ja Anton STADSNIEUWS. bezing van Mej. C. M. v. Ooy. Het 15-jarig bestaan der Alliance Francaise. VOOR DEN POLITIERECHTER. Gevonden dieren en voorwerpen. Makelaars-vereeniging in het Arron dissement Haarlem, gevestigd te Haarlem. KERKBERICHTEN. ZANDVOORT BENNEBROEK. VELSEN. Aanbesteding bouw H. B. S. VELSEROORD. HALFWEG. BLOEMEND AAL. SCHOTEN. Geen bezoldiging meer van secretarissen der Commissie van Bijstand. De uitdieping van De Delft. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. VIJFHUIZEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. „De taak van de vrouw bij de politie," uonaeraagavond had in 't zaaltje van het „Blauwe Kruis op de Oude Groenmarkt, de bijeenkomst plaats, georganiseerd door le besturen van Vrouwenbonden van de .neest uiteenloopende richtingen en van an dere vereenigingen die op eenigerlei wijze de belangen van vrouwen en meisjes voor staan. Als spreekster trad op mej. C. M. van Ooy, inspectrice bij de kinderpolitie te Am sterdam over het onderwerp: „De taak van de vrouw bij de politie". Mevr. Willekens-Macdonald sprak een woord van welkom, uit naam van alle ver eenigingen, die deze bijeenkomst georgani seerd hebben, tot de vrouwelijke raadsle den, die allen aanwezig waren en andere autoriteiten. Na de korte inleiding gaven de aanwe zigen door applaus hun instemming tef ken nen en begon mej. C. M. v. Ooy haar be langwekkende lezing. Zij sprak er haar vreugde over uit, dat ze onder haar gehoor zooveel heeren zag. Spr. begint een korte uiteenzetting te ge ven, dat degene die een taak bij de kin- lerpolitie te vervullen heeft nooit volledig genoeg mensch kan zijn. Men ontvangt meer dan men geeft en toch moet men al les geven wat men heeft. Vroeger meende spr. dat er in een vrou welijke beambte bij de politie iets van een rechercheur aanwezig moest zijn en ze achtte dit onvereenigbaar met het vrouwe- lijke karakter Toen heeft ze wel eens ge glimlacht om het idee van vrouwelijke po litiebeambten en daarom is het niet kwa lijk te nemen, dat iemand, die voor de eer ste maal deze term hoort bezigen, een wei nig bevreemd is Maar nadien is spr. er an ders over gaan denken en zij hoopt ook de aanwezigen, zoover dit nog noodig mochtblijken, haar meening bij te brengen. De politie wordt veelal nog miskend. Men kent het karakter niet van de plaats, welke de politieman in de huidige samenleving inneemt. Men denkt nog te veel aan „de Schout met zijn rakkers". Deze weck heeft Prof. Casimir in de „Tel." met 'n zeer in teressant artikel „De miskende opvoeder," nog op deze mentaliteit bij de massa gewe zen. Onder ons volk staat de politieagent nog steeds op één lijn met de schoonmoe der. En bij al zijn spot vergeet de rustige burger hoeveel hij aan de politie verschul digd is. Maar in de laatste jaren is er een kente ring te bespeuren. Er is in het geestelijk leven van ons volk iets gebeurd: overal valt meer waarheid in levensuiting te bespeu ren en meer gemeenschapszin. Ook de mis dadiger wordt geheel anders behandeld dan eenige jaren geleden en men begint te voe len dat wij, dat de maatschappij mede ver antwoordelijk is voor de daden van den misdadiger. Hij staat voor ons groot, vreese- lijk, in al zijn misère, opdat wij wijs zul len worden. Uit de behoefte om den misdadiger te be handelen als een zielszieke, is ook de kin derpolitie geboren. Na de Kinderwetten in 1905, welke een consolidatie zijn van hetgeen er onder ons volk geleefd heeft, en waarin mannen als Hamel, Pierson en Heldering een belang rijk aandeel hebben, is de rechter een be langrijke factor geworden in de opvoeding van ons volk en is hij zich met het gezins leven gaan bemoeien. Spr. leest een rapport voor, hetwelk in Engeland is uitgebracht, om den arbeid der vrouwelijke politie te onderzoeken. In aansluiting op dat rapport, dat meer slaat op Engelsche toestanden, ziet spr. het pclitievraagstuk voor ons land onder de oogen. De politie heeft de taak van op voeder te vervullen en het is noodig, dat de vrouw hem hierin assisteert. De resul taten zullen echter zeer miniem zijn, indien de vrouw in los verband medewerkt. Ze kan immers nooit haar volle gezag doen gelden, in gevallen dat zulks noodig is. De vrouw meet politie mee-worden en dit doet in het geheel geen schade aan het karakter der vrouw, daar de gevallen dat alleen de vrouw met haar tact kan ingrijpen, legio zijn. Er wordt veel gesproken over het toene men van het zedenbederf. Het bewijs hier van is moeilijk te leveren, maar spr. voelt dat in de laatste tijden de moraliteit zeer sterk achteruitgaat. Niet het aantal perver siteiten is als maatstaf te nemen, maar de geest van het volk. Perversiteiten hebben bijna altijd hun pathologischen kant. Spr. noemt als oorzaken van zedelijk ver val de meerdere vrijheid der jeugd en ge mis aan ouderlijken invloed en boven dit alles en als oorzaak van dit alles het ont breken van het