O Dit nummer bestaat nit 24 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Vliegtocht Nederland-Indië. 55gTaHahielieR Y. Herman Heyermans Jr. i f50.. 140.- Leekepreaken. Rheumatiek FRANKEN'S SPECULAAS is BILLIJK kost per ons slechts achttien cents. FRANKEN'S SPECULAAS roemt ieder als iets waarlijk ongekends Wilt ge dus de vreugd verhoogen op het feest van SINTERKLAAS Koop als echte LEKKERNIJ danFRANKEN'S PRIMA SPECULAAS Oproep aan het Nederlandsche volk Ingezonden Medeefingen Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen. voor pXter staal. Zaterdag 22 November 1924 47ste Jaargang No. 15898 De vliegtocht NederlandIndië Agenda 23 November Agenda 24 November De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Lezing R.-K. Kring. De terugkomst van den HoogEerwaarden Heer Deken a 75 cents per regel. MUZIEK. TWEEDE ONDERSTEUNINGS CONCERT DER H. O. V. a 75 cents per regel. Leest de advertentie MISLEIDING Pag. 3 Derde blad MSE&W; m X J. WEBER ZOON Ootlciens Fabrikanfert Koningstraat 10 Haarlem. a .75 cents per regel. Aanbesteding. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Vorige opgaaf 206.10 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct,, bij vooruitbetaling. fcTleabonriPsopditbladzljn.inrevolgeaeverzekeringsvoorwaarden, X Qflflfl Levenslange geheele on A bii een onsevai met X OCfl OUUU.- geschiktheid tot werken; I /0U.« doodelijken afloop. T ZöU - tesen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij verlies van een hand, 1, IOC een voet of een oog; I i bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm; Dl) vernes van een andere vinger. 65. VRIENDSCHAP. Reeds meermalen is mij gevraagd, waarom in den aangroeienden preekenbundel over meerendeels ethische onderwerpen aan een zoo alles en allen beheerschende neiging als de liefde nog geen afzonderlijke beschouwing is gewijd. Het antwoord ligt voor de hand: de liefde is al zoo vaak en zoo meesterlijk in de meest verheven taal bezongen en nog meer in banale liederen en verhandelingen omlaag gehaald, dat, wie de diepte, de breedte en den omvang van dezen harts tocht, menscbelijk in zijn aard, maar van zoo sprekend goddelijken oorsprong, wil be schrijven, zich zonder onmiddellijke aanlei ding wel driemaal bedenkt. Maar over een schijnbaar meer huiselijk en toch aan de liefde verwant onderwerp: de vriendschap, willen wij wèl eens iets zeg gen. Evenals het verheven woord liefde wordt het kostbare begrip vriendschap al te veet misbruikt. Zelfs in de Schrift wordt een vriend als een zeldzaam bezit genoemd. En wanneer wij de menschen hooren praten, dan zou men meenen, dat vrienden even gemak kelijk te krijgen zijn als boeken en kleeren. Maar welk een opvatting hebben dezulken dan ook van vriendschap! Men spreekt van zakenvrienden, van beursvrienden, van poli tieke vrienden, daarmee bedoelende men schen, met wie men geregeld op een be paald terrein in meer of minder goede har monie verkeert Men spreekt vooral van zijn vrien ien, wanneer men op het oog heeft dt bekenden, met wie men de uren zijner ver- veling slijt, met wie men een reisie maakt, sen café bezoekt, vergaderingen bijwoont enz. Laten wij beginnen met al deze betrek kingen buiten te sluiten, wanneer wij over vriendschap in den vollen zin des woord» spreken. In de vuurproef van de echte vriendschap blijft daarvan geen enkel over. t Is moeilijk te verklaren, hoe men een vriend maakt, hoe men tot vriendschap van blijvende waarde komt. De „meer en meei gebruikelijke weg" van de dagbladannonce is zeker niet de meest gelukkige. De gene genheid van echte vriendschap is meestal in zijn oorsprong schijnbaar toevallig en blijft soms zelfs voor betrokkenen een raadsel, laat. slaan