$paarne~Kank PELTERIJEN WILLEM VAN HEMT Dit npmmer bestaat uit 20 bladzijden. - Vierde bla d ST NIC0LAAS 1924 Verkeersongevallen. UITVERKOOP VAN MMKG, hoek Warm essiraai Ingezonden Mededeelingen Dinsdag 2 December 1924 47ste Jaargang No. 15906 De Haariemscne Gemsentebegrooting. Opening van een Pfaff-naaiinachine- Huis. Een bank d-e goed bsstuurd wordt kan niet anders dan solide zijn. De soliditeit gaat meestal alleen te loor door het verleenen van credieten zonder waarborg. Wanneer Uw bank bij het verleenen van credieten het naadje van de kous wil weten, dan is dit dus heei redelijk en in het belanq van alle cliënten der bank Agenda December Een algemeene R.-K. propagandaclub. VOOR PATER STAAL. Lezing over Zuid-Afrika's letter kunde. 'Statuten. Prof. Lorentz in de Sorbonne. Prov. Staten van Noord-Holland Wij vragen öwe aandacht voor onzen belangrijken Jiettegenstaande onze pry- jen van Austr. en Amerik. JPOSSUM, SKUNKS, VOS SEN, BIBERETTE enz. enz., met plm. 40 °/0 VERLAAGD zijn, verkoopen wij elk stuk steeds ONDER GARRANT1E R.-K. Graf. Bond. Goed afgeloopen. Het „Vuiirak". Liefdadigheids-collectes. Intrekking rijbewijs. Een mooie kans. s J. J. WEBER ZOON Uoticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 1 elegraphisch Weerbericht. Aangehouden. Onbestelbare stukken. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per rege! Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. tMle abonró's op dit blad zijn, in ;evo!ge ae verzekeringsvoorwaarclen, A QHflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: a OUI/U.™ Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; f"7JZf| een ongeva; met ÖU.— doodehjken afloop. rjrri bij verlies van een hand, 1 iQC bij verlies van een X Cfl bij een breuk van X A fj i zföU.B een voet of een oog; T IZ.0." duim of wijsvinger; I UU," been of arm, I Dij verlies van een andere vinger. Wij hebben ons dit jaar niet bezondigd aan het houden van beschouwingen over de Haarlemsche Gemeentebegrooting, om de afdoende reden, da. er niets te beschouwen viel. De toelichting van B. en W. bij de cijfers gaf met even veel of liever met even weinig woorden te verstaan, dat er dit jaar al h^el weinig nieuws te vertellen was en de algemeene beschouwingen met de daarop passende antwoorden in het centraal rap port zijn ook al leeg aan gedachten. Zelfs de „notes comiques," de ongewilde humor, die er vroeger wel eens in dat centraal rapport verscholen was, ontbreekt thans. Een saaie boel. Doch wat wil men anders? Het gaat met onze gemeentelijke huishouding als met de meeste fatsoenlijke particuliere budgetten. Men is blij de eindjes aan elkaar te kunnen krijgen, schrapt alles wat naar luxe en comfort zweemt, maar daarmee ook alle vreugde en perspectief. Zoolang er nog wat boven het strikt noodzakelijke over schiet, kan men kibbelen over de wijze, waarop dat meerdere te besteden zou zijn. Die kibbelpartijtjes gaan dan over vacantie- toeslagen, loonsverhoogingen, belastingver lagingen enz. De een wil dit, de ander dat; en we noemen dat dan heel deftig begroolings- debatten. Maar waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht En zoo staat Haarlem er dit jaar ook voor: er is inderdaad niets om over te twisten; we moeten heel blij zijn de begrooting zonder te kort en zelfs nog met een kleine belastingverlaging te kunnen sluiten. Behalve in de algemeene factoren van de stroefheid in handel en industrie, van ver laagde inkomens en werkloosheid, ligt voor Haarlem de schuld hiervan nog altijd in de veel te enge gemeentegrenzen. Zoolang die grenzen niet behoorlijk kunnen worden uit gezet zullen wij dit liedje, hetwelk we nu al jaar in jaar uit gezongen hebben, nog vele jaren kunnen herhalen, totdat het op het laatst een