ËOTöfND (i gCHHoEK MEDISCHE PRAATJES. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 20 November 1924 De strijd van dr. Seipel tegen de autonomie dei; landsbesturen en voor een positief federalisme. Cailiaux' terugkeer in het politieke leven. Het offensief tegen Herriot. Engeland's houding tegenover het ontwa- ^enings- en arbitrage-protocol van den Volkenbond. Onder de Radio-berichtenDe Britsche regeering en het ontwapenings- ^rotocol. Liberale plannen voor volgende Engelsche verkiezingen. Een nabefrachting over de kortstondige Egyptische kabinetscrisis. @EM. BUITE&3L BERICHTEN. DE ONTEVREDENHEID DER FRAN SCHE OORLOGSVERMINKTEN. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. MARKTNIEUWS. Visschery. HANDEL EN NIJVERHEID. De Nederlandsche Handels balans in October 1924. KERK EN SCHOOL. Missie-nieuws. RECHTSZAKEN, Ze wisten van niets. FEUILLETON. EEN HET GEHEIM VAN HUURRIJTUIG i LUMBAGO. De meesten uwer zullen waarschijnlijk bij het hooren van deze aandoening zich niej weten te binnen te brengen, tot welk onder deel der medische wetenschap déze behoort. En toch kan deze kwaal tot het alledaagsche lijden gerekend worden en is uit dien hoof de overwaard in deze rubriek behandeld te worden. Lumbago is de officieele benaming voor -.spit in den rug" een typische volksuitdruk king, die, zooals wij zien zullen, veel te ruim genomen is. Het spit in den rug, ik hoop dat u het niet uit eigen ervaring zult kennen, openbaart zich door een plotseling heftig optredende pijn in de iendenstreek. Dit on verwacht optreden van pijn in de lendenen wettigt de diagnose „lumbago" nog geens eins Er zijn immers tal van andere aandoenin gen, zooals b.v. niersteen koliek, galsteen koliek, tuberculose in de lenden, wervelko lom, darmziekten enz., die pijn in de lende nen nu eens meer dan minder ten gevolge hebben en waarvan niemand zal beweren, dat zulks spit in den rug is. Wij dienen dus de beteekenis, die wij aan het begrip hech ten, binnen nauwer grenzen te beperken. De oorzaak van het lijden ligt volkomen in het duister. Praktisch gesproken onderscheiden wij twee soorten van lumbago en wel den rheu- matischen en den traumatischen vorm. De eerstgenoemde is ons allen bekend. Door het vatten van koude, vooral op die deelen, kan de typische heftige lendenpijn in haar vol len omvang optreden, zoo erg soms dat het slachtoffer geen voet meer kan verzetten, ja zelfs niet kan zitten of liggen en de halfgebogen staande houding de meest ge- wenschte is. Onder de tweede categorie de z.g.n. "trau matische" verstaan wij heel wat anders. De uitdrukking „trauma" beteekent „verwon ding" in den ruimsten zin van het woord ge nomen. Wanneer wij aan deze voorstelling vast houden dan denkt gij onwillekeurig aan iemand, die b.v. door een zwaar voorwerp in zijn lendenstreek getroffen wordt of iemand, die van de trappen valt en telkens bij den val met zijn lendenen met de treden in aanraking komt. In zulke gevallen heb ben wij strikt genomen niet met spit in den rug te doen, hoewel de persoon in kwestie met heftige lendenpijnen, die met spit in den rug overeenkomen te kampen kan hebben. Wij spreken in deze omstandigheden van kneuzing of „contusie" van de lendenspie ren. Nu zult gij mij onwillekeurig toeroepen: „wanneer gij dit alles in engeren zin niet tot het spit rekent, wat blijft er dan over Wel nu ik zal dit nader toelichten. Het is u mis schien wel eens gebeurd, dat gij plotseling een zeer onverwachte beweging met uw romp moest maken om een groot onheil te voorkomen. Gij hadt hier niet den tijd om al uw wervels, die door gewrichten met el kander verbonden zijn, in de behoorlijke po sitie te brengen het resultaat was welis waar, dat gij het dreigende gevaar ontkwaamt maar ten koste van een buitengewoon ge- voeligen steek in de lendenstreek, die soms na een paar uur wéér verdween, doch ook zoo heftig kon inwerken, dat al de typische verschijnselen van de lumbago optraden. Men drukt dit wel eens typisch uit door te zeggen dat de spieren geforceerd werden door de» bovenmatige eischen aan haar ge steld. Gelukkig duurt de lumbago gewoonlijk niet lang en is de patiënt in de meeste geval len weer vrij spoedig hersteld. Niettemin maakt hij gedurende den aanval de allerhef tigste pijnen door. Begrijpelijk is dat hier de hulp van den medicus ingeroepen wordt en niet ten on rechte. Het is de plicht van dezen in de al lereerste plaats na te gaan waar de oorzaak van het kwaad schuilt en blijkt het hem dat geen andere deelen van het tichaam zijn aan getast, het lijden van den patiënt zooveel mogelijk te verzachten. MEDICUS. Dc regeeringscrisis in Oostenrijk. De nieuwe Oostenrijksche bondskanselier Rudolf Ramek, advocaat te Salzburg, 43 jaar oud, is eigenlijk een onbeschreven blad papier, ofschoon hij reeds in het coalitie ministerie-Renner in '19 minister van ju stitie, en in '21 minister van binnenlandsche zaken was. Ramek is pas sinds vijf jaar in het politieke leven. Nimmer is hij bijzonder op den voorgrond getreden, meldt de Ween- sche correspondent van de „Frankf. Ztg.", noch als tegenstander van de soc.