PA ARN E Am'MTJQï Verkeersongevallen. HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. «göHBJ 1748 Dinsdag 18 November 1924 47ste Jaargang No. 15894 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad No. 31. s De vliegtocht Nederland-Indië. De Rijwielplaatjes. De minister van Marine en de C.A.M.B.O. R.-K. Damclub „St. Jpseph". Ongeluk. Agenda 19 November De /Spaarne-Bank belast zich met de uityoe- ring van Uwe effecten orders. Een goed geleide bankinstelling mag zich niét met speculaties bezig houden. Daarom kan de Spaarne-Bank U onpartijd g en naar beste weten dienen met advies. De rijwielbelastingmerken. Feestvergadering van den R.-K. Volksbond. R.-K. Kring. Aanrijding. EEN GEVAL VAN SLAAPZIEKTE TE UITGEEST? HET VERSTREKKEN VAN SCHOEISEL AAN SCHOOL KINDEREN. Gem. Orgelconcert. Aangehouden. GEMEENTEZAKEN. Gewetensueld. Personalia. Aanvullings-agenda voor den Gemeenteraad. Gemengd koor „Polyhymnia". Het St. Nicolaasfeest voor de R.-K. Weezen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Pension Buiier" ten bate van Pater Staal. Kleine twisten tusschen Groote Mannen. EEN BRUTALE OVER VAL OP KLAARLICH TEN DAG. D 3 daders aangehouden. J. J WEBER Opticiens Koningstraat 10 ZOON Fabrikanten Haarlem. ONZE ACTIEyE RECHERCHE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op dè le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abom »|s op'dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsvoorwaarclen, X Qflfin Levenlange geheele on "7 Cf» bij een ongeval met X qfeh bij verlies van een and, jQC bij, verlies van een i gl'fi bij eci ore^ik van A (J Leaen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I OUwU." geschiktheid tot werken; T 3 J." doodel iken afloop. T £vU een voet of een oog; duim of wijsvinger; I «JIV," "een oi] vernes va.i cta andere vin£er. Amicel Er is, gij weef het, geen onderwerp, dat mij zoo ter harte gaat als de verhouding tusschen Haarlem en de omliggende gemeen ten, met uitzondering van de P E. N. na tuurlijk, die spreekt wanneer zij zwijgen moest en zwijgt, wanneer zij spreken moest. De kwestie „Groot-Haarlem" is thans in een nieuw stadium getreden. Ik bedoel niet, dat het wicht, dat nu wel achttien lentes tellen zal, in een nieuwe jurk gestoken is vroeger .sprak men meer familiair van an nexatie neen, de sleepende ziekte, waar aan het leed, is nu op een crisis uitgeloopen en het kan niet zoo heel lang meer duren of het wicht gaat er aan of.het komt er boven op We zijn n.l. in een impasse geraakt. Gede puteerden willen zus, de Minister wil zoo; Haarlem wil dit en de omliggende gemeen ten willen dat. Men heeft het geprobeerd met passen en meten, maar vergeefs. Het nieuwste nieuws is nu, dat de Minister in hoogsteigen persoon naar deze contreien zal afdalen om met eigen oogen te zien en met eigen ooren te hooren wat in den Haag niet te zien noch te hooren is. In afwachting daarvan en ter voorberei ding van deze buitengerechtelijke plaats opening hebben in de N Haarlemsche Cou rant eenige beschouwingen gestaan, welke het Haarlemsche plan hebben gepropageerd en, -aangezien, mijne vroegere argumentatie te dezer zake daarin aan critiek wordt on derworpen, zal ik er even op terug moeten komen De eerste van de bedoelde schrijvers, Spectator, verwijt mij, dat ik niet goed on derscheid. „In een gemeente," zegt hij, „moet men onderscheiden het staatsrechtelijk ka rakter en men moet ze bezien als economi sche eenheid.' Laat ons waken tegen begripsverwarring! De quintessence van mijn betoog was, dat He zorg eener gemeenschap niet de toekom stige leden dier gemeenschap omvat, aan gezien tusschen hen geen enkele rechtsband bestaat en ik concludeerde hieruit, dat eene annexatie omreden van „beklemming" geen fundament kon hebben Is dit een rechts kwestie ja oi neen