'$PAARNE- I AmiAaTJE-Jt Verkeersongevallen. !N EN OM HAARLEM 40 Het nieuwe St.-Gerardusgesticht te Voorhout. Dinsdag 25 November 1924 47ste Jaargang No. 15900 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Hinderwet. Het nieuwe St. Gerardusgesticht te Voorhout. Bij eigen beheer van Uw kapitaal mist U menige goede kans van solide belegging, en boven dien nu en dan vrij wat rente, doordat Uw ka pitaal niet bij voortduring geheel rentegevend wordt gemaakt. „De Spaarne-Bank" kan U bij het beheer van Uw kapitaal op velerlei wijze van dienst zijn. Y y -r ft De Ijsbaan onder water. Personalia. Uit onze klachtenbus. Het nieuwe St, Gerardusgesticht te Voorhout. De tegenwoordige voorgevel met monumentalen ingang. VOOR PATER STAAL. De nieuwe verkeersrege ling op den hoek Schoter- wegGen. Cronjéstraat. Een schaatsenfabriek. Agenda 26 November Het 535-jarig bestaan van het Gymnasium. Sir* De in den tuin aangebouwde waranda, bestemd voor smederij en timmerwinkel. J. J. WEBER ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Het nieuwe St Gerardus.-gesticht te Voorhout. Een kijkje in de vestibule. Verkoopingen. Feestavond Spaarnwouderstraat- vereeniging. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per rege* Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Ons land is niet bijzonder rijk aan katho lieke instellingen, waar jongens van den minder gegoeden stand in de gevaarlijkste jaren van het leven van 8 tot 18 jaar kunnen worden opgenomen en waar hun behalve het gewoon lager onderwijs nog bovendien on derricht in een of ander nuttig ambacht wordt verstrekt. En zulke instellingen zijn toch broodnoodig, want juist voor de jongens van den minderen stand is een degelijke op leiding noodzakelijk. Onder de weinige instellingen, die hierin pogen te voorzien mag op de eerste plaats wel genoemd het bij velen zeer bekende ge sticht „De Heybloem", dat door de St. Aloysius stichting te Heythuizen bij Roer mond wordt bestuurd. terd. Ook al een der eischen van den tijd In de étage gelijkvloers, zijn in 't geheel 5 refters, tegelijk recreatiezalen, elk bere kend op 50 jongens, waarvan er echter slechts één tot nog toe in gebruik is. Boven, rechts van den ingang, de vroegere zgn. kleine studiezaal is een teekenzaal ge worden, waar 52 jongens tegelijk onderricht kunnen ontvangen. De vroegere kapel zal tot tooneel of bioscoopzaal worden ingericht. De slaapzalen zijn dezelfde gebleven, ter wijl de oude uitgesleten, steile trap, zooals velen die nog zullen kennen, door een nieuwe is vervangen. Eenige oude leslokalen zijn herschapen in waschgelegenheden met voetbaden, en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 Parochiale Bibliotheek (Klevcrparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Wcensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigïug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Ingekomen is het verzoekschrift met de bijlagen van L. H. Horemans om vergunning tot oprichting van :en inrichting tot het be reiden van oter melange, waarbij electri- sche beweegkracht tot een maximum ver mogen van 3 P.K. tot het aandrijven van een boterwals zal worden aangewend in het per ceel aan het Begijnh-f „o. 31; en een ve. zoekschiift met de bijlagen van E. Klaassen en U. Immers om vergunning tot oprichtinj' van een inrichting voor het nikkelen en moffelen van rijwielonJerdeelcn in het perceel aan den Burgwal no. 34 kad. sectie D no. 8460 ged. en het daarin aan brengen van electrische beweegkracht totaal 9 P.K. voor het aandrijven van t plaatsen werktuigen. of elders „wanstuerich" waren en deze één maal 's weeks te hooren. Tweemaal per jaar was er examen. Vacantie werd gegeven een week voor en na Paschen en een week voor en na Allerheiligen. De ijsbaan aan de Kieverlaan staat thans onder water; dat wil zeggen, het land, waar op, als 't hem belieft, de winter een ijs baan moet leggen. De schaatsenrijders kun nen dus gerust zijn. Als de winter invalt dan zal een defecte machine hen niet van hun liefhebberij