feMEMöD— - gflILUWS Binnenlandsch Nieuws. MEDISCHE PRAATJES. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Maandag 1 December 1924 Het 25-jarig huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Uit het Levensverzekerings bedrijf. Het mobilisatiekruis. VERKEER EN POSTERIJEN. Verlof spoorwegpersoneel. LUCHTVERKEER. De vliegtocht Nederland-Indië. Veldmuizenplaag in Hongarije. De brand aan den Noolschen weg te Laren. Gevaarlijke glazen armbanden. Ernstig motorongeluk. HANDEL EN NIJVERHEID Ontginning van het mijnveld te Vlodrop? Duitsche uitvoer naar Engeland via Nederland. KUNST EN KENNIS. Giacomo Puccini, f Kracht ontleend aan de golven. Dr. A. W. Bronsveld, f RECHTSZAKEN. Aanklacht ingetrokken. De voorgewende berooving. KERK EN SCHOOL. Pastoor H. Pichot. FEUILLETON. HET GEHEIM ~VAN EEN HUURRIJTUIG HET ANGIOOM. II Wij hebben den vorigen keer gezien, dat het angioom zich zeer verschillend kan ge dragen. Nu eens groeit het zeer hard, dan weer zeer langzaam; nu eens wordt 't buiten gewoon groot, dan weer blijft het binnen be paalde grenzen, zoodat 't niet zeer uitge strekt wordt. De plaats nu waar zoo'n bloed- vaatgezwel zich ontwikkelt, hetzij het wat grooter of kleiner wordt, is de huid en de daaronder gelegen laag nl. het z.gn. onder- huidsche bindweefsel. Vooral het hoofd is de geliefkoosde plek, waar het A'ngioom zich pleegt te ontwikkelen, ja men kan gerust zeggen, dat meer dan de helft van de gevallen van angioom deze streek in beslag neemt. Het is duidelijk, dat tenslotte op elk deel van ons lichaam waar bloedvaten gele gen zijn, het angioom zich kan voordoen. Waarom nu juist de hoofdhuid en het onderhuidsche bindweefsel daar te plaatse de voorkeur verdient boven alle andere regionen is tot op heden nog volkomen duister en nog een open vraag. Zooals wij den vorigen keer reeds opmerkten berust het optreden van een Angioom op een ontwikkelingsstoor nis en het is in deze richting waarschijnlijk, dat wij moeten zoeken. De Angiomen nu, die in de huid gelegen zijn, zijn, speldenknopgroot begonnen, niet anders dan blauwroode vlekken d.w.z. ver kleuringen van de huid, die zich niet of nau welijks boven 't niveau verheffen. Ge kent ze zonder twijfel allen die menschen mei de donker blauwroode verkleuring van soms bijna één geheele gezichtshelft of van een deel van de huid van het voorhoofd en omgeving van het oog. Niet altijd blijft het nu bij een eenvoudige verkleuring van de huid d.w.z. bij een uit breiding van het vaatsysteem in de huid, doch gaat de ontwikkeling van het vaatstelsel over in het onderhuidsche bindweefsel dan is het gevolg hiervan, dat zich gezwellen pas vormen, me eveneens een donKerDiau,.. ode tint hebben. Wij zien soms menschen met deze gezwelvorming aan neus of lippen, doch ook wel op andere deelen van de huid. Deze angiomen nu, die in de huid en het onderhuidsche bindweefsel hun tenten heb ben opgeslagen, kunnen nu soms vrij snel verdwijnen, althans ten deele. Stelt U zich n.l. een oogenblik voor, dat een bloedvat, dat in een bepaald geval een vrij belangrijke rol speelt t.o.z. van den bloed- toevoer, verstopt geraakt, waardoor geen bloed meer naar een bepaald gedeelte de vlek of naar 't gezwelletje kon worden toegevoerd, dan is het angioom daar te plaatse ten doode opgeschreven d.w.z. verdwijnt. Het spreekt van zelf, dat in de meeste gevallen niet zoo maar zonder meer een bloedvat verstopt ge raakt, doch hiervoor een oorzaak is, welke laatste meestal gevonden moet worden in een ontsteking. De huid nl. ter plaatse van het angioom is vrij dun en bij een lichte ver wonding reeds treedt een bloeding in. De kans, dat op één of andere wijze het huid wondje geïnfecteerd wordt en een min of meer uitgebreide zweervorm ontstaat is zeer groot en is dit ontstekingsproces uitgeraasd, dan pleegt daar, waar de strijd gestreden is, zich littee ken weefsel te vormen. Dit alles werkt nu het verstopt geraken van één of rneer bloed vaatjes zeer in de hand en dientengevolge de verkleining van het angioom. Niet altijd is het angioom zoo onschuldig, want een enkelen keer neemt 't zulke afme tingen aan, dat zich Z.gn. holten gaan vormen, die gevuld zijn met bloed. Eén of meer slag aderen voeren het bloed toe, terwijl de aderen h;t bloed weer verwijderen. Het behoeft geen betoog, dat een eventueele bloeding zeer bedenkelijke gevolgen na zich kan slepen en dus deze variatie heel wat gevaarlijker is dan de eerstgenoemde vormen. Wij willen nu den volgenden keer nog het een en ander vertellen allereerst over deze soort van angioom. Men meldt uit Utrecht aan de Msb.: De bestuursvergadering van de Vereeni- ging „Koninginnedag Utrecht" is besloten den 