Wrne-Êahk AGAATJE}; Verkeersongevallen. f50- IN EN OM HAARLEM FRANKEN'S SPECULAAS is heerlijk, im Vrijdag 21 November 1924 47ste Jaargang No. 15897 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. T. O. J. A. Het mooie glasmoza'ik voor deze tentoonstelling aangebracht, voorstel lende de 6 Scheppingsdagen. Op den voorgrond het Mariabeeld met het Goddelijk Kind van Th. de Vos. Eén der mooiste inzendingen: een zelf vervaardigde Stoommachine. De intrekking der huurwetten. VOOR PATER STAAL. Liefdadigheids-predikatie. rHetzij Uw kapitaal groot is of klein, in elk ge val is het beter en voordeeliger voor U het beheer over Uw geld te voeren door middel van Uw bank. Omdat U van Uw bank de grootste deskundig- digheid in het behandelen en beheeren van Uw geld kunt verwachten. -T'' ï15h AA. -'i .'V'Vv;'\ De vliegtocht NederlandIndië De Fokker Vil zal Zaterdag te Medan overblijven. De Staatsloterij. Werktijd verplegend personeel. Herijk van maten en gewichten. De Etalageweek in de Spaarn- wouderstraat. IS VERRUKKELIJK VAN SMAAK Speculaasals dievanFRANKEN, vindt men werkelijk niet vaak. FRANKEN'S SPECULAAS IS KRUIDIG, niet te weinig, niet te veel. FRANKEN'S SPECULAAS valt steeds weer d' allerhoogste lof ten deel. Agenda 22 November Het Centrale gebouw van Bloembollencultuur. I De afd. Haarlem wenscht stichting te Haarlem. Een mooi winterprogramma. J. J. WF-BER ZOON Ootïciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Fouten-wedstrijd Zijlstraat- vereeniging. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per re?e' Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Stlle abom a's op dit blad zijn, in evolge ae verzekeringsvoorwaaraen, tenen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I OHfin Levendange geheele on i "7Cfl S oUUU.~ geschiktheid tot werken; T /«JU.*1 bij een ongeval met 2jjQ bij verlies van een hand, doodelijken afloop. een voet of een oog X IOC bij verlies van een T S£0," duim of wijsvinger; bij een breuk van f40- oi] verlies van eca been of arm; andere vinger. Sedert een tiental jaren is het gewoonte geworden iedere tentoonstelling, van welken aard ook, aan te duiden door een of ander geheimzinnig woorri tfat ontleend schijnt aan een taal uit de binnenlanden van Engelsch- Indië, maar in werkelijkheid eenvoudig ont staan is door de aaneenplaatsing der letters van de woorden waarmede de tentoonstel ling wordt aangeduid. Zoo hebben we nu weer in de hoofdstad des rijks de tentoonstelling T. O. J. A., welke vooral bij de Katholieken belangstel ling moet vindên, daar het is een tentoon stelling op jeugdgebied, meer in het bijzon der van patronaatswerk en wel van het Werk van alle Amsterdamsche patronaten. We vermoeden dat het onvermoeide be stuur deze tentoonstelling T. O. J. A. heeft gedoopt om haar een zekere populariteit te verwerven, doch we vreezen, dat een derge lijk tooverwoord alleen voldoende trekt, wanneer het betreft een tentoonstelling met een wereldvermaardheid en we meenen, dat men beter gedaan zou hebben een recht- voor een gaaf figuurzaagwerkje, dat qua stijl beneden kritiek is maar in de hand gewerkt wordt door foei-leelijke modelplaten. Daar om is het zoo jammer dat de patronaten een goede artistieke leiding ontberen. Al zouden de jongens ook maar eens in de maand een uurtje onderricht ontvangen van een in vloedrijk kunstnijveraar, dan geloven we, dat hun visie belangrijk gezuiverd zou wor den en zij zelfs zeer mooie dingen zouden kunnen voortbrengen, omdat hun geest jong en frisch is ei^ nog niet beïnvloed wordt door onsmakelijke en quasi-artistieke kunst richtingen, waarvan, om eens enkele voor beelden uit Amsterdam te noemen het over- heerlijk-pastei-achtige theater Tuschinski, Mille Colonnes e.d. modellen zijn, z.g n. voortbrengselen van moderne" architectuur en kunstnijverheid, die dus naam hebben „artistiek" te zijn doch in werkelijkheid een renaissance van de barok aanduiden in zijn meest decadente eigenschappen, n.m.l. over lading en zinnelijkheid. We noemen deze, eenigszins uit den toon