Prijsverlaging 45 S5' Verkeersongevallen. HOUSES! HOUSEN Isig&rata ledsdeelingen WYB ERT i!ig@i9üd@R Mededeelirsgen. khcoikouiem ■EMEENTERAAD VAN HAARLEM. Sluiting kasgeitileeniftg ad i 2.000.000. De vochtige perceelen in het Amsterdamsche kwartier. Bestrijding hoofdzeer. De levering van dnin water; het minimum-verb mik verlaagd tot 24 M3 per jaar. De tarieven bij het Burgerlijk Armbestuur. a 60 cents per regel. groote doozen a 60 cents per regel. ICweSlende pijnen lei kiezen, Ned. R.-K. Bond van bloemist tuin- en vaenarbeiders. De zetel van Bloembollencultuur Symphonie-orkest „Euterpe". TRSKOT KAMISOLE KSWg»K01M'-M =n Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren v. d. Kamp. Keerwolff en Kuenen. Onmiddellijk na opening gaat de raad in geheime zitting. Bij heropening der ziting blijkt dr. Kuenen ter zitting te zijn gekomen. Nagedachtenis SCHRAM. Dc VOORZITTER deelt mede, dat ingeko men is een tnededeeling, dat overdeden is de heer W. L. Schram. Spr. brengt hulde aan diens nagedachtenis en wijst er o«p, dat hij 20 jaar lang lid van den gemeenteraad is ge weest en in die functie, alsmede later als ambtenaar van den Burg. Stand, zijn beste krachten heeft gewijd aan de betrekkelijke belangen. Deze herdenking werd door der. raad staande aangehoord. Eervol ontslag. S. Martin verzoekt met ingang van 1 De cember eervol ontslag als leeraar aan de 2e H. B. S. met 5-jarigen cursus. P. F. van Slijpe verzoekt met ingang van 1 December eervol ontslag als directeur van het Stads-, Armen- en Ziekenhuis. Beiden wordt eervol ontslag verleend. Sappl. begroetingen, balans, eng B. ea W. bieden ter vaststelling aan een tweede suppletoire begrooting voor den dienst 1924. Na enkele inlichtingen vastgesteld. B. en W. bieden ter vaststelling aan, de eerste suppletoire begrooting 1924 van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, in ont vangst cn uitgaaf sluitende met een bedrag van 15.512 75. Vastgesteld. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balans met verlies- en winstrekening over 1923 betreffende het complex van 10S ar beiderswoningen van „Eigen Woning" en het complex van 70 middenstandswoningen van „Huis ter Cleeff'. Goedgekeurd. Inbreng Woningbedrijf B. en W. stellen voor, in te brengen in het gemeentelijk woningbedrijf perceel Ba- kenessergracht 10. Goedgekeurd. Opneming kasgeld. B. en W. vragen machtiging, in 1925 gelden tijdelijk op te nemen tot een maximum van 7.000.000 tegen een rente van niet hooger dan 1 pet. boven het pro messedisconto der Nederlandsche Bank. De machtiging wordt verleend. Bestemming grond openbare weg, B. en W, stellen voor, te bepalen, dtü de strook grond, gelegen ten 'Noorden van de Garenkokersvaart en ten Westen var. de Duvenvoordesiraat voor de toepassing van dc Bouwverordening voldoet aan de vcreischten voor openbaren weg. Tevens stellen zij voor, voor de uitvoe ring van openbare* werken op bedoelden grond ter hunner beschikking te stellen een bedrag van 1000 en aan bedoelde strook grond den naam Garenkokerskade te geven. Goedgekeurd. Straatnamen. 3 en W. stellen voor, een straatge deelte thans genaamd Teyierplein den naam !c geven van Nagtzaamstraat; een straatge deelte thans genaamd Hofdijkplein, den naam te geven van Hofdijkstraat; een straatge deelte thans genaamd Jacob Geelftraat, den naam te geven van Hofdijkplein De heer KEESEN vindt het niet juist, dat één gedeelte van het Teyierplein een an dere naam wordt gegeven Spr. zou het be ter vinden, indien dc naam Teyierplein voor liet gehele plein gehandhaafd werd en de aanbouw bij de betreffende straten werd ge noemd bijv. 2e Nagtzaam- en 2e Hofdijkstr. De heer PEPER is het daarmee eens. Wethouder REINALDA verdedigt het voorstel van B. en W. In bet algemeen zijn B. en W. niet voor naams- of nummerveran dering, daar dit kosten voor de bewoners medebrengt, Voor dit plan bevelen B, en W. hun voorstel aan. De beer JOH, VISSER, C. H„ is het eens met den heer Keesen. Spr. vindt het beter dc straten 2e Nagtzaamstraat enz. te noe men. Het voorstel van B. en W. om 'n gedeelte Teyierplein Nagtzaamstraat te noemen, wordt met 1914 stemmen verworpen. De overige onderdeelen van het voorstel wor den aangehouden. Aanbrengen bestrating. B. en W. stellen voor, voor het aan brengen van een bestrating op een gedeelte van het terrein behoorende bij het