EUCHARISTISCH CONGRES 1.- per Exemplaar, GEMENGD NIEUWS. puesol n I Ingezonden Mededelingen. Ingezonden Mededeelingen Aan onze Lezers LUCHTVERKEER. UIT ONZE OOST. Voor de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar bet prachtig Qedenk-Albuir, van het Internationaal Eucharistisch Congres. Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 platen over het Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 c.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat al onze lezers dit album gaarne willen be zitten. De prijs is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per post j 1.20 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de beste herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden Internationaal Eucha ristisch Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, die aan het Congres deelnamen, en alle voorname plechtigheden er in zijn afge beeld. Men gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden.. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem. Een overdreven bericht. Hoe de dader gepakt werd. De eerste schaatsenrijders. „Litteraire" vuilnisbelt opgeruimd. Averechtsch gevolg. In brand geraakt. En wij dan? Opzienbarende moord. Verduistering van diamant- te Antwerpen. 't Is kras. Ontrouw boekhouder. Bloedvergiftiging. Duur openbaar onderwiis. Een „Koning der Misdadigers" begraven. Pont gezonken. De brandkast opengehakt. 60 cents per regel Deftige gauwdieven. IJsberichten. Een Nederlander te Weenen opgelicht. De sabotage bij die Marine. Door de tram overreden en gedood. Een wonderlijk bericht. De gevolgen van het hooge water. Brand te Utrecht. Verscheurende honden. IJs in Gronigen. Het autoverkeer aan de grens. De sabotage in Helder. 60 cents per regel Spoort ai Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe flaarlemsche Courant Ten onrechte verdacht. Lastige arrestatie te Woensel. De geschiedenis van Roosje. Lasf van gal en slijm Het raadslid en de fooi. Proefvlucht van het Pander- vliegtuig De aardbeving in Wonosobo Monumenten voor mgr. Luypen en pastoor Kortenhorst. HANDEL EN NIJVERHEID. - Eerste Jaarbeurs voor den rijwielhandel. GEDENKALBUM Wij deeldm mede dat een jongeman uit Melissant bekend zou hebben, dat hij met Zijn moeder eenige jaren geleden zijn vader Zou hebben vermoord, en het lijk begraven was op een plaats, waar nu een schuurtje was gebouwd. Men schrijft aan de „Stand." thans uit Me lissant het volgende Het bericht uit Melissant is al te sterk door een berichtgever overdreven. Van een beken tenis of mededeeling van een zieken zoon is geen sprake. Waar de man vijf jaren geleden verdwenen is, zonder dat iemand hem ge- Zien heeft, was aller vermoeden van zelf moord door verdrinking, maar omdat pas een betonvloer in een varkenshok was ge maakt, zonder dat er varkens gehouden wer den, doken allerlei dorpsgeruchten op en ging men zoover door te veronderstellen, dat de man in het varkenshok begraven lag en daarom is het parket uit Rotterdam over ge weest. De rest is dorpsfantasie. Uit Mellissant wordt nog aan de „Msb." bericht In verband met hetgeen wij de vorige week schreven over een vermoedelijken moord, welke door een vrouw met haar zoon ge pleegd zou zijn op haar man, kunnen wij nog het volgende melden De man, die verdwenen is, heette D. K., en was 45 jaar oud. Sinds 24 Februari 1920 wordt hij vermist. Het huwelijk was niet zeer gélukkig, thuis had de man weinig te vertellen. In het dorp stond hij echter bekend als een nette, ijverige werkman. Hoe hij verdween was een raadsel. Eerst drie dagen na de verdwijning werd door de familie aangifte gedaan, waarbij men het vermoeden uitsprak^ dat de verdwenene zich verdronken had in het buitenwater. Overal is daarop gedregd, echter zonder iets te vinden alle nasporingen bleven tever- geefsch. Een broeder van den verdwenene, die op dit dorpje postbode is, vond het geval vreemd en trachtte de zaak justitieel aanhangig te maken, wat hem echter niet gelukt is. Ten slotte is deze man naar een waarzegster te Rotterdam geweest, die hem vertelde, dat zijn broer zich verdronken had en in een an ker aan den grond verward zat. Met deze uitspraak heeft de man toen maar genoegen genomen Thans wordt echter in 't ziekenhuis „Eu- dokia" te Rotterdam èen zoon der betrokken familie verpleegd. Deze had het in zijn ijl- koortsen steeds over een moord, die hij met zijn moeder gepleegd zou hebben op zijn va der. Het lijk zouden zij achter het huis op het erf begraven hebben. Deze mededeelingen zijn ter kennis van de Justitie gebracht, waarop de rechter-commissaris uit Rotter dam persoonlijk een bezoek aan Mellissant ter plaatse gebracht heeft. De vorige week Woensdagmorgen kwam deze met een parket uit Rotterdam, verge zeld van den burgemeester en den heer Chr. F. Hossen, uit Middelharnis, als politie-des- kundige. Een uitgebreid onderzoek is inge steld, waarbij opgravingen gedaan zijn. Tot heden is echter niets gevonden. Het onderzoek wordt evenwel voórtgezet. Aangaande de aanhouding van A. Martijn In Noord-Frankrijk, die 3 Nov. een revolver- ichot loste op zijn schoonzuster in de Krit- ringerstraat te 's Hage en haar daarbij aan 't hoofd verwondde, verneemt de Tel. de vol gende bijzonderheden Er was bericht ingekomen, dat Martijn in Antwerpen gezien was. De inspecteur der Centrale Recherche te 's Hage begaf zich met een rechercheur daarheen en vernam, dat de gezochte drie maanden m een loge ment gewoond had, voor hij naar Holland kwam, om de daad te plegen. Door inlich tingen, die men kreeg, meende men het spoor in Tilburg te moeten zoeken. De rechercheur reisde weer naar Holland en vond inderdaad in Tilburg iemand, die bijna geheel met het signalement overeenkwam. Ook deze stot terde en had toevallig ook in het zelfde loge ment gewoond. De rechercheur kon echter met zekerheid vaststellen, dat dit niet de gezochte was. In Antwerpen kreeg men weer nieuwe inlichtingen. Maar toen men aan het opgegeven adres kwam, was de vogel net gevlogen. Het spoor leidde naar Noord- Frankrijk in de buurt van Avricourt. In Compiégne kwam de inspecteur te weten, dat 'Martijn daar ergens in den omtrek op een boerderij moest werken. Nu zijn er in deze streek veel kleine dorpjes en e.en groot aantal ver uit elkaar liggende boerde rijen, wat het opsporen niet eenvoudiger 'maakte. De Haagsche politieman besloot nu per auto de streek af te zoeken en trok met twee gendarmes op weg. Daar de gezochte 1.85 meter lang is en de bewoners van de streek over het algemeen nog al klein, keek hij onderweg goed uit. Langs een der vele landwegen tuffend, zag hij plotseling een groep arbeiders op het land werkzaam, waar- tusschen een van meer dan middelbare lengte. De inspecteur stapte op den man toe en vroeg: Wie ben je „M..m..m. artijn" stotterde de onthutste landbouwer en meteen stonden de twee gendarmes naast hem. De arrestatie volgde natuurlijk. De varensgezel-landbouw r zit vooiloopig veilig' opgeborgen te Montdidier, totdat hij aan de Hollandsche justitie uitgeleverd kan worden. De inspecteur was vol lof over de medewer king van onzen consul-generaal in Bel'"® en ,de Fransche Dolitie-autoriteiten. bondag werd in den Eemnesserpolder bit 1 icum op het ondergeloopen land reecs uruk schaatsengereden. Maandagmorgen zag men in de buurt van Grouw (Fri:sl.) reeds de eerste schaati e ï- rijders op de breede slooten. Rondom Leeuwarden wordt op onder geloopen land reeds druk schaatsengereden. (Tel.). De Parijsche politie heeft weer een nieuw „arsenaal" van schunnige boeken ontdekt in de rue Lecourbe. Meer dari 20 ton aanstootgevende werken, voor het meerendeel uitgegeven op luxe papier, werden in beslag genomen. In belanghebbende kringen te Parijs is men zeer benieuwd, welke straf de betrokken firma zal oploopen. Volgens de wet van 2 Augustus 1882 kan er van één maand tot 2 jaar ge vangenisstraf worden opgelegd en 1000 a 500Ö francs boeten. In verband met den zeer ongunstigen toe stand der gemeente-financiën, was te Maas sluis een Raads-commissie benoemd, ten einde ook op de salarissen der gemeente-amb tenaren en beambten de grootst mogelijke bezuiniging voor te bereiden. In haar rapport, dat thans is uitgebracht, komt de commissie tot de conclusie, dat. alle salarissen dienen te worden verhoogd! („Hbd.") Maandagmorgen zijn de kleeren van de dienstbode van de familie H., mej. de V., te IJsselmuiden, doordat zij te dicht bij de brandende kachel stond in brand geraakt. Hoewel huisgenooten trachtten de vlammen spoedig te blusschen, bekwam het meisje zoodanige brandwonden, dat Dr. Ruiter over brenging naar het Kamper Ziekenhuis ge lastte. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Op de vergadering van den Volkenbond lossen de heeren niet alleen internationale, sociale en economische vraagstukken op, neen ze debiteeren ook van tijd tot tijd kwink slagen, uitvallen en geestigheden. De Fran- schen doen het in de eerste plaats natuurlijk die zijn nu eenmaal het volk van den „esprit." Maar daarnaast worden er toch wel eens rake zetten gephatst door vertegenwoor digers van andere landen. Zoo publiceert „l'Intransigeant" deze definities, door een Engelschman gegeven. Eén Engelschman een stommerd; twee Engelschen een weddenschap; drie Engelschen een groote natie. Eén Duitscher - twee Duitschers drie Duitschers - een pedante vlerk; - bierbrouwerij; oorlog. Eén Amerikaan een milliardair; twee Amerikanen twee drinkebroers; drie Amerikanen drooglegging. Eén Franschman een kletskous; twee Franschen een conferentie; drie Franschen een fijn diner, en alles wat daar uit voortkomen kan. En wij vraagt het Hbl., zonder ant woord op deze vraagt te geven. Dit is evenwel zoo moeilijk niet, zegt het „Centrum." Eén Nederlander een partij; twee Nederlanders een debat; drie Nederlanders een motie. Ten huize van Edmond Gilles, voorzitter der „Union Verrière" te Lodelinsart (België) is een gemaskerde jongeman binnengedron gen, die vier schoten op Gilles loste. Toen men toeijlde was de aanrander ver dwenen en vond men Gilles in een grooten plas bloed. Men vermoedt, dat wraak het motief der moord is. De „Union Verrière" zal de begrafenis bekostigen en de glasblazers van Charleroi en omgeving, van Jemappes en Biche zullen ten teeken van rouw tor Maandag staken. Een 7000 glasblazers hebben voor het huis van den vermoorden voorzitter der glasbla- zersvereeniging gedefileerd. De politie meent iets van een spoor van den dader ontdekt te hebben. Een makelaar voortvluchtig. Sinds eenige dagen is een makelaar S., te Amsterdam, een Rus van nationaliteit, te Antwerpen voortvluchtig, na een verduis tering van diamanten ter waarde van circa f 175.000. Een Belgische bank moet ook op gelicht zijn, doordat chèques zonder onder pand zijn uitbetaald. Een Hollandsche firma, die te Amsterdam gewoond heeft, de Gebr. De Vries, thans kantoor en bedrijf houdend te Antwerpen, is opgelicht voor f 45.000 aan goederen, van deze firma in commissie aan S. gegeven. (Tel.) Vrijdag vervoegde zich bij een steenkolen- handelaar te Kerk-Avezaath een agent in steenkolen te Tiel met een kwitantie ter vereffening eener leverantie. De handelaar dei hef aftsfekendste aaa fe bieden dat iemand wenscben kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert rJOHN. P. ROCKEFELLER nam de kwitantie en wees zijn bezoeker de deur, zeggende, dat hij de kwitantie voldaan had. Op klacht bij de justitie is de man te Tiel in hechtenis genomen. De boekhouder W., werkzaam bij den groothandelaar S te Langendijk, is gevanke lijk naar Alkmaar overgebracht, wegens diefstal in dienstbetrekking. Een driejarig kind van den heer v. d. D. te Heinkenszand kreeg bij het spelen met een schaar een wondje aan den voet Daardoor ontstond bloedvergiftiging, met het gevolg, dat de kleine spoedig aan de gevolgen over leed. In de gemeente Zevenbergen (N,-Br.) be staat eij openbare school voor 15 leerlin gen. Het onderwijs kost daar per leerling 665.35 per jaar, Ook te Zevenbergschen Hoek bestaat 'n openbare school van 15 leerlingen. Daar kost een leerling gemiddeld per jaar 340. Te Chicago is men getuige geweest van een zonderlinge begrafenisplechtigheid. On der enorme deelneming werd daar n.l. ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Dion O'Bannion, den „koning der mis dadigers van Chicago". Talrijke agenten van politie begeleidden den stoet om hem, die jarenlang hun meest hardnekkige vijand was, de laatste eer te bewijzen. De overledene was in alle donkere wpjken der stad bekend als een ware „meester" in het stelen en een onovertroffen drank smokkelaar. Door één zijner tegenstanders-smokke laars werd hij vermoord, toen hij de rol van een eerzamen bloemenkoopman speelde in een deftige wijk der stad. Zijn lijkkist kostte meer dan 10.000 gulden. Een menigte bewonderaars verdrong zich om zijn doodsbaar, ten einde zijn lijk te zien. De lijkkoets werd gevolgd door honderd prachtige koetsen, waarin alle dieven en andere bandieten van Chicago gezeten waren. Een uitstekend orkest speelde treur muziek. Zaterdagmiddag is op de pont te Boxtneer een zware Duitsche vrachtauto van de fa. D- gereden. De pont kon de vracht, niet dragen en zonk. Alleen de melkkannen, waarmede de vrachtauto was beladen, staken nog boven het water uit. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het Volksgebouw te 's Hage. De daders zijn waarschijnlijk over den tuin muur geklommen en hebben een ruit aan de achterzijde van het gebouw uitgesneden. Het hek, dat de trap afsluit, hebben zij niet kunnen forceerep, maar met behulp van gereedschappen van het gebouw zijn zij door de kamer, waar de instrumenten van het Residentieorkest bewaard worden, 'naar bo ven gekomen. De brandkast is opengebroken en er wordt 800.uit vermist. De werk tuigen werden achtergelaten. Van de daders heeft men nog geen spoor ontdek!. Gesprongen Handen DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Pharm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist Een graaf en een gravin gearresteerd. Dezer dagen werden in hun woning te Parijs graaf Gaël d' Abzac, 35 jaar oud en zijn vrouw, gravin Madeleine Aussel, 19 jaar oud, gearresteerd. De graaf had reeds enkele jaren geleden met de politie te doen gehad wegens bedrog- Thans werd het jonge echtpaar gearresteerd naar aanleiding van een „aanklacht tegen on bekende," bij het parket te Montauban inge diend door een oude vriendin van de familie d' Abzac. 'De graaf en de gravin hadden een maand bij die vriendin gelogeerd en waren den 20sten October j.l. vertrokken. Den dag na haar ver trek ontdekte de gastvrouw tot haar groote verbazing, dat zij een groote hoeveelheid familiejuweelen, pelswerken en andere kost baarheden miste. Een en ander een waarde, van 100.000 francs vertegenwoordigende De chef van de recherche, belast met het onderzoek in deze zaak, verdacht aanstonds in verband met diens verleden, den graaf d' Abzac, die vóór zijn reisje naar Montauban niet al te wel bij kas was, sinds zijn terugkeer in Parijs op grooten voet leefde, de nacht lokalen van Montmartre bezocht en in de rue de Moscou een keurig gemeubeld apparte ment van 900 francs per maand had gehuurd Hij werd aangehouden, toen hij juist bezig was de noodige toebereidselen te maken om Parijs te verlaten en naar de Cöte d' Azur te gaan. In de reeds gesloten koffers en tasschen vond men verschillende aan de bestolen dame toebehoorende voorwerpen, gouden spelden, kostbare halskettingen, een prachtigen waaier van struisvogelveeren in paarlemoer gevat en met gouddraad bewerkt, alsmede een herme lijnen mantel. Verschillende vermiste voorwerpen zijn echter niet gevonden. Thans "bevinden zich de graaf en de gravin ter beschikking van het parket van Montau ban in voorloopige hechtenis. Naar uit nadere inlichtingen is gebleken, heeft de moeder van den graaf, die bij hare kinderen inwoonde, de eigenares van hun ap partementen Woensdag j.l. de huur opgezegd en als reden genoemd de slechte gezondheid van haar schoondochter, die dadelijk voor een kuur naar Nizza moest. Het gezin kreeg veel bezoek en de graaf beweerde, dat hij in onderhandelingen was met rijke commandi- tairen om „een belangrijke onderneming" op te richten. Het onderzoek wordt voortgezet en het is niet buitengesloten, dat het verrassend re sultaten zal opleveren. Uit Baarn wordt gemeld De ijsbaan is hier voor het publiek opengesteld. Ijs is sterk en zeer goed. Uit Hoogezand: Op slooten en enkele wij ken alhier kan ,worden schaatsengereden. Door de vorst is in de kleinere kanalen de scheepvaart grootendeels gestremd. Uit DelftIn de omgeving dezer stad wordt door de jeugd op slooten en plassen reeds druk schaatsen gereden. Te Weenen is Maandag het proces be gonnen tegen den vroegeren stedelijken hoofdcontroleur Settel wegens bedrog en ontrouw. Zettel had zich valschelijk uitge geven als directeur van de Schallerbach- maatschappij tot exploitatie van nieuw ont dekte zwavelbronnen te Schallerbach. Ook had hij zich voorgedaan als Kommerzialrat. Tal