KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. STATEN GENERAAL1. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1925. Replieken. Engeland en Egypte. De bevloeiing van Gzira. De beteekenis van den Britschen eisch. De houding der Engelsche par' tijen tegenover het optreden der regeering. De Britsche economische besprekingen met Duitschland. De vrijlating van generaal Nathusius. De nieuwe Chineesche regeering Feng Yoe Siang. Een juweelendiefstal. De pacificatie van Tripolis. Vervolging van oud-minister. Een spoorwegongeluk. De vrees voor Zagloel's invloed achter de schermen. Een rumoerige vergadering. Britsche officieren in de lucht- stryd macht van Hedjaz. HANDEL EN NIJVERHEID. MARKTNIEUWS. Visscherïj. j Mr. Henri Viotta. Pluimvee- en Konijnen tentoonstelling. UIT BOEK EN BLAD. Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. HET CONGRES VAN DEN INTERN KATH. VROUWENBOND TE VENETIE Vergadering Tan Woensdag 26 Noyember 1 uur. Algemeene Beschouwingen. Voortgegaan wordt met de algemeene be- »ehouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925. De heer WIJNKOOP (C. P.) verdedigt zijn houding tegenover het militarisme. Wanneer h.j hier hetzelfde zei als men in Rusland denkt en als blijkt uit een zekeren brief, die echter valsch is, dan bewijst het alleen dat hij gelijk denkt als zijn vrienden in Rus land. De taktiek van spr. is dezelfde als die van de sovjet-leiders. Dat de eenheid in de Katholieke partij zal verdwijnen, ziet spr. nog niet gebeuren. Het is daar wat anders dan bij de S. D. A. P. en bij de Katholieken zal het zoo'n vaart niet loopen. Alleen door de communistische bewegihg zal de. Katholieke partij uit el- kèar spatten. (Gelach). Ten slotte verdedigt hij zijn houding te genover de boeren, die ten slotte zullen in zien dat zij van de communisten alleen hulp hebben te verwachten. De heer TROELSTRA (S.D.A.P.) zegt dat het hem een groot voorrecht is den voorzit ter van den Ministerraad zijn oprechten dank te betuigen voor de welwillende woorden tot hem gericht. Dat ondanks de felle oppositie die spr. vaak voerde, een dergelijke sympa thie ontstond, verheugt hem zeer. Ook de heeren Schaper en Marchant betuigt hij zijn dank voor de vriendschappelijke woorden. Vervolgens bespreekt hij nog eens het punt in eerste instantie aangeroerd n.l. de formatie der partijen in de Kamer. De christelijke coalitie heeft veertig jaar bestaan. Een der gelijk huwelijk kan gelukkig zijn maar als de echtgenooten genoeg van elkaar krijgen, is het toch niet goed. Het blijkt spr., dat ter rechterzijde een incomptabilité d'humeur is ontstaan. Een huwelijk moet vruchtbaar zijn r a na 40 jaar is daarvan niet veel meer te wachten. Spr. is bij den heer Nolens op kondschap uitgeweest. Het antwoord op zijn vraag voor samenwerking, is niet afwijzend meer ge weest. In zooverre had spr.'s verkenning dus succes. Thans komt de 'vraag, omtrent sa menwerking op een program gelijk dr. No- lens gaf. Bedacht moet worden dat er spra- i e zal zijn van een program voor niet langer dan vier jaar, zoodat verwezenlijking van bepaalde wenschen slechts in étappes kan geschieden. Na de verkiezingen zal eerst van een program sprake kunnen zijn. Het is mo gelijk dat samenwerking in de practijk on mogelijk blijkt. In concreto kan a leen beslist worden als de tijd daar is en de S. D. A. r. zal dan op een buitengewoon congres moe ten beslissen. De moeilijkheden met de vak- organisaéies moet men niet overschatten. De ongerustheid der partijverdeeling is van veel de oorzaak. De moderne vakbeweging heeft de zucht om de arbeidersbelangen vóór al les te verdedigen en die leidt wel eens tqt onjuiste beoordeeling. Matiging in het per soonlijke dient betracht te worden. De heer NOLENS (R. K.) meent, dat het al heel veel is als ieder zijn standpunt kan dui delijk maken. Van overtuigen kan geen spra ke zijn. De heer Dresselhuys heeft zich in spr. opvatting eenigermate vergist. Spr. eer ste rede was niet alleen bestemd voor ge gadigden van links. Wie dat denkt, vergist rich. Na de verkiezingen rijst pas de vraag om trent de vorming van een Kabinet, Spr. dacht het eerst aan de partijen van rechts. Een andere vergissing van mr. Dresselhuys was, te denken dat spr. vóór bindendverkla ring van collectieve arbeidscontracten was geworden. Dat was een kaarsje op het al taar van Sint Michaël, meende hij. Maar dat kaarsje brandde allang, voordat St. Michael in dezen vorm bestond. In het program van 1922 staat dit punt reeds omtrent de collec tieve arbeidsovereenkomsten opgenomen. Over eventueele samenwerking heeft spr. alles gezegd, vrat hij te zeggen had.Nu wordt er weer gevraagd. Hij acht dit niet meer noodig en hij kan niet oo alle vragen