umon er mscnitM. Engeland en het arbitragi protocol. De amnestie voor Caillaux en Malvy. De a.s. Engelsche Troonrede. De actie der Engelsche liberalen De Portugeesche regeering afgetreden. De Chineesche burgeroorlog. Hongersnood en overstrooming in China. De Egyptische kabinetscrisis. Het Lauw-gebied in Marokko ontruimd. Het grootste luchtschip. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1925. De nieuwe rijwielplaatjes. Gedenksteen-Lohman. De belasting-opbrengst in Indië. De Delftsche Hanzebank. Nederland en de Duitsche crediet transacties. Staatsbegrooting 1925. HOOFDSTUK JUSTITIE. Van het Hof. De accijnsverhooging van tabak. Salarischalen en huwelijk. De Zuiderzeevisscherij. In een uitvoeriger raededeeling van den Britschea draadloozen dienst over het stand punt van de Britsche regeering inzake het protocol te Genève, wordt gezegd, dat het onjuist zou zijn om uit het verzoek der Brit sche regeering tot uitstel der bespreking van het protocol door den Raad van den Volken bond op te maken, dat het de politiek der Britsche regeering is, de beginselen, die aan het protocol ten grondslag liggen, prijs te geven. Het zou een nog grooter dwaling zijn aan te nemen, dat de regeering minder sym pathiek dan een harer voorgangsters staat hetzij tegenover de rechtmatige wenschen van Frankrijk inzake zijn veiligheid, hetzij tegenover de noodzakelijkheid om de vre desverdragen te handhaven. Het is even wel duidelijk, zoo wordt dan verder gezegd, dat hoewel het doel in het algemeen van het protocol den warmsten steun vindt, sommige der bepalingen er van zeer zorgvuldig moe ten worden onderzocht, niet alleen met het oogmerk de belangen van het Britsche Rijk te waarborgen, maar ook van het standpunt der handhaving van een hartelijke verstand houding tusschen Britannië en de Vereenigde Staten. Zelfs als ten gevolge van dit onder soek zou worden bevonden, dat er geen volledige steun kan worden gegeven aan bet protocol in zijn huidigen vorm, is het toch zeker dat men niet tot een dergelijke slotsom zou komen zonder dat er tegelijker tijd daarvoor in de plaats tredende voor stellen, het algemeene doel van het proto col belichamend, zouden kunnen worden in gediend om het protocol te vervangen. PARIJS, 19 Nov. De amnestie voor Caillaux en Malvy houdt de publieke opinie nog zeer bezig. Tegenover de opvatting, dat het proces van laatstgenoemde thans herzien zou kunnen worden, stelt men de meening van senator Perès, die rapporteur wasin het proces, dat de verklaring van Poincaré zeker geen novum kan vormen, aangezien Malvy niet veroordeeld werd wegens gebrek aan vaderlandsliefde, doch wegens „forfai ture", d.w.z. slechte vervulling van zijn ambt als minister. Bovendien oordeelt het Hoog gerechtshof in hoogste instantie en bestaat er dus geen jurisdictie, die revisie zou kun nen gelasten. Het lijkt daarom niet waar schijnlijk, dat Malvy erin slagen zal een nieuwe behandeling van zijn proces voor het Hooggerechtshof door te drijven. LONDEN, 19 Nov. Het officiëele commu niqué over den heden gehouden ministerraad die twee uur duurde en waaraan bijna alle alle leden van het kabinet deelnamen, deelt niets mede over hetgeen gesproken werd. De „Star" verneemt, dat» het kabinet zich heeft bezig gehouden met het rapport van de commissie over den brief van Zinowjew en met den inhoud van de troonrede. De grondtoon van dc politiek, die Bald win in de troonrede zal ontwikkelen, zal zijn bezuiniging in het bestuur waardoor in de naaste toekomst een vermindering van de inkomstenbelasting mogelijk zal worden en waardoor de industrie betere voorwaarden zal krijgen, hetgeen, naar de opvatting der conservatieven vooral aan den ondernemings lust der kleine ondernemers ten goede zal komen. De regeering is voornemens zich voorloopig meer met bestuursmaatregelen dan met wetgevende maatregelen bezig te houden. Natuurlijk zal in de troonrede ook over sociale vraagstukken, als het onderzoek naar de stijging van de prijzen der levens middelen en voorstellen betreffende den wo ningbouw worden gesproken. In het antwoord op de protest-nota's van Rakowski zal worden verklaard, dat de regeering den brief van Zinowjew als echt beschouwt en dat soortgelijke documenten reeds vroeger uit Rusland naar Engeland zijn gekomen. Verder zal in het antwoord wor den gezegd, dat er een einde moet komen aan deze propaganda, vooral in het Oosten, en dat de regeering tot de overtuiging is ge komen, dat de kwestie der betrekkingen met Rusland dient te worden opgelost, doch dat het voornamelijk van de maatregelen der Sovjet-regeering zal afhangen of op den in geslagen weg kan worden voortgegaan. LONDEN, 19 Nov. De „chief whip" der liberale partij, Sir Godfrey Collins, deelde heden in een vergadering in de nationale liberale club mede, dat het partij-bestuur voornemens is bij de volgende verkiezingen 500 candidaten te