M f 750.- f250.- f 125.- f50- f40. J»™»™—"1 Woensdag 19 November 1924 47ste Jaargang No. 15895 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Een politiek testament. De aardbeving in Indië. Fietsplaatjes. 20 November VOOR PATER STAAL. De conferentie tusschen personeel en directie der N. Z. H. T. M. Twintig jarig bestaan van de afd. Haarlem (H. Augustinus) van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" Ü^FRANKEN's MELKBROOD streeft het volmaakte ter zijde. De vergadering der R.-K. Middenstandsvereeniging. Een inschrijving tijdens de vergadering brengt f900 op. Alle punten, noodig om een eventueel voortbestaan der vereeniging te verzekeren, aangenomen. Instelling van parochieele comité's. Opheffing van gebouw en adviesbureau. Het bestuursvoorstel tot liquidatie der vereeniging voorloopig ingetrokken. Duurte-actie bij het Spoorweg personeel „St. Raphaël" St. Nicolaas in de stad! Van een gelukkig paar. De brutale overval in de Kleine Houtstraat. NADERE BIJZONDERHEDEN. Een goede vangst der Politie. De eeuw van het kind. J. J. WEBER ZOON OntTciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarïent De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. LEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge ae verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenlange geheele on geschiktheid tot werken bij een ongevai met doodelijken afloop. bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger;. bij een breuk van been of arm; Di] verlies van te» andere vinger. De heer Troelstra heeft nu gisteren zelf in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij zich uit het parlementair leven gaat terug trekken. Dit is het laatste begrootingsdebat, waaraan hij deelneemt. Er steekt tragiek in dit afscheid. Deze po litieke leider met onbetwistbaar groote ta lenten, verlaat het strijdperk na harden ar beid van meer dan dertig jaar, zonder op tastbare resultaten te kunnen wijzen. In geen enkel bestuurscollege heeft hij een leidende rol gespeeld; in en buiten de Ka mer heeft hij steeds met scherpe critiek klaargestaan, maar 't was meestal afbreken en verhinderen, niet opbouwen en constru- eeren. De omstandigheden zijn hem zeker niet gunstig geweest. De enkele maal, dat zijn partij kans had op deelname in een regeering, dorst zij de verantwoordelijkheid niet aan; de eenige keer, dat er mogelijkheid was voor het aanstichten van een revolutie, weifelde hij, omdat de christelijke arbeiders zijn pols vastgrepen Aan het einde van zijn politieke loopbaan heeft hij in de Tweede Kamer zijn testament achtergelaten, 't Was alsof men een mo derne Mozes hoorde, die het beloofde land wel ziet, maar het niet mag binnen gaan. Dat beloofde land bestaat echter voorshands nog maar alleen in Troelstra's verbeelding; 't is de lang gehoopte en nimmer bereikte demo cratische coalitie. Schaper en Marchant heb ben de noodzakelijkheid daarvan voor 1925 vastgelegd; er is geen andere uitweg: de nieuwe groepeering komt zeker! Ook Trocl- stra heeft deze illusie gisteren in zijn laatste begrootingsrede als feit aangenomen en er zijn verdere verwachtingen op gebouwd. Merkwaardig te zien hoe een vos tot op zijn ouden dag toch alleen maar zijn haren ver liest. Dezelfde gevaarlijke redeneermethode, waaraan deze politieke leider voor een groot deel zijn succes dankte en waarmee hij zoo veel argeloozen achter zich heeft aangelokt, kon hij ook gisteren nog niet los laten. Met een zekerheid, die geen twijfel overliet, be gon hij voorop te stellen, dat de huidige po litieke verwording, het verval van 't par lementaire stelsel te wijten is aan de onzui verheid der christelijke coalitie, waaronder de laatste kwarteeuw in Nederland is gere geerd. En van deze onbewezen en onbewijs bare stelling gaat de oude socialistische lei der dan met een logica, waar verder niet veel tegen in te brengen valt en die hem een oogenblik weer deed schitteren in zijn vroegeren oratorischen glans, over tot het bewijs, dat er een nieuwe politieke concen tratie komen moet en wel op democrati- schen, op sovialen en niet op godsdiensti- gen grondslag. Wij vertrouwen, dat de leiders der Ka tholieke Kamerfractie deze drogrede wel ontzenuwen