ÜTTêM K L//1 - Een rechtsche verkiezingsmanoeuvre in Duiischland: een mystificatie met een brief van Herriot? Ernstige wanordelijkheden in het Hongaar- sche parlement: ministers van mijneed beschuldigd. De Engelschen zijn den toestand in Khartoem meester. De politiek der nieuwe Chineesche egeering. De exterritorialiteit der buitenlanders. Onder de Radio-berichten: Een der leden der Duitsche parlementaire commissie van onderzoek naar de oorzaken der Duitsche nederlaag, heeft een vernietigend oordeel over Ludendortf's veldheer-capaciteiten uitge sproken. GEH, SUITEiL iËRSSHTEN. MARKTN1EUWS. Visschery. GEMENGD NIEUWS. Doodelgk ongeluk. In vryheid gesteld. BINNENLANDSCH NIEUWS. Critiek op een leider. Onderscheiding. Beslaglegging op salarissen van Rijkswege. De R.-K. Staatspartij en „St. Michaël." En wat een prachtig weer, niet waar? De duurte in Den Haag. Ludendorff als veldheer. Mijnongeluk bij Swansea. De aanslag op Mgr. Seipel. Textiel-conflict in Polen. De immigratie in Amerika De tosstand in Egypte. De aanstaande Duitsche verkiezingen. Reeds verleden week heeft de „Welt am Montag" medegedeeld, dat een zoogenaamd memorandum van den Franschen minister president Herriot bekend zou zijn geworden, dat geadresseerd heet te zijn aan de regee ringen der Entente en waarin Herriot in Vertrouwelijken vorm nieuwe voorstellen be treffende de Duitsche rijksweer zou hebben gedaan, die op een reorganisatie zouden moe ten uiüoopen. Het „Berliner Tageblatt" van Zaterdag avond komt op deze zaak terug en waar schuwt zijn lezers, dat dit vertrouwelijke memorandum waarschijnlijk in Berlijn en wel in rechtsstaande politieke kringen ge maakt is, in plaats van te Parijs en wel om in navolging van den brief van Zinowjew tijdens de Engelsche verkiezingen de Duitsch-nationalen op het laatste oogenblik nog een sensatie als vergoeding voor het ge brek aan pakkende verkiezingsleuzen te be zorgen. Het „Berliner Tageblatt" is daarmee juist op tijd gekomen, want den zelfden avond brengt de rechtsstaande „Berliner Börsen- Zeitung" deze beroemde sensatiereeks en wel met koeien van letters. Het blad be weert in tegenstelling met het „Berliner Tageblatt," dat dit memorandum wel dege lijk echt is. De inhoud komt in het kort hierop neer Frankrijk verklaart, dat het van belang is, de democratie in Duitschland te steunen. De rechtsche kringen in Duitschland, die de democratie bestrijden, steunen alleen nog maar op den commandant van de Rijks- weer, generaal, von Seeckt, die elk oogenblik als hij dat wil in Duitschland een dictatuur kan oprichten. Von Seeckt bereidt de re vanche voor. Daarom stelt Frankrijk voor, de baantjes van chef van de rij ksweer en van de commandanten der groepen I en II op te heffen. Deze eisch moet in een nota door de Entente aan Duitschland gesteld worden. De bedoeling echter, om dit z.g. memorandum te gebruiken voor verkiezings propaganda, ligt er wel wat al tc dik op Het is trouwens opvallend, dat de zooge naamde inhoud alleen naverteld er. niet woordelijk gepubliceerd wordt. Botsingen in het Hongaarsclie parlement. Uit Boedapest wordt gemeld In de Nat. vergadering is het Vrijdag tot een ernstige botsing gekomen tusschen afgevaardigden der oppositiepartijen en de parlementswacht. Vóór de zitting begon, las de afg. Fried- rich in de couloirs aan eenige andere afge vaardigden en journalisten een brief voor aan minister-president Bethlen omtrent gel den, die de minister van landbouw op on rechtmatige wijze voor het verkenen van uit- voercertificaten zou hebben ontvangen en ten bate der regceringspartijen zou hebben gebruikt. Indien deze brief echt is, zou daaruit blij ken, dat de verklaringen, die Bethlen en de minister van landbouw Mayer in het pro- ces-Eskütt (een ambtenaar van het departe ment van landbouw, beschuldigd van het in ontvangst nemen van omkoopingsgelden) hebben afgelegd, valsch zijn. Zij hebben nl. verklaard dat de vorige, intusschen overle den, minister van landbouw Szabo deze gel den voor uitvoercertificaten voor zichzelf cn zonder medeweten van de regeering zou hebben in ontvangst genomen. In ieder ge val was dit geld niet voor partijdoeleinden gebruikt. Onmiddellijk na de opening der openbare zitting stelde Bethlen voor de deuren te slui ten, daar hij eenige belangrijke verklaringen had af te legden. Wat hij precies mededeel de, is nog niet bekend geworden, maar hij schijnt de oppositiepartijen niet te hebben kunnen overtuigen, dat bedoelde brief ver- valscht was. Onmiddellijk na de heropening der deu ren vroeg een soc.