Uit de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Me-ügtzijüen Inggzondtn Msdedeefingen Bij Hoest en Verkoudheid NIEUWE HAAKLEMSCHE COURANT Tweede Blad Maandag 17 November 1924 Humbug en dikdoenerij. De ambtenaarssalarissen. Nederl. reconstractiebank. W egenverbetering. 60 cents oer regel. Mijnhardt's Emser-Tabletten 35c Mijnhardt's Salm ak Tabletten 40c Tnermo Tabletten 45c Anga Bonbons 60c De Pauselijke Internuntius in den Haag teruggekeerd. Hst eerste ijs in de Zuiderzee. LEGER EN VLOOT. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. 60 cents per regel ANEGANG 20 en 20A HEEFT U onze schitterende Novambercollecties gezien? in GROOTSTE MATEN VOORRADIG GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG Het is altijd nuttig, tegenover opgeschroef de beweringen en luid kabaal zijn nuchterheid 'te bewaren. Hoe meer geschreeuw, hoe minder wol, Zegt een onzer typisch-Nederlandsche spreek woorden. Bij de Tarief wet heeft de linkerzijde het ministerie en meer nog het land pogen te intimideeren. Tegenover dat simpele dingetje werd een geweldige actie ontplooid. „De Volkskrant" zegt er van „De Vrijheidsbond richtte er een apart bureau voor in. De Telegraaf verzekerde, dat de over groots meerderheid van het volk er tegen was en dat een referendum de noodlottige wet fel zou veroordeelen. Vrijzinnig-democraten en sociaal-demo craten eischten, dat eerst de kiezers zouden worden geraadpleegd, en verklaarden, dat, als dit niet geschiedde, van een rustige behan deling van het wetsontwerp geen sprake zou Zijn. Van allen kant werd stevig tegen de Tarief- wet uitgepakt, en het leek wel of regeering en rechterzijde, met politieke verblindheid ge slagen, hun verderf tegemoet holden. Merkwaardig was intusschen, dat de sociaal democraten, die vooral bij monde van den heer. Schaper zoo hard hadden geroepen, geen volkspetitionnement aandurfden, dat het ontbrekende referendum tot op zekere hoogte had kunnen vervangen- En merkwaardig was ook, dat bij de be handeling in de Kamer van de aangekondigde obstructie schijn noch schaduw viel te be- soeuren. Men heeft blijkbaar maar eens willen probeeren, of de regeering en de rechterzijde niet waren bang te maken, en of door het lawaai dat men maakte niet iets wat op een volksbeweging leek, was te verwekken. Maar het volk reageerde niet op den hum bug en de dikdoenerij van de linksche pers. Het raakte geen oogenblik uit den plooi en liet shrijvers en sprekers fulmineeren. Nu de Tweede Kamer de wet heeft aan genomen, registreert de groote liberale pers den uitslag zonder meer. Geen woord zelfs, dat deze rampzalige wet zoo spoedig mogelijk door een verplette rend kiezersvotum moet worden getroffen en ongedaan gemaakt. Als er oprechtheid is geweest in de taxatie van het tariefontwerp als een noodlottige wet, oprechtheid in de verzekering dat de meerderheid van ons volk die wet verfoeit, dan is toch het minste wat men verwachten kan en moet, dat men straks van de kiezers een uitspraak over die wet zal wagen. Maar men zal het niet doen, de liberalen niet en de sociaal-democraten niet, en zoo zal de onoprechtheid van het standje op tref fende en voor ieder duidelijke wijze worden gedemonstreerd. Congres van R. K. Overheidspersoneel. In de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd Zondag een druk bezocht congres gehouden van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel ter bespreking van het verloop der positieverslechteringen van het Overheidspersoneel. Het congres werd o.a. bijgewoond door de Kamerleden C. J. Kuiper, C. Bulte, Dr. Dekkers, J. G. Suringh, benevens vertegen woordigers van het R. K. Vakbureau en een lantal geestelijken. De voorzitter, de heer L. F. Guit, uit Den Haag, wees er in zijn openingswoord op dat hier meer dan 20.000 R. K. ambtenaren vertegenwoordigd zijn. Dit congres is een stuk roomsche actie voor zaken waar wij recht op hebben. Vervolgens sprak de heer H. A. L. von Freytag Drabbe, uit Amsterdam. Hij zou liever hebben gesproken woorden van hulde en dank tot de vertegenwoordigers in de Tweede Kamer, dan dat hij thans protest- woorden moet spreken. De woorden van minister Ruys de Beerenbrouck, gesproken bij de motie-Gerhardt, hebben ons smartelijk getroffen. Het smart ons dat veel wat tot stand gekomen is en goed was, thans wordt ingetrokken. Af te keuren is dat men vaste maatregelen genomen heeft