DeT.OJ.A. - Een gevecht te Rome. - Groote najaarsveemarkt te Hoorn. - Twee prnsjes. Binnenlandsch Nieuws. R.'K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel. Inbraak in een onbe woonde villa. Om onderstand. De RECHTSZAKEN. Margarine voor boter verkocht. Bedriegelijke bankbreuk. A" v.".;. De geestelijk adviseur, de -eereerw. heer rector J. G. Jansen schrijft aan „De Tijd": Wel wat erg onsamenhan gend is door den éénen ver slaggever van „Maasbode" „Tijd" en „Amstelbode" weer gegeven, wat ik ter vergade ring in Utrecht op Zondag 1.1 meende te moeten zeggen. Wetend, dat men zich nog al eens op mij beroept, dat men zelfs ook mij laat zeggen, dat ik de regeering van onrecht vaardigheid beschuldig, stel ik er prijs op, mijn betoog kort samen te vatten als volgt: Ik begrijp de stemming onder het Rijkspersoneel: er is inder daad hardnekkig op ingehakt, niet altijd is er, naar mij schijnt rekening gehouden met rede lijkheid en goede taktiek. Uit persoonlijke aanraking met ambtenaren, die op een vergadering niet spreken, zelfs niet komen, weet ik, dat het er bij verschillenden van hen scha mel uitziet. Men overdrijve ech ter niet: wanneer b.v. in het debat is uitgeroepen: onze kin deren, die studeeren, moeten we van de scholen wegne men," en dan vervolgt: „waar moeten onze priesters vandaan komen." antwoord ik, iedereen weet: een jongen, die roeping heeft voor het priesterschap, wordt priester, ook al kunnen de ouders de stu die niet bekostigen. Op een andere overdrijving wijs ik: Minister Colijn is hard handig: maar. om Bet nu voor te stellen, als zou hij bij de maatregelen tegen de ambte naren, waarvan zulk een klein percentage katholiek is, zich laten leiden door antipapisme, is toch al te gek. Het spijt mij, dat men gepu bliceerd heeft, tegen den af spraak in. dat ik een conferen tie met de Kamerfractie bij woonde: nu men het deed, stel ik het op prijs te verklaren, dat ik daar kwam, niet om te oor- deelen, maar om mijne meening te toetsen aan die der Kamerle den; wat ik hoorde gaf mij geen reden, mijne meening te wijzi gen; maar geeft mij wel reden 'om te verwachten, dat straks, als straks een Kamerlid zal hebben gesproken, de passage over de teleurstelling, welke de houding der Kamerleden wekte, te schrappen. Zeker zou ik uit de motie willen nemen het woord „on recht" Ik wil graag aannemen, dat gij, wat gebeurde, als on recht aanziet: het is 't daarom nog niet. Bijzondere omstandig heden, onmacht tot betalen bij den werkgever, kjnnen reden zijn, dat tijdelijk de salariee- ring daalt beneden het rede lijke. Tijdelijk, onze beweging rich- te zich dus vooral tegen het bestendigen daarvan in een be- Eoldigingsbesluit, dat wel geen wet van Mede en Persen is, maar dat toch bedoelt den toe stand voor onbepaalden tijd te stabiliseeren. Het eind der motie zij daar om niet: „met alle geoorloofde middelen het daarheen te lei den, dat het onrecht alsnog on gedaan gemaakt wordt", maar b.v. dat 't bezoldigingsbesluit alsnog worde ingetrokken. Ziedaar wat ik, niet onduide lijk, zeide. Ik voege er ten overvloede aan toe, dat de leiding ter ver gadering van voorzitter Guit, zoowel als van inleider Drabbe, was boven allen lof: en dat na een juiste amendeering van mijn voorstel door den heer Drabbe, de motie ook inderdaad gewijzigd is: in plaats van „on recht", wordt gesproken van „blijvende maatregelen", welke ongedaan moeten gemaakt. De Hilversumsche politie kreeg dezer dagen bericht uit Blokker, dat daar twee perso nen waren aangehouden we gens inbraak, die hadden ver klaard te Hilversum in vier on bewoonde villa's aan den Noordwag te hebben ingebro ken. De gestolen goederen wa ren in een kamer te Amster dam opgeborgen. Na onderzoek bleek, dat zicb daar niet min der dan 350 voorwerpen be vonden, uit bedoelde villa's af komstig. Bij het Armbestuur in een gemeente onder den rook van Amsterdam, meldde zich iemand aan, die een vaste be trekking bekleedt van 37 p. week, terwijl twee minderjarige kinderen zijn inkomsten ver- hoogen tot 2400 Hij argumen teerde zijn aanvraag o.a. met het feit, dat zooveel belasting moest betalen. Hij kreeg een tegemoetkoming in de huisver zorging daar zijn vrouw in een ziekenhuis moet worden ver pleegd. („Hbld.") GROOTE INDIANEN-CONVENTIE te Oklohama. president „de Grijze Adelaar." VAN KONINKLIJKEN STAM. De beide kleinkinderen van 't Engelsche koningspaar, zoontjes van Graaf Lascelles en prinses Mary. Hubert bewon dert den