gemeen telijk Concertgebouw te hunner beschikking te stellen en bedrag van 450. Het crediet wordt verleend Bestrijding vocht perceelen. B, en W. stellen voor, in hun handen te stellen een verzoek van P. J. Emmelkamp, verbetering te brengen in de perceelen in het Amsterdamsch kwartier, welke naar zijn meening vochtig zijn geworden als gevolg van bet ophoogen van de gronden aan de Zomervaart. Mevr. VAN LOOIJ merkt op, dat door de afwatering naar het benedengedeelte zelfs een vijver ontstaan is, waarin eenden ge houden kunnen worden. Nu hebben de men- schen veel last van vocht. De eigenaar wenscht den boel niet te veranderen. De eendenvijver is zelfs verhuurd. De heer KLEIN SCHIPHORST onder schrijft in deze volkomen het rapport van den directeur van Openbare Werken. Wethouder REINALDA antwoordt, dat een onderzoek ingesteld is naar den toestand in bet geheele oude Amsterdamsche kwar tier en dit onderzoek heeft uitgemaakt, dat er geen reden is voor B. en W. maatregelen te treffen. Spr. weet niets van een eenden vijver af, weet niet eens, waar die is...... Dr. KUENEN; „In de Eendjespoortstraat." Wethouder REINALDA merkt nog op, dat als er misstanden heerschen, er maatre gelen tegen genomen zullen worden. Spr. za! dc zaak onderzoeken. Mevr. VAN LOOIJ deelt nog mede, dat de eendenvijver is gelegen achter perceel Fabriciusstraat 33. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Slooping van „De Kikkert." B. cn W. vragen machtiging, om de opstal len van perceel ,,De Kikkert" aan den Klop- sir.ge! te doen afbreken. De machtiging wordt verleend. Vaststelling rooilijnen. B. en W. stellen voor, nieuwe rooilijnen vast te stellen voor de Essenstraat, de De Haasstraat en de De Witstraat. Vastgesteld. Bestrijding hoofdzeer. B. en W vragen een crediet van ten hoogste 3450 per jaar aan ten behoeve van de bestrijding van besmettelijk hoofd zeer. Dc heer KOPPEN zou het beter gevon den hebben, indien, deze zaak gesteld was in handen der commissie ad boe voor het ziekenhuiswezen. Spr. zegt verder, dat uit de toelichting niet blijkt, of het voorstel een tijdelijk karakter heelt. Dc VOORZITTER deelt mede, dat er en 100 gevallen zijn. Binnen het jaar is de dekte niet bezworen. Spr. zegt gaarne toe, 'at voor November 1925 een rapport, over gelegd zal wordtn omtrent de behandeling. De heer KOPPEN zou in het besluit lie ver willen opnemen de woorden „voor een jaar." Besloten wordt ten slotte, de woorden „per jaar" uit het voorstel te lichten, waar na dit goedgekeurd wordt. Grond in erfpacht. B. en W. stellen voor aan J. Kloos in voortdurende erfpacht uit te geven een stuk grond, groot ongeveer 157 M2., gelegen aan de Molijnstraat tegen een erfpachtscanon van 0.97/3 per M2 per jaar. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan Dr. R, C. Ve- ncma in erfpacht uit te geven een gedeelte grond, gelegen aan de Julianastraat ter grootte van ongeveer 456 M2 tegen een erfpachtscanon van 1.04 per M2 per jaar. Goedgekeurd, Verkoop grond, B. en W. stellen voor, aan H. v. d. Aar in koop af te staan een stuk grond, groot ongeveer 445 M2 gelegen aan de Oostzijde van de Hofdiikstraaf, tegen een prijs van 12.50 per M2. Goedgekeurd. Aankoop grond. De meerderheid van het college van B. en W. stelt voor hen te machtigen in het belang van de volkshuisvesting voor de gemeente aan te koopen eenige perceelen onder de gemeente Schoten ter grooite van ongeveer 6.32.19 H.A,. De minderheid van het college acht om financieele rede nen en gelet op de ligging der gronden, het niet- wenschelijk tof aankoop over te gaan. De heer MÏEZéRUS vraagt, wat B. W. inet dien grond willen doen. Volgens spr. zal die grond veel opgehoogd moeten worden. Spr. maakt bezwaren tegen dit voorstel, mede in verband met de soepel heid van grondaankoop. Wethouder SLINGENBERO is de min derheid in het college. Zijn bezwaren heeft hij reeds geuit bij de aankoop van het Huis te Zaanen, Indien dit noodzakelijk is, moet aange kocht worden; ook wanneer er een aan wijsbaar voordeel in aankoop gelegen is voor de gemeente. Die gevallen zijn hier niet aanwezig, waarom spr. tegen dit voor stel is. Wethouder REINALDA merkt op, dat de belangrijkste reden voor aankoop van de zen grond is, om er een verkeersweg aan te leggen. In het Verkeersrapport is die weg opgenomen, welke dwars door het aan te koopen terrein loopt. De gemeenten moeten voorzichtig zijn met grondaankoop, maar Haarlem heeft reeds meermalen betreurd, geen complexen grond aangekocht te hebben. Dit zou ook hier geschieden bij nlct-aankoop. Spr. maakt nog enkele opmerkingen, waarbij hij o.m. zegt, dat reeds lang gron den in erfpacht gegeven worden en binnen kort zijn nieuwe voorstellen te wachten. De heer MIEZéRUR blijft tegen aankoop Spr. vindt den grond ook duur. De heer DE BOER becijfert, dat deze grondaankooo op f 5.20 per M2 komt. De heer Joh, VISSER C, H. stelt zich aan de zijde van den wethouder van finan ciën, Dc gemeente Haarlem heeft z.i. geen belang bij den aankoop. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat het nog maagdelijk terrein is, waar omtrent door de intieme verhouding fus- schen Haarlem en Schoten verwacht mag worden, dat de belangen in deze van Haar lem geheel geëerbiedigd zullen worden. De beer KLEIN SCHIPHORST is van oordeel, dat, met het oog op de uitbreiding der gemeente, deze grondaankooo geen schade voor de gemeente zal opleveren. Spr. acht het nuttig, dat de gemeente ei genaresse word' van aan haar grenzende gronden. Wethouder REINALDA legt uit, dat de calculatie van den heer De Boer onjuist is. Spr. meent dat de heer Miezérus, die niet in de commissie-vergadering ge weest is, maar op hooren zeggen afgaat, de zaak niet dusdanig in openbare verga dering had moeten brengen, als thans ge- echied is. De heer MIEZéRUS merkt op, dat de heer Van Liemt hem ingelicht heeft. De VOORZITTER zegt, dat de heer Van Liemt hier dan zelf kan spreken. Maar als men niet de vergaderingen bij woont, moet men er hier ook niet over spreken. De heer MIEZéRUS protesteert tegen dit laatste. Hij woont zooveel mogelijk com missie-vergaderingen bij. De heer VAN LIEMT zegt, dat in de commissie-vergadering verzekerd is, dat de grond nagenoeg bouwrijp is. Wethouder HEERKENS THUSSEN verdedigt ook den aankoou door Haarlem. Schoten gaat hiertoe niet over, omdat het financieel daartoe niet in staat is. Spr. voelt het belang, dat deze grond niet in han den van particulieren komt. De VOORZITTER merkt op, dat hij voor het betrachten van zuinigheid is, waartoe spr. mede op de eerste plaats aan gewezen is. Haarlem heeft wel meer berouw gehad over het niet-koopen van terrein Dit ter rein is van belang voor Haarlem Spr. beveelt het voorstel aan. Dit wordt aangenomen met 2112 stemmen. Tegen de leden Slingeuberg, Kuenen, Boes, Bakker, Berdenis v. Berlekom, Wol zak, Castricum, Miezérus, Keesen, De Boer, Joh. Visser C H. en J. H, Visser R.K. Verkoo" ërood. B. en W. stellen voor, aan A. J. Bastiae- nen en A G Lubker te verknopen 715 M2 grend, gelegen op den hoek ZijhvegAns- lijnstraat, tegen 17 per M2. Goedgekeurd. Verstrekking schoeisel. Mej, W, G. v. Vliet stelt voor, de commissie voor schoolkleeding een subsidie van 4500 te verleenen tot het verstrek ken van kousen en schoenen aan school gaande kinderen, die daarvoor in aanmer king komen B. en W. stellen voor, aan de commissie voor schoolkleeding te verzoeken bij wijze van proef op enkele nader door B. en W. aan te wijzen scholen, in plaats van klom pen, schoeisel uit te rekien aan school gaand kinderen, voor wie daaraan behoef te bestaat, zulke met ingang van 1 Janu ari 1925 en voor dat doel gedurende het iaar 1925 een bedrag beschikbaar tc stel- len van 1.000.ongeacht de eventu- eele toekenning van het door genoemde commissie gevraagde subsidie ad 3.500.— voor den dienst 1925/ Op een vraag van mej, VAN VLIET, deelt wethouder BRUCH mede, dat het de bedoeling is. aan enkele scholen bij wijze van proef dezen winter "Schoejgen uit te reiken. Het voorste! van B. en W. wordt aange nomen. Levering duinwater. De raadsleden J, Joosten, J. A. Schol!, M. Maarschall-Komin en F. Keerwolf stel len voor, vast te stellen een verordening tot wijziging van de verordening, regelen de de voorwaarden van de levering van duinwater door dc gemeente Haarlem; waardoor o.m voor huur en onderhoud van één dienstleiding en één watermeter TftBiSTTËSg Bij Apothekers en Drogisten. iiii:iiiii;iiiuiiiiiriiiiiiiii!'i:uiuniii;iinni)mummiiuii»niiiiimimmi»iiiiruminnm per kwartaal eer. bedrag verschuldigd is gelijk aan de kosten van één M3 water en de betaling van de gebruikte hoeveel heid water eveneens geschiedt na afloop van ieder kwartaal. B. en W. stellen voor, dit