ivm hI ELCK WAT WILS TREKJES Derde blad. Zaterdag 22 November BINNENLANDSCH NIEUWS. De politie te Deventer. Bouwkapitaal. VERKEER EN POSTERIJEN. De Reichsmark. LUCHTVERKEER. Het Pander Baby-vliegtuig. Een vlucht Engeland-Engelsch Indië. No. 374. MISVERSTAND. In de bladen kwam onlangs het volgende bericht voor: „Ingediend is een wetsontwerp tot ver dere tijdelijke afwijking van art. 20, le en 2e lid der Invaliditeitswet. Bij de gegeven moeilijke tijdsomstandighe den acht de regeering het gewenscht, om ook voor 1925 de Staatsbijdrage, bedoeld in art. 20, op te schorten en te volstaan met een uitkeering over dat jaar van een bedrag van 1.800.000 als bijdrage in de administra tiekosten. De kasstand van het Invaliditeitsfonds ver zet zich niet tegen deze opschorting. De pre mieopbrengst alleen zal reeds ruim voldoende zijn om voor 1925 de te verwachten uitgaven te dekken. Evenmin als het voorstel in 1924 gedaan, heeft het onderhavige voorstel een princi- pieele beteekenis." Bovenstaand bericht geeft een onzer R. R. vakbladen aanleiding om er zich over te ver wonderen dat hieraan zoo weinig aanstoot is genomen. Dat het verleden jaar aldus is gegaan, toen 's Rijks financiën zoo'n treurig beeld vertoon den is waarlijk al erg genoeg, doch voor 1925 wil het daarvan niets weten en zegt daarvant ftEn nu voor 1925, nu men mede door de toepassing van de salarisvermindering aan ambtenaren, onderwijzers en het overige personeel in Rijksdienst er toe is kunnen komen om een sluitende begrooting te krijgen, nu er dus geen tekort meer is, nu denkt men er niet aan eens uit te zien of er op andere wijze bezuinigingen kunnen worden aangebracht, door b.v. de uitgaven voor oorlog en marine te verlagen. Of dooi vereenvoudiging van den departementalen rompslomp de algemeene onkosten te ver lagen. Of door de verlaging van de rente de staatsuitgaven te verminderen, niets van dat alles. Er is een eenvoudiger, er is een gemakkelijker middel om de algemeene on kosten te verlagen, er bestaat zoo iets van een wet van sociaal belang, van groote so ciale beteekenis, vooral voor de econo misch zwakkeren, voor den arbeidersstand. De Staat heeft de verplichting om de be staande wetten uit te voeren. Dit brengt geen bijzondere kosten teweeg, doch ei vloeien nog eenige millioenen in het laadje op den koop toe. Daarom werd het voor stel gedaan om den Staat tijdelijk te ont slaan van de verplichtingen, hem opgelegd bij artikel 20 van de Invaliditeitswet, aldus het Vaderland. „Evenmin als het voorstel in 1924 gedaan, heeft het onderhavige voor stel een principieele beteekenis." Dat is wel gemakkelijk, doch of het juist is? Wij voor ons denken hierover echter eenigszins anders, al kunnen wij niet ont kennen, dat het voorstel zonder princi pieele beteekenis is, doch wat het wel heeft is, dat het voor de arbeiders ontzettend groote practische beteekenis heeft. De toe passing en de naleving van artikel 20 is voor den arbeidersstand van groote waarde, want deze stand ondervindt het, gevoelt het dagelijks, dat de uitkeering van drie gulden per week voor man of vrouw en vijl gulden voor man en vrouw als uitkeering tt laag is. Dit bedrag hebben wij altijd te laag gevonden, wij heben echter erbij berust en ons zelf er mee tevreden gesteld, dat ai zijn nu de bedragen nog te laag, er toch een begin moet zijn en wanneer er een flinke spaarpot is gemaakt, dan kunnen de uitkeeringsbedragen worden verhoogd. En om nu tot het benoodigde bedrag om eenmaal de uitkeering te kunnen ver- hoogen te kunnen geraken, daarom werd art. 20 in de Invaliditeitswet opgenomen. Daarvoor zou 't mogelijk worden een volle spaarpot te krijgen, doch nu keert men eenvoudig het bedrag, waarop deze spaar pot volgens de wet recht heeft, niet uit en dan dekt men zich, door te zeggen, dat dit voorstel niet is van principieele beteekenis. De menschen behouden immers hun 3 en wanneer zij met hun beiden zijn hun 5,uitkeering. Nog eens, wij denken hierover anders dan de regeering en de pers, omdat wij er van zijn overtuigd, dat deze bedragen te laag zijn." Hier moet 'n schromelijk misverstand in 't spel zijn en het is zeer de vraag of de redac tie van bedoeld vakblad niet voorzichtiger was geweest, indien zij zich de vraag had ge steld of haar opvatting over dat wetsontwerp wel de juiste is, nu van geen