lArgb v Open brief aan Roomsch Haarlem 750.- Maandag 1 December 1924 47ste Jaargang No. 15905 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad De vliegtocht NederlandIndië De lezing van Pater Hendrichs. Plotselinge dood. Het Postkantoor en het St. Nicolaas- feest. Agenda 2 Decembe' Hoefijzer en Godszegen TOONEEL. Bekroond. Het snelle rijden. Het belastingmerk. Faillissement, R.-K. Volksuniversiteit. Nuts Spaarbank te Haarlem. J. J. WFBFR ZOON Ootlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. i elegraphisch Weerbericht. HET VERKEER OP DE GROOTE MARKT. VOOR PATER STAAL. Prof. Lorentz. Heropening. Hierboven reproduceeren wij een schetsje van het verkeer zooals het met ingang van heden geregeld wordt. Alleen in de richting zooals de pijlen aanwijzen mag gereden worden. Om het damkampioenschap van Nederland. Het SO-jarlfïiubileum van P. A. Kruyer's Machinefabriek. Liefdadigheids-collecte. Kapelaan G. Keyzer. Feu verpachting zonder inschrijvers. De autobusdiensten Haarlem-Veisen. „Kindervoeding". De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT BB Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et- per regel op de le Pagina's 75 et per regel Vraag- en aanbod-advcr- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. tftlle abonra's op ditblad zijn, ingevolge ae verzekeringsvoorwaarden, X Qnftfl Levenslange geheele on X tesen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringeng CrilUU.™ geschiktheid tot werken; bij een ongeva> met X «rn öij verlies van een nand, X .nc doodelijken afloop, S een voet of een oog; lx.*?."" bij verlies van een duim of wijsvinger; rn bij een breuk van X A oil verlies van ei» T jjy," been of arm; I 4"U." andere vinger. Zaterdag j. I. heeft de wekelijks optredende leekepreeker in dit blad een verhandeling gehouden over geestdrift, een pleidooi voor l meer belangstelling en medeleven met de vorderingen der beschaving, van het moderne verkeer en de ontwikkelingsmogelijkheden van de nationale handel en industrie. Aan bezielende geestdrift voor dit alles werd niet zonder reden een groot manco geconstateerd, gezwegen dan nog aldus werd daaraan bescheiden in een voetnoot toegevoegd over het gebrek aan enthousiasme voor dingen van hooger orde. Gezwegen dan nog1..... Ja maar, kunnen en mogen wij daarover wel zwijgen Zoo'n enkel zinnetje kan een mensch somtijds plotseling aan het peinzen brengen, tot een kwellend nadenken, dat verlossing zoekt in een daad. En zoo waag ik het mij vandaag te wenden tot Roomsch Haarlem met een aanklacht en een aansporing, met een kreet om los te komen uit den dommel van al te gemoedelijk, al te kalm openbaar Roomsch leven, waarvan de gevolgen voor den scherpen toekijker al lang te zien zijn en die zich treedt geen kentering in heel spoedig ook aan den meest oppervlakkige zullen open baren. Wie nu denkt, dat vjij een opwekking gaan schrijven om tot de Roomsche'organisaties toe te treden, om zoover men in naam geor ganiseerd is trouwer de vergaderingen te bezoeken enz. die vergist zich. Wij gelooven daarmee niet meer te kunnen volstaan, het oor van de massa daarmee niet meer te kunnen boeien. Met een dergelijke propaganda blijven wij slechts aan de oppervlakte en wat voor een vurig Roomsch leven noodig is, is juist ver dieping en vernieuwing. Men moge zooals op den jongsten Bos- schen Katholiekendag geschieddede ver flauwing in het openbare Roomsche leven zoeken in tal van oorzaken, de diepste en voor naamste is het ontbreken van den innerlijken drang. En zonder dezen valt weinig of niets le bereiken men mag dagbladen volschrijven,I brochures en vlugschriften als een regen over het volk uitstorten, vergaderingen beleggen en sprekers met metalen stemmen de alarm klokken doen luiden, zoo wij de liefde, de geestdriftige en daadwerkelijke