voor anderen, die maar al te vaak verbaasd staan, hoe menschen van geheel verschillenden aard onverbreekbaar aan el kander gehecht kunnen zijn 't Lijkt wel ol er in den mensch een instinct aanwezig is, dat hem in de vriendschap den weg wijst. Jaren lang kan iemand zonder een intiemen vriend of hartsvriendin door het leven gaan, totdat hij of zij plotseling iemand ontmoet, die een onbeperkt vertrouwen wekt en sna ren doet trillen, welke nimmer een gelijken toon hadden gevonden De vriendschap wordt dan geboren op- het eerste gezicht en groeit in den verderen omgang. Soms ook staat ei eerst langen tijd tusschen menschen, die als vrienden op elkaar zijn aangewezen, een hoo- ge muur van niet-begrijpen en komt de genegenheid eerst, nadat conflicten en eerlijk uitgevochten meeningsverschillen de schans hebben omvergeworpen. Maar hoe dan ook, de ervaring leert, dat de natuur den mensch met echte vrienden schaars bedeelt. Met goeden wil en de beste bedoelingen tracht men vaak tot een hartelijken omgang met anderen te komen. Maar de echte vertrouwelijkheid, de we- derzijdsche genegenheid, welke tot de groot ste opofferingen zou voeren, blijft uit, omdat ie zuivere samenklank van twee harten en fweè zielen niet gevonden wordt. De vriendschap wordt als de grondslag de hechte basis van de echte liefde tus schen man en vrouw beschouwd. Hoe sterker in den aanvang die zuivere vriend- schappellijke genegenheid is, hoe duurzamer ook de liefde zal zijn. Daaruit kunnen wij wellicht de zeldzaamheid van echte vriend schap verklaren. Wat in de verhouding der seksen slechts de basis is, moet tus schen vrienden en vriendinnen het begin en het einde zijn. Echte vriendschap zoekt niet zichzelf, heeft geen reserves, maar hunkert juist naar mededeelzaamheid, In wederkee- rige diensten en zelfs in opofferingen wordt vreugde geschept. In dagen van vreugde is men vanzelf op elkander aangewezen, om dat vreugde zich wil uiten en wien liever dan aan de hartsvertrouwde. In tegenspoed en leed zou de ware vriend zich diep ge krenkt achten, wanneer hij niet mee mocht dragen, mee mocht lijden en tevens tot steun en troost strekken. Vriendschap, al dus opgevat, eischt edelmoedigheid, vaak zelfverloochening, zelfbeheersching en zelf overwinning. Is 't wonder, dat zij zeldzaam is? Uit bovenstaande volgt tevens de dwaas heid van de opvatting, dat een duurzame en langdurige, echte vriendschap zou kunnen bestaan tusschen personen van verschillend geslacht. Waar de vriendschap de basis van de zuivere liefde is, is deze genegenheid on bestaanbaar, wanneer zij in haar aard niet door natuurlijke grenzen beperkt is. TVee vrienden kunnen leven voor elkander, twee vriendinnen voor elkaar door het vuur gaan; hun wederzijdsche diensten zijn slechts ge volgen van den drang hunner vriendschap. Maar bij verschil van geslacht verliest de vriendschap haar natuurlijke beperking, 't Is zelfmisleiding van de jeugd, zich zelf wijs te maken, dat een jonge man en een jonge vrouw een genegenheid uit zuivere vriend schap kunnen hebben. En toch hoort men deze oude theorie, welke al zoo vaak tot smart en dikwijls tot schande van beide partijen heeft gefaald, nog geregeld verkon digen, Slechts wanneer rijpe levenservaring, een sterke persoonlijkheid en een gevorder de leeftijd meewerken, is een zuiver vriend schappelijke verhouding tusschen een man en een vrouw denkbaar. Vondel en zijn let terlievende vriendinnen is er een voorbeeld van. Maar deze uitzondering bevestigt den re gel, dat jongelieden van verschillend ge slacht ten deze uiterst voorzichtig dienen te ziin. In hun omgang dienen zij zich te houden aan dezen regel: een innige genegenheid moet voeren tot een blijvende verbintenis. Is