treurzang wordt; want de lasten, dus de uitgaven zullen op den du :r toch weer stijgen en de inkomsten zullen vermin deren, daar we de weinige groote vermogens op den duur niet kunnen vasthouden, als er geen verandering komt. v Zoo zoo er bij de begrooting1925 dus niet veel meer te zeggen zijn dan: laten wij afwachten, wat er met de annexatie gebeuren gaat, wanneer wij niet vreesden, dat er ge durende de beraadslagingen, welke morgen een aanvang nemen, nog erge onvoorzichtig heden -konden gebeuren. Vandaar aan den vooravond der begrootingsdiscussies een enkel woord. Bij de debatten zullen wederom het belas tingsysteem en de verdeeling der winsten uit bedrijven ter sprake komen. 'I Zijn oude beestjes, wij weten het; ze zijn tot nu toe in toom gehouden. Des te. erge,, wanneer zij op hun ouden dag nog op hol sloegen. Men kent ons standpunt ten opzichte van het Haarlemsche belastingsystee m. Het gaat hier niet om een beginsel maar om een zuiver zakelijke overweging. Sinds de jong ste wijziging tot verruiming van het gemeen telijk belastinggebied heeft Hr rrlem het stelsel van de 100 opcenten op de Rijksin komstenbelasting gekozen met als aanvul ling een evenredige heffing. We kunnen ons voorstellen, dat wij in een andere gemeente het andere stelsel n.m. van de progressieve gemeentelijke inkomstenbelasting zouden verdedigen. Dat is zelfs waarschijnlijk. Voor het hier gekozen stelsel moet men o. i. in een zeer bepaalden toestand verkeeren. En in dien uitzonderingstoestand leeft Haarlem. Zoo herinneren wij ons, dat een tiental jaren geleden een sociaal-democratisch Wethou der van een gemeente in Twente zich vóór verkoop van gemeentegrond en tegen erf pachtsuitgifte verklaarde, niet uit beginsel, maar met het oog cp de zeer bijzondere posi tie, waarin de gemeente verkeerde. Zoo blijven wij voor Haarlem de evenre dige heffing als aanvulling naast de 100 op centen op de Rijksinkomstenoelasting pro- pageeren, mits het ernstig stre ven voorop staat om hei per centage der evenredige hef fing tot nul te drukken. Dit laatste is onafwijsbare eisch. Eenerzijds blijft dan het ideaal om bij de heffing van enkel 100 opcenten de billijkste belasting naar draagkracht te hebben; anderzijds de prikkel on. de uitgaven streng binnen de perken te houden, om de groote vermogens niet te verjagen en ook de minder draag- krachtigen geen ondragelijke lasten op te leggen. Voor Haarlem, dat nooit een over wegende handels- of industriestad zal wor den, maar zijn bestaan voor een goed deel in zijn gunstige ligging en aantrekkelijke om geving zal moeten zoeken, is dit systeem het aangewezene. Maar, nogmaals, dan moet er ook alles op gezet worden om het percentage der even redige heffing te drukken. Thans wordt in uitzicht gesteld eèn verlaging met een half procent, 't ts weinig, wel wat te weinig! En wij hopen, dat men gedurende de debatten de kunst van het cijfergroepeer»" zóó zal verstaan we hebben vooral het oog op het slot der rekening van 1923' dat het percentage tot 2, liefst tot 1)4 kan worden gedrukt. Dit achten wij een levensbelang voor het belastingsysteem. Maar daar volgt ook uit, dat men zoo min mogelijk aan de overige inkomsten moet peuteren en dit geldt vooral voor de be drijven. Wij weten, dat het voor degenen (en dat zijn hier de sociaal-democraten), die tegen het eenmaal geldende belasting systeem gekant zijn en een eigen progres sieve belasting propageeren, een heel dank bare taak is, om op tariefsverlaging bij de bedrijven aan te dringen. Het mes snijdt dan van twee kanten. Eerstens krijgt men den naam, den minderen man aan goedkoop gas ie hebben geholpen; anderzijds knauwt men de gemeentelijke inkomsten zóódanig, dat het percentage der evenredige heffing tot zulk een