enkele zijde daarop een dergelijke critiek is geleverd. Zou het niet een beetje „eigenaardig" zijn waneer de oppositiepartijen maar zonder eenig kabaal te maken toelieten dat de Re geering de „Spaarpot" van oude en invalide arbeiders oppeuzelde? Als ze aan het onwaarschijnlijke van zoo iets gedacht had, dan had zij getracht zich wat beter op dat terrein te oriënteeren wat niet zoo heel moeilijk is. In „De Invaliditeitswet" van Mr. Groene- veld en Mr.' Stemberg vinden we over art. 20: „In dit artikel is het financiëele stelsel, hierboven onder hoofdstuk V besproken, neergelegd Daarin komt tot uitdrukking het beginsel, waarop de wetgever in 1913 zich gesteld heeft, dat de invaliditeits- en ouderdomsverzekering te beschouwen is als een loonregeling, waarbij de middelen tot dekking der kosten een deel van het loon opgebracht moeten worden doot aen, die bij die loonregeling betrokken rijn, derhalve werkgever en arbeider. Aan gezien de Staat bij die loonregeling niet betrokken is, behoort de Staat in de kos ten der verzekering niet bij te dragen; op dien grond verklaarde de Regeering zich tegen een blijvende bijdrage. De jaarlijk- sche bijdrage door het Rijk gedurende 70 jaar te verleenen, strekt mitsdien slechts tot dekking van het tekort op den inkoop ln de verzekering van het tegenwoordige geslacht (van de verzekerden boven 35 jaar A. J, L.}. De bijdrage van den Staat werd inge volge de berekeningen van Prof. Kluyvet gesteld op 10.000.000 's jaars, bestaande uit een bedrag van f 8$800.000 's jaars ter dekking van de contante waarde van het tekort, in totaal geraamd op 239.455.000 en een bedrag van f 1.200.000 voor admi nistratiekosten. Tengevolge van het invoe ren van een recht op weduwenrente in de wet, het verlagen van den leeftijd, waarop de ouderdomsrente ingaat en het stellen van de ouderdomsrente gedurende het overgangstijdvak op 3.stijgt het te kort op den inkoop in de verzekering van 't tegenwoordig geslacht tot 524.303.000, tengevolge waarvan de jaarlijksche bijdra ge gedurende 75 jaar, met inbegrip van de administratiekosten 21.500.000 zal bedra gen." Tot zoover de toelichting op art. 20 der Invaliditeitswet en wat beoogt nu het wets- onwerp? Niets anders dan een jaar uitstel van betaling van deze 21.5 millioen, vermin derd met de kosten voor administratie. De 75 stortingen bestaan zooals voorheen en het is dus geen wonder, dat tegen een dergelijken maatregel, die destijds genomen is, om ook hen die de 35 jaar reeds gepasseerd zijn te helpen, niet opgetornd wordt. Men kan natuurlijk voorstander zijn van een hoogere uitkeering, maar dat heeft niéts te maken met het ingediende wetsontwerp. Dat deze gelden nipt zijn bedoeld als een spaarpot zal nu wel duidelijk zijn, waarmede dan ook de geheele redeneering van bezui niging op leger en vloot, opruiming van de partementale rompslomp, verlaging van rente e.d., haar grondslag verliest. Dat zijn heel mooie onderwerpen, maar kunnen bij dit wetsontwerp moeilijk onder gebracht worden. Ik heb gemeend goed te doen op dit mis verstand te wijzen, want het kan onze so ciale verzekeringen niet ten goede komen, wanneer zich daaromheen allerhande legen- de's zouden gaan vormen. A. J. L. HERZIENING UND KEIN ENDE. Onder bovf st md opschrift bespreekt de Ned. Nijven.ud de voortdurende wijzi gingen in onze Arbeidswet waardoor dan vele werkgevers den tel kwijt zouden raken. Nu kan men inderdajd van oordeel zijn, dat de wijzigingen welke er sinds 1919 in de Arbeidswet zijn aangebracht, voor hen die de bepalingen dier Wet moeten naleven eenige moeilijkheden opleveren. Waarom niet Maar men mag er toch wel bij beden ken dat het steeds wijzigingen zijn die door de werkgevers zijn aangevraagd en het ariikel lezende ontkomt men dan ook moeilijk aan den indruk, dat het bezwaar minder gaat te gen de aangebrachte wijzigingen als zoodanig, dan wel tegen het feit dat deze niet vèr ge noeg gaan. Zoo althans versta ik de verzuchting dat met al die wijzigingen geen afdoende regeling is verkregen, die dan zou bestaan in een zoo danige wetswijziging, dat zoo noodig 10 uur per dag en 56 uur per week kan gewerkt worden. Heel grootmoedig voegt de Ned. Nijverheid er dan aan toe, dat het niet de bedoeling is om een 10 urigen arbeidsdag zonder meer te verkrijgen, of dat zij elke inmenging van de