UTOJM immm en Egypte heelt thans alle Britsche eischen ingewilligd. De stemming in Egypte. De „troonrede" van Coolidge. De regeling der Fransche schujden met de V. S. Onder de Radio-berichten: Het verwachte program der nieuwe Brit sche regeering. Het memorandum van Herrlot een Duitsch-communis- tische vervalsching. De Egyptische douanekantoren te Alexandrië drie ontruimd. GEM. 8U3TENL GERICHTER. Een geschiedkundige onwaar heid. Staatsbegrooting 1925. De prijsstijging der levens middelen. De dure melkbussen. Na 50 jaren. j De R.-K. Boerenleenbanken. Anti-duurte Comité. De R. K. Staatspartij en St. Michaël. De verhooging van den tabaks accijns. Verbetering van het kiesstelsel. UIT DE MOPPENTROMMEL. VERKEER EN POSTERIJEN. Haliezuilen voor de tram te Amsterdam. De woelratten. Het firnscii-Egyptisch conflict. De Egyptische rege»ring heeft thans de Britsche eischen inzake de bescherming van buitenlandsche gemeenschappen en haar be langen in Egypte aanvaard, en de bespre kin gen, iover dit onderwerp te Kaïro tusschen de Britsche vertegenwoordigers en het Egyp tische kabinet werden gevoerd, zijn dus be vredigend geëindigd. Men zal zich herinneren, dat, toen Zaghloel Pasja weigerde toe te stemmen in de maat regelen tot bescherming der buitenlanders, Lord Allenby hem onmiddellijk ervan in kennis stelde, dat de noodige maatregelen zouden worden genomen en binnen enkele uren was het douane-kantoor te Alexandrië door mariniers bezet. Deze troepenmacht heeft de bezetting gehandhaafd evenwel zon der het gewone werk te belemmeren, in af wachting van de beslissing, welke de waarbor gen voor de buitenlandsche onderdanen, die in Egypte wonen, zou herstellen. Verwacht wordt, dat de bereikte overeen komst een spoedige terugtrekking van de mariniers uit het douanekantoor zal toelaten. Vernomen wordt, dat de overeenkomst behelst, dat de Egyptische regeering toe stemt in de handhaving der bevoegdheden van de financieele en juridische adviseurs en in het herstel van de positie van de Europee- sche afdeeling van het departement van open bare veiligheid, alsmede in het aanvaarden der adviezen van den directeur-generaal de zer afdeeling inzake maatregelen voor het welzijn van buitenlanders. De belangen der buitenlandsche ambte naren, wat betreft de dienst voorwaarden, pensioenen enz. worden eveneens gewaar borgd Een speciale commissie, welke zich met deze zaken zal bezighouden, zal worden in gesteld onder leiding van den financieelen tdviseur. De toestand in Egypte is rustig, hoewel een belangrijke propagandistische actie wordt gemeld. Zoo werden geruchten verspreid, dat d: vrijheid van beweging van Zaghloel Pasja belemmerd zou zijn. Deze I er'chten zijn ge heel onjuist en worden vers reid met het duidelijke doel doel het Egyptische kabinet en de Britsche autoriteiten in moeilijkheden te brengen. Een andere manier van propa ganda is het zenden van valsche telegrammen aan de correspondenten van Europeesche bladen, die afkomstig heeten te zijn van de buitenlandsche gemeenschappen in Egypte, die prostesteeren tegen het jongste optreden van Engeland. Pogingen worden voorts gedaan troebelingen te veroorzaken onder de Fellah's (de platte landsbevolking), door het verspreiden van berichten, volgens welke Engeland voorne mens zou zijn hen van hun watertoevoer te berooven. Nader wordt gemeld, dat Zaghloel Pasja een paspoort voel Europa heeft verkregen, waarschijnlijk om in Frankrijk of Italië een kuur te volgen. Coolidge's program. Gisteren zou president Coolidge de laatste zittingsperiode van het oude Congres met een presidentieele boodschap de Amerikaan- sche troonrede openen. Volgens de berich ten in de Amerikaansche bladen zou de Bood schap o.a. a3n het Congres voorstellen orrt de commissie voor de fundeering der Euro peesche schulden (wier mandaat in Februari afloopt) voor onbepaalden tijd in stand te houden. Ook op de toetreding van Amerika tot het Internationale Hof zal opnieuw wor den aangedrongen, alsmede op verdere be zuinigingen in de regeeringsdepartementen, en herroeping van de clausule waarbij de openbaarmaking van de belastingaanslagen wordt gelast. De president zal voorts vragen om de benoeming van commissies voor de be studeering van het vraagstuk van Muscle Shoals (de exploitatie der waterkracht in Alabama, die aanvankelijk aan Ford in con cessie zou worden gegeven, welk plan even wel niet doorging, zoodat de regeering nu naar andere exploitanten en methoden zoekt) alsook voor. de bestudeering der landbouwvraagstukken (al is de depressie juist nu niet langer aan de orde.) Voor het overige zal de presidentieele boodschap zich uitvoerig bezighouden met de toekomst der regeeringskoopvaardijvloot. De president zal drie oplossingen