ATTENTIE. Parfumeriehuis Het nieuwe Turkije. EXTRA MOOI GESCHENK. M. REEMERS, Kruisstraat 43. De toestand langs den Schoterweg. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vijfde Blad Dinsdag 2 December 1924 Wij vragen Uwe aan dacht voor hier volgen de belangrijke regelen FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG. Concert. Zooals ieder jaar geven wij bij aankoop van minstens 1 GULDEN schitterende cadeaux Naar gelang welk be drag U besteedt, ont vangt U een Koopt daarom in het MUZIEK. Gevonden dieren en voorwerpen. Toen Paul Berthelet, een Fransch jour nalist, zich één dezer dagen in Angora, de hoofdstad van het nieuwe Turkije bevond, werd het beeld-van-elken-dag eens ver stoord door eenc vreemdsoortige beloo ging. in de eerste morgenuren werd de stad als het ware bezet door de imans, de mol- lah's, de hodja's van Angora, van de klei ne steden en omliggende dorpen, tot zelfs door derwisjen, gekomen van heinde en ver, alleen gehoorzamend aan een geheim bevel. Barrevoets en met. ontbloote armen, de den zij hunne godvruchtige wasschingen bij de moskee van Hadji Baïram. Toen trokken zij processiegewijs door de stra ten, in kleine groepjes, ernstig en stilzwij gend. De oude imans met groene tulbands, de derwisjen met hun zonderlinge kegelvor mige hooge mutsen, gingen van groep lot groep, eerbiedig gegroet door de hodja's met hun blanke tulbands. Ze werden ge volgd, eenigszins van verre, door de ver warde hoop van bontgekleede en lijdende geloovigen, die, evenals zij. eenige reden schenen te hebben om meer bedroefd en deerniswaardig te zijn dan gewoonlijk. Wat beteekende die plotselinge bloeitijd van tulbands? De muzelmansche kalender gaf toch geen enkel godsdienstig feest aan. En waarom zulk een bedrukt en woest uit zicht? Maar ziedaar, aldus Paul Berthelet, mijn vriend Sabib bey, een onbekeerbaar vrij zinnige, een overtuigd muzelman en een onverzoenlijk opposant Hij draagt vandaag de blanke tulband der hodja's. Zichtbaar bezorgd, nam Sahib bey mij bij den arm en troonde me mee buiten de stad. Wat denkt u van onze betooging? Het is dus toch eene betooging! we dervoer Paul Berthelet, Ja. ge behoeft niet te glimlachen, In het Oosten bestaat de vrijheid van vergaderen evenmin als de persvrijheid. Het milde bewind, waar wij onder gebukt gaan, laai ons geen enkele mogelijkheid om te betoogen, tenzij door onze stilzwij gende tegenwoordigheid. Maar dat is óók voldoende; de bewindvoerders van heden zullen genoeg begrijpen. Maar welke zijn de redenen van deze betooging? Ziehier de voornaamste: gisteren is één onzer pfriesters ter dood veroordeeld omdat hij openlijk zijne afkeuring te ken nen gaf over de anti-godsdienstige poli tiek der regeering. Dc misdaad, welke men beraamt, zou na haar volvoering wel eens gewelddadige verrassingen kunnen bezorgen aan de hoofdschuldigen. De Mahomedaansche ge loovigen zijn de plagerijen, de kwellingen en de aanslagen tegen den godsdienst door de regeering reeds meer dan zat Als Moes- tafa Kemal en zijn loge-broeders. de Jong- Turken den oorlog willen, zullen ze dien kriigen. En hij zal verschrikkelijk zijn. Want de geheele Islam zal dan tegen hen opstaan Moestafa Kemal is vergeten, dat het door den Islam is, dat hij de Grieken heeft overwonnen; het is te danken aan den steun van onze broeders, over de geheele wereld verspreid, dat hij zijne beweerd „nationale" regeering kon organiseeren en bezit kon nemen van de macht. Hij sprak toen- „Het Kalifaat fgodsdien- stig gouvernement van den Islam) is in ge vaar; het kruis wil de halve maan over winnen. Europa bedient zich van de Grie ken om tegen ons een nieuwen kruistocht uit te rusten En op dat geluid