daarop geen uitzicht, dan bepale men zich tot vriendelijke beleefdheid en hulpvaardig heid, maar mijde allen geregelden omgang en groote vertrouwelijkheid. Een meisje, dat in een knappen jongen alleen de ridderlijk heid en den aangenamen causeur meent te bewonderen, is in minder dan geen tijd ver liefd, ook al wil zij het zich zelf niet be kennen. Wanneer zij weet, dat deze vriend nooit anders dan een vriend kan blijven, zal iederen dag, dat deze zoogenaamde vriend schap duurt, haar nader brengen tot een pijnlijke en smartelijke ontknooping van den geslagen band, zoo niet erger. En een rid derlijk man zal zich van zulk soort vriend schap ook steeds onthouden. En wat voor de verhouding tusschen vrij staande jongelieden betreft, geldt in nog veel sterker mate voor gehuwden. De op merking moest eigenlijk overbodig zijn, maar de ervaring bewijst het tegendeel. In met el kander bevriende families, waar de mannen vrienden, en de vrouwen hartsvriendinnen zijn, daar bewijze de eene man zijn gene genheid en belangstelling voor de echtge- noote van zijn vriend door middel van zijn eigen vrouw; en wat een vrouw aan respect en bewondering gevoelt voor haars mans vriend, dat zegge zij tegen haar vriendin in alle vertrouwelijkheid en oprechtheid. Wie dezen schakel in den keten der vriendschap laat vallen, is zelf schuld wanneer hij ontijdig breekt, of erger, uit den gebroken keten een nieuwe wordt1 geslagen, met schakels, die niet bij elkander behooren. Vriendschap is een kostbaar maar btoos bezit, enkel veilig in voorzichtige handen! HOMO SAPIENS. Aneta seint uit Medan: De landing ging gepaard met een spontane ovatie, die niet eindigde, toen de vliegers te voet naar de tribune gaande door een aantal pootige plan ters op de schouders omhoog werden ge- heschen en verder gedragen. Hun werd een allerwarmst welkom in het tweede Nederland toegeroepen. Het Wilhel mus werd door duizenden plechtig meege zongen. In optocht ging het daarna naar het stadhuis, waar de burgemeester, baron Mackay de vliegeniers huldigde onder het aanbieden van souvenirs. Inlandsche meisjes in nationale costuums brachten de beman ning een bloemengroet. Daarna werd ge luncht in hotel de Boer Vrijdagavond ozu een officieel huldigings diner worden gegeven in hotel Medan. Er heerschte een zeldzaam enthousiasme in de geheele stad. De gouverneur van Sumatra's Oostkust heeft namens den landvoogd de heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke geluk gewenscht met hun be houden aankomst in Indië. Hij overreikte onder daverende toejuichingen aan de be manning een krans. Heel Medan viert feest. De zaken zijn stilgelegd en nagenoeg alle kantoren zijn gesloten. Van heinde en ver komen nog steeds belangstelenden toestroomen. De aankomst is het onderwerp van alle ge sprekken. Aan de bemanning van de F. VII werd kort na hun landing een telegram uit Den Haag overhandigd van het Comité Vlieg tocht NederlandIndië. Omtrent den inhoud er van meldt het Haagsche Aneta-kantoor het volgende; Bij het Comité Vliegtocht Nederland Indië is een telegram ontvangen uit Batavia van den heer Muurling, voorzitter van de Indische Vereeniging voor Luchtvaart, lui dende: „Gefeliciteerd aankomst Ned.-Indië Het Comité heeft naar Med'n een tele gram aan de bemanning van de F. VII gezon den om haar hartelijk geluk te wenschen met de behouden aankomst in Ned.