f50- IN EN OM HAARLEM Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen DE SPAARNEBANK Donderdag 20 November 1924 47ste Jaargang No. 15896 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. De vliegtocht Nederland-Indië. De aardbeving op Java Een belangrijke redevoering Nu de tijd weer aan gaat breken voor het feest van Sinterklaas, denkt men weer in alle kringen 't eerst aan anlten's Speculaas Want he! Sp „jiaas van Franken is in Haarlem zóó beroemd, dat men t Speculaas van Franken in de eerste plaats steeds n <emt. (Adv,) Agenda 21 November VOOR PATER STAAL. Het 15-jarig bestaan der „Alliance Franeaise". VAN ON7 F PFCHTR4NK De verduisterinsr Mi een mode magazijn. De beklaagde veroordeelt. Kindertuintjes. Zandopspuiting. Vrijz. Democratische Bond. Statuten. Dividend. Haarlemsche Bachvereeniging. Gemengd koor „Polyhymnia". a 75 cents per regel N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Een leening van 2 millioen ten laste der gemeente Haarlem. Herdenking J. H. Krelage „Geloof en Wetenschap". De hee»1 F. L. Nix. De aankoop van „Velserbeek" door Ged. Staten goedgekeurd. J. J. WEBER ZOON Ootïciens Fabrikantenj Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. a 75 cents per regel Leest de adverfenlfe MISLEIDING Pag. 3 -van dit blad BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. Aan brandwonden overleden. I V. K. ioi3/16 161 Va 17 V« De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. Aavertentiën 35 cents per reg< Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. *Neabonr»'sopditbladzijn, inievolgeaeverzekeringsvoorwaaraen, X OAHn Levendanee izeheeie on I -ti- n ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: T 3900." geschiktheid tot werken; f 750.- bij een ongevai met X, *9Ciri bij verlies van een hand, J. JQC I 4uU,a een voet of een oog; T doodehiken afloop. bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van A rt been of arm; T TrU.— Dij verlies van ces andere vinger. Het wordtniet alleen te benauwd maar ook te huiselijk in de oude raadzaal! Laten wij spoedig naar het gerestaureerde Prin senhof terugkeeren; wellicht worden in de vernieuwde vergaderruimte de debatten wat frisscher en minder gerekt. In den stijl van het waterleidingdebat van gisterenmiddag zou de begrooting drie maanden duren. Kleinere dingen zullen wij met een en kele opmerking maar voorbijgaan. Zoo was voor ons, zonder teekeningen vóór ons, moeilijk te beoordeelen, wie gelijk had in den strijd tusschen den heer Keesen en wethouder Reinalda over de vraag of alle zijden van Hofdijk- en Teylerplein den naam van plein moesten hebben zooals de heer Keesen en anderen wilden of wel, dat de zijden, die in bet verlengde van een straat liggen, den naam van deze laat ste moeten dragen. In een zeer verdeelde stemming werd dit deel van de voordracht van B. en W. verworpen en de rest aan gehouden. De meerderheid was het met den heer Keesen eens, dat een plein aan vier kanten plein moet heeten. Het voorstel tot bestrijding van hoofd zeer van gemeentewege, liet zich na toe lichting door den burgemeester anders aan zien, dan onze Damiaatjesluider gisteren aan de hand der gepubliceerde stukken veron derstelde. Zelfs de heer Koppen bad be zwaar tegen een schijnbaar permanenten dienst, als in het concept-voorstel opgeno men. De voorzitter vertelde echter, dat het hier betrof ruim. honderd gevallen van mee- rendeels niet meer leerplichtigen. Het tijde lijk karakter der bestrijding stond vast; er was geen bezwaar tegen, om dat uitdrukke lijk in bet voorstel op te nemen. Wat dan ook geschiedde. Vóór 1 November 1925 zal een rapport over het resultaat van de be strijding verschijnen. In dezen vorm had de Raad er geen bezwaar tegen. De voorgestelde grondaankoop in Schoten lokte nog al verzet uit. De heeren Miezerus en De Boer vonden den prijs veel