bewustzijn van een hooger levensdoel, waardoor 't streven is ontstaan naar zooveel mogelijk lusten en weinig las ten, Het is niets bijzonders meer als meis jes dansen tot diep in den nacht. De bios copen zijn steeds gevuld, thuis is het niet prettig meer. Daarom is het zedelijk verval vcor een groot gedeelte te wijten aan de overvloedige dansgelegenheden, bioscopen en andere vermaken, die het zedelijk be wustzijn van de jongens en meisjes afstom pen of geheel vernietigen. Bij dit gebrek aan den invloed der ouders is het daarom heerlijk dat de kinderpolitie er is, om de kinderen aan hun gezag te onttrekken, hen in een inrichting onder te brengen en de ouders te dwingen naar,ver mogen bij te dragen in de kosten. De kinderpolitie te Amsterdam bestaat thans uit 3 inspectrices en 4 vrouwelijke agenten, terwijl de buitendienst wordt waar genomen door 3 inspecteurs met 20 manne lijke agenten. Het gebouw, waar de kinder politie is ondergebracht, heeft niets weg van een gewoon politiebureau, alleen de portier draagt een uniform, hetgeen de zaak ten goede komt, daar de kinderpolitie hier door in staat wordt gesteld juist zooveel als politie op te treden, als voor elk individueel geval noodig blijkt. Daarom is ook geen an dere instelling in staat het werk van de kin derpolitie over te nemen. De kinderpolitie is in wezen afgescheiden van de zedenpolitie, maar samenwerking is zeer gewenscht en noodzakelijk. Na deze zeer interessante uiteenzetting haalt spr. eenige sprekende gevallen aan, die specifiek door de kinderpolitie dienen behandeld te worden en toont daarmee het nut van die instelling aan. Dat de kinderpoli tie door het volk gewenscht wordt, blijkt wel uit het feit, dat zij zeer populair is ge worden en gebruikt wordt als Centraal klachtenbureau. Het ontwaakt sociaal ver antwoordelijkheidsgevoel, aldus besluit spr., maakt, dat iedere vrouw mede aansprake lijk is voor de opvoeding van het kind. Daarom heeft de vrouw bij de politie we zenlijk een groote taak te vervullen. Een hartelijk applaus vertolkte de dank baarheid van de aanwezigen voor de mooie rede. Nadat eenige personen van de gele genheid om vdagen te slciien hadden gebruik gemaakt, besloot mevr.Wiilekes Macdonald den avond met het uitspreken van den Wensch, dat deze lezing vrucht mocht dra gen en ook te Haarlem spoedig stappen ge daan zouden worden om dit instituut in te stellen. Omtrent de receptie gehouden in een der bovenzalen van „De Kroon", Groote Markt, waarvan wij reeds in ons blad van gisteren melding maakten, kunnen wij nog meedeelen, dat na de rede van den heer Sauveur het woord gevoerd werd door den secretaris generaal der Alliance Fran caise, die voor deze herdenking speciaal uit Parijs was gekomen. Hij schetst de aangename herinneringen, bewaard aan vroegere ontmoetingen met den heer Sauveur, zijn groote verdien ste voor de Alliance Franpaise zoowel hier als elders. Spr. overhandigt den heer Sau veur de groote medaille der Alliance Fran<;aise, de eerste in Holland uitgereikt, benevens een getrouwe nabootsing van den beroemden Coupe César, welke door den voorzitter van de afd. Haarlem met dank aanvaard werden. Verder reikt spr. aan den heer G. D. Gratama. directeur van het Frans Hals museum en den heer S. Blom, de kleine medaille in zilver uit, voor hunne groote verdienste tegenover de Alliance Fran caise. Thans zal de gezant, de heer Benoist, nog een enkel woord in het midden bren gen. Hij brengt hulde aan den heer Sauveur voor de vele moeiten en opofferingen, welke hij zich in al die jaren voor de ver- eeniging heeft getroost, voor zijn grooten ijver en volharding en brengt hem dank, dat hij in zijne mooie rede nog eens duide lijk het doel en streven der Alliance Fran- paise heeft uiteengezet. Last not laest vroeg een deputatie van de Haarlemsche Kweekschool het woord, welke bij monde van den heer Maurits Lunenburg dank bracht aan den voorzit ter en den wensch uitsprak, dat de heer Sauveur nog lange jaren zijne krachten aan de afd. Haarlem zou mogen wijden. Tijdens de receptie werd thee met ge bak rondgediend door lieftallige jonge dames. Alvorens de receptie werd gesloten, werd een fotografische opname der aanwe zigen gemaakt. Tot sluiting der feestelijke herdenking zou in den schouwburg Jansweg door Hen ry Expert een muzikale avond worden ge geven. De heer Expert zou in 't bijzonder behandelen de poesie van Ronsard(zes- tiende eeuw); De zaal was vrij goed be zet. We zien velen terug, die ook op de receptie aanwezig waren en de gezant heeft dezen feestavond door zijne tegen woordigheid willen opluisteren. Als te ruim half negen het doek op gaat, zien we op het podium den heer Sauveur, die door mevr. Heineken namens een huldigings-comité, gevormd uit onder wijskringen in de meest hartelijke bewoor dingen wordt toegesproken. Het dochter tje en het zoontje van den heer Rahusen overhandigden den voorzitter