afhouden, tenzij men door het vergevorderde seizoen, het water maar weer aan de Delft teruggegeven heeft. Te Amsterdam heeft Zaterdag een bespre king plaats gehad van eenige studenten. Op deze bijeenkomst werd een commissie be noemd, om to onderzoeken de mogelijkheid van oprichting van een Nederlandsche Stu- dentenorganisatie voor den Volkenbond. Tot secretaris dezer commissie werd be- noemd mr. L. G. v. Dam, alhier. Door een lezeres wordt de aandacht ge vestigd op den slechten toestand van het ge deelte weg, dat loopt vanaf de vroegere so ciëteit „Trou moet Blycken" tot aan de Zuiderhoutlaan. Vooral bij regenachtig weer is de weg bijna onbegaanbaar, klaagt zij. En waar de afgeloopen zomer bijzonder nat is geweest, heeft de weg bijna dat geheele seizoen last opgeleverd aan de voorbijgan gers. De weg is slechts zeer smal bestraat en wordt vooral door het groote verkeer in beslag genomen, zqodat wielrijders en voet gangers zich moeten behelpen met den weg naast het rijpad, dat bij regenweer bijna on middellijk in een slijkerigcn toestand komt te verkeeren. Een dergelijke onaangename toestand levert ook nog gevaar op voor de fietsers, die dan elk oogenblik de kans loo- tATle abonrs's op dit blad zijn, in jevolge ae verzekeringsvoorwaarden, X Qfirifl Levenslange geheele on X "7£|fi tegen ongevallen verzekerd wot een der volgende uitkeeringen: S ullvU.* geschiktheid tot werken; I bij een ongevai met X nrn doodelijken afloop. 1 XuU bij verlies van een hand, X jOC bij verlies van een X Cfï bij een breuk van J een voet of een oog; T 1 £\J.m duim of wijsvinger; T UU." been of arm; Dl] vernes van eev andere vinder. Er zal menigeen zijn die öf van hooren zeggen öf bij ervaring weet welk nut zulk een instituut afwerpt en welke opleiding daar genoten kan worden. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de bevolking van de „Heybloem" al spoedig voltallig was en de aanvraag om plaatsing bleef aanhouden. Jaren lang werkten de broeders van Je congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, aan wie de leiding was toever trouwd, met veel vrucht en langzamerhand begon men er aan te denken nog een tweede „huis" te stichten, maar.... kapitaal was een eerste vereischte en daar zooals men zal begrijpen, een stichting als de Heybloem niet bijster veel winst afwerpt, viel aan nieuwbouw niet te denken. Dat was voorhands veel te duur. Lang bleef men rondzien en een goede ge legenheid afwachten, totdat deze zich einde lijk voordeed en men besloot daarvan partij te trekken. Het seminarie „Hageveld" te Voorhout was te klein geworden om het groot aantal studenten te herbergen en dit was wel te begrijpen. Het huis was niet op zulk een overgroote bevolking berekend en verbou wen of aanbouwen zou geen voldoende op lossing brengen. Deze omstandigheden leidden tot het be sluit een nieuw „Hageveld" te bouwen, wat in Heemstede geschiedde. Al zeer spoedig nadat men besloten had tot den bouw van een nieuw seminarie, deed zich een koopster voor het oude „Hageveld" voor, nl de Aloysi 'sstichting van Heythuizen, wie dat gebouw zeer goed geschikt voor kwam om een tweede huis, zooals de „Heybloem," op te richten. Het huis werd gekocht, verbouwd, geres taureerd, vernieuwd, kortom het werd her schapen in het tegenwoordig St. Gerardus Gesticht „Schoonoord" te Voorhout, zooals de officieele naam luidt. En op de uitnoodi- ging der congregatie zijn wij het gemeta- morphoseerde „Hageveld" dezer dagen gaan bezichtigen en het dient gezegd, dat de ver andering, die het heeft ondergaan ook wer kelijk een verbetering is. Een gedetailleerde beschrijving van ge heel het uit- en inwendige le geven zou niet practisch zijn, want een volledig overzicht zou men toch niet verkrijgen daarmede. Doch voor degenen, die Hageveld kennen, et misschien eenige jaren hebben doorgebracht, er meermalen een bezoek hebben gebracht of er veel van hebben hooren vertellen, lijkt het ons niet onaardig eenige dingen te ver tellen. Het huis is ingericht, behalve voor gewoon