BINNENLAND. ÏnTeN OM HAARLEM Ingezonden Mededeelingen 4 pCt. VOOR PATER STAAL. Donderdag 27 November 1924 47ste Jaargang No. 15902 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Huiswerk voor onze schoolgaande jeugd? De vliegtocht Nederland-Indië. R.-K. Staatspartij en verbo nd „St. Michaël". Agenda 28 November Bestraffing van politie ambtenaren. Besmettelijke ziekten. Uit de kledingindustrie. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland Provinciale Staten van Noord- Holland. R.-K. Kraamverzorging. Italiaansche opera. Triduum van Duitschsprekende Katholieken. Ambtelijke humor. J. J. WF-BER ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telrgraphisch Weerbericht. Clinge Doorenbos. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 13.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden cnededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 66 ct per plaat- sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. *Ule abonra's op dit blad zijn, in :evolge ae verzekeringsvoorwaarden, i. QjlfSjnt Levemlange geheeie on tegen ongevallen verzekerd voor een der vólgende uitkeeringent «3UUU.™ geschiktheid tot werken; f7CO bij een ongeval met X OEfl bij verlies van een hand, /OU.™ doodelijken afloop. T 2UU,™ een voet of een oog; i taf: bij verlies van een 1 Cfl I I2.Ü.™ duim of wijsvinger; I «JU.™ been of arm; bij een breuk van AA fl "tj vernes van te» T 4U.™ andere vinger. Het is dl weer eenigen tijd geleden, dat i wij een en ander mededeelden omtrent de j belangwekkende proef geen huiswerk lan I de leerlingen op te geven, die sinds een j jaar of zes genomen wordt aan het Chris- j telijk Lyceum aan den Zijlweg, alhier. De heer Ir. W. van Dorp, rector van die bloeiende onderwijs-inrichting, is een voor zichtig man en weigerde voortdurend een oordeel uit te spreken over de aan zijn school genomen proef, zoolang hij niet over j •en voldoend aantal gegevens beschikte. Weliswaar, kan ook nu nog geen defini tieve beoordeeling plaats hebben, maar het feit, dat dit jaar leerlingen van het Christe lijk Lyceum voor de eerste maal deel namen aan de van Staatswege ngestelde en ook gecontroleerde eindexamens en de uitslag daarvan voor het Lyceum alleszins bevre digend was, geeft ons het recht wat mejr over het nieuwe systeem mede te deelen. Wij vonden den heer Ir. van Dorp bereid, ons, met inachtneming van de nog altijd ge- wenschte reserve, een en ander te vertel len. Vraagt men den heer Ir. van Dorp waar- un, naar zijn meening, op zoo goed als alle Onderwijsinrichtingen Voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, de leer lingen met huiswerk ov rla 'en worden, dan antwoordt hij, dat zulks geschiedt omdat het gewoonte is geworden.. Of onze schoolgaande jongens en meisjes •1 of niet met huiswerk moeten belast wor den is een onder opvoedkundigen veelom- «treden vraag Wij zullen ons in dit dispuut, dat beter aan deskundigen kan worden overgelaten, niet mengen, maar mogen toch wel als vast staand vooropstellen, dat er geen enkele re den is het huiswerk te handhaven, indien dit, zonder nadeel voor de leerlingen, kan worden afgeschaft Ware ieder* leeraar en leerares, over tuigd, dat de resultaten van het onderwijs en de opvoeding even goed zou zijn zonder de leerlingen te plagen met huiswerk, er zou, dunkt ons, geen huiswerk meer worden ge geven. Op de resultaten komt hel dus aan en daarom is het zoo belangwekkend iets te vertellen over de proef aan het Christelijk Lyceum, die, meenen wij, eenig is in ons land. Aan het Christelijk Lyceum wordt geen huiswerk opgegeven, behalve het memori- seeren, het van buiten leeren van vreemde woorden (latijnsche, grieksche, Fransche, enz.) of van een vers en het maken van een Nederlandsch opstel. Het eerste, memoriseeren, vordert .liet meer dan gemiddeld een kwartier tijd per dag van den leerling en het maken van een Nederlandsch opstel komt zoo ééns in