voorstel niet aan te nemen. Zij stellen voer: 1. het verplicht minimum van 9 M3 per kwartaal terug te brengen tot 6 M3 2,40) per kwartaal, doch zonder eenige verze kering, Daar dit echter in bijzondere geval len tot eenige onbillijkheid zou kunnen leiden, wordt tevens voorgesteld om de bevoegdheid te geven in dergelijke geval len het minimumbedrag te verlagen; 2. de vooruitbetaling te laten vervallen, doch het door de verschillende verbrui kers vooruitbetaalde bedrag ad 3.60 als waarborgsom te behouden; 3. en bepaling'op te nemen, dat in ge vallen van tijdelijke waterlevering bijvoor beeld bij de uitvoering van bouwwerken, een door den directeur te bepalen vooruit betaling kan worden geëischt. De heer W, VAN LIEMT stelt voor in art. 3, betreffende het verbruiken van duinwater, aan het nieuwe art. 5 toe te voegen een alinea, waarin bepaald wordt, dat bij een totaal verbruik van niet min der dan 24 M3 per jaar, ook niet meer berekend zal worden dan deze vastge stelde minimum-hoeveelheid. De heeren J. Joosten c.s. hebben een voorstel van dezelfde strekking ingediend als de heer Von Liemt, dat zij aanbeve len, indien hun eerst-ingediende voorste! niet wordt aangenomen. De heer VAN LIEMT is slechts ampel vol daan over dit voorstel van B en W. Er wordt daardoor nog 38.000 meer betaald, dan verbruikt wordt. Spr. vindt het onbil lijk, dat betaald wordt voor wat niet ge bruikt is. Spr. geeft B. en W. in overweging, het minimum van 6 M3 nog te verminderen. Spr. trekt zijn ingediencie voorstel in. Dr, ADRIAN gelooft, dat de zaak te veel van den economischen kant bekeken wordt. Vooral de hygiënische zijde moet in het oog gehouden worden. Vastgehouden moet wor den aan een minimum, opdat dc menschcn niet in de verleiding komen, minder water te gaan gebruiken. Het minimum in Haarlem (24 M3.) acht spr. te laag, dat is 70 liter per dag, wat spr. veel te laag acht. Voor een watercloset wordt 32 M3, extra geraamd. De verlaging acht spr. uit hygiënisch oogpunt te laag. Spr. is tegen afschaffing van een minimum-gebruik. De heer JOOSTEN gaat na de bezwaren, door B, en W. tegen het voorstel der S. D, A. P. ingebracht. Spr. vraagt zich af, wat voor maatstaf is aangelegd voor het gebruik van 24 of 36 M3. water oer jaar. Of er een of meer gezinnen een perceel bewonen, het minimum blijft hetzelfde. Wil men een maat staf naar behoefte instellen, dan moet reke ning gehouden worden met de grootte van het gezin en de grootte van het aangesloten perceel. De groote hygiënische waarde van duinwater is, besmet water te weren. Spr.'wijst er op, dat het Waterleidingbe drijf in 1923 een winst van 132.000 gemaakt heeft, ongeveer 30 pCt, van de opbrengst. Een vorige burgemeester van Haarlem heeft eens gezegd, dat bij het Waterleidingbedrijf geen winst gemaakt moet worden. Spr. gaat na, dat 50 pCt van de aange slotenen minder water betrekt ,dan betaald moet worden en merkt ten slotte op, dat de bezwaren van B. en W. tegen het voorstel van de S. D. A, P. niet steekhoudend zijn. Spr. weet niet, hoe het voorstel der S. D. A P. opgenomen wordt door den raad. Zij zal het echter niet zoo ver laten komen, dat het verworpen wordt, liever trekt zij het dan in. Het voorstel van B. en W. komt veel te gemoet aan de bezwaren der S. D. A. P. en spr. gelooft, dat deze eerste stap door meer dere zal gevolgd worden. Een tweede stap is reeds, dat B. en W. in bepaalde gevallen het minimum van 6 M3. willen verlagen. Maar daar is het gevaar aar verbonden, dat wil lekeur plaats grijpt. De heer BOES schaart zich aan de zijde van dr. Adrian. Ook spr. is overtuigd, dat aan een minimum-verbruik moet worden vastgehouden. Spr, vraag' of het niet moge lijk is, dat werkelijk de zaak dusdanig gere geld wordt, dat niet meer betaal wordt dan verbruikt is. Het minimum moet natuurlijk betaald worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ge looft niet, dat de heer Joosten velen over tuigd heeft. Het betalen alleen van wat dc meter aanwijst geschiedt nergens om ver schillende redenen. De watermeter wijst steeds minder aan, dan men verbruikt heeft. olgens een Duitsche wetenschappelijke ver handeling zal dit bezwaar nog wel blijven be staan. Iedere meter, aangewezen of niet, kost toch hetzelfde aan leveringskosten. Ver der erkent spr., dat het hygiënische bezwaar zeer zeker bestaat. Volgens het