imm lAhDJ fe 't Incident gesloten? VOOR PATER STAAL. Woensdag 26 November 1924 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De vliegtocht Nederland-Indië. Arbeidsduur in Land- en Tuin bouw. Herziening Stuwadoorswet. STADSN1 Agenda 27 November Veiling van Bouwland. Statuten. Nieuwe tribune R.-K. Sportpark voor Haarlem. Roode Kruis Zang en Vriendschap. De foutenwedstrijd van de Zilstraat- vereeniging. Biiurtvereenisring Khpnersinsel c.a. ÜW De wereldberoemde Prof. H. A. Lorentz, wonende te Haarlem, die dezer dagen met het eere-doctoraat van de Sarbonne vereerd werd. Faillissementen. De inrichting eener Patroons organisatie. Zonderlinge belastingpraktijk. J. J. WFBF-R 200N Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Tel«graphisch Weerbericht. Het helastingmerk. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden niededeeling, 60 ct- per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. tfclle abonra's op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsvoorwaaraen, X Oflflfl Levenslange geneeie on X ~7Kf| bij een ongevai met X fJKïl bij verlies van een hand, X |OC bij verlies van een X Cfl e"llf,'.5rl~ .^an f AÖ m teaen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT t$UUU.H geschiktheid tot werken; T JU," doodelijken afloop. I XÜU," een voet of een oog; S itw." duim of wijsvinger; I %3X9, been ot arm, oij verlies van ee» andere vinder. Er komt een bericht, dat het overleg tus- schen het bestuur van de R.-K. Staatspartij en het hoofdbestuur van „St. Michaël" plot seling verbroken is. Ziehier wat het Haag- sche Correspondentiebureau meedeelt: Men deelt aan het Haagsche correspon dentiebureau mede: Dinsdagmiddag half vier zou de tweede conferentie tusschen de heeren van Wijnber gen, van Rijckevorsel en Passtoors en Veraart, Wittert van Hoogland en Bon plaats hebben. In het begin der bijeenkomst vestigde prof. Veraart de aandacht op een deel van het verslag der rede van den heer van Wijnbergen, door dezen heer te Alkmaar gehouden. Het bedoelde gedeelte luidt: „Spr (van Wijnbergen) neemt het niemand kwalijk als hij ergens niet tevreden over is, maar wat hij wèl kwalijk neemt is het orga- niseeren van de ontevredenheid, het aan wakkeren van den geest van verzet door het gesproken en geschreven woord Spr. durlt dit zelfs te kwalificeeren als een misdaad, onder de leuze van christelijke democratie, terwijl men juist onder het volk een geest brengt, die het een stuk ontneemt van wat het heeft en men zich zelf gaat toejuichen Spr. noemt dit misdaad en zelfzucht van net laagste allooi." Professor Veraart stelde de prealabele vraag, wie de heer v n Wijnbergen met deze tirade had bedoeld. De heer van Wijnbergen wenschte zich hierover niet uit te laten. Prof. Veraart deelde daarop mee, dat, waar de mogelijkheid open bleef, dat hier mede de leiders van „St. Michaël" waren bedoeld, zooals hun trouwens ook door cor respondentie uit Alkmaar reeds gebleken was, het gewenscht was dat de heer van Wijnbergen althans een categorisch ant woord gaf op de vra .g of hij St. Midaël" bedoeld had, aangezien het voor de woord voerders van „St. Michaël" natuurlijk niet mogelijk zou zijn langer te onderhandelen met iemand, die zich tijdens het overleg op dusdanige wijze over hen uitliet. Ook op deze vraag wenschte de heer van Wijnbergen niet te antwoorden, De delegatie uit het hoofdbestuur van „Si. Michaël" wenschte nu geen verdere onder handelingen met den heer van Wijnbergen te voeren. De heeren Veraart, bittert en Bon verlie ten de vergadering. Het hoofdbestuur van „St Michaël" had reeds tevoren schriftelijk meegedeeld, dit het bereid was in het reglement de volgende bepalingen op te nemen: „Er bestaat een commissie van overleg ter bespreking van alle aangelegenheden van het Verbond „Si Michaël" met het be stuur van den Algemeenen Bond van R.