-dem. lid het woord. Hij beschuldigde zoowel den minister-president als den minister van landbouw van meineed in het proces-Eskütt. Hem werd door den voorzitter het woord ontnomen. Daar hij bleef doorspreken, moest hij door de parle mentaire politie worden verwijderd. Er ont stond een. vreeselijke herrie, waarbij achter eenvolgens 14 afgevaardigden van de oppo sitiepartijen, in het geheel dus 15, waaronder 14 soc.-dem. door de politie uit de zaal wer den gesleurd. Friedrich stelde voor een parlementaire commissie te benoemen, die de aangelegen heid zou onderzoeken om uit te maken of Bethlen en Mayer in het proces Eskütt al dan niet valsche verklaringen hadden afge legd. Bethlen weigerde echter voor zulk een commissie te verschijnen. Na de zitting begaf een der afgevaardig den der oppositie zich naar den president van het gerechtshof, wien hij mededeelde, dat hij onder eede kon verklaren, dat de vo rige minister van landbouw Szabo in zijn tegenwoordigheid aan Eskütt 200 millioen kronen had aangeboden ten einde zich daar mee nog voor zijn proces begon naar Ame rika uit de voeten te maken. De afgevaar digde zeide nog andere getuigen tz kunnen noemen die zijn verklaring konden beves tigen. Het gerechtshof zal heden een beslis sing nemen over de vraag, of deze getuigen zullen worden gehoord. De muiterij in den Soe dan. Uit de berichten over de muiterij van twee compagnieën van het 11e bataljon in Kar- toem is reeds gebleken, dat er vrij hevig tusschen de Britsche en Soedaneesche troe pen gevochten is. Donderdagavond verlieten, naar Reuter's correspondent te Kaïro seint, de muiters hun barakken zij werden in de nabijheid van het hospitaal tegengehouden door een compagnie der Argyll and Southerland High landers. Luit.-kolonel Huddletcn, de waar nemende sirdar, die over deze Britsche troe pen het bevel voert, verscheen eerst later. Hij gelastte den muiters naar hun kwartieren terug te keeren, hetgeen deze weigerden. Na dat den rebellen ruimschoots gelegenheid was gegeven te gehoorzamen, werd van Brit sche zijde het geweervuur geopend, hetgeen door de muiters werd beantwoord met ge weren en machinegeweren. Onder zware verliezen trokken de opstandelingen zich daarna terug, gebruik makend van de duis ternis. Bij deze botsing werden majoor Car- lyle van den Britschen geneeskundigen dienst en twee Syrische militaire artsen gedood een assistent werd gewond. Den volgenden morgen werd de hoofd macht der muiters door de Britsche troepen in een der gebouwen van het hospitaal van het Egyptische leger gedreven. De muiters openden het vuur, toen de Britsche troepen naderden, zoodat men genoodzaakt was het gebouw door artillerievuur te vernielen. Een officier en veertien man van de muitende Soedaneesche troepen, die in het gebouw waren achtergebleven, werden als dood ge rapporteerd. De overlevenden der muiters hebben zich na dit bombardament overge geven, met uitzondering van enkelen, die door de politie werden omsingeld. De overige Arabische en Soedaneesche troepen gedroe gen zich voortreffelijk. Nader wordt nog gemeld, dat ook een Ita- liaansch advocaat werd gedood. Men verwacht ieder oogenblik, dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Ook te Londen verze kert men in officieele kringen, dat men den toestand in den Soedan volkomen meester is. Deze toestand wordt ernstig, maar niet kritiek genoemd. Officieel wordt nader gemeld Men heeft den toestand te Khartoem goed onder be dwang. De muiterij is beperkt tot twee af- deeiingen van het elfde Soedaneesche batal jon, waarvan de overlevenden i -h overgaven na een bombardement van de binnenplaats van het hospitaal, dat zij '---'den aangevallen. Twee Britsche officier a zij n gedood, acht manschappen gewond. Dc nieuwe Chineesche regeering. De jeugdige Chineesche ex-keizer ver klaarde aan Reuter, dat hij, in werwil van de vergrooting zijner vrijheid door de gene raals te Peking ,niet naar de keizerlijke stad wenscht terug te keeren. Hij wenscht anderzijds van zijn vrijheid gebruik te maken om de graven zijner voorvaderen te bezoeken en de exterritorialiteit der buitenlanders op te heffen. Of Japan bij de poging, de ex territorialiteit der buitenlanders op te heffen China zal ondersteunen na de ontvoering in 1923 van een aantal buitenlanders door een aantal roovers, die een losprijs eisch- ten en een Engelschman doodden, staat te bezien. ■Naar uit Tokio aan de „Times" wordt gemeld heeft Soen Yat Sen bij de Japansche regeering geïnformeerd in hoeverre China op den steun van Japan zou kunnen rekenen bij eventueele pogingen om de exterrito rialiteit der buitenlanders af te schaffen. Men acht het waarschijnlijk dat Soen Yat Sen ook bc-rv-ekingen over een leening heeft gevoerd dc 'c kans dat hij deze zal krijgen, is uiterst ig. Aan de „New York Herald" wordt uit Washington geseind, dat men, nu Toean Sji Yoei hoofd der voorloopige regeering is geworden, verwacht dat China een tijdvak van rust tegemoet zal gaan. De Amerikaan- sche regeering heeft er geen bezwaar tegen, dat generaal Feng naar Amerika komt. Zelfs zou men het in het belang der pacificatie van China achten, indien ook Woe Pei Foe het land voor eenigen tijd verliet. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat Toean Sji Yoei een politiek zal volgen, die welwillend voor Japan en vijandelijk tegenover Sovjet-Rusland zal zijn, zulks op grond van zijn houding, welke tot nu toe conservatief was, en van zijn betrekkingen tot de Japansche regeering en de Japansche banken. HET BRITSCHE HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. De onderhandelingen over de heffing der 26 rechten, de eenige quaestie, die tusschen Engeland en Duitschland thans nog moet werden geregeld, werden Vrijdag in den Britschen ministerraad en tevens in een con ferentie van Baldwin met den minister van handel Lloyd Greame besproken. Het voor nemen bestaat, deze quaestie in een aanvul lende overeenkomst en tevens in een proto col, toegevoegd aan het handelsverdrag, te regelen. In beginsel is men het er thans reeds vrij wel over eens geworden, dat de rechten voor taan niet meer in. Engeland zullen worden geheven, maar met een ronde som door de Duitsche regeering zullen worden betaald. Deze oplossing zou zcowel Duitschland be vredigen, omdat daardoor de uitzonderings bepalingen betreffende de Duitsche goederen zouden kunnen vervallen, als Engeland dat op die wijze de rechten met minder moeite Zou kunnen innen. Weliswa is er nog geen definitieve over eenkomst dienaangaande getroffen, maar men kan zeggen, dat dit op het oogenblik de stand van zaken is. DE HUURSTRIJD AAN DE CLYDE. De huurstrijd aan de Clyde, die nu al niet minder dan vier jaaren duurt, schijnt thans wel in het eindstadium te geraken. De tién duizend huurstakers, die het gebied van de Clyde telt, zijn met elkaar r.iet minder dan 200.000 pond sterling huur achterstallig. De huisbazen, wier geduld ten slotte geheel is uitgeput, hebben het voornemen aange kondigd om over te gaan tot gewelddadige uitzetting van 300 huurders, ten aanzien van wie de rechter den huisbazen dit recht heeft verleend, als begin van een uitzetting op veel grooter schaal. Of het den huisbazen zal ge lukken, aan liun voornemen gevolg te geven, staat te bezien, daar de verbitterde huursta kers goed georganiseerd zijn en, zooals deze week reeds is gebleken, een vastberaden houding aannemen. De huurders onderhou den thans reeds geregeide patrouilkdiensten in Glasgow. De huisbazen zijn intusschen wanhopig. Het doel van de uitzettingen, waartoe Zij denken over te gaan en die op zichzelf niets uitwerken, omdat zoodra een huurder uit de detir van zijn woning is gezet, hij er door het raam weer inkruipt is, de regee ring te nopen eindelijk een definitieve op lossing in de moeilijkheid te brengen. Volgens de „Manchester Guardian" zijn de huiseigenaren ten volle bereid, het grootste deel van de huren, die de huurders hun schuldig zijn, prijs te geven en zoo goed als met een schoone lei weer te beginnen, doch de organisatie der vrijwonende huurders schijnt niet meer of minder op 't oog te hebben dan volkomen uitvoering te geve» aan een dikwijls herhaalde bedreiging, de huiseigenaars failliet te doen slaan. EEN WHISKY-TRUST. Naar verluidt zijn de drie grootste whisky producenten van Engeland, Buchanan and Dewar, de Distilleries Co. en John Walker, voornemens een fusie aan te gaan. Het gemeenschappelijk kapitaal zou dan 20 millioen bedragen. DE GRAAN-, MEEL- EN BROOD VOORZIENING. De Fransche Kamer heeft dezer dagen een wetsontwerp aangenomen ter verbete ring van de graan-, meel- en broodvoorzie ning. Ingevolge dit ontwerp wordt aan de regeering machtiging gegeven om bij decreet te besluiten tot algeheele of gedeeltelijke terugbetaling aan de molenaars van de invoer rechten op de hoeveelheden buitenlandsch graan, die zij vermalen en aan de bakkerij geleverd hebben. Voorts wordt de belas ting op den omzet opgeheven voor alle transacties in tarwe en rogge, benevens voor de commercieele en industrieele operaties betreffende 't uit die granen bereide meel. Verder wordt ten behoeve vn 't ministerie van oorlog