lachenden Gerald David. GROOTE INDIANEN-CONVENTIE. Deze Indiaansche miss Mc Birney, werd tot koningin uitgeroepen. NACHT-EXERCITIE TE NEW-YORK. Afweergeschut (tegen luchtaan vallen) in volle actie. AMERIKAANSCH MONUMENT VOOR FRANKRIJK. In 1926 wordt het te St. Nazaire geplaatst, als herinnering aan de eerste Amerik. troepen landing in Frankrijk „TEGEN DE DUURTE", Per auto wordt in de Parijsche volksbuurten aardappelen met visch verkocht, 1 fr. 25 per portie. EEN SCHIETPARTIJ IN DE STRATEN VAN ROME. - Een betooging van oud-strijders werd gewelddadig verstoord door fascisten, 't Kwam tot schieten. Op onze foto ziet men 't volk uiteenstuiven. IN RIJ EN GELID. Een fraaie foto van de groote najaarsveemarkt te Hoorn. Duizenden stuks van het beste Noord-Hollandsche vee werden er aangevoerd. GESPAARD. De bekende en schilderachtige watermolen aan de Beek straat te Velp, wordt door de ge meente Rheden aangekocht. WEER CIRCUS. In het vanouds bekende circus „Carré", dat reeds jaren als schouw burg diende, viert de circuskunst weer hoogtij. De zaal met de twee manége's. Rechts: De olifanten en de zebra. Een aardig staaltje van dressuur. JACHTRIT IN 'T GOOI, door de N.-Holl jachtver<eeni- ging, 15 Nov. Een hindernis wordt genomen. Du. T. O. J. A., tentoonstelling op jeugdgebied te Amsterdam. Gedeeltelijk overzicht van deze belangwekkende expositie. DE BURGEROORLOG IN CHINA. - Generaal Woe Pei Foe, met zijn lijfwacht, bestaande uit jongens van 15 jaarl Een 28-jarige koopman te Amsterdam, die in financieele moeilijkheden verkeerde, meende zijn toestand te kunnen verbeteren, door margarine voor echte boter te verkoo- pen Hij sloeg wat margarine in en deed die in boterpotjes met een papiertje er om, waarop stond, dat de potjes eente natuur boter bevatten Zoo leverde hij op ló Augus tus een pond aan een bewoonster van de Van Beuningenstraat. Deze merkte het bedrog en gaf het aan. De koopman moest terecht staan voor deD politierechter, mr. Servatius. Deze vees bekl. er op, dat op het door hem gepleegde feit een maximum straf van één jaar staat Daar met is gebleken, dat bekl. zich cp groote schaal aan het misdrijf schuldig maakte, meende spr. met een mindere straf te kunnen volstaan. Het 0;M., waargenomen door .ir Wplfson, ■orderde 14 dagen gevangenisst-al Deze isch kwam den rechter evenw<te laag 'oor, daar bekl. met opzet de ^argarine kocht voor het door hem beoogde doel. Spr. veroordeelde den koopman tot een maand gevangenisstraf. De aannemer I. S. K. te Arnhem heeft Dinsdag voor de rechtbank te Arnhem te rechtgestaan, bestuldigd van bedriegelijke bankbreuk en vals»-hheid in geschrifte. Bekl had aan zijn faillissement een bedrag van 400 onttrokken en door valsche voorspie gelingen den loodgieter L. J. Jansen te Arn hem bewogen een valsche schuldbekentenis van J 1800 op te maken. Get. L. J. Jansen erklaart, dat bekl. bij hem was gekomeli en hem had gezegd, lat hij door zekeren Klugkist was lastig gevallen om geld, waaraan hij alleen kon ontkomen, wan neer Jansen een valsche schuldbekentenis zou laten opmaken. Bekl. had daartoe advies r* onnen bij mr 'Iijmans. Hoewel bekl auu Janï,or> slecht; eet bedrag van 270 schuldig was, was hij toch genegen aan dit verzoek te voldoen. Ter kantore van mr. Hijmans werd een schuldbekentenis opge maakt, waarbij bekl. verklaarde 1800 aan Jansen schuldig te zijn. De gelden, die bekl. m termijnen ontving voor den door he„' aangenomen bouw van een villa, mocht hij volgens contrac' niet zelf houden, docb moest hij afdragen a. n de leve ranciers en schu' leischers. Met de schuldbe kentenis en een acte van cessie gewapend was hij in staat het' door hem te ontvangen termijngeld af te geven aan zijn zoogenaam- den schuldeischer Jansen, d.w.z hij gaf aan Jansen de hem toekomende f 270 en hield zelf het resteerende bedrag, waarmee hij dus zijn overige schuldeischers in het fail lissement benadeelde. De officier van justitie -nht het een onver kwikkelijke zaak, waarin verschillende per sonen hebben geknoeid Spr. acnt het ten laste gelegde bewezen en eischt wegens be driegelijke bankbreuk en valschheid in ge schrifte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden, met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorge bracht. Mr van Embden, als verdediger optre- 3end, pleit clementie, PI. laakt het advie», dat mr. Hijmans aan bekl. gegeven had. Uitspraak 2 December.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8