!<3Sf|IEUW, KUNST EN KENNIS. DRDE EN ARBEID HANDEL EN NIJVERHEID. Giacomo Puccini f. Het zeventiende Esperanto- congres. Naar het binnenland van West- Borneo.' Dr. A. W. Bronsveld f. Pensionneering Spoorweg personeel. De vergeten zwerver. Onder den trein. Ernstige val. Vermist. Bedriegélijke bankbreuk? Diefstal van banknoteo. Oplichting of valschheid in geschrifte. Huiselijk drama. Hotel met 10.000 kamers. De inter geallieerde financieele conferentie. De bijeenkomst van het nieuwe Britsche parlement. De verwachte Britsche Troonrede. De handelsovereenkomst tus schen Duitschland en Engeland. Het zoogenaamde memorandum van Herriot. Politieke vechtpartijen. Een communistische opstand, in Estland. De aanslag op Mgr. Seipel. Engeland en Egypte. Verkiezingen in Neder- Oostenrijk. Een brutale overval. Belgrado en Moskou. Een tornado te Nice. UIT ONZE OOST. Zware regens in Kedoe. MARKTNIEUWS. Visscherij. DE NEDERLANDSCHE HANDEL. MAATSCHAPPIJ. Permanente tegenspraak van onjuiste berichten. In het „VoV' van Maandagavond komt een bericht voor omtrent een aanstaand aftreden van den heer Van Aalst als Directeur van de Nederlandsche Handelmaatschappij, betref fende de financieele positie der Bank en in- zake een conflict met de Nederlandsche Bank. Het Persbureau Vaz Dias is in staat, na in bevoegde kringen informaties omtrent dat be richt te hebben ingewonnen, het volgende mede te deelen: Van een aftreden van den heer Dr. C. J. K. van Aalst als directeur der N. H, M. is geen sprake; aan geen der leden van de di rectie der N. H. M. is dienaangaande iets bekend. De mededeeling in hetzelfde bericht, dat de heer Van Aalst dit besluit genomen moet hebben „na ingrijpen van commissarissen-; wien gebleken zou zijn, dat de verliezen, door de bankinstellingen geleden, na de af schrijvingen in vorige jaren, niet minder dan 58 millioen zouden bedragen" acht men in- deze kringei» pure fantasie. Vroeger zijn bedragen gereserveerd voor mogelijke z.g. ongevallen en nog kort geleden is een opsomming gegeven van de getroffen voorzieningen. Het geschrijf omtrent verliezen tot oen be drag van 58 millioen noemt men dan ook absoluut onwaar. Dan wordt in het bedoelde bericht ver meld, „dat de financieele positie der Bank mede ongunstig geworden moet zijn door den bouw der kostbare nieuwe bankgebouwen m Amsterdam en Den Haag. waaraan meer dan 16 millioen besteed werd." Hoe onjuist deze mededeeling is aldus verklaarde men ons uit dezelfde bevcegdc bron moge blijken uit de laatste balans, waarop alle vaste goederen der N. H. M., dus de nieuwe gebouwen in Amsterdam en Den Haag, alsmede alle op de Heerengracht ie Amsterdam in gebruik zijnde huizen, be nevens alle gebouwen en pakhuizen, zoowel hier te lande als in Indië, zijn opgebracht voor 10 a 11 millioen. En daar tegenovei komt een post voor op deze balans van 5 millioen (het bezit van het bouwfonds). Ten slotte is van dezelfde zijde, van welke bovenstaande inlichtingen zijn verstrekt, te genover de mededeeling, dat het aftreden van den van den heer Van Aalst verhaast moet zijn door een conflict met den heer Tet rode van de Nederlandsche Bank, die gewei gerd heeft herdisconto te geven," met na druk verklaard, dat de verhouding lusschen de Nederlandsche Bank en de N.H.M. alltr- vriendschappelijkst is. Van officieele zijde verneemt het Persbu reau Va* Dias bovendien, dat er van een conflict tusschen de N. H. M. en de Neb. Bank absoluut geen sprake is. Ter geruststel ling is ten overvloede aan V. D. verzekerd, dat er zoogenaamd „geen vuiltje aan de lucht is." gedeeld, dat de organisaties van meening zijn, dat de destijds in uitzicht gestelde pensioen-verbetering ongewijzigd diende te worden ingevoerd. De directie meende evenwel, dat pogingen daartoe wel zou den afstuiten op de door de regeering ge- ëischte wijzigingen. Overeengekomen werd, dat de organisaties hun bezwaren tegen die door de regeering geëischte wijzigingen schriftelijk aan de directie zullen kenbaar maken om vervolgens daarover een confe rentie met de directie te houden, die even wel in de houding der organisaties geen wijziging zal brengen, namelijk het ingeno men standpunt, dat alle verslechteringen worden afgewezen, daar reeds een over eenkomst ten deze met de directie der Nederlandsche Spoorwegen was aangegaan. Maandag hadden onder overgroote be langstelling te Brussel de begrafenisplech- tigheden plaats van den overleden com- ponist. O.m. waren teger.w.oordig leden van het corps diplomatique, vertegenwoordigers des konings. de ministers van kunst en van buitenlandsche zaken en talrijke kunste naars. Het stoffelijk overschot is in den avond naar het station gebracht om naar Italië te worden vervoerd. Bij de begrafenis waren aan den lijk wagen o.a. kransen bevestigd van den ko ning van Italië, van het Belgisch konings paar en van Mussolini. De verschillende kunstvereenigingen en van de .Italiaansche kolonie in de Belgische hoofdstad hadden zooveel kransen gezonden, dat er drie volgkoetsen achter den lijkwagen met kran sen moesten beladen worden i De O. L. Vrouwe Kerk, waar de rouw dienst werd gehouden, was geheel met vrienden en bewonderaars van den kun stenaar gevuld. 