NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Maandag 1 December 1924 Medezeggenschap door lidmaatschap. Cohen, tijdens de ontmoeting Haarlem—'t Qooi. H. V. B. E. D. O.—Excelsior. Steffens is eenige Rotterdammers gepasseerd. Nog een moment voor het Haarlem-doel in den wedstrijd Haarlem-'t Gooi. N. V. B. T.H.B.Ooievaars 50. WIELRIJDEN. R. en T. „Haarlem". HONDENSPORT. SCHIETEN. Haarl. Schietbond. LAWNTENNIS. INGEZONDEN. De eerstaankomende A. Klaassen (Excelsior, Heemstede), aan de finish voor de nieuwe tribune. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. Een moment uit den wedstrijd SchotenVoorwaarts, welke door de Scho lenaren vrij onverwacht met 30 werd verloren. - Meenhorst in actie. Als over eenige maanden de Katholieke candidatenlijst voor de verkiezing der Tweede Kamer is vastgesteld en onze Roomsche stemgerechtigden als goede Ka- iholieke staatsburgers daaruit hun keus moeten doen, dan hoort men natuurlijk hier en daar weer gemopper over de samenstel ling van die candidatenlijst. Waarom staat A. niet op en waarom is B. niet geweerd enz,? Nu het nog volop tijd is, willen we onzen Roomschen kie gerechtigden in dit verband den goeden raad geven: sluit u allen aan bij de Katholieke Kiesvereeniging in uwe ge meente en doet dat bijtijds, dan kunt ge in vloed uitoefenen op de samenstelling der candidatenlijst. Vervolgens: wees werkend lid, d. w. z. be zoekt steeds trouw de vergaderingen, ook al komen ze u allerminst aantrekkelijk en amu sant voor, en zegt daar wat ge op 't gemoed hebt. In de Kiesvereeniging kan worden over legd en gesproken met en door alle leden. Zoodoende kan men tot overeenstemming komen. Niet ieder zal zijn zin krijgen, maar in elk geval kan aan ieder, die z'n zin niet krijgt, worden aangetoond, waarom de zaken rede lijkerwijze soms anders moeten loopen dan hii het wenscht. Het getal leden der Kiesvereeniging moet in de meeste gemeenten nog meer dan ver dubbeld worden. En een aansporing tot medeleven, tot trouw vergaderingbezoek, is bijna overal nut tig en noodig. HILLEGOM—SPAARNDAM, 2—0. Om kwart over twee blaast scheidsrech ter Huyer beide elftallen in het veld. Beide partijen zijn voltallig. Direct ont wikkelt zich een vlug spel. Beide ploegen zijn beurtelings in den aanval. Eenige cor ners op het Spaarndam-doel leveren niets op. Als de linksbuiten van Hillegom met den bal er van door gaat, komt hij in bot sing met den rechtsback van Spaarndam, waardoor J. v. d. Loo zijn neusbeen breekt er de Spaarndamspeler een lichte wond boven zijn oog oploopt. Nog 10 mi nuten spelen en het is rust. Na de rust valt P. v. d. Loo in. Dan gaat Spaarndam weer tot een aanval over en probeert eenige corners op het Hille- gom-doel welke niets opleveren. Huizers geeft met een mooi schot zijn club de leiding 1—0 voor Hillegom. De wedstrijd wordt steeds spannender, er wordt hard gestreden door Spaarndam om gelijk te maken, hetgeen haar niet ge lukt. Hillegom weet zelfs door Duizer haar leiding te vergrooten 20. Hiermede komt het einde. Hillegom II—H. G. S. C. I 0—6. Onder leiding van scheidsrechter Ver steeg, stelt Hillegom II zich op met inval lers tegen een voltallig H. G. S. C. I. H. G. S. C. wint den toss en laat Hillegom tegeif wind in trappen. Het begin is voor H. G. S. C. en er ontwikkelt zich een vlug spel waarbij de Hillegom-achterhoede handelend moet op treden.. H. G. S. C. neemt de leiding 10. Hil legom trapt dan weer af, .maar direct is H. G. S. C. weer voor het Hillegom-doel Een schermutseling voor Hill.