Stadsnieuws. SPECULAAS van FRANKEN SPECULAAS van FRANKEN hoest :Anqa Ingezonden Mededeelingen. Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen Het afdeelingsverslag op de gemeen- te-begrooting van Haarlem. 60 cent per reget. is zoo superieur Dat men 't dadelijk herkent Aan z'n fijne geur! Staat beslist APART En verovert zich den trouw Van elk smullers-hart A 60 cents per regel Lasf van gal en slijm a 60 cents per regel. (Vervolg.) 14-Daagsche raadsvergaderingen. De wenschelijkheid var_ 14-daagsche raads- •vergaderingen is B. en W, nog niet geble ken. Telkenmale wordt na verloop van 10 dagen na de laatstgehouden vergadering te rade gegaan of de hoeveelheid gereed geko men ontwerpen, dan wel bijzondere omstan digheden, het convoceeren van den Raad wettigen. Tot heden kon echter steeds een termijn van drie weken zonder overlading der agenda en meestal zonder dat zelfs een avondvergadering noodzakelijk was, worden in acht genomen. Eenige zelfbeperking kan intusschen met behoud van eene gedegen behandeling der zaken den duur der raadsvergaderingen ten goede komen, waar mede tevens de regaling van den spreektijd bij reglement overbodig wordt. Het instituut wan het schriftelijk vragenrecht komt B. en W. in tegenstelling met Kamer en Prov. Staten overbodig voor. De leden toch worden met tusschenpoozen van betrekke lijk korten duur in staat gesteld te berde te brengen, wat zij in het belang der gemeente wenschen te. weten. Beperkt men zich daar bij tot zaken, die voor eene behandeling in den Raad uit haren aard in aanmerking ko men, dan kan de rondvraag vruchtdragend zijn en zal geen aanleiding geven tot klach ten over te groote uitgebreidheid,welke ook uit den boezem van de vergadering zelf vaak vernomen worden. De kosten, verbonden aan vrije telefoon aansluiting voor de raadsleden, achten B. en W. vooralsnog niet gemotiveerd. Gemeente-personeel. Van de in 1924 plaats gehad hebbende promoties (21 in getal) in het geheele korps van ambtenaren tijn voor slechts 10 de voorstellen daartoe in dat jaar aanhangig gemaakt. Deke bevorderingen, welke alle in het Georganiseerd Overleg zijn behandeld, zijn een gevolg van gewijzigde omstandigheden waaronder de betrokkenen ten aanzien van hun arbeid zijn komen te verkeeren. Uit dat oogpunt de zaak beschouwende, kunnen B. en W. de meening niet deden, dat in 1925 geene bevorderingen behooren voor te komen. Van het vaste korps ambtenaren en werk lieden hebben tengevolge van aan hen ver leend ontslag 33 personen den gemeentedienst verlaten. Daarvan verdienden 21 meer dan f 2.000.—. De dientengevolge verkregen bezuiniging op het vaste personeel bedraagt rond f 87.900.—. Bij het Middelbaar Onderwijs hebben 15 personen den gemeentedienst verlaten, he geen eene besparing gaf van f 49.000. Ten slotte werden door de reorganisatie' van het L. O. de bestaande 18 vacatures niet aangevuld, tengevolge waarvan een bedrag van f 52.000.— niet behoefde te worden uit gegeven. Pensioenwet. Eene globale berekening van de meerdere kosten voor de gemeente uit de Pensioen wet voortvloeiende heeft aangetoond, dat die meerdere kosten Voor 1925 veilig zijn te stellen op f 230.000. Subsidie R. K. School. Eenige leden vroegen hoe B. en W. staan tegenover de aanvraag om subsidie voor een R. K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Hierop antwoorden B. en W., dat zij, al hoewel wettelijk volkomen vrij, niet afwij zend staan tegenover de subsidieaanvrage voor eene R. K. School voor buitengewoon lager onderwijs. Op grond van het beginsel der financieele gelijkstelling van bijzonder- en openbaar onderwijs wordt de aanvrage in ernstige overweging genomen. De volgende posten worden op de begroo ting gebracht i 468a. Tegemoetkoming in de materiëele exploitatiekosten der bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs in de Witte Heerenstraat 15 f 1. Toelichtingen. Door de Vereeniging „R. K. Bijzonder Onderwijs aan Zwakzinnigen te Haarlem" is medegedeeld, dat zij met ingang van 1 Januari 1925 een bijzondere school voor zwakzinnigen in de Witte Heerenstraat 15 zal openen. De financieele verplichtingen van de ge meente ten opzichte van deze scholen zijn neergelegd in art. 25 van het Koninklijk Besluit van 22 October 1923, Stbl. No. 489 de daaruit voortvloeiende posten zijn onder dit hoofdstuk in de begrooting gebracht. Bovenbedoelde tegemoetkoming bedraagt per jaar f 20.per leerling. De gemeente is bevoegd dit bedrag te overschrijden. Aangezien de school nog geopend moet worden, is deze post en zijn de volgende pos ten op f 1.uitgetrokken. 