7den Februari 1926, den dag, waarop het 25 jaar geleden zal zijn, dat H. M. de Koningin in het huwelijk trad, feestelijk te herdenken. Het ligt in de bedoeling van „Koninginne dag" maatregelen te nemen, die zullen leiden tQt eene Utrechtsche hulde. Zij zal daartoe de besturen van alle in Nederland gevestigde Qranjevereenigingen oproepen tot eene ver gadering, waarin een uitvoerend comité zal worden benoemd. Bij uitspraak van de rechtbank te Breda is op verzoek der Verzekeringskamer ten aanzien van de Levensverzekeringsmij. „Ant- werpia" te Roosendaal verklaard, dat zij verkeert in een toestand, welke in het be lang van de gezamenlijke schuldeischers bijzondere voorziening behoeft, weshalve beslist werd dat de loopende verzekeringen worden teruggebracht tot 70 pCt. en over genomen door de N.V. Levensverzekerings bank „Amsterdam" te Amsterdam en kan toor houdend te Utrecht. Omtrent het Mobilisatie-herinnerings-tee- ken kan worden medegedeeld, dat het bestaat uit een vierarmig kruis van brons, groot 32 m.M. De beschrijving van het kruis is als volgt: De voorzijde Tusschen de armen van het kruis bijeengebonden pijlenbundels, voor stellende Kracht door eenheid. Op de armen van het kruis links Augustus boven: 1914; rechts: November en onder: 1918. De keerzijde: In het medaillon de woor den: Mobilisatie, Vrede, Eer. Het kruis is te dragen aan een moiré zij den lint, breed 30 m.M., gekleurd als volgt: ter linker- en rechterzijde, smal gestreept, de kleuren rood-wit-blauw; in het midden een breede blauwe baan, gescheiden van de rood-wit-blauwe banen door een zeer smalle witte baan. Het ontwerp van het kruis is gemaakt op advies van den Ned. Kring van Beeldhou wers, door den heer H. J. Jansen van Galen te Amsterdam, lid van dien kring. HET NED. WEGENCONGRES. Het verkeersvraagstuk in Nederlandschc steden en in de omgeving daarvan. Den 30en December a.s. zal op de jaar vergadering der Vereeniging „Het Ned. Wegen-Congres" te Den Haag een bespre king worden gehouden over bovengenoemd onderwerp. Hiervoor zijn praeadviezen uitgebracht door de heeren A. H. Sirks, hoofdcommissa ris van politie te Rotterdam, C. Snethlage, hoofdinspecteur afd. verkeerswezen te Den Haag en C. Bakker, hoofdinspecteur, chef bureau verkeerswezen In deze zeer interessante rapporten worden achtereenvolgens behandeld I. Algemeen. Karakteristiek van het Ned. stadsverkeer. Aard van het Ned. volk in verband met reglementaire bepalingen. „Rechts" hauden. Omvang en soort van het stadsverkeer, h Verkeer en bijzondere gelegenheden. Reglementen en hunne toepassing. Nuttig effect van strafbepalin- gen. II. Verkeer in de steden zelf. Algemeene indeeling. Hoofdverkeerswegen en secun daire wegen. Rondrijverkeer op pleinen. Kruispunten. Verkeer langs kgrachten (b.v. te Amsterdam). Scheiding van snel en langzaam verkeer. Regeling bij feeste lijkheden en wedstrijden. Het voeren van transitoverkeer om de stadskern heen (singels in plaats van dóór de stad. III. Verkeer in de omgeving van steden. Zomer- en Zondagsverkeer naar uitspannings plaatsen. Cijfers over dit verkeer. Afmetingen en inrichting van hoofdtoegangs wegen naar het centrum der steden. IV. Beveiliging. Algemeene indeeling. Richtingaanwijzing door borden of ken- teekens overdag en 's avonds. Verkeers agenten, aantal, dienstregeling, onderschei dingsteekenen, hulpmiddelen. Kosten van kenteekens en „gekapitaliseerde" kosten van verkeersagenten. Verhouding van deze postn tot die van het blijvend verruimen en punten met druk verkeer. Spiegels, Behooren chauffeurs „rechts" of „links", te zitten V. Tramwegen, rijwielpaden, standplaatsen enz. Voor- en nadeelen van tramlijnen in stadsstraten. Idem van tramhaltes. Verhoogde halteplaatsen. Rijwielpaden langs stadsstraten. Autobuslijnen in ste den. Standplaats voor stationneerende voertuigen. De tram „contra" de autobus uit een oogpunt van stadsverkeer. Wij vernemen dat de directie der Neder- landsche Spoorwegen afwijzend heeft be schikt op het verzoek van het personeel der hoofdbureaux om den Zaterdagmorgen, vol gende op de beide Kerstdagen, vrijaf te geven. Wel zal op ruime schaal verlof ver leend worden aan hen, die dat wenschen. (Msb.) De redactie van „Het Vliegveld" schrijft De H.N.A.C.C. te Batavia aangekomen Vier en twintig November, 1 uur 20 minu ten landt de H.N.A.C.C. onder een over weldigende belangstelling te Batavia De bemanning wachtte daar aanstonds een blijk van Koninklijke belangstelling. Het heeft H.M. de Koningin moge behagen de heer van der Hoop te benoemen tot Officier, luitenant-vlieger van Weerden Poel man tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau, terwijl aan den heer