van personen heeft hij opgelicht, in het bijzonder den Nederlander Th. M., dien hij voor een bedrag van twee milliard kronen wist op te lichten. Beklaagde had M. in April 1923 op een renbaan leeren kennen en dien bewogen hem groote bedragen toe te ver trouwen, welke hij tegen een wekelijksche rente van een procent aan kooplieden wilde leenen. Later gelukte het hem van M. opnieuw een groot bedrag te krijgen. Het vonnis wordt heden Woensdag, ver wacht. De beklaagde beweert, dat hij zich niet strafrechtelijk schuldig beschouwt, doch alleen civielrechtelijk. Een onderhoud met vice-admiraal C. Fock. Naar aanleiding van een aantal gevallen van sabotage bij de Marine te Helder, pu bliceert de Msb. een onderhoud dienaan gaande met den commandant der marine te Willemsoord, vice-admiraal C. Fock. Deze wilde de feiten allereerst tot de juiste proporties terug brengen. Zondagavond is inderdaad vermoedelijk door kwaadwilligheid brand ontstaan in de houten bovenbouw van de oude kanonneer boot „Bever," welke tot -arrestanten-schip werd ingericht, doch dat nimmer als zoodanig dienst deed. Deze houten bovenbouw brandde uit. Verder is de stop afgedraaid der leiding van een cli:tank op den steiger en de haven Doordat de kraan bij de tank gesloten was, liep alleen de leiding leeg. Dan is Zondag voor acht dagen, vermoedelijk eveneens door kwaadwilligheid, brand ontstaan in een klein houten gebouwtje op den Dijk, dan als les lokaal dienst deed, tengevolge waarvan dit eveneens uitbrandde. Nog enkele andere ge vallen van sabotage zijn er voorts te melden. Men ziet, de marine maakt er geen geheim van. Op de „Heemskerk" is het handwiel van een kanon verdwenen, terwijl enkele takels werden beschadigd door insnijding met een mes, waardoor ongelukken voor de eigen be manning niet buitengesloten waren geweest. Tenslotte is op het fort Oostoever de koper leiding van den bliksemafleider verdwenen, hetgeen intusschen evengoed een geval van diefstal als van sabotage kan zijn. Het samentreffen van deze gevallen, aldus Z.Ex. Fock, kan natuurlijk niet nalaten een ernstigen indruk te maken en de feiten op zich zelf zijn ook ernstig genoeg. De gevallen van sabotage op de „Heemskerk" intusschen aldus Z.Ex. Fock zijn periodiek terugkee- rende uitingen van ontevredenheid, waarme de bepaalde naturen wegens de hun opge legde provooststraf plegen te antwoorden. De gestichte brandjes vormen wel een nieuwe en zooals gezegd ongetwijfeld ernstige noot. Zij rechtvaardigen intusschen volstrekt niet, aldus Z.Ex. Fock, om van "een men taliteit of sfeer van Sabotage bij de marine te Hélder te spreken. Integendeel' de geest onder de manschappen is zoo goed als onder de gegeven omstandigheden slechts verwacht kan worden. Dat is mijn persoonlijk oordeel en dat van alle commandanten. Bij het Onder- Zee-corps heerscht daarentegen een geest van verontwaardiging over de gepleegde geval len van sabotage welke de marineleiding en politie alle medewerking verzekert bij het Zoeken naar de daders, hetgeen jn een corps va-I ruim 3000 man intusschen moeilijk is, oc al staat het overgroote deel boven ver denking.. Van een algemeenen geest van sabotage onder het corps kan volstrekt niet gesproken worden, zelfs niet van een geest van ontevre denheid, waartoe de dienst en de omstandig heden, waaronder hij verricht moet worden, ook geen aanleiding geven. Langs administra tieven weg zijn dan ook geen klachten tót mij gekomen, aldus Z.Ex. Fock. Wel kan ge sproken worden van een geest van teleurstel ling onder het corps over het bezoldigingsbe sluit. Maandagmiddag is een ongeveer 60-jarige onbekende man op den Nieuwen Vlissing- schen weg door de electrische tram over reden en onmiddellijk gedood. In het Soer. Hbl. van Zaterdag 18 Octo ber leest men het volgende bericht: Hedenmorgen werden uit 's lands gevan genis te Soerabaja een 150-tal inlandsche zwervers, o. w. jongens van 10 jaar, ontsla gen. Zij werden even vóór den aanvang van de jaarmarkt op last van den landrechter achter de tralies gezet, om te voorkomen, dat ze het terrein vóór de jaarmarkt als ODerat^e-basis zouden gebruiken en het pu- b'iek daar overHst zouden bezorgen. Ruim drie weken achtereen hebben die schurftige stakkerds zonder vaste