om uit een tijdelijke impasse te komen. (Applaus). Spr. onderwierp vervolgens de salarissen uit het nieuwe bezoldigingsbesluit aan critiek en was met rector Janssen van meening dat zij onredelijk zijn. Daartegen moeten we protesteeren, alléén protesteeren omdat we geen andere middelen daartegen hebben. We protesteeren tegen de houding der regee ring, tegen die van de Tweede Kamer-fractie (luid applaus). De besprekingen destijds met de fractie gehouden, waren bevredigend (gelach) en we hadden toen de verwachting dat in het openbaar, in de Tweede Kamer daarvan getuigd zou zijn geworden. De voorzitter brengt vervolgens de volgen de bestuursmotie in bespreking „Het Congres, enz., gehoord de bespre kingen overwegende, dat de huidige re geering het instituut van georganiseerd overleg in de afgeloopen 3 jaren heeft ge hanteerd op een wijze, die strijdig is met elke gezonde opvatting dat de Regeering blijk heeft gegeven de tijdelijke financieele moeilijkheden waarin de schatkist ver keerde, te willen opheffen door blijvende maatregelen welke uiterst nadeelig zijn voor het Rijkspersoneel dat de Regeering door de verschillende verslechteringen het rijkspersoneel heeft gebracht op een welvaartspeil beneden de grens van de redelijkheid overwegende voorts, dat de R. K. Ka merclub zich in het openbaar niet heeft uitgesproken tegen het onredelijke, dat is gelegen in de regeeringsmaatregelen spreekt haar bittere teleurstelling uit zoowel over de regeeringsmaatregelen als over de houding der R. K. Kamerfractie en besluit, onder handhaving van haar program van actie met alle geoorloofde middelen het daarheen te leiden, dat het onrecht alsnog ongedaan gemaakt worde." Voor de discussie geeft zich een dertigtal sprekers op. Aangedrongen werd om in de motie op te nemen, dat de gemeenteclassifi catie en de kindertoeslag teleurstelling heb ben gegeven. Betoogd werd, dat het personeel het be treurt, dat de heeren Kuiper en Van Rijsewijk hun stem in de Kamer niet hebben doen hoo- ren ten gunste van het personeel, hoewel zij daarvoor schriftelijk een lans voor de belan gen van het personeel hebben gebroken in de „Volkscourant" enz. Tal van sprekers oefenen scherpe critiek op de houding der Regeering en de R. K. Kamerfractie uit, waarbij het congres meer malen onrustig wordt, terwijl allerlei inter rupties door de zaal flitsen. Uit de vergadering wordt geëischt, dat het Kamerlid Suringh zal aftreden als redacteur van het R.K. Onderwijzersorgaan, en men brengt hulde aan rector Janssen. Voortgaande, keurt spr. de houding van het meerendeel der R. K. pers af, die „tegen beter weten in", de houding dezer z.g.n. Christelijke regeering verdedigt. Hierna beantwoordde de Voorzitter eenige vragen. De bedoeling is ook om tegen de Pensioenwet actie te voeren. Het denkbeeld van het houden van een groote protestdemon stratie zal het bestuur overwegen, al is spre ker er niet zoo erg voor. De samenwerking met de andere bonden werd verbroken op het punt van den kindertoeslag. Een actie van onder-op is een gevaar voor de ambte naren en hunne gezinnen. Men zou het aan grijpen om tal van ambtenaren op straat te smijten. Spr. is er tegen, dat de ambtenaren de straat op gaan en eens een uurtje staken. Vervolgens was het woord aan den geeste lijk adviseur, Rector Janssen. Spr. wilde vóór de Kamerleden spreken omdat hij niet wilde dat men zou zeggen dat hij beïnvloed was. Hij wees er op dat onder de priesters de democratische richting de overheerschende is. Spr. is medegegaan naar de Kamerfractie om hun meening te hooren over deze zaak. Spr. heeft wei vertrouwen in de fractie en werkelijk de deur is nog niet gesloten. Spr. is het echter eens dat het bezoldigings besluit gevaarlijk is omdat de grens ervan niet voldoende is afgebakend. Indien daaraan verbeterd kan worden wil spr. daaraan gaar ne medewerken, evenals voorheen Spr. heeft verwachtingen ten deze en hoopt dat de Ka merleden zullen verklaren dat ze zullen trach ten het bezoldigingsbesluit ongedaan te ma ken. Laat men die hoop in de motie uitspre ken (luid applaus). Vervolgens voerde het Tweede Kamerlid Kuiper het woord. Hij erkende wel eens met meer genoegen het woord gevoerd te hebben en onder aangenamer omstandigheden (be weging). Spr. meent dat men te veel de fou ten zoekt daar waar ze niet' zitten. Hij wil niet verontschuldigen of verantwoording af leggen, doch