lager onderwijs, ook voor de opleiding tot timmerman schilder en smid, terwijl het kleermakers- en schoenmakersvak binnen kort ter hai.d zal worden genomen. Dan zal binnen eenige dagen een avond- teckenschooi ook zoor externen worden ge opend, terwijl het noviciaat der congregatie ook aan het instituut is verbonden. De be volking is to* nog toe niet groot. Ze telt in 't geheel, 15 jongens, 18 novicen en 7 broe ders, terwijl het geheele gebouw berekend is op een bevolking van 250 personen. Nu iets in 't kort over het gebouw zelf. De voorgevel is verplaatst en is gebracht aan de zijgevel, welke gekeerd is naar de Leidsche Vaart Vroeger was hier de refter der studenten, doch oorspronkelijk schijnt deze zijgevel als voorgevel gediend te heb ben, want bi' de jongste verbouwing vond men nog de fundamenten van een ingang en vestibule. De ingang, waarvoor een brug is g-bouwd, heeft een monumentaal aanzien verkregen, doordat ter weerszijden twee kolomn.en zijn geplaatst, gedekt door een fries, waarop het jaartal van oen bouw Zooals we reeds zeiden is de vroegere refter verdwenen en is herschapen in een ingang met flinke vestibule en eenige spreekkamers, terwijl ter rechterzijde de lokalen voor het noviciaat zijn ingericht. Nog op dezelfde plaats is de keuken geble ven, evenwel zijn de machinerieën verbe- douche's, enz., terwijl een electrische instal latie voor de watervoorziening zorgt. Deze inrichting staat in de ruimte, die men vroe- I ger met den naam van „philosophenhok" in de wandeling betitelde. De vroegere „rooksalon", ofsch. on 't niet veel van een salon had, is betrokken door de wasch en drooginrichting der goederen en de „waranda" in den tuin, waar de stu denten met regenweer rondkuierden, of liever gezegd heen en weer liepen, is dicht gebouwd en ingericht voor smederij, de an dere helft voor timmerwinkel. Het ligt in de bedoeling, wanneer eenmaal de bevolking voltallig is, wat nog wel eenige maanden zal duren, deze in 5 groepen te verdeden, elk een afzonderlijke refter en recreatiezaal en speelplaats te geven. Daarvoor is de oude tuin zeer geschikt. De eigenlijke groote studiezaal, zooals de studenten van „Hageveld" die kenden, is voor kapel bestemd en een geheel nieuw gebouwde gang geeft daartoe toegang. De kapel is eenvoudig doch met zorg in gericht. Een eikenhout altaar is het werk van de „Heybloem," een sierlijke Communiebank van ijzer smeedwerk is vervaardigd door „Stokershorst". Voor degenen, die Stokershorst niet ken nen, zij gezegd, dat dit ook een huis der congregatie is, gelegen dichtbij de „Hey bloem" en meer bestemd voor de verpleging van verwaarloosde kinderen. De kapel biedt ruimte voor ongeveer 400 personen, dus is er plaats in overvloed. Dit zijn de voornaamste veranderingen welke het oude Hageveld heeft ondergaan. Het overige van het gebouw, de kamers der professoren, de oude zolders zelfs de tooneel- zolder zijn ongerept gebleven en talrijke op schriften op de wanden van deze vermaar de tooneelzolder vermelden og de roèm uit vervlogen dagen, d? tooneelroem van Hage veld. Met zijn bevolking van 15 jongens kan dus, zooals ieder dadelijk begrijpt, 't nieuwe Gerardusgesticht nog heel wat leerlingen gebruiken en wanneer eenmaal de stichting van het nieuwe huis genoegzaam is bekend, zal het aantal leerlingen al spoedig belang rijk toenemen; dat zal voor de St. Aloysius- stichting geen twijfel leiden. Het is te hopen en om vele redenen te verwachten, dat het nieuwe gesticht >n het oude Semi narie zijn tweelingbroeder in Heythuizen in nut en voortreffelijkheid zal evenaren. Vorige opgaaf 1 211.60 B.; uit het missiebusje 5.81 'Voor een slavinnetje Maria 25. Uit de spaarpot van Truus en Cor 2.50 Totaal 247.91 Vandaag is het weer ten stoot in de goede richting geweest. Wie koopt er nog meer slaafjes of slavinnetjes vrij? Motorongeval te Vijfhuizen. Zondag reed een liter en dame op een motorrijwiel langs de Vijfhuizerdijk. Ter l hoogte van de Vijfh brug sliotc de mo tor met het gevolg, dat de berijders met