te hoog, omdat het hier niet bouwrijpen grond be tref Maar het was vooral het verzet van mr. Slingenberg minderheid in het col lege van B. en W. dat de aandacht trok. De wethouder van financiën kon met deze uitgaaf van 168.000 niet meegaan, omdat deze grond niet absoluut noodzakelijk was voor Haarlem. De wethouder staafde zijn meening aldus: Er is geen enkel verkeers- belang mee gediend, noch is er eenig ander aanwijsbaar voordeel b.v. bevordering der volkshuisvesting. Wanneer de grond werke lijk aan particuliere handen moet worden onttrokken, is de gemeente Schoten de aan gewezene om dat te doen. Wethouder Rei nalda liet in zeer voorzichtige, diplomatieke termen doorschemeren, dat Haarlem dit Schotensche gebied practisch al als zijn eigendom beschouwt. De ambtenaren van Schoten zijn bezig het rapport der Haar- lemsche Verkeerscommissie zooveel moge lijk aan de Schotensche toestanden aan te passen en nu loopt een door die commissie entworpen verkeersweg midden door dit terrein. De grond moet inderdaad pl.m. 60 cM. worden opgehoogd, maar de daarvoor benó'odigde kosten leggen bij den lateren verkoopprijs geen gewicht in de schaal. Mr. Stingenberg merkte hiertegenover wel heel handig op, dat de intieme verhouding tus schen de twee goede buren Haarlem en Schoten geen gevaar voor verkeersbelem- meringen doet vreezen, maar de heer Klein Schiphorst bracht daar met zijn gewone raakheid tegen in, dat je nooit te vast moet rekenen op een goeden buur. Ik had er ook eens eenen, zei hij, met wien ik beste vrienden was en den volgenden dag stuurde hij mij een exploit thuis. En nu had Haar lem volgens dezen spreker het terrein ab soluut noodig om later als heer en meester te kunnen beslissen. Verlies was van dezen aankoop niet te vreezen. Ook de burge meester drong bij den Raad met klem op aarneming van het voorstel aan, wat ten slotte met 21 tegen 12 stemmen geschiedde. Dan kwam het debat over de waterlei- dir.gtarieven, een oude zaak, welke herhaal delijk aan de orde is geweest en nooit tot een bevredigende oplossing kwam. Na de beslissing van gisterenmiddag zullen we er nu de eerstvolgende jaren wel niets meer van hooren. Dat is dan wel één keer een langdradig debat waard. Want vervelend was het! De heer Joosten had, gelijk men weet, met een aantal andere leden van de soc.-dem. fractie een poging gedaan om een nieuwe regeling der voorwaarden voor levering van duinwater te ontwerpen. Men kent het eeuwige twistpunt; niet ais bij gas en electriciteit betaalt men de gebruikte hoeveelheid meters water, neen, men be taalt een verplicht minimum van 9 M3. drie maandelijks vooruit en het meerdere in het volgende kwartaal als surplus. Vroeger was de regeling nog veel onbillijker. Bij de be staande verordening nu kan het voorkomen, dat men het eene kwartaal minder dan het minimum van 9 M3. gebruikt en het vol gend kwartaal meer. Het meerdere moet men bijbetalen, maar het mindere krijgt men niet terug. Nu stelden de heeren Joosten c.s. voor na afloop van een kwartaal de verbruikte hoeveelheid te laten opnemen en die te doen betalen. Eenvoudiger kan het al niet! De heer v. Liemt had aan de bestaande onbillijkheid ook tegemoet willen komen, doch was minder radicaal geweest. Hij wil de aan het eind van een jaar het meerdere en mindere verbruik boven en beneden het minimum tegen elkaar verrekenen. Bij na der onderzoek, aidus deelde hij bij het be gin der debatten mee, was hem gebleken, dat heel die verrekening zou neerkomen op 700 verdeeld over plm. 1200 afnemers en dat daarvoor aan het eind van ieder jaar 22000 rekeningen moesten worden nage gaan. Terecht zag de heer Van Liemt daar om van zijn voorstel af en trok het in. De vóorstelleo-Joosten c.s. lokten behal ve den voorsteller zelf ook dr. Adrian uit zijn tent. Het is een gewoon verschijnsel dat medici, die zich in de