SMEM6D g-fjlEUWS Uit de Pers. 'A i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 21 November De rede van Mgr. Nolens. „Trein H. IJ. S. M. 8.28". Laschapparaat gesprongen. Verduistering. Paardensmokkelarij. Een ijzingwekkende rit. „fe t, worden gerteld met de SfdeSSSI Juist op tijd. Terug naar den ouden tijd. Een stakende gemeenteraad. Voorbereidingen van de groote Internationale Bloemententoonstelling in het voorjaar 1925 te Heemstede. Ie ingang wordt „bewerkt. :en overzicht, van het werk. Een der vier groote hallen waar mettertijd Flora's kinderen zullen worden geëxposeerd. Valsch bankbiljet. Overtreding der Loterijtvet. Oudermoord bij Bocholt. Opsporing gevraagd. Diefstal van een ton aan bankbiljetten. Fraude bij een boerenleenbank. Oplichting. De eerste tocht over den verbindingsdijk. Brand te Schiedam. ÉL De haarkleur. Citroenen. Verzorging van kamerplanten in den winter. Practische wenken UIT DE MOPPENTROMMEL. Uitvoerige beschouwingen worden door de liberale pers gewijd aan de rede, Woens dag door Mgr. Nolens in de Tweede Kamer gehouden. Het „Vaderland" schrijft o.m.: Dr. Nolens heeft openhartig over het Vraagstuk der partijgroepeering gesproken en opnieuw heeft hij het aanbod tot samenwer king met de S.D.A.P. afgewezen. Zeker, hij liet de deur op een kier. Het zou immers in een nabije of verre toekomst wel eens on mogelijk kunnen blijken met de andere par tijen der Rechterzijde tot samenwerking te komen en dan zou de logica leiden tot de overweging van een samengaan met een of meer andere groepen. Of zelfs in dat, niet waarschijnlijk geval de S.D.A.P. de uitverko- tene zou zijn, «liet dr. Nolens natuurlijk in het midden en het program, dat hij ontwik kelde, was zeker niet bijzonder op een ver bond met de S.D.A.P. ingesteld. Er was geen twijfel aan: de Katholieken willen ook na 1925 met Rutgers en Schok king in zee. Dr. Nolens heeft de internationale politiek van het Kabinet krachtig verdedigd. Ook over de waarde van ons Parlement hoorden we dr. Nolens met genoegen. Vervolgens wijst het blad op de houding van mgr. Nolens tegenover het zittend kabi net. Merkwaardig was, hoe weinig notitie de Roomsche leider van het zittend Kabinet nam. Wel was hij begonnen met hulde te brengen voor het sluitend maken der begroo ting, maar de Premier zal deze hulde wel niet als in de. eerste plaats tot hem gericht beschouwen. En wat m%t name den Premier betreft, mr. Ruys moge voor zich naar rust verlangen en daarom over aftreden in 1925 denken, het klonk toch vreemd mgr. Nolens niet anders te hooren zeggen, dan dat de R.-K. partij slechts een zoo groot mogelijk aantal zetels hoopt te veroveren en dat het hem koud laat of mr. Ruys de Beerenbrouck terug komt. En de herinnering onmiddellijk hierna aan het feit, dat deze Premier in 1918 eerst was opgetreden nadat gebleken was, dat in andere rechtsche groepen geen Kabi netsformateur voorhanden was, gaf een ster ken indruk, dat de Roomsche leider zich bij voorbaat bij een vervanging van mr. Ruys door een Protestantsch Premier (Colijn) neerlegt. Het belangrijke oogenblik van den dag, chrijft de hoefijzer-correspondent van Het Alg. Handelsblad, was de rede van mgr. Nolens. Eigenlijk het eenige belangrijke (in deze trouwens slappe en lustelooze discussie). we ditmaal van den heer Nolens niet verno men. De mogelijkheid van samenwerking der R.-K. Partij in haar geheel, want aan net optreden der gansche partij als eenheid houdt de heer Nolens onwrikbaar vast met andere dan de rechtsche groepen is uit drukkelijk als theoretische mogelijkheid er kend. En daarbij is de S.D.A.P. niet uitdruk kelijk uitgesloten. Na de verschillende punten van het actie program welke volgens mgr. Nolens in de volgende parlementaire periode op den voor grond zullen staan te hebben gememoreerd, besluit het Handelsblad zijn overzicht als volgt: Ziedaar dus het Roomsche hexagram, dat „gegadigden", die mochten willen dingen naar de gunst der zwarte scnoone, op Jen drempel van haar kasteelpoort zullen gete'e- kend vinden. De verliefde ridders hebben flan zullen die moeten bijdraaien. Want an-1 ders Nu ja, dat zullen we wel, na de verkiezin gen zien Naar het Hbld. verneemt, heeft de ver. Trein H. IJ. S. M. 8.28, die kort geleden de inrichting ,,'t Vossenveld te Soest heeft geopend, thans aangekocht het ge bouw te Petten (N.