I Verkeersongevallen. Neusverkoudheid Nagekomen Berichten. KAMER VAN KOOPHANDEL. Ingezogen Mededeeiingen g(tg@zond@n Mededeeiingen DE SPAARNEBANK BERICHT. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. Personalia. Faillissementen. Een openbare bewaarschool. Een adres aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot richtige heffing der directe belastingen. De zakelijke belasting op het bedrijf. De Markttarieven. Een subsidie aan het comité voor de vliegtocht Ne derlandIndië. Een adres aan den raad inzake de verkoopingen in „St. Bavo". a 60 cents per regel. WEBER, Koningstraat, Vergadering Bloembollencultuur. MUZIEK. a 60 cents per regel; |De Optimistische Neus 1 HEDEN ïoii/s na1/» Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. öe plannen voor de nieuwe beeiworteisuikerfabriek „Holland'' De intocht van St. Nicolaas. BURGERLIJKE STAND. De vliegtocht NederlandIndië Het collectief contract in het boekbindersbedrijf De koningin en de aardbeving op Java. Ontploffing in een mijn. Tetagraphisch Weerbericht. V Mej. S, verdient evenzeer een woord van lof voor het feit, dat zij, hoewel wetende, cat haar loopknecht, kwade bedoelingen koesterde, hem toch in dienst hield en zoo doende de politie gelegenheid gaf het drietal op misdaad te betrappen. Immers tevoren had de politie geen grond de drie te arres- teeren, daar bij onze strafwet een dergelijke afspraak als door de drie gemaakt werd, niet strafbaar is. Mej. S. heeft den loopknecht verschillende dagen in dienst gehouden, weliswaar met tegenzin, maar er zich toch deerheen slaande Een staaltje van moed. Den naam van dengene, die bet gesprek der overvallers op de Dreef afluisterde, en het geval aan mej. S mededeelde, kon zij de politie niet opgeven, omdat deze baar, naar zij mededeelde, n:et bekend was De gearresteerden zijn gistermorgen ter beschikking gesteld van den officier v. justi tie. De drie daders vormen te zamen ook het drietal, dat op 18 October 1.1. een dreigbrief aan een inwoner te Schoten zond, omtrent welk geval wij indertijd melding gemaakt hebben. Zij hadden n.l. aan bedoelden in woner een schrijven gericht, waarin zij hem mededeelden, dat zij een geheim, dat hun van hem bekend was, openbaar zouden ma ken, indien hij niet een bedrag van 10 gaf. Onder den brief was een zwarte hand ge- teekend De inwoner ging op het voorstel niet in, doch trok met de drie chantage- plegers (zij kwamen aan de deur het geld balen) naar het politiebureau, waar toen tegen de drie proces-verbaal opgemaakt werd ter zake bedreiging. v. O. werd tevens verbaliseerd wegens overtreding der Wapenwet. De 21-jarige A. F. v. S., uit Schoten, is, zooals wij ook gisteren reeds meldden, een bij de politie ongunstig bekend staand per soon, die reeds enkele vonnissen achter den rug heeft en voor geen verbetering vatbaar schijnt te zijn, hoe dikwijls dit ook beproefd is. In 1922 kwam hij voor het eerst in aan raking (net de justitie. Bij een Schotenschcn winkelier had hij ingebroken en er 600 ontvreemd- Ket geld verstopte hij in den Hout, waar het later gedeeltelijk werd te ruggevonden Kort daarop stal hij een fiets op den Rijksstraatweg en door dit feit kwam ook de eerste diefstal uit Voor deze beide diefstallen is hij veroordeeld geworden tot gevangenisstraffen van 3 en 4 maanden Na daartoe in het werk gestelde pogingen is hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij heeft toen werk gekregen en eenigen tijd is bet goed met hem gegaan Waarschijnlijk door den omgang met slechte kameraden is hij echter weer op het verkeerde pad ge raakt en de poging tot chantage was er het eerste bewijs van, reeds spoedig gevolgd door dc Maandag plaats gehad hebbende poging tot (jiefstal bij mej. S. Ook v. O. uit Haarlem staat ongunstig bekend en heeft pas een straftijd van 6 maanden uitgezeten wegens diefstal in de Wijngaardstraat, meenen wij. I Geslaagd zijn voor het diploma „Pont"- machineschrijven. de dames; J. W, Groos, Haarlem; Hartogh Heys van Zouteveen, Haarlem, M. v. d. Horst, Haarlem, N. D. Klercq, Haarlem, T. M. J. Oostenbrug, Haarlem, S. Pinguele, Haarlem, E. C. Vander, Haarlem