468b. Vergoeding der verhooging van jaar wedden boven hetgeen den leerlingen aan de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs in de Witte Heerenstraat 15, toekomt, krachtens art. 13 van het Koninklijk Besluit van 22 October 1923, Stbl. No. 489 f 1.—. Deze vergoeding wordt tot een zóódanig bedrag uitgekeerd, dat het bestuur der bij zondere school in staat is dezelfde verhoo ging aan de jaarwedden zijner onderwijzers toe te voegeö als de onderwijzers der ge meentelijke scholen genieten. 468c. Vergoeding aan de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs in de Witte Heerenstraat 15 voor de aan die school verbonden boventallige onderwijzers f 1. Deïe vergoeding wordt tot een zóódanig bedrag uitgekeerd, dat het bestuur der bij zondere school in staat is, een, met betrekking tot het aantal leerlingen der o. 1. scholen, evenredig aantal onderwijzers aan te stellen boven het aantal, waarvoor door het Rijk aan dat bestuur vergoeding wordt verleend. Als U A Does 60-SOcl Bij Apolk en Drogisten. Ambtenaren Een lid vraagt hoe B. en W. staan ten op zichte van ambtenaren, die hun plicht niet naar behooren vervullen. Hierop antwoorden B. en W. dat tegen ambtenaren, die hun plicht niet naar be hooren vervullen, met de noodige gestreng heid wordt opgetreden. Openbare veiligheid. Bij dit hoofdstuk vraagt een lid om meer verkeersvoorschriften voor verschillende pun ten in de stad. Vele leden dringen er op aan het rijverkeer over den Heerensingel te lei den in één richting n.l. van de Schalkwijker- brug. De opmerking wordt gemaakt, dat de verkeerspost VerwulftGroote Houtstraat zou kunnen vervallen, als het Verwulft ge reorganiseerd werd en tegelijkertijd werd de wenschelijkheid betoogd van verbete ring van de Groote Houtbrug. Een lid vraagt, of men over het algemeen niet te toegevend is bij de politie en wenscht, dat men ook bij de politie zooveel mogelijk binnen het raam van de begrooting blijft Een ander lid sluit zich hierbij aan en dringt er op aart, dat buitengewone uitgaven tevoren door den raad worden goedgekeurd. Gevraagd wordt of het waar is, dat bij de politie soms betalingen geschieden lang voor dat de leveringen plaats hebben. Een lid zou gaarne van Burgemeester en Wethouders vernemen, of de rekeningen en verantwoor dingen van vorige jaren zijn nagegaan en zoo ja, of daarbij ook tekorten zijn ontdekt. Een ander lid vraagt of de gemeente nog op andere wijze is tekort gedaan dan door de knoeierijen met de uitbetaling der vacantoe- toeslagen. Van verschillende zijden wordt aangedrongen op aanstelling van vrouwelijk personeel bij voorkomende vacatures bij de politie. Hierop antwoorden B. en W. het volgende In bewerking zij de voorschriften voor Schoterweg en Kennemerstraat en Groote Markt. Overwogen wordt ook éénrichtings- systeem in te voeren voor Raamsingel Gasthuissingel en GasthuisvestRaamvest. Reeds zijn besprekingen gehouden over het rijverkeer Heerensingel ep Heerenvest, ten einde ook hier het éénrichtingsverkeer in te voeren. De beoordeeling, of de verkeerspost ge mist kan worden bij gewijzigden aanleg van het Verwulft is afhankelijk van de aan te brengen wijziging. Of die aanleg belangrijk gewijzigd zal kunnen worden, zal van een in te stellen onderzoek dienen af te hangen. Uit de rekeningen en verantwoordingen van vorige jaren is gebleken, dat de inmiddels •ontslagen politieklerk zijne praktijken reeds begonnen is in den loop van 1922 en in dat jaar de gemeente voor een bedrag van f 800 heeft benadeeld. Waar dit evenwel een dienst betreft, waar van de rekening reeds door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd hebben wij gemeend daaraan geen verdere maatregelen, die overi gens