slechts het R. K. Rijksperso neel zeggen dat de Kamerfractie de loonre geling van het personeel als een groote en aanhoudende zorg beschouwt. Dat moet men in het oog houden. De staatstekorten moes ten verdwijnen. (Geroep Ten koste van ons) en daarvoor waren maatregelen noodig en bezt i ligingen. (Ten koste der kleintjes Spreker gaat op die interruptie niet in. De indirecte belastingen gaan belangrijk uit boven de bezuiniging op de ambtenaren. De inflatie van den gulden moest voorkomen worden (luid gelach). Men zie maar eens naar andere landen en daarvoor mogen wij de ver antwoording niet op ons laden. Onder groot rumoer deelt spr. mede dat de loonen in Frankrijk met 25 zijn ver hoogd en de duurte met 50 en dien toe stand trachten we in ons land te voorkomen. De Voorzitter protesteert tegen het ru moer, doch uit de vergadering roept menj: „Moeten we dan alles slikken De heer Kuiper wijst er op dat volgens de Grondwet de regeering de bezoldiging der ambtenaren vaststelt. De Kamer kan alleen invloed iutoefenen. Was thans een conflict' tusschen Kamer en regeering gekomen dan was er Kamerontbinding gekomen en daar- om heeft de fractie de motie-Van Scliaik ge steld, waarin bepaald werd dat de bezoldi ging onvoldoende was. De motie werd ver- worpen. Aan de andere zijde loert men op toe- I nemende ontevredenheid aan de rechterzijde en daaraan hebben de ambtenaren niets. Daarom nam onze fractie die houding aan. Zonder hartstocht moet men dus onze be slissing zien en dan zal men tot de overtui ging komen dat een andere houding niet mo gelijk was. We hebben daarmede onze in zichten niet prijs gegeven en wij hebben toch meer invloed dan welke linksche fractie ook. De minister heeft zelfs eenige wijzigingen af gewezen, ze zullen nog eens in het G. O. be zien worden en voorts heeft de minister verschitlende bevredigende toezeggingen fge- daan. Spr. geeft toe dat niets vaststaat, doch als de regeering iets overweegt komt het ook (luid rumoer en gelach). Er is nog wel eenig perspectief, daarom moeten de organisaties hun actie voortzetten geen gemoedsoverwegingen laten overheer- schen, omdat de waarheid het overheidsper soneel alléén brengen kan waar het wezen moet (groote vroolijkheid en applaus). De Voorzitter constateert dat de R.K. Ka merfractie het overheidspersoneel nog niet heeft losgelaten en dat de fractie alles zal doen om onze wenschen ingewilligd te krij gen. (Groot rumoer). De Kamerleden knik ken bevestigend. De heer Michielsen roept„De deur is nog niet dicht De Voorzitter -meende, dat het vertrou wen in de Kamerfractie niet opgezegd kan worden, omdat de fractie het in haar ziel met het overheidspersoneel eens is. (Applaus). Er moet vandaag gered worden wat te red den is en daarom moet de conclusie over de fractie uit de motie. Uit de vergadering wordt aangedrongen de heele verklaring in de motie te laten staan omdat de heer Kuiper gezegd heeft niets be- teekent De Voorzitter dreigt zijn functie neer te leggen indien dit wordt aangenomen. De heer Van Frijtag Drabbe meent, dat in de motie niet het vertrouwen in de fractie wordt opgezegd. Betreurd wordt alleen dat de fractie destijds niet openlijk gesproken heeft. Over de z.g.n. nietszeggende verkla ring van den heer Kuiper is spr. verheugd. Laten we in de motie vragen om de mede werking van de R.K. Kamerfractie. De motie werd aldus getvijzigd aangeno- men. De heer De Bruijn van het R.K. Vakbu reau verklaarde vervolgens eveneens dat het vertrouwen van het Vakbureau in deze re geering ook niet groot meer is. Het Vakbu reau staat onafhankelijk van de Kamerfrac tie, dus staat los van de houding der Kamer leden.... Door scherpe interrupties wordt dit uit de vergadering ontkent, hetgeen tot groot ru moer aanleding geeft. De heer De Bruijn zegt, dat het Vakbureau achter het R.K. overheidspersoneel staat in haar rechtvaardig streven. De Voorzitter sluit daarna het congres. („Crt.") Naar de Msb. uit financieele kringen verneemt, heeft de Amsterdamsche Bank vermoedelijk in verband met hare vorde ringen op de in déconfiture geraakte All- gemeine Depositen Bank te Weenen een pakket aandeelen der Nederlandsche Recon structie Bank te 's-Gravenhage overgenomen. Zooals bekend, had de Allgemeine Depo siten Bank reeds sinds geruimen tijd belang bij de Reconstructie Bank. De regeering neemt het ontwerp Everts over. Naar de Tel, verneemt, ligt