een crediet van 150 millioen geopend ter vorming, door de intendance, van aanvullende voorraden broodkoren en meel, die onder bepaalde omstandigheden aan den handel kunnen worden afgestaan De Kamer heeft aan deze door de regeering voorgestelde bepalingen nog een vierde toe gevoegd, n.l. de verplichting, aan de hande laars opgelegd, om binnen een maand hun voorraden inlandsch graan aan te geven, op straffe van vernietiging van de kooptrans acties betreffende de hoeveelheden, welke zij bij de voortbrengers bezitten en van eventu eele opvordering der voorraden, die zij in magazijn hebben. Het wetsontwerp verdedigend betoogde de minister van landbouw, de heer Queville, dat de regeering het invoerrecht niet heeft willen verminderen, omdat de landbouwer, die zaait, een waarborg moet hebben voor de toekomst met name tegen koersspeculaties. Verwacht wordt, dat door deze maatregelen de prijs van het buitenlandsch graan dien van het inlandsch graan zal naderen. Er werd een tweede wetsontwerp aangenomen, waar bij den voortbrengers op voordeelige voor waarden kunstmest wordt aangeboden, ter vermeerdering van de voortbrenging. GENERAAL NATHUSIUS. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat generaal v. Natliusius te Kassei ziek is ge worden tengevolge van de hechtenis, die hij heeft ondergaan. EEN SPOORWEGONGELUK. Vrijdagavond heeft op het traject Karlsru he-Mannheim een botsing plaats gehad tus schen een personen en een goederentrein, ten gevolge waarvan beide sporen onbruik baar zijn geworden. Zaterdagmorgen vroeg was men met het opruimingswerk zoover gevorderd, dat de treinen, zij het dan ook met vertraging, weer konden loopen. GEWELDIGE SNEEUWVAL IN ROEMENIE. Tengevolge van den buitengewoon hevi- gen sneeuwval moest op 14 spoorlijnen in Roemenië het verkeer gestaakt worden. Tal rijke treinen zijn blijven steken de passa giers loopen gevaar te bevriezen. HERSTEL VAN PETERSBURG. Er is een program uitgewerkt voor het her stel van de bestrating en dc bruggen van Petersburg, die in den tijd van de heerschap pij der bolsjewiki in verval zijn geraakt en doo de laatste overstrooming volkomen vernie tigd werden. De herstellingswcrkzaamheden zullen vijf jaren duren. Er zullen 19 bruggen hersteld worden, die door de overstrooming geheel verwoest zijn en 49 bruggen, die slechts gedeeltelijk geleden hebben. De beroemde granietbestrating van de Newa-kade als ook de kaden van de Fontanka en van het Jekaterininsky-kanaal, moeten 'Op grondige wijze hersteld worden. Op vele plaatsen is de bestrating geheel verdwenen en ligt de aarde bloot. DE STORM DER LAATSTE DAGEN. Volgens een bericht uit Madrid wordt ge meld dat bij een hevigen storm die op de kusten van Spanje en Portugal woedde, twee stoomschepen voor Vigo zijn gestrand, waar bij 14 personen het leven verloren. In het Engelsche Kanaal is een oud stoom schip, dat van Plymouth naar Essex werd ge sleept, op zeven mijlen van Seley Bill ge zonken. Drie gewonde leden der bemanning werden opgepikt de kapitein en drie man worden vermist. Het schip is het vroeger Engelsche oorlogsschip „Marleborough", een der z.g. „houten muren van Engeland" Uit Nev.'-York wordt gemeld, dat het Ita- liaansche stoomschip „Castel Posziano" uit Genua, meter.de 2232 ton, draadloos heeft geseind dat het met een gebroken roer rond drijft op 1400 mijlen ten Oosten van Sandy Hook. Twee Duitsche stoomschepen snel den te hulp. Een ander Italiaansch stoom schip, de „Eurico Toti", op weg van Balti- motre naar Livorno, verkeert in nood op 31 gr. N. Br. en 55 gr. 08 W. L. en wordt bijgestaan door een Duitsch stoomschip. Minstens 48 menschen zijn bij den laat- sten storm op de Kaspische Zee verongelukt, terwijl 1500 visschersscliuiten schipbreuk leden. ALKMAAR, 29 Nov. Vee. Aanvoer 30 paarden 150375, 8 koeien (melk) 230 430, 5 vette kalveren (gras) 60100, 25 nuchtere id. (slacht) 1025, 259 schapen (vette) ƒ4562, id. overhouders 3549, alles per stuk vette varkens, per kg 15 schrammen 1626, 172 biggen 816 6 bolkken en geiten 416, alles per stuk. Boter, per 0.5 kg ƒ1.051.27. Eieren, per 100 styks 1113. AMSTERDAM, 29 Nov. (Bericht v.h. Gem. Veilingsgebouw expl. De Jong en Koene.) Goudreinetten extra ƒ3038, idem i ƒ1624, Peasgood Konsuch 2848, Sterappelen extra ƒ2836, idem I 1824, Present van Engeland 2236, idem I 18 20, The Queen extra 2646. idem I ƒ1424, Notarisappelen 2026, Bremly Seedling ƒ1016, Gron. Kroon ƒ1216, Princesse Nobel 1826, dubb. bellefleur ƒ2228, Bellefleur ƒ1216, Tulpappelen 812, Bouman reinetten ƒ1828, Gerrit Roelof 1418, Huismanzoet 