van den Broeke de eeremedaille in goud aan die Orde verbonden, werd toegekend. Onze hartelijke geluk- wenschen met deze mooie onderscheiding Nederlanders, schrijft dien datum met gulden letters in Uwe kronieken, laat deze datum nimmer verloren gaan, leert hem aan uwe kinderen, viert feest, laat uwe vlaggen wapperen, kortom doet alles om dezen historischen dag te eeren en zorgt, dat hij nimmer en te nimmer in vergetelheid gerake 24 November 1924 toch, is de dag waarop de eerste Nederlandsche bemanning, met een in Nederland gebouwd verkeersv i ;gt i het eindpunt van de Holland—Indiëvlucm be reikte, dien dag toch werd de eerste ver binding door de lucht tusschen Moederland en Koloniën tot stand gebracht. Een driewerf hoera, voor de kranige kerels Van der Hoop, Van Weerden Peelman en Van den Broeke, zij tezamen wisten op zoo uitnemende wijze de kleuren van Nederland over den vreemde naar het verre Oosten te dragen. Hierdoor bevestigden zij op spreken de wijze, het bij hun vertrek door hun voorzitter van het comité, den generaal Snijders, in hun gestelde vertrouwen, een vertrouwen dat het geheele Nederlandsche volk deelde. Wij wenschen de koene be manning geluk met deze prestatie, onszelf met het feit, dat het onze vliegers zijn geweest, die het hebben verrichtdoor hun werk zijn wij trotsch Hollanders te zijn. Ons kleine land, met zijn aviatisch reeds zoo goeden naam, ziet dien naam nog meer bestendigd, Nederland is niet achter ge bleven bij grootere Rijken. Hierdoor is getoond, dat, hoe in de toekomst de gevolgen ook mogen zijn van dit pionierwerk voor luchtverkeer, bij het kiezen van den luchtweg naar het Oosten met de Nederlandsch- Indische belangen rekening zal moeten wor den gehouden. Wij toch, hebben bewezen wat te kunnen, meer nog, wij waren het, die voor het eerst dit werk deden met een ver keersvliegtuig. Daarom is de moreele be- teeke.iis van dezen tocht zoo buitengewoon groot. EEN NIEUWE VLIEGTUIGMOTOR, Geheel in Nederland ontworpen. Bij den thans geëindigden vliegtocht NederlandIndie was de motor het eenige deel van het vliegtuig, dat niet van Neder- landsch fabrikaat was, doch afkomstig van de Engelsche Rolls Roycefabriek. Naar de Tel. verneemt, worden thans pogingen in het werk gesteld om voortaan ook uit eigen land motoren in den handel te kunnen brengen. In de machine- en motorenfabriek y.h. Tho massen Co. te De Steeg is nl. eenige maan den geleden een aanvang gemaakt met de constructie van een klein model motor. De samenstelling van dezen motor, welke geheel in den lande ontworpen werd, wijkt absoluut af van alie thans bestaande systemen. De nieuwe motor zal niet van kleppen zijn voor zien, is lichter in gewicht, trillingvrij enz. Over ongeveer twee maanden zal het eerste model gereed zijn en zullen de proefnemingen kunnen aanvangen. Verscheidene groote landbouwers in Hon garije, die in de laatste maanden zich in hun werk belemmerd zagen door de groote droogte, worden nu in hun bedrijf bemoeilijkt door een veldmuizen-plaag, zoo hevig, dat, indien er geen strenge vorst komt, of over vloedige regen, waardoor de diertjes worden gedood, de geheele oogst voor het volgend jaar, zoo goed als verloren is. Men meldt ons Na een uitgebreid onder zoek ter plaatse van den brand, die aan den Noolschen Weg te Laren (N. H.) gewoed heeft, werd Vrijdagmiddag de makelaar S; die aanvankelijk in verband met dezen brand aangehouden was, onmiddellijk weder, wegens gebrek aan bewijzen, op vrije voeten gesteld. Op den Utrechtschen Geneeskundigen Kring hebben de doktoren Suyling en Schuckink Kool gewaarschuwd tegen de op komende mode onder jonge meisjes om om den bovenarm een half dozijn smalle glazen armbanden te dragen. Deze zijn even goed koop als gevaarlijk. Dr. Suyling kreeg in een paar dagen tijds twee patiënten onder be handeling met armverwondingen als gevolg van het breken van dergelijke armbanden. Gevaarlijke bloedingen, wanneer onverhoopt arteriën aangeprikt worden, zijn te vreezen. (Geneesk. Gids.) Vrijdag heeft op den Amsterdamsche Weg te Arnhem een motorrijder het ongeluk ge had bij het passeeren van een auto te ver naar den kant van den weg uit te wijken, waardoor hij in volle vaart tegen een boom reed. Hij is in bewusteloozen toestand naar het diaconesssnhuis vervoerd en nog niet tot bewustzijn gekomen. Zijn indentiteit is onbe kend. EEN GEVAL VAN VERVUILING, In de Louwersmansgang, grenzende aan de Melkmarkt te Zwolle) woonde de 69- jarige Ant. B., door de buren nooit anders genoemd en gekend als Smit, boven een pak- huisje volgepropt met oud roest, in een klein kamertje. Hoe hij leefde wist niemand voor j.l. Dinsdagavond. Verleden week Donder dag