t ÜÉnf KssBT mI IP m Weg met het Parlement! H; VOOR PATER STAAL. m Maandag 24 November 1924 47ste Jaargang No. 15899 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De vliegtocht Nederland-Indië. Hoe Batavia de vliegers wacht. Belangstelling van de Koningin- Moeder. Vlot te Muntok geland. TE BATAVIA GELAND. Uit Batavia wordt geseind, dat de F VII heden aldaar is aange komen. De aankomst geschiedde he denmiddag 12 uur, Europeesche tijd 6 uur in den ochtend. Vlaggentooi in de Hoofdstad. Het belastingmerk. De aankomst van de Stoomboot van Sint te Haarlem. Nicolaas aan de Turfmarkt De vliegers geridderd Agenda 25 November Vliegtocht Holland-ïndië. Herinnenngsborden van „de Porceleyne Fles". i Hoe druk het was op de wal Guido-Gezelle-herdenking. De terugkeer der Pelgrims. De Hollandsche vliegers te Batavia aangekomen. Een 40-jarig jubileum Het verkeer in Haarlem. Personalia. 9 3. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarïetn, Telegraphïscb Weerbericht. De schrijver en tooneel-directeu/ Herman Heyermans Jr. die Zater dagmorgen te Zandvoort overleed. Paal aangereden. Prentkunst-veiling. Haarlemsche Kaderlandstorm- Vereeniging „Kennemeriand". Liefdadigheids-predikatie. Feestavond ten bate van het St. Rosa Patronaat. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ♦ooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 .ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Utile abonra's op dit blad zijn, in revolge ae verzekeringsvoorwaarden, JL leaen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 3 wvwU." Levenslange geiieele on "firO geschiktheid tot werken; 8 bij een ongeval met A «JCn bij verlies van een hand, i, JOC bij verlies van een CQ h™'!,!'™ "n doodelijken afloop. 8 een voet of een oog; T SfaO."* duim of wijsvinger, 1 OU, 1 Dl] verlies van een andere vinger. Bij zijn installatie als voorzitter van het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid, heeft de heer Teding van Berk bout j.l. Zaterdag een rede gehouden, welke verre uitging boven de gebruikelijke termen ♦an een gelegenheidsspeech. D nieuwe pre sident wees er op, dat de moderne eischcn ♦an socialisatie, staatsexploitatie, medezeg genschap der arbeiders in de bedrijven, ar beidswetgeving en andere uitvloeisels van »eene tot het uiterst doorgevoerde demo cratische wijze van regeeren" de producen ten kopschuw maken. De risico's worden te groot in verhouding tot de winstkansen, wat bet vestigen van nieuwe en de uitbreiding ♦an bestaande industrieën tegen houdt. In een land als het onze met een jaarlijksch geboorteoverschot van 100000 zielen, moet dat tot een ramp leiden. Hoe daarin verbe tering te brengen? Het volk moet zijn ge- zond verstand weer terug krijgen en leeren inzien, dat zijn belangen beter gediend wor den door energiek meewerken aan het door bet particulier initiatief geleide productie proces dan door het najagen van boven be doelde „marxistische utopieën." Van het parlement, grootendeels economisch niet geschoolden afhankelijk van de kiezersmassa, is de juiste oorlichting niet te verwachten. Deze scholing zal moeten komen van meer onafhankelijke lichamen als Kamers van Koophandel, Maatschappij van Nijverheid en dergelijke. Aldus in het kort de gedachtengang van bovenbedoelde rede. De ideeën zijn niet nieuw, maar in dezen openlijken vorm worden zij niet iederen dag Uitgesproken. En wat vooral aandacht ver dient is het op zij schuiven van het parle ment, van den modernen staat, als beharti ger van het algemeen belang. Aan die hoe langer hoe meer veldwinnende meening, dat de wetg vende lichamen in den Haag het economisch leven in zijn groei eer belem meren dan bevorderen en dat naar