Overheid in deze aangelegenheid princi pieel afwijst, maar dat moet beperkt blijven tot het voorkomen van exessen, waarvan men niet kan spreken wanneer gedurende een zekere periode 10 uur gewerkt wordt. Het lijkt me niet ongepast naar aanleiding hiervan eenige opmerkingen te maken zon der nochtans mijzelf te scharen bij de„weinig vriendelijke critici" die het Verbond in de schoenen willen schuiven, dat het „overal en te allen tijde 10 uur per dag en geen mi nuut minder gewerkt zou willen zien 1en zonder te behooren tot hen die van den 8 urigen arbeidsdag een afgod willen maken. Bij al de waardeering die ik voor een derge lijken arbeidsdag koester, kan ik er inkomen dat onder bepaalde omstandigheden een langere arbeidsdag de voorkeur verdient. Maar hoe wil de Ned. Nijverheid ruimte laten om gedurende een zekere periode 10 uur te werken zonder dat er misbruik van gemaakt wordt? Laten we maar aannemen, dat het Verbond waarvan de Ned. Nijverheid de spreekbuis is, bereid zou zijn om te zorgen dat in eigen boezem geen onnoodig gebruik dus mis bruik van een dergelijken maatregel zou ge maakt worden men moet op d.'t terr i i toch wel een vreemdeling in Jerusalem zijn om niet te weten, dat in minder dan geen tijd de norm van 8 uur naar een van 10 uur zou zijn ver legd. En waar is dat noodig? Dat alleen kan maar beteekenis hebben zoolang de werkgevers in algemeenen zin gesptfcken bezwaar maken om overeenkom stig het bepaalde in art. 28 der arbeidswet met de vakvereenigingen oveil:g te pligen. Zou men daartoe komen dan biedt de Ar beidswet ruimte genoeg om een behoorlijke regeling van den arbeidsduur te verkrijgen en gesteld zelfs dat ook dan nog behoefte tot verruiming zou bestaan, dan zou- wanneer dat geheel in overleg met de vakvereeniging ging, nog wel wat te bereiken zijn. Maar dat is juist het vreemde in deze geheele geschiedenis men beweert herhaal delijk, dat de arbeiders zélf begeeren langer te werken, maar indien dat waarheid zou zijn, dan is er op den duur geen vakvereeni ging, die wanneer met haar maar overleg wordt gezocht haar medewerking tot een voor het bedrijf passende regeling zou kunnen weigeren. Doch dat overleg wil men juist niet ^het geen toch de eenigst denkbare methode is om een voor elk bedrijf passende regeling te verkrijgen, zonder dat anderen er mis bruik van maken. Als het waarheid is en waar de Ned. Nijver heid het zoo stellig zegt moeten we dat wel aannemen dat zij er geen bezwaar tegen heeft om 8, 7, of zelfs 6 uur per dag te wer ken indien zulks mogelijk is, dan moet zij ook het overleg willen in art. 28 van de Arbeidswet bedoeld, waardoor ruimte ge noeg verkregen wordt om in de behoefte van de bedrijven te voorzien en mocht het blijken dat er nog moeilijkheden overbleven, dan was er altijd nog verder te praten. In elk geval zou er heel wat meer te berei ken zijn dan met een verminking van de Wet, waardoor de oude anarchie op dat ter rein zou terugkeeren en waardoor tevens de verwijdering tusschen werkgevers en werkne mers nog grooter zou worden. A. J. L. VAN HET EENHEIDSFRONT NAAR DE GEVANGENIS. In „Het Volk" van 17 November komt het volgende bericht voor, afkomstig van den persdienst van het I. V. V. De dag waarop de internationale een heid der vakvereenigingen tot stand komt, zal de zegepraal der Profintern. (Roode V akvereenigings-Intemationale) brengen. Zoo luidt het opschrift van een artikel in de officieele Kommunistische „Interna tionale Pressekorrespondenz". Uit het artikel zelf lichten wij de volgende zin snede Het eenheidsfront is voor het pro letariaat een kwestie van leven of dood Daarom bestaat de belangrijkste taak van het proletariaat in de komende maanden in intensiever! arbeid en strijd voor de eenheid. De dag, waarop wij dit doel zullen bereiken, zal door ons als dag van de zegepraal der Profintern. en der Ok toberrevolutie worden beschouwd. Het is bekend, dat men over het alge meen bij het I. V. V. nu niet zoo bijstér is in genomen met het Russische eenheidsfront, maar desondanks de onderhandelingen met „Waarde Kameraden" niet durft of wil ver breken. Het moet dan ook erkend: „Er zit wel perspectief in deze communistische bewe ging." Afgezien van de openlijk afgekondig de „cellenbouw", toonen de Russische vrienden ook een zeldzame waardeering voor de inzichten van anderen, die