812, Ho ningzoet ƒ812, Bismarck 1018, Cam- pagnezoet 1016, dubb. benders 1216, Eva baltet extra 4654, idem I f 3242, Doyenne du Commico 3252, Br. Flardy 3642, Br. Clairgeau 2436, William 'Duchesse ƒ4656, Leghipons 3046, Soldat Lanboureur ƒ1524, Calebas de Tirlemont 2028, Hertogin Elza 1822, Durandeau 18—28, Giesen Wildeman 7 1% Winterjannen 48, Wintervijgeu 1I 16, Bergamotperen 5—8, Nouveau Poiteau ƒ1620, Bondsperen 710, Jodenperen 914 per 100 kg. Alicanten 0.901.20, Belgisch Witlof 0.220.25, kassnijboonen 0.901.10 per kg Bloemkool 1424, sla 2.40—4.50 per 100 stuks spruiten extra ƒ4—5.40, idem grof ƒ1.402.50 per zak uien 2.203.10 per 50 kg. Bloemen. Seringen 2238, Chrysanthe- nums 18—30, Am. Anjers 115, Hadley ƒ20—48, Ophelia 16—26, Golden Ophe lia 1626, Bunburstaf 1226, keizerin 1015 per 100 stuks snijgroen 410 per 100 rank; Fransche anjers 0.500.80, margrieten ƒ0.08—0.16, narcissen ƒ0.10— 0.15 per dozijn. Papers 2.804, mimosa ƒ47.50 per mandje. AMSTERDAM, 29 Nov. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 5.906, id. blauwe f 5.505.60, id. eigenheimers f 5.505.75, id. roode star f 4.50, id. blauwe eigenheimers f 5.105.30, Geldersche roode f 4.404.50, id. bravo's f 5.60, Friesche borgers f 5.505.75, id. blauwe borgers f 5.30 5.40, Zeeuwsche eigen heimer poters f 4.75—5, id. blauwe poters f 3.20, id. bonte poters f 3.20, id. bnvo poters f 4.60—4.80, Koh-i-Nor f 5.25—5.40, Drent- sche eigenheimers f 3.253.80, id. roodestar f 3.253.50, alles per hl. DEVENTER, 28 Nov. (Weekbericht.) Boter ie soort f 51.5052, 2e soort f 50.50 51 per 20 ka. Eieren per 100 stuks f 1214. ELST (Bet.), 28 Nov. Fruit. (Fruitveiling van heden. Prijzen le soort Goudreinetten 14—21, 2e soort 10%12, 3e soort 3—4%, extra 2636, le soort Bellefleurs 1114 2e soort 6%—8, extra 1520, Présent of England 24-35, Hollemans 1012, Fransche Bellefleurs 13—20, Boschappels 10—15, Bramleys Seedling 18—20, div. zoete appelen 8 12, div. stoofperen 57, Angleterres 6 12, Beurré Clairgeau 27-30, Zandbeur- ré 31 6vijgeperen 619 ctalles per kilogram. TIEL, 29 Nov. Fruit. (Veiling Ons Belang) Goudreinetten 918 c bellefleur 814 c stoofperen 46 c zoete appels 1015 c bergemotten 57 c alles per kg. (Veiling Tiel en Omstreken.) Goudrei netten 1018 c bellefleur 814 c zoete appels 69% c bergemotten 47 c stoof peren 3—5 J4 c„ winterjannen 36 c. ijsbou- ten 68c binderzoet enk. 59 c tafelap pels 1015 c alles per kg. UTRECHT, 29 Nov. Vee. Aangevoerd waren 750 stuks. Handel matig. Prijzen wa- eistieren f 150300, vaarzen f 260380, 1 i ikvaarzen f 140230, melkkoeien f 280% 480, kalf koeien f 330—510, vaarskoeien f 180310, magere kalveren f 70140, nuchtere kalveren f 1822 magere varkens f 1547, biggen f 5—15, magere schapen f 42 53, lammeren f 3038. Eieren f 1216. Boter f 1.35. BOVEN KARSPEL (Station), 29 Nov. Uien groote gele f 320330, id. drielingen f 415435, aangevoerd 570 baal le bloem kool f 15—31, 2e id. f 775 18.75, 3e id. f 475775 per 100 st„ aangevoerd 94.200 st.roode kool f 290470, per 100 kg., aan gevoerd 33.400 kg.gele kool f 180240 per 100 kg., aangevoerd 17.100 kg. witte kool f 0.503 per 100 kg„ aangevoerd 50.300 kg. bieten groote f 925, id. kleine f 7258 per 1000 st„ aangevoerd 8500 st. spruitkool f 2.853.15 per 15 kg. aangevoerd 52 zak. I BROEK OP LANGENDIJK, 29 Nov. (Weekbericht :Langendijker Groenteveiling.) Dè aanvoer voor bloemkool was deze week weer ruim 25.000 stuks tegen 12.000 stuks in de vorige week. De prijzen waren weer hoog, voor le soort werd betaald van f 15 31.50, voor mindere soorten f 2.4014 per 100 stuks. Roode kool, aanvoer 351.700 kg„ prijs 1ste soort f 2.504.90, 2de soort f 1 tot f 2.30 per 100 kg. Gele kool, aanvoer 565.600 kg., prijs f 2.30 tot f 4.20 voor 1ste soort, en f 0.90 tot 2.20 voor 2de soort. Witte kool, aanvoer 415.300 kg., prijs voor gewone witte f 0.70 tot f 2.60, Deensche witte f 1.90 tot f 4.90 per 100 kg. De koolprijzen waren over 't algemeen iets lager dan de vorige week, en vooral de gele. De gezamenlijke aanvoer van diverse koolsoorten bedroeg 133 wa gens tegen 119 wagons in de vorige week, ter wijl in dezelfde week van 't vorige jaar slechts 71 wagons werden aangevoerd met nog lagere prijzen. Uien, aanvoer 102.650 kg„ prijs gro ve uien f 6.307.70, drielingen f 7.10 tot f 8.40 en een partijtje per 100 kg. losse wor telen (peen), aanvoer 83.100 kg. prijs f 1.20 tot f 2.40 per 100 kg. Rapen, aanvoer 4675 kg-, prijs f 0.80 tot f 1.90 per 100 kg. Bieten aanvoer 12.175 kg„ prijs f 2.50 tot f 4.10 per 100 kg. en een partijtje van 400 kg. rammenas, prijs f 1.70 per 100 kg. HOORN, 29 Nov. Granen. (Beurs Park- zaal.) Rogge f 13, tarwe f 12—15, gerst f 13 14m, haver f 1013 per 100 kg. groene erw ten f 15, grauwe f 3038, vale f 3037, Wij- ker vaie f 2329, bruine boonen f 27, witte f 35, paarde f 12, duivc f 12 per hl. mosterd zaad f 5054 per 70 kg. karwijzaad f 19 20, maanzaad f 2123 per 50 kg. HOORN, 29 Nov. Vee. Aanvoer 156 big gen f 1020,233.schapen f 4555, lammeren f 3847, 3 paarden f 200250. Handel goed. LEIDEN, 29 Nov. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.602.65, prima boeren f 2.402.55. Met middelmatigcn aanvoer en handel. Turf van 25 Nov. tot 29 Nov. Aangevoerd 50.000 lange f 9.00—10.00 GOUDA. Coöp.Tuinicrsvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 28 Nov. '24. Spruiten le soort 18.8028.10, idem 2e soort 7.019; witlof le ósoort 1726, idem 2e soort 1013; uien 6.10—9.50; Kroten 1.904.60; peen 1.70—9.40 per 100 Kg.;; andijvie le soort 1.704.10, idem 2e soort 0,802.40; kropsla 4.60 10.60; groene savoyekool 1.504,40, gele idem 110.50; roode kool 0.8010.10; boerenkool 2.903; knoiselderic 0.20 6.50 per 100 stuks; peen 4.209.50; sel derie 0.402.30; peterselie 1.201.40; prei 0.202.80 per 100 bos; andijvie 0.25 1.18; boerenkool 0.23—0.29 per kist. ENKHUIZEN, 29 Nov. Heden kwamen hier 25 haringvaartuigen binnen met 4800 stuks reepharing, prijs f 10.7011.10 per tal. Nog kwamen 2 vaartuigen aan den afslag met 440 pd. hoekbot en 83 pd. schar. Dc bot gold f 26.5027, de schar f 20.50 per 50 kg. URK, 28 Nov. Door 22 vaartuigen zijn he den hier aangevoerd 12 j/2 tal haring, prijs f 11.65 per tal 1380 pond spiering, prijs f2 f 4.20 per 100 pond en 26 mand garnalen, prijs f 1.25 per mand. VLAARDINGEN, 29 Nov. Alhier zijn binnengekomen de haringschepen V L. 41, 17 lastVL. 2, 17 lastSCH. 204, 17 last SCH 332, 16 lastSCFI. 15, 9 lastKW. 2, 12 last. Aan den afslag werd besteld voor volle haring, Engelsche wal, f 2526.10 per kantje. IJMUIDEN, 29 Nov. Van de haringvis- schcrij kwam heden hier binnen de Britsche stoomtreiler L.T. 331 (Boy Alan) met een vangst van 472 manden versche haring. Ge veild werden de vangsten van de zeilloggers IJ.M. 262 (Engeltje) met: f 8678 IJ.M. 284 (Roland) met f 9627 en N. W. 1 (Johanna Jacobs) «net f 8203 aan besomming. IJMUIDEN, 29 Nov. Heden kwam van Lowestoft hier binnen de zeillogger IJ.M. II (P. J. van Leeuwen) met een aanvoer van 475 vaten gezouten haring. De Duitsche stoomtrawler O.N. 85 (York) is van Great- Yarnmouth hier binnengekomen met 600 kis ten versche haring. IJMUIDEN, 29 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 16 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.101.20, t tongen f 1.701.20 per kg griet f4126, gr. schol f3933, md. schol f 4238, zet- schol f50—42, kl. schol f 27—19, f 16—7, scharren f 2016 per 50 kg roggen f 2515 per hoop vleet f 2.600.75 per stuk ma kreel f 2423, oieterman en poon f 159.50, gr. schelvisch f 53—42 md. schelvisch f 37— 31, kl. md. schelvisch f 27—24, kl. schelvisch f 2016, f 11.506 per 50 kg kabeljauw f 6151 per 125 kg. br. gullen f 2419, kl. gullen f 14—6.50, 2ijting f 8.50—5 per 50 kg. EEN GOEDE VANGST. Te Heithuijsen (Limburg) werd Vrijdag door de brigadier der Rijksveldwacht en den gemeenteveldwachter van Baexem gearres teerd de reeds gedurende ruim een jaar door de politie en justitie gezochte H. T., uit Echt die, door zich gewoonlijk als paardenhande laar uit te geven en den naam van bekende handelaren aan te nemen, zoowel hier te lan de als in België zich op tal van plaatsen aan oplichting op groote schaal schuldig maak te. Hij opereerde o.a. te Nijmegen, Wychen, Moergestel, Zevenbergen en Antwerpen. Ook wordt hij verdacht van diefstal te Val kenburg. Bij zijn aanhouding logeerde hij in een hotel te Heithuijsen onder den naam Vassen, paardenkoopman te Echt. H'ij werd herkend door een bezoeker, die de politie waarschuwde. Het rijwiel, dat hij eenige vve- schuwde. Het rijwiel, dat hij eenige weken tevoren den smid R. te Baexem wist afhan dig te maken, was nog in zijn bezit. DOODGEREDEN. Men meldt uit Nijmegen. Donderdag avond is op de Mooksche baan de 37-jarige varkenskoopman G. R. uit Nijmegen door een auto aangereden en onmiddellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. BRAND TE HEERLEN. Vrijdagnamiddag tegen 6 uur brak brand uit in de timmerfabriek van H. Tummers aan de Akerstraat te Heerlen. Het vuur greep snel om zich heen en in een oogenblik stond de houtmassa in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en greep met negen slangen op verschillende