respectieve lijk een ruiker en een beeld. De heer Sau veur, die zich heden in het middenpunt der algemeene belangstelling ziet, wijst zooveel hulde aan hem alleen bewezen af en verzekert, dat niet hij, maar naast en met hem allen medewerkers en vrienden der Alliance FranZaise een deel dezer hul de toekomt. Onmiddellijk daarna treedt het koor bin nen van den heer Expert, bestaande uit: 20 personen (dames en heeren), bekend en beroemd geworden onder den naam van „Ia Chanterie de la Renaissance." Veel was over dezer, avond gesproken en geschreven. De heer Sauveur had hem op de laatste bijeenkomst der Alliance Franpaise als iets heel bijzonders aange kondigd. Een comité van Haarlemsche mu ziekkenners en muziekliefhebbers had zich zeer waardeerend er over uitgelaten. In het dan te verwonderen, dat de ver wachtingen hoog gespannen waren? Die zijn, laten wij 't er maar aanstonds bij voegen, in geenen deele beschaamd. Het is werkelijk iets heel bijzonders geweest, wat de heer Expert met zijn koor heeft ten gehoore gebracht. Twaalf jaren heeft deze man zich ge wijd aan het bestudeeren van de muzika le periode van de 15e en 16e eeuw en door zijn volhardend onderzoek heeft hij bereikt, dat een muzikaal tijdperk, tot nu toe onbekend, in zijn vollen luister her steld is. Al dadelijk bij het eerste nummer: Mille Regretz, muziek van Josquin des Piez we ten we, ondervinden we, wat deze avond zal worden. Klinkt hierin de smart van het heengaan op, in „Descende in Hortum" muziek van Antoine Févin, trilt het pas- sioneele verlangen, terwijl in „Ce Moys de May", muziek van Clément Janequin al de vreugde en weelde van deze schoone maand is verklankt. Het is alles van een verrukkelijke sober heid en toch heel innig aangevoeld. In het tweede gedeelte van het pro gramma: aan het hof van Hendrik II in een sonnet van Ronsard, getoonzet door Pierre Certon, treft de aanhef: J'espère et crains, je me tais et supplie. Het slotnummer: la Bataille de Marig- nan, muziek van Clément Janequin vorm de wel de meest geslaagde prestatie van dit koor. Het was een gelukkige gedachte geweest van de Alliance Framjaise afd. Haarlem, tegelijk met haar vijftienjarig bestaan het vierde eeuwfeest van den grootsten Fran- schen Renaissance-dichter te herdenken. Mishandeling. W. v. O., 23 jaar, thans geditineerd in het Huis van Bewaring, wegens den inval in de. Kleine Houtstraat, alhier, had op 28 Sept, in de Groote Houtstraat een persoon, die liep te wandelen, zoo maar een klap op zijn hoofd gegeven, zoodat het dezen duizelde. Ja, had hij gezegd, al ben ik dronken, daar om kan ik nog wel vechten. De vechtpartij was gevolgd en ook O. had eenige klappen gekregen. Toen de aangevallene zich ten leste tot een politieagent wendde, werd O. zoo kwaad dat hij er nog eenige klappen bovenop gaf. Bekl. stond bij de politie zeer ongunstig bekend. Een gedeelte van zijn jeugd had hij in de tuchtschool doorgebracht. De Officier vond het feit ergerlijk, om zoo maar iemand, die liep te wandelen, een klap te geven en vroeg 14 dagen gevangenisstraf. Bekl. vond het te veel. Politierechter: „Dat is nog niets bij het geen je te wachten staat." De veroordeeling luidde dan ook conform den eisch. Diefstal. J. V., 41 jaar, wonende te Zandvoort, stond terecht terzake diefstal van ringen en een horloge uit de woning van mej. L. Bekl. had met haar man een kamer gehuurd bij deze juffrouw L. en op e engoeden dag de deur opengeslotcn van haar kostjuffrouw en genoemde voorwerpen uit haar kast ge haald. Voor het gouden horloge had zij een waardeloos prul in de plaats gelegd. Het echte horloge en de ringen waren beleend bi' de Bank van Leening. Uit het door de politie ingesteld onder zoek bleek nog bovendien, dat ook veel lijf goed van de hospita door de bekl. was gestolen. De officier noemde de handelingen van bekl. zeer erg, en wees erop, ua: bekl. al eens meer voor diefstal was veroordeeld, tot 3 maanden.'Spr. vroeg nu 5 maanden ge vangenisstraf, waartoe de politierechter haar veroordeelde. Diefstal m dienstbetrekking. De 20-jarige fourageknecht W. C, v. R.i was in dienst bij den fouragehandelaar R, te Zandvoort. In zijn functie als fourageknecht was hij belast met op den zolder het meel te keeren. Des avonds, wanneer de baas zat te eten, nam v. R. verschillende goederen uit den winkel weg, o.a. koffie, thee, meel, enz. De 41-jarige grondwerker A. v. d. B., koiht van R. voor een s-'happelijr prijsje zakken mai s. Deze werden op den wagen geladen, wanneer v. d. B. de andere goe deren kwam halen. B. koos, om bij R. te komen altijd den tijd uit, dat de patroon R. zat te eten. W. P., een andere bekl. was ook bij deze zaak betrokken. Hij kocht van v. R. ver schillende goederen, die deze door misdrijf verkregen had. Had v. R. weer wat gesto len, dan zette hij het bij P. in de schuur. Deze gaf dan aan v. R. 2.50 voor de moeite. P. zou tegen V. R