Natuurlijk dat begrijpt een kind. Hoe kan men nu een rechtskwes tie oplossen met economische argumenten? Spectator zal er toch ook niet aan denken economische kwesties op te lossen met rechts-argumenten? Zijne onderscheiding en het daaraan ge knoopt verwijt zijn dus misplaatst. Dit wat de critiek op mijn betoog be treft. Voor bet overige heeft hij eene verdedi ging van de annexatie beproefd, ia hoofd zaak gegrond op historiscne motieven: wat óm Haarlem gegroeid is, behoort bij Haar lem. Ik kom er straks in het algemeen op terug om reeds nu te zeggen, dat de Re dactie dit standpunt te mak vindt, want zij zegt: „En dan komer die bezwaren, die men niet openlijk wil uitspreken en waarvoor men dan zijn toevlucht neemt tot historische en andere argumenten, die nergens elders gegolden hebben En dan vervolgt zij. na betoogd te hebben, dat men moeilijk principiëelt bezwaren te gen het groote plan kan aanv->eren(!!ü): „Laten wij die bezwaren dan wel noemen: 't is de gelegenheid, die men scheppen -wil voor zeer kapitaalkrachtiger- om buiten de nieuwe Haarlemsche grens een vluchtheuvel te hebben ten einde alle voordeelen van de nabijheid eener groote stad te kunnen ge nieten zonder in de lasten te deelen Het is wel teleurstellend, wanneer men zich uitslooft de tegenpartij deugdelijke ar gumenten tegen de annexatie voor te leg gen, welke nimn-||r afdoende zijn ontzenuwd, te worden vergast op eene algemeenheid als: .Principiëele bezwaren kan men moeilijk tegen het groote plan aanvoeren.' Daar het echter geen nut heeft alle vroegere argu- mentatiën te herhalen, wil ik mij bepalen tot het stellen van dtze vraag: Zijt gij het met mij eens dat, waar de Gemeentewet over de motieven tot grens wijziging zwijgt, de volgende beginselen als rechtvaardig en mitsdien ais de eenig toe passelijke behooren te worden aangenomen. 1. Vereeniging van gemeenten geschiede als regel alleen met den wil der betrokken gemeenten. 2. Tegen den wil geschiede zij uitsluitend als uitirste maatregel, wanneer onderling overleg vergeefs beprotfd is er. dan slechts: a. in het algemeen belang- b. bij strijd van belangen tusschen de betrokken gemeenten, aJleeu door vereeni ging, der gemeenten uit Oen weg te ruimen. Op deze vraag zou een duidelijk antwoord welkom zijn. Die beginseler, kunnen dan aan de tegenwoordige situatie worden getoetst. Bij voorbaat z*m ik echier het volgende willen opmerken. Een beroep op annexaties van andere ste den (Amsterdam, RoHprdam, Den Haag enz.) gaat niet op. Ter: eerste leze men daarover eens de vernietigende critiek van Prof. Struycken en ten tweede zijn de omstandig heden niet steeds geluk. Heeft men bij de aangehaalde voorbeel den te maken met buitengemeenten, welke in moderne inrichting en beheer achterston den bij de hoofdstad en dus door haar schuld een gevaar voor de mcederst. d opleverden, bij Haarlem c. a is het anders.'Hier zijn, althans wat Heemstede en Blosmendaal be treft (de meest begeerdi- van de vier) ge meenten, welke in inrichting en beheer ter der een voorbeeld voor de centrale gemeen te zijn dan omgekeerd Men ziet, hse voorzichtig men moet zijn met precedenten. Daar is voorts de meening dat de bewo- icrs van de buitenger.Venten van alle voor leden van de groote'stad genieten zonder n de lasten te deden. Dit is een van die le genden, die onuitvoerbaar schijnen Haar lem heeft haar forensen, dat is zoo Ze heeft •r minder dan wordt voorgesteld, want ;k zou niet gaarne den «ost verstrekken aan >1 die Heemstedere, Bloemendalers enz., die j te Amsterdam hun zaken hebben Maar ze bestaan. Dragen zij nu soms niet bij in de Haarlemsche bdastim'in? Ik meende te we ten, dat zij 2/3 van de gemeentelijke inkom stenbelasting hebben te torsen Als dit te Weinig is, iaat men dan trachten het ver hoogd te krijgen