hoogte moet worden opgevoerd, dat het belastingsysteem onhoudbaar wordt. Zoo zijn b.v. de heeren Joosten c.s. van plan een gasprijsverlaging van maar even drie cent voor te stellen, waardoor de inkomsten met bijna ander halve ton zouden vermin deren. Als motief z natuurlijk worden aan gevoerd, dat de Gasfabriek dit best lijden kan; dat dan nog genoeg winst overblijft Maar die redeneering is valsch. Waarom zou er in Haarlem gas geleverd moeten wor den tegen een prijs, die reeds vóór den oor log slechts in één stad op de geheele wereld betaald werd? Wanneer de Haarlemsche gasfabriek er zeldzaam goed voor staat, is dit. geen reden, om daarvan een bepaalde rubriek van kleine verbruikers te doen pro- fiteeren, te meer niet, omdat de winsten niet ten bate van die kleine verbruikers zijn en worden gemaakt. Eisch moet slechts zijn, dat in Haarlem in vergelijking met andere steden een zeer redelijk tarief wordt ge heven, een tarief enkel gebaseerd op de be drijfseconomie, n.m. de concurrentie met petroleum, electriciteit enz. Want dit moet niet vergeten worden: men is niet verplicht gas te gebruiken; er zijn nog andere midde len voor verwarming en verlichting. Men dwingt dus niemand met zijn monopolie. Zóó beschouwd kan zelfs een vrijzinnig- democraat als de Wethouder van financiën, mr. Slingenberg, deze stelling onderschrij ven: men heffe bij de gemeentebedrijven een zeer billijk tarief, maar de dan ove-blijvende winsten (voornamelijk uit een zaakkundig beheer, uit de bijproducten, uit goede koop mansschap e.d.) komen aan de gemeente. Wij hopen, dat de meerderheid van den Raad belastingheffing en tariefpolitiek in onverbrekelijk verband zal beschouwen en begrijpen, dat hiermee een levensbelang van Haarlem gemoeid is. opkomen, want de geschiedenis leert het, terwijl wij beraadslagen slaat de vijand zijn slag. Moge zoo spoedig mogelijk een vergade ring belegd worden voor allen, die voelen voor Uw voorstellen eïi ideeën. U moogt de verzekering met U dragen, dat Uwe denkbeelden en plannen de volle goedkeuring wegdragen van onze Kerkelijke Overheid. Ontvang, mijnheer de Hoofdredacteur, de verzekering mijner ware hoogachting. Steeds gaarne Uw dw. dr, H. C. J. SONDAAL, Pastoor. Nog juist op tijd voor dengene. die zijn vrouw of dochter een St Nicolaasgeschenk wil geven, is in onze stad een zeer mooie winkel geopend, die vele kijklustigen trekt. De firma Pfaff, fabrikante der meer dan 60-jaren wereldberoemde Pfaff-Naai- machines, heeft nu ook te Haarlem, Gr. Houtstraat 104, een magazijn gevestigd, hetwelk zoowel door de fraaie inrichting van het interieur, als door het daarin ten toongestelde artikel, zich gerust met de mooiste magazijnen van elke groote stad kan meten. De firma Pfaff demonstreert in dit maga zijn haar uitstekende naaimachines, van de eenvoudigste tot de meest luxieuse uitvoe ringen en men laat zich bij den aanblik Sociëteit „St. Bavo" Cursus Vrouwen bond 8 uur Ledenvergadering Volksbond 8 uur Bevoikingsbureau 8 uur. Statenzaal (Princenhof) Gemeenteraad half 2 uur en 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop-Combinatie half 9 uur Klein A Capella Koor 8 uur Proza en I Poëzie (kinderafd.) half 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoefestraat 11 El- ken Donderdag van 89H uur ft K Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs- voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's-avonds van 8-r-9 uur Tel 1671 ft. K Leeszaal en uitJeenbibliotheeu - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7- 10 uur. he- nalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken St, Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 —IC uur n.m. gezellig samenzrn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, lederen