Ml in den rug? Ingezonden Mededeelingen DE SPAHRNEBANK UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelingen Kloosterbalsem Gt)LF. LAATSTE NIEUWS. ORDE EN ARBEID. MUZIEK. Italiaansche Opera Traviata. a 60 cents per regel. Zijn Uw handen en lippen De vlaggen uit in de Groote Houtstraat. Alliance Francaise. BURGERLIJKE STAND. De dienstregeling van de Tram. D. O. S.—V. S. V. De ijsbaan en de vorst. VERKEER EN POSTERIJEN. Meer treinen in- en naar Nederland. GEMENGD NIEUWS. Sabotage bij de Marine. Grondverschuiving. so3/8 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 0 59V2 Groote schade in de „Streek" door de strenge vorst. HEEMSTEDE. ZANDVOORT.. SPAARND/ M. OVERVEEN. BLOEMEND A AL, VELSEN. VIJFHUIZEN. INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHIETEN. a 60 cents per regel. verdrijft de pirn Niet naar Kampen. De Raad van den Volkenbond. Kemal Pasja naar Frankrijk. De Mexicaansche consuls in de Britsche Dominions. Telegraphisch Weerbericht. De wijziging der Arbeidswet een handdoek voor den mond en de o.ogen. en wierpen haar achterover op den grond. Een derde persoon, die buiten op den uit kijk gestaan had, kwam ten slotte ook naar binnen. De in het perceel aanwezige inspecteur der recherche schoot onmiddellijk op het drietal af, ontzette de winkelierster en over mande een der personen, terwijl de andere twee naar buiten vluchten. De rechercheur echter, die in de tegen overliggende «woning verborgen was, ach tervolgde een dezer personen, en slaagde er in deze in een schuur, gelegen achter een 'ogement in de Witstraat, te arresteeren. Beiden werden naar het Bureau gebracht. De derde persoon werd even daarna in zijn woning aangehouden. Op het bureau werd het heldhaftige!?) drietal gefouilleerd en het bleek dat ieder hunner in het bezit was van een masker. Zij hebben een volledige bekentenis afge legd, en zeiden dat het hun bedoeling was om de winkelierster van al haar geld en geldswaarden te berooven. De aangehoudenen zijn de 23-jarige loop knecht W. v. O., wonende te Haarlem, de 21-jarige A. F. v. S„ wonende te Schoten .deze werd in het schuurtje aangehouden) en de 18-jarige L. B'., eveneens te Schoten woonachtig. De twee eerstgenoemden zijn. al eerder met de justitie in aanraking geweest. De Haarlemsche Politie, die in deze zaak een groote activiteit aan den dag heeft ge legd en daarvoor zeker een woord van hulde verdient, meent een goede vangst te hebben Jedaan. Nog zij vermeld, dat door het hardhandig aptreden van deze drie roovers, de bejaar de winkelierster bewusteloos was geraakt. De aangehoudenen zullen heden aan de Jt»"tit5e i'-or^en overgeleverd. Mej. Schipper deelde ons omtrent dezen overval nog bet volgende mede: Een week geleden ontving zij bezoek van iemand, die haar mededeelde, dat hij des avonds op de Dreef een gesprek had afge luisterd tusschen eén drietal personen, waarbij besloten werd een overval te doen in de woning van mej, S., waarbij een van hen in dienst was. Uitvoerig was daar besproken hoe men den aanslag zou aanpakken. Zooals te begrijpen valt was deze mede- deeling allesbehalve een gelukstijding voor een alleenwonende dame. Zij spoedde zich dan ock naar de poitie die direct uitgebrei de maatrege'en nam. Gistermorgen nu zou die overval plaats hebben Alvorens de zaak open ging had een in specteur der recherche zich verborgen op de gang boven de trap. o]n) 0, rf-on-i liggend kon hii. ind'Cn hij zijn hoofd even vooroverboog het ge heels terrein overzien. Nadat de winkel was opengesteld en een drietal klanten reeds geholoen waren, kwam eindelijk no. 4. Mej. S. had echter een voorgevoel dat dit een der personen was die in het com plot betrokken waren, en wilde aanvanke lijk haar loopjongen op hem afsturen om hem te helpen. Deze loopjongen echter was fen d:t \»as haar bekend) ook in het complot betrokken. Hij was pas een drietal weken bij haar in dienst en had ook eenige weken gevangenis straf wegens diefstal achter den rug. Dit was aan mej. S. reeds eenige dagen nadat hii zijn betrekking had aanvaard, bekend geworden. Dit was dan ook de reden dat zij besloot door den zuren appel heen te bijten en zelf den „klant"? te helpen. Deze bestelde een flesch zoutzuur, een artikel, dat niet in den winkel aanwezig is, en waarvoor zij zich naar achteren moest begeven. Nauwelijks was zij bij de gang gekomen, of