van de socialis'en niet uitgezonderd. In hetzelfde nummer van „Het Volk" wordt weer eens aandacht daaraan geschon ken en een brief besproken, die in vele exemplaren onder de arbeiders van Moskou is verspreid, afkomstig is van een arbeiders groep en door publiciteit een einde hoopt te maken aan de gruwelen, door Russische overheidsorganen aan de arbeiders meest socialisten gepleegd. Zij protesteeren tegen de behandeling, die de gevangen arbeiders in Georgië onder- gaan. Niet alleen, dat ze aan een hongerkuur „■n'-deri ordorworoen maar men weigert bun zelfs te geven wat door kennissen van de slachtoffers wordt toegezonden. „De gevangenen worden in de gevangenis- evem rfomnrfeld en rfesla^en «taat er letter lijk, kortom, men staat verbaasd over de wreedheid, waarmede van overheidswege de meen in a van „andersdenkenden wordt „geëerbiedigd". Het aantal gevangenissen is dan ook on voldoende om allen behoorlijk" onderdak te verschaffen, zoodat kazernes en andere groote gebouwen benoodigd zijn om al die pn':+ieke misdaditfers op te nemen. Bij het overbrengen van de eene naar de andere gevangenis past men vaak de even goedkoope als eenvoudige methode toe, om ze maar gewoon neer te schieten. Dat is dan het echte, zuivere socialisme, waarbij die gewone S. D. A. P.-ers bij ons nog maar onnoozele prutsers zijn. 7nodat men er. apes biieengenomen toch paf van moet staan, hoe de voormannen van het I. V. V. nog een postzegel over heb ben voor dergeliike kameraden". Maar men verwondert zich toch nog méér, als men bedenkt, dat de socialisten maar niet in zien, dat zii zelf den weg bereiden voor de zegepraal der communisten. TV eeni<is'te methode nn' den invloed van Moskou te ontgaan is gelegen in een bre ken met het verleden en dus de verlooche ning van den klassenstrijd met de daaraan denaard rfaande ophitsing. Dat kunnen ze toch nooit van de com munisten waarvoor nu eenmaal niets tc drl is winnen en practisch is er vo-ral voor de vakbeweging met dien klas senstrijd trch niets aan te vangen. Dat onder inde., zij dagelijks, maar h't spreekt nog duidehiker bij het streven naar bedri'fsorganisatie. die in welken vorm men haar ook denkt de tegenovergestelde pool van den klassenstrijd is. De laatste maakt de eerste onmogelijk en men baant bovendien den weg voor de „waarde" kameraden uit Moskou. Via het eenheidsfront in de gevangenis of aan den paal; waarlijk er zit wel perspec- tief in! Zoodat zelfs de socialisten en zeker de socialistische vakbeweging tot het inzicht zou kunnen komen, dat al wat mogelijk is. gedaan moet .vorder om den haat en d„ on tevredenheid over al'es en nog wat weg te nemen Inolaats van haar maar steeds aan te wakkeren. Waar dan nog bij komt, dat men zoo zachtles aan ook in de socialistische vak beweging wel tof de erkenning moet komen, dat do beweging niet wordt naarmate er meer ontevredenheid heerscht, want was dèt het geval, den leefden we ste'lig op vakvereenigingsgebied in een tijd vak vaö hoogconjunctuur A. J. L. BAKKERSiyACHTARBEID. Het orgaan van onzen R. K. Bakkersge- zellenbond neemt een artikel over van den heer Jac. v. Oosterom, secretaris van den R. K. Bakkerspatroonsbond te Rotterdam en voorkomende in de „R. K. Bakker." „Bij ons, dat is in Rotterdam, staat vast, dat we in geen geval den nachtarbeid weer terug mogen hebben. We weten te goed wat het is. Maar dan oor alle actie, die wanneer ze verlengd wordt, ons dien ongewenschten toestand weer terug bezorgt, vermeden. Geeft men den patroon de vrijheid, om 's nachts te werken, dan zullen er zijn, die daar gebruik van maken en door de minder nauwkeurige controle op de naleving van 't verkoopverbod, zullen ook anderen gedwon gen worden in den nacht te gaan werken of het hun personeel/te laten doen. De Nederl. Bakkersbond vraagt immers al voor bakke rijen waar gezellen werken (twee is dus al genoeg) drie uur voorarbeid. Is het dan niet beter 's avonds maar te beginnen, dan be hoeven ten minste de vrouwen van nacht- slaven haar nachtrust niet te onderbreken, wanneer de man, die om een of twee uur na middernacht op zijn werk moet zijn, als een dief in den nacht zijn huis verlaat. krijgen dan weer al de ellende aan den nachtarbeid verbonden. Neen, in den catechis mus voor den katholieken patroon staat nog steeds, dat wij den gezellen een menschwaar- dig