gezegd hebben: Als je eens een zakje haver over heb, dan denk je wel om me. Nu, van R. dacht erom en niet eenmaal maar vijfmaal en iedere keer „denken" ging vergezeld van een zakje haver. Politierechter: „Ik zie uit de stukken P., dat je het heel goed doen kan en het niet noodig hebt, om op die wijze het haver te koopen! Het is werkelijk treurig." De 36-jarige winkelier J. K., had van den chauffeur, die bij R. in dienst was, een zekere T. M. verschillende goederen onder de waarde gekocht, o.a kaas, koffie, stroop, worst, lucifers, vijgen enz. enz Aan dezen J. K werd eveneens nog ten laste gelegd dat hij van een zekere v. S., die in dienst was bi) de firma E. H. B. 11 flesschen genever had gekocht, welke ten nadeele van genoemden E. H B. waren ontvreemd. Volgens van S. had J. K. tegen hem ge zegd, dat hij een goedkoop „slokkie" had willen verkoopen. R. M. was, zooals gezegd, bij R. als chauf feur in dienst en maakte zich ten nadeele van zijn patroon aan verschillende diefstal len schuldig gemaakt. T. M., 26 jaar, chauffeur en pakhuisknecht bij den heer R. Hij verdiende 25.Toen hij ging trouwen was hem opslag beloofd, aldus bekl. en toen bij dit niet kreeg, kwam hij in moeilijkheden en stal uit den winkel verschillende goederen weg welke hij in zijn huishouden verbru'kte Ook uit het pakhuis haalde bekl. altijd ook artikelen weg, voor al zakken haver Hij vertelde dat er bij toeval een zak te veel op den wagen was gekomen en dat toen deze zak aan den klant een zekere S., voor 3.is afgestaan, ter wijl de werkelijke waarde minstens 6. bedroeg. Alle Maandagen en Woensdagen was de patroon niet thuis en op die dagen dan had bekl. telkens weeraan, de diefstallen ge pleegd, en wel vanaf 1 Januari. Voor eenige maanden had M. zijn ontslag genomen en voor hem in de plaats was T. M. gekomen, die de practijken op denzelfden voet voort zette. T. M. was noch als bekl. noch als getuige verschenen, omdat hij hedenmorgen met zijn schuit was gaan varen Daarom werd het be handelen van zijn zaak 14 dagen uitgesteld. Al de personen die van P. M. gekocht had den werden als getuige gehoord. Nadat het zaakje aan het licht was geko men hadden zij aan R. den fouragehandelaar een zeker bedrag vergoed, tot dekking van de door hem geleden schade. Een lid van de „Zedelijke Verbetering deed een goed woord voor den bekl. P. J. J. v. d. B 33 jaar, stalhouder, had voor de- helft van den prijs van T. M., den vorigen bekl. zakken haver gekocht, Bekl. zeide het gedaan te hebben om G, M. te „helpen"? omdat deze zoo'n klein weekloon had. Deze bewering ontlokte aan den mond van den officier de woorden: „dus enkel en alleen uit menschenliefde." A. ten W. 46 jaar, van beroep groenten- handelaar, betrok zijn fourage van den han delaar R. Op een goeden dag ging hij op een aanbod van P. M in, en kocht van hem een zak gemengd voer voor 5. Toen dit zoo goed ging deed hij deze koopen nog meer in totaal 4 maal, zooals ten W verklaarde. F. W. C. 27 jaar, arbeider had van P. M. ook haver gekocht ver beneden den prijs. P. V. 41 jaar, had evenals de anderen be klaagden zakken haver en hooi, welke door diefstal van P. M. waren verkregen, gekocht, voor minderen prijs. Bij hem bestond echter een klein onderscheid met de andere be klaagden, daar hij wel de goederen in ont vangst nam, doch geen geld ervoor terugbe taalde. De officier in alle zaken tegelijk requisi toir nemend, wilde eerst de personen behan delen die de waren gestolen hadden, en wel W. C. v. R. en P. M. Spr. vroeg voor P. M. 4 maanden met af trek. Voor v. R. wegens diefstal ook 4 maahden gevangenisstraf en voor T. M. wegens dief stal ook 4 maanden gevangenisstraf. De helers noemde spr. niet minder dan de stelers, en daarom vond spr het niet noodig een aanmerkelijk mindere straf op te leggen, Alleen ten W. achtte spr. minder schuldig en vroeg voor hem 2 maanden gevangenis straf en voor alle andere helers 3 maanden. Voor den beklaagde P. M. trad als verde diger op Mr. Blankenvoort, pleitte voor de zen bekl. een voorwaardelijke veroordeeling. De politie-rechter onmiddellijk uitspraak doende veroordeelde alle beklaagden over eenkomstig de eischen van het O. M. wegens voortgezet misdrijf van diefstal., respectieve lijk heling en verduistering. De bèklaagden vroegen allen een voor waardelijke veroordeeling subsidiair een geld boete. De Politie-rechter zeide dit echter onmo gelijk te kunnen inwilligen daar de heele zaak van een te ernstigen aard was, en er in den zomer 1924 te Zandvoort op een ergelijke wijze werd geknoeid. Terug te bekomen bij: P. Ricu, Jan Steenstraat 9, armband; G. Leink, Valken straat 5C, pakje boter; N. Rijken, Scher merstraat lrood, eend; Politiebureau, Sme- destraat, bruine handschoen; Roos, Kleine Houtstraat 27, wit hondje, Kennel Fauna; Beekman, Wouwermanstraat 48, zwartbr. hondje,idem; J. van Beem, Zomervaart 12, kinderhandschoentje; J Vos, Rollandstraat 14, grijze dameshandschoen; F. Klabou, Leidschestraat 238, heerenhandschoen; W. Bakel Jr., Botermarkt 27, bruin hand schoentje; A. Heinsbergen, Ged. Oude gracht 65, bruine dameshandschoen; T. Bijster, Lombardsteeg 3, grijze dameshar.d- schoen; G. H. v. Dijk, Ruychaverstraat 15, heerenhandschoenen; A. Prins, L. Heeren- ve3t 36, jongensjas en zwemcostuum; Vee- nendaal. Sophiastraat 29, grijze poes, Ken nel Fauna; Weijers, Lindenstraat 25, Scho ten, grijze poes, idem; Bais, Raamsingel 32, portemonnaie met inhoud; E. Metz, KI. Houtstraat 121rd„ portemonnaie; W. Smit, Wilhelminaplein 3, portemonnaie m. inh.; Politie, rijwielpomp en potloodhouder; J. Schotman, Spaarnoogstraat 22, rijwielbel.