Betalen zij niet aan het onderwijs? tk me# de van wel, zelfs dat Haar'em geen cent toelegt op de gjholieren der buitenge- meenten en gunt zij hun de plaatsen in haar scholen niet, wel, wat belet haar dit te zeggen? - j De bewoners der buitengemeenten profi- teeren van de schouwburgeren, de concer- j tdn, de bioscopen enz van Haarlem. Ko- men zij er gratis? Ik dachl van niet. En ik zou geneigd zijn de zaak om te draaien en te zeggen, dat zonder de buitengemeenten al die genoemde instellingen en de meeste win kels er heel anders voor zouden staan; dat dus de buitengemeenten bijdragen tot den bloei van Haarlemsche instellingen en indi rect een steun zijn voor de Haarlemsche ge meentelijke financiën. Parasiteeren wij nog op andere wijze? Ik houd mij aanbevolen om het te vernemen. Wat het historisch argument van Specta tor betreft, van Staatsfilosofisch standpunt is dit wel belangwekkend maat in het stelli ge staatsrecht vindt het toch geen enkel steunpunt. Ik moet er dus verder het zwij gen toe doen. De beginselen, welke vorige Regeeringen bij vereeniging van gemeenten hebben ge leid kan men in 't volgende krrt samenvat ten. Aanvankelijk moest gebleken zijn, dat zoodanige maatregel „noodzakelijk of ,noo- dig" was") daarna steld men er zich* tevre den mee, dat zij „nuttig" of wenschelijk" was, om later, na tegenstand in de S. G„ tot de „noodzakelijkheid" terug te keeren. Toen in 1895 de grensuitbreiding van Amsterdam moest worden verdedigd, schreef de Regee ring in hare Toelichting tot het betreffende wetsontwerp: „dat een,, gemeente, die zich uitbreidt, het terrein dier uitbreiding op haar eigen staatsrechtelijk territoir behoort te vinden"; maar deze stelling vond in de Kamer krachtige bestrijding „en ze is dan ook in onze praktijk zeker niet te vinden," schrijft Prof Struycken, die er aan toe voegt; „steeds heeft de wetgever naast den natuurlijken groei der gemeente buiten hare grenzen andere ernstige motieven gtëischt, wilde hij tot de grensuitbreiding medewer ken." Ik eindig met een citaat van denzelfden schrijver, waarmede ik ten volle instem. Na een waarschuwing aan de Regeering om vooral niet de verzwakking te bevorderen van de tegenstelling der gemeenten, als his torisch gevormde bevolkingsgroepen, door haar te „beschouwen als staatkundige dis tricten, naar willekeur te vormen en te ver vormen," zegt hij: „Zij zijn en blijven de reëele producten der natuurlijke volksbewe ging, met eigen geaardheid eigen belangen, Sgen middelen van bestaan eigen toekomst die veelal de van elders toevloeiende bevol king, reeds na kort verblijf, zeker na één geslacht, aan zich weten te verbinden. Als zoodanig beeft dc wetgever ze te eerbiedi gen. Alleen, indien de zekerheid bestaat, dat dit zal geschieden, kunnen in haar blij vend de elementen zich ontwikkelen, die haar als zelfstandige corporaties tot deug- delijken ondergrond eener gezonde decen tralisatie stempelen." Ofschoon ik nog heel wat op het hart heb, amice, moei ik eindigen, daar de brief volu mineus begint te worden. Maar wat in 't vat is, verzuurt niet. Tot een volgend maal dus en geloof mij, met de groeten aan Kitty, als steeds uw PEREGRINUS. Naschrift Gemakkelijk zullen wij wel niet tot elkaar komen, waar de meenin gen omtrent annexatie zóó zeer uiteenloo- pen Op dit gebied zijn wij zeer radicaal. Naar onze opvatting zijn er binnen 'het stuk je Nederlandsch grondgebied van de meer dan elf honderd gemeenten zeker vijf hon derd overbodig Maar eer onze ideeën te dezen opzichte werkelijkheid kunnen wor den, moet er nog heel wat kracht achter de wetgevende machine worden gezet. De drang naar gewestelijke uitbreidingsplan nen en al wat daarmee sarren hangt zal in middels wel helpen om tot een economischer concentratie van gemeentelijk beheer te ko men en