-H.), waar de zetel van het Hoogheemraadschap was, voordat die naar Alkmaar werd overgebracht. Daar zullen 60 kinderen meer van de verster kende zeelucht en doelmatige verpleging kunnen genieten. Dinsdagmiddag is bij de firma K. J. Ree- sink Co. te Zutphen een autogeen-lasch- apparaat, dat bevroren was, tijdens het verplaatsen uitéén gesprongen. De met het Op isst van den officier van justitie te Al melo is in De Lutte bij Oldenzaal gearres teerd en gevankelijk naar Almelo overge bracht de assuradeur J. W. uit Enschede, wegens het plegen van een groot aantal ver duisteringen en oplichterijen ten nadeele van verschillende personen. Gedurende de laatste dagen leeft te En schedé de paardensmokkelarij weer op, het geen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de prijzen in Duitschland aanmerkelijk hooger zijn dan hier te lande. De vorige week wer den weer een aantal dieren door de grens beambten in beslag genomen en in het open baar verkocht. Naar een telegram uit Reggio di Calabria (Italië) meldt heeft zich daar een sluipmoord afgespeeld, die door bijzonder griezelige too- neelen gevolgd werd. Een huurkoetsier werd des avonds van uit een hinderlaag door onbekenden doodge schoten. Het lijk viel niet van den bok, maar paard, verschrikt door de schoten, sloej op hol. van Cornelis van der Vosse, oud1 31 jaar, 8 kantoor. De politie volgde nn iwr i, I en verliet toen het kantoor, van beroep rijwielhandelaar, l./d M. lang, dat hu donker uiterlijk, hoofdhaar in midden geschei den, gladgeschoren gelaat, gekleed met blauw colbertcostuum, zwarte gleufhoed, grijsgroe ne regenjas, zwarte schoenen. Hij wordt se dert 29 October j.l. vermist. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Te Hontenisse werd door de marechaussee juist tijdens het wisselen van Nederlandsen geld tegen Belgisch, aangehouden de 26- jarige J. B. B. uit Bergen op Zoom, die bij zijn kostbaas te Hontenisse f 650 had ont vreemd en het plan had met anderen goede sier in België te gaan maken. In de gemeente Hoeven, (N.B.) waar de electriciteit 60 ct., per K.W.U. kost, hebben vele gezinnen de petroleumlamp weer voor den dag gehaald. Tegen Maandag 1.1. waren de leden van den raad der gemeente Geleen (Limb.) ter i w..-politie hem en merkte op, dat hij niet rechtstreeks naar huis ging, zoodat men vermoedt da. hi. nog een handlanger heeft. Het schijnt de po litie toe, dat Fischietti een kist heen laten vervaardigen, welke gelijk is aan die van hel postkantoor en op een der trappen de bisten heeft verwisseld. 5ffë&ae nu allen tijd om na te denken, of ze er over seen zullen kunnen komen. De ridders van links. Maar vooral die van rechts. Want aangezien de samenwerking met de twee andere rechtsche groepen zoo was vooropgesteld, gelden deze zes politie ke examenpunten, natuurlijk voornamelijk voor die twee. Of zouden ze eigenlijk alleen maar bedoeld zijn als tooverteeken ter bezwering der St. Michaëlisten? Want, de zaak in concreto Want de houding van alle andere partijen beschouwend: Wat beteekent eigenlijk de in de Kamer stond reeds vrijwel vast; alleen mogelijkheid eener samenwerking met ande- ten aanzien van die der Katholieken heersch- te er, wegens de actie van St. Michael, on zekerheid. Er is inderdaad eenige wijziging waar neembaar in de Katholieke positie. Men zal zich herinneren dat, verleden jaar, toen van links (met name van den heer Troelstra) een uitnoodiging tot samenwerking van link- sche en rechtsche „democraten" was geko men, de heer Nolens antwoordde: Noch de re partijen dan de rechtsche? Heeft men daarbij eigenlijk wel in ernst, aan een sa mengaan met de S.D.A.P. gedacht? Terwijl het verbod der bisschoppen immers nog al tijd bestaat! Maar hoe dit ook zij en welke de feitelijke en concrete beteekenis der woorden van mgr. Nolens ook moge wezen, principieel en in abstracto beduiden ze stellig eenige koers verandering. Er is een zekere wending naar fractie, noch eenig deel van de fractie, noch links gemaakt. Men zal nog wel, als 't eenigs een van haar leden, is bereid tot samenwer- zins kan, in christelijk eskader blijven varen zoek ingesteld. Ook nu werden heel wat obli- king met de S.D.A.P. Dat geluid nu hebben met de twee protestantsche schepen, maar ja aties buit gemaakt verplaatsen belaste werkman Brokke Werd ongeveer vijf meter ver weggeslingerd en in hoogst ernstigen toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Bij het agentschap van de Ned. Bank te Enschede heeft men gepoogd een valsch bankbiljet van 25 in betaling te geven. Vermoedelijk behoorde dit biljet tot een oude valsche serie. Wederom tal van obligaties in beslag genomen. Eenigen tijd geleden heeft de Centrale Re cherche te Amsterdam bij verschillende agent schappen aldaar, eenige duizenden obliga ties van Lotisico en het Witte Kruis op grond van vermoedelijke overtreding van de Lo- terijwet in beslag genomen. Daar en niet ten onrechte vermoed werd, dat nog wel wat aanwezig zou zijn, heeft de recherche wederom bij een aantal agenten een onder In dolle vaart rende het, met den last des doods achter zich, in de duisternis van den avond, verschillende dorpen door, schrik verspreidend onder de angstige bevolking der streek. Ten slotte kwam het dier, uitgeput van vermoeienis uit eigen beweging tot staan in het dorp S. Anselmo. Vijf jaar geleden is bij Hemden bij Bocholt het echtpaar Nienhaus Mispelkamp ver moord. De politie aldaar heeft de laatste dagen eenige familieleden van de vermoor den gearresteerd. De zoon van gemeld echt paar heeft thans bekend, zijn ouders te heb ben vermoord, om in het bezit van hun geld te komen. Namens de echtgenoote verzoekt de com missaris van politie in de 5e sectie, bureau Stadhouderskade 115 te Amsterdam, in ken- vergadering opgeroepen. Van al de vroede vaderen verscheen slechts één op het appèl, de tweede kwam, een half na het vastgestelde uur. De overige leden waren niet verschenen uit protest tegen het feit, dat de burgemeester op kermis-Maandag de raad deed bijeenko men. Op het centrale spoorwegpostbureau nabij het station te Milaan heeft een brutale dief stal plaats gehad. Een ijzeren kist, welke de gelden der fiscale inkomsten der provincie Milaan (een som van ruim honderdduizend gulden aan bankbiljetten) bevatte was aan de gewone betrouwbare (naar het leek) em ployes toevertrouwd. Een van hen, een zekere Tischietti, bracht de kist via een gang en enkele kleine trappen weg en overhandigde haar met zegels en slot in orde aan de andere ambtenaren. De kist werd dan naar het centraal postkantoor over gebracht, waar zij bij opening niets dan Naar het Huis van Bewaring te Maastricht is overgebracht, D., uit Klimmen, oud secretaris van de Boerenleenbank aldaar, verdacht van verduistering van een aan zienlijk bedrag. (Tel.) Door de politie te Venlo is aangehouden onder verdenking van oplichting de 22-jarige J. P. uit Oberhausen die voorgaf vertegen woordiger te zijn van een melkinrichting en onder deze kwaliteit meerdere reizen naar Duitschland met de auto van een auto verhuurder maakte zonder deze te be.t-.len. Op slinksche wijze had hij een chequeboekje van een Bank weten machtig te worden en trok nu cheque's tot bedragen van 3000 toe. De chêque's, die hij in betaling gegever. had, voor gekochte goederen, werden met gehonoreerd, omdat geen dekking bij de Bank aanwezig was. Men meldt uit Wieringen Als gevolg van den hevigen mist kon de boot Maandagavond de reis van