Dinsdagavond: R. K. Bevolkingsbureau Gebouw 'sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen >m versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van t —2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Wij ontvingen het volgende schrijven: Zeer geachte Heer Hoofdredacteur. Uw voortreffelijke brief aan Roomsch Haarlem geeft zeer juist weer, wat in tal van Roomsche zielen leeft. Reeds vele jaren geleden bevatte Uwe courant een reeks artikelen, welke in bree- deren vorm uw denkbeelden ontwikkelden. Die voorstellen zijn toen niet aanvaard omdat zij naar men meende in een al te vroom en godsdienstig kleed waren gesto ken. De loop der tijden heeft echter de juist heid dezer gedachten bewezen; immers onze kracht zit niet in een zuiver sociale of poli tieke actie, maar in een krachtig en ge staag propageeren van geheel de Roomsche levensopvatting op ieder gebied voor lede ren Roomsche in eiken staat of stand. Mijnheer de Hoofdredacteur, Roornsch Haarldm moet niet dralen, want de vijand staat, zooals de ouden zeiden, voor de poorten. Onverwijld moeten Uw ideeën worden ver wezenlijkt. Wij moeten nu hier niet meer redetwisten over onbeduidende nevenquestiès: geen ge- voeiigheidjes van eigen „ik" of stand laten Vorige opgaaf f 357.81 Mej. v. H, 1 Mej. v. S. 1— N. N.; voor een zaligen levensstaat 10. N. N.: op hoop van zegen 0.50 O. 1— Van een weduwe, ter eere van den H. Antonius, om verloren goed terug te krijgen Ji— In het gebouw de Nijverheid aan de Jans straat werd gisterenavond door den neer E, C. L. Bosman, uit Stellenbosch (Z.-Afrika), een lezing gehouden over Zuid-Afrika s Let terkunde, voor de leden en belangstellenden van de afdeelingen Haarlem en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond en van de Zuid-Afrikaansche Vereemging. Het welkomstwoord werd gesproken door den voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, prof. Stoet, die tevens nog even den over leden oprichter van het A. N Verbond, Hy- politus Meert, memoreerde, en dank bracht aan hetgeen de overledene tijdens zijn leven voor het Verbond gedaan had. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer F. C, L. Bosman, die vooreerst den oorsprong van de taal besprak, en opmerkte dat zij door de eeuwen heen gegroeid is en heel eenvoudig kan worden genoemd. Spr. besprak vervolgens het werk van C. J. Lan- genhoven en las er eenige fragmenten uit voor. Spr. wees vooral op de zuiverheid van de Zuid-Afrikaansche taal en las te dien einde verschillende gedeelten van werken voor. Bij hel bespeken van de taal zelve zcide de heer Bosman dat men in Zuid-Afrika twee taal bewegingen had gekend en wel de eer ste van vóór 1900, welke begon op 14 Au gustus 1875 toen Ds. S. J. du Toit zijn ver- eeniging, het genootschap Oprechter Afri kaner doel, oprichtte en de tweede beweging van na 1900. De strijd om de taal houdt ook in Zuid- Afrika evenals elders verband met den strijd om het bestaan, aldus spr. De Z.-A. taal toont veel volkskunst te bezitten, en dit komt vooral goed tot uiting in den bundel gedich ten van President F. W. Reits. Wat de taalbewegingen betreft de eerste stelde zich in hoofdzaak ten doel te waken voor de insluiping van verschillende talen', maar vooral tegen de verengelsching, terwijl de tweede taalbeweging in hoofdzaak was een uiting van het gevoelsleven. j Ook de godsdienst aldus spr,, staat in Z.- Afrika hoog aangeschreven en dit blijkt voor al uit hetgeen Is. Querido zeide van Jan Cel- liers, de bekendste dichter van Z.