Brieven uit Frankrijk. UI 'AOitiOEK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 19 November 1924 Dr. Seipel's overwegingen bij zijn besluit tot aftreden als Oostenrijksch bondskanselier. Weer nieuwe stakingsgeruchten in Engeland. Onder de Radio-berichten: Dr. Ramek tot Oostenrijksch bondskanse lier benoemd. De vermoedelijke samenstelling van zijn kabinet. De moge lijke gevolgen der Kabinets-hervorming. Zimmerman's oordeel. Het Fransche amnestie-ontwerp door den Senaat aangenomen. BUITENL. BERSTEN. MARKTNIEUWS. Vis scherf. ORDE EN ARBEID. Arbeidsbemiddeling. De werkloosheid onder de veenarbeiders neemt toe. LANDBOUW EN V1SSBHERIJ. De bloemkoolteelt en de vorst. KUNST EN KENNIS. Tentoonstelling belangen slecht hoorenden. FEUILLETON. HET GEHEIiyi VAN EEN HUURRIJTUIG KATHOLIEKE EENHEID BOVEN AL LES. De meenirgen loopen uiteen of het Minis terie Herriot een lang dan wel een kort leven beschoren zal zijn. De toegezegde steun der socialisten is zeker een versterking van de positie, verzwakt door den uitslag der ver kiezingen in Engeland. Maar de steun is niet volgens het algemeen verlangen der socialis tische groepen en met moeite verkregen. Weinig zal er toe noodig zijn het bloc der linkerzijde uiteen te scheuren. Een klein in cident, uiterlijk van weinig beteekenis kan voldoende zijn tot steunopzegging te leiden, En daarmede is het politieke leven van Her riot gemoeid. Al gelooven wij niet dat de be grooting 1925 daartoe aanleiding zal worden, uitgesloten is zeker niet, dat een deel der socialistische afgevaardigden een bepaald p nt zal aangrijpen om te ontkomen aan goedkeuring, die zij vroegere jaren steeds hebben geweigerd en waartoe hen thhns een kleine meerderheid op het onlangs gehouden partijcongres heeft gedwongen. Hoe het zij, zeker is dat de tegenwoordige Regeering heel wat lekkere beetjes aan de uiterste linkerzijde zal moeten toewerpen, om de medewerking te verzekeren. Dat hiertoe in de allereerste plaats de anti-clericale maat regelen behooren, spreekt van zelf. Niet voor niets heeft de minister van On derwijs te Valence de orde der Jezuiten aan gevallen; den nuntius met een ongegrond ver wijt getroffen. De vervolging der geestelijke orden, een beleedigende enquête in de kloos ters, dat alles is een welkom middel om de socialisten te vriend te houden, die daardoor wellicht zullen vergeven dat sociale hervor mingen en beloften in de pen blijven. Bovenal echter een mogelijke invoering van de nationale éénheidsschool, die ver nietiging van ieder godsdienstig onderwijs in houdt, is een fortuintje dat zij zich niet gaarne zullen zien ontgaan. Het confessioneele onderwijs is het groot ste gevaar in de oogen der anti-clericalen, die al te goed weten, dat de opvoeding van het kind de toekomst beheerscht. Zij zijn er in geslaagd deze Christelijke op voeding in Frankrijk ten deele uit te schake len, zij hebben geen rust of het bijzonder onderwijs moet geheel door het openbaar en neutraal onderwijs worden verdrongen. Zelfs de vrijheid op eigen kosten, bijzondere scho len in stand te houden, is een doorn in hun oog. De eenheidsschool is daartoe het krachtig ste middel. Zij is de opperheerschappij van den staat op onderwijsgebied, zij verplicht alle kin deren een bepaalde richting natuurlijk een ongeloovige, te volgen. Eenheidsschool en Staatsmonopolie zijn twee woorden voor één zaak. Het recht der ouders wordt uitgescha keld, dat onderwijs te geven, wat overeen komt met hun wenschen en beginselen. De eene Staats-school, die het bijzonder onderwijs doet vervallen, is het ideaal der Godloochenaars omdat zij ieder Godsdien stig onderwijs den pas afsnijdt en voeren moet tot de ontkerstening van het toekomstig ge slacht. Elzas-Lotharingen beseft dusdanig dit ge vaar, dat het behoud van de confessioneele school op dit oogenblik het alles beheer- schende vraagstuk in die gebiedèn uitmaakt. De overige leekenwetten wekken ongetwij feld eveneens onrust en de gevolgen van scheiding van kerk en staat, worden niet min der ernstig onder de opgen gezien, maar het verzet tegen invoering der inter-confessio- neele school is het voornaamste punt van het katholiek strijdprogramma in Elzas- Lotharingen. Duitschland heeft na 1870 de wet Follcux, waarbij het confessioneel onderwijs werd ge regeld, gehandhaafd, haar het religieus ka rakter niet ontnomen, al heeft het er ingrij pende wijzigingen in aangebracht, de vrijheid van onderwijs vernietigt door een staats monopolie in te