- plaatje; K. Dijkstra, Harmenjansstraat 55, rijwiellantaarn; N. André, Ruychaverstr. 12. ijsmuts. Terug te bekomen bij: Belastingkantoor, Klein Heiligland, belastingbillet; J. Baars, Franklinstraat 66, bril in étui; J. v. d Hout, Regulierstraat 18, Dal; Fonville, Zijlstraat 55, bankbillet; A. v. d. Anker, Scheepmakers- dijk, 8 ceituur; J. Warmer, Jan Steenstraat 31, ceintuur; v. d. Hel, Brouwersvaart 14, herdershond; M. de Graaf, Leidschestraat 18, zwarte hond, Fauna; J Kok, Wilhelmini- straat 12a, deukhoed; N. Franken, Oranje Nassaulaan 155, Overveen, woi handschoen; T Molenkamp, de Witstraat 10, hondendek; E, de Rooy, Jan Steenstraat 73, dameshand schoen; D. Cobelens, Camphuyssfraat 12, wol handschoen; P. Mens, Rollandstraat 2 D," handschoentje; A. M. v. Ekelen, Barendse- straat 18rood, overjas; A. Koster, Rolland straat 37, schoentje; A. Waiboer, Plein 2, teekeningen; E. v. d. Helm, v. Marumstraat 46, damestaschje m.i.; P. Elshout, Hooimarkt 9, werkkiel Terug te bekomen bij: J, Kol, Nic. Beets- straat 18, armband; J. Heiligers, Jansstraat 25rood, boorden; C. Hartel, Tetterodestraat 38zw„ broche; A. Wit, Brouwersstraat 7 B, rijwielbel, plaatje; P. v. d. Klugt, Emostraat 29, collier; G v. Herp, Z. B. Spaarne 144, geld; J. Tanis, Smedestraat 17, bruine hond; F. v. d. Peijl, Lange Molenstraat 18rd„ dames handschoen; K v. Kamp, Kloosterstr. 60 Z, geel hondje, „Haerlem"; Stiphout, Grebber- straat lözwart, gestr. hond, „Haerlem"; C. Jansen Hendriks, Schoterboschstraat 8, geel hondje, „Haerlem"; C. H. v. d, Klugt, Wage- makerslaan 1 B, fietshandbeschermer; A. de Nieuwe, v. Marumstraat 25, muts; M. Penarts, Amsterdamstraat 15, pet; A. v. Egmond, Oranajeboomstraat 133B, fabrieks- penning in portemonnaie; W, H. Prins, Emo straat 3, portemonnaie m. i.; T. J. Overmeer, Badhuisstraat 12, riem; K. v. Huis, Oranje straat 135, gelakte riem; J. Loutenburg, As terstraat 21, s'cutel. J. Jansen, Spaarnwouderstr. 60, armband J. Wallekers, Kampervest 29, gewichtH. v. Flooff, Graaf van Wiedstr. 18, kinderhand schoen; C. Reemer, Rollandstraat 2 E, arm bandhorloge J. Zeeman, Generaal de Wet- str. 7, rijwielhandbeschermerP. Dijt, 't Krom 12 rood, lorgnetM. Lamboo, Leid schestraat 127, portemonnaie m.i. F. Kos ter, Schoterweg 11, portemonnaie m.i.; J.Hee- rens, Nieuwe Gracht 22, portemonnaie m.i. N. Bakker, Bilderdijkstraat 12, portemonnaie met portretten G. Brink, Führopstraat 15, Schoten, pakje zijde Politiebureau, Smede straat, rijwiel-dames; N. Smit, Santpoorterstr. 58, ring G. van Nooy, Dompvloedslaan 31, Overveen, rijwielbel'. plaatje E. Gassee, A. L. Dyserinckstr. 73, rijwielbel. plaatje J. J. Sauer, Velserstraat 64, rijwielbel. plaatje H. Koopman, M. v. Heemskerkstr. 13, gummi schoentjes J. Bouwman, Rolhnd- straat 53, vulpotlood; C. L. Qualm, Parklaan 84 rood, vulpen A. Molenkamp, de Wit straat 19, abonnement (tram) v. Doorn, Meidoornplein 16S, rijwielbel.plaatje B. v. Kessel, de Clercqstr. 166, rijwielbel. plaatje P. v. d. Meulen, Gen. de la Reystr. 5 rood, Schoten, bril in étuiFI. v. Halm, Dam straat 19, bankbiljetG. Diependaal, Glip- perweg 113 Heemstede, bril R. H. Derksen, Magdalenastr. 26, broche Politiebureau, Smedestraat, ceintuur D. Lodder, Gast huisstraat 24, idem M. Warmerdam, Ken- nemerstraat 8, etui met stemvork C. Zonne veld, Oranjestraat 80, fluit in etuiT. Bos, Harmenjansweg 82, gewichtje P. J. Mar- chant, A. L. Dyserinckstr. 20, handschoen S. Pee, Rollandstraat 76, handschoen W. Coccorus, Kruisstraat 38, handschoenenwol; W. Kok, Kruisweg 33, handschoenen-dames; J. Boerrigter, Hier. v. Alphenstr. 34, heeren handschoen P. de Vogel, Bloemertsteeg 16, dameshandschoen W. Worm, Graafschap- str. 65, hond R. Morseld, Hofdijkstr. 20, handschoen-heeren A. Vinks, L. Heerenstr. 24 rood, handschoen-heeren S. Poelgeest, Lombartsteeg 10, handschoen-wol A. M. de Wilde, Gr. Houtstraat 45, dames-horloge J. Aandekerk, Brouwersvaart 96, handschoen kinder Politiebureau, Smedestraat, hand wagen G. Koopman, Wijde Geldeloozepad 4 rood, kleedje P. Beunder, Pepijnstraat 11, poes-grijs P. Elshout, Hooimarkt 9, kiel J. v. Vlijmen, Amsterdamstr 11, Ouderdoms rente kaart F. J. Rosenboom, Berckheijde- str. 16 rd slobkousen J. Boeree, Ripperda- park 27, lorgnet Reijntjes, Schalkwijkerweg 43, mes; Politiebureau, Smedestraat. manchet (bontmantel) Rijswijk, Heerenweg 16, fa- briekspenning Heilker, Kloppersingel 7, petP. Beunder, Pepijnstraat 11, portemon- naie-kinder B. Haren, Pepijnstraat 3, emaille plaat met opschriftC. G. Schijf, Hier. v. Alphenstr. 