-K Rijkskieskringorganisi ties in Nederland. „Deze commissie bestaat uit 3 leden van het hoofdbestuur, door het hoofdbestuur aan te wijzen. „Wanneer het bestuur van den Algemee nen Bond van R.-K Rijkskieskringorganisa ties in Nederland besprekingen wenscht, worden deze door de commissie van over leg gevoerd." Het overleg tusschen het bondsbesluur en het hoofdbestuur word, van de zijde van „St. Mie' aël" thans als geëindigd be schouwd. De actie van „St. Michaël" 'al krachtig worden voortgezet. Reeds op Maandag 8 December a.s. zal te 's-Gravenhage in den Dierentuin een groote meeting worden ge houden. Uit bovenstaande blijkt, dat het contact tusschen het bondsbestuur en de beweging van „St. Michaël," waarvan alsnog een op lossing in de gerezen moeilijkheden werd verwacht, ontijdig verbroken is, althans door ééne partij. De heeren Veraart c.s. hebben door op te staan en de laatste bijeenkomst te verlaten het gerezen incident voor geslo ten verklaard. Is dit de juiste weg? Wij hebben die vergaderingen opgevat als een bijeenkomen van twee Commissies namen., twee partijen. Gaat het nu aan, dat die commissies zelf beslissen over de hou ding van haar lastgevers? Het optreden van „St. Michaël" lijkt ook thans weer zoo weinig democratisch. Er wordt daar gesproken van een partij, van een hoofdbestuur, van een groote beweging, van afdeelingen in heel het land. Maar heeft dan die beweging, hebben die massa's leden, al die afdeelingen dan niets te vertellen? Kan het „hoofdbestuur" zoo maar zelfstan dig en nog wel incidenteel zulk een belang rijk besluit nemen, om de samenwerking met de R.-K Staatspartij te verbreken? 't Is nog maar kort geleden, dat een dergenen, die bij de oprichtingsvergadering van „St. Michaël" tegenwoordig was. ons er zijn verbazing over uit sprak, dat de samenstelling van hef bestuur en zelfs de verdeeling der functies blijkbaar vóór de vergadering al geregeld waren. Heel het optreden van St Michael,s hoofdbestuur strookt weinig met de demo cratische beginselen, welke het verbond predikt. Of wij daarmee nu de houding van den bondsvoorzitter willen goedpraten? Geen zins, Het te Alkmaar door den heer van Wijnbergen gesprokene was minst genomen hangende het overleg met ,St Michaël" ontactisch. Trouwens, er was meer in die Alkmaarsche rede, wat ons niet bekoorde Zoo had b.v de passage over het oprichten van een standbeeld voor minister Colijn veilig achterwege gelaten kunnen worden Maar.de heer van Wijnbergen is te Alk maar niet opgetreden als voorzitter van den Algemeenen Bond van R.-K. Kieskring- organisaties Hij heeft daar ais katholiek af gevaardigde een propagandarede gehouden, zooals de heer Bomans op dezelfde plaats er eenige weken te voren hield Ai leek ons de laatste heel wat gelukkiger dan de eerste, zoo gaat het toch niet aan en is het weinig democratisch onze afgevaardigden voor al de uitingen hunner persoonlijke meening ter verantwoording te roepen, zoolang zij niet buiten de Katholieke beginselen en buiten het R.-K. Staatsprogram gaan. En nu heeft de heer van Wijnbergen zeker het recht om de dagelijksche scherpe eritiek op de gesties van deze regeering en der R.-K. Kamerclub in het nieuwe dagblad „De Morgen", het welk onder katholieke vlag verschijnt en daarop doelde de spreker in Alkmaar te kwalificeeren als „het organiseeren van de ontevredenheid." De bondsvoorzitter is waarlijk niet de eenige die er zoo over denkt! Een andere vraag is: beschouwt „St Michaël" dit blad als zijn orgaan, als zijn spreekhuis? Een andere vraag ook: was het tactisch van den heer van Wijnbergen, nu hij voorzitter is der contactcommissie tusschen Bondbestuur en „St Michaël" om zich uit te laten, zooals hij te Alkmaar deed? Dit laatste ontkennen wij ten sterkste. Maar, de houding van de zeren Veraart c.s. is daarmee niet verklaard. V/ij kunnen ons indenken, dat zij weigerden met den heer van Wijnbergen te vergaderen, zoolang voor het Alkmaarsche incident geen bevredigen de oplossing was verkregen. Het afbreken der onderhandelingen zonder meer wekt den schijn van een graag aangegrepen gelegen heid om de handen weer vrij te krijgen. Inmiddels vertrouwen wij, dat men in de R.