Ewijck 1 ais naar Wieringen niet maken. De voor dit eiland bestemde reizigers hadden dus de keus hun reis te onderbreken en op het vasteland te overnachten of den verbindings dijk als communicatiemiddel' te gebruiken. Het laatste werd gekozen, zoodat voor het eerst de reizigers zonder boot op het eik'.d gekomen zijn. Dat zijn alvast de eeisti voordeelen voor de Wieringers. De heer H. uit Vlaardingen, die^ Dinsdag met zijn auto uit Rotterdam kwam, oemerkte op de Westvest te Schiedam dat boven uit een pand vlammen sloegen. Hij waarschuwde de politie, die de brandweer alarmeerde. Deze rukte met veel materiaal uit naar de West molenstraat, waar bleek, dat de fabriek van Münstermanns isoleerwerken één vuurzee was. Met niet minder dan veertien stralen werd deze aangetast. Het blusschmgswerk ging met groote moeite gepaard, daar het bluschwater bevroor en de straten spiegel glad maakte. De brandweer deed alle moeite de «belen dende perceelen te behouden, wat haar ten deele gelukte. Het pakhuis van den slager naast de fabriek brandde geheel uit. Een lompenpakhuis kreeg veel water schade. Circa 5 uur had de brandweer de overwinning op het vuur behaald. .Enkele stukken muur zijn de eenige overblijfselen der fabriek. De oorzaak van den brand is niet bekend. Inventaris en fabriek zijn verzekerd, evenals het uitgebrande pakhuis. Heb het uitstekendste aan te bïedeo dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Het onderwerp is wat moeilijk, want het veranderen van haarkleur is een vrij gewaag de onderneming, evenals het pagekopje of „Bobbed Hair". Men weet wel, waar men be gint, doch niet, waar men eindigt. Het is algemeen bekend, dat men in ons land het bekende goudblonde Engelsche en Ameri- kaansche haar door middel van bewerking van de hoofdhuid met waterstofsuperoxyde, meer bekend onder den korten naam van peroxyd, verkreeg, waardoor het haar eigen lijk ontkleurde. Dat er naast dit middel talrijke methoden bestaan, om het haar te verven, is ook al niet nieuw, doch het blijkt, dat het haar, dat het eerst voor kleuren of verven in aan merking komt, het lastigst is om de gewensch- te kleur te doen houden, nl. het grijze haar, ongeacht of dit door ouderdom of andere redenen vroegtijdig grijs wordt. In Amerika schijnt men zaken te hebben, waar men voor een 50 of 75 dollar de kleur op een staalkaart kan uitzoeken en den ge- heelen haardos kan doen verkleuren in de ge- wenschte tint. Een der typische bijzonder heden daarvan is, dat de wenkbrauwen en oogharen in de oude tint blijven en daar door een interessante tegenstelling ontstaat, die aan sommige gezichten groote bekoring verleent. Haar doen groeien kan men zelfs in Amerika niet. Krullen en golven voor geruimen tijd is ook ten onzent niet nieuw, zoodat we daar over niet behoeven uit te weiden. Daar staat nu tegenover, dat een modegril de gelief- kots le haarkleur weer doet veranderen. Zoo is de bekende blonde tint niet meer de meest gewenschte. Sedert een bekende Spaansche danseres in de film optrad en aaar zwarte lokken deed bewonderen, is het /rouwelijk publiek in Amerika van de goud blonde tint teruggekomeen en verlangt don kere kleuren. De groote moeilijkheid zit n i evenwel in den overgang van de eene kleur in de andere, die nog wel eens bezwaren mee brengt. Zoo kan het zich voordoen, dat de oorspronkelijke haarkleur, die hardnekkig .erug keert, aan de haarwortels anders reageert ap de nieuwe haarkleur dan de reeds vroeger Dp andere wijze gekleurde haren, zoodat men geruimen tijd met strepen in het haar loopt Natuurlijk is een handige kapper wel in staat hulp te verleenen met opmaken, doch dat eischt een vrij kostbare behandeling. Massage, hoofdbehandeling, haarwater kun nen alleen dienen om haar, dat aanwezig is, te behouden en den groei te verbeteren. Men late zich nimmer wijsmaken dat drardoor nieuw haar ontstaat. Het best is dit te be- oordeelen bij gekleurd haar, waartusschen