mBM&i streeksche aanduiding te geven van het móóie patronaatswerk. Andere, grootere tentoonstellingen, welke een tak van nijverheid of industrie aangaan, hebben terstond een zekere beroemdheid door de daaraan verbonden „kermislol," welke echter hier om den aard der zaak en wegens de zeer beperkte ruimte, tot een minimum gereduceerd wordt. We moeten echter zeggen, dat de verschil lende attracties, die zijn aangebracht om de tentoonstelling eenige fleurigheid bij Je bren gen, zeer goed gekozen zijn en zoowel in staat zijn om de meest ontwikkelde als kin deren te amuseeren. Als we slechts noemen den clown Buziau, die de menigte vermaakt met zijn oer- grappige zetten en mej. Anny Seveke met haar aardige liedjes, meenen we dat men duidelijk genoeg zal begrijpen wat we be doelen. Maar dit alles is bijzaak en dient slechts om een magnetischen invloed op de menigte uit te oefenen, die eenmaal in de zalen van het St Willebordus-patronaat in de St. Willebrordusstraat gekomen, niet kan nalaten ook belangstelling voor het tentoon gestelde patronaatswerk te laten blijken en heengaat met de zeer zuivere meening, dat het patronaatswerk hier hoofdzaak is en de attracties slechts aan-trekkelijk-heden zijn Een der mannen, die wel het meest tot het succes hebben bijgedragen het be stuur niet te na gesproken is wel de archi tect G. Loogman, die de zalen een zeer bijzonder en buitengewoon aangenaam aan zien heeft gegeven en de bezoeker, die slechts van plan is even een vluchtigen blik op de tentoongestelde dingen te werpen, wordt vanzelf gedwongen langer te blijven. Want er zijn zeer veel mooie dingen te zien die de belangstelling overwaard zijn. Als we de groote tentoonstellingszaal bin nentreden wordt onze aandacht terstond ge trokken naar het alles overheerschende beeld van de H. Maagd met het Goddelijk Kind, van den beeldhouwer Th. de Vos, dat niet alleen door monumentaliteit maar ook door een sereene schoonheid het middelpunt is geworden. Daarachter bevonden zich, eenige glas- mozaïken eveneens ontworpen door den heer Loogman en vervaardigd op de ateliers van Bogtman. Het komt ons echter voor, dat de heer Loogman zich sterker weet uit te drukken in de architectuur, want hier in deze glas-in-loodramen was een zekere on rust niet te ontkennen. We meenen echter dat de ramen hier mis schien iets te nabij geplaatst waren om de noodige bevrediging te geven, want in de rijke kleur is de noodige rust wel aanwezig, maar de lijnen van het lood spreken op dezen korten afstand te sterk om de groote momumentale lijn terstond te onderkennen Rondom in de zaal zijn de stands aange bracht der eenentwintig medewerkende pa tronaten en het is opmerkelijk te zien, hoe de aard der inzendingen van alle patronaten een zekere overeenkomst vertoont. De verschillende ingezonden werken be palen zich hoofdzakelijk tot teekenwerk meerendeels reproducties houtsnijwerk, fxguurzaagwerk en knutselwerk op electro- technisch gebied. Het valt zeer sterk op, dat de jongens, die allen ongeveer 1217 jaar oud zijn, meestal geneigd zijn werk te maken, dat boven hunne krachten ligt, een neiging welke zeer sterk verwant is aan idealisme. Dit is een gelukkig verschijnsel, want als zij op lateren leeftijd de materie beter leeren beheerschen, zullen dergelijke jongens meer bereiken, dan b-v. zij, die niets anders gedaan hebben dan plaatjes opplakken op een triplex paneeltje om ze met de figuurza g uit te snijden. Ofschoon er reeds eenige verdienste in É^êen is, dat een jongen Sev«.r dérgelijken arbeid verricht, dan straatschenderij te p.egen, hebben we toch meer bewondering voor een mislukte Toorop-reproductie, dan vallende voorbeelden om een sterk spre kend beeld te geven van de valsche kunstrichting die in wezen decadentie is en hard op weg is den smaak en kunst zin van de jongeren te overdonderen en te beïnvloeden. Gelukkig is hiervan nog weinig op deze tentoonstelling merkbaar, vermoedelijk om dat de jongens nog niet in de gelegenheid geweest zijn in die sfeer te komen, maar we vreezen dat bij gebrek aan een onderlegde artistieke leiding, die invloeden zich vroeger of later zullen laten kennen. Opvoeding tot artistiek inzicht beteekent beschaving en is bij de verwarring der tegenwoordige samenleving een apostolisth werk en we zijn ervan overtuigd, dat hierin voorzien kan worden zonder de patronaten zwaarder te belasten. Onder de R.