1 Ook verschillende diplomaten waren aanwezig. De absoute werd verricht door den pauselijken nuntius te Brussel, mgr. Mi- cara. Na den lijkdienst werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het Noorder station, vanwaar het met den trein van zes uur per specialen wagon naar Italië werd vervoerd, om begraven te worden te Lucca, de geboorteplaats van Puccirii. I Het ITe Esperanto-congres zal in Augus tus a.s. te Genève worden gehouden. f Het Alg. Ind. Dagbl. meldt dato 28 Oc tober: Heden vertrekt professor dr. H. Winkler, hoogleeraar aan de universiteit te Hamburg, per s.s. Bintoehan ran de Koninklijke Pa- ketvaart-Maatschappij van Tandjong Priok met bestemming naar Pontianak om van daaruit een botanischen exploratietocht te gaan ondernemen naar het nog niet door zochte gedeelte van het binnenland van West-Borneo (Schwanergebergte). Ten gerieve van genoemden geleerde, zal de hortulanus van 's lands Plantentuin, de heer Dakkus, den tocht medemaken, waar voor professor Winkler als tegenprestatie het eerste exemplaar van elke plant voor het Herbarium te Buitenzorg en het vierde voor dat te Leiden zal afstaan. De heer Dakkus zal op dezen tocht ook levend materiaal verzamelen voor 's lands Plantentuin. Deze gelegenheid wordt mede benut om ook op zoölogisch gebied iets bijeen te brengen, ter aanvulling van hetgeen in het Zoölogisch Museum te .Buitenzorg van Bor neo aanwezig is. Voor dit doel zal aan de expeditie nog worden toegevoegd de assistent-conserva tor van het Zoölogisch Museum, de heer Blanchemanche. Aangezien de streek, waar professor Winkler heengaat, nog nagenoeg onbekend is, koestert men de verwachting, dat waar devol materiaal zal worden verkregen. Deze onderzoekingstocht zal ongeveer vier maanden duren. De in den ouderdom van 85 jaren te Utrecht overleden predikant Dr. A. W. Bronsveld was een bekende figuur in de predikanten-wereld, maar nog meer bekend als redacteur van de fel anti-katholieke „Stemmen voor waarheid en vrede". Als politicus brak hij eerst met dr. Kuy- per, later met de christelijk-historischen, en stond ten slotte onder de geloovige protestanten tamelijk alleen in het inzicht, dat „Rome' het grootste gevaar voor Ne derland was. Maandagmorgen hebben vertegenwoor digers der personeel-organisaties een on derhoud gehad met de directie der Ne derlandsche Spoorwegen en daarin mede- De agent W. Huisman, die in de zaak van den vergeten zwerver te Baarn vrijgesproken is, heeft, meldt het Volk, zich tot den Raad gewend met het verzoek, hem de kosten van rechtsgeleerden bijstand, ten bedrage van f 600 te vergoeden. Hij beroept er zich op, dat in het vrijsprekend vonnis o.m. gezegd wordt, dat wellicht de schuld in nog anderen mate is te wijten aan een of meer anderen dan aan hem. Dezen zijn nu door den burge meester disciplinair gestraft. Hij is echter door de schorsing en door de vervolging1 het zwaarst getroffen en meent daarom aan spraak op deze vergoeciig te mogen maken. Te Dinxperlo is door den binnenkomenden trein het 5-jarig zoontje "van den arbeider A. Elburg, dat zich spelendejop de rails bevond, door de locomotief gegrepen en gedood. De 47-jarige landbouwer Leusman te Enterbroek viel van zijn rijwiel, doordat een aan het stuur hangend busje tusschen zijn knie en het stuur geraakte. Hij kwam terecht op een afgeslagen hegstomp, die hem in ihet rechteroog trof. Het oog hing nog aan een spier bevestigd op zijn wang. In het zieken huis te Deventer is het oog verwijderd. Sedert 23 November wordt uit zijn woning aan de Maaskade te Rotterdam vermist de ingenieur Clemens Friedhofen, die aan de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij ver bonden is. Hij is des morgens weggegaan, zeggende zich naar Arnhem of Nijmegen te begeven voor een uitstapje en 's avonds thuis te zullen komen. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. De vermiste is 1.70 lang, heeft een slank postuur, ovaal gelaat, zwart haar en wenkbrauwen eq is ge kleed in donkergrijs costuum en overjas. Op last van de justitie heeft de politie van het bureau Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam een - 36-jarigen fabrikant in hechtenis genomen, die verdacht wordt be- driegelijke bankbreuk te hebben gepleegd. Hou zou, U:n dagen voor zijn faillissement werd uitgesproken een kleine inboedel ter waarde van ongeveer f 800 verkocht hebben. De landbouwer B. uit Loencu op de Velu- we, die eenigen tijd geleden on de markt te Apeldoorn een koe had verkocht, was met de daarvoor ontvangen contanten, zorg vuldig in zijn tabaksdoos opgeborgen, huis waarts'gekeerd, waar het geld in een kast werd gedeponeerd, waarvan de sleutel er bovenop, onder een vaas haar plaats had. Nu zes weken geleden, toen het boertje zijn geld eens nakeek, miste hij twee bank- bileten, ieder van f 25, en geen der huisge- rdaten kon over de verdwijning daarvan eenig licht verschaffen. Toen B. na verloop van een paar weken la ter tot de ontdekking kwam dat weder een tweetal bankbiletten van f 25 denzelfden dag waren opgegaan, ook zonder eenig spool- :ch- ter te laten, achtte hij het nuttig, de nummers van de resteerende bankbiljetten op te schrij ven. Dit geschiedde den 16den dezer. Een week daarna was het vijfde bankbiljet, maar het eerste waarvan het nummer was genoteerd, ook gevlogen. Bij de politie in Loenen werd hiervan aangifte gedaan en deze ging bij de verschillende winkeliers rond en vroeg in zage van het bij hen aanwezige bankpapier, met als gevolg, dat het gezochte bankbiljet bij een dezer werd gevonden, die het van een buurjuffrouw van B. in ontvangst had ge nomen. te# De politie te Loenen maakte tegen deze buurjuffrouw proces-verbaal op. af Men meldt uit Enschede aan de ,,Msb." Door de politie is aangehouden de 20-ja- rige slager J. G. A. S., juist toen hij voor nemens was op de Twentsche Bank op een kwitantie van den landbouwer F. te Lonne- ker een bedrag van f 24.000 te innen. S. is als verdacht van Valschheid in geschrifte naar Almelo overgebracht. De landbouwer F. die niet geheel normaal i doch van wien onder gewone omstandig- ueden zeer moeilijk geld is los te krijgen, stond steeds met den gearresteerde in nauwe relatie en werd door diens toedoen nog kort geleden tengevolge van een koeienhandel, voor eenige duizenden guldens bij den neus genomen. Het bedrag van f 24.000 zou de landbou wer aan S. schuldig zijn, als afkoopsom voor het niet doorgaan van den verkoop zijner boerderij voor f 100.000 aan den gearresteer de. Het was de politie bekend, dat S., die van de affaire geen geheim maakte reeds ge durende eenigen tijd met de kwitantie in d n zak liep. In verband daarmede had zij de noodige maatregelen getroffen.» De caféhouder C. U., wonende Stieltjes straat te Rotterdam, leefde sedert eenigen tijd met zijn huishoudster, de 46-jarige A. G., in onmin. Zondagavond was er weder twist ontstaan. De man heeft zich daarbij zeer overspannen. Tegen middernacht heeft hij een bijl geno men en daarmede de huishoudster, die reeds in bed lag en sliep, een klap op het hoofd ge geven. Hierbij brak de steel af, zoodat de bijl uit 's mans handen vloog. N. snelde hier op naar den bierkelder. Daar beroofde hij zich door verhanging van het leven. De huis houdster, die verwondingen aan het achte - hoofd en de linkerhand had bekomen, wer door dr. Post ter plaatse verbonden. Dr. Post constateerde den dood van den café houder. Te Londen zal een hotel gebouwd wor den, dat 10.000 kamers zal tellen. Voor den bouw zal men twee jaren noodig hebben, terwijl de kosten ongeveer 9 millioen zullen bedragen. Elke kamer van het hotel zal met warm en koud water voorzien zijn, benevens met centrale verwarming, een telefoon, tocht vrije deuren en ramen en geluid-dempende vloeren. PARIJS, 1 Dec. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de conferentie van de mi nisters van financiën is uitgesteld tot be gin Januari, teneinde Engeland in de gele genheid te steilen met de Vereenigde Sta ten te onderhandelen over de verdeeling tusschen de geallieerden van de gelden, die het actief uitmaken van de bezetting van het Ruhrgebied en de eerste annuï teiten ,van Duitschland als schadevergoe ding ter uilvoering van, het plan-Dawes. LONDEN, 1 Dec. Het nieuwe parlement komt morgen voor den eersten keer bijeen. Het eerste waarmede het Lagerhuis zich zal bezighouden is de verkiezing van den speaker. De herverkiezing van den heer Whitley als zoodanig is een uitgemaakte zaak. Woensdag en Donderdag zal den parlementsleider den eed worden afgenomen De ceremonieele opening van het parle ment heeft Dinsdag 9 December plaats. De liberale Lagerhuisfractie komt mor gen bijeen tot het verkiezen van een lei der in de plaats van Asquith, die zooals men weet niet als lid van het Lagerhuis werd herkozen. Verwacht wordt, dat Lloyd George als leider zal worden aangewezen, ofschoon een aantal leden der partij, on der leiding van kapitein Wedgwood Benn (die reeds in een ingezonden stuk zijn houding heeft bekend gemaakt) zich daar tegen zal verzetten. Dc fractie der Labour Party komt komt Woensdag bijeen tot het herkiezen van Ramsay MacDonald als haar leider. LONDEN, 1 Dec. Het kabinet is thans met de vaststelling van den inhoud der troon rede zoover gevorderd, dat reeds betreffende de tien volgende punten het program kon worden geformuleerd. Ie. De Engelsch-Egyptische kwestie, 2e. De veranderde houding tegenover Moskou. 