we nimmer nieuwe haren van andere kleur zullen ontdekken. Het haar kleuren mag de haren niet dooden, het maakt het haar, dat nu eenmaal eenige vettigheid voor de instandhouding noodig heeft, droger en daarmee minder sterk, waardoor het aan de uiteinden afbreekt. Als we daarentegen zim hoe sterk gezond haar is, waartoe we maar nebben te letten op de goede soort haarnet jes. heel wat te lijden hebben, dan is het afbreken een bewijs, dat het haar niet langer ten volle gezond is. Daar waar het zich bevindt en het niet moet zijn, past men natuurlijk geen kleuring toe. Is dit donker, dan is de beste weg uit trekken bij enkele haartjes per dag, daar uittrekken, als het tenminste niet bij de wor tel afbreekt, de eenige manier voor grondige verwijdering is. Scheren helpt nu eenmaal slechts tijdelijk, want niet alleen, dat het telkens weer terug komt, doch het «wordt stugger en dus moeilijker te verwijderen. Wel heeft men zoo goed als pijnlooze metho den uitgevonden om overtollig haar te ver wijderen, doch men moet bedenken, dat het niet ieders werk is de methode van epi- leeren (uittrekken) te volvoeren, omdat de mogelijkheid blijft bestaan van wondjes en litteekens. Wat de modekleur van het haar aangaat, komt men weer terug tot de natuurlijke haar kleur, terwijl men tegenwoordig de aantrek kelijkheid zoekt in een laag kapsel met een krul boven de ooren, terwijl het korte haar gaat verdwijnen en men den overgangs toestand goed kan maskeeren door krulle tjes aan de achterzijde der haarwrong, ten bewijze, dat het haar weer voldoende aan groeit. Vele dames hebben, vooral in het over gangstijdperk, spijt van hun haarkleuring en van de afgeknipte lokken, want beide me thoden zijn vrij wat gevaarlijker dan de wij zen, waarop men vroeger jaren verandering in de haardracht bracht, die tenminste het haar lieten in den natuurlijken toestand. Helaas zien wij maar al te vaak, dat jonge meisjes zich het haar laten kleuren of, wit nog erger is, zich het haar kort knippen. In de meeste gevallen hebben zij daarvan op meer gevorderden leeftijd spijt, als blijkt, hoe moeilijk het is, het natuurlijke haar in zijn oorspronkelij ken toestand te doen terugkee- ren. Hierbij komt nog, dat de voor de nieuwere mode benoodigde haardracht zich slechts zeer noode laat vinden op de hoofden van haar, die in een onbewaakt oogenblik hebben toegegeven aan een modegril, die zoozeer afweek van den natuurlijken haartooi. Hoe wel we thans voor dergelijke afwijkingen wel niet al te zeer bevreesd behoeven te zijn, kwam het ons toch dienstig voor tijdig te waarschuwen, voor het geval er nog menschen mochten zijn, die heil verwachten van ont kleuring der haren of van kortgeknipte page-kopjes. Het haar-vraagstuk voor de vrouw is ontegenzeggelijk van belang voor de velen, die daaromtrent slechts van hooren zeggen een oordeel kunnen vormen. Vandaar dat we er uitvoerig over geschre ven hebben in een tijd, dat de mode weer van invloed wordt op de dames, terwijl de gevolgen niet voldoende worden overzien. Wij, Hollandsche vrouwen, gebruiken voor al in de zomermaanden, deze zuidvruchten eiken dag. Want er is geen verfrisschender drank dan een citroenkwast en de gele schil van deze vrucht levert een geurig smaakje aan velerlei toespijzen. En wij weten van de citroen niet veel meer dan dat het sap een bijtende, genezende werking heeft en dat het zich in sommige gevallen leent tot het verwijderen van vlekken. Maar wij hebben er niet het flauwste ver moeden van, welke een belangrijke rol deze gele vrucht speelt in het leven van het volk in Zuid-Slavië, vertelt Huismoeder in 't Hbl. Sicilië is het land dat de meeste citroenen levert en vooral de kustplaatsen bestaan voor een groot deel van de citroenteelt. Tweemaal per jaar wordt de oogst bin nengehaald; van Januari tot April plukt men de gele, in de zomermaanden de groene ci troenen, die „verdelli'' worden genoemd. Nooit heeft de