louter van administratieven aard zouden kunnen zijn, te behoeven verbinden. Wanneer ons gebleken was, dat de ge meente nog op andere wijze was tekort ge daan dan door de meergenoemde knoeierijen, dan zouden wij zulks aan Uwen Raad hebben gerapporteerd. De Burgemeester deelt óns mede, dat zoo lang het politiekorps niet op de door hem noodig geachte sterkte is gebracht, hij niet voornemens is vrouwelijk personeel bij de politie aan te stellen. Als met „men" ons College is bedoeld, dan antwoorden wij, dat wij tegenover de politie niet anders staan dan tegenover andere diensttakken. Niet alleen, dat „zooveel mo gelijk" binnen het raam der begrooting moet worden geblevener moet binnen worden ge bleven zonder restrictie, tenzij met voor afgaande goedkering van Uwen Raad of bij kleinere dan wel in spoedeischende geval- en van ons College. Betalingen geschieden nooit vóórdat de levering heeft plaats gehad, tenzij wat een zeer enkele maal voorkomt een der leveringscondities is, dat bijv. de helft van Hen koopprijs vooruit betaald wordt. Een lid vraagt, of plichtsbetrachting en con- tróle bij het politiecorps zoo'zijn, als dit gewenscht is, waarop B. en W. antwoorden dat dit inderdaad het geval is,. Is het niet wenschelijk het politebureau centraal te verwarmen met gas, vraagt een lid. Eenige leden dringen aan op verhoo ging van dezen post ter verbetering van de posthuizen Leidsche Plein en Houtbrug. Wijziging van het systeem van verwarming van het politiebureau kan, dunkt B. en W. eerst in overweging genomen worden, wan neer de onlangs aangelegde installatie ver nieuwing behoeft. Verbetering van de posthuizen heeft hun aandacht. Zoo noodig zullen zij met voorstel len tot beschikbaarstelling van een crediet- komen. Brandweer. Aanschaffing van een motorvoertuig in plaats van den door een paard getrokken slangenwagen komt ook B. en W. gewenscht voor. Een voorstel daaromtrent kan de Raad binnen afzienbaren tijd tegemoet zien. Volksgezondheid. Bij dit hoofdstuk vraagt een lid, hoe het staat met de plannen voor een zweminrich ting in het Amsterdamsche kwartier. Het zelfde lid zou gaarne zien, dat de Genees kundige Dienst zelf de beschikking kreeg over een ziekenauto. Enkele leden klagen over de slechte be huizing van den Geneeskundigen Dienst. Verplaatsing achten zij noodig en zij zouden daarvoor gaarne een memoriepost op de be grooting gebracht zien. Een lid vraagt wat de taak is van de com missie voor de ziekenhuisruimte en of ic-.e commissie geconfereerd heeft met een comité uit een andere gemeente. Een ander lid informeert, wanneer het rapport dezer commissie zal verschijnen. Uit de besprekingen in de vergadering van 21 Mei 1924 blijkt, dat B. en W. in prin cipe het plan aanvaarden om in het Amster damsche kwartier een bad- en zweminrich ting te maken. De meerderheid van B. en W. acht den tijd nog niet gunstig om de daarvoor benoo- digde uitgaven te doen, waarom tot uitwer king van plannen vooralsnog niet is overge gaan. Inmiddels is een onderzoek gaande naar aanleiding van een door buitenstaan ders ingediend plan. Dat de Geneeskundige Dienst slecht be huisd is, kunnen B. en W. beamen. Van daar dat plannen in bewerking zijn voor on derbrenging in het voormalig Militair Hos pitaal, waaraan evenwel nog enkele bezwa ren verbonden zijn die moeten worden uit den weg geruimd. Uit de besprekingen, een en ander maal over dit punt gehouden, blijkt dat het de be doeling is geweest, dat de commissie voor de ziekenhuisruimte een uitgebreider taak heeft dan haar naam aangeeft en dat zij met name het geheele terrein der volksgezond heid kan betreden. Naar de voorzitter vertrouwt, kan het rap port der commissie tegen het einde van het jaar worden tegemoet gezien. Tandartsendienst. Een lid vraagthoe staat het met de uit breiding van den tandartsendienst In raad- stuk 106 van 19 Maart werd in uitzicht ge steld aanstelling van een tweeden school- tandarts en een tweede helpster. Waarom zijn nog geen voorstellen gedaan om tot be noeming van personeel geraken Aan dezen dienst is inderdaad uitbreiding gegeven, de bemoeiingen van dit insti tuut strekken zich thans