3e. De samenwerking met dedominiofls, de wederinvoering eener politiek van Rijks voorkeurrechten en de ontwikkeling van de bronnen van Rijkswelvaart. 4e, Verdere toepassing der principes, overeenkomstig de „safeguarding of indu stries", in het bijzonder door het toekennen van premies. 5e. Verscherping der bepalingen tegen zekere ongewenschte vreemdelingen, een taak, die den nieuwen minister van bin- nenlandsche zaken, sir Jóynson Hicks, zeer ter harte gaat. 6e. Aanmoediging van den landbouw en verbetering der levensvoorwaarden van de plattelandsbevolking. 7e. De aankondiging van een wetsontwerp dat gebaseerd zal zijn op het rapport der commissie tot onderzoek naar de duurte der levensmiddelen. 8e. De inVoering van een stelsel van ver plichte sociale verzekeringen, waaromtrent reeds uitvoerige bijzonderheden werden medegedeeld. 9c. Eischen tot verhoogde spaarzaamheid bij de verschillende bestuurslichamen, ter voorbereiding van een democratisch budget door minister Churchill 10e. Het sluiten van een handelsverdrag met Duitschland, waardoor de handel met Duitschland wordt bevorderd, op een wijze die beide partijen kan bevredigen. Uit een en ander blijkt, dat Baldwin er op rekent langen tijd aan de regeering te blijven, hetgeen met het oog op de betrek kelijk zwakke oppositie waarschijnlijk is. LONDEN, 1 Dec. De handelsovereenkomst tusschen Engeland en Duitschland is geslo ten, uitgezonderd ten aanzien van één punt. De overeenkomst zal deze week formeel ge- teekend worden. Er bestaat nog altijd ver schil van meening betreffende de heffing van 26 pet. van uit Duitschland geïmporteerde goederen. BERLIJN, 1 Dec. Wij hebben reeds ijjel- ding gemaakt van het zoogenaamde memo randum van Herriot aan de regeeringen van de Entente-landen, waarin de Fransche mi nister-president heette aan te dringen op een reorganisatie van de Duitsche rijksweer. De veronderstelling van het „Berliner Tageblatt, dat men hier met een falsificatie te doen had, bestemd als agitatiemiddel in de verkiezings campagne dienst te doen, blijkt maar al te juist te zijn geweest. Gisteren publiceerde de „Welt am Montag" een telegram van Her riot aan de Fransche „Ligue du Droit 'de l'Homme," waarin het memorandum „een plompe falsificatie" wordt genoemd. De „Germania" weet mede te deelen, dat men de vervalschers reeds op het spoor is en het „Berliner Tageblatt" voegt er aan toe, dat zij niet, naar men aanvankelijk aannam, in rechtsche maar integendeel in communis tische kringen gezocht moeten worden. Het document zou in een der Berlijnsche com munistische werkplaatsen voor vervalschin- gen vervaardigd zijn, misschien wel (maat dit heeft men niet met zekerheid kunnen vaststellen) in opdracht van Moskou. In dit verband verdient het vermelding, dat het document volgens de „Vorwarts" reeds ge- ruimen tijd geleden in het Russisch op ver schillende Berlijnsche dagbladredacties ge circuleerd heeft. Men had destijds onmiddel lijk begrepen, dat het een falsificatie was. Alle democratische bladen zijn het er over eens, dat de rechtsche pers daarvan ook thans nog overtuigd is, maar met gretigheid de gelegenheid heeft aangegrepen om haar lezers weer eens tegen Frankrijk en de demo cratie in het harnas te kunnen jagen. Van officieele Duitsche zijde wordt nog medegedeeld, dat men in de Wilhelmstrasse van een dergelijk memorandum niets weet en dat het vrijwel uitgesloten lijkt, dat er van Fransche officieele zijde zulke eischen gesteld zouden worden, omdat zij stuk vooi stuk indruischen tegen de militaire bepalin gen van het verdrag van Versailles. STUFGART, 1 Dec. In een sociaal-de mocratische verkiezingsvergadering bij Stutt gart kwam het tot een vinnig handgemeen tusschen volgelingen van de Reichsbanner en communisten. Verscheidene vergadering bezoekers werden door de communisten le vensgevaarlijk gewond. De politie nam ver scheidene personen in arrest. STETTIN, 1 Dec. In een plaats in Pom- meren ontstonden na afloop van een D.-nal, vergadering botsingen tusschen communisten van D.