politiek gaan be wegen, gewoonlijk met zeei radicale denk beelden voor den dag komen, enkel lettend op den hygiënischen kant van een vraag stuk. Nu hadden B. en W. om zoover mo gelijk aan de bezwaren tegemoet te ko men voorgesteld het minimum van 9 tot 6 M3. terug te brengen en de vooruitbetaling te doen vervallen. Maar dr. Adrian was over deze concessie heel slecht te spreken. Het is hoogst gevaarlijk om een huisvrouw in de gelegenheid te stellen om op het gebruik van duinwater te bezuinigen. Men komt er dan toe om verschillende kinderen in hetzelfde water te wasschen, het closet niet geregeld door te spoelen, enz. Een verlaging van het minimum is onhygiënischl De dokter kreeg echter van niemand steun in den Raad; zelfs de heer Joosten be streed zijn denkbeelden en bij de replieken zagen wij den dokter dan ook niet terug. De heer Joosten zelf leverde een einde loos pleidooi voor zijn voorstellen, niet tegenstaande hij reeds te voren wist voor een verloren zaak te spreken. Hij bracht er zoo waar ook de politiek nog bij te pas door op te merken, dat men in den Raad altijd tegen fracties aanloopt als 'tegen lantaarnpalen. „Dat merken wij ook wel eens," interrumpeerde wethouder Heerkens Thijssen! „Maar dan is het een roode lantaarnpaal," schertste de heer De Braai. Zelfs in een door B. en W, voorge stelde dispensatie, om in bijzondere geval len van het minimum te doen afwijken, rook de heer Joosten politiek! Het zou kunnen zijn, dat verkiezingsagenten de kleine lui den afliepen met de belofte om voor hen bij B. en W, dispensatie te gaan vragen. En dat zou natuurlijk niet gratis geschieden! Terecht lachte de Raad eens om deze fan- tasiën. Wethouder Heerkens Thijssen toonde verder aan, dat ook de voorstellen van B. en W. en hun afwijzende houding tegen over de voorstellen-Joosten met politiek evenveel te maken hadden als het water met het gas. Het gaat hier om een zuiver technische kwestie. Feit is, dat de water meters zeer lastige instrumenten zijn, die nooit precies het verbruik noteeren en dan nog altijd ten nadeele van het bedrijf. Vooral de eerste hoeveelheden geven zij slecht aan; voor grootere hoeveelheden zijn zij meer betrouwbaar. Vandaar, dat een economisch beheer het stellen van een mi nimum verbruik vereischt; anders kan een waterleidingbedrijf niet werken. De prac- tijk leert, dat overal, waar watermeters worden toegepast, een minimum is vastge steld. De heer Joosten trok ten slotte zijn voorstellen in, maar diende op de voor stellen van B. en W. een amendement in om te verwezenlijken, datgene, waarvan de heer van Liemt om practische redenen was teruggekomen. Het amendement werd ech ter met 18 tegen 15 stemmen verworpen en de nieuwe verordening van B. en W. be krachtigd. Ten slotte vroeg mevrouw Maarschall- Komin nog de aandacht voor een heel zon derling voorstel. B. en W. hadden voorge steld om een bijzondere bewaarschool in Schoten, die 45 kinderen van Haarlem her bergt, te subsidieeren met 8.per kind en per jaar. Zelfs de heeren Boes en Loosjes, vonden dat billijk. Mevr. Maar- schall vond in dit voorstelletje van B. en W. echter aanleiding om den Raad per mo tie te doen besluiten B en W. op te dra gen een openbare voorbreidende school in het noordelijk deel der ge meente te stichten. Het was een schande, dat er nu al vijf jaar lang plannen werden gesmeed om het openbaar voorbereidend enderwijs op de been te helpen en dat daarvan tot nog toe niets was gekomen. Dat moest nu maar eens uit zijn enz.! De pap werd echter niet zoo heet gege ten, als mevr. Maarschall ze opdiende. De wethouder vertelde, dat er misschien al bij de begrooting met plannen wordt gekomen tot aankoop in het zuiden der stad van een gebouw om openbaar voorbereidend onder wijs te geven. Dat zou dan een volks-Mon- tessorischool worden. De wethouder advi seerde daarom 