antwoord geven. Er zijn grenzen, misschien niet aan weetlust, maar wel aan spr.'s mede deelzaamheid. Zijn standpunt is niet veran derd sedert 13 Mei 1923, bij de vaststelling van het program. Spr. sprak niet alleen over samenwerking met de S. D. A. P., maar in het algemeen over samenwerking. Het is goed dat er verschillende partijen nu en dan aan het bewind komen, omdat de ontevre denheid eens verplaatst wordt. (Gelach). De krachten in de partijen moeten eens ae ge legenheid krijgen om te toonen wat zij kun nen. Misschien was het eens goed, als de linkerzijde eens onderling trachtte tot meer eenheid te komen en dan eens een parlemen tair kabinet te vormen. (Gelach). Er is gesproken over democratische vleu gels, Ter rechterzijde heeft men geen vleu gels. (Gelach). Als iemand eens bij een stem ming afwijkt, zegt dat nog niet dat er een bizondere vleugel bestaat. Spr. merkt op, dat er vier partijen zijn in do democratie. De "vierde is de christe lijke democrate Spr. heeft nog nooit van democratische vleugels gesproken, omdat het begrip democratie niet vaststaat. Spr. verwijst naar de encyclieken, waarin de grondbeginselen van de Katholieke levens opvatting worden meegedeeld. De linker zijde moge die ook eens ter harte nemen. Den heer Wijnkoop kan spr. in zijn pers pectieven moeilijk volgen. Dat de Katho lieke partij boven de klassen zou staan, acht spr. een compliment. Hij hoopt, dat de heer Wijnkoop gelijk zal krijgen, dat het niet zal gelukken den klassestrijd in de Katholieke partij te brengen. De heer RUTGERS A. R. betoogt nog maals dat tegengaan van de schoien-split- sing niet veel voordeel zou opleveren. Zonderling is het dat de Vrijheidsbond tegen vergrooting der klassen heeft ge stemd en nu tegen de kleine scholen ageert. Naar spr.'s oordeel is reeds veel bezuinigd op de scholen door splitsing te gen te gaan en door de bouwkosten te ver minderen. De houding der Regeering tegenover de autonomie der gemeenten heeft hem niet bevredigd. De beer SCHOKKING C.-H. betuigt dat de wetgeving indien even mogelijk met zooveel mogelijk samenwerking tusschen alle partijen tot stand gebracht moet wor den. Maar daarvoor is gezindheid daartoe bij alle partijen noodig. De financieel* kant van het ontwape- ningsvraagstuk is nu wel duidelijk gewor den. De befeekenis daarvan is uiterst ge ring gebleken. Het ganschc lager onderwijs weer op de helling te brengen acht spr. niet gewenscht. Als de Regeering een dergelijken arbeid gewenscht acht, zal hij er zich bij neer leggen. Ten slotte wenscht spr. nog een enkele opmerking over de partijgroepeering en wijst de bewering af dat de rechterzijde eigenlijk liberaal regeert. Hij betreurt het dat de heer Dresselhuys de ernst der be zwaren tegen vaccinatie niet wil inzien. Bij de Zondagsrust gaat het niet alleen om het geestelijke; de physieke kracht waar- van zooveel gevraagd wordt, heeft hierbij ook beteekenis. Spr. vraagt niet dat de overheid iemand zal dwingen naar de kerk te gaan, maar wel dat zij alles wegneemt wat dit gaan belemmert. De Minister van" Binnenlandsche Zaken, de heer RUYS DE BEERENBROUCK, du- IpTtceert. Ten aanzien van den Indisch en' leerstoel zegt hij, dat geen enkele circu laire van de Regeering ter zake is uitge gaan. Slechts een korte mededeeling is aan de examinandi gegeven. De goedkeuring van de hoogleeraarsbe- noeming te Amsterdam is besproken. De Regeering heeft in een dergelijk geval niet verder te gaan dan toezicht op dé weten schappelijkheid der voorgedragenen. Gezegd is dat rechts liberaal heeft ge regeerd. Spr. meent dat vaak rechts be ter de liberale beginselen in praktijk bracht dan de liberalen zelf. Hij wijst bijv. op de wet-Kappeljne en den ganschen schoolstrijd. De Minister van Financiën, de heer CO- LIJN, kin zeer kort zijn omdat niemand meer strijd heeft gevoerd behalve de heer Kersten, die de sociale wetgeving wil af schaffen. Daarop zal spr. maar niet ingaan. Nog even verdedigt spr. het sluitend maken der begrooting in één jaar. Daar tegen is natuurlijk iets aan te voeren, maar spr.'s leuze was ook die van heb ben is hebben en krijgen is de kunst. Vervolgens licht spr. nog eenige punten toe. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. De toestand in Kaïro. De Brifsche militaire maatregelen. LONDEN, 26 Nov. De gematigde houding van den nieuwen Egyptischen premier, Z5- war pasja, heeft reeds ten gevolge gehad, dat de stemming in Egypte veel kalmer is geworden. Vandaag trok de Britscbe bri gade met de bajonet op het geweer door de Europeesche wijk en door de overige stadsgedeelten van Kaïro. Het bleef den geheelen dag rustig in de stad. Het East Kent-regiraent is thans van Gibraltar on derweg naar Kaïro. Het transportschip „Neuralia" is heden met 160 officieren en manschappen aan boord van Plymouth vertrokken, op weg naar Egypte. Het schip zal te Gibraltar nog een geheel regiment aan boord nemen. D« beide te Alexandrië verdwenen ma trozen worden nog steeds vermist. De Egyptische troepenafdeelingen in den Soedan hebben van den Britschen opper bevelhebber last gekregen naar Egypte te rug te keeren. KAïRO, 26 Nov, Krachtens de orders van den plaatsvervangenden Sirdar heeft een Egyptisch bataljon Soedan verlaten. De andere bataljons zullen spoedig volgen. LONDEN, 26 Nov, Overeenkomstig de Britsche bepaling, dat de Egyptische offi cieren en eenheden uit Soedan zullen ver trekken, is Kartoem thans zonder Egypti sche troepen. Deze maatregel en alle an dere maatregelen, welke door de Britten zijn getroffen als gevolg van den moord op Sir Lee Stack, zijn ten uitvoer gebracht in volmaakte orde en zonder verliezen van levens of schade aan Egyptische eigen dommen. LONDEN, 26^ Nov. De beteekenis van Lord Allenby's oorspronkelijke medecjee- ling omtrent de uitbreiding van de bevloei ing van het geboed van Gezira in den Soe dan schijnt door sommigen verkeerd te zijn begrepen. De feiten zijn aldus: Toij circa vier jaar geleden het plan voor de bevloeiing van Gezira het eerst vasten vorm aannam, maakte men zich in Egypte ongerust, dat het afdammen van den Blauwen Nijl aan Egypte het water zou onthouden, dat voor den landbouw aldaar noodig was. Een com missie van deskundigen, onder wie een ver tegenwoordiger der Universiteit van Cam bridge, een bekend man op het gebied van irrigatie in Indië, en een vermaard Ameri- kaansch ingenieur hebben toen de zaak on derzocht en gerapporteerd, dat er niet het minste gevaar was voor vermindering van de voor Egypte bestemde hoeveelheid water als gevolg van dit afdammingsplan. De Amerikaan heeft zelfs nog een aanvullings- verslag ingediend, waarin hij zijn bijzondere redenen voor deze conclusie uiteenzette. Het is een feit, dat van een zuiver Egyp tischs, standpunt de .wateren van den Nijl zeer ernstige contróle vereischen. De rivier stijgt snel tusschen Juli en September en valt dan weder totdat in Juni het laagste peil wordt bereikt. Gedurende het tijdperk van wassend water gaan er groote hoeveel heden water verloren, die van economisch standpunt veel beter zouden kunnen wor den gebriiikt. Aan deze verspilling wordt een eind gemaakt door den afsluitdijk van Makwar, die twee mijl lang en op sommige plaatsen 90 voet hoog is. Als deze dam, die de regeefing van den Soedan bouwt met geld, waarvoor Engeland de garantie op zich heeft genomen, geheel gereed is, zal hij een der grootste technische werken der wereld zijn. Deze feiten zijn onder het oog gebracht der Egyptische overheid, doch de veront waardiging in Egypte, die geheel en al be rust op gevoelsoverwegingen, was zoo groot, dat Lord Allenby vrijwillig toezegde, dat een voorloopige regeling zal worden ge maakt, waardoor de hoeveelheid water, die bij Makwar wordt opgehouden, niet mécr zal bedragen dan hetgeen noodig is om 300.000 acres te bevloeien van de drie mil- lioen acres, die in Gezira bruikbaar zouden zijn voor den katoenbouw. Deze regeling was echter afhankelijk gemaakt van de be noeming eener gemengde Britsch-Egypti- sche commissie, welke het geheele vraagstuk zou hebben te overwegen, doch de Egypti sche regeering heeft voortdurend geweigerd de leden voor zulk een commissie aan te wijzen, zoodat zij dus nimmer is bijeengeko men. De mededeeling van Allenby maakt dus, in het kort gezegd, alleen een einde aan een willkeurige ristrictie van de econo mische ontwikkeling van den Soedan, d lijk de waarborgen voor de goede trouw der Egyptische natie heeft verminderd. LONDEN, 26 Nov. Heden heeft het En gelsche kabinet wederom vergaderd ter be spreking van de Egyptische quaestie en van de Troonrede. Ongetwijfeld zal de Egypti sche kwestie reeds bij het debat over het adres van antwoord op de Troonrede in het parlement aan de orde komen. Thans kan reeds worden gezegd, dat in den boezem der beide oppositiepartijen geen eensgezind heid over dit vraagstuk bestaat. De offici- eele leiders der liberale partij zullen welis waar tegen den toon der nota's aan de En gelsche regeering protesteeeren, doch Lloyd George, de leider en voornaamste woordvoerder der liberale fractie, zal slechts een gematigde critiek oefenen, te meer daar hij van Asquith vóór diens ver trek uit Egypte een telegram heeft ontvan gen, waarin deze instemt met de eerste maatregelen der Britsche regeering. De no ta s werden echter eerst overhandigd toen Asquith reeds naar Palestina vertrokken was en het is zeer de vraag of hij ooit met de egoïstische politiek, die daarin tot