uit over al de openbare- en over 14 bijzondere scholen. Dat geen voorstellen zijn gedaan tot aan stelling van een tweeden tandarts (met assis tente) vindt oorzaak in een gewijzigd sy steem van schoolbezoek. Dit systeem is gebaseerd op jaarlijksch- in plaats van halfjaarlij ksch onderzoek, en bepaalt zich voor een groot deel tot controle over reeds behandelde kinderen, zoodat langdurig verblijf in eene School voor eerste onderzoek is buitengesloten. Een controle over twaalf- (en niet over zes) maanden heeft uit deskundig oogpunt in het algemeen geen bezwaar, vooral daar bij eerste behandeling steeds in toepassing is gebracht het volledig herstellen van elk nagezien gebitdaarmede wordt bovendien de arbeid tot de helft terug gebracht. Door het toezicht ook uit te strekken over de bijzondere scholen, zijn echter de werk zaamheden van den arts en de helpster we der toegenomen,en wel zóó, dat deze waar zij voorheen afliepen eenige maanden vóór de zomervacantie thans na afloop daarvan gedurende een viertal maanden die nen te worden voortgezet met een werkduur van 912 uur voormiddags. Niettemin zou op deze wijze vermeerde ring van personeel kunnen worden voorko men, waardoor eene aanmerkelijke bezuini ging Zou worden verkregen. Daarom is met dit systeem van behandeling eene proef ge nomen gedurende een half jaar, met op dracht aan den schoolarts, in den loop der maand November ter zake omstandig te rap porteeren. De resultaten zullen t.z.t. ter kennis van den Raad worden gebracht. Hoe is in het algemeen de regeling met Rijnland voor de watervetversching in de stadsgrachten, Zoo werd gevraagd. Tegen betaling der kosten, wordt op een van gemeentewege gedaan verzoek door Rijnland gespuid, mits de waterstand en an dere omstandigheden of belangen zulks naar de meening van „Rijnland" toelaten. B. en W. hebben den Directeur Van open bare werken gemachtigd een verzoek om te spuien te doen telkens wanneer zulks naar zijn oordeel wenschelijk is. Consultatiebureau. Enkele leden zouden gaarne vernemen hoe het staat met het Consultatiebureau voor het Amsterdamsche Kwartier. Onderhandelingen met de Vereeniging „Zuigelingenzorg" over de veranderingen in perceel Haarlemmerliedestfaat No. 31 worden gevoerd. Zweminrichtingen. Zullen Burgemeester en Wethouders er zorg voor dragen, dat de zweminrichtingen in het volgende seizoen dadelijk in gebruik kunnen worden genoemen, vroeg een lid. Geantwoord wordt In 1925 zullen alle zweminrichtingen onmiddellijk bij den aan vang van het seizoen worden opengesteld. Dit jaar kon dit niet in verband met plannen tot nieuwen bouw, waardoor onzekerheid bestond omtrent sluiting of restauratie van de inrichting aan de Houtvaart. De Huurcommissie. Bij dit hoofdstuk wordt gevraagd of Bur gemeester en Wethouders willen mededee- len, welk .antwoord zij denken te geven op de vraag van den Minister over opheffing van de Huurcommissie. Sommige leden ach ten bouw van goedkoope woningen dringend noodig. Een brief als hierbedoeld is niet ingeko men. Naar meening van B. en W. is de tijd om tot opheffing der Huurcommissie over te gaan nog niet gekomen. Een lid betreurt het, dat B. en W. naar aanleiding van de in den Raad gehouden be sprekingen niet zijn gekomen met verlaging van brug-, haven- en sluisgelden. Hierop antwoorden B. en W. Het doet ons leed, dat wij het hier aan het woord zijnde'lid eene teleurstelling hebben moeten berokkenen. Wij zijn echter van oordeel, dat uit de laatstelijk in den Raad gehouden besprekingen niet logisch resul teert, dat wij gehouden zouden zijn eene verlaging voor te stellen. Een lid stelt de volgende vragen a. waarom wordt het loon aan de werk lieden op Vrijdagmorgen onder werktijd uitbetaald? b. waarom worden de materialen (steen en trottoirbanden) steeds bij dezelfde firma gekocht c. kan aan den bediende van het bureau van den Directeur van Openbare Werken in den tijd, dat hij niemand moet aan dienen, productief werk worden verschaft? d. is de post bezoldiging tijdelijk perso neel ten dienste van voorbereidende werk zaamheden enz. wel noodig Antwoord a. Wij overwegen de ten dezen bestaande speciale voorschriften te herzien. b. De uitgesproken meening, dat de genoemde materialen steeds bij dezelfde firma worden gekocht, is niet juist. Deze materialen worden betrokken van die leve ranciers, die daartoe de voor de gemeente meest gunstige aanbiedingen doen. c. Het denkbeeld zal in overweging ge nomen worden. d. Of het bedrag geheel noodig zal zijn, is niet vooruit te zeggen, het is evenwel gewenscht den post te behouden. Bestrating. 