130.211); op de lijn Haarlem- Alkmaar 1222). De cijfers tusschen haakjes geven resp, de ontvangs'en aan van de maand October van het vorig jaar Op Vrijdag 21 November a.s. des avonds half acht worden in de Groote Gemeente lijke Concertzaal aan de Lange Begijnestr., ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een v pen'bare les gegeven, der eerste 6 vioolklas sen en een uitvoering der orkestklas (volle dig bezet symphonie-orkest) der Haarlemsche Toynbee-Vereeniging, onder leiding van den heer C. G. Julius Rühl. Zaterdagmiddag is te Heemstede de auto matische telefoondienst in werking gesteld. Van nu af aan dus missen de Heemsteed- schc abonné's bij het aanvragen van plaat selijke aangeslotenen de tusschenkomst van de telefoonjuffrouw, dewelke zij nu kunnen ontberen en werken zij voortaan met de draaibare schijf, gelijk zij heel vroeger op de kermis het „Rad van avontuur' tieten wentelen. Stelde dit laatste instrument ons meestal teleur, de automatische elefoon doe dit niet, tenzij men zich vergist bij het kiezen der nummers. Wij hebben enkele abonné's, die veel te- lefoneeren, naar hun ondervinding gevraagd en zij verklaarden zich tevreden. De ver bindingen kwamen vlot tot stand en de toestellen geven het gesprokene scherp en duidelijk weer. Zooals men weet, worden de verbindingen met Haarlem, Aerdenhout en Bloemendaal nog door tusschenkomst van een telefoon juffrouw verkregen. De twee eerste cijfers bepalen, waar de verbinding naar toe gaat, en zoo krijgen de Heemsteedsche abonné's, wanneer zij een nummer in Haarlem oproe pen, eerst aansluiting met de telefoonjuf frouw, aan wie zij het nummer moeten op geven. DU zal zoolang duren, totdat ook Haarlem automatisch zal zijn. De toestand van den heer G. J. van Gas teren, directeur van den Stadsschouwburg, is nog hetzelfde. Wel mag de heer van Gas teren reeds eenigen tijd per dag het bed verlalen en kan zich met hulp reeds eenigs zins bewegen. Het werk aan de Amsterdamsche Poort is thans in zijn geheel gereed gekomen, en zijn successievelijk al de bouwmaterialen en op slagplaatsen verdwenen. Thans wordt er alleen nog maar aan een klein gedeelte bestrating gewerkt van de nieuwe voetbrug. Het trottoir loopt nu vanaf de Lange Hee- rervest langs de voetbrug over de nieuwe verkeersbrug naar den Heerensingel, zoodat het onmogelijk is met eenig voertuig de voetbrug te passeeren. Aan de bestrating op de Oostvest en den Oudeweg is nog niets gedaan, doch ook deze verbetering zal we! niet lang uitblijven. Thans snijdt de Amsterdamsche tram op twee plaatsen de verkeersweg. Dit zal echter tot éénmaal worden gereduceerd, zoo gauw de verbreeding van de Amsterdamsche vaart, welk werk, zooals we reeds gemeld hebben den 19en December wordt aanbe steed, gereed zal zijn gekomen. Alles bij elkaar genomen is de toestand, bij vroeger vergeleken, wel aanmerkelijk verbeterd. In een Vrijdagmiddag onder leiding van den heer M. A. Reinalda gehouden gecom bineerde vergadering van de Commissie van Overleg voor de Ambtenaren, de Werk lieden en het Politiepersoneel werd de be handeling voortgezet van bet schrijven van B. en W. in zake den vacantietoeslag over 1925. Na breedvoerige discussie werd tus schen de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en de organisaties volledige overeenstemming bereikt in dier voege, dat zal worden geadviseerd, den toeslag voor ongehuwden (geen kostwinner zijnde) te doen vervallen en dien voor gehuwden te verminderen naar een afloopeude salaris schaal, zoodat ook zij, die een salaris van 3000 of hooger genieten, geen vacantie toeslag zullen ontvangen. Ten aanzien van het voorstel-Peper tot het toekennen van