verblijf plaats een goed leventje gehad in de ge vangenis, waar ze konden eten naar harte lust en zich konden baden op elk uur van den dag met het frissche leidingwater. Er was echter geen enkel op de wet ge baseerd motief om de zwervers in 't gevang te houden. Het was slechts een tijdelijke maatregel in 't algemeen belang. De politie kan nu weer een wakend oog op die 150 verschoppelingen houden. Men meldt uit Gorcum: Nu door het val lend water der rivieren de los- en laad plaatsen langzamerhand weer van het vloed water bevrijd worden, blijkt welke enorme hoeveelheden suikerbieten zijn weggespoeld. Vooral de „Geldersche bietenbond" lijdt groote schade. Alleen te Brakel is van dezen bond circa 500.000 kilo bieten door het water meegevoerd. Ook wat te Vuren, Her wijnen en Haaften op deze wijze te loor ging bedraagt, voor zoover dit thans reeds kan worden vastgesteld eenige honderd duizenden kilo's Zaterdagavond brak een uitslaande brand uit in de oude hovenierswoning van De H. in de Van der Mondestraat te Utrecht, waarin nog. een tweede gezin woont. Het vuur is vermoedelijk in de benedenwoning ontstaan cn vernielde zoo goed als den ge- heelen inboedel. Daar geen der bewoners in d« woning aanwezig was. duurde bet ge- rulmen tijd eer door de brandweer hande lend kon worden opgetreden. Te ongeveer 9 uur was' men den brand meester. Te Onstwedde (Gron.) zijn 4 schapen van den koopman Meijer door honden verscheurd en gedood, Het Winschoterdiep is sedert Zaterdag grootendeels dicht gevroren. De scheep vaart wordt belemmerd. Men meldt ons uit de grensstreek dat na de overdracht der tolkantoren door de Bel gische bezetting aan de Duitsche regeering het voor de kooplieden in de mijnstreek vrij wel onmogelijk is gemaakt, om met de Duit sche kooplieden te concurreeren, terwijl het vervoer van vrachten naar en van Duitsch- land voor de Hollandsche expediteurs niet meer winstgevend is Voor overschrijding der grens met last- automobielen moet aan de Duitsche grens- kantoren als waarborg gestort worden drie maal de invoerrechten, ad. 80 goud Mark per 100 Kg., hetgeen derhalve uitmaakt 240 goud Mark of c.a 144.per 100 Kg. Verder is vereischt het bezit van een steuerkarte, waarvan de prijs bedraagt voor lastautomobjelen van 1000 Kg. tot en met 15000 Kg. voor een maand 10 Goud Mark, voor 6 maanden T>0 Goud Mark, voor 1 jaar 90 Goud Mark, voor lastauto's tot 4500 Kg. bedraagt de steuerkarte voor 2 maanden 67 Goud Mark, voor 1 jaar 200 Goud Mark. Voor een normale 5-tons lastauto bedraagt dus de te storten waarborgsom 45 maal 240 Goud Mark is 10800 Goud Mark of ca. 6480, plus nog de steuerkarte ad 129. per jaar. Van de kooplieden zoowel als expediteurs is er bijna niemand, die de gevraagde borg stelling kan storten, met .gevolg, dat zoo wel de handel als het autoverkeer geheel in handen der Duitsche concurrenten komt, welke tegen storting van 5 pCt. der waarde vrij ons laöd kunnen binnenkomen en deze zelfs geen paspoort voor autoverkeer noo- dig hebben. Het handelsverkeer tusschen beide landen is dan ook grootendeels in handen van Duit schers overgegaan. Het aantal Duitsche wa gens, dat men over de wegen in de grens streek ziet snorren, is groot. Op. de veilings- dagen te Maastricht, Roermond en Venlo staan lange rijen Duitsche aqto's om het ge kochte naar hun land te voeren. „Het Volk" verneemt, uit Helder, dat Maandagnacht van het groote oliereservoir, op den strekdam aldaar, waarin de stook olie voor de onderzeebooten wordt be waard, de oliekoppeling is afgeschroefd. Alle olie uit de leiding is weggeloopen. Maandagmorgen stond op de groote exer- citieloods bij de buitenhaven, die onder voortdurende bewaking is, met groote let ters geschreven: „Nou ben jij aan de beurt!' Op verzoek der politie te Arnhepi heeft de Amsterdamsche politie, Zondagavond aan het Weesperstation aangehouden een man, 1 die reisde met twee Duitsche meisjes, welke niet in het bezit waren van geldige papieren. Deze man, werd verdacht van koppelarij. Maar uit het politie-onderzoek bleek al spoedig, dat hij ten onrechte verdacht werd. Wat toch bleek? De man is een eerzaam huisvader, in wiens gezin met den dienstbo- dennood werd getobd. Nu was men eindelijk in contact gekomen met een Duitsch