1. Tal van leden hebben klachten over de bestrating, in het bijzonder langs de tramrails. 2. Gevraagd wordt of de E. N. E. T. niet verplicht kan worden een niéuw stel rails in de Jansstraat te leggen. 3. Een andere manier van stratenmaken werd noodig geacht met gebruikmaking van een beteren ondergrond. 4. De opmerking werd gemaakt, dat ifl 1923 voor 23,000.minder is bestraat dan in de begrooting was aangegeven, en dat het aantal stratenmakers is verminderd, terwijl toch een beter onderhoud van straten en pleinen zöo noodig is. 5. Een lid vroeg of de Verkeerswegen in het algemeen niet verbeterd kunnen worden met betrekkelijk weinig onkosten door over leg met eigenaars van perceelen grond, tuinen enz. 6. Schenken Burgemêéster en Wethouders wel voldoende aandacht aan Verbetering van den Amsterdamschen weg, vroeg een lid. Dit lid acht het noodzakelijk, dat de tramrails daar aan één kant van den weg komen te liggen. 7. Een ander lid vraagt naar de meening van Burgemeester en Wethouders over de instelling van een schoonheidscommissie. 8. Gevraagd wordt of in dezen post ook begrepen is de afwerking van de lijst van straten, welke noodzakelijk Verbetering be hoeven, en zoo dit niet het geval is, of deze post dan verhoogd kan worden om deze werken te doen uitvoeren. B. en W. antwoorden 1. De aanwezigheid van rails (in't algemeen meen van ijzeren voorwerpen in het be stratingsoppervlak) levert steeds en overal een bron van aanhoudende zorg voor het instandhouden van die bestrating. Zijn die rails versleten, liggen ze los, dan is die instandhouding welhaast ondoenlijk. 2. De E. N. E. T. heeft het voornemen nieuwe rails in de Jansstraat te leggen. Een ingekomen verzoek daartoe werd reeds door ons voorloopig behandeld. beslagen tong, een voortdurend onaangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Nlfjnhardt's Laxeer-ta- bleften. Doos 6Ü ets. Bij apoth. en drogisten 3. Het gebruik van een beteren onder grond, waardoor het aanlegkapitaal met meer dan 50% zou moeten verhoogd, zou in vergelijking met de pl.m. 4%, die bij de1 gebruikelijke werkwijze per jaar aan onderhoud moet worden besteed niet oeco- nomisch zijn, omdat de levensduur van het materiaal (klinkers) gemiddeld pl.m. 10 jaar is. Het toepassen van een betonfun- deering, zou de materiaalkeus in het alge meen doen vallen op asphalt. 4. De opmerking „In 1923 werd minder bestraat dan in de begrooting was aan gegeven," zou beter hebben kunnen luiden „Op den betrokken begrootingspost is minder verantwoord dan waarop bij het Opmaken van dien post was gerekend." De oorzaak is de volgende Eischen de bestratingswerkzaamheden voor derden als G. E. B., Gasbedrijf, Water leiding, E. S. M., N. Z. H. T. Mij., E. N. E. T., Telephoon en particulieren b.v. ƒ15,000 meer aan arbeidsloon dan waarop door ons bij het opmaken van de begrooting kon worden gerekend, dan spreekt 't vanzelf, dat de werkzaamheden, die wij ons hadden voorgesteld uit te voeren ƒ15.000.aan loon minder zullen bedragen, dus dat er minder wordt bestraat, omdat het aantal beschikbare werkkrachten (straatmakers) ge lijk blijft, ook al zijn die werkzaamheden nog zoo veel omvattend. Het verschil is daarmede verklaard, terwijl er tevens uit blijkt, dat nooit vooraf precies gezegd kan worden hoeveel er aan het onder houdswerk kan worden gedaan, tenzij regel matig aanvulling van werkkrachten kan plaats hebben in perioden waarop een groote onttrekking van werkkrachten aan het „eigen lijke programmawerk" plaats vond. Eenzelfde invloed oefent uit het uitvoeren van tusschentijds aan de orde komende bestratingswerken als b.v. vluchtheuvel Klokhuisplein, idem Groote Markt, Heeren