zullen. De parlementaire ver wording, welke wij hier te lande, maar voor al in het buitenland te aanschouwen krijgen, heeft met de christelijke coalitie niets te maken. Integendeel; dat 't parlement in ons land steviger staat dan elders is juist voor een deel aan de antithese-pilitiek te dan ken, welke nog het eenig bindende cement vormt. Wanneer de heer Troelstra geen illu sies maar werkelijkheid najaagde, zou hij be grepen hebben, dat er op de schrale basis, welke hij in het slot van zijn rede als een program voor een democratisch Kabinet gaf, toch waarlijk geen regeering te bouwen is. Hij noemde twee onrijpe dingen: ontwape ning en bedrijfs-organisatie. Voor beide is ons volk te nuchter; beide komen, als de tijd er rijp voor is. Wanneer het volgend jaar Genève meevalt en de ontwapenings conferentie slaagt, dan zal Nederland niet aarzelen te ontwapenen; ons volk immers is niet militairistisch. En de bedrijfsorganisa tie zal er komen langs den weg van natuur lijken groei. Er is wat anders noodig, om een bondgenootschap van Katholieken en Socialisten tot stand te brengen. Wanneer zulk een samengaan na een ontreddering, als b.v. Duitschland beleefde,.de eenige moge lijkheid schijnt om nog erger te voorkomen, dan is zulk een monsterverbond verklaar baar. Maar naast God danken wij het aan de christelijke arbeiders, dat de heer Troel stra in 1918 in zijn pogingen tot omverwer ping van onze maatschappelijke orde faalde. En met die kans is, naar we vertrouwen, het monsterverbond voor goed verkeken. Mozes-Troelstra zal het beloofde land der „sociale coalitie" niet binnen gaan; hij zal het hopelijk ook niet uit de verte zien, al wordt hij honderd jaar. B mi Uit Weltevreden wordt gemeld: Het aan tal personen, dat ten gevolge van de aard beving is omgekomen, overschrijdt reeds de 600. Ter wegneming van gerezen twijfel, wordt m de Dienstorders van de posterijen mede gedeeld, dat rijwielmerken alleen mogen worden ingewisseld, indien onmiddellijk na een verkoop door de koopers wordt vast gesteld, dat de merken ongeschikt of min der geschikt zijn om aan een fiets te wor den bevestigd Rijwielmerken, beschadigd bij °f na aanbrengen aan het rijwiel, mogen niet worden ingewisseld. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Moedercursus 8 uur Cursus Ma- riavereeniging 8 uur Cursus Prof. Mr. Veraart half 9. R, K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Proza en Poëzie" 8 uur Feest avond R. K. Smedenpatroons 8 uur. Gem. Concertzaal H. O. V. Concert met Mila Wellerson, celliste 8 uur. Schouwburg Jansweg Alliance Fran- qaise half 9 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat tl El- ken Donderdag van 8954 uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraal 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Allé werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheeis Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 aur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlet-nen van boeken St. Marfhavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 Ï0 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. ft. K. Bevolkingsbnreau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van t —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Vorige opgaaf 170.60 N. N., Bloemendaal 1, Van een weduwe 1. Tot lafenis der geloovige zielen voor mijn overleden vrouw 2.50 N. N. 1.50 J. S. 1— Gisteren is er, voor het eerst sinds de in schrijving geopend is, geen enkele gift in gekomen. Was er Maandag te veel ge stuurd? Dat is niet aan te nemen. De Missie heeft zooveel noodig Deze week moeten de 200 gepasseerd worden Afgesproken? Van deze conferentie vernamen wij na der, dat onder de te behandelen punten, waarvan eenige minder belangrijke en an dere meer op technisch gebied, een viertal punten voorkwamen van zeer groote be- teekenis voor het personeel, en wel op de eerste plaats de kwestie van pensioenee- ring van het personeel. Gelijk reeds vroe ger werd medegedeeld, bestond bij de N. Z. H. een personeel-pensioen-fonds en ging het er nu om, bij de plaats gehad hebbende fusie, ook het personeel der M. E. T. en E. S. M. hieronder te brengen, waarvoor 'dan een inkoopsom besteed zou