het in het voornemen van de Ministers van Financiën en van Waterstaat, het ontwerp- weg- belastingwet, zooals dat is samengesteld door de commissie-Everts, in zijn geheel als wetsontwerp in te dienen bij de Tweede Kamer. Als gevolg van den slechten toestand van ons wegennet gaan jaarlijks vele millioenen geheel nutteloos verloren. Wordt hieraan een einde gemaakt door verbetering van ons wegennet, dan ondervindt het motor- transport daarvan de directe geldelijke voordeel en. Als er dus van de gebruikers van motorrijtuigen een dragelijke belasting wordt geheven, welke wordt gebruikt om ons wegennet in een beteren toestand te brengen en te onderhouden, dan kan dit zeker niet worden geacht in strijd te zijn met de eischen der billijkheid. Op grond van de vorengenoemde over wegingen heeft de commissie eenstemmig gemeend de vraag of het heffen van een belasting wegens het gebruik van de wegen gerechtvaardigd kan worden geacht, be vestigend te moeten beantwoorden. Bij de overweging van de vraag of de weg- belasting door het Rijk dan wel door de verschillende provin i'itt behoort te worden geheven, meende de commissie de voorkeur te moeten geven aan een algemeene regeling van deze materie door het Rijk, m.a.w. aan een Rijksbelasting. De overg'oote meerderheid der commissie was tegen het opnemen van de wielrijders onder de te belasten categorieën van weg gebruikers. De commissie heeft met bijna algemeene stemmen gemeend de voorkeur te moeten geven aan het systeem, waarbij alle motor rijtuigen worden belast, welke den open baren weg berijden. Om verschillende redenen heeft de com missie eenstemmig besloten om voor het onderwerp dijke wetsvoorstel het systeem Bij Apothekers en Drogisten „voertuigenbelasting" te aanvaarden. Zij heeft gemeend door het invoeren van drie maands kaarten zooveel mogelijk aan het bezwaar tegen dit systeem, dat hierbij geen rekening kan worden gehouden met de door de voertuigen afgelegde afstanden, te moeten tegemoet komen, maar zij ontveinst zich niet, dat daarmede dit bezwaar nog geens zins geheel is komen te vervallen. Ten slotte heeft de commissie overwogen op welke wijze de opbrengst der belasting het beste zou kunnen worden aangewend om te kunnen voldoen aan de bedoeling, welke bij het invoeren der belasting heeft voorgezeten, n.l. de spoedige verbetering van het net van doorgaande wegen in ons land. Zijn Exc. Mgr. Cesare Orser.igo, Pauselijk Internuntius te Den Haag, is, na eenigen tijd met verlof buitenlands te zijn geweest, we derom te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft de leiding van de legatie van den iï. Stoel weder op zich genomen. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Aan de kust van West-Friesland vertoom zich reeds licht drijfijs. Enkele visschers kon den reeds wegens ijs hunne netten niet schie ten. VERTREK MET GROOT VERLOF. Met betrekking tot den datum van ver trek met groot verlof van militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn gekomen, is bepaald, dat dit ver trek in het algemeen plaats heeft op den dag waarop de herhalingsoefeningen officieel eindigen. Behoudens ingeval bijzondere om standigheden aanwezig zijn, mag op dezen regel alleen uitzondering worden gemaakt voor hen, wier godsdienstige gezindte het werken op den laatsten dag verbiedt. De voorlaatste dag moet als oefendag be hoorlijk tot zijn recht komen, terwijl na af loop van de laatste oefening de wapens, klee ding, enz. in orde gemaakt kunnen wor den en desgewenscht met het houden van inspectie en de inlevering van wapens een aanvang kan worden gemaakt, met welke werkzaamheden den laatsten dag moet wor den voortgegaan, terwijl vóór of bij het af- presenteeren moet worden nagegaan of de zakboekjes nauwkeurig zijn ingevuld. Het afpresenteeren op den laatsten dag moet c.q. groepsgewijze geregeld worden, zoodat het vertrek plaats kan hebben op zoodanig tijdstip, dat ook de verstafwonende verlofgangers hunne haardsteden voor pl.m. 10 uur namiddag kunnen bereiken. Het vertrek met groot-verlof na het vol brengen van den eersten oefeningstijd moet op overeenkomstige wijze geregeld worden. Inhoudsopgaven van tijdschriften. Inhoudsopgave van Mannenadel en Vrou weneer. Nov.