-Afrika. dien hij noemde de persoonlijkheid geken merkt door religieuse dichterlijkheid. Uitvoerig besprak de heer Bosman den ge- dachtengang van de verschillende Afrikaan- sche schrijvers, waarna Mej. M. Hoog bege leid door den heer Mr. J. H. J. Hoog op zeer verdienstelijke wijze voor een muzikale ver tolking zorg droegen. Nadat de heer Bosman vervolgens eenige gedichten van Jan Cellicrs en enkele apbo- rismen van Langenhoven had besproken, merkte spr. op, dat de Afrikaan zeer veel liefde voor zijn huisgezin toont en respect voor zijn vrouw heeft Door de vele gevoerde oorlogen is bij de Afrikaner een zekere weemoedigheid te be speuren, welke vaak hun persoon kenmerkt. De heer Bosman besprak vervolgens een „wiegenliedje" van Langenhoven, welk liedje de moeders hun kinderen toezingen en waar in volgens Afrikaansche^ wijze veel verklein de woordjes gebruikt zijn Ook de vertolking van dit lied geschiedde, evenals al de voorgaande door Mej. Hoog op recht goede wijze. Voortgaande besprak spr. voorts een werk van Stoffel Guilliam, dat tintelde van humor, zooals dat allen Afri- kaners'eigen is. Ten slotte las de heer Bos man eenige gedeelten uit verschillende ro mans voor, waarbij de sps» speciaal de aan dacht vestigde op den roman „Ampie" van Jochem van Bruggen. Bij een greep uit het dierenleven beval spr. bijzonder het Afrikaansche werk van A. H. Pienaart aan. Deze schreef onder den schuilnaam vah „Sangieno" en wist vooral de psyche van het dier zoo meesterlijk weer te geven. Bij het sluiten van zijn lezing vrdeg de heer Bosman aan Mej. Hoog om het lied „Die stem van Zuid-Afrika" te zingen, welk lied aldus spr., wel het nationale volkslied van Zuid-Afrika zal worden Een luid applaus dankte èn Mej. Hoog voor haar zang, èn den spreker voor zijn hoogst interessante lezing. Prof. Stoet bracht in zijn sluitingswoord dank aan den heer Bosman voor zijn lezing over de Zuid-Afrikaansche literatuur, en aan Mej. Hoog en haar begeleider voor de ver tolking van de liederen. Spr. hoopte, dat de heer Bosman bereikt mocht hebben, wat zijn bedoeling was, n.l. om meer liefde voor de Zuid-Afrikaansche taal op te wekken en hen die uit nieuwsgie righeid gekomen waren, in belangstellenden te doen veranderen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Industrie- en Handelsmij. voorheen Hila- rius Co.. alhier. der smaakvolle en artistieke meubelen, ge makkelijk er van overtuigen, dat eene Pfaff-naaimachinc niet alleen een solied gebruiksvoorwerp is, maar ook een sieraad vormt voor elke woonkamer. In overeenstemming met den modernen tijd, zijn de electrisch gedreven naaima chines, die aan de huisvrouw of naaister het vermoeiende trappen besparen. Voor de lange winteravonden zijn de practische Pfaff-naailampjes van veel nut, zij beschermen de oogen en werpen op het naaiwerk overvloedig licht. Het is werkelijk een genoegen, den nieu wen winkel te bezoeken en wij kunnen slechts wenschen, dat de verwachtingen «der firma, waar het goede zaken betreft, ten volle zullen worden verwezenlijkt. Zijn eere-promoiie Uit Parijs wordt aan de Tel. gemeld: Het nieuwe leerjoa' van de Parijsche Universiteit is Zaterdag: Iddag op de ge bruikelijke wijze geopend met een plechtige zitting in het groote amphitheater van de Sorbonne onder presidium van den rector der academie, den heel Paul Appell, waar bij aan zeven buitenlandsch- geleerden onder wie prof Lorentz het diploma en de insignes van doctor honoris causa uit gereikt werd De rector, de doyens en de professoren, die 't midden van de zaal innamen, waren allen in groot ornaat, in mooie roode, gele of zwarte toga's Achter hen zat een talrijk publiek van genoodigden, terwijl de boven- rangen ingenomen waren door dichte rijen van studenten. De heer Paul Appell wees in zijn inaugu- reele redevoering op der gezegenden arbeid van de wetenschap, die de menschen, on geacht hun nati inaliteit, samenbrengt en waarin hij de intellectu-.ele jeugd opwekte tegen de slechte