-doel wordt noodlottig als de linksback hands maakt. De vrije trap goed door H. G. S. C. ge nomen. wordt in een doelpunt omgezet, 20. Nog in dc eerste helft maakt H. G. S. C. er 30 van. Na de thee hetzelfde spel en H. G. S. C. weet den stand op te voeren op 60, wat wel verdiend was. De scheidsrechter leid de correct. De meeste penningmeesters zitten met een bundeltje onbetaalde rekeningen en een leege kas. Wanneer het ledental stijgt en ieder naar rermogen offert, dan behoeven geldelijke zorgen de besturen onzer kiesvereenigingen niet lang te drukken, De komende stembusstrijd stelt weer eischen. Er moet geofferd worden. Zonder offers geen overwinning. H.V.B. uitslagen van Zondag j.l. IA E.D.O. Ill—R.C.H. III Haarlem IIIStormvogels III Schoten II—H.TC. III Zandvoort IIBennebroek H.F.C. IV—H.S.V. D.O.A.—T.H.B. II R.C.H. IV—Haarlem IV E.D.O. IVHalfweg Vooruit T.H.B. IIISchoten Ila HillegomSpaarndam RioperdaHaarlem Vet. r.D.I. IIZandvoort III V.V.H. II—E.D.O. V Stormvogels IV—R.C.H. V 2D Ripperda II—R.C.H. VI Zandvoort IVKennemers Kinheim II—D.I.O. III H.F.C. VI—Bloemendaal III Haarlem VII—E.D.O. VII Aurora II—T.H.B. IV R.C.H. X—Haarlem VIII R.C.H. IX—V.V.H. III Aurora IV—H.F.C. VII R.C.H. VIII—D.O.A. II SpaarnevogelsV.S.V. III ZeemeeuwenE.D.O. VIII D.S.K. II—E.H.S. IV Spaarnevogels IIT.H.B. V 1B IC 2A 2B 2C 3A 3B 3C 3D 3G 3H IV V. O. G. II—ZWALUWEN I 3-4. V.O.G.- wint den toss en verkiest met wind mee te spelen. Als V.O.G. een vrijen schop krijgt te ne men, wordt deze den back van Zwaluwen toegeschoten. Reeds had de scheidsrechter voor hands gefloten, maar de bal rolt reeds in doel, waarvoor hij, zeer terecht goal geeft (10). Uit een corner weet V.O.G. den stand op 20 te brengen. Nu gaan de Zwaluwen op het V.O.G.- doel af. Bij een schermutseling voor dit doel geeft de scheidsrechter een vrijen schop, die door den mid-half van V.O.G. in eigen doel gewerkt wordt (21), Hierna komt de rust. Na rust zijn de Zwaluwen niet meer te houden; vooral de rechtsbinnen speelt heel goed en maakt 3 doelpunten, V.O.G. krijgt nog een penalty te nemen, die in een doel punt wordt omgezet. In dezen stand komt nu geen verandering meer en als scheids rechter Bakker tijd fluit heeft de Zwalu- wenploeg verdiend gewonnen en krijgt de uitgeloofde medaijle. V.O.G.-VETERANEN—ZWALUWEN II 7—3. V, O. G. wint den toss en kiest wind mee. Reeds in de eerste minuten weet V. O. G de leiding te nemen door het gcedspel van rechts-buiten. Met een schot van het mid den van het veld weet de mid-half te doel- pun'en. 20. Nog voor de rust ziet de links-buiten met een schitterend schot kans den Zwaluwen-keeper te verschalken. Nu komen de Zwaluwen geducht opze'ten, de links-half weet door de V. O. G.-achterhoe- de heen te komen en te scoren. 31. Nog voor de rust voert de rechtsbinnen van V.O.G. den stand op tot 41. Na de rust hebben de Zwaluwen het voordeel van de wind en zijn geducht aanvallend, maar de V.O.G.-keeper houdt alles. Als de rechts buiten van V. O, G, den bal toegespeeld krijgt, gaat hij er in zijn eentje vandoor en scoort via den paal. 1, De Zwaluwen weten nu nog 2 maal te doelpunten waar tegen V. O. G. er ook nog 2 maakt. Het einde komt met 73 voor V. O. G. uitsluitend verkregen door liet „Sleem" spel van de Haarlemsche, waarmee bijna de overwinning behaald was. Jnr. A. van de Poll behaalde het single kampioenschap van Haarlem, benevens de heerendouble met Jhr. Prins van Westdorpe. ;Vcor 1 en eerste klas speler zal "an de Poll een zwaar tegenstander blijken door diens veelzijdige techniek en groote routine. De overige spelers, wij noemen Mac