-K. kunst- nijveraars zijn mannen genoeg, die gaarne dit werk op zich zullen nemen terwille van de Katholieke zaak. Welk een „ausdauer" er soms in een jon gen kan zitten blijkt hoofdzakelijk uit het aanwezige electro-technische werk, waarvan een buitengewoon aardig staaltje in een der zijvertrekken is aangebracht. Met een be wonderenswaardig geduld heeft deze jongen een zeestoomer van belangrijke afmetingen geconstrueerd, welke electrisch wordt voort bewogen. De entourage bestaat uit een elec- trisch-draaibare spoorbrug, een vuurtoren een trein en alle aaarbij behoorende voor werpen, als seinpalen, rails, stations etc. Er zijn nojj verschillende andere inzendin gen, welke evenzeer de aandacht verdienen, doch een uitvoerige bespreking hiervan zou ons te ver voeren. Slechts villen we even de meest povere, maar daarom niet de minst belangrijke stand noemen, n.L van het St. Franciscus liefde werk. Hier moet met zeer geringe middelen ge arbeid worden, hetgeen het apostolaat onder deze jongensgroep, welke gevormd wordt toonstelling een succes genoemd worden. Zij is niet alleen van belang voor paedago- gen en hen, die belangstellen, in cultuur oder alle verschijningsvormen, maar ieder een zal hier iets kunnen leeren, n.l. van welk belang het patronaatswerk is voor onze grootere en kleinere plaatsen en hoe zeer dit werk onzen steun verdient. B® Reeds meer dan 300 gemeenten zonder huurcommissie. In de Memorie Van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Justitie-be- grooting deelt de minister mere, dat de vraag of de huurwetten kunnen worden ingetrok ken nog ill onderzoek is. De huurcommissie is reeds voor meer dan 300 gemeenten op geheven. Die gemeenten vallen daardoor te- Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, sm versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van t —2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, aitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Vorige opgaaf 201.60 Voor de geloovige zielen 1. N. N., ter eere v. d. H. Joseph 2.50 Van, een gelégenheidsavond tot intentie voor een overledene 1. •Totaal 206.10 Wie zorgt, dat we Zaterdag weer een heele lijst te verantwoorden hebben? Hoe meer, hoe liever! Zondag a.s. wordt in de kerk van O. L. Vrouw van den R. Rozenkrans (Spaarne) on der alle H. Missen een liefdadigheidspredi katie gehouden door den ZeerEerw. Pater van Heel O.F.M., Pastoor te Amsterdam. door hen, die in andere patronaten geen onderkomen kunnen vinden, ten zeerste be moeilijkt. Voor een groot gedeelte dreef dit liefdewerk op de toegekende subsidie, welke misschien binnen korten tijd ook nog wordt ingetrokken. Alle inzendinen dragen het kenmerk van bezuiniging en daarom baart het des te meer verwondering, dat de energieke Jkider nog zooveel heeft weten te bereiken. £oo zijn de boekbandjes, vervaar digd door de jongens van dat patronaat, de belangstelling ten volle waard. Een andere afdeeling welke de aandacht tot zich trekt, is die van het Centraal Ziel kundig beroepskantoor te Utrecht, waar niet alleen de rijke inventaris aan instrumenten te bezichtigen is, maar ook de interessante proefnemingen op het gebied van beroeps keuze door den heer G. D. Zegers, secre taris van het Beroepskantoor, aan belang stellenden worden getoond. In hetzelfde vertrek is nog ondergebracht de inzending van de Gemeentelijke Volks gezondheid, keuringsdienst van waren. Over het geheel genomen kan deze ten- vens automatisch buiten de sfeer der huur- aanzeggingswet.. Aneta seintuit Medan: De F. Vïl zal met de bemanning hier Zaterdag overblijven, om dat dit noodzakelijk is in verband met de maritieme veiligheidsmaatregelen op den nog af te leggen afstand