-K. Staatspartij zelf wat meer begrip van democratie toont. Voor den Bond is het inci dent hiermede niet gesloten. Minstens het bondsbestuur dient zijn commissie ter ver antwoording te roepen over de zoo plotse ling afgebroken onderhandelingen met „St. Michaël" En in die bijeenkomst vertrouwen wij, dat het Bondbestuur met ons tot de conclusie komt, dat het nu eindelijk tijd wordt om den R.-K. Bond zelf over de tegen over „St. Michael" aan te nemen houding en tevens over een verkiezingsprogram te doen beslissen. Tijd en hoog tijd! De tocht boven de Oerwouden. Een geregelde verbinding per luchtvaart tusschen Nederland en Indië. Men meldt nog uit Weltevreden: Van der Hoop heeft na zijn landing nog meegedeeld, dat de tocht van Medan naar Muntok, over bet oerwoud van Sumatra, buitengewoon spannend was geweest. Ner gens was eenig teeken van menschelijk le ven waar te nemen, slechts apen en pape gaaien waren in de boomtoppen op te mer ken. Daar nergens onbegroeide terreinen aanwezig waren, zou hei toestel bij een eventueeie noodlanding ongetwijfeld verlo ren zijn geweest; de vliegers hadden in dat geval op de dichte boomtoppen gere kend om zich in veiligheid te brengen. Te Muntok was de ontvangst allerharte lijkst geweest. Bij de landing te Batavia werd luitenant Van Weerden Poelman begroet door zijn broeder, een planter uit den Oosthoek en Van der Hoop door een aantal mecaniciens die hij uit Soesterberg kende. De vliegers waren dolgelukkig over den goeden afloop van den tocht en ontroerd door de hartelijke ontvangst te Batavia, die zij slechts wisten te doorstaan, doordat zij er in dit opzicht ie Medan op getraind wa ren. Bij de bezichtiging van het toestel viel het op, dat op den staart een groot aantal handteekeningen voorkomt, die er bij de verschillende tusschenlandingen zijn opge zet. Van der Hoop achtte een Inchtvaartver- binding tusschen Nederland en Indië zeer goed mogelijk en zelfs veelbelovend; tech nisch bestaan er geen bezwaren en de dienst kan etappegewijs ingericht worden. Woensdagavond zal een openbare recep tie in den Dierentuin gelegenheid lieven tot het huldigen van de vliegers. Woensdaga vond is er een diner ten paleize Honderden aanvragen komen binnen om de „F Vil" te doen overkomen, o.a. van ''en Soesoehoenan van Solo en van den Mangkoenegora, desnoods om zonder toe stel te komen, als alleen maar de drie Ne derlanders er zijn. Ze zuilen ontvangen wor den met een groot festijn ten hove. Verschilende plaatsjes in de binnenlanden toonen een karakteristiek enthousiasme; bijvoorbeeld wordt gevraagd, de vliegers te korren op kos'en van het plaatsje, al- 1 leen voor een „gezellig samenzijn in de soos". Een hulde der militaire vliegers. Dinsdagmorgen cirkelden vier escadrilles militaire vliegtuigen, tezamen 19 toesteilen, boven Amsterdam De machines, in onbe rispelijke V-formatie vliegende, trokken zeer de aandacht Overal in de straten en op de pleinen keek men naar de vliegers, die uit Soesterberg kwamen en die met 'dezen tocht boven de stad en het vliegveld Schip hol, vanwaar de Holland-lndië-vliegeTS op gestegen waren, een hulde bedoelden te brengen aan het drietal, dat Maandag de bekende luchtreis volbracht heeft. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zijn bij het coroilé vliegtocht Neder land—Indië nog de volgende telegrammen van de Kon'Cm en Den Prins ontvangen: ,,H. M. de Koningin draagt mij op, het comité vliegtocht Nederland-Indië haar dank over te brengen voor het toegezon den telegram, waarvan H. M met belang stelling kennis nam. VAN GEEN, Secretaris van H, M. de Koningin." „Z. K. H. de Prins der Nederlanden draagt mij op, het comité vliegtocht Nederland indië oprechten dank te betuigen voor het telegram en bewondering uit te spreken voor de meer dan schitterende prestatie door de Nederlandsche vliegers. De adjudant van dienst W. LAMAN TRIP." Geestdrift te Batavia. Uit Weltevreden wordt geseind: De geestdrift op de receptie voor de be manning van de F. VII is enorm geweest. De grootste feestzaal, welke in Batavia be schikbaar was, bleek veel te klein. De menigte verdrong zich zelfs voor de beton nen dakluifel, om door de ventilatie-openin- gen naar binnen te kunnen gluren en wui ven. De heer Muurling, de voorzitter van het vliegcomité, heette Van der Hoop, Van Weerden Poelrpan en Van den Broeke wel kom, Hij schonk hun namens het comité drie zilveren reisnécessaires. Voorts drong hij aan op beknoptheid van de speeches, aan gezien de vliegers nog denzelfden avond aan een maaltijd zouden aanzitten. De voorzitter van den Volksraad, de heer Schumann, constateerde, dat sedert de mo bilisatie voor de ingezetenen van Indië niets spannender is geweest dan deze vliegtocht. Indië verbeidde het vertrek, vertrok mede en was beangst toen het spoor bij Phillip- popel verloren ging. Maar Indië leefde weer op, toen de tocht werd doorgezet en bewon derde de dubbele étappes, die afgelegd wer den. Holland heeft niet alleen zijn beste vlie gers uitgezonden, zeide spreker, maar tevens mannen, die toonden meer te kunnen, dan van hen te verwachten was. Hollanders zijn niet emotioneel, zij zijn beschroomd, hun nationaal gevoel in het openbaar te uiten. Maar gij hebt thans een trilling in ons ge bracht, omdat wij voelen te behooren tot dezelfde natie als gij. De Koninklijke onder scheiding is daarmede ten volle verdiend. Het enthousiasme ginds en hier stond giste ren in het zenith. De afzettingen werden ver broken en de huidigingsrede van den land voogd werd er bijna door belemmerd. Maar hét was geen bandeloos gepeupel, dat de afzettingen verbrak, ging spr. voort, 't wa ren menschen in niet te onderdrukken ver voering gebracht door een groote daad en die hun dankbaarheid over de behouden aankomst wilden uiten. (Donderende hoe- ra's). Op de receptie hebben vooral de volgen de sprekers het woord gevoerd: Vertegen woordigers van de militaire luchtvaart, een deputatie van de marine-vliegers in Indië, de burgemeester van Batavia, die gouden medailles aanbood, de burgemeester van Meester Cornell's, die den vliegers gouden dasspelden uitreikte. Namens de burger-vliegers sprak de heer Jounge, die een oorkonde aanbood. De re cent van Batavia voerde het woord namens de inlandscbe bevolking Een kleindochter van den eersten stoomboot-gezagvoerder Braat huldiëde den eersten vliegcaptain. Van der Hoop dankte, uit naam van de geheele bemanning. Hij sprak de hoop uit, dat de band nu nog sterker geworden zal zijn met 't moederland en uitte zijn beste wenschen voor den bloei van Indië. De geestdrift was hierna overweldigend. Een vijf-minuten lange ovatie volgde. De aangedragen bloemenschat was zeer groot. Een achterdoek op de podiumruimte stelde Amsterdam voor, waarboven de Fokker VII zwevende was. Plannen voor een nationale huldiging. Uit den Haag wordt gemeld; Eenige ingezetenen alhier hebben zich in een Voorloopig Comité vereenigd, waarin o.a. zitting hebben genomen de gepens. Lui tenant-Generaal Swart. Overste Oudendijk, voorzitter van de Haagsche afdeeling van het Nederl. Verbond; de ingenieur de heer Dus- seldorp, voorzitter van het Nederl Fabri kaat, en de heer Dicke, Laan van Nieuw Oost-Indië 273 (die zich voorloopig met het secretariaat heeft belast), dat zich wil ont wikkelen tot een algemeen Haagsch Comité met het doel; om, gesteund door dergelijke commissies in andere plaatsen van ons land, als nationale hulde namens het Nederland sche volk, een blijvende herinnering aan te bieden aan het