-Indië Het Comité voegde daaraa toe een woord van hulde voor de prachtige praestatie en wenschte de bemanning een goede reis naar Batavia, onder verleening van een premie, groot 15.000, aan de gezamenlijke beman ning. Naar het Haagsche Aneta-kantoor mede deelt, heeft het Comité Vliegtocht Nederland- Indië aan de Koningin een telegram gezon den, waarin de aankomst van de F. Vil te Medan gemeld werd. Hierop is het volgende telegram ontvan- gen: „H. M. de Koningin draagt mij op het Comité Vliegtocht Nederland-Indië Haar welgemeenden gelukwensch over te bren gen bij de aankomst van de Nederlandsche vliegers te Medan." VAN GEEN, Secretaris van H. M. de Koningin. De Nederlandsche Nijverheidsraad heeft, naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, aan de bemanning van de F VII het volgende telegram naar Medan gezonden: „Nijverheidsraad wenscht U allen k^ani- gen tocht geluk." POSTHUMA, voorzitter. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Dr. Knock 8 uur. Gem. Concertzaal Concert 8 uur. Gebouw „Sint Bavo" Kanarieteelt 8 uur a Cappella Koor „Ons Genoegen 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Zangvereeniging „Zangkunst" 8 uur Missie kransje Haarlemsche Bestuurdersbond 8 uur R. K. Haar lemsche schoenmakers 8 uur Leden uit r .enschdom tegenwoordig maar voorgehouden als een ouderwetsche leuze. En wanneer men de opkomende jeugd rekenschap van een en ander vraagt, trachten zij zich te dekken door te zeggen, dat zij geëmancipeerd zijl.. Kin deren, die nog zoo goed als in de vlegerjaren zijn, gaan z.g. „verkeeren", niet om aan een huwelijk te denken, maar enkel en alleen omdat hij „wil" verkeeren, en zij om ca deautjes te krijgen. Wie ziet niet in dat deze verkeeringen een gevaar zijn voor de jeugd? Staande op den drempel van het volle la ven, biedt die wereld hun een visioen van verlokkende schijnschoonheid, en zij willen zich erin werpen. Dat die wereld niet anders is dan een bedriegelijke tooneelvertooning, de Parochie Elisabeth en Barbara halt 9 uur R. K M. V. Stadsschouwburg Abonnements-Concert Sevelk Kwartet 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89!4 uur R K. Arbeidsbeurs voot mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 9—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671. ft. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K- Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1—2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C G. Loomeijer en Zoon, Bartel- jorrisstraat 11 en de Park-Apotheek, Kle verparkweg 13. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de Ia Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. Donderdagavond werd in de Kringzalen door den Geestelijk adviseur, den Weleerw. Heer A. J. Boks, een lezing gehouden over het on derwerp: „Een kleine bijdrage tot de gees telijke ontwikkeling der Kringleden. De vergadering werd geopend door den voorzitter op christelijke wijze, en daarna was 't woord aan den spr. van dezen avond. Deze begon met op te merken dat hij eenige vin gerwijzingen zou geven aan de leden om in het goede beter te kunnen volharden. Wan- neer wij in onze dagen de kreet zouden sla ken „God wil het" dan zou het zijn om onze deugd te bewaren. Spr. wilde n.l. dezen avond laten zien dat wij in dezen tijd een ontzettende strijd te strijden hebben, doch dat de genademiddelen der H. Kerk ons en anderen dé gelegenheid gaf om staande te blijven. Spr. vergeleek de publieke onzedelijkheid met een kameleon, die telkens van „leur ver andert. Het is niet de zonde van het oogen- blik, doch van dag tot week en van maand i tot jaar. Eenzaamheid en gesloten blikken bestaan haast niet meer,aldus spr. De jonge ling en het meisje worden belaagd van alle kanten. Geen staat is meer veilig voor den verderfelijken invloed der publieke onzede lijkheid. De trouwring was eertijds een kring waar vroeger de vijand niet binnen kon ko men. Thans is ook deze verbroken. Ook de heerlijke kunst is verpest, het tooneel er door bedorven, en de literatuur ervan be