riep een van de buren „Hoe is het Smit, kom je er niet uit Door het bovenraam riep hij terug: „Neen, ik ga niet werken." Aan een touw liet hij 's morgens een emmertje met geld, dan haal den kinderen uit de buurt boodschappen en de oude man trok het emmertje weer op. Dinsdagvond hoorden de menschen, die langs de woning kwamen, gekreun en geroep van „dorst, dorst, dorst." De deur zat op slot. De politie werd gewaar schuwd en brak de deur open. Een onbe schrijflijk vieze lucht kwam den menschen tegemoet. Een paar agenten wrongen zich met moeite door den nauwen doorgang, tusschen het oude ijzer naar boven. Vlak voor het raam, lag de oude man. De bedstede lag vol oud ijzer en hij rustte op den grond op een paar oude zakken, een kussen onder zijn hoofd. In het vertrek was het niet om uit te houden. De man weigerde naar het ziekenhuis ge bracht te worden, hij wilde thuis blijven. De brancard van het ziekenhuis kwam met een verpleger, maar deze zag geen kans den man zoo vervuild te vervoeren. De kleeren wer den losgeknipt en geheel naakt werd hij in een laken gewikkeld naar beneden gebracht en in de brancard vervoerd. Hij had o.a. ze ven boezeroens over elkaar aan. Was de eene vuil, dan trok hij er een ander overheen. Om wonden op het lichaam had hij lappen ge naaid. Toen de patiënt in het ziekenhuis ge reinigd werd, herinnerde men zich niet, ooit zoo'n staat van vervuiling gezien te hebben. Na twee dagen in 't ziekenhuis te hebben doorgebracht, is de oude man overleden. („Tel.") MOTORFIETS IN BRAND. Op den Groenendaal te Rotterdam liet Vrijdagnamiddag*de motorrijder A. J. v. L., wonende te Schiebroek, bij de garage van B. het benzinereservoir van zijn motor bijvul len. Bij het vullen liep het reservoir over en men slingerde de pomp weg, juist over de brandende carbidlantaarn van den motor. Men wist de verbinding te verbreken tusschen de pomp en de benzinetank van de garage, die drie duizend liter benzine be vatte. De motorfiets echter vloog in brand en verbrandde zoo goed als geheel. Manschap pen van spuit 9 hebben de vlammen met een slang op de waterleiding gebluscht, onder toezicht van v.L., die hier brandmeester is. EEN AUTOBUS DOOR DE WILLEMS BRUG. Omstreeks half tien Vrijdagavond is op de Willemsbrug te Rotterdam een groote auto bus van de maatschappij „Jacatra," die een verbinding met Feijenoord onderhoudt, bij het rijden langs het opengebroken gedeelte, daarin gegleden en terecht gekomen op de open liggende ijzeren binten. De bus moest uitwijken voor de tram, die thans aan. den linkerkant rijdt. Men slaagde er spoedig in, den bus met een takel weder omhoog te bren gen, waarna hij uit het open gedeelte getrok ken kon worden. Van de passagiers, die di rect het voertuig verlieten, werd niemand ge- •wond. Het tramverkeer over de brug onder vond bijna een uur vertraging. DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagmorgen spoedde de rangeerder G. Schouten, 35 jaar oud, wonende Lage Bak- straat te Dordrecht, zich aldaar toen de trein van Gorcum, die te 8.13 uur arriveeren moest binnenliep, van het goederenkantoor naar het perron om de afsluitkettingen tusschen beidé perrons in te haken. De man liep echter wat te gehaast en viel tegen de juist passeerende locomotief, waardoor hij enkele meters werd meegesleept, Toen hij op het perron zwaar gewond werd teruggeworpen,was hij reeds dood. De overledene laat een groot gezin ach ter. DIEFSTAL VAN SPIRITUS. Een complot van dieven en helers. Vijf personen gearresteerd. De politie van het bureau Leidscheplein te Amsterdam heeft Zaterdag een goeden dag gehad door de hand te leggen op een aantal personen, die een complot hadden gevormd om de N.V. Koninklijke Pharmaceutische fabriek, voorheen Brocades en Stheeman, gevestigd Nassaukade 373, systematisch te bestelen. Ongeveer 14 dagen geleden kreeg de waar nemende chef van het bureau Leidscheplein, inspecteur M. Keiser, de mededeeling, dat er op de fabriek dingen gebeurden, die het dag licht niet konden velen. Er werd een onder zoek ingesteld en toen bleek, dat drie perso nen zich schuldig maakten aan diefstal van spiritus van 96 De magazijnmeester was eigenlijk de hoofddader, want hij deed het voorkomen, alsof bestellingen op de spiritus waren gekomen en gaf een magazijnknecht opdracht, de vloeistof af té tappen infles- schen. De derde schuldige, een loopknecht, droeg zorg voor het vervoer naar twee per sonen, die de spiritus in ontvangst namen en- opkochten. Deze beide laatste personen wa ren de zetbaas en de vergunninghouder van het café van Van Hingen, Warmoesstraat 137. Uit het met alle voorzichtigheid ingestelde vooronderzoek bleek, dat reeds twee