kranige driemanschap, dat door het volbrengen zijner luchtreis, Indië nauwer dan het moederland heeft verbon den. Dit plan heeft, naar wordt medegedeeld, de sympathie van zeer vele vooraanstaande personen, ook van den voorzitter van het huldiëings-comité. De Tweede Kamer» heeft Dinsdagmiddag de motie-Hiemstra, luidende; „De Kamer, van oordeel, dat de invoering van een wettelijke regeling van den arbeids duur in den land- en tuinbouw gewenscht is, noodigt de regeering uit, daartoe strek kende voorstellen bii de Kamer in te die- tien", vcworpen met 52 tegen 21 stemmen. De motie-Brautigam door de Tweede Kamer verworpen. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag gestemd over de volgende motie-Brautigam: De Kamer van oordeel, dat naast spoedige toepassing der bepa lingen van de Arbeidswet voor arbeiders, werkzaam in het transportbedrijf, herzie ning der Stuwadoorswet wenschelijk is, noodigt de regeering uit de maatregelen te treffen, welke voor uitvoering hiervan noodzakelijk is; gaat over tot de orde van den dag. De motie werd met 52 tegen 20 stemmen verworpen Socciteit „St. Bavo". Esperanto, 8 uur. Cursus Mariavereeniging, 8 uur. Cursus Mr. Veraart, 8 uur. Moedercursus, 3 uur. Godsdienstonderwijs, 8 uur. Mu- ziekvereenjging „Euphonia" van Overveen, 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw. Zangvereen. „Proza en Poëzie", 8 uur. Leden R. K. M. V. Parochie „St. Joh. de Dooper", half 9 uur. Stadsschouwburg. Vereenigd Tooneel „EenEen", 8 uur. Gem. Concertzaal. Ledenconcert H.O.V., 8 uur. F. K. Kring. Herdenking 10-jarig bestaan Reciteerafdeelmg, half 9 uur. H. K. P. Cabaretavond Ned. Reisvereen. voor R. K. Schoten. Gemeenteraad, half 8. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 —El- ken Donderdag van 8—914 uur R K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671 R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek - Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags eü Woensdags van 8 —IC uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geer, tehuis hebben Tel. 1671 Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. R. K- Üevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van l —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Hedenavond, 8 uur ten stadhuize vergade- zing van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. Vorige opgaaf 247.91 N. N., Zandvoort 2. Voor 'n slaafje: Amoldus Hermanus Hendricus 25. Voor 'n slaafje: Jos. Joach. Joan, 25. .N N. 11-60 J. v. M. uit Overveen 1-50 Ziezoo, de ƒ300 zijn we voorbij. Dien kant moet het uit. Zoo'n goeden dag als van daag heeft Pater Staal nog niet gehad. Wie zorgt er voor meerdere? In het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht werden hedenochtend, ten overstaan van Notaris Boerlage, te Heemste de, te 11 uur geveild eenige perceelen bouwland te Spaarndam in den polder Bui tenhuizen, aan den Uitweg, tezamen groot 8,88.90 c. A. Kooper werd de heer Reinders Folmer te Amterdam q.q. voor 27,460. De Staatscourant bevat de statuten van de Haarlemsche vereeniging voor onderricht in het Fransch, gevestigd alhier. Op Zondag 30 November a.s,, des namid dags half twee. zal de nieuwe tribune ,op het R.K Sportpark van Haarlem, aan de Mo- lenwerfslaan te Heemstede, officieel feeste lijk worden geopend. Op het Vrijdag a.s. door de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" te geven con cert in de gemeentelijke concertzaal, zal uloor eenige hospitaalsoldaten eene collecte gehouden worden ten bate van het Roode Kruis. Onder den verheffenden invloed van zang en muziek, en in de Sinterklaasstemming, die zich langzamerhand van de harten mees ter maakt, is het te verwachten, dat men deze collecte van het Roode Kruis, dat overal verlichting brengt, waar maar gele den wordt, niet met een afwijzend hoofd schudden zal laten voorbijgaan. Voor den foutenwedstrijd