stond heel de Islam op en verschafte soldaten, wapens, munitie en het noodige geld voor den heiligen oorlog. In de hitte van den strijd zei de dictator nog: „De sultan, het godsdienstig hoofd, geëerd door het heele Turksche volk, zal de groote figuur blijven van den Islam. Wij zullen het Kalifaat en het Sultanaat be hoeden, wij zullen de familie Osman be schermen tegen vreemde kuiperijen." Maar na de overwinning, heeft hij van de Na tionale Vergadering te Angora door hem zelf samengesteld, de uitroeping der Repu bliek, de scheiding van Kerk en Staat, de verbeurdverklaring der „Evkaf's" of god vruchtige stichtingen, de afzetting van den Kak'ef, de verbanning van alle prinsen der familie Osman En de godsdienstvervolging woedt snood en gewelddadig Maar zij heeft niet het dogmatisch karakter dat men er in Frank rijk aan toekent; zij is slechts een episode van de beweging, welke de huidige macht hebbers op touw gezet hebben om de vol strekte macht te veroveren. Moestafa Kemal pasja en zijne vrienden zeggen dat zij, volgens den geijkten term, het tijdelijke van het geestelijke hebben willen scheiden. Geloof er niets van: zij denken over heel wat anders, Zij willen het geestelijke aan het tijdelijke dienst baar maken; zij probeeren de godsdiensti ge krachten van den Islam te benutten ten behoeve van hun persoonlijke eerzucht. Zij stellen op het moment pogingen in het werk om eene nationale, of liever een nationalistische kerk te stichten naar het voorbeeld van de z.g. „Levende Kerk welke gij in Rusland van nabij hebt kun nen aanschouwen. Die kerk zal in volstrek te afhankelijkheid van de regeering komen te verkceren Zij is er reeds, want het is het Leeken-Bewind, het Vrijdenkersbe wind of de Vrijmetselaarsregeering, welke den datum vaststelt der godsdienstige mu zelmansche ceremonieën en er het formu lier van regelt. Sahib bey stond stil. Hij stelde toen deze vraag: „Gelooft gij, dat uw blad zal publiceeren wat ik u zeg? Ik ben er ze ker van, zei Paul Berthelet. Dan dank ik u, zeide hij en vervolgde: „Weet gij wat de mannen die voorgeven Turkije te „ver- leeken", eigenlijk willen? Weet gij waar naar Moestafa Kemal persoonlijk streeft? Naar de wederinstelling van het Kalifaat. Met Moestafa Kemal als Kalief, vroeg Paul Berthelet Ja, als voorbereiding tot het sultanaat Moestafa Kemal, sultan, pa- disja, kalief, heer der beide zeeën en sou- verein dei twee vaste landen, 't Is om te bezwijken van 't lachen! Ik geloof, zei Paul Berthelet, dat de hartstocht u doet doorslaan. Neen Wie zoo lang leeft, zal er ge tuige van zijn. De ghazi (Moestafa Kemal) wordt in zijn heimelijke verwachtingen aangemoedigd door zijne vrouw, de Smyr- niaansche Latifee Hanoem. Beiden hopen zich nog eens in te richten in één der Pa leizen, aan den Bosphorus gelegen, Dolma Bagstee of IJldiz Maar de vrees weer houdt hen voor het oogenblik nog te An gora. Gpen de oogen, zie om u heen en onderscheid goed. Luister ook, beluister zelfs het stilzwijgen der menschen, wan neer ge hen ondervraagt. En gij zult be grijpen dat er niet veel veranderd is in Turkije, behalve het uiterlijk. Wij hebben een nieuwen sultan die zichzelf voorloopig den titel heeft gegeven van President der Republiek; hij zal zich morgen Kemal of Ghazi de Eerste laten noemen. Ismet Pasja wor3t zijn groot vizier en alles loopt weer als voorheen Of neen, alles loopt dan nog slechter dan voorheen, want de dwaasheid van onze machthebbers voert Turkije naar jlen on dergang, naar de definitieve ineenstorting. Men zingt u in alle toonaarden voor. „Tur kije is verrezen. Turkije leeft weer." Ik zeg u, ik Turk en geloovige, dat ons vaderland stervend is. Het sterft onder de