-Völkischen, waarbij een 19-jarig ar beider beiden oogen-verloor. BERLIJN, 1 Dec. In een plaatsje in Silezië werden bij een botsing tusschen leden van de Reichsbanner en van de Bis- marekbund zeven dezer laatsten ernstig ge kwetst. REVAL, 1 Dec. Vandaag om half zes deden gewapende communisten een aanval op eenige regeerings- en militaire gebouwen. De aanval werd onmiddellijk gestuit. De orde werd hersteld. In dc andere steden en op het platteland werd de orde niet ver stoord. REVAL, 1 Dec. Bewapende bolsjewieken bezetten hedenmorgen het hoofdstation en deden een poging om zich van de officieele gebouwen, het telegraafkantoor, enz. mees ter te maken. Vele politieagenten werden gedood. Er ontstonden hevige gevechten, waarbij van handgranaten en machinegewe ren gebruik werd gemaakt. In den loop van den ochtend werd het hoofdstation door troepen ontzet. Het kasteel werd omsin geld. De minister van verkeer werd op weg naar het station vermoord. Het aantal dooden en gewonden is overigens groot. De staat van beleg werd afgekondigd. De Est- landsche generaal Laidoner heeft onbeperkte volmacht. Volgens latere berichten is de orde her steld. De verliezen der communisten zijn ge weldig groot, doch nog niet nauwkeurig vastgesteld. Op zestig communisten werd het standrecht toegepast. WEENEN, 1 Dec. Jaworek is veroor deeld tot 3/4 jaar gevangenisstraf, KAIRt), 1 Dec. Generaal Allenby, de Engelsche hooge commissaris, gaf last tot evacuatie van de douanekantoren tc Alexan- drië, dat de Britten hadden bezet, teneinde aan het door hen gestelde ultimatum kracht bij te zetten, LQNDEN, 1 Dec. De Egyptische regee ring heeft haar besluit om de douanekanto ren te Alexandria weer te ontruimen geno men na een groot aantal conferenties met lord Allenby te hebben gehouden. Hoe sterk de oppositie ook in het nieuwe kabinet was, kan blijken uit het feit, dat wederom twee ministers, de minister van onderwijs, Kas- jaba bey, en de minister van openbare wer ken, Osman Moharren bey, zijn afgetreden, hoewel ook het aftreden van den minister van verkeer nog heden werd verwacht. Aly bey Maher, die vroeger lid was van de Wafd, doch zich later geheel uit de po litiek terugtrok, is benoemd tot onder- secrtaris voor onderwijs Na een studenten-meeting, waarin beslo ten werd de staking voort te zetten, heeft zich een deputatie der medische studenten naar het Mena House Hotel, op zeven mijlen van Kairo, aan den voet der groote pyra- mides, begeven, waarheen Zagloel pasja zich heeft teruggetrokken. Deze deputatie ver klaarde niet te kunnen instemmen met de houding van den oud-premier Zagloel pasja raadde den studenten aan naar de college zalen terug te keeren. met het gevolg, dat gisteren alle medische studenten weer aan het werk zijn gegaan. Men verwacht dat de studenten-staking vandaag geheel geëin digd zal zijn. LONDEN, 1 Dec. De Egyptische rech terlijke autoriteiten hebben de argumenten aangehoord, aangevoerd met betrekking tot de- arrestatie' van de drie Egyptische afge vaardigden, die door de Britten aan de Egyptische regeering werden overgegeven. Een protest werd ingebracht door een depu tatie van rechtsgeleerden, onder leiding staande van Pasja Naha den secretaris van de politieke organisatie van de Wafd. Be toogd werd, dat de sluiting van het Egypti sch parlement de continuiteit van de zitting, gedurende welke de parlementaire immuni teit der afgevaardigden loopt, niet onder brak. Anderzijds werd in hec midden ge bracht, dat de beschuldigingen van crimi- neele activiteit door de gearresteerden voortduurden, die daarom in flagrante de licto waren, waartegen het parlementaire privilege geen verdediging oplevert. Nadat beide zijden waren gehoord, sprak de bevoegde rechter vanmorgen wettig uit, n.l. dat de arrestaties volkomen wettig wa ren, in verband waarmede hij de preven tieve hechtenis verlengde. WEENEN, 1 Dec, Gisteren zijn in Bene den-Oostenrijk verkiezingen gehouden, waar van de uitslag kan worden beschouwd als een aanwijzing voor de algemeene verkie zingen. De soc.-dem. gingen op het platte land vooruit, in verschillende industriedis tricten achteruit, zoodat de toestand niet aanzienlijk is gewijzigd. Yan de 19.000 man daten verkregen de burgerlijke partijen er meer dan 15.500, de soc.