liefde voor onze mooie Roomsche zaak niet hebben, het zal alles om met Sint Paulus te spreken blijven als een klinkende schel. Er is meer noodig dan vernuftig in elkaar gezette statuten, waardoor ieder in zijn eigen organisatie zijn wil en wensch tot uiting kan brengen; er is meer noodig dan een in alle onder- deelen op schrift geperfectioneerd verenigings leven er is meer noodig dan contributie betaling er is meer noodig dan de letter alleen, die doodt. Noodig eerst en vooral is de geest, die levend maakt. En die goede geest, die goede wil beginnen hoe langer hoe meer te ontbreken doGr toenemende verwarring der begrippen, door verslapping van geloofsleven, door een vermaterialiseering, waaraan sinds den oorlog en de groote economische omwenteling memand is ontkomen. Het geloofsleven moet verdiept, de begrippen moeten verhelderd, waandenkbeelden uitgebannen worden. De slappen en lauwen, de ontevredenen en moppe raars, de genotzuchtigen en afkeerigen van iedere Roomsche actie, wier getal waarom het te verzwijgen bij den dag schrik barend toeneemt, moeten een schok krijgen in hun onverschillig bestaan. Op zulk een schok volgt noodzakelijk reactie. Zeg aan een geboren Katholiek, dat hij het Roomsche vaandel in den steek laat1 dat hij door zijn slap geloofsleven, door zijn wereldschheid, door zijn opgaan in allerlei waardelooze genietingen en steunen van neu trale zaken en ondernemingendoor het onthouden van zijn medewerking aan alle Roomsche actie den bloei van het Katholieke leven tegenhoudt hij zal honderden uit vluchten en verontschuldigingen hebben hij zal met drogredenen, onwaarheden en halve waarheden, met gegronde en ongegronde klachten voor den dag komen: maar in ieder geval hij zal los komen. Want aan goeden wil ontbreekt het in den grond meerendeels niet wat ontbreekt is leiding, voorlichting en steun. En ziedaar, waar we wezen moeten. Roomsche Haaarlemmers, ik vraag u, wijst mij de personen, de organisaties, die het apostolaat verrichten, hetwelk wij hier op het oog hebben. Ja, een apostolaat, een leeken- aposlolaat behoeven wij, om het kwijnende oppervlakkige Roomsche leven te verdiepen om, wat leeft tot grooter actie te brengen, om de bestaande actie tot meer geestdrift en daadkracht op te voeren. Laten alle Roomsche organisaties en hare bestuurders hun nobel en noodzakelijk werk voortzetten daarnaast hebben wij nog iets anders noodig algemeene, individueel werkende propaganda. Er moet hier komen een keurbende van de beste Roomsche mannen en vrouwen, die zich voor dit apostolaat beschikbaar stellen, een algemeene R. K. propagandaclub kan men het noemen in navolging%van enkele groote steden in ojis land, waar zulk een klein leger reeds vruchtbaar werk verricht. Maar laat de naam geen verwarring stichten Er heeft hier vele jaren reeds een propagandaclub bestaan, die op Roomsch politiek terrein werk heeft verricht boven onzen lof verheven. Maar uiteraard was die arbeid steeds eenzijdig, op een bepaald doel gericht en met groote, tijde lijke inzinkingen. Zoodra er een verkiezing in zicht was iverd het kleine leger gemobiliseerd, werkte, zwoegde, om, na overwinning of neder laag weer ontbonden te worden. Daarmee kunnen wij niet volstaan. Er moet iets anders komen, wij hebben keurtroepen noodig, die altijd gereed staan, rusteloos ijveren, zaaien, planten en oogsten. Het godsdienstig element moet daarbij hoofdzaak zijn verdieping van eigen geloofsleven en dat van anderen sta voorop versterking en verbetering der Room sche beginselen zij het eerste en laatste doel van dit streven, waaraan al het andere onder geschikt Ihoet worden gemaakt. Vandaar dat ik mij voorstel een organisatie, over heel de stad verspreid, verdeeld in parochi ale o mite's. Parochieel, waardoor het werk, wordt vergemakkelijkt en meer overzichtelijke