voorstellen. Nieuwe aanbeveling van regeeringssubsidie (zooals Harding wenschte) zal vermoedelijk niet plaats hebben. De drie alternatieven zijn a. voortgaan met regeeringsexploita- tie, die met verlies werkt, hetgeen dan door den belastingbetaler moet worden aangevuld als prijs voor de handhaving van een Ameri kaansche koopvaardijvloot, die ook in tijd van oorlog van groote beteekenis zou wezen b. verkoop der vloot aan particulieren tegen eiken prijs, hoe laag ook c. verkoop der niet-rendeerende .lijnen en 'schepen tegen eiken prijs en voortzetting van de regeerings- exploitatie der winstgevende lijnen (in hoofd zaak enkele geregelde transatlantische lij nen en enkele lijnen op Zuid-Amerika). Van de zijde der scheepvaartbelangen is juist dezer dagen opnieuw het verlangen uit gesproken naar instandhouding der koop vaardij, door betere samenwerking met de spoorwegen door de geheelonthouding ook op buitenlandsche schepen in Amerikaansche wateren toe te passen door preferentieele spoorwegvrachten in te voeren voor goede ren op Amerikaansche schepen aan- of uit gevoerd door vrijstelling van belasting op de winsten van Amerikaansche schepen in de buitenlandsche vaart. Intusschen wordt dc uitstooting van de vier radicale senatoren La Follette, Frazier, Brookhart en Ladd uit de republikeinsche partij niet door alle republikeinen met in stemming begroet. In den ouden Senaat, waar de to* de republikeinsche fractie met inbegrip der radicalen slechts 49 bedraagt (een meerderheid van 2) zitten de radicalen op de wip en zullen zij het de meerderheids partij gedurende de korte zitting, die van daag begint, niet gemakkelijk maken. Men vreest dus reeds, dat vóór 4 Maart 1925, wanneer het oude Congres uiteengaat, niet veel opbouwende wetgeving zal zijn te ver wachten. De Fransche schuld aan de V. S. De „New York Herald" heeft bijzonder heden gepubliceerd omtrent het plan, dat er bestaat tot consoiideering der Fransche schuld tegenover Amerika en dat definitief zal worden zoodra de nieuwe Fransche ge zant Daeschner te Washington aangekomen is. De Amerikaansche regeering wenscht, DE CHINEESCHE EX-KEIZER NAAR AMERIKA? Volgens een bericht uit Peking van de „Paris Times" zou de jonge Chineesche ex-keizer, Poe-Yi, het voornemen koesteren om naar Amerika te gaan, teneinde daar eenigen tijd aan een universiteit te studeeren. SCHEPEN IN NOOD. Ook in Amerikaansche wateren schijnt het gestormd te hebben. De Britsche stoom boot „Helredale" liep bij Hom-eiland in de Mexicaansche Golf aan den grond en seinde om hulp. Het stoomschip „Home stead" pikte in de buurt van Bermuda den kleinen schoener „Altogacia" op in hulpe- loozen staat, en sleepte het vaartuig naar Halifax. Terwijl de Britsche stoomboot „Rhymney" de bemanning heeft opgeno men van het Italiaansche s.s. „Castel Por- niano." EEN DERDE BRAND TE YERSEY CITY. Een groote brand, dï derde in drie weken, heeft Zondag Yersey City geteisterd. om het goede voorbeeld"vast te houden aan de stelling dat ieder zijn schulden betalen moet, maar zii vvi! rekening houden met h;t feit, dat c'ejiorlogop Franschen bodem is gevoem en zou dus bereid zijn het totaal met een derde te verminderen en een mora torium van tien jaar toe te staan. Bainville, die deze mededeelingen be spreekt, merkt op dat, als het om voorbeel den gaat, Amerika dan ook wel een beetje mocht meewerken om Duitschland en Rus land tot betalen te krijgen. Het argument van den oorlog op Franschen bodem, aldus erkend, kan thans eveneens gebruikt worden tegen Engeland, waar Churchill het plan schijnt te hebben om al gauw ook over de Engelsche vordering tegen Frankrijk te beginnen. Belangrijk is, dat volgens het be richt in de „Herald" de begindatum der be talingen op 1935 is gesteld, omdat dan het plan-Dawes in volle werking is. Mocht thans, zoo merkt Bainville op, het plan-Dawes niet datgene opleveren wat men er in Amerika van verwacht, dan moét Frankrijk niet vergeten welke band er aldus tusschen het welslagen van dat plan en de Fransche betalingen is gelegd. Verschillende andere stemmen gaan op om te betoogen fat Frankrijk zich tegen de Amerikaansche eischen verzetten moet. De „Oeuvre" schrijft, dat het duidelijk is, dat Frankrijk niet alles betalen kan. Het voorbeeld van Engeland wil niets zeggen, want dit staat er veel beter voor, wanneer een lang uitstel wordt gegeven en de beta ling bij kleine beetjes toegestaan wordt. Reeds daardoor wordt het totaal aanzienlijk verminderd. Pertinax zegt, dat men er toe zal moeten komen ernstig te discuteeren en de stelling te bepleiten dat de oorlogsschuld in geen geval met de handelsschuld kan worden gelijk gesteld en dat ieder zijn deel moet bijdragen aan de gemeenschappelijke overwinning. Herriot beging de