tot een billijker verdeeling der las ten over alle Nederlanders, dan thans met een verouderde wet mogelijk is. Onze argu menten voor deze stelling zullen wij echter moeten bewaren voor een betere gelegen heid. Peregrinus heeft gelijk, dat hij zich in zijn strijd tegen het plan Groot-Haarlem op de best-ande wet beroept Maat ook aan de hand van Thorbecke's meesterstuk kun nen wij onze beweringen volhouden. Pere grinus doet het voorkomen alsof én Bloe- mendaal 'én Heemstede onverbiddelijk af wijzend tegenover het groote plan staan. Kom, wanneer hij zijn eigen burgemeester eens in een vertrouwelijk half uurtje spreekt zal hij bemerken,, dat Heemstede de oplos sing waarhij het zelf meer wint dan verliest en bovendien spoediger aan de annexatie van Vogelenzang komt, heusch nog zoo kwaad niet vindt Van de betrtkken gemeen ten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Schoten is dus alleen Bloemendaal de onwillige en de sta in den weg. Nu achten wij op herhaaldelijk reeds aangegeven gronden een uitbreidingsplan zonder Bloemendaal onmogelijk: alles of niets. Waar nu één van de vijf gemeenten een hinderpaal vormt komt de bestaande ge meentewet ons te hulp en schept de moge lijkheid om een gezonde oplossing te geven des noods tegen den zin van die ééne. REDACTIE N. H. CRT. B "Mli Aneta's particuliere correspondent seint nog uit Rangoon, dat de „F. VII" bij het vertrek naar Bangkok een schitterende op stijging van het raceterrein deed. Nu de Nederlandsche vliegers voor de laatste étappes staan, brengen we in htr- ir.-ering, dat vojr de vlucht over Straat Malakka. van Sengora naar Medan een marinevaartuig de v.ieders vergezellen zal, 'nde in geval van n 'od hulp te k-- 'n verlet en. Verder zal van Sengora uit luitenant van Woerden Poelman vervangen worden door den luitenant der infanterie E. T. Kengen van de luchtvaartafdeeling van het O.-L leger, die beter bekend zijnde in ónze kolo niën als tweede bestuurder het toestel Me dan in Deli en verder Muntok en Buiten zorg binnen zal loodsen. TE BANGKOK AANGEKOMEN. Het persbureau Vas Dias heeft Maan dagmiddag uit Bangkok bericht ontvangen, dat de F VII behouden aldaar is aange komen. Van 1 December a.s. af zullen de nieuwe rijwielplaatjes aan de postkantoren te ver krijgen zijn. De Minister van Marine heeft het contact met de Marinebonden, vereenigd in het C. A, M. B. O. verbroken. Ter gelegenheid van het o-jarig bestaan, wordt op Woensdag 19 November a-s., des avonds 8 uur, een feestavond gegeven voor leden en genoodigden in het Patronaatsg bouw Koningsteinstraat 2. verleend door de tooneelvereeniging „D. V. B.", het zangkoor „De z,angersgjzellén" en de heer Jos Mathot, Cabaretier. De 45-jarige los-werkman B. V. was gis teren bij den houthandelaar Bremer aan do Friesche Varkensmarkt alhier, bezig met het stapelen van palen. Waarschijnlijk door de vorst was een der palen glad gewor den en schoot plotseling uit, met het ge volg, dat V. in de zijde werd geraakt Met een ribfractuur is hij per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Vervolg. Gisteren is door de Politie wederom pro ces-verbaal opgemaakt tegen een drietal personen, dat reed zonder rijwielbelasting- merk. De rijwielen zijn in beslag genomen. Wij kunnen onder deze soort berichten zetten: Wordt vervolgd. Wij herinneren er nog eens aan, dat tot besluit van de feestelijkheden van het 35- jarig bestaan der afdeeling Haarlem van Jen Ned. R. K. Volksbond op Woensdag 19 November a.s. in gebouw „St. Bavo" een groote feestvergadering zal worden gehou den, waar de muziekvereeniging „Euphonia" van Overveen en het vocaal-kwartet „Euphonia" van Haarlem medewerking zul len verleenen. Het belooft een pracht-avond te worden. De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van den