dé maand voor. Zou een leeraar of leerares voor een hee- le klas huiswerk willen geven, dan is daar toe de toestemming noodig van de leeraren- vergadering. Zulk een toestemming heeft op dit oogenblik echter geen enkele leeraar of leerares In een geval, dat een klas door ziekte van leeraren in een bepaald vak achtedop geraakt was, heeft deze „reserves'' al eens goeden dienst bewezen. Volledigheidshalve zij intüsschen opga- merkt dat er natuurlijk aan elke onderwijs inrichting leerlingen zijn, die' in een of an der vak achterblijven. Is dat het geval, dan wordt aan zulk een leerling opgedragen zich in het vak, waarin hij achter is, thuis bij te werken om zoodoende den achterstand in te halen. Aan de leerlingen, van de vierde klas en hooger wordt een „taak"' opgegeven die zij buiten schooltijd hebben uit te voeren. Hét 6treven hierbij is de leerlingen, die op hel punt staan naar de Universiteit te gaan cf een betrekking te aanvaarden op kantoor of in een bedrijf, te oefenen in zelfstandig wer ken. Voor het uitwerken van een taak is, het jaar verdeeld in drie perioden. In elke periode wordt door een leerling een taak afgeleverd Vóór een bepaalden datum, b.v. 15 No vember mogen de leerlingen het vak kiezen, waarin zij een taak wenschen te krijgen. B.v. -letterkunde, wiskunde, latijn, geschie denis, Engelsch of wat dan ook, echter zóó, dat zij niet tweemaal hetzelfde vak kiezen De leeraar in het gekozen vak, stelt in overleg met- den leerling een taak vast, die de leerling vóór een volgenden datum, b.v. 1 Maart, heeft m te leveren, ze- durende dien tijd wordt de leerling ook gecontroleerd om te voorkomen dat hij zijn werk laat liggen tot de laatste weken. De heer v. Dorp vertelde ons, dat net deze opdrachten zeer goede resultaten wor den verkregen en dat vooral het zelfstan.lig leeren werken hierdoor zeer wordt aange moedigd. Zoo was er b.v. een leerlinge, die omtrent een vrij onbekend Nederlandsch dominée-schrijver uit de 16e17e eeuw, in bibliotheken, archieven en op andere wijze tal van aardige bijzonderheden had weten te' verzamelen en in haar taak verwerft. In de hoogste klas wordt, na Kerstmis geen taak meer opgegeven, omdat dan alle aandacht moet worden gewijd aan het eind examen. Hiermede hebben wij een volledig beeld gegeven van wat aan het Christelijk i-y- seum aan huiswerk wordt gedaan. De ervaring, die het Christelijk Lyceum in de afgeloopen zes jaar heeft opgedaan, is'dat de resultaten alleszins bevredigend zijn. Om ons tot den uitslag van de officieële examens in dit jaar te bepalen, vermelden wij, dat van de 12 leerlingen, afdeelind Gymnasium, er 10 het einddiploma verwier ven; voor de afdeeling H. B. S., die reeds tweemaal aan een eindexamen deel nam, was het resultaat yerleden jaar; 4 ge slaagden van dc 6 en dit jaar 12 geslaag den van de'15 candidaten Het is voor den heer yan Dorp verheugend, dat de eindresultaten van zijn onderwijs den toets eener examen-critiek kunnen door slaan, want, was dit niet zoo, dan zou allicht mislukking op rekening van het nieuwe systeem zijn geschoven, hoe ongemotiveerd wellicht ook De onderwijs-methode, waarbij aan ae leerlingen geen huiswerk gegeven wordt, eischt natuurlijk van den leeraar een bijzon der inzicht in de behoeften van zijn klas. Het zou te ver voeren hierop diep in te gaan, doch het zij voldoende de aandacht er op te vestigen, dat de leeraar zijn onderricht zóó moet inrichten, dat gedurende het les uur niet alleen de te behandelen stof theo retisch behandeld wordt, maar ook prac- tisch wordt toegepast. Hoe dat onderwijs wordt ingericht, blijft geheel overgelaten aan d" prudentie van den leeraar, en de practijk heeft geleerd, dat ook daarin groote vaardigheid wordt verkregen, hoewel hst natuurlijk zal voo'komen, bij ruimere toe passing van de methode, dat er leeraren zijn, die zullen blijken niet de noodige geschikt heid te bezitten. Dat is echter ook