slagen van hen die bewezen het gered te hebben. Gij zijt wel pessimistisch, zei Paul Ber thelet. Ik ben oprecht. Ik zeg u wat men u in officieele kringen zal probeeren te verbergen. Als gij het ware Turkije wilt kennen, het nieuwe Turkije want er is werkelijk een nieuw Turkije dan zult ge niet onder de ministers maar onder het volk de waarheid mogten zoeken. Sahib bey verwijderde zich plotseling, misschien een weinig ongerust over de volharding, welke twee wandelaars, met kalpak op het hoofd, aan den dag legden om oils niet uit het oog te verliezen Ter wijl ik, vervolgt Paul Berthelet, recht op deze wandelaars afging, merkte ik op dat ze groote snorren hadden, zware schoe- 41. De man, die deze laaghartige misdaad beging, bevindt zich nog op vrije voeten, wellicht in ons midden Aangemoedigd door het ongestraft laten vanwege den ijzeren arm der gerechtigheid, kan hij vei lig door de straten wandelen en over de misdaad spreken, waarvan hij zelf de da der is Daarvan overtuigd, dat ieder spoor dat tot zijn ontdekking had kunnen lei den, voor altijd verloren 'is, vanaf het oogenblik, dat hij in Powlettstreet uit Rankin's rijtuig stapte, heeft hij 't hoogst waarschijnlijk gewaagd in Melbourne te blijven, en is vermoedelijk bij de openba re terechtzitting tegenwoordig geweest Ja, het kan hem zelfs niet ontgaan zijn, dat ditzelfde onderwerp, voor hetwelk zijn misdaad de noodzakelijkheid verschaft heeft, om te worden geboekstaafd, en hij kan zich verheugen met de nietsbedui- dende pogingen, in het werk gesteld, om hem te ontdekken De justitie is niet blind, doch geblinddoekt, en wanneer men het minst er aan denkt, zal zij het ver band van haar oogen rukken en den wa ren schuldige voor haar vierschaar slee pen, om de straf te ontvangen voor zijn zwaar vergrijp Naar aanleiding der sterke bewijzen tegen Fitzgerald waren de ge- hêime spionnen alleen in die richting werkzaam, doch, door teleurstelling gelou terd, zullen zij vanaf heden oogen en ooren beter den kost geven en ditmaal zal hun poging met den besten uitslag worden be kroond. Dat zulk een man, als de moordenaar van Olivier Whyte zich ongestoord langs de straten kan bewegen, is, minst geno men, gevaarlijk, niet alleen voor geheel de burgerij, die maar al te goed weet, dat een tijger, die eenmaal menschenbloed gedronken heeft, steeds met reikhalzend verlangen er naar uitziet; en ongetwijfeld zal hij, die vermetel en koelbloedig een natuurgenoot van het leven durfde beroo- ven, niet aarzelen, een tweede, niet min der gruwelijke misdaad te plegen. Het be hoeft dan ook geen verder betoog, dat ie ders gemoed te Melbourne in de hevigste spanning verkeert, een spanning en gis ting, gelijkstaande met die, welke inder tijd te Londen heerschte, toen het bekend werd, dat de bedrijver der Marrmoorden Themis wist te verschalken en zich op vrije voeten bevond Iedereen die de dui delijke beschrijvingen van de Quincey, omtrent de door Williams gepleegde mis daad gelezen heeft, moet door een rilling bevangen worden bij het denkbeeld, dat zulk een duivel zich in ons midden be vindt. De wet der natuur schrijft het ge biedend voor, dat aan zulk een toestand bezit, n.!. 