-dem., noch in de school-quaestie; hij neemt een tusschenstelling in tusschen de beide feite lijk zeer scherp tegenover elkaar staande vleugels van de christ.-soc. partij, n.l. de stedelijke en de agrarische, of, zoo men wil, de conservatieve en de clericale. Wellicht is het daaruit te verklaren, dat men reeds na den aanslag op Mgr. Seipel, toen het nog niet duidelijk was op welke wijze de regee ring zou worden voortgezet, gedacht heeft aan de vorming van een kleurloos ministerie- Ramek. Over den strijd van dr. Seipel met de landsbesturen, die streven naar grooter auto nomie, vooral ook op financieel gebied, welk streven de thans afgetreden bondskanselier onvereenigbaar achtte met het welslagen van den saneeringsarbeid, zoodat hij vervanging van het negatieve door een positief federa lisme wenschte, wordt o.a. nog gemeld, dat de landen de onmiddellijke uitbetaling vor derden van een bedrag van 600 milliard kronen, zijnde het achterstallige aandeel van den landen in de door den bond geheven belastingen, welk bedrag de minister van financiën wilde verminderen tot 150 mil liard binnen twee jaren uit te betalen. Ver der eischten zij toezegging van bepaalde be talingen in de toekomst, eigen belasting recht en het recht van heffing van opcenten op de bondsbelastingen. Over het algemeen dateert het verzet van de provinciale „pas ja's," zooals de Weensche correspondent van de „Manch. Guard." hen noemt, van het oogenblik, dat grooter soberheid werd gevraagd in het provinciaal beheer en aan gedrongen werd op unificatie van het finan cieel beheer. Op deze eischen konden dr. Seipel noch de minister van financiën Kienboeck in gaan, daar zij van oordeel waren, dat daar door de bond tot onmacht zou worden ver oordeeld en in elk geval het geheele sanee- ringswerk belemmerd zou worden. Ook de Groot-Duitschers waren sterk tegen inwilli ging van die eischen, waardoor men de lan den aan de christ.-soc. partij (die daar het heft in handen heeft) zou uitleveren hier mede was de regeeringsmeerderheid te niet gedaan. Als opvolger van dr. Kienboeck als minis ter van financiën wordt de eveneens nog jeugdige dr. Ahrer, de plaatsvervangend Landeshau mann in Stiermarken, genoemd, een man, die naar de Weensche correspon dent van de „Köln. Ztg." meldt, als werktuig van Landeshauptmann dr. Rintele de vleu gel van de christ.-soc. tegenstanders van dr Seipel (die in deze christ.-soc. paleisrevo lutie de zege hebben weggedragen) vertegen woordigen zal. Deze dr. Rintele is een zeer bekwaam hoogleeraar, om wien zich de laat ste jaren allen scharen, die streven naar de federaliseering van Oostenrijk. (Een bekwaam maar niet al te rechtschapen politicus, noemt de correspondent van de „Manch. G." hem). De heer Rintele, zoo verzekert de „Frankf. Ztg.", heeft zich zijn eigen burgerwacht ge vormd en zijn gendarmerie bekommert zich al heel weinig om de bevelen uit Weenen. Wanneer het er om gaat een staking te on derdrukken, kunnen de ondernemers op dr. Rintele rekenen. De laatste dagen van de crisis liep hij al met volledige ministerslijs- ten door de couloirs van het parlement, toen er kans bestond, dat dr. Seipel ten val zou worden gebracht. Deze „guerilla" met de landen heeft dr. Seipel, nu de gelegenheid met de spoorweg staking zich aanbood, blijkbaar afdoende willen uitvechten door den stier krachtig bij de horens te vatten. Zich steunend op het vertrouwen, dat hij in het geheele buitenland geniet als saneeringsdeskundige, heeft hij het geheele probleem aan de orde gesteld, ten einde in de eerste plaats tot een rege ling te komen met zijn tegenstanders in de eigen partij (een poging daartoe deed hij al door zijn opzienbarende rede over de school- quaestie, enkele weken geleden, een quaestie waarover hij ook van meening verschilde met de Groot-Duitsche coalitiegenooten), en daaronder met dr. Rintele, met dr. Ahrer, nooit een volbloed christ.