waardoor ook op het godsdienstig karakter d volle nadruk wordt gelegd. In iedere parochie worden de besten, de vurigsten georganiseerd tot een club, tot een Gedeonsbende. Zoo noodig kunnen zij in afzonderlijke cursussen getraind worden, al naar de behoefte van tijd en om standigheden. Eigen heiliging sta voorop en daarnaast die van anderen, welke, o.i. het best en vruchtbaarst door huisbezoek zullen te bereiken zijn. Het thans voltooide R. K. bevol kingsregister verschaft de benoodigde gegevens. En nu zie ik deze Roomsche padvinders al uittrekken. Het zal hun aan werk niet ont breken Zij zullen kennis maken met allerlei geestelijke en sociale nooden zij zullen over rompeld worden met honderden bezwaren tegen de wereldlijke en geestelijke overheid (o, de gezagsondermijning heeft al zoo diep ingevreten zij zullen spot en minachting, op zijn minst onverschilligheid, aantreffen voor het Roomsche vereenigingsleven zij zullen stuiten op verzaking van de eerste godsdienstplichten zij zullen lectuur vinden, die niet in Roomsche gezinnen thuis behoort zij zullen in dezen tijd vooral op de Roomsche politici en regeerders veel en scherpe critiek hooren. Tegen dit alles dienen zij gewapend te zijn met kennis en inzicht, maar vooral ook met geduld en volharding. Het werk moet pioniersarbeid zijn wanneer in een huisgezin een of meer leden zijn gewonnen voor aan sluiting bij een voor hen aangewezen gods dienstige vereeniging, stands- of vakorganisatie, de propagandist trekke zich terug en late het werk verder aan de bepaalde vereeniging over wanneer hij ergens geestelijken nood ontdekt, hij waarschuwe den parochie-geestelijke enz. Overigens sta hij immer gereed hetzij de Katholiek Sociale Actie een bijzonder werk ter hand neemt hetzij de politieke organisatie hulptroepen behoeft hetzij een missie wordt aangekondigd en de lauwen naar de kerk moeten worden gevoerd hetzij welk groot initiatief van Roomsche zijde ook de alge meene R. K. propagandaclub sta steeds paraat. Zij vraagt niet naar stand of rang, naar groepsbelang, naar denkrichting, naar voorkeur voor wat ook zij kent geen „vrije kwesties' om over te disputeeren, verdiept zich niet in meeningsverschillenheeft geen voorkeur voor dit of dat wanneer er maar een Roomsch beginsel te verdedigen is, dan is zij op haar post. Roomsche mannen en vrouwen van Haar lem, wij weten, dat er^êlen met ons overtuigd zijn van de dringende noodzakelijkheid van hetgeen wij hier in korte trekken hebben aan gegeven. Niet aan ons de uitwerking, de stich ting, het organiseeren van al wat voor de op richting van dat Roomsche leger noodig is. Wij hebben slechts den bazuinstoot willen geven doet gij het verdere werk. Stuurt uw blijken van instemming, vooral gij, leiders van ons Roomsche volk, zoowel geestelijken als leeken. Gij weet het uit droeve ervaring van iederen dag, van de geloofsverflauwing, van de gemengde huwelijken, van de onverschillig heid voor al wat ons het heiligst en het dier baarst is, van de gevaren, die voor godsdienst en zedelijkheid dreigen bij de intense propa ganda, welke een godloochenaarsvereeniging, een nieuw-malthusiaansche bond, welke socia listen en communisten met kracht en be- schamenden ijver en helaas niet zonder succes ook op ons Roomsche erf aan het voeren zijn. Zendt mij uw bewijzen van instemming en gij, leiders van ons Roomsche volk, voegt er nog een woord van opwekking aan toe, opdat onze gezamenlijke stemmen dezer dagen in dit blad weerklinken, opdat een heilige geest drift worde gewekt en binnen weinige weken hier in Haarlem een Roomsch leger in het gelid sta, om het erfdeel onzer vaderen te verdedigen en te behouden en terug te winnen, wat verloren is gegaan. Uwe bewijzen van instemming verwacht gaarne Uw bereidvaardige hoofdredacteur der Nieuwe