't voorstel van mevr. Maar schall in handen van B. en W om prae- advies te stellen, wat geschiedde. Het voorstel-Peper om de tarieven van het burgerlijk armbestuur te verhoogen werd wijselijk verworpen. Aan het begin der zitting had de Raad be sloten een 5 pCt. leening van 2 millioen aan te gaan tegen een koers van 99 A. Dat wijst op andere tijden! B Bij de grens van het Nederl. gebied. Van der Hoop, die zooals we bereids meldden te Sengora is aangekomen, seinde aan het Haagsche Aneta-kantoor, dat de landing aldaar op zeer vlotte wijze geschied de. De vliegers hopen Vrijdag a.s. op Ne- derlandschen bodem te landen Belangstelling der Fransche Pers. De Fransche pers wijdt bijzondere aan dacht aan de Holland-lndië-vliegers. Het Fetit Journal publiceert het portret van Van der Hoop met waardeerende beschrijving van den wereldtocht der vliegers op de voor pagina. Het is de bedoeling, dat de F VII in Indiö blijft. Van der Hoop en zijn reisgenooten zullen dus eerlang over zee naar Nederland terugkeeren. Uit Weltevreden wordt gemeld: De heer Van der Jagt wekt op tof het houden van een collecte voor steunverlea. ning aan de slachtoffers van Wonosobo Te Sotrabaya is in de eerste dagen 4000 in gezameld Het Smeroe-fonds remitteerde 10.000, het Kloetfonds 25000. In totaal is er ongeveer 70.000 noodig. Wonosobo en omstreken herbergen 3000 vluchtelingen. Wij vestigen de aandacht op de belang rijke redevoering van Mgr. Dr. Nolens, in Je Tweede Kamerzitting van Woensdag gehou den, en die onze lezers op pag. 2 van het tweede blad in dit nummer, zullen aantref fen. Sociëteit „St. Bavo" „Polyhymnia" 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur Dansclub 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Vrienden Kring H. Sacrament half 9 uur Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" 8 uur. Gem. Concertzaal Openbare les der Haar- lemsche Toynbee-Vereeniging half 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 9—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 tmr, en 's-avonds van 8—9 uur Tel 1671. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend vaD 10—12. van 2—5 en van 7- 10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitlenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzi'n voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- tomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Vorige opgaaf 177.60. Van een armen priestervriend 10 Van een burgervrouwtje 2,50. Uit den spaarpot van Wim en Theo L— Tot lafenis der geloovige zielen 2.50. A. B 5.—. M. te Heemstede 2.50. Ziezoo we zijn in de goede richting. De 200 zijn reeds gepasseerd. Wie weet, welk mooi bedrag we ten slotte nog aan pater Staal kunnen afdragen! Steeds maar volhou den dus! De „Aliance Franeaise" te Haarlem viert heden haar 15-jarig bestaan. Te dezer gelegenheid werd hedenmiddag in een der bovenza'en van restaurant „De Kroon" aan de Groote Marlet, een recep tie gehouden, waar behalve het bestuur van de afdeeling Haarlem en verscheidene leden, ook tegenwoordig waren de Fran sche gezant te Den Haag de secretaris generaal van de Alliance Franchise, de consul-generaal van Frankrijk en de voor zitter van 't centraal bureau van de Allian ce Fan^aise in Holland. De heer Sauveur, voorzitter van de af deeling Haarlem, nam allereerst het woord en wenschte de aanwezigen Welkom, inzon derheid de hooge bezoekers, die de her denking van het 15-jarig bestaan met hun tegenwoordigheid hadden willen opluisteren. Dan wijst spr. er op, hoe 15 jaar geleden het comité te Haarlem werd gesticht, hoe wel sommigen meenden, dat de vereeniging tot ondergang zou zijn gedoemd. Niettegen staande deze voorzichtige maatregelen, wil den men een eventueele debacle riskeeren en inplaais daarvan leverde de stichtingsver gadering een ledental van 60 personen op, dat spoedig tot 