voeren. Het minste dat deze heroverde gewesten van het moederland mogen vragen is wel, dat die traditie, wordt geëerbiedigd en de meerderheid der bevolking niet wordt te kort gedaan in haar godsdienstige overtuiging. Want inter-confessioneel onderwijs moge godsdienstonderricht in de school niet uit sluiten, de verplichting dit in de klasuren te doen geven wordt er door te niet gedaan en tegen de wenschen der ouders in, zullen de kinderen worden gedwongen te samen met andersdenkenden, zelfs met ongeloovigen het onderwijs te volgen. Hoe weinig zal er in dat geval van een katholieke opvoeding terecht komen en hoe duidelijk teekent.zich reeds af in een niet al te ver verwijderde toekomst, de godsdienst- looze, nationale éénheidsschool. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of het kabinet Herriot het zal wagen, zijn anti-clericale hervormingsmaatregelen in El zas-Lotharingen door te voeren. Dat het verlangen bestaat is slechts al te waar en dat men zich door geruststellende woorden eventueel niet in slaap moet laten sussen is eveneens zeker. De Fransche loge sprak over de gedragingen van deze Regee ring en zal niet rusten voor dat haar program cp onderwijsgebied is ten uitvoer gebracht. Hoevelen, ook onder de Katholieken twij felen nog aan den invloed der Vrijmetselarij. Een onlangs verschenen brochure „De dic tatuur der Vrijmetselarij," laat geen twijfel over haar onvermoeide pogingen het katho licisme te bestrijden.Zij aarzelt niet haar trawanten met straffen te treffen, indien zij de beloften niet nakomen, gegeven in de da gen der verkiezing en ontrouw worden aan een instelling, waaraan' zoovele afgevaardig den hun benoeming te danken hebben. Het valt niet te ontkennen, de toestand in Frankrijk is hoogst kritiek en alleen een sterke éénheid der katholieken zal in staat zijn het hoofd te bieden aan de samenwer king der sectarische groot-machten. Die één heid heeft in het verleden al te zeer ontbro ken. Verschil van meening over den hui- digen staatsvorm heeft Republikeinen, Bona- partisten en Royalisten van elkander ver wijderd. Thans is het uur geslagen dat zij hun wederzijdsche grieven op zij zetten, om een eenheidsfront te vormen tegen den stroom van godsdienstvervolging, die hen belaagt. „Katholiek voor alles", is de wapenspreuk die allen beziet. Uit alle oorden van Frankrijk bereiken ons de verheugde berichten dat de katholieke organisatie is ter hand genomen. Het bezielend woord van abbé Bergey klinkt alom, een Generaal de Castelnau heeft een federatie van katholieken gesticht en een Liga van Nationaal voelende Republikeinen onder leiding van een oud-president der Fransche Republiek Millerand, allen ver- eenigende die door Herriots politiek de be langen van het land bedreigd zien, kan in dezen eveneens van groote beteekenis zijn. En onwillekeurig gaan in deze dagen onze gedachten uit naar Nederland, waar de Roomsche eenheid de erkenning onzer rech ten heeft veroverd, ons land heeft bewaard voor toestanden, die hier het geloof hebben ondermijnd en de vrijheid van godsdient tot een hersenschim hebben gemaakt. Het droeve voorbeeld van Frankrijk in vervlogen jaren, moge Holland aansporen dat kostbare goed van katholieke eenheid niet prijs te geven. „Ab uno disce omnes" De les van Frank rijk is te welsprekend om ook niet in ons vaderland te worden verstaan. Mr. P. v. S Parijs, 12 November 1924. Dr. Seipel's definitieve aftreden. Onze Radio-berichten hebben in het kort gister n het definitieve aftreden van Mgr. Dr. Seipel als Oostenrijksch bondskanselier jemeld. In een schrijven, Maandag door hem tot den president van den nationalen Raad' Miklas, die tevens voorzitter is der Centrale Commissie, gericht, zegt Dr. Seipel, dat de besprekingen met de vertegenwoordigers der politieke partijen en landsregeeringen, die hij sedert zijn benoeming tot bondskanse lier heeft gehad, hem hebben overtuigd, flat de meerderheidspartijen en landsregee- I ringen onwrikbaar vasthouden aan de op de saneering der staatsbegrooting en het herstel van het economische leven gerichte politiek. Daartegenover heeft hij voor zich zelf niet de zekerheid kunnen verkrijgen, dat de door hem en zijn medewerkers voor een spoedige goedkeuring van het saneerings- werk noodzakelijk geachte bizondere maat regelen bij alle voor de openbare aangelegen heden verantwoordelijke personen zonder onderscheid van partij, binnen en buiten de parlementaire lichamen, een met de eischen van het oogenblik