Haarl. Ct. aan haar gade, een hoefijzer meegegeven, alsof daarvan 's mans heil en zijn gelukkige overtocht afhing. Welk een armzalige cultuur wordt door dergelijke zeden weder eens onthuld. Hoe kinderachtig van zulke stoere kerels, om aan dat sentimenteele gedaas eener beschaving in haar herfsttij mede te doen. Neen, dan hebben wij meer respect voor den katholieken heer L. van den Bergh van Heemstede, algemeen secretaris der Konink lijke Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart, die op het oogenblik van 't ver trek der drie luchlvaarders uit Holland hun een christelijken afscheidsgroet heeft toe gevoegd en hun op hun onverschrokken tocht over land en water naar de overzee- sche gewesten een „Gods besten zegen" heeft gewenschtl Een wensch, die het gebed van een mensch en Christen was! Hoe edel steekt deze zegenbede af tegen het modieuze gebruik van een machteloos en mondain zinnebeeld! Het is de vlucht van den menschelijken geest in geloof en ver trouwen naar de goddelijke gebieden, het hoefijzer is het versleten teeken, afgevallen van den psardepoot op de ren van het hei- densch bijgeloof der wilde volkeren door de primitieve ontwikkeling der menschheid! Van Batavia naar Bandoeng, Aneta meldt uit Weltevreden: De F. VII is Zaterdagochtend ongeveer acht uur van hier opgestegen naar Bandoeng en blijkens een later Aneta-telegram op het vliegveld aldaar behouden geland. Uit Bandoeng: De F. VII is van hier tegemoctgevlogcn door een eere-escorte van zestien toestei len. Van een Avro, bestuurd door luitenant Van Ranlw'lk, bleef, to 1 hij zou lauden, dt motor stilstaan. Het vliegtuig is van geringe hoogte neergestort. De vleugel en de schroef werden vernield. De bestuurder bleef onge deerd. Een sold at werd gewond. De F. VII werd -ngen door e irj enorme entho' siastc menigte. Omhangen door lauwerkransen weden de leden der he- Pater Hendrichs met zijn Lichtbeelden „Het Christelijk Getuigenis der Cathacom- ben", komt Zondag 14 December. Men zie verder de advertentie en houde dien avond vrij! In de Kathedrale Kerk „St. Bavo" werd gisteren onder de H. Mis van half elf de heer J. Kroon plotseling ongesteld. Na de predicatie droeg men hem het sa cristie binnen, alwaar hij overleed, nadat de Weleerw heer Jacobs nog gelegenheid had gehad hem het H Oliesel toe te dienen. Het stoffelijk overschot werd later naar de woning overgebracht. De directeur van het Postkantoor alhier brengt ter kennis, dat op de dagen, voor afgaande aan het a.s. St. Nicolaasfeest, het postkantoor en de bijkantoren op de ge wone uren zijn opengesteld voor het aan nemen van postpakketten. Voorts werden de afzenders van post pakketten uitgenoodigd het volgende in acht te nemen De pakketten zorgvuldig en vooral stevig in te pakken. Verpakking in slap karton of dun hout is meestal niet voldoende de pakketten en de adreskaarten van een duidelijk, geheel gelijkluidend adrs te voor zien en een afschrift daarvan in het pakket te sluiten de adressen bij voorkeur op de pakketten zelf te schrijven. Waar dit niet mogelijk is, behooren de adressen met goede gom, lijm of stijfsel deugdelijk op de pakketten ge hecht te worden. Adressen met lak vast gehecht, laten los en worden niet toegelaten bij gebruik van labels, daarvoor stevig car ton, perkament of linnen te bezigen en de labels deugdelijk aan het pakket te beves tigen den naam en het adres van den afzender duidelijk op de strook van de adreskaart te vermelden. Vermelding tevens op het post- nakket verdient aanbeveling, echter zoodanig, d t geen verwarring kan ontstaan met het aires van den geadresseerde i p cl Jl to V uil UClgvaUJ vojvti uv f manning toegesproken door generaal Uerih met je verzending niet te wachten tot van Wijk. Daarop volgde een zegetocht naar 4 0f 5 December, doch zoo mogelijk reeds het Gemeentehuis. Daar werd de beman ning toegesproken op het bordes door den burgemeester, die aan Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke zil veren plaquettes overhandigde. Tegemoetkoming in de kosten. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar heeft op advies harer financieele commissie een bedrag van 50 toegestaan als tege moetkoming in de kosten van den vliegtocht NederlandIndië. De terugkeer der vliegers. Bij het bestuur van de vereeniging IJmui- dens Bloei te IJmuiden is op ïarr verzoek, om de drie vliegers bij gelijktijdige terug komst te IJmuiden een feestelijke ontvangst te mogen bezorgen, van het Comité te Den Haag telegrafisch het onderstaand bericht ontvangen: „Omtrent terugkeer vliegers nog niets be kend. Vermoedelijk ee, jt Maart. Koninklijke Vereeniging voor Luchtvaart Amsterdam or ganiseert huldiging bij terugkeer. Geef u in overweging met haar in verbinding te stel len." W. g. Comité. Drie Hollandsche, koene luchtvogels zijn naar Indië gevlogen. Zij hebben door de lucht een verbinding geslagen tusschen het moederland en zijn ve.- over land en zee gelegen kolonie. Hollandsche rurf heeft deze Hollandsche daad gesteld, waar alle tijden van zullen spreken. Dat is het grootsche feit, gevierd met vlaggen, koninklijke en ministerieele geluk- wenschen, een bevolking in enthousiasme. Hier ware aldus „Nieuw Nederland" aanleiding voor een algemeene hoogstaan de beschaving geweest, zooals zij door het Christendom is gegrondvest, om aan de va- derlandsche geestdrift uiting te geven door het luiden der klokken, ,door een dank dienst, door een: „Groote God, wij loven U". Want op moedige en bewonderenswaar dige wijze hebben deze Hollandsche zonen antwoord gegeven op het gebod, door den Schepper in het Paradijs gegeven: „Mensch, gij zult de aarde beheerschen" Met deze beheersching van de aarde en haar luchten, deze overwinning van de na tuur en haar tegenstanden heelt, tot welke bewijzen van gewettigde nationale fierheid zij aanleiding gaf, ons beschavingsleven niet de oogen tot een hulde aan den Schepper op doen slaan. Zelfs heeft deze ongeëvenaarde luchtvaart in het teeken gestaan van de zoogenaamde mascotte de biigeloovige vereering van zoo genaamd geluk-aanbrergende talismannen of sport-algodjes, die tegenwoordig op voetbal veld en ir> auto-verkeer, te water en in de lucht de symbolen van de menschelijke ver dwazing vormen. De drie kranige vliegers voerden ieder zulk een gelukspoppetje mee, dat hun Hollandsche flinkheid had kunnen ontberen Zelfs heeft de in Den Helder ach tergebleven vrouw van een hunner, van den Broeke, de huidige flauwe sport-mode ge volgd en zonder goed te weten wat zij deed Sociëteit „SI. Bavo" Knipcursus Vrouw- wenbond 8 uur Praatavond Vrouwen bond 8 uur P A. C 8 uur Be stuur Vrouwenbond 11 uur Rechts kundig bureau half 9 uur leden re traite-fonds 8 uur ledenvergadering bouwvakbond 8 uur bestuur bloe misten 8 uur afdracht Grafischen Bond 8 uur Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur Land- en Tuinbouwbond half 3 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reddingsbrigade kwart over 8 Zangvereeniging „Excelsior" 6 uur Vergadering aandeelhouders Hanzebank 3 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtoonzel 3 Wijze Gekken 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89/4 uur R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin van 912 uur n.tn van 25 uur Z-iter- iags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 89 uur Tel 1671 S. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m. gezellig samenznn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond R. K. Bevolkingsbureau - Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, cm versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van t 2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- ïomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- gankeliik. op 1 December daarmede aan te vangen. De vergunning om met één adreskaart eenige postpakketten gelijktijdig aan een zelfden geadresseerde te verzenden, wordt ingetrokken over het tijdvak van 3 tot en met 6 December. „Aan Gene Zijde" Jenseits van Hasenclever bij het Ver. Tooneel Stadsschouwburg, Amsterdam. Ofschoon we tegen dit werk vele beden kingen hebben in te brengen, niet zoozeer uit het oogpunt van moraal, maar meer om de psychologische zijde, toch kunnen we niet nalaten het te bewonderen. Dit spel, vol van donkere en onlogische quasi-mystieke en sinister gewoel van menschelijke hartstochten tot over de grenzen van den waanzin, is de eerste belangrijke tooneeldaad van dit jaar, het eerste spel dat een synthese geeft van de menschen van na den oorlog, die ronddwalen met de brandende, de schreiende vraag Waarom en Waarheen van de menschen, die rondtasten in de donkere eeuwigheid, die huilen, gillen om de waarheid, om zekerheid van hun behoud in het heelal, dat nergens een steunpunt biedt maar oneindig is en daarom juist zoo angstwekkend. De menschen van nu immers willen kénnen, grenzen omschrijven, analyseerenHet heelal, het leven, de eeuwigheid en de dood laten dit niet toe. Daarom is het spel van Hasenclever groot, ondanks zijn onevenwichtigheid, het is zelfs groot in zijn oplossing, welke grenst aan idio terie, ondanks zijn abnormaliteiten, ondanks den geest van bijna sadistische bloeddorst. Tweeëntwintig tafereelen door hebben Else Mauhs en Henri Eerens alleen het too neel gevuld en tweeëntwintig bedrijven lang heerschte er een ademlooze spanning, was er een atmosfeer van hyper-nervositeit, een beklemming en een angst, die de zenuwen opvrat. De magische kracht van dit expressie ve spel deed ons gelooven in de aanwezigheid van den geest, die over het tooneel waarde en met wien de Levende den strijd had aan gebonden. Jammer dat dit enorme werk geen cultu- reele waarde heeft het bouwt niet op, het maakt de algeheele verbijstering nog grooter, het vernielt de zwakke zenuwen, het ver woest de laatste steunpunten der huidige maatschappij. Bewonderenswaardig was de sugg?.stieve mise en scène van Eduard Verkade en mooi waren de toiletten van Else Mauhs, vervaar digd door Maison de Paris te Den Haag. Op de 2e Groote Nationale Tentoonstel ling van Pluimvee en Konijnen, te Bussum, gehouden 28-29-30 November, behaalde de heer B. Bakhuis Roozeboom een eersten en een eereprijs met zwarte Leghorn haan en de heer J Quax een eersten twee eere- prijzen met Vlaamsche Reuzen wit en twee derde prijzen met Lothaiinger zwart-bont. Op de Nationale Pluimveetentoonstel ling voor Halfweg en omstreken behaalde de heer H. Keerwolf in de afdeeling Post duiven de volgende prijzen: Schoonheids klasse Roode Doffers eersten prijs, Roode Duiven eersten prijs en Z.E.V., Bonte Dui ven eerste prijs en eereprijs. Door de motor-Brigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist die op den Verspronckweg 42 K.M. reed. Door de politie is wederom proces-verbaal opgemaakt tegen een 3-tal wielrijders dat reed op een rijwiel dat niet voorzien, was van een belasting merk. De rijwielen zijn in beslag genomen. Zaterdag werd in staat van faillissement verklaard K Groot Hzn., veehouder te Kwa- dijk. R. C. Jhr. Mr R. de Marees van Swinde- ren. Curatoi Mr H H Riepma te Edam. PERSONALIA. Voor het notarieel examen 3de gedeelte slaagden te 's-Gravenhage de heer J. de Reede en mej. W. de Wijn, alhier. Onder auspiciën van „Geloof en Weten schap" zal een cursus van 3lessen over „Het Jansenisme" gegeven worden* door Prof. W. Nolet, van het Groot-Seminarie te Warmon^, en wel op 10, 17 en 23 Decem ber a.s., telkens te acht uur 's avonds in het gebouw St. Bavo. Het onderwerp is als volgt verdeeld: le les: Oorsprong en aard van het Janse nisme. 