vest, asphalteeringsbijwerkzaamheden, Zan- dersbrug, Amsterdamsche Poort, enz., enz. Dergelijke incidenteele werken en de meerdere werken voor bedrijven, diensten of particulieren, verhinderen een regel matige uitvoering van hef voorgenomen programma. In dit verband is dus de opmerking juist dat er in 1923 voor f 23.000.te weinig is kunnen worden verricht aan bestratings onderhoudswerken. Alleen aan loon reeds was een bedrag op dien post over van pl.m. ƒ12,000. welk bedrag echter verantwoord is moeten worden op den post werken voor bedrijven, diensten en particulieren, 5 De verschillende door ons in den loop der jaren gedane voorstellen wijzen er op, dat in den geest der gestelde vraag reeds gewerkt wordt. 6. De Amsterdamsche Weg is een Rijks weg. De mogelijkheid om invloed uit te oefenen op wijziging van den aanleg daarvan, is dus voor ons College gering. 7. De meerderheid van ons College acht instelling van eene Schoonheidscommissie ongewenscht. 8. In dezen post is de afwerking van de bedoelde lijst van straten inbegrepen. Voor de beantwoording moge verder verwezen worden naar de beantwoording van de vraag betreffende het „minder bestraten in 1923". Vischmarkt. Een lid stelt de vraag of de Vischmarkt, nu er geld bij moet, gehandhaafd moet wor den. Kan het ongebruikte deel van de Visch markt niet productief gemaakt worden, vroeg een ander lid. Door B. en W. zal een onderzoek worden ingesteld naar het gebruik dat van de Visch markt wordt gemaakt Mocht dit onderzoek uitwijzen, dat een gedeelte van het gebouw overbodig is, dan kan worden nagegaan op welke wijze dit deel productief zou zijn té maken. Ponten Vele leden achten een meer geregelden dienst van de pont over het Noorder Buiten Spaarne gewenscht. Kan daar niet een nieu we pont worden aangeschaft Voor Zuider- ert Noorder Buiten Spaarne achten vele le den een resërveporit noodig. Een lid vraagt, hoe het staat met de plan néfl voor een brug over den Schótersingel, en over het Zuider Buiten Spaarne. Een ander lid dringt aan op verbetering van de brug bij de Antoniestraat. Een lid acht het noodig, om een tweede brug over de Brouwersvaart te bouwen, me de om het drukke verkeer over de Brouwers- brug te ontlasten. Het antwoord luidt De omstandigheden hebben aangetoond, dat het inderdaad gewenscht is een reserve pont aan te schaffen, opdat indien een der ponten voor reparatie buiten dienst gesteld moet worden, cr geschikt materiaal ter ver vanging aanwezig is. Een desbetreffend voorstel zal Uwen Raad te zijftet tijd bereiken. Tot het maken van plannen van eett brug te bouwen over den Schotersingel (vermoe delijk is bedoeld Kloppersingel) en voor een brug over het Zuider Buiten Spaarne, is door ons nog geen opdracht gegeven. De plannen Voor een nieuwe brug óver den Heerensingel bij de Antoniestraat zijn in voorbereiding. De plaats voor een tweede brug voor rij verkeer ingericht over de Brouwersvaart is tegenover de Hoofmanstraat, deze brug kan echter nog niet worden gebouwd. Wij mer ken evenwel op, dat al werd de eerstbedoel de brug gebouwd, het Verkeer over de Brou- wersbrug daardoor niet merkbaar zou ver minderen. De grachten. Eert lid vraagt, wat B. en W. denken te doen ter bestrijding vaü den stank der grach ten. B. en W. antwoorden, dat door regelmatig baggeren, maar vooral door het meer gere geld spuien de stankverspreiding door de grachten zal worden voorkomen, althans zeer sterk zal worden verminderd. Bloémenstandplaatsen. Waarom, zoo vraagt een lid, worden als bloemenstandplaats verpacht trottoirs voor winkels Geantwoord wordt door B. en W. Als bloemenstandplaats worden geert trot toirs voor winkels verpacht. Een standplaats is uitgegeven tegen precariorecht Anegang hóek Frankestraat. De betrokken venter heeft standplaats op het trottoir nabij een winkel, doch zoodanig, dat nimmer hinder kan worden veroorzaakt, terwijl als regel de plaats alleen des Zaterdagsavonds wordt in genomen. Voorts is een plaats verpacht Anegang na bij Kleine Houtstraat. De pachter heeft tot plaats het trottoir vóór de pakhuisdeuren van Magazijn de Faam. Ook deze ver- koopêf kan hoegenaamd geen hinder veroor zaken. Onderwijs. De mindere