groote fout door de Ruhr te ontruimen alvorens dit debat heeft plaats gehad. Pertinax oordeelt dat het probleem der inttrgeallizerde schul den thans voor Frankrijk belangrijker is dan dat van den wederopbouw. Intusschen wijst Saint Brice van het „Journal" er op dat Amerika thans geheel onverwachts ook nog komt aandringen op een deel der Duitsche betalingen ais vergoe ding van materieele schade door oorlog ge leden. Deze eisch, bij gelegenheid van de voorbereiding der laatste Morgan-leening door Washington gesteld, is heel iets anders dan die tot vergoeding van de kosten der militaire bezetting, waartoe Amerika zich tot dusver heeft bepaald. De nieuwe eisch beloopt in totaal minstens vijf milliard goudmark. Hierdoor Wordt de geheele rege ling van Spa in de war gestuurd. De eisch is te vreemder omdat Amerika tot dusver altijd het beginsel der indemniteit afkeurde en omdat het het verdrag van Versailles niet heeft geteekend. Ook heeft het niet officieel meegedaan aan het plan-Dawes en het mag in de opbrengst daarvan dus ook niet meededen. Dit zou niet billijk zijn omdat de betalingen krachtens het plan- Dawes het totaal vertegenwoordigen van hetgeen Duitschland betaalt, zoodat de an deren nu minder zouden krijgen. Laat Amerika zich betaling verschaffen uit de Duitsche bezittingen, die het heeft geseques- treerd en die vele milliarden vertegenwoor digen. Saint Brice besluit, dat Frankrijk thans wel toestemming heeft moeten geven, maar Engeland denkt er niet aan iets van zijn deei op te geven. In elk geval zal het geen Amerika krijgt alweer niet naar de bevrijde Fransche provincies kunnen gaan. DE INTERGEALLIEERDE FINAN CIEELE CONFERENTIE. Naar de „Times" verneemt, zal de confe rentie der geallieerde ministers van finan ciën te Parijs dit jaar niet meer worden ge houden, doch tot begin Januari worden uit gesteld. DE OFFICIEELE OPPOSITIE IN HET BRITSCHE HOOGEKHUIS. Lord Curzon, de leider der Britsche re geering in het Hoogerhuis, heeft de Labour- peers als officieele oppositie erkend of schoon er slechts zeven Labour-peers zijn eri ongeveer honderd liberale peers. DE AANSTAANDE BIJEENKOMST VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Het debat over het adres van antwoord op de troonrede jal in het Lagerhuis worden afgebroken om Austen Chamberlain de gele genheid te geven de zitting van den Raad van den Volkenbond te Rome bij te vronen- Na diens terugkeer zal het debat worden her vat, dat hoofdzakelijk zal loopen over de cri sis in Egypte. FRAUDE BIJ DE LIQUIDATIE DER FRANSCHE OORLOGSVOOR- RADEN. De politie te Parijs heeft verschillende per sonen in hechtenis genomen, die behooren tot een wijdvertakt complot, dat den Fran schen staat vermoedelijk voor aanzienlijke bedragen heeft benadeeld bij de liquidatie der legervoorraden en de opruiming van de slagvelden. Een voorloopig onderzoek heeft vastgesteld dat de staat een verlies van ten minste 900.000 francs heeft geleden, welk bedrag vermoedelijk bij voortzetting van het onderzoek veel aanzienlijker zal blijken. DE VERKEERSREGELING TE PARIJS.11 De regeling van het ontzaglijk verkeer te Parijs is thans in zoover vereenvoudigd dat de verkeerscommissie heeft besloten, al het lang zame verkeer (handkarren, enz.) in het cen trum der stad tusschen drie uur en zeven uur 's middags te verbieden. DE GROOTSTE KERKKLÓK. Zondag is te Keulen de klok, welke de z.g. Keizersklok, in den oorlog opgesmolten, ver vangt, door den aartsbisschop in bijzijn van talrijke autoriteiten en belangstellenden ge wijd. Het geweldige gevaarte is thans in den Domtoren op zijn plaats gebracht en zat voor het eerst op Kerstnacht geluid worden. DE STRIJD IN SPAANSCH- MAROKKO. Tijdens de ontruiming van verschillende stellingen in dén sector van Mexarah, in de zone van Larrasj, hadden de Spaansche strijdkrachten een veertigtal dooden en ge wenden, meerendeels inlanders. Vliegtuigen hebben verschillende douais krachtig «ebombardeerd. DEPORTATIE VAN VREEMDELINGEN RADIKALE UIT CUBA. De Cubaansche regeering is voornemens 28 tuitei linders, die beschuldigd worden van onruststokerij onder de arbeiders, te de- porteeren met het Fransche stoomschip „Lafayette", dat morgen naar Spanje ver trekt. Deze personen zouden ook voor de sta king aan de suikerfabrieken verantwoorde lijk zijn. DE RUST IN MEXICO. Naar aanleiding van het onlangs versche nen bericht over een nieuwe revolutionaire beweging in Mexico, heeft het Mexicaansche gezantschap zich met zijn regeering in ver binding gesteld. Het volgende telegram werd daarop door den gezant in Den Haag ontvangen „Berichten betreffende oproer zijn ab surd het lan d verkeert ih volkomen rust en er bestaat geen vrees voor ernstige onlus ten." DE EERSTE TIBETAANSCHE PRIES TERS