haar loopknecht viel haar van achteren aan en werd spoedig door den „zoutzuur"- klent geholpen. Hoe deze aanval afliep, neeft men reeds kunnen lezen. Alle drie werden spoedig gknipt. Dat deze roof et geweldpleging een zeer brutaal staaltje is, mag blijken uit het feit, dat het perceel, waarin de drogisterij van mej. S. gevestigd is, vlak bij den hoek van de Kampervest en Kleine Houtstraat slaat, een punt waar het vooral des mor gens om half 9 uur zeer druk is. Hedenmor gen is door de politie de bagage van den loopjongen, bestaande uit 2 jassen wegge haald geworden. Toen deze gisteren na de misdaad gevat werd, vroeg hij aan den in specteur, die hem aanhield: „Kan ik eventjes mijn jas gaan halen?" Inspecteur; „Geen kwestie van. Je gaat met mij mee." De aangehouden v. O,: „Ja, maar zonder die jas zal ik misschien kouvatten." Inspecteur: „Nou, dat zou werkelijk zon de zijn!" De inspecteur was waarschijnlijk zeer te recht van meening, dat men dit personage beter gevangen kon hebben zonder jas, dan eventueel op vrije voeten met een jas, want dat het nu juist geen makke jongens waren behoeft na het bovenstaande zeker wel geen betoog meer. Nog zij vermeld dat de eventueele buit hoogstens 200 a contant had kunnen zijn. Verdi's Traviata beleefde in de vertolking Jer Italiaansche Opera Maandagavond een succesvolle opvoering. Het is de kunst der Italianen een gave en vooral aannemelijke uitbeelding te geven van de personen, welke men in het muziek drama zich denkt, wat, vooral de moeilijke partitie in aanmerking genomen, niet als een iichte taak is te beschouwen. Het leggen van een fijn accent en het jui ste kiezen van het rythme geeft geheel an dere kleurschakeering, welke sommige mis standen doet verdwijnen. De creatie van Violetta door Albertina Cassani was in meer dan één opzicht een voortreffelijke. Het zou moeilijk vallen te beslissen wat meer trekt, haar stem, of haar acteeren. Haar reinheid en zuiverheid van toonvor- ming, tegelijk met haar gevoelig spel, dat den geheelén avond zijn gloed behield, gin gen hier hand aan band. Van het eerste oogenblik af wekte zij be wondering; in de hoogere liggingen won haar geluid steeds meer aan klaarheid en openheid en dit, gepaard aan een techniek, .velke met zichtbaar gemak werd ten toon- gespreid, deed soms aan het phenomenale grenzen. Deze veie uitstekende eigenschappen, naast haar fijn spel, moesten enthousiasme wekken. Geen wonder, dat zij meermalen bij open doek een geestdriftig applaus in ontvangst had te nemen. Niet minder goed stbnden haar partners aaar ter zijde. Hiervan noemen wij aller eerst Alfredo Germont (Oliviero Bellussi), die met Violetta een heerlijk aaneenslui tende samenzang gaf, en wiens tenor ook in de solo-partijen goed werk deed. In acteeren stond hij niet minder dan Violetta. Giorgio Germont (Carlo Cavallini), heeft een sonore bas, die zich voor zijn partij uit stekend leende en die een grootcn omvang, soms wat te groot, bleek te hebben. Ove rigens verdient zijn spel, zoowel als zijn zang niets dan lof, vooral in de tweede acte, in zijn spel met Violetta en Alfredo Germont. De koren, zoowel als de kleinere rollen waren goed op dreef, en meermalen liet ook de zuiverheid van de laalsten niets te wen- schen over. Hiervan was alleen uitgezon derd het Carnevalslied, uit de laatste acte. Dank zij echter de goede leiding, werden ongelukken voorkomen Het waren niet alleen de drie hoofdper sonen. welke hier het geheel moesten dra- jen; ook de overigen sloten zich in goed pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Puro). In doozen van 30, *.0 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. spel tot een mooi aaneensluitend- geheel aan. Fratini's bezielende leiding was ook op het tooneel goed merkbaar en het orkest besteedde zijn uiterste krachten aan de par tituur Voor het meerendeel dan ook met goed succes; we mogen hier wel even aan stippen de zuiverheid van het strijkensem- ble. Het woog in zijn geheel echter niet te gen het koper op. Dit was wel jammer, doch het euvel trad niet dikwijls op, daar het ko per hier een minder belangrijke rol be kleedt. Ook Fratini moest in de herhaalde toejuichingen deelen, en moest tot twee rn al toe ten toonecle verschijnen. De tamelijk goed bezette zaal toonde zich zeer ingenomen en herhaalde malen moest gehaald worden. De