kosten Van het Lager Onder wijs ad f 52,500 zijn Voornamelijk een ge volg van de opvoering der klassensterkte, waardoor het aantal onderwijzers Slonk. De vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder vervolgonderwijs in gebonden aan wettelijke voorschriften de berekening kan niet vroeger plaats hebben. Betreffende stichting van eene dagnijver heidsschool wordt verwezen naar het door den Raad aangenomen voorstel van 13 Aug. jlJ No. 28. Ter uitbreiding van het voorbereidend onderwijs zijn bij openbare werken plannen in bewerking voor het inricl ten van eenige lokalen tot Montessorischool, .welke plan nen spoedig zullen wörden overgelegd. Betreffende de stichting eener Buiten school merken wij op, dat nog steeds geen geschikt terrein is gevonden. Zoodra deze moeilijkheid is opgelost, zullen U nadere voorstellen bereiken. De plannen tot stichting eener openbare lagere school in de Slachthuisstraat' zijn ont worpen en in handen der commissie van bij stand door openbare werken. Het ligt in ons voornemen, de aanbesteding dier school zoo danig te bespoedigen, dat een gedeelte tegen 1 September a.s. in gebruik kan worden ge nomen. School verlichting Gevraagd wordt of het geen tijd wordt om het gaslicht in de lagere scholen te vervan gen door electrisch. B. en W. zijn voornemens de gasverlich ting in de scholen geleidelijk te vervangen door electrisch. In verschillende gebouwén is deze alreeds aanwezig. Middelerwijl hebben B. en W. een onderzoek opgedragen naar de kosten van verdere vervanging. Vele leden zouden gaarne vernemen of het nu toegepaste systeem van schoonhou den der schoollokalen voldoet. Volgens antwoord van B. en W. voldoet het nieuwe systeem van schoonhouden der schoollokalen uitstekend gegronde klach ten kwamen niet in. Schoolbaden. Aangedrongen wordt op eene zoodanige regeling der schoolbaden, dat lang wachten voorkomen wordt. Hierover is naar B. en W. mededeelen reeds in overleg getreden met de afd. Haar lem van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Waar noodig, zal worden getracht door wijziging van regeling of toezicht verbete ring te krijgen. Gem. Concertzaal. Op een desbetreffende vraag antwoorden B. en W., dat zorg voor de exploitatie in ha ren vo'len omvang van de groote zaal en de bovenzaal van het Concertgebouw onder ver schillende voorwaarden tot wederopzeggens is opgedragen aan den tegenwoordigen exploitant. Indien daartoe aanleiding mocht betsaan. zij wij bereid nader te overwegen of besten diging van deze wijze van exploitatie in het belang der gemeente is. Bij die gelegeneheid kan de positie van het personeel dan tevens onder de oogen wor den gezien. Wij hebben maatregelen getroffen, dat voortaan geen vergoeding meer behoeft te worden betaald in het geval, dat geen alco hol-houdende dranken worden gebruikt. Subsidie. Doof enkele leden wordt aangedrongen op subsidie-verleening aan de Christelijke Vereeniging voor Kraamhulp. B. en W. stellen voor aan de bovengenoem de vereeniging eene subsidie te verkenen f AANTON Ot ROOT mono van f 300.evenals aan het Fonds ter Be hartiging der Belangen van Hulpbehoevende Kraamvrouwen, dat in dezelfde richting werkzaam is. Vrije ziekenhuiskeuze. Door véle leden wordt aangedrongen op loyale uitvoering Van het besluit omtrent vrije ziekenhuiskeuze. Op loyale uitvoering wordt bij voortdu ring door B. en W. toegezien, en, indien noodig, worden de betrokken ambtenaren met nadruk gewezen op de noodzakelijkheid van handhaving van dit beginsel. ^rmenraad* Is het niet mogelijk, dat van de uitgaven van den armenraad een specificatie wordt overgelegd, zoo werd door een lid gevraagd. Zijn de hooge loonen bij den Armenraad niet voor vermindering Vatbaar, vroegen enkele andere leden en zijn er geen menschen, die een deel van het werk belangeloos op zich willen nemen Antwoord De Armenraden beslissen zelfstandig over hunne begrooting de ge meentebesturen hebben daarover geen mede zeggenschap. B. en W. zijn intusschen bereid te vragen omtrent te hoog geachte loonen en de moge lijkheid van vrijwillig vervullen van werk zaamheden ter kennis té brengen van het e stuur van den Armenraad alhier. Eene specificatie van de uitgaven voor den Armenraad is in de rekening opgenomen. In de begrooting wórden verder opgeno men 255a. Subsidie aan de Christelijke Ver eeniging tot Kraamhulp f 300. 