-dem. 3431, de communisten slechts 20. De overwegende meerderheid der bevolking heeft zich daar mee vóór de saneeringspolitiek uitgespro ken. SIEGEN, 1 Dec. Hedenmiddag omstreeks 6 uur werd op de villa van den directeur der kalksteengroeve Haiger bij Siegen een aanval gedaan. Een bende van 20 a 25 per sonen bestormde de villa. Zif doodden de vrouw van den directeur, zijn schoonmoe der. een bezoekster, drie kantoorbedienden, een tuinman en een arbeider. De directeur zelf werd zwaar gekwetst, zoodat men wan hoopt aan zijn herstel. Ten slotte werd de villa in brand gestoken. De lijken heeft men later verkoold teruggevonden. Van de da ders geen spoor. Men veronderstelt, dat zij het hadden gemunt op een groote som gelds voor het uitbetalen der loonen. WEENEN, 1 Dec De „N. Fr, Presse" meldt uit Belgrado, dat men daar in het bezit is gekomen van belangrijke documen ten, waaruit blijkt, dat de partij van Raditsj met ondersteuning van Sovjet-Rusland te gen het eindé van Januari in Zuid-Slavië een algemeene revolutie voorbereidde. Uit de documenten blijkt, dat men te Moskou de ineenstorting van 't tegenwoordige Zuid- Slavië verwacht. De regeering zal alle per sonen, die aan de samenzwering hebben deelgenomen, voor de rechtbank dagen. NICE, 1 Dec. Hedenmiddag vier uur werd een gedeelte der stad van een kilometer in het vierkant geteisterd door een tornado, die 20 seconden duurde. Er werden om streeks 60 personen licht gewond, boomen ontworteld, rijtuigen omvergeworpen en tal- looze ruiten verbrijzeld Men schreef eind October uit Magelang aan de „Loc.": De Westmoesson heeft lang op zich la ten wachten, maar heeft na een korte ken tering krachtig ingezet. Vooral in het voor malig Bagelen heeft de natte tijd zich dui delijk kenbaar gemaakt. De regen viel daar zoo overvloedig, dat de regenmeters op vele plaatsen ontoereikend waren. In enkele uren viel hier en daar meer dan 240 m.M. regen, bijna het derde ge deelte van den geregelden jaarlijkschen regenval in Holland. Valt daar binnen één etmaal 38 m.M., dan staan de kranten er vol van! Hier wordt zpo'n regenbui van ongeveer 200 m.M. als een geheel gewoon verschijn sel beschouwd. De gevolgen zijn dan ook niet uitgeble ven. Uitgestrekte velden zijn onder water geloopen. Waar groote afvoeren naar zee zijn, was de bandjir slechts van korten duur, maar de streek daartusschen heeft veel overlast gehad. Langzaam aan zakt het water van sawah op sawah naar zee af. De binnenwegen hebben ook veel scha de geleden en overal is men weer doende deze te herstellen. Gedurende de zware regen? heeft men in menige kampong bange uren doorgebracht. Het water heeft op verscheidene plaatsen meer dan 1 Meter hoog gestaan en de be woners hebben den nacht staande in het water doorgebracht. Bij herhaling werd het alarmsignaal geslagen, zoo voor een der woningen gevaar dreigde en toog men er dan in 't donker op uit om een zwaarder beproefd lotgenoot te helpen. De schade aan de gewassen is zeer klein gebleken. Gelukkig trad daarna een periode van betrekkelijke droogte in, waarbij de gele den schade hersteld kon worden. Als de Westmoesson zich op dergelijke heftige wijze voortzet kan men nog met menige onaangename verrassing kennis maken. BODEGRAVEN, 2 December 1924. Kaas. Aangevoerd 233 p.; 8711 st. Eerste kwali teit 7073, tweede kwaliteit 6568; Rijksmerk 6067. Handel matig. ROTTERDAM, 2 December 1924. Veemarkt. Vette koeien, le kw, 63, 2e kw. 52, 3e kw. 38; Vette Ossen, le kw. 60, 2e kw. 50, 3e .kw. 38; Vete Stieren, le kw. 52, 2e kw;. 46, 3e kw. 40; Vette kalveren, le kw. 100, 2e kw. 85, 3e kw. 70 cent, alles per K.G. Nuchtere kalveren 22.16; Nuchtere kalveren (voor de fokkerij) 25.25, Biggen, 147; Paarden 380160; Kalfkoeien 500420; Melkkoeien 480 340; Vaarzen 290180; Pinken 185 110; Graskalveren 135155. Vette Runderen, flinke aanvoer, handel matig. Vette Kalveren, "beperkte aanvoer, handel redelijk, purper iets hooger. Graskal veren, korte aanvoer, flauwe handel. Nuch tere kalveren, flinke aanvoer, handel vlug. Stieren, kleine aanvoer, geringe vraag. Fok- en Melkvee, ruim aangevoerd. Trage handel. Paarden, vrij goed aangevoerd, han del redelijk. Biggen, flinke aanvoer, slechte plaatsing. Mager vee, voldoende aanvoer, handel stil. Slachtpaarden iets lager in prijs. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 1 Dec. Spruiten 1524 ct.; uien 68 ct.; appelen Present v Engeland 2026 ct.; wit lof 1422 ct. per Kg.; bloemkool 1418 ct.; gele kool 58 ct.; roode kool 37 ct.; groene kool 47 ct.; witte kool 34 ct. per stuk; wortelen 1520 ct. per bos; idem 3 ct. per Kg.; prei 1218 ct.; selderie 68 ct.; pieterselie 34 ct. per bos; knolselderie 37 ct. per stuk; aardappelen 710 ct. per Kg.; spinazie 1.501.90; andijvie 1.25 1.95; boerenkool 50—75 ct. per kist. OUDEWATER, 1 Dec. Kaasmarkt. Aan voer 87 wagens, "inhoudende 3915 stuks, we gende 19575 Kg. Prijs le soort 6467, 2e soort 6266, rijksmerk 6670. Han del traaö, AMSTERDAM, 1 Dec. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw sche bonte f 5.906, id, blauwe f 5.50.560, id. eigenheimers f 5.505.75, id. roode star f .50, id blawe eigenheimers f 5.105.30, Geldersche roode f 4.404.50, id. bravo's f 5.60, Friesche borgers f 5.505.75, id. blau we borgers f 5.305.40, Zeeuwsche eigen heimer poters f 4.755, id. blauw poters f 3.20, id. bonte poters f 3.20 id. bravo po ters f 4.604.80, Kohi-Nor f 5.255.40, Drentsche eigenheimers f 3.253.80, id. roode star f 3.253,50, alles per h.l. AMSTERDAM, 1 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 433 vette koeien, prijzen le qual. 120 a 130 c., 2e qual. 104 a 120 c., 3e qual. 84 a 104 c. per kg. melk- en kalf- koeien f 350 a 550 per st., 39 vette kalveren, le qual. f 1.04 al. 10, 2e qual. f 0.96 a 1.04 per kg. 44 nuchtere kalveren f 15 a 24 178 schapen f 45 a 54 per st. 557 varkens, Holl. le qual. f 0.96 a 0.98, id. 2e qual, f 0.94 a 0.96 Overz. en Geld. le qual. f 0.96 a 0.98, 2e qual. f 0.94 a 0.96 alles per kg. 24 paarden f 150 a 300 per stuk. APELDOORN, 1 Dec. Eieren. Aanvoer 8000 stuks. Prijzen f 1113.50, gemiddeld f 13.25. Handel traag. AYEL, 29 Nov. Granen. Ter markt werd bet? ld oor tarwe f 14.50, rogge f 12, gerst f 15 nuver f 12, erwten f 18. ROTTERDAM, 1 Dec. Aardappelen. Zeeuwsche bante f 5.256, id. blauwe f 5.25 6, poters f 3.504.30 Zeeuwsche eigen- li-imers f5.255.80, blauwe eigenheimers f 5.305.80, Brielsche eigenheimers f 5.80 6.30, bravo's f 5.506, Redstart f 4,25 —4.75. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 13 —15. Fijne Zaden. Lijnzaad voer f 2325, zaai f 2830, mosterdzaad bruin f 7578, id. geel f 3337, blauw maanzaad f 4448, karweizaad f 3438, koolzaad f kanarie zaad f 2426, zonnebloempitten f 1718 Vlas. Aanvoer 16.900 Kg. blauw f 22.65 11,700 Kg. Holl. geel f 1.85—2.40, 8700 Kg. Groningsch f 1.852.40, 2800 Kg. wit Zeeuwsch f 1.701.85, 200 Kg. dauwroot f 1.75. Vee. Ter markt waren aangevoerd 346 vet te runderen, 188 vette en graskalveren, 1499 schapen of lammeren, 1354 varkens. De prij zen waren als volgt: koeien le kw. 117% 125 ct., 2e kw. 110 ct., 3e kw. 9585 ct., ossen le kw. 115122% ct., 2e kw. 105 95 ct., 3e kw. 9080 ct.kalveren le kw. 180200 ct., 2e kw. 160140 ct., 3e kw. 125100 ct., schapen le kw. 100105 ct. 2e kw. 9080 ct., 3e kw. 70 60 ct. lam meren 110120 ct., varkens le kw. 8184 ct., 2e kw. 7874 ct., 3e kw. 7066 ct., licht soort 7078 ct., alles per Kg. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel, prima kwaliteiten prijshoudend ver handeld. Schapen matig verhandeld. Var kens met redelijken handel tot afwijkende prijzen. TIEL, 1 Dec. (Tielsche Veilingsvereeni- ging.) Goudreinetten 819 ctbellefleur 9 '15 ct tafelappelen 1015 ctparadijs 712 ct winterjannen 36c ijsbouten 68 ct binderzoet enk. 610 ct bergamotten 47 ct., boschappelen 1018 ctalles per kg. TIEL, 1 Dec. (Weekmarkten.) Varkens Op de markt waren aangevoerd 216 varkens en 384 biggen. Prijs lager. Varkens van f 20 80, biggen f 515. Vee. Op de markt was vet vee bij geringen aanvoer iets duurder le qual. 5560 ct 2e qual. 5055 ct. per pond. Van kalfvee was een geringen aanvoer prijsg houdend. Kalf- koeien f 360480, idem vaarzen f 330450, vare koeien f 180260 van fokvee was een tamelijke aanvoer, waarin redelijke handel. Hokkelingen f 170225, kalveren f 90130. Granen. De quaüteit der tarwe was door het natte weer veelal afwijkend, zoodat vorige prijzen niet waren te bedingen. Rogge goed te plaatsen. Haver langzaam opgeruimd. Groene erwten met weinig handel. Voeder- artikelen onveranderd. Tarwe f 1012.50, rogge f 8.509, gerst f 77.75, haver f 4.75 6.60, groene erwten f 11.5013, gele idem fll14, aller pjh e. r 1416 ct.), eieren van beginnende hennen 8 ct alles per stuk. WINSCHOTEN, 1 Dec. (Weekmar.kt.J Aangevoerd 41 paarden, 52 koeien, 342 var kens, 214 schapen, 12 geiten. Prijzen Werk paarden f 125160, oude paarden f 90125, melkkoeien f 300400, vare koeien f 290 350, kalfkoeien f kalfvaarzen f 325400, voor- jaarskalvende vaarzen f 200300, pinken f 150200, kalveren f 95140, biggen f 8 12, loopvarkens f 1424 oude varkens f 50— 80, drachtige varkens f 70100, vette var kens 3738 ctLondensche varkens 3032 ctzouters 3134 ct alles per kg melk- schapen f 2632, vette schapen f 3545, vet te lammeren f 2635, weidelammeren f 16 26, geiten f915. Lager noteerden werkpaar den, oude paarden, 2e soort pinken, biggen loopvarkens, 2e soort Londensche varkens en 2e soort zouters, terwijl oude varkens belang rijk lager in prijs waren. Hoogere prijzen wer den bedongen voor 2e soort vare koeien, beste vette schappen, 2e soort vette lammeren, beste weidelammeren, beste vette varkens en 2e soort geiten. In één doen waren melkkoei en, beste vare koeien, kalfvaarzen, voo. j aars- kalvende koeien, beste