-soc. is geweest.' Dr. Seipel heeft zich echter blijkbaar ver gist, zijn tegenpartij was sterker dan hij gedacht heeft en hij heeft de nederlaag ge leden. Thans dient afgewacht, hoe de voorstan ders van grooter autonomie voor de provin cies zijn taak en arbeid zullen voortzetten. Met belangstelling zal daarnaar worden uit gezien in Oostenrijk zelf, waar men in het algemeen in den aftredenden bondskanselier de groote en belanglooze beweegkracht voor het saneeringswerk erkende en waardeerde, maar zeker niet minder in het buitenland, waar men wellicht wat sceptisch staat ten opzichte van het oprechte streven der auto- nomisten, om den saneeringsarbeid voor al het andere, te laten gaan. De amnestie aan Cailiaux en Malvy. Zooals te verwachten was spreekt de link- sche pers er haar vreugde over uit, dat er thans niets meer is overgebleven van dS von nissen tegen Malvy en Cailiaux, die nog wer den uitgesproken onder den invloed der oor logsopvattingen, terwijl de rechtsche klaagt dat het heelemaal den verkeerden kant op gaat nu zelfs een Poincaré voor Malvy kwam pleiten. Maurras, die tengevolge van een door de lin kerzijde voorgesteld amendement eveneens amnestie heeft gekregen voor de acht maan den, hem als aanstichter der fascistische mis handelingen van linksche voormannen opge legd, zegt dat hem dit even koud laat als de veroordeeling zelf, en dat hij met genoegen door de stad zou wandelen met de overwe gingen van zijn vonnis op de borst, hetgeen Malvy en Cailiaux, hoewel ook geamnes- tieerd, toch liever niet zouden doen. Men kondigt aan dat Malvy thans van plan is terstond revisie te vragen. Die aan vraag zou berusten op volkomen onjuiste overwegingen in het vonnis van het Hoog gerechtshof, waarin Malvy daden ten laste gelegd worden als het subsidieeren van Al- mereyda en het ontzien van den anarchist Se- bastien Faure, in werkelijkheid echter be sluiten van den geheelen ministerraad. De algemeene opvatting is dat Malvy dan slagen zal om zich geheel te disculpeeren. Men uit dan ook eenige verbazing dat Poincaré niet eerder kans gezien heeft openlijk bekend te maken hetgeen nu omtrent de schuld van Malvy in den Senaat is gezegd. Zoodra de wet door den Senaat zal zijn aangenomen en wegens de daarin aange brachte veranderingen ook weer in de Ka mer goedgekeurd zal zijn, zal Cailiaux zijn actieve rol hervatten. De „Ere Nouvelle" schrijft dat een groote taak hem wacht. Het blad zal weldra uiteenzetten, welke verwach tingen het van hem heeft. De oppositie tegen Herriot. De politieke partijen verrijzen in Frank rijk als paddestoelen uit den grond als stond men aan den vooravond van nieuwe verkie zingen. De radicale meerderheid van Herriot wacht dan ook een zware politieke winter zij zal het hoofd hebben te bieden aan de aan vallen van het Nationale Blok, dat in allerlei onder-partijen en groepjes nieuwe krachten verzamelt. Nog niet lang geleden richtte Poincaré in alle geheimzinnigheid in den Se naat een nieuwe groep op, tezamen met Ché- ron, doch zonder medewerking van Mille- rand, die, naar men weet, zoojuist de Ligue Nationale Republicaine heeft gesticht, waar in vrijwel alle kopstukken van het Nationale Blok zitting hebben. Herriot is echter geenszins gealarmeerd door het offensief dat tegen hem wordt voor bereid. Integendeel, in de Kamer heeft hij verklaard verheugd te zijn dat de tegenstan ders hun waren aard te hebben getoond en dat het manifest van Millerand's partij de maatregelen heeft blootgelegd, die tegen de democratie zijn gericht. Nauwelijks is de emotie over Millerand's wederverschijning in de politiek bedaard of een nieuwe partij kondigt zich aan de Parti démocrate populaire, welke Zondag in een vergadering van 300 gedelegeerden uit Parijs en de departementen is opgericht. Haar pro gram is vrij vaag, doch één punt n.l. de eer biediging der moreele en religieuse uitingen, welke „de basis van reorganisatie des lands" vormen, wijst er op dat het hier ook wederom een rechtsche groep geldt. De plaatsing van de verschillende poli tieke groepen in de Kamer geeft een duide lijk beeld van de versnippering der partijen in afzonderlijke groepjes. Aan de rechter zijde is dit wel heel sterk, waar naast elkan- kaar zijn gezeten Gauche radicale, Gauche républicaine et démocratique, Républicains de gauche Démocrates, Union républicaine