meisje, dat wilde komen dienen. De man is haar gaan halen, waarbij hem bleek, dat zij haar zusje had meegebracht, en dat beiden geen visum op haar pas hadden. In verband met dit laatste hebben de man en de meisjes een beetje geheimzinnig gedaan, wat de aandacht der Arnhemsche politie heeft getrokken en wat de aanleiding tot hun aanhouding is ge worden. De man, die ten onrechte van koppelarij is verdacht, is door de Amsterdamsche po litie dadelijk weer op vrije voeten gesteld. De twee meisjes zullen, daar zij niet in het bezit van geldige papieren zijn, naar Duitsch- land worden teruggebracht In den afgeloopen nacht circa half één be vonden zich de agenten van politie Fooien eb Van den Akker op surveillance op den Fellenoord te Woensel (Eindhoven) toen rij daar twee personen aantroffen, van wie er een dronken was. Bij de nadering van de po litie verwijderde zich de niet-beschonkene, terwijl de andere daar achterbleef. De agen ten besloten hem voor de veiligheid in arrest te stellen. Hierbij constateerden zij. dat het een zekere v. d. L. was. met wien de agent Fooien onlangs bij een arrestatie een ernstig verzet had gehad. Tegen v. d L., was eenige dagen geleden een gevangenisstraf van 2 maanden door het'Bossche Gerechtshof ge- eischt. Aanvankelijk ging de overbrenging zonder incidenten, doch in de donkere Harmonie straat begon v. d. L. plotseling te rukken en te schoppen en trachtte uit den £"vep der agenten los te komen. Hij bleef zich verzet ten ondanks de vermaningen der politie. Plotseling gelukte het hem echter, de rech terhand cenigszins los te krijgen en hij maakte ddarbij een beweging in de richting van dén politie-agent Fooien. De andere agent, die dit zag, trok echter den arm van den arrestant terug, waardoor de slag van v. d. L. eenigszins gebroken werd. De agen ten zagen toen dat de arrestant een groot geopend mes in zijn hand had. Zij wisten dit mes te ontnemen en stelden hem vervol gens in arrest. Hun bleek toen dat door de dikke jekker van den agent Fooien ter hoog te van de linkerzijde van den hals tot op den buik een snede van 50 c.M. lang was toegebracht. De jekker was totaal doorge sneden tot op de onderkleeding, waarin zich ook nog een snede bevond. Daar de agen ten bedoelden persoon niet hadden losgela ten tijdens de arrestatie, moet hij het mes in zijn mouw verborgen hebben gehad. De dader zal ter beschikking gesteld wor den van de justitie te Den Bosch. Er was, zoo vertelt „de Gooi- en Eem- lander", schoolonderzoek geweest en de schoolzuster had tegen de juffrouw van de klas gezegd, dat ze Roosje nu gereinigd had en dat, als ze nu niet iederen dag netjes en goed gewasschen op school kwam, de juffrouw haar terug naar huis moest zenden. Juffrouw St. was een lieve juffrouw. Zij zag in het begin Roosjes geringe helderheid door de vingers en probeerde zelf aan het fonteintje in de gang van de school de vuile handjes en het smoezelige snuitje te reini- beslagen tong, een voortdurend onaan- genamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hier tegen de zonder eenige kramp werkende M nhardt's Laxeer-tabletten Loos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. gen, maar ten laatste werd het toch te bar! Zelfs de weinig-wantrouwende juffrouw verdacht er Roosje van, dat ze af weken niet in het bad en verschoond geweest was. Zij verspreidde ten minste een onaangena- men geur. Op zekeren morgen riep de juffrouw Roosje bij zich en gaf haar een briefje voor moeder, dat ze direct thuis moest gaan af geven. Daarin had de juffrouw in de zacht ste, bescheidenste en meest kiesche termen verondersteld, dat een flinke reiniging Roos jes aantrekkelijkheid zeer zou verhoogen, want dat zij onfrisch rook. Roosje ging en keerde, tot verwondering van de juffrouw, reeds na een kwartiertje terug met een briefje van moeder. De juffrouw vouwde het open en las: Juffrouw! Alsdat Roosje niet is om aan te ruiken maar om aan te leeren! Groetend, Juffrouw In de raadsvergadering van Ede heeft he lid Kroon gewezen op de geruchten dat het lid van Hunnik als ambtenaar van den burger lijken stand een zilverbon van een rijksdaalder als fooi heeft willen aannemen, en door een verschil van meening hieromtrent met een ambtenaar ter secretarie, die