den smerigen weg kennis maakten. De dame kwam er betrekkelijk nog goed af, maar de heer lag zoo bekneld onder de motor, dat voorbijgangers hem hebben moeten verlossen uit zijn benarde positie. Gelijk wij reeds gemeld hebben, zal bin nen niet al te langen tijd in den Raad der gemeente Haarlem in behandeling komen het verkeersrapport betreffende de ver keersregeling op den hoek Schoterweg en Generaal Cronjéstraat. Aangaande de daarin vervatte regeling, kunnen wij het volgende mededeelen. Voorgesteld wordt het verkeer, komende uit de richting Soendaplein, te leiden over den Schoterweg tot aan de Kennemerstraat en dan door deze straat langs de Frans Halsstraat in de richting van de stad. Het verkeer dat uit de richting Haarlem komt, zou te leiden zijn over het eerste gedeelte van den Schoterweg tot aan de Generaal Cronjéstraat en dan door de Generaal Cronjéstraat verder in de richting Soenda plein. In groote trekken komt het dus hierop neer, dat dan de Schoterweg en de Gene raal Cronjéstraat van slechts één zijde zullen in te rijden zijn en wel de Schoter weg vanaf het Soendapiein en de Gene raal Cronjéstraat vanuit de richting Haar lem. Het gedeelte Schoterweg, gelegen tusschen het Frans Halsplein en de Gen. Cronjéstraat zal dan verboden worden om in te rijden bij den hoek Gen Cronjéstraat. Het verkeer, komende uit de richting Soen daplein zal dan op dat punt, zooals wij reeds schreven, door de Kennemerstraat moeten gaan Hoe het verkeer geleid zal worden op het Frans Halspltin, daarover is, voorloo- pig althans, nog niets bekend, maar waar schijnlijk zullen er eenige veranderingen plaats hebben aan het plantsoen, terwijl ook de oprit naar de brug gemakkelijk zal wor den gemaakt. Ter gemeente-secretarie is ter inzage ne- dergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van M. Elfers, voor de Looprad en Schaatsenfabriek „Achilles" om vergun ning tot oprichting van eene inrichting voor het vervaardigen van rol- en ijsschaatsen in het perceel aan de Oostzijde van het Spaar- ne kad. sectie E no. 4046 ged. toegang heb bende over een erf kad. sectie E 4045, vanaf den Harmenjansweg ei het daarin plaatsen van drie electromotoren, resp. van 2, 2 en 1 P.K. voor het aandrijven van te plaatsen werktuigen. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Jongevrou- wenbond 8 uur Nederland en Oranje 8 uur Mariavereeniging 8 uur Vioolonderwijs 8 uur Be volkingsbureau 8 uur Bestuursraad Volksbond 8 uur. R. K. Middenstandsvereeniging. Haarl. Inkoop Combinatie half 9 uur Klein A Capella Koor 8 uur Leden R. K. M. V. Parochie St. Bavo half 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89K> uur. R K. Arbeidsbeurs voot mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen vonrm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater- Hags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671. R. K. Leeszaal en aitlëenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- Zooals we reeds gemeld hebben, zal 6 Dec- a.s. het Haarlemsche Gymnasium, vroeger Latijnsche school geheeten, 535 jaar bestaan. 6 December 1389 toch werd door Graaf Albrecht aan de stad Haarlem het recht verleend, een Latijnsche school te stichten, j Hieronder laten we eenige bijzonderheden1 volgen. Vanaf het jaar 1389 tot aan de 16e eeuw valt omtrent de Latijnsche school niet veel bij zonders te vermelden. De eerste rectoren, die genoemd worden, zijn Lambertus Ruse veldius en Magister Jacobus Meijsterus, de laatste in 1519 ongeveer. Onder de volgende rectoren worden genoemd de geleerde Hadri- anus Junius en Cornelis Duijck, ook genaamd Hagius, die onder verdenking van ketterij werd afgezet, maar later weder in zijn ambt is hersteld. In 1575 werd Schonaeus tot rector be noemd. Zijn Hollandsche naam was Schoon of de Schoone en hij was in 1540 te Gouda geboren, waar zijn familie tot de aanzienlijk ste der stad behoorde. Waarschijnlijk werd hij in 1569 of 1570 aan de Latijnsche school verbonden. De Latijnsche school, ook genoemd de Groote school, omvatte