tegenwoordige systeem van waterlevering is Haarlem vooral voor de z.g.n. kleinverbruikers aan den lagen kant. Spr. raadt den heer Joosten ten slotte aan, een redactioneele wijziging in het amende ment aan te brengen, wat betreft de ver rekening van het waterverbruik. B. en W. ontraden echter aanneming van dit amende ment t De heer JOOSTEN zet nader uiteen de be doeling van zijn voorstel en deelt dan mede, dat de S. D. A, P. haar voorstel intrekt. De redactiewijziging van het amendement, door den wethouder aangegeven, neemt spr. over. Spr. verdedigt nader dit amendement. De neer VAN LIEMT deelt mede, zijn amendement ingetrokken te hebben, omdat het^ slechts betrof 1200 menschen met een bedrag van 700, waarvoor een ambtenaar dan veel werk zou hebben *e verrichten. Wethouder HEERKENS THIJSSEN deelt mede, dat die gedachte ook B. en W. leidde, hoewel de zaak zelf niet onsympathiek is aan nen. Het amendement-Jooste.» wordt verworpen met 18—15 stemmen. Voor de S. D. A. P., de ,~eT,¥\ Boes, Wolzak, Miezérus, Joh. Visser (I— H.) en Peper. D wr Ge'de" verandering school b. en W. stellen voor, voor het aanbren gen van eenige veranderingen in de „Groen van Prinstererschool" aan de Jansstraat 83 een bedrag van hoogstens 882 beschik- baar tc stellen. Goedgekeurd. Subsidie bewaarschool Naar aanleiding van een verzoek van den Kerkeraad der Nederduifsch Hervorm- de gemeente te Schoten, stellen B. en W. voor, van 1 Januari 1925 af, aan de bij zondere bewaarschool aan de Colenso- straat te Schoten voor elk kind, dat die inrichting van onderwijs bezoekt en waar van de ouders in Haarlem woonachtig zijn, een subsidie te verleenèn, berekend naar 8 per jaar, onder voorwaarde, dat de gemeente Schoten voor hare leerlingen ook eenzelfde bedrag per kind en per jaar toekent. De raadsleden M. Maarschall-Komin, c.s. stellen voor, B. en W. uit tc noodigen, zoo spoedig mogelijk een voorstel aan den raad te doen, tot bouw en inrichting van een openbare lagere voorbereidende school in 't noordel. deel der gemeente, en B. en W. tc erzoeken, hun voorstel in te trekken. Mevr. MAARSCHALL licht haar voor stel toe. In de binnenstad is iets omtrent een bewaarschool; de beide inrichtingen zijn overbevolkt. Aan de uiteinden der stad is niets. Spr. wijst er op, dat Haarlemsche kin deren de bewaarschool te Schoten bezoe ken. Spr. noemt het een schande voor Haar lem, dat er hier nog geen betere openbare bewaarschool is. Dat spr. die school juist in het noorden der stad wenscht, is, omdat 45 kinderen de school te Schoten be zoeken, welke zeker een dergelijke school zullen bezoeken. Dat is een getal, waarvoor toch zeker een school ge bouwd kan worden. De heer JOH. VISSER (Chr.-Hist.) wijst er op, dat de school voor voorbereidend lader onderwijs in de Oranjestraat heel goed is. Spr. gelooft, dat het beter is, dat het twee de deel der motie ingetrokken wordt. De heer LOOSJES gelooft, dat het voor- stel-Maarschall den raad sympathiek moet zijn. Echter is spr. van oordeel, dat aan B. en W. overgelaten moet worden, een ge schikte gelegenheid te vinden, tot stichting eener dergelijke school. In het zuiden der stad is ook behoefte aan zoo'n school. Spr. acht het beter, bet voorstel van B. en W. aan te nemen, in afwachting dat deze met nadere voorstellen komen. Den heer BOES is het voorstel-Maarschall ook sympathiek, voor zoover dit het eerste gedeelte betreft. Wethouder BRUCH weet niet, of die 45 leerlingen, door mevr. Maarschall bedoeld, allen naar een eventueel te stichten open bare school zouden gaan. Door het afwijzen van het voorstel van B. en W. zouden die kinderen van het voorbereidend onderwijs verstoken raken. Daarom raadt spr. aan, het tweede deel der motie, waarin B. en W, verzocht worden hun voorstel ia te trekken, te schrappen. Wat den bouw eener openbare school voor voorbereidend onderwijs betreft, in het zuidelijk deel der stad za! zeker komen een Montessori-volksschool. Bij de begrooting zullen hieromtrent nadere plannen komen. Het deel der stad, door spr. bedoeld, is de buurt der Bakkerstraat. Men moet rekening houden met de bevolking. Spr. acht het niet juist, incidenteel uit te maken, dat zoo'n school moet komen in het noorden der stad. Spr. meent het beter, dat het eerste deel der motie in handen van B. en W. om prae- advies gesteld wordt. Mevr. MAARSCHALL gaat er mede