uiting komt, zou hebben ingestemd. Aan den anderen kant is een betrekkelijk groot aantal liberale parlementsleden vast besloten, het optreden der conservatieve regeenng zoo scherp mogelijk te beoordee- len. Zij beschouwen dit als een moreele plicht, die niet ter wille van de eenheid der partij naar buiten mag worden verzaakt. Deze afgevaardigden zijn dan ook voorne mens hun afkeuring bij de debatten openlijk uit te spreken.. Zij kunnen er slechts mede instemmen, dat de regeering van Egypte een schadeloosstelling heeft geëischt. of schoon zij het vrij pijnlijk vinden, dat het geëischte bedrag juist even hoog is als dat, hetwelk Mussolini destijds, temidden van de ontstemming van geheel Europa, van Griekenland heeft afgedwongen. Veel ern stiger maken zij bezwaar tegen het egoisme, dat uit de nota's spreekt: de eisch tot on derdrukking van alle politieke betoogingen en de geforceerde oplossing van alle nog hangende Engelsch-Egyptische quaesties bij wijze van strafmaatregel Volgens de „Manchester Guardian" ver wacht de meerderheid van Engelsche libera len van haar vertegenwoordigers in het par lement, dat deze het liberale standpunt bij de debatten tot uiting zullen brengen, zon der daarbij rekening te houden met de partijdiscipline. Nog merkwaardiger zijn de verhoudingen in de Labour Party. De eischen, die de con servatieve regeering aan Egypte heeft ge steld, stemmen geheel overeen met die, wel ke indertijd door MacDonald aan Zagloel pasja werden voorgelegd. MacDonald per soonlijk zal dan ook niet zelf tegen deze eischen protesteeren, maar alleen tegen het feit, dat de conservatieve regeering Egypte onder de bedreiging van wapengeweld tot toegeven gil dwingen. Daarentegen zijn de radicale elementen in de partij vastbesloten om, zonder zich ook maar eenigszins om de partijdiscipline te bekommeren, met alle klacht in verzet te komen tegen het op treden der regeering, hetgeen ree„ds kan blijken uit de motie, die werd aangenomen door de Independant Labour Party. De „Manchester Guardian" verwacht, dat het beroep van het Egyptische parlement op den Volkenbond weliswaar door den secre taris-generaal van den Bond naar de leden zal hvorden doorgezonden, doch dat het ver der geen uitwerking zal hebben en nauwe lijks in den Raad van den Volkenbond zal worden besproken, daar niet kan worden aangenomen, dat een der leden deze quaes tie bij den Volkenbond aanhangig zal maken. LONDEN, 26 Nov. Op alle belangrijkste punten van de onderhandelingen over een Britsch-Duitsch handelsverdrag is overeen stemming bereikt. De eenige nog onopgelos te kwestie betreft de heffing van 26 pet. BERLIJN, 26 Nov Vandaag is generaal von Nathusius op vrije voeten gesteld, waar- van de Fransche regeering onmiddellijk of gevraagd, en Maclntosch, één der officieren die vertrokken zijn, is gewaarschuwd dat geen vergunning is verleend. LOIhDEN, 26 Nov. Over de samenstel ling der nieuwe Chineesche regeering wordt uit Peking gemeld, dat Toean Sji Yoei de post van minister-president gelijktijdig met dien van president der Chineesche republiek zal bekleeden. Tot minister van buitenland- sche zaken is Toean Sja Yoe benoemd, die de eerste minister-president van de repu bliek China is geweest. Voorts zijn nog en kele leden der Anfoe-partij in de regeering opgenomen. Reuter bevestigt het reeds vroeger ge melde bericht, dat de Christen-generaal Feng Toe Siang tijdelijk de militaire loopbaan zal verlaten en voornemens is een reis door Europa en Amerika te maken. Draadloos wordt ons uit Londen gemeld, dat er uit de etalage van een juwelierszaak in Islington voor een bedrag van 800 pd. str. aan juweelen is gestolen. De dieven waren van het dak af met behulp van een touwladder in den winkel gekomen. De win kel was volop verlicht en van een groot aantal alarmsignalen voorzien. ROME, 26 Nov. Een officieel communiqué meldt, dat de Italianen de bezetting van de geheele kunststrook van Tripolis en van Syrt, het hoofdkwartier der rebellen, heb ben voltooid. WARSCHAU, 26 Nov De voormalige Poolsche minister van financiën Kucharski zal voor het Staatsgerechtshof worden ge daagd wegens een ernstige benadeeling der belangen van den Staat bij de overdracht van groote industriëele bedrijven van den Staat in particulier bezit KATTOWITZ, 26 Nov. Hedenmorgen ont spoorde bij Dombrowa een goederentrein, waarbij 13 met kolen geladen wagens wer den omvergeworpen en de locomotief werd vernield. Het traject WarchauKatowitz is versperd. miscne ontwiKKeung van aen boedan, die i vdI1 ul> rranscne regeenng onmiaaeiujK oi- geenszins gerechtvaardigd was door tecff ficiëel kennis heeft gegeven aan het Duit- nische feiten. De Egyptische landbouwers zullen geen druppel water minder