maal, na»*lijk op Zaterdag 15 November en op Zaterdag 22 November, na afloop van de werkzaamheden op de fabriek, het drietal dievende gestolen spiritus naar het café van Van Hingert hadden gebracht. Daarbij werd de ontdekking gedaan, dat een aantal per sonen alcohol die uit spiritus bereid was had gedronken en dat deze lieden er onpasselijk van waren geworden. Uit een en ander trok de politie de con clusie, dat ook heden na het sluiten van de fabriek de gestolen vloeistof het café zou worden binnengesmokkeld. Ten einde de bende op heeterdaad te kunnen betrappen werd haar een strik gespannen. Zes politie beambten, drie inspecteurs en drie recher cheurs verborgen zich Zaterdagmorgen in huizen in de nabijheid van het café in de Warmoesstraat. Hierbij werd zorg gedragen, dat ook een zij-ingang van de gelegenheid die in de St. Annenstraat uitkomt, in het oog werd gehouden. Omstreeks half twee kwamen de dieven inderdaad aanzetten, terwijl een der beide helers reeds op den uitkijk stond. Afzonder lijk en met behoorlijke tusschenpoozen gingen zij 't cafétje aan den vooringang naar binnen. Nauwelijks was de laatste man, de loopknecht, die een mand droeg, naar bin- n:n, of de politie verliet haar schuilhoeken. De uitgang in de St. Annenstraat werd be waakt en de overigen drongen de tapperij binnen. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat de bende verrast was en geen gelegenheid had zich te bewegen. De inhoud van de mand bleek te bestaan uit een flesch spiritus van 25 liter en twee van 2% liter. Deze werden in beslag genomen. Een huiszoeking leverde weinig resultaat op. Onder een grooten toeloop van het pu bliek hield de arrestantenauto van de politie voor de tapperij stil en werd het vijftal naar binnen gebracht. Vervolgens werd de bende naar het bureau Leidscheplein getranspor teerd, waar inspecteur Keizer hun een voor- loopig verhoor afnam. Onmiddellijk na de arrestatie werd ook ten huize van den magazijnmeester, van den knecht en van den looper huiszoeking ver richt. Hier werden eenige kleine artikelen eveneens van de fabriek afkomstig, aange troffen. Vermoedelijk kan met betrekking tot deze voorwerpen niet van diefstal gesproken worden. Naar de „L. K." uit goede bron verneemt zal binnenkort een particulier consortium worden gevormd voor de ontginning van het mijnveld te Vlodrop. De voorbereidende werkzaamheden zouden in vollen gang zijn. De Haagsche correspondent van de „Ti mes" meldt dat de kwestie of Duitsche fir ma's 26 percent schadevergoedingstarief op de naar Engeland ingevoerde Duitsche goederen ontduiken door haar goederen door bemiddeling van Nederlandsohe firma's te verzenden wordt door Britsche offi- cieele kringen in Holland onderzocht. De overheerschende opvatting is dat deze ver moedens gerechtvaardigd zijn, maar dat Duitschland als geheel niet voor ontwijkin gen verantwoordelijk is. De bedrijvigheid van zekere kooplieden heeft echter in dit verband achterdocht gewekt. De corres pondent zegt dat een controlebureau door de Engelsche autoriteiten te kostbaar geacht wordt maar de ontwijking zou moeilijker worden door de betrokken Britsche schade vergoedingswetgeving te wijzigen in dien zin dat de minimum tijdgrens, binnen welke goederen niet mogen heruitgevoerd worden naar Engeland verlengd wordt tot minstens drie maanden. In dien tijd kunnen de prij zen zoodanig veranderen dat risico voor Ne derlandsche handelaars door Duitsche goe deren voor heruitvoer in voorraad te nemen te groot zou worden. Te Brussel is de componist Zaterdagoch tend overleden. Na de radiumbehandeling in zijn keel heeft hij een hartaandoening ge kregen. Zijn zoon en dochter en de Italiaan- sche gezant hebben heel dtn nacht aan zijn ziekbed doorgebracht. De Koningin van België heeft haar deel neming betuigd met den dood van Puccini. Giacomo Puccini werd 23 Dec. 1858 geboren en zou dus de volgende maand 66 jaar zijn geworden. Hij sproot uit een 'ge slacht van musici en genoot zijn opleiding te Milaan van Bazzini en Ponchielii. Van de meest bekende zijner opera's noemen wij hier Manon Lescaut, La Bohème, Tosca, Ma dame Butterfly. Tot zijn latere werken be hoort La Rondine en Giovanni Schicchi. Puccini componeerde ook een aantal werken voor kamermuziek. Het stoffelijk overschot van Puccini zal in een zaal van de kliniek te Brussel op een praalbed worden tentoongesteld. •In overleg met de Belgische autoriteiten zal de Italiaansche kolonie in de Belgische hoofdstad een indrukwekkende begrafenis voorbereiden. De datum van de teraarde bestelling is nog niet vastgesteld. De Zweedsche ingenieur Lundberg heeft een opzienbarende uitvinding gedaan, nl. het verkrijgen en