ac- coord dat het eerste deel der motie in han den van B, en W. om prae-advies gesteld wordt en zij trekt het tweede deel der mo tie in. Spr. wil nog wel eens vertrouwen stel len in het college van B. en W., alhoewel de zaak reeds^5 jaar geleden in den raad ge bracht is. Spr. vraagt, van welke zijde de arang gekomen is, een Montessori-school te stichten. De heer GERRITSZ merkt op, dat in bet besluit moet opgenomen worden een bepa ling, dat dit voorstel van B. en W. slechts een tijdelijk karakter heeft. Wethouder BRUCH zegt, dat deze zaak telkens bij de begrooting ter sprake gebracht kan worden. Spr. heeft er echter niets tegen, dat t voorloopige karakter ook in liet besluit wordt aangeduid. Verder geeft spr. aan, dat hij een onder zoek ingesteld heeft omtrent het Montes- sori-onderwijs; waaromtrent hij een enthou siast verslag aan B. en W. heelt kunnen uitbrengen. Juist om de proef zoo loyaal mogelijk te nemen, heeft spr, een systeem verkozen, dat juist in de laatste jaren zoo zeer wordt aanbevolen. Hel voorstel van B, en W, wordt dan, gewijzigd in den zin, door den heer Gerritsz aangegeven, aangenomen, Over het eerste deel der motie van mevr. Maarschall ziiï- len B, en W. prae-advies uitbrengen. Bouw rijwielbergplaats. B. en W, stellen voor onder intrekking van het raadsbesluit van 15 Februari 1911, hen te machtigen de binnenplaats, eigen dom van het „Hofje van Oorschot" en grenzende aan de meisjesschool voor mid delbaar onderwijs te huren tegen den prijs van 200 per jaar, onder voorwaarde, dat op deze binnenplaats een rijwielberg plaats kan worden gebouwd. Tevens stel len B. en W. voor, een som van 1000 beschikbaar te stellen voor bet bouwen van zulk rijwielbergplaats. De machtiging en bel crediet worden ver leend. Inrichting gymnastiekzaal. B. en W. vragen een crediet van 3200 aan ,v°or een voorloopige inrichting tot gym nastiekzaal van twee niet gebruikte lesloka len in het schoolgebouw Nassaulaan 37a- Het crediet wordt verleend. Tarief Burgerlijk Armbestuur. De heer Peper stelt, in verband met de stijging in prijs van de meest noodzaklijke levensbehoeften, welke stijging vooral m ar beidersgezinnen zwaar gevoeld wordt, voor, hp' tarief voor onderstand voor het Burger lijk Armbestuur, aldus te wijzigen: In 1 wordt 7 vervangen door 9; in 2 wordt 10 vervangen door 12.50; in 3 wordt f 1 ver vangen door 1.25. B. en W. hebben omtrent het voorstel Peper het gevoelen gevraagd van het Bur gerlijk Armbestuur. Met de conclusiën van dat College kunnen B. en W zich geheel vereenigen, waarom zij den raad in overwe ging geven het voorstel-Pep^r niet aan te nemen. De heer PEPER licht zijn motie toe. Spr. begrijpt niet, waarom zijn voorstel bestreden wordt, want dat heeft geen zin. Het B. A. toch zegt, dat het wel de uitkeeringen veri- hoogd heeft, als dit noodig is en dit ook in de toekpmst wil doen. Volgens spr. is het de taak van het B. A., de nooden uit de ge zinnen te weren. Welnu, dan kan het die taak ook we! wat ruimer nemen. Hot doet de deur dicht, dat gezegd wordt, dat het voorstel in strijd is met de wet. Als dit waar was, zou het spr. nog niet kunnen schelen, maar het is niet zoo. De raad toch bepaalt de uitkeeringen. Wat is er toch te gen, de normen der uitkeering te verruimen? Er is integendeel alles voor. De bedoeling van sprekers voorstel is, een rechtsgrond voor de betrokkenen te schep pen en zoover te gaan, als maar mogelijk is. Het moet regel worden, dat ongeveer 25 pet. van den tegenwoordigen steun meer gegeven wordt. Door sprekers voorstel wordt het aan het B. A. vergemakkelijkt, boven de vastge stelde normen uit te gaan. De heer GERRITSZ bespreekt eerst het tarief, dat zijn ondergrond vond in den Ar menraad. Dit tarief deed dc hardheid van den steun ondervinden. De oude wet wordt ook nog gevoeld in de nieuwe wet. Hét larief, dat thans hier bestaat, moet volgens spr weg, omdat het niet beantwoordt aan de nieuwe avet, maar te veel herinnert aan de Armenwet De heer Peper en het B. A. moettn ech ter consequent zijn en niet aan een beetje verhooging vasthouden. Wil het B. A. conse. quent den nieuwen weg op, en zijn de men schen slachtoffer der matschappij, aan moe ten zij dusdanig geholpen worden, dat zij op peil kunnen worden gehouden. Daartoe is het noodig, het tarief niet langer te handhaven. Dit tarief heeft geen kracht, is