552b. Subsidie aan het Fonds ter Behar tiging der belangen van hulpbehoevende Kraamvrouwen f 300. 552c. Subsidie aan de Vereeniging tot steun van Verwaarloosden en Gevallenen f 500.—. Werkloozen. Een lid vraagt óf Burgemeester en Wet houders den tijd niet gekomen achten om verandering te brengen in de steunregeling voor werkloozen. De hier gestelde vraag moet door B. en W. ontkennend worden beantwoord. Onlangs heeft hun College in dien zin, na de Commissie voor Steunverleening gehoord te hebben, bericht aan de Regee ring, toen deze er bij ons op aandrong ver schillende voor de belanghebbenden minder gunstige bepalingen uit de rijksregeling over te nemen. 561. De post Steun aan uitgetrokken werk loozen te verminderen met f 5.000.en al- ZOo nader te ramen op f 80.000. Nader is gebleken, dat, in verband met de uitgaven in 1924, met een bedrag;van f 80.000.kan worden volstaan. Havenplannen. Bij dit hoofdstuk wordt gevraagd, hoe het staat met de werkzaamheden der Haven plannen-commissie. B. en W. antwoorden De voorbereiding der Havenplannen is opnieuw ter hand ge nomen. Gedurende de laatste maanden ech ter konden de besprekingen, mede in verband met de ongesteldheid van den voorzitter, der commissie ,geen voortgang hebben. Belastingen. Vele leden zien met belangstelling tege moet eenige mededeeling van Burgemeester en Wethouders over de instelling van den ophaaldienst. De storting- en ophaaldienst is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding, naar B. en W. meedeelen. De ontwerp-verordening, die den Raad, ter zake zal worden aangeboden, is thans bij de Commissie van Bijstand in het beheer der gemeente-financiën. Gehoopt wordt, dat met dezen dienst met ingang van 1 Januari 1925 zal kunnen wor den begonnen. Op een desbetreffende vraag antwoorden B. en W. Het bedrag van f 560.000.voor belasting naar het inkomen, is de sluitpost van de begrooting. Bij handhaving van dit bedrag zal inder daad gerekend moeten worden op eene even redige heffing van f 840,000.voor het belastingjaar 1925/1926. De mededeeling omtrent eene vermoedelijke heffing van pl. m. 2beteekent niet, dat met zeker heid met eene dergelijke heffing zal kunnen worden volstaan. De beslissing hierover, die eerst valt in April of Mei 1925, zal mede beïnvloed wor den door de alsdan voorloopig bekende uitkomsten van de rekening 1924, en door de te voeren politiek ten aanzien van de winst gevende bedrijven. Dat hierop eveneens van overwegenden invloed is, het al dan niet vo- teeren van nieuwe uitgaven, behoeft wel geen betoog. Uit het bovenstaande volgt tevens, dat di vergelijkende cijfers in de bovenstaande vraag gesteld, geen vergelijkbare grootheden zijn. B. en W. durven omtrent het kohier 1925/1926 nog geene voorspelling doen. Enkele leden zouden het op prijs stellen als aan de ambtenaren opdracht werd gege ven, tot loyale toepassing van de toezegging, dat de uitvoeringen van Jeugd-Centrale en dergelijke zullen zijn vrijgesteld van de be lasting op vermakelijkheden. Volgens antwoord van B. en W. is aan de ambtenaren, belast met de uitvoering van de Verordening op de Vermakelijkheden-be lasting, ten overvloede opdracht gegeven ten aanzien van de toepassing dezer verordening loyaal uit te voeren de toezegging hierom trent, destijds bij de behandeling van de ontwerp-verordening door ons gegeven. Verlichting. Gezien de tegenwoordige aanschaffings prijzen van electrische installaties, is de in- stallatiehuur van de huurleidingen wel aan den hoogen kant. Een voorstel tot verlaging is in bewerking. Een speciaal verlaagd tarief voor etalage verlichting na het sluitingsuur der winkels is in overweging. Of gronden tot bouwterrein moesten wor den ingericht, stelden B. en W. tot nu toe af hankelijk van de vraag, of die gronden een zoodanig geheel vormden, dat gevoegelijk tot het aanbrengen van straten enz. kon wor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6