Neill, Jhr. Mollerus, Bijleveld, Biezeveld, zijn door gemis aan oefening relatief achteruit gegaan. Tegen de jonge spelers konden zij meermalen niet dan met groote moeite winnen. Het ver schil in rou'ine gaf niettemin nog vele malen den doorslag o.a. bij de wedstrijden om de Haarlem's Dagbladbeker, welke door Mol lerus gewonnen werd, al moet hieraan direkt toegevoegd worden, dat het systeem van tien games dit voordeel van routine aanzienlijk versterkte. D. I. O.HILLINEN, D. I. O. telt 2 invallers. H. is compleet. D. wint den toss. Direct na den aftrap ont wikkelt zich een fraai spel. Over en weer wordt snel en goed gespeeld. Langzamer hand neemt D. eenig overwicht, en de H.- verdediging moet alle krachten inspannen om doelpunten te voorkomen. Doch hoe D. ook werkt, het geluk is niet met haar. Het is meer geluk als wijsheid dat het H.-doel niet doorboord wordt. Rust gaat in met blanken stand. Na de Hervatting is H. het meest aan vallend en door een misverstand in de D.-achterhoede weet H. de leiding te ne men. Spoedig daarop maakt de D.-doelman eenige fouten, zoodat H. met 30 leidt. Dit is D. te bar en energiek wordt aange pakt. Spoedig heeft haar rechtsbuiten na algemeen opbrengen succes, 13. Eenmaal nog weet II. het D.-net te doorboren. De uitslag was zeer geflatteerd. De bloembol- len-menschen hadden niet meer dan een gelijk spel verdiend. E. D. O. Ill—R. C. H. III, 5—0. Onder leiding van den heer Fase heeft Edo verrassend goed gespeeld en gaf R. C. H. geen schijn van kans. De veteraan v. Leuven speelde een schitterende partij. Met de rust was de stand 20, welke na rust tot 50 opgevoerd werd. In een minder pleizierig gespeelden wed strijd hebben de Boys een verdiende 50 overwinning weten te bewerken. Geduren de den geheelen wedstrijd hebben de Ooie vaars tegen de leiding die zeer goed was loopen mopperen en de uitdrukkingen, welke sommige Hagenaars lieten hooren, waren van dien aard, dat de scheidsrechter in de tweede helft, toen de stand reods 30 was, 2 Hagenaars het verer mede spelen ontzegde, waarbij een dreigende hou ding tegenover hem werd aangenomen. Circa 2 uur stelien beide elftallen zich op. Beide partijen gaan gelijk op, totdat T. H. B. een strafschop te nemen krijgt, die Kors met een kalmen schuiver benut. Hier na doelpunt v. d. Water nogmaals, zoodat met 20 voor de Boys de rust aanbreekt. De tweede helft was een saaie vertooning, doerdat de met 9 man spelende Ooievaars, de T.H.B.-voorhoede herhaaldelijk buitenspel zette. De midhalf wist met een prachtig schot den stand op 30 te brengen, In- tusschen deden de Ooievaars eenige aan vallen, die gemakkelijk door de T.H.B.-ver- dediging werden afgeslagen, waarbij v, d. Linden zijn taak als doelman goed verstond. Een kwartier voor het einde bracht Kors een verdediger der Ooievaars zoo in het nauw, dat deze in eigen doel trapte. Vijl minuten voor tijd zette Elerveld goed voor en Traksel scoorde met een mooien kopbal voor no. 5, waarmee het einde kwam. De scheidsrechter leidde goed en hield de teu gels streng in handen en liet zich door het voortdurend geappeleer der Ooievaars niet van de wijs brengen. Door deze overwin ning zijn de Boys in de running gebleven. Zondag hield bovengenoemde vereeniging den eersten handicap wedstrijd over 6 ronden Zeeweg voor den Koelen Beker. Deze beker zal iedere maand verreden worden. Aan de start verschenen de volgende 9 renners, die respectievelijk met vermelde voorgift ver trokken. T. Cival, 14 min. J. v. Tol, 12 min. P. Wouterse, 9 min. W. Sleutel, 8 min. f. B. Prer.cn, 7 min. P. Koenen, 5 