bij an dere methoden het geval. Wie mocht opmerken, dat dus 'n goed deel van het lesuur wordt opgeëischt om in de klas het werk te doen, dat anders als huis werk buiten de klas wordt verricht, vergete niet, dat aan het Christelijk Lyceum een minimum van tijd besteed wordt aan het overhooren van lessen, een tijd, die in vele gevallen als nutteloos kan worden be schouwd. Er moet echter en dit is duidelijk intensief gewerkt worden en vooral de tucht moet zeer hoog worden opgevoerd. Er mag b.v. zoo goed als geen tijd verl ren gaan met verbieden, en berispingen toedienen. Een leeraar of leerares, die geen orde weet te houden en de leerlingen niet aan het werk weet te houden, zal bij geen enkele methode, maar zeker niet bij de door ons beschre ven methode, slagen. De onderwijzer zal zich, vooral bij deze methode, aan een strenge zelfcritiek moeten onderwerpen. Men kan slagen. Dat blijkt. De heer Van Dorp, oordeelende naar de kennis, die hij in de afgeloopen zes jaar heeft opgedaan, meent dat er alle aan leiding is het onderwijs aan zijn inrichting voort te zetten zonder huiswerk op te ge ven. Ook zoo goed als alle leeraren van het Chr. Lyceum zijn van dit gevoelen. Als positieve voordeelen van het systeem ziet de heer v. Dorp de noodzakelijkheid om de lesuren in de klas intensief te ge bruik en,wat ook indirect de tucht der school ten goede komt. Verder wordt dc zelfstandigheid der leer lingen gekweekt door zelfwerkzaamheid op school, dus gecontroleerd. Men kan met succes een beroep doen op de medewerking der leerlingen en de oppervlakkigheid, die zich zoo licht van 't werk der leerlingen mees ter maakt, wordt tegengegaan. De hygiënische voordeelen zijn ook niet gering. Het kan toch voor jonge menschen van 15, 16 jaar niet goed zijn dat zij tot 's avonds half elf aan huiswerk vast zitten. Dat gaat dan ten koste van hoog noodige ontspanning en nachtrust. Wordt geen huiswerk opgegeven dan blijft er ook meer tijd over om andere kun digheden op te doen, als door muzieklessen, zanglessen, sport, kunstvakken, godsdienst leer; er blijft ook tijd over en dit voor al niet te vergeten! voor het gezins leven. Ook kunnen de kinderen op tijd naar bed en kunnen den anderen morgen frisch op school komen. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Of er nooit .klachten komen van ou ders, die liever hebben dat hun kind huis werk heeft? vroegen wij. Zeker, antwoordde de heer v. Dorp, er zijn ouders, die zich wel eens zijn ko men beklagen dat hun kinderen, bij gemis aan huiswerk, andere, minder gewenschte, bezigheden aanhielden. De klachten ko men niet dikwijls voor, maar ze zijn er. Daartegenover mag worden gevraagd of het de taak der leeraren is toe te zien, dat de jongelui in,hun vrijen tijd zich pas send gedragen? Dat is toch de taak der ouders en dat toezicht is toch ook waar lijk niet zoo lastig. Intüsschen zijn wij im mer bereid en het is wel gedaan ook! om in sommige gevallen, waar zulks ge- wenscht was, aan een leerling huiswerk, bij wijze van bezigheid, op te geven. Deze uitzonderingen kunnen echter kwa lijk als een argument tegen het door ons gevolgde stelsel gelden. Met belangstelling zullen ongetwijfeld velen van de hierboven gedane mededee- lingen kennis nemen. De proef aan het Christelijk Lyceum ge nomen om geen huiswerk meer op te ge ven, heeft metterdaad aangetoond dat zij de volle aandacht verdient en hoewei iedere onderwijsinrichting natuurlijk vrij moet zijn in de te kiezen methode, heeft de in Haarlem genomen proef groote waarde omdat de practijk aan haar getoetst is Ongetwijfeld zal het resultaat van deze proef vele pedagogen aansporen de kwes tie opnieuw te bestudeeren. Wie weet wat daarvan dan het gevolg zal zijn. Wie daarin belang stelt, zal het zeker prettig vinden te vernemen dat de heer van Dorp van plan is een brochure te schrijven over zijn ervaringen met de door ons beschreven proef De stof