2e les: Aanhang en verspreiding van het Jan senisme. 3e les: Hoe het Jansenisme samenhangt met het Oud-Katholicisme. Vergelijkend overzicht over November 1924—1923. Aantal behandelde posten 6600 (v. j. 3308); Aantal inlagen 4810 {v. j. 1899); Aantal terugbetalingen 1790 (v. j. 1409); Ingelegd 237608.97 (v. j. 208745.50); Terugbetaald 279967.76 (v. j. 209303.95); Minder inge legd 42358.79 (v, j. minder 558.45); Aan tal nieuwe boekjes 159 (v. j. 125); Aantal afbetaalde boekjes 99 (v, j. 60). Spaarbusjes op 30 November 1924 in omloop 1395. Ge ledigd in November 1924 182 busjes met to taal 3027.9134; Aantal boekjes in bewa ring op 30 November 1924 335. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Stilstand. OFGAVt VANi Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 1 December: Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Janmayen. Laagste barometerstand 740.8 m.M. te Valentia Verwachting van den avond van 1 tot den avond van 2 December: Meest matige zuidoostelijke tot zuidwes telijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. rt /I £rrj a /7 Vorige opgaaf Zaterdagavond niets Maandag tóch iets Rijdt Sinterklaas nog 100 pop? P. H.; tot intentie voor de geloovige zielen J. W.; tot zekere intentie Familie W.; Haarlemmerliede Wed. B.; tot vrijkoop van een slaafje, te noemen Johannes Fran- ciscus In een plechtige zitting bij de heropening van de Parijsche universiteit is aan den Nederlandschen prof. Lorentz de titel van doctor honoris causa geschonken. Professor Perrin, doyep van de faculteit der weten schappen, bracht hulde aan het werk en de 325.31 jongste ontdekkingen van prof. Lorentz. Hedenavond heropent de fima wed. Th. J. van Zutphen, Meubelmakers en Behangers, haar van ouds bekende zaak in de Ridder straat 20, naar ontwerp van Ir. J B van Loghem. Het werk werd uitgevoerd door den aannemer G J. Veldwijk. Het geheel ziet er keurig en welverzorgd 25.uit. 0.50 3.50 2.50 1.— De uitslag van de eerste ronde is: C. J. Lochtenberg verliest van J. H. Vos, I, Min kowski remise met F. Carlebur, I. J. de Jong wint van Herm. de Jongh, A. Visser verliest van L, Duitz, P, J. van Dartelen wint van H. Noome, R. C. Keiler remise met H. A. Haye. 2e ronde: P. J. van Dartelen verliest van H. Vos, F. Carlebur remise met R. C. Keller, H. Noome verliest van I. Milikowski, M. A. Haye remise met Herm. de Jongh; L. Duitz remise met C. J. Lochtenberg, A. Vis ser wint van I. J. de Jong. 3e ronde: J. H. Vos wint van I. Milikows ki, R, C. Keller remise met Heron de Jongh, M. A. Haye verliest van A. Visser, F. Car lebur wint van H. Noome, P. J. van Darte len remise met L. Duitz, I. J, de Jong re mise met C. J. Lochtenberg. SPORT EN DRANKBESTRIJDING. De vergadering van het Kruisverbond, mor genavond te half negen in het R.K. Midden standsgebouw te houden,sal niet alleen van be- a ig zijn voor drankbestrijders, maar ook voor allen, die zich wijden aan de beoefening der sport. De heer J. Kamerbeek, als spreker wel bekend, zal daar een rede houden over het zeer interessante en nog weinig behandelde onderwerp sport en drank. Juist om de dik wijls opgeworpen vraag, of de beoefening der sport het drankmisbruik vermindert of bevordert en welken invloed zij heeft op den bloei der drankbestrijding, vragen, die zeer verschillend beantwoord worden is deze rede hoogst belangwekkend. Besturen en leden van katholieke sportverenigingen, die in sportbeoefening m -ér zien d n 'n amu sement, zullen daarom goed doen deze ver gadering met hun tegenwoordigheid te ver eeren. Het Kruisverbond zal hun aanwezig heid zeer op prijs stellen. HERDENKING HERMAN HEYER- MANS. Men schrijft ons Morgen, Dinsdagavond, zal Haarlem dus zijn hulde brengen aan de