bewaren van kracht ontleend aan de golven. Zijn toestel is eenige honder den meters lang en honderd breed en zal geheel gereed 18 tot 20 duizend ton wegen en 9 a 10 millioen kronen kosten. De bewe ging der golven zal worden gebruikt om pompen aan het werk te zetten, die water naar de turbines zullen brengen, die door middel van generators deze beweging zullen omzetten in electrische energie. Lundberg hoopt 60 pet. van de golfkracht als nuttig resultaat te verkrijgen. Golven van 2.5 meter hoog zullen 2700 P.K. leveren en golven van drie meter 15.200 P.K., van vier meter 30.400, van vijf 37.700, van zes 68.000, van acht meter 90.000 P.K. De gemiddelde jaar- lijksche hoeveelheid kracht op deze manier te verkrijgen, kan worden geraamd op 200.000 a 300.000 P.K. De uitvinder denkt, dat zijn toestel zou kunnen worden gebruikt als krachtstation, terwijl de kracht door middel van kabels naar het land zou kunnen worden geleid. Voorts hoopt hij de kracht te kunnen aan wenden om potasch en nitrogeen uit den dampkring te halen. Met zekere wijzigingen is de uitviiding ook bruikbaar als landings station voor vliegtuigen. Het hoofdvoordeel zit echter in de mogelijkheid der vervaardi ging van kleiner toestellen in denzelfden geest, te gebruiken als gewone vrachtbooten die zouden kunnen worden voortbewogen met de uit de golven verkregen kracht, die door middel van pompen naar de schroef assen zou worden overgebracht,jjzoodat zeilen of brandstof onnoodig worden. De kosten van zulke toestellen zouden in één jaar door de besparing op brandstof worden gedekt. Zondagmorgen overleed te Utrecht in den ouderdom van 85 jaren de emeritus-predi kant ds. A. W. Bronsveld, het meest bekend door de „Stemmen voor waarheid en vrede," De heer F. J. W. Drion heeft van prof Freiherr von Bissing 'n schrijven ontvangen waarin deze verklaart met zijn uitlating „Bestelde arbeid" in het tijdschrift Tannen- berg en overgenomen door de Deutsche Wochenzeitung, niet de bedoeling gehad te hebben den heer Drion verwijten te doen over ongeoorloofde verhoudingen tot de Fransche regeering evenmin had hij de bedoeling den heer Drion als schrijver, staatsman of mensch te beleedigen. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de heer Drion zijn klacht bij den officier van justitie tegen den heer von Bissing ingetrok ken en hem verklaard, dat deze aangelegen heid tot zijn voldoening beëindigd is. Een drieta kameraden te Amsterdam on dernam het plan om een beroocving te en- ceneeren. Een der kameraden was loopjon gen bij 'n kruidenier. Hij moest de bestellin gen rondbrengen en contant het geld innen. Hij wilde wel voor slachtoffer spelen en zich laten mishandelen en berooven. Op 21 Octo ber moest hij de kant van den Amstel- veenscheweg uit. Daar leek hem de gelegen heid zeer geschikt, 't Tweetal kameraden een kruideniersbediende en een bediende in een fruitwinkel, zouden omstreeks halfzes als beroovers aanweizg zijn. Bij zijn laatsten klant verzocht het aan staande slachtoffer, zijn kas even op te mogen maken en het bleek, dat hij f 158,94% ha(3 gebeurd. Hij deed alles in een groote porte- monnaie. Op de Kanaalkade vielen zijn vriende hem aan, d.w.z. een gooide zijn fiets in een sloot, bond hem de handen en scheurde van het witte kruideniersjasje een lap af, dien hij tot prop verwerkte en den beroofde in den mond stopte. De fruitwinkeljongen nam de beurs met geld onder zijn hoede. Het slachtoffer kreeg nog een paar stompen en stapte toen zelf in de sloot. De „aanvallers" maakten zich uit de voeten en toen ze ver genoeg weg waren, begon het „slachtoffer" om hulp te roepen, terwijl hij in de sloot bleef staan. Een fiets rijder hielp hem en bracht hem bij de polit e. waar men de zaak spoedig door had. De fruitwinkeljongen hield den buit zorg vuldig bij zich, spoedde zich naar huis om vlug te eten en reisde naar Den Haag om „werk te zoeken", waaronder hij in hoofd zaak zich amuseeren verstond. Toen het geld op was, meldde hij zich bij de politie. Hij hield vol evenwel, dat hij van overge spaard geld in Den Haag had vertoefd, be treffende de berooving, ontkent hij alle schuld. Vrijdag moest deze 20-jarige jongen te rechtstaan voor de zesde kamer der recht bank, ter zake van diefstal, subs, heling van het geld. Hij hield zijn onschuld vol, doch de twee andere jongens verklaarden, dat hij mee had gedaan en zij gaven 'n zeer omstan dig verhaal van het gebeurde. Als u blijft ontkennen, vroeg de pres., mr. Meckman, wat zegt u dan van de ver klaringen van deze getuigen? Dat is 'n opstel 1" Het O. M„ waargenomen door mr. Rei-1 lingh, achtte primo door de getuigenver- klaringen het ten lrste gelegde bewezen, ter