démocratique Door de stichting van Millerands Natio nale Liga en de Parti démocrate populaire is de grenslijn tusschen de verschillende rechtsche groepen nog vager geworden. Het Engelsche arbitrage- protocol. De Britsche regeering heeft den Volken bondsraad verzocht, van de agenda voor de a.s. Raadszitting op 8 December het ont- wapenings-protocol af te voeren. Wij hebben er indertijd al op gewezen dat die ratificatie althans in Groot-Britannië zeer twijfelachtig was. En nu er daar een nieuwe, conservatieve regeering is opgetre den, is die twijfel zelfs geen twijfel meer. Dat blijkt nu ook uit het verzoek om in de aanstaande zitting van den Raad de qu e tie van het Protocol, d.w.z. dus van de voor bereiding van de ontwapeningsconferentie, met den minister van financiën uit den in- I te laten rusten. De reden van dit verzoek is' flatietijd dr. Gürtler, een man, die eigenlijk dat de Britsche regeering het noodig acht eerst de Dominions te raadplegen, „zonder welke zij geen beslissing mag nemen." Nu is het waar, dat de nieuwe Britsche regeering een nauwere samenwerking met de Domini ons ook in de buitenlandsche politiek heeft aangekondigd, maar in dat geval zal toch vermoedelijk wel de „Daily Tel." gelijk hebben, die spreekt van een „diplomatiek euphemisme," en de eigenlijke bedoeling van de Britsche regeering deze acht: het Pro tocol van het tooneel te doen verdwijnen. In Groot-Britannië moet men van het Protocol met zijn militaire verplichtingen niet veel hebben. Niet alleen omdat men vreest, dat Engeland als zeemogendheid in de meeste gevallen de eerste en zwaarste last bij de uitvoering van de bepalingen van het Protocol te dragen zou krijgen hetgeen al aanleiding gaf tot de bewering dat lord Parmoor de Britsche vloot aan den Raad van den Volkenbond overleverde. Maar ook omdat men in de huidige omstandigheden vreest dat het Protocol een beletsel zou kun nen zijn voor een correctie van de fouten van de vredesverdragen en verplichtingen zou scheppen tot militaire maatregelen in conflicten, voortgekomen uit vredesvoor waarden, welker onjuistheid en onrechtvaar digheid men in Engeland vrijwel algemeen reeds erkent. Wat er nu echter nog van de ontwape ningsconferentie van den Volkenbond, waar tegen trouwens de regeering der Vereenigde Staten ten zeerste bezwaar heeft, zal terecht komen Vermoedelijk zullen we onze hoop mo:ten vestigen'op den heer Coolidge die dan allicht zal beproeven onder Amerikaansche auspi ciën een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. UIT DE DUITSCHE MIJNINDUSTRIE. Volgens het „Berl. Tag." staan de werk gevers in het Duitsche mijnbouwbedrijf op het standpunt, dat met het oog op den kri tieken toestand in dat bedrijf in geen enkel kolenbekken aan vrijwillige loonsverhoo- ging kan worden gedacht. Zoo er een scheids rechterlijke uitspraak zou worden geveld, dan zouden de werkgevers deze in geen ge val kunnen aanvaarden. Ter illustratie van den slechten toestand deelen de werkgevers mede, dat op de mij nen in het Ruhrgebied 5.000.000 ton cokes, kolen en briketten liggen, die men tot dus ver niet van de hand heeft kunnen doen. Deze voorraad vertegenwoordigt een dood kapitaal van ruim 80 millioen mark. DE STAKING BIJ DE BERLIJNSCHE SPOORWEGEN. De besprekingen op het Berlijnsche minis terie van arbeid tusschen de directie der on- dergrondsche en de stakingsleiding hebben Dinsdag plaats gehad. Na urenlange onder handelingen verplichtten de vertegenwoor digers van het personeel zich de stakers de hervatting van het werk aan te bevelen. Gis termorgen zouden de stakers dan een ver gadering houden om te beslissen of zij al dan niet aan het werk zullen gaan. De directie heeft geen nieuwe concessies gedaan. Als het werk wordt hervat, zal dit geschieden op de voorwaarden, die verleden week bij scheidrechtelijke uitspraak zijn vastgelegd. DE FRANSCHE DOUANE-BESPRE KINGEN MET DUITSCHLAND EN BELGIE. De Fransche onderhandelingen met Duitschland worden hervat zoodra von Tren delenburg terug is. (Hetgeen gisteren het ge val zou zijn.) Men blijft echter de meening uitspreken, dat er niet veel bereikt zal kun nen worden vóór de Duitsche verkiezingen. De heffing van 26 procent, waarvan Duitsch land ontheven wil worden, vormt de voor naamste moeilijkheid. Men hoopt echter dat daarvoor door de tusschen komst van den controleur van het plan-Dawes een oplos sing zal worden gevonden. Met betrekking tot de Fransch-Belgische moeilijkheden