een duurtetoeslag in verband met de stijgende kosten van le vensonderhoud, sprak de vergadering zich unaniem in dien zin uit, dat, evenmin als. een daling, wr.aroan de stabiliteit nog niet kon worden verstgesteld, voor bet gemeen tebestuur aanleiding kan zijn tot verminde ring van salarissen en loonen, daartegenover ook een stijging niet aanstonds kan worden aangegrepen om die incidenteel te ver hoogen. In de voortgezette vergadering met de ambtenaren en de werklieden werd aan vaard een voorstel tot regeling van de po sitie van de opzichters van een der dien sten, wien gedurende geruimen tijd meer- derwaardige werkzaamheden worden opge dragen. Omtrent een voorste! tot nadere regeling van de keuring van gemeente-personeel zal in de volgende vergadering het advies de finitief worden vastgesteld. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. In een vergadering van de afd. Haarlem v. den Algemeenen Militairen Pensioenbond is de voigende motie aangenomen: „De afdeeling Haarlem van den Alge- meenen Militairen Pensioenbond in open bare vergadering bijeen, constateert met verwondering, dat de Regcering: lo. nog steeds in gebreke is recht te doen aan de gepensionneerden van Koloniëne Land- en Zeemacht, die vallen buiten de Pensioenwet 1920, die nog wel hun pensi oen hebben moeten koopen, met 30 pet. korting op hun schamel salaris; 2e. in gebreke is weduwen en weezen van de gepensionneerden van vóór 1909 in de Pensioenwet op te nemen; 3e, door een steunregeling in den vorm van armenzorg het rechtdoen tracht te ont wijken; 4e. door de noodige gelden voor levens onderhoud aan de oudstrijders en de we duwen en weezen van de oudstrijders te onthouden het budget van den Staat slui tend tracht te maken; draagt het hoofdbestuur op met alle het ten dienste staande wettig geoorloofde mid delen bij de Regeering aan te dringen op spoedige herziening der Pensioenwetten en iedere steunregeling terug te wijzen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Ministers van Oorlog, Koloniën en Marine en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en gaat over tot d« orde van den dag." Geboren: 13 Nov.: W. KroonGigengack d. 14 Nov.: C. VoorneveldV, Halst, z. E. L. v, d. KampCerati, z. M. K. BlommaertRöckrath, z. A. Salav. d. Stouwe, z. 15 Nov.: L. LamRavestein, d. J. J. v. d. Voordev. d. Slikke, z. 16 Nov.: B. J. v. Raaphorstten Bosch, d. G. Versteegv. Gelder, d. P. Klinkers Ruijzenaars, d. L. C. M. Mulder—Voorn d. P. A. NannesLodder, z. 17 Nov.: A. ZoetPolfiet, d. A. G. E. Hulsebosch Koning, z. Overleden: 14 Nov.: J, C, v. Dapperen Feenstra, 80 j„ Kruisstraat 15 Nov.: H, WestermanDiemeer, 41 j., Lange Heeren - vest 40. De Fokker 7 is hedenmorgen van Ran goon naar Bangkok vertrokken. TRAM-ONTSPORING. ARNHEM, 17 Nov. Gisteravond circa 7 uur is de Geldersche stoomtram onder de gemeente Rheden ontspoord. De trein liep met volle vaart tegen een boom. De ma chine werd grootendcels vrnield en van het personenrijtuig werd het voorbalcon in gedrukt. Met uitzondering van den machi- MEDEGEEDELD UQOK De beurs opende heden: prijshoudend. j V.K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4ks Nederland 191' 7% N.-L 1921 A. b% N. I. 1923 D. Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd faketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot HL V. A. Ja-a Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Hand il Mij. Resc dito Phoenix Geconsolideerde Kom Olie U S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id. Con.p. Merc. Arg. Poerworedjo Jude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Doritsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell i.7 CO CM oc GO T— 4* b" 00 LEEUWARDEN- 17 NOVEMBER EERSTE KOERS LATERE KOERS MAANDAG 17 NOVEMBER. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Causerie over den dans met muzikale aanwijzingen. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Duet zang, daarna een episode van den tegen- woordigen tijd „Gipsy life" met muzikale begeleiding, 10 20 u. Jazzband, Brussel 265 M. .8.25 u. „L.s deuex billets", operette van Poise. Hilv. Draad!. Omroep 1050 M. 6—7 u. Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. Boesman P. X. 9 1050 M. 9 u. Concert-, orgel- en pianomuziek. nist, die eenige brandwonden opliep, hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. Het verkeer ondervond belangrijke vertraging. BRAND DOOR KWAADWILLIGHEID. HELDER, 17 Nov. Vermoedelijk door kwaadwilligheid ontstond gisteravond 11 uur, brand in de onbewoonde kanonneer boot „Evers", ligg de in het Kanaal bij de Marinewerf, alhier. Het schip, voor tijdelijke bergplaats voor arrestanten bij de Marine in gebruik en thans buiten dienst, bekwam aanmerkelijke schade. AMSTERDAM, 17 Nov, Hedenmorgen is overleden de heer-W. P. de Leur, oud-regis seur bij de Kon. Ned. Ver. Het Nederl. Tooneel, LONDEN. 17 Nov Uit New-York wordt gemeld, dat bet slagschip Washington, Zaterdag bij Virginia-Cape in den grond is geboord, alaus is gevolg gegeven aan de be paling van 't verdrag van Washington, GF.EN AMNESTIE AAN DE REVOLU- TIONNAÏREN. RIO DE JANEIRO, 16 Nov. President Bernardes heeft een manifest gericht tot het Braziliaansch volk, waarin hij zijn besluit te kennen geeft het constitutioneel bewind te handhaven; voorts deelt hij mede, dat aan de revoluüonnairen geen amnestie zal worden verleend. CHICAGO, 17 Nov. Tijdens een sport- oefening werd Dawes gewond. In het Zieken huis werd hij geopereerd Generaal Da wes is thans weer aan de betere hand. TETUAN, 17 Nov. Deserteerende in boorlingen, die te Tetuan aankomen, vertel len, dat onder Abd-el-Krim's troepen een slechte geest beerscht, tengevolge van de langdurige campagne. Veien deserteeren ora naar hun families terug te keeren, daar deze in grooten nood zitten. PARIJS, 17 Nov. De Temps meldt, dat een nieuw Britsch-Russiseh conflict betref fende Zinofjef's brief, de Britsch-Russische betrekkingen volledig dreigt te verstoren. De commissie uit het kabinet Baldwin, is, naar gemeld wordt tot de conclusie geko men, dat Z.'s brief niet valsch is. Een nieuwe Britsche nota aan Moskou wordt verwacht. De Sunday-Express meldt dat Churchill en verscheidene andere leden van het Kabinet er voor zijn, om RaWski zijn paspoort te overhandigen. Rijwieldiefstal. Door de politie alhier is aangehouden W. A. D. sedert korten tijd te Heemstede woonachtig. Hij werd verdacht van rijwieldiefstal en het bleek bij onderzoek dan ook dat hij te Heemskerk een heeren- en een damesrijwiel had ontvreemd. Het Heerenrijwiel werd te Haarlem in beslag genomen, alwaar hij het had verkocht en het damesrijwiel werd te Enschede opge spoord en bleek eveneens verkocht te zijn. D. is ter beschikking van de Justitie ge steld. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Van der Werff Leidschevaartweg 227, twee sleutels Van Rooden, Binnenweg 14, een bruinen kin derkous J. Stensen, Pijlslaan l, een rijwiel- belastingmerk Bakker, Kruisweg 804, Haar- lemmerrneer een sleuteltje van een Ford- wagen ;Kromhout, Lanckhorstlaan 6, een bruine patrijshondH. J. te Marvelde, Cloos- terweg, een ledige portemonnaie ;Crayenes- terlaan 132, een hond (terrier)Graal, Bosch en Vaartstraat, drie foto's J. Rensen, Korte Bagijnestraat 13, Haarlem, een zil veren beursje Mevr. Donker, Middenlaan 68, een Hollandschen herdershond