wijl tevens bekl.'s plotselinge vlucht naai Den Haag op schuld wees. Het aandeel in det gebeurde van de getui gen is ook zeer ernstig, doch deze bekl. heeft 'n heel ander verleden dan zij. Hij was al in 'n opvoedingsgesticht. Om tot het bewijs te komen was het noodig een keuze te doen uit de deelnemers. Waar deze bekl. bovendien ontkent en geen berouw toont, moest hij worden aangevat. Spr. vorderde 5 maanden gevangenisstraf. De verdeiger mr. Rijshouwer, verzette zich ertegen, dat deze bekl. het slachtoffer werd van zijn terbeschikkingstelling. Deze geschiedde destijfds op verzoek van zijn ou ders, daar de moeder hem niet de baas kon en de vader door drukke bezigheden zich niet voldoende met zijn zoon kon bemoeien. PI. achtte daarenboven het bewijs niet vol doende geleverd alleen door de verklaringen van die andere twee jongens, die toch aller minst sieraden der menschheid toonden. PI. achtte den eisch te zwaar en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, subsidiair in vrijheidsstelling na het bereiken der meer derjarigheid, tot welken datum bekl. in een rijksopvoedingsgesticht zal worden overge bracht. Voor onmiddellijke invrijheidstelling vond de rechtbank geen aanleiding. Beklaagde's vader sprak een enkel woord ten gunste van zijn zzon, waarna deze luid huilend afscheid van hem nam en zijn on schuld volhield. Dat riep hij ook zijn moeder toe, die luid snikkend op de publieke tri bune aanwezig was. Uitspraak 12 December. Pastoor H. J. M. Pichot, te Noorden (Z.-H.) is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. (de Tijd.) 40. Eindelij besloot Mr. Calton zijn zeer vermoeiend en breedvoerig pleidooi, dat meer dan twee uren geduurd had, door een schitterende slotrede, zich beroepende op de jury, om haar uitspraak te baseeren op de door hem geleverde tegenbewijzen, zich overtuigd houdende, dat, wanneer zij zulks deden, slechts het „niet schuldig" kon uit gesproken worden. Nadat Calton zijn plaats weer had ingenomen, weerklonk door de gerechtszaal een gemompel van bijvalsbe tuigingen, waaraan terstond een einde werd gemaakt, en de officier van justitie ving zijn pleitrede aan mét de opsomming der feiten, welke voor de onschuld des gevangene pleit ten. Daarna begaf de iury zich in de raad kamer en weinige oogenblikken later heerschte er een doodeiijke stilte in de over volle audiëntiezaal - een onnatuurlijke stilte, die veel overeenkomst moest hebben, met die. welke bij het Romeinsche volk heerschte, toen men de Christelijke marte laren zag knielen op het gele zand van de Arena, verdiept in het gadeslaan van leeuw en- panter, die steelsgewijs hun menschelijke prooi beloerden. Daar de dag reeds verge vorderd was, had men het gas ontstoken, en in de groote zaal was een bleek licht, i welke zich paarde aan den eenvoud van het tooneel. Fitzgerald was midderwijl de jury zich uit de zaal terugtrok, eveneens weg gevoerd; maar het talrijk publiek staarde voortdurend naar de deur der kamer, wer- waarts aller blikken onafgebroken geboeid waren. Het gesprek werd slechts fluisterend gevoerd, totdat ook het gefluister ophield, en men niets anders vernam dan het gestadig tikken der klok, bij wijlen afgebroken door de onzekere ademhaling van een schroom- valligen toeschouwer. Plotseling werd een gil hoorbaar, geslaakt door een vrouw, wier zenuwen overspannen waren, de kreet weer galmde akelig door de geheel gevulde zaal. Zij de vrouw werd naar buiten ge bracht en wederom heerschte er een door niets gestoorde stilte, terwijl ieders oog nu gevestigd was op de deur. door welke de gezworenen zouden binnentreden, om te be slissen over bet leven of dood van den held van ons verhaal. De wijzers der k!ok bewo gen zich langzaam in bet rond een kwartier een half uur drie kwartier en toen sloeg bet volle uur met een zilveren ki nk die geheel bet auditorium deed ontstellen. Madge, de handen dicht bij elkander gevou wen, begon te vreezen, dat haar sterk over spannen zenuwen de overhand zouden krij gen. „Mijn God," prevelde zij binnensmonds; „zal die onzekerheid dan nimmer ophou den?" Juist in dit oogenblik werd de deur ge opend en de jury trad plechtstatig binnen. De gevangene moest weer op de bank der beschuldigde plaats nemen, en de rechters hernamen hun plaatsen, ditmaal met de zwarte kap in den zak, gelijk iedereen be vroedde. Nadat aan de gebruikelijke formaliteiten ten volle voldaan was, stond de voorzitter der jury op, alle toehoorders waren in adem- looze spanning, ieders oor spitste zich om de woorden op te vangen, die de voorzitter zou doen vernemen. De gevangene bloosde een weinig, en werd daarna zoo bleek als de dood, een vluggen, zenuwachtigen blik