R. K. Werkliedenhond, zal tevens een rede houden. Het uitgebreide programma vermeldt na de opening der vergadering met „Roomsche Blijdschap" o.m. Jubileumroarscb en „La Tonnelle Fleurie", welke de muziekveree niging „Euphonia" zal uitvoeren. Daarna zal het vocaal-kwartet optreden met „Schafers Sonutagslied", „Ave Maria" en „Sturmbe- schwörung", waarna de heer de Bruijn zijn rede zal uitspreken. Het gedeelte van den avond vóór de pauze wordt besloten met „La Belle Villageoise" uit te voeren door „Euphonia" van Over veen. De beide muziekverenigingen zullen ook het gedeelte na de pauze vullen met een keur van liederen en muzieknummers, ter wijl ten gezamenlijk te zingen „Aarf^U, o Koning der Eeuwen" het geheel zal beslui ten. Daarmede zullen de Jubileumfeesten van den R. K. Volksbond weer tot het verleden behooren en velen zullen ook dezen slui- tingsavoild van Woensdag a.s. willen bijwo- Voor den R. K. Kring zal de Geestelijk Adviseur, de Weleerw. Heer A. J Boks a.s. Donderdag, des avonds om half 9, een voor dracht houden met het onderwerp: „Een bijdrage tot tie geestelijke ontwikkeling der Kringleden." A.s. Zondag heeft een algemeene H. Com munie plaats in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat, waarna het ge bruikelijk ontbijt in de Kringzalen. Hedenmorgen omstreeks 10 uur vond op den Jansweg, nabij de Nieuwe Gracht, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van Van Di,k's koekfabriek en een tramrij tuig der E: N. E. T. De auto, welke uit de richting van het station naderde, reed plot seling achter een andere auto vandaan en stak de rails over. Noch de tram, noch de auto konden tijdig tot stilstand worden ge bracht, De tram werd ernstig beschadigd; het voorbalcon werd ingedrukt, terwijl de ruiten braken. Ook de auto bekwam schade. De tram is naar de remise gebracht. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Te Uitgeest is een persoon, Padat hij reeds gedurende 5 dagen onafgebroken in siapenden toestand had verkeerd, Zaterdag j.l., zonder het bewustzijn te hebben ver kregen, overleden. Door mej. W. G. van Vliet, is bij den raad een voorstel ingediend, om de Com missie voor de Schoolkleeding een subsidie van 4500 te verleenen voor het verstrek ken van kousen en schoenen aan school gaande kinderen, die daarvoor in aanmer king komen. B. en W. merken in hun prae-advies daar omtrent het volgende op; Bij de behandeling der gemeente-begroo ting voor 1924 werd reeds de wenschelijk- heid uitgesproken om aaa de daarvoor in aanmerking komende kinderen schoenen (in plaats van klompen), te verstrekken. Het daarop betrekking hebbend voorstel, ingediend door de zes vrouwelijke raads leden, werd toen door ons overgenomen. Alvorens echter tot uitvoering over te gaan, meenden wjj inlichtingen in andere gemeenten te moeten inwinnen. Sociëteit ,,St. Bavo" Cursus Vrouwen bond 8 uur Feestvergadering Volks bond 8 uur Vervolgonderwijs 4 uur. R K. Middenstandsgebouw R- K. Schil derspatroons 8 uur Haarlemsche In- I koop-Combinatie half 9 uur Klein A Capella Koor 8 uur. Stadsschouwburg Hedenavond Het Schouwtooneel -m Drie Wijze Gekken 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11..—'El- ken Donderdag van 89H uur K K. Arbeidsbeurs vooi mannen - Jaco- öijnestraat 15 Alle werkdagen voorin van 9—12 uur n.ro van 25 uur Zater- iags alleen van 9 12 uur R.K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen -v Bloem hofstraat 1 Alle Werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671 K Leeszaal en uitleen bibliotheek iansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 aur be- öalve des Maandagsochtends en op ion en Feestdagen - Uitlenen van bovken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m gezellig samenzi'n voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvrager, mn versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 2-3 uur Douderdags van 1 —2 Jtsschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Op Woensdag 26 November zal in de Gem. Concertzaal weder een Orgelconcert plaats vinden. Ditmaal zal de heer Jac. v. Kempen, te nor, zijn medewerking verleenen. Daar het een Volksconcert is, zal de zaal wel weer geheel uitverkocht zijn en wordt een ieder geraden, zich tijdig van toegangs bewijzen te voorzien. Deze zijn vanaf Woensdag 19 November verkrijgbaar bij concertbureau A. Vernout, Warmoestraat 10 van 95 uur De toegangs prijs voor dit concert zal bedragen 0.35 (rechten en plaats bespreken inbegrepen). Voor de goede orde en om stoornissen te voorkomen, is ieder toegangsbewijs bespro ken, zoodat een ieder 's avonds gemakkelijk zijn plaats zal kunnen vinden. Het programma voor dezen avond zul nader worden bekend gemaakt. Op verzoek van den comm. van politie te Haarlem is te Leiden aangehouden door de politie, zekere R., verdacht van diefstal van een rijwiel, een horloge en eenig geld,_ Na afloop van het onderzoek zal R. naar Eind hoven worden overgebracht, waar hij rich ook nog voor verschillende vergrijpen zal hebben te verantworden, B. en W. stellen voor, aan A. J. Bastiae- nen en A G Lubker te verkoopen 715 M2 grond, gelegen op den hoek ZijlwegAns- iijr.stra.at, tegen 17 per M2. Op dien grond zullen 5 woonhuizen en een garage voor het stalen van eigen auto mobielen gebouwd worden. In die garage mag geen herstelplaats voor automobielen als bedrijf worden gevestigd. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, le afd. J 80.06 wegens te weiritf betaalde Rijksinkomsten- belosting, Verdedigingsbel. II en gemeen telijke inkomstenbelasting. Voor het volledig diploma voor practisch handelsonderwijs slaagde te 's-Hage, J. We- reldsma, alhier Voor het examen apothekers-assistente slaagde te Amsterdam, mej. C. P. C. Teeuw- sen, alhier. Daaruit is ons gebleken, dat zoowel in Amsterdam als in Rotterdam aan de daar voor in aanmerking komende leerlingen, als regel klompen worden verstrekt. In eerst genoemde plaats wordt slechts een enkelen keer, op advies van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, orthopaedisch schoei sel gegeven; in Rotterdam heeft verstrek king van schoeisel slechts plaats ten be hoeve van kinderen, die volgens geneeskun dige verklaring geen klompen kunnen dra gen of een school bezoeken, waafr geen der -indere leerlingen klompen draagt. De raad der gemeente 's Gravenhage he loot onlangs met de verstrekking van -.choenen op beperkte schaol een proef te nemen Ook hebben wij het advies van de Com missie voor schoolkleeding ingewonnen, die van oordeel is, dat van gemeentewege geen verdere uitbreiding moet worden gegeven aar, de verschaffing van schoolkleeding enz. Het komt ons wenschelijk voor, om, evenals in 's Gravenhage zal geschieden, in Haar lem op beperkte schaal een proef te doen nemen met het verstrekken van schoenen mn behoeftige schoolgaande kinderen. Op het oogenblik is niet met zekerheid te ramen, welke kosten daaraan verbonden zullen zijn; een crediet van 1000 achten wij voorloopig voldoende. Te zijner tijd zul len wij U mededeeling doen omtrent de uit komsten der proefneming. Tenslotte deelen wij nog mede, dat het de bedoeling is, het repareeren der schoenen voor rekening der ouders te doen komen. B. en W. doen overeenkomstig het hier- vorenstaande een voorstel. In de op 19 dezer te houden raadsverga dering zullen alsnog aan de orde worden gesteld: Punt 14A. Verkoop grond Zijlweg hoek Anslijnstraat (gedrukt stuk no. 411). Punt 14B Voorstel Mej, Van Vliet ver strekking schoenen aan schoolgaande kinde ren (gedrukt stuk no. 395). Naar wij vernemen zal de openbare ver gadering van den Gemeenteraad morgen vermoedelijk