worden en waarvoor reeds in December 1923 de di rectie een bedrag toezegde. Thans zijn de besprekingen tusschen directie en bestuur van genoemd fonds zoover gevorderd, dat zeer waarschijnlijk op 1 Januari het fonds definitief voor het geheele personeel zal zijn. Er wordt in overweging genomen, voor het personeel een scheidsgerecht in het le ven te roepen, samengesteld als het scheids gerecht van het spoorweg-personeel. Van zeer groot belang voor de ambtenaren is wel dit, dat door het tot stand komen hier van, ook de belangen van die groep door de organisaties zullen worden behandeld en verdedigd. Een duurte-toeslag, welke door St. Ra phael gevraagd was, kon door de directie om verschillende redenen niet worden inge willigd en werd, hoewel de directie erkende dat het index-cijfer niet was gedaald zoo als men zich had voorgesteld, een mede deeling gedaan, die op het personeel geen aangename indruk maakte en reeds groote ongerustheid en teleurstelling bracht. Men hoopt dan ook in het algemeen, dat van de laatste gedane mededeehng, voorloopig, of liever in het geheel, niets komen zal. Naar wij vernemen, zal het op 23 Januari 1925 twintig jaar geleden zijn, dat van bo vengenoemde organisatie hier ter stede een afdeeling werd opgericht. Dezen dag wil men maken tot een algeheelen feestdag voor de leden. Een feestcommissie werd derhalve benoemd, die tot taak kreeg een feestprogramma samen te stellen. Dit pro gramma nu werd dezer dagen door het af- deelingsbestuur goedgekeurd. Zondag 27 Januari en Zaterdag 31 Januari zal ten half zeven precies de feestvergade- ring plaats vinden voor de leden en hunne vrouwen. Zondag 1 Februari om half drie zullen de kinderen der leden kunnen profi- teeren. Zondag 27 Januari zal in de paro chiekerk St. Antonius, om kwart voor ze ven een H. Mis tot dankzegging worden op gedragen, waaronder de leden tot de H. Tafel zullen naderen. Nadien heeft een ge meenschappelijk ontbijt in het bondsbebouw St. Bavo plaats, voor hen, die zich daar voor hebben opgegeven. Des avonds, en dit is voor beide avonden precies hetzelfde, zal precies half zeven door den voorzitter der feestcommissie, den heer Geers, H.B.-lid van St. Raphaël, de feestvergadering geo pend worden. Als punt 2 wordt dan het Bondslied gezongen, vervolgens zullen de aanwezigen worden toegesproken door den bondsvoorzitter, den heer J. Hellemons, alsmede door den heer P. de Rooy, voorzit ter der afdeeling. Daarna zal de tooneel- club St. Igënius (leden der afdeeling Haar lem) opvoeren, het stuk, genaamd „Napo leon" en op 1 Februari voor de kinderen een blijspel, getiteld: „Een dag Edelman". Uit bovenstaande blijkt wel, dat al het mo gelijke wordt gedaan om dezen dag werke lijk tot een onvergetelijke te maken. Mogen de leden dan allen er toe bijdragen de feest commissie hierin te steunen. In verband met het bestuursvoorstel, tot liquidatie der vereeniging over te gaan, hield de R. K. Middenstandsvereeniging in het R. K. Middenstandsgebouw gisteravond een tweede vergadering, welke noodzakelijk was, doordat in de eerste een niet voldoend aantal leden aanwezig was, om een besluit tot eventueele liquidatie te nemen. Naast het liquidatie-voorstel had het be stuur thans nog andere voorstellen gedaan, welke we hier nog eens laten volgen: a. Het Gebouw en het Bureau worden op 30 November a.s. definitief gesloten, zoodat dc schuldenlast na dien datum niet meer kan aangroeien; b. Na hekomen machtiging van hypotheek houders wordt onmiddellijk overgegaan tot het doen verkoopen van bet gebouw; c. Alle roerende goederen der vereeni ging, behoudens het vaandel en het archief, worden eveneens ten spoedigste op de meest voordeelige wijze verkocht; d. Aan de Trustee der Houders van Hy pothee. Obligatiën i.c, de N.V. Hanzebank te Delft, zal worden verzocht onmiddellijk een vergadering van houders van hypothee, obligatiën te beleggen. Deze vergadering zal moeten besluiten: 1. af te zien van hun hypotheekrecht; 2. idem'van verschuldigde rente en uit loting; 3. er in te bewilligen, dat de Hypothecai re Obligaties worden ingewisseld tegen ren- telooze Inkomst-obligaties, die niet opeisch- baar zijn, ook niet bij overlijden; 4. De vereeniging zal zich