IN EUROPA Zeven lama's, de eerste Tibetaansche priesters, die Europa betraden, zijn gisteren te Londen aangekomen met een tolk en een inlandschen drager, die beroemd werd door het aanleggen van hef laatste kamo .voor luitenant Mallory op den Mount Everest op 27.000 voet. Volgens de „Daily News" hebban deze lama's vermomd ais balen vellen hun land verlaten. Kapitein Noel, van de Mount Everest-expeditie, heeft hun bewogen Tibet voor de eerste maal te verlaten. Hun ver momming was noodig, omdat het voor een lama buitengewoon moeilijk is buitejis-lands te gaan. Zij zullen bij de vertooning v#n de Everest-flim voorbeelden geven van de mu ziek van hun land. Op een zendingsfeest, dat de Ev. Broe dergemeente op 17 Sept 1.1. te Zeist heeft gehouden, heeft gouverneur van Heemstra beweerd, dat de Hernhutters, „van Siirina- me gemaakt hebben de meest Nederlandsche kolonie, die er is." De „Suriname" van 30 Oct komt ten stek- ste tegen deze bewering op. Het blad schrijft: „Ten volle erkennende, dat de Hernhutters zich groote verdiensten hebben verworven, zouden wij Baron van Heemstra toch willen vragen: Waai' is het bewijs voor deze boute bewering? „Dat bewijs kan hij niet leveren, om de dood-eenvoudige reden dat de bewering van den Gouverneur bezijden dc waarheid is. „Suriname wordt de meest Nederlandsche kolonie genoemd, omdat het Nederlandsch, de taal van bet Moederland hier algemeen gesproken wordt. Door de taal is vanzelf ge komen dat andere feit, dat Suriname zich zoo verknocht gevoelt aan Nederland en zijn Vorstenhuis. De taal is het cement, dat beide landen aan elkaar zon hecht heeft ver bonden „Welnu de verdiensten der Hernhutters op dit gebied zijn waarlijk niet zoo groot om van hen te zeggen, dat zij van Suriname ge maakt hebben de meest Nederlandsche ko lonie, die er is." Verwezen wordt dan naar wat Thomson schrijft in zijn „Bijdragen tot de Geschiede nis van het Onderwijl in Suriname" aan de Hernhutterscholen na de vrijmaking. Hij zegt daarin, dat een onderwijzer verboden was, met de kinderen Hollandsch te spreken en dat het hem veel moeite gekost heeit, de toestemming van den „Leriman" te verkrijgen tot het geven van onderwijs in het Nedcr- landsch. Zelfs in latere jaren, in 1890, werd aan de Hernhutters in de Koloniale Staten open lijk het verwijt gemaakt, dat op hun scholen nog steeds een al te ruin. gebruik gemaakt werd van- het Neger-Engelsch, Het blad besluit:' „Waarlijk tegen alle historie in is het de Hernhutters te laten poseeren als de propa gandisten voor onze mooie Hollandsche taal in dit land. „Bezijden de waarheid is het dan ook wij herhalen het te beweren, dat de Hern hutters, nota bene Duitschers, van Suriname de meest Nederlandsche kolonie, die er-is, hebben gemaakt. „Dat is louter, louter fantasie! „En baron van Heemstra bedenke: „Ook op een Zendingsfeest moet men dei geschiedenis getrouw blijven. Dit klemt te meer, als men als Bestuurder van een land spreekt. „Dan dient men de geschiedenis van het land toch te kennen, en zon dit niet zoo is, schrijft de voorzichtigheid voor om te zwij gen over datgene, wat men niet weet. Anders stelt men zich aan het gevaar bloot partijdig te worden en zich.belachelijk te maken." HOOFDSTUK MARINE. MEMORIE VAN ANTWOORD. Hst beleid van dsn Minister. Inzake de maritieme verdediging van Ne derland en koloniën is de regeering van meening, dat rrioet worden voortgegaan m de richting, die bij de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag betreffen de Marinebegrooting voor het dienstjaar 1924 is aangegeven. De Minister betreurt te meer dat een aantal leden aan deze be grooting hun stem niet kunnen geven, om dat door deze leden voor deze verklaring geen ander argument wordt aangevoerd dan dat h.i. Nederland zijn marine moet liquideeren, zulks blijkbaar onafhankelijk van het standpunt, dat door andere mo gendheden, zoowel in Europa als eldfers, ten opzichte van de maritieme bewapening wordt ingenomen. - Aangezien de regeering een dergelijke opvatting niet tot de hare kan maken en daarenboven bij deze begrooting slechts gelden worden aangevraagd, ter verdere uitvoering van door de Staten-Generaa! goedgekeurde plannen van aanbouw, of ter vanging van opgevaren torpedobootjagers, kan zij niet aanvaarden de hewering, dat hier van geldverspilling sprake is. Evenmin kan zij de stelling aanvaarden dat deze be grooting lijnrecht ingaat tegen den volks wil. De nu aangevraagde jagers zullen op zijn vroegst eind 1927 in Indië aanwezig kun nen zijn. Bij het zeer gematigde tempo, dat thans bij den aanbouw wordt gevolgd, zal het nog vele jaren duren, alvorens er in Indië wederom acht volwaardige torpe dojagers aanwezig zijn. De Minister kan het verwijt niet aan vaarden van niet