140 werd uitgebreid en in het derde jaar van het bestaan der vereeniging telde zij meer dan 300 leden. Ook gedurende den oorlog, toen andere comité's het werk staakten, is de afdeeling Haarlem steeds met haar actie voortge gaan. Haarlem nam met Amsterdam, Rotterdam en Den Haag het initiatief tot stichting van een centraal comité. Spr. brengt van deze plaats een woord van oprechten dank aan den heer De Vries Feyens voor ziin toewijding in het ge meenschappelijk werk en de andere leden van bet bestuur. Ock aan mej. Berdenis van Berlekom en de heeren Peereboom en Jessurun breidt spr. dank en wijst er op, dat de tegenwoordigheid der Fransche autoriteiten de ve-oeniging een prikkel zal ziin, om steeds het bes'e na te streven. Dan zet spr bet doel van de „Alliance Franeaise" uiteen. D;f doel is: in alle deelen van Frank-i'k en ook in het buitenland de studie der Fransche taal, de cultuur van zijn tetteren, de verbreiding der litteraire en dramatische werken aan te moedigen, te on derhouden en te ontwikkelen. Geen andere nevengedachten spelen hier verder een ro! Dat is hetgeen wat de Alliance wil geven en ook inderdaad geeft, n.l. de n^streving van het doel, nuttig fp zijn en de Fransche taal te propa^eeren. Spr. besluit met een i)ed:cht van een anon'emen dichter, een lofdicht op de Fransche taal. De Haarlemsche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen de 21-jarige kashoudster G. W„ die de vorige week terecht gestaan had wegens het voortgezet misdrijf van vèrduistering in dienstbetrek king bij een modemagazijn, welke verduis tering 2154 bedroeg. De Rechtbank achtte het ten laste geleg de overtuigend bewezen en veroordeelde de beklaagde, overeenkostig den eisch, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Men schrijft ons: A.s. Zaterdagmiddag 2 uur kunnen de kinderen, die nog iets van hun tuintje te oogsten hebben, dit weghalen, 't Heeft lek ker gevroren, dus de boerenkool smaakt nu best. Naar wij vernemen is aan de firma olker te Spaarndam, opgedragen terreinen te Schoten aan Het Noorderbuitenspaarrle met zand op te spuiten. Hiermede zal de volgende week begonnen worden. De afdeeling Haarlem van den Vriizinnig Democratischen Bond heeft in de Nijver heid vergaderd voor de candidaatstelling. Eenparig werd besloten de reeds zittende Kamerleden, mr. P. H. Marchant, mevr. B. BakkerNort mr. P. J. Oud, T. M. Kete- laer en E. Ebels, te candideeren. Verder werden voor het volgende vijftal nog een 15 namen genoemd, waaruit 10 bij referendum werden aangewezen voor de fed eratievergadering. Door Haarlem werden alzoo op de voor loc pige lijst geplaatst o. a. prof. v Embden, mr. Hettinga Tromp, dr. Joekes en mr. J. Limburg. PERSONALIA Voor het examen M. O. Nederlandsche taal en letterkunde, slaagde te Amsterdam de heer C. J. Kloots, alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coóp. Boerenleenbank, alhier. De Socialistische Coöperatieve Vereeni ging „De Vooruitgang" heeft over het atge- loopen boekjaar het dividend van de bak kerij vastgesteld op 8 procent en van de kruideniersafdeeling op 4 pCt. Op Dinsdag 25 November 1924, des avonds 8 uur, wordt in de Gemeentelijke Concertzaal het tweede concert gegeven van de Haarlemsche Bachvereeniging. Deze uitvoering wordt gegeven door het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, on der leiding van Willem Mengelberg Soliste: Vera Janacopulos, zang. Werken zullen er worden uitgevoerd yan Richard Strauss, W. A. Mozart, Ru dolf Mengelberg en M. Ravel. Op het Zondagavond door bovengemelde Vereeniging in de Gemeentelijke Concert zaal te geven concert zullen door het koor in samenwerking met het Gemengd Koor „Zanglust" uit Amsterdam, worden uitge voerd de werken „Ket Kind der Glorie van Jac. Bonset, ,,Lenteboodschap van Niels W Gade en „De Wilgen" van Corn. Dopper voor koor en orkest