andere leidende krachten tot in standhouding en bevruchting van het nationale leven moet worden uitgezien, kan niet voldoende aan dacht worden gewijd. Te meer, omdat de klachten over het ontoereikende van ons parlementaire stelsel waarlijk niet alleen uit de kringen van de Maatschappij van Nijver heid en soortgelijke komen. Ongeveer op hetzelfde oogenblik, dat de heer van Berk hout boven gememoreerde rede uitsprak, werd te Amsterdam een buitengewoon con gres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen gehouden en hield de voorzitter, de heer Stenhuis een inleiding over de reorganisatie van den Hoogen Raad van Arbeid. In dat betoog werd de in arbei derskringen bekende onvoldaanheid met deze schepping van minister Aalberse uitge sproken en een dusdanige hervorming ge- ëischt, dat de Hooge Raad van Arbeid lang zamerhand wordt een economisch parle ment, minstens een lichaam, dat recht streeks aan de Staten Generaal en niet aan den Minister adviezen geeft en een schakel is tusschen de verschillende vakbewegings- stroomingen en de wetgeving. Schijnbaar moge dit streven het tegenge stelde zijn van wat de nieuwe voorzitter Van het Haarlemsche departement der Mij. van Nijverheid wil; langs een omweg komen beide Sprekers tot dezelfde conclusie. Ook Stenhuis n.m. haalt zijn schouders op voor het parlement, waar naar zijn inzicht enkel „formeele democratie" betracht wordt. Een der debaters vatte Stenhuis' streven om de economische leiding meer bij de vakbewe ging dan bij de politiek onder te brengen, samen in deze leus: „weg met het politieke parlement, of anders: laat het ons denatu- reeren tot een praatcollege." Weg met het parlement! Dat zou dus lang zamerhand de strijdkreet worden van werk gevers en werknemers, al beoogen beiden dan een ander doel en willen de eersten op de parlementaire ruïne enkel „het particu lier initiatief" herstellen en de anderen daar op een wetgevend lichaam doen oprijzen van vertegenwoordigers uit de vakbeweging. 'tls goed om tijdig in het licht te stellen, dat beide strevingen een destructief karakter hebben, dat verlegging van het zwaartepunt der wetgevende macht naar niet parlemen taire lichamen slechts kan uitloopen op groo- tere verwijdering tusschen de verschillende klassen der maatschappij en op den duur on eindig veel grooter teleurstelling zal bren gen dan het parlement, waarvan jnen zich Ou zoo alkeerig toont. Met al haar onmiskenbare onvolmaakthe den is immers de Tweede Kamer in vele op richten nog en samen bindende kracht, waar de verschillende stroomi gen langs den weg van natuurlijke vertegenwoordiging tot haar recht komen. Iedere verzwakking van het Parlement drijft de klasse- en belangentegen stellingen hoe langer hoe meer op de spits in plaats van verzoening en samenwerking te bevorderen. De politiek immers, zooals zij in den dêmocratischen regeeringsvorm ge voerd wordt, is de kunst van het practisch bereikbare. En heel de parlementaire historie toont, dat geen belangrijke wetten zonder compromissen van de boven drijvende par tijen, dat is van de uvergroote meerderheid der volksmeeningen, tot stand kunnen ko men. Laat men dezen orm los, dan eerst ontstaat de folie klassenstrijd, waarin alleen de brute macht beslist. De propaganda van den heer Stenhuis voor het overbrengen van dc politieke macht naar de vakbeweging, wijst er wel op, dat de scholing der massa, Welke de Maatschappij van Nijverheid voor staat, een utopie zal blijken. In een strijd met het N.V.V. zullen Mij van Nijverheid, Kamers van Koophandel en dergelijke het verliezen. Wie derhalve grieven heeft tegen het te genwoordige parlement, bedenke zich wel driemaal, wat er voor in de