nagedachtenis van den man, wiens geestesar beid van orb rekenbaren invloed is geweest op het gedachtenleven in ons land gedurende een lange reeks jaren. En als wij morgenavond bij de vertoo ning van „De Wijze Kater" den sprankelen den humor zullen bewonderen, zullen wij niet zooals anders daarop reageeren in een gullen lach, doch met een herinnering aan het ver lies nog versch in ons, zal onze vroolijkheid vroolijkheid vraagt het stuk in mineur ge stemd zijn. Ook de vertooners zullen bij het ten tooneele brengen van de vroolijkheid dooi den auteur geschapen, onwillekeurig de sour dine van hun gemoedsgesteldheid aanbrengen De in rouw veranderde hulde za! niet minder welgemeend zijn. Heden was hef 50 jaar geleden, dat de machinefabriek der firma Kruijer, thans aan de Regulierstraat werd opgericht. Over dit jubileum schreven wij reeds eer der in ons blad: Toen de heer P. A. Kruijer dezen morgen te 9 uur op de fabriek arriveerde had het personeel, dat in zijn geheel tegenwoordig was, voor een keurige versiering zorg ge dragen. De heer Kruijer werd allereerst namens het personeel toegesproken door den heer Tuits, welke hem met eenige hartelijke woorden namens het personeel bloemen en een geschenk, bestaande uit een electrische kachel aanhood. Daarna sprak de heer Loth woorden van gelukwensch en bood den directeur een door hem zelf vervaardigde medaille aan, voorstellende de symbolen van het metaal vak. De hefcr Kruijer dankte op hartelijke wijzc voor deze blijken van sympathie en memo reerde in het kort de geschiedenis van het bedrijf gedurende de afgeloopen vijftig ja ren, waaraan hij de beste wenschen voor de toekomst verbond Het personeel ontving een tractatie en kreeg het verdere van den dag vrijaf. Des avonds zou in theater de Kroon het personeel worden uitgenoodigd tot het bij wonen van een filmvertooning, o.a. films op het metaalbedrijf betrekking hebbende. Het spreekt vanzelf, dat talrijke schrifte lijke en persoonlijke gelukwenschen en bloemen de directie bij gelegenheid van dit jubileum in den loop van den dag bereikte. Gisteren werd in de kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara (Schoterkwartier) on der alle H. H. Missen, door den WelEerw. Pater Frankenmólle O.F.M. een liefdadig- heidspredicatie gehouden, waarna collecte, ten behoeve van de talrijke bezochte ge zinnen der St. Elisabeths-vereeniging. Deze collecte heeft 429 opgebracht. Naar wij vernemen is de WelEerw. heer Keyzer, kapelaan der kathedrale Kerk van St. Bavo aan de Leidschevaart, ter ob- rvatie in de Mariastichting opgenomen. Hedenmorgen had ten raadhuize de ver pachting plaats van het recht tot het aan brengen van electrische lichtreclame-appa raten aan lichtmasten van de openbare elec trische verlichting, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1925—31 December 1926. Bij opening der bus bleek geen enkel in- schrijvingsbiijet ingekomen te zijn, zoodat geen verpachting plaats had. Eenigen tijd geleden werd in een conferen tie tusschen den commissaris van politie te Velsen en de eigenaars der autobusonder nemingen van Haarlem naar eisen en IJmuiden, besloten, dat binnen ^enigen tijd de z.g.n. „kleine combinatie' op de lijn Velsen-Haarlem een anderen weg zou vol gen, n.l. langs Driehuis-Bloemendaal, terwijl de „groote combinatie", d.w.z. de diensten der oudste ondernemers, den gewonen weg langs Santpoort zou blijven rijden. Deze ver andering van diensten is met ingang van 1 1 December ingegaan. Het eindpunt van den door de kleine combinatie te volgen weg, 1 blijft voorloopig nog op het Kennemerpleia gevestigd. De vereèniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uitl Maandag 239, Dinsdag 243, Woensdag 235, Donderdag 228, Vrijdag 240 en Zaterdag 217 portie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1