citroenboom rust; als hij gebloeid heeft draagt hij vrucht, en zoodra de citroenen geplukt zijn, vormt zich nieu- GEDURFD. UAiijjaasn Zij (haar man voor de zooveelste maal storend bij zijn werk): „Stel je voor, zeg! Ik lees hier, dat er op de eilanden in de Stille Zuidzee vrouwen verhandeld wor den voor twintig gulden." Hii: -Hm! Er wordt zeker niet veel omgezet?," EEN „LIEVE" VRIENDIN. „Ja, en ik hoorde haar zeggen, dat ik veel te leelijk ben om ooit een man te krijgen „Bah, wat 'n draak! Enfin, 't is toch beter dan dat ze leugens van je vertelt, vind je ook niet?" we bloesem. Maar men besteedt dan ook alle mogelijke moeite, om de boomgaarden goed te verzorgen. In de droge maanden wordt het noodige water aangevoerd door een irri gatiesysteem. Want het gewas heeft zijn pre tentie! Toevalligerwijze- heeft men ontdekt, dat de watertoevoer niet altijd even groot moet wezen, wil de oogst zoo voordeelig mogelijk uitvallen. Waarschijnlijk is geen van de lezeressen in staat verschillende citroensoorten te on derscheiden. En toch heeft deze vrucht zijn talrijke variëteiten, zoo goed als onze appel en peer. En die soorten van verschillende kwaliteit worden op uiteenloopende wijze in de practijk gebruikt. De beste citroenen zijn voor den export bestemd, de minder goede worden uitgeperst. De aetherische olie uit de schil wordt in groote massa's ge fabriceerd en naar het buitenland verzon den. Iedere boer trekt op gezette tijden naar de stad om zijn citroenolie ter markt te brengen. Ma. de Sicilianers gebruiken hun ci troenen nog op vele andere wijzen, die ons een lichte rilling bezorgen. Een schaal rau we citroenen bij wijze van fruit, lijkt onj ze ker geen tractatie. Voor den Italiaan vormt deze zuidvrucht echter een dagelijksch voedsel. Hij schilt den citroen met een mes, zóó, dat veel van de witte vezelige laag blijft zitten, snijdt de vrucht dan in plakken en strooit daar zout op. Het zout neutrali seert den wrang-zure smaak. Wanneer gij op Sicilië dineert, tien tegen één, dat men u citroensalade serveert, be reid uit dergelijke gezouten plakjes, die met olie en azijn worden aangemaakt. Tusschen de schalen en schotels staan bakjes met ci troenen voor de gasten; want een paar drup pels citroensap maken het drinkwater fris- scher. De volksmassa op Sicilië beweren, dat de gele broeder van den sinaasappel ook uit stekende diensten kan bewijzen om een wond te desinfecteeren; bepaald pijnloos is dit midiel in geen geval. En de olie die uit de schil geperst wordt, verricht de uiteen- loopendste diensten; wordt gebruikt als me dicament tegen rheumatiek en jicht, tegen kinkhoest en lastige insecten. Zoo vindt de citroen in zijn geboorteland feitelijk het belangrijkste afzetgebied in scherpe tegenstelling bijv. met den sinaas appel. En de groe*>e citroenen.... *ii zijn voor den handel, voor den export, bijna on bruikbaar. Niemand wil ze koopen, want een rijpe citroen moet, zoo meent men, geel zijn. In den laatsten tijd is men er in geslaagd, langs kunstmatigen weg de groene kleur te verwijderen. Het procédé wordt in Califor- nië toegepast. Zoodra de koude intreedt, begiet men niet meer dagelijks de planten, doch alleen wan neer zij goed droog zijn en dan nog met lauw water. De bladeren worden met spons en lap en lauw water nu en dan voorzichtig stofvrij gemaakt. Staan de planten in ven sterbanken, dan beschermt men ze, door papier tegen de ramen te plaatsen. Het is aan te raden om planten, die langen tijd in kamers staan, nu en dan te begieten met een oplossing van een gram kalium- fosfaat in twee liters water, waarbij gevoegd zijn een gram magnesium-carbonaat, een gram natrium-silicaat, twee gram salpeter en drie gram ijzervitriool. Dit middel zal de planten frisch houden en kwijnen voorkomen KRENTEN. Krenten moet u wasschen in de vergiet onder een heetwater-kraan dan worden zij ten eerste goed schoon en ten tweede zwel len zij op tot dubbele