overeenkomende onder steuning zouden vinden. Hij verwacht, dat het groote doel stellig zal worden bereikt, indien de leiding der staatszaken thans aan een andere persoonlijkheid wordt opgedragen en geeft derhalve de opdracht tot reorgani satie van het kabinet aan de centrale com missie terug. Hij wordt daarbij ook geleid door de omstandigheid, dat zijn persoonlijk prestatievermogen sedert zijn verwonding is afgenomen. Naar aanleiding van Dr. Seipels besluit om voor het vormen der regeering te bedan ken schrijft de officieuze „Politische Kor- respondenz" Dr. Seipel heeft de overtuiging gekregen, dat hij zonder gevaar voor het saneerings- werk de regeering aan anderen kan overge ven, daar er geen twijfel bestaat of de meer derheidspartijen, met name de chr.-soc. par tij, zullen de saneering bevorderen. Deze is overigens geen aangelegenheid die alhen S i- pels persoon aangaat, maar geheel Oosten rijk. Voorts acht Dr. Seipel het noodzakelijk met alle krachten, die hem na zijn verwon ding zijn overgebleven, te streven naar en te werken aan de uitvoering van den arbeid van Genève, waartoe hij als bondskanselier psychisch niet meer in staat was. Dit is de beteekenis van Dr: Seipels ontslag. Hij neemt onmiddellijk weer de functie van voor zitter der chr.-soc. partij op zich. Dr. Seipel heeft zijn ministers verzocht een eventueele herbenoeming te willen aan vaarden. De minister van financiën Kien- böck zal evenwel niet tot het nieuwe kabinet behooren. Dreigende stakingen in Engeland. Een algemeene staking in het electrici- teitsbedrijf dreigt Londen thans definitief en binnen zeer korten tijd. Het gaat om de man nen uit het Noorden, die een nieuwe electri- sche centrale te Barking inrichten en daar voor van hun werkgevers het loon krijgen, dat buiten Londen pleegt te worden betaald, verhoogd met den toeslag, die gebruikelijk is voor hen, die buiten hun woonplaats moe ten werken. Deze arbeiders verlangen echter het Londensche loon, dat in sommige geval len 30 cent per uur hooger is. De zaak komt Zaterdag a.s. voor den loon- raad wordt daar geen vergelijk gevonden, dan zullen één week later de leden der Lon densche electriciensvereeniging in staking gaan, hetgeen een stilstand van alle electri- sche centrales in de hoofdstad ten gevolge zou hebben en waarschijnlijk een ontbreken van alle electrische kracht, zoowel voor ver lichting als voor de tramwegen en fabrieken. Bovendien dreigt in Januari weer een na tionale spoorwegstaking, gelijk verleden win ter. Volgens de beslissing van den nationalen loonraad van December 1923 werd het loon- stelsel der machinisten en stokers gehand haafd op een standaard van afgelegden af stand. De normale afstand werd evenwel ver lengd van 120 tot 150 mijlen boven deze 150 mijlen zou voor iedere 15 mijlen één uur loon betaald worden. Dit scheen dus den ar beidsdag te bepalen op tien uur, hetgeen ech ter niet het geval is, daar 150 mijlen in een korteren tijd worden afgelegd, het rangeeren inbegrepen. Deze beslissing van den loonraad komt in Januari a.s. in werking. De vakvereeniging van machinisten en stokers besloot nu even wel tot algemeene staking te zullen overgaan, indien de maatschappijen riet bereid zijn me de te werken tot het ongedaan maken der nieuwe regeling. Zaghloel Pasja's positie. Omtrent de oorzaken van de plotseling opgekomen en even plotseling weer geëin digde crisis in Egypte is nog geen volkomen helder licht verkregen. Reuter spreekt dan ook zelfs van een mysterie. Maar de diplo matieke medewerker van de „Daily Tel." meent een verklaring te kunnen geven, al moet ook hij erkennen, dat de oorzaken der crisis zeer gecompliceerd zijn. Blijkbaar had Zaghloel te kampen met intrigues, die Zich tot in de omgeving van den koning voortzetten. En tijdens de lange afwezigheid van Zaghloel zouden deze intrigues vrij spel hebben gehad. De betoogingen voor Zaghloel zouden dan blijkbaar koqing Foead hebben gewaar schuwd, dat hij een gevaarlijk spel zou spe len als hij zich van Zaghloel zou ontdoen en zoo zou Foead dan ook in het onderhoud, dat hij met Zaghloel na diens ontslagaan vrage heeft gehad, ten sterkste op diens aan blijven hebben aangedrongenonder be lofte hem alle mogelijke vrijheid van hande len te zullen waarborgen. Een der intrigan ten tegen Zaghloel, de directeur van het kabinet des konings, Hassan, is ontslagen. En voorloopig schijnt dus het gevolg van de crisis een versterking van de positie van Zaghloel te zijn. GOSLING TOT