36, portemonnaie m.i. T. v. Gasteren, Jan Steenstr. 34, portemonnaie m.i. G. Karstens, Groote Houtstraat 120, rozen krans J. Weijers, Iepenlaan 28, Heemstede, rijwielbel. plaatje H. Sint, Amsterdamstraat 29, ring A. v. Norden, Zuid Brouwerstr. 50, taschje met kerkboek enz.J. Veenstra, Voorzorgstraat 60, pak wol. .Bovenstaande jonge Vereeniging, die zich in een toenemenden bloei mag verheugen, hield Donderdagmiddag haar tweede Jaar vergadering in Hotel „Lion d'or" aan den Kruisweg. Na opening der vergadering om 3 uur door den voorzitter, den heer F. A. Groen, werden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Nadat de verschillende ingekomen stukken behandeld waren en de contributie voor hét nieuwe vereenigingsjaar was vastgesteld, ging men over tot verkiezingen. De voorzitter werd uit het voltallig Bestuur opnieuw voor één jaar als zoodanig herkozen, terwijl de aftre. dende Bestuursleden, de heeren D. Koel en L. Th. Swaalf, die zich weer herkiesbaar hadden gesteld, eveneens als zoodanig her kozen werden. Eveneens werden herbenoemd de leden en plaatsvervangende leden van den Raad van Beroep, namelijk de heeren J. W, G. Droste, voorzitter, J, A. M. Blansert, secr. J. W. v. Santé, lid, en de heereu J. G. Co belens, Th. O. J. M. Smit en E. J. Brügge- mann, plaatsvervangende leden.' De vergadering, die door bijna alle leden was bezocht, (zelfs leden uit Zaandam en Beverwijk waren aanwezig) was zeer ge animeerd en vele leden voelden zich ge drongen om openlijk hun waardeering uit te spreken voor het beleid van het bestuur, dat in den korten tijd van het bestaan der vereeniging, zich veel moeite heeft getroost cm in het belang harer leden zooveel moge lijk te bereiken. Bijzonder aangenaam was het voor het bestuur, dat verschillende makelaars van de oude garde, leden der vereeniging, even eens aanwezig waren en daardoor blijk ge ven, niet alleen lid der vereeniging te zij-n, doch ook met het werken van het bestuur te sympathiseeren, Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich op voorstel van het bestuur aan een gemeenschappelijken maaltijd, die de leden neg langen tijd gezellig bijeen hield. HEEMSTEDE. ZONDAG kwart vóór 7, 8 uur en kwart over 9 stille H.H. Missen, om half 11de Floogmis 6 uur Lof en opening der Geeste lijke Oefeningen voor de mannenafaeeling der H. Familie. MAANDAG en DINSDAG 6 ui" H. Mis met toespraak voor de H. Familie L avonds 8 uur Lof en preek. WOENSDAG 6 uur H. Mis met Generale H. Communie 's avonds 8 uur sluiting der Geestelijke Oefeningen en Opdracht der nieuwe leden. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaar? 's avonds 7 uur Lof met voorbereidings predikatie voor het 40 uren-gebed op Vrijdag Zaterdag en Zondag. VRIJDAG half 7 eerste H. Mis, waarna Uitstelling van het Allerheiligste 's avoids half 8 Lof met predikatie. ZATERDAG half 7 eerste H. Mis 's avonds half 8 Lof. Zondagavond 7 uur plechtig Lof met I x dikatie en Processie, Burgerlijke Stand. Van 1420 No vember 1924. Geboren Jacoba Maria, d. v. J. P. Tolen en M. J. BlomMaria Wilhelmina, d. v. F. J. van Deursen en E. Th. Borger Aafje, d. v. K. Paap en P. Keur Jacoba Johanna Maria, d. v. J. M. Versteege en M. J. van der Meche Arie Berend, z- v. W. Schuur man en J. P. Bosman Dirk Jan, Z. v. D. Visser en J. C. Visscher. Overleden P. N. ter Wolbeek, 78 jaar J. J. M. Buth, echtgenoote van J. Mulder, 45 jaar. Ondertrouwd E. A. C. de Vries en A. H. Ot. Getrouwd J. Zwemmer en G. M. M. Steenken M. de Groot en M. F. Ignatzek Ingekomen personen. J. Meijer van Amsterdam, Parallelweg 27 A. C. L. Me- telerkamp, van Amsterdam, Zeestraat 9. Onteigening plantsoentje Tramplein. Door den Rechter Commissaris was be paald, dat Vrijdagmorgen het onderzoek der deskundigen ert de mondelinge toelichting van partijen inzake de onteigening van het plantsoentje van het Tramplein alhier zou plaats hebben. De drie aangewezen deskundi gen werden op het plantsoentje door den Rechter Commissaris beëedigd. Door een hond gebeten. Bij de politie is aangifte gedaan door iemand van 18 jaar, dat hij op den Hoogeweg door een hond is gebeten. Uitvoeringen. Dinsdag 25 November, 's avonds 7 uur, zal de R. K. Gymnastiek- vereeniging alhier een uitvoering geven in het R. K. Vereenigingsgebouw Deze uit voering is alleen toegankelijk voor dona teurs en ouders der werkende leden, ter wijl Donderdag 27 November een uitvoe ring zal worden gegeven voor het publiek tegen betaling van entree. Deze uitvoeringen zullen worden opgeluis terd door piano- en vioolmuziek