niet vóór 2 uur aanvangen, daar om half 2 een zitting met gesloten deu ren zal worden gehouden. Door bovengenoemd koor zal op Zondag avond a.s., met medewerking van het Ge mengd- en Mannenkoor Zanglust" uit Am sterdam en de Haarlemsche Orkest Vereeni ging een concert worden gegeven in de Ge meentelijke Concertzaal, alhier. Solisten op dit concert zullen zijn: Me vrouw C. KanneBlooker, sopraan en Je heer W. F. Paesi, tenor, beiden te Haarlem en de heer M. E. A. van Oppen, bas, te Amsterdam. Aan den vleugel de heer Jac. Bonset, Amsterdam. Voor'het St Nicolaasfeesl der R.-K. Wee zee en Ouden van dagen kwamen 'hij den Binnenvader van het St. Jacob s Godshuis, Hagestraat 10, ed volgende giften binnen: Mej. H. 2.50; van een zieke 2.00; J. S. 1.00; van een werkman 1.00; mej. N. N. 1.00; van een oud-wees 0.50; mej. N. N. 1.00; tot zekere intentie H. J 1.50; van een wees 1.00; van een oud-wees 1.00; uit de spaarpot van twee zusjes 0.50; van een gouden bruiloft in „St. Bavo 5.00; van een oud-wees 10.00; N.N., Zilk 1.00; N N. 1.00; N. N. 0.50; N. N. 0.25; N. N. 1.00; G. B 2.50; N. B. tot lafenis der G. Z. 2 50 Allen hartelijk dank. Ook kwamen nog in van de firma v. L. twee mooie poppenwiegen. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat het Consulaat-Generaal van Portugal te Amsterdam, naar aanleiding van vele ian- vragen uit handelskringen om inlichtingen omtrent het verbod van invoer van kaas in Portugal, zich gewend heeft tot het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Lissa bon. Van daar heeft het Consulaat-Generaal telegrafisch jle volgende mededeeling ont vangen: Met ingang van 27 October is inderdaad de invoer van kaas in Portugal verboden. Tot den invoer worden nog slechts toege laten goederen, die op dien dag: a. In Portugal op dien dag in de douane lagen; b. Zeilende waren; c. In het land van herkomst reeds waren uitgeklaard; I d. Waarvan onomstootelijk vaststaat, dat de levering reeds betaald was. Naar wij vernemen, heeft de R.-K. Kring besloten, de succesvolle opvoering der klucht „Pension Buller" nog eenmaal te geven en dan ten bate der missie van pater Staal. Ook deze weldadigheidsuitvoering zal ge geven worden in den Stadsschouwburg en begin Januari plaats hebben. Het misêie- comité gaf bereids de vereischte toestem ming. Wij wisten het al wel lang, dat het niet boterde tusschen het gemeentebestuur van Haarlem en de leiding van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur, maar wie er nog niet van overtuigd was, kon dat ervaren uit het jongste schrijven van Bollen- cultuur aan het gemeentebestuur van Haar lem. Het gemeentebestuur van Haarlem had de Hiding van Bollencultuur onwellevend heid verweten, omdat het de gemeente Haarlem niet in kennis had gesteld van de plannen om den zetel van Bollencultuur naar Heemstede te verplaatsen. Tegen dat verwijt van onwellevendheid, komt de leiding van bollencultuur op, maar beter zou het achterwege zijn gebleven, want dan zou het groote publiek tenminste niet geweten hebben hoe klein groote man nen kunnen zijn. Is dat nu inderdaad eqn vitterij en kleingeestigheid flinken mannen waardig? Kinderachtig en vitterig doet het in bedoeld schrijven van Bollencultuur aan om van andere dingen te zwijgen wanneer het als klacht neerschrijft de maandenlange versper ring van de beurszaal door palen, „ofschoon was voorgespiegeld, dat, indien wi; onze toestemming tot het plaatsen der pallen ver leenden, de werkzaamheden slechts een paar weken zouden duren." Dit slaat ongetwijfeld op de verbouwing en restauratie der concertzaal na den plaats gehad hebbenden brand. Ook de mededeeling dat herhaaldelijk te vergeefs om archiefruimte is gevraagd, doet een nuchter mensch bedenkelijk het hoofd schudden en zich de vraag stellen of er men- schen