over zee, waarvoor ver plaatsing van enkele op het traject tusschen de kusten van Malakka en Sumatra gesta- tionneerde schepen noodig is in verband met het feit, dat gedurende de laatste etappe Muntok-Batavia nagenoeg geheel boven zee zal worden gevlogen. Vroeg in den morgen heeft geloei van de brandweersirene de komst van de vliegers aangekondigd Alle kantoren werden geslo ten. Vermoedelijk werd met dit geloei bedoeld, dat de vliegers boven de kust van Malakka gesignaleerd zouden zijn door de „Orion" van de Scheepvaart-inspectie, die dit bericht draadloos zou hebben uitgeseind. Later is gebleken, dat het bericht van de nadering van de vliegers op een misverstand berustte. De aankomst van de vliegers zou gemeld zijn door een bericht van een rijks-groote uit Bedagei, die een vliegtuig had gezien, hetwelk een verkenningsvliegtuig van de „Pelikaan" was geweest. (Aneta). Vanochten werd uit Medan geseind: De F VII is hier te 12.57 uur onder ontzaglijk enthousiasme geland. Geleidelijk uitsterven aangekondigd. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Financiën, wordt door minister Colijn medegedeeld, dat het de bedoeling der re geering is een wetsontwerp in te dienen tot het geleidelijk doen uitsterven van de Staatsloterii In voorbereiding is een algemeene maat regel van bestuur ten aanzien van den ar beidsduur van verplegend personeel. De maximum-werktijd zal 55 uur zijn. Onder de H. H. Missen is collecte met open schaal ten behoeve van de talrijke bezochte gezinnen der St. Elisabeth's-Vereeniging, waarom ten zeerste aanbevolen wordt deze collecte te steunen. Wij herinneren onze lezers, ingezetenen van Haarlem, er aan, dat voor degenen, die tot nog toe verzuimd hebben hunne maten en gewichten te laten herijken, daartoenog gelegenheid bestaat op 24, 25, 26, 27 en 28 November, 2 en 3 December van half 10 tot 12 en van half 3 tot half 5 uur, in het Tjk- kantoor aan de Gedempte Voldersgracht al hier. AANRIJDING TE HEEMSTEDE. Op den hoek van de Havenstaat en de Raadhuisstraat te Heemstede. vond een aanrijding plaats, welke betrekkelijk goed afliep. P. v. d. P., wonende te Heemstede, kwam per rijwiel de Havenstraat aldaar uitrijden en wilde de Raadhuisstraat inrij den. Juist op het oogenblik, dat hij den hoek omdraaide, kwam de tram uit de richting Haarlem en reed van de P. tegen de tram De wagenvoerder van de tram stopte on middellijk en het bleek, dat v. d. P. geen letsel had bekomen. Zijn rijwiel was echter door de aanrijding zoodanig beschadigd, dat hel niet meer te berijden was. Ter gelegenheid van den élalagewedstrijd zal Vrijdagavond in de Spaarnwouderstraat muziek gemaakt worden. De bekende Haarlemsche Muziekkapel, directeur de heer Jongewaard, zal van 68 uur op ver schillende punten der straat concerteeren. Aangezien dit korps in de Spaarnwouder straat bijzonder gewild is zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken, ook niet van de zijde van het publiek, speciaal uit het Amsterdamsche Kwartiet en de omge ving der Spaarnwouderstraat. Sociëteit „St. Bavo" Liefdadigheidsuit voering Rosa-Patronaat 8 uur Zang les 2 uur Grossiers half 3 uur Gewone zittingen 4 uur. R. K. Middenstandsgebouw Reünie Le den R. K. M- V. 8 uur Stadsschouwburg. Rott. Hofstad Tooneel De Politierechter 8 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Ingang tusschen Kerk en Pastorie lede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ni. 1012 uur, des middags van 24 uur. en 's-avonds van 8—9 uur Tel 1671 R K. Leeszaal en uitteenbibliotheek - Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. He- halve des Maandagsochlends en op Zon en Feestdagen Uitlenen van boeken St. MarthSvereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. ft. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Wanneer het weer nu maar wil mede werken, zal het een gezellige drukke avond kunnen wordqn. Vanwege het groote succes met deze éta- lageweek en als blijk van waardeering voor de ondervonden medewerking, heeft het bestuur der Spaarnwouderstraatvereeniging gemeen'd, niet te kunnen volstaan met een gewone sluiting dezer week Daarom zal op Maandag 24 November a.s. een gezellige avond worden georgani seerd voor de deelnemers, leden en dona- teurs(trices) met hunne huisgenooten in de benedenzaal van café Roodenburg aan de Spekstraat, om de sluiting eenigszins feeste lijk te vieren. Te half negen zai daar aanwezig zijn het bekende Spaarnw.-strijkje en de humorist Jac, Roodenburg, welk gezelschap op den openingsavond de aanwezigen zoo a'ange- flaam heeft bezig gehouden. In de vergadering der afdeeling Haarlem van de Algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur is de volgende motie aangeno men: Motie. De afdeeling Haarlem, der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, noodigt het hoofdbestuur in het belang van de vereeniging uit, om met alle haar ten dienste staande middelen te bevor deren, dat een eventueel Centraal gebouw op te richten te haren behoeve, zal wor den geplaatst binnen de gemeente Haar lem. In de toelichting wordt het volgende op gemerkt: Het bestuur der afdeeling Haarlem heeft met niet geringe verbazing kennis genomen van de beide plannen om het Centraal ge bouw voor Bloembollencultuur elders te plaatsen, dan binnep Haarlem, als gevolg, waarvan de zetel der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, van Haarlem naar elders zoude moeten worden ver plaatst. Hiertegen acht het bestuur der afdeeling Haarlem zich geroepen een woord van pro test te doen hooren. Haarlem, van ouds de bakermat der bloembollencultuur. Haarlem, met zijn aloude tradities van Bloembollenhandel, reeds in de 17c eeuw. Haarlem, de woonplaats van wereldbe roemde mannen in ons vak, als de Voou- helmSchneevoogts, de Van der Vinnes, de Krelages, enz., die aan ons bedrijf luis ter verleenden. Haarlem, vanaf hare oprichting de zetel der Algemeene vereeniging voor Bloembol lencultuur, stelt men zich voor te verlaten voor een andere gemeente, waarvan de naam in de geschiedenis der Bloembollen cultuur weinig of niets zegt. Moet de nagedachtenis van Jacob Hein- rich Krelage, wiens honderdjarige geboor te-herdenking nog zoo pas op grooische en waardige wijze door de vereeniging werd ge vierd, op zoo pijnlijke wijze vertroebeld wor den en hem ten on-eere de zetel der veree niging, waaraan hij 40 jaren lang zijn beste krachten heeft gewijd, uit zijne woonplaats worden verwijderd? Daaraan kan en mag, naar de vaste over tuiging van het bestuur der afdeeling Haar lem geen enkel lid der Algemeene veree- niging voor Bloembollencultuur zijne mede werking verleenen. Haarlem, het centrale en neutrale punt in de Bloembollenstreek, waarheen iedere week opnieuw honderdtallen zoo niet duizendtallen van vakgenooten zich be geven tot het doen hunner zaken, het be zoeken der Bloembollenbeurs, en der steeds in belangrijkheid toenemende Bloemenkeu- ringen; Haarlem, door talrijke uitstekende spoor- en tramverbindingen op uitnemende wijze verbonden met alle bloemkweekende en tuinbouwbeoefende centra van ons land, mag en kan als zetel der Algemeene Veree niging voor Bloembollencultuur, nooit en nimmer verlaten worden, tenzij men op ontbinding der vereeniging zelve aanstuurt. Zoude het denkbaar wezen, dat een groep Engelsche tuinbouwers Londen, een groep Franscbe dito Parijs, een groep Amerikaan- sche dito New-York, een groep Belgische dito Gent zouden willen prijsgeven als hoofdzetel hunner vereeniging, alléén om dat in die hoofdsteden het tuinbouwbedrijf hoe belangrijk overigens ook nog niet meer vormt en wellicht nimmer gevormd heeft de hoofdbron van het bestaan dier stedelijke bevolkingen? Moet niet evenzoo Haarlem de bloemenstad van Nederland van ouds het centrum der bloembollen teelt, de stad, waarvan de naam onafschei delijk aan het woord „bloembol" is vastge- koooeld, niet evenzeer de zetel der veree niging blijven? Het ware wel een treurig voorbeeld voor het nageslacht en daarnaast een weinig ver heffend schouwspel voor ons geslacht, zoo de thans levenden in deze op moedwillige en onnoodige