machten te strijden als de zin voor vaak minderwaardige genoegens en 't misbruik van de kracht - en de sou- vereine rechten van den geest en in 't bij zonder die van de hooge studie te verde digen Daarna volgde de promotie der nieuwe doctoren door de doyens der faculteiten De heer Jean Periin schetste de ver diensten van prof Lorentz, hoogleeraar aan de Universiteit van Leiden, houder van den Nobelprijs, associé van de Fransche Aca demie der Wetenschappen Prof Perrin gaf een uiteenzetting van Lo rentz' electronen heorie, hoe deze in sa menwerking met prof Zeeman voortgebouwd had op de theorie van Mexwell en een ver band gevestigd had tusschen den ether, die de stralen overdraagt er de materie, die ze ontvangt. In groote trekken toonde hij daar op de ontwikkeling van Lorentz tot Ein stein. In zijn slotwoord herdacht hij de prachtige colleges, die prof Lorentz in 't Col lége de France gegeven heeft en eerde hem als een groot vriend van Frankrijk Een krachtig, geestdriftig gejuich brak toen los, dat zich steeds en steeds weer herhaalde en waarvoor prof. Lorentz, die naast onzen ge zant en prof. Peirin gezeten was, geroerd dankte. Ter eere der nieuwe doctoren bood prof. Paul Appell Zatr-dagavond in de Sorbonne een maaltijd aan, waartoe ook prof. Valk- hoff genoodigd was. Hedenmorgen werd de najaarszitting van de Prov. Staten van Noord-Holland voort gezet. Na opening met gebed, hield de voorzit ter, jhr, mr. dr. A. Roëll, de volgende ge dachtenisrede naar aanleiding van het over lijden van het lid der Staten, mr. H. Louis Israels: Mij eerste werk had voor hedenmorgen moeten zijn de beëediging en installatie van uw nieuwgekozen medelid, mr. H. Louis Israels. Maar in stede van mij te mogen kwijten van de eervolle taak van hem welkom te heeten in deze vergadering, werd ik ge roepen tot den treurigen plicht u de mede deeling te doen van zijn onverwacht over lijden en een woord te wijden aan de na gedachtenis van den man, dien wij zóó gaarne opnieuw in de Staten van Noord- Holland hadden zien verschijnen, omdat hij uit' eene vorige zittingsperiode zoo aange name herinneringen had achtergelaten. Met diep leedwezen zien wij dus, dat Je plaats, die hij in deze zitting reeds enkele malen wegens ziekte niet had kunnen in nemen, door hem voorgoed onbezet zal blij ven en wij kunnen het slechts betreuren, dat hij zoo ontijdig is heengegaan. Van zijn helder oordeel, zijne groote be kwaamheid en zijne warme belangstelling in de zaken van dit gewest werden zóó hooge verwachtingen gekoesterd! Zijn nagedachtenis zal daarvan ben ik overtuigd bij de Noord-Hollandsche Sta ten in eere blijven. Deze rede werd door alle leden staande aanfiehood. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Tot lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven wordt herbenoemd de heer J. G Bellaar Spruyt, le Maastricht. De overige punten der agenda werden commissoriaal gemaakt, waarna de vergade ring werd verdaagd tot Dinsdag 16 Decem ber, des morgens half 11. Het collectief contract aanvaard. Maandagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond ter be handeling van het concept-collectief contract. Door den heer H. A. Bekker, hoofdbestuurs lid, werd o. m. uiteengezet het verruimen van het arbeidsraam voor machinezetlers en boekdrukkers, de loonsverlaging, de rechts positie,* de duur van het contract. Hierna had een geanimeerde gedachtenwisseling plaats. Door den heer Bekker werden ver schillende vragen beantwoord, waarna tot stemming over 't contract werd overgegaan. Met meerderheid van stemmen werd het collectief contract aanvaard. Autobotsing te Velseroord. Gisteravond had op het gevaarlijke kruis punt Willebrordstraat-Trompstraat weer een autobotsing plaats. Een van