'f 273.600 op een totaal van 480.000. De volgens het exploitatie-con tract aan de eigenaresse verschuldigde uit- keeringen komen dus voor een aanmerke lijk deel ten bate van anderen dan H. S. Volgens art. 12 der overeenkomst zijn eigenaresse en exploitante bevoegd haar na 25 jaren op te zeggen. De omstandig heid, dat de' eigenaresse in staat blijft tot het geven van vrij goede dividenden, ter wijl de Nederl. Spoorwegen zich verlies moeten getroosten, heeft H. S. aanleiding gegeven, tegen 1 Januari 1925 van haar recht van opzegging gebruik te maken. Boven het ontwerpen van een voor H. S. gunstiger exploitatie-overeenkomst is de voorkeur gegeven aan overgang in eigen dom. De medewerking van den wetgever wordt gevraagd, ten einde den spoorweg naar het voorbeeld van de beide genoem de wetten te brengen onder de overeen komst van 1890. DE BEGROOTING 1925. De wijzigingen, voorgesteld in de memo rie van antwoord op het verslag van de afdeelingen omtrent de ontwerp-begroo- ting der plaatselijke inkomsten en uitga ven, dienst 1925, wijzen voor den gewo nen dienst in 'totaal een voordeelig saldo aan van 44.796.06. In verband hiermede kan de post volgn. 177, onderdeel a (belasting naar het inko- meester, en laat men zich doordringen met 't stemmegoud van die als van nature zin gende Italianen, van 't heerlijk geluid vooral der goed acteerende sopraan Butterfly (Rosa Bardelli) en de waardig dienende Su zuki (Maria Valverde), van .den tenor ook, luitenant Pinkerton (O. Belussi). Het talrijke publiek huldigde die hoofd personen enthousiast, en de dirigent kwam terecht mee danken voor 't applaus. Ieder die optrad mecht trouwens deelen in de eer, èn over den zang (al hooren wij, wat de bas sen betreft, onze Noordelijke geluiden liever) èn over het spel. De aankleeding was zoo goed als zij binnen 't kader van ons tooneei zijn kon. 't Eenige waarin de regie beslist tekort schoot was de figuur van het driejarig, die een lengte van naar schatting 1.85 be reikte, Dat brak helaas tweemaal de illu sie, die toch de levenslucht van de opera is. Niettemin, de volle zaal en de tevreden heid der aanwezigen verdiende het gezel schap wèl. Komen ze weer hun rijkdom van stemgeluid en melodieuze romantiek in onze schouwburgzaal brengen, dan moge een rog talrijker publiek komen meegenieten. Want, al bestaat er hooger muzikale kunst, wij kun nen toch de Italiaansche Opera kwalijk mis sen. En de pas gestorven Puccini ook om „Butterfly" verdient hij in onze waardeering te blijven leven. - Hedenavond 8 uur zal in de Groote zaal van het Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal verbeteringen, welke o.m. reeds zijn aange bracht, zijn o.m. de demping van de sloot langs de Kennemerstraat, het rooien der boomen in die straat en het wegnemen der voortuintjes langs de huizen, waardoor 't mo gelijk werd, er een flink verbreede straat te maken; verder het wegbreken der huisjes nabij de Jan Gijsenvaart. Iedereen wist die huisjes wel te staan, direct over de brug schuin tegenover de katholieke kerk te Oud-Schoten. We hebben wat dikwijls ge wezen op het gevaar, dat die „sta-in-den- weg" opleverden. Doch thans zijn ze dan verdwenen en de foto, welke we hierboven reproduceeren en welke tevens een aardi- gen kijk geeft op de kerk van Pastoor Pieterse, laat duidelijk uitkomen, welk goed uitzicht nu op dit eertijds zoo gevaar lijke punt verkregen is. Ook de brug over de Jan Gijsenvaart zal worden vernieuwd. Vandaag moet de gemeenteraad van Velsen beslissen over Jïet voorstel van B. en W„ om het Rijk vergunning te verleenen tot het maken en hebben van een nieuwe brug. Tegen aanneming van dit voorstel zal wel geen bezwaar bestaan, zoodat binnen niet al te langen tijd een nieuwe brug, meer voor het modern" verkeer ook geschikt, ver wacht mag worden. Een der boomenrijen nabij de kerk van pastoor Brouwers is gerooid, waarmee een kijk" ten slotte laat zien, dat dit gedeelte van den weg lang. niet onaardig i->. Ten slotte geven we nog een foto van het Soendaplein. De verbeteringen, daar tot stand gebracht, zijn reeds meermalen vermeld en ook bekend genoeg, om ze nog eens aan te stippen. Toch blijft ook hier nog genoeg te doen