van de Zijl- straatvereeniging bestaat nog al animo, zoowel van de zijde der winkeliers als die van het publiek. Verschillende winkeliers die zelf niet mee doen aan den wedstrijd hebben toch prijzen beschikbaar gesteld, wat door de betreffende vereeniging na tuurlijk zeer gewaardeerd wordt. Aanvankelijk is men in de Veronder stelling, dat het publiek zich niet bijzon der er voor zou interesseeren ondanks de prijs van 100 en de 50 luxe voorwerpen die eveneens als prijzen beschikbaar zijn zijn gesteld. Dit zal echter naar wij mee- nen nog al aardig meevallen, al vliegen de „officieele lijsten" nu juist niet direct weg Het grootste gedeelte van het pu bliek wil waarschijnlijk eerst eens probee- ren om te zien hoeveel fouten of ver meende fouten (we zagen n.l een kleine jongen bezig om hel ooschrift: „ulevellen voor de borst" te veranderen in: „Ule vellen voor de borscM".) te ontdekken Of het voornoemde kereltje voor een prijs in aanmerking zal komen, hopen wij van har te voor hem. doch twijfelen er wel wat aan. Maar niet alleen deze kleine jongen, ook verschillende groote menschen stonden zoo links en rechts van den weg hun gevonden fouten in een notitieboekje of schoolschrift op te tvekenen. leder hunner is natuurlijk in de vei onderstelling de 100 machtig te worden. Immers je kan nooit weten. Eerst daags is het St. Nicolaas en dan is een bankje van 100 niet te versmaden. Uitge zonderd nog het feit, dat er prijzen mee gewonnen kunnen worden, heeft deze fou tenwedstrijd nog een zeer nuttig gevolg, doordat er b.v. heel wat personen zullen zijn, die zich jaren niet meer om onze schoone taal bekommerd hebben en thans uit alle mogelijke hoeken en gaten woor denboeken, misschien zelfs encyclopaedi's opduikelen, en daardoor heel wat vaster in hun eigen moedertaal zullen worden dan zij misschien ooit geweest zijn. Gisteravond vergaderde in het Gebouw van den Christelijken Besturenbond de Buurtvereenigng Kloppersingvl c.a., onder leiding van den voorzitter, den heer W. Eggink Het voornaamste agendapunt luidde: Mc- dedeeling van het bestuur betreffende de gehouden conferentie met B en W. inzake huurtoeslag. De vergadering was druk bezocht. Ook waren eenige dames aanwezig De voorzitter deeldp mede, dat een dele gatie uit het bestuur een langdurige con ferentie met den wethouder, den heer Rci- nalda, heeft gehad Uit deze besprekingen bleek, dat de wethouder geen toezegging kon doen om voorstellen bij B en W in te dienen ter verkrijging van een huurtoe slag voor de bewoners der Patrimonium- huizen Uit deze door den voorzitter verstrekte gegevens ontspon zich een langdurige ge- dachtenwisseliug Het bestuur en een ge deelte der vergadering gevoelden de be zwaren die den wethouder tot zijn verkla ringen hadden geleid. Een ander deel der vergadering en een minderheid van het be stuur wilde toch op een algemeene verla ging der huur bij den raad aandringen. Ten slotte werd echter besloten, om bij de raad een adres in te dienen, het verzoek behel zende om ook aan bovengenoemde bewo ners een toeslag op de huur toe te staan, geschoeid op dezelfde leest als geldt voor hen, wien deze toeslag wel zal worden ver leend, indien de raad eventueel het geschil van R en W aanneemt. Met' algemeene steromen werd dit voor stel aangenomen. Hierna werd nog eenige zaken behan deld, o.m bet gezamenlijk aankoopen van bloemen voor tuin- en gevelversiering en volgde een geanimeerde rondvraag. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard M. Edam, timmerman en aannemer te Haarlem, Bakenessergracht 65. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. C. J. Verwer, commissionair in meel te Haarlem, Kruisweg 15 r. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Rechter Commis saris in beide faillissementen jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen van: E. J. Starmans te Zaamdam. A. J. de Ruyter te Zaandam. De firma Starmans en de Ruyter ter Zaan dam uitgesproken 2 September 1924. Jan Muusse, vrachtrijder te Beverwijk, uitgesproken 30 September j.l. P. W. Overstegen, koopman te Schoten. P. Nieman, borstelmaker te Beverwijk, gehandeld hebbende onder den naam firma J. C. Overstegen te Velsen uitgesproken 24 Juni j.l. C. W. Aurich, barbier en winkelier te Wormerveer, uitgesproken 9 September j.1. G. J. Timmer, caféhouder vroeger te Velsen, uitgesproken 29 Juni j.l. HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aangeteekend door: H. K. te Schoten ter zake belasting over treding veroordeeld tot 14 dagen gev. straf met verbeurd verklaring der inbeslag ge nomen voorwerpen. R. V. te Haarlem ter zake gelijke over treding veroordeeld tot twee gevangenis straffen van 1 maand ieder en verbeurd ver klaring als voren. J. van H. en S. K. hv. K. D. te Haarlem mermeer terzake vernieling, ieder veroor deeld tot 3 weken gev. straf. De inrichting eener Patroonsorganisatie. Met bovenstaand onderwerp trad gister avond in Hotel „De Leeuwerik", alhier, jhr. J. C. Mollerus voor de Haarlemsche Han- delsvereeniging als spreker op. Nadat de voorzitter der Haarlemsche Han delsvereniging, de heer F. H. Smidt, de aanwezigen en den spreker verwelkomd had gaf hij het woord aan den heer Mollerus, die. zeide met genoegen van de gelegenheid, om voor de Haarlemsche Handelsvereniging als spreker op te treden, gebruik te maken. Hij prefereerde echter liever te spreken van werkgevers- dan van patroonsorganisa tie en in verband daarmede wilde hij spre ken over de eischen, waaraan een werkge versorganisatie moet voldoen en vooral een middenstandsorganisatie. Alvorens daartoe over te gaan, zette spr. uitvoerig de werkwijze van de Ned. Ver eeniging van Werkgevers en het Ned. Ver bond van FabrikalenvereerJgingen uiteen. Spr. betreurde het evenwel, dat de werkge versorganisaties nog geen modus hebben kunnen vinden om deze twee organisaties te .doen samensmelten, waardoor de kracht van de werkgevers vergroot zou worden. De vraag, wat een middenstander is, is moeilijk te beantwoorden. Maar toch is men er toe overgegeaan den Middenstand te or ganiseeren en in 1912 weed de Neutrale Middenstandsbond opgericht. Doch deze organisatie staarde zich blind allen op den handeldrijvenden middenstand met het gevolg, dat in 1922 een scheiding plaats had tusschen den handeldrijvenden cn den industrieelen middenstand. Of deze scheiding zal blijven bestaan, betwijfelde spr echter. Na deze inleiding kwam spr. tot het eigen lijke onderwerp van den avond: „Het inrich ten eener werkgeversorganisatie" en somde daartoe een viertal punten op, waaraan een goede organisatie moet voldoen. Ten eerste goede statuten, die zeer be knopt en zakelijk moeten zijn en waartoe men een leiddraad kan vinden in dr. Bles, die 16 artikelen heeft geformuleerd, waarop de Kon. goedkeuring verkregen kan worden. Ten tweede een goed werkend bureau met een orgaan, een incasso- en informatie bureau en een voorlichtingdienst. Ten derdt een goed geregelde contributie met daaraan verbonden stemrecht. Ten vierde, kracht van organisatie. Al deze punten lichtte de spr. uitvoerig toe, bij het eene punt om zijn belangrijkheid langer stilstaande dan bij het andere. Spr. besloot zijn met applaus beloonde belangrijke rede met er de aandacht op te Een vrouw, die werkzaam is in een Provinciaal Ziekenhuis van Noord-Holland en daar tot taak heeft voor een drie a vierhonderd personen koffie en thee te zetten, ontving een aanslag voor de Rijks inkomstenbelasting, waarop haar salaris 40 te hoog was aangegeven. Bij navraag bleek deze afwijking van haar aangifte niet op een vergissing te berusten. Immers zij heeft, gelijk den belastingambtenaar bij onderzoek gebleken was, het recht s mor gens en 's middags telkens ook een kop koffie of thee te nemen, en daarvoor