inmiddels* de zilverbon in de armenbus gedeponeerd had, is later gebleken, dat die zilverbon en waar schijnlijk meer gelden uit die armenbus ge stolen waren. De voorzitter zei dat de vermoedelijke diefstal bij de justitie in onderzoek is, waarna de heer van Hunnik betoogde, dat hij vol strekt geen fooi heeft willen aannemen, doch schertsenderwijs zich tegenover den ambte naar heeft uitgelaten, alsof hij wel op die fooi gesteld was geweest. De heer Kroon zeide, dat de ambtenaar hem verteld heeft, dat wel degelijk de bedoe ling van den heer van Hunnik was geweest den rijksdaalder te hebben. Er is een raadscommissie benoemd, die in deze een enquête zal insullen. Twee geslaagde vluchten. Maandagmiddag is op het vliegterrein Waalhaven te Rotterdam proef gevlogen met een door de fa. Pander te 's Hage gebouwd toestel. Met dezen bouw is 1 Sept. begonnen, ter wijl behalve dit toestel de volgende week nog twee vliegt Jgen gereed komen, die, zullen worden geëxposeerd op de tentoon stelling te Parijs van 5 tot 21 Dec. e.k. Twee zullen er per trein worden heengevoerd, terwijl het andere den weg door de lucht zal afleggen. Het moet in de bedoeling liggen deze soort vliegtuigen aan ons leger te verkoopen, waar ze speciaal zouden worden gebruikt als oefenvliegtuigen voor pas gebreveteerde vlie gers, hetgeen een belangrijke besparing zou medebrengen. De proefvlucht had plaats in tegenwoordig heid van de constructeurs H. v. d. Kwak en F. E. Slot, enkele leden der fa. Pander met hun dames, den heer Dolle kamp van het Rijksstudiebureau voor de Luchtvaart, de heeren Plesmati en jhr. v. d. Bergh van Heemstede, terwijl Soesterberg was verte genwoordigd door luit. Jonkbloed en serg. v. d. Griend, die per vliegtuig waren over gekomen. De Belgische piloot J. van Opstal heeft met het toestel oroefgevlogen. Voor de start was slechts 40 M. nocdig, terwijl na 4 a 5 sec. het vliegtuig reeds los van den grond was. Na 10 min. in de lucht geweest te zijn en een hoogte van 400 M. te hebben bereikt werd vlot geland. De piloot was over de nieuwe machine uiterst tevreden. Een half uur later ging Van Opstal nog maals de lucht in. Thans was een volle la ding benzine ingenomen. Bij deze tweede vlucht, die langer duurde, haalde hij een hoogte van 1000 M. Ook na deze vlucht landde hij vlot. Nog steeds dreigend gevaar. Men meldt uit Weltevreden: De contro leur, die de geteisterde streken bezoekt, rapporteert, dat het aantal dooden bedraagt in Modjo Tengah 170, in Bandingan, Lin- hangan en Sajangan 288, in Wonoroto 48, Pcsir 41, Een stuk van den top van den Bismo is afgeslagen, en daar vandaan is een modder stroom van 30 Meter breedte afgevloeid. Een dozijn dessa's is vernield. Het Menjermeer is thans onrustig en e» borrelen zwavelhoudende gassen op. De bo dem is voortdurend In beweging. Er zijn genietroepen uitgezonden tot her. stel van de toegangswegen der geïsoleerde gebieden. De resident van Solo geeft op, dat er ver mist worden 585 personen en dat er 25 ge wond zijn. Het Soloscb steuncomité zond geld en levensmiddelen, aangezien ten ge volge van het samenvloeien van vluchtelin gen in Wonosobo de levensmiddelen er verminderd zijn en er de prijzen stijgen. De spoor- en trammaatschappijen en de Staats spoor zegden vrij vervoer toe. Het Mendjermeer is thans weer rustig. Het bestuur van den Koninklijken Nationa- len Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis" heeft telegrafisch in Batavia inlichtingen ge vraagd, of geldelijke hulp uit Nederland noodig is. Indien dit zóo is, zal bet een be. roep doen op liefdadige landgenooten, om de slachtoffers te helpen. Uit Weltevreden wordt gemeld: De Centrale Raad der Katholiek Social Bonden heeft de monumenten op de graven van mgr. Luypen en pastoor Kortenhorst op plechtige wijze aan den Apostolisch Vicaris overgedragen. Mgr v. Velsen sprak een kort woord, waarbij hij herinnerde aan de ver diensten van de overledenen. Den Bond van Rijwiel- en Motorhandela ren (B. R. H. N.) organiseert voor zijn leden, ter gelegenheid van zijn 21ste jaarvergade ring, een jaarbeurs voor den rijwielhandel op 25 en 26 November a.s. in Gebouw „De Hariponie", Rozengracht 207213. Amster dam. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7