in de wereld zijn, die niets nuttiger te doen hebben dan over zulke dingen te „kiften". He', is het eenige woord dat ons uit de pen wil als qualificatie daarvan. Ten slotte kunnen wij ni«| zeggen, dat de leiding van Bollencultuut zich in onze oogen nu gerehabiliteerd heeft voor wat be treft het verwijt van onwellevendheid dat haar is gedaan. Nuchter staan de zaken zoo: Bollencultuur zat in een gebouw van de gemeente Haar lem, dat haar toch niet zonder welwillend heid was afgestaan. Die welwillendheid was - een gevolg van den wensch om den zetel in Haarlem te houden. Er werd een aanbod gedaan door Heemstede, waaromtrent na tuurlijk onderhandeli-gen volgden en het eerste wat de burgerij van Haarlem er van hoort is een enthousiast artikel in het or gaan der Vereeniging, waarin vurig gepleit wordt dat aanbod van Heemstede aan te Kijk eens, een gast vat wellevendheid te genover zijn gastheer in den regel anders op, „St. Franciscus-Liefdewerk" heeft ge vraagd, om afgelegde jongenskleeren te mo gen ontvangen. Onze kuismóeders, die hun kleerenkast eens nakijken, zullen voorzeker met genoegen dit verzoek daadwerkelijk steunen. Maar daar komt zoowaar onze zus ter voor Maatschappelijk werk onzen le zeressen nog wel bekend, nietwaar? ook een aanval doen op de overblijfselen van den uithaaltijd onzer huismoeders. O. neen, ze schiet niet onder de duiven van het „at. Fransiscus-Liefdewerk", maar ze vraagt om meisjes-, vrouwen- en mannenkleeren, die no<! over zijn, te mogen ontvangen. Ze kent zooveel huishoudens, waar een stel kleeren, mannen-, vrouwen- en meisjeskleeren zoo goed van pas komt in den kouden winter tijd. Alles is welkom, zoowel onder- als bovengoed, en het verzoek is natuurliik, dat de kleeren niet „op" zijn. Ze gaat n goeden tijd tegemoet, de goede zuster, als straks, in Januari, het Brokkenhuis gaat werken Ze hoopt daar ruim haar deel van te krij gen als ook de Katholieken dat liefdewerk steunen, maar nu heeft zij nog een kwade maand, de maand December, voor den boeg. Wie helot haar er doorheen? Adres? Even de Mariasti,:hting-telefoon-393-opbel- len met de mededeeling van uw adres, waar een pakje of pak kleeren kan gehaald worden. Nog liever is het als het pakje even bezorgd kan worden aan de Maria-Stichting met de mededeeling; voor de zuster van het Maatschappelijk Werk. Huismoeders, kijkt nu even uw kast na, en laat de boodschap dan direct even aan de Maria-stichting brengen. Maar direct doen, anders vergeet u het weer buiten uw schuld. Mannen-, vrouwen-, meisjeskleeren, onder en bovengoed, 'en de jongenskleeren, die u niet aan Sinte Franciscus cadeau doet. Alles is welkom. Helpt de zuster even doorde barre Decem bermaand heen! U herinnert zich toch de geschiedenis van Sinte Martinus wel, die zijn mantel met den arme deelde? Barometerstand 9 uur v.m.: 780. Achteruit. OPGAVE VAN. Het was de Recherche ter oore gekomen, dat er plannen waren beraamd om bij de 61- jarige winkelierster M.P.J.S. wonende in de Kleine Houtstraat 125, diefstal te plegen. Voortdurend werd het perceel bewaakt, totdat nader bekend werd, dat de diefstal gistermorgen zou plaats hebben. In de vroegte stelde zich daarop in het voornoemde perceel een inspecteur der re cherche verdekt op, terwijl in een tegenover liggend perceel zich een rechercheur ver borg. Omstreeks half negen uur kwam een mans persoon in den winkel en vroeg een flesch zoutzuur. Teneinde deze te halen moest de winkelierster zich begeven naar een achter den winkel gelegen localiteit. Dit was aan de roovers waarschijnlijk bekend, want plotse ling werd zij van achteren door haar loop knecht aangevallen. De in den winkel zijnde persoon kwam nu ook toeloopen en samen bonden zij daarop de juffrouvv; onmiddellijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1