-afl. Het eerste artikel is een voortzetting van Pater Duijnstee's uiteen zetting van „De Katholieke leer over de Kuischheid". Schrijver geeft in deze afleve ring de verklaring der algemeene principen omtrent handelingen enz., die niet in zich verkeerd zijn, maar zulks worden om het verband met de zonde van onkuischheid. Dit is noodig om later het juiste antwoord te kunnen geven op de vraag, die zoo dikwijls door onnadenkenden wordt gesteld „Maar waarom mag dat niet?" Op bladz. 43 vindt men een waarschuwing tegen het gymnastiekstelsel „Loges", uit gaande van het bestuur der Nat. R. K. Ver- eeniging van Leeraren en O nderwijzers in de Gymnastiek. Bladz. 48 brengt enkele „Ernsti ge woorden" onder de oogen der lezers, uitgesproken door Mr. A. de Graaf, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot be strijding van de geslachtsziekten. Volgt nog een artikel over „Kunst en zede lijkheid", waarin met woorden van Père Jannier het sofisme wordt blootgelegd van hen, die algeheele vrijheid van de moraal opeischen voor de kunst. Ten slotte nog enkele bladzijden met nieuws uit de afdeelingen, interessante gege vens uit binnen- en buitenland en boekbe- spreking. L. S. DE KATHOLIEKE MISSÏëN. Dit tijdschrift begint heden zijn 50sten jaargang. Bij die gelegenheid heeft het een feestnummer uitgegeven, dat o.m. in te prij zen uitvoering, de portretten bevat der gees telijke hoofden van alle R.K. Missiën. Wij kunnen „De Katholieke Missiën" niet genoeg bij onze lezers aanbevelen. Het tijdschrift verschijnt maandelijks. Het is zoo ingedeeld, dat telkens 16 bladz. gewijd worden aan verschillende Missieberichten, WAAROM EEN REINILDA-HUIS TE AMSTERDAM. Zooals onlangs in de bladen werd ver meld, heeft het Reinilda-Comité, vertrou wend op Gods Voorzienigheid en op de milddadigheid der Katholieken, het waag stuk aangedurfd en een flink gebouw ge kocht aan de Marnixstraat, om dit in te richten tot Reinilda-huis. Er is ongetwijfeld durf noodig, om in dezen tijd van malaise zulk een stichting te beginnen en wij begrijpen volkomen, dat er zelfs onder de Katholieken eenigen zijn, die zich afvragen Waarom dit groote werk juist nu en met zooveel spoed begonnen Mag ik u even de reden ontvouwen Het Comité wilde „de armsten der armen helpen, het zag met schrik zoovelen verloren gaan en meende niet langer te mogen uit stellen. Deze meening werd overtuiging door het gezagdragend woord van onzen beminden Bisschop. Hoezeer Z. D. Hoogwaardigheid het werk van Bathanië waardeert, bleek reeds zoovele malen en nog voor enkele dagen, toen Monseigneur, zoo geheel tegen de gewoonten, in de drukke Vormweek te Rotterdam 't Reinildahuis bezocht en zoo echt vaderlijk ieder der kleinen één voor één bij zich lieten komen. Toen dan ook de presidente en een lid van het bestuur als afgevaardigden van het Comité van Amsterdam door Mon seigneur in audiëntie werden ontvangen, betuigde Z. D. Hoogwaardigheid in hoogst waardeerende woorden zijne ingenomenheid met Bethanië en met het werk van het Co mité. Monseigneur verklaarde bovendien in het bisschoppelijk schrijven, waarin de stichting van een Reinilda-huis in de Jordaan te Am sterdam werd goedgekeurd en aanbevolen, dat dit werk hier niet alleen wenschelijk, maar hoogst noodig was en gaf nadrukkelijk zijn bisschoppelijken wensch te kennen, dat dit werk de sympathie mocht onder vinden van alle Katholieken van Amsterdam. Ook wenscht de Bisschop, dat als het werk eenmaal is begonnen, vele katholieke dames de catechisten daadwerkelijk zullen helpen in haar opofferend werken. Dit schrijven moge hier volgen „In antwoord op Uw verzoek tot stichting van een Reinilda Huis in de Jordaan te Amsterdam, deelen Wij U bij deze mede, dat Wij de stichting van zulk een huis voor Amsterdam niet alleen wenschelijk achten, maar hoogst noodig want als er eene stad is, waar een groot arbeidsveld voor dit liefde werk openligt, dan is het zeker in Amster dam. „Van harte wenschen Wij U daarom toe, dat dit liefdewerk bij de Katholieken van Amsterdam sympathie ontmoete en dat er vele katholieke dames gevonden worden, die de Zusters van Bethanië genegen zijn te helpen bij de „kerstening" der heiden kinderen." w.g. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Wij vertrouwen de redenen, die het Co mité reeds nu tot handelen noopten, voldoen de te hebben ontvouwd en hopen, dat de wensch van onzen hoogvereerden Bisschop bij alle katholieken verhooring zal vinden. H. VAN RUTH S.J., Pastoor. en 16 bladz. onderhoudende lectuur voor T Ingezonden IftedsdeeHngen het Christelijk gezin bieden. In dit jubilé-nuinmer, is vanwege het zeer belangrijk overzicht, het gedeelte van het Christelijk huisgezin moeten beperkt worden tot 4 bladz. In de volgende afl. zal weer zooals gewoon 16 bladz. Missie-tekst en 16 bladz. varia worden geboden. Daar het tijdschrift niet alleen speciaal over onze Missiegebieden handelt, doch Missionarissen van verschillende congrega tie hunne medewerking verleenen, kan het als algemeen Missie-tijdschrift beschouwd worden, „De Katholieke Missiën" wordt uitgege ven door het Missiehuis „St. Willibrordus" te Uden (N.Br.) hoek Frankestraat DE DURE BONTMANTEL, DIE NIET BETAALD WORDT. De Hooge Raad deed Vrijdag uitspraak in de procedure tusschen een Haagsche bont- fi ma en de erven van een Engelsch officier in zake de bekende kwestie over een bont mantel. Gedurende de mobilisatie had een te s Hage geïnterneerde Engelsch officier bij deze firma een bontmantel besteld ter waarde van 40.000 ten behoeve van zijn vriendin. De bontmantel werd geleverd, doch is niet betaald, aangezien de officier kort daarna overleed. De firma wendde zich daarop tot den Engelschen rechter, om van de erfgena men van den officier betaling te krijgen. De Engelsche rechter ontzegde evenwel de inge stelde vordering. De firma, hiermede niet tevreden, wendde zich daarop tot den Neder- landschen rechter. Zoowel de Haagsche rechtbank, als het Haagsche Gerechtshof stelden haar in het ongelijk en ook de Hooge Raad heeft thans het cassatieberoep verwor pen. VAI.SCHE POSTWISSELS. De Zesde Kamer der Rechtbank te Amster dam, veroordeelde Vrijdag ieder tot 6 maan den gevangenisstraf, een 40-jarige boekhouder Robs Tailor Mades Paleiofs Jonge Da nes Mantels Pelsman iels Foirrares. Qualiteit, Coupe en Elegance gegarandeerd. VergellJSti onze hoogst concurreerende prijzen en een 28-jarige kantoorbediende, ter zake van het innen van geld op valsche postwis sels in België. Beide beklaagden haden zich met dezelfde practijken eveneens hier te lande bezig ge houden, weshalve eerstgenoemde onlangs toi 2)4 jaar was veroordeeld; de ander tot 2 jaren. Hun feitelijke woonplaats was Amsterdam, en daarom werden zij voor de in België ge pleegde feiten eveneens voor den Holland- schen rechter geleid. Zij werden veroordeeld conform den eisch van het O. M. WAARSCHUWING. De Hoofdcommissaris van Politie te Rotter dam waarschuwt tegen de gedragingen van Frederik Deinum, geb. te Dordrecht 27 Sept. 1881, kunstschilder, zonder vaste woonplaats, zich afwisselend noemende Jonk heer van Eisinga, Humalda van Eisinga, Jonkheer van den Berg van Eisinga of Ouwehand, die bij particulieren geld poogt los te krijgen, door het opdisscheu van allerlei verhalen hoofdzakelijk over Indië. Het is gebleken, dat hij zich de laatste dagen ook Dokter van Eisinga noemt. Inlich tingen zijn te bekomen bij de Afdeeling Centrale Recherche, aan het Haagsche Veer te Rotterdam. AMPER GERED. Vrijdagmiddag ontstond brand in de landbouwerswoning, bewoond door G. Bouw huis te Delden. De vrouw, die alleen thuis was, trachtte het vuur te blusschen en klom daarom naar den zolder maar zag zich plotse ling den terugweg afgesneden. Zij sprong nu door het zgn. „slop" naar beneden, waarbij zij een lichte kneuzing aan den rug opdeed. Huis en inboedel verbrandden. Het levende have werd gered. EEN UITVINDING OP FILM-GEBIED. Dr. Tenon en de heer Rose hebben, naar het Holl. Nbur. meldt, een belangrijke uitvinding gedaan op filmgebied.Zij hebben n.l. een toestel uitgevonden, waarbij de film voortdurend opschuift, terwijl dit gewoon lijk geschiedt met sprongetjes. De Zweedsche uitvinders hebben gepoogd de beweging van het beeld te vervangen door een systeem, dat berust op de optische werking van een straalbrekenden bol. Bij de demonstratie, die zij voor de pers hebben gegeven, bleek het, dat de beelden buitengewoon „stil" waren en toch even schitterend als bij het gebruik van een gewoon toestel. DE TUCHTELOOSHEID DER AMST. JEUGD. Voor een ton schade aan Gemeente- eigendommen. Het bestuur van de Ledengroep Amster- van de Tucht-Unie ontving dezer dagen op zijn verzoek aan het Gemeentebestuur, om een kostenopgaaf te mogen ontvangen, betreffende de schade door de jeugd aan gemeente-eigendommen toegebracht, een welwillend antwoord, waaruit als voorloopiga mededeeling deze cijfers zeker de aandacht trekken. De schade, telkenjare aan