en de heer J. L. Reiziger, Haar lem. Geslaagd voor het „snelheidsdiploma Pont" mej. A. Th. Veth, Haarlem. Allen leerlingen van de „Erkende Pont-school," alhier. Voor het machinistenexamen diploma A slaagde te 's Hagc de heer F, Telder, al hier 18 November werden in staat van faillis sement verklaard; A, de Ron, vrachtrijder te Hoofddorp, Sioterweg 409. Curator mr. T. A. M. A. ven Löben Seis, te Haarlem. De firma Kok Van Latum, vrachtrijders te Haarlem: J, B. Kok vrachtrijder, Kla- renbeekstraat 43r.; P. J. Kok Jr., vrachtrij der, Brouwersplein 6r.; P. J. Kok S., vracht rijder, Gasthuislaan 111; M. van Latum, vrachtrijder, Spoorwegstraat 22r. Curator in deze faillissementen mr. J. El. J. Simons, te Haarlem; M. Burger, rijwielhandelaar te Volendam. Curator mr. H. H. Riepma te Edam. W. Millenaar, timmerman en aannemer te Haarlem, Vrouwehekstraat 80. Curator mr. W. A, J. Stortenbeker te Haarlem. Jan Bcudeker, scheepsbouwer te Wormer Cornciis Beudeker. scheepsbouwer te Wor mer, te zamen handelende ten namen Gebr. Beudeker. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. M. Hooglugt, behanger en stoffeerder, te Haarlem, Smedcstraat 38. Curator mr. W. A. J. Stortenbeker tc Haarlem. P. Battem Jz., te Wormerveer, aldaar handelende in koffie thee, tabak en cacao, ender den naam firma P. Battem Jz. Cura tor mr. G. E. Mellema. P. A. Jonker, grossier en koopman in v etten etc. te Haarlem, Korte Begijnestr. 18. Curator mr. Siivain Groen, te Haarlem. Rechter-commissaris in alle faillissementen jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: H. J. Leising, te Heemstede, Hotel „Bosch en Hoven", uitgesproken 7 October j.l. J. van Reeuwijk, stucadoor' te Beverwijk, uitgesproken 30 September 1924, HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aangeteekend door den heer Officier van Justitie en door J. B, te Amsterdam, ter zake diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en door ge noemden J. B. ter zake van bet doen van een valsche aangifte veroordeeld tot 6 w. gevangenisstraf. Mede werd hooger beroep aangeteekend door J. T., te Haarlem en P. Ste Scho ten ter zake poging tot diefstal veroordeeld tot 2 jaar gev.straf met aftrek prev. hecht Docr den heer Officier van Justitie werd hooger beroep aangeteekend tegen het von nis van T. Ei., te Amsterdam, ter zake van het hem ten iasle gelegde vrijgesproken De leden van den gemeenteraad: M. Maarschall-Komin, J. Gerritsz, W. G. v. Vliet en J. A. Schöll stellen voor: B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk een voorstel aan den raad te doen, tot bouw en inrichting van een openbare lagere voorbe reidende school in het noordelijk deel der gemeente; B. en W. te verzoeken, hun voorstel, ge daan in het raadstuk betreffende den kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te Schoten, in te trekken. Rijwielongeval te Bloemendaai. Gisterenavond omstreeks half zes had °P dtn Rijperweg, nabij het Bloemendaalsche bosch, tusschen twee wielrijders een ern- sige botsing plaats, die zoodanig aankwam, dat een der beide fietsen, die pas nieuw was, in tweeën brak. De oorzaak was, dat een zekere Th. K. zonder licht reed, en door den schoollier V. D. niet werd opge merkt. Voor beide personen liep dit ongeval goed af, alleen zal de heer Th. K., behalve de .bekeuring die hij hiermede opliep, de tchade aan de fiets moeten vergoeden. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. De notulen werden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken. Een aantal ingekomen stukken wordt vcor kennisgeving aangenomen, terwijl door het bureau mededeeiingen worden verstrekt over een schrijven van het consulaat der Ne derlanden te Zagreb, betreffende een daar te stichten Kamer van Koophandel en een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, betreffende kosten van inzage der registers van hypotheek be waarders. De Voorzitter stelt voor, dit schrijven niet te ondersteunen. Aldus wordt beafoten. Bij een schrijven van den bond^van ad ministratief personeel der Rijksbelastingen inzake waardeering en salarieering