bestaan moeten mogelijk maken. Daarom alle actie, die al is 't slechts in de verte een perspectief opent, waar de nachtarbeid weer te voorschijn komt, dient geweerd. Alleen vragen wij voor hen, die het nog niet heb ben, een aanvangsuur van vijf, maar ook an ders niets." Het deed ons natuurlijk deugd, betoogt bo vengenoemd orgaan, dat de Rotterdamsche leden van den R. K. patroonsbond zich zoo beslist verklaarden, tegen het drijven naar wederinvoering van den nachtarbeid. Als maar eenmaal de oogen open gaan, zullen er wel meer patroons in de gaten krij gen, wat eigenlijk de door de patroonsbon den gevoerde agitatie tot gevolg zal heb ben. Want in tegenstelling met de houding door de R. K. Rotterdamsche patroons aangenomen, heeft het centraal bestuur van den Nederlandschen Bakkersbond besloten, een schriftelijke stemming te laten houden over de vraag, of de leden van dien bond voor of tegen patroons vrijheid in de bakkerij zijn. Dat is nu de bond, die in 1916 in zijne centrale bestuursvergadering besloot met 68 stemmen voor en 2 tegen, stappen te doen om afschaffing van nachtarbeid te verkrijgen En nu.op de meest slinksche en sluwe wijze de gezellen den nacht weer in wil sturen. JUBILE-REIS ROME 1925. Men deelt ons mede Zooals reeds is gemeld, werd eenige maan den geleden door Mgr. Diepen als secretaris der vergaderingen van 't Doorluchtig Neder- landsch Episcopaat aan den voorzitter van het Comité van Nederlandsche Bedevaarten namens het Doorluchtig Episcopaat de vraag gericht, of het Comité der Bedevaarten be reid zou zijn een Nederlandsche bedevaart te organiseeren in het Jubiléjaar 1925. Te vens zou dan naast het bestaande comité worden benoemd een eere-comité. Bovenbedoeld Comité verklaarde zich bereid. Dientengevolge werd officieel dit Comité aanvaard door het Pauselijke Comi- tato Centrale per 1' Anno Santo te Rome en als Nederlandsch Comité benoemd. Het Comité bestaat uit de volgende hee- ren Mgr. A. Mutsaers, 's-Hertogenbosch, pre sident. J. J. de Graaf, deken, Delft, vice-president. Jos. Steinweg, Delden (O.), directeur. Ernest Laane, Bergen op Zoom. Mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht. Jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, 's- Gravenhage. H. A. P. C. van der Waarden, deken, Almelo. J. H. B. J. Looijmans, rector, Breda. Mr. Frans Teulings, 's Hertogenbosch, secretaris. P. C. Windhausen, pastoor, Molenberg (Heerlen.) Jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, Delft. Dit Comité is onmiddellijk aan het werk gegaan, vooral daar eene reis naar Rome in 1925 op verschillende moeilijkheden zou stui ten men denke aan logies-gelegenheden enz. Daarom kon het Comité tot nu toe nog reizen wil deratie van Dioc. R. K. Werkgeversvereni gingen, te Bergen op Zoom. Mr. H. van den Biesen, te Breda. E. Beukers, S. J. Provinciaal, 'sGravenha- ge- Jhr. mr. L. von Fisenne, president van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeni- ging, te Rijswijk (Z. H.) Charles Frencken, voorzitter van den R. K. Middenstandsbond op federatieven grond slag te Oosterhout. O. M. P. Haffmans, te Helden (L.) Mr. J. M. J. E. Heerkens Thijssen, te Haarlem. H. Hermans, president der Federatie van R. K. Volks en Werkliedenbonden, te 's- Gravenhage. Mag. G. de Langen Wendels, Rector - Magnificus der R. K. Universiteit te Nijme- £en. Mr. P. H. Loeff, te 's Hertogenbosch. H. Middendorp, te Uithuizen (Gr.) F. van Schaeck Mathon, Nijmegen. Mgr. C. van Son, deken Nijmegen. Th. Verheggen, voorzitter van den Nederl. Boerenbond, te Buggenum (L.) Z. Excell. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, baljuw der Malthezer Orde, te Arn hem. Mr. J. Wierdels, te Nijmegen. Deze bedevaart hoopt te Rome te zijn in de tweede helft van Mei 1925 en wel tusschen 16 en 25 Mei van het volgend jaar. Zij zal naast de officieele groep I worden geleid door een groep II, die bijzonder be oogt de Missietentoonstelling en een groep III voor degenen, die, om welke reden ook, een kortere reis willen maken. De bedevaart zal dus bestaan uit drie groepen. Groep I, wier reis zal duren plm. 21 da gen, met verblijf van tien volle dagen in Ro me. Groep II, wier reis zal duren plm. 17 dagen, met verblijf van zes volle dagen in Rome. Groep III, wier reis zal duren 12 dagen, met een verblijf te Rome van vijf dagen. De