moeten verbin den jaarlijks 1/3 van haar batig saldo te besteden aan uitloting dezer Inkomst-obli- gatiën, met dien verstande, dat Inkomst- obligatiën van overleden houders den voor rang hebben boven die, welke zouden uit loten. e. Met de crediteuren een accoord aan gaan, voor zoover mogelijk; f. De voor de afwikkeling der opeisch- bare schulden benoodigde gelden, zullen, voor zoover noodig, door vrijwillige bijdra gen der leden moeten worden gefourneerd; g. De vereeniging begint op 1 Januari a.s. haar geheel en al gereorganiseerde inrichting De SECRETARIS, de heer R. Schlatmann, las, na opening met den Christelijken groet, de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging vastgesteld werden. De VOORZITTER, de heer P. J. M. v. Tetering, hield dan een inleidend woord, waarin hij allereerst deed uitkomen, dat in de 14 dagen, verloopen na de eerste verga dering, het bestuur de in die vergadering gegeven wenken overwogen heeft en ten slotte tot de conclusie gekomen is, dat, wan neer een reeks hulpmiddelen (hierboven ge schetst) zou worden aangewend en verleend, de vereeniging behouden zou kunnen blijven. Het uiteindelijk resultaat dezer oplossing staat geweldig dicht naast dat, hetwelk het bestuur met zijn voorstellen wilde bereiken. Het Bestuur is zelfs nog altijd van mee ning, dat zijn voorstellen de meest radicale oplossing hadden gebracht, dat zij eerder, juister en zekerder een einde aan den war winkel hadden gemaakt en, wat toch het voornaamste is, zonder eenige eigenlijke benadeeling, noch moreel, noch juridisch, van degenen, jegens wie de vereeniging ver plichtingen heeft na te komen. Immers, ze delijk en in wezen rust deze schuldpositie niet, in engen zin, op deze vereeniging, aldus spr„ zij rust inderdaad en in werkelijkheid op den geheelen R. K. Middenstand van Haarlem, Overveen, Bloemendaal en Scho ten. Laat ons dat hier maar eens luide uitspre ken en het mag in het openbaar gezegd en de pers mag het vrijelijk uitdragen, ten spijt van de mogelijkheid en de waarschijnlijk heid van „schadenfreude", doch van veel meer belang is het, dat de R. K. Midden standers van Haarlem, die schuldig staan of schuldig stonden tegenover deze lijdensfi guur, dit terdege en goed hooren En dan, de zaak zóó bezien, de schuldpo sitie, niet rustend in engen en verkeerden zin op de R.K. Middenstandsorganisatie, doch op den geheelen R.K. Middenstand, kan het betrekkelijk onverschillig laten, of in directen zin de eereschuld blijft rusten op de voortbestaande, dan wel op een nieuw opgerichte R.R. Middenstandsorganisatie, Spr. schetste dan breedvoerig, dat ook het bestuur wel de voordeelen ziet van een verder voortbestaan der vereeniging; dat 't wel leiding wil geven, echter niet over- heerschen; dat het bestuur in het nemen zij ner beslissingen echter steeds homogeen ge weest is, dus ook in het besluit omtrent de opheffing en dat hieromtrent geen stroomin gen in het bestuur zijn. Wanneer het bestuur de idéé van ophef fing der vereeniging niet met geweld van zich had afgezet, aldus spr., dan was het reeds in zijn Reorganisatierapport met dit voorstel gekomen, want toen reeds voorza gen wij, dat gebeuren zou, wat gebeuren moest, wanneer een zeer spontane en zeer spoedige medewerking van onzen R.K. Mid denstand ook nu achterwege zou blijven. En het was niet voor niets, dat wij weiger den voor de naaste toekomst ook maar eenige verantwoordelijkheid op ons te ne men. Tot de hierboven genoemde voorstellen komende, zeide spr., dat de toestand pre cair is en blijft. En tegenover een algeheel •welslagen neemt het bestuur nóg altijd een zeer weifelende houding aan, omdat het welslagen niet op de eerste en voornaamste plaats zal afhangen van de goedkeuring der vergadering aan deze voorstellen, vóór al les zal dit beslissen of zij ertoe zal willen medewerken, dat deze voorstellen ook practisch uitvoerbaar worden. De nieuwe voorstellen vormen een op zichzelfstaand geheel. Hoewel elk afzonder lijk in stemming zal worden gebracht, zal toch het geheel ongewijzigd moeten worden goedgekeurd, zonder het het bestuur onmo gelijk te maken .het voortbestaan der ver eeniging te redden. Ook is in deze voorstellen gesproken over