bevat de „Petit Parisien" een officieus lijkend bericht, waarin wordt tegen gesproken dat reeds de nieuwe onderhande lingen begonnen zouden zijn, en verder ge zegd, dat Frankrijk bezig is thans ook tot de noodige herzieningen van het tarief over te gaan, hetgeen de indruk maakt van een aan sporing aan de Belgen met hun nieuwe voor stellen wat meer haast te maken. Algemeen verwacht men echter dat de wederzijdsche concessies tot oplossing zullen voeren. De oneeriigheid tusschen de Fransche re geering en de oorlogsverminkten duurt voort Laatstgenoemden hebben thans de regee- ringsvoorstellen definitief verworpen. Hun gemeenschappelijk cornité eischt dat de pen sioenen geheel worden aangepast aan de hoo- gere kosten van het levensonderhoud zon der onderscheid van categorieën. De onder handelingen worden voortgezet. KARDINAAL LOGUE f. Kardinaal Logue, de aartsbisschop van Ierland is overleden. EEN BRIEVENDIEF. Twee jaar na den dood van een postbestel- ler, een zekere Thomas Sleator, te Keady, in Ierland, zijn in zijn huis niet minder dan 1000 brieven gevonden, die de man in den 'oop van tien jaren ontvreemd had. Zij waren ge adresseerd aan inwoners van het plaatsje en bevatten toen zij gepost werden, gedeeltelijk vrij groote geldswaarden. Het is onbegrijpe lijk dat de ontdekking niet reeds veel eerder werd gedaan, gegeven het feit dat bij het post kantoor vele klachten binnen kwamen. De man had dertig jaren dienst. Woe-Pei-foe verklaarde in een intervieuw met Reuter, dat het voornaamste deel van de militaire regeering was de handhaving van de grondwet, vrede en moraliteit van het land. Hij zeide dat Woetsjang het centrum der militaire regeering zal zijn totdat de normale toestand zal zijn hersteld, waarna de regeering weer naar Peking zou worden overgebracht. DE JAPANSCHE KEIZERLIJKE FAMILIE. De Japansche keizerlijke familie heeft een besluit gepubliceerd, waarbij de prinsen, met uitzondering van des keizers troonop volger, volledige vrijheid krijgen in de keuze van hun vrouw. Tot nu toe mochten de prin sen geen meisje huwen, dat geen lid was van een van de weinige takken der keizerlijke familie. AMSTERDAM, 19 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 66.50, id. blauwe f 5.505.60, id. Eigenheimers f 5.906, id. Kohinor f 5 5.50, id. blauwe Eigenheimers f 5.50, Gelder- sche roode f 4.404.50, Friesche Borgers f 5.806, Noord-Holl. Bravo's f 4, Zeeuw- sche Eigenheimers poters f 4.755 per hl. AMSTERDAM, 19 Nov. Vee. Ter markt waren aangevoerd 269 vette kalveren, le kw. f 1.20—1.25, 2e kw. f 1.10—1.20, 3e kw. f 0.951.10 p. kg. 30 nuchtere kal veren f 1626 p. st. 320 vette varkens, Holl. le kw. f 0.97—0.99, 2e kw. f 0.94—0.99 p. kg- VEENENDAAL, 18 Nov. (Weekmarkt). Eieren f 1415.50 per 100 st. Aangevoerd 85.000 stuks. Handel vlug. Biggen van f 1016 per stuk. Aangevoerd 310 stuks. WOERDEN, 19 Nov. Kaas. Te- -narkt waren 272 partijen. Prij; Goudsche le oo t f 7073, 2e soort f 6769, rijksmt 1 68 75 Handel vlug. GOUDA, 20 Nov. 1924. Kaas. Aangevoerd 129 partijen. Handel matig. Eerste kwaliteit 7274; tweede kwaliteit 6871; zwaar dere rijksmerk 76; met Rijksmerk eerste kwaliteit 7274; met Rijksmerk twee de kwaliteit 69—71. Ai_, KM AAK, 19 inov. Vee. Op de schei- veemarkt werden 951 runderen aangevoerd. De prijzen beliepen voor melkkoeien van f 275500, geldekoeien van f 350—450, vaarzen van f 180300, graskalveren f 60 160. De handel was stug. ASSEN, 19 Nov. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 15.300 st. Prijs f 1215 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 19 Nov. Uien Groote gele f 3.403.70, idem drie lingen f 3.804, idem nep f 4.10 per baal, aangevoerd 585 baal. le bloemkool f 20.50 37, 2e bloemkool f 15—27, 3e bloemkool f 5.50—8.75 per 100 stuks, aangevoerd 44.500 stuks. Roode kool f 34.80 per 100 kg, aangevoerd 25.400 kg. Gele kool f 3.50 4 per 100 kg aangevoerd 6300 kg. Witte kool f 1.102.90 per 100 kg, aangevoerd 8300 kg. Bieten kleine f 6.257.75 per 1000 stuks, aangevoerd 12.5000 stuks. Spruitkool f 2.65 2.95 per 15 kg, aangevoerd 25 zak. ENKHUIZEN, 19 Nov. Aardappelen. Blauwe f 2.85—2.70, kleine f 1—1.10 per baal. ENKHUIZEN, 19 Nov. Zaden en peul vruchten. Groene erwten f 2119 per 100 kg. Wijker vale f 2229, vale (groote) f 29 39, grauwe f 3030,bruine boonen f 2430 per hl." Bruin mosterdzaad f 4753 per 70 kg. Maanzaad f 2224 per 50 kg. HOORN, 19 Nov. Vee. Aanvoer 280 var kens. Vette f 0.760.82, Londensche