Velsen komen de autobus der fa Schoone, hield op den hoek stil om reizigers uit laten. Van den IJmuider straatweg kwam een vischauto der fa. Beers te Scheveningen. Deze gaf signa len, maar toen hij bij den hoek kwam, zette de autobus zich in beweging, met het gevolg, dat de auto's tegen elkaar botsten. De auto bus vloog tegen een telefoonpaal op den hoek van de Trompstraat op, zoodat de paal scheef kwam te staan. De vischauto kon, hoewel ook beschadigd, de reis voortzetten. De autobus bekwam meerdere schade en moest later door een andere bus der fa. Schoone op sleeptouw genomen worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie heeft proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Ongeveer 12 uur werd in de Groote Hout straat een jongen met een boodschappen mand voor op zijn fiets aangereden door een auto. Gelukkig bekwam de aangeredene geen letsel, doch het rijwiel werd bescha digd. Gistermiddag omstreeks half 2 uur had in de Groote Houtstraat, nabij de Anegang, een ongeluk plaats dat gelukkig nog al goed af liep. Een bejaard man stak plotseling de straat over en kwam in aanraking met een wiel rijder, waardoor beiden kwamen te vallen. Achter den wielrijder reed echter een auto die ook niet meer tijdig kon stoppen en op de beide gevallen personen reed. Deze be kwamen gelukkig echter geen ander letsel dan een paar schrammen. Het rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Naar men ons mededeelt zal bij wijze van werkverschaffing het „Vuiirak nabij de Gasfabriek onder de gemeente Haar- lemmcrliede, gebaggerd worden Daarmede zou Maandag begonnen zijn. Het is zeker een prachtig werk, dat deze vuile toestand nu eens verbeterd wordt. Of het aan het „Vuiirak" ligt, kunnen wij niet «zeggen, maar het is een feit, dat de malaria in de buurt van den Oude Weg in hevige mate voorkomt. Daar het „Vuiirak" de verbinding vormt tusschen het Spaarne en de Mooie Nel, zou hei, wanneer er goed gebaggerd werd, niet alleen helder water kunnen zijn, maar ook een prettig tochtje opleveren voor roeiers. zeilers, terwijl visscherslui er gaarne gebruik van zouden maken. Ook den beoefenaars der edele schaatssport zou een verbetering van het „Vuiirak zeer welkom zijn. Maar dan zal de toestand heel wat beter gemaakt dienen te worden, want nu is het door den modder bijna gedempt. Als men daaraan eens dacht bij de werkverschaf fing. Zondig werd in de kerk van den H. Jo seph aan de Jansstraat, een liefdadigheids- predicatie gehouden, waarna collecte ten bate van de Marthavereeniging. Deze collec te bracht ongeveer 500.op. De collecte gehouden in de kerk van het H. Hart aan het Kleverpark, ten bate van het St. Franciscus-Liefdewerk, heeft opge bracht de som van 168. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem, d.d. 13 November 1924, is aan K. Mulder, van beroep timmerman, wo nende te Haarlem, Lange Heerenvest no. 140, de bevoegdheid, motorrijtuigen te be turen, ontzegd voor een termijn van drie maanden, welke termijn is ingegaan op 18 November 1924 Ja, we komen weer eens op een oud cha piter terug. We hebben er al eens meer op gewezen dat het met het aantal R.-K. politiemannen, vooral in de hoogere regionen van het corps, in Haarlem niet bijster gelukkig is gesteld. In de rangen van commissaris, hoofdin specteurs en inspecteurs le en 2de klas, vin den we op dit oogenblik maar één R.