krijgen bij uitvoering van het plan dan nu het geval is. LONDEN, 26 Nov. Kenners van Egypte zijn niet zop geestdriftig over den keer, dien de zaken daar thans hebben genomen. Zij zijn van meening, dat Zaghloel pasja, door thans af te treden en het aan een anderen minister over te laten de zaken, door hem verbroddeld, in het reine te brengen, een politiek succes heeft behaald. Men twijfelt er hier geen oogenblik aan dat het nieuwe kabinet, hetwelk bestaat uit betere krachten dan het ministerie van Zaghloel pasja, erin zal slagen een modus te vinden, die alle belanghebbenden bevredigen*zal, behalve de ultra-nationalisten en de Zaghloelisten. Zaghloel pasja is door zijn aftreden ge woon burger geworden en heeft derhalve alle gelegenheid om te stoken tegen Enge land en zijn zeer grooten persoonlijken in vloed te doen gelden op een deel van het publiek. De wijze, waarop Zaghloel dezen zomer te Londen door zijn landgenooten is ontvangen, men zou kunnen zeggen „ver heerlijkt", wijst er op dat zijn gedragslijn gevolgd zal worden door een belangrijk deel van het Egyptische volk, zoodat, nu hij is afgetreden en geen officieele verantwoor delijkheid hem meer behoeft te weerhouden, het gevaar dezer actie nog is vergroot. Ge noemde kenners van Egvpte zijn van mee ning, dat de aangelegenheid door Zaghloel zelf had moeten worden geregeld en dat de Britscbe regeering met het verschuiven der verantwoordelijkheid op Ziwar pasja feite- sche gezantschap te Parijs Van avond zeven uur is de generaal te Vorbach in den Elzas aangekomen. Het Rijksgerechtshof te Leipzig zal thans zijnerzijds op grond van de wet van 1919 nopens de bestraffing der zoogenaamde „Kriegsverbrecher" een instructie tegen ge neraal von Nathusius openen, ten einde door een openbare behandeling de onschuld van den generaal vast te stellen. KREFELD, 26 Nov. In een hier gehouden soc.-dem. vergadering ontstond een hevige botsing tusschen deelnemers aan de bijeen komst en binnengedrongen werkloozen, syn dicalisten en separatisten, waarbij twee soc- dem. landdagleden en een soc-dem. journa list werden gewond. Onder toezicht der Belgische gendarmerie werd*; de zaal ont ruimd. LONDEN, 26 Nov. Twee Britsche vlieg- officieren zijn naar Arabië vertrokken om de leiding van de luchtmacht van den ko ning van Hedjaz op zich te nemen. LONDEN, 26 Nov. Met betrekking tot de Britsche vliegers, die naar Hedjaz zijn vertrokken, verklaart het ministerie voor uchtvaart, dat de reglementen der luchtmacht niet toestaan, dat officieren der reserve- luchtmacht in dienst treden bij een vreemde mogendheid zonder vergunning van den Luchtraad. Er is echter niet om vergunning UITLOTINGEN. LEENING VERWOESTE GEBIEDEN 5% 1923. 18de trekking. Serie 214056 no. 3 betaalbaar met frs. 100.000 Serie 389077 no. 4 betaalbaar met frs. 1( 0.000 Serie 51674 no. 1, serie 1798 no. 4, serie 14072 no. 5, ieder met frs. 50.000. Voorts de volgende ieder met frs. 10.000 S. 240814 no. 3 S. 118458 no. 2 S. 370554 n.5 S. 356293 no. 1 S. 23446 no. 1 S. 234820 n. 4 S. 278492 no. 5 S.362936 no. 3 S. 300933 n.3 S. 388660 no. 5 S. 16751 no. 1 S. 367626 n S. 291C84 no. 5 S. 264836 no. 1 S. 166326 n. 2 AMSTERDAM, 26 Nov. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuw sche bonte f 66.10, id. blauwe f 5.605.70, id. eigenheimers f 5.605.80, id. roode star f 4.50, id. blauwe eigenheimers f 5.305.40, Geldersche roode f 4.40, Friesche borgers f 5.505.75, id. blauwe borgers f 5.40, Zeeuwsche eigenheimer poters f 4.755, id. blauwe poters f 3.203.25, id. bonte poters f 3.203.25, Hillegommer zandaard appelen f 78, Ko-i-Nor f 5.50, Drentsche eigenheimers f 3.504, id. roode star f 3.25 3.50, alles per hl. AMSTERDAM, 26 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 208 vette kalveren, le qualiteit 134145 ct., 2e qual 116132 ct., 3e qual. 95 ct. per kg; 35 nuchtere kalveren, f 1726 per st.; 533 vette varkens, Holl. le qual. 98100 ct., idem 2e qual. 9497 ct., idem 3e qual. 90 ct., Overz. en Geld. le qual. 98100 ct., alles per kg. HOORN, 26 Nov. Varkens. Aanvoer 116 varkens, vette f 0.780.84, Londensche f 0.720.68. Handel vlug. SCHIEDAM, 26 Nov. Moutwijn. (Off. not., medegedeeld door H. J. Jansen, na mens de Commissie uit de Kamer van Koop handel aan de Beurs) f 18 per hl. ad 43% zonder fust en zonder belasting. Melasse- spiritus ad 100% per hl f 29. Ruwe graan- spiritus per hl ad 60% f 14 zonder belasting. Spoeling per ketel f 3. WOERDEN, 26 Nov. Kaas. Ter markt ren 197 partijen. Prijs: Goudsche le soc t f 0 —72; 2e soort f 6468, rijksmerk f 67 Handel matig. OVERZICHT R.K. COOP. TUINDERSV. „KENNEMERLAND". De aanvoer aan de veiling wordt voor het grootste gedeelte in beslag genomen door verschillende koolsoorten