min. H. M. Vciku.jl, 3 min. N. Kat 1 min; W. Kruijft van meet. Bij de eerste ronde zijn allen nog in actie en blijkt het dat een paar enners reeds iets in geloopen zijn. Bij de 2e ronde heeft Sleutel, Wouterse ingeloo- pen, zoo ook Koenen Prenen, beide zijden om beui ten leidende met een vasten trap ver- di r,Seven later staakt Wouterse den strijd, welk voorbeeld Kruijff volgt.fjBij de 3 e ronde loopt Koenen en Prenen, Sleutel in en passeeren tevens v. Tol, met hun gedrie ën wordt hun gang sneller opgevoerd, even verder laat Prenen los en staakt eveneens den strijd. Onderwijl rijdt Voskuijl, bekend dx>r zijn goede handicap rijden, den wedstrijd steeds alleen rijdende krachtig verder. Ook Cival, steeds alleen rijdend houdt prachtig vol. Koenen loopt nu gestadig om beurten leidend met Sleutel de anderen in. Kat, die nu ook alleen rijdt, en er een goeden gang in neeft, zelfs iets inloopt, staakt dan na de derde ronde den strijd. Koenen, Cival,Sleu tel, Voskuijl en v. Tol rijden allen nog moe dig verder. Bij de vierde ronde staakt ook v Tol, den strijd, wat te begrijpen is, want met 88 versnelling rijden voor zoo'n zwaren wedstrijd (handicap) gaat niet. Met de vijfde ronde moet Sleutel Koenen loslaten, en rijdt Voskuijl niet verder, ziende dat de voorsprong, die de anderen hog heb ben bij een ronde rijden niet meer in te halen is. In de zesde ronde zet Koenen er nog een schepje op, om te trachten Cival in te loopen, wat hem dan ook gelukte en hiermede voor den eersten keer den Wisselbeker winnende. Hij reed een goeden wedstrijd. Cival werd tweede met 20 meter achter Koenen, en Sleutel derde, beide laatsten reden ook een goeden volhoudenden wedstrijd. De tijd over de zes ronden|was 1 uur, 54 min. 25sec. H. S. C. „DE BATAAF." Bij gunstig najaarsweer werd 30 Nov. een Handicap over 3 ronde Zeeweg verreden. Uitslag als volgt: 1. L, Buis, 15 sec. voorgift. 2. W. Ooms, 0 4. G. Visbeen, 10 min voorgift. T. Snijders, 4. G. Visbeen, 10 min. vooorgifl. T. Snijders, met 2 min. voorgift, defect wiel. POLITIEHONDEN DRESSEERCLUB ZUIDERHOUT. De Politiehonden Dresseerclub „Zuider hout," onderafd, der Koninklijke Nederland- sche Politiehonden Vereeniging, houdt op Zondag 7 Dec. e.k, een wedstrijd voor ge diplomeerde politiehonden op de voormilige buitenplaats van wijlen Mej. Coenen aan de Twijnderslaan, aanvang 9 uur v.m. De hon den zullen geheel werken volgens het keu ringsreglement der K. N. P. V. alleen het wa terwerk vervalt. Voor dezen wedstrijd zijn door het bestuur en leden onderling zeer mooie prijzen be schikbaar gesteld. Belangstellenden vooi dezen wedstrijd zijn welkom, de toegang is geheel vrij. Competitiewedstrijd. Gen. Joubert heeft het seizoen goed ge opend. Zoowel le als 2e vijftal zijn in de le ronde behoorlijk aan het werk geweest. Het eerste vijftal schoot 938 p. bijeen en was een der beste schutters niet zoo onfor tuinlijk geweest (80) het eindcijfer had min stens 10 p. hooger geweest. De andere heeren hebben allen mooie series gemaakt n.m. A. 1 Bos 9698 W. Faase 9793 J. Fransoo j 9297 en J. Mulder 9494. Indien verder geen ongelukjes gebeuren is de kans op den eere-prijs zeer groot. Het 2e vijftal behaalde 908 p. hetgeen een behoorlijke prestatie is. Hier waren de heeren P. Roosen en J. Beeren een paar goede voor gangers beide behaalden 9394 p. De jong ste schutter der vereeniging de Bye Dollemai heeft in het 2e vijftal gedebuteerd en naa wensch n.m. 9289. Zoo hij over meer wed strijdroutine beschikt zal hij een waar ver dediger worden van de kleuren van Gen. Joubert. Ook dit vijftal