Sam son, Raadhuisstraat 36, grijs wollen hand schoenen Kennel „Haerlem", een wit- bruine hond R. Weyers, rinsessekade 21, een portemonnaie met inhoud C. deGraaf, Maxwelstraat 3, een portemonnaie met in houd J. Mouw, Havenstraat 20, een schroe vendraaier Nellens, Vijfheerenstraat 18, een jongenspetC. Kulk, Kastanje laan 24, een kinderportemonnaie met inhoud Kolk, Kastanjelaan 18, een portemonnaie met in houd G. van Looy, Lindenlaan 16, een damestaschje met inhoud J. van der Walle, Geweerstraat 36, een handschoen Jansen, Leidschevaartweg, Vogelenzang, een heeren regenjas j H. Neeskens, Kastanjelaan 35, een heerenhandschoenR. Baak, Tesla- straat 39, een hondenhalsband J. Johannes, Binnenweg 25, een rijwielbelastingmerk. Burgari, Stand. Ondertrouwd: E, van IJsseldijk en F. W. Vichoff K. Jonkheid en E. E. Peereboom. W. Otte en N. Prins. B. W. Toors en W, Kok. Getrouwd; G, W. v. Deursen met W. v. Eg.nond J. E. Pollé met C. A. van Rooy. H. Ch. Boes met J. A. C. Smit. Bevallen: M. VrugtNollenga, d. M. PieterseBroeksma d. W. F. KieftUi- tendaal, z. M. E. StijnmanDriessen z. A. BrouwerMichel z. A. Sleicher Bellinghausen, z. J. Ch. Warnaars-Holtz- apffel d, E. C. J. Le FèvreBol, d. M. C. VeeningsSchuitemaker, d, M. E. WesterveldWeyers, z. Overleden: D. Keppler, echtg, van P-. de Bruine, 56 j. H, Hoenderdos, 75 j. Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdag a.s. houdt de afdeeling Bloemenda&l-Velsen van „Tuinbouw- en Plantkunde" 'n vergadering in hotel „Vreeburg". Op de agenda komen o. a. voor: 1. Voordracht met lichtbeelden door den voorzitter over: „Aanpassing van de Duin planten aan weer en wind" 2. Voordracht van den heer J Ende over: „Winterbehan- deling van perzikbooraen buiten en in de kas". 3, Uitreiking bekroningen Najaarsten- toonstelling. 4. Voorste! collectieve inzen ding Voorjaarsbloem enten toons telling Haar lemHeemstede 1925. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op de in stand houding van particuliere wegen, wel ke zonder verhindering door of van wege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan B. en W. bieden ter vaststelling aan „Algemeene bepalingen voor uitgifte in erf. pacht van onroerend goed, bchoorende tot het grondbedrijf der gemeente Velsen." Plaimveetentoonstelling. Naar wij verne men moet het in het voornemen liggen van het bestuur van de Haarlemmermeersch hoenderclub om weder een pluimveeten- toonstelling te orgauiseeren, In verband biermede is tegen Dinsdag avond 18 November a.s in hotel „De Land bouw" te Hoofddorp een ledenvergadering uitgeschreven. Het moet in de bedoeling liggen deze tentoonstelling vermoedelük ia de maand Januari a.s. te doen plaats heb- ben. Uitslag wedstrijd. De heer J. van Andel manufacturier te Hoofddorp had een wed strijd uitgeschreven in het raden van het aantal klossen garen dat in de etalages van zijn winkel aardig was opgesteld en ge rangschikt. Deze wedstrijd is nu geëindigd; het to taal aantal klossen bedroeg 3951. De Ie prijs is gevallen op 3975; 2e prijs op 3987 en 3e prijs op 3910. Uitvoering. Het R.K fanfarekorps „Ons Genoegen" te Hoofddorp, onder directie van den heer L Thuis, zal op Woensdag avond 19 November a.s. een uitvoering ge ven in hot"l „de Landbouw". Medewerking zal worden verleend door het duo Krie len en Thuis. „Ons Genoegen", de vereeniging, welke nu een paar iarep bestaat, heeft reeds blük gegeven van bare wilskracht en pres tatie, zooals bekend, behaalde zij in den afgeloopen zooie» een prijs op het gehou den concours te Alkmaar. Verwacht mag worden dat dezen avond weer goede muziek ten gehoore zal wor den gebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2