is zoo uit voerig dat zij zeker den omvang van een brochure wel waard is. Een Engelsch oordeel over den vliegtocht. De „Times" bespreekt in een hoofdartikel, Betiteld: „De Vliegende Hollanders de In- dië-vlu«ht. Het blad stelt vast, dat de Ne derlanders een nieuwen triomf voegden aan de lange serie van wereldvluchten, waar mede een handvol vliegers den dag aanzien lijk nader gebracht hebben dat het vliegtuig een gewoon middel van lange reizen zal zijn. De namen van van der Hoop, Poelman en van den Broecke moeten gevoegd worden op de lijst der koene internationale vliegers, die de rest van de wereld willen bewijzen, hoe betrekkelijk gemakkelijk, veilig en prac- tisch het' vliegen is. Het artikel trekt een vergelijking tusschen de oude pioniers on der de zeevaarders, onder wie vooral in de zeventiende eeuw de Nederlanders uitblon ken. Melding makend van de ontdekkingen van Abel Tasman en Jan van Riebeek, be sluit liet blad: De vliegende Hollanders van thans, die zoo van een leien dakje bekwaam hun missie hebben uitgevoerd, zijn gelukki gerwijze dan de ongelukkige vliegende Hol lander van de legende. Zij bereikten de ha ven, maar indien zij den weg bereid hebben voor anderen, die hun voetspoor zullen vol gen, dan' hebben zij dit gedaan omdat zij kwamen van een dapper, avontuurlijk ras. Het bloed hunner pionier-voorvaderen stroomt nog door hun aderen. Aardige attentie. De firma H. den Ouden en Zoon te Bos koop, heeft het volgende telegram aan van der Hoop gezonden: We huldigen uw trio door uw namen te hechten aan onze nieuwe rhododendrons. Een schrijven van de heeren Van Wijnher- gen en van Rijckevorsel. De Msb. bevat de volgende rectificatie, gezonden door de heeren van Wijnbergen en an Rijckevorsel de heer Pastoors was verhinderd de conferentie van 25 Nov. j.l bij te wonen van de aan het Haagsche Correspondentiebureau verstrekte mede- deeling uit die conferentie. 1. De vertegenwoordigers van het Ver bond „St. Michaël" hebben, naar aanleiding van een brief van een toehoorder der Alk- maarsche rede de vraag gesteld, of de heer van Wijnbergen het Verbond „St. Michaël heeft genoemd in verbad met de geïncrimi neerde zinsneden. De heer van Wijnbergen heeft daarop ge antwoord, in zijn geheele rede het Verbond „St. Michaël" niet te hebben genoemd De verdere vragen, wie hij had bedoeld en of hij de leiders van het Verbond „St. Michael" had bedoeld, heeft de heer van Wijnbergen geweigerd te beantwoorden, omdat hij zich geen verhoor op vraagpunten wenschte tc laten afnemen. 2. De aan het slot der u ededeeling. om schreven „commissie van ove leg" was reeds in de vorige conferentie als onjuist ge dacht afgewezen, omdat als grondslag der onderhandelingen was aanvaard, dat het Verbond „St: Michaël" aan de R. K. Staats partij ondergeschikt zou zijn. N&ar het blad verneemt, zal het bondsbe- stuur Vrijdag 28 November a.s. des avonds 8 uur te Utrecht vergaderen ter bespreking van het resultaat der conferenties en ter be paling van zijn houding ten opzichte van het Verbond „St Michaël." Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Metaalbewerkersbond 8 uur Bestuur Overheidspersoneel half 8 Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Rederijkers 8 uur Voetbalvereeniging „Zwaluwen" half 8 Kringvergadering Herwonnen Levenskracht 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw. Zangvereen. „Kunst na Arbeid" 8 uur Ned. Foto Litho Bond 8 uur. Schouwburg, Jansweg Ledenconcert Symphonie-Orkest „Euterpe" 8 uur. Stadsschouwburg Gouden Jubileum L. Crispijn Senior „De Veroveraar" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89Vi uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannes Jaco- bijnestraaf 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 2—4 J uur, en 's-avonds van 8—9 uur Tel 1671. R K, Leeszaal en uitleenbibliotbeek lansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 7—10 