en voor drachten van den welbekenden humorist J. Toledo. Woensdag 17 December zal bij den Rijks gebouwendienst te Amsterdam worden aan besteed de bouw eener Rijks H. B. S. met conciërgewoning in deze gemeente. Afgebroken. Gisteren werd in de Kal- verstraat alhier een onbewoonbaar ver klaarde woning afgebroken. Daarnaast staat een andere, eveneens onbewoonbaarver- klaarde woning, welke nog bewoond is- door een gezin. Van de tusschenmuur was echter niet veel meer over en boven was het zoo, dat men den zolder geheel kon zien. Gevonden voorwerpen. Een handschoen, twee stukken zeep, een taschje met inhoud, een herdershond, twee belastingbiljetten. Schaakwedstrijd. In tegenstelling met de 4e ronde, bracht de 5e ronde wel eenige verrassingen. In groep 1 de partij M. A. PostWoudenberg. Eerstgenoemde had zijn partij uitsiekend gespeeld, raakte hier door èn wat stand èn Wat materiaal be treft ver in het voordeel. Voldaan over zooveel succes en met een zekere overwin ning in 't zicht, verloor hij de noodige voorzichtigheid uit het oog en.... kel derde. Een butenkansje voor Woudenberg. Ook de parij Koene—W C. Post ging op dit gebied niet vrij uit, terwijl v. d. Berg een zeer goede kans op remise tegen C. J. Post Het glippen. In groep 2 kreed v, d. Bos zijn eerste verliespunt te pakken tegen Bakker en verloor Ruys zijn partij tegen Baljet ook al tegen alle verwach ting in. In deze groep wisten de heeren BaljetErdelie hun partij in precies 12 min. 14 2/5 sec te beëindigen. Wat ook een prestatie genoemd mag worden. In groep 3 moest Rom een veer laten tegen Bontenbal, die we met dit resultaat feli- citeeren. In deze groep werd voor de 5e ronde slechts 1 partij gespeeld. De uit slag der 5e ronde is: Woudenberg 10 M. A. Post, Koene 10 W. C. Post, v. d. Berg 01 C. J. Post. Groep 2 Baljet 10 Erdelie, Bakker 10 v. d. Bos, Baljet 10 Ruys. Groep 3. Rom A14 Bontenbal. Door den heer W. A. Teune werd deze week als extra prijs een zeer mooie ta bakspijp geschonken. Het bestuur meent hiervoor haar dank te moeten betuigen en houdt zich bovendien voor meerdere blij ken van belangstelling in deze vorm aan bevolen. De Gemeente-begrooting van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude is gisteren vastgesteld door den Raad dier gemeente tot een bedrag van 214.084.82 in ontvangst en uitgaaf, wat den gewonen dienst betreft en tot een bedrag van 46678.55 in ontvangst en uitgaaf, v/at den Kapitaaldienst betreft. De baten en lasten van de verschillerfde diensten dezer gemeente, zijn volgens deze begrooting ge raamd als volgt Vroegere diensten batig ƒ22052.02 (batig slot 1923 21.752.02). Algemeen beheer nadeelig 22.720.53. Openbare veiligheid (politie en brandweer) 15.489.62. Volks gezondheid nadeelig 253.79. Volkshuis vesting nadeelig f 250.Openbare werken (wegen, straten enz.) 15.170.91. Eigendom men (huur landerijen enz.) batig 9187.51. Openbaar onderwijs (lager- en uitgebreid lager onderwijs) 3723.nadeelig. Bijzonder onderwijs (lager en uitgebreid lager onder wijs) nadeelig 28.188.82. Middelbaar onder wijs nadeelig 505.Nijverheidsonderwijs nadeelig 3660. Ondersteuning aan behoef- tigen nadeelig 5969.75. Ondersteuning aan werkloozen 1500.Electriciteitsbedrijf nadeelig 1750.Grond- en Woningbedrijf nadeelig 13375.Waterleidingbedrijf batig 2880. Onvoorziene uitgaven 1132.47. Belastingen batig 82.329.65. In het laatstgenoemde bedrag is begrepen het gekaamde bedrag als opbrengst vn de plaats ljkei: komsterbelastirg,groot5 000 Wanneer wij dezen post vergelijken met de begrooting van de vorige jaren, dan consta- teeren we een sterken vooruitgang van den financieelen toestand dezer gemeente. Im mers bedroeg de raming van de plaatselijke inkomstenbelasting voor 1921 131.000. voor 1922 98000, voor 1923 80.000, voor 1924 63.000. De Commissie tot het nazien der begroo ting bracht hulde aan het financieele beleid van B. en W. De Raad besloot voorts de jaarwedden van de ambtenaren en beambten niet te verlagen en ook geen pensioensbijdrage op hen te verhalen. Gezien de gunstige financieele positie, waarin de gemeente verkeert, is c'it beTuit dan ook ten zeerste toe te juich n. Personalia. Aangesteld is tot Rijksveld wachter te Zwanenburg, de heer W. C. E. P' ";:n, marechaüssée te paard te Sloter- dijk. arbeidsbemiddeling. Gevraagd 10 dienstboden; 2 boerenknechten voor Frankrijk. Aangeboden 2 timmerlieden; 2 metselaars; 2 losarbeiders. Gevonden Voorwerpen. Een roeiboot, een ijzeren kamwiel. Inlichtingen ter secre tarie. Huisslachtingen. Wij maken belangheb benden er op attent, dat huisslachtingen minstens 4 dagen van te voren ter secreta rie moeten worden aangevraagd. l Anegorl9 dooa iru3f 1.50 *ord'j Burgerlijke Stand. Geboren: z. van N. M. ThoolenSmit. z van D KalfGeeren- vliet. d. van G ZomerWillemse. Ondertrouwd: J Staleman en W, E. Mul ler von Czernicki. A. M. P. A. Scheltema en G, M. Joustra. Getrouwd: R. W. Muller en D. Deuteko» Gemeentezaken. Op voorstel van de raadsleden: mevr. WeberGroeneveld en de hcerenVisée, Klein, Krijnders en Bies stel len B. en W. voor een commissie te benoe men die tot taak zal hebben om de nood zakelijkheid en de mogelijkheid te onder zoeken van de oprichting van een Volks badhuis. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek van de woning- bouwvereenigingen „Volkshuisvesting" en „Eigen Haard" om de terreinen, gelegen tus- schen haar woningen aan het Meidoornplein en omgeving tot openbare speelplaatsen te bestemmen, teneinde op deze wijze den grondprijs dezer terreinen ten laste te bren gen der gemeente en niet van de vereeni gingen, om zoodoende een huurverlaging der woningen te kunnen bevorderen. B. en W. bieden ter vaststelling aan de zesde wijziging der verordening, regelen de den rang( de bezoldiging en de wijze van benoeming van de ambtenaren bij den dienst der gemeentewerken en den reinigingsdienst. B. en W. bieden ter vaststelling aan de vijfde wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Schoten. DE BETREKKING VAN OPZICHTER BIJ DEN REINIGINGSDIENST. B. en W. stellen voor de betrekking van Opzichter der Reinigingsdienst op te heffen, n hun motiveering zeggen B. en W. dat da ervaring heeft geleerd dat ook zonder da aanwezigheid van den opzichter der gemeen tereiniging, deze tak van dienst behoorlijk functioneert. Het is daarom volgens B. en W. niet tc verantwoorden, dat dit bedrijf langer blijft bezwaard met het salaris c.a. van dezen ambtenaar. Tevens stellen B. en W. voor aan bedoel den opzichter eervol ontslag te verleenen en met ingang van denzelfden datum in ge meentedienst te stellen in een functie, waar in zijn arbeid het meest productief voor de gemeente kan geach worden. Gemeenteraad. Vergadering van den raad der gemeente Schoten, op Donderdag 27 November 1924, 's avonds 7 Ys uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Voorstel tot benoeming eener commissie inzake de oprichting van een Badhuis. 2. Idem, tot verkoop van gemeente-bouwter rein. 3. Idem, tot het verleenen van ont heffing van bepalingen der Bouwverorde ning. 4. Idem, tot het toestaan van een cre- diet voor het uitdiepen van de Delft. 5. Idem, tot intrekking der belooning van de secretarissen der commissies van bijstand en van het georganiseerd overleg. 6. Idem, tot wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbetuur. 7. Idem, tot ophef fing van de betrekking van opzichter bij den Reinigingsdienst. 8. Idem, om de grond waarde der speelterreinen achter de wonin gen der vereenigingen „Volkshuisvesting" en „Eigen Haard", te handhaven. 9. Idem, om in beginsel te besluiten tot het verstrekken van geld onder 2de hypothecair verband, aan bouwvereenigingen voor woningbouw op gemeentegrond. 10. Ingekomen stukken ea mededeelingen. 11. Belastingzaken. B, en W. stellen voor met ingang van 1 Januari 1925, in te trekken het raadsbe sluit d.d. 18 Januari 1923, ot vaststelling der belooning van de secretarissen der Commissies van Bijstand en van het geor ganiseerd overleg en te bepalen dat deze betrekkingen voortaan niet zullen worden bezoldigd. In het belang van de scheepvaart over weegt de gemeente Haarlem plannen tot uitdieping van de Delft over de geheele lengte. Met het oog op het belang dat ook Scho ten bij een goed bevaarbare Delft heeft, in het bijzonder voor den aanvoer van ma terialen ten behoeve van den woningbouw, stellen B en W voor, om tot uitdieping van genoemd water te komen, een bedrag beschikbaar te stellen van 1000. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, om voor woningbouwverenigingen ondei tweede hypothecair verband geiden beschik» baar te stellen, tot- den bouw van arbeiders woningen en zulks onder nader te bepalen voorwaarden. B. en W stellen voor ontheffing van de bouwverordening te verleenen aan L. A. We ber te Schoten; L. Sauer te Amsterdam; B. Sloog, te Schoten en F. E. Holtser te Haar lem. B. en W stellen voor aan W. van Hes teren en T. Grauwelman, of hun nader t« noemen meester bouwgrond te verkoopen gelegen aan den Middenweg, alhier, te» grootte van ongeveer 325 c.A., en te verkoo pen voor den prijs van 12,50 per c.A. Burgerlijke Stand. Geboren: Roelof Wilhelmus, z. v. G. Bunt en B. Doeven. Antonius Sebastianus, z. v. G. J. van der Peet en C. J. Schoorl. Joseph Cornelis z. v. J. Salman en P. A. Steenvoorden. Goed afgeloopen. Iemand uit Haarlem, die van Hoofddorp af kwam fietsen, werd Donderdagavond door een passeerende auto aangereden zoodat hij onder in den sloot kant terecht kwam. Hij bekwam geen letsel maar van zijn fiets was niet veel meer heel R.C. H.—STORMVOGELS. De IJmuidenaren komen als volgt uit: v. d. Wint, Blinkhoff Jr., Koster, Strys, Snoeks, Bakker, Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, As* beek Brusse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2