op bezuiniging aan te sturen. Deze begrooting wijst voor Neder land ruim 850.000 minder aan dan waar op het eindcijfer der-begrooting voor 1924 na aftrek der Indische bijdrage is vastge steld. Hierbij valt in aanmerking te nemen, dat wegens salarisverlaging en wegens la ge uitkeeringer. aan het Pensioenfonds voor 1925 een vermindering viel te boeken van pl.ra. 1.600.000, waartegenover voor Nederland staat een verhooging van 1.46 millioen wegens hoogere uitgaven voor ver dere uitvoering van contracten voor nieu wen aanbouw en noodzakelijke vervanging van opgevaren materieel. Bovendien is de pensioenlast pl.m. 400.000 hooger dan in 1924. In werkelijkheid is derhalve op _de ex ploitatiekosten opnieuw bespaard ƒ850.000 plus 1.460.000 plus 400.000 ƒ1600.000 is ruim 1 millioen. Het in langzame tempo voortzetten van den aanhbouw met name wat betreft de onderzeebooten O 9 tot en met O 11, zou ongetwijfeld fot verhooging der aanne mingssommen moeten leiden en verdient daarom geen aanbeveling. De Regeering kan zich omtrent het tijd stip van indiening, der nieuwe Vlootwet, eerst beraden na ontvangst van het advies der Indische Regeering. Zij zal dan tevens nauwgezet hebben te overwegen, of en in hoeverre de gang van zaken met betrek king tot het protocol van Genève en een eventueele ontwapeningsconferentie op haar plannen van invloed behoort te zijn. De Regeering. acht zich echter niet verant woord om met het oog hierop ook noodza- ke'üke vervang-ng van reeds bestaande oo-logsvaartuigen van een tyoe, dat bij elke aan de hedendaagsche eischen beant woordende vloot bekoort, aan te houden. Naar de meening der Regeering is het oogenblik, om de samenvoeging der beide departementen van marine en oorlog na der onder de oogen te zien, nog niet aan gebroken. De totaalkosten der flottisljevaartuigen zullen bedragen pl.m. 4.670.000 of pl.m, 2.350.000 per vaariuig. De bouw der nieuwe jagers zal slechts "worden opgedragen te'gen een vaste aan- nqmingssom. 1 Geestelijke verzorging. De wijze, waaron in de verzorging 'van de geestelijke belangen van het marineper soneel wordt voorzien, geeft reden tot te vredenheid. De vraag, of het juist wordt geacht.dat een geesteliikc .omtrent zün erva-'ngen aan boord mededeeh'ngen in de pp.rs doet ver schonen, is in har» algemeenheid tnoeilük te beantwoorden. Er kunnen tnch mede- deel'ngen worden gedaan, die niet anders dan bevorderink kunnen zün aan den gees- telüken arbeid pu aan het welzijn van vloot en bemanning. Ook echter kan het tegen deel met zoodanige pennevruehten worden bereikt. Zii, die niet over een groote mate van tart en oordeel kunnen beschikken, zouden heter doen hun ervaringen niet in de pers openbaar te maken. DE PLA.NTwbT*zitrvTirMrzjTiMnTr,E DIENST TE WAGFNWCtEN. Herdenking van het 25-jarig bestaan. - Rede van den heer E. H. Krelage. Zaterdag is te Wageningen het 25-jarig be staan herdacht van den Plantenziektenkundi- 'gen Dienst. In de versierde hulp-aula der handbouwhoogeschool werd een bijeenkomst gehouden, waarbij tal van autoriteiten, voor aanstaande mannen op land- en tuinbouwge bied, hoogleeraren en studenfen der Land- houwhobgeschool enz. tegenwoordig waren. Als sprekers traden o.m. op Ir. N. van Poete ren, hoofd van den Dienst, de minister van Buitenlandsche Zaken, prof. Dr. J. Ritzema Bos, oud-hoofd van den Dienst, de burge meester van Wageningen en de heer E, H. Krelage, voorzitter van het hoofdbestuur der algemeene vereeniging \foor bloembollencul tuur. Spr. noemde het een bijzonder voor recht hier een enkel woord te mogen spre ken en bovendien een persoonlijk voorrecht, omdat hij reeds te voren, als zoon van Ja cob Heinrich Krelage, het denkbeeld van de zen Dienst zicl#had mogen zien ontwikkelen. Jevens sprekende uit naam van den Bond van E'loembollenhandelaren wilde spr. openlijk uiting geven aan de gevoelens van waardeering, die het bloembollenbedrijf in al zijn vertakkingen' bezielen voor de werk zaamheid van den Plantenziektenkundigen Dienst en vooral voor de aangename wijze, waarop de heer Van Poeteren en zijn staf steeds bereid zijn tot geregelde besprekin gen omtrent alle te nemen maatregelen. De zware eischen, die de Vereenijtde Staten van Amerika a'an den invoer van bloembollen stellen, hebben een zeer levendig contact van de bloembollenorganisaties met den Dienst noo'zakelijk g.maakt, en indien van een aantal onzer hoofdartikelen de invoer in Amerika nog is toegelaten, dan is dat ze ker voor een goed deel te danken aan het feit, dat wij in Nederland hebben een Plan tenziektenkundigen Dienst, die alom in het buitenland een geëerbiedigd en naam heeft. En daarom doet het zoo bijzonder pijnlijk aan te moeten ontwaren, dat in het orgaan van een der belangrijkste takken