asialteering opgeleverd. Het bestuur der Groote Houtstraatver- eeniging schrijft: „Aan een reeds lang gekoesterd verlang- gen van dc bewoners der Groote Hout straat is dit najaar voldaan. Een geruisch- looze wegbcdekJcing is in onze straat aan gebracht. Medio November zal de asphal- tcering der hoofdstraten van onze stad van het Sta.ion tot aan de Groote Houtbrug door de aannemers worden opgeleverd en daarmee is dc voornaamste verkeersweg voor onze stad in een toestand gebracht, de hoofdstad van de provincie waardig. Het bestuur heeft zich in verbinding ge steld met de besturen van Kruisstraat en Kruisweg Vereeniging en deze besturen zijn ovtreen gekomen hun leden te ver zoeken, op Dinsdag den 18den November e.k. de vlag uit tt steken, om daardoor aan onze hoofdstraten op 18 November een feestelijk aanzien te geven. Tevens is een gezellige bijeenkomst ge organiseerd op Dinsdag 18 November a.s., 's avonds 8 uu<- in de bovenzaal van Café Neuf. Aan het verzoek om te vlaggen is wel voldaan, maar.magertjes. Op den Kruisweg ging het nogal met het vlaggen- vreugde-betoon, maar in Kruisstraat en Groote Houtstraat vlotte .het niet erg, Om 9 uur telden wij er in he geheel vier in de Groote Houtstraat, waarvan twee bij bestuursleden. Langzaam aan kwamen er wat meer vlaggen, maar een eerepoort van rood-wit-b!auw was het nog lang niet. In de Tweede Groote Houtstraat hingen iets meer vlaggen dan in de Eerste Houtstraat, waar bet erg poover was Het bestuur der Groote Houtstraatveree- niging had meer succes verwacht. Wellicht dat het vanavond beter gaat. Men schrijft ons. De uitvoering in den schouwburg aan den Jansweg, op Donderdag a.s., waarbij de heer Henri Expert als spreker zal op treden on een koor van 20 dames en hee- ren „Chanterie de la Renaissance" zich zal doen hooren, trekt bijzonder de aan dacht. Reeds is een groot aantal plaatsen genomen. Een volle zaal is te verwachten. Als gasten van het Haarlemsche Comité zullen dien avond in den schouwburg aan wezig zijn de heer Charles Bénoist, gezant van Frankrijk, de consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, baron Palu de Ia Barriere, en de heer Paul Labbé, alge meen secretaris van de „Alliance Fran chise" te Parijs. Getrouwd: 18 Nov. B. M. Paanakker en E. Boon; J. H. Bangert en C. C. Timmer; A, Loos en W. Gerritsen. Geboren: 13 Nov. z. van K. A. Passchier v. d. Klauw; 15 Nov d. van E. E. Groe- neveldSombroek; 17 Nov z. van E. Bijns- dorpv. Tongeren; d. van B. Vermeerde Vries. Overleden: 16 Nov. H. P. WarnierKen- nedij, 74 j., Nassaustraat; 17 Nov. P. Kloos terDiemel, 84 j., Oranjeboomstraat; H. M, C. v. EldikGreep, 34 j., Leidscheplejn; A. C. 8 j., d. v. A. M. P. Jacobs, Kamperlaan; J. C. v. Poelgeestv Rijn, 87 j„ Valkestraat; 18 Nov, T. v. Balen BlankenGroot, 55 j„ Duvenvoordestraat. Onlangs hebben wc een klacht opgenomen over de ongeregelde dienstregeling der stadstramlijuen. Er werd de mogelijkheid ge opperd, of deze slechte verbinding soms was te wijten aan het vallen der bladeren, welke dan misschien te veel de rails zouden be dekken of de rails te glad zouden maken. We hebben naar aanleiding \*n die klacht bij de tramdirectie geïnformeerd en thans vernemen wij. dat er een verbetering in de dienstregeling zal worden aangebracht Er zal n.l. tusschen de verschillende diensten 'n nieuwe dienst worden ingelascht. Hierdoor worden de rijtijden eenigszins verlengd, ter wijl een meer gelijkmatige dienstregeling daardoor verkregen wordt. Op de lijnen ZandvoortHaarlem en HaarlemAmsterdam is dezer dagen ook een nieuwe dienstregeling ingevoerd; op de eerste lijn n.l. een kwartier-dienst en op de tweede een haF-uur-dienst. Tot nu 'ie was dit resp. een 10-minuten- en een 20- minuten-dienst. Tegenover deze verminde ring van diensten «taat evenwel dat vo"~- namelijk met sneldiensten gereden wordt, waardoor de rijtijden iets verminderd wor den. Voor de forensen is deze regeling niet bepaald een verbetering, daar zij te Haar lem moeten overstappen. Echter is, naar ons wordt medegedeeld, ook deze regeling slechts een vooroopige, daar het volgend jaar Maart, als de bloemententoonstelling te Heemstede begint, toch een geheel nieuwe dienstregeling zal moeten worden ingevoerd. Klasse C. Gisteravond had in café „Ruimzicht" bo vengenoemde wedstrijd plaats. Over het algemeen werd er goed gesoeeld. Wij zien