en andijvie. Vooral boerkool wordt in massa aange boden, doch de vraag is niet groot. Toen vorige week voor enkele dagen de vorst was ingetreden toen was voor dit artikel direct een leendige vraag, doch nauwelijks is het weer zachter en de prijzen zijn we derom zeer laag. De prijzen var. roode, gele en groene kool bleven zoo ongeveer op de zelfde hoogte. Veel andijvie wordt ook thans nog aangeboden, hiervan zijn de prijzen zeer varieerend al naar mate de kwaliteit is. Mooie gele is nog steeds een gewenscht artikel, echter zooveel verschillende kwa liteiten aanvoert, zijn de prijzen ook zeer verschillend. Bospecn, sla en spinazie wor den nog in kleine kwantums aangevoerd, doch het is aan de kwaliteit duidelijk merkbaar dat deze producten zijn afgeloo- pen. Een zeei gewild artikel is mooie dikke prei, deze wordt dan ook voor hoo- ge prijzen van de hand gedaan. Wat hit witlof betreft over de kwaliteit valt tot dusverre nog niet te roemen, over bet algemeen bestaat dit uit tweede en derde soort, zoodat dan ook tot heden geen hooge prijzen konden worden genoteerd. De prijzen van appelen en peren zijn over het algemeen niet hoog nog veel ongesor teerd goede of mindere kwaliteit wordt aangeboden. Enkele fijne soorten van ap pelen en peren mits goed gesorteerd, bren gen loonende prijzen op. GOUDA. Coop. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreeken". Veiling van 25 November 1924. Spruiten le soort 18 25; id. 2e soort 1114.90; id. 3e soort 5.209; Witloof le soort f 20—26, id. 2e soort 1016; Uien 6.20—8.30; Kro ten 1—4.50; Peen 2.80—9.40 per 100 K.G.; Andijvie le soort 1.603.70; id. 2e soort 0.802.30; Knolselderie 1.10 4.80; Groene Savoye kool 0.90—5.10, Roode kool 3.809.80; Boerekool 1.50 3.10 per 100 stuks. Peen 3—9.20; Selderie 1.10—1.50; Peterselie 1 20—2; Prei 0.2O—2 40 per 100 bos; Andijvie 2736 ct., Boerekool 2035 ct per kist. GOUDA, 27 Nov. Kaas. Aangevoerd 121 oartijen. Handel flauw. Eerste kwal. 68 70, tweede kwal. 6467; zwaardere rijks merk 70; met rijksmerk eerste kwal. 69 72; idem 2e kwal. 6568. ENKHUIZEN, 26 Nov. Laatste haring- i markt van gisterenavond f 16.25 per tal. Heden slechte vangst en aanmerkelijk hoo-1 ger prijs. De eerste 17 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld tal reepharing. Prijs oploopend van f 17.85 tot 19.05 per tal. ÜRK, 25 Nov. Door 20 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 260 stuks reepharing, F rijs f 13.60 per tal, 1050 pond spiering, 4.657.75 per 100 pond en 15 manden garnalen, f 1.25 per mand. IJMUIDEN, 26 Nov. Van de haring- visscherij arriveerden heden alhier de Brit sche stoomdrifters L.T. 172 met 530 manden; LT. 331 rnet 500 manden; LT. 740 met 520 manden; LT. 1084 met 520 manden en LT. 1297 met 354 manden versche haring. Ge veild werden de vangsten van de zeilloggers: IJM. 269 (Catharina) met f 10.491; IJM. 286 (Vesta) met f 43677 (gedeeltelijk); KW. 82 (Twee Gebroeders) met f 4404; KW. 163 (Prinses Juliana) met f 2586; van de stoom drifters; LT. 746 met f 6191; LT. 1160 met f 4754; LT. 1172 met f 5013; LT. 1297 met f 2891 en SN. 105 met f 4696 aan opbrengst. IJMUIDEN, 26 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 13 stoormtrawlers. De prijzen waren als volgt: tarbot f 1.20 1.10, tongen f 1.701.20 per kg; griet f 31 22, gr. schol f 4033, md.schol f 1635, zetschol f 52—43, kl. schol f 29—17, 17—12, scharren f 1716 per kg; roggen f 4216 per hoop; vleet f 2.902 per stuk; pieter man en poon f 157, gr. schelvisch 5751, md. id. f 47.50—33, k.md. id. f 40—26, kl. id. f 3216, 117.50 per 50 kg; kabeljauw f 7860 per 125 kg; gr. gullen f 2722, kl. id. f 169.50, wijting f 9.505.50 per 50 kg. ASSEN, 26 Nov. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 14.600 stuks. Prijs f 1416 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 26 Nov. Uien groote gele f 33.50, id. drielingen f 3.203.85, id. nep f 3.954.05 per baal, aangevoerd 835 baal le bloemkool f29.50 49, 2e f 18—35, 3e f 5.25—9.75 per 100 stuks, aangevoerd 36.900 stuks roode kool f 2.20 4, aangevoerd 33.900 stuks roode kool f 2.20 —4, aangevoerd 33.900 Kg. gele kool f 1.90 2.60, aangevoerd 27.200 Kg.witte kool f 0.802.60 per 100 Kg., aangevoerd 47.300 Kg.bieten kleine f 7.508 per 1000 stuks, aangevoerd 16.800 stul s spruitkool f 2.10 3.05 per 15 Kg., aangevoerd 30 zak. ENKHUIZEN, 26 Nov. Zaden en peul vruchten. Groene erwten f 1921 per 100 Kg., Wijker vale erwten f 2229, vale (greo- te) f 2939, grauwe f 3038, bruine boonen f 24—29.50 per Hl. Bruin mosterdzaad f 4854.50 per 70 Kg., maanzaad f 2223.50 per 50 Kg. MAASTRICHT, 2o Nov. Boter. Aanvoer 93.300 Kg. Prijzen hoogste f 2.58, midden- f 2.52, laagste f 2.42. In een bericht aan de abonné's van