werpend naar de kalme gedaante in het zwart, van welke hij juist een blik kon opvatten. Nu volgde de uit spraak, even scherp als beslissend: „Niet schuldig". Nauw waren deze veel- beteekenende woorden van de lippen der ambtenaar bij het Openbaar Miniserie ont glipt, of van ieders lippen galmde een luid en oorverdoovend hoera, om getuigenis af te leggen van de deelneming, welke het lot van den beschuldigde het auditorium inboe zemde. Vruchteloos gebood de omroeper van het sof stilte; het baatte hem niet, of een hoog- roode blos zijn aangezicht bedekte Vruchteloos was des rechters bedreiging, dat hij alle aanwezigen wegens insubordina tie zou laten verwijderen, de geestdrift kon niet aan banden gelegd worden en het duur de vijf minuten, alsvorens de orde hersteld was, De rechter, na zijn kalmte herkregen te hebben, las het vonnis in zijn geheel voor, en gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van den gevangene. Calton had vele proces sen gewonnen, maar het blijft de vraag of hij ooit een uitspraak vernomen had, welke hem zooveel voldoening verschafte als het onderhavige, dat Fitzgerald niet slechts de vrijheid, maar volkomen herstel van eer gaf. En Brian verliet de gerechtszaal, over stelpt door eene menigte gelukwenschen; hij begaf zich naar een klein kamertje van het hof waar hem een vrouw wachtte, die onder hevig snikken hem hartstochtelijk om den hals vloog. „Mijn lieveling! Mijn lieveling. Ik wist dat God u zou redden." HOOFDSTUK III. Het ochtendblad van den „Argus" na het verhoor, bevatte het volgend artikel, op het proces betrekking hebbende: „Tijdens de laatste drie maanden hebben wij herhaalde malen onze kolommen ge vuld met alle bijzonderheden, omtrent het niet-alledaagsch geval, beter bekend als: „het geheim van het huurrijtuig." Wij kun nen vrij constateeren, dat zelden of nooit door het hof van justitie een even be langrijk proces is behandeld, en de uit spraak van gisteren, waarbij de jury de onschuld van den beschuldigde erkende, heeft geheel de zaak in een nog dieper ge heim gehuld. Door een aaneenschakeling van zonderlinge gebeurtenissen, werd Mr. Brian Fitzgerald, een jeugdig land-ontgin- ner, verdacht, den persoon van Olivier Whyte van het leven te hebben beroofd, en ware het niet dat een zekere Sal Raw lins ter elfder ure haar getuigenis aflegde, het eindvonnis ware ontegenzeggelijk een uitspraak van „schuldig" geweest, en een onschuldige zou de misdaad van een an der met zijn leven geboet hebben. De eer van de opsporing der laatste door ons ge noemde getuige, komt den verdediger, Mr. Calton, toe, die inspaning noch moeite ontzag om hei alibi, voor hetwelk haar te genwoordigheid onmisbaar was, te bewij zen. Ware dit niet het geval geweest, dan betwijfelen wij of in spijt van de schit terende pleitrede van den verdediger de jury het proces wel met een „niet schuldig" besloten zou hebben. Het eenige punt, dat ten gunste van Fitzgerald getuig de, was het tijdverschil, door den koet sier Rankin en de huisjuffrouw onder eede bevestigd en de ontoerekenbaarheid des koetsiers Royston, die niet onder cede durfde bevestigen, dat hij Fitzgerald de man was, die met Whyte in het rijtuig ging; hij deelde voorts mede, dat zijn zegsman aan den voorsten vinger een ring droeg met diamanten steen (terwijl de heer Fitzgerald nooit een ring droeg). Daarentegen echter pleitte een overgroot aantal getuigen, welke beslissend de schuld der gevangene schenen te bewijzen doch de verschijning van Sal Rawlins op de getuigenbank, maakte aan iederen twij fel voor goed een einde. In een taal, wel ke op de ondubbelzinnigste wijze de voll» waarheid deed uitkomen, zwoer zij, dat Fitzgerald zich in een der achterbuurten van Bourkestreet bevond in den nacht van Donderdag op Vrijdag, juist op het zelfde tijdstip, waarin de moord bedreven werd. Ónder deze omstandigheden was de jury weldra eenparig in haar uitspraak van „niet schuldig", waarop de gevangene onmiddellijk en onvoorwaardelijk in vrij heid werd gesteld. Wij kunnen Mr. Cal ton, zijn raadsman, gelukwenschen met zijn onberispelijke pleitrede, en ook Fitzge rald, voor diens redding uit een" onver diend en oneerlijk eindvonis. Hij verlaat het gerechtsgebouw zonder een smet op ziin goede reputatie, en met de overtui ging van den eerbied en de deelneming van geheel Australië voor den moed en d' waardigheid, waarmede hij zich tijdens de langdurige behandeling gedragen He—ft, ondanks de last van zuik een zware be schuldiging. Maar thans, nu het onherroepelijke be wezen is, komt in ieders brein de gedachte op; wie is de moordenaar van Olivier Why te? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7