rentelooze inkomsten-obligaties, omdat het bestuur er de voorkeur aan gaf jaarlijks uit te loten, om toch voor de vereeniging al thans eenigèrmate het perspectief te ope nen eenmaal van dien doodenden en druk- kenden schuldenlast af te komen. Zou im mers-van die obligaties rente moeten wor den betaald, dan kwam er practisch van uit loting nimmer iets terecht en zou de veree niging, die de concurrentie van niet-Katho- lieke vereenigingen, op de been gehouden met het geld en de krachten der eigen katho lieken, heeft te weerstaan, nimmer zich tot minstens gelijke hoogte kunnen opwerken. In het slot zijner rede schetste spr. nog eens in het kort, wat een krachtige mid denstand vermag. Deze rede werd met applaus begroet, waarna de voorstellen, verband houdende met een eventueel voortbestaan der veree niging, in bespreking werden gebracht. De PENNINGMEESTER, de heer Klein Schiphorst, stelt voor, eerst punt f. te be handelen, want zoo er geen geld inkomt, is het spreken over de andere punten over bodig. De heer HOOIJ wil het voorstel dusdanig amendeeren, dat bet bestuur vrijheid be houdt, een of meerdere punten niet uit te moeten voeren, indien dit mogelijk blijkt. Besloten wordt eerst punt f te behande len. Enkele opmerkingen werden uit de ver gadering gemaakt, waarbij o.m. door den heer NELISSEN afgekeurd werd de poging, door den penningmeester in het werk ge steld, om door een oproep in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" gelden te verkrijgen. De heer KLEIN SCHIPHORST kwam te gen dit laatste op. Al wat een bestuurslid doet, doet hij* niet voor zich persoonlijk, maar voor de vereeniging. De direct opeischbare schulden bedragen 4.600. Er is door den oproep in de cou rant 1.300 ingekomen. Staande deze ver gadering moet 3.000 bijeengebracht wor den. De heer ALBERS merkt op, dat 140 leden dubbele contributie toegezegd hebben, welk totaal bedrag afgetrokken moet worden van de 3.100. De heer KLEIN SCHIPHORST deelt mede, dat dit besluit alleen uitgevoerd mocht worden, als 80 pCt. der leden wilde storten. Dit getal is niet bereikt. De heer VAN DEURZEN becijfert, dat dit bedrag van 3.100 verminderd zou kun nen worden met 800. Spr. stelt voor, dat legenen, die thans aanwezig zijn, zich voor dit bedrag garant stellen. De VICE-VOORZITTER, de heer Van Liemt, zet de pogingen uiteen, welke het bestuur in het werk gesteld heeft voor het behoud der vereenigingen en het geringe succes, dat die pogingen gehad hebben. De heer VAN DEURZEN zou willen, dat het besluit in deze vergadering geno men werd, dat de leden dubbele con tributie betalen zullen, welk besluit dan ook bindend ael zijn voor de andere leden. De VOORZITTER wijst er op, dat inder tijd een dergelijk besluit genomen is bij de aanschaffing van een vaandel. Dit besluit heeft toen geen succes gehad en daarom begint dit bestuur niet meer aan een der gelijk voorstel. Medegedeeld wordt dan, dat briefjes rondgedeeld zullen worden, waarop de aan wezigen voor een bepaal bedrag kunnen teekenen. Van het resultaat zal afhangen, of het liquidatie-voorstel niet gehandhaafd zal moeten worden. Het bleek, dat de inschrijving 907 opge bracht heeft, zoodat nu dadelijk inbaar is 2.200. De VOORZITTER deelt mede, dat de aan wezigen moeten zorgen, de ontbrekende t.000 bijeen te brengen. De heer J. HOLT stelt voor, dat een pa rochieele actie gevoerd worde, om gelden bijeen te brengen. Dit voorstel wordt aangenomen en zoo goed als alle aanwezigen stelden zich voor deze actie beschikbaar. Punt f. wordt dan aangenomen. Het bestuur amendeert punt a. dusdanig, dat gebouw en bureau gesloten worden op 30 November of door het bestuur op nader te bepalen datum, althans vóór 1 Januari 1925. De overige punten van het voorstel wor den dan AANGENOMEN. Het bestuurs voorstel, tot liquidatie der vereeniging over te gaan, werd nu voorloopig ingetrokken. De heer CHRIS JANSEN, directeur van het Centraal Hanzebureau, feliciteerde de vergadering met het genomen besluit, bracht hulde aan het bestuur voor zijn arbeid en zeide, overtuigd te zijn, dat in zake de schuld aan het Hoofdbestuur het Hoofdbestuur zich in edelmoedigheid zeker niet zou laten over treffen door deze vergadering. Het