-K. Politieman, naar ons beste weten, en wel als inspecteur 2de klas. Dat is te weinig, voor een stad van 80.000 inwoners, waarvan ruim één derde Katholiek is. Ieder onbevooroordeelde zal dit toegeven niet alleen omdat één katholiek inspecteur in het Haarlemsche Politiekorps in strijd is met de bekende zoogenaamde „distributieve rechtvaardigheid", maar ook omdat het ia een stad als Haarlem zoo dikwijls kan voor komen dat voor onderzoek of orde-bewaring het best een katholiek politie op zijn plaats is. We denken aan specifiek katholie ke aangelegenheden. Laten we eens noemen: b.v. onderzoek naar een inbraak in een ka tholieke kerk of kapel; informaties naar d« te nemen maatregelen bij katholieke plech tigheden; onderzoek voor advies in verzoe ken bij katholieke aangelegenheden, enz. Zulks kan dikwijls een eisch zijn van wel doordacht, tactvol politioneel beleid. En al ware de noodzakelijkheid wat trouwens het geval is! daarvan nog niet gebleken, dan zou het in de toekomst wel eens wenschelijk kunnen zijn. Het hoofd der politie moet met dergelijke eventualitei ten rekening houden. Eén R.-K. inspecteur is om al deze rede nen dus te weinig. Nu is er een vacature en bestaat de moge lijkheid om in de door ons gesignaleerde leemte te voorzien. Laten wij vooropstellen dat vervulling der bestaande vacature noodzakelijk is. Hier zou bij niet-vervulling de zuinigheid de wijsheid bedriegen. Het aantal inspecteurs is op dit oogenblik zeer klein en wordt te klein bij den ei._,rmen omvang, die het politiewerk heeft aangenomen. Reeds nu moet misschien heel wat nuttig werk blijven liggen. De vacature moet dus worden vervuld en men neme daarom een R.-K. inspecteur. Het aantal Katholieken en de veelvuldige katho lieke belangen cischen dit. Sollicitanten? Naar onze heilige overtuiging zijn er vol doende bekwame sollicitanten onder de ka tholieken te vinden. Mocht n ze niet ken nen, dan stellen wij ons beschikbaar de be trokken autoriteiten even een aantal alles zins aan de eischen voldoende mannen te noemen. Ze zijn er, als men ze maar vinden ■wil. We hopen'dus dat we nu eens een R.-K. inspecteur van politie meer in ons corps krij gen. En niet, wat wij gemeenlijk noemen, een katholiek op rolletjes, maar een ;"oed, practiseerend katholiek. Ons politiecorps en de geest in ons corps behoeft van zoo'n benoeming heusch geen schade te lijden. Barometerstand 9 uur v.m.; 747. Achteruit. OPGAVE VAM. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 2 December. Hoogste Barometerstand 762.2 m. M. tc Janmayen. Laagste Barometerstand 740.1 m. M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 December: Zwakke tot matigen Z.oostelijken tot Zuid westelijken wind, zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, regenbuien, zelfdetempe ratuur. Door de recherche is de 21-jarige loop knecht B. G. H. aangehouden, die ten na- deele van zijn patroon v. D., een stuk cou- ponstof had ontvreemd. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten aan het kantoor te Haarlem, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de tweede helft der maand No vember. Binnenlandsche brieven. Arbeids-inspectie, Haarlem; de Bruin, del» Haag; den heer Heynes, Haarlem; Mevr. J. T. Bakker, Amsterdam; den heer J. v. Dar telen, Haarlem; Gemeentebestuur Schoten; Mej. de Graf, Haarlem; Mej. H. Ganowski, Overveen; Haarlem's Dagblad, Haarlem, 2X; den heer C. J. Heemskerk, den Haag; Van Kampen, Amsterdam; mej. Keulen, Den Haag; den heer W. Kassei, Rotterdam; Let ter Z. P., Amsterdam; Minister van Handel en Nijverheid den Haag; Mees en Zn., Rot terdam; Nat. Inst. voor Zelfontwikkeling, Amsterdam; Postbox 137, Amsterdam; den heer J. van Rees, Amsterdam; mej. A. Swart, Amsterdam; fam. de Vries, Amster dam; den heer J. Vrisou, Haarlem; mevr. Westenberg, Haarlem; den heer Willamse, Haarlem; Ziekenfonds Ons Belang .Utrecht. Binnenlandsche briefkaarten. Den heer J. Boelen, Amsterdam; mej. N. Bet, Haarlem; mevr. Carels, Amsterdam; Deli Taba, Leiden; Zuster Juditha, Oe-gst- gcest; mej. M. Kraak, Haarlem; den heer H,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1