grootte. Voor het drogen spreidt u ze dan uit op groote scho tels en zet ze vrij dicht bij een vuur. Uw ca kes en puddingen worden extra lekker, wan neer u zooveel aandacht aan de krenten schenkt. Het beste is om ze den avond te voren uit te wasschen, dan drogen zij 'snachts door en door. GORTEWATER. Wist ge dat gorte water een uitstekende stijfsel vormt voor neteldoeksch goed en kant FLUWEEL WASSCHEN. Donkere fluweelsoorten wascht men in houtzeep zonder ze te wrijven of te wringen Na gespoeld te hebben, hangt men ze kletsnat te drogen. Fluweel wordt aan den verkeerden k|nt gestreken en mag onder deze bewerking niet worden neergelegd, maar moet strak ge spannen gehouden worden. OM BLIKJES EN BUSSEN TE OPENEN. Niets is vervelender dan wanneer het mesje zoek is en men radeloos voor een bus met een of andere ingemaakte heerlijkheid staat. In die radeloosheid kan echter een eenvoudig middel ons helpen om de bus spoedig open te krijgen. Men maakt even een klein strijk ijzer gloeiend heet en zet dit op het deksel, dat men er dan dadelijk kan aflichten, daar het soldeerwerk gesmolten is. EEN ORIGINEEL HUWELIJK. Een bekend Parijscb advocaat, die een zeer langdurig proces voor een jonge, maar slechts zee matig gefortuneerde weduwe had gewonnen, stuurde haar daarna een verbazend hooge rekening thuis. Den volgenden dag kwam de dame bij hem en vroeg, of zijn huwelijksaanzoek ernstig gemeend wes geweest. „Heb ik een dergelijk aanzoek aan u ge daan?" vroed de advocaat verwonderd. „Wel, u verlangt toch ongeveer mijn ge- heele vermogen, antwoordde de weduwe, ,.me dunkt het is dan tenminste billijk, zoc u mij als toegift neemt!" Het huwelijk kwam werkelijk tot stand, en geen der partijen had ooit reden zich er over te beklagen. DAAROM JUIST. Hoe kun je zoo vlak naast een vlieg veld wonen? Je kunt door al dat geraas ie vrouw niet eens verstaan. Daarom woon ik hier zoo graag! DE HUWELIJKSREIS. Zeer poëtisch vind ik een huwelijks reis per auto nu juist niet! O, wij hadden achter op de auto een kooi met een nachtegaal erin hangen. VERKEERD OPGEVAT. Hospita: ,,U moet betalen of gaan". Heer op kamers: „Dat 's fideel. M'n vorige juffrouw liet me allebei doen." VERSCHRIKKELIJKE WRAAK. Professor: „De infame kerel heeft me al lergrofst beleedigd. Ik heb hem echter ook een ploert genoemd". Echtgenoote des professors: „En liet hij zich dat welgevallen?" Professor: „Ja want ik heb het hem in het Assyrisch gezegd." ZEKER TEEKEN. „Jongen, wat een mooi portret van ie schoonmoeder." „Ja, een moment-opname." „Waar zie je dat aan?" „Omdat zij haar mond dicht heeft.'" PROFESSORAAL. Echtgenoote van den Hoogleeraar Heeft de Prafessor zijn koffie al gehad, Antje?" De keukenmeid „Ik weet hït niet, me vrouw." Echtgenoote van den Hoogleeraar „Vraag h;t hem dan eens." De keukenmeid „Dat heb ik al gedaan, mevrouw, maar de prefester weet het ook niet." MEVROUW WIST HET WEL. De keukenmeid is naar haar zieke zuster, het schellemeisje draait den koffiemolen, me vrouw zal koken. Juist wil zij de andijvie in de pan doen, als het schellemeisje roeptt „Gunst, mevrouw, ik heb vergeten haar te wasschen." „Dat is niets, Jetje, ik zal het zelf wel doen. Waar laat Betje gewoonlijk de zeep?" DE KOEKOEKKLOK. (Twee heeren, den vorigen avond van een late partij thuis gekomen, ontmoeten elkaar op straat.) Ongeh. tot geh. „En wat zei je vrouw toen je thuis kwam Geh. „Ze vroeg natuurlijk hoe laat het was." Ongeh. „En „Ik zeiOp slag van twaalf maar laat me nou die lamme koekoekklok 3 uur slaan." „En wat deed je toen „Wel, ik koe koekte er negen bij." GELUKKIGE ECHTELIEDEN. Vader „Je bent nu vier weken getrouwd en ieder oogenblik kom je klagen over ie man, Je moest je schamen." Dochter „Maar vader, hij maakt telkens ruzie." Vader „Och kom. Je moeder en ik hebben al dertig jaar eiken dag ruzie en toch leven we heel eelukkiz met elkaar."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5