niet te betalen Dit voorrecht stelt de belasting administratie met een „bron van inkom sten" gelijk. En deze werd heel matig ge taxeerd op 40. Ik heb mij de moeite getroost eens na der te informeeren naar de juistheid van dit bericht, dat enkele dagen geleden in de bladen als curiositeit circuleerde. Ik was naief genoeg te gelooven hier met een „canard" te doen te hebben, maar alhoewel ik onze Haarlemsche inge zetenen gerust kan stellen, dat het bedoel de Provinciale Ziekenhuis niet Meerenberg is en dat de Haarlemsche belastingambte naar, onder wie Meerenberg ressorteert, aan zulk een aanslag niet debet is voor alsnog, heeft de Haarlemsche belasting-in spectie wel met klem van redenen aange toond, dat de aanslag juist is en de fiscus het recht heeft dit kopje koffie te be- lasten. Het recht. Ik geloof graag dat onze be lastingwetten dat recht geven, maar zou de belastingbetalende burger niet het on geschreven recht hebben niet te worden uitgeknepen als een citroen en weegt dit laatste recht niet hooger dan het recht van den ambtenaar. Ik moet eerlijk bekennen dat ik nu vrees nog eens ooit met den strafrechter in aan raking te komen In arren moede heb ik, na pijnlijk nauwgezet mijn aangifte-formulier te heb ben ingevuld, dat formulier bekrachtigd met mijn handteekening ten bewijze dat de inschrijving „naar waarheid" was inge vuld, terwijl ik nog met één oog keek naar de bedreiging dat, mocht de aangifte met naar waarheid zijn geschied, ik met ge vangenisstraf of boete kon worden ge straft. En toch kom ik tof de conclusie, dat ik mijn aangifte-biljet nimmer goed heb ingevuld. Nimmer heb ik aangifte gedaan van de kopjes koffie, die ik van mijn kennissen cadeau kreeg, in lunchroom, café, of op visite. Weliswaar heb ik ook kopjes kof fie cadeau gegeven, maar dat neemt de fiscus niet in aanmerking als een bron van uitgaven Verder ben ik wel eens op vacantie geweest zonder bij familieleden daarvoor eenige vergoeding te moeten betalen. En ik heb laat ik maar opbiechten wel eens sigaren cadeau gehad, één tegelijk en wel eens een kistje vol. Ook die gaf ik niet op. Ja, ik heb wel eens een kop je koffie en een bord soep genuttigd in een Provinciaal Ziekenhuis en dat alles heb ik aan belastingdruk van den fiscus onttrokken. Mijn aangifte was valsch. Ik ben tot die wetenschap gekomen sinds het bericht in de bladen, dat één kopje per dag 40 per jaar waard is voor den belastingambtenaar. Maar die wroeging is nog het ergste niei. Erger is, dat ik in de toekomst mij voor valsche aangiften wil hoeden. Moet ik van alle versnaperingen, alle cadeautjes voortaan gaan boekhouden? O, ambtenarij, wat zijt gij vindingrijk, en.... lachwekkend! Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit. OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 26 November. Hoogste Barometerstand 769.2 m.M. te Isafjord. Laagste Barometerstand 735.6 m.M. te Coruna. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 November. Matige, wellicht krachtige oostelijke tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regen, aanvankelijk nog zachter. vestigen, dat wanneer men een organisatie wenscht te stichten, die niet aan deze vier punten voldeed, men beter dcet geen orga nisatie op te richten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een drietal aanwezigen gebruik gemaakt, die naar genoegen door den heer Mollerus beantwoord werden. Hierop sprak de voorzitter der Haarl. Har V Isvereeniging nog een slotwoord waar in hij de aanwezigen opwekte meer met de organisatie mede te leven en daarop met een wpord van dank aan den spreker en de aanwezigen voor hun opkomst de ver gadering sloot. Door de politie is proces-verbaai opge maakt tegen een wielrijder, die op een rij wiel reed zonder dat dit van een belasting- merk was voorzien. Het rijwiel is in be slag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1