wijze met elk gevoel van piëteit strijdig, de oude tradities met het verleden verbraken! Immers, het lijdt geen twijfel, of het bestaan der Vereeniging zel ve wordt bedreigd, zoodra een schennende hand zijn vingers naar haren zetel uit strekt. Zonder ia het minst af te dingen op de aanbiedingen door de gemeenten Heemste de en Hillegom tot het hoofdbestuur ge richt, acht hel bestuur uwer afdeeling beide aanbiedingen verwerpelijk, omdat zij niet het algemeen belang der vereeniging, maar slechts locale belangen dienen. Afgescheiden van het hieraan vooraf gaande, zij er :op gewezen, dat ook nog om andere dan iaeëele redenen het verplaat sen van den zetel der Vereeniging niet an ders dan tot schade voor haar leden kan geschieden. In dat verband zij in de eerste plaats gewezen op het scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel, waarvan het pre sidium 'belangeloos door Haarlemsche Ju risten wordt waargenomen, en waaraan de scheidsrechters-leden evenzeer hun tijd en krachten beschikbaar stellen. Is het nu wel waarschijnlijk, dat zulks evenzeer het geval zal zijn, wanneer daarmede een reis naar elders gemoeid is en zullen bijv. mannen als Mr. Tjeenk Willink, Merens en Deenik zich onder die omstandigheden beschikbaar blij ven stellen? Zijn in de gemeenten Heemste de of Hillegom voldoende Juristen aanwe zig, beschikkende over voldoende gezag, om die mannen eventueel te vervangen? Voor het houden van Bloemenkeuringen, Tentoonstellingen en Opnaamstelling ligt Haarlem gunstiger dan eenig andere plaats in het Bloembollendistrict, aangezien deze stad steeds als een middelpunt voor het trein- en tramverkeer moet worden be schouwd, en zulks ondanks alle pogingen om door een verbeterd tramvervoer plaat sen als Heemstede en Hillegom uit hun be trekkelijk isolement op te heffen. Ook voor het geregeld verschijnen van het orgaan der vereeniging is het van belang, dat Haarlem het centrale punt der vereeniging zal blij ven, want wie met die uitgave bekend, is, weet, dat het voor de redactie van groot ge wicht is, de uitgevers daarvan bij de hand te hebben. Voorts zij er op gewezen, dat zoowel voor den voorzitter van het hoofdbestuur en den algemeenen secretaris-penningmeester het veel gerief oplevert, dat zij zonder te veel bezwaar in contact kunnen komen en blijven met allerlei openbare instellingen, die, even als onze Vereeniging hunnen hoofdzetel hebben gevestigd in de hoofdplaats van het Provinciaal gewest. Het is bijna overbodig er voort nog de aandacht op te vestigen, dat voor de leden der vereeniging individueel, die voor hunne zaken op de stad zijn aange wezen, de verplaatsing van den zetel naar Heemstede of Hillegom allerlei bezwaren zal opleveren, die men met een groot gebaar kan we^redeneeren, die echter desondanks blijven bestaan. Ook is een belangrijk punt van overwe ging dit nog, dat een Centraal gebouw té Haarlem gelegen, op allerlei wijzen geëx ploiteerd kan worden, door de groote zaal er van te verhuren voor vergaderingen, con gressen, feestelijkheden, tooneelvoorstellin- gen, enz., waarvoor op dorpen ats Heemste de of Hillegom veel minder dan te Haarlem gelegenheid zijn zal. De afdeeling Haarlem geeft daarom drin gend het hoofdbestuur in overweging er niet toe mede te werken, het Centrale gebouw voor Bloembollencultuur en daarmede den zetel der Algemeene Vereeniging eldefs dan te Haarlem te plaatsen en alsnog het daar heen te leiden, dat de gemeente Haarlem een geschikt terrein op voordeelige voor waarden in koop of erfpacht afstaat voor het te stichten Centrale gebouw. De R.K. Kring spettert en spattert jong en frisch leven, van gloedvolle, veelbelovende actie, en doet op onze tafel een keurig uit gevoerd en welverzorgd winterprogramma waaien, een programma voor het wintersei zoen, dat wij reeds zijn ingetreden, een pro gramma van kolossalen omvang, eigenlijk haast wat te groot voor Haarlem, dat reeds zoozeer met pracht van vergaderingen, voor drachten en dergelijke alle het bezoek overwaard is overladen. Maar wat de R.K. Kring