stellen, die door een krachtige propaganda en door alle'beschik bare financieele middelen der partij zullen worden gesteund. Deze financieele middelen zullen voortaan op democratische wijze wor den bijeengebracht, Collins zeide, dat de ne derlaag der liberalen moet worden geweten aan de angst der kiezers, die tijdelijk dc voorkeur gaven aan een conservatief bewind om tegen de gevaren van het socialisme ge vrijwaard te zijn. Vooral de briet van Zinow jew kwam aan de conservatieven ten goede. Het is waar dat Labour door de liberalen aan de regeering is gekomen, zeide Collins, doch de kiezers hebben die daad verkeerd beoordeeld. LISSABON, 19 Nov. De regeering heeft in de Kamer met 46 tegen 43 stemmen de nederlaag geleden en heeft haar ontslag inge diend. De premier zal aan den president der republiek meedeeling doen van de parlemen taire debatten, die tot dit besluit voerden. PEKING, 19 Nov. De marine-, militaire en provinciale autoriteiten van negen aan dc Yangtse en de Gele Rivier gelegen provincies hebben gezamenlijk de vorming geprocla meerd van een militaire regeering, omvattend een president, een vice-presidi at en een kabinet, met als hoofdstad Woetsjang. Woe Pei Foe deelt mede, dat hij voornemens is de grondwet te handhaven. LONDEN, 19 Nov. In China heerscht hon gersnood waarbij nog dc anderhalf millioen slachtoffers komen van de jongste overstroo mingen, waardoor 500 dorpen gehe.l werden verwoest ei een g, ot gebied nog :teeds on der vtter staat. De landbouw is er gedurende twee jaar onmogelijk. Thans wordt voorg;- steld een kanaal aan te leggen om tijdens het hoogwaterseizoen de rivieren te ontlasten Het kanaal zou 50 mijlen lang, 150 m. breed en 3,6 m. diep worden. De correspondent van de „Times" geeft een nabetrachting over de kortstondige kabi netscrisis, die te Kaïro heeft' geheersebt en omtrent welker oorzaken men feitelijk nog altijd in het duister tast. Hij zegt, dat deze crisis een treffende gelijkenis vertoont met de vorige, die in Juni j.l. onstond. Beide traden op een Zaterdag in, beiden duurden twee dagen, aan beide kwam een eind door het intrekken door den premier van zijn ont slagaanvraag op dringend verzoek van koning en parlement, en bij beide was da officieele uiteenzetting van de reden voor de ontslagaanvraag niet de werkelijke. AI aan stonds was het duidelijk, dat Zaghloel niet door gezondheidsredenen tot zijn ontslag aanvraag werd gedreven. Inderdaad gaf hij spoedig te kennen dat intriges de oorzaak waren. Er is echter goede reden om aan te nemen, dat het werkelijke doel precies het zelfde was als hetwelk hem in Juni tot zijn houding bewoog en hij slechts op intriges zinspeelde om zijn doel te bereiken en inci denteel persoonlijke vijandschap op te rui men. Wanneer men de quaestie der intrigues analyseert, begint men volgens den corres pondent het absurde in te zien van de ver klaring, dat deze zijn aftreden noodzakelijk maakten. Op eigen gelegenheid verklaarde Zaghloel dat zij te wijten waren noch aan de twee oppositiepartijen, noch aan de Brit ten, doch aan een anderen factor, een onder geschikte figuur aan het hof. Deze redenee- ring komt overeen met die van de „Dailv i Telegraph", waarvan wij dezer dagen mel- ding maakten. j De correspondent zegt echter dat niet aan ie nemen valt, dat de premier daarin aan. Hiding kon vinden van het bewind afstand tï doen. Zaghloels .osiüe was inderdaad ver zwakt door het aftreden van Nessim pasja els minister van financiën, een van zijn voor naamste medewerkers en volgelingen, twee dracht in eigen kamp, waardoor van een 1 rachtiger wordende oppositie, die hem veel last zou kunnen bezorgen in het komende seizoen. Het was daarom voor Zaghloel hoog tijd iéts te doen om zijn volgelingen om zich heen te verzamelen en zijn prestige te ver- grooten. Vandaar dat Zaghloel zijn toevlucht nam tot zijn oude list van het aanbieden van ijn ontslag, met het bekende gevolg. Ook de oppositie ziet volgens den corres pondent Zaghloel's gedrag als een politieke manoeuvre, lot eigen meerdere glorie. BERLIJN, 19 Nov Uit Madrid wordt ge meld, dat het heele gebied van Lauw-Eivier ook Zauven ontruimd is. Alle troepen die zich in dit gebied bevonden hebben, hebben zich ingescheept. Naar van andere zijden ver luidt, is, onder de soldaten van de lichting 1921, die geen verlof gekregen hebben, muiterij uitgebroken. LONDEN, 19 Nov. Met den bouw van het grootste luchtschip zal in Juli te Tarsing- ton begonnen worden. Het schip zal 720 voet iang en 140 voet hoog worden, terwijl de inhoud 5 millioen kubieke voet zal be dragen. BI» Vergadering van Woensdag 19 Nov., namiddag 1 nur. Algemeene' Beschouwingen. Voortgegaan wordt met de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925, De heer VAN GIJN (V.-B.) vergelijkt de millioenennota's 1923, 1924 en 1925. Hij keurt de financieele politiek van den Mi nister af. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de nieuwe belastingen sluitpost zouden zijn. Van die opvatting is dc minister afge weken, want als dat zoo ware, hadden de meevallertjes moeten dienen om belastingen te verlagen. Thans echter zijn nieuwe be lastingen ingevoerd en zijn de ambtenaren salarissen sluitpost geworden. Spr. keurt dit stelsel af. Met den heer Marchant is spr. het eens, dat de minister van financiën toe- richt houdt op de financieele gestio van andere ministers, omdat zij hier zullen ko men tot de Engelsche tr.easury-method.e. Van de bezuinigingen, die de minister nu zal gaan toepassen, gelooft spr. niet veel. De prikkel daartoe is weg, nu het tekort ia gedekt. Daarom had hij liever willen wachten met de volledige sluiting. Met een tekort van 32 millioen had spr. zich kunnen vereenigen. Van dc kapitaalvorming bij eventueele belastingverlaging verwacht hij ook niets. Voor de kapitaalvorming belemmerende belastingen zal worden afgestapt, maar—an dere daarvoor in dc plaats, zijn reeds aan gekondigd. Spr. betreurt echter het voor nemen, om de verdedigingsbelasting af te schaffen, daar dit de eenige kapitaalvor- mende belasting is, omdat zij strekt tot af lossing van dc crisisschuld. Kapitaalvorming acht hij noodig en onjuist acht hij de bewering, dat in het algemeen te veel kapitaal wordt gevormd o.a„ omdat er te veel schepen zijn geproduceerd. De heer NOLENS (R.-K.) zal alleen spre ken over het Kabinet, zooals het in 1922 is opgeireden, over hel Parlement in zijn ge heel en in het bijzonder over spr.'s eigen partij: Over verdiensten en tekortkomingen van het Kabinet zal spr. niet uitweiden. Het oordeel dezerzijds zal wel verschillend zijn, want de rechterzijde die er nog is, be staat nu eenmaal uit groepen, die het niet altijd geheel eens zijn, omdat zij nu een maal zelfstandige groepjes zijn. Vandaar dat niet ieder alles verwezenlijkt ziet, wat hij wil. Het minst daarover te klagen heeft de oppositie, omdat de scherpe kanten dikwijls worden afgevijld, van wat zal kunnen hee- tcn partijpolitiek. De hoofdzaak van dit Kabinet was het herstel van het financieel ev-nwicht. Dit is het nuchtere feit, waarop de heer Wijnkoop zich zoo graag beroept. (Gelach.) Er is een sluitende begrooting verkregen, waarnaar men verlangd heeft. Van verschil lende zijden is erkend, dat althans door dit Kabinet iets goeds is bereikt. In de meeste staten, dikwijls als voorbeeld gesteld, zat men met dit vraagtuk nog leelijk in de maag. Wij kunnen constatceren, welke dc funeste gevolgen zijn van het nlet-sluitend ot> den duur zijn. Of het sluiten blijvend I gewaardeerd zal worden, betwijfelt spr. Het i begint nu al en men spreekt al smalend over j 't bereikte: er was geen gevaar voor den j gulden, zegt men dan! 't Is nu gemakkelijk te zeggen en spr. voorziet, dat deze ver- j dienste eerst later op prijs gesteld zal wor den. Na den oorlog sprak iflen ook decli- neerend over defensie. Voor bet herstel der financiën zijn diep ingrijpende maatregelen genomen, die in- dustrieele personen ernstig troffen. De Ree'eering, die maatregelen neemt, die zij noodig acht, weet, dat zij zich en haar medewerkers niet tot populariteit brengt. Alleen de steun van een vaste medewerking kan haar helpen en spr, brengt een woord van hulde aan hen, die de Regeering steun den. Gebrek, aan idealisme op internationaal gebied is de Regeering verweten. Dat ver wet is ongegrond. Op dit gebied is altijd ge vaar voor overdrijving en deze schaadt juist hier spoedig. Het overdreven idealisme heeft geleid tot de onhoudbare leuze van natio nale ontwapening. Dc propagandist mag bij zaken verwaarloozen en leuzen eventueel aanheffen: de politicus, vooral in buiten- landsche zaken, moet over alle details voor de osycho-analyse beschikken. Den propa gandist wordt veel vergeven. De Regeering moet in de porseleinwinkel van de buiten- landschc politiek met groote omzichtigheid te werk gaan. Meer geestdrift bij buitenlan ders houdt verband met hun aard. Deze re geering spoort hij eer aan tot omzichtigheid dan tot het geestdriftig getuigen voor groote gedachten. Het is een internationale sport geworden cm te spreken over de crisis en de impopu lariteit van het parlementaire stelsel. Een der leden van dit parlement is heftig uit gevallen tegen het Parlement, maar spr. vraagt of die spr. zijn eigen deel alleen op het oog had. Gebreken heeft het stelsel, maar is er nu reden voor dc soms kinder achtige aanvallen op het Parlement? Er zijn menschen, die hun zin niet kregen of door maatregelen werden getroffen die zij niet aangenaam vinden: anderen, vooral jonge ren, onder den indruk van wat in andere landen plaats heeft, voelen zich aangetrok ken tot exotische nieuwigheden, die altijd op de een of andere dictatuur uitloopen, omdat men zelf dictator mag zijn. Voor verandering van stelsel bestaat geen