gemeente-eigen dommen toegebracht, is naar ruwe schat ting plus minus f 100.000, waaronder ov. herstellingskosten en vervanging van bescha digd of verloren bestratingsmateriaal, onge veer f 50.000 schade aan beplantingen plus minus f 20.000. Van één enkele school in een tamelijk afgelegen straat en in een omgeving waar weinig verkeer is, werden in 1923 voor een bedrag van ongeveer f 500.aan glas ruiten vernield. ONDER VERDENKING VAN BRAND STICHTING. De koopman L. P. te Venlo is onder ve,- denking van brandstichting gearreste. i en naar de gevangenis te Roermond overge bracht. Hij had zijn vrachtauto, toebehooren- de aan hem en den koopman K gestald in de garage van I. Ncfkens. Bij den auto had hij een kist met licht ontbrandbare stof fen geplaatst. Maandag raakte de auto tot twee maal toe in brand, waarop ce heer rset- kens de recherche waarschuwde. De aan wijzingen leidden al spoedig tot liet ver moeden dat L. P. de dader moest zijn en toen Dinsdag voor de derde maal de vlammen uitsloegen, werd de verdachte aangehouden, Na aanvankelijk alles ontkend_ te heboen. heeft hij gisteren bekend.Het doel was de verzekeringsgelden te kunnen beuren. Den medeeigenaar K. treft geen schuld. 28. „Ik veronderstel." zeide hij, achterover in zijn stoel leunend, en de kringvormige rookwolkjes zijner sigaar met welgevallen gadeslaande, „ik veronderstel, dat u bekend bent met het binnenste en buitenste van het geheim van het huurrijtuig?" „Dat zou ik meeuen," zei Kilsip, met een nieuwsgierigen blik uit zijn vriendelijke oogen, „want Corby bluft er aanhoudend op dat hij zoo handig was den hand op den ver- moedelijken moordenaar gelegd te hebben!" „Zoo," zei Calton, voorover leunend en zijn armen op de tafel leggend. „Vermoe- delijken moordenaar? Hé, moet dit betee- kenen dat het de jury aan de vereischte overtuigingsbewijzen ontbreekt, of houdt u Fitzgerald voor onschuldig? Strak staarde Kilsip den advocaat aan, terwijl hij langzaam zijn handen in elkander wreef. „Welnu," sprak hij tenslotte op vastbe raden toon, „alvorens ik uw briefje ontving was ik vast overtuigd, dat Gorby den rech ten man gepakt had, maar toen ik vernam, dat u een onderhoud niet mij weaschte en wetende, dat u de verdediger van den ge vangene zijt, raadde ik, dat u iets in zijn voordeel ontdekt had, waarvoor mijn rechts kundigen bijstand u gewenscht voorkwam, om het te onderzoeken." „Juist," zeide Calton. „Daar Fitzgerald van zijn ontmoeting op den hoek met Whyte gewag maakte en den bestuurder van het rijtuig wenkte ging de gerechtsdienaar voort. „Hoe weet u dit?" viel Calton hem bits in de rede. „Gorby vertelde het mij." „Wel verduiveld hoe vond hij dat uit," schreeuwde de advokaat met ongekunstelde verassing. Omdat hij altijd rondtast en overal den neus insteekt," zei Kilsip in zijn verontwaar diging vergetende, dat juist dat rondtasten en overal den neus insteken een gedeelte van de bezigheden dos spions uitmaakt „Doch in ieder geval," vervolgde hij ijlings, „toen Mr. Fitzgerald Whyte verliet, was de eenige kans die hij verkrijgen kon, om zijn onschuld te bewijzen, dat hij niet terug kwam, zooals de koetsier beweerde." „Ik veronderstel dus, dat u de overtuiging koestert, dat Fitzgerald een alibi zal kunnen bev/ijzen, zei Calton. „Wel, mijnheer," antwoordde Kilsip be deesd, „u weet natuurlijk meer van het ge val dan ik, maar zoover ik zie, is dit de eenige verdediging, welke hij kam opgeven". „Welnu, hij is niet voornemens zulk een verdediging in te brengen." „Dan moet hij schuldig zijn," zei Kilsip vlug. „Dat is zoo noodzakelijk niet," antwoord de de advokaat droog. „Maar indien hij zijn hais wenscht te red den, dan moet hij een alibi bewijzen, hield de ander vol. „Ziedaar juist zijn bedoeling," antwoordde Calton, „hij wil zijn hals niet redden." Kilsip, min of meer in verlegenheid gera- kend, nam een teugje wijn en wachtte af, hoe Caltons zienswijze omtrent een en an der was. „Het feit is dit," zei deze, een versche si gaar aanstekend, „hij heeft een buitenge woon denkbeeld in zijn hoofd opgevat om het geheim te bewaren, waar hij in den nacht van den moord was. Het moet iels zeer belangrijks geweest zijn, want men ont bood hem in allerhaast." „Hij keerde dus niet naar het rijtuig terms?" „Neen, dat deed hij niet, hij wilde zijn af spraak nakomen, maar, waar die afspraak was, wilde hij om de een of andere reden niet