in V. S. V. een sterke ploeg waar wel de gelijk rekening mee gehouden dient te worden. Als uitblinkers mogen wii noemen Mecuwenoord van D. O, S. en Kraak van V. S. V. De totaal uitslag was: V. S. V. 354; D. O. S. 325. Men is dezer dagen begonnen met de ijs baan aan de Kleverlaan onder water te zet ten. De pompen, welke de ijsbaan van wat'er moeten voorzien, waren, naar wij vernemen, in het ongereede geraakt. Men werkt echter intusscben met bekwamen spoed om het euvel te herstellen. Od verschillende plaatsen in den omtrek beeft men reeds op ondergeloopen land schaatsen gereden. De vorst beeft ook de werkloosheid aanzienlijk doen toenemen, doordat vooral vele bouwwerken stil zijn komen te liggen. Het aantal van hen, die zich gisteren om deze reden bij de arbeidsbeurs opgaven, kan wel op een paar honderd gescnat wor den. Intusschenschijnt het ergste al weer geleden te zijn, want hedenmiddag begon het te dooien. Het is eigenlijk ook wel een beetje heel vroeg, om nu al te winteren, Binnenkort wordt door het inleggen van nieuwe treinen de dienst belangrijk verbe terd. Ook het aantal treinen naar Neder land zal vermeerderen. Men meldt uit Helaer aan de Msb.-. Onder dc bemanning der Marine alhier schuilen enkele manscnappen, die hun on tevredenheid uitten door het plegen van sabotage. Zoo zijn aan boord van „De Gel derland" twee geweergrendels over boord gegooid. Van .het oliereservoir, waarin de stookolie voor de onderzeebooten wordt bewaard heeft men, naar het gerucht de ronde doet, enkele honderden liters olie laten wegioopen Naar aanleiding van deze sabotage heeft de commandant de noodige maatregelen getroiten. Vanmorgen werden de manschappen voor den boeg geroepen en door den commandant toegesproken. De wachten zijn versterkt en de groote exccrcitie-loods wordt streng bewaakt. Het bedrijf der sabotage-plegers wordt door de onderofficieren en door bijna alle manschappen ten strengste afgekeurd. Tot nu toe is aan de schepelingen nog de gewone vrijheid van beweging gelaten. Naar we vernemen is een groot gedeel te van de bestrating grenzenue aan' loods 4 van de K. S. M. aan het einde der Suri- namekade te Amsterdam plotseling inge zakt, ook de zandbodem onder het linker deel van genoemde loods is vrijwel geheel verdwenen en op het oogenblik kabbelt onder een groot gedeelte van den loods- vloer het IJ-water. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op last der gemeente was men be zig met langs de kade bii genoemde loods den IJ-bodem uit te baggeren, toen op een gegeven oogenblik de bestrating voor deze loods instortte. Bij onderzoek bleek, dat het zand, dat tusschen de heipalen, waarop de looJs rust, door het baggeren was weggezakt, waardoor voor en onder het bouwwerk een groot gat ontstond. Onmiddellijk wer den de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen en werd het gevaarlijke terrein over een groote oppervlakte afgesloten. De loods zelf loopt geen gevaar. Onder leiding van gemeente-ingenieur is met het dichtspuiten van het gat, dat g ooter dan 10 meter in het vierkant is, een aanvang gemaakt MEDEGEDEELD DOO De Beurs opende heden: iets beter. j V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 951/4 95l/4 6% Nederland 1923 101 101 4% Nederland 1917 8511/ig 83S/S 7% N.-I. 1921 A. 1025/8 00 10 CM O 6% N. I. 1923 D. 97 97 6'/l6 dito Gem. Eigendom 65 Mij. „Nederland" 150S/8 Scheepvaart-Unie 12 Q5/4 1263/4 Rotterd Lloyd 123l/4 135 135 761/4 7Gl/a Holl. Stoomboot 27 27 43Ql/8 434l/a 0 3 69 372 77 77 Koloniale Bank 1761/4 176l/2 1331/8 134 I20I/2 1.20l/2 1201/4 1201/2 Phoenix 92 Geconsolideerde 161 160 333 336 U. S. Steel 113l/3 114 Marine comm ,2?/l6 123/4 Vorstenlanden 162 161 Actions id 162 162 Con,p Merc. Arg 13 18 Poerworedjo 125?/8 126 Oude Dell 377 377 3731/4 3733/4 Deli Batavia 346 3/4 349 Amsterdam Rubber 1565/g 1551/2 Serbadjadi 193 104l/a 104 1261/2 126 Doritsche Petr 317 Southern Rails 711/2 73 1451/4 I44I/2 Anaconda 80 183/4 Comm. Maxwell 43/s 18 NOVEMBER EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0 593/4 PARIJS 13 13 15 BRUSSEL 11 97l/a 12 05 WEENEN 0.351/2 0 353/s LONDEN 11 491/., n.521/3- STOCKHOLM 66 90 66 90 KOPENHAGEN 43 90 44 - CHR1STIANIA 36 90 37.