aanleiding. Het Parlement is het product van de kiezers en het is mogelijk, dat er in het kiesstelsel fouten zijn. Overigens wat de Tweede Kamer betreft, meent hij dat deze in haar geheel genomen een vergelijking met andere, wat betreft degelijkheid en wijze van werken, gerust kan doorstaan. De partijgroepeering heeft haar grondslag in de geschiedenis. Het groote verschil ligt gewoonlijk dieper dan in tijdelijk verschil van inzicht in belangen. Men kan daarin nu wel willen grabbelen en maken een andere indeeling naar conservatisme of vooruitstre vendheid, maar daarmede is men er niet. Die begrippen zijn relatief en onze commu nisten hebben er al weer een heel anderen kijk op. Eigenlijk wil men de Katholieken in twee groepen indeelen. Niet te veel uitzicht bestaat daarop echter, omdat het in strijd is met de katholieke partij. Sommige jonge ren verkeeren nog in een Sturm- und Drang-periode en kunnen de politieke weelde niet goed verdragen. Zij kunnen niet goed zien wat de gevolgen van verdeeld heid zijn geweest. Over de eenheid in de R.-K. partij maakt de heer Schaper zich ongerust en hij vergeet zijn eigen partij heelemaal, waarin ook wel eenig verschil schijnt te bestaan. In het Katholieke corps zal rekening gehouden worden met de in zichten over doel en werken der partij. Het doel van de partij is het algemeen belang, opgevat in den zin als omvattend de veel zijdige belangen van alle groepen van de maatschappij. De handhaving van de stan den. Christelijke beginselen acht zij haar plicht evenals de verdediging der vrijheid van de kerk. Daarmede is niét uitgeslotendat andere partijen ook niet het algemeen belang wil len bevorderen. De Katholieke partij is een volkspartij en daarmede heeft zij zelf het meest rekening te houden. De kiezers heb ben daarmede te rekenen; voor hen allen is plaats in de R.-K. partij. De aard van de partij moet bij de verkie zing zooveel mogelijk tot uitdrukking ko men, opdat alle leden zich als één geheel hebben te gevoelen en hetzelfde doel heb ben. Dat niet altijd de menschen het allen met elkaar eens zijn, voor de hand, want zij zijn niet minder onvolmaakt dan alle andere menschen, In onderling overleg dient het algemeen belang afgewogen te worden. Het standpunt heeft zijn moeilijkheden, maar de oplossing daarvan is te vinden als men het algemeen belang voorop stelt. Ver schillende stroomingen moeten daarbij tot uiting komen. Bij de verkiezingen gaat het niet om een Kabinet; het laat spr. koud, of de heer Ruys weer terugkeert. De lust om minister te zijn is niet altijd buitengewoon groot en in spr.'s partij zeker niet. De be zorgdheid van sommigen dat Minister Ruys weer zal terugkeeren, is vleiend voor den heer Ruys. Eerst als de verkiezingen zijn afgeloopen, dient overwogen te worden wat gedaan moet worden, als niemand* de meer derheid heeft. Spr.'s partij wil met eigen zelfstandigheid samenwerken met hen, van wie de meeste medewerking is te wachten. Wil men spreken van een mariage dc rai- son, dan is dat spr. goed als men wil er kennen, dat de trouw bijzonder hecht is geweest, als zij straks veertig jaar heeft bestaan. (Gelach.) Mocht die samenwerking onmogelijk wor den, dan zou voor de Katholieke partij de tijd komen om te overwegen of zij met eenige andere g(:oep zou kunnen samenwer ken. Dc logica zou haar tot die beslissing brengen. Eventueele gegadigden mogen we ten, dat met handhaving van het program van 13 Mei 1922 op den voorgrond moeten komen dc volgende punten: Vergemakkelijking van dc echtscheiding wil hij niet, maar handhaving van het chris telijk gezin is zijn wensch. De onderwijs kwestie eischt eenige oplossing, maar het openbaar onderwijs mag niet achtergesteld worden. Handhaving der gelijkstelling blijft de grondslag. Wat de financiën /betreft, moet het doel zijn het voortgezet herstel van het even wicht, verlaging van eenige belastingen die te zwaar drukken of kapitaalvorming tegen houden met meer aftrek voor groote gezin nen. Nopens de buitenlandsche politiek, ver mindering van bewapening is daarbij bet streven geweest. Medewerking van ons land aan het Protocol is ook noodig. Na rijp overleg zullen wij hebben te beslissen. Voor de Katholieken is richtsnoer het woord van Benedietus XV van Augustus 1917 en zij wenschen dus krachtige medewerking met de plannen van don Volkenbond tot gelei delijke en gelijktijdige vermindering van be wapening. De eerste schrede is daartoe ge zet; dc volgende schreden zullen zijn de ratificaties en daarna de vermindering van bewapening. Van de ratificaties hangt de kans af voor de vermindering. Zoolang het eerste niet is geschied, kan van de rest geen sprake zijn, omdat het Protocol dit verhin dert. Reduction des armements, aldus sprak Benedietus en daarom gaat het, nl. de wo- dcrzijdsche ontwapening. Pregnante uitdrukking van een leuze is heel fraai maar kan verwarrend werken. Nationale