van het personeel stelt de v. d. BURG voor, voor deze zaak een commissie van onderzoek in te stellen. De VOORZITTER meent, dat deze kwestie niet speciaal met de Kamer van Koop handel te maken heeft. De heer KLEIN SCHIPHORST deelt de meening van den voorzitter, eveneens de heer Teding van Berkhout. Deze zaak ligt niet op den weg der Kamer Van Koophandel. Het voorstél van den heer v. d. Burg wordt niet ondersteund, waardoor dus het schrijven voor kennisgeving wordt aan genomen. Nagekomen zijn nog eenige adhaesie be tuigingen met het adres van de Kamer van Koophandel inzake het wetsontwerp Rut gers. Deze worden voor kennisgeving aan genomen. Commissie makelaars. Aan de orde is de benoeming van een lid der commissie voor dé makelaars. Het bu reau stelt voor, voor deze benoeming een vrije stemming te houden. Benoemd wórdt de heer Lamp. Richtige heffing der directe belastingen. Het bureau stelt voor aan de Staten- Generaal een adres te zenden inzake het wets ontwerp tot richtige heffing der directe be lastingen. Ofschoon de Kamer meent, te dier zake te moeten opmerken, dat zij iederen maatregel toejuicht, die kan voeren tot het tegengaan van belastingontduiking, meent zij toch op principieele gronden in ernstige overweging te moeten geven, dat wetsont werp te verwerpen. Aldus goedgekeurd. Wijziging hinderwet. Het bureau stelt voor aan de Tweede Ka mer een adres te zenden omtrent het wets ontwerp tot wijziging van de Hinderwet. Het adres bevat eenige algemeene opmer kingen en besluit met een aantal gegevens uit dé practijk, afkomstig van de Directie der Suikerfabriek „Holland" te Halfweg. Om verschillende redenen verzoekt de Kamer in dit adres, het gewijzigd ontwerp niet goed te keuren. Goedgekeurd. Plaatselijke belastingen. Het bureau stelt voor aan de Tweede Ka mer een adres te zenden, waarin de Kamer haar teleurstelling uit, dat bij de indiening van het wetsontwerp tot wijziging in de ge meentewet met betrekking tot plaatselijke belastingen de gelegenheid niet is aangegre pen om tegemoet te komen aan de grieven tegen de zakelijke belasting op het bedrijf. Deze belasting wordt wegens haar algemeen als onjuist erkenden grondslag als een hoogst onrechtvaardige heffing beschouwd. Goedgekeurd. Premiestelsel voor telegrammen. Het bureau stelt voor in een adres aan den directeur-generaal der P. T. en T. inzake het premiestelsel voor telegrammen te be- toogen, dat, waar het hier een proef geldt, het niet oorbaar is, dat het publiek gead viseerd wordt, zijn belangrijkste mededee iingen uitsluitend per post te verzenden, waardoor gevreesd wordt, dat de proef bij voorbaat tot mislukking zal zijn gedoemd. De Kamer hoopt, dat wanneer te zijner tijd tot deze proef wordt overgegaan, het oordeel van Handel en Nijverheid zal gehoord wor den omtrent het nut van het premiestelsel. Goedgekeurd. Markttarieven. Naar aanleiding van een schrijven van de Federatie van Tuinders, Grossiers en Klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit en van de Coöp. Haarlemsche groenten en bloembollenveiling inzake de markttarieven is door de commissie voor het marktwezen een onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek blijkt, dat de tarieven, welke te Haarlem worden geheven, niet hooger zijn dan in andere gemeenten van ons land. Ook had de commissie een onder houd met den gemeenteontvanger, den heer F. de Jonge. Ten slotte is de commissie tot de conclusie gekomen, dat, hoewel verlaging der markt- gelden natuurlijk wenschelijk zou zijn, voor de betrokkenen, er geen termen aanwezig zijn om bij de betrokken autoriteiten aan te dringen op verlaging van marktgelden, voor Zoover betreft de groentenmarkt. De VOORZITTER brengt de commissie dank voor haar omvangrijke taak, die zij nauwgezet vervulde. De heer TEN BOOM draagt als voorzitter der commissie de hulde van den voorzitter op den Secretaris over. De Kamer stemt hiermede met applaus in. Subsidies en lidmaat schappen. Het bureau der kamer stelt voor aan het comité voor de vliegtocht Nederland-Indie een subsidie te verleenen van f 100. Met applaus wordt dit goedgekeurd. Het bureau stelt voor aan het normalisatie bureau te Delft een subsidie te verleenen van f 100. Goedgekeurd. Het bureau stelt voor aan de vereeniging voor 't Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen een subsidie van f 100 toe te kennen. Na eenige besprekingen wordt hier toe besloten. Het bureau stelt voor aan de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Haarlem een subsidie te verleenen van f 100. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Brokmeier stelt de heer v. d. BURG voor de subsidie te verhoogen tot f 250. Dit voorstel vindt ondersteuning fn wordt aange nomen met de stemmen van de heeren Beynes en Dedder.s tegen. Het bureau stelt voor lid te worden van de Nederlandsche kamer van koophandel te Brussel voor een bedrag van f 25. Goedgekeurd. Het bureau stelt voor geen subsidie te ver leenen aan het onderwijsfonds voor de Bin nenvaart Amsterdam. De heer v. d. BURG acht eenige subsidie wel wenschelijk. Het voorstel van het bureau wordt aangeno men. Het bureau stelt voor lid te worden van de vereeniging „Schuttevaer" te Amsterdam voor f 10. Goedgekeurd. Het bureau stelt voor aan het Nederland sche Wegencongres een subsidie te verleenen van f 25. Goedgekeurd. De winkelsluiting. De af deeling Kleinbedrijf stelt voor den gemeenteraad te verzoeken in de vergadering van 19 November het voorstel inzake de ver plichte winkelsluiting aan te houden, opdat de commissie dit nog nader kan onderzoeken. Aldus wordt besloten. Verkoopingen in „St. Bavo." De heer J. v. d. Burg, lid der Kamer stelt voor een schrijven te zenden aan den raad der gemeente Haarlem met verzoek om de verordening op de Winkelsluiting aan te vul len en wel in dier voege, dat het verboden zal zijn, openbare verkoopingen van roerende goederen te houden, betalingen daarvan te doen of goederen af te leveren op dagen en uren, waarop de verordening van de winkel sluiting in de gemeente Haarlem van kracht is. Dit voorstel geschiedt met het oogmerk om de verkoopingen in openbare gebouwen, zoo als gebouw „St. Bavo," en het „Brongebouw" na den tijd der verplichte winkelsluiting tegen te gaan. De heer v. d. BURG licht zijn voorstel toe. Spr. acht bedoelde verkoopingen niet anders dan verkapte winkels. Spr, acjit het noodig hieraan een einde te maken en deze verkoo pingen gelijk te stellen met de gewone win kels. Dit voorstel is ook reeds, naar de voor zitter mededeelt, door de afdeeling Kleinbe drijf overgenomen. Het voorstel v. d. Burg wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Wijziging Faillissementswet. De commissie inzake wijziging der Faillis sementswet deelt het volgende mede In de faillissementswet ontbrak de datum, wanneer een faillissement zou afgewikkeld moeten zijn. In deze leemte is in de nieuwe wet nog niet voorzien. Wenschelijk zou het zijn, dat een termijn zou worden vastgesteld bij ieder faillissement, waarin de uitkeerings- lijst gereed zou moeten zijn of het gedocu menteerde stuk van den curator, waarin hij verslag uitbrengt, waarom afwikkeling nog niet mogelijk was. De nieuwe wet biedt verruiming van mo gelijkheid om surseance van betaling te verkrijgen. Evenwel moet het aannemelijk Driekwart-eeuw reeds, vindt in Haarlem ieder die niet goed kan zien, baat aan het adres van: op nummer tien. Driekwart-eeuw is daar gevestigd, 't beste Opticiens-adres Driekwart-eeuw koopt men daar brillen, met het allermeest succes. Wendt U voor Uw brilleglazen, steeds tot J. J, WEBER ZOON, Wat de firma WEBER levert, heet met recht: buitengewoon! 