plaats komt, wanneer hij het bestaande stelsel nog ver der ondermijnt. Wij kunnen ons voorstellen, dat de onbevredigende resultaten der sociale wetgeving der laatste jaren naar een betera vertegenwoordiging der economische krach ten in de maatschappij doen uitzien. Zoo laat het zich verstaan, dat gewezen wordt in de richting van omzetting der Eerste Kamer in een sociale Kamer met groepsvertegenwoor- diging. Misschien ligt daar in de toekomst de oplossing voor een ontlasting van de volks vertegenwoordiging en een betere beharti ging van economische vraagstukken. In ieder geval zou zulk een oplossing langs na tuurlijken weg te bereiken zijn. Wie zich echter in de mogelijkheid van een dusdanige hervorming van onze Staten-Generaal in denkt, stuit aanstonds op tal van groote moeilijkheden. Hoeveel bezwaarlijker dan, wanneer men de oplossing op andere wijze gaat zoeken, door clandestien aan uit hun aard adviseerende colleges als Mij. van Nij verheid, Kamer van oophandel, Hooge Raad van Arbeid, Nijverheidsraad en derge lijke, parlementaire allures op te dringen Dit moet ten slotte voeren tot ontwrichting van heel het maatschappelijk leven. En waar economische bloei als eerste levensvoor waarde maatschappelijke orde heeft, zou men op deze wijze het tegendeel van het beoogde bereiken. Al degenen, die den laatsten tijd zoo ijve rig bezig zijn het parlement omlaag te halen in plaats van het in en door de kies- vereenigingen te versterken, mogen wel eens bedenken, welke de gevolgen zouden zijn, wanneer voor dat versmade parlement de aangeboden ondeugdelijke surrogaten in de plaats kwamen. BWj Een grootsche hulde in voorbereiding Voor wegverbetering 15 Compagnieën in actie. Uit Weltevreden wordt gemeld De Hol- land-Indië vliegers worden Maandagmiddag verwacht op 't nieuwe vliegterrein te Tjililitan achttien kilometer ten Zuiden van Batavia. Daar het modderige pad, dat van den hoofd weg naar het vliegterrein voert, volkomen on berijdbaar is, heeft de Landvoogd, om het auto-verkeer van de duizenden, die de vlie gers willen verwelkomen, mogelijk te maken, vijftien compagnieën infanterie belast met het in orde maken van den weg. Een grootsche hulde, waarbij ook de Land voogd tegenwoordig zal zijn,|wordt den kra- nigen vliegers aan het eindpunt van hun tocht bereid. De stad Batavia is reeds in vlaggentooi, terwijl met koortsachtige spanning de nade ring van Van der Hoop en zijn tochtgenooten wordt gevolgd. Dinsdagavond zal in den Dierentuin de al- gemeene huldiging plaats vinden. De Minister van Waterstaat heeft gister middag aan de bemanning van het vliegtuig „F VII" telegrafisch gelukwenschen gezonden met de behouden aankomst op Ned-Indisch grondgebied. (Corr.-Bur.) Naar aanleiding van de gelukkige aan komst der Nederlandsche vliegeniers te Me- dan, hebben verschillende zaken en particu lieren te Amsterdam de vlag uitgestoken. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft het Comité Vliegtocht Neder land-Indië van de koningin Moeder het vol gend telegram ontvangen „Ik ben verheugd over de behouden aankomst van de vliegers te Medan en wensch U daarmede geluk. Emma." Uit Medan wordt gemeld: De F. VII is Zondagochtend even na 7 uur alhier opgestegen en naar Muntok ver trokken. Onder enorme belangstelling cirkelden de vliegers boven Tandjong Balei, en werden door de verzamelde menigte met vlaggedoek toegewuifd. Het zelfbestuur liet door de ar tillerie saluutschoten lossen, de gewapende politie gaf salvo-vuur, terwijl de Chineezen als groet knalbommen lieten ontploffen. V. d. Hoop deelde nog mede, dat een es corte watervliegtuigen alleen noodig is voor Straat Soenda. Het Haagsch Aneta-kantoor kreeg van