zoedeld. Het is als een epidemie, die over de wereld gaat, en niet anders dan met krachtige middelen te stuiten. Hoe werkt niet de overal verspreide onzedelijkheid ver derfelijk op de menschheid. De groote ziele- vreugde wordt er door verdreven. De tijd komt, dat het kind ter school zal gaan, waarbij het waarschijnlijk van gods dienst geheel zal zijn verstoken. Waarom worden zoovele jongelingen, ai- dus spr., maar ergens heengezonden om een paar luttele centen te verdienen, terwijl er niet gekeken wordt naar de omgeving waar zij komen. Wat zal er dan van hen worden als zij later in het huwelijk treden. De kleeding en het zingenot worden dan in hoofdzaak gevoeld en het kruisje of gebed geheel vergeten. Spr. becrif..eerde voor de onbeschaamde dwaasheid van de kleeding, terwijl dit naar het schijnt, door vele echtgenooten maar wordt goedgekeurd. Men ziet er vaak niet tegen op kleine meisjes te kleeden op een wijze die vaak meer dan ergerlijk is. Spr. haalde aan wat een der grootste mannen in den tegenwoordigen tijd gezegd had. „Het grootste gevaar schuilt in de ver bastering van de zedelijkheidsbegrippen" en het is helaa. inaar al te waar. Het zedelijk vuil is thans reeds diep ingeworteld in deze wereld, en uit zich in cinema's, tooneel- voorstellingen, boeken, reproducties, enz. Men schaamt zich zelfs niet meer om zich op straat te kleeden op een wijze, die vroe ger ieder mensch naar steenen zou doen grijpen. Men neemt zich zelfs niet meer ia acht voor het publiek, ja zelfs niet meer voor de kinderen. Het huwelijk wordt in de mo derne romans voorgesteld als e gevangenis straf. En dit soort lectuur wordt door de heiendaagsche meisjes en jongelingen maar al te graag gelezen. „Dem Reinen 1st alles rein" wordt het gelooven zij niet en kunnen zich dat niet voor stellen, daar zij daar nog te jong voor zijn. Zij denken slechts aan niets anders dan aan genieten, zooals zij het rondom hen heen gezien hebben. Weldra zullen zij dan hun deugd verkwist hebben en het kleed der heiligmakende ge nade zal spoedig aan flarden zijn gescheurd, Hoevelen zouden zich thans niet willen ver- morselen om aan de wroeging van hun slech te jeugd te ontkomen. Dit is een oude bit tere ervaring. Een zinnelijk mensch begrijpt ook niet wat des geestes is. God wordt dra terzijde gesteld, de sacramenten niet geteld en de vrome gebruiken uit den kindertijd afge legd. Alles moet plaats maken voor het zin nelijke leven. Kan het anders, dat wanneer de verkeeringsjaren zoo zijn doorge bracht en men op het tooneel slechts slechte dingen gezien heeft, en al het vuile naar zich heeft toegehaald; hoe kan dit alles zonder gevolgen blijven in de hei ligheid van het huwelijk? Het moederschap dat een gouden kroon is, wordt thans beschouwd als een ijzeren keten en de kinderzorgen een last. Spr. noemde gelukkige moeders wier gang niet anders was dan naar de kerk en die geen tijd konden vinden vanwege haar groot gezin om ergens anders naar toe te gaan-. Die _gezwoegd had voor het heil van haar huisgezin, en des avonds daarin in vrede uitrustte, Spr. noemde het verachtelijke wezens, die slechts twee kinderen wilden hebben om er mee te pronken, en hun tijd besteden voor het najagen van wereldsche vermaken. Tegen dit alles, en om in het goede te kun nen blijven volhouden wilde spr. aan de leden middelen geven. Ten eerste: Gaat dikwijls tot de H. Communie, dan ■zult gij kracht vinden in het moeilijk be staan; Bidt iederen dag 3 weesgegroeten tot de H. Maagd; Beoefen de zedelijkheid in kleeding, en anderzins; Neem geen deel aan dansen, die door be voegde personen zijn afgekeurd, acht u daar voor te fatsoenlijk; Steunt de goede pers, en weert alle an dere lectuur; Ga niet naar