punten het vuur energiek aan. Zij wist de talrijke omliggende huizen en gebouwen te behouden. De fa briek brandde geheel af. Om 8 uur was het gevaar geweken. In de elcctrische centrale aan dc Hooge Kadijk te Amsterdam was men bezig met het schoonmaken van een ketel, toen van een 8 M, hooge muur een aantal stcenen naar beneden stortte. Een 40-jarig werk man werd er door op het hoofd getroffen, met het noodlottig gevolg, dat hij onmid dellijk dood was. De Nederlander J. v. d. Pluijm, van Hansweert, dis te Esschen de rijksmacht wilde omkoopen en daarna gevangen gezet is te Antwerpen, is thans in voorloopiget vrijheid gesteld. Voor de R. K. Kiesvereeniging te Nij megen heeft Vrijdag de heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer een politieke rede gehouden, In de vergadering werd felle critiek uitgeoefend op den leider van het bondsbestuur. Bij gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan van den Plantenziek ten kumdig en Dienst is het hoofd van dien dienst, de heer N. van Poeteren door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Naar verluidt, maakt het instituut „be slaglegging op salarissen van Rijkswege" een punt van onderzoek uit bij dc Néd. Werkgeversvereniging. Het aantal be slagleggingen is in, den laatsicn tijd, nu liet Rijk zijn achterstand inzake inning der belastingen tracht in te halen, reusachtig toegenomen, zoodat op de schouders der betrokken werkgevers een kollossale last gelegd is. Alleen bij de Spoorwegen moet het aan tal beslagleggingen dit jaar eenige duizenden bedragen en een belangrijk percentage van het personeel omvatten. Omtrent het Vrijdagavond genomen be sluit in dc Bondsvergadering, waarbij het verbend „St. Michaël" werd afgekeurd, verneemt „het Centrum" nader, dat bet besluit met zeer kleine meerderheid is ge. nomen. De „Te!." vertelt; Dc prelaat, die in het staatkundig leven van Nederland een zoo gewichtige rol speelt, is gehuisvest in een deftig ouderwetsch hee renhuis aan de eertijds deftige Haagsche Prinsegracht, waarin het St. Borromeus-ge- sticht is gevestigd. De deur wordt geopend door een vriendelijke bescheiden non, ge kleed in het gewaad harer orde. Zij brengt, gedienstig en voorkomend, ons kaartje bij „meneer Nolens" en laat ons binnen in een wachtkamer, die er huiselijk uitziet. Behalve het Christusbeeld aan den muur, is er niets dat het geloof opdringt Op de tafel eenige gewone, doodgewone boeken, van Johan Grain en zoo, zooals bij een dokter met een nette praktijk. Op een klein tafeltje eenige familieportretten, die herkenbare trekken vertoonen. De non tikt zeer zacht aan de deur en ver- zocht ons haar te volgen. Wij gaan door uiterst correcte, kraakzindelijke, witbete- gelde gangen, waarop vele deuren uitkomen, donkerbruin, rustig geschilderd. Het is doodstil in het gesticht, met iets klooster achtigs van rustige ingetogenheid. Wij wor den binnengelaten in een zeer groot, lang werpig vertrek, ingesloten door boekenkas ten met velerlei tafels, vol met netjes ge rangschikte dossiers en paperassen, die zelfs schijnen neergestroomd te zijn op 'n me. nigte stoelen. In 'n zijkamer verdere ver schieten van boeken en papieren, ook op tafels, op stoelen en in kasten. Maar er is orde en netheid, koel en welbewust, even als bij den hoogen geestelijke zelf, die ons met een glimlach, waarin even een tikje jovialiteit, de hand reikt en ons een zetel aanwijst. Wij kondigen het doel aan van onze komsti de bcteekenis der St. Michaël-beweging. Maar wij begrijpen dr. Nolens dadelijk, wan neer hij met dien vastberaden trek om de dunne lippen, die op het stevige, gezonde gelaat maar even zijn aangeduid, zegt: „neen, daarover kan ik mij niet uitlaten, dat be grijpt u wel!" „Is er een crisis in de partij?" vragen wij openhartig. Monseigneur weet er niets van, staat er geheel buiten. „En wat een prachtig weer, niet waar?" zegt hij een héél klein beetje spottend. En, hij wijst op een breeden bundel zonnestralen, die aan het einde der zaal binnenvalt op de boeken en de dossiers en ze doet glanzen als ware het zomerdag. Dr. Nolens zegt ons, dat hij voor zijn werk hier geen secretaris heeft. Hij doet alles zelf. Vroeg opstaan en arbeiden tot in den nacht. Ja, dat heeft hij in zijn jonge jaren geleerd toen hij voor zijn doctoraal zat in het semi narium. En zoo worden wij onder een kort gesprek over enkele algemeenheden, waarin het zulk goed ontsnappen is, weer naar de deur geioodsd. De non doet vriendelijk en beleefd deg roote huisdeur voor ons open cn wij staan weer, komende uit de stille, vast beraden ingetogenheid, plotseling in de drukte van het moderne verkeersleven. De secretarissen van den Haagschen Be- stuurdersbond, het Haagsch Vakcomité, de R.