VOORZITTER DER ENGELSCHE TRANSPORTARBEI DERS HERBENOEMD. Gosling, de vroegere voorzitter der trans- rortorganisatie, is onder pressie van de 80 Dezoldigde bestuurders dezer groote vak vereeniging, herbenoemd. Een „werkstaking" dezer 80 tegen hun eigen vakvereenigingsbe- stuur heeft in weinige uren tïjds het ge- wenschte effect gehad bij dit uitvoerende lichaam, dat besloten had onkosten te be sparen door het niet wederaanstellen van een voorzitter, zonder wien men het zeer wel bleek te kunnen stellen gedurende Gos ling's mini-^erschap onder MacDonald. EEN COMMUNISTISCHE SAMEN ZWERING ONTDEKT. Tijdens he" proces in Estland tegen 149 communisten, die beschuldigd worden van samenzwerir. :egen de grondwet, nam de communr ische volksvertegenwoordiger Tomp zulk -en .ouding aan hij spoorde Zeifs het: publiek aan tot opstand, dat de rechtbank hem verwees 'naar een krijgsraad, die hem ter dood veroordeelde, welk vonnis reeds is ten uitvoer gelegd. Twaalf andere communisten werden tot gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging van de recht bank. Verschillende getuigen hebben verklaard, dat de leiders van de beweging, die 500.000 gouden roebels van de Russen zouden heb ben gekregen, samenwerkten met de sovjet legatie. DE NIEUWE PARTIJ IN ITALIË. De nieuwe Italiaansche partij, dis de Na tionale Unie genoemd wordt, is Maandag officieel gevormd. Het streven dezer partij is de leden van alle partijen in één organisatie onder te brengen en alle jongere elementen „van democratisch beginsel" het politieke leven binnen te leiden, terwijl van parlemen tair standpunt de nieuwe partij zich keert te gen den huidigen politieken toestand en be sloten is de meerderheid zooveel mogelijk te ondermijnen. De oude democratische partij, gesteund door den oud-premier Bonomi, den histori cus Ferrero en den oud-minister Amendela, thans leider der oppositie, en vele vooraan staande senatoren en afgevaardigden hebben zich bij de nieuwe partij aangesloten. De partij verlangt voorts het herstel van alle instellingen, die door het fascisme zijn omvergeworpen, hetgeen indirect de per soonsvrijheid en de vrijheid der vakvereeni- gingen beteekent. IN DE LUCHT GEVLOGEN. De Estlandsche kannonneerboot „Meene" welke te zamen met andere schepen een groot mijnenveld afzocht, stootte op een mijn en vloog in de lucht. Twee leden der beman ning werden gedood, vijf worden vermist. WOE PEI FOE STELT IN CHINA EEN ONAFHANKELIJKE MILITAIRE RE GEERING IN. Woe-Pei-foe heeft met medewerking van de gouverneurs een onafhankelijke mili taire regeering ingesteld, hetgeen er op duidt dat de poging van Feng en Sjang Tso-lin om Woe-Pei-foe onschadelijk te maken, is mis lukt. Gemeld wordt dat Woe-Pei-foe be reid is, het presidentschap te aanvaarden, doch het blijft de vraag, of de rivalen den oor log voortzetten, of dat zij de zaak in der minne zullen schikken en zich vereenigen onder Toean Sji-li. AMSTERDAM, 17 Nov. pelprijzen zijn onveranderd, ladingen 2520 H.L. De aardap- Aanvoer 4 Eva Baltet f 32—f 52. AMSTERDAM, 18 Nov. - extra f 46f 66, idem le srt. Doyenne du Commice f 40f 50. Br. Hardy f 26f 56. Br. Lebrun f 14f 22. Br. Clair- geau f 18f 32. William Duchesse f 36 f 56. Leghipons f 30f 44. Soldat Laboureur f 12f 22. Calebas de Tirlemont f 16f 26. Souvenir de Congres f 14f 20. Hertogin Elza f 14f 28 Durandeau f 14f 28. Me loenperen f 7f 12. Giesen Wildeman f 7 f 12. Winterjabnnen f 4—f 8. Wintervijgen f 10f 16. Bergamotperen f 5f 8. Nougeau Poiteau f 18f 22. Pondsperen f 7f 18. Jodenperen f 6f 12. Goudreinetten extra f 24f 44, idem le srt. f 10f 22. Peasgood Nonsuch f 28f 46 Sterappelen extra f 28 f 38, idem le srt f 16f 28. Transperant de Cronsel f 50f 56, idem f 22f 29. Presènt van Engeland f 18f 36. Cox Pomona extra f 42f 56, idem le srt. f 18f 28. The Queen extra f 28f 46, idem le srt. f 14f 24. Notarisappelen f 16f 24. Bramly Seedling f 10f 16 Gron. Kroon f 12f 18. Princesse Nobel f 16—f 28. Dubb. Bellefleur f 22—f 30. Bellefleur f 12f 16. Tulpappelen f 8f 12. Bouman Meinetten f 18—f 28. Jasappelen f 12f 16. Gerrit Roelof f 10f 14. ■Zure Pippeling f 8f 14. Paradijsappelen f 10- f 16. Bismarck f 14f 18. Keizer Alexander f 14f 20. Huismanzoet f 8f 12. Honing zoet f 8f 14. Campagnezoet f 10f 16, Dubb. Benders f 12f 18, alles per 100 kgr. Alicanten f 0.80f 1.14. Belgisch Witlof 2834 ct. Kassnijboonen 7585 ct. To maten 2036 ct. per kgr. Bloemkool f 22 f 32. Sla f 3.20f 5.20 per 100 stuks. Sprui ten extra f 5f 6.40, idem grof f 1.40 f 2.60 per zak. Uien f 3.60f 4.10 per 50 kgr. Bloemen: Chrysanthemums f 18f 32. Am. Anjers f 8f 15. Hadley f 18f 24. Sunburst f 7f 16. Ophelia f 10f 20. Golden Ophelia f 18. Keizerin f 6f 10 per 100 stuks. Snijgroen f 4f 8 per 100 rank. Fransche Anjers 4050 ct. Margrieten 610 ct. Narcissen 8,12 ct. per dozijn. Papers f 3f 3.20 per mandje. GORINCHEM, 18 Nov. Vee. Op de Sint Maartensche Veemarkt was de aanvoer he den 4046 stuks tegen 3639 het vorige jaar. Men besteedde voor: zware kalfkoeien 400 500. Melkkoeien 300350. Kalfvaarzen 250350. Guste Vaarzen ƒ200250. 