zeggen, fledenmo'-gen ging ik naar zijn kameren vond dezen half verbranden brief, w arin hem verzoch werd, vooral te ko men." Calton stelde Kilsip het schrijven ter hand deze legde het op de tafel en nam het zorg vuldig in oogenschouw. „Het was op Donderdag geschreven," zei de gerechtsdienaar. „Natuurlijk, dat kunt gij aan den datum zien, en Whvte werd vermoord Vrijdag den 27en „Het is ergens in villa Foorak geschre ven," vervolgde Kilsip, het papier onophou delijk beschouwende. „O, ik begrijp het, hij ging daarheen." „Toch niet," bemerkte Calton sarkastisch. „Goedschiks kon hij daar niet zijn heenge gaan; een onderhoud te hebben en terug te rijden naar East Melbourne in één uur tijds de koetsier kan bewijzen, dat hij tegen hospit dat hij tegen twee uur zijn woning in East een uur in Russelstreet was, en zijn hos pita, Melbourne betrad neen, hij was niet naar Foorak.'' „Hoe laat werd die brief hem ter hand gesteld?" „Even voor twaalven, op dc Melbourne- club, door een meisje, hetwelk, zooals de knecht ontwaard had, 'n zeer brutaal schep sel schijnt te ziin u kunt zien, er staat geschreven; brengster dezès zal hem wach ten in Bourkestreet, en daar er nog een an dere straat genoemd wordt en aangezien Fitzgerald, na Whyte veriaten te hebben, Russellstreet doorging, om zijn bepaling ge stand te doen, is de meest aannemelijke slotsom feze, dat dc brengster van den brief hem aan den hoek van Bourkestreet en Russellstreet wachte Nu," ging de advocaat voort, „wenschte ik uit te vorschen, wie dat meisje was, dat den brief bracht.' „Maar hoe?" (f „Maar u bent toch erg dom, schreeuwde Calton, terwijl zijn verbittering voor zijn ge- :wone diplomatie moest zwichten. „Kunt 'u dit niet begrijpen dit papier komt uit een der achterbuurten daarom moet het gestolen zijn." tuum, kan daar niet zeer goed doorloopen, Kilsip's brein. „Talbot-Villa, Foorak," riep hij vlug, den brief nogmaals ter hand nemend en dezen met den onverdeeldsten aandacht onder zoekende, „daar had die inbraak plaats.' „Juist," sprak Calton met een ongekun- stelden glimlach. Nu begrijpt u. wat ik van u verlang u moet mij naar de woning in de achterbuurt brengen, waar de gestolen voorwerpen uit het huis in Foorak verbor gen waren. Dit papier" naar den brief wijzend „maakt een deel uit van de ach tergebleven massa, en moet door iemand van hen gebruikt zijn. Brian Fitzgerald ge hoorzaamde stipt de bevelen, in dien brief vermeld, en hij was op het tijdstip, waarin de moord bedreven werd, daar ter plaatse." „Ik begrijp u," sprak Kilsip vergenoegd. „Er waren vier Wenschen hij die inbraak be trokken cn zij verborgen de goederen in de hut van vrouw Guttersnipe, in een steeg van Little Bourke street, maar drommels, een heer, als Mr. Fitzgerald in avondkos tuum, kan daar iet zeer goed doorloopen, tenzij „Hij iemand bij zich had, die zeer goed met de plaatselijke gesteldheid bekend was, voleindigde Calton vlug. „Juist de vrouw, die hem den brief in den club ter hand stel de, vergezelde hem. Te oordeelen naar de beschrijving van de bediende omtrent haar voorkomen, zou ik denken, dat zij nog al tamelijk goed in de achterbuurten bekend „Welnu," zei Kilsip, opstaande en zijn horloge raadplegend, „het is nu negen uur. Wanneer u het dus verkiest, zullen wij da- dadelijk gaan, om een kijkje te nemen in de verblijfplaats der oude heks een sterven de vrouw" zeide hij, daar hem plotseling een gedachte to binnen schoot, „er was daar een vrouw, die nu vier weken geleden stierf." „Wie was zij?" vroeg Calton, zijn overjas aantrekkende. „Een bloedverwante van juffrouw Gut tersnipe, naar ik veronderstel, antwoordde Kilsip, terwijl zij het kantoor verlieten. „Ik weet niet precies, wie zij was zij droeg den bijnaam van „de koningin en moet een wonderschoone vrouw geweest zijn - ongeveer drie maanden geleden kwam zij van Sidney en had, voor zoover mij bekend is, Engeland niet weergezien. Zij stierf op den nacht van Donderdag op Vrijdag aan tering." „Dan moet zij de vrouw geweest zijn, welke den brief schreef." „Dat is aan geen twijfel onderhevig," her nam Kilsip, „maar zoo Fitzgerald er dien nacht geeweest is, kunnen wij voldoende ge tuigen erlangen, om een alibi door onweder- legbare bewijzen te staven. Van twee ben ik, minstgenomen zeker, van vrouw Gutter snipe en hare kleindochter Sal. (Wordt vervolgd..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5