't Is voor 't welzijn van Uw oogen als ge U tot WEBER wendt; EBER ZOON is drie-kwart-eeuw reeds aan hetzelfde adres bekend. Voor Optiek en voor Bandage en voor 't allerfijnste staal, is dc firma J, J. WEBER, in elk opzicht: ideaal! J. J, WEBER ZOON zijn vaklui, met reeds drie-kwart-eeuw praktijk; Niemand dan de firma WEBER, is zóó lang ervaring rijk. (Auteursrecht voorbehouden). gemaakt worden, dat door het verleenen van uitstel van betaling, aan^crediteuren meer ze kerheid wordt gegeven dat 100% op hunne vordering uitbetaald kan worden. Dit aan nemelijk maken is bij de nieuwe wet nog moeilijk. Het zou wenschelijk zijn, dat een dwang- accoord buiten faillissement aan crediteuren opgelegd wordt, indien een zekere meerder heid zich daarvoor verklaarde. Bij het uitspreken van groote faillisse menten zou het wenschelijk zijn, dat bij het aanwijzen van een curator overleg gepleegd werd, in ieder geval met de groote crediteu ren. De heer TEDING VAN BERKHOUT licht de mededeeiingen nog nader toe en acht het tenslotte wel wenschelijk dat deze punten aan de Tweede Kamer ter kennis worden ge bracht in een adres. De heer BROKMEYER brengt de com missie dank voor haar werk. De VOORZITTER stelt voor, dat de commissie een adres opstelt en het bureau gemachtigd wordt dit adres te verzenden. Aldus wordt besloten. De rondvraag levert geen belangrijke be- sprekiigen. Flierna sluit de voorzitter de openbare vergadering. Gisteravond vergaderde in een der zalen van café Brinkmann, aan de Groote Markt, de afd, Haarlem van de Alg. Ned. Ver eeniging van Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer J. M. C. Hoog, opende de slechts matig bezette vergade ring, waarna de notulen werden voorgele zen, die onveranderd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd o. m. dat een zestal nieuwe leden waren aangenomen. Vervolgens werd in besloten ziting be spreken, welke houding dc afd, Haarlem zou innemen tegenover het te stichten eigen gebouw. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt en na de gebruikelijke verloting werd de vergadering gesloten, Christel, Oratoriumvereeniging Beethoven-Concert, Zooals eenmaal in dc vierde symphonie had Beethoven zich andermaal .n de god delijke achtste losgev.orsteld van de ma terie en een hoogte bereikt zooais aan haast geen sterveling gegund wordt. Maar zijn aardsche leven zou hem slaan met nieuwe slagen. Herinneren we aan de ein- delooze processen, die hij had te voeren m de voogdijschap over zijn neef Karl van wien hij plichtsgetrouw vader wilde zijn; processen over het ontrooven van zijn au teursrechten; processen over de meest kleinzielige wederwaardigheden. En in de zen strijd van den held lag juist de tragiek in het contrast tusschen domheidsmacht en het bewustzijn van eigen innerlijke hoog heid. Met demonen had hij gestreden en ze aan zich onderworpen. Uit dit leven van eidelooze misère mocht hij nog niet scheiden, daar hij den menschen nog niet alles had gezegd waartoe hij zich geroepen voelde. Toch: de omgang met menschen was niet te vermijden en Beethoven moest het wel zeer gevoelen, als mensch stond hij vereenzaamd. Mede door dezen strijd in de tien jaren na het scheppen der heerlijke achtste sym phonie rijpt in Beethoven de idee der „negende" Een werk ,,aus einem Gusz", zooals de achtste of de zevende, ontstaat niet; veeleer vinden wij drie groote plan nen, tot één geweldig werk saamgesmeed, en voor den opmerkzamen hoorder is ook zonder veel inspanning merkbaar, dat het concipiëeren der negende een arbeid werd die aan een Beethoven alleen mogelijk was. Ook een blik in zijn schetsboeken toons ons den strijd, die inzonderheid het finale den meester kostte. Na een volkomen kunstwerk als een finale der achtste was het hem niet mogelijk, in dc taal van het Orkest nog méér te zeggen. Was het toeval, dat in de dagen, dat in het Engelsche parlement heftig werd ge pleit voor de afschaffing der slavernij de aanteekening in B 's schetsboek, laat ons het lied van den onsterfelijken Schilder zingen, werd neergeschreven? Beethoven liet zich dagelijks inlichten over den voort gang die de idee maakte, den slavenhan del te doen verdwijnen. En in zijn liefde tot het menschdom vond hij weerklank in het dichterwoord. „Alle menschen werden B'riider". Beethovens Promotheus-daad is g-weest, het licht dat door Schiller was ontstoken, te hebben gebracht onder „alle" menschen. Als Prometheus zou hij -nog aan dc rotsen zijn geklonken, zoo het niet was, dat hij, de meermalen gekruisigde, met deze daad zijn laatste menschenwerk had vol bracht en nog slechts zijn immateriëele laatste kwartetten zou zingen, vóór hij zich algeheel van deze aarde