strijdig mei de Armenwet, doch, is alleen een norm. Om dit alles meent spr., dat het tarief opgeheven moet worden. De heer WOLZAK is van oordeel, dat het tarief reeds weg is Het gold alleen voor 1921. Het B.A. is ook van oordeel, dat geen tariet meer noodig is. Daarom kan het voorstel» Peper niet aangenomen worden, omdat dit alleen zou gelden voor 1921 Er wordt reke ning gehouden met verschillende gevallen. In 1921 waren er 431 bedeelden met een wekelijksche uitkeering van 1400 ruim; In 1924 waren er ruim 1000 gezinnen ract een wekelijksche uitkeering van ruim 7800 He» aantal bedeelden is dus met 2'A, het aantai uitkeeringen echter met 5 vermenigvuldigd. Het B. A. moet echter rekening houden mei verschillende factoren, als ziekte, gezinsinko men, enz. De heer KEESEN is het eens met den heer Gerritsz. In den brief van het B. A, staat, dat als leidraad steeds genomen is het tariei voor 1920. Spr. is voor afschaffing van het tarief, Wethouder HEERKENS THUSSEN kan na het betoog van den heer Wolzak kort zijn. Er bestaat geen tarief meer. Spr. verzekert, dat bet B. A. een zeer menschlievendc op vatting van zijn taak heeft. Het B A. han delt individueel. Het voorstel-Peper schept geeen rechts grond. Een B. A. moet dit zelf regelen, wat in de wet vastgelegd is. Het B. A. houdt sterk rekening met het opvoedkundige van s art, 29 uit de Armenwet en doet zijn best, om de idéé van armlastige te doen verdwij nen. De beer PEPER blijft volhouden, dat neg steeds aan 't tarief vastgehouden wordt. Uit breiding van dit tarief komt den bedeelden ten goede en hij handhaaft dan ook zijn voorstel. De heer GERRITSZ is van meening, dat de brief van het B. A. er op wijst, dat het tarief als leidraad genomen wordt. Dat is juist wat spr. niet goed vindt, omdat dit als maxi mum werkt. Het tarief wordt dan een armen- tarief en dat moet er juist uit. Spr. meent, dat ook de heer Peper door zijn voorstel zich aan eenzelfde fout schuldig maakt als het B, A, Het voorstel-Peper wordt verworpen met 257 stemmen. Voor de leden Scholl, Joosten, Koppen, Groenendaal, Kingma, v. Vliet en Peper. Aanschaffing brand weermateriaai. B. en W. stellen voor, te hunner beschik king te stellen voor de aanschaffing van 3 ladders, een schijnwerper en een zelfstarter voor den automobielgereedschapswagen var. de brandweer, een som van 525. Het crediet wordt verleend. Herstelling Gasthuishuisjes. B. en W. stellen voor, aan regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis in de kosten van herstelling van de 12 z.g.n. Gasthuishuisjes, gelegen aan het Groot Heiligland, een bijdrage te verleenen van I 4.500, onder voorwaarde dat het Rijk cn de Provincie te zamen voor 'dat doel een b*.drag us 9.000 beschikbaar stellen f'.ei Icdiag wordt beschikbaar gesteld Risico bedrijfsongevallen Politic-personeel, B, en W. stellen voor, de gemeente te doen toetreden tot de regeling tot verze kering van gemeenten tegen het risico van bedrijfsongevallen, welke aan gemeentelijk politiepersoneel overkomen, welke regeling tot stand wordt gebracht door de te Am sterdam gevestigde vereeniging „Onderlinge Risico-Vereeniging van Ned. Gemeenten". Goedgekeurd. De Winkelsluiting. B, en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek der Haarlemsche Winkeliersvereniging om wijziging der Winkels] ui tings verordening. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voer Haarlem en Omstreken verzoekt om het voorste! te willen aanhouden, totdat de Kamer gelegenheid zal hebben gehad hare zienswijze hieromtrent kenbaar te heb ben gemaakt. Het voorstel wordt aangehouden. Benoemingen. Deze worden aangehouden. Rondvraag, De heer GROENENDAAL vraagt, of het juist is, dat van politiewege een onder zoek ingesteld wordt onder de bewoners van de Woningbouwvereniging in de Slacht- huisbuurf. of zij voor het varen der pont op Zondag zh'n. Den VOORZITTER is- zulks niet bekend, doch hij zal dc zaak onderzoeken. De heer KEESEN vraagt betere toegangs voorziening vanaf de Zomervaart door de Patriarchstraat gedurende de werkzaamhe den aan de Zomervaart. Wethouder REINALDA zegt spoedige be vredigende oplossing toe. De werken aan de Zomervaart zullen spoedig gereed zijn, waardoor de afsluiting naar de Kruistocht straat weder opgeheven wordt. De heer KINGMA vraagt verandering van ligplaats van woonschepen. De vraag zal in een