het muziek-maandblad „Kunst" wordt medege deeld dat mr. Henri Viotta het voornemen heeft, een boek te schrijven over de „Mu ziekgeschiedenis der laatste jaren". Aange zien die arbeid veel tijd en zorg zal ver eischen, ziet hij zich genoodzaakt de re dactie van „Kunst" met 1 Januari a-s. neer te leggen. Dientengevolge zal met het einde van dezen jaargang de uitgave van het maandblad voor muziek worden gestaakt. Het bedoelde nieuwe werk zal bij de firma H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haar lem het licht zien. De Pluimvee-vereeniging „Nut en Sport" en de Konijnenvereeniging „Ons Genoegen" te Deventer zullen aldaar op 25 en 26 De cember a.s. een tentoonstelling organiseeren van pluimvee, watervogels en konijnen. Waarom moet zoo'n tentoonstelling juist op de Kerstdagen gehouden worden? (Red.) INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het December-nummer van „De Heraut van het H. Hart", bevat o.m. Dat God ons heiligen gevel, door J. Zeij, S.J., eenige schetsjes van Willy Urselmann en een door wrocht artikel over de Geestelijke Com munie, door P. N. Sarton, S.J, „TENTOONSTELLINGS- BERICHTEN." Wij ontvingen het maandblad „Tentoon- -HHngsberichten", orgaan van de Ned. Ver. v. Tentoonstellingsbelangen, Bszuidenhout li, 's-Gravenhage waarin o.a, voorkomt een lijst aangevende te houden tentoon stellingen in binnen- en buitenland. Verder worden eenige wenken gegeven aan Neder' landsche fabrikanten die exposeeren op de Leipziger Messe, ingeval zij moeilijkheden ondervinden bij invoer van hunne artikelen in Duitschland en worden eenige mede- deelingen gedaan betreffende de Int. tent. v. Waterkracht en Toerisme te Grenoble, de Ideal Home Exhibition te London, de Int. Handelsbeurs van Koloniale en Uitheemsche Producten te La7sanne enz., terwijl buiten dien nog een waarschuwing is opgenomen tegen het aanknoopen van relaties met A. G. Ackct te 's-Gravenhage inzake de Int. T a le Ship Syndicate. Tegen de duurte. In de Woensdag te Utrecht zeer druk be zochte buitengewone algemeene vergade ring van bovengenoemden Bond, werd de volgende motie aangenomen: De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel op 26 November te Utrecht in buitengewone algemeene vergadering bijeen; gehoord de mededeeling van het Bestuur, dat de vijf erkende organisaties van spoor- en tramwegpersoneel zich thans gemeen schappelijk met een verzoek tot de directie zullen wenden, om in verband met Je stijging van de kosten der levensmiddelen aan het personeel een bijslag op de loonen te geven; betuigt, na de uiteenzetting van het be stuur, met deze actie zijn volle instemming; is van oordeel, dat, waar de inkomsten van 1 Januari 1921 sinsdien met 18 Yt zijn verminderd, die van het werkplaatsenperso- neel met 23/4 werden verlaagd en aan de beambten op de vierde klasse standplaatsen een nog hoogere korting opgelegd is, terwijl de verstrekking der dienstkleeding werd be perkt en de diensttijden verlangd een ver hooging der inkomsten dringend noodzake lijk moet worden geacht; spreekt het vertrouwen uit, dat bet be stuur van der, Bond deze ctie met alle ge oorloofde middelen zal voeren; roept het geheele christelijk spoor- en tramwegpersoneel op zich bij bovengenoem den bond aan te sluiten, om door een zoo groot mogelijk en gezamenlijk optreden aan Regeering en Directie duidelijk te maken, welke wenschen er onder het personeel leven. Deze motie werd na korte bespreking me| algemeene stemmen aangenomen. HOOGE RAAD VAN ARBEID. De samenstelling tot 31 December 1925. Bij Kon. besl. zijn voor het tijdvak van 26 November 1924 tot en met 31 Decembei 1925 benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid prof. J. D. J. Aengenent, te Warmond prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam prof. dr. D. van Embden, te Amsterdam mej. mr. C. Frida Katz, tt Amsterdamdr. L. C. Kersbergen, te Haarlem prof. dr. W. H. Nolens, te 's-Gra venhage mej. A. Polak, te 's-Gravenhage prof. dr. J, R. Slotemaker de Bruine, te Utrechtprof. mr. J. A. Veraart, te 's-Gra venhage prof. ir. I. P. de Vooys, te 's-Gra venhage F. M. Wibaut, te Amsterdam H. de Wilde te 's Gravenhage, Simon A. Maas, te 's-Gravenhage dr. F. E. Posthuma, te 's-Gravenhage, C. F. Stork, te Hengelo (O.) Ch. Stulemeijer, te Breda, J. F. H. Spier, te Amsterdam ir. A. Plate, te Rotter dam mr. A. Haex, te Heerlen F, V. Val- star, te Naaldwijk V. R. Y. Croesen, te 's-Gravenhage, dr. L. N. Deckers, te 's-Gra venhage, Chr. van den Heuvel, te Nieuw- Vennep, J. C. Blankert, te Utrechtmr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, te Rijs wijk (Z.H.) L. Attema, te Hilversum Joh. Brautigam, te Rotterdam P. Danz, te Amsterdam R. Stenhuis, te Amsterdam