2/4- jarige ossen 225300. 1 M>-jarige ossen 140200. Pinken 90150. Graskalveren 50110. De handel was traag, uitgezonderd melkvee iets levendiger. In het algemeen werden hooge prijzen besteed. Er waren wei nig buitenlandsche kooplieden. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Nov. Boter. (Bericht v. d. Coop. Roomboterfabrieken) Aangevoerd 16.600 K.G. Prijzen 2.462.56. NIJMEGEN, 18 Nov. Paarden. Luxe paar. den 450600, werkpaarden 300600, 1J4-jarige paarden 100—200, veulens 125 tot 200, hitten 75140. Aangevoerd waren 70 stuks. Handel traag. TIEL, 18 Nov, Fruit. (Veiling Ons Belang.) Goudreinetten 612 c., bellefleur 610 c stoofperen 46 c., zoete appelen 812 c wintervijgen 610 c., alles per K.G. (Veiling Tiel en Omstreken.) Goudrei netten 1119 c., koningsrood 812 c., bin- derzoet enk. 710 c., binderzoet dubb. 12- 16 c., jas-appels 815 c., stoofperen 68 c., bellefleur 12—18 c., bergamotten 47 c wintervijgen 811 c., zoete appelen 610 c., winterjannen 46 c., ijsbouten 68 c., alles por K.G. BOVENKARSPEL, (Station), 18 Nov. Uien. Groote gele ƒ3.353.70, drielingen 3.65 4, nep 4 per baal, aangevoerd 435 baal. le bloemkool 3551, 2e bloemkool 22.50 33, 3e bloemkool 3.758.50, per 100 stuks, aangevoerd 20.200 stuks. Roode kool 3.205,40 per 100 k.g,, aangevoerd 37.200 k.g. Gele kool 3.30-3.80 per 100 k.g., aan gevoerd 5600 k.g. Witte kool 11.20 per 100 k.g., aangevoera 6900 k.g. CULEMBORG, 18 Nov. Fruit. (Veiling Cu- lemborg en Omstreken.) Goudreinetten 12'A 16 ct., bellefleuren 103418 ct., tafelappe len 810 ct., holzaten 48 ct., campagne- zoet 1012 ct., Geld. hooilaars 12 ct., Gert Roelofs 7 ct., Giese Wildeman 810 ct., ijs- outen 4347 dt„ Brederodes 812 ct., hand peren 14 ct., winte-ja-nen 46 ct,, zoet en zuur kroet 2 ct., perenkroes 1 ct., alles per k.g. GELDERMALSEN, 18 Nov. Fruit. Ter Vei- lingvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken" besteedde men voor: winterjutten 7 ct., weidragers 1034 ct., jodenperen 3634 ct., jasappelen 10—12 ct., paradijs 4—1134 ct.. winterjannen 4—6 ct., Janwillems 4—934 ct., campervenen 3—7 ct., bellefleur 834 14 ct„ notariszoet 734 ct. goudreinetten 8— 1834 ct., groenperen 434534 ct., veentjes 934 ct., kleiperen 434 ct., herfstjutten 434 ct., suikerperen 434—6 ct., kaneelzuur 12 ct., zure rabouwen 4 ct., brederodes 1112 ct., wintervijgen 15 ct., tafelapprien 934 ct., zure bloemmee 534 ct., honingzoet 1134 ct., ben- derzuur 534 ct., Gerrit Roelofs 5 ct., grauwe bezie 14 ct., winterbergamotten 434 ct., pondsperen 834 ct., zoete bellefleur 48 ct., zure handappelen 63j ct., lange peren 634 ct., Huismans appelen 4 ct., roode culemans 834934 ct., rietperen 834 ct., benderzoet 534 ct., zonzoet 1034 ct., roodzoet 934 ct diverse stoofperen 734 ct,, diverse zoete ap pelen 61034 ct., diverse zure appelen 7 ct., ales pe r k.g. eerste soort. Fabrieken: zuurkroet f2. 20, zoetkroet 2.10, perenkroet 1.20, alles per 100 K.G. GRONINGEN, 18 Nov. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort 475500, 2e 400 450, 3e 300350; voorjaars kalvende koeien ie soort 325375, 2e soort 250 300, kalfvaarzen le soort 400425, 2e soort 325450, varekoeien le soort 300350, 2e soort 225275, stieren le soort 0.900.94, 2e soort 0.70 0.80, slachtvee le soort 1.101.14, 2e soort 0.981 per kg. slachtgewicht, melk- schapen 30—50, weideschapen le soort 4854, 2e soort 3842, vette schapen le soort 5560, 2e soort 4852, vette kalveren le soort 1.40—1.50, 2e soort 1.20—1.30, weidelammeren 1722, vet te lammeren 3740, loopw.rkens 20 18, vette varkens 0.790.81, 2e soort 0.720.74, Lomensche varkens 0.63 0.67, zouters le soort 0.660.68, biggen 710, 1.251.35 per week. Aanvoer 257 vette koeien, 137 vette kalveren, 120 kalf- en melkkoeien, 53 stie ren, 1180 schapen, 1065 vette en Londen sche varkens, 324 magere varkens en big gen. De handel in kalf-, melk- en slachtvee had een prijshoudend verloop. Prijzen voor stieren liepen iets terug. Vette en nuchtere kalveren werden prijshoudend opgeruimd. Wolvee in alle soorten eveneens prijshou dend. Vette varkens iets lager, Londen sche iets hooger, zouters nauwelijks prijs houdend. Biggen met zeer slechten handel. Eieren niet vlug verhanded, f 1314, ALPHEN AAN DEN RIJN, 18 Nov. 1924. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn' Spruitkool 28; Uien 6.10, alles per 100 K.G. Selderie 2.603.20; Prei 2.10; alles per 100 bos. Peen 3.204 per 100 K.G. Boerenkool 1.402.00; Andijvie 1.30 2.00; alles per 100 stuks. Savoyekool 4.105.70; Roodekool 6.20 6.30; Groene savoyekool 1.703.00, al les per 100 stuks. IETS HOOGER. „Bij mijn nieuw manteltje heb ik bepaald een nieuwe japon noodig." „Kindlief, kleeren en altijd kleeren! Heb je dan in 't geheel geen zin voor iets hoo- gers?" „Hoogers? Ja, beste man, ik heb óók behoefte aan een hoedje.' DE RUÏNE. Daar was eris een meneer, die vele ref- zen had gemaakt. Op een keer kwam hij in gezeschap van den Engelschen dichter Longfellow en hij geraakte met hem in ge sprek. Hij vertelde van zijn reizen. U hebt dus heel wat belangrijks ge zien, zei de dichter. Ik kom nu pas uit Egypte en daar zag al ruines. Daarom hindert 't me zoo, dat ik veel herinneringen uit de oudheid. Voor- we die hier in Amerika niet hebben. Long fellow bracht er een bezoek. En daarim dacht ik zoo, omdat ik nergens een ruine konvinden, ik ga naar Longfelow bezoeken! MISLUKT COMPLIMENT. „Zij: „Zal je altijd van me blijven houden, ook als ik oud en leelijk ben geworden?" Hij: „Ouder kun je misschien worden, lieveling, maar leelijker nooit." van de vangst van den zeillogger K.W. 126 Petronelle werd verkocht met een opbrengst van 2399. IJMUIDEN, 18 Nq^. Heden waren aan de markt de vangsten van 16 stoomtrawlers en 1 sleepboot. De prijzen waren als volgt: tarbot 1.401.20; tongen 1.901.30 per Kg.; griet 5524; gr. schol 37 32; md. schol 5537; zetschol f 47—40; kl. schol 28—15.50, 10.50—5.6Ó; scharren 21— 1.90 per 50 Kg.; roggen 2214 per hoop; vleet 20.95 per stuk; makreel 3023; pieterman en poon 118; gr. schelvisch 6757; md. schelvisch 5039; k.md. schelvisch 3731; kl. schelvisch 2825, 7.504.60 per 50 Kg.; kabeljauw 76 46 per 125 Kg.; gr. grullen 2520, kl. gullen 146.50, wijting 82.50 per 50 Kg. ENKHUIZEN, 18 Nov. De haringvisscherij laat zich in den omtrek van Enkhuizen goed aanzien. Heden zijn reèds verscheidene vaartuigen van hier ter haringvangst uit gevaren. De eerste twee kwamen binnen met 1000 st. reepharing. Marktprijs 17.25 (gisteren 16.05) per tal. Eerste marktprijs van hoekbot 29 per 50 Kg. IJMUIDEN, 18 Nov. Van de haringvis scherij kwamen heden hier binnen de Brit- sche stoomdrifters IJ.H. 711 met 370 man den; L.T. 27 met 340 manden; L.T. 307 met 300 manden; L.T. 330 met 320 manden; L.T. 53 met 270 manden en L.T. 1297 met 255 manden versche haring. Geveild werden de vangsten van 17 stoomdrifters met een to taal opbrengst van 65.393. Een gedeelte De strekking van bet wetsontwerp. Naar de Msb. verneemt, moet het in de Memorie van Antwoord op de Arbeidsbe- grooting aangekondigde wetsontwerp op de Arbeidsbemiddeling hoofdzakelijk tot strek king hebben de tegenwoordige regeling der Arbeidsbemiddeling, voor zoover die van overheidswege geschiedt, wettelijk vast te leggen en voorts maatregelen te nemen ten aanzien van particuliere bureaux voor ar beidsbemiddeling, welke tegen betaling wer ken. Uit Emmen wordt gemeld: De werkloosheid onder de veenarbeiders na het aardappelkrabben van week tot week tóegenomen. Het aantal werkloozen is vermeerderd over October met ongeveer 650, terwijl er in de week van 3 tot 8 November weer ruim honderd werden ingeschreven. Het aantal tewerkgesteld en bij de werkverschaf fing wordt thans ook geleidelijk opgevoerd. November waren er uit deze gemeente reeds weer een kleine twaalfhonderd arbei ders bij de diverse werken geplaatst. Ge tracht wordt zooveel mogelijk de arbeiders ook buiten de gemeent' in het vrije bedrijf geplaatst te krijgen. Zoo is o.a. voor enkele tientallen arbeiders werk in België verkre gen kunnen worden. Het aantal arbeiders, dat op deze wijze geholpen kon worden, is vanzelfsprekend niet zoo groot, dat door die hulp merkbare verlichting verkregen wordt. Honderden bleven dan ook aangewezen op d werkverschaffing, waarbij voorloopig nog voldoende werkgelegenheid is. Uit Langendijk wordt gemeld Voor de bloemkoolteelt onder de tuinders begint het er :1 :cht uit te zien. Door