hoofdleiding der drie groepen staat on der het officieele Nederlandsche Comité. Daarbij staat vast dat alle pelgrims gezamen lijk de audiëntie van Z. H. den Paus zullen bijwonen en ook de plechtigheid der Heilig verklaring van den Z. Petrus Canisius, als deze werkelijk zal geschieden (wat nog niet met zekerheid, maar wel met zeer groote waar schijnlijkheid kan worden vastgesteld.) Groep I zal staan onder onmiddellijke leiding zoo op reis als te Rome van het officiee le Comité. Groep II onder onmiddellijke leiding van het Comité der Missioneerende Orden en Congregaties in Nederland. Groep III onder onmiddellijke leiding van een comité voor deze groep samengesteld. Gaarne hadden wij reeds nu gemeld de juiste kosten der deelname aan elk der drie verschillende groepen. Dit is practisch op 't oogenblik onmogelijk, daar de onder handelingen met de Italiaansche spoorwegen in zake de tarieven door het Centraal Ro- meinsche Comité gevoerd nog niet geëindigd zijn. Wij zullen de opgave der reiskosten kun nen mededeelen na 10 December a.s. Daar vanwege de enorme drukte te Rome in 1925 reeds nu voor logiesgelegenheid al daar moet gezorgd worden, op gevaar af, an ders niet alle pelgrims te kunnen logeeren, zal het Comité zorgen voor het logies der drie groepen. Opdat niemand der drie groepen te leur worde gesteld, moet reeds aanstonds zooveel mogelijk gezorgd worden en richten wij tot alle pelgrims, die de Nationale Ne derlandsche Bedevaart denken te vergezellen het dringend verzoek zich voorloopig aan te melden. (Men lette er dus op, dat wij thans spreken tot allen, die het plan hebben de Bedevaart te vergezellen tot iets defini tiefs verplicht dit niet.) lo. Allen, die het plan hebben de Bede vaart te vergezellen, kunnen zich opgeven als volgt a. In groep I willende reizen geve men zich reeds nu op bij den President, Mgr. Mutsaers, pastoor, 'sHertogenbosch, of bij een der leden van bovengenoemd Algemeen Comité. b. Voor groep II geve men zich reeds nu op aan een der Paters van eene Missioneeren de Orde of Congregatie naar eigen keuze. C. Voor groep III geve men zich reeds nu op bij het bureau van het R. K. Werklieden verbond, Drift 1012, Utrecht, of bij het bureau van den Ned. R. K. Boeren-en Tuin- dersbond, Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhage. 2o. Eenieder, van welken stand ook, kan vrij de keuze doen in welke groep hij of zij geen vast plan uitwerken en dit meedeelen. Gestreefd moest naar een middel om zoo veel mogelijk Nederlandsche katholieken van alle standen aan de jubilé-bedevaarten te doen deelnemen, ook met het oog op het h lofddoel het Jubilé 1925, en daarnaast de internationale Missietentoonstelling namens de Propaganda Fide te Rome en, als deze zou geschieden, de heiligverklaring van den groo- ten zoon van Nijmegen, den Zaligen Petrus Canisius. Met deze verschillende omstandig heden voor oogen werd het volgende eere comité samengesteld Zijne Excellentie Mgr. Cesare Orsenigo, Aartsbisschop van Ptolemais, internuntius van den H. Stoel, té 's Gravenhage. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht., Z. D. H. Mgr. Augustinus Callier, Bis schop van Haarlem. v Z. D. H. Mgr. Petrus Hopmans, Bisschop van Breda. Z. D. H. Mgr. Laurent Schrijnen, Bis schop van Roermond. Z. D. H. Mgr. Arnold Frans Diepen, Bis schop van 's Hertogenbosch. Zijne Excellentie Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, gezant van de Nederlanden bij den H. Stoel, te Rome. Mgr. dr. B. Eras, Huisprelaat van Z. H. en procurator van H. H. D. D. Nederland sche Bisschoppen te Rome. J. P. J. Asselbergs Cz., voorzitter der Fe- 3o. De reis van groep I zal omvatten le en 2e klasse reis van groep II 2e en 3e klasse reis en van groep III ook 2e en 3e klasse reis. 4o. Zij, die reizen in groep I, zullen daar naast vrijheid hebben te kiezen, in welke klas men ook reist, om te logeeren in een hotel le of 2e klasse in groep II in welke klrs men ook reist om te logeeren in een hotel 2e of 3e klasse en in groep III, in welke klassen men ook reist om te logeeren in een hotel 2e of 3e klasse. 