over. De foto zelf laat reeds een leelijk stuk zien en ook 't verkeer is er nog te ge vaarlijk. Maar de verwachtingen daarom trent mogen gunstig zijn. Mettertijd zal ook hier de volle verbetering wel komen. SPOORWEG HAARLEM—ZANDVOORT, Een wetsontwerp is ingediend tot mach tiging voor het aangaan van een overeen komst met de H. IJ. S. M. betreffende den spoorweg van Haarlem naar Zand- voort. Bij de wetten van 6 Mei en 29 Decem ber 1922, aldus de toelichting, is mede werking verleend voor den aankoop van den door H. S. geëxploiteerde spoorwegen Nijmegen—grens en Rotterdamden Haag Scheveningen. Hierbij stond eer vereen voudiging dan bezuiniging voorop. Bij het thans aangeboden voorstel heeft de bezui niging meer beteekenis, daar H. S. van de aandeelen der HaarlemZandvoort Spoor weg-Maatschappij niet meer dan 57 pet Meest gesorteerd Laagst in prijs. A. Zwart, Spekstraat 12, dames-porlemon- naie. M. Milatz, Spaarndammerweg 8, pet. W. Vallenduuk, Watfenmakerslaan 21, rug zak. K. Assendelft, Kruistochtstraat 16, ro zenkrans en schoen. N. Kloes, Scheepma- kersdijk 55, ring. Politiebureau, Smedestraat bruin schoentje. G. Glas, Gen. Joubertstraat 24, dames-handschoen. B. v. Waard, Am- sterd. straat 3, zwarte^hond. Politie, Scho ten, gele hond, (kennel Haerlem). De Vork. v. Loostraat 11, geelwitte hond (kennel Haerlertl). D, Voorendag, Voorhelmplein 12, vulpotlood. tot iederen prijs een einde moet ge maakt worden. Maar hoe moet die zaak behandeld worden. Tusschen spreken en handelen is een hemelsbreed verschil. Voor het oogenblik is niet een enkel punt aanwezig, dat tot de ontdekking van den waren moordenaar kan leiden. De man met den lichten jas, die in Powlettstreet East Melbourne uit het.rijtuig stapte (met voorbedachten rade, zooals het nu schijnt om de verdenking op Fitzgerald te wer pen) is spoorloos verdwenen en nam zijn maatregelen zoo uitstekend, dat met den besten wil geen spoor te -vinden was. Toen hij het rijtuig verliet, was het twee uur, en in een rustige voorstad als East Melbourne, zou niemand buitenshuis zijn, zoodat hij gemakkelijk en ongezien ont snappen kon. Echter bestaat er een kans, om hem eenmaal op te sporen, en wel door de papieren, gestolen uit den zak van den overledene Wat zij behelsen was aan twee personen bekend, en nu weet het één. De eerste twee waren Whyte en de vrouw, beter bekend als „de koningin beiden zijn gestorven. Onze lezers kun nen er geen oogenblik aan twijfelen, dat deze papieren de naaste aanleiding tot den moord waren, daar er uit de zakken van het slachtoffer geen geld ontvreemd was. Ook het feit, dat de papieren gedra gen werden in een zak aan de binnenzijde van het vest, levert het bewijs, dat zij een groote waarde bezaten. „De reden uit welke wij de gevolgtrek king afleiden dat de doode vrouw met het bestaan der papieren bekend was, is deze: naar het schijnt, kwam zij uit Engeland en begaf zich, na eenige dagen in Sidney te hebben getoefd, naar Melbourne. Hoe zij in zulk een vuil en morsig hol kwam als dat, waarin zij stierf, moet vooralsnog een onopgelost raadsel blijven, tenzij men haar in staat van kennelijk onvermogen weer naar de woning van een medelijdend mensch gebracht had, of naar de nederige verblijfplaats van Mr. Rawlins Whyte bezocht haar daar dikwerf, doch scheen geen poging te hebben gedaan, haar een betere verblijfplaats aan te wijzen, onder het voorwendsel, dat zij volgens hel be weren van den dokter zou sterven, indien de koude lucht haar beving. Onze be richtgever hoorde van een der geheime spionnen, dat de doode vrouw gewoon was, Whyte aangaande zekere papieren te spreken; ook had hij bij zekere gele genheid vernomen dat zij tot