de vrij plotseling ingevallen vorst, die zoo hevig optrad, zijn tal van bloemkoolakkers waar deloos geworden. Bij de hooge prijzen, welke de laatste tijden zijn besteed is dit voor ve len een aanzienlijke schadepost. Ook van de andere koolsoorten zijn nog betrekkelijk groote hoeveelheden buiten. Hoewel deze beter tegen de vorst bestand zijn, is er voor verschillende bouwers nog schade te ver-, wachten. Met man en macht wordt nu alles zooveel mogelijk nog in de koolboeten ge bracht. Maandagavond is te Eindhoven een ten toonstelling geopend ter bevordering van de belangen van slechthoorenden. Zij wordt gehouden in de groote zaal van Appolo's Lust en duurt tot Zondag a.s. De burgemees ter heeft de tentoonstelling geopend en daar na heeft de heer H. Snijders, uit Middel burg, voorzitter van de Vereeniging tot be vordering van de belangen- van slechthoo renden, een rede met lichtbeelden gehouden over het streven en werken van de vereeni ging. 30. „Het gelijkt het dal, waarin de schaduw des doods heerscht," mopperde hij in zich telve, toen zij rakelings een vrouw voorbij gingen, die in een donkeren hoek zat neer gehurkt en hen met een zuur gezicht aan staarde. En inderdaad, dat alles had een treffende overeenkomst met de beschrijving van Bunyan s allegorie, voor zoover betrof fle halve duisternis, de wilde lichten en schaduwen en de zwervende vormen van mannen en vrouwen, in de sombere sche mering heen- en weerfladderend. Eindelijk, tot Caltons geruststelling, hield de gerechtsdienaar voor een deur stil, welke hij opende, en binnentredend wenkte hij den advocaat, hem op den voet te volgen. Calton voldeed hieraan, en bevond zich weldra in een lage, donkere, walgelijk rie kende gang, aan het einde hiervan ont waarden zij een flauw licht. Kilsip nam zijn metgezel bij den arm en voerde hem be hoedzaam langs den doorgang. Zulk een voorzorgsmaatregel bleek volstrekt niet overbodig, want Calton kon voelen, dat de vermolmde planken vol gaten waren, waarin van tijd tot tijd een voet uitglipte, terwijl hij de ratten kon hooren piepen en in alle richtingen de vlucht nemen. Juist toen zij aan het eind van den tunnel kwamen, want op een anderen naam kon dit gewelf geen aanspraak maken, ging het licht plotseling uit, en zij stonden in volslagen duisternis. „Steek het licht aan," schreeuwde de ge rechtsdienaar op beslissenden en vastbera den toon. „Wat beteekent dit, om de die venlantaarn om de ooren te slaan?" Dieventaal werd klaarblijkelijk hier goed verstaan, want men hoorde geschuifel in het donker, een mopperende stem, en toen ont stak iemand de kandelaar met een lucifer. Op dit oogenblik zag Calton, dat het licht werd vastgehouden door een vermomd meisje met een afschrikwekkend bleek ge laat, en met verward gitzwart haar, dat haar tot over de oogen hing. Zij kroop langs den bodem tegen de vochtige muur, en sloeg den gerechtsdienaar wantrouwend van ter rijde gade, doch met een zekere vrees in de oogen, als ware zij een wild dier, uit zijn schuilhoek opgejaagd. „Waar is vrouw Guttersnipe?" vroeg Kilsip scherp, haar met zijn voet aanrakend, een smaad, dien zij met een onheilspeilen den blik euvel duidde, terwijl ze in één oogwenk op haar beenen stond. „Boven," antwoordde zij, haar hoofd in de richting van den rechterwand wendende, in welken Calton nu zijn oogen iets meer ge wend waren aan het flikkerende licht der kaars, een gapenden zwarten kloof kon rien, waarvan hij vermoedde, dat het de trap was, waarop zij zinspeelde. „U zult van avond niet veel uit haar krijgen, zij is weer aan het drinken, ja, zoo is het!" „Dat komt er niet op aan, wat zij doet," sprak Kilsip bits, „breng mij dadelijk bij haar." Het meisje wierp hem een boosaardigen blik toe, en schoorvoetend ging zij de trap pen op, die zoo gebarsten waren, dat Calton onophoudelijk bevreesd was, of zij niet in een onbekende diepte zouden geworpen worden. Hij klemde zich vast aan den arm van zijn metgezel, langzaam de gebroken trap opklimmend, en eindelijk bleven zij voor een deur stilstaan, door welker sple ten zij een flauwen lichtschijn bespeurden. Hier deed het meisje een schril gefluit ver nemen en als door een toovermacht opende zich de deur. Nog steeds door hun ver momden gids voorafgegaan, gingen Calton ,en dè gerechtsdienaar het vertrek binnen en een zeldzaam schouwspel vertoonde zich voor hun oogen. Het was een kleine, vier kanten kamer met een lage zoldering, van welke het papier, beschimmeld en ver scheurd, in