— BAZEL 47 4-8 NEW-YORK 2 49^2 2 493/a ROME 10.80 10 80 Voor de bloemkooltelers onder de tuin ders begint het er- slecht uit te zien. Door de vrij plotseling ingevallen vorst, die zoo hevig optrad, zijn tal van bloemkoolakkers waardeloos geworden. Bij de hooge prijzen, welke de laatste tijden zijn besteed, is dit voor velen een aanzienlijke schadepost. Ook van de andere koolsoorten zijn nog betrek kelijk groote boeveelheden buiten. Hoewel deze beter tegen de vorst bestand zijn, i er voor verschillende bouwers nog schade te verwachten. Met man en macht wordt nu alles zooveel mogelijk nog binnen de kool boeten gehaald. Men meldt ons nog; De te vroeg ingevallen vorst heeft aan de kool enorme schade berokkend. In de „Streek" raamt men de schade op 250.000. Feestavond R. K. Bouwvakarbeiders. Zaterdagavond werd in het R.K. Veree- nigingsgebouw een feestavond gegeven door de afdeeling Heemstede van den Ned, R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Een groot aantal genoodigden was opge komen, zoodat er geen plaatsje onbezet bleef terwijl er een recht gezellige stem ming heerschte. Deze werd niet weinig ver hoogd door het strijkje van de heeren Kui pers, v, Tongeren en N. N., dat den avond inleidde met vroolijke muziek en verder af wisselend zich deed hooren, opdat de aan wezigen zich geen oogenblik zouden verve len. Hiervoor was trouwens weinig kans, want er was door de ijverige feestcommissie een zeer uitgebreid en gevarieerd programma samengesteld, waaronder een paar verassin gen waren, die veel beloofden. Om 8 uur ging het tooneelscherm omhoog en zag men het bestuur met 4e feestcom missie op het met groen versierde tooneel geschaard. De voorziter, de heer C. van der Linden, nam het woord en na het feest met den Christelijken groet geopend te hebben, heette hij de talrijke aanwezigen van harte welkom. Het deed hem genoegen, dat er zoovelen waren, die de dagelijksche zorgen voor een keer opzijde gezet hadden om de zen avond eens aan een gepaste feestvie ring te wijden. Niet minder genoegen deed het hem, den heer Vollaertè welkom te heeten, die dezen avond een propagandisch woord zou spre ken. Dan herdacht de voorzitter de vele ver diensten van den heer v. d. Eem, ook hier aanwezig, die de vereeniging vele jaren lang als voorzitter getrouw en ijverig en zeer ver dienstelijk heeft geleid. Namens de afdee ling bracht spr. den heer v. d, Eem hier voor een woord van hartelijken dank, (ap plaus.) Hierna richtte spr. nog een woord van welkom tot de afgevaardigden van den Volksbond en andere afdeelingen en hij be sloot zijn openingsrede met een bijzonder woord van dank te brengen aan de feest commissie, die zich geen moeite heeft ge spaard om dezen feestavond in alle opzich ten te doen slagen. Met een luid applaus betuigden de aanwezigen hun instemming. Nadat de heer vam'Eksel, namens de feest-- commissie, de vergadering nog eens had toegesproken, waarbij hij o.a. wees op de fraaie prijzen der verloting, kon aan het pro gram worden begonnen. De heeren Toledo en Henneman vulden met hun liederen en voordrachten een be langrijk deel van den avond. Beiden zijn in Heemstede sinds lang geen onbekenden meer en Zaterdagavond hebben zij "bun naam gehandhaafd. Dikwijls brachten zij een har telijken lach in de. zaal en met hun creaties van uiteenloopenden inhoud hadden zij een gróót succes. In dat opzicht hebben zij een groot aandeel in het slagen van het feest gehad. Later op den avond betrad de» heer Vol- laerts den katheder om de aanwezigen toe te spreken. Hij hield een gedegen redevoe ring. waarin hij o.m, een kernachtige en welverdiende hulde bracht aan den oud- foorzitter, den heer v. d. Eem en ook aan iens echtgenoote. Dan besprak hij de bouw vak-organisatie, wees op de resultaten en constateerde met voldoening, dat de afdee ling Heemstede steeds een gezond leven leidt. Spr- hoopte aan 1 zijn beschouwingen een pleidooi voor de Roomsche organisatie vast, dat bij de aanwezigen grooten bijval ver wierf. De verloting vormde ook een voornaam punt van den avond. Er waren keurige prij zen beschikbaar gesteld, zoodat begrijpe lijkerwijs met heel veel animo aan de ver loting werd deelgenomen Later was er nog een grabbelton, die aan leiding was tot veel hilariteit. Resumeerende mogen we gewagen van een uitstekend geslaagden feestavond, Uitvoering Gymnastiek vereeniging. Za terdagavond gaf de Gymnastiekvereniging „Oefening Staalt Spieren" in „Monopole' een openbare uitvoering, In het openings