ontwapening werkt verwarrend, omdat er allerlei restrincies bij in acht genomen moeten worden. Al te idealistisch aangelegden, jongeren, soms ook ouderen, gaan te ver en dat geeft maar last. (ge lach), Ieder wil graag vermindering van. bewapening; hoe dat moet gaan weet hij niet, want hij heeft allerlei stelsels in den loop der jaren hooren verkondigen. (Ge lach), Daarover moet dus nog eens gepraat worden. (Gelach.) We moeten een leger hebben binnen de grenzen der eventueele internationale regelen gesteld. De sociale wetgeving. Samenwerking tus schen werkgevers en werknemers acht ®pr. onmisbaar. De grondslag daarvan is het ar beidscontract. Naar meer intensieve sa menwerking is thans een verlangen ontstaan in het belang van den werklust en de pro ductie. Een betere regeling is ongetwijfeld mogelijk, maar het terrein is uitgebreid en biedt gelegenheid voor vele stelsels. Voor zichtigheid is daarbij vereisebte. Hoever moet die samenwerking zich uitstrekken; hoe moet zij gaan: ondernemingsgewijze of bedrijfsgewijze; moet de wetgevende macht cr bij behulpzaam zijn? Al dergelijke on derwerpen moeten nog onderzocht worden en met voorzichtigheid dient men er in door te dringen. Men zal er niet aan ontkomen dat op den duur een regeling dient te wor den getroffen. Voor die samenwerking moot ieder bereid zijn; plicht daartoe dient alleen opgelegd te worden als dit onvermijdelijk is. De uitvoering der sociale wetgeving dient zooveel mogelijk te worden opgedra gen aan de gemeenschappelijke organisa ties. De heer VAN RAPPARD (V.B.) dringt er vooral op aan om de tegenstelling stad- plafteland te verzachten. De toestand bij den landbouw laat veel te wenschen over en de Regeering heeft haar aandacht daar aan te wijden. De heer VAN VUUREN (R.-K.) spreekt zijn verbazing uit over de mededeelzaam heid der Regeerin in zake de liquiditeit der Rotterdamsche Bank. Eenmaal zoover ge gaan, had de Regecring zich niet achter bet bankgeheim moeten verschuilen. Uitvoerig verdedigde hij de noodzakelijk heid van kapitaalvorming voor den uitbouw van het maatschappelijk leven en voor op voering van productie. Het belang daarvan is een belang van eerste orde, ook voor den arbeider. De Regeering moet daarom zorgen dat kapitaalvorming mogelijk is, o. a door verlaging der directe belastingen. De Regeering heeft op het onderwijs be zuinigd, maar geen enkel gebied daarvan heeft zóó geleden, dat het misvormd is. De persoon van minister Aalljerse is spr, waarborg, dat hoogere belangen veilig zijn, al wordt tijdelijke afwijking van goede re geling gewenscht geacht. Voor spr. is het 't beste, dat er een mid. dentoestand in kapitaalbezit bestaat. Wei nigc maar groote kapitalen naast kapitaal gemis lijkt hem ongewenscht. Vele maar kleine kapitalen is een beter systeem, om dat daardoor de kleinere door sparen aan de kapitaalvorming kunnen deelnemen. De staatsschuld is te groot en in elk ge val wenscht spr. niet meer te kenen dan er jaarlijks wordt afgelost, opdat de schuld niet aangroeje. De heer TER HALL (V.B.) komt op voor de oud-gepensionneerden en herinnert aan zijn vroegere pleidöoien daarvoor. De nood bij deze menschen is hoog gestegen, maar de regeering, die eindelijk toezeggingen deed, laat na iets te doen. Weer is ander half jaar verstreken en nog is er voor de oud-gepensionneerden bij de zeemacht niets gedaan. Hij hoopt, dat de regeering na de meevallertjes iets zal doen voor de oud- gepensionneerden en hij dient een motie in om steunverleening te vragen, nadat een commissie den werkelijken toestand heeft orderzocht. De heer VLIEGEN (S.D.) vraagt inüchtin gen over het Kroondomein en zijn opbreng sten. Voorts behandelt hij de rede van den heer Wijnkoop, die de heele wereld afreis de in zijn rede. Overigens trekke men zich van de redevoeringen van den heer Wijn koop niets aan. Verder bestrijdt hij eenige opmerkingen van den heer Van Vuuren. De financiën acht spr. op dit oogenblik niet ongunstig. De minister blijft echter pessimistisch om verschillende maatregelen te kunnen moti- veeren. Dit licht spr. met vele voorbeelden toe, ontleend aan de opbrengsten der mid delen in 1920 en 1924. In zake de forensen-belasting geeft spr. een serie cijfers, waaruit o. a. blijkt, dat iemand niet altijd meer betaalt als hij fo rens is, dan wanneer hij in één stad woont. Het hangt er van af, waar hij woont. Onjuist acht spr, de berekening van het percentage van belasting, dat rijken beta len. Ook daarvan geeft hij voorbeelden, om aan te toonen, dat de minister overdrijft, ten einde op dit punt belastingverlaging te metiveeren. Als de verdedigingsbelastingen niet meer noodig zijn, zullen de Tijkeren zoo zeer ontlast worden, dat verdere belas tingverlaging niet meer noodig is. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Naar wij reeds meedeelden, zullen op 1 December a.s. de nieuwe rijwielmerken aan de kantoren der Posterijen ten verkoop aanwezig zijn. Na 1 Januari moet iedere wielrijder in het bezit van het nieuwe plaatje wezen. Dc nieuwe merken hebben een ovalen vorm. De afstand tusschen dc beide uitein den blijft dezelfde, terwijl voor het gebe zigde metaal aluminium gebruikt zal wor den. Naar de „Ned." meldt, zal op initiatief van het dagelijksch bestuur der Chr.-Hist. Unie, door dc naaste vrienden en medewerkers van wijlen Jhr. Mr. A. F. de Savornin Loh- man een gedenksteen worden geplaatst in den gevel van het tot aan zijn dood door hem bewoonde huis in de Trompstraat te Ss-Gravenhage. Het opschrift van dezen gedenksteen luidt: Hier woonde en werkte van 1 Mei 1897 tot 11 Juni 1924 Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman. In een tc Deventer gehouden rede ver klaarde prof. Treub o.m., dat hem krach tens gegevens, die tot zijn beschikking staan, kon vaststellen, dat, mede door de nu weder mooie suiker-, tabaks- en thee- prijzen, de belastingopbrengst in Oost-Indië in het loopende dienstjaar circa 100 millioen gulden te laag zal zijn geraamd. Een vertrouwenscommissie. Naar wij vernemen, is op verzoek van den Raad van Commissarissen van de Delftsche Hanzebank, door het Hoofdbe stuur van de Hanze in het Bisdom Haar lem een vertrouwens-commissie in het le ven geroepen, die een onderzoek zal in stellen naar het gevoerde beleid, en het verantwoordelijkheidsgevoel van da leiding der Bank, en naar de vraag, of een per soonlijke bevoorrechting van Directie, Commissarissen, leden van den Raad van Toezicht of van het Hoofdbestuur, heeft plaats gehad. Dc Commissie is 8 November geïnstal leerd, en onmiddellijk met haar werkzaam heden begonnen. De Commissie bestaat uit de navolgende lïfeeren: K. I. B. A, dc Coster, Hoofdambtenaar aan het Departement van Financiën, oud secretaris van de Rcgeeringscommissie voor het Middenstandscrediet. Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Directeur van het Nationale Hanze-Bureau Wethouder van Financiën en Onderwijs te Rijswijk (Z.-H.) J. A. Dessing, Aannemer, lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam. W. van der Laan, Wethouder der ge meente Voorhout, lid van het bestuur der Raiffeisenbank. J. L. Meester, Directeur „Meestcr's Ge wapend Betonbouw", te Amsterdam. J. J. Ruys, Koopman te Woerden. Een van de leidende figuren in de Duit sche bankwereld te Amsterdam heeft aan het Persbureau Vaz Dias omtrent de rol van Nederland ten opzichte van de crediet-trsn- acties ten behoeva van Duitschland, zoo mede omtrent de werkzaamheden van de Duitsche en van de internationale banken in ons land, het volgende medegedeeld 'n Groot gedeelte van de Duitsche crediet- behoeften is nog niet gedekt en inverband hiermede is de Duitsche vraag naar cedie- ten op de voornaamste geldcentra nog steeds zeer belangrijk. Op het oogenblik speelt ongetwijfeld New-York ten opzichte van de Duitsche crediet-transacties de leidende rol, zulks voornamelijk in verband met het buitenge woon goedkoope geld en met de gemakke lijke geldsituatie in Amerika. Zoodra ech ter, zooals het binnen afzienbaren tijd plaats zal kunnen hebben, de geldkoersen in Ame rika een stijging zullen ondergaan, zullen de Amerikaansche geldschieters vermoedelijk een groot gedeelte van dc credieten, welke thans aan Duitschland en aan andere Mid- den-Europeesche landen, resp. ondernemin gen verstrekt worden, opzeggen. Naarmate de toestanden zich in deze rich ting zullen ontwikkelen, zullen ook de Duit- schers opnieuw in een toenemende mate beroep doen op de geldmarken van Lon den en Amsterdam, De West-Europeesche financiers zijn trouwens ook veel meer in staat een rationeele continentale crediet- politick te voeren en een doeltreffende se lectie toe te passen. Men dient nl. in het oog te houden, dat de rente-voet niet de eenige factor is, welke ten opzichte van de crediet-politiek in aanmerking dient te wor den genomen. Wat de beteekenis van Nederland betreft, is deze ten opzichte van de bemiddelende werzaamheden belangrijker, dan ten aanzien van de effectieve crediet-verleening. Zoo wel de in Holland gevestigde Duitsche, als de internationale banken spelen hierbij een zeer belangrijke rol. Van deze bemiddeling maken de Britsche en de Amerikaansche kapitalisten gaarne gebruik en vaak gebeurt het, dat een grootsche crediet-transactie in Amsterdam op touw wordt gezet en dan op andere geldcentra onder medewerking van het internationale kapitaal geperfectionneerd wordt. In Nederland zelf fs het echter moeilijk om credieten te verkrijgen voor Duitsche ondernemingen. De voornaamste oorzaak is het feit, dat de Nederlandsche Bank ten op zichte van hare crediet-politiek hoofdzake lijk, zoo niet uitsluitend geleid wordt door overwegingen van zuiver nationalen aard. Onder deze omstandigheden komen in hoofd zaak slechts Nederlandsche warencredieten