stevent op de eerste plaats aan. Claudius Civilus. Ook deze vereeniging heeft haar eerste ronde geschoten, maar met minder succes. Weer is gebleken, dat de bepaling omtrent de misschoten zoo spoedig mogelijk moet ver dwijnen, want ook in deze vereeniging was was een der heeren uit het le en 2e vijftal zoo ongelukkig hun vijftal buiten mede dinging naar de prijzen te brengen. Het ge volg is ook, dat de eindcijfers der vijftallen zeer laag zijn n.m. le vijftal 885 p. en 2e vijf tal 823 p. In het eerste vijftal was de heer M. A. Hoeben het beste op dreef en maakte 9493. Een beetje meer oefenen zal geen kwaad kunnen. De heer Diets schoot in het 2e vijftal goed n.m. 9293 en zal als hij zoo doorgaat spoedig candidaat zijn voor het le vijftal. Zet de tanden nog eens op elkaar heeren gij kunt beter. Gen. v. Merlen. Deze vereeniging heeft haar 2e ronde ge schoten en wat het eerste vijftal betreft met meer succes dan de eerste ronde. Dit succes is des te grooter, daar eenige goede krachten door omstandigheden hun medewerking niet konden verkenen. Het eerste vijftal haalde 932 p. en het tweede 892 p. In het 'eerste vijftal werd door 2 jonge schutters zeer goed geschoten. De heer Kruyer werd hoogste korpsschutter met 9797 p. een paar zeer mooie series. Een goede tweede werd de heer Deken met 9296 p. Het twee de vijftal kan beter. Het moet en kan boven de 900 p. zijn. Hoogste korpsschutter werd de heer de Bont met 8995. De heer Bakker werd met 9093 p. tweede. De volgende maal beter heeren. De stand na de eerste ronde is thans voor de eerste klas vereen igingen le vijftallen: 1 Gen. Joubert 938 p. 2 Gen. v. Merlen 917 p. 3 Bloem. Commando 920 p. 4 Claudius Civilus 885 p. Voor Vaderl en Koning 725 p. 2e vijftallen: 1 Gen. Joubert 908 p. 2 Bloem. Commando 905 p. 3 Gen. v. Merlen 899 p. Voor Vaderl en Koning 893 p. 5 Claudius Civilus 823 p. Tennis in Haarlem. In vervolg op ons artikel van den 24sten November willen wij nu het een en ander opmerken over eventueele maatregelen ter verbetering van het spelpeil. Reeds bij de Pinksterkampioenschappen van dit jaar kwam tot uiting, dat het Bestuur der H.L.T.C. prijs stelde op de toetreding van nieuwe leden, in het bizonder jongere speelsters en spelers. In verband hiermee werden plannen gemaakt om een derde baan te laten aanleggen, daar meermalen ge bleken was, dat bij groote opkomst twee banen onvoldoende waren. Deze plannen be vinden zich momenteel in een zoodanig stadium, dat met vrij groote zekerheid ge zegd kan worden, dat Haarlem zich het volgende jaar kan verheugen in het bezit van tenminste drie goede banen, al wordt hierdoor niet voldoende tegemoet gekomen aan de groote behoefte aan banen in de Spaar- nestad. Voorts zal Haarlem, evenals vroeger, zeer waarschijnlijk weer aan de competitie deel nemen. De oefening, welke de sterke spelers hierdoor krijgen is van dien aard, dat een verbetering van spelpeil niet uit kan blijven. Het competitie spelen achten wij ook van groote waarde als voor-oefening voor de open wedstrijden, welke grootendeels in de maanden Juli en Augustus gespeeld worden. Voor het Haarlemsche team zoude o.i. in aanmerking komen de de dames Mevr. Bijleveld, Mej. v. Beugen Bik, Mej. Pélerin. de heeren Jhr. A. van de Poll, Mac Neill, Jhr. J. C. Mollerus, Mr. P. Bijleveld, H. N. Biezeveld, v. d. Steur en wellicht nog eenige anderen in geval een tweede team gevormd zou kunnen wordem. Beschouwen wij de prestaties van de ver schillende Haarlemsche speelsters en spe lers in het afgeloopen seizoen. Van de dames boekte Mevr. Bijleveld een drievoudige overwinning door drie kampioen schappen te behalen. Mej. v. Beugen Bik speelde weinig op wedstrijden, te Maastricht echter speelde zij zeer goed, sloeg de sterke Belgische Mile de Spillet en verloor in de finale met goede cijfers van Mej. L'Hoest. Mej. Pélerin verrichtte te Apeldoorn de zeer goede prestatie door van Mevr. Drie beek in 3 long sets te verliezen, een resultaat Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. ERGERLIJKE TOESTANDEN. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd opname van het vol gende: Sinds eenige weken is men bezig met het leggen van een buisleiding in de Slachthuis- straat ten dienste voor de Amsterdamsche Waterleiding. Voor dit werk is men verplicht deze straat op te breken Sedert een week is men met dit werk gevorderd tot vóór den ingang van de Karolingenstraat welke straat hierdoor voor alle verkeer (van deze zijde) zoowel voor voetgangers als rijverkeer is afgesloten. Nu schijnt mij toch toe, dat, wanneer zoo'n toestand eenige weken aanhoudt, er voor gezorgd moet worden dat door mid del van een eenvoudige overbrugging (een werk van hoogstens een paar uur) hierin wordt voorzien. Hiervan schijnt echter Openbare Werken niet overtuigd, aangezien reeds Zaterdag ochtend op bovengenoemden wantoestand is gewezen en Zondag nog steeds geen ver betering was aangebracht. Hierdoor zijn niet alleen de bewoners, maar ook brood bezorgers en melkverkoopers enz. gedu- aan niet kan worden voldaan dan ten koste van de toekomst van ons geheele volk. Dat op die gevaren voorlocpig alleen nog gewezen kan worden en dus ook gewezen moet worden in lichamen, die niet afhanke lijk zijn van den druk der kiezersmassa, wat het eenige doel van mijn betoog. Pas indien een omkeer in de mentaliteit der menigte plaats grijpt, zal het mogelijk zijn economische onderwerpen weder met vrucht te berde te brengen in een Parlement, waarin ieder onderdeel der samenleving zich gehoor kan verschaffen. U dankende voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, TEDING VAN BERKHOUT Naschrift. Den geachten inzender ontgaat de eigenlijke strekking van ons betoog. V n- neer aldus onze redeneering het parle ment in zijn huldigen vorm werkelijk onge schikt zou zijn voor de behartiging der econo mische belangen van ons volk, dan moet men aansturen op verandering van dat parlement, b.v. omzetting van de Eerste Kamer in eej, sociale Kamer. Maar door van Kamers van Koophandel en dergelijke verkapte parlemen- tjes te maken, werkt men zij 't ongewild aan de algemeene ontwrichting mee en speelt in de kaart van Stenhuis en dergelijke. REDACTIE N. H. CT. Haarlem, 1 December 1924. Hooggeachte Redactie, Het zij mij vergund, tegenover het inge zonden stuk van den heer J. P. Zuurbier, in uw geëerd blad van Zaterdag j.l., de vol gende nuchtere opmerkingen te stellen. Van een Bondsvoorzitter mag zeker wor den verwacht en geëischt, dat hij altijd en overal in zijn uitingen en handelingen de giootste voorzichtigheid betracht, hetzij hij optreedt als drager dier positie, dan wel om als particulier slechts zijne persoonlijke meeningen en inzichten te verklaren. In elk geval mag van zoo iemand, in welke hoedanigheid hij dan ook in 't open baar verschijnt, gematigdheid, bezadigdheid en kalme reserve tegenover nieuwigheden werden gevorderd. Wat echter te zeggen van de tactiek van een leider als den heer v. Wijnbergen, die zich onophoudelijk te buiten gaat aan er gerlijke loslippigheden, die hij niet kan of peerd, die nu verplicht zijn een aanmerke- lijken omweg te maken. Bovendien is