-K. Volksbond, de Centrale van Hoofdar beiders en den Neutralen Bestuurdersbond hebben zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om met het oog op de aan houdende prijsstijging B. en W uit te noo- digen maatregelen te treffen om prijsregelend op te treden, met name wat betreft de prij zen van cokes, aardappelen en brood. De Christelijke Bestuurdersbond heeft een afzon derlijk adres ingediend van ongeveer gelijke strekking. BERLIJN, 30 Nov. Heden heeft hier een groote verkiezingsvergadering plaats gehad van de Duitsche democratische partij, waar in o.a. ook het woord is gevoerd door den bekenden historicus, professor Hans Del- brück. Delbriick behoort niet tot de demo cratische partij, doch had allen, die niet tot een partij behoorden, aangeraden op de democratische partij te stemmen Zijn heden gehouden rede zal niet nala ten, groot opzien te baren, naar aanleiding van hetgeen hij over Ludendorff heeft ver klaard. Delbriick behoorde als deskundige tot de parlementaire commissie van onderzoek naar dc oorzaken van de Duitsche nederlaag. Hij zeide, op grond van zijn onderzoek reeds thans te kunnen mededeelen, dat generaal Ludendorff niet alleen een slecht politicus was, doch ook in geenen deele de groote veldheer, zooals het Duitsche volk tot nu toe nog steeds ten onrechte heeft geloofd. Delbrück verklaarde, dat de beslissende campagne van het jaar 1918 ten gevolge van de onbekwaamheid van den veldheer Lu dendorff door Duitschland verloren werd. Het plan van den veldtocht was slecht op gesteld en bij de doorvoering van het plan heeft het hem aan de geschiktheid ontbro ken, die men van een veldheer verlangen mag. Het opsteken van de witte vlag is, naar later gebleken is, in het geheel niet noodig geweest. Voorts verklaarde Delbrück, dat de po gingen om een burgerlijk bloc te vormen on voorwaardelijk moeten worden afgewezen, omdat men hier de burgers in tegenstelling met de arbeiders bedoelt. Bovendien is het noodig, dat de wereld van Re eerlijkheid van de Duitsche politiek overtuigd dient te wor den, hetgeen door toetreding van Duitsch- nationalen tot de regeering onmogelijk zou worden. Voorts zeide Delbrück nog, dat Von Tir- pitz en Ludendorff degenen zijn, aan wie Duitschland in de eerste plaats zijn ongeluk heeft te wijten. (Tel.) LONDEN, 30 Nov, Vijf van dc elf in dc Killan-mijn bij Swansea bij een mijnramp be graven arbeiders zijn heden na een gevan genschap van 50 uren gered Eén arbeider werd dood boven gebracht. Er wordt koortsachtig gewerkt om ook de overigen tc redden. Dc bedolven mannen heb ben elkaar moed gegeven door 't zingen van liederen. Het laatste uur van liet bevrijdings- werk had men door den mijnwand verbinding met de slachtoffers. De geredden waren, toen ze boven kwamen, volkomen uitgeput en kon den nauwelijks spreken. WEENEN, 30 Nov. Morgen zal hier het proces beginnen tegen Karl Jaworek, die in dertijd een aanslag op den gewezen bonds kanselier Mgr. Dr. Seipel heeft gepleegd. Tot groote teleurstelling van het publiek zullen alleen dc getuigen tot de zitting wor den toegelaten. Verklaard wordt, dat wegens een defect aan een radiator in de groote gerechtzaal dc zitting in een kleine zaal moet plaats hebben, die weinig ruimte biedt. KRAKAU, 30 Nov. De strijd in de Poolscha textielindustrie breidt zich uit. In Lodz heb ben groote arbeidersvergaderingen plaats. Tot nu toe zijn 120.000 arbeiders bij de staking betrokken. De besprekingen tusschen den in specteur-generaal van den Arbeid met de textielfabrikanten hebben geen resultaat ge had, daar de industrieclen verklaarden, dat zij hun standpunt niet konden wijzigen. BUENOS AIRES, 30 Nov. In een rede voor de American Club alhier heeft de Ame- rikaansche minister van Arbeid, Davis, ver klaard, dat naar zijn, schatting 850.000 immi granten gedurende 't fiscale jaar 1923/1921 clandestien de Ver. Stalen zijn binnengeko men. Veel van die onwettige immigratie kwam over de Mexicaansche en Canadècscha grens. Uit Caïro wordt gemeld, dat de afgetreden premier, Zaghloel Pasja, zich tot dc Egyp tische regeering heeft gewend om een pas poort, ten cincle het land te verlaten. BERLIJN, 29 Nov. Volgens berichten uit Perzië zou dit land bereid zijn in naam van Egypte de kwestie van een interventie dbor den Volkenbond in de Egyptisch-Britschc ge schillen ter sprake te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8