aan Duitschland in aanmerking. Uit een commercieel oogpunt rusten trouwens deze credieten op dc meest gezonde basis. Typeerende voorbeelden hiervan zijn dc wol-, graan-, katoen- en tabakscredietan. Industrieele credieten zijn in Holland niet of slechts fn uitzonderingsgevallen te ver krijgen, te meer waar het hierbij in hoofd zaak credieten op lange termijnen betreft, waarop de Hollandschc kapitalisten niet gaarne ingaan. De crcdiet-vraag van de Duit sche gemeenten treedt vooral in Amerika naar voren; de desbetreffende onderhande lingen hebben echter tot dus ver geen be langrijke practische resultaten opgeleverd. Amsterdam zal zijn beteekenis ten op zichte van dc bemiddelende werkzaamhe den tusschen Amerika en West-Europa aan de eenen-, en Midden-Europa aan den an deren kant waarschijnlijk weten te behou den, te meer waar de in deze transactie geïnteresseerde partijen sedert den oorlog van deze bemiddeling belangrijke voordee- len hebben getrokken en hieraan gewend zijn geraakt. Verstrekt werd voorts de finan cieele positie van Nederland door het tot stand komen van nieuwe centra en organi saties voor den goederenhandel en door de oprichting van de Duitsche en van de in ternationale banken. Tevens doen de historische tradities en de peographische ligging van Nederland zich hierbij eveneens in een gunstigen zin gelden. MEMORIE VAN ANTWOORD. Straistelsel. Het centraal college voor de reclassee- ring vleit zich binnen niet al tc langen tijd het eindrapport te kunnen vaststellen over de in het strafstelsel wenschelijke wijzigingen. Zaakwaarneming. Bij den minister is de vraag gerezen, of het vertrouwen in de billijkheid der no- tarieele honoraria niet zou worden ver sterkt wanneer de mogelijkheid werd ge opend van taxatie (vaststelling) van het honorarium ook voor de zijdelings nota- rieele verrichtingen. Hierover is het ge voelen gevraagd o.a. van de verschillende kamers van toezicht De antwoorden zijn bijna thans alle ingekomen; na overweging der adviezen zal de minister zijn houding nader bepalen. Tarieven voor advocaten en procureurs. Ook den minister komt cene herziening hiervan niet zeer urgent voor. Huurwetten. De vraag of do huurwetten kunnen wor den ingetrokken is nog in onderzoek, de huurcommissie is reeds voor meer dan 300 gemeenten opgeheven. Die gemeenten val len daardoor tevens automatisch buiten de sfeer der huuraanzeggingswet. Naturalisatie, De Minister is bereid bij voorkomende gevallen te overwegen of voldoende termen aanwezig blijken een on- of minvermogen den gegadigde die den dienstplicht behoor lijk vervulde en ook overigens aan de ver- cischtcn voor naturalisatie voldoet koste loos, althans voor een lager bedrag dan 200 ter naturalitatie voor te dragen. Wijziging onteigeningswet. Het advies van de Staatscommissie voor de Waterstaatsbegrooting is ingekomen. Met de strekking daarvan kan de Minis ter zich aanvankelijk vereenigen. Kosten van de rechterlijke macht. Bij de eerstvolgende vacaturen bij de rechtbank te Amsterdam zal nauwgezet worden onderzocht of vervulling achter wege kan blijven zonder dat daarvan een nadeeligen invloed op den gang van zaken aldaar is te duchten. De Minister is voornemens te doen on derzoeken of gunstige resultaten zijn te verwachten vara een wijziging in het stelsel van rechterlijke vacantie, in dien geest dat het vacantietijdvak wordt verlengd en de werkzaamheden in dat verlengde tijdvak niet beperkt blijven tot de afdoening van enkel spoedeiscbende zaken. Kosten van gevangenissen en Rijks werkinrichtingen, De Minister spreekt dc „uop .rit, dat binnen niet te langen tijd de gedachte re- organisatie wat betreft de celstraf verdei haar beslag zal kunnen krijgen. De wensch, dat uitbreiding worde gege ven aan het onderwijs aan gevangenen, zou bij den Minister weerklank kunner vinden, doch opgemerkt dient te worden, dat een aanmerkelijke stijging van uitga van van zoodanige uitbreiding het gevolg zou moeten zijn, waartegen in de tegen woordige omstandigheden bezwaar zou moeien bestaan. Kosten van het Rijkstucht en opvoedings wezen. De Minister kan zich de door sommige leden uitgesproken ongerustheid over het geen de Regcering bezig is met de Rijks- opvoedinsgestichtcn te doen, althans voor te bereiden, moeilijk verklaren, evenmin als den door deze leden verkregen indruk, dat deze zaak met ondoordringbare geheim zinnigheid wordt behandeld. Integendeel heeft de Minister zijn standpunt en plan nen te dezer zake uitvoerig uiteengezet zoo bij de schriftelijke nis mondelinge behande ling der begrootingen voor de laatste beide jaren. De Minister streeft er naar het stelsel der Kinderwetten te handhaven en tevens bij de toepassing daarvan naar behooren rekening te houden met den toestand van 's Lands financiën. Wat betreft het vraagstuk der inkrim ping van de Rijksopvoedingsgestichten zet de Minister uiteen, dat