woord heette de voorzitter, de heer van Gort, de vele aanwezigen hartelijk welkom. Hij sprak een woord van dank tot de feest commissie voor haar werkzaamheden bij het 20-jarig jubileum van de vereeniging en ook tot de burgers, die door hun gif ten de feestcommissie in de gelegenheid hadden gesteld, de vereeniging 'n geschenk te bieden. Het speet hem, dat de bescherm heer, dr. C. A. Gerke door ongesteldheid verhinderd was dien avond aanwezig te zijn. Hij hoopte dat dr. Gerke spoedig zou herstellen van zijn ziekte. Hij herinnerde er aan, dat de damesafdeeling in Utrecht op de nationale wedstrijden de eere-prijs had den behaald in het nummer „verplicht vrije oefeningen" en sprak den wensch uit, dat de vereeniging steeds zou mogen blijven vooruitgaan. Daarna begon men met de oefeningen en liet de Veteeniging zien wat in haar was. Al de nummers werden cor< reet uitgevoerd. Ook de oefeningen door de jongens en meisjes waren buiten gewoon goed en een woord van hulde komt zeer zeker toe aan den Directeur, den heer H. B. Dreijer voor het doeninstudeeren der nummers, want het zal hem zeer zeker veel inspanning hebben gekost om er alles zoo goed in te brengen. Men kreeg ook de vrije oefeningen te zien van de dames, waar mede zij te Utrecht den eere-prijs hadden behaald. Het slotnummer „de Groep", be licht met kleuren, was een waardig slot. Iets nieuws op het programma was het wer ken op den springtafel. Het bleek dat de vereeniging dit geschenk van dc burgerij op prijs gesteld heeft, want de oefeningen daarop bewezen, dat cr veel op gewerkt wordt, dat het een toestel was, dat ont brak, maar dat zeer werd begeerd en noo- dig was. De eere-voorzitter, de heer L N. van den Bos bedankt aan het slot den Directeur en dt leden van O. S. S. voor den gezelligen avond en voor alles wat zij vertoond had. Hij hoopte i dat de vereeni ging steeds in bloei zou mogen toenemen en eindigde met een driewerf hoera voor de O. S, S. Li ebt storing. De Oostzijde van ons dorp had Maandagivond geen gaslicht. De menschen moesten zich behelpen met pe troleum. Verstelcursus, De nieuwe Verstelcursus zal a.s. Ijonderdagmiddag beginnen. Jubileum scbietvereemging „Generaal Jou- bert". 19 November 1899 werd deze ver eeniging opgericht, en zal dus morgen 25 jaar bestaan. „Generaal Joubert" is de oud ste vereeniging in deze gemeente op sportief gebied. De datum van oprichting werd, om wille van de Koninklijke goedkeuring en toestem ming tot oprichting, definitief vastgesteld op 1 Januari 1900. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, om den dag van morgen onopgemerkt te laten voorbijgaan, doch, zooals gebruikelijk bij een zilveren jubileum, in Januari J925 een Nationalen schietwedstrijd te houden. Burgerwacht. De oefeningen met buks en pistool zullen dit seizoen gehouden wor den: te Bloemendaal, in de schietbaan van Café „Vreeburg", Kerkplein, lederen Zater dagmiddag van 35 uur, aanvang 22 No vember a.s.; te Haarlem, in het schietgebouw aan de Schouwtjeslaan, eiken Donderdag avond van 7.3010.30 uur, aanvang 20 No- venber a.s.; te Vogelenzang, in het gebouw van den R.K, Volksbond, eiken Zaterdag avond van 710 uur, aanvang 22 Novem ber a.s. DE DIRECTEUR VAN HET POST- EN TELEGRAAFKANTOOR. Bij Koninklijk besluit van 11 November is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Laren (N.-H.) de heer G. J. D. De- genaar, thans directeur van het post en te legraafkantoor, alhier. Een „gewichtige" drenkeling, Maandag avond ging de heer Hoenderdos een varken halen bij P. J„ aan den Spieringweg, ten einde het beest te slachten. Blijkbaar had kwikstaart in de gaten wat lot boven zijn zwijnenhoofd hing, want het beest verzette zich in die mate, dat het in een diepe sloot terecht kwam. Met 6 man heeft men een uur getobt om het varken, dat bijna 400 pond woog, op het droge te brengen. Niet gelukkig. De tractor begint in on zen polder al meer in gebruik te komen. Nu in den bietentijd ziet men er ook "vaak de zwaar beladen wagens mee uit het land ha len, wat dan ook uitstekend gaat. Maar er is ook een soort vaardigheid noodig om deze trekmachines te besturen, Meermalen is het al gebeurd dat er een te water geraakte. Zoo had ook dezer dagen, de landbouwer P., aan den Vijfhuizerweg, bet ongeluk, twee malen achter elkaar met zijn tractor in de sloot terecht te komen. Voer