van onzen tuinbouw dezer dagen geregeld stemming wordt gemaakt tegen den Dienst, met de klaarblijkelijke bedoeling, dat de desbetref fende begrootingspost door de Staten-Gene- raal zal worden verminderd, In het belang var den Nederlandschen tuinbouw, in 't bijzonder van den export- handel in tuinbouwproducten, waarschuwde spr. ernstig tegen dat streven. Het in dat blad geuite denkbeeld om het werk van den Dienst door de tuinbouwconsulenten te doen verrichten, kan slechts verwarring stichten De taak der consulenten is een geheel an dere en waarlijk reeds omvangrijk genoeg. Samenwerking tusschen Dienst en consulen te is niet alleen wenschelijk, maar nood zakelijk. De verantwoording voor zijn maat regelen en voor zijn optreden kan alleen de Dienst dragen, en daarom lean deze taak niet aan anderen worden toebedacht. Volstrekt Gnjuist is het te meenen, dat het particulier initiatief in staat zou zijn, de taak en vooral de verantwoordelijkheid van den Dienst op zich te nemen. De waarborgen tegenover het buitenland zijn juist gelegen in het onpartij dige, wetenschappelijke karakter van den Dienst; inspectie in eigen beheer door de kweekers uitgevoerd, geeft niet alleen geen voldoende waarborgen voor dc kweekers on derling, maar kan 'oor het buitenland nim mer als afdoende worden erkend. Samen werking van Dienst en kweeker, krachtige steun van de kweekersvereenigingen, aan- weeking van wederzijdsch vertrouw: :i en sympathieke medewerking, ziedaar de grond- sragen waarop een voor den tuinbouw heil zame werkkring van den Dienst gevestigd moet zijn. Dat dit doel bereikbaar is, leert de reeds jarenlange ervaring in het bloembol lenbedrijf, en ofschoon daardoor een belang rijke uitbreiding van het personeel van den Dienst noodzakelijk is geworden, moge hier met nadruk worden vastgesteld, niet alleen, dat die uitbreiding van personeel den Staat niets heeft gekost, maar dat alle kosten van den Dienst met betrekking tot het bloembollenbedrijf zelf worden opgebracht in den vorm van kosten voor uitvoercertifi- caten, door den Dienst af te geven. De Dienst kan derhalve zoodanig worden gefinancierd, dat de belanghebbenden al thans voor een groot deel de kosten dragen. Er is dus hier geen enkel bezuinigingsmotief dat als voorwendsel gelden kan voor inkrim ping. Een internationaal verschijnsel. Het uitgebreid cijfermateriaal over de prij zen en kosten van levensonderhóud, sedert Aug. 1922 bijeengebracht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, stelt in staat het prijsverioop na te gaan van een groot aantal artikelen. De vroegere berichten van het Bureau ver meldden reeds een stijging van de indexcij fers der Nederlandsche Groothandelsprijzen. Een nadere beschouwing doet zien, 'dat het algemeene indexcijfer gedurende het eerst" kwartaal van 1924 nietnoemensward bov n dat van het eerste kwartaal van 1923 stond.In het tweede kwartaal was het verschil iets grooter, om daarna van maand tot maand toe te nemen. Terwijl in 1923 het laagste punt nas in Augustus was bereikt, was dit jaar na Juni geen daling meer waar te nemen. Het indexcijfer voor September (158) was weder gelijk aan dat van Februari 1924 en hooger dan de cijfers van het geheele jaar 1923. In Oc tober steeg het verder tot 161, d. i. biina 9 boven de gelijknamige maand van 1923. De oorzaak der stijging was vooral te zoeken bij de voedingsmiddelen, welker indexcijfer in veel sterkere mate omhoog ging dat het al gemeen indexciifer. In October 1924 stond het op 166, tegen 142 in October 1923, of ruim 14 hooger. Ook de kleinhandelsprijzen kenmerkten zich door een stijgende tendenz. De marge tusschen de maandcijfers der jaren 1923 en 1924 was in den laatsten tijd breeder dan in vorige maanden. De indexcijfers van de kosten van levensonderhoud blijken dan ook over het geheel genomen in 1924 hooger te staan dan in 1923.. - Wat het buitenland betreft, vertoonden de indexcijfers der groot-handeisprijzen in de Vereenigde Staten van Amerika in het al gemeen een stijging, die voor de zomermaan den wel niet ongewoon is, maar dit jaar toch sterker was dan het vorige jaar. Een geregelde stijging vertoonden be halve de Ver, Staten (althans tot Augustus) Duitschland, Engeland, Denemarken en Noorwegen. Een stijging tot in Augustus, gevolgd door een daling in September, ver toonden de indexcijfers v=>rj Belgi", Frankrijk en Oostenrijk; Italië, Tsjecho Slovakije en Zweden hadden een minimum in Juli, Neder land en Spanje in Augustus. De grootste schommelingen zag men in Duitschland en Oostenrijk (13 a 14 de geringste (om streeks 2 in Spanje en Zwitserland in de meeste der overige landen bedroegen zij 4 tot 8 In het meerendeel der landen blijken_.de indexcijfers van de kosten van het levens