minder goede tooneel- of bioscoopvoorstellingen; Weert alles wat met de zedelijkheid in strijd is; Doet niet mee aan die wereld, die alles wat maar naar Godsdienst zweemt tracht weg te werpen; Eerbiedig de reinheid in de harten van an deren en vooral weest voorzichtig in den omgang met personen van andere kunne. Als gij dat doet, ..ldus spr. dan zult gij vormen een heerlijke slagorder, die eerbied zal afdwingen van de tegenstanders. Moogt gij altijd weren het leven der wereld met haar verlokkend schijnschoon, en alleen zoeken dat gene, wat de menschen verheft. Een luid applaus volgde op deze leerzame en paedagogische lezing. De voorzitter dankte den Eerwaarden spreker voor zijn schitterende rede, en hoopte dat de leden er hun voordeel mee zouden weten te doen. Naar wij bereids mededeelden, zal onze HoogEerwaarde heer Deken morgen terug- keeren. Nader vernemen wij, dat zijn H: E. met zijn reisgezellen de ZeerEerwaarde Heeren Pastoors J. H. W. Borsboom en H. J. v. Hafkenscheidt morgenavond met den trein van 5.46 uur, aan het station te Haarlem zal arriveeren en vandaar per auto zal worden afgehaald. Om half 8 uur wordt in de Kathedraal een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder zijn H. E, een toespraak zal houden, en den pau selijken zegen zal geven. Door het zangkoor zal de schoone hymne van Diepenbrock „Coelestis Urbs Jeruza lem" worden gezongen. De vliegtocht NederlandIndië is thans zoover gevorderd, dat nog één etappe moet worden afgelegd en de kranige be manning van de H.-N.A.C.C. zal het eind doel hebben bereikt Aan drie Nederlanders: A. N. J. Tho massen a Thuessink van der Hoop, H. van Weerden Poelman en P. A. van den Broe ke, zal het gelukt zijn, dank zij hun be kwaamheid, hun werkkracht en hun door zettingsvermogen, den vliegtocht) Amster damBatavia te volbrengen; zal voor de eerste maal een Nederlandsch vliegtuig in vlucht hebben afgelegd den afstand, welke het Moederland van zijn overzeesche ge westen in de Oost scheidt. Dit is eer gebeurtenis, op welke ons volk met reden fier mag zijn! Blijdschap zal alom heerschen, dat deze vlucht, welke de aandacht der geheele we reld trekt, zoo gelukkig is geslaagd. Toen dan ook bij onzen stadgenoot, den heer Willem Dyserinck, de gedachte op kwam, dat ons volk aan deze vreugde ui ting behoorde te geven door het uitste ken van de Nederlandsche driekleur, heeft het Hoofdbestuur der Koninklijke Neder landsche Vereeniging voor Luchtvaart wordt veroorzaakt doOT opeenhooping van het urinezuur in de gewrichten. T o g a I taat deze ziekte direct in den kern aan, lost het urinezuur op I en maakt Uwe gewrichten weder lenig kis voorheen. To gal het vermaarde middel bij Rheumatiek, Jicht, Spit en Zenuwpijnen zal ook U genezen. Koop vandaag nog een flacon. Gene zing en onschadelijkheid gegarandeerd. Bij alle Apoth. en Drog. a f 0.80 en f 2.- t] gaarne deze gedachte overgenomen, en noodigt daarom hierbij onze lanagenooten uit, om den dag, op welken de tijding Ne derland bereikt zal hebben, dat de H.-N. A.C.C, te Batavia is geland en ook den volgenden dag, hun vlaggen te laten wap peren, opdat een ieder moge weten, dat een voor het vaderland beteekenisvolle gebeurtenis wordt gevierd! Ook voor dit tweede ondersteuningsconcert was, jammer genoeg, niet de belangstelling die men redelijkerwijze had mogen ver wachten. Men behoeft nu toch waarlijk niet meer van voren af te beginnen en de men schen trachten te overtuigen, welk een nood zakelijk bestanddeel het orkest der H. O. V. inneemt in Haarlem's muziekleven. Het concert van j.l. Dinsdag waar het Beethoven's „negende" uitvoerde, is wel het meest warme pleidooi voor de instandhouding van wat iedere plaats, die een