f 0.68, zouters f 0.70. Handel matig. MAASTRICHT, 19 Nov. Botermijn. Aan* voer 97.650 kg. Hoogste prijs f 2.62, midden- prijs f 2.51, laagste f 2.46. PURMEREND, 19 Nov. Paarden. Aan de najaarspaardenmarkt waren aangevoerd 200 paarden. Handel stug prijshoudend. IJMUIDEN, 19 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 20 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.601.10» tongen f 1.80—1.30 per kg; griet f 60—26, gr. schol f 3931, md. schol f 5437, zet- schol f 5546, kl. schol f 2619, f 143.40, scharren f 18—1.15 per 50 kg; roggen f 26— 16.50 per hoop; vleet f 1.651.20 per stuk; makreel f 26, pieterman en poon f 166.50, gr. schelvisch f 5546, md. schelvisch f 40 32, k.md. schelvisch f 3226.50, kl. schel visch f 26—19.50, f 15—4.20 per 50 kg; ka beljauw f 69—51 per 125 kg; gr. gullen f 25 —16.50, kl. gullen f 14—5.50, wijting f 7—2 per 50 kg; heilbot f 1.50—1.20 per kg; lengen f 4.60—0.80 per stuk; bot f 16—15 per 50 IJMUIDEN, 19 Nov. Van de haring- visscherij kwam heden hier binnen de Brit sche stoomdrifter IJ. H. 80, welke 365 man den versche haring en 145 kantjes steur- haring aanvoerde. Verkocht werd de re stantlading van den zeillogger K.W. 126 Petronella met een opb'e ïgst van f 5112. Voorts werden nog verkocht de vangsten van de Britsche stoomdrifters IJ. H. 711 met f 3150: L. T. 27 met f 2755; L. T. 307 met f 2956; L. T. 330 met f 3'"'r5; L. T. 53 met f 2291 en L. T. 1297 met f 1970 aan besom ming. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in October 1924: 218; in September 1924: 190; ber 1924: 1.927 en in Januari t.m. October ber 1924: 1.927 en i Januari t.m. October 1923: 1.658 mill, gld, De waarde van den uitvoer bedroeg in October 1924: 173; in September 1924: 163; in Oct. 1923: 126; in Jan. t. m. Oct. 1924: 1.365 en in Jauari t.m. October 1923: 1.049 mill. gld. DE ECHO. De gids sloofde zich uit om den toerist alle bijzonderheden van het kleine stadje en de landelijke omgeving te laten zien. slotte de man had zich heesch gepraat kwamen zij bij een kleine boerenwoning, waar volgens den gids een wonderbaarlijke echo moest zijn. Roept u maar: „twee gla zen bier!" en let dan goed op. Aldus geschiedde. De tierist luisterd'. scherp gedurende eenige seconden maar hoorde niets. En ;uist wou hij vragen waar dan die echo toch wel was, toen de deur van de woning open ging, en er 'n boerin verscheer met op 'n blaadje dat wat de echo niet geven wou. GEBREK AAN ZELFKENNIS. Rechter: „Na het gevecht met den agent hebt ge een valschen naam opgegeven- Waarom deedt gij dat?" Beschuldigde: „Ach mijnheer de rechter als ik woedend ben ken ik mij zeiven niet meer!" UIT FEUILLETONS. O, zij was zoo zenuwachtig. Kletterend sloegen laar tanden opeen, klaterend vie len haar handen samen, ratelend klonk haar stem, hard van metalen dreun, het was alles het gemengde geluid van staal en koper, van ijzer en nikkel. Het saldo-invoer had in de maanden Janu ari t.m. October 1924 een waarde van resp.: 61, 59,8, 54.6, 53.2, 83.2, 78, 63.7, 36.6, 26.9 en 44.6 mill, gld; totaal voor Januarj t.m. Octo ber 1924; 561.7; voor Januari t.m. October 1923: 608.6 mill. gld. PANAMALOTEN. 196e trekking. No. 205.661 betaalbaar met frs. 250.000 No. 1.628.765 met frs. 100.000. No. 978.423 met frs. 10.000. No. 199.895 met frs. 5.000. Nos. 364.449, 575.839, 1.139.069, 1.437.657 en 1.570.852 ieder met frs. 2000. Voorts 50 nummers met frs. 1000 en 500 nummers met frs. 400. ue „Javapost" meldt: De ZeerEerw. heeren A. Fischer, pastoor van Djocja, en fr. A. de Kuyper uit Moen- tilan vertrokken 15 Oct. per s.s. Insulinde naar Holland. Tot hoofdpastoor de Djokja s benoemd pas toor Sohatmann van Semarang en pastoor Bysterveld werd van Magelang overge plaatst naar Djocja. Den 23 Septmber kwamen uit Holland te Tandjong Sakti (Benkoelen) de Eerw. heeren pastoors K. A. van Stekeienburg en H. J. D. v. Oort met broeder M. L. van den Langen- berg; allen van de Congreg. der Priesters van het H. Hart van Jezus. De Apostolische prefect Mgr. H. Smeets, zal eerst het vogende jaar naar Indië komen. Voor het Eindhcvensche Kantongerecht is een auteurs-kwestie aan de orde gewee:». Op 16 Juli 1922 was door de harmonie „Cecilia" te Eindhoven, onder leiding van den directeur, den heer Rijken, een concert gegeven in den tuin van Philustonia te Ges tel, waar werden uitgevoerd o.a. de „Va'se Interrompue" van Montagne, de „Liberty Bel marche" vnn Soesa en de „Grand marche