hem zeide: „zij zullen u fortuin aanbrengen, als gij uw kaarten goed uitspeelt." Dit werd den geheimen spion meegedeeld door Sal Rawlins, aan wier verschijning ter elfder ure Mr. Fitzgerald zijn behoud te danken had. Daaruit kan men afleiden, dat de papieren wat zij ook zijn mochten een groote waarde vertegenwoordigen, en de inhoud daarvan wel geschikt was, om een moordenaar te maken van hem, die zich wederrechtelijk in dezelver bezit zou willen stellen. Het was dus zaak nu Whyte overleden en de moordenaar ontsnapt was op de hoogte te worden gesteld van den levensloop der in de ach terbuurt gestorven vrouw, om de drijfveer en den bedrijver der misdaad te ontdek ken. Wanneer men het spoor volgt van eenige jaren herwaarts, kunnen er om standigheden aan het licht konlen. die den sluier, waarin dit proces gehuld is, kun nen oplichten, en indien men eenmaal ontdekt heeft, wat deze papieren behel sen, kunnen we veilig aannemen, dat ook de,ware moordenaar weldra ontdekt zal zijn. Ziedaar de eenige kans, om licht in de duisleris te brengen; mocht onze hoop worden teleurgesteld, dan vreezen wij, dat „het geheim van het huurrijtuig" zal gebracht worden op de rol van die mis daden, waarin de justitie nimmer klaar heid heeft kunnen brengen, en de moordenaar van Whyte zal tot eenige straf, de wroeging van zijn eigén geweten hebben, HOOFDSTUK IV. Het was een heete Decemberdag, zooals zij in de tropische gewesten ver van zeld zaam zijn. De zon, statig prijkende aan den onbewolkten gezichtseinder, wierp haar stralen op het aardrijk en bracht den ster veling in herinnering, dat het zomerseizoen van dit jaar nog lang niet lot het verleden behoorde. Zulk een beschrijving van zonnige Decem bermaanden moet een vreemden weerklank vinden in dc ooren van Hollanders. Maar in Australië is alles omgekeerd. In dit werelddeel zijn zwarte zwanen aan de orde van den dag, en de ontdekkingen van kapitein Cook hebben de bewering, dat een zwaan evenals de Phoenix een fabelachtige vogel is, volkomen te niet gedaan. In de hier steen en drijven steenen, welke de bewon- zeer talrijke ijzerbosschen teelt het puim- dering van den toeschouwer moeten opwek ken als een wonderlijke gril van moeder natuur. Thuis gekomen brengt de Edinbur- ger mail den onversaagden reiziger naar een koud klimaat met sneeuwachtige bergen en winterachtige rukwinden; maar hier wordt het steeds heeter, naarmate men verder hei noordén ingaat, tot dat het in Queensland zijn toppunt heeft bereikt; daar te lande toch heerscht zülk een ondragelijke hitte, dat zeker ietwat zenuwachtige reiziger geen meer gepaste benaming wist te bezigen dan „een hel voor liefhebbers". In gedachten verdiept, zat Madge onder de groote veranda, uitgeput door de felle hitte, en zij staarde naar de onmetelijke door de zon opgedroogde vlakte. Een soort don kere nevel was opgestegen, welke zijn ont staan had te danken aan de buitengewone hitte; de schitterende sluier, waarin zij ge huld waren, verleenden de ver-afgelegen heuvels een luchtig en ijl aanzien. (Wordt vervolgd.) men) worden verminderd met 44.000. en gebracht op 516.000.en de post volgn. 