losmaakte; zich los maakte van de wereld zijner vreugdelooze vereenzaming, in hevig verlangen naar men- schelijk-broederlijke gemeenschap, naar me dedeelzame vreügde en Freundschaft. En met dezen extatischen jubelzang heeft het mooie koor, dat daar onder leiding van Nico Gerharz zich had opgesteld, om deze grool- sche Beethovengedachtc in klinkende kleu ren om te zetten, een daad verricht, waar door het de kroon heeft gezet op zijn prach tig werk van voorheen. Aan de uitvoering der Negende Sympho nie onder Nico Gerharz, ging vooraf de Messe in C. onder leiding van George Ro bert, en van verschillende onderdeden van dit werk kan men met lof gewagen: zoo van 't slot; „Cum sancto Spiritu", dat 't Gloria bekroonde; zoo ook van 't slot „Amen" uit het Credo, waar de jieer Robert het tempo vrij nam en daarmee veel geluk had; verder was de uitvoering van het Benedictus te roemen. Van de aanvankelijk minder mooie registratie der sopranen herstelde deze partij zich vrij spoedig; alleen in 't Agnus Dei herinnerde de overgang in E op, „pacem" nog even aan dat te laag intoneeren der leidtonen in den opzet van het Kyrie. On voorzichtigheden als een te vroeg invallen de sopraan bij „cujus regni non erit finis' vonden een equivalent bij de pauke in het sanctus (op „Sabaoth"), terwijl de scherpe s op „miserere" door de veelvuldige herha ling zich te veel opdrong. De samenklank van het koor viel te prijzen, en ook in het solokwartet werd een goed geheel verkre gen. De dirigent had een krans in ontvangst te nemen en bracht naast het koor aan de solisten dank. Zooals bekend mag zijn, had de heer Ro bert de 'uitvoering der Negende symphonie overgedragen aan den leider van ons H. O. V.-orkest, dat van de eerste drie deelen al reeds hij herhaling een uitvoering had ge geven. De gelegenheid om het werk in zijn geheel uit te voeren, deed zich thans voor het eerst voor. Was het wonder, dat zij die den arbeid van Nico Gerharz hier te Haar lem steeds met belangstelling volgden, als het ware met verlangen uitzagen naar de volvoering van het grootsche plan? De uil slag heeft onze verwachtingen zeker niet teleurgesteld. Hoe geheel anders deed zich nu het werk aan ons voor. Daar was hetzelfde orkest, en toch: hoe geheel anders kwamen ons nu die eerste drie instrumentale deelen voor. Een geheel gevulde zaal met luisterenden, de meesten sinds maanden de voorbereiding van dit 'grootsch gebeuren volgend; het podium met het koor der C. O. V.. dat op tallooze repetities zich had.vertrouwd gemaakt met het grootsche werk en met de te overwin nen moeilijkheden die aan het ongelooflijke grenzen; en vóór dat koor de solisten, voor wie de herinnering aan vroegere uitvoerin gen zich mengde met wat thans onder Ger harz daar in het orkest werd volvoerd; op onderscheiden wijze reageerend op de mu ziek, maar allen onder den indruk dezer verheven tonentaal. Het valt moeilijk te zeggen, wat het meest op den hoorder werkte; het eerste deel mét zijn machtige expositie der nevengedachten en het zoo suggestief gedirigeerde Coda, of het beangstigend Scherzo met zijn impul sief rythme, dan wel het heerlijk Adagio, dat ver van de aarde opzweeft en waar de oogen zich sluiten, om van den hemelzang niets te verliezen Maar al dit doorleefde culmineerde toch in het slotdeel, als na de recitatieven der bassen ten leste de raen- schelijke stem tot klaarheid brengt, wat in algemeenen zin tot nu de ziel van Beetho ven had bewogen. Op het moment van het aanhooren zelf kan het ons maar matig in teresseeren, wat men van deze koorfinale wenscht te zeggen, o.a dat de variatie-vorm niet als climax is aan fe voelen. Op het oogenblik dat het „Freude" motie! inzet, ondergaat men aanstonds de geweldige ma jesteit der gedachte en Beethoven moet te genover dit ongewone, dit buiten-mensche- lijke even verwonderd hebben gestaan als de hoorder; hij zocht naar middelen om wat in hem leefde, te realiseeren en legde daar voor aan de sopranen bijna niet-op te los sen moeilijkheden op; veel hooger dan wat tot uitdrukking komt, reikt Beethoven's ge dachte. Wie dit weet te verstaan, heeft