het gansche onder wijs voor den beschaafden stand, vanaf de eerste beginselen tot aan de kennis der Latijn sche taal toe. Het Grieksch leverde tot in de 17e eeuw weinig vrucht op. De hoofden van private Latijnsche scholen waren verplicht, voor hun leerlingen elke 3 maanden aan den rector der Latijnsche school een bepaalde som uit te keeren, waarop'door de regeering toe zicht werd gehouden. Verder genoot de rector als baten het schoolgeld van alle leerlingen der Groote school, waaruit hij echter meestal zelf de bezoldiging zijner helpers bestrijden moest. Het tractement, dat hij van de stad ontving, was gering en bedroeg in 1531 24 ponden (f 24). Schonaeus ontving in 1575 aan bezoldiging 180 ponden en voor kleeding 9 ponden. De groote school bevond zich in de nauwe Schoolsteeg, tusschen Smedestraat en St. Jansstraatin 1527 werd voor 5 pond 's jaars een huis daarnaast gehuurd van de gasthuis- meesteren van het St. Barbara-gasthuis. Dit huis werd ingericht tot school voor de lagere klassen en wordt vermeld onder den naam kleine Latijnsche school. De groote school schijnt 8 klassen gehad te hebben, waarvan de beide laagste, de 7e en de 8e, de kleine school uitmaakten. De rector nam de hoogere klassen waar en het grootste deel van den tijd werd hier doorgebracht met de studie van het Latijn. Het onderwijs omvatte het zgn. trivium, grammatica, rhetorica, dialectia en arithmeti- ca. Ook modern Latijn werd veel gelezen. Zeer veel werk werd gemaakt van stijloefe ningen, van buiten leeren van verzen, van logica en rhetorica, kortom van alles, wat strekken kon, om zich met het spreken en schrijven van Latijn vertrouwd te maken. Bij het onderwijs behoorde ook het leeren van kerkelijke formulieren. Een schoolreglement van de Haarlemsche Groote school is niet bekend, wel een Alk- maarsch van 1560 en op goede gronden mag aangenomen worden, dat het Haarlemsche daaraan gelijk was. Voor de curoisiteit laten we hier een uittreksel volgen. Van 68 uren werd les gegeven, in de oudere klassen des winters van half 78 uren, verder van 910 of 11 uur, van 122 en van 57, 's winters van 34. Van 2 tot half 3 moest de rector of een zijner adjuncten de lagere klassen gaan inspecteeren. Ook behoorden de rector en andere meesters er op te letten „dat die scholiers bequaem sijn van manieren op straet, opt choor en elders" en „noteerders" aan te stellen, om te noteeren, wie op straat pen, te slippen en een salto mortale te ma ken. Inzendster begrijpt verder niet, hoe bij het nog steeds toenemende drukke verkeer (en het is er druk!) het gedeelte weg dat uit komt bij de Zuiderhoutlaan, en buitengewoon smal is, niet verbeterd wordt. Verbreeding is hoogst noodzakelijk. De straatweg is van het voet- en rijwielpad door een boschje gescheiden. Al is er nu over het laatste ge deelte van den weg een apart rijwielpad, dat is bij regenachtig weer toch niet te ge bruiken zoodat fietsers dan toch van den smallen straatweg gebruik moeten maken. Deze maakt daarenboven nog een zeer groote en moeilijke bocht, welke aan be stuurders van voertuigen een vrij overzicht van den weg totaal beneemt, terwijl de breedte van den weg ternauwernood toelaat dat er twee voertuigen elkaar kunnen pas- seeren. Inzendster acht een goede oplossing, het boschje weg te ruimen en over de gehee le lengte van den weg een flinke, breede bestrating als rijweg aan te leggen, met daarnaast een goed begaanbaar voetpad. Het natuurschoon wordt door wegneming van het boschje, volgens haar niet geschaad. Tot zoover inzendster, wier klacht zeker niet ongemotiveerd is.Inderdaad is bedoeld stuk weg bij slecht weer vrij onbegaanbaar en een goede voorziening er in is noodig gewenscht. Het onderhoud van den weg, be rust bij de gemeente Haarlem, welke voor het aanbrengen van wegverbeteringen ook wel eens het oog mag richten naar het zui delijke deel der stad. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Achteruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 25 November: Hoogste Barometerstand 768.5 m.M. te Isafjord. Laagste Barometerstand 743.5 m.M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 November. Zwakke tot matigen zuidelijke tot oostc- lijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weitng of geen neersla* aanvankelijk iets zachter Veiling 24 November 1924. Ten ov staan van notaris van Doesburgh. No. 1 Bouwterrein aan de Hertzogstraat te Schoten. No. 2 Bouwterrein naast het vorige. No. 3 Bouwterrein, No. 4 Bouwterrein. Perceelen 1 tot en met 4, samen groot 8.26 Aren breed circa 24 M. 4550.A. Schrameijer 99. Ten overstaan van Notaris N, J. Hoef- lake. Een huis get. 1, Erf en Tuin te Schoten aan de Celebesstraat groot 1 Are 54 Cen tiaren 5400. P. Iioogeveen Lz. 99 q.q. Ten overstaan van Notarissen Berteling Wolzak. Het perceel Weiland, bestemd voor bouwterrein te Overveen aan de Wilhel- minalaan nabij de voormalle Kennemer- keuken kad., groot 8.74 Aren. 2800. opgehouden No. 7 de villa met tuin en erve „Het Krekeltje" te Heemstede aan de Laan van Rozenburg No. 3, groot 3.89 Aren. 9200 Gebr. Nieuwjaar. Ten overstaan van Notaris Mr. M. Slin- genberg. No. 8 een Heerenhuis met voor- en achtertuin en Erf te Heemslede aan de Prinsessekade No. 43 (Bosch en Vaart) onmiddellijk bij Haarlem, groot 2 Aren 95 Centiaren, 10525.C. L. Kwak. Gisterenavond gaf de Spaarnwouder- straat-vereeniging een feestavond voor haar leden en donateurs(trices) in de groote zaal van het Café-Restaurant Roodenburg, Spek- straat 8. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer Kempema, die alle aan wezigen hartelijk welkom heette. Spr. me moreerde in 't kort, de gehouden winkel week en den étalage-wedstrijd. Tevens bracht spr. dank aan de gevers van de me dailles en prijzen en aan het strijkje en den humorist, die den vorigen en ook dezen avond opluisteren. Spr. wilde niet spreken over den wed strijd. „Dit is," zoo zeide hij „voor het grootste gedeelte slechts bijzaak geweest. Wij hebben in hoofdzaak gedacht aan de reclame, die wij wilden maken voor onze zaken, waarvoor de wedstrijd, zij het een niet te onderschatten onderdeel was. Als we terugzien op de afgeloopen winkelweek; aldus spr., dan mogen we gerust spreken van een groot succes. Wij hebben veel men- schen in de straat getrokken, die anders nooit in onze straat kwamen winkelen en velen hebben toer hun inkoopen gedaan in zaken, die hun voordien onbekend waren. De naam Spaarnwouderstraat is de vorige week op veler lippen geweest en dat is ook reclame. Wij hebben getoond als jonge za- ken-vereenigin* in korten tijd iets tot stand te kunnen brengen. Met een heilwensch tot bloei van de vereeniging sloot de heer Kem pema zijn speech. Hierna nam de heer Scholten als secre taris van de commissie van voorbereiding hel woord en las het verslag van de feest- week voor. Uit dit verslag bleek, dat van de 50 winkeliers in die straat er 43 zich had den opgegeven om deel te nemen aan de winkelweek en den wedstrijd. De commissie, die dit alles regelde bestond uit de heeren A. Th. Vogel; A. Booy en J. Scholten. De Jury tot beoordeeling van de étalages be stond uit de heeren J. N. Hensen, J. Pielage Sr, en J. van Maanen. Voor den étalage wedstrijd warer medailles beschikbaar ge steld, o.m. van de heeren D. v. d. Velden, (fa. C. Kuiper), Th. A. Frencken, Gebrs. Ka mpen, allen een zilveren medaille, terwijl de heeren Vogel en Booy inplaats van een prijs :n naiura ook een zilveren medaille hebben geschonken. Hierna bracht de heer Scholten nog een woord van dan aan de milde gevers en sprak den wensch uii dat bij een volgende keer de kas sterk genoeg zou zijn om nog grooter feest le maken. De heer Petzon, oud-voorzitter van Je vroegere 'eroeniging, nam ook nog even het woord en wenschte de vereeniging nog veel succes toe en hoopte dat zij in de toekomst moge groeien en bloeien. De avond werd verder gevuld met aardige voordrachten van den humori Podenberg en door muziek van het strijkje. Verder was er „Gezellig Samenzijn".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1