gezond orkest moet derven, ons zal benijden. Men had gespeculeerd op de zucht van het publiek, een „attractie" te hooren. Welnu, daarvoor was gezorgd. De jonge Mila Weller- son, tweelingzus van de begaafde violiste Eugenia, (die hier met 't orkest der H. O. V. al meermalen concerteerde), heeft men niet ten onrechte een phenomenale violonceliiste genoemd. Die overtuiging kreeg ik terecht, toen zij na haar concert van Dworsjak haar cellobewerking van een van Paganini's viool concerten voordroeg, n.l. van diens eerste concert, het bekende, dat men van Carl Flesch in zoo volmaakte weergave kon hoo ren. Mila Wellerson heeft dezelfde virtuoze bravour van haar tweelingzuster door den onderscheiden aard der instrumenten laten zich de eigenschappen van beide minder licht vergelijken, maar wij mogen, na wat we van Mila hoorden, met de meeste over tuiging zeggen, dat er voor de laatste geen problemen meer bestaan voor haar instru ment de violoncel. Haar linkerhand-techniek grenst aan het wonderbaarlijke, en wat Paganini schreef voor zijn viool,, de meest lastige tertsen- en decimenpassages, de moei lijkste flageoletcombinaties, afwisselend op a - en d-snaar, brengt zij op de cello over, en doet het opklinken in toongeving van supe rieur gehalte. Ja, zij voegt er nog een cadens bij, waarin al deze zwarigheden nog worden overtroefd. Een cadens, waaraan men nu eens zijn rechte vreugde kon hebben, hoe vijandig men overigens tegenover alle ca densenschrijverij mag staan. Zijn niet alle cadensen in de soloconcerten een leelijke pruikstaart, die men tot den wortel moet afsnijden? Wie maar wat harmonieleer kent, meent zijn cadens te kunnen schrijven en te mogen goochelen met thema's, die ons door een Mozart of Beethoven op de heer lijkste wijze zijn verwerkt, 't Is altijd zoo geweestihaar moet het tot in alle eeuwigheid zoo blijven Door 't weglaten der cadens ontstaat een hiaat. Welnu, beter een leege plek dan eene die door iets absoluut banaals wordt ingenomen. Het is geen schande, om te zwijgen op 't moment dat Beethoven zegt „welnu, jongmensch, ga je gang en verbeter mij zoo mogelijk" geen schande, te stame len „na u, o meester, kan ik niets dan u copiëeren." Aan de cadens, die Mila Wellerson schreef bij Paganini's concert, kan men zijn reine plezier hebben. Paganini's muziek is ge schreven voor hem zelf hij mocht zijn won derbare techniek doen schitteren, een Schu mann „berauschte" zich aan dit spel, of schoon hij aanvankelijk uit een soort nieuws gierigheid zich diens hooge entree's liet welgevallen. Voor wie deze techniek geen enkele moeilijkheid biedt, is 't geoorloofd, haar nog eens extra uit te vieren in een cadens. En hier was nog een andere reden, die een rechtvaardiging is. Was het concert zelf een transcriptie voor violoncel in de cadens kon origineel voor cello geschreven muziek worden gegeven. Zij is een knap stukje arbeid geworden en is ook in druk gegeven. Wellicht siert zij reeds de muziekkast van menig cellospelend liefhebber en zal die blijven sieren tot in lengte va dagen. Want al moet ik bekennen, dat Ladislaus Zelenka, de cellist van het Boheemsch strijk kwartet, ons indrukken heeft gegeven van het concert van Dworsjak, die wij (en dit is te begrijpen nergens bij Mila Wellerson opnieuw zagen geboren worden het staat vast, dat zij in deze Paganini-reproductie haar weerga niet licht zal vinden. Men voelde, dat mèt deze waarlijk virtuoze voordracht de bezieling kwam, en zoo was het niet bewon dering om techniek alleen, die de menschen aan 't slot van den avond het jonge meisje een ovatie deed brengen de overtuiging dat hier een buitengewoon sterke muzikale geest in hun midden was, werd aanleiding tot de hartelijkste