de verlichting 's nachts zeer onvoldoende want komende uit de Karolin genstraat, kan men van deze zijde door den onvoldoenden verlichten achtergrond door geen enkel teeken waarnemen dat de straat is opgebroken. Hopende dat hierdoor de aandacht van de bevoegde autoriteiten getrokken is en dit een spoedige verbetering ten gevolge zal hebben, eindig ik: EEN BEWONER DER KARO LINGENSTRAAT. Haarlem, 29 November 1924. Geachte Redactie. Mijne Heeren, Uw artikel „Weg met het Parlement," in uw blad van 24 Nov. j.l geschreven, naai aanleiding van mijn rede bij gelegenheid mij ner installatie als voorzitter van het Depar tement Haarlem der Maatschappij van Nij verheid en Handel, geeft mij aanleiding u te verzoeken mij gastvrijheid te verleenen vooi een paar opmerkingen. Als u mijn rede nog eens overleest, zult u zien, dat ik in de reeks van beletselen voor het vestigen van nieuwe industrieën hier te lande, niet genoemd heb de „arbeids-wetge- ving," welke m.i. een van de weinige goede resultaten is geweest van den democratisehen drang der laatste decenniën, doordat zij aan ernstige wantoestanden een einde maakte. Wel sprak ik van socialisatie, staatsexploi tatie, medezeggingsschap en vooral van de ook in vergelijking met andere landen zoo buitensporig hooge belastingen als beletselen voor de ontwikkeling der Nederlandsche in dustrie, en daardoor als toekomstgevaren voor arbeider en kapitalist beiden. Maar als hoofdzaak wil ik toch even op komen tegen uwe conclusip, als zou ik het Parlement willen wegvagen, althans omlaag halen, integendeel ik zou willen, dat het weer omhoog te brengen was tot het peil waarop het stond, vóórdat m.i verkeerde kieswetten het voor groote groepen van in- tellectueelen en vooral voor de groep der economisch geschoolde werkgevers op aller lei gebied onmogelijk maakten om door het Parlement hun waarschuwende stem met klem tot de menigte te richten, wanneet eischen worden gesteld aan den Staat, waar- niet wil verantwoorden; die allerminst schijnt te beseffen, dat een loodzware ver antwoordelijkheid op hem drukt; die op roe- kelooze wijze het „locutus sum, causa fini- ta!" toepast op degenen, die het wagen durven met hem van meening te verschillen; die er zich absoluut niet om bekommert, of zijne leiding misnoegen en tweespalt of nog erger verwekt? Van een leider mag worden verlangd, dat hij de rechte man op de rechte plaats tracht te zijn. Wie de „vox populi" beluistert, kan we ten, dat het gros onzer kiezers van de wijze, waarop de heer van W. zijn autocratische neigingen botviert, meer dan genoeg heeft. Men behoeft ook volstrekt geen volgeling van „St. Michaël" te zijn (ook ondergetee- kei.de is geen „Michaëlist"!), om zich bij voortduring te ergeren aan de gedragingen van een man, aan wie zoo groote en kost bare belangen zijn toevertrouwd. 't Is dan ook hoog tijd, dat den heer Van W. eens kort en goed wordt duidelijk ge maakt, dat onze kiezers in hun Genève geen Calvijn begeeren. U, hooggeachte Redactie, ten zeerste dan kend voor de plaatsing, Uw zeer dw., JAC. VAN DIEMEN „Ik heb gesproken; de zaak is uitl" Burgerl. Stand. Ondertrouwd: P. H. Bard en L. Bunge; T. H. Veenstra en M. M. G. Trossarello; E. Th. Pieper en E. A. Keijser. Getrouwd: K. Jonkheid met E. E. Peere boom; J G. van der Meer met M. J. Dries- sen; W. Otte met N. Prins. Geboren: z. v. A. J Weijers—Schoone; j z. v. G. M. F. WiegmanBruggemeijer; z. v. A. A. van Gelder-Schouten. Overleden. C. Kemp, Wed. J. NX eijers, 68 j.; Hendra. Verkruissen 11 m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5