F. van der Wal, te Amsterdam F. van de Walle, te Amsterdam A. C. de Bruyn, te Utrecht J. A. Schutte, te 's-Gravenhage P. J. S. Serrarens, te Rijsenburg H. Ame- link, te UtrechtK. Kruithof, te Rotterdam j H. Maters, te Amsterdam J. Dekker, te UtrechtF. C. van Ingen Schenau, te 's-Gravenhage B. Lansink Jr., te Amster dam, en tot plaatsvervangende leden H. Smidt van Gelder, te Bloemendaal mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, te 's-Gravenhage, mr. L. G. Kortenhorst, te Amsterdam F. L. van der Bom, te Amsteream S. D. M. Val- star te Amsterdam R. Pierre, te Eygels- hoven W. Warnaar, te Sassenheim D. de Boer Dzn., te StompetorenP. J. van Haaren, te Tilburg F. H. Dijksterhuis, te Mensingeweer J. H. van Lonkhuyzen, te ZeistF. van Rossum, te Hilversum R. K. van den Berg, te Baarn G. J. A. Smit Jr te Amsterdam K. de Jonge, te Amsterdam E. Kupers te Hilversum N. van Hinte, te Amsterdam L. van der Wal, te Amster dam A. J. Loerakker, te SchotenH. Brouwer, te Hilversum J. Th. Nijkamp, te Utrecht J. S. Ruppert Jr., te Utrecht J. Nauta, te Amsterdam Th. J. Dissel, te Amsterdam J. G. van der Jagt, te 's-Graven- hagê, J. C. Hoogenboom, te Rotterdam A. J. P. Hooze, te Amsterdam, en is bepaald, dat de hiervoren onder 1 tot en met 27 genoemde plaatsvervangende leden zullen optreden onderscheid- 1 <k ter vervanging van de hiervoren te beginnen met dr. F. E. Posthuma tot en met B. Lan sink Jr., genoemde leden van den Hoogen Raad van Arbeid. Omtrent de vierde bijeenkomst van het bestuur van den Internationalen Katholieken Vrouwenbond te Venetië verneemt de Msb. het volgende Aanwezig waren de presidente mevrouw Steenberghe-Engeringh de vice-presidenti gravinde Velard (Frankrijk), de secretaresse mej.M.Romme (Holland), prinses Christina Giustiniani Bandini (Italië), mevr. Carmen Garcia Loygori (Spanje), markiezin Patrizi Gondi (Italië), mevr. Sapiona (Polen) en de moderator de zeereerw. heer Jansen (Hol land). Voor de openingsvergadering heeft de kardinaal-patriarch van Venetië in zijn huis kapel tot welslagen der werkzaamheden het H. Misoffer opgedragen en aan de leden van den Vrouwenbond de H. Communie uit gereikt Later werden zij door zijne eminentie in particuliere audiëntie ontvangen. De vergaderingen hadden plaats fa een zaal van het convent van het H. Hart. Aan den H. Vader is het volgende tele- pram gezonden „Kardinaal Gasparri, Va- t c an, Rome Leden van het bestuur van aen internationalen katholieken vrouwen bond vergaderd te Venetië, convent H. Hart, leggen neer aan de voeten van Zijne Heilig heid, het n derige, huldeblijk v n hun kin derlijke eu algeheele gehoorzaamheid en ver zoeken den Apostolischen Zegen. H erop heeft Zijn Heiligheid het vclgenda geantwoord De Heilige Vader, aanvaardt het huldebewijs van het bestuur van den internationalen Vrouwenbond, zendt van harte aan bestuur en alle aanwezige leden den Apostolischen Zegen, opdat vergaderingen vruchten mogen afwerpen voor het christelij ke leven. In de plaats van mej. A. Meyer, die wegens omstandigheden zich genoodzaakt zag ont slag te nemen als secretaresse-generaal is als zoodanig gekozen geworden mej. M. Romme uit Den Haag. Besloten werd voorts om aan de verschil lende aangesloten bonden het plan der nieu we statuten toe te zenden. De volgende Jbijeeukomst zal het aanstaan de jaar te Rome gehouden worden van 20 tot 24 October. Er zal een commissie benoemd worden, die zich belasten zal met het logies der gedelegeerden. Het bestuur heeft het volgende program vastgesteld de christelijke beginselen in de familie en maatschappij en de wijze om deze in het volksbewustzijn te doen doordringen t „het bestudeeren der gevaren, welke de fa milie bedreigen en door de familie ook 'de christelijke maatschappij uit religieus, moreel en sociaal oogpunt. Het comité zal een con cours uitschrijven voor de beste uiteenzet tingen dezer thema's in de drie politieke zittingen. De voorwaarden zullen binnen enkele weken in het bulletin van den bond bekend worden gemaakt. Op de vergaderingen, gereserveerd voor de gedelegeerden, der bonden en aangesloten associeties zal besproken worden het ver slag der zeven commissies van onderzoek, hun conclusies en hun vota. Verder de ver anderingen, welke men nuttig oordeelt, in de statuten aan te brengen. Het kiezen van het nieuw bestuur. Het program van actie van den bond. Het bestuur zal tegen het eind van Mei 1925 te Utrecht samenkomen. OPENING R.-K. CENTRAAL INSTITUUT VOOR GYMNASTIEK. Te Tilburg is Zaterdag j.l. onder veel blijken van belangstelling, het R.-K. Cen traal Instituut tot vorming van Leerkrach ten voor de Gymnastiek, aan de Leergangen aldaar, geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10