in dit „Leid umschlungen, Millionen" de ver klanking gezien van dingen "die slechts de enkeling mocht aanschouwen in een begena digd oogenblik van zijn leven. Dat het koor hiet niet te zeer bleef be neden de fantasie van den schepper dezer finale, dankt het naast de enortn-knappe directie van Gerharz aan de overtuiging, te zullen overwinnen in al, wat uit edele be ginselen ontspruit. Waarlijk, de Christelijke Oraioriumveree- niging had volle recht, haar vaandel, dié stille getuige van zoo vele glorieuze uitvoe- is als een Juichkreet in een regenbui. Overdag is hij zijn eigenaar altijd een paar centimeter vóór en 's nachts blijft hij recht op staan om de zon te kunnen zien opkomen. Ook deert hem niet het minst, vooral nu hij weet dat NASAN er is. Een paar snuifjes Nasan doen het tranen ophouden, geven direct verlichting en genezen de ver koudheid zeer spoedig bij iederen neus. Verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten a f 0.90 p. buisje.. Vervaardigd door de fabrikan tenvan Sanatogen enFormamint ringen, te plaatsen achter groen en bloemen hoog aan den podiumwand, hóóg boven de hoofden dier zangeressen en zangers, die zonder uitzondering het beste gaven wat in hen was. Daartoe rékenen wij- ook hen, dié de zwtare solopartijen hadden te vervullen: Jac. Caro, Jac. van Kempen, Mevr. Poel- Scholten en de heerlijke zangeres Mia Pel- tenburg, die (na meerdere uitvoeringen el ders) heden in haar geboortestad dit grootsch gebeuren mede tot een glansrijke overwin ning maakte. G. J. K. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergaderde de Gemeente raad. Begonnen werd met een geheime raadszitting. (Wordt vervolgd.) MEDEGEDEELD DOOk De beurs opende heden: prijshoudend. V.K. 5% Nederland 1919 95 V 4 951/4 6% Nederland 1923 1011/s 4 14 Nederland 1917 85"/16 855/s 7% N.-I. 1921 A. 1027/46 1021/a b% N. I. 1923 D 965/ls 96l5/i8 63/s 63/8 üude Vaart 80 V 2 80 dito Gem. Eigendom 64 64 Mij. „Nederland" 1571/2 152 Scheepvaart-Unie 126'/8 1263/4 Rotterd. Lloyd 1231/4 123 1*351/4 136 76 76 Holl. Stoomboot 27 27 434 431 374l/2 372 Jurgens gew 763/4 76 3/4 1763/4 176 134 1333/4 Cert. Hand ;1 Mij. 120 119l/2 1193/4 120 92 Geconsolideerde I6OV4 162 337l/2 339 '37/g 123/4 13 V orstenlanden 1611/4 I6OI/4 Actions id 1631/2 IOII/2 18 18 Poerworedjo 126 1241/2 377 379 375 378 Deli Batavia 348J/2 351 Amsterdam Rubber 1551/4 1561/4 188i/3 1021/2 104 Wai Sumatra 126 126 320 728/4 74 1461/2 1471/a 799/le 19U/l6 20 Comm. Maxwell 43/g 19 NOVEMBER EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN s 0 593/4 0 59-13 PARIJS 13 07i/2 13 10 BRUSSEL 12 O2I/2 12 05 WEENEN 0.351/2 0 351/4 LONDEN 11 53l/2 11.531/4 STOCKHOLM 66 85 66 80 KOPENHAGEN 43 85 43 90 CHRISTIANIA 36 8 36.90 BAZEL 48 47 95 NEW-YORK 2 481/, 2 49V8 ROME t t t t t 10.80 10 80 Omtrent de plannen voor de stichting van een nieuwe bectwortelsuikerfabriek in de Haarlemmermeer, kunnen wij het volgende mededeelen: Op 8 Augustus werd het bestuur van de Coöp. Holland door de leden gemachtigd on der zekere voorwaarden een fabriek te doen bouwen voor hun eigen product. Wij hoor den later niet of ook besloten wat tot den bouw over te gaan. Thans werden óns van bevoegde zijde en kele inlichtingen verschaft. Het bestuur stelt zich wel degelijk nog steeds op. het standpunt om tot den bouw over te gaan en werkt steeds voort, zonder voor de agitatie van v/elke zijde deze ook moge komen, uit dea weg te gaan. Reeds te veel jaren zijn verlo ren gegaan door praten en nog eens praten. Nu moet tot daden worden overgegaan. De handen aan de ploeg geslagen en te zamen gewerkt. Het bestuur schijnt niet eerder tot den bouw te besluiten, dan wanneer er een voldoend aantal aandeelen zijn geplaatst, op dat in elk geval het product ten volle is ge waarborgd. Het moet daarom nog aandeelen bij de landbouwers plaatsen en 'tis in dit verband dat juist de R K. landbouwers moe ten opgewekt worden om mede te helpen dit groote plan te doen slagen. Opmerkelijk is het, dat in een omgeving van Haarlemmermeer, IJpofders en Legmeer- poider zooveel R. K. landbouwers wonen, er zoon klein aantal zich'reeds aansloot bij de Coöp. Elolland. Zijn wij wel ingelicht, dan be draagt dit slechts een achtste gedeelte van de leden. D.e landbouwers moeten ook bedenken wat hun te doen staat. Moet de Coöp. Holland voort, of moet zij ophouden te bc taan? Zaterdagmiddag a.s„ te 2 uur, zal St. Ni- colaas per stoomboot in het Spaame nabij de Gedempte Oude Gracht arriveeren, een rijtoer vandaar door de stad maken en zijn intrek nemen bij de firma Vroom Drees- man, in de Lange Veerstraat. Ondertrouwd. 