Hoofd bestuur zal binnenkort met het Haarlemsche bestuur in overleg treden, om tot een on- derhandsch accoord te komen. De GEESTELIJK ADVISEUR, de Zeer- eerw. Heer J. P. J. Kok, feliciteerde de vergadering ook met het genomen besluit, huldigde eveneens het bestuur en uitte de beste wenschen voor den verderen bloei der vereeniging. De VOORZITTER sprak dan hartelijke woorden van dank en waardeering jegens den administrateur en den bediende van het gebouw. De eerste, aldus spr., zal zijn weg wel vinden, den laatste kon hij iederen werkgever aanbevelen. De verschillende redevoeringen werden met applaus begroet, waarna de vergadering met den Christelijken groet gesloten werd. Naar wij vernemen worden door den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramweg-perso neel, gedurende deze maand een twintigtal vergaderingen over het geheele land belegd inzake de duurte-actie voor genoemd perso neel. Een dezer avonden, welke tevens aan de propaganda zullen zijn gewijd, zal hier te Haarlem gehouden worden in het gebouw St, Bavo, op Dinsdag 25 November a.s. Men verzoekt ons propagandisten en vertrou wensmannen aan te sporen hun best te doen deze vergadering zoo goed mogelijk te doen slagen en de ongeorganiseerden aan het verstand te brengen, dat zii degenen zijn, die in groote mate de reactie de hand bie den en het grootendeels van hen zal af hangen, of de actie zal slagen. Hedenmiddag omstreeks 2 uur werd St. Nicolaas door de kabouters uit den lunch room „De Grot", Groote Houtstraat 125, van het station gehaald en vandaar af naar „De Grot" gereden. Begrijpelijkerwijze was een heele troep kinderen en ook wel oude ren bij het station aanwezig om den goeden Sint te verwelkomen. Arm omstrengeld, met 't oog op de 4 gra den vorst, die begeerig maakt naar^ warmte en koestering, loopt een menschenpaar langs het stille, donkere pad langs de Brouwers vaart. Dichtjes tegen elkaar gedrongen loopt het paar, in weerwil van de wintersche frischheid, met langzame slenterpasjes voort. Bij 't spaarzame lcht van de schaa^sche lantaarns zie ik, dat de hoofden gedurig dichter bij elkaar komen. Een zacht gemom pel verraadt, dat de conversatie vlot «iaat. En in m'n gedachten loopen die twee te be spreken, hoe zij hun toekomstig huishouden tje zullen inrichten, of zij stoelen met leer ofwel met moquette zullen nemen, of zij of wel hij 's morgens voo{ de thee zal zorgen. En de maan, pas opgegaan, kijkt met ander half oog neer op het vredige, kalme land schap en lonkt met haar onveranderlijk vriendelijken glimlach het luchtkasteelen. bouwende tweetal bemoedigend toe. De sterretjes, als stille getuigen van dit ge lukkig menschenpaar, doen mee, om de idyl le nog volkomener te maken. Uit het zuid oosten klinkt het verwijderde gebonk van rangerende spoorwagens. Nolens volens ben ik getuige van dit ge lukkig samenzijn. Mijn Cres-zolen veroorza ken niet het minste gerucht op het bevroren modderpad. Noch mijn neus vraagt om een verschooning noch mijn keel heeft een rei niging noodig en mijn ademhaling is geluid loos als het leegloopen van een half-gevul- den fetsband. Ware een der redenen aanwe zig geweest om mijn tegenwoordigheid te verraden, 't paar zou zich in acht hebben ge nomen voor onbescheiden luisteraars. Nu evenwel, zich ongehoord wanende, fantaseerde het door en kwam waarschijn- 'ijk de kachel aan de beurt, of 't een vul kachel of tewel een haard zou zijn, die hun nestie verwarmen zal Dichterbij komende wordt 't gesprokene evenwel verstaanbaar en vantf ik van haar op: „Watte 'n lichies hè, van die seine?" (Ze bedoelt de lichten van de seinen lanhs de spoorbaan), „Ja." is 't antwoord van hem, „en dat zijne nou geen armseine!" „Armseine?" vraagt zij, „wat zijn dat nou weer voor seine?" Waarop hij van antwoord dient met een: ..Armseine. nou. dat zijne seine, waarmeeje re seine, als alle andere sene kapot zijne." Deze gees*i(Sheid van hem word* beloond met een liefkozing van haar en de waardee- rerde opmerking: „Wat ben je toch een leuke troel." Oo dat oorfenblik sloffe m'n schoen over den harden bodem en 't tweetal voegde zich in den plooi. Maar ik kon niet ontkennen, dat de val van een in elkaar t» zetten hu'shoudenfie naar „armsine waarmeeje ze seine", wel wat diep was. En tevens was mij het geheim opgelost, hoe jonge lieden met weinig ont wikkeling en weinig ondervinding, toch hun uitverkorene kunnen bezig houden. De inderdaad brutale, maar hoogst onhan dige overval in den winkel van mej. Schip per aan de Kleine Houtstraat, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft in Haarlem en ver daarbuiten een geweldige sensatie verwekt. Natuurlijk is het een mooi stukje werk van de Haarlemsche politie geweest. Wel was zij van te voren op de hoogte dat de overval zou plaats hebben, maar politie-men- schen zouden niet in staat zijn hun strijd te gen het boevendorti vol te houden als zij niet c ens wat geluk hadden. Toch zijn er voor wie ons uitvoerig relaas gisteren gelezen hebben, verschillende duis tere punten in de zaak. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat dc politie, tevoren gewaarschuwd, de winkelierster, mej. S. er aan heeft blootge steld, overvallen, misschien vermoord, al thans mishandeld te worden. Verder was het een waagstuk van de politie om slechts één inspecteur van politie en één rechercheur op de zaak af te sturen, terwijl de recher cheur zelfs nog buiten den winkel op post stond. De zaak zat zóó. Oorspronkelijk moet het niet in de bedoe ling gelegen hebben van dé overvallers om een aanval op mej. S. te doen. Het plan was dat er 'n klant in den winkel zou komen en een flesch zoutzuur zou vragen. Om die te halen, zou mej. S. naar achteren moeten gaan en in dien tijd zou de loopknecht v. O. een geldkistje weghalen, dit geldkistje geven aan den man, die in den winkel stond en deze zou het kistje weder doorgeven aan den man, die buiten op post stond. De inspecteur van politie had zich nu bin nen opgesteld om den loopknecht op heefer daad te betrappen als hij het kistje weg nam, terwijl de rechercheur buiten de op dracht had, om den tnan te arresteeren, die het kistje in ontvangst zou nemen. Een dergelijke diefstal heeft eenige jaren geleden ook plaats gehad in de „Sociëteit Trou moet Blijcken", waar ook een geldkist je werd weggenomen, door iemand, die daar toevallig in huis was, het doorgaf aan een tweeden en deze aan een derden per soon. Voor dezen opzet dus waren de maatrege len door de politie genomen, voldoende. Toen inspecteur Verschoor echter in zijn schuilhoek zat, hoorde hij den man, die in den winkel stond, zeggen: „Gooi ze omver" en daarmede begreep hij dat het niet zoo zachtzinnig zou afloopen, als eerst was ge dacht. Hij nam dan ook direct zijn maatre gelen om de winkelierster, die ondertusschen achterover getrokken en met een handdoek gebonden was, te ontzetten. De rechercheur gaf eveneens van tegenwoordigheid van geest blijk, om direct handelend op te tre den, toen niet het kistje werd overgege ven, maar hals over kop twee individuen den winkel kwamen uithollen. In dit licht bezien verdienen de inspec teur en de rechercheur een pluimpje voor hun doortastend handelend optreden en te genwoordigheid van geest. Wel waren de roovers voorzien van een handdoek, wat er op wijst dat zij wel van plan waren de winkelierster te over vallen, maar, zooals wij reeds schreven, ver moed wordt dat dit plan van den overval pas kort vóór den inval gevormd is. Trouwens ook het feit dat de inval werd gedaan op klaarlichten dag, om half negen 's-mor- gens, op een uur dat er voortdurend klanten in den winkel komen, en het feit dat zij niet Ja, in welke eeuw leven we eigenlijk niet? We noemen haar: de eeuw van de electrici- ieit, de eeuw van de vrouw, de eeuw van de kunst, de eeuw van och, vul zelf maar in, maar vergeet niet haar ook te noemen: de eeuw van het kind. Ik heb er niets op tegen, maar als ik zoo eens bekijk wat op dit oogenblik voor het j kind noodzakelijk wordt geacht, dan begrijp ik nog niet hoe ik groot gekomen ben. Ik heb het moéten stellen zonder speelvelden, waar ik onder deskundige leiding en toezicht ge- j oefend werd, zonder schoolarts en zonder I schooltandarts, zonder kachelvacantie en zonder ochtendwandeling; ik heb een stren ge meester ghead, die de karwats niet ontzag, ik heb van 912 en van 24 in de schooi j gezeten zonder speeluurtje of schoolwande- ling, ze hebben