5o. Men wordt verzocht daarenboven te melden met hoeveel personen men wil lo geeren op dezelfde kamer in één hotel. Men lette erop, dat eenieder vrij is te lo geeren, waar hij of zij wil, maar dat 't Comité alleen verantwoordelijk is voor hotels door het Comité aangewezen. Ook denke men er aan, dat het getal logiesgelegenheden beperkt zal zijn. Hiermede meenen wij voorloopig te kunnen volstaan en zullen wij na 10 December de prijzen zoo spoedig mogelijk melden. Reeds nu wordt bepaald, dat zij, die zich aanmel den, hetzij reeds thans dan wel na 10 Dec. a.s. eerst in de éérste week van April 1925 't bepaalde geldelijk bedrag zullen moeten storten. Een uitvoerig program voor de drie groe pen zal ook begin December worden gepu bliceerd. Het Comité Ned. Bedevaarten* „Maak geen drukte, Hoor, papaatje 1" Zal hij zeggen Met veel air „Door mij ben je, Wat je bent nu Door mij werd je Millionnair Nu is Jackie Nog de liev'ling Van het mode kwaal-publiek, Van het arme, Dwaze menschdom, Gansch verweeke- lijkt en ziek. Later komt een Ander „wonder" Op zijn hooge Plaats te staan. En 't is met de Prul-vereering Van het jochie Weer gedaan. P. S.fBij deze gelegenheid melden wij hun, die met het Comité de reis naar Lourdes in 1925 willen maken, dat de Nationale Bede vaart naar Lourdes in 1925 zal plaats hebben van 15 tot 24 September 1925. Besloten is, dat vanaf nu iedere pelgrim voor Lourdes zich kan opgeven bij het Secretariaat, Be gijnengang 15, Venlo en bij de Lourdessche Correspondenten, maar dat men het reisbe- drag voor de Lourdes-bedevaart 1925 eers' zal behoeven te storten in de maand Juli De burgemeester van Deventer heeft bij ch behandeling van de begrooting verklaard, dat hij zich ten sterkste zal verzetten tegen het voorstel van het college van B. en W. om op de politie f 10.000 te bezuinigen, daar hij mede op grond van het rapport van den com missaris van politie de verantwoordelijkheid voor vermindering van het aantal agenten niet op zich kan nemen. Hij zal zoo noodig een beslissing in hoogste instantie uitlokken. De Minister van Arbeid heeft aan den Nat. Woningraad mededeeling gedaan van een schrijven van het bestuur van den Bond van arbeiderswoningbouwvereenigingen in Ne derland met het verzoek er toe mede te wer ken, dat de op reeds bestaande complexen van woningwet-woningen rustende hypo theken ten behoeve van gemeenten op daar toe strekkend verzoek worden geroyeerd, op dat die complexen daarna met nieuwe hy potheken zouden kunnen worden bezwaard tot het verkrijgen van nieuw bouwkapitaal. De Minister heeft op dit schrijven geant woord, dat de studiecommissie uit den Wo ningraad zooveel mogelijk op het kapitaal, dat thans voor woningbouw beschikbaar is, zooveel mogelijk ten behoeve van den ver- eenigingsbouw de hand wenscht te leggen. Voor den particulier zal hypotheek vrijwel niet meer te krijgen zijn, wat natuurlijk moet leiden tot ontreddering van den particulieren bouw en stijging der hypotheekrente. Ook voor het door de commissie geopperde se cundaire plan geldt dit bezwaar. Naar de overtuiging van den Minister zal een behoorlijke woningvoorziening, ook voor de valide arbeiders, alleen mogelijk zijn door de medewerking van een krachtige particu liere bouwnijverheid, waarom de Minister meent, dat de voorstellen niet zijn te aan vaarden. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, tengevolge van de invoering van de Reichsmark als wettig betaalmiddel in Duitschland, de bedragen der postwissels, der kwitanties, der met ver rekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde, alsmede der verrekenpakketten, in het ver keer met Duitschland voortaan niet meer zullen zijn uitgedrukt in papieren marken, doch in Reifchemarken. De waarde van een Reichmark is gelijk aan die van een billioen papieren marken. De voor de herleiding der bedoelde be dragen te bezigen koers is voorloopig vast gesteld op 1 Reichmark is f 0.62. Het maximum bedrag voor postwissels voor kwitantiezendingen en voor met ver rekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde, naar Duitschland wordt gesteld op 8000 Reichsmark dat voor de genoemde zendin gen, in de richting uit Duitschland op f500. Paketten naar en uit Duitschland kunnen met verzekeringsbedragen van resp. ten hoog ste f 500 en 800 Reichsmark worden belast. Donderdagmorgen is op het vliegveld Waalhaven weer proefgevlogen met het nieu we Baby-vliegtuig van de firma Pander, Het toestel werd voorgevlogen door luit. Eikerbout. Aanwezig waren o.a. Admiraal Zeeman, Schout-bij-nacht Sluis, voorts