flarden hing; aan den linkerkant, in een hoek, stond een soort van lage draag- baa-, waarop een vrouw lag uitgestrekt tus- schen een hoop duffe en smerige dekens. Zij scheen ziek te zijn, want rusteloos schudde zij haar hoofd van de eenen kant naar den anderen, en zong nu en dan brokstukken uit oude liederen met een schrille stem. In het midden der kamer stond een ruwe, den nenhouten tafel, op welke een uitgeholde smeerkaars stond, die het schouwspel flauw verlichtte, en een half geledigde vierkanten flesch drank, me' een gebroken beker er naast. Vlak voor ze feestelijke versierse len zat een oude vrouw met een pak kaar ten, welke uitgespreid voor haar op de tafel lagen, en waaruit zij klaarblijkelijk aan een gemeen uitzienden jongeling, die de deur geopend had, waarzegde; het was geen vriendelijk gelaat, waarmede dit jongmensch den gerechtsdienaar aanstaarde. Hij was ge kleed in een smerig bruin fluweelen jas, met talrijke lappen, en een zwarten breedge- randen hoed, die hem tot over de oogen in het hoofd zat. Hij zag er uit als een dier Italianen, die met roomijs door de straten venten, of orgels met apen er op rond draaien, en zijn uiterlijk was zoo afschrik wekkend en wraakgierig, dat de advocaat hem gerust het einde van zijn loopbaan zou voorspeld kunnen hebben, n.l. Pentridge of de galeien. Toen zij binnentraden, hief de waarzeg ster het hoofd omhoog; en, heur oogen met een magere hand beschuttende, keek zij de nieuw aangekomenen vol belangstelling aan. Calton meende nog nimmer een vrouw met zulk een weerzinwekkend uiterlijk te heb ben aangetroffen; en inderdaad, was zij het penseel van een Doré waardig, om haar te r en, dermate was de groteske af zichtelijk, welke zij aan den dag legde. Haar gezicht was met ontelbare rimpels bezaaid en bedekt, duidelijk omschreven door de smeer, die er tusschen zat; ruige wenkbrau wen, omschaduwd door twee doordringend zwarte oogen, waarin het licht door ouder dom verdoofd was; een kromme neus deed aan den snavel van een roofvogel denken en de dunne lippen, uit welke twee lange, gele slagtanden uitstaken, hadden veel over eenkomst met die van een wilden ever. Haar haar was gescheiden en bijna wit, het was in een dikke vlecht, met een smerig zwart stuk lint er om heen, saamgebonden. Deze dame keek hem kwaadaardig aan, toen zij binnenkwamen, en vroeg gemelijk, wat zij hier te verrichten hadden? „Een beetje meedrinken," schreeuwde het kind met een geveinsden lach, terwijl zij haar verwar^ haar achterover streek „Maak, dat je weg komt, bengel," kraste de oude heks, met een mageren vuist haar dreigend, of ik zal je kapot slaan, hoor je. „Ja, zij kan heengaan," zeide Kilsip, naar het meisje wijzende, „en u kunt u ook ver wijderen," liet hij er, zich tot den jongeling wenden, bits op volgen. Deze stond nog steeds bij de geopende jdeur. Eerst scheen hij voornemens, tegen het bevel des ge rechtsdienaars in verzet te komen, doch eindelijk gehoorzaamde hij mopperend; toen hij er uitging, prevelde hij iets van „groote heeren, die zich in het hol vertoonen". Het kind volgde hem naar buiten, welk besluit voornamelijk te danken was aan vrouw Gut tersnipe, die met een slechts door langdurige praktijk verkregen vlugheid, de schoen van haar voet nam en ze naar het hoofd van I het ijlings ontwijkend meisje wierp. „Wacht, tot ik je te pakken krijg, Liser," gilde zij, gelijktijdig met een serie vloeken, „dan zal ik je nek breken, ellendig schep sel." Met een schrillen lach, vol minachting, beautwoordde Liser die uitbarsting van woe de; zij verdween door de gebarsten deur, welke zij achter zich toesloot. Nadat zij verdwenen was, nam vrouw Gu- tersnipe een teug uit de gebroken beker, en. haar vuile kaarten oudergewoonte bij elkander nemend, beschouwde zij Calton aandachtig en met een veelzeggenden blik. „U wilt zeker de toekomst ontsluierd heb ben, mijnheer," kraste zij, vlug de kaarten door elkander schuddend, „het oude moe dertje zal het wel zeggen." „Neen, dat zal zij niet," viel de gerechts dienaar haar bits in de rede. „Ik kom hier voor zaken." De oude vrouw ontstelde hierover en keek hem vinnig van onder haar ruige wenk brauwen aan. „Wat hebben de jongens nu weer uitge voerd," vroeg zij barsch. „Hier is nu niets te vinden, ellendelingen." Op dit oogenblik begon de zieke vrouw, die al dien tijd rusteloos op het bed lag te schudden, een fragment uit een wonderlijke oude ballade te zingen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5