niet uitgerekend wat voor mij I het beste was Montessori of fröbelonderwijs, i ze hebben zelfs geen zielkunde of beroeps- keuze voor me ingesteld en, och arm, jk ben toch oud geworden en met mij mijn tijdge- nooten. Ik durf zelfs voorzichtiglijk de stel ling poneeren dat mijn tijdgenooten geen slechter figuur maken, noch in gezondheids toestand, noch in maatschappelijke positie, dan met onze t enwoordige jeugd op rijpe ren leeftijd het geval zal zijn. Thans i- dat anders. Van alles en nog wat vordt voor onze ideren l-oodi"* geacht en, laat ik het zeggen, met veel kan ik me ver eenigen. Wanneer hongerige magaen in den kouden winter eens te goed worden gedaan, waaneer kinderen, die het -bben kunnea, aan een flink paar sch<- i.en, ee_ warm stuk <5ood <?eholh en worder. of in de g legenheid gesteld in verfrisschende zee- of dennenlucht een hoeveelheid gezondheid op te happen, dan heeft dat mijn volle sympathie en ik mag zeg gen dat ik zulke pogingen, naar bescheiden kfachten, altijd stevig gesteund heb. Maar men overdrijve niet. Men overdrijve niet met ouders, die daartoe geldelijk en maatschappelijk wel in de gelegenheid zijn, een stuk zorg van de schouders te nemen, dat zi; zelf moeten torsen, Het blijve een steun in moeilijke oogenblikken ingegeven door welbegrepen christelijke naastenliefde of (voor hen, die lak aan christelijke naasten liefde hebben) van goed begrepen gemeen schapszin. Een steun trouwens, waarop ouders, die zulks noodig hebben, recht kun nen laten gelden. Men drijve ons niet naar de opvattingen der Spartaansche republiek waar kinderopvoeding Staatszorg was. Dat is voor ons te Russisch, staatsidee. Dat is voor ons te Russisch. Vandaag krijgt de Haarlemsche Gemeente raad een voorstel te behandelen van B. en W. om een specialen dienst in te stellen voor de genezing en verzorging.van besmet telijk hoofdzeer. Ik schrijf over dit onderwerp juist van daag, omdat ik de behandeling van dit voor stel niet wil beïnvloeden. Het is mij onmo- gelijk geweest omdat alweer, zooals in Haarlem gebruikelijk is, het betreffende raadsvoorstel zeer laat gepubliceerd is, een onderzoek in te stellen of in Haarlem op dit oogenblik een epidemie van hoofdzeer hcerscht. Het is best moelijk de raadsïe- gden zullen er allicht over ingelicht worden en dan is het goed dat tijdelijk maatrege len worden genomen om uitbreiding dezer besmetting te voorkomen. Maar bij eep vluchtig onderzoek, dat ik deed, heb ik de overtuiging niet gekregen, dat er een gevaarlijke epidemie van hoofd zeer in Haarlem heerscht, hoogstens dat het aantal gevallen wat grooter is dan normaal. Men moet voorzichtig zijn met zulke ge meentelijke diensten. Ze zijn vlugger inge steld dan afgedankt en 't „tijdelijke" in den mond van Overheid wordt zoo lichtelijk verwisseld met het eeuwigdurend. Naast onze gemeentelijke zorg voor klom pen, schoenen, soep, naast schoolarts, schooltandarts, nu ook nog een dienst voor hoofdzeer. Straks een voor haarknippen, nagels Schoonmaken, handenwasschen, ooren schoonhouden en Zaterdagsche verschoo ning. Zeker, er kunnen frappante en hardnek kige gevallen van hoofdzeer zijn, die een hartzeer voor de betrokken kinderen en ouders zijn. Er is niets op tegen dat in dit enkele geval van hocgerhand de be- hM-r^mp k-md wordt geboden. Wij hebben toch onze Geneeskundige Dienst en Polykliniek? Laten B. en W zelfs de vrijheid hebben om niet alleen in een geval van hoofdzeer, maar in alle moeilijke gevallen, waar dit noodig is, dt behulpzame hand te bieden Maar dat we met een speciaal daartoe aangestelden geneesheer, plus verpleegster, plus daarvoor speciaal ingericht gemeente lijk lokaal voor de verzorging van hoofdzeer op den goeden weg zijn, wil er bij mij niet in. Tenzij er een epidemie in Haarlem zou heerschen en dan nog zou het de vraag zijn of het de taak van gemeente-overheid is zelf de bestrijding op zich te nemen, of dat het niet beter zou zijn zich te bepalen tot het aanmoedigen van particulier initiatief. Barometerstand 9 uur v.m.: 779. Vooruit, OPGAVE VA.N> van plan waren den winkel te sluiten, wijst er wel op, dat de opzet aanvankelijk niet zoo grootsch is geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1