en „Stabat Mater" van Jos Rheinberger voor koor, soli en orkest. De soli zullen worden ge zongen door Mevrouw C. Kanne-Blooker, sopraan, den heer F, E. Paesi, tenor, bei den alhier en den heer M. E. A. van Op pen, bas te Amsterdam. Htt werk van den heer Bonset zal voor de eerste maal worden uitgevoerd. De heer Bonset zal de klavierpartij uitvoeren. Door het Mannenkoor zullen met het or kest worden uitgevoerd „Het Soldatenkoor uit de Heib'gerlee-Cant ate en het „Matro zenlied uit de „Vliegende Hollander bei de werken van Richard Hol. Ten slotte zullen door de Haarlemsche Orkest-Verepnirfing onder leiding van den hoer Nico Gerharz. worden uitgevoerd „Suite l'Arléstenne" van G. Bizet 1de AJt- saxophone-solo uit te voeren door den heer A. Pusch) en „Zorahayda Légende" (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59A uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56A uur n.m. van J. Svendsen (de vioolsolo uit te voe ren door den heer Willem Knikker.) Wij ontvingen het prospectus voor de uitgifte van een leening van 2 millioen 5 pCt. driejarige obligatiën ten laste der ge meente Haarlem. De leening is aflosbaar a pari op 1 Decem ber 1927. De stukken zijn groot 1000. De koers is 99A pCt. De inschrijving geschiedt 25 November 1924. De coupons en de hoofdsom der leening bij verval zijn betaalbaar te Amsterdam ten kantore der heeren Gebr. Teixeira de Mat- tos en te Haarlem ten kantore van den Ge meente-Ontvanger en van de heeren Petne Co. Verder lezen wij in het prospectus de volgende bijzonderheden omtrent den finan- ciëelen toestand der gemeente Haarlem. De gemeente Haarlem, hoofdstad der pro vincie Noord-Holland, heeft een steeds stij gend bevolkingscijfer, hetwelk op 1 Januari 1924 80552 zielen bedroeg. Haar financiëe'e toestand mag gunstig genoemd worden, in het bijzonder die der gemeentebedrijven. De schuld der gemeente zal op 1 Januari 1925, buiten de thans uit te geven leening J 17.776.449.80 bedragen. Hiervan is f 12.247.685.66 geleend voor de bedrijven De Gasfabriek met een kapitaal van 3.692.603.68 per 31 December 1923 leverde over 1923 een winst or van ruim 500.000.— en beschikt over uitgebreide reserves. Hef eiectriciteitsbedrijf met een kapitaal van J 4.194.697.28 per December 1923 gaf een winst van 300.000 en beschikt eveneens over reserves. Het Openbaar Slachthuis, ga- a oonliik een dienst die venies oplevert, haalt ij de laatste jaren vroeger geleden verliezen snel in. Het gemeentelijk grondbedrijf, bij een grondbezit van 8.507.324.05, beschikt over een reserve van 1.213.546.—. Ook de overige bedrijven verkeeren in goeden toe stand, De totale reserves voor de bedrijven zullen per 30 Nov.mber 1924 bedragen 2.241.905, Het belastbaar inkomen bedraagt luim 35,000.000. De gemeente heft opcenten op de Rijksinkomstenbelasting en een plaat selijke directe belasting; voor de jaren 1921 3922 en 19241925 bedroegen de percentages van beide als volgt (behalve de 100 opcen ten^ op de Rijksinkomstenbelasting): 6A, 3, Voor 19251926 kan een verlaging der hef fing in uitzicht worden gesteld. De gemeenterekening over het dienstjaar 1923 sloot met een batig saldo groot 361.380.64, de geraamde uitgaven op de Jegrooting voor 1925 zijn 334.000 lager dan over 1924. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuui heeft namens Hare Majesteit de Koningin een schrijven ontvangen, waarin Hare Majes teit dank brengt voor de aanbieding van een exemplaar van de „gedachtenisrede" uitgesproken bij de herdenking van den honderdsten geboortedag van J. H. Kre lage en een exemplaar van het bij die ge legenheid uitgegeven nummer van het „Weekblad voor Bloembollencultuur", welke beide door Hare Majesteit met be langstelling werden ontvangen. Tevens is een schrijven ontvangen van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, waar in Hare Majesteit