de bemanning der F. VII uit Muntok bericht, dat zij daar na een mooien tocht behouden zijn aangekomen. De landing geschiedde vlot en alles is wel aan boord. De F. VII vertrekt Maandagochtend ver moedelijk om 7 uur uit Muntok en vliegt over Palembang, waar 't toestel omstreeks 8 uur wordt verwacht. Boven Telok Betong (residentie aan Sumatra's Westkust), is het om bij tienen en verder gaat het dan over ,Dwas-in-den-weg" (eiland in Straat Soenda). De „Wega" zal daar ligplaats nemen. De resident van Telok Betong zal naar Muntok de weersgesteldheid seinen. Een escorte- esquadrille van 7 vliegtuigen uit Bandoeng, dat bestemd is Maandag het Fokker-vlieg tuig tegemoet te vliegen,beeft Zondagmor gen boven Batavia gecirkeld. AMSTERDAM, 24 Nov. Ter gelegen heid van de behouden aankomst van de F 7 in Batavia werd tevens van alle open bare gebouwen in de Hoofdstad gevlagd. Ook vele particulieren staken de driekleur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigïng Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags vaD 23 uur Donderdags van t 2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Wederom is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen, en het rijwiel in beslag ge nomen van, een wielrijder die reed zonder dat zijn rijwief voorzien was van een belas- tingmerk. Yri.i Vt uit, terwijl verschillende auto's vlaggetjes meevoerden met het opschrift: Holland Indië. Wij vernemen verder, dat burge meester de Vlugt namens het Gemeente bestuur van Amsterdam, aan den leider van den vliegtocht NederlandIndië, den vliegenier van der Hoop te Batavia een telegram heeft gezonden, waarin hij de vliegers hulde brengt met de behouden aankomst. Men seint ons uit Den Haag: De te Batavia aangekomen vliegers: van der Hoop is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, van Weerden Poelman tot ridder in de Oranje Nassau Orde en de méchanicien van den Broeke, is begiftigd met de gouden eere-medaille der Oranje Nassau- Orde. Het Ministerie van Waterstaat vlagt. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Bouwvak- bond 8 uur Leden Post en Telegraaf 8 uur Handels- en kantoorbedienden 8 uur Ledenvergadering Spoor en Tram 8 uur Knipcursus 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Reddingsbri gade kwart over 8 uur Zangverecni- ging „Excelsior" 6 uur Collectanten „St. Jozef" kwart over 8 uur Leden R. K. M. V. Parochie O. L. Vr. Rozen krans half 9 uur R. K. Bouwvakpa troons 3 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel 't Krokodilletje 8 uur. Hotel „de Leeuwerik" Lezing Jhr. J. C. Mollerus 8 uur. Vorige opgaaf 208.60 A. en M. v. d. R. 1.50 Z., 'n paar pond taai-taai 1. N. N, 2.50 Tot zekere intentie 1. Komen deze week de derde honderd vol? Dat is toch niet zoo'n groot kunststuk? De Missie kan heusch wel meer gebruiken dan 200! Van ochtend werden ons een paar exem plaren herinneringsborden getoond, door „de Porceleyne Fles" voor het welslagen van. den vliegtocht „Holland-Indië". Zoowel het groote als het kleine bord is ontworpen door den kunstenaar Leon Senf. Het groote bord veraanschouwelijkt de historische beteekenis van den vliegtocht Holland-Indië in een compositie, welke de 3 hoofdmomenten in de ontwikkeling van het verkeer tusschen Moederland en koloniën weergeeft. Aan den eersten tocht der Hol landers naar Indië in 1597 wordt herinnerd door een oud-Hollandsch zeilschip, aan het volgend stadium, dat der stoomvaart, welk in 1871 een aanvang nam door een stoom schip, terwijl het hoofdmotief gevormd wordt door de vliegmachine, door welk ver keersmiddel, dank zij het succes van den jongsten tocht, de verbinding Holland-Indië in een nieuw stadium belooft te komen. Het rijm in den rand: Och zeil! Och stoom, kiest vrij uw sop Ik zoek het hoopvol hooger op spreekt voor zich zelf. De randversiering be staat uit wilgenblad en palmen, beide af wisselend met water, welke motieven ©ener zijds Holland, anderzijds Indië symbolisee- ren. De compositie en de symboliek van het kleine bord stemmen met die van het groote V Ingang tusschen Kerk en Pastorie Iede ren Dinsdagavond. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89)4 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur, n.m van 25 uur Zater- dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671 R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 aur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitlenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzi'n voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. geheel overeen, behalve dan dat op dit klei ne de schepen zijn weggelaten. De alleenverkoop dezer borden is voor Haarlem en omstreken in handen der firma II. J. Lamp, Barteljorisstraat. Het groote bord zal slechts in beperkt aan tal aangemaakt worden. Vijf en twintig jaar geleden is 'leze groote Priester-Dichter naar den hemel geroepen, om daar mee in te stemmen in de lofprij zing van zijn God. Het Alleluja, het Adoro-Te, waarvan zijn dichterhart, zijn heele leven vol was ge weest, het Lauda Sion, dat zijn ziel, zijn mond en zijn pen nooit moede was geweest te zingen, zou hij voortaan voor den Troon van het Lam met de „Duizenden en Tien duizenden" aanheffen. Wat was dit opgaan naar God in den he mel voor dezen mensch, Guido-Gezelle, an ders dan een voortzetting van zijn leven hier op aarde. Maar de aarde heeft hem niet losgelaten. Dit is immérs de toets voor de waarach tigheid aan zijn lied, dat het nog altijd blijft zingen in ons, dat het ons altijd met dezelf de kracht opstuwt naar boven, al zijn er ja ren na zijn sterven voorbijgegaan. Nu, na vi;f-en-twintig jaren doet zich aller wegen de behoefte gevoelen om dezen Pries ter-Dichter te herdenken in innige piëteit, in dankbare herinnering, voor wat hij ons zoo diep uit zijn ziel geschonken heeft. Ook Haarlem wil Guido-Gezelle herden ken en wij roepen alle vrienden en vereer ders van den dichter op, zich bij hen aan te sluiten. Allen zijn welkom, vrouwen en n annen, Roomsch en niet Roomsch. Wij zijn zoo gelukkig den heer M. A. P. C. Poelhekke, die zoo diep is doorgedrongen in de ziel van Guido-Gezelle, bereid te vinden ook in Haarlem in de R. K. Universeit (afd. Vrouwenbond) te spreken over zijn geliefden Dichter. Mejuffrouw Elze Wille is zoo vriendelijk het muzikale gedeelte van dezen huldigings avond op zich te nemen. We weten, hoe de heerlijke gedichten van Guido-Gezelle onze toonkunstenaars om strijd geïnspireerd hebben. Moge de Guido-Gezelle-herdenking dan op Woensdagavond 26 November in de „Jo- zefsgezellenvereeniging", Jansstraat, velen samenbrengen om hoog literair en muzikaal genot te smaken, terwij zij een plicht van dankbaarheid vervullen jegens dezen Dich ter door „Gods Genade Namens het bestuur van den R.-K. Vrouwenbond, afdeeling Haarlem. Op het afgesproken uur, met den trein van 5.46, zijn Zondagavond de drie pelgrims naar het H. Land en Rome, de HoogEerw. Plebaan-Deken van Haarlem, L. A. A. M. Westerwoudt, en de ZeerEerw. Heeren Pastoors J. H. W. Borsboom, van Noord- wijk en H. J. M. Hafkenscheidt, te de Zilk. teruggekomen. Aan het station waren eenige parochianen aanwezig. Per auto werden de pelgrims door de WelEerw. heeren Jacobs en Bosch, kape laans der Kathedrale Kerk, van het station gehaald en daar welkom geheeten, waarna allereerst werd gereden naar het Bisdom aan de Nieuwe Gracht, om Z. D. H. den