toejuichingen. Voor het orkest, dat in eerste uitvoering de tweede symph. Dichtung uit den Cyclus „Mijn Vaderland" op verrassende wijze tot uitvoering bracht (wij komen er nog op terug) als inleiding tot Dworsjak's concert, en de Faustmuziek van Berlioz met bijzonder Veel verve weergaf, hebben wij niets dan lof voor de wijze waarop het de celliste begeleidde. Zooals Gerharz het accompagnement, of bij Dworsjak de sym- phonische partij doet leven, moet de taak der solisten een aangename, en daardoor een lichte zijn. G. J. K. Barometerstand 9 uur v.m.; 775. Achteruit. OPGAVE VANi 'oPJ-fi Heden werd door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat alhier aan besteed: het onderhouden van de werken tot verdediging van de Noordzeekust in de pro vincie Noord-Holland, ingevolge de wet van 15 Juli 1898, gedurende de jaren 1925 en 1926, in twee perceelen en in massa, dienst 19251926, raming per jaar: perceel I 13.000; perceel II 13.000. Hoogste: Perceel I: P. 'l eeuw te Sliedrecht, voor 13.270; laagste: J. Keesman Czn., te Schagen, voor 11.800. Eenige inschrijving perceel II: J. Keesman Cz..„ te Schagen voor 11900. Beide perceelen te samen: hoogste J. Ros kam Czn. te Sliedrecht, voor 24.500; aagste: P. Daalder te Alkmaar, voor 21.300. Te Zandvoort overleed hedenochtend na langdurige ziekte de bekende schrijver Her man Heyermans. Heyermans werd te Rotterdam geboren op 3 December 1864, werd aanvankelijk voor den handel opgeleid, doch wijdde zich reeds vroeg aan de letteren. Een tijdlang was hij verbonden aan het dagblad „de Te legraaf" en hierin begon hij de wekelijksche reeks zijner „Schetsen" onder den schuil naam „Samuel Falkland", die later in het „Handelsblad" zijn voortgezet. In 1898 richtte hij het tijdschrift „De Jonge Gids" op, dat echter in 1901 reeds werd ge staakt. Hij was schrijver van zeer bekende tooneelstukken, zooals „Ghetto", „Op Hoop van Zegen". Behalve dat zijn werken veel door Ne derlandsche gezelschappen werden opge voerd, zijn er ook enkele in Duitsohland, Engeland en Frankrijk ten tooneele gebracht. Eenigen tijd bracht Heyermans in Berlijn door en schreef daar „Falklandjes" in het „Berliner Tageblatt". In 1912 keerde hij terug om de leiding van de Nederlandsche Too- neelvereeniging op zich te nemen. Een reeks van jaren maakte hij deel uit van de redactie van „De Nieuwe Tijd". Het laatst van zijn leven bracht hij te Zandvoort door, waar hij gestorven is. Op 't programma voor 't a.s. Volksconcert op Woensdag 26 November in de Gem. Con certzaal staan werken voor orgel van: Bach, Karg-Elert, Mailly, Guilmant en Dubois. De heer Jac. v Kempen zal liederen ten gehoore brengen van; Handel, Spohr, Faurê, Henschel en Tusschenbroek. Ter nagedachtenis van den onlangs over leden Franschen componist Gabriël Fauré, zal de heer v. Kempen diens „Crucifix" zin gen, terwijl de heer Robert met gelijke be. doeling Guilmant's bekende „Marche funébr# et Chant séraphique" zal spelen. Een zeer mooi programma dus, hetwelk ongetwijfeld de belangstelling van het pu bliek zal trekken. NEDERL. R. K. REISVEREENIGING AFD HAARLEM. Donderdag 27 November a.s., zal in heï gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempelierstraat, alhier, een feestavond gege ven worden voor de leden en introduces de zer vereeniging. Voor een keurig en uitgebreid programma is zorg gedragen, zoodat het wel de moeite loont, den avond van 27 November voor de Ned. R. K. Reisvereeniging te reserveeren. Voor bijzonderheden verwijzen wij nog naar de advertentie in dit blad. Ter eere van Onze Lieve Vrouw van Lourdes tot lafenis der geloovige zielen f 1.50, Ter eere van den H. Gerardus L—i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1