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis Hebben Tel. 1671 Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1—2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk (Ingezonden). De Burgemeester van Haarlem heeft den Inspecteur van Politie v. W., na een schorsing in zijn betrekking van drie we ken, teruggesteld tot klerk le klas zulks in verband met het strijdig met zijn ambts plicht hadden inzake loterijen, aldus in uw blad van 11 November 1.1. In verband met vorenstaand bericht, vernam Opmerker dat door den heer Bur gemeester, teneinde de handelingen van bedoelden Inspecteur te doen onderzoeken zich heeft doen bijstaan door een Com missie van advies. Hierbij diene vermeld, dat Opmerker eertijds eenzelfde zooda nige Commissie zag ingesteld, teneinde een onderzoek in te stellen naar de han delingen van den Inspecteur van Politie v. B. teneinde ook in dat geval den Bur gemeester van advies te kunnen dienen, bij het opleggen van eenige straf. Het behoeft wel geen nader betoog, dat het instellen van een zoodanige commis sie, tot het beoordeelen van eenige han deling in strijd met den plicht, voor den persoon, die 'n zoodanige handeling heeft gepleegd, van zeer groote waarde is. Wanneer men de groote waarde daarvan wil aanvoelen, diene men te weten, dat ingevolge de Gemeentewet de bestraffing van een politieman enkel en alleen is op gedragen aan het hoofd der Politjp i. q. den Burgemeester, zonder dat voor den be trokken politieman ook maar op eenigerlei wijze hooger beroep open staat. Het heeft, in verband met het voren staande, Opmerker wel zeer eigenaardig getroffen, dat een dusdanige commissie we) in hét leven wordt geroepen wanneer het betreft het corrigeeren van een In specteur van Politie, doch achterwege blijft als een agent van politie eenige straf moet worden opgelegd. Het zal toch wel nimmer de bedoeling zijn geweest van onzen eminenten wet houder Bruch, destijds nog lid van den Gemeenteraad, toen hij, na een schtteren- de verdediging, een motie in den Raad deed aannemen de wenschelijkheid uit sprekende, dat een commissie werd inge steld, teneinde den Burgemeester van ad vies te dienen bij het opleggen van straf fen aan het politiepersoneel, dat deze commissie enkel zou gelden wanneer het een Inspecteur betrof, doch dit niet op een mindere in rang zou moeten toegepast. Hetzelfde onderwerp werd indertijd voor de tweede maal besproken in den gemeen teraad door den tegenwoordigen wethou der Reinalda, mede destijds nog lid van den gemeenteraad, waarbij ook door hem de wenschelijkheid en noodzakelijkheid werd uiteengezet van een meergenoemde commissie van advies. De Burgemeester zette hierop uiteen, dat dooi het, in de He Kamer aanhangig maken van het ontwerp Ambtenaarswet waarin de rechtspositie der ambtenaren zou worden vastgelegd hij het instellen van een zoodanige commissie overbodig achtte. j En terecht, ware bedoelde Wet tot stand gekomen, zou hierin zijn voorzi«n gewor den, doch aangezien dit ontwerp alweer geruimen tijd van de agenda is afgevoerd, staat de ambtenaar in het algemeen doch de agent var, politie in het bijzonder nog steeds in dezelfde recht^looze positie als voorheen. Opmerker kan zich niet losmaken van de idee, dat een agent van politie, iemand die herhaaldelijk en elk oogenblik van den dag blootstaat aan controle, aannemende dat die controle serieus en niet willekeu rig wordt uitgeoefend, zeer zeker veel meer behoefte zal gevoelen aan een be ëindiging van deze rechteloozen toestand, dan een Inspecteur van Politie, die ip ver- gelijkng met een agent zoogoed als niet wordt gecontroleerd. Het blijft verre van mij hiermede te wil lam betoogen, dat deze behandeling, len- opzichte van eer. Inspecteur, niet juist zou zijn, integendeel, opmerker ziet in het be handelen op een vorenomschreven wijze, de eenigst juiste maniet om ook maar een schijn van willekeur buiten te sluiten, doch