Bisschop van Haarlem te bezoeken. Om half acht was een groote schare ge- loovigen in de Kathedraal aanwezig, waar een plechtig Lof werd gecelebreerd door den HoogEerw. Heer Plebaan, met assistentie zij ner beide reisgenooten. Het zangkoor zong c.a. het Coelectis urbs Jerusalem. De Hoog Eerw. Heer Westerwoudt sprak de geloovi- gen in bloemrijke taal op gevoelige wijze toe. Hij dankte voor de gebeden, die tijdens hun reis door de geloovigen waren gestort en verhaalde met enthousiasme van de heer lijke gevoelens, die den christen en vooral den priester bevangen bij het bezoek aan de heilige plaatsen van het H. Land, van As- sisië en van Rome. Daarna gaf de HoogEerw. Heer aan de verzamelde geloovigen den Pauselijken ze gen, in uitdrukkelijke opdracht van Z, H. den Paus, naar deken Westerwoudt mede deelde. De reizigers zagen er goed uit, hoewel eenigszins verreisd. Ook Haarlem doet mee aan de hulde. Wat verwacht werd is gebeurd: „De Hol landsche vliegers zijn te Batavia aangeko men," zoo seinde Reuter hedenmorgen de wereld rond. En aan duizenden en nogmaals duizenden is dat bericht medegedeeld. Zoo goed en zoo kwaad als het gaat, ge raakte ieder Hollander in enthousiasme voor de kranige prestatie van zijn landgenooten. Spoedig woei de vlag van het gebouw der „Nieuwe Haarlemsche Courant" en het duur de niet lang of haar aankondiging was van mond tot mond gegaan. B. en W. van Haar lem hadden reeds bericht, dat, zoodra de tijding van aankomst van de vliegeniers te Batavia bekend zou zijn, van gemeentewege van de torens der gemeente de vlag zou worden uitgestoken. Dat gebeurde dan ook al heel spoedig en zoetjes aan kwamen nu ook tal van particulieren los. Er werd gevlagd, maar niet overveel. Moet ook niemand verwachten. De Hol lander, de Haarlemmer vooral, is zeer zui nig op zijn vlag. Intusschen is er alle reden verheugd te zijn. Ons Holland heeit weer eens getoond een ras te zijn dat onversaagd is, en niet terug schrikt voor hinderpalen, van welken aard ook. Óndanks het feit, dat de vliegers er gens in Turkije zaten met een defecten mo tor en dito toestel, werd toch de moed nog niet opgegeven, en van Holland uit werden er mannetjes en gereedschappen gezonden, die alles weer in orde brachten, zoodat het voorgestelde einddoel bereikt kon worden en dan ook bereikt is. Een zeldzaam jubileum herdacht vandaag mej. Trijntje de Boer. Zij was n.l. heden 40 jaar in dienstbetrekking bij de familie Van Tubergen, waarvan 28 jaar bij de familie Hoog. Thans is zij in betrekking van Mej. Van Tubergen, Wagenweg 64. Deze dag mocht niet onopgemerkt voor haar voorbijgaan, en dat is natuurlijk ook niet gebeurd. De oude getrouwe (eigenlijk is zij nog niets eens oud), ondervond van alle kanten blijken van belangstelling, waarmede haar wel betoond werd, hoe gezien zij is bij I alen, met wie ze in aanraking komt. Allereerst bedachten natuurlijk de fami lies Van Tubergen en Hoog haar gul. Van mej. Van Tubergen, waar zij thans in dienst is, ontving de jubilaresse een enveloppe met inhoud, benevens een zilveren medaille voor trouwe dienstvervulling, van de Maat schappij „Tot Nut van het Algemeen". Van de heeren Hoog kreeg zij eveneens een en veloppe met inhoud en een cadeau in boek werken. Nog gewerden haar tal van andere blijken van belangstelling, vooral ook in den vorm van bloemstukken. De feestdag werd overigens in intiemen kring doorgebracht. Naar wij vernemen, zal in een der eefst- volgende vergaderingen van den gemeente raad behandeld worden, het verkeersrap- port, betrekking hebbende op het leiden van het verkeer langs de Kennemerstraat en den Schoterweg. In de Bijzondere Commissie voor het ge organiseerd overleg