héroique no.3" van Francois. Auteursrechten waren niet betaald. De componisten, aangesloten bij de ..So- ciété des auteurs"etc. hadden daarop een civiele actie tegen den heer R. ingesteld. Dezer dagen had het getuigenverhoor plaats. Gedagvaard waren 5 leden van de harmo nie. Ze zeiden echter dat ze zich van de zaak niets meer herinnerden. Ze wisten wel, dat de nummers op het repertoire der har monie hadden gestaan, maar of ze op het concert waren uitgevoerd, wisten ze niet meer. Ook niet of het programma al dan niet op het laatste oogenb'ik veranderd was, wat wel eens ooit gebeurde De num mers wanen wel eens op repetities gespeeld, maar of ze die repetities hadden meege maakt, en of het de laatste repetities voor het concert geweest waren wisten ze weer niet. Een wist ook niet of hij op het con cert a! dan niet meegespeeld had. De anderen hadden wel meegespeeld. Anderen wisten weer niet of ze vroeger het program wel belezen hadden. Vier van de vijf herinnerden zich. ook toen ie het programma te zien kregen, niets meer van geen der nummers. Een herinnerde zich enkel, dat „Guillaume Teil" van Rossini gespeeld was. De Kantonrechter vond het vreemd, dat niemand zich iets herinnerde. Hij had in civiele zaken nog nooit mee gemaakt, dat er zoo gedraaid werd. De getuigen bleven bij hun houding. 31 „Schei uit," gilde vrouw Guttersnipe boosaardig, „of ik zal je kop afslaan, en hierbij pakte zij de vierkanten flesch, als wilde zij haar bedreiging ten uitvoer bren gen; maar, van gedachten veranderend, goot zij iets van den inhoud in de beker en dronk bet met gretigheid op. „Die vrouw schijnt ziek te zijn," zei Cal- ton, een huiverenden blik naar de draag baar werpend. (i „Zoo is het ook, voor den duivel," brom de vrouw Guttersnipe boosaardig, „zij moest eigenlijk naar Yaver Bend, dat moest zij, in plaats van hier te blijven, en zulke beest achtige dingen te zingen, dat mijn bloed er koud van wordt." „Wie was die vrouw, die hier drie of vier weken geleden stierf," vroeg Kilsip scherp. „Wat zal ik er van weten," antwoordde vrouw Guttersnipe boosaardig, „ik heb haar niet dood gemaakt, of denkt u dat soms? De brandewijn, dien zij dronk, droeg er schuld aan; zij was voortdurend dronken." lerinnert u zich, in welken nacht zij stierf?" „Neen, dat weet ik niet meer," antwoord de de heks luchtig. „Ik was dronkenblind, zieaend van gramschap, beschonken!" „U bent altijd beschonken," zeide Kilsip. „Of ik het ben," bromde de vrouw, haar flesch opnieuw ter hand nemend. „U be taalt er toch niet voor? Ja, ik ben dronken, Ik ben altijd dronken. Ik was gisteren avond dronken en eergisteren avond en vanavond ga ik mij weer bedrinken," met een ge- voeligen blik naar de flesch „en mor gen avond, en ik zal het volhouden, totdat ik in mijn graf lig!" Calton rilde, zoodanig was haar stem van afkeer en terugstootende kwaadaardigheid vervuld, doch de gerechtsdienaar kon met een schouderophalen volstaan. „Dwaas, die je bent", sprak hij kortweg, „Ter zake, in den nacht, toen „de Koningin" z^oals u haar noemde, stierf, is er een heer hier gekomen, om haar te zien?" „Zoo zeide zij," antwoordde vrouw Gut tersnipe, „maar mijn lieve Hemel, ik weet er niets van, ik was dronken." „Wie zeide de Koningin?" „Neen, mijn kleindochter, Sal; de Konin gin stuurde haar om iemand te halen, en Sal kaapte een vel papier uit mijn doos," gilde zij verontwaardigd, „kaapte het, mid- derwijl ik te dronken was om haar zulks te beletten." De gerechtsdienaar zag Calton aan, hij wenkte hem met een bevredigende uitdruk king op het gelaat. Hun bewering omtrent het uit de Villa Foorak gestolen papier, be rustte dus op de juiste gronden. „Den heer, die hier kwam, zaagt gij niet," zeide Kilsip, zich nogmaals tot de oude heks wenden. „Ik niet," antwoordde zij plechtstatig. „Hij kwam zoowat tegen half twee in den nacht, en u denkt immers niet, dat wen den gan- schen nacht kunnen opblijven?" „Half twee," herhaalde Calton vlug. „Den juisten tijd. Is dit waar?" „Ik mag sterven, als het niet waar is, zei vrouw Guttersnipe gracieus, „mijn klein dochter Sal kan er u alles van vertellen. „Waar is zij," vroeg Kilsip bits. Bij die vraag wierp de oude vrouw het hoofd achterover, en jankte op akelige wijze. n „Zij is er tusschen uitgetrokken,jam merde zij, met haar voet op den grond stampend, „heeft haar armen, ouden groot mama voorgoed verlaten, en in het leger dienst genomen!" Intusschen was de gerechtsdienaar in