pinken, kalveren, melkschapen, 2e soort vette schapen, beste vette lammeren, 2e soort weidelammeren, drachtige varkens, 2e soort vette var kers bes te Londensche varkens, beste zouters en bes te geiten. De handel was vrij levendig. NIJMEGEN, 1 Dec. (Weekmarkt.) Var kens. Aanvoer 709 biggen f 714, 83 vetta varkens 3438 ct. per kg. Vee. Aanvoer 27 vette koeien 5459 ct. per kg, 13 vette kalveren 4552 ct. per kg, 128 nuchtere kalveren f 1423, 5 schapen f 2030, 2 geiten f 917 per stuk. Eieren. Aanvoer 17.000 kipeieren, per 100 f 13—15. KAMPEN,' 1 Dec. (Weekmarkt). Eieren aanvoer 10.000 stuks, f 1314 per 100 st. Boter f 2.80 per kg. Kippen f 22.75. Ko nijnen f 2.403 per stuk Russchen matten f 1214 per rol. GORINCHEM, 1 Dec. Vee. Op de markt waren aangevoerd: 983 koeien, 9 nuchtere kalveren, 128 overloopers, 619 biggen. Men besteedde voor: kalfkoeien f 425500, melk koeien f 300425, kalfvaarzen f 250350, guste vaarzen f 200275, pinken f 80150, nuchtere kalveren fok f 1822, idem ex port f 1218, overloopers f 2033, biggen f 6—14. Boter f 1.451.50 per kg. Eieren f 0.120.13 per stuk. De handel was tamelijk vlug. Belgische kooplieden kochten veel melkvee. BOVENKARSPEL (Station) 1 Dec. Uien groote gele f 2.903.40 drieling n f 4.20 4.35 nep f 4.254.35 per baal aanvoer 665 baal;bloemkool lef2230 2ef 12.751575 3e f 56.50 per 100 st. aanvoer 13.000 stuks; roode kool f 2.704.50 per 100 kg. aanvoer 12.200 kg; gele kool f 22.50 per 100 kg aanvoer 12.700 kg; witte kool f 0.900.80 per 100 kg aanvoer 15.700 kg; bieten groote f 10.50 kleine f 5.50 per 1000 st. aanvoer 6300 stuks; spruitkool f 2.602.85 per 15 kg, aanvoer 46 zak, EDE, 1 Dec. (Weekmarkt.) Eieren f 11.50 13.25 per 100 st. Biggen f 916 per stuk. Aangevoerd 20.000 eieren; 100 biggen. ALKMAAR 1 Dec. Vee. Aanvoer 39 koeien (vette) f 220500, 7 vette kalveren f 60100, id. per kg f 1.401.60, 21 nuch tere id. f 1025, 791 vette varkens per kg, zware varkens f 0.800.85, Londensche f 0.68 0,70, zouters f 0.640.70. ENKHUIZEN, 30 Nov. In de afgeloopen week steeg het aantal vaartuigen, dat uit sluitend ter haringvangst uitzeilde, tot 31, maar de uitkomsten waren nog weinig be vredigend. De aanvoer|bedroeg 23.830 stuks reepharing (voorafgaande week 17.270 stul s) prijs f 10.7019.05 per tal. Laatste markt van Zaterdag fll. Hoekbot 500 pd., gold f 24.90—27 per 50 kg. MAASSLUIS, 30 Nov. Heden kwam van de haringvisscherij binnen de MA 49 (Wo- dan) met 19 last haring. URK, 1 Dec. Door 15 vaartuigen zijn Za terdag aangevoerd 9-tal haring, prijs f 11.60 per tal, 1100 pond spiering, prijs f 25.50 per 100 pond en f 15.00 schar. De aanvoer van de afgeloopen week be droeg 31 tal haring, de prijs daalde van f 15.20 op f 11.90 per tal. Er werd 8730 pond spiering aangevoerd, prijs van kuilspiering f 24.60 van netspiering f 6.1510 per ICC pond. De Noordzeevisschherij leverde niet veel op, besommingen meest f 40100, enkele vaar tuigen, op sardijn visschende, f 80220. VOLENDAM, 29 Nov. De garnalenaan- vcer is geëindigd. De botvangst is niet grooU M n besteedde van 2335 ct. per pond. De spieringaanvoer was vrij aanzienlijk. Deze visch gold f 1.503 per vierling. Zuiderzee- haring, aanvoer nog onbelangrijk, gold f 10 15 per tal. ENKHUIZEN, 1 Dec. Heden slechte ha ringvangst. Door 29 vaartuigen werd aange voerd 16 tal en 4% worp reepharing, prijs f 15.1515.50 per tal. Nettenbot, 93 pd. gold f 26.60, nettenschar 238 pd. f 19.90— 20 per 50 kg. IJMUIDEN, 1 Dec. Heden waren aan da markt de vangsten van 30 stoomtrawlers en 1 sloep. De prijzen waren als volgt: tarbot f 1.201.05, tongen f 1.401.15 per kg; griet f 4329, gr. schol f 3731, md. id. f 4337, zetschol f 5045, kl. schol f 28 21197, scharren f 2013 per 50 kg; roggen f 2412.50 per hoop; vleet f 2.75 1.90 per stuk makreel f 2625, pieterman en poon f 1711, gr. schelvisch f 5639, md. id. f 43—27, kl. md. id. f 36—23, kl. id. 2214115.50 per 50 kg; kabeljauw f 6646 per 125 kg; gr. gullen f 146.50, ld id. f 2516 per 50 kg. IJMUIDEN, 1 Dec. In de afgeloopet maand bedroeg de vischomzet alhier f 1.536.195 tegen f 1.320.966 in November van het vorig jaar. Gedurende de afgeloopen elf maanden bedroeg de qmzet f 12.309.699 tegen f 9.764.911 in hetzelfde tijdvak van 1923. IJMUIDEN, 1 Dec. Van de haringvis scherij liep heden hier binnen de Britschi stoomdrifter Y.H. 55 met 289 manden ver- sche haring. Geveild werden de vangsten van de stoomdrifters L.T. 331 en Y.H. 55 met resp. f 5101 en f 3269 aan opbrengst. IJMUIDEN, 1 Dec. De zeillogger IJ.M. 210 (Julie) is lieden van Lowestoft hier aan gekomen met een aanvoer van 617 vaten gezouten haring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 18