661 (onvoorziene uitgaven) ver hoogd met 796.06 en gebracht op 76.419.50. „MADAME BUTTERFLY." Italiaansche Opera, Stadsschouwburg. We togen met 'n ietwat plechtig gevoel naar onzen kunsttempel: Puccini is Zaterdag gestorven (zijn portret vindt men in ons e.v. Zondagsblad), nu ging „Butterfly," en wij dachten aan 'n droeve hulde. Maar dat was Zondag in Amsterdam gebeurd, en er meet 'n grens zijn Aanstonds dus bracht de ouverture ons in in de zoete, maar wel rijke romantische sfeer van dit populaire Japansche drama, met Fransch-Engelsche titel en Italiaansche mu ziek en 'n paar Amerikaansche rollen. Wat de Italiaansche operakunst maar ge ven kan, dat geeft Butterfly Men moet zich over 'n paar muzikale meeningen heenzetten, dan geniet men van zoo'n opvoering wezen lijk veel, ook al is men geen dupe van de costumes, van het sentiment en het liefde- pathos. Dan blijkt Puccini in zijn genre een een concert worden gegeven door het Bloe- mendaalsch Gemengd Koor, Directeur Nico Hoogerwerf. Op dit concert wordt welwil lende medewerking v%rleend door mej. Joh. Reeser, alt, mevr. S. RozelaanFranken, viool en mej. Ré Levie aan den vleugel. Het programma vermeldt o.m. liederen van Beethoven, Brahms, Haydn, Handel, Strauss, Zweers, enz. J. v. Ravenswaay, Baljuwslaan 1, arm bandhorloge. O. v. Marsbergen, Berckhey- destr. 12, bril in étui. A. Regelink, H. v. Alphenstr. 16, bal. W. Redeker, Bakenes- sergr. 17, rijwielbelastingplaatje. P. Nix, Spaarnwouderstr. 27, kinderwagenband. G. v. Gasteren, Jan Steenstraat 34, bruin-lede ren ceintuur. J. Hendriks, Nagtzaamstraat 5, brons-lederen ceintuur. W. v. d. Kamp, Slaperdijk 68, geel-lederen ceintuur. M. Kouwen, Garenkokerskade 9, bruin-lederen ceintuur. Kammeijer, Teslastraat 15, duif. J. Valk, T. v. Berkhoutstraat 32, diabolo. G. Weijers, Olieslagerslaan 18, rolletje geld. M. Sluiter, Kleverlaan 135, grijs-witte poes, (kennel Haerlem). J. Kolderie, Hoogewoerd- straat 38, grijs-witte poes, (kennel Haerlem) J. v. Maarsen, Vrouwehekstraat 28, lorgnet. P. Lijding, le Z. Polderstraat 51, lapje zijde. breedere rijweg verkregen werd. De stoom tramrails zal worden weggebroken en een nieuw, flink pad worden aangelegd. Boven dien zal, waarschijnliik in het voorjaar van het volgend jaar, in deze buurt een gedeelte van den weg bij wijze van proef geasphal- teerd worden. Men ziet, dc „aken worden goed ter hand genomen. Wel is het lang wachten geweest, maar nu zal alles dan ook flink aangepakt worden. Maar met dit alles is men er nog niet. Ook de Schoterweg nabij de algemeene begraaf plaats moet duchtig onder handen genomen worden. Als de hieromtrent bestaande plan nen eenmaal haar beslag gekregen hebben, zal de kerkhofsloot gedempt worden. Qe ge vaarlijke walkant met de vele kuilen zal dan natuurlijk ook geheel in orde worden ge bracht en onze foto laat goed zien, wat een breede, mooie weg de Schoterweg op dat gedeelte dan zal worden. Dc kerkhofsloot- eendjes moeten dan ook verdwijnen, maar we gelooven, dat het aardige gezicht op die soms talrijke eendjes gaarne prijs gegeven zal worden tot het verkrijgen van een prachti- gen verkeersweg, welke na de demping der kerkhofsloot zal worden verkregen. Ook het huisje van den opzichter der algemeene be graafplaats, dat we eveneens reproduceeren, zal dan van zijn tegenwoordige plaats moe- ter; verdwijnen, daar het anders buiten de rooilijn zou steken. De foto met den „door nen en een leeren band om het middel onder hun vest, waarvan de linkerzak op een zonderlinge manier uitpuilde. Ik kon mij maar nieteen zekere gedachte uit het hoofd bannen, en ondanks me zeiven legde ik tusschen zeker feiten waarvan ik hier getuige ben, en andere feiten welke ik zelf heb medegemaakt het vorige jaar in Rus land, een verband dat te denken geeft. K. SMIT. Reeds sinds eenigen tijd is men bezig met de verbetering van den Schoterweg. Noodig was het alleszins en nog zal men er voor loopig niet mee klaar zijn. Vele malen heb ben we op die verbeteringen aangedrongen en we mogen wel de eer voor ons opeischen, het eerst hiermee aangevangen te hebben. Ten slotte is men er mee begonnen en zal dit werk ook hopelijk nog niet eindigen. De

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 17