druk gesprek met Calton. „De eenige persoon die bewijzen kan, dat Mr. Fitzgerald tusschen 1 en 2 uur le dezer plaatse was," sprak hij vlug, „is Sal Raw lins, daar alle anderen hier beschonken of in slapenden toestand schijnen geweest te zijn. Ik zal een onderzoek naar haar instel len. „Ik hoop, dat u haar zult vinden," ant woordde Calton, een zware zucht loozen- de. „Het leven van een man hangt van haar getuigenis af." Zij maakten aanstalten tot hun vertrek, nadat Calton eerst eenig los zilvergeld aan vrouw Guttersnipe had gegeven, hetwelk zij met beide handen gretig aanpakte. ,U zult het zeker verdrinken, naar ik ver moed," sprak de advocaat, onwillekeurig te rugdeinzend. „Daar kunt u wel gelijk in hebben, ant woordde de heks, met een weerzinwekken- den gedwongen glimlach, hel geld in haar zak verbergende. „Ik ben de beste klant van den kastelein, dat ben ik, en dat is de een- nige uitspanning van mijn ouden dag, naar de hel ermede!" Het aanschouwen van geld had op haar ge aardheid een bezielende uitwerking, want zij lichtte hen boven aan de trap bij, toen zij naar beneden gingen, zoodat zij geen ge vaar Kenen hun halzen te breken. Toen zij vasten grond onder hun voeten gevoelden, zagen zij het licht verdwijnen en hoorden zij het wegstervend gezang der zieke vrouw en daarna een serie vloeken van vrouw Gut tersnipe. De straatdeur stond open, en, na in den gang langs de muren te hebben rondgetast, hadden zij weldra den publieken straatweg bereikt. „Den Hemel zij dank," sprak Calton, zijn hoed afnemende en ruim ademhalend. „Den Hemel zij dank, dat wij veilig uit dit hol ge komen zijn." „In ieder geval is onze namiddag niet nut teloos besteed," zei de detective, onder het wandelen. Wij hebben nu ontdekt, waar Mr. Fitzgerald zich bevond in den nacht van den moord, mitsdien zal hij zijn alibi kun nen bewijzen." „Dat hangt in hoofdzaak van Sal Rawlins af," antwoordde Calton met een ernstig ge laat, „maar kom, laten wij een glas brande wijn nemen." HOOFDSTUK XVI. Den volgenden dag vervoegde zich Kilsip in den laten namiddag ten kantore van Cal ton; de advocaat verbeidde hem met een onmiskenbaar ongeduld. Het gelaat van den detective echter vertoonde een trek van hevige misnoegdheid. „Wel," zeide hij ongeduldig, toen Kilsip, de deur gesloten en plaats genomen had. „Waar is zij?" „Dat is juist hetgeen ik noodig heb te we ten," antwoordde de politiebeambte vrij koel. „Ik stelde een nauwkeurig onderzoek naar haar verblijfplaats in. Het laatste nieuws was, dat zij in een der toko's van Sidney, haar intrek had genomen. Ik telegrapheerde dadelijk naar Sidney, en kreeg ten ant woord, dat daar ter plaatse geen persoon, op den naam van Sal Rawlins antwoordend, bij de politie stond ingeschreven, maar niet temin zou men een onderzoek instellen en het resultaat melden." „O, geen twijfel, zij heeft haar naam ver anderd," zeide Calton, in gepeins verdiept. „Met welk doel, vraag ik mij, zelve." „Een uitvlucht, om te ontkomen," ant woordde Kilsip nuchter. „En wanneer ging zij naar Sidney?" „Daags na den moord." „En was het een plotseling besluit?" „Men zegt dat de dood der vrouw in den nacht van Donderdag haar dermate geschokt heeft, dat zij terstond de stad verlaten heeft." „Dit verklaart, waarom zij niet naar Fitz gerald gevraagd heeft, toen zij zich aan den club vervoegde, hoogstwaarschijnlijk wist zij niet, naar wien zij vragen moest. Het zal zich uitwijzen in de vraag naar identiteit, naar ik verwacht. Indien de politie haar echter niet vinden kan, zullen wij een ad vertentie in de nieuwsbladen plaatsen, waar bij wij een belooning voor ontdekking uit loven, en biljetten in denzelfden geest does aanplakken. Zij moet gevonden worden. He' leven van Brian Fitzgerald hangt aan een draad, en die draad is Sal Rawlins. „Ja," stemde Kilsip toe, zijn handen wrij vende. „Zelfs, indien Mr. Fitzgerald bekent, dat hij in den bewusten nacht in de woning van vrouw Guttersnipe was, zal zij moeten bewijzen, dat dit zoo is, daar niemand ander* hem gezien heeft." „Zijt gij daar zeker van?" „Even zeker als iemand in een onderha vig geval zijn kan. Toen hij kwam, was het een vergevorderd uur, en iedereen scheen geslapen te hebben, behalve de stervende vrouw en Sal; en daar de een dood is, is de andere de eenige persoon, die bewijzen kan, dat hij daa» was op het tijdstip, waarin de moord in het huurrijtuig bedreven werd." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5