volgende vergadering beantwoord worden. Hierna sluiting. MEDEDEELÏNGEN AAN DEN RAAÖ D.D. 19 NOVEMBER 1924. Ingekomen rijn een kennisgeving van het overlijden van den heer W. L. Schram een voorstel van Mejuffrouw W. G. van 1 Vliet om aan de Commissie voor Schoolklee- j ding een subsidie van f4500,te vt 1 :ncn voor het verstrekken van kousen en schoenen aan schoolgaande kinderen, die daarvoor in aanmerking komen een voorstel van den heer Van Liemt om het College uit te noodigen, de wenschelijk- heid te overwegen van het instellen van een Gemeentelijken Verificatie-Dienst en even tueel hiervoor den Raad voorstellen te doen toekomen een verzoekschrift van G. J. Kok om te worden benoemd tot bezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, speciaal belast met het voltrekken van huwelijken Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 6 Juni 1924 aan P. Veth, eervol ontslagen agent V2n politie, een aanvullings pensioen verleend ten bedrage van f 124, per jaar c. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders ter afdoening. een brief van het Hoofdbestuur der Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, waarin wordt opgekomen tegen de mede- deelingen van Burgemeester en Wethouders aan den Raad betreffende de overplaatsing van den zetel dezer Vereeniging en waarin verder deze overplaatsing wordt gemotiveerd een verzoekschrift van E. vanWanrooij om steun teneinde naar Canada te kunnen emigreeren. tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanaperin-TablettenMijnhaidt Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De Ned. R.K. Bond van Bloemist-, Tuin en Veenarbeiders, St. Deus Dedit, houdt j 26 en 27 Dec. a.s. zijn jaarvergadering te Utrecht. Besprekingen zullen worden ge houden over de ongevallen- en ziektever zekering, waarna prof. J, D. J. Aengenent een inleiding zal houden over Bedrijfsorga nisatie en medezeggenschap der arbeiders. Bij enkele candidaatsteiiing is het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker herkozen als voorzifter van den bond en als redacteur van het vakblad. Tot leden van den be stuursraad zijn reeds aangewezen de hee ren: Joh, Brouwer te Blauwhuis, G. F. van Os te Erica H. Meurs te Bemmel. H, Koo ien te Deurne, Jac. v. d. Klundert te Stan daardbuiten P, Roozendaal te Heen, E. van den Acker te Terhole, J, v. d. Tol te Alphen, C. Zandvliet te 's-Gravenhage, C. van den Berg, te Lisse, K, Lamboo, te Hoofddorp. J. Driehuis te Vinkeveen en J. Kok te Wervershoof, B. en W. van Hillegom hebben van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland be richt ontvangen, zoo lezen wij in het Week blad voor Bloembollencultuur, dat het be sluit van den raad dier gemeente om op enkele voorwaarden gratis aan de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aan te bie den 50 000 plus den benoodigden bouw grond voor een door die vereeniging te stichten Centraal Gebouw, bij Gedeputeer de Staten in beginsel geen bezwaar ont moet. Aanrijding in de Haarlemmermeer Woensdag werd aan den Lisserdijk te Abbenes de echtgenoote van L„ die per rij. wiel op genoemden weg reed, door een passeerend motorrijwiel aangereden. Zij werd tegen den grond geslingerd, doch kwam er gelukkig ongedeerd af. De fiets geraakte onder den motor en werd deerlijk gehavend. De bestuurder van den motor was zoo welwillend de kosten van reparatie van het rijwiel voor zijn rekening te nemen. Vrijdag 28 November 1924, des avonds 8 uur, wordt er in den schouwburg aan den Jansweg een leden-concert gegeven door het Symphonie-orkest „Euterpe". Op verzoek is er een opera- en operette- programma samengesteld. Er zullen o.m. werken uitgevoerd worden van Mendels sohn, P. Maseagni, G, Verdi, Ch. Gounod, F, van Suppé en Sidney Jones. IE VRIJDAG iiiiiiiiuiiiuiiiiiiitiiuiii JViACCO PRIMA KWALI TEIT, GEKLEURD, M. VERSTERKTE VOETEN PR. KUNSTZIJDE BEEN TOT DE KNIE VAN ZIJDE, M. VERSTERKTE VOETEN, COVER- COAT, BRUIN EN DONKER BEIGE VOLGENSAFBEiL DING PRIAJA KWALITEIT. MET GEHAAKTE PAS, ALLE MATEN iTfnfliïïTjimiIifjmTiiHi FANTASIE IN BEIGE, BRUIN EN GRIJS - ZEER SOLIDE BUITENGEWONE AANBIEDING PR. CACHE WIR F MET KLEINE WEEFFOUTEN, ZWART ZUIVER WOL, BRUIN, MAAT 0-1 ZUIVER WOL ZWART MATEN 8 9 EN 10 Schr if te like bestellingen kunnen NIE7 worden uitgevoerd GERZON

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2