hier met groote omzehtigheid moet worden gehandeld en dat niet tot de opheffing van een gesticht is overgegaan, indien de verschillende, daar voor van belang zijnde omstandigheden, dit niet ten volle rechtvaardigden; dat voorts de keuze van het op te heffen gesticht in elk der opvolgende gevallen door het b - zonder karakter van het gesticht vrijwel als van zelf werd aangewezen en dat bet Al gemeen College, vooraf terzake gehoord, steeds heeft te kennen gegeven zich met de betrokken voorstellen van het Departe ment te kunnen vereenigen. Omtrent de bestemming van het oplei dingsschip .Noord-Brabant" is ook thans nog geen beslissing kunnen worden geno men. De Minister zal er uiteraard niet toe overgaan, voor dat schip een bestemming buiten Justitiedienst te bevorderen, voor dat vaststaat, dat daarvan, ook bij even» tueele wijziging van het strafstelsel, geen nuttig gbruik zal zijn te maken voor jus- titiedoeieinden. LIJKVERBRANDING. Naar aanleiding van het verzoek om eei duidelijke verklaring, omtrent zijn voorne mens ten opzichte der lijkverbranding, merkt de minister op, dat door de regeering met de indiening van een wetsontwerp het hare gedaan heeft om op dit gebied tot een gerc- gelden toestand te komen. Het standpunt-van den minister bij zijn optreden is geweest, dat op den onder zijn ambtsvoorganger met be trekking tot de houding der politieoneele en justitioneele autoriteiten geschapen toestand, hoezeer in zich sluitend een tolerantie ten aanzien van met de wet strijdige feiten, niet zonder meer kon worden teruggekomen. Bui ten de grenzen van de destijds g°'-offen re geling mag echter, naar het oordeel van den minister in geen geval worden gegaan. In overeenstemming met het gevoelen van zijn ambtgenoot van BinnenlandSche Zaken en Landbouw is de minister van meening, dat de aangelegenheid van de bokswedstrij den aan de gemeentelijke bemoeiingen kun nen worden overgelaten. De in den laatsten tijd verkregen ervaring schijnt te leeren, dat deze conclusie niet onjuist kan worden ge acht. De minister van Arbeid, tot wiens compc- tentie deze aangelegenheid behoort, is van oordeel, dat het ter hand nemen van een wettelijke regeling met het oog op het ge ringe daarvan te verwachten effect niet be hoort te worden bevorderd, doch bij de be strijding van dit euvel de nadruk moet val len op de particuliere actie, in de eerste plaats van de ouders. H. M. de Koningin wordt heden, Donder dagavond per Staatsspoor te 6.21 uur van Het Loo in de Residentie verwacht, waar Zi' tot Zaterdag zal blijven. Het bestuur van den Anti-Tabaksaccijns- bond heeft aan de Eerste Kamer een adres gericht, waarin wordt gewezen op de in vele kringen van handel en industrie gebleken pes simistische verwachtingen over den invloed dien de door den minister van Financiën voorgestelde en door de Tweede Kamer in- i, iddels goedgekeurde verhooging van den accijns op sigaretten en tabak, op den alge- meenen economischen bedrijfstoestand zal oefenen. De Bond verzoekt de Eerste Kamer om deze z.i. voor de geheele bevolking schadelijke wetgeving af te wijzen en mede te willen wer ken aan 'n reëelen vorm van fiscale heffingen. De voorgestelde salarisschalen voor Rijks ambtenaren zullen in den Haag eenige huwe lijken op hun rekening krijgen. Zooals be kend is, zal een gehuwd ambtenaar een toe slag krijgen. Naar het „Vad." verneemt, heb ben een aantal rijksambtenaren naar aanlei ding van deze voorstellen besloten om vóór 1 Januari te huwen, ten einde aanspraak te maken op den huwelijkstoeslag. Belangrijke spieringbesommingen. Medio November is de tijd van overgang in het Zuiderzeebedrijf De aalvisscherij is reeds stilgelegd, alleen binnenaal komt nog aan den afslag. Het botsleepen onder vindt veel schade door mist en wind, zoodat weinig stroom op de vangplaatsen komt. Bui tengewoon ruim zijn naar de „Tel." uit Hui zen (N.-H.) verneemt, reeds eenigen tijd de spieringbesommingen. In de afgeloopen week is via de drie Zuidwal-kustplaatsen Huizen-Spakenburg-Harderwijk bijna ICO duizend pond spiering verhandeld. Volgens de visschers is het vroeg en veelvuldig optre den van de spiering een voorbode van een strengen en langen winter. Door den omzet van 1 October tot medio November is de voorraad Ned. ansjovis ge daald tot een kwrotum als men de laatste 4 a 5 jaar niet kende. De oudere jaargangen zijn goeddeels geruimd. De voornaamste op slagplaats bevat nog slechts pl.m. 5000 an kers, waarvan dan nog 80 pCt. nieuwe inleg 1924. De verhouding van het Holl. eerste kwaliteit product tot de ongecontroleerde Spaansche ansjovis is thans reeds als I tot 4 wat de hoeveelheid betreft. De import van Spaansche ansjovis is door het tekort van Hollandsche product reeds gestegen tot 20.000 ankers, opgeslagen in de vttratis kleinere partijen in de Zuiderzee-pakkerijen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6