19 Nov. A. Konings en G. B. Metz. G Cop en E. M. Schrijers. L. Staal en H. te Riet. A. Stringer en E. J, Gutterswijk J. C. Traksel en E. M. Porck. H Govers en G. de Groot Getrouwd' 19 Nov. K. Schoteibank en E. Btrgsma. A. Roelfs en H. A. Eiker bout. G v. d. Meij en C. v. Slooten. J. W. Aarts en E. J. v. Dooreraaalen. J. J. Bonnema en K. J. de Groot C. W. de Rooij en C. M.'de Vos. W. Kort en A. de Jong. J. P. v. Balen en H. F. Lamboo. J. Veelenturf en H. C M Staal. Geboren: 15 Nov. d. van A. E. Keeman Rosies. 17 Nov. d. van H. J. P. v. ÏTorick—Aleman. d. van W C J Fiering -Klumper. z. van C. C. Meeuwisv. d. Linde. 18 Nov z. van M, A. H. de Vree- zede Ruijter. d- van C. Venings— Jansen. d, van W. A, de BooJasper. z van W SpoelderHovens Gréve. Overleden- 17 Nov. J. v. d. MaalGof- free, 50 jaar, Schotersingel 18 Nov. M. S. MarcusOiy, 70 jaar, Leidschevaart. M. Poldervaart—de Boer, 30 ja'ar, Kamper laan. 19 Nov. J. H. Koopman, 48 jaar, Voortingstraat. Wegens overvloed van copy moet de plaatsing van eenige berichten, o. a. de feestviering van de Groote Houtstraatver- eeciging, tot morgen worden uitgesteld. Te Sengora aangekomen. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de Fokker VII, gistermiddag goed te Sen gora is aangekomen. Het toestel blijft al daar 2 dagen om de kleppen van den motor te schuren. AMSTERDAM, 19 November. Wij verne men, dat in het boekbindersbedrijf opnieuw een collectieve arbeidsovereenkomst aan de ledenvergaderingen der respectievelijke or ganisaties zal worden voorgelegd. De commissie van onderhandeling is in de gisteren ge»"uden vergadering tot overeen stemming gekomen, zoodat het voorstel wordt gedaan om voor den tijd van 3 maan den, ingaande 5 Jan. 1925, een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten met cea opzeggingstermijn van 4 maanden. Gezien de slechte omstandigheden van het bedrijf, werd het loon der volwassenen mot 2 cent per uur verlaagd en de loonen der personen van 23 jaar en daar beneden met 5 procent verminderd. In de personeel-verbou- ding werd eenige wijziging gebracht, waar door minder jeugdigen in het bedrijf worden toegelaten. De Centrale Commissie, bestaande uit een commissie van werkgevers en werknemers, die belast is met de handhaving der collec tieve overeenkomst en het toezicht heeft op de naleving er van, werd gemachtigd bij be langrijke stijging of daling van 't levenson derhoud de loonbepalingen in de collectieve arbeidsovereenkomst vastgelegd, te wijzigen, welke wijziging alsdan bindend is voor alle aangeslotenen. Men seint ons uit den Haag: Wij vernemen, dat H. M. de Koningin, naar „.inleiding van de verwoestingen te Wono- sobo aangericht door de jongste aardbevin gen op Java, 1 /ee duizend gulden heeft doen storten in het Smeroe-fonds, dat 1 estemd is tot leniging nood, veroorzaakt door der gelijke natuurrampen in de koloni-n. BERLIJN, 19 Nov. In de omgeving van de Zevenburgsche stad PetrozSoony zijn door een ernstige ontploffing 26 mijnwer kers gedood; 32 zwaar oi licht gewond. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 November. Hoogste barometerstand 779.9 m. M. te Valentia. Laagste barometerstand 749.8 m. M, te Roest. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 November: Zwakke tot matigen noord-westelijke tot westelijken of zuid-westelijken wind, neve lig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter. Openleg Protestantsche School. Heden middag wordt de Protestantsche School, ge naamd „Bosch- en Hovenschool", aan de Adriaan Pauwlaan te Heemstede geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2