onderhoud inl924 doorgaans hooger te staan dan in 1923. Ook bij vergelijking van het 3e kwartaal van 1924 met het onmiddellijk daar aan voorafgaande drieraaandelijksche tijd vak ziet men in een vrij groot aantal landen een stijginz, in andere een daling. De Algem. Ned. Zuivelbond heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, ten einde aan dit college mede te deelen, dat de zuivelbond letterlijk niets te maken heeft met de transacties welke vanwege de re geering met de NV. Van Kleeff en Co. in het voorjaar van 1919 gevoerd zijn over den aankoop van melkbussen. Het was Zaterdag 50 jaar geleden, dat de toenmalige afgevaardigde voor Gouda, wij len dr. A. Kuyper, in de Tweede Kamer het pleit voerde voor een welhoek van arbeid. De R. K. Boerenleenbank te Noord-Schar- woude, tot nu toe aangesloten bij de Cen trale te Alkmaar, die geliquideerd zal wor den, besloot in beginsel tot aansluiting bij de Centrale Bank te Eindhoven. Het Centrum verneemt, dat tot leden van het Anti-Buurte--Comité zijn benoemd van het R.K. Werkliedenverbond de heer.J. J. Th. Ni'kamp, voor het Christ. Nat. Vak verbond de heer H. Ameink en voor hef Alg. Ned, Vakverbond de heer -Jap, Dekker. Het comité hcudt zijn eersee vergadering op 'Woensdag a.s. Naar men aan de „Rsb." mededeelt werd het besluit van het bestuur van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties, waarbij het Verbond ,,St. Michael" werd af gekeurd, genomen mei 10 tegen 8 stemmen. Voorloopig verslag der Eerste Kamer- Volgens het Voorloopig Verslag verklaar den verschillende leden bezwaar te moe ten maken tegen de voorgestelde accijns- verb poging. Zii uitten de vrees, dat de reeds bestaande werkloosheid door deze verhanging nog zal fceneiren, terwijl zij door verminderd ver- kruik tevens een lagere opbrengst verwach ten. Andere leden, hoewel evenmin bewon deraars van deze belasting meenden toch hun stem aan dit ontwerp niet te mo^en qnthouden, en eenigen hunner verklaarden uitdrukkelijk, da' het feit, dat de minister op aandrank vain de Tweede Kamer zijn norsoronkelijk ontwerp heeft Gewüzigd en de sigaren buiten de accijnsverhoogirg heeft gr'aten, hun dit thans mogelijk maakt. Vele andere leden namen den voorgestel- den maatregel in bescherming, waaHbii werd aangevoerd, dat tabak een Genotmiddel is, en da' er derhalve geen reden is, waarom men haar niet zou be'asten, wanneer de schatkist behoefte heeft aan versterking van middelen. Nog werd door tegenstanders van dit wetsontwerp betoogd, dat de minister deze gelegenheid had behooren aan te griioen om een einde te maken aan het han-derollenstel- sel. De belasting had moeten worden ge heven aan de bron, n.l, op de tabaksveilin gen. De Nederlandsche Vereeniging tot verbe tering van het kiesstelsel kwam Zaterdag te Utrecht in algemeene vergadering bijeen on der leiding van den heer C. E. v. Koetsveld uit Vught, die in den breede uiteenzette, hoe door de vereeniging en studiecommissie is g"«'e-kt pan de wüzig'ng van 't kiesstel sel. Daarna kwam ter tafel de vraag of men zich uitsprak voor een personens'el- sel of een li'stenstelsel. Voor het oogenblik gaf men, blijkens deze besprekingen, de voorkeur aan een personenstelsel, hoewel ve'en ook overhelden naar een lastenstel sel. mits hierop maar een behoorlijk correc tief te verkrijgen is. Vervolgens hadden langdurige besprekingen plaats over het eventueel opstellen der candidaat-namen DAT SPREEKT VAN ZELF. Mevrouw A„Komt het je nu voor- deeliger uit,'nu je zelf kookt?" Mevrouw B. „O, jé ja. Mijn man eet? nu veel minder." NIET GOED. Zij „Heeft papa je gevraagd wat je io-1 komen was Hij „Ja." Zij „Heb je hem gezegd, dat je zeeri gefortuneerd zijt, zooals we hadden af-! gesproken Hij „Ja." Zij „Dan is het heel goed." Hij „Neen, dat was riet heel goed, want| op staanden voet vroeg hij me honderd popi ter leen. GEEN TWIJFELACHTIGE OORZAAK. Dolly vertelde aan haar vriei dinnetje „Mijn zuster Beatrice is zoo gelukkig." „Hoezoo „Gisteravond ging zij naar een partijtjv waar een spelletje werd gespeeld, waarbij de heeren rider meisje een zoen oi e.n doos chocolade moesten geven." „En waarom was Beatrice nu gelukkig?" „Nou zij kwam met dertien doozen chocolade thuis." op de lijsten. Men bleek voor te staan cir kelvormige stembiljetten, waarop geen en kele naam 'als no. 1 voorkomt, zoodat iedere candidaat een gelijkwaardige plaats krijgt. Uan weerd gestemd en sprak men zich met kleine meerderheid uit voor het personen- stelsel. Men besloot echter op voorstel van den voorzitter den leden der vereeniging alsnog een maand gelegenheid te geven om een beslissing te nemen tusschen personen- en lijstenstels el met kringvormige biljetten. Vervolger-s werd een commissie samen gesteld welke het