tusschen Burger-Amte- naren en -Werklieden der marine is o.m. tot plaatsvervangend lid benoemd de heer H. J. Boldingh, alhier. De heer J. A. S. Doyer, zal optreden Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Achteruit. QPGAVÏ VANï Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 24 November. Hoogste Barometerstand 767.8 m.M. t« Munchen. Laagste Barometerstand 743.8 m.M. t( Stornoway. Verwachting van den avond van 24 toi den avond van 25 November. Meest matige, wellicht tijdelijk krachti ge zuidelijke tot westelijken wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk' eenige regen, aanvankelijk iets zachter. als Directeur der Hulpspaarbarak Haarlem van het N. O. G, In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half 4 is een auto op de Groote Houtbrug tegen een aldaar staanden paal aangereden met het gevolg, dat de auto werd beschadigd en de paal bij den grond afknapte. De oorzaak was dat de bestuurder, die uit Amsterdam kwam, hier niet met den weg bekend was, en naast de tramrails rijdende in de veronderstelling was, daarnaast te kunnen blijven rijden. De passagiers hebben in een ander» auto hun weg vervolgd. A.s. Zaterdag 29 November, des namid dags half 3 wordt er in de lokalen van J. H. de Bols, Kruisweg 68, alhier, een prentkunst-veiling gehouden. Tevens wordt er in diezelfde lokalen een kunsttentoonstelling gehouden. Op Zaterdag 29 November is deze tentoonstelling even wel gesloten. Zaterdag j.l. hield de Haarlemsche Kader- landstorm-vereeniging „Kennemeriand" een algemeene vergadering in de benedenzaal van dc sociëteit „De Nijverheid", Jansstraat alhier. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer P. Hoepermans, las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor. Hierna bracht de secretaris verslag uit van den eersten jaarlijkschen algemee- nen feestavond. Ook de penningmeester bracht een verslag over den feestavond uit. Daarna had de bespreking en goedkeuring der statuten en van het huishoudelijk regle ment plaats Na eenige besprekingen, die nogal tijd vorderden, werden de statuten en het huishoudelijk reglement aangenomen en goedgekeurd. Daarna werd overgegaan tot royement van een drietal leden. De rond vraag leverde niet veel bijzonders op. Gisteren werd in de kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans (Spaarne) onder allo H. H. Missen 'n liefdadigheids-predicatie ge houden door den ZeerEerw. Pater van Heel, O.F.M., Pastoor te Amsterdam, waaröa col lecte met open schaal ten behoeve der tal rijke bezochte gezinnen der St. Elisabeth's Vereeniging. Deze collecte heeft opgbracht de som van 1014. Zaterdagavond werd een feestavond gege ven ten bate van bovengenoemd patronaat, welke schitterend is geslaagd. Ongeveer kwart over 8 openden ^zich oe gordijnen en kwam een aantal meisjes om gymnastiekoefeningen uit te voeren, zooals stok, knots- en springriet-oefeningen, welke alle keurig afgewerkt werden. Daarna wer den er eenige zeer mooie rhytmische oefe ningen uitgevoerd, hetgeen een aardig ge zicht was. Een woord van hulde voor dë leidster is hier zeker op zijn plaats. Er was een korte pauze, welke zeer gezellig was en door de goede muziek werd opgeluisterd. Het tooneelstuk „Op verkeerde wegen," door mejuffrouw Molkenboer geschreven, werd goed gespeeld. De regissuese verdient allen lof. Na afloop van het tooneelstuk bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, terwijl het orkest op uitstekende wijze voor muziek zorgde. Het was een uitstekend gedaagde avond. Een woord van dank aan illen die tot het welslagen van dezen avond hebben meege werkt is zeker wel verdiend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1