Haar dank betuigt voor de aanbieding van een exemplaar van de rede en van een extra nummer van het „Weekblad voor Bloembollencultuur". Aan het schrijven ontleenen wij o.a. het volgende: „Beiden worden door Hare Majesteit be langstellend en gaarne aanvaard, bovenal omdat Hoogstdezelve zich zoo goed her innert, dat de heer Jacob Heinrich Kre lage bij Zijne Majesteit Koning Willem III hoog stond aangeschreven. Reeds spoedig na Harer Majesteits komst in Nederland wees Zijne Majesteit op de groote verdien sten van den heer Krelage, zoodat bij de ontvangst van die stukken bij Hare Majes teit oude en goede herinneringen werden opgewekt." De vereeniging „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en Omstreken, houdt een bijeenkomst op Maandag 24 November a.s., des avonds 8 uur in het gebouw van de St. Jozefs-gezellenvereeniging, Jansstraat 59. Spreker is de heer Henri Ghéon, met als onderwerp: Des conditions matérielies et spirituelles de Tart dramatique. L'au- teur, l'acteur et le public (pour un art dramatique chrétien). Door de R.K. Volksuniversiteit voor Haar lem en Omstreken, zullen onder de auspi ciën van „Geloof en Wetenschap", in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, alhier, verschillende cursussen worden gegeven, door Prof. W. Nolet over. „Het Jansenis me". Op 10 December 1924: Oorsprong en aard van het Jansenisme; 17 December 1924: Aanhang en verspreiding van 't Jan senisme; 23 December 1924: Hoe het Jan senisme samenhangt met het Oud-Katho- licisme. De heer F. L. Nix, secretaris van den Voogdiiraad en lid van verschillende andere nstellingen, is sinds een drietal weken onge teld. De toestand geeft eenige reden tot be zorgdheid. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit van den raad der gemeente Vel- sen, tot aankoop van de buitenplaats „Vel serbeek Barometerstand 9 uur v.m.: 777, Stilstand. OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 20 November. Hoogste Barometerstand 778.2 m.M. te Scilly. Laagste Barometerstand 748.8 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 November: Zwakke tot matige noordwestelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of be trokken met nevel, waarschijnlijk eenige re gen, zelfde temperatuur. Geboren: 18 Nov.: z. van R. van Zon Olij. 19 Nov.: d. van J. M. Daemen— Piers. d. van M. B, van HeusdenBuijs- man. Ondertrouwd: 20 Nov.: K. Reek en W, J. Rip. Getrouwd: 20 Nov.: D. H. v. Daalen en E. C. C. Leenard. D. W. Tuijl en H. de Vries. K. H. Saaiman en E. Boergonje. J. de Mink en J. P. Pruimboom. J. Pater en W. Baumeister. J. N. de Graaf en W. de Jonge. Overleden: 18 Nov:. M, C. Beers, 64 j., Hazepaterslaan. 19 Nov.: P. M. Vreene- goor—Pirovano, 27 j„ Vooruitgangstraat. J. Cossee, 22 j., Kamperlaan. ZWOLLE, 20 Nov. Mejuffr. de Vries, dienstbode bij de familie H., te Arnemuiden, die Maandag j.l. in brand geraakte, doordat zij te dicht bij de kachel stond, is heden morgen in het Ziekenhuis te Kampen, aan de bekomen verwondingen overleden. MEDEOEDEELD DOOk De beurs opende heden: prijshoudend. 1 HEDEN 5% Nederland 1919 951/4 951/4 6% lfederland 1923 1013/16 414 Nederland 1917 853/4 853/4 7% N.-I. 1921 A. IO2I/2 1021/2 6% N. L 1923 D 9615/i6 963/4 63/S Oude Vaart 80 dito Gem. Eigendom 641/2 Mij. „Nederland" 153l/4 153 Scheepvaart-Unie 1263/4 126 Rotterd. Lloyd 123l/4 123 '353/ 4 136 77 76 Holl. Stoomboot 00 10 0 CM H. V. A. 430 4251/2 368l/2 365 763/g 761/ 2 175l/2 174 1333/4 1323/4 Cert. Hand ;1 Mij 1193/4 1191/2 120 Phoenix 921/g Geconsolideerde 3377/s 340 1153/8 1151/3 131/4 13 Vorstenlanden 159 158 Actions id 1591/4 158 171/2 Poerworedjo 124 123 381 382 3821/2 388 90 Deli Batavia 3511/4 355 Amsterdam Rubber 15^1/8 154 189 IO3I/2 103 1251 ll 125 320 741/2 743/4 1473/8 147 7915/i6 20 Comm. Maxwell 41/4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1