vastgestelde stelsel ver der zal uitwerken in een door haar uit te maken vorm. Deze commissie zal tevens de inmiddels ingekomen vragen beantwoorden. In deze commissie werden benoemd de hee ren Meijbaum, Bardet, Voogt, Rowaer, Har- denberg en Cranenburgh. Naar aanleiding van de vraag, of de commissie een al of niet blanco mandaat zal hebben, hadden wederom breedvoerige gedachtenwisselin- gen plaats met het resultaat dat alleen de voorzitter zich vóór zulk een mandaat ver klaarde. Daar nog besloten was, dat een commis sie in ieder geval beide stelsels zal uitwer ken, werd dc vergadering na het behande len van eenige interne aangelegenheden ge sloten. Op het Damrak voor de Beurspassage te Amsterdam, wordt de tramhalte' voor de lijnen 4, 5, 9, 11 en 16 in de richting Dam aangeduid door een haltezuil. Deze is geheel in Berlijnschen trant, n.l. vierkant en van glas. In de zuil branden des avonds lichtjes, die de reclametransparanten verlichten. Binnenkort zullen ook bij andere tramhaltes dergelijke zuilen, eveneens bij wijze van proef, verrijzen. De woelrat, waterrat ,ri zwarte rat is bij de tuinbouwers en'bloembolienkweekeis een zeer onwelkome kostganger. Prol. Ritzema Bos teekende hierover onlangs o.a. het volgende aan: De woelrat is een zeer schadelijk knaag dier, dat veel schade doet door het omwoe len van den grond, waardoor de gewasseD vernield worden, die er op groeien, en ook door het afknagen of doorknagen van ender- ciardsche stengels of wortels van verschil- lende planten, dicht onder .de bodemopper- vlakte. Aan den Langendijk in -Aalsmeer en elders doet-zij zooveel kwaad, aat een pre mie wordt uitgeloofd voor iedere gevangen woelrat en dat de plaatselijke land- en tuin- bouwvereeniGingen, soms zelfs de gemeente besturen, zich veel aan de woelrattenverdsl- ging laten gelegen liggen. Deze lastige kna- g'ers vreten den stronk van koolplanten even onder de bodemonpervlakte dwa^s door zoodat de kool omvalt; zij vreten het boven, einde van de wortels van schorseneren en penen en andere g'-oenten af en scheiden bf sla- en andijviepianten het bovenaardschs deel van de wortels. Zij knagen de stammen van jonge hoornen en struiken dwars door, zoodat men de boomen zóó maar met da hand uit derf1 Grond "kan lichten. In kweeke rsen en j'onge boomgaarden doen zii op deze wijze buitengewoon veel nadeel. Wel komt de woelrat het meest voor in waterrijke streken, en daar zij veel en zeer goed zwem men, wordt zij dan ook wel vaak „water rat genoemd; maar ook op hooge. droge gronden ontbreekt zii niet. In de „Oiesen- heimer Mitteilungen iiber Obst- und Garten- bau" komt een midd"! voor ter voorkoming van woelrattenschade. Dit afweermiddel komt hierop neer, dat men den bodem in rocdanigen toestand brenGt, dat hij onge schikt wordt voor de woelrat om er haar gangen te graven. Dit knaagdier kan niet aarden op een steenigen, kiezeligen bodem; om zijn gangen te graven heeft het een klei achtige, zandige of vcnacMige grondsoort zonder steenen noodig. Wanneer men nu boomen in een terrein wil planten, waarop men alle kans heeft, dat zij door woelratten zullen worden aangetast, doet men goed den grond in de plantgaten vooraf te vermengen met puin, koolsintels, kiezelsteenen, pot. scherven, enz., in stukken ter grootte .van een hazelnoot of iets grooter. Dat daarmee het doel wordt bereikt, bewijst de volgende inededeeling van den „Landesbauraf Scherer te Idstein. In het voorjaar 1913 werden bij gelegen- heied van den aanleg van straten te Usin- gen honderd appelboomen geplant. Van deze sloegen er 94 stuks, die in een eenigszins steenachtigen bodem stonden, goed aan, ter wijl de andere zes dermate door woelratten werden beschadigd, dat alle stammetjes los in den grond stonden en er gemakkelijk uit konden worden getrokken. Laatstbedoelds boompjes nu stonden in een steenvrijen hu- musbodem, en wel langs een weide mei slooten, waarin zooals men weet da woelratten zich gaarne ophouden. Toen deza zes boompjes door deze knaagdieren waren gedood, werden (in het voorjaar 1914) deze weggenomen en opnieuw plantgaten gegra ven, waarin echter aarde met stukjes puin, sintels, cokes, enz. werden gedaan. Toen kwamen geen woelratten de boompjes be schadigen en deze werden ook in verdere jaren met rust gelaten. Scherer eindigt met de volgende woorden: „Ook bij boomen, .die wèl door woelratten beschad'gd, maar toch voorloopig nog levenskrachtig waren, heeft men herhaaldelijk dit middel toegepast. Eerst werden de afgeknaagde grootere wor tels blootgelegd, de wondvlakken van deze werden glad afgesneden en met teer be smeerd en daarna werd in de omgeving del wortels aarde gebracht met stukken puin, steentjes, enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10