vermeent wanneer dt al klemmend is voor eén Inspecteur, het zooveel temeer klemmender moet worden, beschouwd voor een agent van politie. Zooals opmerker, uit verschillende mee- dedeelingen hem gedaan moest constatee- ren, heerscht bij ons -politiecorps een geest van groote ontevredenheid en ont stemming omtrent dezen rechteloozen toestand. Hét komt in den laalsten tijd, zooals hem bleek, nog al eens herhaaldelijk voor, ^dat leden van het corps min.of.meer zwa re straffen worden opgelegd, terwijl zij zich niet los kunnen maken van de idee, dat bestond ook voor hen eén' dusdanige commissie, dikwijls geen of andere straf fen zouden zijn opgelegd. Het wil Opmerker voorkomen, dat het bestendigen of verder aankweeken van een dusdanigen geest in ons politiecorps, zeer zeker niet ten goede kan komen aan de riebtige uitoefening van de veelom vattende politietaak, terwijl het tevens op de gesteldheid van den politieman zelve al een zeer nadeeügen invloed schijnt uit te oefénen, gezien de Vrij 'Vele gevallen, in den laatsten tijd, dat leden van ons corps, in de kracht van hun léven, wegens zenuwaandoeningen worden afgekeurd. Door bovenstaande regelen hoopt Opmer ker in de toekomst te hebben medege werkt tot verbetering der rechtspositie, niet enkel voor den Inspecteur van Politie, doch mede en in het byzonder voor de agenten van politie. OPMERKER. Naschrift. Onze bedoeling was ge weest om bij gelegenheid van de a.s be- grootingsdebatlen de aandacht van onze R.K. Raadsfractie te vestigen op hetzelfde onderwerp. Ook wij zijn van meening, dat de laatste gebeurtenissen in het politie korps alleszins aanleiding geven om nog maals bij den burgemeester op de instel ling van een adviescommissie tot onder zoek van strafwaardige handelingen van politieambtenaren, aan te dringen. Na bovenstaand deskundig betoog be hoeven wij op deze zaak nu .verder niet in te gaan. Redactie -N, H. CT. In de week van 16 tot en met 22 Novem ber kwamen te Beverwijk 2 gevallen van roodvonk voor; te Edam 2 gevallen van buiktyphus; te Haarlem 2 gevallen van roodvonk en 1 geval Vaii diphtheritis; te Hoorn 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Krommenie 1 geval van diphtheritis; te Uitgeest 1 geval van roodvonk; te Zaandam 1. geval van diph theritis; te Zandvoort 2 gevallen van roodvonk; te Mijdrecht 1 geval van diph theritis en te Leiden 8 gevallen van rood vonk. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Arbeiders in de Kledingindu strie heeft met algemeene stemmen beslo ten tof opzegging van de bestaande collec tieve overeenkomst. De vergadering stel de de volgende bepalingen voor een nieuw contract vast: le. 10, pet. loonsverhooging 2e. vacantiè voor alle leden, 3e betere (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59% uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56'4 uur n.m werkomschrijving, 4e. gedurende den loop van het oude contract een duurtetoeslag, te verieenen in verband met de prijsstij ging der levensmiddelen. Een commissie Zal een nadere tariefsherziening ontwer pen. Besloten werd ook het plaatselijke contract op te zeggen. Vorig opgaaf 313.01. N. N.; ter eere van het H. Hart tot zekere intentie 1. N. N.; tot zekere intentie en voor de geloovige zielen 1 Als U in het verre Borneo Uw Haarlemsche missievrienden niet meer ziet, Is dit voor U een herinnering Aan 't schoon „vergeet ons niet". Wie volgt nu met een flink bedrag; de Pater verdient het voor zijn moeilijk werk. N. N.: intentie voor de geloovige zielen (H. Mis) 3. N. N. 0.50. N. N. 0.75. N. N.; voor gezondheid 0.50 N. N.voorspoed in zaken 1. N. N.; zegen in zaken 0.50 N. N.; uit dankbaarheid voor een bekeering 0.50. N N.; op hoop van zegen 0.75 N. N.; tot zekere intentie 1.25. N. N.; tot la'enis der geloovige zielen 0.50. N. N.; voor zieken 0.75. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor: Aan de gemeente Aalsmeer 635 bijdrage per jaar te verieenen vanaf 1925 ten be hoeve van haren handelsavondcursus, een subsidie van 1000 over 192^ aan dc Cen trale Vereeniging ter bekostiging van de Maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, gevestigd te Utrecht. Afwijzend te beschikken op dc aanvrage van het bestuur der thans ontbonden Ver eeniging „Maatschappelijk Werk bij Zenuw lijden en Krankzinnigheid." Ged. Staten stellen wijzigingen voor in de reglementen van bestuur van de Aerts- veldschen polder, teneinde een bevredigen de regeling van het onderhoud der wegen in den polder te verkrijgen van hel Hoog heemraadschap Noord-Hollandsch Noorder kwartier, teneinde een regeling te verkrij gen, volgens welke de kosten van vervolging van nalatige omslagplichtigen op dezen kun nen worden verhaald, tevens worden eenige wijzigingen gewenscht voor juistere grens- omschrijving van schuldplichtige eigendom men. Voorgesteld wordt voorts een wijziging van het Reglement voor het Ambacht van West-Friesland, genaamd Drechterland en van dat van het Hoogheemraadschap van Zeebrug en Diemerdijk, ten doel hebbende van de dijkplichtigen ook het meebrengen van gereedschappen te kunnen vorderen, ten slotte een herziening van het Regle ment van Rijnland betreffende, hel tijdstip van indiening van bet jaarverslag en eenige andere, wijzigingen van ondergeschikten aard. Gedep. Staten stellen verder voor leges te heffen voor de af te geven nummer- en rijbewijzen resp. van 1.50 en 1.— en voor een bewijs van Nederlanderschap J 1. Voor de benoeming van een lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale Be drijven worden aanbevolen de heeren:.J Q. Bellaar Spruijt te Maastricht en L. M. A. Beekman te Zwolle Voorgesteld wordt nog goed te keuren een 2de sirppl. begrooting van het Prov Electr. Bedrijf, groot 200.000 voor het overnemen van laagspanningsnetten Aan te koopen eenige perceelen van het P. E. N. in de gemeenten Uitgeest Bergen en Velsen, goed te keuren een 2dt auppl. be grooting van het Ziekenhuis Duin en Bosch, groot 50000, vooi verbetering der Cen trale Verwarming Het bestuur der R.-K, Kraamverzorging verzoekt ons tc melden, dat het liefdewerk 1 Januari a.s een aanvang zal nemen. Ter voorkoming van misverstand wojdt nogmaals medegedeeld, dat de werkzaam heden geheel Haarlem zullen omvatten, zoo- dat iedereen, onverschillig uit welke paro chie, van het liefdewerk profiteeren kan. Zooals bekend zal het voornaamste werk zijn de verpleging van moeder en kind en het uitleenen van de noodzakelijke verple- gingsartikelen. Maandag 1 December a.s., zal door de Ita liaansche Opera, Directie M. de Hondt, in den Stadsschouwburg alhier worden opge voerd de opera „Madame Butterfly van Puccini In deze opera zullen de voornaam ste artisten van dit gezelschap medewerken n.l. Signorina Rosa Bardelly (in Italië bijge naamd de hemelsche stem), Maria Valverde, Irma Zappata en Signor Bellusi, Cavallini, Cherubini e. a. De origineele decors, speci aal voor de opera „Butterfly" gemaakt, worden door het opera-gezelschap mede gebracht. Waar de Italiaansche opera ook weder dit seizoen overal succes inoogst, is het te verwachten, dat ook ons Haarlemsche publiek niet achterwege zal blijven, van zijn belangstelling blijk te geven, opdat de EH- rectie der Italiaansche opera kunne blijven doorgaan ook hier de schoonste opera's met de allerbeste krachten op te voeren. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op 1, 2 en 3 December a.s., des avonds te Er zullen waarschijnlijk vele lezers er lezeressen zijn, die nog i ooit een begrooting van gemeente, Provincie of Rijk. hebben ge zien. Nog veel minder doorgeworsteld. Zij behoeven zich niet te beklagen en wij be nijden hen. Het is heelemaal geen opwek kende lectuur en zij is voldoende om een mensch, die van rust houdt of last heeft van hoofdpijn, er van terug te houden raadslid of raadsverslaggever te worden. Ambtelijke stukken zijn saai, ontzettend saai. Dat hoort er zoo bij, dunkt ons. mis schien omdat het deftig (echt Hollandscl woord, dat in geen andere taal is over te zetten) is. Daarom doet een enkele vroolijke noot ir I een ambtelijk stuk zoo goed dat je als ge trouw lezer van al die saaiïgheid naar d« j>en grijpt om ze vast te leggen. Het antwoord van B. en W. op de afdee- lingsverslagen der Gemeentebegrooting schijnt voor de wethouders hier en daar een schoone gelegenheid te bieden om wat opmontering te brengen in ambtelijke stuk ken. Telken jare treffen wij in die beantwoor ding eenige passages aan, waarin de wethou. der het vragenstellend lid. kom, laat ons zeggen, kort en kernachtig antwoordt. Wij hadden ook kunnen schrijven: het lid een beetje in 't ootje neemt, maar dan zouden wij overdrijven. Zoo ook in het pas verschenen verslag. „Een lid" vraagt of „men" over het alge meen niet te toegevend is bij de politie." Het antwoord op deze vraag begint als volgt: „Als met „men" ons college is be- 'doeld enz." Dat is een beetje deftiger dar het bekende: „Mot je main hebben".... Toch breekt zooiets de eentonigheid van het vragen stellen en antwoorden geven wel. „Een lid stelt de vraag of plichtsbetrach ting e'n controle zoo zijn als bij dit corps ge wenscht is." Het antwoord is laconiek: „Inderdaad." „Hoe staan B. en W. ten opzichte van ambtenaren, die hun plicht niet naar be- hooren vervullen?" Ziehier het antwoord, waarmee het raads lid tevreden kan zijn. „Tegen ambtenaren die hun plicht niet doen, treden wij op met de noodige gestrengheid." Een raadslid vraagt of het niet wensche- lijk is het politiebureau centraal te verwar men met gas. B. en W. antwoorden, dat dit in overweging kan worden genomen als de onlangs aangelegde installatie vernieuwing behoeft. Dat heeft dus den tijd nog. Ergens spreekt een lid zijne teleurstelling uit en B. en W. antwoorden: „Het doet ons leed dat wij het hier aan het woord zijnde lid eene teleurstelling hebben moeten be rokkenen." En zoo zijn er vele passages, die even een lachje wekken om den mond van den ploeterenden werker, die probeert door vele pagina's druks heen te komen. Nochtans zij dit voor niemand een aan sporing de lectuur ook eens ter hand te nemen. Hij kan beter de laatste pagina var, ons geïllustreerd Zondagsblad bestudeeren. Barometerstand 9 uur v.m. 753. Vooruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 27 November: Hoogste barometerstand 766.1 m.M. le Janmayen. Laagste barometerstand 743.3 m.M. te Holyhead. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 November: Aanvankelijk kracVige tot matigen, later wellicht afnemende zuidwestelijke tot zuide lijken wind, half tot zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. half 9 in de St. Antoniuskerk, aan de Nieuwe Groenmarkt, een Triduum voor Duitschsprekende Katholieken door e«n Duitsche Dominikanerpater zal gehouden werden. Het Concertbureau Alphenaar meldt ons, dat Clinge Doorenbos op Maandag 8 Decem ber in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein, zal optreden, bij welke gelegenheid hij zijn le vensliedjes zal voordragen Mevr. Clinge Doorenbos-de Blécourt zal hem begeleiden. Behalve zijn uitgebreide repertoire, zal de heer Clinge Doorenbos bovendien nog eeni ge, geheel nieuwe liedjes ten gehoore bren gen. Stellig zal de heer Cinge Doorenbos voor een bijkans uitverkocht huis optreden, aangezien hij, ook door zijn liedjes, een groote populariteit verworven heeft. Bij Kon besluit van 22 November zijn voor het tijdvak van 26 November 1924 fot en met 31 December 1925 o. m. benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Ar beid: prof. J. D. J Aengenen, te Warmond; dr. L, C. Kersbergen, te Haarlem; Chr. v. d- HeuveJ, te Nieuw-Vennep; H. Smidt van Gelder, te Bloemendaal; W Warnaar, te Sassenheim en A. J. Loerakker, te Schoten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1