eeni ge heeren van het departement van Water staat nl. Aller, Steensma, De Bruine en een escadrille marine-landvliegtuigen, dat van de Kooy was gekomen. Ook waren aanwezig de beide constructeurs de heeren van der Kwab en Slot. Nadat luit. Eikerbout het toe stel had ingevlogen werd nog gevlogen door luit. de Bruine van het Dep. van Waterstaat en door eenige officieren van het escadrille. Allen waren over het toestel uiterst tevreden. Uit Londen wordt gemeld: Officieel wordt gemeld, dat thans defini tief is besloten, dat vice-maarschalk Sir Sefton Brancker, directeur van den parti culieren luchtvaartdienst, Donderdag a.s. Londen zal verlaten voor een vlucht naar Indië. Hij zal daarbij gebruikmaken van een 50 P.K. Havilland. Het doel van de vlucht is tweeledig. Ten eerste zal de mogelijkheid van een overland-vlucht naar Indië worden nagegaan, ten tweede zal Brancker confe- reeren met de Indische regeering over het vestigen van een basis ten behoeve van den voorgenomen dienst voor luchtschepen op Indië. De vlucht zal gemaakt word via Pa rijs, Berlijn, Warschau, Boekarest, Constan- tinopel, Angora en Fransch Syrië en verder waarschijnlijk via Bagdad. De duur van de geheele route wordt op 5 weken geschat. De verbinding met Indië per luchtschip zal waarschijnlijk eerst over twee jaar tot stand komen en men denkt er zelfs over de ver binding te verlengen tot Australië. Jackie. Jackie Coogan s het jochie, Dat speelt voor de Bioscoop Als een film van Hem gespeeld wordt Is er haast geen Plaats te koop. Is een aardig, Guitig ventje Niemand, die dat Tegenspreekt, En het kijken Naar zijn grappen Is iets waar geen Kwaad in steekt. Wel is 't jammer, Dat om 't geld men Zoo'n klein broekie Exploiteert, En het malle, Weeke menschdom 't Knaapje als een God vereert. Toen 't bekend werd, *Dat de jongen In 't publiek zich Toonen ging, Vloog er door de Heele werld Een ontroerings siddering. Kranten plaatsten Tal van foto's, Maakten van zijn Komst gewag. Heel de wereld pers in actie Met berichten Dag aan dag. Jackie Coogan Zou verschijnen Met zijn eigen Levend lijf 't Fillem-wonder En de „goudmijn" Van het bios- koop -bedrijf Dweepend-smachtend Werd zijn komste Door het menschen- dom verbeid. Dagen, uren Ging men tellen, Véél te langzaam Kroop de tijd. En toen eind'lijk Jackie Coogan Met den trein kwam Aangestoomd Was de stad, wie D'eer te beurt viel, Met nieuwsgierigen Overstroomd. Aan 't station 'n Deputatie Of 't de komst des Konings gold Miss'lijk was het Hoe door menschen Met het ventje Werd gesold. Rijtuig-stoet en Bloemen, kransen Juichen, juub'len, Woest gedrang Fotografen, Film-opnemers, Spietsen houden, Feestgezang. Dichte drommen Om het rijtuig, Dat naar 't grootst ho tel hem bracht, en ook dé ar werd Toen het baasje Officieel nog Opgewacht. Speelgoed, lekkers, Heele vrachten, Lei men aan zijn Voetjes neer Audiënties, Vele uren, Hoog bezoek nog Keer op keer. Zeven kamers, Heel gerieflijk, Waren voor hem Ingericht Alle eer hem Te bewijzen Achtte men zich Dure plicht Journalisten, Heele zwermen, Vroegen om een Onderhoud Schreven ailes IJv'rig op, wat Hen door Jack werd Voorgekau*"», 't Volk trotseerde Zon en regen, Gure wind en Avond-kou, Om te wachten, Of het „wonder" Zich nog eens ver- toonen zou. Veertien menschen Moesten zorgen, Dat aan Jack niets Overkwam Of ie slaap had, Niet te moe werd, Trek had in z'n Boterham. Op een dag kwam Een commissie Aan 't hotel ter Huldiging. De lakei zei Echter plechtig, Dat het deze Keer niet ging. Jackie moest z'n Kamers houden, Jackie had te Veel gesnoept Kon voorloopig Niet ontvangen. 't Kind had in z'n Broek ge.... Dwaze menschheid Dwaze ouders, Die hun kind zóó „Laten gaan." Wat aan Jackie Wordt bedorven Maakt men nooit meer Ongedaan. 'k Maak me sterk, dat Later 't ventje Aan zijn ouders Wetten stelt, En nog heel bru taal zal zeggen „Wie verdiende Al dat geld??" Dan is van het Lieve ventje Al de glorie Afgelikt Jackie Coogan Is dan langzaam In z'n eigen Roem gestikt. G. N. WAAROM HIJ HUILDE. Er was een millionaii gestorven, die met vee1 praal begraven werd achter den lijkstoet liej iemand droevig te huilen een bekende kwam naaj hem toe én zei tt Waar om huil je zoo Hij was toch geen familie van je?" De bedroefde: „Juist daarom huil ik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9