den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Weinig menschen zullen er zijn, die met den trein naar" Amsterdam reizende, het woonwagenkamp voorbijsporend, niet een huiverend gevoel krijgen van: „Hé, hoe troosteloos hier te moeten wonen!" Voor al de menschen, die van buiten komen nit Bloemendaal's en Heemstede's dreven en die toch ook den drang naar vrijheid en 't open veld in 't bloed hebben, zullen zich, al schudt men het graag gauw weer van zich af, toch een oogenblik in 't voor bijgaan beklemd gevoelen en denken: stel- je eens voor daar te moeten leven! Die allen zal bet wel licht even eene verade- rning geven indien zij hooren, dat met een zeer kleine opoffering van hunne zijde, zij zichzelven dit onaangename gevoel kun nen verzachten. Lr is in Haarlem een woonwagen-comité zich het lot der wisse lende bewoners van het kamp aantrekt en tracht die menschen met raad en daad bij te staan. Door zijn toedoen werden reeds allerlei kleine verbeteringen in het kamp aangebracht. O.a. is er een gebouwtje ge zet, waarin op vaste dagen naai- en brci- mjddagen met de meisjes gehouden wor den, gezellige avonden met de moeders, sloydcursussen en lees- en schrijfïessen (een groot percentage is helaas analpha- beet) met de mannen, terwijl nog vele plannen en wenschen op het programma staan. Met groote animo is dit werk ter hand genomen, doch om het voort te kun nen zetten is GELD noodig. Daarom richt het Comité zich lot de ingezetenen van Haarlem en omliggende gemceüten met de bede om vrijwillige giften, die gaarne in ontvangst genomen zullen worden door Mevr. A. VAN MARSELIS HARTSINCK Haarlem, Floraplein 23. Mevr. D. SCHIEFER DECKER—STIBBE, Bloemendaal, Mollaan 5. if-«» VOOR VADERLAND EN KONING. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag j.l. haar eerste ronde geschoten voor den Haarl. Schietbond, 't Is jammer, dat deze vereeniging zoo afhankelijk is van hare Am- slerdamsche leden, want komen deze niet, zooals Zondag het geval was, dan kan men niet eens de vijftallen volmaken. Kan er dan van de vorming van korpsschutters onder de jongere leden niet meer werk worden ge maakt, zoodat men de buRer, Haarlem wo nende schutters niet bepaald noodig heelt. Er zijn toch jonge schutters genoeg, Men moet desnoods een bepaald systeem van oefenen maken en niet de jongeren aan hun lot overlaten. Indien er niet een zekere richting wordt gevolgd, waarbij na'uurlijk de medewerking van alle schutters onontbeerlijk is, zal men nimmer een aantal goed geoefende schutters bijeen kunnen brengen en dus ook nimmer klaar zijn óm aan een of anderen wedstrijd deel te kunnen nemen, Van belang is het ook, dat men niet direct de goede tweede vij'jftal-schutters bun series laat schieten, doch men moet eerst dc ze kerheid hebben, dat 't le vijftal compleet is of gemaakt kan worden. Dan heeft men ten minste reserves. Zcpcag .n hebben slechts 4 heeren in het eerste vi'ftal geschoten en behaalden slechts 725 p. Bepaald mooi is er niet geschoten, want de hoogste série was sléchts 93 p. Hoogste schutter was de heer H. v. Laan niet 184 p. Het tweede vijftal heeft in verhouding veel beter geschoten. Pier werden tenminste series genoteerd van 98 en 96 p. Door een ongelukje van een der heeren, werd bet tc'aal slechts 893 p. Hoogste 'kojrpsschutter werd hier de heer J. Jacobs, met 188 ,p. NATIONALE COMPETITIE. Aan de'zen wedstrijd zullen volgens op gave deelnemen:' St. Hubertus, 2, Breda; Eng. v. Nassau, 2, Breda; Jan v. Glvmes, 2, Rergen-oo-Zoom; Afedwede, 1, Dordrecht; Prinses Juliane, 1, Den Haag; Wilhe.lmina, 2, Leeuwarden; Cu- lémborgsehe Schietclub, 2. Culemborg; Lisse, 2, I issp; G*"aaf Floris. 2. Vogelenzang; V. V. en K., 1. Haarlem: Oen. Joubert, .5. Over- veen: ^Noemend Commando, 2 Bloemen daal: Oen van Mer'en. 2 Haarlem- Clan' dius Civilus. 1, Haarlem; Pro Regina 2, Voorburg; Willem Tel1. 3. Bodeg"a"€n; Ne derland en Oranje. 