biedt, kan zeker in alle opzichten een vergelijking doorstaan met hetgeen ook andere vereenigingen voor het Haarlemsch Katholiek leven brengen. Het winterprogramma van den R.K. Kring is in elkander gezet voor niet minder dan zes maanden. En wanneer we dan nagaan, dat iedere maand voordrachten, lezingen, debat-avon den, muziekavonden, enz., worden gehou den van gemiddeld 6 in aantal, kan mfen nagaan, dat er „gewerkt" wordt in den Kring gewerkt om het doel na te streven en een moeilijke, doch schoone taak te vervullen tegenover de jongeren van den Roomschen Middenstand. Én daartoe werken niet alleen bestuur mede, ook de leden geven hun bes te krachten. Allen helpen mede en dit win terprogramma getuigt er van. Het zijn dik wijls Kringleden, die een debatavond inlei den, die een causerie houden, zelfs het smaakvolle vignet, dat het winterprogram siert, is het kunstig werk van een der leden. Om een indruk te geven van wat geboden wordt, vermelden we, dat er zes lezingen zijn van den beroemden Zeereerw. pater H. Ermann S. J„ over godsdienstige onderwer pen; een apologetische lezing van den Wel- eerw. geestelijken adviseur kapelaan A. J. Boks; een lezing van Jos. de Lobel, over het Bolschewisme; een lezing over de vloei bare lucht, enz., enz.; debatavonden, mu ziekavonden, enz. Ook het geestelijk be lang wordl nauwgezet gediend. Daartoe ook wordt in November en April een algemeene H. Communie der leden gehouden. Reeds een vluchtige beschouwing bewijst wat de Kring voor zijn leden en ook voor anderen doet en dat het zeker geen onbe langrijke plaats is, welke deze vereeniging in Haarlem inneemt. Een aanbeveling schrijven?.... Och, het lijkt ons nu toch eigenlijk overbodig. De R.K. Kring pleit voor zich zelf en dat doet hij nu wel op zijn best met dit program. Niemand zal er zijn, die, dat niet direct toegeeft. En juist deze „oratio pro domo" onder een zeer bijzonderen vorm is de beste reclame. Barometerstand 9 uur v.m.: 780. Vooruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Nov. 1924. Hoogste barometerstand 777.8 m.M. te Scilly en Rennes Laagste barometerstand 744.6 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Nov Zwakke tot matigen later wellicht toene mende Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kouder. Men' schrijft ons; Als St. Nicolaas in het land is, maakt zien een eigenaardige stemming van de menschen meester. Publiek en winkelstand werken beiden op hun wijze mede, om die stemming St. Nicolaasjstemming te verhoogen. lederen dag voelt men als het ware de tem peratuur stijgen. Het publiek winkelt veel meer dan anders en toont meer dan gewone belangstelling voor de étalages. De winke liers doen alle moeite, om die belangstelling tot zich te trekken. Dit is ook het doel van den door de Zijl- straat-Vcreeniging georganiseerden fouten- wedstrijd. En waar aan dezen wedstrijd bui ten de vijftig belargrijke prijzen, die aan staande week in de étalages worden uitge stald, nog verbonden is een geldprijs van honderd gulden, direct in contanten uit te betalen, zal zeker de belangstelling van het publiek in hooge mate geprikkeld worden. De herinnering aan de buitengewoon ge slaagde prijsvraag, ten tijde der Dahlia-ten toonstelling, door de Zijlstraat-Vereeniging uitgeschreven, doet ook thans een groot succes verwachten. v De wedstrijd, die gehouden zal worden van 23 tot 29 November, bestaat hierin, dat In de étalages één of twee opschriften fout ge schreven zijn. Men moet deze fouten opzoe ken en met de verbetering inleveren. Om dit gemakkelijker te maken, worden formulie ren verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 10 cent. Deze formulieren wijzen den weg en zijn ook nog voorzien van een bijgevoeg de duidelijke uitlegging. Inzendingen zonder fprmulier komen niet in aanmerking. De wedstrijd begint 23 November en ein digt Zaterdag 29 November, zoodat men de geheele week den tijd heeft de étalages te bezichtigen. De oplossingen dienen ingezonden te wor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1