1, Alphen a.d. Rijn. Nog wordt bericht verwacht vatu Oranje, IJmuiden; Gen, de Wet, Santpoort; Gen, Cronjé, Schoten en eenige vercenjginges buiten Haarlem. GOLF TE NOORDWIJK AAN ZEE. Op de Zaterdag gehouden vergadering van professionals is besloten de door L. Graaf van Limburg Stirum geschonken beker te noemen L. van Limburg Stirum Professional Challenge Cup en dat deze zal verspeeld wor den op 12 Mei. De wedstrijd zal zijn een medalplay, terwijl de finale zal gaan over 36 holes. Wedstrijd tusschen professionals en een team van de Haagsche Golfclub. Zondag werd op de baan der Noordwij ksche Golf club de return-match gespeeld. Toen om half 11 werd aangevangen, waren de banen met rijp bedekt, hetgeen het spel zeer be moeilijkte. Toch werd er over het algemeen zeer goed gespeeld. Met de foursomes werd aangevangen, welke door de profs, werden gewonnen met 3 tegen 1 partij. Ook des middags bleven de profs meester van het terrein, daar zij in de toen gespeelde singles wonnen met 7 tegen 1 partij. De totale uitslag is alzoo, dat de profs, een schitterende overwinning behaalden met 10 tegen 2 punten, terwijl zij in Den Haag slechts een overschot hadden van 1 punt. Evenwel mag niet onvermeld blijven, dat de amateurs zeer waren gehandicapt, daar zij een van hun beste spelers misten, Jhr. E. Michiels van Verduynen, voor wien de hee* Fachiri inviel. Van de zijde van het publiek was zeer veel belangstelling uit de heele provincie, in weerwil van het koude weer. De heer E. Cremers hield een toespraak, waarin hij amateurs en profs, dankte voor hun wel willendheid om de return match hier te j spelen. Hij hoopte, dat deze soort wed^trij- j den door andere zou worden gevolgd, om- dat ze golfsport sterk bevorderden. De uitslagen van de verschillende par tijen volgen hier Foursomes A. van Dijk en D. Ooster voor (Profs.) slaan G. del Court van Krimpen en Mr. Joannides (amateurs) met 3 en 2. F. Pasqali en D. M. Monk (profs.) slaan Jhr. A. Calkoen van Limmen (am.) met 3 en 2 A. J. Ife en C. A. Andersen (profs.) ver liezen van Mr. O. Connor en Mr. Fachiri (am.) met 3 en 1. B. Duin en J. Oosterveer (profs.) slaan Mr. Patterson en Mr. Hartog met 2 up. De profs wonnen 3 partijen en de amateurs 1. Singles A. van Dijk (prof.) slaat C. del Court van Krimpen (am.) met 4 en 3. D„ Oosterveer (prof.) slaat Fachiri (am.) met 6 en 4. F. Pasquali (prof.) slaat Jhr. A. Calkoen van Limmen (am.) met 5 en 4. D. M. Monk (prof) slaat Jhr. Snouck Hurgronje (am.) met 4 en 3. A.J. Ifo (prof.) slaat Mr. Joannides (am.) met 5 en 4. C. A. Anderson (prof.) verliest van O. Connor (am.) met 4 en 2. H. Duin (prof.)slaat Mr. Patterson (am) met 1 up. J. Oosterveer (prof.) slaat Mr. Hartog (am.) met 5 en 4. De profs, wonnen 7 partijen en de ama teurs l._j| B—i AMERSFOORT, 18 Nov. Naar wij ver nemen, zal de school voor Verlofsofficieren met Januari a s. niet, zooals in 't voornemen lag, naar Kampen worden overgeplaatst. De voorbereidingen voor de zitting van den Raad van den Volkenbond, die op 8 Dec. te Rome zal aanvangen, schieten flink op. De zittingen van den Raad zullen plaats hebben in de Troonzaal van het prachtige paleis van prins Doria Pamphili. De gedele geerde van Brazilië Venanco zal den Raad presideeren. De andere voornaamste gede legeerden zijn Sallandra voor Italië, Briand, Frankrijk, Hijmans voor België en Brantiug voor Zweden. De gedelegeerde voor Groot-Brittanie is nog niet benoemd. De zitting van den Raad zal vermoedelijk 14 dagen duren, LONDEN, 18 Nov De Daily-Expres meldt, dat Moestapha-Kemal-Pasja en zijn vrouw, vergezeld van Ismet Pasja met een Fransch oorlogsschip een reis zullen maken naar Frankrijk. Het blad meldt verder, dat mili taire en maritieme manoeuvres in verband hiermede in het Z. van Frankrijk zullen worden gehouden. LONDEN, 18 Nov. Een Exchange-Telegram uit New-York meldt, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Mexico-City voor nemens zou zijn, Donderdag a.s. alle Con suls in de Britsche Dominions terug te roe pen, u» Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vaa 18 November. Hoogste. Barometerstand 776.8 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 750.1 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 November: Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke tot westelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, afnemende vorst 's nachts, overdag lichte dooi. Het Verbond van Ned. Fabrikantenvereem gingen heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin verzocht wordt, dat binnen den kortst mogelijken tijd zal worden voor zien in de leemte, ontstaan door het buiten werking komen van art. 26 der Arbeidswet 1919. Aangedrongen wordt het aanhangige wets ontwerp zoo spoedig mogelijk te aanvaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2